PDA

View Full Version : Statistikat e pabesise - TRADHTISĖ BASHKĖSHORTORE


andaluzi91
06-02-07, 19:22
STATISTIKAT E PABESISĖ - TRADHTISĖ BASHKĖSHORTORE
Pėrgatitur nga Fehmi Maloku e hėnė , 05 shkurt 2007 Pėr shkak tė ruajtjes dhe fshehtėsisė, ėshtė e vėshtirė tė jepen tė dhėna shumė tė sakta pėr aferat jashtėmartesore.

Sipas Associated Press:
-22 pėr qind e burrave tė martuar kanė tradhtuar tė paktėn njė herė gjatė jetės sė tyre martesore.
-14 pėr qind e grave tė martuara kanė pasur tė paktėn njė lidhje jashtėmartesore gjatė jetės sė tyre martesore.
-Mė tė rinjtė janė kandidatė mė tė mundshėm; nė fakt, gratė mė tė reja janė po aq tė prirura pėr tė tradhtuar sa djemtė e rinj.
-70 pėr qind e grave tė martuara dhe 54 pėr qind tė burrave tė martuar nuk kanė pasur dijeni pėr lidhjet jashtėmartesore tė bashkėshortėve apo bashkėshorteve tė tyre. -90 pėr qind e amerikanėve besojnė se tradhtia bashkėshortore ėshtė moralisht e gabuar.
-17 pėr qind e divorceve nė Kombet e Bashkuara shkaktohen nga tradhtia bashkėshortore.

Sipas Peggy Vaughan, autore e “Mitit tė Monogamisė”, tė botuar nė vitin 1989 (edicioni i tretė nė vitin 2003), thotė se statistikat e tradhtisė bashkėshortore vlerėsojnė se “60 pėr qind e burrave dhe 40 pėr qind e grave do tė kenė njė lidhje jashtėmartesore. Kėto shifra janė edhe mė domethėnėse kur konsiderojmė numrin total tė martesave tė pėrfshira, duke qenė se nuk ėshtė e mundshme qė tė gjithė kėta burra dhe gra do tė jenė tė martuar me njėri-tjetrin. Me kėtė numėr tė lartė martesash tė prekura nga tradhtia bashkėshortore, ėshtė e paarsyeshme tė mendohet se kėto lidhje janė pasojė e dėshtimeve dhe tė tė metave tė bashkėshortėve”.

Kėto tė dhėna janė tė rreth 15 vjetėve mė parė; pra, bazuar nė ndryshimet nė shoqėri gjatė viteve tė fundit, pėrqindja aktuale e popullsisė qė ka pasur lidhje jashtėmartesore ėshtė mė e lartė. Pėr shembull, pjesėmarrja nė rritje e grave nė vendet e punės dhe rritja e pjesėmarrjes sė tyre nė internet do tė thotė se numri i grave qė kanė lidhje tė tilla ėshtė e afėrt me atė tė burrave-rreth 60%.

Pėrqindje divorci pėr disa vende krahasuar me SHBA-tė

Vendi Shkalla e divorcit Pėrqindja nė SHBA
(Pėr 1000 njerėz nė vit)
Italia 0.27 5.45%
Turqia 0.37 7.47%
Greqia 0.76 15.35%
Kina 0.79 15.96%
Shqipėria 0.83 16.77%
Mbretėria e Bashkuar 3.08 62.22%
Rusia 3.36 67.88%
Shtetet e Bashkuara 4.95 100.00%

Pse dėshtojnė martesat?
Jo tė gjitha martesat dėshtojnė nga i njėjti shkak. Disa nga shkaqet kryesore janė: komunikimi i varfėr, problemet financiare, mopėrkushtimi ndaj martesės, tradhtia bashkėshortore. Shkaqe tė tjera mund tė jenė: nevojat e paplotėsuara, varėsia nga substancat narkotike dhe abuzimi me to, abuzimi fizik, seksual dhe emocional, paaftėsia pėr gjetjen e zgjidhjeve tė konflikteve martesore.

BURIMI: http://fjalaebukur.com/sq/content/view/554/31/

andaluzi91
06-02-07, 22:05
Kete teme e pasuroni ju te nderuar anetar, me komentet tuaja!

Reana
07-02-07, 00:31
-17 pėr qind e divorceve nė Kombet e Bashkuara shkaktohen nga tradhtia bashkėshortore.
(Athua lexojne ata qe KOPJOJNE se cka kane kopjuar???:cool: )!


perndryshe nje pyetje e thjeshte matematikore per autorin:
nese sipas postimit tend perqindja e shkurorezimeve ne SHBA eshte 4.95%, dhe prej tyre vetem 17% shkaktohen nga tradhetia, a din te llogaritesh per sa individe dhe martesa behet fjale?

andaluzi91
07-02-07, 00:40
e-mailin e autorit nuk e di qe besa, po edhe une i dobet jam nga matematika, po kshyre banja nje llogaritje vet...

