PDA

View Full Version : A lejohet pirja e duhanit nė Islam ?


falma_lotin
14-02-07, 16:24
Falėnderimi i takon All-llahut [subhanehu ve teala] ndėrsa salavatet dhe selamet qofshin mbi tė Dėrguarin Muhammed [sal-lallahu alejhi ve sel-lem], mbi familjen e tij, shokėt e tij, dhe mbi gjithė ata qė e pasuan dhe e pasojnė rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Kisha nje pyetje nese nuk behem e tepert:

A lejohet nė Islam pirja e duhanit ?

All-llahu subhanehu we te’ala ju mėshiroft dhe ju shpėrbleft me tė mirat e Tij, o nė kėtė botė o nė tjetrėn dhe ua shtoft diturin dhe kėnaqėsin e kėsaj bote pėr ta fituar xhennetin e botės qė ėshtė duke na pritur.

Albanian eX|PerT
14-02-07, 16:35
Pirja e duhanit ndalohet ne Islam, ngase cdo gje qe te ben dem, kalon ne 'rangun' e veprave te ndaluara.

Hani molla, e mos pini duhan, hahahaha:tongue::biggrin:

arton bala
14-02-07, 16:53
une kisha thene se pirja e duhanit nuk ka qene aktuale ne kohen kur eshte shfaqur kurani ne bote (viti 622 pas eres sonź, sa e di une). per ate pirja e duhanit nuk mund te jete "kodifikuar" ne islam (poashtu edhe ne krishterizem jo).

e nese islamit mund t“i nxirret rregulli i pergjithshem se cdo gje qe eshte e demshme, eshte e ndaluar, atehere na duhen "instanca" te cilat definojne se cka eshte e demshme e cka eshte e pademshme. per kete gje kisha propozuar te pyesim shkenctaret perkates, jo hoxhallaret, jo prifterinjtź (ose krahas kźtyre).

une kam degjuar sociologź te thuan se qendimi (i tepruar) ne internet eshte i demshem.

kam degjuar mjekź te optikźs qe leximi i tepert eshte i demshem per sytź.

berja e shume femijeve eshte e demshme per gratź persa i perket mendimit te mjekeve (deformim i trupit) dhe persa i perket mednimit te soziologźve (nuk kane kohe te shkollohen).

E mija shembuj tjerź...
konkludimi qe njeriu mund te marri nga kjo eshte se: nese ka kaq shume gjera te demshme e te cilat ndalohen nga feja, a eshte e mundur te mos "kafirizohet" njeriu pergjate jetes se tij? une them jo. beteje e humbur para se te lindesh.

hasanmehmeti
14-02-07, 17:04
selamualejkum musliman

O arton bala mos i shtin hundet atu ku nuk ke dije .

Ky eshte rregull i pergjithshem dhe tek duhani nuk ka gje te dobishme keshtu qe si i till eshte i ndaluar ne islam , edhe nga ana shkencore eshte e ndaluar , ku je rrit ti o qune , ne vendet permendimore po bejne gjithqka qka eshte e mundur per ta ndaluar konsuminin e duhanit .

selamualejkum musliman

Zero Cool
14-02-07, 17:41
Pirja e duhanit ne islam nuk lejohet !
Qfare pytje pa lidhje?!
A se ke pa naj hoxhe, imam apo musliman qe pin duhan a ???

hasanmehmeti
14-02-07, 18:01
selamualejkum musliman

ende ti zero me ato zerot tua ke kohe per te humbur , pyetja eshte ne islam e jo tek personat qe mund te ndodhe ajo , kushdoqofte ai.

Zero Cool
14-02-07, 18:04
selamualejkum musliman

ende ti zero me ato zerot tua ke kohe per te humbur , pyetja eshte ne islam e jo tek personat qe mund te ndodhe ajo , kushdoqofte ai.Po mire de me fal se nuk e kam dit qe hoxha, imami dhe muslimanet nuk qenka pjese e islamit, tani e kuptove, flm qe me tregove! :wink:

hasanmehmeti
14-02-07, 18:08
selamualejkum musliman

me te vertet e teprove , ata jane pjese e islamit por jane njerez dhe si te tille qdo njeri eshte gabimtar.Ndersa tema eshte per nje veper a ashte e lejuar a jo , dhe si e till eshte vepra e ndaluar .

selamualejkum musliman

Dilaver
14-02-07, 18:09
Nė asnjė mėnyrė nuk ėshtė e ndaluar pirja e duhanit.

hasanmehmeti
14-02-07, 18:32
selamualejkum musliman ,

Dilaver ne me ty per kete teme kemi folur , ndersa ju vetem keni llomotitur dhe asnje argument nuk keni prur qe e ben te lejushme pas asaj qe eshte shpjeguar qe eshte e ndaluar.Nuk eshte e lejuar diqka ne Islam perderisa per te nuk ke asnje argument nga Islami dhe nuk ben te ndalosh diqka ne jete perderisa ajo te mos jete e ndaluar ne fe.
Ne qe kemi mendim se eshte haram themi ne baze te argumenteve te pergjithshme se eshte haram dhe nuk ka diqka te hajrit ne te .Ndersa ju qe e lejoni nuk po na bini gje qe te na bindni por vetem po na paraqitni qarqafe me shkrimet e juaja ketu .

Ate qe e kam postu me heret ketu po e ripostoj rrethe duhanit:

Ndalimi i pirjes se duhanit,


Duhani ėshtė prodhim nga shumė materie helmuese, e jo siē mendojnė shumica e njerėzve se ai pėrmban vetėm nikotin, por ka edhe tė tjera lėndė edhe mė tė rrezikshme dhe mė te dėmshme se sa nikotina.

Dijetari Muhamed AbdulGafar, nė librin e tij tė titulluar “99 Fatkeqėsit e Duhanit”, .Sqaron se sipas zbulimeve me shume se 99 semundje jane shkaktare te duhanit
Eduard Kvilerhamund,mjek dhe drejtor i zbulimeve nė qendrėn Amerikane tė kancerit:"Me tė vėrtetė kanceri vjen nga duhani, siē qėndron edhe nė revistėn “Bota e Diturisė”, nr.9, viti i parė, se ka ardhė koha qė njerėzit ta kuptojnė gjithė rrezikun e duhanit, se kjo materie shkakton vdekjen dhe shumė sėmundje tė dhimbshme dhe tė rrezikshme".

Ne vitit e kaluara vella nga po kjo qender amerikane e studimeve eshte thene ne statistiken e tyre se Qdo 2 Sekonda vdes Nje njeri ne bote nga nje smundje qe shkaktare i saje eshte DUHANI.Nga kėto substanca helmuese perveq nikotines ja disa tjera:

1- Gaz tė acidit tė qymyrgurit, qė ėshtė i njohur se aktivizon helmin.

2- Substancė plumbi tė rėndė helmues qė ngjitet, dhe nuk ka mundėsi trupi i njeriut ta pastrojė.

3- Benzubir, pėr tė cilėn s'ka mospajtime mes mjekėve se ėshtė shkaktar i sėmundjes sė kancerit.

4- Nikotinė, e cila ėshtė aq substancė helmuese, saqė 50 mlg. mjafton pėr ta mbytur njeriun nėse pėrdoret njėherėsh nė arterie.67

5- Plunium, e cili bėn tė mundshėm dallimin e konsumuesit tė duhanit (pasojat e duhanit ne mushkėritė e tij).

6- Katran, e cila ėshtė njė materie e verdhė dhe ngjitėse, qė bėn ngjyrosjen e dhėmbėve me ngjyrė tė verdhė, tė cilėn e sheh edhe vetė konsumuesi nė filterin e cigarės, dhe kjo ėshtė substanca mė e rrezikshme.

7- Arsenik: pėrdoret pėr mbrojtje nė filtruesin e cigares. Pėrmbajtja e saj ėshtė 10%.

8- Alkool dhe shumė substanca tė ngjashme qė pėrdoren pėr ruajtjen nga lagėshtia, tė cilat janė shumė tė rrezikshme dhe helmuese.


Disa argumente rrethe kesaj mesele :

Vella dihet ne historin e duhanit se ajo eshte ardhur pas vdekjes se Profetit a.s dhe ka fillu te perdoret nga njerezit .
Ka njerez qe sote thone po ska argumente se eshte e ndaluar .Po vella nese e shefe dhe e ngushton islamin ateher do e thuash kete fjale mirpo nese i kupton ajetet dhe hadithet ateher ta dishe se ato nuk kane fole vetem per nje gje te veqant por edhe per shum gjera edhe pse nuk jane emeru me emra .Mirpo Allahu xh.h na japi Kuranin udhezim deri diten e gjykimit dhe ne smund ti zbulojmi fshehtesit e Kuranit deri diten e Gjykimit njashtu edhe sjellja e Pjagamberit a.s.

Thote Allahu xh.h ne Kuran duke cilesuar Pejgamberin a.s :”… e qė i urdhėron ata pėr ēdo tė mirė dhe i ndalon nga ēdo e keqe, u lejon ushqimet e kėndshme dhe u ndalon ato tė pakėndshmet”.

Me thuaj vella i dashur se a qenka duhani i dobishem apo i demshem .Duhani vella eshte ai i cili nuk permban asgje te dobishme per ta cilesuar me emer se nga ajo do perfitojmi .Pra ajo eshte nje substanc(ushqim) qe eshte e urryer per njeriun e menqur sepse ka nje shije te keqe , ere po ashtu te keqe , nxires i mushkrive dhe zemres , zvoglues i memorjes , tension te gjakut etj etj.

Pika tjeter ketu eshte shpenzimi per nje ushqime qe eshte i demshem per shendet .


Allahu xh.h ne Kuran na terheq verejtjen kur thote :
”Po mos shpenzo tepėr e pa rrugė. Ata qė shpenzojnė tepėr(mastrafxhinjtė) janė vėllezėr (nė veprim) tė djajve”.(el Isra, 26-27)

Pa me trego vellait se a ashte shpenzim me rruge , qe te paguash diqka qe ta semure shendetin dhe te ofron semundje te ndryshme .

Pastaj Muhamedit, alejhi selam, ”...i urren thashethemet, pyetjet e shumta dhe humbjen e pasurisė”.(Transmeton Buhariu dhe Muslimi nga Xhabiri. Shiko “Sahih el Xhami”, f.596; “Irvaul Galil”, f.540)

A me trego a je ne pajtim me deshiren e Pejgamberit a.s apo je prej atyre qe Pejgamberi a.s i urren .Mos eshte dhenja e parave per duhan johumbje e pasuris.

Pastaj Thėnia e Muhamedit, alejhi selam:”Kush han qepė apo hudra, le tė largohet nga ne, le tė largohet nga xhamitė tona dhe le tė qėndrojė nė shtėpinė e tij".

E gjithė kjo pėr erėn e kėtyre dy fryteve, e ēka po mbetet pėr erėn e duhanit, qė ėshtė edhe mė e dėmshme dhe shkatėrruese edhe pėr njerėzit tjerė?
Pa dyshim se neve na ndalohet ti demtojmi muslimanet .Po ajo qe dele preseri nga goja pas pierjes se duhanit eshte edhe me e demshme , pastaj ne mesin tuaj jane muslimanet , familja , femija .
Ndersa per kete mesele dhe te tilla thote Muhamedi alejhi selam, ne nje hadithe :”Mos dėmto dhe mos u bė dėmtues”.

