PDA

View Full Version : Mustaf Ef. Ceriqi fitues i ēmimit Theodor-Heuss


Zana_ch
09-02-07, 18:57
Mustaf Ef. Ceriqi fitues i ēmimit Theodor-HeussFondacionni "Theodor Heuss" nga Shtutgarti publikoi dje qė reisu-l-ulema i BeH-sė dr. Mustafa ef. Ceriqi, bashkė me dr. Rita Süssmuth, ish presidente e parlamentit gjerman, janė fitues tė ēmimit Theodor-Heuss pėr vitin 2007, lajmėron MINA.

Fjala ėshtė pėr ēmimin vjetor pėr guxim dhe pėrkushtim nė forcimin dhe zhvillimin e demokracisė.

http://www.islamgjakova.net/Lajmet/shkurt%2007/Mustafa_ef_Ceriqi_fitues_i_cmimit%20_Theodor-Heuss_clip_image002.jpg
Ky ėshtė ēmimi i 42, tė cilėn e ndanė fondacioni i cili mbanė emrin e presidentit tė parė tė Republikės Federale tė Gjermanisė, i themeluar nė vitin 1965, me qėllim tė zhvillimit tė demokracisė si mėnyrė e jetesės. Ēmimi do tė dorėzohet nė muajin maj nė "Haus der Wirtschaft" nė Shtutgart, nė praninė e tė ftuarve tė lartė nga Gjermania dhe bota.

Disa nga fituesit e mėparshėm tė kėtij ēmimi prestigjioz janė presidenti i Ēekisė Vaclav Havel, shkrimtari Ginter Gras (Gunter Grass), organizata "Human Rights Watch", ish president i Bankės botėrore Xhejms Volfenson (James Wolfensohn)...

Fitues tė kėtij ēmimi janė edhe njė numėr i madh i artistėve, shkencėtarėve, mjekėve dhe humanistėve tė cilėt me punėn e tyre kontribuan pėr tė mirėn e shoqėrisė nė pėrgjithėsi.