PDA

View Full Version : Ndjenjat qe flasin vete_Nga jEtA_1


jEtA_1
04-01-07, 16:16
Ah kjo jete.

Sa e poshter eshte kjo jete.Sa e sa here e kam mallkuar kete jete me frymen time te shpirtit.Sa e sa here jam perpelitur mes jetes dhe vdekjes duke u perpjekur qe tia imponoj vdekjen e parakohshme vetvetes.Mundime e stermundime te tera ma kan gerryer shpirtin tim te pafajshem.Krimba te panumerta jan ushqyer me mishin dhe gjakun e zemres sime.Viganet e trishtimit kan lozur ne trupin tim.Nje shtat i hedhur qe ka lulezuar nje zemer e gezuar nje shpirt i ngrohur vetem disa caste,dy sy te perlotur ishin furnizues i nje deti te pa funde,dy buze te shkrumuara qe kan ditur ti shqiptojn vetem fjalet ...te dua,te dua shume,dhe per kete s mund te jetoj pa ty ,te lutem mos me braktis ,jeta ime varet vetem nga veprimet e tua...Dhe,dalngadal filloi te tretet ajo dashuri ,fillua te fundosen ato dite te lumtura qe i kalova me shpirtin time...Filluan te shkatrrohen idete e mija per nje te ardhme me te lumtur .E,ditet ecin ,ecin pa pushim .Koha kalonte pavarsishte se cfar po ngjante me mua.Ritmet e jetes e perplasin trupin tim neper shkembinjte e krijuar nga urrejtja ndaje te tjerve.E,une,me gjymtyre te shkaperderdhura neper horizonte te kerkoja ty,qe te qlodhem dhe te qetesohem ne kraherorin tende,por...si per cudi si ste takova askund,qe aq shum ndjeja nevoj per ty ,per pranin tende.Mjegulla e ketyre diteve te vjeshtes lufton me fytyren time,lufton te me ndale e te mos vije tek ti .Por,jo askush s mund te me ndale ,shpirti im, ashkush.Do te vije e do te kerkoj edhe po te emigrosh ne ndonje vend te pabanuar fare nga njerzit.Do te vij.Te dua!

jEtA_1
04-01-07, 16:24
Kush ma helmoi zemren?
Kush ma shkaterroi jeten?
Kush me largoi nga ti?
Kush e beri kete vere te zeze per mua?
Kush me beri te mallkoj gjdo gje ne jete?
Ke e pangova te me lendoje keshtu?
Kush pati shpirt te futet ne mes mishit e thoit?
KUSH?
Ah,sa e marre behem nganjehere,pyes vazhdimisht per humbjen tende,e askush s me pergjigjet.Apo deshirojne te me shohin se si tretem gjdo dite,se si vuaj per ty,per ty shpirti im.Oh,sa veshtir qenka te jetoj larg teje,larg trupit dhe shpirtit tend,ah.... Dikur ishim te lumtur,se paku keshtu mendoj,e nje dite filluan te shkeputen zingjiret e dashurise sone.Ditet ikin pa meshire.Shiu i shoqeron lotet e mi te zakonshem.Ndjehem e vetmuar,asgje s me ben pershtypje,asgje s me nxit te jetoj,asgje...Vetem nje e di se pa ty s mund te jetoj,se minutat e jetes sime po numrohen.Ah do te vdes me mallin tend,do te vdes duke i kerkuar syte e tu.Do te vdes pa ty...

jEtA_1
04-01-07, 17:58
Shpresa e fundosur

E thelluar ne heshtjen misterioze rri pran dritares dhe sodis natyren.Asgje nuk me terheq,as pamja e bukur e qytetit,e as gjelberimi i natyres.Lumturia,kenaqesia,gezimi im jan shuar.Ti tash je larg meje.Lotet me rrjedhin.Trupi me dridhet tek te shkruaj keta pak rreshta.Nuk mund ta kuptoj c fat paskam!Fat misterioz.Gjithher te zhgenjehem!Ku eshte rruga ime e mbare.Ne kohen me te mire te jetes e plagosa zemren time.Lejova qe te ekzistosh ne jeten time!Atehere kur fillova ti degjoj fjalet e tua,premtimet e tua isha e lumtur.Por,shpejt u zhgenjeva,sepse ato kishin qen vetem mashtrime.Per nje cast e largoj lapsin e fletoren dhe zhgrehem ne vaj.Por,lotet jan bere pjese e zakonshme e jetes sime!Cili qe shkaktari i ndarjes sone? Pse?Keto pyetje ma shpojne zemren tej e per tej.E kujt ti drejtohem?Kujt ti flas?!Askush nuk do te me pergjigjet.Vetmia,heshtja kan ber vend rreth meje.E ne heshtje vuaj,pres.E,a jetohet me pritje?!A do te kthehesh perseri ne jeten time?

