PDA

View Full Version : A egziston dhe si,...ajo qė ne e quajm "Fat"???


falma_lotin
13-02-07, 15:33
Nėse e vėshtrojmė jetėn tonė personale dhe tė shohim ē'mbeti nga planet tona mė tė dashura, ose nga ėndėrrimet fėmijėrore!!
A nuk erdhėm nė jetė pa vullnetin tonė dhe u ndeshėm me vetvetėn me tėre natyrėn tonė!!
Me intelektin mė tė madh apo mė tė vogėl, me dukjen qė mund tė jetė simpatike apo antipatike, qė mund t'i ngjaje njė njeriu shkurtabiq apo atletė,... nė vendin e njė mbreti apo tė ndonjė njeriu tė vobektė, nė kohė tė shqetėsuar apo tė qetė, gjatė sundimit tė njė tirani ose tė njė princi tė virtytshem dhe nė pergjithesi ne rrethanat politike, gjeografike e shoqėrore pėr tė cilat s'na pyeti askush?

Sa e kufizuar ėshte ai, qė ne e quajm vullneti ynė,... nderkaq, sa e madhe dhe e paperfshirėshme ėshte ajo, qė ne e quajm fati ynė!

Pra a egziston " Fati "qe ne quajm ashtu,... Apo ēdo gjė nė jetė ka tė bėj me vetvetėn tonė se si ne vet e organizojmė jetėn tonė?

hasanmehmeti
14-02-07, 01:29
selamualejkum musliman


falma_lotin ndoshta do me lejosh qe kete teme ta trajtoj ne kendveshtrimin e fese Islame .Nese me keni lejuar ateher nje sqarim te disa pyetjeve te tilla ka bere nje dijetare ne fene Islame me shkrimin e meposhtem.Ndersa nese keni qellim ta trajtoni kete teme jashte aspektit fetar me fal qe kame postuar pa vend.


Pyetja:
A ka njeriu mundėsinė e zgjedhjes apo ėshtė duke pasuar njė drejtim tė parapėrcaktuar nga All-llahu (Subhanehu ve Teala)?.
Pėrgjigje:
Falėnderimi i takon All-llahut (Subhanehu ve Teala)
Sheikh Ibn “Uthejminit i ėshtė parashtruar kjo pyetje dhe ai ka thėnė:Pyetėsi duhet tė pyes vetveten se, a e ka detyruar ndokush qė t“a parashtrojė kėtė pyetje dhe a e zgjedh ai modelin e veturės tė cilėn e nget? Siedhe pyetje tjera tė ngjashme. Pas kėsaj, pėrgjigja rreth asaj se, a ėshtė ai duke pasuar njė drejtim tė parapėrcaktuar nga All-llahu apo ka lirinė e tė zgjedhurit, do t“i bėhet mė se e qartė. Pastaj, ai duhet tė pyes veten se, a i ndodhin atij aksidente sipas vullnetit tė tij? Apo, a sėmuret ai nga vet dėshira e tij? Apo, a do tė vdes ai nga vet dėshira e tij?
Siedhe pyetje tjera, tė ngjashme. Pas kėsaj, pėrgjigja rreth asaj se, a ėshtė ai duke pasuar njė drejtim tė parapėrcaktuar nga All-llahu apo ka lirinė e tė zgjedhurit, do t“i bėhet mė se e qartė.
Pėrgjigja ėshtė se, veprat e bėra nga njeriu i menēur, padyshim se janė nga vet vullneti i tij i lirė. Dėgjo Fjalėt e All-llahut:
"... e kush dėshiron le tė kthehet rrugės te Zoti i vet."

[En Nebe“, 39]
"...Pati prej jush qė e deshėn kėtė jetė e pati prej jush qė e deshtėn botėn tjetėr..."

[Al Imran, 152]
" E kush e ka pėr qėllim botėn tjetėr, duke qenė ai besimtarė, pėrpiqet pėr tė ashtu si i tako asaj, angazhimi i tyre do tė jetė i pranishėm (te Zoti)."

[El Isra“, 19]
"...kompensim ėshtė: agjėrim, sadaka ose kurban."

