PDA

View Full Version : Profesioni Gjegjesisht Zanati Me I Vjeter


FUKAJAMA
02-02-07, 21:57
PROFESIONI GJEGJESISHT ZANATI ME I VJETER

Zijadin Rexhepi

Nėse e vėrejmė titullin , ėshtė e pakuptueshme dhe jo e kthjellėt. Megjithėate nėse pak logjikojmė do tė shohim se ka njė filozofi dhe histori mjaft tė rėndėsishme. Aludimi i titullit ėshtė vlera mė e ulėt e etikės morale- prostitucioni. Vet fjala prostitucion ėshtė vėshtirė tė shpjegohet. Kjo dukuri ka marrė pėrmasa tė gjėra dhe gjithnjė duke u rritur shoqėrisė po i sjellė probleme mjaft tė mėdha dhe serioze posacėrisht pėr individėt qė i ndjejnė por nuk munden ta parandalojnė. Pėr dikend kjo dukuri ose fenomen ėshtė kėnaqėsi deri nė momentin kur bie nė ambis ose kapet nga ndonjė sėmundje venerike dhe atėherė mendon pėr kėtė ngjarje.
Kėtė jam duke e shkruar se ju dua tė mirėn , atė qė e don mė sė shumti , atij i dėshiron tė mira nė kėtė botė dhe nė botėn e ardhme. Do tė isha shumė i gėzuar sikur edhe ju tė ishit tė gėzuar. Tė jesh i gėzuar me tė vėrtetė do tė thotė tė njohėsh thelbin e vėrtetė tė cėshtjes.
Tė nderuar vėllezėr dhe motra , historia na mėson se shumė popuj tė mėdhenjė janė shpartalluar dhe shkatėrruar , mu pėr shkak tė dobėsimit tė moralit. Nėse studiojmė historinė e gjithė popujve tė mėdhenjė tė cilėt qėmoti janė zhdukur nga skena historike do tė konstatojmė se shkaku kryesor i shkatėrrimit , pėrvec gjėrave sekondare ka qenė dhėnia e tyre pas epsheve dhe gjėrave tė pamoralshme.
Dikur femra ka qenė si margaritarė nė guacė , e ruajtur me xhelozi nė fund tė thellėsirave tė detit.Njeriu e ka paramenduar , pėr tė ka ėndėrruar , ka medituar.... Sot , jo qė ka nevojė tė notojmė thellė nė detė dhe tė kėrkojmė guacėn , ta paramendojmė dhe tė meditojmė pėr tė , por as qė ka nevojė ta hapim pasiqė ajo ka hedhur cdo gjė nga vetja , gjoja se nė emėr tė lirisė dhe emancipimit ,duke mos kuptuar se ėshtė bėrė mall pėr tregėti. Dikur nė treg janė shitur vetėm mallra ushqimore , ndėrsa sot nė tė gjitha tregjet e botės ekspozohen pjesė tė ndryshme tė trupit tė femrės.
Duke shkruar kėtė shkrim mu kujtua prifti zviceran me emrin Cimerman i cili njė ditė nė kishė tha : “Ne si popull i fesė katolike duhet luftuar kundėr fesė islame jo me armė , por me disa dukuri dhe metoda tjera...” , mandej ka potencuar metodat :
“1.Duhet ta zhveshim femrėn myslimane,
2. T`i japim lirinė femrės myslimane ,
3.T`i japim modėn femrės myslimane ,
4.T`i japim mjetet e informimit ....”
Kėto kanė qenė parimet e kėtij prifti dhe janė zbatuar nė pėrpikėmėri e normal suksesi nuk ka munguar.
Prindėr tė dashur , kryjeni obligimet tuaja sikurse urdhėron Zoti xh.sh. sepse ju mbani dhe jeni pėrgjegjės pėr tė gjitha devijimet e fėmijėve tuaj. Ajo qė ėshtė e zbuluar , nuk ėshtė interesante , por ajo qė ėshtė e mbuluar ėshtė tėrhjekėse dhe ka nevojė pėr ta zbuluar ( normal nė nėtėn e dhėndėrisė) , kėtu qėndron bukuria , kėtu qėndėron morali . Do tė pėrmendi njė hadith tė Pejgamberit a.s. :”Nė turp qėndėron bukuria.” Duke e ditur dhe jetėsuar kėtė hadith me tė vėrtetė do tė jemi tė lumtur dhe pa brenga nė kėtė jetė dhe nė jetėn tjetėr.
Tė nderuar prindėr dhe vėllezėr , nėse rrugės kalon njė vajzė e zbuluar e lakuriqe e ti e shikon me plot afsh , a nuk je fajtor pėr kėtė dukuri??? Po , po je fajtor sikurse edhe unė qė e shkruaj kėtė shkrim. Nėse ekziston prostitucioni ekzistojnė edhe dukuritė negative nė familjet tona . Duhet t`i shmangemi kėsaj dukurie sipas rregullave dhe normave qė i shpjegon feja islame. Gjithmonė ta kemi nė mend se Ai qė ka caktuar kėtė obligim nuk dėshiron tė na dėmtoj e as qė don me kėtė akt tė na kthejė nė tė kaluarėn. Pėrkundrazi Zoti xh.sh. me kėtė na lartėson , na i hapė horizontet e mėshirės sė Vet dhe e ruan moralin tonė dhe tė tjerėve.
Qė tė mbrohet morali ynė , Zoti xh.sh. ka caktuar disa mburoja dhe kufij qė e mbrojnė njeriun qoftė mashkull apo femėr . Turpi ėshtė fuqia qė e mbron nga mėkatet dhe negativitetet. Sic na ėshte e njohur , Islami e ka ndaluar rreptėsisht prostitucionin ku dhe na tregon metodat se si dhe nė c`mėnyrė t`i largohemi dhe t`ia presim rrėnjėt kėsaj dukurie tė shėmtuar. Pėr kėtė shkak Islami na porositė qė tė mos i afrohemi kėsaj dukurie tė shėmtuar. Muhammedi a.s. na porositė : “ Sytė bėjnė kurvėri me shikimin e vet , duart me prekjen e tyre , kėmbėt me ecjen e tyre , kurvėria e gjuhės ėshtė tė shqiptuarit , kurvėria e shpirtit ėshtė dėshira dhe lakmia , trupi i turpėruar kėtė e dėshmon dhe e tradhton. “
Pėr prostitucionin feja islame ka dėnim dhe zbatim. Por , para kėsaj ai troket nė derėn e vetėdijes njerėzore dhe besimit tė tij. Ky qėndrim ėshtė mjaft human edhe pse shumica nuk e kuptojnė. Pikėrisht atėherė kur shumė sėmundje tė kohės sic janė sida dhe tė tjera pėrhapen , mu atėherė do ta kuptojė filozofinė e thellė tė kėsaj rregulle islame. Pėr fat tė keq pėr shumicėn do tė jetė shumė vonė.
Pėr kėtė temė mund tė shkruhet shumė , por jam i lodhur nga devijimet e shoqėrisė , pėr mosrespektimin e rregullave dhe normave tė fesė islame qė jemi duke vepruar e nuk ndiejmė pėrgjegjėsi pėr ato qė na urdhėron Zoti xh.sh. Dhe sė fundi :
“ Jeta e kėsaj bote nuk ėshtė gjė tjetėr vetėm se njė pėrjetim e mashtrim. S`ka dyshim se bota tjetėr ėshtė mė e dobishme pėr ata qė ruhen . A nuk logjikoni?”.
Zoti xh.sh. le tė na udhėzon nė rrugė tė drejtė e tė mbarė pėr hir tė Pejgamberit a.s. dhe pėr hir tė muajit tė bekuar tė Ramazanit.