jEtA_1
04-01-07, 18:00
Te pres tek vendi jone

Nje dite gjdo gje do te ndryshoje,do te vish e do te me kerkosh gjithkund.Do te vish e te me lutesh si per gjak,por une s do te pergjigjem aspak.Do te me kerkosh mua gjithkund,por sme gjen se ti me the:FUND!Do te vish duke qare me ze si dikur,por mua sme sheh me kurre.Do te lodhesh duke me kerkuar,por mos shpreso se smund te me takoh.Do te me kerkosh me duart lart,por une me sdo te jem tek vendi jon.Do te shkrehesh ne vaj e ne kujtime,por me sdo ta gjesh zemren time.Do ta mallkosh perendin qe te fali,do ta mallkosh familjen qe te ndali.Do te mallkosh moter e vlla,do te kuptosh se pa mua jet nuk ka!

jEtA_1
04-01-07, 18:01
Mos te lutem

Eh,s\'me mbetet gje tjeter vetem te te them dhe ta pranoj perfundimisht se te dua shume,te te them se smund te jetoj pa ty.Kuptoje si te duash zemren time,qe te dhuron dashuri deri ne perjetesi.E ndjej se jam zhytur ne pellgun e dashurise,e ndjej se fryma jote,deperton neper gjdo pore te trupit tim.Ashtu kot ofrohem pa te pyetur fare se a me do me te vertete.Qendroj si e drobitur e pres dite me te mira,e pres mrekulline.Pres me malle, me ankth,vetem duke pritur diten me te lumtur te jetes sime, diten e kurorezimit te dashurise sone.Nje dite do te mesosh brengen time.Ti e di qe te dua,dhe vuaj per ty.Heshtja jote me mudon shum.Hesht dhe se thua at qe me pelqen.Heshte e une zvarritem e vazhdoj jeten disi,e pres befasin e vonuar nga ti.S\'dua te gjykoj asgje,e s\'dua ta gjykoj as veten pse te dua aq shum.Te dashuruarit i gjykon PERENDIA.Te kam pritur dhe te pres.Te jam lutur dhe te lus,mos u largo nga une,mos u largo nga dashuria ime,mos se jeta ime pa ty s\'ka kuptim.Mos e lendo nje zemer te njom,mos!Jam e gatshme kurdohere,qe te behem edhe rob i dashurise sone.

jEtA_1
04-01-07, 18:03
Pse te jetoj

Sa deshiroj te te takoj.Me te vertete e kam veshtire te jetoj pa ty.Kur te takoj,syt me mbushen me lot,me kujtohen skena te ndryshme,qysh prej dites se pare kur u njohem.Nganjiher me vjen edhe te qesh se si u dashuruam spontanisht,se si ma rrembeve zemren menjeher,pa te njohur me par.E tash edhe mbas gjith atyre ditve te lumtura qe i perjetuam se bashku, ndjehem e vetmuar,e mallkoj veten edhe pse smund te jetoj pa ty.PSE?Te lutem me trego se ku shpien kjo rruge ne te cilen kam hyre.Me trego te lutem se....cfare po ndodh me mua?Me trego...

jEtA_1
04-01-07, 18:05
Nuk desha te te humbas

Vetem hena dhe yjet jane bere shoqerues te mi keto net te vona.
Shpesh kam frike prej vetes.Nuk dua te te humbas,ket as nuk dua qe ta imagjinoj,sepse me tmeron.Jam shum e vetmuar,kurr nuk kam qen me e vetmuar.Mos mendo qe po vuaj vetem pse ti ke luajtur me ndjenjat e mia.Me shum po vuaj qe ti tash je jasht jetes time dhe perseri po jeton me mua.Po jeton ne mendimet e mia dhe po mi lidh gjithnji kembet,nuk po me lejon qe asnje hap te bej perpara.Po perpiqem qe me gjdo kusht te te largoj edhe nga iluzionet e mia,por po duket shum e veshtire.Mos mendo se do te thurr poezi dhe do te vuaj ter jeten per ty.Edhe une di ta vazhdoj jeten sikurse ti ,edhe une di te luftoj per dite te bukura dhe te mos e marr parasysh se po lendoj te tjeret.Por,une nuk jam perbindesh,une nuk di te lendoj dhe nuk mundem tia kthej shpinen dikujte pa i then te pakten lamtumir.Shpesh e pyes veten,cka me mungon qe nuk kam arritur te te bej te lumtur,apo shpesh me dukej vetja loder me te cilen ke luajtur dhe kohve te fundit eshte ber monotone,prandaj ma ke kthyer shpinen.Per ty nuk ja vlen te vuaj,por zemra me eshte lenduar dhe shpirti me eshte vrare.Nuk e di edhe sa do te vuaj keshtu,por nje gje dua ta dish,nuk do te kerkoj me.Edhe nese pendohesh ndonje dit, mos u kthe prapa.