Dhe po me ate ere drejtohesh ne namaze dhe kete ere ta ndien melaqet .Po qfar do i thojne Allahut xh.h per eren tende te gojes .Kur ne muslimanet jemi te keshilluar ne pasterti dhe aroma jone duhet te jete sikur e misvakut .E ku eshte aroma e duhanit

Pra nga kjo qe dine deri me sote njeriu i afte eshte se duhani eshte vetem helme dhe shkatrrues i shendetit dhe shpejtues i vdekjes permes semundjeve si kanceri , tuberkuloza , frymarrja , ngushtimi i eneve te gjakut dhe pengesat ne te (arteriosklerozės),paraliza ,shpejtimi apo zvoglimi i te rrahurave te zemres .Dhe per keto gjera vijnen qortimet nga Pejgamberi a.s .
Pejgamberi a.s thote ne nje hadithe :”…dhe mos mbytni veten tuaj”(Transmeton Buhariu dhe Muslimi nga Xhabiri shiko “Sahih el Xhami”, 6335).


Po ashtu Muhamedit alejhi selam thote:”…Kush merr helm dhe e mbyt vetėn e tij, ai do ta helmojė vetveten nė zjarrin e Xhehennemit pėrgjithmonė”. (Transmeton Ahmedi dhe Ibn Maxhe nga Ibn Abasi. Shiko “Sahih el Xhami” 7393, “Irvaul Galil” 888, dhe “Silsiletu Ehadithe es-Sahiha” 250.)
SKA DYSHIM VELLAIT QE DUHANI ESHTE HELM QE SHKATRRON SHENDETIN NE MENYRE TE NGADALSHME.Spo e theme une kete por krej ai Globi qe e ke permend ti me heret .

Pas gjithė kėsaj, nėse njeriu bėhet mendjemadh dhe nuk pranon argumentet qė cekėm dhe qartėsuam mė lart, le ta ketė frikė All-llahun pėr vetėn e tij. Dije mirė se mė sė paku ēka mund tė thuhet pėr duhanin, ėshtė se ai ėshtė nga gjėrat e dyshimta qė ka pėrmend i dėrguari i All-llahut, alejhi selam, se kush gjindet nė to gjindet nė haram dhe na ka urdhėruar Muhamedi, alejhi selam, qė tė largohemi prej tyre, ku thotė:

”Ajo ēka ėshtė e lejuar ėshtė e qartė, dhe ajo ēka ėshtė e ndaluar ėshtė e qartė. Nė mes tė kėtyre janė ēėshtjet e dyshimta pėr tė cilat shumica e njerėzve nuk kanė njohuri. Kushdo qė u shmanget ēėshtjeve tė dyshimta, e ruan fenė dhe nderin e tij, ndėrsa kushdo qė bie nė ēėshtjet e dyshimta, bie nė atė qė ėshtė e ndaluar. Ashtu si njė burrė qė i kullot delet e tija afėr kullosės private tė huaj, ai pa vonuar do tė humbė nė tė. Me tė vėrtet ēdo mbret ka rezervat privat. Rezervati i All-llahut janė ato gjėra tė cilat Ai i ka ndaluar. Nė trup ka njė copė mishi, e cila nėse ėshtė e mirė, i tėrė trupi ėshtė i mirė, por nėse ėshtė e prishur, i tėrė trupi ėshtė i prishur. Vėrtet kjo copė ėshtė zemra".
Sahih sunen ibn Maxhe 2/1318

Ndersa Nje porosi nga Pejgaberi a.s qe ne e kundershtojmi nese veprojmi kete pune eshte ne nje hadithe qe Transmetohet nga Ibn Abbasi, Zoti qoftė i kėnaqur me tė, se Pejgamberi alejhis-selam ka thėnė:
"Shfrytėzoji pesė gjėra para se tė vijnė pesė tė tjera:
rininė para pleqėrisė;
shėndetin para sėmundjes;
pasurinė para varfėrisė;
kohėn e lirė para se tė bėhesh i zėnė [me punė];
dhe jetėn para vdekjes."

Pra ore vella mendo mire se qfare fole se argumentet i ke para syve dhe je i urdheruar nga Allahu xh.h ti pasoshe ato .
Allahu xh.h thote:
“Thėnia e vetme e besimtarėve, kur ata thirren nė Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij qė tė gjykojė nė mes tyre ėshtė: Dėgjojmė dhe bindemi. Ata janė tė suksesshmit.” [Sureja en-Nur, 24:51].

Lutja jone e fundit eshte Falenderimi dhe i tere Suksesi i takon Allahut xh.h

selamualejkum we rahmetullah musliman

Dilaver
14-02-07, 18:59
Ne qe kemi mendim se eshte haram themi ne baze te argumenteve te pergjithshme se eshte haram dhe nuk ka diqka te hajrit ne te .Ndersa ju qe e lejoni nuk po na bini gje qe te na bindni por vetem po na paraqitni qarqafe me shkrimet e juaja ketu .Kush jeni ju? e kush jemi ne?I takojmė tė njejtit besim (islam) apo nuk i takojmė?

Kush ka ingerenca tė shpall listen e ndalesave nė Islam?

Nė bazė tė cilit ajet apo hadith u bė ndalesa e duhanit?

Tomori
14-02-07, 19:42
......Pytje pa lidhje?!

Une Tomori personalishte konzumoj ka dy pako cigare ne dite..!
kjo nuk don te thote se une nuk jam Musliman i devotshem.

Krahasim: (kjo pyetje i bie a i lejohet gomarit te kendoje ne festival,,, shum pyetje e pa logjikshme, apstrakte dhe qesharake)

selamualejkum

Te dashur vllezer Musliman ju lutem me sinqeritet ma te madhe mos lejoni veten te anashkaloheni palidhje fare-kote..me ksish temash apstrakte!

hasanmehmeti
14-02-07, 23:31
selamualejkum musliman

Dilaveri shkruan:

Kush jeni ju? e kush jemi ne?

po qe o dilaver ku ta kam cek me siper po ti a shef apo nuk shef:pra ne jemi ; une dhe te gjithe ata qe e bejn duhanin haram , ndersa ju jeni ;ti dhe te gjithe ata qe e lejojne kete veper.
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga hasanmehmeti
Ne qe kemi mendim se eshte haram themi ne baze te argumenteve te pergjithshme se eshte haram dhe nuk ka diqka te hajrit ne te .Ndersa ju qe e lejoni nuk po na bini gje qe te na bindni por vetem po na paraqitni qarqafe me shkrimet e juaja ketu .Pastaj thoni:
I takojmė tė njejtit besim (islam) apo nuk i takojmė?

kur e bet kete pyetje me shtyve te mendoj se ju nuk keni dije mbi mekatet dhe graden e tyre.Pra ne(ata qe e bejn haram duhanin) nuk themi se duhani si nje veper Haram te largon ty nga feja Islame .Pra nuk eshte haram i grades se Shirkut apo Kufrit , por eshte haram dhe ate prej harameve qe ulemaja te kane lajmru per kete dhe kane ndalu ne veprimin e saj.

Pastaj thoni:

Kush ka ingerenca tė shpall listen e ndalesave nė Islam?

Se pari kjo liste mund te shpallet Drejt perdrejt nga Krijuesi ne Kuran , Pejgamberi alejhiselam ne Hadithe , sahabet dhe gjeneratat e tjera te dijetareve ne vazhdimsi.
Dhe Allahu thote ne Kuran :

Pyetni ata qė i dinė librat ..., nė qoftė se nuk dini” [En Nahl, 43]
, d.m.th. pyetni ata qė dinė(dijetaret) nėse ju nuk dini se ēfarė ėshtė vendimi i Sheriatit mbi pirjen e duhanit.


Dhe Pyetja juaj qe tregon se shkrimin e mehershem nuk e keni kuptuar fare thote:
Nė bazė tė cilit ajet apo hadith u bė ndalesa e duhanit?


Per tu pergjigjur une ty ne kete pyetje , se pari prese nje pergjigjie te qarte nga ju ne keto Pyetje :
Sa eshte i dobishem duhani per shendetin e njeriut?
Sa eshte i dobishem duhani per shendetin e atyre ne mesin e te cileve pihet duhani?
Qka prej materieve perberse te duhanit eshte e dobishme per shendet?
A eshte e vertet se ndihmon ne problemet e ndryshme shendetesore , si frymarrja , kollitja , kanceri, pleqerija e lekures dhe e qelizave ne pergjithesi, nervozizmi dhe berja te mvarur nga diqka (ne kete raste nga duhani),dhimbja e kokes, marramendja, dobesimi i nervave,shtypja e larte e gjakut e majde edhe tek paraliza dhe me ne fund shtimi i numrit te vdekjeve nga duhani dhe smundjet qe ai shkakton?

Dhe pasi te me keshe kthyer pergjigjien bidhni teAla do te shkruaj per ate pyetje ?Tomori nuk eshte pyetje pa lidhje ,por eshte me lidhje shume qe ndihmon ne ruajtjen e shoqeris se shendosh Islame.
Dhe ju vellait si vella i devotshem dhe qe nuk kame dyshim ne te dhe metutje lus Allahut edhe me te forzoj ne fene e Tij a me thuani:
A beni Bismilah para se te ndezni Duhanin?
Dhe a thuani Elhamdulilah pasi ta perfundoni ate?

Me sa e di une asnje nga ata qe nuk i kane thene vetit te devotshem por kane qene te paralajmruar nga pejgamberi alejhiselam nuk e kane vepruar kete , dhe nuk di dijetare qe vlene te permendet qe e ka konsumu ate , nese din me trego vellait se jemi te urdheruar nga Allahu qe te keshillojme ne te mire dhe te ndalojme nga e keqja.
Thote Allahu xh.h ne Kuran duke cilesuar Pejgamberin a.s :”… e qė i urdhėron ata pėr ēdo tė mirė dhe i ndalon nga ēdo e keqe, u lejon ushqimet e kėndshme dhe u ndalon ato tė pakėndshmet”.selamualejkum musliman
vellau juaj ne Islam, Hasani.
ps/Dilaver mu pergjigje ne pyetje nje nga nje qe te tjeret te kuptojne meselen me mire.

Dilaver
15-02-07, 01:04
I nderuari hasanmehmeti, sė pari tė jemi tė qartė nė pyetjen e parė qė kam parashtruar unė, ”kush jeni ju? E kush jemi ne”pėrgjigja jote nuk ėshtė korekte, nuk je pėrgjigj saktėsisht.

Ju qė e ndaloni duahnin jeni Vehabistet.

Ne qė nuk e ndalojmė duhanin pasi qė nuk ka ndonjė bazė pėr ndalimin e tij, jemi varianti i besimit islam (Hanefi) qė praktikojnė shqiptaret apo mė tepėr sė gjysma e tė gjithė besimtarve islam nė botė.


H A R A M : janė gjėrat (punėt) qė All-llahu nė Kur’an i ndaloi kategorikisht tė punohen. T’i kryesh dhe t’i shfrytėzosh haramet, ėshtė e ndaluar rreptėsisht. Ai qė hallallit i thotė haram dhe haramit i thotė hallall, e humb imanin dhe bėhet qafir. T’i braktisėsh dhe tė largohesh nga gjėrat qė janė haram, ėshtė farz dhe shumė sevap.

Kush e ndaloi duhanin?
Muhamed ibn Abdulvehab

Askush nuk ka tė drejtė tė pėrpiloj lista tė ndalesave nė islam pa argument tė ardhur nė mėnyrė tė prerė, pra as Vehabillaret.

Pyetjet nė lidhje me dėmet shendetsore qė i shkakton duhani mund tė pergjigjet z. Naki nė kapitullin ”Shėndeti” e kėtu e kemi fjalėn sipas rregullave dhe dispozitave Kur’anore konkretisht a ėshtė haram pirja e duhanit e ti thua se po.

hasanmehmeti
15-02-07, 01:17
selamualejkum musliman

Dilaver ju thoni :

Ju qė e ndaloni duahnin jeni Vehabistet.