[El Bekareh, 196]

Por, nėse njeriu dėshiron tė kryej njė vepėr dhe e kryen atė, ne kemi tė ditur se All-llahu e ka dėshiruar kėtė. All-llahu thotė:
" Pėr atė nga mesi juaj qė dėshiron tė gjendet nė tė vėrtetėn. Po ju nuk mundeni, por vetėm nėse dėshiron All-llahu, Zoti i botėve!"
[Et Tekvir, 28-29]
Sepse, Zotėrimi - Gjithėsundimi i Tij (Rububijeh) ėshtė absolut dhe i pėrkryer, asgjė nuk mund tė ndodh nė qiej dhe nė tokė pa Vullnetin e Tij.
Sa u pėrket gjėrave apo punėve, tė cilat i ndodhin njeriut pa i dėshiruar apo zgjedhur ato, sikurse janė sėmundja, vdekja dhe fatkeqėsitė, kėto janė Vullnet Hyjnor (el Kader) dhe njeriu nuk ka alternativė apo vullnet ndaj tyre.
Dhe All-llahu ėshtė Burim i Fuqisė
Mexhmu“ Fetaawa el-Sheikh Ibn “Uthejmin, vėll.2


selamualejkum musliman


me respekt
Hasani

ps/tema eshte shume e gjate ne Islame , mirpo vetem ne pergjithesi ka qene kjo pasi njera nder shtyllat e besimit ne islam eshte edhe Kadaja dhe Kaderi.

Albanian eX|PerT
14-02-07, 01:32
Te falenderoj i nderuar per keto fetua,...!!!

valiii
14-02-07, 01:48
Nėse e vėshtrojmė jetėn tonė personale dhe tė shohim ē'mbeti nga planet tona mė tė dashura, ose nga ėndėrrimet fėmijėrore!!
A nuk erdhėm nė jetė pa vullnetin tonė dhe u ndeshėm me vetvetėn me tėre natyrėn tonė!!
Me intelektin mė tė madh apo mė tė vogėl, me dukjen qė mund tė jetė simpatike apo antipatike, qė mund t'i ngjaje njė njeriu shkurtabiq apo atletė,... nė vendin e njė mbreti apo tė ndonjė njeriu tė vobektė, nė kohė tė shqetėsuar apo tė qetė, gjatė sundimit tė njė tirani ose tė njė princi tė virtytshem dhe nė pergjithesi ne rrethanat politike, gjeografike e shoqėrore pėr tė cilat s'na pyeti askush?

Sa e kufizuar ėshte ai, qė ne e quajm vullneti ynė,... nderkaq, sa e madhe dhe e paperfshirėshme ėshte ajo, qė ne e quajm fati ynė!

Pra a egziston " Fati "qe ne quajm ashtu,... Apo ēdo gjė nė jetė ka tė bėj me vetvetėn tonė se si ne vet e organizojmė jetėn tonė?

pershendetje

loti te pergezoj per temen

siq e dime ardhja ne kete jete,gjinia,kombsia,familja,raca etc... te gjitha keto hyne ne ligjin kosmologjik te Plotfuqishmit ,Kriuesit te madherishem , pra eshte kader(percaktimi i All-llahut) apo fat siq e quani ju.
pra percaktimi i All-llahut s.v.t perfshin te gjitha ai eshte i Gjithedijshmi.
kurse vullneti i njeriut limitohet vetem ne dy gjera per ato vepra qe ke mu shperbly ose per ato vepra qe ke mu denu .pra e lejuar dhe e ndaluar(hallall dhe haram).

psh; nese ti e mer nje bire dhe e pin kte e ke bere me vullnetin tend te plote dhe ska te beje me percaktim dhe patjeter se do te denohesh,ose ti nese je duke e drejtur automjetin tend ,ti ate je duke e drejtuar ne nje ruge te projektuar nga inzhinieret , pra me vullnetin tend e drejton automjetin ne rrugen qe inzhinieret e kane projektuar me vullnetin e tyre.

kalo bukurvaliii

valiii
14-02-07, 01:54
hasan mehmeti te flmderoj edhe une per kete fetva por nuk e pava shkrimin tend se paksa ngeca ne rubriken "pergjigju temes" se sigurishte qe zdo i ja prishja fjaleve te dijetarit me te dashur uthejminit.