jEtA_1
04-01-07, 18:07
Sonte kame nevoj per ty

Sonte ka diqka qe une e pres,endrat...dhe i lutem zotit qe ti te jesh aty.Vertet qe shum net te shoh ne ender dhe zgjohem shum e lumtur,sepse edhe ne ender te kam pran.Kurre nuk kam mundur te ta shpreh dashurin time me aq vrull,mirpo ne ender eshte krejt ndyshe>aty me nuk jam e ndruajtur,por jam shum e lir dhe flas pa u friksuar.Kam filluar te mos e njoh veten,dashuria per ty me ka ber te till.Edhe ne endra ti me theret dhe kjo gjithnje me ka pelqyer,sikurse gjithqka jotja.Une kam deshir qe gjdo her te kem pran,por ket nuk kam mundur te ta them.Si te ta them ket kur kam shum frike? Si mund te te them se mbrem kam pasur nevoj te te kem pran ,sonte gjithashtu.Vertet dashuria qenka e pakuptueshme.Ne at faz e ditke se qfar do,por gjithmon trupin ta kaplojn disa dritherima dhe nuk te len te besh hapa perpara.Tani kur po te shkruaj eshte nat e von.Po te shkruaj tani,sepse pikerisht ne keto qaste kam nevoj te te kem pran me shum se kurdoher,kam nevoj qe ti ndjej buzet dhe aromen tende.

jEtA_1
05-01-07, 13:08
Ty L...

NATE! ERRESIRA KA LESHUAR SHTAT MBI QYTET
E DRITA E ZBEHT E QIRIUT NDRICON DHOMEN TIME.
RRI PRAN DRITARES DHE VESHTROJ.
MENDIMET VRAPOJN NEPER VENDTAKIMET TONA.
TANI NATA ESHTE E GJATE,FILLOJ TE BJER SHI,
E UNE E FUNDOSUR NE OQEANIN E LOTVE E HUMBUR NE ERRESIRE.KUJTIMET ECIN ECIN E SKAN TE NDALUR
KUJTIMET SKAN TE NDALUR E SHPIRTI IM VUAN SI GJITHMON
SA VESHTIR QENKA TE FSHIJ LOTIN,I CILI RRJEDH PER TY
L...SI MUNDEN TE NA BEJN KET DENIM,KET VUAJTJE
QE ME MUND PO E PERBALLOJ
ZOTI KURR NUK DO TUA FAL ATYRE QE NA I
SHKATRUAN ENDRAT,NDAN DY ENGJUJ KUR ISHIN DUKE FLUTURUAR!POR PRAP MUNDOHEM TA NGUSHLLOJ VETEN.
L...EDHE NJE GJE MOS E HARRO NUK DUA TE JEM ROB I
ZEMRES TENDE.NUK DUA TE JEM LOT NE SYT E TU
NUK DUA TE JEM ENDERR E NETVE TUA TE GJATA
NESE TI NUK ME DO!TE LUTEM NESE NUK ME DO-SHKO
E DI QE PO I NUMROJ DITET E FUNDIT
NDOSHTA TE TI KAM LEN GJURM,
DUA TI TE MOS E SHKATROSH JETEN EDHE PSE UNE E SHKATROVA TIMEN.DESHIROJ QE TI TE MOS VUAJSH,
EDHE PSE UNE VUAJ PER TY!DESHIROJ QE TI TE JESH
I LUMTUR EDHE PSE UNE NUK JAM
DESHIROJ QE TI TA VAZHDOSH JETEN EDHE PSE
UNE DUA TE VDES!
DESHIROJ QE TI TE ME HARROSH-EDHE PSE UNE S TE HARROJ.
ME RESPEKT E PLOT DASHURI TE DUA VETEM TY.

jEtA_1
05-01-07, 13:11
Me humbe ne detin e pafund

Te shkruaj me mallin pervelus,sa per te hequr embargon time
shpirtrore.Me rembeve nga jeta,me humbe ne erresir,duke mos
me len te qet as ne gjum.Mundohem te shkruaj leter,por ererat
nuk i bartin as detet pa adres.Rikujtoj gjurmet e tua neper rer,
por une mbes prap ne mes valve,e assesi per te pranuar realitetin.Vall si mund ta godas veten me plumbin me te rend,
si nuk pate aspak meshir ndaj vetes dhe ti prap shetit ne bulevardet e qytetit dhe gjen qetesine.A e merr me mend se ti i trete njerzit sikur qiriri,duke ua humbur edhe pluhurin.Tash shoh
se si e denova veten pa procedure penale dhe shkova ne vuajtje te denimit shpirtror dhe se si do te kaloj ky denim mund ta marresh me mend vetem ti.Tash humba gjithcka qe pata para vetes,nuk shoh asgje vetem ajo buzeqeshje jote me percjell ne
gjdo hap,me ndrydhe e me shtrydh pa fije meshire .E mallkoj veten pse te takova,pse te dashurova!Kthehu!Dhe nese ti kthehesh do ti sherosh plaget e mia qe kam per ty.