Amin...


(autori i kėtij teksti ėshtė profesor i pensionuar i Biologjisė dhe momentalisht jeton nė Tetovė )

FUKAJAMA
02-02-07, 21:59
LETRA NGA PERENDIMI

Zijadin Rexhepi

Njė prind kėshtu e sqaron kėtė letėr : “ Kisha vetėm njė djalė dhe ishte shumė inteligjent. Deri nė shkollė tė mesme tė gjitha vitet i kreu me sukses. Arsimtarėt e tij i thanė : “ Kėtė intelegjencė tė ēmuar mos e harxho kėtu , djalin nė Europė pėr shkollim dėrgoje” , mua mė preferoshin. Unė dhe bashkėshortja ime e pamė tė arsyeshme kėtė kerkėsė gjetėm mundėsi dhe e dėrguam djalin nė Paris. Nė ditėt e para tė shkuarjes sė tij letrat i lexoja me kėnaqėsi. Por, pas njė kohe letrat u ndėrprenė. Sėfundi arriti njė letėr qė kishte kuptim tragjik :
“ I nderuari babė dhe e nderuara nėnė. Unė u largova nga feja islame e u bėra krishter. Nėse kjo qė kam bėrė ėshtė njė mėkat atėherė mėkati ėshtė i juaji dhe jo i imi. Sepse ju fenė nuk ma keni mėsuar . Vetėm emrin mysliman e kam patur qė ka qenė e vemtja lidhje e imja me fenė islame. Me ardhjen time nė Francė vėrejta se tė gjithė francezėt janė fetarė. Kur uleshim nė tryezė, kur binim nė shtrat , nė mėngjez kur zgjoheshim bėjshin lutje. Ndėrsa unė ata i shikoja me huti ! Mua mė bėheshin pyetje pėr fenė , besimin , Zotin , Pejgamberin , Kur`anin dhe pėr obligimet tjera fetare. Ndėrsa unė pėr asnjėrėn prej kėtyre pyetjeve nuk mundesha tė pėrgjigjem. Kėto mua ju nuk mi keni mėsuar , bile nė vendlindjen time tė jesh fetarė ishte turp. Nėse njėri nga mesi ynė fliste pėr fenė , qofshin nxėnės qofshin arsimtar menjėherė talleshin : “ Hej !.... Fetar hipokrit , nė cilin shekull gjendesh ? “ i thoshin. Agjėrim , namaz nuk kishte... Sa jemi mashtruar ?... Kėtu cdokush fletė pėr fenė , besimin , pėr Isėn a.s. , tė pafetė aspak nuk i rrespektojnė dhe nuk i duan. Pėrballė gjitha kėtyre ndjeva njė shprazėtirė tė thellė nė vete. Dalngadalė pėr mėsimin e Krishterizmit mė kaploi njė kureshtje.. E mėsova krishterimin dhe sė fundi u bėra i krishter. Tė gjitha harxhimet e mia shkollore i mori pėrsipėr kisha. “
Ja , pra kjo ishte letra e djalit tė kėtij prindi .Pas kėsaj reference vazhdova unė ta sqarojė kėtė cėshtje tė popullit tonė qė gjendet nė Perėndim.
Nė botėn e jashtme njerėzit tanė janė bėrė armik tė vetvetes , ndonjėri nga feja , ndonjėri nga gjuha dhe emri ėshtė shkėput dhe pėrbirė ka humb dhe ka ngelė pa identitet. Mund tė vėresh se emri i babait ėshtė Ahmet ndėrsa emri i djalit ėshtė Hans , nėna quhet Hatixhe , ndėrsa emri i vajzės ėshtė Helga , Lora,. Ingrit , Bergman etj.Kjo dukuri ėshtė pėrfshirė qė nga Australia e deri nė shtetet Skandinave. Paramendoni fėmijėt shqiptar qė lindin nė kėto vende!!!.
Tash duhet kujtuar pėr brezin e tretė qė gjendet nė Perėndim . Bile edhe kujtesa neve duhet tė na rrenqethė. Njė fjalė nga gjuha amtare nuk dinė , veshja , sjellja ėshtė perėndimore. Kėta fėmijė qė lindin jashtė atdheut tė vet , nuk janė as perėndimor e as vendas me njė fjalė janė pa atdhe kjo ėshtė njė varrė qė gjithmonė do tė gjakos. Kjo ėshtė njė njollė e zezė nė fytyrėn e njerėzve qė jetonė nė botėn e jashtme , kėta fėmijė kanė ngelur nė udhėkryq , nė kėsi lloj shoqėrie ato kanė humbur fenė , atdheun dhe kulturėn. Nuk mund tė gjenden dhe t`i pėrshtaten rrethit ku jetojnė , hasin nė vėshtirėsi dhe bėhen problem i policisė tė atij vendi.
E gjithė kjo sjellė deri nė njė degjenerim tė tyre ku edhe policia e atyre vendeve ka problem me njerėz tė kėtillė. Ky erozion gjegjėsisht shembje vetvetiu nuk erdhi. Nė kėto ujėra rrol tė rėndėsishėm ka edhe kisha katolike. Nė vendet perėndimore mėsimi fetar fillon prej klasės sė ulėt e deri mė lartė e qė kėto mėsime janė tė lidhura ngusht me kishėn katolike.
Shpėtimi nuk ėshtė nė kulturėn perėndimore , nė kapitalizmin , nė socializmin nė dėmokracinė. , por i vetmi shpėtim nga kjo ėshtė Kur`ani-Kerimi dhe Kultura Islame. Ėshtė koha me i thėnė mjaft kėsaj dukurie , sepse jemi vonuar me kėtė thėnie....(autori i kėtij teksti ėshtė profesor i pensionuar i Biologjisė dhe momentalisht jeton nė Tetovė )