hasanmehmeti
14-02-07, 03:52
selamualejkum musliman

Albanian dhe Valiii vellezer Allahu ju shperblefte me Xhenetul Firdeus dhe Falenderimi i takon vetem Allahut subhanehu we teAla ,Krijuesit te Qiejve dhe Tokes dhe qka ka brenda tyre ,Percaktuesit te Gjendjes sone, Ai qe Shef qdo gje , Degjon gjdo gje, Jep pa mase, Meshiron ne cdo Moment, Jep jetra dhe Merr ato , dhe kthimi i vertet eshte tek Ai ,qe na krijoj ne menyren me te Mire te mundshme dhe akzeptueshme dhe qe na beri prej Pasuesve te Fjales se Tij (Kuranit) dhe Pejgamberit alejhiselam ,na beri te dime per Dhuntin e Tij(fene) dhe na beri prej falenderuesve .Pastaj desha edhe me te sqarojm kete pyetje tuajen permes disa argumenteve nga Kurani , Suneti(tradita e Pejgamberit alejhiselam) dhe sqarimeve nga shejkh Ebu Beker el Xhezairi ne librin e tij Mihexhul Muslim
Pastaj shkran ky dijetar i madhe i fese Islame Allahu e meshirofte me meshiren e Tij te madhe:

Muslimani beson nė paracaktimin e Allahut dhe pėrmbushjen e atij paracaktimi, nė Urtėsinė dhe Dėshirėn e Tij, dhe se asgjė nė gjithėsi, madje as veprat e lira tė njeriut nuk ndodhin veēse pas Dijes gjithėpėrfshirėse tė Allahut dhe paracaktimit tė Tij. Muslimani beson se Allahu i Madhėruar ėshtė i Drejtė nė Paracaktimin e Tij dhe nė pėrmbushjen e atij paracaktimi, i Urtė nė komandimin dhe sistemimin e Tij dhe se Urtėsia e Tij ndjek Dėshirėn e Tij. Ajo qė Ai ka dashur, ka ekzistuar dhe ajo qė ai nuk ka dashur, nuk ekziston. Nuk ka ndryshim e as fuqi veēse me Allahun e Madhėruar.
Kėto bazohen nė argumentet nga tekstet Hyjnore dhe nga logjika e shėndoshė, si nė vijim:

Argumentet nga tekstet Hyjnore:

1. Njoftimi i Allahut tė Madhėruar pėr kėto, nė Librin e Tij. Allahu i Madhėruar thotė: “Me tė vėrtetė qė Ne e kemi krijuar ēdo gjė me Kader (Paracaktimi Hyjnor).” [El Kamer: 49]
“Dhe s’ka asgjė qė Ne tė mos i kemi pėr tė thesaret e pashtershėm dhe Ne nuk e dėrgojmė atė veēse nė masė tė drejtė e tė ditur (nga Ne).” [El Hixhr: 21]
“Asnjė fatkeqėsi nuk bie nė tokė ose mbi ju qė tė mos jetė e shkruar nė Librin (El leuhu el Mahfudh), para se Ne ta sjellim atė nė zbatim. Sigurisht qė kjo ėshtė e lehtė pėr Allahun.” [El hadid: 22]
“Asnjė fatkeqėsi nuk mund tė bierė veēse me Lejen e Allahut.” [Et Tegabun: 11]
“Dhe ēdo njeriu, Ne ja kemi lidhur veprat e tij fortė pas qafės sė tij…” [El Isra: 13]
“Thuaj: “Kurrė nuk do tė na ndodh gjė neve, pėrveē asaj qė Allahu ka pėrcaktuar pėr ne. Ai ėshtė Ndihmuesi ynė dhe tek Allahu tė mbėshteten plotėsisht besimtarėt.” [Et Teube: 51]
“Dhe vetėm tek Ai janė ēelėsat e tė fshehtės, askush nuk i di pėrveē Atij. Ai di gjithēka nė tokė e nė det; nuk ka asnjė grimcė nė errėsirėn e tokės, asgjė tė njomė ose tė thatė qė tė mos jetė shkruar nė Libėr tė qartė (El leuhu el Mahfudh).” [El Enam: 59]
“E ju nuk mund tė dėshironi, vetėm nėse dėshiron Allahu.” [Et Tekvir: 29]
“Padyshim se ata pėr tė cilėt ka paraprirė mirėsia nga Ne, do tė jenė tė larguar larg prej andej (nga xhehenemi).” [El Enbija: 101]
“Do tė ishte mė mirė pėr ty, qė kur hyre nė kopėshtin tėnd, tė thoshe: “Masha Allahu la kuvete il la bilah”. Ajo qė dėshiron Allahu bėhet dhe nuk ka fuqi veēse me Allahun.” [El Kehf: 39]
“Kurrė nuk do tė ishim udhėzuar, sikur tė mos na kishte udhėzuar Allahu.” [El Araf: 43]

