PDA

View Full Version : C“fare na pengon tė themi me fal !!!


falma_lotin
13-02-07, 18:03
Eshte me se e natyrshme qe nje person te bej gabim dhe si rrjedhoj eshte e natyrshme qe te kerkosh falje.Pse e kemi kaq te veshtire te themi nje fjale aq te thjeshte, aq efekcudites dhe shume positiv ME FAL!!

C“fare na pengon tė themi me fal (edhe pse jemi me fajin tone ndoshta).

Te gabosh eshte njerzore, te falesh eshte hyjnore !

Si mendoni ju ?

Albanian eX|PerT
14-02-07, 00:09
C'far na pengon te themi me fal????

Mendoj, dhe them, qe njerezit i pengon te kerkojne falje, keto dy shkaqe: 1) Shkaku i parė ėshtė mendjemadhėsia. Kjo ka gjenezėn nga djalli i mallkuar qė refuzoi urdherin e Krijuesit. Mendjemadhi nuk mund ta imagjinojė pėruljen, ngase per te, te kerkosh falje eshte perulje apo nenqmim i vetevetes. 2) Shkaku i dyte ėshtė inati pėr t’u kthyer prapa. Kėshtu njeriu pėrafėrsisht e kupton se e ka gabim, por i duket diēka inferiore ta pranojė atė dhe tė zmbrapset.

Ska dyshim, se sfida kryesore eshte mossinqeriteti. Mbase ai qe eshte i sinqerte, ska dyshim se ai kthehet nga gabimi i tij shume lehte, duke shpresuar falje nga ai, prej te cilit po e kerkon.

Ne varg i Profetit Muhamed, qendron keshtu: "Ai qe nuk eshte i meshirshem me krijesat, nuk meriton meshiren e Krijuesit (Apsolut)", apo nje tjeter thenie e tij, thote: "Meshirohuni, qe te meshiroheni".

Meshira njerezore eshte e kufizuar, ndersa ajo hyjnore, e Zotit te Gjithefuqishem, eshte Apsolute. Te gabosh, eshte atribut/cilesi njerezore, ndersa pagabueshmerija eshte cilesi e larte hyjnore, e qe i pagabueshem eshte vetem Kreatori Apsolut, Zoti i Gjithefuqishem.

Ai i cili nuk eshte i meshirshem me njerezit, nuk meriton meshiren e Zotit, i cili eshte Meshirues e Meshireplote, e qe per meshiren e te Cili kemi nevoje te gjithe.

Albanian

LOJETARI
15-02-07, 16:48
Eshte me se e natyrshme qe nje person te bej gabim dhe si rrjedhoj eshte e natyrshme qe te kerkosh falje.Pse e kemi kaq te veshtire te themi nje fjale aq te thjeshte, aq efekcudites dhe shume positiv ME FAL!!

C“fare na pengon tė themi me fal (edhe pse jemi me fajin tone ndoshta).

Te gabosh eshte njerzore, te falesh eshte hyjnore !

Si mendoni ju ?

Pėr mendimin tim , as Dreqi e as Zoti nuk na pengon tė themi mė fal ,por ajo qė na pengon ėshtė vetėdija e ulėt ,jo kultura .Aty ku nuk ka vetėdije nuk ka as kulturė ,aty ku nuk ka kulturė ka vrazhdėsi ,brutalitet ,injorancė ,egėrsi .Ēdo gjė ėshtė e fokusuar nė egon e kalbėsuar tė mosdijes ,jo mosdashjes ,por mosdijes .Njeriu i padijshėm ėshtė edhe frikacak ,i frikohet fjalės sė mirė ngase pėr tė ėshtė e panjohur .