FUKAJAMA
02-02-07, 21:59
RREBELIZMI

Zijadin RexhepiVet fjala rebelizėm na sqaron shumė gjėra tė cilat nuk duhet pėrdorur. Fjala rebel ka kuptimin e mos respektimit tė ligjit. Njė mos respektim tė kėtillė ka pasur edhe Iblisi i cili ėshtė mallkuar nga Zoti xh.sh. dhe ėshtė bėrė djall-shejtan.
Nė ditėt e sodit kemi shumė njerėz tė cilėt nuk i nėnshtrohen ligjeve tė Zotit xh.sh. e me kėtė bėjnė mėkate gjegjėsisht gabime tė cilat nga feja islame nuk preferohen. Nga kjo rrjedhė se kemi shumė pakujdesi pėr tė vėrtetat e mėdha tė fesė islame.
Njeriu bėhet i pakujdesshėm nga moskryerja e detyrimeve tė zakonshme ndaj Zotit xh.sh. , pra adhurimin. Vetėm adhurimi mund t`i kufizoj dėshirat shtazore tė njeriut duke i vėnė ato nėn kontroll.
Adhurimi e afron njeriun kah Zoti xh.sh. dhe nė kėtė mėnyrė i`a realizon forcat mendore , nervore , epshore dhe duke i`a lulėzuar shpirtin i`a pastron zemrėn dhe i garanton moralin mė tė mirė. Pėr kėtė arsye detyra kryesore e njeriut ėshtė adhurimi. Kush e lenė atė , pra adhurimin ka ra nė baltėn mė tė madhe duke hyrė nėn gjykimin e veseve tė veta shtazore. Ky njeri edhe nė jetėn shoqėrore bėhet njė agresor , nuk ndėgjon kurrėfarė drejtėsie dhe shpirtėrisht rrėzohet e jeton duke mos parė shėmtimin nė brendėsinė e mėkateve.(autori i kėtij teksti ėshtė profesor i pensionuar i Biologjisė dhe momentalisht jeton nė Tetovė )

FUKAJAMA
02-02-07, 22:00
FRIKA NGA NATALITETI ESHTE BAZE E MORTALITETIT

Zijadin Rexhepi


Nėse i analizojmė kėto dy terme do tė kuptojmė se nataliteti ėshtė rritja e numrit tė popullatės , ndėrsa mortaliteti ėshtė vdekja gjegjėsisht zvogėlimi i numrit tė popullatės.
Pėr ta shkruar kėtė temė jam kujtuar njė kohė mjaft tė gjatė pėr arsye se kam pasur njė rezervė se si do tė pritet nė opinion. Duke vėrejtur anomalinė e kėsaj teme vendosa tė shkruaj.
Cdonjeri prej nesh e dinė se cka ėshtė nataliteti. Pas luftės sė dytė botėrore ėshtė folur mjaft pėr natalitet pėr arsye se shumė shtete kanė ngelur me njė numėr shumė tė vogėl tė popullsisė. Shtetet e Perėndimit duke filluar nga : Gjermania , Holanda , Belgjika , Franca , Britania e Madhe etj kanė ardhur nė konstatim se modernizimi me mos lindjen e fėmijėve po ulė natalitetin nė vendet e tyre. Po kėta shtete formuan organizata tė ndryshme nėpėrmjet tė cilave organizoheshin seminare , mbaheshin kurse , shkruheshin broshura si dhe libra pėr planifikimin e familjes.
Europa perėndimore zhvillimin e saj ekonomik e bėri me shtimin e popullatės. Pasiqė rritja e popullatės ėshtė faktor kryesor nė zhvillimin ekonomik tė njė vendi. Duke u frikėsuar nga nataliteti i shteteve tjera ato morėn masa paraprake pėr ndaljen e njė nataliteti tė kėtillė. Shtetet qė janė nė zhvillim nataliteti i tyre ėshtė ngadalėsuar deri nė shkallėn e 1 %.
Duke u nisur nga ky argument Europa dhe SHBA nisėn njė luftė tė ashpėr me natalitetin e shteteve qė ishin nė zhvillim e sipėr. Kjo luftė realizohet pėrmes metodave dhe formave tė ndryshme duke u nisur nga reklamat nėpėr gazeta , duke pėrgaditur lojėra tė ndryshme , sekuenca teatrore dhe filma serik , propagandonin se nė kėtė mėnyrė janė duke na vetėdijėsuar dhe i ndihmojnė popullatės. Por ata nuk ndalonin vetėm me kėtė , vazhdonin ne programet televizive , programe dokumentare dhe lajme. Ata shėrbeheshin edhe me broshurat , librat , kart postalet , gazetat etj. Nga kjo propagandė e madhe e organizuar nga vendet perėndimore cdo njeri do tė vinte nė njė konstatim dhe tė thoshte me veten e tij : “ Ah , sikur tė kisha mė pak femijė”.Me kėtė fjalinė e fundit arrita qė tė shpalosė qėllimin e kėsaj teme. Neve Perėndimi na lansoi teorinė e “ planifikimit tė familjes”. Me kėtė teori ato u futėn nė poret e jetės sonė duke na ligjėruar pėr kontrollėn e lindjes , pėr shtatėzaninė , pėr barėrat kontraceptive etj. Nėse flitet pėr kontrollėn e lindjes ajo patjetėr duhet bėrė nėn kontrollin e mjekut specialist tė kėsaj lėmie , nė tė kundėrtėn sjellė pasoja tė rėnda shėndetėsore.
Perėndimi ka ligjėruar tė kundėrtėn. Pėr shtatėzaninė pėrsėri ėshtė folur shumė nė tė dy drejtimet , nė njėrin drejtim ka ligjėruar se di duhet ngelur me barrė , ndėrsa drejtimi tjetėr se si duhet mos me ngelė me barrė. Pėr drejtimin e parė kanė ligjėruar shtetet nė zhvillim e sipėr , ndėrsa pėr drejtimin e dytė kanė ligjėruar shtetet e zhvilluara ekonomike.
Shtetet e zhvilluara ekonomike pėr natalitet kanė ordinanca tė specializuara ku kėshillohen pėr lindje tė fėmijėve. Ndėrsa shtetet qė janė nė zhvillim e sipėr frikėsohen se me rritjen e natalitetit do tė jenė tė uritur dhe pa punė e perėndimi pėr shtetasit e vet bėnė lehtėsime tė ndryshme gjatė lindjes duke u dhėnė shtesa fėmijėrore , udhėtime pa pagesė , markete kur pėr ta cmimet janė simbolike etj.
Ndėrsa pėr tė rinjtė e tė rejat dhe tė martuarit pa fėmijė kanė tatime tė posaēme , marrin rroga tė pėrgjysmuara, ja ky ėshtė Perėndimi!!!
Kur flasim pėr abortin duhet menduar mirė se cka jemi duke bėrė. Cdo abortim ėshtė kriminalitet , vlerė mė e ulėt e njė individi. Nė aspektin fetar abortimi ėshtė i ndaluar rreptėsisht. Me frikėn nga uria kaplohet fėmija qė gjendet nė fetusin e nėnės ende pa lindur ky vogėlush dhe pa kėrkuar asnjė copė bukė tė kėsaj bote , e kjo civizilim quhet???
Nga Zoti xh.sh pa u frikėsuar , nga njerėzit pa u turpėruar, dashurinė dhe ndjenjėn e nėnės pa e pėrjetuar neve kėto fėmijė jemi duke i copėtuar dhe grimcuar. A nuk ėshtė mėkat? Nėna ja merrė jetėn e fėmisė ende pa lindė , me lejen e prindit , me intervenimin e gjinekologut dhe personelit shėndetėsor. A nuk ėshtė e dhimbshme , katastrofave dhe jo njerėzore??? Kjo ėshtė njė fatkeqėsi , kjo ėshtė njė masakėr.
Barėrat kontraceptive duhet ndaluar sepse ato janė shkaktarė tė sėmundjeve tė ndryshme dhe ndikojnė negativisht nė zhvillimin e fėmisė qė gjendet nė fetus. Njė prej faktorėve kryesorė ėshtė se nėnat qė kanė marrė barėra kontraceptive para shtatėzanisė , pasi ngelin me barrė , fėmijėt e tyre janė me intelegjencė mė tė ulėt nė krahasim me fėmijėt e nėnave qė nuk kanė pėrdorur kėsi lloj barėrash. Nė kėtė proces negativisht ndikon edhe duhani , alkooli , lėndėt narkotike , barėrat qetėsuese etj. Nė shtetet e Perėndimit kėto barėra me kohė janė janė eliminuar dhe nuk gjenden nė treg sepse me ligj janė tė ndaluara. Kėta barėra shiten nė vendet e treta.
Nė shtetet Skandinave ekzistojnė ekipe tė specializuara qė janė kėshilla dhe njohuri tė mjaftueshme paramartesore , njohuri pėr shtatėzani e lindje. Tė gjithė e dijmė se me cfarė ordinanca disponojnė ata , cdo gjė vėrejnė dhe intervenojnė me kohė. Kjo bėhet vetėm me njė qėllim tė caktuar tė rritet nataliteti i tyre se ėshtė zvogėluar dukshėm. Bėhet pyetja pse aq rėndėsi tė madhe i japin natalitetit? ??
Fuqia e njė shteti varet nga numri i popullatės. Njė shtet sado qė tė jetė i zhvilluar nėse nuk ka popullatė tė mjaftueshme , ai shtet nė skenėn politike nuk ka asnjė rėndėsi. Shtetet qė kanė popullatė tė mjaftueshme ėshtė vėshtirė pėr t`i okupuar , ndėrsa ato me numėr mė tė vogėl tė popullsisė shumė lehtė okupohen. Duke pėrfunduar kėtė temė edhe njėherė dua tė potencojė se nataliteti ėshtė njė proces pėr tė mirėn e njerėzve nė pėrgjithėsi e jo pėr tė keqen e tyre. Mos harroni se fjala natalitet d.t.th. shtim i njė populli.

