PDA

View Full Version : Njoftim me 07.01.2007 RTL2 ora 19:00


Ethnic Albanian
05-01-07, 09:25
te nderuar , per ata qe e njohin gjuhen gjermane televisioni
RTL2 me daten 07.01.2007 ne ora 19;00 ne kuader te emisionit Welt der
Wunder "bota e mrekullirave" do te sjell nje dokumentar shume
interesant me titull 'zhvillimi i schkences islame' Ne kete emsion
dokumentar do te trajtohen shume tema si zbulimet ne matematik,
astronomi, medicin, teknik etj ....

Mrdanos
05-01-07, 12:59
ndoshta do te mesojm se a eshte islami mrekulli

Artisti
05-01-07, 13:51
te nderuar , per ata qe e njohin gjuhen gjermane televisioni
RTL2 me daten 07.01.2007 ne ora 19;00 ne kuader te emisionit Welt der
Wunder "bota e mrekullirave" do te sjell nje dokumentar shume
interesant me titull 'zhvillimi i schkences islame' Ne kete emsion
dokumentar do te trajtohen shume tema si zbulimet ne matematik,
astronomi, medicin, teknik etj ....


Me ju livdue juve,ju menjehere ja nisni me shkenca e me mos vet hiq qka tjeter,kur e shoh nje shkrim tjeter,mendoj se zhvillimi ne islam nuk eshte i lejuar,se qdo risi eshte humbje !!!!!!!!!!!!!!!!!!!.


Ja lexone kete shkrim:Dhe kete e thote Pejgamberi alejhiselam ku thote:
, “Kush vepron diē qė nuk ėshtė nė pajtim mė ēėshtjen tonė, ajo vepėr ėshtė e refuzuar,” dhe nė njė hadith tjetėr thotė: “Ruajuni nga gjėrat e shpikura sepse ēdo e shpikur ėshtė risi, e ēdo risi ėshtė humbje.”
Tash s`po mundet njeri me ju kuptue juve,ne nje ane krenohni me zvhillim e nuk i perfillni fjalet e Pejgamberit,ne anen tjeter mundoheni me fjalet e Pejgamberit me ju a mshel syte tjerve e vet mos mi perfille ..

Ethnic Albanian
05-01-07, 15:12
Paj Artist me lodhe for me ty sja vlen, sepse nuk je edhe aq i intersuar per te mesuar ti vetem mundohesh me kundershtu diqka, Ruajuni nga gjėrat e shpikura sepse ēdo e shpikur ėshtė risi, e ēdo risi ėshtė humbje.” ky citat i Profetit te Muhamedit a.s ka te beje me shpikje ne Fe, pra lidhje me adhurimin e Zotit, pra cfar do menyre tjeter qe adhuron Zotin qe nuk perputhet me Sunetin e te derguarit te Allahut eshte Bidat (RISI) dhe kjo ska te beje me zbulimet ne shkenc apo Teknologji!!

Nese e kupton gjermanishten te preferoj ta shikosh kete emision, perndryshe emision te ngjajshem ke te perkthyer edhe ne gjuhen Shqipe, por ja keta Injorantat e Mediave tona qellimisht nuk i transmetojne keto emisione!!

valiii
05-01-07, 20:21
edhe pse se kuptoj gjermanishten patjeter se do ta shiqoj.
ALLAHU t shperbleft ethnik albanian

bushatliu
06-01-07, 14:18
Me vjen shum keq pse nje shqipfoles eshte shume i gatshem ti kundervihet islamit dhe besimtarve te tij, mendoj qe jeni gabim sepse njeriu duhet te ket kujdes se qka flet apo si sillet me te tjeret, e sidomos ne ket raste me pejstaret e nje feje e cila i rrespekton te drejtat e te tjerve, e verteta eshte e hidhur por duhet pranuar, pasi historia e vertet e tregon nje gje te tille deshtem aspo sdeshtem ta pranojme, gjithashtu mendoj se qendrimet e tilla munde te gjojne ne kaos shqiptarin duke pas parasysh se nje pjes e madhe e shqiptaris i perket besimit islam, qendrimi i till mbjell urrejtje ne shoqerin shqiptare, per ket kini kujdes se qfar shkruani, njeherit duhet ta dini se njeriu nje dit do te jep llogari per ate qka e fol e posaqerisht kur eshte e padrejte, pra foleni te verteten edhe nese eshte kunder jush nese jeni shqiptar dhe nese jeni burr, pakeqkuptim mirundegjofshim!