Amina
15-02-07, 18:11
Pėr mendimin tim , as Dreqi e as Zoti nuk na pengon tė themi mė fal ,por ajo qė na pengon ėshtė vetėdija e ulėt ,jo kultura .Aty ku nuk ka vetėdije nuk ka as kulturė ,aty ku nuk ka kulturė ka vrazhdėsi ,brutalitet ,injorancė ,egėrsi .Ēdo gjė ėshtė e fokusuar nė egon e kalbėsuar tė mosdijes ,jo mosdashjes ,por mosdijes .Njeriu i padijshėm ėshtė edhe frikacak ,i frikohet fjalės sė mirė ngase pėr tė ėshtė e panjohur .


Pajtohem me mendimin tend LOJETARI.
Po gjithashtu eshte nje problem tek njeriu vet. Te kerkuarit falje na lendon! E pse?
Sepse ne at moment kur deshirojme te kerkojme falje, na vret ndergjegja me shume se ne momentin qe e kemi bere gabimin.
Per te kerkuar falje nuk eshte veshtire, po gabimin per ta pranuar eshte veshtire.
Kur ta pranosh gabimin ne vete, kur truri e kupton edhe e pranon, atehere goja e ka punen me te voglen!

SoKoLi-i-Maleve
21-02-07, 05:04
Ai qe ka ndergjegjeje te paster dhe parime burrerore kur ben gabim kerkon falje,dhe mundohet mos te gaboj ma. kurse ai qe sdi me kerkue falje asht ligu dhe frigacaku.

DEA
21-02-07, 17:57
Ku eshte zanafilla e fjales me fal, qe ta perdorim ne ate fjale duhet ta kem degjuar me pare ne te perditshmen tone femijerore ,po fatkeqsisht kjo eshte e rralle nuk them te gjithe Shiptaret po tek pjesa me e madhe e tyre, se ndjehen te turperuar nese i kerkon Prindi femijut falje kjo eshte absurditeti me i madhe tek ne, keshtu qe me vone atije femije i vije turp te kerkoj falje me tutje, edhe pse ndoshta ne te shumten e rasteve fjala me fal do te ishte kapaku i shume zenkave po fale mendjemadhesis, mosdijes, autoritetit te ulet etj, ndodhe qe zenkat me te vogla te vijen deri tek ato me te medhajet, vetem e vetem qe nuk kem guxim ta pranojme gabimin,pra jem frikacak te themi me fal.Prinder te rinje mos ngurrni ti kerkoni falje femijeve te juaj edhe per me te voglen gje, po ashtu mos harroni ti ju falenderoheni atyre per me te voglen gje. Keto jane dy gjerat me te rendesishme qe perbejne karakterin e njeriut e vetm ju prind mund ti dhuroni metutje ne femijet tuaj.Ju faleminderit per vemendje dhe me falni nese gabova DEA!!!!!!!!!!!!!!

vjeshta
21-02-07, 22:37
Pse tė kerkojme falje ,kur mundemi qe fajin tonė t'ia hedhin dikujt tjeter ,e ai dikushi te na kerkoj falje per fajet tone !:eek: :tongue:


Pengesa sipas meje eshte krenaria........se a eshte me vend apo jo e dijn ata .:smile:

Murgesha
21-02-07, 22:39
Pse tė kerkojme falje ,kur mundemi qe fajin tonė t'ia hedhin dikujt tjeter ,e ai dikushi te na kerkoj falje per fajet tone !


Pengesa sipas meje eshte krenaria........se a eshte me vend apo jo e dijn ata .:smile:

Njė javė ditė mos fol mė oj Vjeshta se ja ke qėlluar. :tongue: :tongue: :tongue:

vjeshta
21-02-07, 22:41
Njė javė ditė mos fol mė oj Vjeshta se ja ke qėlluar. :tongue: :tongue: :tongue:

Hahhahahaa a ksajde je a ?:eek: ...me fal .

Murgesha
21-02-07, 22:44
Hahhahahaa a ksajde je a ?:eek: ...me fal .

Fal tė qoftė...

Po spo e di pse mė kėrkove falje??
A mos mendove se po mė bind qė kaq lehtė mund tė kėrkosh falje?? :eek: :eek:

vjeshta
21-02-07, 22:50
Fal tė qoftė...

