PDA

View Full Version : Aleancat e Ēuditshme Mosk-Teheran


Drinni
10-02-07, 12:10
Kohėrave tė fundit jemi dėshmitarė tė disa aleanceve ndėrkombėtare, qė nė shiqim tė parė duken tė ēuditshme e mbi tė gjitha qesharake.
Ta marrim pėr shembull Aleancen Mosk-Teheran. Aleanc, E ngjashme me atė tė komunizmit. Shqipėri -Kinė.
Nė Konferecen e 43 Botėrore, Siguria politike dhe detyrat nė tė ardhmėn Presidenti Rus flet pėr njė Miqėsi tė ngushtė me Mullahėt nė Teheran, Si dhe pėr njė "Besim" qė Teherani tė mos e ndiej vehten tė vetmuar"rrezikuar".!
Unė kėtu nuk kuptoj, nuk i kam shumė gjėra tė qarta, kur dihet se sa rusia, ėshtė "mike" e muslimanėve.
Nė bazė tė asaj qė tha Presidenti rus nė kėtė konferenc, dhe nė pėrgjithėsi, ai mund tė njėh Kosovėn si shtet, por duhėt tė mirret parasysh, mėnyra se si do tė formulohet ky shtet i ri. Me njė fjalė: Lidhjani kryet diqysh, ama mos na prishni neve terezin, se edhe ashtu nė qeverin time kam shumė kokėqarje me partit pėrbėrėse tė qeveris sime.!

Kodra
10-02-07, 19:00
Kohėrave tė fundit jemi dėshmitarė tė disa aleanceve ndėrkombėtare, qė nė shiqim tė parė duken tė ēuditshme e mbi tė gjitha qesharake.
Ta marrim pėr shembull Aleancen Mosk-Teheran. Aleanc, E ngjashme me atė tė komunizmit. Shqipėri -Kinė.
Nė Konferecen e 43 Botėrore, Siguria politike dhe detyrat nė tė ardhmėn Presidenti Rus flet pėr njė Miqėsi tė ngushtė me Mullahėt nė Teheran, Si dhe pėr njė "Besim" qė Teherani tė mos e ndiej vehten tė vetmuar"rrezikuar".!
Unė kėtu nuk kuptoj, nuk i kam shumė gjėra tė qarta, kur dihet se sa rusia, ėshtė "mike" e muslimanėve.
Nė bazė tė asaj qė tha Presidenti rus nė kėtė konferenc, dhe nė pėrgjithėsi, ai mund tė njėh Kosovėn si shtet, por duhėt tė mirret parasysh, mėnyra se si do tė formulohet ky shtet i ri. Me njė fjalė: Lidhjani kryet diqysh, ama mos na prishni neve terezin, se edhe ashtu nė qeverin time kam shumė kokėqarje me partit pėrbėrėse tė qeveris sime.!


**********
**********
**********

I nderuari Drinni,

duke tė pėrgėzuar pėr temėn e hapur, tė pėrshėndes.

Ėshtė pikėrisht kjo mėnyrė e vendeve Islamike(Arabe), tė cilat gjatė gjithė shekujve ishin tė vėllazėruar me sllavėt.Kjo nuk ėshtė gjė tjetėr vetėm se njė mbėshtetje e mospėrparimit si ekonomik ashtu edhe njerėzor.

Deri sa nuk e kuptojnė disa shqiptarė kėtė, atėherė me ndihmėn qė ju a japin vendeve,rrymės arabe,i ndihmojnė drejtpėrdrejt edhe armiqėt tanė shekullorė, pra sllavėt.
Kėto miqėsi (aleanca) nuk janė tė rastit, por me prapavijė tė kahmotshme pėr shkatėrrimin e sistemit njerėzor perėndimor.


Kodra

Drinni
11-02-07, 23:05
Pooo, ne jemi pėr ti vazhduar bisedimet lidhur me pėrdorimin e atomit nė Iran, tha sot shefi i diplomacis iraniane, qė ėshtė udhėheqės i bisedimėve. edhe pak dit dhe kalon ultimatumi i kėshillit tė sigurimit. Si dukėt mullahėve nė Teheran u ka hyr lepuri nė bark!

Kryeministri Gjerman Steinmeyer bėri tė ditur, shkurt dhe qart!

Ose ndėrpritet loja me armėt nukleare, ose botės i paraqitet njė rrezik i paparė deri mė tani!
Nė pėrkthim diplomatik kjo i bie, tė gjithė ata qė dojn tė pasurohen me armė nukleare, nuk do ta ken bekimin e botės sė zivilizuar, dhe mund tė sulmohen, nė mėnyr qė tė mos paraqesin rrezik pėr tė tjetrėt! Shihė kėtu dekleratat e fundit tė Iranit lidhur me ,, Flasifikim e Holokaustit'', dhe zhbėrjen e Izraelit nga atje!

eksperti 1
12-02-07, 18:22
goxha eksperte paskemi ne kete forum

si pik e pare irani nuk eshte shtet arab eshte shtet persian,se dyt eshte deshire e madhe e shba dhe be qe te sulmojne iranin,por si duket deshire dhe mundesia jane dy gjera te ndryshme kshu qe skane cfar kerkojne shkijet ne iran.

ata se pari duhet ti pastrojne punet ne irak pastaj dalin ne iran

krijuesiii
26-02-07, 08:53
**********
**********
**********

I nderuari Drinni,

duke tė pėrgėzuar pėr temėn e hapur, tė pėrshėndes.

Ėshtė pikėrisht kjo mėnyrė e vendeve Islamike(Arabe), tė cilat gjatė gjithė shekujve ishin tė vėllazėruar me sllavėt.Kjo nuk ėshtė gjė tjetėr vetėm se njė mbėshtetje e mospėrparimit si ekonomik ashtu edhe njerėzor.

Deri sa nuk e kuptojnė disa shqiptarė kėtė, atėherė me ndihmėn qė ju a japin vendeve,rrymės arabe,i ndihmojnė drejtpėrdrejt edhe armiqėt tanė shekullorė, pra sllavėt.
Kėto miqėsi (aleanca) nuk janė tė rastit, por me prapavijė tė kahmotshme pėr shkatėrrimin e sistemit njerėzor perėndimor.


Kodra


...cfare konstatime absurde dhe aspake te qendrueshme dihet se Arabet gjete gjithe shekullit te fundite kane ndihmuar popujte e shtypure dhe Liridashes sic jane Cecenia, Bosnja Kosova dhe Palestina dhe kjo nuk qendron fare se ishin ne bashkepunim me rusin apo kunder ndonje sistemi perendimore te te jetuari“, perkundrazi ishin me shume nje shpres per Popujte e shtypure qe kerkojne me cdo cmim Lirin e vete Lirin e te qenite sovrane ne tokat e veta...

tungii