GURI SYLAJ
06-01-07, 16:18
Bushatliu keni te drejte dhe pajtohem por vetem nese me tregoni se cka eshte e drejte dhe cka jo!!!!!
E drejta, si nocion, eshte shume relativ dhe ndryshon ne menyre te ndieshme nga vendi dhe koha.
Ne kete besoj se pajtohemi.
Zbulimet ne shkence e edhe ne matematike as nuk fillojn me islamin e as nuk mbarojn me te dhe si te tilla eshte shume me mire t'i kundrojm ne origjinalitetin e tyre.
Nje llogaritje mate. kishin edhe kulla e Babilonit,edhe piramidat ,edhe ligji i Keplerit ,eshe shkuarja ne Hene edhe ....edhe!
Edhe zbulimi i Amerikes e i duhanit e misrit ishte nje risi.Duhet t'a pranojm detyrimish-deshtem apo nuk deshtem.
Edhe Makina e Avullit eshte nje cpikje dhe shume e rendesishme per njerezimin mos te flas per automobilat me te cilet bredhin te gjithe prijesit e Islamit pa e vra mendjen se jan cpikje dhe risi,kuptohet ne te mire te njerezimit.

Nese ti nisesh nga Shkupi per ne Prishtine ,rruga e juaj e drejte shkon ne drejtim te Prishtines .Kurse une qe udhtoj ne drejtimin e kundert ,rruga ime e drejt eshte ne te kunderten ,ne drejtim te Shkupit.Qe te dyt kemi te drejte .Apo ndoshta e kam gabim?????

Sunnih
06-01-07, 22:33
Zbulimet ne shkence e edhe ne matematike as nuk fillojn me islamin e as nuk mbarojn me te dhe si te tilla eshte shume me mire t'i kundrojm ne origjinalitetin e tyre.

Guri. Asnje shpikje apo shkence apo pjese e shkences nuk fillon me nje origjine vendore apo perkatesi fetare apo nacionale dhe nuk mbaron me te. Keshtu nese deshe te dish fillimin dhe mbarimin e drejtesise ne lidhje me kete ceshtje eshte te kreditosh aty ku kredia eshte e merituar. Postimi origjinal ne kete teme nuk ishte se vetem Islami ka sjelle shkencen sikurse nuk ishte qe Islami nuk ka sjelle asgje ne shkence. Ishte thjeshte nje njoftim nese deshiron ta shohesh shikoje nese jo mos e shiko. Ti ke me tepr mundesi ta ndjekesh dhe te shohesh realitetin e permbajtjes se tij ngase ke shkruar se je ne gjermani dhe po ashtu ky dokumentar eshte bere nga jo-muslimane dhe mund te diskutosh rreth tij pasi ta kesh pare dhe jo perpara kesaj. Besoj se je dakort qe sado relativ te jete percaktimi i drejtesise, ne kete pike nuk ka mosmarrveshje se para se te gjykosh per dicka duhet ta njohesh ate. Kjo ngase ti e di mire se gjykimi ne lidhje me dicka pa e njohur ate nuk eshte tjeter vecse injorance. Prandaj po qe se e shikon kete program na njofto pastaj se cfare te metash kishte ose ku i dihet mbase na tregon edhe per miresite e tij?!

Eleon
07-01-07, 05:44
Shkencat e Islamit, me te vertet hmmmm!!!
Pa ma thuaj ti se cfar kan zbuluar ata trutrashe, kan zbuluar endogamizmin qe ta martosh vajzen e agjes e te dajes e kusheriren, e ta gurezosh graun deri ne vdekje.
Pa mi numero disa zbulime teknologjioke te botes se moderuar qe kan bere arabet e muslimanet ???
Sikur te ishin aq te menqur e te forte popujt arab s do ja kishin friken nje shtetit te ri e te vogel si Izraelit qe posedon teknike berthamore qe eshte ne gjendje per nje kohe te shkrute ti zhduk ata bim bim ladenat prej tokes se dheut, far intelegjence kan ata te mbrohen nga atomi ???

andaluzi91
07-01-07, 19:03
I Derguari i Allahun, Muhamedi (paqa qofte mbi te), i tha shokeve te tij: Per ēeshtje te Fese, me i ditur jam une, ndersa per ēeshtjet e kesaj bote (tregti, teknologji, etj.,) jeni ju".