2. Njoftimi i tė Dėrguarit tė Allahut (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) pėr Paracaktimin e Allahut dhe pėrmbushjen e tij, nė shumė hadithe. Prej tyre po pėrmendim fjalėn e tij (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!): “Gjithkush nga ju fillon tė krijohet nė barkun e nėnės sė tij duke u mbledhur nė tė pėr dyzet ditė si lėng i ngjizur (nga bashkimi i vezėve mashkullore me ato femėrore), pastaj bėhet gjak i mpiksur po pėr kaq kohė (dyzet ditė), pastaj bėhet copė mishi pėr tė njėjtėn kohė. Pastaj tek ai dėrgohet njė melek (engjėll) i cili fryn shpirtin nė tė dhe urdhėrohet tė shkruajė katėr gjėra: rrizkun e tij, exhelin (kohėn e vdekjes) sė tij, punėn e tij dhe nėse do tė jetė fatkeq apo fatmirė. Betohem nė Atė, pėrveē tė Cilit nuk ka tė adhuruar tjetėr! Ndokush prej jush do tė punojė punė tė banorėve tė xhenetit, deri sa tė mos jetė ndėrmjet tij dhe tij veēse njė parakrah, por atij i paraprin Libri (i shkruar qė mė parė tek Allahu) dhe ai punon punė tė banorėve tė zjarrit, kėshtu qė hyn nė tė. Dhe vėrtet qė ndokush prej jush do tė punojė punė tė banorėve tė zjarrit, deri sa tė mos jetė ndėrmjet tij dhe tij veēse njė parakrah, por atij i paraprin Libri dhe ai vepron punė tė banorėve tė xhenetit, dhe hyn nė tė.”Po kėshtu fjala e tij (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) drejtuar Ibėn Abasit (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!): “O djalosh! Unė do tė tė mėsoj ty disa fjalė: Ruaje Allahun qė tė tė ruajė ty! Ruaje Allahun dhe ke pėr ta gjetur pėrpara (nė ndihmėn tėnde). Kur tė kėrkosh, kėrko nga Allahu dhe kur tė kėrkosh ndihmė, kėrkoje nga Allahu. Dhe dije se sikur i gjithė populli tė bashkohet qė tė tė sjellin ndonjė dobi, ata nuk kanė pėr tė tė bėrė dobi veēse me atė qė Allahu e ka shkruar pėr ty. E nėse do tė bashkoheshin qė tė tė dėmtonin me ndonjė gjė, ata nuk do tė mund tė tė dėmtonin veēse me atė qė Allahu e ka shkruar kundėr teje. Lapsat tashmė janė ngritur dhe letrat janė tharė.”
“Gjėja e parė qė Allahu ka krijuar ėshtė lapsi. Pastaj Ai i tha atij: "Shkruaj!" "Cfarė tė shkruaj, o Zot?" -tha lapsi. "Shruaj pėrcaktimet e ēdo gjėje deri sa tė bėhet Kiameti.”
“Ademi dhe Musa po polemizonin. Musa tha: “O Adem! Ti je babai ynė dhe ti na zmbrapse e na nxorre nga xheneti.” Ademi tha: “Ti je Musai, tė cilin Allahu e ka veēuar me tė Folurin e Tij dhe i ka shkruar Teuratin me Dorėn e Tij, a po mė kritikon pėr njė gjė tė cilėn Allahu e ka paracaktuar pėr mua, dyzet vjet para se tė mė krijonte?!” Kėshtu, Ademi fitoi mbi Musėn, nė polemikė.”
Po kėshtu edhe fjala e tij (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) nė pėrkufizimin e imanit (besimit): “(Imani ėshtė) Tė besosh nė Allahun, nė engjėjt e Tij, nė Librat e Tij, nė tė Dėrguarit e Tij, nė Ditėn e Fundit dhe tė besosh nė Paracaktimin e Allahut, qoftė pėr tė mirė apo pėr tė keq.”
“Punoni, sepse gjithėsecilit i lehtėsohet ajo pėr tė cilėn ėshtė krijuar.”
“Zotimi nuk e kthen paracaktimin.”
Po kėshtu edhe fjala e tij (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) drejtuar Abdullah ibėn Kajsit: “O Abdullah ibėn Kajs! A tė tė mėsoj njė fjalė e cila ėshtė prej thesarėve tė xhenetit? (Ajo ėshtė): “La haule ue la kuvete il la bilah -Nuk ka ndryshim e fuqi veēse me Allahun”
Po kėshtu edhe fjala e tij (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) drejtuar atij qė tha: “Cfarė tė dojė Allahu dhe ēfarė tė duash ti”: “Thuaj: “Cfarė tė dojė Allahu, vetėm Ai.”

