PDA

View Full Version : Dieta pa e dėmtuar shėndetin


Naki
29-01-07, 16:35
Qė tė mbahet peshė trupore stabile, nevojitet qė marrja energjetike tė jetė e barabartė me shpenzimin. Nėse shpenzimi ėshtė mė i madh, vjen deri te dobėsimi, dhe e kundėrta, nėse marrja ėshtė mė e madhe se shpenzimi, vjen deri te trashja.

Si tė dobėsohem, pa mos e dėmtuar shėndetin tim?
Pėrgjigje racionale e pyetjes si tė dobėsoheni nė mėnyrė tė shėndetshme ėshtė – tė ushtrohet mė shumė dhe tė konsumohet ushqim qė pėrmban mė pak kalori. Qė tė siguroni ushqim me mė pak kalori, nuk nevojitet qė t'i ndryshoni kompletisht shprehitė tuaja ushqimore. Ndonjėherė ndihmon, nėse bėni ndryshime tė caktuara nė mėnyrėn dhe nė kohėn kur hani. Faktorė qė ndohmojnė pėr rritjen e peshės janė:

Tė ngrėnurit natėn.
Ndodhi tė ndryshme sociale, tė shoqėruara me ngrėnie.
Ngrėnie nga shprehia.
Tė ngrėnurit dhe pirja e alkoolit njėkohėsisht. Ndonjėherė mjafton vetėm ta largoni ushqimin nė rrethana tė tilla. Nuk ka nevojė tė zvogėlohet numri i ushqimeve tė rregullta. E dėshirueshme ėshtė tė hani mė pak gjatė ēdo ushqimi dhe ta zmadhoni sasinė e e materieve me fije, karbohidrate dhe yndyra tė pangopura. Dihet qė nėse konsumohen ushqime tė veēanta tė bollshme, kapaciteti i lukthit do tė zmadhohet. Me kėtė zmadhohet dhe sasia e ushqimit qė duhet ngrėnė, qė tė arrihet ndjenja e ngopėsisė. Nėse mundoheni tė dobėsoheni, nuk rekomandohet tė kėrceni ushqime. Nė fakt, nėse kėrceni ushqim, ju pastaj me siguri do tė hani mė shumė se sa do tė kishit ngrėnė zakonisht dhe kjo sjell deri te zmadhimi i kapacitetit tė lukthit.

E parė afatgjatė, dietat e shpejta shpiejnė deri te trashja e pėrsėritur
Shumica e njerėzve qė duhet tė dobėsohen mundohen tė mbajnė ndonjė dietė tė shkurtė, qė nė fakt ėshtė zgjedhje afatshkurte. Nė periudhat e restrikcionit tė ushqimit ose tė urisė, organizmi reagon ashtu qė e zvogėlon metabolizmin. Pas ndėrprerjes sė dietės, organizmi djeg edhe mė pak kalori se sa mė parė, pasi qė organizmi ėshtė mė pak efikas. Pėrveē kėsaj, ėshtė e njohur qė humbja nė peshė gjatė dietave rigoroze ėshtė mė shumė rezultat i humbjes sė ujit dhe indit muskulor, e jo tė dhjamit. Qė tė digjen kiloxhulat nevojitet punė e muskujve. Ēdo herė kur mbani dietė tė tillė, ju humbni edhe pėrqindje tė caktuar tė indit muskulor, qė do tė thotė se organizmi juaj nuk mund tė djeg aq kiloxhula sa ka mundur para mbajtjes sė dietės. Vetėm njė ciklus i trashjes sė pėrsėritur, pas njė diete tė tillė rigoroze, e zmadhon rrezikun pėr sėmundje koronare, pavarėsisht nga niveli i yndyrave. Dietat bashkėkohore pėr dobėsim nė tė cilat rekomandohet sasi e madhe e proteinave dhe sasi e ulur e karbohidrateve janė efikase por mund tė sjellin deri te ērregullimet e metabolizmit. Pėrkundrazi, ditat me pak kalori, me sasi tė madhe tė pemėve dhe perimeve, drithrave integrale, leguminozave dhe produkteve pa yndyrė, janė gjithashtu efikase dhe me gjasa mė tė mėdha qė pas ndėrprerjes sė dietės pesha tė mbahet njėlloj. Me kėtė lloj diete, arrihet qė lukthi tė jetė i plotė dhe ndjenjė ngopėsie, dhe njėkohėsisht zvogėlohet rreziku pėr sėmundje kronike.

