PDA

View Full Version : Internet cache ]


dexter
27-01-07, 21:17
Pershendetje qfar eshte ky internet cache mud te me informoj dikush rreth ti

Elektroliti
28-01-07, 01:18
Do tė mundohem unė me fjalė tė mia ta them pak a shumė ēka ėshtė cashe.
Internet cashe ose internet temporarily files pėrmban skedarė (files) qė krijohen nė diskun lokal tė kompjuterit gjatė vizitave qė bėjmė nė faqe tė ndryshme tė internetit. Pėr ēdo faqe tė vizituar tė internėetit cashe rritet. Qėllimi i cashe-it ėshtė qė me ruajtjen e skedarėve respektivisht tė faqeve web nė disk mundėsohet qė herave tė tjera qė vizitohen ato faqe tė mund tė hapen mė shpejt sepse tani nuk i hap mė nga serverėt e faqeve por nga disku. Kjo ėshtė arsyeja pse faqet e njėjta hapen mė shpejt herėn e dytė a tė tretė sesa herėn e parė. Mirėpo sasia e cashe-it nuk bėn tė rritet shumė sepse fillon ta ngulfasė shėtitjen nė intenet dhe faqen e reja qė vizition fillojnė tė hapen mė ngadalė. Prandaj parapėlqehet qė cashe-i kohė pas kohe tė zbrazet. Ēdo shfletues (browser) si Internet Explorer apo Mozilla Firefox e ka mėnyrėn se si tė zbrazet cashe-i. madje ekziston edhe mėnyra automatike qė pasi tė mbyllet shfletuesi cashe tė zbrazet menjėherė.
Pra u mundova pak a shumė me fjalėt e mia tė them ēka ėshtė cashe. :smile:

dexter
28-01-07, 18:05
Pershendetje elektroli pra me sa pava cache ishte temporary internet files aha une mendova mos eshte diq tjeter dhe megjithat mu ke pergigj shum kjart dhe te kuptova shum mir dhe te falenderoj shum per ndihmen dhe per kohen dhe gjith te mirat tung tung ...