LABI
09-02-07, 13:43
STATISTIKAT E PABESISĖ - TRADHTISĖ BASHKĖSHORTORE-22 pėr qind e burrave tė martuar kanė tradhtuar tė paktėn njė herė gjatė jetės sė tyre martesore.
-14 pėr qind e grave tė martuara kanė pasur tė paktėn njė lidhje jashtėmartesore gjatė jetės sė tyre martesore.Cka ka te beje raporti jashtmartesor i raporteve seksuale ... me statistikat e tradhetise bashkeshortore ?!!!

LABI
09-02-07, 14:13
Cka ka te beje raporti jashtmartesor i raporteve seksuale ... me statistikat e tradhetise bashkeshortore ?!!!

Te qendruarit besnik fizikisht ndaj partnerit - nuk e bene nje person me besnik nese shpirterisht (me ndjenja) e tradheton ate...
Sa eshte me e moralshme qe te vazhdosh te jetosh me nje person qe tradheton shpirterisht ... ne krahasim me te tradhetuarit fizik .. eshte qeshtje qe vlen te diskutohet...! Kjo statistike do ishte interesante te sjellet me shume.... pasi qe tradhetia e shtratit nuk eshte dicka e re - dihen pasojat e saj zakonisht .

Albanian eX|PerT
09-02-07, 20:27
LABI, i nderuar, na trego se si mund te bejme nje tabele te statistikave, me titullin: "Tradhtia shpirterore".

I bashkangjitemi Ibn Kajjim Xheuziut, i cili qe Doktor (nese mund te them), per jeten shpirterore, i cili thonte: "Zemra i dirigjon gjymtyret per vepra, dije, ajo qe eshte ne zemer influencohet ne vepra".

Me rrespekt shoki
Albanian

Reana
10-02-07, 04:37
LABI, i nderuar, na trego se si mund te bejme nje tabele te statistikave, me titullin: "Tradhtia shpirterore".

I bashkangjitemi Ibn Kajjim Xheuziut, i cili qe Doktor (nese mund te them), per jeten shpirterore, i cili thonte: "Zemra i dirigjon gjymtyret per vepra, dije, ajo qe eshte ne zemer influencohet ne vepra".

Me rrespekt shoki
AlbanianKy citim, s'ka ndonje kuptim ne Gjuhen Shqipe, dhe me perngjan ne nje grumbull zarzavatesh te hedhura ne treg!
Cfare do te thote ne Gjuhen Shqipe "dirigjim per vepra"????
E di dikush, sepse kam ngelur e hamendur nga shqipja e ketij "eksperti" te veteshpallur, dhe e mesuesit te tij "doktorrit".

Albanian eX|PerT
10-02-07, 04:45
[quote=Reana]Ky citim, s'ka ndonje kuptim ne Gjuhen Shqipe, dhe me perngjan ne nje grumbull zarzavatesh te hedhura ne treg!
Cfare do te thote ne Gjuhen Shqipe "dirigjim per vepra"????
E di dikush, sepse kam ngelur e hamendur nga shqipja e ketij "eksperti" te veteshpallur, dhe e mesuesit te tij "doktorrit".[/quote
Ky experti i "vetshpallur", ta meson gjanem nje gje me rendesi, se gjerat nuk kuptohen vetem ne aspektin gjuhesore por edhe ate esencial, te qellimit te fjalise. Pa mendoje mire fjaline, e pastaj "pasuroje" me komentet e tua, e shko tek ky doktorri, qe per mu qenka i panjohur!!!

Edhe nje gjanem, zarzavatet nuk hidhen ne treg, por servohen per konsumatoret per t'i shitur.

Albanian

Reana
10-02-07, 16:10
[quote=Reana]Ky citim, s'ka ndonje kuptim ne Gjuhen Shqipe, dhe me perngjan ne nje grumbull zarzavatesh te hedhura ne treg!
Cfare do te thote ne Gjuhen Shqipe "dirigjim per vepra"????
E di dikush, sepse kam ngelur e hamendur nga shqipja e ketij "eksperti" te veteshpallur, dhe e mesuesit te tij "doktorrit".[/quote
Ky experti i "vetshpallur", ta meson gjanem nje gje me rendesi, se gjerat nuk kuptohen vetem ne aspektin gjuhesore por edhe ate esencial, te qellimit te fjalise. Pa mendoje mire fjaline, e pastaj "pasuroje" me komentet e tua, e shko tek ky doktorri, qe per mu qenka i panjohur!!!

Edhe nje gjanem, zarzavatet nuk hidhen ne treg, por servohen per konsumatoret per t'i shitur.

Albanian

"xhanem" turqeliu, qe shtiret per shqiptar, "doktorri" yt "Xhabaxhuba" si duket ti ka ngaterruar kabllot!
Zarzavatet "hidhen" ne treg kur shitesi eshte i "ngaterruar", keshtu sikur ti ne te shkruajturen e shqipes!

Albanian eX|PerT
10-02-07, 17:57
Reanna, shiko kete postimin tend me larte :rolleyes: qe te shohesh, se si duket nje postim pa koncept!