PDA

View Full Version : "Aporie"!!! ("Qorrsokak")!!!


panta_rhei
13-02-07, 01:42
Qe te keni me te kjarte (per ata qe nuk e dijne) se qka jane aporiet, provoni t'i gjeni zgjidhjen "problemit" (shembullit) te meposhtem:

Kur nje person te cilin te gjithe e njohim si genjeshtar, thote:
"Une po genjej"!!!
(a duhet t'i besojme?)

ose:

Cili eshte me i rrezikshem:
Krimineli gjaknxehte?
apo,
Krimineli gjakftohte?

ose:

Kur dy muslimane vrasin njeri-tjetrin,
Njėri thote: "Po te vras ne emer te Muhammedit a.s."!
Tjetri ia kthen: "Po te vras ne emer te Allahut"!
(cili ka te drejte (ne kete mjerim)?)
...

Pershendetje atyre qe u intereson, dhe sukses!

ps. aporie quhen mesimet e filozofit te njohur ne Greqine antike Zenoni.

panta_rhei
11-11-07, 01:43
NGADALĖ VDES…

Dalngadalė vdes ai qė bėhet skllav i zakonit,
qė pėrsėrit tė njėjtat gjėra ēdo ditė,
qė nuk ndryshon rrugė,
qė nuk rrezikon,
qė nuk ndryshon ngjyrėn e veshjeve,
qė nuk i flet atij qė nuk e njeh.
Dalngadalė vdes ai qė nuk pėrmbys tryezėn,
qė ėshtė i pakėnaqur nga puna,
qė nuk rrezikon sigurinė nga pasiguria pėr tė ndjekur njė ėndėrr,
qė nuk i lejon vetes asnjėherė nė jetė tė thyejė rregullat e vendosura.
Dalngadalė vdes ai qė nuk udhėton,
qė nuk lexon,
qė nuk dėgjon muzikė,
qė nuk zbulon hijeshi tek vetja e tij.
Dalngadalė vdes ai qė shpėrfill krenarinė e tij,
qė nuk i lė tė tjerėt ta ndihmojnė,
qė i kalon ditėt duke u qarė pėr fatin e tij tė keq,
qė ankohet pėr shiun qė nuk pushon.
Dalngadalė vdes ai qė i shmanget projektit para se tė fillojė,
qė nuk pyet pėr gjėrat qė nuk i di, dhe
qė nuk pėrgjigjet pėr gjėrat qė di.
E shmangim vdekjen me doza tė vogla,
duke kujtuar gjithmonė se tė jesh gjallė
kėrkon njė pėrpjekje shumė mė tė madhe
se thjeshtė fakti qė marrim frymė.
Vetėm durimi i paepur
do tė na bėjė tė arrijmė
lumturinė mė tė madhe.
-Kjo ėshtė nja nga poezitė e mrekullushme tė poetit (nobelist) Pablo Neruda.
Aporia nė kėtė rast (sipas meje) vjen nėse shtrohet pyetja:
Dmth ai/ajo qė bėn tė kundėrtėn e asaj qė thotė kjo poezi, nuk "vdes ngadalė", por ..., si!!!??? Ku do tė ishte dobia nėse "shpejtė"???!