Ndryshojeni raportin tuaj ndaj aktivitetit fizik
Edhe pse tradicionalisht vendi ynė ka ushqim relativisht tė shėndoshė, numri i njerėzve tė trashė rritet ēdo vit. Kjo ndodh, pasi qė jemi bėrė popull qė rri. Pėr shumicėn nga ne, aktiviteti fizik nuk ėshtė pjesė e stilit tonė tė jetsės. Aktivitet fizik mesatar ėshtė i mjaftueshėm qė tė pėrshpejtohet metabilizmi dhe tė humbet pasha. Mė sė miri ėshtė qė aktiviteti fizik tė zmadhohet gradualisht. Aktivitet fizik, si ecje, punė nė kopsht, vozitje biēikletė mund tė ndihmojnė nė zvogėlimin e shtresave dhjamore. Mos e pėrdorni veturėn sa herė qė mundeni. Shėtiteni qenin, nėse keni. Shfytėzoni shkallėt nė vend tė ashensorit. Zgjidhni aktivitete qė ju shkaktojnė kėnaqėsi, e jo ato qė mendoni se janė tė mira pėr ju.

Cilat hapa praktike t'i ndėrmarr qė tė dobėsohem, nė mėnyrė tė shėndoshė?

Largoni dietat e shpejta.
Hani numėr mė tė madh tė produkteve, nga tė gjitha grupat ushqimore.
Hani mė pak ushqim gjatė ēdo ngrėnie, por zmadhojeni numrin e ushqimeve gjatė ditės.
Zvogėlojeni marrjen e produkteve ushqimore me shumė kalori, tė cilat janė tė varfura me nutriciensė – si ėmbėlsira dhe bonbone. Disa ushqime me shumė kalori qė janė tė pasura nutriciensė, mund tė merren por vetėm nė sasi tė vogėl – p.sh. mish i kuq, arra, avokado, vaj ulliri i parafinuar.
Hiqni nga ushqimi yndyrat e ngopura dhe alkoolin.
Mundohuni tė hani mė shumė ushqim tė freskėt dhe mė pak produkte tė procesuara.
Mundohuni tė mos hani nga kėnaqėsia, atėherė kur jeni tė mėrzitur ose nėn stres.
Mundohuni tė ndėrpritni me ngrėnien kur do tė ndjeni se jeni ngopur. A ju nevojitet ndihmė plotėsuese?

Nėse jeni munduar tė dobėsoheni me dieta tė shpejta mė shumė herė por pa sukses, ju nevojitet ndihmė profesionale, qė t'ju udhėzojnė nė mėnyrėn e shėndoshė tė tė ushqyerit.
Nėse jeni tė trashė, dhe keni mė shumė se 40 vjet, konsultohuni me mjekun para se tė filloni tė ushtroni. Ku tė drejtoheni pėr kėshillė?

Mjeku juaj
Nutricionisti

rilinda
11-08-07, 11:23
Shujtat ku mbizoterojne sallatat dhe supat jane aleati me i mire per humbje ne peshe, sidomos pas dimrit.
Ushqimet e tilla permbajne lengje, vitamina, minerale, qe jane te nevojshme per shendet dhe pamje te bukur. Pergatitni supat ne baze te perimeve, peshkut dhe mishit me pak kalori. Evitoni shtimin e tepert te yndyres, te ajkes etj. Supat dhe sallatat do t’ju mbrojne nga sulmet e urise, gjate te cilave shpesh marrim ushqime me shume kalori. Rezultatet e deshiruara nuk do te arrihen pa ushtrimore trupore. Flini mire, sepse mungesa e gjumit mund ta pengoje humbjen e peshes, duke i ngadalesuar proceset metabolike. Hani ngadale duke shtypur mire ushqimin. Truri juaj e merr vesh se jeni ngopur vetem pas 20 minutave