(autori i kėtij teksti ėshtė profesor i pensionuar i Biologjisė dhe momentalisht jeton nė Tetovė )

Murgesha
02-02-07, 22:34
... dhe prap femra fajtore..
Ku ėshtė mashkulli prostitut nė kėtė shkrim?
Me kend bėn prostitucion femra?

Mbulimi shpėtim i saj...
Mos na bani tė qeshim se ka me mijėra femra qė ditėn mbulohen e natėn bėjnė tėrė tė zezat.
Nuk jan tė gjitha femrat e zbuluara prostituta, pastaj sa mė tepėr qė njė gjė ndalohet aq mė shumė dėshirohet...


Nuk po tė drejtohem ty FUKAJAMA me kėtė shkrimin tim por autorit tė kėtij shkrimi...

Paska bėrė propagandė tė dobėt qė mund tė ju hyj nė punė vetėm atyre qė nuk dijnė mė shumė....

legenda
02-02-07, 23:48
Zoteri fukajama,nuk di se pse e solle kete artikull ketu te DARDANIA,thjeshte nuk e ka vendin ketu.,dhe
-ky profesori yt do te kishte qene me mire sikur te kishte shkruar ndonje artikull
per zhvillimin e "FLORES DHE FAUNES",ne trevat shqiptare,pasi eshte edhe profesor i biologjise qenka,do te ishte lexu me me endje,se sa kete teme sociale qe i perket profesorave te SOCIOLOGJISE,!!!


p.s. Kush eshte organizator i prostitucionit,femra apo mashkulliiii,dhe kush eshte profitues i vlerave materiale femra apo mashkulliiiiii?????
Sa di une femra eshte VIKTIMA e mashkulli AUTORI.KAQ!!!!!

gjithmone me respekt per JU;legendaaa

Studenti1
04-02-07, 19:36
... dhe prap femra fajtore..
Ku ėshtė mashkulli prostitut nė kėtė shkrim?
Me kend bėn prostitucion femra?

Mbulimi shpėtim i saj...
Mos na bani tė qeshim se ka me mijėra femra qė ditėn mbulohen e natėn bėjnė tėrė tė zezat.
Nuk jan tė gjitha femrat e zbuluara prostituta, pastaj sa mė tepėr qė njė gjė ndalohet aq mė shumė dėshirohet...


Nuk po tė drejtohem ty FUKAJAMA me kėtė shkrimin tim por autorit tė kėtij shkrimi...

Paska bėrė propagandė tė dobėt qė mund tė ju hyj nė punė vetėm atyre qė nuk dijnė mė shumė....Femra fajtore? Ncncnc, si e nderron temen kjo ne menyre te dhimbshme kinse, per te mbrojtur femren.
Ne shkrimet me larte tregohet se sa eshte e ngritur femra ne Islam, dhe pse pikerisht "dikush" u mundua pikerisht femren ta degjeneroje, sepse me degjenerimin e saj prishet shoqeria, familja.

andaluzi91
05-02-07, 07:04
... dhe prap femra fajtore..
Ku ėshtė mashkulli prostitut nė kėtė shkrim?
Me kend bėn prostitucion femra?