Po spo e di pse mė kėrkove falje??
A mos mendove se po mė bind qė kaq lehtė mund tė kėrkosh falje?? :eek: :eek:

Me fal qe nuk mi sheh shkrimet per nje jave .:biggrin: :tongue:

Jeta*
28-03-07, 22:07
Personalisht nuk me pengon asgje te them me fal dhe them me fal sa here qe e shoh te arsyeshme te kerkoj falje...

lonaaa
30-03-07, 03:40
"Mė fal" mė pengon tė them vetėm atėherė kur dicka bėj me qėllim /vedije tė plotė!

rilinda
01-04-07, 11:55
Tė thuash "mė fal"!hmm...

Mendoj se kjo fjalė mė shumė ėshtė problem meshkujsh sepse krenaria ėshtė mė e madhe te ta!
Ndonjėherė nė situata shoqėrore ne mendojmė se nuk e kemi lėnduar askėnd dhe nuk e shohin tė arsyeshme tė themi "Mė fal".Ndonjėherė kėtė fjalė e themi vetėm pasi tė ketė filluar grindja e ndonjėherė e themi atė vetėm qė ta bėjmė tjetrin qė tė hesht mė, e ndonjėherė atė e themi vetėm pėr hatėr...
Kohėve tė fundit kjo shprehje ėshtė bėrė si zakon e ē'ėshtė mė e keqja thuhet edhe nė mėnyrė ironike...

Agolli
01-04-07, 19:51
Tė thuash "mė fal"!hmm...

Mendoj se kjo fjalė mė shumė ėshtė problem meshkujsh sepse krenaria ėshtė mė e madhe te ta!
Ndonjėherė nė situata shoqėrore ne mendojmė se nuk e kemi lėnduar askėnd dhe nuk e shohin tė arsyeshme tė themi "Mė fal".Ndonjėherė kėtė fjalė e themi vetėm pasi tė ketė filluar grindja e ndonjėherė e themi atė vetėm qė ta bėjmė tjetrin qė tė hesht mė, e ndonjėherė atė e themi vetėm pėr hatėr...
Kohėve tė fundit kjo shprehje ėshtė bėrė si zakon e ē'ėshtė mė e keqja thuhet edhe nė mėnyrė ironike...Me fal, Rilinda..........ne emer te mashkullit, ''vehtes sime'' mua http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon9.gif

rilinda
01-04-07, 21:32
Me fal, Rilinda..........ne emer te mashkullit, ''vehtes sime'' mua http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon9.gif

hahahahahahahah... fal t'koft:eek: Po pse the m'fal se!?:rolleyes:

Agolli
01-04-07, 23:03
hahahahahahahah... fal t'koft:eek: Po pse the m'fal se!?:rolleyes:

Per 1 prille,..qy.......http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

rilinda
01-04-07, 23:06
Per 1 prille,..qy.......http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

OKKK e m'fal qė t'pyta pra :biggrin: :biggrin:

SoKoLi-i-Maleve
12-04-07, 00:40
Injoranca,frika dhe mosdija.

GURI SYLAJ
17-04-07, 06:40
Mendjemadhesia dhe arroganca!

turisti
17-04-07, 12:29
Nese gaboj,ja mė eshte argumentuar gabimi - asgje nuk me pengon !

Reana
22-04-07, 13:42
Kultura.
Mjediset shqiptare, tradicionalisht nuk kultivojne kulture ku te kerkuarit falje, apo vullnetarisht te falesh, eshte gje e rendomte.
Te falurit, e edhe me keq te kerkuarit falje, eshte trajtuar dhe vazhdon ende te trajtohet si dobesi!!!
jane paragjykimet kulturore, se te jesh emocional, te perqendrohesh ne ndjenjat tua(kryesisht dhimbjen), apo te te tjereve eshte dobesi!!!
Burrat nuk qajne, thuhet dhe kjo dhe thenie te ngashme reflektojne se tradicionalisht ndjenjat (disa prej tyre) nuk mirren parasysh ne kulturen shqiptare!!!
te kerkosh falje,apo te falesh,eshte te pranosh se ke lenduar dike, apo dikush te ka lenduar, prandaj "burreria' nuk lejon dicka te tille....

megjthate,ne Boten shqiptare jane duke u bere ndryshime te medha kulturore, dhe kjo shprehi do te ndryshoje sikur qe kane ndryshuar dhe po ndryshojne shumica e raporteve/shprehive te mehershme tradicionale.

prishtinasi
12-05-07, 19:38
Ne kete rast...kisha thane testatura...(Mbasi jem ne virtual), e per ne realitet...se kom problem...e perdori shpesh fjalen magjike!