3. Besimi i qindra milionėve nga populli i Muhamedit (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!), prej dijetarėve, tė urtėve, tė mirėve etj, nė Paracaktimin e Allahut tė Lartėmadhėruar dhe nė pėrmbushjen e atij paracaktimi, nė Urtėsinė e Allahut dhe nė Vullnetin e Tij, dhe se ēdo gjė paraprihet nga dija dhe paracaktimi i Tij i hershėm. Besimi i tyre se nė sundimin e Tij nuk mund tė hyjė veēse ajo qė Ai dėshiron (qė ta krijojė e pastaj tė ekzistojė), dhe se ajo qė Ai ka dashur, ėshtė bėrė, ndėrsa ajo qė Ai nuk ka dashur, nuk ka ekzistuar kurrė. Si dhe besimi i tyre se lapsi ka shkruar ēdo gjė qė do tė ndodhė deri nė Ditėn e Kiametit. Tė gjitha kėto janė argument i qartė pėr vėrtetėsinė e Paracaktimit tė Allahut dhe pėrmbushjen e atij paracaktimi.

Argumentet nga logjika e shėndoshė:

1. Mendja e njeriut nuk konsideron absurde asgjė nė lidhje me paracaktimin e Allahut dhe pėrmbushjen e tij, as Vullnetin e Allahut, Urtėsinė e Tij, Dėshirėn dhe komandimin e Tij. Madje logjika e konsideron tė domosdoshme tė gjithė kėtė dhe e vulos atė, pasi qė dukuria e tyre ėshtė mėse e qartė dhe e dukshme nė kėtė gjithėsi.

2. Besimi nė Allahun e Madhėruar dhe nė Fuqinė e Tij absolute, rezulton nė besimin nė paracaktimin dhe pėrmbushjen e tij, nė Urtėsinė dhe Vullnetin e Tij.

3. Pėrderisa inxhinjeri i ndėrtimit e hedh projektin e ndėrtesės qė kėrkon tė ndėrtojė, nė njė letėr tė vogėl dhe pėrcakton kohėn qė do tė duhet pėr ta pėrmbushur atė plan, pastaj punon pėr zbatimin e tij. Pastaj, menjėherė me mbarimin e afatit tė pėrcaktuar, kėshtjella e vizatuar nė letėr, del dhe shfaqet nė ekzistencė, nė pėrputhje me vizatimin e inxhinjerit nė letėr, pa lėnė mangut asgjė dhe pa shtuar nė tė. Atėherė si mund tė mohohet qė Allahu t’i ketė shkruar pėrcaktimet e tė gjithė ekzistencės deri nė Ditėn e Kiametit?! Dhe mė pas, nga Fuqia dhe Dija e Tij absolute, kėto pėrcaktime realizohen nė pėrputhje me atė qė Allahu ka paracaktuar, nė sasi e cilėsi, nė kohė e nė vend, duke ditur se Allahu i Madhėruar ėshtė i Gjithėfuqishėm pėr gjithēka?!


Shkėputur nga libri “Minhaxhu el Muslim”
Autor: Ebu Bekėr Xhabir el Xhezairi
Pėrktheu: Bledar Hoxha

te shpresojm se sado pak ju falma_lotin dhe te gjithe ata qe e ne veten e tyre ndiejn shijen e kesaj feje por edhe te atyre qe nuk i perkasin kesaj feje , iu eshte sqaruar ne nje mas kjo qeshtje.

Ndersa Lutja jone e fundit eshte :
Falenderimi dhe i tere Sukesi i takon Allahut subhanehu we teAla.

selamualejkum musliman