Mbulimi shpėtim i saj...
Mos na bani tė qeshim se ka me mijėra femra qė ditėn mbulohen e natėn bėjnė tėrė tė zezat.
Nuk jan tė gjitha femrat e zbuluara prostituta, pastaj sa mė tepėr qė njė gjė ndalohet aq mė shumė dėshirohet...


Nuk po tė drejtohem ty FUKAJAMA me kėtė shkrimin tim por autorit tė kėtij shkrimi...

Paska bėrė propagandė tė dobėt qė mund tė ju hyj nė punė vetėm atyre qė nuk dijnė mė shumė....
ēka po nervozohesh?...ma qet:rolleyes: e nderuar... Euforija ska profit, keshtu thone.

Zero Cool
05-02-07, 22:27
Ata te cilet jetojne ne perendim e dijne nje gje:
Bordelet e perendimit jane sterbushur me femra nga vendet arabe sidomos keto dy vitet e fundit.........
A ka nevoje me shtu edhe diqka ????

Murgesha
06-02-07, 01:54
Femra fajtore? Ncncnc, si e nderron temen kjo ne menyre te dhimbshme kinse, per te mbrojtur femren.
Ne shkrimet me larte tregohet se sa eshte e ngritur femra ne Islam, dhe pse pikerisht "dikush" u mundua pikerisht femren ta degjeneroje, sepse me degjenerimin e saj prishet shoqeria, familja.

Shumė e ngritur qe besa...:biggrin:
Sa gjynah qė nuk po gjen mjete ta bindėsh edhe femrėn shqiptare tė "ngritet" si ato...

andaluzi91
06-02-07, 16:37
Ata te cilet jetojne ne perendim e dijne nje gje:
Bordelet e perendimit jane sterbushur me femra nga vendet arabe sidomos keto dy vitet e fundit.........
A ka nevoje me shtu edhe diqka ????
Hahahaha,!!!!!!!!! Jane mbushur me egjiptase, e marokijene e tunisijane, te cilat vdesin nga urija, dhe keta "PERENDIMORET" (qe jane per te drejta te njeriut), nuk ju mjaftoi qe i lane me SIDE miliona femije ne Afrike, por edhe keta azilante te mjera i bene viktime te amoralitetit te tyre, qe nuk rrjedh nga asgje tjeter, pos nga kultura e flliqur me kotesira perendimore, qe aspak nuk ndryshun Boten ne aspektin pozitiv, por perkundrazi, ia hoqen ngjyren e kuqe te kumizmit, dhe ia venduan nje ngjyre te kalter, por ne esenc e njejte me te parakaluaren, e qe vetem emrin e ka demokraci. Posht, keta idiot, qe po e shkatrrojne boten!

Muslimanet shumice ne bote jane JOARAB. Dijetaret me te medhenje Islam jane jo arab, si Bukhari e Albanit, e te tjeret.

Kalo mire Coolee,!!!!

Andi

Studenti1
06-02-07, 19:28
Shumė e ngritur qe besa...:biggrin:
Sa gjynah qė nuk po gjen mjete ta bindėsh edhe femrėn shqiptare tė "ngritet" si ato...

Vetem paragjyko ti, mos u ndal duke paragjykuar, ashtu e ke stilin.
Femrat shqiptare e kane pasur shumica gjithnje moralin.
Atehere na gjyko ti Murgesha se cila na qenka ngritje te femrat:
Reklamimi i veturave me femra te lakuriqesuara apo njohja e femres si pike kulminante e moralit, te gatshme per sakrifice ne dobi te familjes se saj.
Me thuaj ti mua se si jane vajzat shqiptare, dhe te pyes, "ngritje" e quan ti Ferrari te reklamohet me nje femer te lakuriqesuar hipur mbi te??!!!

Murgesha
06-02-07, 20:30
Vetem paragjyko ti, mos u ndal duke paragjykuar, ashtu e ke stilin.
Femrat shqiptare e kane pasur shumica gjithnje moralin.
Atehere na gjyko ti Murgesha se cila na qenka ngritje te femrat:
Reklamimi i veturave me femra te lakuriqesuara apo njohja e femres si pike kulminante e moralit, te gatshme per sakrifice ne dobi te familjes se saj.
Me thuaj ti mua se si jane vajzat shqiptare, dhe te pyes, "ngritje" e quan ti Ferrari te reklamohet me nje femer te lakuriqesuar hipur mbi te??!!!

Ik more mos mė mbaj moralizime tė tilla se tek unė nuk tė pijnė ujė. (e di shumė mirė se ēfarė fjalori je nė gjendje tė pėrdorėsh kur nuk tė piqen mendimet e sidomos sa i dobėt je nė sharje ndaj gjinisė femėrore, gjė qė mė jep njė pasqyrė tė pastėr se ēfarė personi po mban moralizime se sa tė "ngritura" janė apo nuk janė shqiptaret)
Unė mbaj pėrgjegjėsi vetėm pėr dukjen time e as qė marr mundin tė mendoj se kush ēka reklamon.
Mbasi aq shumė qenke i shqetėsuar pėr ato femra qė dalin nė raklama shkruaji njė letėr kompanisė sė Ferrarrit dhe thuaju se do tė kenė shitje mė tė mbarė nėse reklamat i bajnė me femra tė tilla mbi Ferrarri. http://www.sosfrance.com/burka/burka.jpg


Ps. Shumė mirė i din fyerjet qė mi ke drejtuar nė kėtė forum para ca kohėve, nuk po e di si po ta ban ftyra tė inkuadrohesh me komente pėr shkrimet e mia. Prandaj tu kisha lutur qė tė mos marrėsh mė mundin e tė mė bėsh replika nė shkrimet e mia se nuk tė pėrgjigjem mė.

Studenti1
06-02-07, 21:32
Ik more mos mė mbaj moralizime tė tilla se tek unė nuk tė pijnė ujė. (e di shumė mirė se ēfarė fjalori je nė gjendje tė pėrdorėsh kur nuk tė piqen mendimet e sidomos sa i dobėt je nė sharje ndaj gjinisė femėrore, gjė qė mė jep njė pasqyrė tė pastėr se ēfarė personi po mban moralizime se sa tė "ngritura" janė apo nuk janė shqiptaret)
Unė mbaj pėrgjegjėsi vetėm pėr dukjen time e as qė marr mundin tė mendoj se kush ēka reklamon.
Mbasi aq shumė qenke i shqetėsuar pėr ato femra qė dalin nė raklama shkruaji njė letėr kompanisė sė Ferrarrit dhe thuaju se do tė kenė shitje mė tė mbarė nėse reklamat i bajnė me femra tė tilla mbi Ferrarri. http://www.sosfrance.com/burka/burka.jpg


Ps. Shumė mirė i din fyerjet qė mi ke drejtuar nė kėtė forum para ca kohėve, nuk po e di si po ta ban ftyra tė inkuadrohesh me komente pėr shkrimet e mia. Prandaj tu kisha lutur qė tė mos marrėsh mė mundin e tė mė bėsh replika nė shkrimet e mia se nuk tė pėrgjigjem mė.