Sy_kaltra
30-06-07, 15:30
Gabimet jan njerzore,prandaj edhe kur gaboi kerkoj edhe te falur,,por jo nese dikush pret ti kerkoj falje ne te q'pifura ose per dyshime kurren e kurres jo ...

egi
30-06-07, 15:43
do them me fal kur ndihem fajtore...por nganjhere njeriu nuk ja din vleren e kesaj kerkese ME FAL...

Zero Cool
30-06-07, 18:53
" k r e n a r i a "

Virti
30-06-07, 18:59
Gabimet jan njerzore,prandaj edhe kur gaboi kerkoj edhe te falur,,por jo nese dikush pret ti kerkoj falje ne te q'pifura ose per dyshime kurren e kurres jo ...
topi s'e luan! :tongue: :smile:

Sy_kaltra
30-06-07, 19:04
topi s'e luan! :tongue: :smile:

E dita se ti vjen me ma vlersu mendimin :biggrin: :wink:

Virti
30-06-07, 19:06
E dita se ti vjen me ma vlersu mendimin :biggrin: :wink:
e ke intuiten e forte! :biggrin:

Sy_kaltra
30-06-07, 19:11
e ke intuiten e forte! :biggrin:

Me fal qe e dita perseri qa do te thuash ahhahah

Virti
30-06-07, 19:12
Me fal qe e dita perseri qa do te thuash ahhahah
kesaj radhe nuk e din cka dua te te them.... hahahaa :biggrin:

Sy_kaltra
30-06-07, 19:21
kesaj radhe nuk e din cka dua te te them.... hahahaa :biggrin:

Nuk po e them se e di,edhe pse se dije hahahahah :biggrin:

Virti
30-06-07, 19:23
Nuk po e them se e di,edhe pse se dije hahahahah :biggrin:
le te na kalon kesaj here ne heshtje... :biggrin:

Sy_kaltra
30-06-07, 19:26
Heshtja mbreteroi ......:biggrin:

Virti
30-06-07, 19:28
Heshtja mbreteroi ......:biggrin:
me fal! :biggrin:

Sy_kaltra
30-06-07, 19:29
me fal! :biggrin:

Me nje kushtė......:tongue:

Virti
30-06-07, 19:30
Me nje kushtė......:tongue:
me cilin? :biggrin:

Sy_kaltra
30-06-07, 19:32
me cilin? :biggrin:

Ta them gojarishte :tongue: :wink:

Virti
30-06-07, 19:34
Ta them gojarishte :tongue: :wink:
prap nje ide e mire... :biggrin:

Sy_kaltra
30-06-07, 19:35
prap nje ide e mire... :biggrin:

Me fal se ndoshta nuk te pritet .:biggrin:

Virti
30-06-07, 19:36
Me fal se ndoshta nuk te pritet .:biggrin:
me fal por ho ma shpejt de hahaha :biggrin:

Sy_kaltra
30-06-07, 19:39
me fal por ho ma shpejt de hahaha :biggrin:

Gajret more,se punt e mira vijne kadal kadale ..:smile:

Virti
30-06-07, 19:41
Gajret more,se punt e mira vijne kadal kadale ..:smile:
ehe ehe, me fal se ika me i prite punet... :smile:
klm!

Sy_kaltra
30-06-07, 19:43
ehe ehe, me fal se ika me i prite punet... :smile:
klm!

I falun je :smile:
klm edhe ti .