Disa here ka thene: Qdo risi eshte humbje, dhe qdo humbje te dergon ne zjarr.

Keto hadithe (fjale te Tij) jane shume te qarta. Ai ka thene, se qdo e re ne fene e Allahut eshte humbje, ngase fene nuk e njeh askush me mire se sa Profeti. Ndersa per risite shkencore etj., kane lene hapur mundesine te perparojme.

Andi

GURI SYLAJ
07-01-07, 20:15
I Derguari i Allahun, Muhamedi (paqa qofte mbi te), i tha shokeve te tij: Per ēeshtje te Fese, me i ditur jam une, ndersa per ēeshtjet e kesaj bote (tregti, teknologji, etj.,) jeni ju".

Disa here ka thene: Qdo risi eshte humbje, dhe qdo humbje te dergon ne zjarr.

Keto hadithe (fjale te Tij) jane shume te qarta. Ai ka thene, se qdo e re ne fene e Allahut eshte humbje, ngase fene nuk e njeh askush me mire se sa Profeti. Ndersa per risite shkencore etj., kane lene hapur mundesine te perparojme.

Andi

" Toka e ka formen e vese.Dita hyn ne nate dhe nata hyn ne dite."

Ku bene pjese kjo ne Fe apo ne shkence????????????????????


Njohja e nje pjese nuk don te thot edhe njohje e tersise .

valiii
08-01-07, 00:48
" Toka e ka formen e vese.Dita hyn ne nate dhe nata hyn ne dite."

Ku bene pjese kjo ne Fe apo ne shkence????????????????????


Njohja e nje pjese nuk don te thot edhe njohje e tersise .

ke mujt me ju pergjigj edhe anetarit sunnih po nejse....

Psikologu
08-01-07, 03:23
I Derguari i Allahun, Muhamedi (paqa qofte mbi te), i tha shokeve te tij: Per ēeshtje te Fese, me i ditur jam une, ndersa per ēeshtjet e kesaj bote (tregti, teknologji, etj.,) jeni ju".

Disa here ka thene: Qdo risi eshte humbje, dhe qdo humbje te dergon ne zjarr.

Keto hadithe (fjale te Tij) jane shume te qarta. Ai ka thene, se qdo e re ne fene e Allahut eshte humbje, ngase fene nuk e njeh askush me mire se sa Profeti. Ndersa per risite shkencore etj., kane lene hapur mundesine te perparojme.

Andi

E ketu qenka me tė vertet kjo se askush nuk e njef fen me mirė se profeti , bash mirė se me ketė shifet edhe rezultati i analfabetizmit , sepse dihet qe ai ka qenė analfabet...
M ete vertet ke fol ashtu si duhet dhe me vend.

Psikologu
08-01-07, 03:26
Paj Artist me lodhe for me ty sja vlen, sepse nuk je edhe aq i intersuar per te mesuar ti vetem mundohesh me kundershtu diqka, Ruajuni nga gjėrat e shpikura sepse ēdo e shpikur ėshtė risi, e ēdo risi ėshtė humbje.” ky citat i Profetit te Muhamedit a.s ka te beje me shpikje ne Fe, pra lidhje me adhurimin e Zotit, pra cfar do menyre tjeter qe adhuron Zotin qe nuk perputhet me Sunetin e te derguarit te Allahut eshte Bidat (RISI) dhe kjo ska te beje me zbulimet ne shkenc apo Teknologji!!

Nese e kupton gjermanishten te preferoj ta shikosh kete emision, perndryshe emision te ngjajshem ke te perkthyer edhe ne gjuhen Shqipe, por ja keta Injorantat e Mediave tona qellimisht nuk i transmetojne keto emisione!!