Per Zotin me akuzon me diqka qe nuk e kam , dhe per kete kerkoj qe Allahu te me pastroj nga akuzat e tilla dhe une nuk njoh njeri qe e quan veten Vahabi apo pasues i Vahabizmit .

E sa i perket ndalimit te Duhanit vellait , ajo eshte e ndaluar edhe ne Methehebin Hanefi e jo vetem Abdulwehabi e ka bere haram ate , po ti as qe e din po do vije momenti dhe do ti permendi argumentet se kush nga methehebet e ben Haram .

Por pergjigjiu pyetjeve e leje Nakin ti, ne jemi ketu ne forum islam ,dhe une do te pergjigjem pasi te me pergjigjesh ne pyetje , me argumente nga Kurani dhe Sunet se Duhani eshte haram.

arton bala
15-02-07, 10:53
...

Per tu pergjigjur une ty ne kete pyetje , se pari prese nje pergjigjie te qarte nga ju ne keto Pyetje :
1. Sa eshte i dobishem duhani per shendetin e njeriut?
2. Sa eshte i dobishem duhani per shendetin e atyre ne mesin e te cileve pihet duhani?
3. Qka prej materieve perberse te duhanit eshte e dobishme per shendet?
4. A eshte e vertet se ndihmon ne problemet e ndryshme shendetesore , si frymarrja , kollitja , kanceri, pleqerija e lekures dhe e qelizave ne pergjithesi, nervozizmi dhe berja te mvarur nga diqka (ne kete raste nga duhani),dhimbja e kokes, marramendja, dobesimi i nervave,shtypja e larte e gjakut e majde edhe tek paraliza dhe me ne fund shtimi i numrit te vdekjeve nga duhani dhe smundjet qe ai shkakton?

...dmth ti i shtron keto pyetje per te justifikuar ndalimin e duhanit simbas islamit. dmth mendimi yt eshte se co gje e cila ne nje menyre apo tjetren eshte e demshme per njeriun eshte e ndaluar.


ja si i pergjegj une pyetjet tua (une nuk jam duhangji, une e preferoj konjakun edhe verźn).

1. pirja e duhanit shihet nga shkenctaret e medicines si nje akt kryesisht i demshem per shendetin e njeriut, ketu dmth te jap te drejt se ka plot probleme shendetsore qe vijn nga duhani (ndoshta te gjitha ato qe i ke cekź ti ne pyetjen e katert). por shkenctaret thuan se duhani ka edhe nje ndikim qetesues ne njeriun (ate qe eshte ne mani, qe eshte i mesuar ne duhan). pra ka edhe nje dobi psiqike.

2. aspak.

3. ndoshta asnjera nga materiet nuk eshte e dobishme, pos ndoshta nikotina qe thuhet te kete ndikim relaksimi (per ata qe e pijne duhanin).

4. une them se eshte e vertetź.


E tani pergjegj ti pyetjet e mia:

1. Nga kush i ke ti keto informacione per demshmerinź e duhanit. nga kurani, suret, sunneti? apo nga gazetat, shkolla, e librat moderne te cilat raportojne per punen dhe provat e shkenctareve te medicines ne kete lźmi jetesore?

2. cka thua ti nese shkenca e medicines nje dite shpall nje gje si te pademshme, e cila simbas kuaranit (apo tradites muslimane) eshte e demshme? kujt duhem une t“i jap vemendje, shkences apo kuranit (tradites muslimane)?

3. a njeh dallon islami ne mes te "shkences muslimane" dhe "shkences katolike"?

4. ku eshte e dobishmja (shendetesore) e punes te rende qe kane p.sh. muratoret, minatoret, ushtaret, e plot profesione tjera? a kokan edhe keto pune "haram" a? ku eshte e dobishmja shendetsore e leximit, apo qendrimit para kompjuterit si une e ti qe bejme ndoshta perdite nga 5 ore? a nuk pi demtojme ne syte me kete gje a? me siguri se po. atehere edhe une e ti kokemi "harama"

falmeshnet nga artoni

arton bala
15-02-07, 10:56
...

3. a njeh dallon islami ne mes te "shkences muslimane" dhe "shkences katolike"?

falmeshnet nga artoni

pardon, sqartesim:

3. a dallon islami ne mes te "shkences muslimane" dhe "shkences katolike"?

uliksi31
15-02-07, 12:33
Ceshtja e pirjes se duhanit eshte diskutuar edhe me pare. Eshte fol e perfol aq shume, sa qe tash vetem te perserisim fjalet.

As ne Kur'an e as ne Hadithe nuk eshte e ndaluar pirja e duhanit. Vertet grupi qe e quan haram duhanin, gjith'here tenton te gjeje "arsye" per t'ia "ngjit" diku si haram. Por, a kane baze? Jo.
I nderuar Hasan, sa u perket atyre "ingrediants", qe na i solle lidhje me duhanin, une kame per ty news. Sikur t'i lexojsh ingrediants label ne te gjithe artikujt qe i konsumon ti dhe une, me siguri ishe shtangur. Aty ka substanca shume te demshime per shendetin, nga aspekti medicinal. Kurse nga pozita islame vec e dijm se nese i bene dem trupit dhe shendetit eshte haram apo jo?
Nese bazohesh krejt cka thot shkenca e medicines sot, prap kame news per ty! Cka thua ti? A lindin femijt homoseksual? Do te thot ata nuk kane faj pse lindin te tille. Kete e vertetojn shkencat moderne medicinale.
Cka ta merr mendja, a ekziston ilaci per; kancer, diabetik,semundje te zemres e shume e shume smundje tjera? Pse nuk ka rezulltate? askurr nuk jane bere investime me te medhaja sesa ne kohna te sodit per te "zbulua" ilace lidhje me semundjet e lartepermendura. Por edhe askurr nuk kemi pas me shume te semur nga keto smurje, sesa ne kohe te sodit. Sepse ashtu duan........... Keshtu kane pune; mjeket, spitalet, farmacit, avoketnit e tjere..........
Vetem ujin qe e pijm, me perberje te "fluoride" dhe "chlorine" eshte aq i demshem sa qe peshku ngordh ne at uje.
Na e dijm nga hadithet, se cdo smundje ka ilac. Por si qe that edhe ju vet se;Kur'ani eshte burim i pashtershem. Ne te ka shume per te mesuar. Bile edhe ne te ardhmen, njohurit shkencore sado qe te perparojn, aty ne Kur'an gjinden.
Prandaj edhe beneficioni nga pirja e duhanit mund te jet aty. Na nuk dijm. Allahu Alem. Pra "don't jump over the conclusion":biggrin:

Ne kohen kur ka zbrit Kur'ani, ajeti: "WE KUL-LUN FI FELEKIN JESBEHUUN" .... Edhe cdo njani
(planet) noton (siellet) ne nje Galaksion. Jasin. A ishte e llogjikshme per njerzit e asaj kohe, te shkullit te 7-te. Jo pra. por per neve sot eshte e llogjikshme, sepse te arrijturat shkencore e dokumentojn edhe pse shume me von.

Pra si perfundim do te kisha preferuar kete lutje Krijuesit te gjithsis: "O Zot na i fal mekatet qe i bejm me qellim dhe pa qellim." Poedhe AI thot se nese ruhemi nga mekate e medhaja, te voglat na i fal..... Inshallah.

P.S. I nderuar Hasan, nuk kame dyshim ne njohurit tua islame. Por mua pesonalisht me keq me bene dhjami-yndyra si dhe gjerat e ferguara ne voj, sesa duhani.:biggrin:

valiii
15-02-07, 12:57
Ceshtja e pirjes se duhanit eshte diskutuar edhe me pare. Eshte fol e perfol aq shume, sa qe tash vetem te perserisim fjalet.

As ne Kur'an e as ne Hadithe nuk eshte e ndaluar pirja e duhanit. Vertet grupi qe e quan haram duhanin, gjith'here tenton te gjeje "arsye" per t'ia "ngjit" diku si haram. Por, a kane baze? Jo.
I nderuar Hasan, sa u perket atyre "ingrediants", qe na i solle lidhje me duhanin, une kame per ty news. Sikur t'i lexojsh ingrediants label ne te gjithe artikujt qe i konsumon ti dhe une, me siguri ishe shtangur. Aty ka substanca shume te demshime per shendetin, nga aspekti medicinal. Kurse nga pozita islame vec e dijm se nese i bene dem trupit dhe shendetit eshte haram apo jo?
Nese bazohesh krejt cka thot shkenca e medicines sot, prap kame news per ty! Cka thua ti? A lindin femijt homoseksual? Do te thot ata nuk kane faj pse lindin te tille. Kete e vertetojn shkencat moderne medicinale.
Cka ta merr mendja, a ekziston ilaci per; kancer, diabetik,semundje te zemres e shume e shume smundje tjera? Pse nuk ka rezulltate? askurr nuk jane bere investime me te medhaja sesa ne kohna te sodit per te "zbulua" ilace lidhje me semundjet e lartepermendura. Por edhe askurr nuk kemi pas me shume te semur nga keto smurje, sesa ne kohe te sodit. Sepse ashtu duan........... Keshtu kane pune; mjeket, spitalet, farmacit, avoketnit e tjere..........
Vetem ujin qe e pijm, me perberje te "fluoride" dhe "chlorine" eshte aq i demshem sa qe peshku ngordh ne at uje.
Na e dijm nga hadithet, se cdo smundje ka ilac. Por si qe that edhe ju vet se;Kur'ani eshte burim i pashtershem. Ne te ka shume per te mesuar. Bile edhe ne te ardhmen, njohurit shkencore sado qe te perparojn, aty ne Kur'an gjinden.
Prandaj edhe beneficioni nga pirja e duhanit mund te jet aty. Na nuk dijm. Allahu Alem. Pra "don't jump over the conclusion":biggrin:

Ne kohen kur ka zbrit Kur'ani, ajeti: "WE KUL-LUN FI FELEKIN JESBEHUUN" .... Edhe cdo njani
(planet) noton (siellet) ne nje Galaksion. Jasin. A ishte e llogjikshme per njerzit e asaj kohe, te shkullit te 7-te. Jo pra. por per neve sot eshte e llogjikshme, sepse te arrijturat shkencore e dokumentojn edhe pse shume me von.

Pra si perfundim do te kisha preferuar kete lutje Krijuesit te gjithsis: "O Zot na i fal mekatet qe i bejm me qellim dhe pa qellim." Poedhe AI thot se nese ruhemi nga mekate e medhaja, te voglat na i fal..... Inshallah.