Shkrimet qe i bej une, nuk i bej qe ti te kthesh mesazhet apo edhe te replikosh, sepse e di se cdo here qe replikon "zi e bon".
Kerkoj falje, me asnje lloj femre nuk behet reklame e Ferrarit, qofte e veshur apo e zhveshur, dhe nuk e di ku thashe se duhet te bejme reklama me ndonje lloj te femrave.
Ndegjo, te une mos e konsidero "mbretereshe", sepse une as ta bej qejfin e as nuk ta "rriti" mendjen ty me epitete te tepruara.
Nuk shqetesohem per femrat e huaja, sepse ata qe po kane vetedije, duke qene studentesha e profesoresha ne mes Londres e New Yorkut po pranojne Islamin dhe po mbulohen, ndersa ata qe i bejne reklame Ferrarit nuk merzitem per ta, me vjen keq per femrat e ndershme shqiptare muslimane mos te bien pre e propagandave te ndryshme.
Dhe, dicka shtese te te them. Mendon se bej keto komente duke tentuar fjalet e mia te pijne uje. Uf cfare mashtrimi i ben vetvetes, ndersa une u shkrumova, sepse fjalet e mia nuk ndikojne te Murgesha, gjumin naten spo mund ta bej, shume jam duke u merzitur.
Pastaj nuk shkruaj ne kete teme pse shkruan ti, por shkruaj sepse fjalet e tua ishin infantile (femijerore, stili yt, kinse pohon dicka e nuk thua asgje), dhe pse pikerisht ti reagove krahsa faktit se Fukajama qete shkruante.
Nate e mire, e ke kujdes, mos sharro me iluzionet e tua, duke e konsideruar veten mbretereshe, dhe ajo qe dikush don te te perfiton.
Tjera here permbaju temes, dhe nese ke kulture debati (edhe pse ske) mos i fshi mesazhet (si arme e ytja e fuqishme) por debato si duhet.

andaluzi91
06-02-07, 21:53
Shkrimet qe i bej une, nuk i bej qe ti te kthesh mesazhet apo edhe te replikosh, sepse e di se cdo here qe replikon "zi e bon".
Kerkoj falje, me asnje lloj femre nuk behet reklame e Ferrarit, qofte e veshur apo e zhveshur, dhe nuk e di ku thashe se duhet te bejme reklama me ndonje lloj te femrave.
Ndegjo, te une mos e konsidero "mbretereshe", sepse une as ta bej qejfin e as nuk ta "rriti" mendjen ty me epitete te tepruara.
Nuk shqetesohem per femrat e huaja, sepse ata qe po kane vetedije, duke qene studentesha e profesoresha ne mes Londres e New Yorkut po pranojne Islamin dhe po mbulohen, ndersa ata qe i bejne reklame Ferrarit nuk merzitem per ta, me vjen keq per femrat e ndershme shqiptare muslimane mos te bien pre e propagandave te ndryshme.
Dhe, dicka shtese te te them. Mendon se bej keto komente duke tentuar fjalet e mia te pijne uje. Uf cfare mashtrimi i ben vetvetes, ndersa une u shkrumova, sepse fjalet e mia nuk ndikojne te Murgesha, gjumin naten spo mund ta bej, shume jam duke u merzitur.
Pastaj nuk shkruaj ne kete teme pse shkruan ti, por shkruaj sepse fjalet e tua ishin infantile (femijerore, stili yt, kinse pohon dicka e nuk thua asgje), dhe pse pikerisht ti reagove krahsa faktit se Fukajama qete shkruante.
Nate e mire, e ke kujdes, mos sharro me iluzionet e tua, duke e konsideruar veten mbretereshe, dhe ajo qe dikush don te te perfiton.
Tjera here permbaju temes, dhe nese ke kulture debati (edhe pse ske) mos i fshi mesazhet (si arme e ytja e fuqishme) por debato si duhet.
Murgesha, Giovanni, LOJETARI, shume te shpejt ne fshirjen e mesazheve, qe kane te bejne replik ndaj tyre. Kesaj keta i thone shprehje mendimi!!!!!

Murgesha
06-02-07, 22:02
Shkrimet qe i bej une, nuk i bej qe ti te kthesh mesazhet apo edhe te replikosh, sepse e di se cdo here qe replikon "zi e bon".


Aman more ti tė mė drejtohesh me urrejtje tė pa pėrmbajtur e unė tė heshti???
(tipike pėr njė qė pretendon tė jet musliman i mirė, femra duhet tė bindet edhe kur mashkulli gabon...)


Kerkoj falje, me asnje lloj femre nuk behet reklame e Ferrarit, qofte e veshur apo e zhveshur, dhe nuk e di ku thashe se duhet te bejme reklama me ndonje lloj te femrave.
Ndegjo, te une mos e konsidero "mbretereshe", sepse une as ta bej qejfin e as nuk ta "rriti" mendjen ty me epitete te tepruara.


Ēka tė hyn ty nė punė se si i ban reklamat Ferrarri? Shkruaju, shkruaju sa mė shpejt e ndoshta tė binden se nuk me i ba reklamat me femra.
Pse pra blejnė muslimanėt Ferrarri apo ndoshta mendojnė se bashkė me Ferrarri ju shkon edhe femra e reklamės?

Nuk shqetesohem per femrat e huaja, sepse ata qe po kane vetedije, duke qene studentesha e profesoresha ne mes Londres e New Yorkut po pranojne Islamin dhe po mbulohen, ndersa ata qe i bejne reklame Ferrarit nuk merzitem per ta, me vjen keq per femrat e ndershme shqiptare muslimane mos te bien pre e propagandave te ndryshme.
Islamin sot pėr sot po e pranojnė edhe rokerat, drogirashėt, prostitutat, kriminel etj etj Nejse ndoshta nė islam nuk vlen fjala popullore se "Ujku vetėm qimen e ndėrron po zanatin se harron" e ju pėr ate i gėzoheni kėtij pranimi..