Cdo risi eshte humbje !!!
Atehere pra risit e juaja qe mundoheni tė i sjellni nga " shkenca islame " ato nuk janė asgjė perpos humbje ...keshtu ka thenė profeti i juaj ..

Ethnic Albanian
08-01-07, 09:31
Ti psiko

shko meru me shkencen mesjetare Kishtare, e cila i digjte dijetaret!!


Cdo risi eshte humbje !!!
Atehere pra risit e juaja qe mundoheni tė i sjellni nga " shkenca islame " ato nuk janė asgjė perpos humbje ...keshtu ka thenė profeti i juaj ..

Sunnih
08-01-07, 23:27
" Toka e ka formen e vese.Dita hyn ne nate dhe nata hyn ne dite."

Ku bene pjese kjo ne Fe apo ne shkence????????????????????


Njohja e nje pjese nuk don te thot edhe njohje e tersise .

Se pari toka nuk e ka formen e vezes dhe kjo nuk eshte thene as ne fe e as ne shkence. Nese thuhet se toka eshte sferike dhe pak e shtypur ne polet kjo po eshte edhe ne shkence dhe ne te njejten kohe muslimenet kete e kane besuar nderkohe qe kristjanet besonin (disa akoma besojne) se toka eshte e sheshte dhe madje i digjnin shkencetaret per kete.

Dita hyn ne nate dhe nata hyn ne dite, edhe kjo ka baze ne shkence dhe ne fe njekohesisht.

Ku eshte problemi??????????????

Sunnih
08-01-07, 23:30
Shkencat e Islamit, me te vertet hmmmm!!!
Pa ma thuaj ti se cfar kan zbuluar ata trutrashe, kan zbuluar endogamizmin qe ta martosh vajzen e agjes e te dajes e kusheriren, e ta gurezosh graun deri ne vdekje.
Pa mi numero disa zbulime teknologjioke te botes se moderuar qe kan bere arabet e muslimanet ???
Sikur te ishin aq te menqur e te forte popujt arab s do ja kishin friken nje shtetit te ri e te vogel si Izraelit qe posedon teknike berthamore qe eshte ne gjendje per nje kohe te shkrute ti zhduk ata bim bim ladenat prej tokes se dheut, far intelegjence kan ata te mbrohen nga atomi ???

Pse zhvillimi matet me friken? Atehere na del se El-Kaida qenka me e zhvilluara ne bote se tere bota po dridhet prej tyre. Llogjike eshte kjo? Nese do te dish per shpikjet e muslimaneve vizito muzeun Britanik apo enciklopedine britanike ose me lehte shiko emisionin qe eshte permendur dhe pastaj jep mendimin tend o "shkencetar i gjalle". Hahahahaha

Sunnih
08-01-07, 23:36
E ketu qenka me tė vertet kjo se askush nuk e njef fen me mirė se profeti , bash mirė se me ketė shifet edhe rezultati i analfabetizmit , sepse dihet qe ai ka qenė analfabet...
M ete vertet ke fol ashtu si duhet dhe me vend.

O Psiko-llog. Ka 14 shekuj qe eshte bere sfida ne Kur'an dhe askush nuk e ka marre dot persiper. Shiko se mos e ben ti "o mendje ndritur". Thuhet aty, "...atehere sillni nje sure te ngjashme me te...". Pra nese je i zoti, sill nje sure te ngjashme me Kur'anin. Kaq s'ke pse lodhesh me teper. 14 shekuj ka qe muslimanet thone kete dhe 14 shekuj ka askush nga shkencetaret dhe peshkopet, papat e murgjerit ....etj nuk e bejne dot kete. Merre ti persiper se mbase ia del. Hahahahaha. Mbase te jep kisha ndonje titull shenjtor apo para po arrite ta besh. Hahahaha

Sunnih
08-01-07, 23:38
Cdo risi eshte humbje !!!
Atehere pra risit e juaja qe mundoheni tė i sjellni nga " shkenca islame " ato nuk janė asgjė perpos humbje ...keshtu ka thenė profeti i juaj ..

Hahahahahahahahaha. Si gjithmone psikologu lexon vetem 1/5 e fjalise dhe pastaj "Gjeniu flet". Hahahahahahahah