jEtA_1
05-01-07, 13:13
Perseri Per Ty

Te Shkruaj Ty Qe Ma Pervlove Shpirtin
Te Shkruaj Ty Qe Ma Trondite Zemren
Ty Qe Ta Fala Gjen Me Te Shtrenjt Te Jetes Sime
Shpesh I Them Vetes Pajtohu Me Fatin
Por Zemra Eshte Ajo Qe Vendos E Cila
Te Ka Mbyllur Njeher Mbrenda E Per Te
Dal Sikur Sdo Te Leshoj Kurre.
Sot Une Jam Ne Atdhe E Ti Ne Vend Te Huaj
Per Te Te Par Ndonjeher Mundesit Jan Te
Pakta Por Zemra Dhe Mendja Te Shohin
Dhe Te Kan Pran Ne Gjdo Moment Te Jetes Sime
Te Dua Dhe Vetem Per Ty Mendoj
Dashuria Ime E Perjetshme
Mungesa Jote Me Shkakton Agoni
Ti Ma More Nji Pjes Te Rinis
Nje Kujtim Dhe Nje Pjes Te Dashuris
Ca Lot Te Mi Mi More Dhe Ike

jEtA_1
05-01-07, 13:16
CKA ME SHTYRI TE DASHUROHEM NE TY

Ndoshta shikimi yt i zjarrt
ndoshta buzet e mia te thjeshta,por te ngrohta,
deshirojn te te puthin prej flokve ne thembra,
ndoshta duart e mia te cilat deshirojn
ta provojn forcen e duarve tua?!
Ndoshta trupi yt deshiron te ndeshet me pjeset e trupit tim
kur te me puthesh gjdo te te ndodh pastaj?
Trupi im dhe trupi yt-vetem nje!
nuk mundem te te refuzoj se te dua,
se dashuria nuk kishte kufi
Kur te bashkohet trupi im me trupin tend cdo te ndodh?!
PUTHJET E TUA DO TE ME SHEROJN...............

jEtA_1
05-01-07, 13:17
NGA DRITA-NE ERRESIR

Qetesi.Kudo perreth meje qetesi.Mendimet e mia jan perseri diku ne te kaluaren,ne ato ditet e rralla kur e kam ditur se cka do te thot te dashurosh dike.Ishte ajo nji koh plot jet e shprese qe edhe mua dikush te me doj,te me dashuroj.Mirpo e tera humbi bashke me ty.Do te jepja gjithcka ne bot po te te ktheja ty dhe gjithe at lumturi qe pata me ty!Por,asgje me nuk mund te kthehet>Pas teje humba edhe une.Humba ne nje rugice ku nuk ka me kthim prapa.Dhe,ende te dua,edhe pse ka koh qe ke ikur, ka koh qe ke humbur,ka koh nuk te shoh me!Vrapoj pas hijes sate te te them se te dua,te ti them fjalet me te mira te dashuris, fjalet me te mira te zemres.
Por, fati im ishte vetem nji drit e humbur ne fund te tunelit,nga i cili tashme nuk deshiroj te terhiqem.Ishte ftohte dhe dridhesha. Ishte erresire dhe nuk shihja asgje,por doja vetem nji gje: te qendroja aty!Ma zgjate doren dhe me terhoqe nga erresira drejt drites!Me fale dashurin.Dhe e dija se drita do te me verboj, porse dashuria me mbante gjalle.U bere qellimi im kryesor i jetes .
Gjithmon do te te dua!......