Dhe, dicka shtese te te them. Mendon se bej keto komente duke tentuar fjalet e mia te pijne uje. Uf cfare mashtrimi i ben vetvetes, ndersa une u shkrumova, sepse fjalet e mia nuk ndikojne te Murgesha, gjumin naten spo mund ta bej, shume jam duke u merzitur.
Pastaj nuk shkruaj ne kete teme pse shkruan ti, por shkruaj sepse fjalet e tua ishin infantile (femijerore, stili yt, kinse pohon dicka e nuk thua asgje), dhe pse pikerisht ti reagove krahsa faktit se Fukajama qete shkruante.


Duke tė parė si i citon shkrimet e mia atėherė patjetėr se mė shkon mendja se ti as gjumin smund ta bėjsh gjumė po smė bėre edhe mua tė mendoj si ti...por tė kot e ke se edhe kur unė nuk them asgjė ti bėn analiza se ēka kam mundur tė them dhe kėshtu ja prish gjumin e rahatin vedit.

Mė thuaj me cilin rresht tė shkrimit tim ju drejtova FUKAJAM-ės e mos del tė gėnjesh haptazi se ėshtė turp.
(Pos nėse FUKAJAMA ėshtė vet Zijadin Rexhepi)

Nate e mire, e ke kujdes, mos sharro me iluzionet e tua, duke e konsideruar veten mbretereshe, dhe ajo qe dikush don te te perfiton.

S`tė kam as nė far e as nė gjak qė tė mėrzitesh se kush mė pėrfiton mua andaj shko e bane tė qet gjumin.

Tjera here permbaju temes, dhe nese ke kulture debati (edhe pse ske) mos i fshi mesazhet (si arme e ytja e fuqishme) por debato si duhet.


Sa herė qė shkrimet ala studenti, tė pabaza, nėnēmuese mė drejtohen mua e janė plotėsisht jashtė teme i pret shporta.

Reana
09-02-07, 02:38
PROFESIONI GJEGJESISHT ZANATI ME I VJETER

Zijadin Rexhepi

Nėse e vėrejmė titullin , ėshtė e pakuptueshme dhe jo e kthjellėt. Megjithėate nėse pak logjikojmė do tė shohim se ka njė filozofi dhe histori mjaft tė rėndėsishme. Aludimi i titullit ėshtė vlera mė e ulėt e etikės morale- prostitucioni. Vet fjala prostitucion ėshtė vėshtirė tė shpjegohet. Kjo dukuri ka marrė pėrmasa tė gjėra dhe gjithnjė duke u rritur shoqėrisė po i sjellė probleme mjaft tė mėdha dhe serioze posacėrisht pėr individėt qė i ndjejnė por nuk munden ta parandalojnė. Pėr dikend kjo dukuri ose fenomen ėshtė kėnaqėsi deri nė momentin kur bie nė ambis ose kapet nga ndonjė sėmundje venerike dhe atėherė mendon pėr kėtė ngjarje.
Kėtė jam duke e shkruar se ju dua tė mirėn , atė qė e don mė sė shumti , atij i dėshiron tė mira nė kėtė botė dhe nė botėn e ardhme. Do tė isha shumė i gėzuar sikur edhe ju tė ishit tė gėzuar. Tė jesh i gėzuar me tė vėrtetė do tė thotė tė njohėsh thelbin e vėrtetė tė cėshtjes.
Tė nderuar vėllezėr dhe motra , historia na mėson se shumė popuj tė mėdhenjė janė shpartalluar dhe shkatėrruar , mu pėr shkak tė dobėsimit tė moralit. Nėse studiojmė historinė e gjithė popujve tė mėdhenjė tė cilėt qėmoti janė zhdukur nga skena historike do tė konstatojmė se shkaku kryesor i shkatėrrimit , pėrvec gjėrave sekondare ka qenė dhėnia e tyre pas epsheve dhe gjėrave tė pamoralshme.
Dikur femra ka qenė si margaritarė nė guacė , e ruajtur me xhelozi nė fund tė thellėsirave tė detit.Njeriu e ka paramenduar , pėr tė ka ėndėrruar , ka medituar.... Sot , jo qė ka nevojė tė notojmė thellė nė detė dhe tė kėrkojmė guacėn , ta paramendojmė dhe tė meditojmė pėr tė , por as qė ka nevojė ta hapim pasiqė ajo ka hedhur cdo gjė nga vetja , gjoja se nė emėr tė lirisė dhe emancipimit ,duke mos kuptuar se ėshtė bėrė mall pėr tregėti. Dikur nė treg janė shitur vetėm mallra ushqimore , ndėrsa sot nė tė gjitha tregjet e botės ekspozohen pjesė tė ndryshme tė trupit tė femrės.
Duke shkruar kėtė shkrim mu kujtua prifti zviceran me emrin Cimerman i cili njė ditė nė kishė tha : “Ne si popull i fesė katolike duhet luftuar kundėr fesė islame jo me armė , por me disa dukuri dhe metoda tjera...” , mandej ka potencuar metodat :
“1.Duhet ta zhveshim femrėn myslimane,
2. T`i japim lirinė femrės myslimane ,
3.T`i japim modėn femrės myslimane ,
4.T`i japim mjetet e informimit ....”
Kėto kanė qenė parimet e kėtij prifti dhe janė zbatuar nė pėrpikėmėri e normal suksesi nuk ka munguar.
Prindėr tė dashur , kryjeni obligimet tuaja sikurse urdhėron Zoti xh.sh. sepse ju mbani dhe jeni pėrgjegjės pėr tė gjitha devijimet e fėmijėve tuaj. Ajo qė ėshtė e zbuluar , nuk ėshtė interesante , por ajo qė ėshtė e mbuluar ėshtė tėrhjekėse dhe ka nevojė pėr ta zbuluar ( normal nė nėtėn e dhėndėrisė) , kėtu qėndron bukuria , kėtu qėndėron morali . Do tė pėrmendi njė hadith tė Pejgamberit a.s. :”Nė turp qėndėron bukuria.” Duke e ditur dhe jetėsuar kėtė hadith me tė vėrtetė do tė jemi tė lumtur dhe pa brenga nė kėtė jetė dhe nė jetėn tjetėr.
Tė nderuar prindėr dhe vėllezėr , nėse rrugės kalon njė vajzė e zbuluar e lakuriqe e ti e shikon me plot afsh , a nuk je fajtor pėr kėtė dukuri??? Po , po je fajtor sikurse edhe unė qė e shkruaj kėtė shkrim. Nėse ekziston prostitucioni ekzistojnė edhe dukuritė negative nė familjet tona . Duhet t`i shmangemi kėsaj dukurie sipas rregullave dhe normave qė i shpjegon feja islame. Gjithmonė ta kemi nė mend se Ai qė ka caktuar kėtė obligim nuk dėshiron tė na dėmtoj e as qė don me kėtė akt tė na kthejė nė tė kaluarėn. Pėrkundrazi Zoti xh.sh. me kėtė na lartėson , na i hapė horizontet e mėshirės sė Vet dhe e ruan moralin tonė dhe tė tjerėve.
Qė tė mbrohet morali ynė , Zoti xh.sh. ka caktuar disa mburoja dhe kufij qė e mbrojnė njeriun qoftė mashkull apo femėr . Turpi ėshtė fuqia qė e mbron nga mėkatet dhe negativitetet. Sic na ėshte e njohur , Islami e ka ndaluar rreptėsisht prostitucionin ku dhe na tregon metodat se si dhe nė c`mėnyrė t`i largohemi dhe t`ia presim rrėnjėt kėsaj dukurie tė shėmtuar. Pėr kėtė shkak Islami na porositė qė tė mos i afrohemi kėsaj dukurie tė shėmtuar. Muhammedi a.s. na porositė : “ Sytė bėjnė kurvėri me shikimin e vet , duart me prekjen e tyre , kėmbėt me ecjen e tyre , kurvėria e gjuhės ėshtė tė shqiptuarit , kurvėria e shpirtit ėshtė dėshira dhe lakmia , trupi i turpėruar kėtė e dėshmon dhe e tradhton. “
Pėr prostitucionin feja islame ka dėnim dhe zbatim. Por , para kėsaj ai troket nė derėn e vetėdijes njerėzore dhe besimit tė tij. Ky qėndrim ėshtė mjaft human edhe pse shumica nuk e kuptojnė. Pikėrisht atėherė kur shumė sėmundje tė kohės sic janė sida dhe tė tjera pėrhapen , mu atėherė do ta kuptojė filozofinė e thellė tė kėsaj rregulle islame. Pėr fat tė keq pėr shumicėn do tė jetė shumė vonė.
Pėr kėtė temė mund tė shkruhet shumė , por jam i lodhur nga devijimet e shoqėrisė , pėr mosrespektimin e rregullave dhe normave tė fesė islame qė jemi duke vepruar e nuk ndiejmė pėrgjegjėsi pėr ato qė na urdhėron Zoti xh.sh. Dhe sė fundi :
“ Jeta e kėsaj bote nuk ėshtė gjė tjetėr vetėm se njė pėrjetim e mashtrim. S`ka dyshim se bota tjetėr ėshtė mė e dobishme pėr ata qė ruhen . A nuk logjikoni?”.
Zoti xh.sh. le tė na udhėzon nė rrugė tė drejtė e tė mbarė pėr hir tė Pejgamberit a.s. dhe pėr hir tė muajit tė bekuar tė Ramazanit.

