PDA

View Full Version : vargje


lirik
09-02-07, 21:06
Se shpejti ne forumin dardania vjen xhelal ferizi nga MITROVICA;ME VARGJET :

XHELAL FERIZI POETI I NDALUAR DIKUR NE RINI ;I BURGOSUR POLITIK DISA HER
I KEQTRAJTUAR NE GJITH JETEN E TIJ QE AFRO !(18 vite ,,,,,,,,,,,,, i ndjekur politikisht
dhe i ndaluar si poet ne vitin 1977.
mbas tridhjet vjete del ne skene prap me vargjet ,ne vitin 1981 i burgosur si organizator i demostratave te mitrovices me rrehtinė .

xhella ferizi ka qenė deri me tani ne fourm tjera tash vjen ne ket forum ,me krijimet e veta ,lexoni dhepercjellni xhelal ferizin poetin endaluar dhe te prsekutuar.
ne temat e tij do te lexoni edhe rrehsta nga ditari i tij i jetes ,,,,,,,,,,,lexim te kendshem


TE NDERUAR LEUES PERSHENDETJE RRESPEKT

XHELAL FERIZI NGA MITROVICA E KOSOVES

lirik
09-02-07, 21:17
Xhelal Ferizi qe 18 vite jeton emigrant politik ne gjeermani krijon vazhdon mekrijimete tij

percjellni lexoni komentoni tregoni shokut lexuesve ,komentet duhet t ejen korrekte dhe pa tendenca
meqense emri i autorit esht i verrtetė xhelal ferizi del me emer te verrtetė
xhelal ferizit i jan ndaluar studimet ne ish JUGOSLLAVI NE SISTEMIN TITIST DHE MA VONE PER SHKAK TE NDJEKJEVE ;NDAJ AUTORIT JU LUTEM MENDIME TE MATURA DHE KOREKTE NE RAST KOMENTESH :
XHELAL FERIZI KA QEN STUDENT I VITIT 1981 ne vitin e dyte ne fakultetin xehtaro metaluurgjik dega gjeologji. Mandej denohet me 8 vite e 6 muaj burg dhe me ndalim studimesh perjetsisht ,ne jugosllavine e athershme.
ESHTE NJE NDER ME TE PERNDJEKURIT DHE ME NJE HISTORI TEPER INTRESANTE;
PER NGA SASIJA E VARGJEVE TE KRIJUARA GJAT JETES S E TIJ EHST POET I NJE MILJON VARGJEVE TE KRIJUARA :POR PER SHKAQE FINANCIARE TE POETIT NUK KA PASė MUNDESI BOTIMESH NE LIBRA KESHTU Q EPOETIT NUK I MBET TJETER PERVEQ TE SHKRUAJ NE FORUME NE MUNGES SOLIDARIETETIT DUKE MOS E PAS NDIHMEN E ASKUJT AS FINANCIARISHT A S;NE ASPEKT TJETER PRANDAJ I VEMTUAR VAZHDON RRUGEN E KRIJIMEVE

SE SHPEJTI LEXUES TE NDERUAR DO TE SHIHNI EDHE VARGJET

lirik
09-02-07, 21:18
Vargje Nga Xhelal Ferizi Nga Mitrovica

lirik
09-02-07, 23:14
Esht ba ktu nje gabim , vargjet e xhella ferizit jan tash e mbrapa te poezija jo te letersija
kerkojm falje per ket gabim

lirik
11-02-07, 16:33
vargjet,e xhelal ferizit do te jenė te tema poezija dhe jo te lezersoja na falni

lirik
11-02-07, 16:38
vargjet e xhelal ferizit nga mitrovica do te jenė te tema poezija dhe jo te letersija