PDA

View Full Version : Poezi nga Selvija


selvija
09-02-07, 12:53
Vetmia
Nje zemer e vetmuar
po pikon gjak
prej mungeses tende
po digjem flake
nje puthe jotja
me kishte ndihmuar
zemern time pre
ta sheruar..

http://thumbs.ebaystatic.com/pict/3000074006054040_0.jpg
Shikoj keta Qeri
shiko ne syte e mi
eshte zemra ime
qe digjet per ty!!!!!

selvija
09-02-07, 13:03
Deshiroj te shofe ne syte e mi
te mos diqgjem malle per ty
sikur te isha rreze e hene
do te hy ne dhomen tende
vetem ta dishe se sa te du
s'do te jesh sa nje ore pa mu

http://www.atletico.fi/tiedostot/page_id_141/Kello.jpg
Po te isha djell ti me kishe thirre
te ta shkrije ate zemern e cila ashte ngrire
Po te isha hane ti sme kishe lane
Ti me kishe ftu ta ndriqoj ate rruge
Qe e kemi humbe..

Tomori
09-02-07, 13:08
Sa keq me vjen o mik do me thuash,
si se kupton qe vitet jete i kalon ne vend te huaj...dhe do ngelesh edhe ne ate jete i huaj.

Bindu qe edhe balta s'eshte e jotja !
i huaj i huaj, ke per te ngele o mergitare,
E di ! E kam me se te qarte... Prandaj edhe vuaj !

selvija
09-02-07, 13:17
Prej lotit nuk po shoh. veq dije se Zemara ime ty te do,
maje kete leter si kujtim
Jan fajalet prej Shpirtit Tim

Maj vlefshem si di ti ashte fjala
Ende po shkruaj edne nuk ndalan
OOhh zemer prej shpirtit i kam shkru
Me thuaj njher se te DU

SE lotet e mi jan tuj piklu..
http://meka.tv/kipina/trolleri/mummola.jpg

Tomori
09-02-07, 13:28
Te Dua por Tomori prandaj edhe vuan
Tė dashuroj njė Loqkė siē mė je mua ti
Ti thaj lotėt pa kaluar fare qerrpikun
Dhe kur t’i prek buzėt tė quhet dashuri.

selvija
09-02-07, 13:39
E kam mbush goten me lot
kur shkruja per ty e lyje kete las
mendoj dhe ja nisi me shum
shpirti s'em len me mendue gjat
me lote te kulluar
prej shpirtit lapsi shkruan
po rrjedhin lote neper fleta
e kam vizatuar nje zemer te shkreta
http://lipas.uwasa.fi/~i80581/sydan.gif (http://lipas.uwasa.fi/~i80581/elly.html)
lotet po humbin ngjyren
me ate mu mbush fetyren
pa ja nda loti te pikuar
po mi shlyne se qka kam shkruar

Prej lotit nuk po shoh
veq dije se zemar ime te do
mbaje kete leter si kujtim
jan fjalet prej shpirtit tim

Jam e vlefshme si Diamanti
Zemra ime troket
Ate diamat ne duart e tua te jet
http://www.skielka-designschmuck.de/lexikon/images/diamant.jpg

Tomori
09-02-07, 14:04
.... mendimi vazhdon .


nese ti je nje yll
une dua te jem toka
qe te me ngrohesh
kur ftohte te kem
nese ti je nje yll
une kur te ndihem vetem
do gjej shoqeri ne shkelqimin tend
prej erresires drite tek ti gjen
nese ti je nje yll
une pa ty nuk mund te kem jete
por ne formen e nje ylli
prane teje do ze vend

selvija
23-02-07, 19:30
Me mir do te ishte te jem une nje shkembe
e dallget te bin mbi koken time se me dhemb
me mir po ishte te isha une nje male
djelli te me grise kmishen e bardhe
me mir do ishte te isha te jem nje peme
qe gjethet e frutet e verdha kurr mos me bjen
Me mir ishte te isha une nje kenge
tingujt e notet ti mbidha une ne gjdo vende
Por e di i dashur une kam nje detyrin, ti ne lindje une perendim...
jo smuj te jem, as shkembe, as male, as peme, thjeshte nje femer, per ty une do te jem!!!!