Amin...


(autori i kėtij teksti ėshtė profesor i pensionuar i Biologjisė dhe momentalisht jeton nė Tetovė )

hahahhahha...autori i ketij teksti-eshte coban i arushave te malit Sharr!

Poashtu le te zgjohet prej gjumit shumeshekullor dhe ti pershendet dy Universitetet me te reja ne Ballkan, te ndertuara ne Tetove, qe do te ngrisin shkallen e arsimimit ne mesin e shqiptareve te ketyre trojeve. E dhashte Perendia fara e ketyre 'cobanve' te zhduket njehere e pergjithmone!

Mustaqedredhur
09-02-07, 11:30
hahahhahha...autori i ketij teksti-eshte coban i arushave te malit Sharr!

Poashtu le te zgjohet prej gjumit shumeshekullor dhe ti pershendet dy Universitetet me te reja ne Ballkan, te ndertuara ne Tetove, qe do te ngrisin shkallen e arsimimit ne mesin e shqiptareve te ketyre trojeve. E dhashte Perendia fara e ketyre 'cobanve' te zhduket njehere e pergjithmone!

Dhashte Zoti qe keta debila mendor qe nje Profesori te nderuem,veteran i arsimit i thone 'coban',i shkatroft palcen e jetes !
Mos ju lind djal ne voter.... mallkume kofte kjo fare pise ,qe veteranet e arsimit shqiptar i etiketojne me llagape pezhorative,...i vrafte Zoti, i shofte me fare e fise,atje ku jetojne me jete te ngatrueme.

PFUJJ!

Tomori
09-02-07, 14:30
Dhashte Zoti qe keta debila mendor qe nje Profesori te nderuem,veteran i arsimit i thone 'coban',i shkatroft palcen e jetes !
Mos ju lind djal ne voter.... mallkume kofte kjo fare pise ,qe veteranet e arsimit shqiptar i etiketojne me llagape pezhorative,...i vrafte Zoti, i shofte me fare e fise,atje ku jetojne me jete te ngatrueme.

PFUJJ!

I nderuari "Mustaqedredhur" mos u nxehe kot bre burre kadales se nuk te ka hije alamet burri Mustaqet prej qoshe e qosh dveshit me nem si grate..!
Pa keq kuptime ...ajde shnet tash!

Mustaqedredhur
09-02-07, 15:22
I nderuari "Mustaqedredhur" mos u nxehe kot bre burre kadales se nuk te ka hije alamet burri Mustaqet prej qoshe e qosh dveshit me nem si grate..!
Pa keq kuptime ...ajde shnet tash!

Une nemen ( perndryshe asht nje adoptim i Gjergj Fishtes !) ja drejtova ,ASAJ, qe e nemi nje veteran te arsimit , e ti Tomor nese je AJO, t'kof per hajr!

Reana
10-02-07, 02:57
Dhashte Zoti qe keta debila mendor qe nje Profesori te nderuem,veteran i arsimit i thone 'coban',i shkatroft palcen e jetes !
Mos ju lind djal ne voter.... mallkume kofte kjo fare pise ,qe veteranet e arsimit shqiptar i etiketojne me llagape pezhorative,...i vrafte Zoti, i shofte me fare e fise,atje ku jetojne me jete te ngatrueme.

PFUJJ!


emmmm...thuaje edhe njehere e ndoshta te drejtohen "mustaqet":biggrin: !

"Profesor" i ckase eshte ai? Profesor i gjepurologjise???
Po si duket profesioni "gjepurolog" lulezon ne mesin e kuazi vlerave dhe nivelit te ulte intelektual keshtu sikur kategoria yte.

Albanian eX|PerT
10-02-07, 18:27
Reana, a po rritesh? Hajt, luaj keshtu, se keshtu rriten femijet!!!

Mustaqedredhur
10-02-07, 23:26
Mashalla,mashalla...!
Ani edhe fjale paskan m'sue :'kuvazi','kategori'..mashalla!

Ah, rahmet i pate shpyrti nanes loke, ma pat m'sue nje fjale te urte :'Femna e ka me tė fėrkue,e bushtra me dru! :biggrin:

Mbetsh e shuuuuum e pershendetun!