P.S. I nderuar Hasan, nuk kame dyshim ne njohurit tua islame. Por mua pesonalisht me keq me bene dhjami-yndyra si dhe gjerat e ferguara ne voj, sesa duhani.:biggrin:

pershendetje i nderuar

te citova ty inderuar si vlla ne islam dhe nuk dyshoj se ke dijeni per shume sende ne islam qofshin ato akide ose ndalesa,para se me ta parashtru nje pyetje te shkurt me duhet te pranoj se vet jam duhangji plus shume here te njejten pyetje ja kam parashtruar edhe vetit.

pra; athu valle kur une dhe ti ne kohen kur jemi duke pire duhan na afrohen melajket.
kur e dime shume mire se melajket (engjujt) nuk e durojn eren e keqe .

selam alejkum

uliksi31
15-02-07, 13:50
I nderuar Vali,

Falemderit per komplimente. Nuk ka dyshim se askurr neve si krijesa te te Allahut, kurr nuk mund te i falemderohemi Atij sa duhet, per gjithe te mirat qe na i ka dhen. Prandaj ne fund te shkrimit e shkruajta at lutje drejtuar Krijuesit, se pa dyshim te gjithe jemi mekatar edhe asnjani nga krijesat e Tij nuk do te hyn ne Parajs , sikur te mos ishte meshira e Tij. Por na shpresojm duke u bazuar ne hadithin e Profetit ku thot se nga 100 meshira te Tij, vetem nje eshte leshuar ne kete bote, per te gjitha krijesat e Tij, perfshir ketu edhe tjeret pervec njerzve. Kurse 99 tjera (meshira) do te na i dhuroj ne boten e amshuar. Prandaj pa meshiren e Tij me siguri te gjith jemi te humbur.
Ne kete forum une besoj se gjerat duhet thjeshtezuar pak, po mendoj nga spjeguesit islam. Ketu kemi antar te cilat nuk kan njohuri ose pak njohuri lidhje me keto ceshtje. Tani nga ana tjeter kemi edhe asish te cilet fyejn dhe nencmojn Profetin e Zotit si dhe cdo gje islame. Qe mua per 25 vjet kurr nuk me ka ndodh te ndegjoj ne Amerike aq anti islamizem sa ndegjoj ketu ne kete forum. Po edhe nese dikush fol dicka per fen islame si, Pat Robertson, ose ndonje jahudi, ate e kritikojn nga me te medhenjt, duke filluar nga Shtepia e Bardh. Sikur ndonje musliman do te fyente Jezu-Krishtin, une ma i pari do te ngre zerin.
Prandaj e shoh te arsyeshme qe fjalet e fundit mos t'i perdorim te parat, por te tregojm tolerance mes fetare, se ashtu na meson edhe feja islame. E jo kurqysh te kunderten.
Sa i perket eres se duhanit lidhje me afrimin e melekeve besoj se nga keto shkrime kemi edhe pergjegje. Ti e din se ken don AI e shpeton e kuj don AI kurr nuk ja jep driten e gjelbert. Pra Ai eshte apsollut ne cdo aspekt; i Gjithdijshmi, i Gjithemeshirshmi.
Ti sigurisht ke ndegjua punen e asaj lavires qe Zoti ja fali Parajsen, vetem pse i pat dhen uje nje qeni qe ishte duke ngordhur nga etja. Ose nje musliman ne kohen e Muhamedit a.s. qe kish pas pi tere jeten alkool. Por diten e xhuma e kish pas ndalua pirjen e alkoholit per hir te xhumas. At dite ishte vesh cdohere mire. Kur nje dite i than Muhamedit a.s se kishte vdek filan njeri. Ai tha se nuk do shkoj me ja fal xhenazen sepse ishte mekatar. Kur Xhebraili i erdh Muhamedit a.s. dhe i tha : ngritu se duhet me ja fal xhenazen, se urdher nga Zoti. Arsyeja se ky njeri ka jetuar larg dhe nuk ka pas kontakte me besimtaret. Por nje gje e ka dijt se dita e xhuma eshte dite e madhe. Pra ketu shihet se ken don Ai e fal e ken don ai se fal. Ai eshte ne charge per gjithcka. Dola nga tema per me spjegua esencen e temes.
Pra edhe era e parfumit me pengon jo te gjitha por disa, varet nga shija e personit.:biggrin:

valiii
15-02-07, 15:47
I nderuar Vali,

Falemderit per komplimente. Nuk ka dyshim se askurr neve si krijesa te te Allahut, kurr nuk mund te i falemderohemi Atij sa duhet, per gjithe te mirat qe na i ka dhen. Prandaj ne fund te shkrimit e shkruajta at lutje drejtuar Krijuesit, se pa dyshim te gjithe jemi mekatar edhe asnjani nga krijesat e Tij nuk do te hyn ne Parajs , sikur te mos ishte meshira e Tij. Por na shpresojm duke u bazuar ne hadithin e Profetit ku thot se nga 100 meshira te Tij, vetem nje eshte leshuar ne kete bote, per te gjitha krijesat e Tij, perfshir ketu edhe tjeret pervec njerzve. Kurse 99 tjera (meshira) do te na i dhuroj ne boten e amshuar. Prandaj pa meshiren e Tij me siguri te gjith jemi te humbur.
Ne kete forum une besoj se gjerat duhet thjeshtezuar pak, po mendoj nga spjeguesit islam. Ketu kemi antar te cilat nuk kan njohuri ose pak njohuri lidhje me keto ceshtje. Tani nga ana tjeter kemi edhe asish te cilet fyejn dhe nencmojn Profetin e Zotit si dhe cdo gje islame. Qe mua per 25 vjet kurr nuk me ka ndodh te ndegjoj ne Amerike aq anti islamizem sa ndegjoj ketu ne kete forum. Po edhe nese dikush fol dicka per fen islame si, Pat Robertson, ose ndonje jahudi, ate e kritikojn nga me te medhenjt, duke filluar nga Shtepia e Bardh. Sikur ndonje musliman do te fyente Jezu-Krishtin, une ma i pari do te ngre zerin.
Prandaj e shoh te arsyeshme qe fjalet e fundit mos t'i perdorim te parat, por te tregojm tolerance mes fetare, se ashtu na meson edhe feja islame. E jo kurqysh te kunderten.
Sa i perket eres se duhanit lidhje me afrimin e melekeve besoj se nga keto shkrime kemi edhe pergjegje. Ti e din se ken don AI e shpeton e kuj don AI kurr nuk ja jep driten e gjelbert. Pra Ai eshte apsollut ne cdo aspekt; i Gjithdijshmi, i Gjithemeshirshmi.
Ti sigurisht ke ndegjua punen e asaj lavires qe Zoti ja fali Parajsen, vetem pse i pat dhen uje nje qeni qe ishte duke ngordhur nga etja. Ose nje musliman ne kohen e Muhamedit a.s. qe kish pas pi tere jeten alkool. Por diten e xhuma e kish pas ndalua pirjen e alkoholit per hir te xhumas. At dite ishte vesh cdohere mire. Kur nje dite i than Muhamedit a.s se kishte vdek filan njeri. Ai tha se nuk do shkoj me ja fal xhenazen sepse ishte mekatar. Kur Xhebraili i erdh Muhamedit a.s. dhe i tha : ngritu se duhet me ja fal xhenazen, se urdher nga Zoti. Arsyeja se ky njeri ka jetuar larg dhe nuk ka pas kontakte me besimtaret. Por nje gje e ka dijt se dita e xhuma eshte dite e madhe. Pra ketu shihet se ken don Ai e fal e ken don ai se fal. Ai eshte ne charge per gjithcka. Dola nga tema per me spjegua esencen e temes.
Pra edhe era e parfumit me pengon jo te gjitha por disa, varet nga shija e personit.:biggrin:

pershendetje uliks

uliks jame pjeserishte dakord me ty edhe une jam kunder ketyre temave qe hapen ne forum se e dim shume mire se Muhamedi a.s 13 vite ka fol veq per besim , e kto ndalesat jan thuajse gati te pa kapshme per nje fillestar ose nje musliman deklarativ,kurse nga ana tjeter bejm mekat sepse futet nje jomusliman dhe e shan All-llahun dhe Pejgamberin .
secili musliman qe eshte i udhezuar ne rruge te drejt nuk do ta fyente kurre Jezu Krishtin se e dime shume mire qfar respekti ja ka jap All-llahu ne Kur'an kur permendet me dhjetra here ,bile sureja Ali Imran eshte e kushtuar familjes se Ises a.s (krishtit),sureja Mejrem nenes se tij dhe nenes e te gjithe besimtareve dhe secili musliman qe e shan le ta din se ka dal nga feja.
uliks me duhet te flmnderoj per keto hadithe ,sigurishte qe i kam ndegjuar po te flmnderoj se mi rikujtove dhe me mbushe me iman , kurse sa i perket pirjes se duhanit te gjithe ulemaja (dijetart) jane dakord se eshte haram .
ta ceka punen e melaqeve sepse dihet mire sepse kur nuk te afrohen melaqet ateher e ke shejtanin afer , pra kur i ke melaqet afer je edhe afer All-llahut s.v.t , kurse .....

kalo bukur


valiii

Albanian eX|PerT
15-02-07, 18:42
Nuk deshiroj te futem ne kete debat, porse dua te shtoj ca gjera.
Cka thua ti? A lindin femijt homoseksual? Do te thot ata nuk kane faj pse lindin te tille. Kete e vertetojn shkencat moderne medicinale.
I nderuar, edhe pse kete nuk e ke drejtuar tek une, por tek hasani, porse une te them, se nuk eshte e sakte nje konkludim i tille, per kete lexo librin: Ceshtje bashkohore, te B. Philipsit, liber shume i bukur. Momentalisht nuk kam mundesi te sjell fragmente nga libri, por shpresoj ne te ardhmen, nese kemi mundesi, inshaAllah.

Per uliksi31-jr.
I nderuar! Kur lexova keto postime e juaja, me erdhi nje shprese e madhe, se elhamdulilah edhe "Mesime nga Kur'ani" (rubrika me e bukur) paska moderator. Diturija juaj fetare, me befasoi, sa qe thash ne vete, ku ka qene ky vella i yni, i ketij forumi para ca muaj, ku mu ne kete rubrik shahej e fyej Profeti Muhamed, ndersa postimet e tyre lulzonin pa asnje prekje moderimi. Jam qe ca muaj ketu ne forum, mirepo nje aktivitet tuaj te tille ketu ne kete rubrik si moderator qe jeni nuk kam par, porse nuk te akuzoj asgje, ndoshta ke qene i zene, porse mendoj qe duhet/duhesh, te jesh me syqel ndaj postimeve te pahijshme. Ndoshta po behem i tepert, porse mendoj ta ceki, ceshtjen e Saviorit. Sa tema provokative ka hapur, sa shkrime fyese ka bere, askush modifike nuk iu ka bere. Pse nje gje e tille? Sidoqofte, ju gezoni nje rrespekt tek une, ia kalofshmi sa me mire i nderuar. Allahu na bashkofte ne Xhennetet e Tij te larta.