jEtA_1
05-01-07, 13:20
VETEM TY TE DUA

Deshiroj ta kuptosh nje her e pergjithmon se te dua
Se vetem per ty mendoj,a te kujtohet kur te pata gjdo gje ne jet
te dhurova gjdo gje,gjdo gje timen e leshova ne duart tua
o shpirti ime,ti je i pari dhe deshiroj te jesh i fundit per mua
A do te vije ajo dit kur do te jem pran teje e te me shohesh
se si dridhem nga dashuria jote ska qast qe nuk mendoj per ty
o i dashuri im,athua a mendon dhe ti per mua
Gjdo nat te shoh ne ender me puth ne faqe ne buz
mi perkdhel floket ashtu siq mi perkdhelje kur ishim se bashku
me thua se je imi o rrushi i zi ,kur hapi syt ti nuk je pran meje
me rrethon terri i zi dhe asgje tjeter zgjati duart te te prek
por kot,ti nuk je askund,mendoj per dashurin qe patem
sot vetem kujtimet na mbeten,a te kujtohen ditet me diell
A te kujtohet 1 maji kur ishim bashke me perqafoje si nji engjell
ne mengjes kur u zgjuam telefoni na i hidheroj zemrat
A te kujtohen lotet at dit me shi,kur me thoshe e askujt
tjeter sdo te jesh,askush tjeter sdo te ket perveq meje
Kam mbetur nji vajz e shkret,si nji zog me krah te thyer
se po ti kisha krahet do te fluturoja ne folen tendeo zot
kush i ndau dy zemra,kush nuk i la dy lule te njoma
ti hapin fletet ne ket pranver,kush i la dy lule te vyshkura ter jeten....
TE PRES TER JETEN I DASHURI IM_jEtA

jEtA_1
05-01-07, 13:21
Dua_qetesi

Dua Te Jem E Qet Kudo Qe Jetoj
Dua Te Jem E Qet Kudo Qe Punoj
Dua Te Jem E Qet Kudo Qe Flas
Dua Te Jem E Qet Kudo Qe Trokas
Dua Te Jem E Qet Dhe Ne Gjum
Dua Te Jem E Qet Diku Ne Lum
Dua Te Jem E Qet Dhe Kur Pushoj
Dua Te Jem E Qet Kur Bisedoj
Dua Te Jem E Qet Ne Ket Bot
Dua Te Jem E Qet Dhe Une Te Jetoj
Dua Te Jem E Qet Ne Gjdo Vend
Dua Te Jem E Qet Ne Gjdo Kuvend
Dua Ta Them Te Verteten Per Ket Jet
Dua Te Shprehem Si E Di Une Vet
Dua Tu Them Se Dhe Une Dua Te Jetoj
Dua Tu Them Se Dhe Une Ketu Egzistoj
Dua Ta Them Mendimin Qe Kam
Dua Ta Them Fjalen Qe Mua Me Takon
Dua Ti Respektoj Te Gjith Me Rend
Dua Te Pergezoj Edhe Une Gjdo Send
Dua Te Respektoj At Qe Me Eshte Then
Dua Te Jem E Qet Ne Jet Dhe Te Jetoj Si Dua Vet

jEtA_1
05-01-07, 13:22
ZERI I DASHURIS

Sonte te theret zeri i dashuris heshtja e mbytur
ne vetmi dhe zemra e pervluar ne thesin e tradhtis
sa heshtje i lendove sa vuajtje mi solle
sa keng i vrave dhe nji dashuri e helmove
doja te isha engjelli i vetem qe eci neper ket bot
por ti e vrave diellin e prishe jeten
ti ishe dallendyshe e pare e pranveres sime
te lutem fale dashurin e plagosur nga plumbi itradhtis
ti ma vrave shpirtin ti e permbyse barken e dashuris
ne detin e pafund
shi bie sonte heshti per ndarjen plot dhembje
sonte cakerrohen gotat urimi im eshte qe te kesh fat
do te doja qe te ishim bashk buz liqenit
shtepia jon ishte natyra shtrati yn ishulli i pabanuar
por ti ike si vjeshta e ftoht me shi
per ta sjell dimrin ne shpirtin tim
ti hyre ne ishullin e jetes sime fare pa trokitur
dhe e mbylle deren e hekurt per te mos e hapur kurr...

jEtA_1
05-01-07, 13:26
Ne gjakun tim vec ty do te gjejn

Le t'ma ndrydhin trurin,gjer sa leng t'pikoj
Le t'ma ndrydhin syrin ,gjer sa te lotoj
Le t'ma ndrydhin zemren,gjer sa gjake t'leshoj
Trupin le t'ma presin,cop-cop le t'ma bejn
Mbrenda gjakut tim veq ty do te gjejn

Andaj gjer ne ferr pas teje do t'vi
Edhe pse do t'digjem,e do t'behem hi
Helm ne qofte loti yt,gjer ne fund do ta pi

jEtA_1
05-01-07, 13:28
Ti dhe vetem ti

A mendon ndonjihere se nji vashe te do tej mase,
apo kete e merr mahi?!
A mendon se,qysh prej ēastit te pare
kure te pashe,u dashurova ne ty,
Ishte ajo dite kur per here te pare
me magjepsen syte e tu .
Ishte i mjaftushem vetem ai minut,
qe pastaj te te dua.
Une jam ajo,
qe nuk pushova te te dua.
Isha une ajo qe te thash te dua.
Jam une ajo qe gjithmone
do te them te dua deri ne vdekje.
Jame ajo qe pranova
ta shpalos zemren per ty !
E ti nese ia di dashuris rendesin
ēmoje ate qe ndiej per ty .
Degjoje kur dikush ne oret e vona,
me lote ne sy te thote:
ti dhe vetem ti je me i rendesishmi ne bote!
Dhe nese mundesh me ndihmo,
nese jo , mos me lendo!