Arkza
11-08-07, 11:26
Po Krejt e Sakt veq mos Harroni te Ecni sa me shume dhe te Pini sa me shume Uje te thjesht po ashtu hani 4 here ne Ditje por jo te Ngopni :biggrin: dhe Krejt Coll :smile:

Kavaleri
14-08-07, 04:13
Po Krejt e Sakt veq mos Harroni te Ecni sa me shume dhe te Pini sa me shume Uje te thjesht po ashtu hani 4 here ne Ditje por jo te Ngopni :biggrin: dhe Krejt Coll :smile:

Hahaha.. ky recepti yt me i thjesht dhe i kjart per te ber diet.
Kur te zgjohesh me vrapu- me gjoken! lajmrohu vi ecim se bashku hmm.

../ Diet mos boni se gjyna.!
Por mos e ngreni shpejt, por ngadal dhe kafshoheni/mertypne mir deri ne 30 sec.. se pse shpejtsia e ngrenjes formon frym dhe prap do te kerkoni qe te ngreni buken.
Dhe ajo frym ju formon barkun e madh, do keni problem te shfyheni para nje shoku apo shoqe e qe ajo fym e pa liruar ju a formon shtresin, nga shtresi humb gjumin, humb energin e qe pa energi nuk mundesh as te levizesh qe te besh sport apo te punosh, apo te dashurosh etj..

Mertypja e bukes esht shum me rendesi se sa sporti. Te hash shpejt nuk ka efekt sporti.
Te mertypet mir e ngadal ndimon lukthin, se pse vetem lukthi nuk mundet ta perpunoj ate me copa te medha, e qe copat e medha nuk ju ofrojn edhe energi si ato te voglat qe mertypen mir.

Dr. Kavaleri hehe..

Arkza
14-08-07, 11:49
Hahaha.. ky recepti yt me i thjesht dhe i kjart per te ber diet.
Kur te zgjohesh me vrapu- me gjoken! lajmrohu vi ecim se bashku hmm.

../ Diet mos boni se gjyna.!
Por mos e ngreni shpejt, por ngadal dhe kafshoheni/mertypne mir deri ne 30 sec.. se pse shpejtsia e ngrenjes formon frym dhe prap do te kerkoni qe te ngreni buken.
Dhe ajo frym ju formon barkun e madh, do keni problem te shfyheni para nje shoku apo shoqe e qe ajo fym e pa liruar ju a formon shtresin, nga shtresi humb gjumin, humb energin e qe pa energi nuk mundesh as te levizesh qe te besh sport apo te punosh, apo te dashurosh etj..

Mertypja e bukes esht shum me rendesi se sa sporti. Te hash shpejt nuk ka efekt sporti.
Te mertypet mir e ngadal ndimon lukthin, se pse vetem lukthi nuk mundet ta perpunoj ate me copa te medha, e qe copat e medha nuk ju ofrojn edhe energi si ato te voglat qe mertypen mir.

Dr. Kavaleri hehe..Hahahahahhahahah Ku je ti qe me te thirr edhe ty a !? , hajte Dergoma Numrin e Shpis e vi te marre me kerre te Kalit aty pari e Vrapojme hihihiih :tongue:

LuLjaa
14-08-07, 14:15
Po Krejt e Sakt veq mos Harroni te Ecni sa me shume dhe te Pini sa me shume Uje te thjesht po ashtu hani 4 here ne Ditje por jo te Ngopni :biggrin: dhe Krejt Coll :smile:

E une qe ha buk veē 2 here n'dite a per qata e pasna qe s'po kthej a :biggrin:

Arkza
14-08-07, 14:16
E une qe ha buk veē 2 here n'dite a per qata e pasna qe s'po kthej a :biggrin:Hahahahhahaha Lule eee Ty po te Bin Msysht qata ;P :biggrin:

LuLjaa
14-08-07, 14:26
Hahahahhahaha Lule eee Ty po te Bin Msysht qata ;P :biggrin:

Qyy e shtriga qe ma ke lshu tash hahahahaha :tongue:

Arkza
14-08-07, 14:37
Qyy e shtriga qe ma ke lshu tash hahahahaha :tongue:hahahahahha Lule a pi don 4 kg te mijat Allahile te bohem tamon un sa kam qef 65 kg hahahhahahahahhahah :tongue:

Kavaleri
14-08-07, 22:34
Hahahahahhahahah Ku je ti qe me te thirr edhe ty a !? , hajte Dergoma Numrin e Shpis e vi te marre me kerre te Kalit aty pari e Vrapojme hihihiih :tongue:

Numer 076 (http://www.dardania.de/vb/upload/private.php?do=newpm&u=18016) mahalla e Gashjonve.
kuku ani me kali e pa kerr edhe ma mir gjoka gjoka na per livadhet me perplot lule.
Diet me bo dyqysh hahah.

Kavaleri
14-08-07, 22:38
hahahahahha Lule a pi don 4 kg te mijat Allahile te bohem tamon un sa kam qef 65 kg hahahhahahahahhahah :tongue:

69 kg i paske a? pak e shnosh qenke? sa je e gjat pa hyp ne gjat pa hyp ne kali?

roadrunner
25-03-10, 15:43
A ka najsen mu trash more?

Peja-Boy
28-03-10, 20:49
A ka najsen mu trash more?

Valla edhe qekjo Diet pa e shkatrru Shendetin qetash e ndiva ?? hahaha

A eshte dijet mu Lig mu Dobesu ?? Qysh shkatrrohet Shendeti ndryshe kur rrin pa honger !!

roadrunner
28-03-10, 23:10
Une po ha, po shej spo ma len, thash mos kan naj sen me na msu qysh me honger, e mos me te ik hahahaValla edhe qekjo Diet pa e shkatrru Shendetin qetash e ndiva ?? hahaha

A eshte dijet mu Lig mu Dobesu ?? Qysh shkatrrohet Shendeti ndryshe kur rrin pa honger !!

bo-ra
12-06-10, 22:44
Une po ha, po shej spo ma len, thash mos kan naj sen me na msu qysh me honger, e mos me te ik hahahavalla un i kam 120kg am 177cm m duhet hjek nja 50 kg qysh bre se valla ne zor jam

Peja-Boy
16-06-10, 22:33
Hahahahaah Roadrunner edhe une njet valla sikur ti marova tu honger ... po Gruja pem thot ste lojn Dreqnit mu trash !!

Kaltrina
30-11-10, 10:42
Pershendetje, a e di dikush ku ka dietolog ne Kosove?

Qika^Me^Kule
30-11-10, 20:02
Pershendetje, a e di dikush ku ka dietolog ne Kosove?


Bijeri ma trup... futtu ne google.... se e gjen ma kolai.... se naper Ks... mos i bie rotulla... e lodhesh.... ti....:smile:

emine
27-04-12, 16:12
A ka najsen mu trash more?

kam ni se me shku en avganistan po trashke njeri,ka han sendvica:biggrin:

halla e madhe
28-04-12, 16:21
kam ni se me shku en avganistan po trashke njeri,ka han sendvica:biggrin:


..mos e qo moj qiken aq large,le te ndalet ka une nja jave,nuk ka cka kthehet andej..ahahahaha,duhet me pagu bagazhin(peshen) e tepert ne aeroport:biggrin::biggrin:

Oqeani
28-04-12, 16:32
Te darkosh ne ora 16 .... ;)

halla e madhe
28-04-12, 16:55
Te darkosh ne ora 16 .... ;)

..pikerisht,ti jeton shendosh!:biggrin:

emine
28-04-12, 17:55
..mos e qo moj qiken aq large,le te ndalet ka une nja jave,nuk ka cka kthehet andej..ahahahaha,duhet me pagu bagazhin(peshen) e tepert ne aeroport:biggrin::biggrin:

sport halle sporte edhe qaso hormonesh qe ki permend,,,kurr nuk trashet njeri as me te gatumet e tua

Gega 1
30-04-12, 19:23
kam ni se me shku en avganistan po trashke njeri,ka han sendvica:biggrin:
Ta shperblefte allahi oj emine,sa omel ke fole.