I nderuar Vali,

Falemderit per komplimente. Nuk ka dyshim se askurr neve si krijesa te te Allahut, kurr nuk mund te i falemderohemi Atij sa duhet, per gjithe te mirat qe na i ka dhen. Prandaj ne fund te shkrimit e shkruajta at lutje drejtuar Krijuesit, se pa dyshim te gjithe jemi mekatar edhe asnjani nga krijesat e Tij nuk do te hyn ne Parajs , sikur te mos ishte meshira e Tij. Por na shpresojm duke u bazuar ne hadithin e Profetit ku thot se nga 100 meshira te Tij, vetem nje eshte leshuar ne kete bote, per te gjitha krijesat e Tij, perfshir ketu edhe tjeret pervec njerzve. Kurse 99 tjera (meshira) do te na i dhuroj ne boten e amshuar. Prandaj pa meshiren e Tij me siguri te gjith jemi te humbur.
Ne kete forum une besoj se gjerat duhet thjeshtezuar pak, po mendoj nga spjeguesit islam. Ketu kemi antar te cilat nuk kan njohuri ose pak njohuri lidhje me keto ceshtje. Tani nga ana tjeter kemi edhe asish te cilet fyejn dhe nencmojn Profetin e Zotit si dhe cdo gje islame. Qe mua per 25 vjet kurr nuk me ka ndodh te ndegjoj ne Amerike aq anti islamizem sa ndegjoj ketu ne kete forum. Po edhe nese dikush fol dicka per fen islame si, Pat Robertson, ose ndonje jahudi, ate e kritikojn nga me te medhenjt, duke filluar nga Shtepia e Bardh. Sikur ndonje musliman do te fyente Jezu-Krishtin, une ma i pari do te ngre zerin.
Prandaj e shoh te arsyeshme qe fjalet e fundit mos t'i perdorim te parat, por te tregojm tolerance mes fetare, se ashtu na meson edhe feja islame. E jo kurqysh te kunderten.
Sa i perket eres se duhanit lidhje me afrimin e melekeve besoj se nga keto shkrime kemi edhe pergjegje. Ti e din se ken don AI e shpeton e kuj don AI kurr nuk ja jep driten e gjelbert. Pra Ai eshte apsollut ne cdo aspekt; i Gjithdijshmi, i Gjithemeshirshmi.
Ti sigurisht ke ndegjua punen e asaj lavires qe Zoti ja fali Parajsen, vetem pse i pat dhen uje nje qeni qe ishte duke ngordhur nga etja. Ose nje musliman ne kohen e Muhamedit a.s. qe kish pas pi tere jeten alkool. Por diten e xhuma e kish pas ndalua pirjen e alkoholit per hir te xhumas. At dite ishte vesh cdohere mire. Kur nje dite i than Muhamedit a.s se kishte vdek filan njeri. Ai tha se nuk do shkoj me ja fal xhenazen sepse ishte mekatar. Kur Xhebraili i erdh Muhamedit a.s. dhe i tha : ngritu se duhet me ja fal xhenazen, se urdher nga Zoti. Arsyeja se ky njeri ka jetuar larg dhe nuk ka pas kontakte me besimtaret. Por nje gje e ka dijt se dita e xhuma eshte dite e madhe. Pra ketu shihet se ken don Ai e fal e ken don ai se fal. Ai eshte ne charge per gjithcka. Dola nga tema per me spjegua esencen e temes.
Pra edhe era e parfumit me pengon jo te gjitha por disa, varet nga shija e personit.:biggrin:
I nderuar! Shume gjera ne Islam, argumentohen me krahasim, apo sic quhet ne termonolojine Islame "kijjas". Krahasohen gjerat e kaluara me ato te epokes tone, dhe mund te arrijme deri tek definimi i nje ceshtje. Para ca muaj, ne nje tribun (dvd qe e shikova), te hoxhes se ndjere, Molla Jakup ef. Hasipi (Allahu e paste ne meshiren e Tij), u be nje pyetje e tille, sikur kjo ne kete teme, dhe hoxha u porgjigj, se, ska dyshim se cdo veper e demshme eshte e ndaluar ne esenc ne Islam, porse edhe ne raste konkrete vlen i njejti gjykim. Pastaj tha, duke e cituar fjalen e Allahu: Mos e mbytni veten tuaj..., se edhe duhani hy ne kete kategori. Dijetaret jane ndare ne dy opinione: 1. Haram (e ndaluar), 2. Mekruh (e papelqyeshme), porse nuk ka mendim te dijetareve eminent, qe ka thene se eshte teresisht i lejuar. Tani ata qe thone se eshte haram, e kane bazen ne Kur'an dhe Sunnet, ngase nje sure mban emrin "ed-Duhan (Tymi)", e qe na kjo fjale arabe rrjedh edhe emri i kesaj lende te demshme. Bile ne leximin e librit te Bilal Philipsit, rreth ketyre gjerave bashkekohore, ai thote, se, ata qe thone, ndoshta nuk vdes nese e pi, eshte njesoj sikur te thote: Po hidhem prej avionit, se ndoshta shpetoj, se kane shpetuar shume njerez, (shresoj se e kuptuat kete).

Ata dijetare qe mbajne mendin se eshte veper e papelqyeshme d.m.th. mekruh, gjithashtu jane po ata dijetare, qe kane mendimin se nese perseritet mekruhi, atehere ajo veper behet haram, e ndaluar.

Te gjithe dijetaret ne esenc e kane pare si haram kete veper, tek e fundit, cka mendoni, kur e dijme se veprat tek Allahu ndahen "Te mira, te dobishme", dhe "Te keqija, te demshme", ku mund te bie pirja e duhanit? Te behemi te sinqert, ė!

ps| I nderuar! Edhe une pajtohem plotesisht me ju, se ka shume tema te tjera per te cilat duhe folur, duke e pasur parasysh, se ketu ne forum jemi shumica qe nuk e njohim fene mire. Porse nje gje e tille, mund te behet me ndihmen dhe aktivitetin tuaj me neve anetaret mysliman.

Meshira e Allahut eshte shume e madhe. Sic thote Ai i Gjithefuqishmi: "O roberit e mi, qe e keni renduar veten me mekate, pendohuni, se meshira Ime eshte me e madhe se sa mekatet e juaja". Mirepo, duhet pasur parasysh, se nuk duhet ti mashtrojme njerezit e devijuar me shpresa, ngase kjo per te eshte inkurajim per mekatet, sikur, nese nje hoxhe, xhematit te tij, plo pleq e te meshuar, te iu mban ligjerat per rrespektin e prinderve, a ka efekt? Pra, edhe ne, ne forum duhet te diskutojme njekohesisht per te gjitha mesime kur'anore, duke treguar se Allahu meshiron ata qe pendohen sinqerisht dhe nuk kthehen ne ato mekate, porse edhe denon dhimshem ata qe jane kryenec dhe bejne mekate me qellim, dhe nuk permiresohen, ngase Allahu ka thene: Nuk eshte mekat per ju nese harroni..., porse eshte mekat, ajo qe zemrat tuaja e bejne me qellim.

Me falni se e zgjata, kisha nderin te diskutoj me ju, me rrespekt
Albanian eX|PerT

arton bala
15-02-07, 21:38
...

Tani nga ana tjeter kemi edhe asish te cilet fyejn dhe nencmojn Profetin e Zotit si dhe cdo gje islame. Qe mua per 25 vjet kurr nuk me ka ndodh te ndegjoj ne Amerike aq anti islamizem sa ndegjoj ketu ne kete forum. Po edhe nese dikush fol dicka per fen islame si, Pat Robertson, ose ndonje jahudi, ate e kritikojn nga me te medhenjt, duke filluar nga Shtepia e Bardh. Sikur ndonje musliman do te fyente Jezu-Krishtin, une ma i pari do te ngre zerin.

...

Prandaj e shoh te arsyeshme qe fjalet e fundit mos t'i perdorim te parat, por te tregojm tolerance mes fetare, se ashtu na meson edhe feja islame. E jo kurqysh te kunderten.
Sa i perket eres se duhanit ....pershendetje!

une jam nder ata "muslimanet deklarativ", ata qe kane thumbuar dhe sarkazmuar profetin muhamed. ndonje pendim nuk njoh deri me tani. nese me con zoti edhe nje here ne ate situate ne te cilen isha (pra p.sh. nese perjetoj qe nje shqiptar musliman i thot nje shqiptari katolik "serb"), do e perserisja kete akt milimeter per milimeter.

prandaj gezohem qe ne mesin tone eshte nje njohes i islamit, i cili e arrite qellimin te edukoj vellezerit e mi muslimanź qe te mburren me bashkekombasit si dhe paraardhesit e tyre, te cileve disi si aksidentalisht dhe para pragut te deres se tyre ju detyrua ta mbrojne krishterizmin si kulturen dhe religjionin shqiptar te deriatehershem, e te disa nga ne edhe te derisotshem.

shpresoj qe nuk keni deshtuar te mesoni nga ato suret e gjithedijźshme e te gjithmeshirshme (e nganjehere edhe me shume se kjo) se ku te con nje mizź nese ti e kaleron ate. e respektoj gjergj kastriotin, eqrem cabej, ismail kadare, alfred moisiun e plot njerez tjere per cdo fjale e per cdo veper. a jam musliman i mire?

Dilaver
15-02-07, 22:54
Per Zotin me akuzon me diqka qe nuk e kam , dhe per kete kerkoj qe Allahu te me pastroj nga akuzat e tilla dhe une nuk njoh njeri qe e quan veten Vahabi apo pasues i Vahabizmit .
Psuesit e sektit tė shpikur nga Muhamed Ibn Abdulvehab quhen ”nexhdistė ose vehabist”. Ata gjithashtu quhen ”firka-i mel’une” (sekta tradhtare).

Kjo sektė thonė se- ndėrtimi i tyrbeve nė varr, minarja e xhamisė, dhe ngrėnja me lugė ėshtė risi nė islam (bidat), pastaj ata ndaluan pirjen e duhanit kallėn te gjitha llullat e duhanit, thyen e coptuan tė gjitha kutijat e duhanit si edhe instrumentet muzikore.

Libri: Kijamet ve ahiret nė faqen 388

Albanian eX|PerT
15-02-07, 23:33
ndėrtimi i tyrbeve nė varr,
I nderuar! Ndertimin e objekteve fetare, apo faltoreve, mbi apo ne varre, e ka ndaluar i Derguari i Allahut, Muhamed a.s., e jo vehabitet.

Lexo keto transmetime-hadithe:

Nga Abdullah ibn Mes'udi i cili thotė se ka thėnė pejgamberi, paqja dhe shpėtimi i All-llahut qoftė mbi tė: ”Me tė vėrtetė njerėzit mė tė kėqij janė ata tė cilėt ballafaqohen me katastrofėn (shkatėrrimi i Ditės sė Kijametit) dhe janė tė gjallė, dhe ata tė cilėt i marrin varret pėr xhamia.” (Transmeton Ahmedi dhe Ibn Huzejmete)

Transmetohet nga Ebu Hurejra se Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: “O All-llah! Mos e bė varrin tim idhull! E ka mallkuar All-llahu njė popull qė marrin varret e Pejgamberėve tė tyre pėr faltore.” (Transmeton Ahmedi)

Transmetohet nga Aishja, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, tė ketė thėnė: 'Ka thėnė Pejgamberi, paqja dhe shpėtimi i All-llahut qoftė mbi tė, gjatė sėmundjes, prej sė cilės nuk ėshtė shėruar mė:
“Allahu i ka mallkuar ēifutėt dhe tė krishterėt qė i kanė marrė varret e pejgamberėve tė tyre pėr faltore (xhami)”. (Buhari & Muslim)

Transmetohet nga Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, tė ketė thėnė: 'Ka thėnė Pejgamberi, paqja dhe shpėtimi i All-llahut qoftė mbi tė:
”Allahu i shkatėrroftė ēifutėt dhe tė krishterėt qė i kanė marrė varret e Pejgamberėve tė tyre pėr faltore (xhami)!” (Buhari & Muslim)

Transmetohet nga Aishja dhe Ibn Abbasi, All-llahu qoftė i kėnaqur me ta, tė kenė thėnė se: 'Pejgamberi, paqja dhe shpėtimi i All-llahut qoftė mbi tė, nė momentet e vdekjes sė tij ka vendosur nė fytyrėn e tij njė pjesė tė leckės dhe kur ėshtė dėshpėruar, e ka hequr atė nga fytyra e tij duke thėnė:
"Allahu i shkatėrroftė ēifutėt dhe tė krishterėt qė i kanė marrė varret e pejgamberėve tė tyre pėr faltore (xhami)." Dhe thotė Aishja, All-llahu qoftė i kėnaqur me tė, qė tė ruhen ata tė cilėt bėjnė njė veprim tė tillė! (Buhari & Muslim)