lirik
04-03-07, 23:47
thell ndjeshem prekshem,perjetim dashurije.
kush e shpiku dashurinė sa bukur sa mirė sikurt e mos e shpikte edhe tradhtinė
keto jan fjalet e mija me te cilat te eprsndes jteta ,vargje t e tu me shkaktuan pervlim nese ky ka qen fat i yti qe te zhgenjehesh ,mesou me zhgenjimin se nuk je vetem ti
zhgenjimi ehst pjes ejetes se njerzve
ne vargjet e tua lexova thellsi dashurije perjetim dashuri me gjith forcen,dhimbje lot mallengjim por jeta nuk jetohet ne te kaluaren ne meditim ajo jetohet me te ardhmen ne viji prandaj goma esht ilaqi i lapsit te dashuris ajo fshinė nje histori te keqe me zhenjim dhe nis nje faqe te re plot besim jeta e nderuara te uroj shpresa te reja dhe rigjenerim te ri ne jetene cila te shtrihet para plot pervoj e e ardhemri mos bini aq leht ne genjim por ndani me kohe binaret e jetes me perksuhtim

te pershendes dhe te uroj qdo te mire vargjet tua kan bukuri dhe shprehje plot perjetim
dhe lotim te deshiroj buzqeshje kur dielli te fillon me ne ne jeten e re

autori e ķ shum vargjeve xhelal ferizi Nga Mitrovica e ndarė vendlindja ime e dashur

lirik
05-03-07, 10:26
ndjenjat tua qe flasin vet te shprehura me thellsi domethenje ,dhe plot perkushtim

dhe nje thenje eurt nga un : DASHURIJA ESHT NJE BELA PA TE CILEN NUK BėN

Paradox_13
05-03-07, 11:42
Ne gjakun tim vec ty do te gjejn

Le t'ma ndrydhin trurin,gjer sa leng t'pikoj
Le t'ma ndrydhin syrin ,gjer sa te lotoj
Le t'ma ndrydhin zemren,gjer sa gjake t'leshoj
Trupin le t'ma presin,cop-cop le t'ma bejn
Mbrenda gjakut tim veq ty do te gjejn

Andaj gjer ne ferr pas teje do t'vi
Edhe pse do t'digjem,e do t'behem hi
Helm ne qofte loti yt,gjer ne fund do ta pi


...Le te marrin zemren time ne shuplak
Ta shtrydhin ashtu siq shtrydh nusja
teshat e palara te nates se pare
dhe ti gjej pikat e gjakut
te virgjeris se humbur mesjetare................

Me pelqyen rreshtat e cituar,dhe ashtu spontanisht me rreshqiti dora dhe bashkangjita edhe ca te tjer .......

Ju pergezoj per keto shkrime te mrekullueshme.
Respekt.

jEtA_1
07-03-07, 14:33
Gjithēka ka kuptimin e vet , edhe vete jeta. Isha e lumtur qe te kisha prane. Jo nuk i kuptoj njerzit si mund te jen aq te pa ndjenj?
Pse lendojn zemra ?
Pse lendojn shpirta ?
Ku mbeti mirsia ?- apo kjo fjale u mbylle ne prangat e se keqes, tradhetise. Ende te dua, ende ndjeje aromen e trupit e te shpirtit tend qe me deh pafundesisht. Ti ishe dhe mbete kuptimi i jetes sime qe e mbuloj erresira e tmerrshme. Mjegull e dendur erresira ra mbi shpirtin tim te dashuruar marrezisht dhe mbi zemren tende te ēilter.
Erresir, dhembje, vuajtje!
Ah sikur ta kuptoja pse me varrose te gjalle? Sikur vetem per nje ēast te vetem ta ndjej zjarrin e dashuris qe digjet ne mua. Sikur te mi shihje lotet ne fytyr, ta ndjeshe dhembjen qe po ma vran shpirtin nga ikja e jote. Po ta ndjeje ate dhembje do ta kuptoje sa i rende qe lendimi qe ma shkaktove ti qe te desha me shume se vetveten. Keshtu nuk shperblehet njeriu i zemres ,keshtu nuk shperblehet dashuria sepse tradhetia e dashuris se madhe mund te te vras nje dite. Mbaje mend do jem me ty kudo qe te jeshe, pergjithmon, sepse vetem nje her ne jet kame dashuruar nga ēilteria dhe thellesia e shpirtit dhe ti ishe ajo dashuri e madhe imja qe do me percjelle ne varr. A do te mundesh te jetosh i lumtur, valle, kur je i vetedijshem se vrave nje zemer te plagosur koh me pare, si munde te ma beshe se paku mua kete qe me se pakti e kame merituar.Dije se vrave nje zemer qe shume shume te dashuroi !