Boll e mire tekukshe me t`pa.Ti hunen e paske ma t`vogel se llavica :biggrin:
A diqka ma zajf po dokesh.
N`e paq pi synit t`keq,allahi jau marroft ftyren zemerzive :biggrin: he

emine
30-04-12, 19:43
Ta shperblefte allahi oj emine,sa omel ke fole.

Boll e mire tekukshe me t`pa.Ti hunen e paske ma t`vogel se llavica :biggrin:
A diqka ma zajf po dokesh.
N`e paq pi synit t`keq,allahi jau marroft ftyren zemerzive :biggrin: he

gege asgje ste kam kuptu,shume here nuk kuptoi bisedat kure folet apo bihet en bised i treti,,,,a munesh lum gega me mtregu hollesisht qka ke deshte me than???

Gega 1
30-04-12, 22:24
gege asgje ste kam kuptu,shume here nuk kuptoi bisedat kure folet apo bihet en bised i treti,,,,a munesh lum gega me mtregu hollesisht qka ke deshte me than???
Emine,pse bre e nrrove havatarin?nejse,nejse.

UNE MENDOJ.Diete me ba,osht mire.Me teprue,s`bo.Se jet e zajft krejt.
Dreqi e rrofte,femnat e zajfta s`kqyren bre!Si me e kqyre ni mashkell.:biggrin:

emine
01-05-12, 07:39
Emine,pse bre e nrrove havatarin?nejse,nejse.

UNE MENDOJ.Diete me ba,osht mire.Me teprue,s`bo.Se jet e zajft krejt.
Dreqi e rrofte,femnat e zajfta s`kqyren bre!Si me e kqyre ni mashkell.:biggrin:

gege nuk te pyeta qka ke deshire me kqyre,dhe nese une e ndrroj avatarin nuk kam nevoje me marr leje ty,apo jap pergjithesi pse,,,,,
a ka mundesi me lan antaret me shkru qka ju teket,derisa nuk te drejtohen ty,
e holla e bukura nuk pret me kqyre kush,se kshtu ashtu syte e cdonjerit drejtohen nga ato,,,e tuloshet duhet me deshte se gjunah,mase je zemer mire ban sevap

Gega 1
01-05-12, 09:59
gege nuk te pyeta qka ke deshire me kqyre,dhe nese une e ndrroj avatarin nuk kam nevoje me marr leje ty,apo jap pergjithesi pse,,,,,
a ka mundesi me lan antaret me shkru qka ju teket,derisa nuk te drejtohen ty,
e holla e bukura nuk pret me kqyre kush,se kshtu ashtu syte e cdonjerit drejtohen nga ato,,,e tuloshet duhet me deshte se gjunah,mase je zemer mire ban sevap

S`ka gja,emine.Ne rregull jemi.

lovely
01-05-12, 22:22
Ta shperblefte allahi oj emine,sa omel ke fole.

Boll e mire tekukshe me t`pa.Ti hunen e paske ma t`vogel se llavica :biggrin:
A diqka ma zajf po dokesh.
N`e paq pi synit t`keq,allahi jau marroft ftyren zemerzive :biggrin: heA bon me ma lan hunen tem rahat n ven t vet qishti? Ani qa qi osht e malle, i nuhati senet ma nryshe haaaaaaaaaaaa:biggrin:

emine
24-05-12, 20:09
po mdoket Trunin ,ja ka demtu disave