Transmeton Aishja, se kur ka qenė Pejgamberi alejhi selam i sėmurė, ia kanė kujtuar disa nga gratė e tij njė kishė nė tokat e Habeshit, tė quajtur Marie, duke e ditur se Ummu Seleme dhe Ummu Habibete kanė kaluar nėpėr tokat e Habeshit. Ato ia kanė pėrmendur bukurinė dhe fotografitė e saj. Ka thėnė (Aishja):
“E ka ngritur kokėn Pejgamberi alejhi selam dhe ka thėnė: “Ata janė qė kur tė vdesė ndėr ta njė njeri i sinqertė, ndėrtojnė mbi varrin e tij xhami dhe pikturojnė piktura tė tilla. Ato janė krijesat mė tė urryera (kėqija) tek All-llahu.” (Buhari, Muslim, Nesa'i)

Transmetohet nga Xhundeb Ibn Abdullah el-Bexheli, All-llahu qoftė i kėnaqur me tė, tė ketė thėnė: ”Kam dėgjuar Pejgamberin, paqja dhe shpėtimi i All-llahut qoftė mbi tė, para vdekjes pėr njė kohė tė shkurtėr duke thėnė:
‘Unė jam i pastėr tek All-llahu nga ju, qė tė kem njė mik, me tė vėrtetė All-llahu mė ka marrė mua pėr mik (dost) ashtu siē e ka marrė Ibrahimin alejhi selam pėr mik. Sikur tė kisha marrė dikė pėr mik, do ta kisha marrė Ebu Bekrin, me tė vėrtetė ata qė kanė qenė para jush kanė marrė varret e tė Dėrguarve tė tyre pėr xhamia, ndėrsa ju mos i merrni varret pėr xhamia pėr atė se ju ndaloj nga njė gjė e tillė." (Muslim)

Transmetohet nga Harith en-Nexhrani se ka dėgjuar pejgamberin, paqja dhe shpėtimi i All-llahut qoftė mbi tė, pak para vdekjes duke thėnė:
”Me tė vėrtetė ata qė kanė qenė para jush i kanė marrė varret e tė dėrguarve tė tyre dhe njerzėve tė sinqertė pėr xhamia, mirėpo ju mos i merrni varret xhamia sepse unė (Muhamedi alejhi selam) ju ndaloj nga kjo!" (Transmeton Ibn Ebi Shejbe)

Transmetohet nga Usame bin Zejd se Pejgamberi alejhi selam ka thėnė gjatė sėmundjes prej sė cilės edhe ka vdekur:
“M’i sillni shokėt e mi!” Kanė hyrė tek ai dhe ka qenė mė fytyrė tė mbuluar (e ka zbuluar fytyrėn) dhe ka thėnė: “Allahu i ka mallkuar ēifutėt dhe tė krishterėt qė i kanė marrė varret e pejgamberėve tė tyre pėr faltore (xhami)!” (Transmeton Tajalesi ne Musnedin e tij)

Nga Ali bin Ebi Talib transmetohet tė ketė thėnė: “Mė ka takuar Abbasi dhe mė ka thėnė: ‘O Ali! Na dėrgo neve te i Dėrguari i All-llahut, ndoshta kemi diēka pėr ta pyetur apo qė t’i kėshillojė edhe tė tjerėt pėrmes neve. Kemi hyrė tek ai, dhe ai me sy tė mbyllur e ka ngritur kokėn dhe ka thėnė: “I mallkoftė All-llahu ēifutėt qė kanė marrė varret e Pejgamberėve tė tyre pėr faltore!” Kur e pamė se ēka na kėshilloi, u larguam dhe nuk pyetėm mė asgjė. (Transmeton Ibn Seadi dhe Ibn Asakir)

Transmetojnė nėnat e besimtarėve (gratė e Pejgamberit alejhi selam) se sahabėt kanė pyetur se si ta rregullojnė varrin e Pejgamberit alejhi selam; A ta bėjnė xhami? Ka thėnė Ebu Bekri: “Kam dėgjuar Pejgamberin alejhi selam dukė thėnė: “I mallkoftė All-llahu ēifutėt dhe tė krishterėt qė kanė marrė varret e pejgamberėve tė tyre pėr faltore!” (Transmeton Ibn Zenxheuie)

Pra i nderuar, shpresoj ta kesh te qarte, se ndalimi i adhurimit ne varreza, ndertimi i xhamija mbi varre, dhe gjera te ngjajshme jane haram-te ndaluara, ne Islam, e qe kush ben gjera te tilla, eshte i mallkuar nga gjuha e Profetit te dalluar.

Veprat e tilla, jane shirk, d.m.th. idhujtari, dhe nje veprim te tille e bejne vetem idhujtaret, e jo besimtaret e vertete, d.m.th. ata qe e besojne vetem nje Zot, te Cilin e adhurojne.

Me rrespekt per ju i nderuar
albanian expert

Dilaver
15-02-07, 23:44
Temė diskutimi ėshtė duhani: A lejohet pirja e duhanit nė Islam ?

Unė e kam cekur se si u ndalua dhe nga kush u ndalua duhani, sa i pėrket tyrbeve mund tė hapni tem tjetėr e diskutojmė edhe pėr atė, ose edhe pėr ngrenjėn me lugė.

Albanian eX|PerT
15-02-07, 23:59
I nderuar! Faleminderit per kete perkujtim, porse une kete e pash te nevojes per ta sqaruar.

Shpresoj te jeni me mua, ne ate, qe mos te mirremi me gjera sekondare, a te hajme me luge apo jo,..? etj., keto jane muhabete, qe ata qe mundohen te kapen per to, tregojne "seriozitetin" e qasjes se tyre ne teme .

Me rrespekt vella
albanian expert

hasanmehmeti
16-02-07, 00:58
selamualejkum musliman

Dilaver shkruan:

Psuesit e sektit tė shpikur nga Muhamed Ibn Abdulvehab quhen ”nexhdistė ose vehabist”. Ata gjithashtu quhen ”firka-i mel’une” (sekta tradhtare).

Kjo sektė thonė se- ndėrtimi i tyrbeve nė varr, minarja e xhamisė, dhe ngrėnja me lugė ėshtė risi nė islam (bidat), pastaj ata ndaluan pirjen e duhanit kallėn te gjitha llullat e duhanit, thyen e coptuan tė gjitha kutijat e duhanit si edhe instrumentet muzikore.

Libri: Kijamet ve ahiret nė faqen 388


O dilaver vellait , keto mesele e di , po leje se nuk eshte tema atu por pergjigjmu mua ne pyetjet e mia qe ti kame bere nje nga nje , ne menyr qe pastaj une te tregoj se Nuk eshte vetem Shejkh Abulvehabi rahimehullah qe e ka bere duhanin haram por jane edhe shume dijetar te methehebit Hanefi qe e ke ti ne qef qe e kan bere haram madje edhe shkrime kane shkru per te , por ti per diqka qe nuk e ke ndegju me heret mendon se vetem nga Abdulvehabi ka filluar kjo mesele dhe hukmi i saj ne Islam. Asgje nuk ka filluar dhe as mbaruar me nje Alim ne Islam , por ka mundesi qe ai ne kohen e vet te kete punuar per te ndihmuar qe meselet e fese ,njerezit e thjesshte ti kuptojn me mire. Dhe e di qe e ke sikur semundje temene e Vahabizmit , por ata nuk egzistojne asgje kundi se nese jane vetem Vahabit qe e bajn haram duhanin ateher kur ti ceku disa dijetar te medhenje hanefi qe me qindra vite para Abdulvehabit e kan bere duhanin haram , na qenkan edhe ata Vahabi , jo o vellait keto gjera nuk shkojne ashtu .Por do sqarohen ngadal ngadal , vetem saberin Allahu na dergofte dhe na dhente bereqet ne jeten tone dhe kohen gjithashtu .Ndersa sa i perket ketyre meseleve tjera , ti e din mire se kur ke fol me mua tek shkolla juridike hanefite atje , me ke dhene definicion jo te sakte te fjales Bidat , ndoshta tash e ke mesuar ate mirpo hape temen e mos e bej lamsh ketu dhe inshaAllah do te pergjigjemi edhe pse jemi te zene keto dy jave me mesime.


Arton Bala , nje njeri qe e paraqet Islamin aq poshte ne temat tuaja dhe poezit me bene mua te mos keme kohe ti lexoj shkrimet e tua , pasi nuk ia vlen te hupe kohe , e sidomos kur thua se duhani na qenka i dobishem per qetsim per ata qe e pine .Ne themi se eshte haram dhe nuk ben te pihet e ti na thua qe eshte i dobishem .Demi me dem nuk sherohet loles .

Ndersa me Allahun qendron suksesi.

selamualejkum musliman

hasanmehmeti
16-02-07, 01:08
Selamualejkum musliman


Ulikes , per me qartesu kete teme ateher duhet ne si besimtar nese i themi vetit kur te flitet per lejesat e ndalesat te kemi kulturen qe e permend Allahu subhanehu we teAla ne Kuran ku thote:

“Thėnia e vetme e besimtarėve, kur ata thirren nė Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij qė tė gjykojė nė mes tyre ėshtė: Dėgjojmė dhe bindemi. Ata janė tė suksesshmit.” [Sureja en-Nur, 24:51].

Pra le te jete thenja e jone nese jemi besimtar dhe deshirojme te jemi te suksesshem Degjuam dhe Bindemi.Shume me rendesi eshte per tu kuptuar ajeti i mesiperm per te qene i sinqert me pastaj.

Ju thoni:


Ceshtja e pirjes se duhanit eshte diskutuar edhe me pare. Eshte fol e perfol aq shume, sa qe tash vetem te perserisim fjalet.NUk eshte perfol shume , vetem artikulli i mesiperm eshte cekur nga une ndersa ata qe e kann lejuar vetem kann llomotitur per ta ber te lejuar ate.

Ju thuani:

As ne Kur'an e as ne Hadithe nuk eshte e ndaluar pirja e duhanit.

Ai qe gjykon vetem me Kuran dhe Hadithe , dhe i lene anash Seleful Salih nuk e ka kuptuar fene Islame dhe nuk i ka kuptu rregullat e sheriatit mire .Kush jane Seleful Salih , jane te paret tane te devotshem , Sahabet, Tabeinet ,Tabitabeinet , Imamet e methhebeve te njohura Ebu Hanife , Imam Maliku , Shafiu dhe Ahmedi , e me pastaj ata qe i pasuan ata pa u bere ekstrem ne njeren apo ne tjetrin imam kushdo qofte ai.Pra ti po shifet se nuk e ke kuptuar mire ate mesele , dhe nuk beson ende se per qdo gje ne kete jete e deri ne diten e gjykimit ka Pergjigjie kjo Fe e jona me te gjitha ato pjeset qe i permenda ; Kuranin , Sunetin dhe Seleful Salih.

Ju thuani:

Vertet grupi qe e quan haram duhanin, gjith'here tenton te gjeje "arsye" per t'ia "ngjit" diku si haram. Por, a kane baze? Jo.

Shiqo se ku bie vellait , ata qe e quajn haram jane te gjithe dijetaret e botes Islame qe vlen te mirret feja prej tyre , Nese ke ndegjuar se ka ndonje dijetar qe ta ka bere te lejushme duhanin na bie dhe ne do e pranojme per hire te Allahut se eshte ashtu .Argumente ka gjithmon ne fene Islame , por dikujt here I mbyllen syt e ballit e here te zemeres dhe nuk I pranon per tia lehtesuar vehtes kete fe.Dhe argumentet do ti shofim bidhniteAla.