lirik
27-03-07, 10:32
shih

o dil e shih mbi qiel o j fletė
dil nga hana e drites leht
shih nji vashė qe quhet jetė
ajo dorė ka vu nen faqe
rrin n kujtes si manushaqe
kur nodj erė s e elmon n' vija
ne udh te fletes kah hjeshija
ashtu sot po rrin kjo jeta
me kujtes ne halle t' veta
shihja o ylle vargjet nga larg
shihja lotin ne qdo varg
shihja halline dahsurisė#
sytė t perlotun t BUKURISė
kjo esht jeta si melmesa
qe e ka lanė ne hale besa
e po i thot qielit tash po vuej
ka lidh besen per dikuj
qe ai ikė ka n'tjeter dhe
e la n plagė vashen e re
helmin n vrragė te dashurisė
n ,lot t' kujtimit AG ME NISė
vasha e re q enuk ka faj
por me u lidh s duhet me djaj
se ata djajt jan me gri zemra
as vyrt s njohin me emra
s' njohin VYRTYTMIRA
as detal n qeliza t lira
as nder yjet shendritmira
as nuk njohin gjamė e dnesje
as nuk njohin pik as presje
prandaj dil me gaz o jetė
rob i lotit mos me mbet
nji yll t ri kerko me e gjetė
shpresen nsy guximin n 'hap
NISE CAKUN TURR E VRAP
deri sa t' MBRRIJSH PO NE AT MAJE
dashurinė n curila laje
edhe me kang te atij bilbili
e jo n 'lot qe i mban mindili
SE TI JE NJE VASHė E RE
JETA JOTE S' DUHET BRE
DUHET NISUR TJETER KOD
dil oj lule nisja sod
mandje ne kohra rrugve t ballit
mos mbjell vaje ne rrudha t hallit
ve q# se mbjelle nji shpres t re
optimizmin ssi nji rrke
ta kesh lshue n'per qdo damarė
su valbardhat mbi ujvarė
ec e ec n per botė t pafund
se t paguhet ty ai mund
mundi yt i dashurisė
bash me lutjet t perendisė
ti je lule gocė e re
per ty jeta ka me vle
rruges t' dielit mbaje nxe
mos u lsho n,per lot t' DESHPRIMIT
bėhu sythi i argtimit
me qel n pia n degė t qershisė
bėhu arti i dahsurisė


te pershendet miku yt me ket keng liriku
perndryshe xhelal ferizi

Linka_pz
06-04-07, 22:12
e veshtire eshte jeta
ne rruget esaja te pa kuptueshme
ngalen mbresat dhe kujtimet
porsi brenga te pa sherueshme

Linka_pz
06-04-07, 22:15
MELODI E DIKURSHME
Melodi e gjalle me sjell kujtesen pran,
te lagur ,
te zhveshur,
te dashuruar,
te thinjur,
te plakur,
por serisht te gjalle

Ndjej tingujt e heshtur,
qe capiten ne pentagram,
Afshi i melodis ,
ende i dashuruar.

Afrohem per te qene sa me prane,
largohem,per te merguar pafundesisht.

Mendohem dhe serisht rikthehem.
ne melodin e viteve te shkuara,
ne melodin e koheve te dashuruara.

Linka_pz
06-04-07, 22:16
O i plotefuqishem qe bere duart,
qe ēdo njeriu mbi supe nje koke i vure.
Pse s'bere qe njerezit pa vuajtur ........
te putheshin, te putheshin, te putheshin...