selvija
08-05-08, 15:28
Nenes Sime,,,!!

po kalojn ditet po kalojn dhe muajt
por lotet e mi akoma moj nen nuk me jan larguar
me ka marr malli moj nen te te perqafoj
me ka marr malli zerin tend te degjoj
me mungon shum por askujt nuk i tregoj
keto fjal me thoje dhe un me lot po i kujtoj
me bere shum dhurata
me le mjaft kujtime
por me e bukra qe
kur ta degjoj zerin moj nena ime

me pyesin shum veta si esht jeta pa nen
mund tju jap nji kuptim vetem
qe jeta pa nen esht si nata pa hen

Me prit edhe naj dit me prit edhe naj net
ne perafimin tend une do te jem...

Jana
08-05-08, 19:00
Nenes Sime,,,!!

po kalojn ditet po kalojn dhe muajt
por lotet e mi akoma moj nen nuk me jan larguar
me ka marr malli moj nen te te perqafoj
me ka marr malli zerin tend te degjoj
me mungon shum por askujt nuk i tregoj
keto fjal me thoje dhe un me lot po i kujtoj
me bere shum dhurata
me le mjaft kujtime
por me e bukra qe
kur ta degjoj zerin moj nena ime

me pyesin shum veta si esht jeta pa nen
mund tju jap nji kuptim vetem
qe jeta pa nen esht si nata pa hen

Me prit edhe naj dit me prit edhe naj net
ne perafimin tend une do te jem...

Te gjitha me pelqyen por kjo qenka shum shum e bukur......

uck_aksh
09-05-08, 08:28
Nenes Sime,,,!!

po kalojn ditet po kalojn dhe muajt
por lotet e mi akoma moj nen nuk me jan larguar
me ka marr malli moj nen te te perqafoj
me ka marr malli zerin tend te degjoj
me mungon shum por askujt nuk i tregoj
keto fjal me thoje dhe un me lot po i kujtoj
me bere shum dhurata
me le mjaft kujtime
por me e bukra qe
kur ta degjoj zerin moj nena ime

me pyesin shum veta si esht jeta pa nen
mund tju jap nji kuptim vetem
qe jeta pa nen esht si nata pa hen

Me prit edhe naj dit me prit edhe naj net
ne perafimin tend une do te jem...


selvija lexo dhe ndegjo poezin tende
http://fr.youtube.com/watch?v=2AjIJ6CyS4k (http://fr.youtube.com/watch?v=2AjIJ6CyS4k)

selvija
09-05-08, 09:25
selvija lexo dhe ndegjo poezin tende
http://fr.youtube.com/watch?v=2AjIJ6CyS4k (http://fr.youtube.com/watch?v=2AjIJ6CyS4k)Av av
uck ashk ..po mujsha te shkruj edhe tekste kengesh,,,lot me shkun...

selvija
17-05-08, 22:44
Ishte Nata Jon E Fundit

Ishta nata jon e fundit
Kur mė the se mė s'tė dua
Prita se do t'rridhnin lotėt
Por spat lot nė faqe tu
Dhe s'tė erdhi keq pėr mua
Ishte nat dhe shiu binte
Shum ngadal dy fjal i fole
Me dy fjal ma vrave zemrėn
Dhe shpejt ike ulargove
Krejt qka patat ti mi more
Sikur veq njė her tė flisja
S'dua tjetėr prej ksaj bote
Sikur veq tė mė kuptoje
Sa mė mungon buza jote
Qe spo mund te jem afer sante...

selvija
25-06-08, 19:58
DUHET TE VAZHDOJE PA TY

Shtėpi tė heshtura,
Nėn qiellin e rėnduar,
Shiu dhe Unė,
Tė ftohur nė vetmi,
Nė kėtė qytet qė asgjė s’ka marrė nga Ti.
Nė pritje harrova hapat e tu,
Mė ngjan si nė ėndėrr,
Eh...! kur largohesh Ti...
Mė duhet tė filloj pėrsėri
Duhet te vazhdoj pa ty..!!!!!