Pastaj thuani:


I nderuar Hasan, sa u perket atyre "ingrediants", qe na i solle lidhje me duhanin, une kame per ty news. Sikur t'i lexojsh ingrediants label ne te gjithe artikujt qe i konsumon ti dhe une, me siguri ishe shtangur. Aty ka substanca shume te demshime per shendetin, nga aspekti medicinal. Kurse nga pozita islame vec e dijm se nese i bene dem trupit dhe shendetit eshte haram apo jo?

Te kame thene se eshte Haram dhe kam argumente per te.Por me thuaj me plote kuptimin e fjales se “duhani eshte i demshem dhe nuk ka dobi gje ne te , e pastaj do fillojm te argumentohemi se nuk e kam ne qef te bej postime te padobishme per muslimanet.

Ju thuani:

Nese bazohesh krejt cka thot shkenca e medicines sot, prap kame news per ty! Cka thua ti? A lindin femijt homoseksual? Do te thot ata nuk kane faj pse lindin te tille. Kete e vertetojn shkencat moderne medicinale.

Pse te marre medicinen une kur ajo eshte kunder lligjeve te fese , dhe nje konkludim I till per ata ateher nuk eshte nga te gjithe por eshte nga disa njerez dhe shumica e tyre jane mjeke Kafira , ndersa mjeket musliman kete kurr se kane thene , dhe per me shume lexo historin e Popullit te Lutit.Dhe nuk eshte tema e tyre ketu , por inshaAllah ke mendimin e fese mbi ta , se nuk eshte puna mire ateher per nje muslimanet qe mendon dhe gjykon ndryshe nga kjo fe.

Pastaj thua ti:

Cka ta merr mendja, a ekziston ilaci per; kancer, diabetik,semundje te zemres e shume e shume smundje tjera? Pse nuk ka rezulltate? askurr nuk jane bere investime me te medhaja sesa ne kohna te sodit per te "zbulua" ilace lidhje me semundjet e lartepermendura. Por edhe askurr nuk kemi pas me shume te semur nga keto smurje, sesa ne kohe te sodit. Sepse ashtu duan........... Keshtu kane pune; mjeket, spitalet, farmacit, avoketnit e tjere..........
Vetem ujin qe e pijm, me perberje te "fluoride" dhe "chlorine" eshte aq i demshem sa qe peshku ngordh ne at uje.
Na e dijm nga hadithet, se cdo smundje ka ilac. Por si qe that edhe ju vet se;Kur'ani eshte burim i pashtershem. Ne te ka shume per te mesuar. Bile edhe ne te ardhmen, njohurit shkencore sado qe te perparojn, aty ne Kur'an gjinden.
Prandaj edhe beneficioni nga pirja e duhanit mund te jet aty. Na nuk dijm. Allahu Alem. Pra "don't jump over the conclusion"


Mos thuaj Na por thuaj thjeshte Une dhe te gjithe ata qe nuk e kane kuptuar mire.Ndersa Ulemaja po thojne se ka dhe i kane prur ato argumente por prap dikujt nuk i bajn syte drite.

Pastaj thuani:

Ne kohen kur ka zbrit Kur'ani, ajeti: "WE KUL-LUN FI FELEKIN JESBEHUUN" .... Edhe cdo njani
(planet) noton (siellet) ne nje Galaksion. Jasin. A ishte e llogjikshme per njerzit e asaj kohe, te shkullit te 7-te. Jo pra. por per neve sot eshte e llogjikshme, sepse te arrijturat shkencore e dokumentojn edhe pse shume me von.


Pra kjo shkenca qe tash ti po bazohesh , e ka bere Duhanin si Demtues per shendetin e njeriut qe mund ta qoje deri ne vdekje. A e ka bere apo jo ? Sigurisht qe po , edhe mjeket musliman qe i kane frike Allahut e kane thene kete dhe ne i pyesim se pari ata qe i kane frike Allahut e pastaj marrim nga tjeret siq eshte rasti i Ebu Hurejres radiallahu anhum qe muar nga Shejtani permendjen e ajetul kursije.Ne na lejohet te marrim nga te tjeret perderisa ajo eshte ne pajtim me rregullat tona te fese.

Pastaj thua:
Pra si perfundim do te kisha preferuar kete lutje Krijuesit te gjithsis: "O Zot na i fal mekatet qe i bejm me qellim dhe pa qellim." Poedhe AI thot se nese ruhemi nga mekate e medhaja, te voglat na i fal..... Inshallah.

Edhe ne Luslim nje lutje te tille , dhe themi se duhani eshte mekat ndaj Allahut subhanhu we teAla , prandaj lusim ate qe te na fal ne dhe ata qe e perdorin Allahu ua mundesofte ti largohen sa me shpejt keti harami.Pra muslimani nuk duhet te jetoj vetem ne peshoren e shpreses tek meshira e Allahut subhanehu we teAla , por edhe ne ate te frikes dhe denimit te Tij subhanehu we teAla

Pastaj thua:

P.S. ……………. Por mua pesonalisht me keq me bene dhjami-yndyra si dhe gjerat e ferguara ne voj, sesa duhani.

Mos e ha ateher , por ta dish se edhe tek ato ka diqka hajr dhe atu ku ka hajr eshte meselja tjeter se atu ku nuk ka asgje hajr siq eshte Duhani .Pra edhe eshte i tille si haram.Dhe ty nese ta verteton mjeku musliman apo edhe nje numer i mmjaftushem i mjekeve kafira se je nje Tipp qe nuk i duron ato mos i ngren se do i besh dem shendetit tend , dhe ta dish se e ke farze perkujdesjen ndaj shendetit per aq sa mundesh.

Selamualejkum musliman.

Dilaver
16-02-07, 17:12
Hasan aga, pyetjet tė cilat i ke parashtruar, unė tė kam drejtuar e pasi qė po insiston po tė drejtoj nė adresė tė saktė, tė njejetėn pėrgjigje e ke edhe nga unė, si mė poshtė.
http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=20559 (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=20559)

http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=14276 (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=14276)

http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=13813 (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=13813)

http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=14141 (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=14141)

Nė besimin islam ėshtė e ndaluar tė shkaktosh dėme tjerve, ndersa pirja e duhanit pa marr parasysh edhe pse ka capina qė mundohem me radhit nė listėn e gjėrave tė ndaluara, nė asnjė mėnyrė nuk pranohet si haram, pra nuk ėshtė e ndaluar PIRJA E DUHANIT sepse me pirjen e duhanit njeriu i bėn dėm veti.Ja po e sjelli edhe materialin tėnd nė tė cilin bazohe sa pėr t’a lehtėsuar punėn mos me u lodh shumė me ato copy paste.

http://forumi.kurandhesunet.net/feja-dhe-shoqeria(32)/eshte-haram-e-ndaluar-pirja-e-duhanit(1057).html (http://forumi.kurandhesunet.net/feja-dhe-shoqeria(32)/eshte-haram-e-ndaluar-pirja-e-duhanit(1057).html)http://www.alb-net.com/pipermail/alb-islam/2000-June/000029.html (http://www.alb-net.com/pipermail/alb-islam/2000-June/000029.html)Pa marrė parasysh kush ka thėnė tė gjitha kėto bien poshtė sipas rregullave dhe dispozitave islame, pasi qė nuk kemi ndonjė tekst Kur’anor por as nė synet tė profetit i cili nė menyrė tė prerė ndalon pirjen duhanit.

Gjdo tėntim i mbrojtjės sė kėsaj teze tė rrėjshme ėshtė sikurse tentimi i drejtimit tė brirėve tė dashit.....

hasanmehmeti
17-02-07, 01:11
selamualejkum musliman

Dilaver ,Allahu te shperblefte per ato postime qe i prure dhe i lexova , e ato per ndalim kush e ka shkru Allahu e shperblefte se edhe atu paska argumente te mira , por per ate qe shef .

Ju thuani :

Gjdo tėntim i mbrojtjės sė kėsaj teze tė rrėjshme


ti sikur nuk i kontrollon fjalet e tua shume dhe po ben mekat Allahut subhanehu we teAla , e shkaku eshte se nuk i din rregullat e sheriatit.
Valle shtrohet pyetja ku bazohet muslimani qe veprat e tij ti qartesoj se a jane te lejuar apo te ndaluara.
Sipas sheriatit jane keto:
Kuran.
Sunet,
Ixhma(koncensuesi i dijetareve )
Dhe Kijasi(krahasimi),

ti mund te thuash se nuk ka drejtperdrejt diqka nga Kurani dhe Suneti qe e ndalon , thuaj qe ti e din se qka thote Kurani dhe Suneti , po ti dishe dhe ti praktokoshe do i beshe te ndaluar kete veper.Por pasi ne jemi te manget ne dije dhe nuk i kuptojm meselet mire iu drejtohemi dijetareve Islam se qka thojne ata . Na kena jo vetem respekt per ta , por jemi edhe te obliguar ti pasojme ata .
Per kete ,ata qe thojne se nuk ka argumernt te prere ne i themi se Islami nuk ndalet ne Kuran dhe Sunet edhe pse atu ka argumente te mjaftueshme deri ne diten e Gjykimit por shkon edhe me tej tek ato dy rregullat e fundit qe i permendem, qe rrjedhin nga Kurani dhe Suneti dhe qe nuk mund ti marre veshe qdo musliman i thjeshet .
Per to ka nje ser argumentetsh:
Thot Allahu ne Kuran :
Pyeteni dijetartet ...per ate qe nuk dini.

Pra po te obligon per ti pyetur dijetaret per ate qe nuk e din , ndersa ti po ngrin koke vetem se ta ka endja duhanin dhe i hudhe poshte shume rregulla te sheriatit per duhan , e ai qe hudhe sheriatin per diqka te kesaj dunjaje ka bere kufer, ti e din kete besoj.

Pastaj pasi me tregove linket ne lidhje me duhanin une dhe qdo njeri qe mendon drejt do te thote se duhani eshte ushqim jo i kendshem dhe eshte i rrezikshem per shendetin e njeriut, e per kete mesele thote Allahu subhanehu we teala ne Kuran

" u lejon ushqimet e kėndshme dhe u ndalon ato tė pakėndshmet" (el Araf 157),
Pra shiqo se qka po te thote Allahu me nje argument te pergjithshem , a mos po don me ta permend emrin Duhan ty ne ajete dhe hadithe a , nese ashtu e ke marren Islamin , ateher Wallahut teAla nuk e ke marren mire dhe eshte gje jo ne rregulla qe asnje nga ulemat Islam nuk e ka marre kurre ashtu , dhe do vije koha tek ulemant bidhni teAla.
Dhe pasi nuk qenka duhani i mire siq me that edhe ju ateher ai qenka i rrezikshem per shendetin e njeriut dhe po e hudhka njeriun ne rrezik shendetsor .
E Allahu subhanehu we teAla per kete thote ne Kuran:
" e mos hidhni vetėn nė rrezik" (el Bekare 195)

Pra Keto jane mesele urdherore qe muslimanit Allahu po ja lejon ushqimet e mira ndersa ato jo te mira po ua ndalon , dhe po shkon Allahu edhe me tej duke ta terhek verejtjen me ajetin e mesiperm per te mos e hudhe veten en rrezik.

Dhe thote Allahu subhanehu we teAla me pastaj ne kuranin Famelarte:


”Ai u lejon atyre si te ligjshme At-Tajjibe(gjithēka tė mirė dhe tė ligjshme pėr besimin, punėt, ushqimet dhe sendet) dhe ua ndalon si te paligjshme Al-Habaith(gjithēka tė keqe dhe tė palejueshme pėr besimin, punėt, ushqimet dhe sendet)”
[El-A'raf, 157]

Pra nese ti je aq i dishem ne kete aspekt sa qe po kembgul ne kete se duhani eshte i lejuar shko ne Tefsir atje dhe gjuhen arabe si e komentojn Dijetaret keto dy fjale:At-Tajjibe,Al-Habaith.