Marre nga "Re me pantallona" , Vladimir Majakovski

jEtA_1
08-04-07, 19:01
shih

o dil e shih mbi qiel o j fletė
dil nga hana e drites leht
shih nji vashė qe quhet jetė
ajo dorė ka vu nen faqe
rrin n kujtes si manushaqe
kur nodj erė s e elmon n' vija
ne udh te fletes kah hjeshija
ashtu sot po rrin kjo jeta
me kujtes ne halle t' veta
shihja o ylle vargjet nga larg
shihja lotin ne qdo varg
shihja halline dahsurisė#
sytė t perlotun t BUKURISė
kjo esht jeta si melmesa
qe e ka lanė ne hale besa
e po i thot qielit tash po vuej
ka lidh besen per dikuj
qe ai ikė ka n'tjeter dhe
e la n plagė vashen e re
helmin n vrragė te dashurisė
n ,lot t' kujtimit AG ME NISė
vasha e re q enuk ka faj
por me u lidh s duhet me djaj
se ata djajt jan me gri zemra
as vyrt s njohin me emra
s' njohin VYRTYTMIRA
as detal n qeliza t lira
as nder yjet shendritmira
as nuk njohin gjamė e dnesje
as nuk njohin pik as presje
prandaj dil me gaz o jetė
rob i lotit mos me mbet
nji yll t ri kerko me e gjetė
shpresen nsy guximin n 'hap
NISE CAKUN TURR E VRAP
deri sa t' MBRRIJSH PO NE AT MAJE
dashurinė n curila laje
edhe me kang te atij bilbili
e jo n 'lot qe i mban mindili
SE TI JE NJE VASHė E RE
JETA JOTE S' DUHET BRE
DUHET NISUR TJETER KOD
dil oj lule nisja sod
mandje ne kohra rrugve t ballit
mos mbjell vaje ne rrudha t hallit
ve q# se mbjelle nji shpres t re
optimizmin ssi nji rrke
ta kesh lshue n'per qdo damarė
su valbardhat mbi ujvarė
ec e ec n per botė t pafund
se t paguhet ty ai mund
mundi yt i dashurisė
bash me lutjet t perendisė
ti je lule gocė e re
per ty jeta ka me vle
rruges t' dielit mbaje nxe
mos u lsho n,per lot t' DESHPRIMIT
bėhu sythi i argtimit
me qel n pia n degė t qershisė
bėhu arti i dahsurisė


te pershendet miku yt me ket keng liriku
perndryshe xhelal ferizi
Flm i nderuar per kete poezi qe ma ke kushtuar mua vazhdoni te sillni freski ne forumin tone me poezi te reja

jEtA_1
08-04-07, 19:03
MELODI E DIKURSHME
Melodi e gjalle me sjell kujtesen pran,
te lagur ,
te zhveshur,
te dashuruar,
te thinjur,
te plakur,
por serisht te gjalle

Ndjej tingujt e heshtur,
qe capiten ne pentagram,
Afshi i melodis ,
ende i dashuruar.

Afrohem per te qene sa me prane,
largohem,per te merguar pafundesisht.

Mendohem dhe serisht rikthehem.
ne melodin e viteve te shkuara,
ne melodin e koheve te dashuruara.
Linka_pz flm motrushe qe ju ke bashkangjit poezive te mija keto dy poezi tuat me pelqyen shume kame respekt per ty besoj se se shpejti do pime kafe bashke ne Prizrenin tone te bukur

Linka_pz
08-04-07, 20:21
Ti zemren ma shkrine
met desht kaq shum pse mshtine,
e preva gishtin dhe nuk me dhimbi
e preva buen dhe nuk me dhimbi
kur ja nisa me ty mu dashuru
ja nisa mu smu
as doktori smujti mem ndimu
mtha veq puthje ???? ka met sheru

kur te vij dita e fundit
per mua dua te vdes ne duart e tua
kur te me shohesh se kam vdekur hiq mos qaj zemer hekur
kur te me leshojn ne varr kujtoje takimin ton te par
kujtoje ate fjal qe me the te dua
por mundohu mem harruar.

Linka_pz
08-04-07, 20:25
Linka_pz flm motrushe qe ju ke bashkangjit poezive te mija keto dy poezi tuat me pelqyen shume kame respekt per ty besoj se se shpejti do pime kafe bashke ne Prizrenin tone te bukur

Me shume kenaqesi vendasja ime ,do te mbeshtes gjithmon edhe pse nuk kam deshir qe keto poezi kaq te prekura te dalin nga zemra jote .

Sigurisht sidomos tani ,qe na kan lakmi shume te tjere,ne Prizrenin tone

Linka_pz
08-04-07, 20:28
Si flet trendafili
eshte dashuria e pare
kepute ate
dhe verma mbi varre
derdh dy pika lot
trendafili te lulezoj
sepse edhe ne varr
veq ty te dashurojThikat i kisha pranuar
plumbat i kisha duruar
por qe ndahem prej teje
kurr se kam besuarDerdhi lot mbi dheun
qete ka mbuluar
tash sme duhet jeta
per ty kam jetuarSdu asgje ne jete
vec te jem me ty
kur te vdes dora jote
te mi mbyll keta syKur te degjosh per nje VDEKJE
dije se flitet per mua
ne kete bote smunda te jetoj
se me vrane buzet e TUA.merri syte e mija dhe veshtro
merre zemren time dhe degjo
puthi buzet e mija dhe kujto
te dua perjete kete mos e harro