PDA

View Full Version : Bagdadi nė lumenj gjaku


Dilaver
05-02-07, 21:25
Pasojat mė tė mėdha nga njė shpėrthim i vetėm qė nga fillimi i luftės

Njė kamion, qė mbante njė sasi tė madhe eksplozivi, shpėrtheu nė njė treg nė zonėn shiite tė Bagdadit tė shtunėn, duke marrė jetėn e 121 vetave. Ata ndodheshin pėr pazarin e zakonshėm, por gjithēka u kthye nė njė fatkeqėsi. Ky numėr i madh i tė vdekurve e bėn sulmin mė tė pėrgjakshmin nga njė autobombė e vetme nė Irak qė nga fillimi i luftės nė vitin 2003. Kamioni, nė tė cilin ndodhej eksplozivi, bartte ushqime dhe, pos tė vrarėve, ka shkaktuar shumė dėme materiale nė zonėn pėrreth.
Dyqane dhe ndėrtesa janė shkatėrruar. Po ashtu, si pasojė e shpėrthimit janė plagosur 226 veta, pjesa mė madhe e tė cilėve nė gjendje shumė tė rėndė. Ata qė kanė mbetur gjallė janė dėrguar nė spital.
Shpėrthimi ndodhi nė orėt e pasdites. I fundit me pėrmasa tė ngjashme ishte ai i 22 janarit nė Sadriah, ku humbėn jetėn 88 veta. Shtimi i dhunės vjen pas rritjes sė sulmeve tė terroristėve sunitė kundėr objektivave shiite. Ndėrkohė, nė qytetin verior tė Kirkukut, tetė bomba shpėrthyen brenda dy orėsh.
Objektivi i tyre ishin zyrtarėt e Partisė Kurde. Lideri shiit bėri thirrje pėr unitet mes myslimanėve dhe dhėnie fund tė konfliktit sektar. Kjo qe deklarata e tij e parė publike pas shumė muajsh. Deklarata e mėparshme u bė menjėherė pas pėrkeqėsimit tė situatės mes shiitėve dhe sunitėve. Lideri shiit i kėshilloi besimtarėt qė t’i qetėsojnė pasionet dhe ta ruajnė gjakftohtėsinė, pasi ēdo veprim do tė ishte vetėm nė tė keqe tė vendit dhe tė vetė myslimanėve. Sot, nė mbarė Irakun ka qenė njė ditė shumė e vėshtirė. Thuajse tė gjitha qytetet kanė pasur tė vrarė ose tė plagosur kryesisht nga shpėrthimet e autobombave.

andaluzi91
06-02-07, 05:22
Qindra mijera forca amerikane, a nuk po jane ne gjendje te ruajne te pakten nje qytet? hahaha...

GURI SYLAJ
06-02-07, 13:14
AI qe nuk mundohet me u ru vet nuk e ruan as Zoti!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ne politike e edhe ne lufte -njerezit jan vetem numra !

andaluzi91
06-02-07, 19:17
Eh, kjo tregon SERIOZITETIN dhe SINQERITETIN, e kesaj lufte, qe e ka filluar Amerika e Deshtuar. Vet kongresmenet e kundershtuan Bushin, i cili pas deshtimit ne kete lufte, e cila i kushtoi 75.000 ushtar, dhe miliarda dollar me shume se ne Vietnam, per tre vjet, dhe mundohej te sillte strategji te reja. Posht globalizmi dhe racizmi bushist! Shume bukur i thoshte Rusia, mos u fut me muslimanet ne lufte, se nuk del dot, po ja qe krenohej duke thene: Ne jemi Amerik, e jo Rusi!!!! Eh, po e shohim Ameriken:biggrin: , e perlotur, e cila i mashtron femijet nder 18 vjecar, e i merr ne lufte, duke ua premtuar nje burs studentore pas kthimit, e qe ata asgje nuk moren pos nga nje plumb te pakten (falas).

Andi