Pra siq po e shef mire qka te eshte bere e lejuar e qka jo, drejtperdrejt nga Allahu subhanehu weteAla.
Dhe thote Allahu subhanehu we teAla me pastaj ne Kuranin e madheruar pasi e vertetove edhe vet se duhani eshte vetem shkatrrues per njeriun e nuk i bjen gje te mire :
Poashtu All-llahu (Xhele Shanuhu) thotė:

" Dhe mos e shkatėrroni vetveten "
[El-Bekare, 195]

Dhe me teje qe me dhe pergjigjien nga ato linke qe jane te shkruar ne dardani na sqarohet se duhani mund te shkaktoj edhe vdejken e njeriut , dhe masi ishe edhe ti dakort pasi me je pergjigjur me to , me bie te theme se edhe ti je i pajtimit se ai shkatrrim i duhanit qone ne vdekjen dhe mbyetjen e vetvetes permes duhanit nga ana e njeriut .
E Allahu subhanehu we teAla per kete thote:
Dhe mos e mbytni vehten tuaj (as edhe njeri tjetrin).”
[En-Nisa, 29]

E as njeri tjetrin , qe do te thot edhe ata qe jane prezent me duhangjinjet kane te njejtin rrezike sikur ai qe e pine , e ndoshta edhe me te madhe .
Edhe ti e bane Haram , te ndaluar nje veper qe e demton tjetrin apo me keto fjale ku thua:
Nė besimin islam ėshtė e ndaluar tė shkaktosh dėme tjerve,

Pra siq e the edhe ti se eshe e ndaluare ti shkaktojme dem edhe te tjeretve qe edhe une jame ne pajtim , ateher vien argumentet si ajeti i sures En Nisa ,29 se eshte e ndaluar ti bejme dem njeri tjeterit , apo edhe nje hadithe me poshte qe do e ceki.
Kete fjalen ne kllapa po ta argumentoj me nje hadithe se mund te thuash gje Ku thote Pejgamberit alejhiselam me nje hadithe sahih :

Muhamedi, alejhi selam, thotė:Mos dėmto dhe mos u bė dėmtues.
Sahih sunen ibn Maxhe 2/1318

Dhe hadithi tjeter :Nuk i bėhet dėm vetvetės e as tė tjerėve

Pra ti edhe vet e the se ai eshte demtues per te tjeret .Pra edhe ti po e ben te ndaluar , por si duket spo e kupton shiqo si zhytesh edhe me fell kur nuk fol me argumente , dhe me fjaet e tua i bjen vetes argument se e ke gabim , pa cekur fjale te dijetareve askund.

Pastaj nga Suneti i Pejgamberit alejhiselam.
Pas asaj qe lexova dhe ju ishti ne pajtim , me lejohet tash te theme se duhani eshte Helm qe i bene deme njeriut , e shkatrron ate dhe mund te vije deri ne mbytjen e tij .
E Pejgamberi alejhiselam per kete mesele thote ne nje hadithe sahih:
”…Kush merr helm dhe e mbyt vetėn e tij, ai do ta helmojė vetveten nė zjarrin e Xhehennemit pėrgjithmonė”.
(Transmeton Ahmedi dhe Ibn Maxhe nga Ibn Abasi. Shiko “Sahih el Xhami” 7393, “Irvaul Galil” 888, dhe “Silsiletu Ehadithe es-Sahiha” 250.)

Si mund te mos i thuash valle Haram diqkaje qe nuk ka gje te hajrit ne te , por vetem materie demtuese per shendetin tend.


Pra qfare argumente me te qarta po don nga Kurani famelarte ore qun , Une nuk jame duke shkruajt ketu me ta kthy mendjen ty , se nese nuk ke respekt ndaj fjales se Allahut subhanehu we te<Ala dhe te Pejgamberit alejhiselam ateher nuk me duhet respekti ndaj fjales sime , por per ti treguar atyre qe lexojne ketu se Feja jone eshte Fe qe jepe pergjigjie per gjdo gje , dhe ai qe dyshon ne te nga Muslimanet ka bere haram nga haramet e medha.

Dhe thote Allahu subhanehu we teAla:
“ Dhe ndihmoni njeri-tjetrin nė mirėsi dhe mos e ndihmoni njėri-tjetrin nė gjynahe dhe zemėrim.”
[El-Maideh, 2]

Pra nese nuk ke mundesi te na keshillosh ne miresi , mos na ndihmo te bejm mekate dhe te fitojm ne zemrim te Allahut subhanehu we teAla.

Dhe lutja jone e fundit eshte :
O Allah . Ti je deshmitar qe ia bere robit tend te Qarte qe te largohet nga veprat e ndaluara , andaj mos me ngarko Diten e Gjykimit me akuzen se une nuk i Urdherova ne te mir dhe i ndalova nga e Keqja.Dhe nuk kame dyshim ne fjalen Tende, ne Kuran ku thua:
”Dhe All-llahu ėshtė kurdoherė i Gjithėdituri, mė i Urti Gjithėgjykues.”
[En-Nisa, 11]selamualejkum musliman nga vellau juaj ne Islam
Hasani

Dilaver
17-02-07, 03:20
Hasan aga, nė njė shkrim mė parė m’u drejtove me ”ju qė e lejoni dhe ne qė e ndalojmė” pra edhe vet e ke potencuar se nuk jam unė i vetmi qė e lejoj pirjen e duhanit por ka edhe dijetar tė fortė tė besimit islam, apo thėnė mė konkretisht shumica dėrmuese, ndėrsa kundėr janė njė pakicė e devijuar

Abdullah ibn Omeri, po ashtu, transmeton traditėn se Resull-llahu s. a. v. s. ka thėnė: "Mė sė shumti qė i frikėsohem ummetit tim ėshtė njeriu qė do ta komentonte Kur’anin nė mėnyrėn e vet si nuk ėshtė (nė komentimin burimor). " Ky pėrshkrim i Pejgamberit do tė mund t’i pėrshkruhej para sė gjithash kėtij grupi (vehabist).

Hasan aga po qfar ushqimi ėshtė duhani?

[(" u lejon ushqimet e kėndshme dhe u ndalon ato tė pakėndshmet" (el Araf 157)]

cili prej racės njerzore e han, pėrtyp, gėlltit duhanin?

Ushqim – gjithqka qė hanė njerėzit dhe kafshėt dhe qė mund tė pėrpunohet tė pėrvetsohet nga organizmi.

Ushqej – i jap lėndėt e nevojshme njė organizmi ose njė pjese tė tij pėr t’u mbajtur gjallė e pėr t’u zhvilluar.Duhan – bimė barishtore njėvjecare, me kėrcell tė trashėe tė lartė dhe me gjethe tė gjera, tė cilat pėrmbajnė nikotinė dhe kan shije tė hidhur. Gjethe tė kėsaj bime, tė thara e tė grira hollė, pėrdorėn pėr tė bėrė cigare ose pėr t’u pirė me llullė.


[" e mos hidhni vetėn nė rrezik" (el Bekare 195)]

Nuk hudhet vetja nė rrezik nėse pin duhan, por nė mėnyra tjera, unė njof disa burra qė kanė konsumuar duhan 60 vjet rresht edhe atė duhan tė keq e kan jetuar mbi 80 vjet.


”Dhe mos e mbytni vehten tuaj (as edhe njeri tjetrin).”

Nuk ka tė bėj asgje me duhanin kjo, komentim shum i gabuar.

”…Kush merr helm dhe e mbyt vetėn e tij, ai do ta helmojė vetveten nė zjarrin e Xhehennemit pėrgjithmonė”.

Asgjė nuk ka tė bej me duhanin, komentim i gabuar.

Albanian eX|PerT
17-02-07, 03:33
Nuk hudhet vetja nė rrezik nėse pin duhan, por nė mėnyra tjera, unė njof disa burra qė kanė konsumuar duhan 60 vjet rresht edhe atė duhan tė keq e kan jetuar mbi 80 vjet.
Dilaver, edhe mu ma kujtove nje rast, qe nje njeri ishte hidhur nga avioni pa parashute mbi 20 here, por s'kishte vdekur. U cudita shume, kur ndegjova.

A d.m.th. kjo qe te hidhemi edhe ne, se disa s'paskan vdekur?

Mos harro, statistiken boterore, se vetem nje dite, te holla sa harxhohen per duhan, nese mblidhen, (vetem nje dit), do te zhduket varferija ne gjithe boten.

Rasti me i fresket, djalin e xhaxhit e kam te semure nga duhani, ka filluar kurimet ne mushkri, shpresoj te sherohet.

Kaloni bukur i nderuar
albanian expert


ps: ”Dhe mos e mbytni vehten tuaj (as edhe njeri tjetrin).”

hasanmehmeti
17-02-07, 03:49
selamualejkum musliman

O dilaver vellait

une nuk i kam bere komentimin ajeteve gabim , por ty nese po te pelqen duhani krisja e pie si te duash ben vetem mos te themi se nuk me treguan , dhe te kam thene se nuk eshte qellimi ime te imponoj mendimin tim ty .Por eshte mendim sheriati , dhe une nuk e kam perfundu ende argumentimin se duhani eshte Haram , por te kam ceke vetem pak nga Ajetet dhe Hadithet pa i permendur ixhman e ulemave .

Ju thoni:
ka edhe dijetar tė fortė tė besimit islam, apo thėnė mė konkretisht shumica dėrmuese, ndėrsa kundėr janė njė pakicė e devijuar

Une nuk du me zgjate shume , por du qe te mi biesh te gjithe ata dijetaret dhe ne cilat libra e bejn duhanin te lejuar .Dhe Wallahu te Ala jo qe nuk do te gjesh shumicen por edhe nga pakica nuk ka nga ata qe e bejn te lejuar .Por Une jame duke Pritur nga ti emrat e ulemave , se mjafton une te flas me argumente ti me flet me fjale .Imam Maliku ka thene :Sa kam fol me injorant ne fe gjithmon me kan muajtur .
E te presim ti si e argumenton me ate shumicen tende lejimin e duahnit e mos ta rrisim numrin e postimeve , por me argumento se me qfar argumentesh lejohet dhe kush e ben dhe mbyllma gojen .Se une pasi te me vije argumenti me nuk e zgjati po e pasoj.

selamualejkum

hasanmehmeti
17-02-07, 03:55
selamualejkum musliman

O dilaver vellait

une nuk i kam bere komentimin ajeteve gabim , por ty nese po te pelqen duhani krisja e pie si te duash ben vetem mos te themi se nuk me treguan , dhe te kam thene se nuk eshte qellimi ime te imponoj mendimin tim ty .Por eshte mendim sheriati , dhe une nuk e kam perfundu ende argumentimin se duhani eshte Haram , por te kam ceke vetem pak nga Ajetet dhe Hadithet pa i permendur ixhman e ulemave .

Ju thoni:
Hasan aga, nė njė shkrim mė parė m’u drejtove me ”ju qė e lejoni dhe ne qė e ndalojmė” pra edhe vet e ke potencuar se nuk jam unė i vetmi qė e lejoj pirjen e duhanit por ka edhe dijetar tė fortė tė besimit islam, apo thėnė mė konkretisht shumica dėrmuese, ndėrsa kundėr janė njė pakicė e devijuar

Une nuk kame thene ju , per dijetare qe e lejojne por disa hoxhallar tek ne , ne bosnje ,ne turki , qe e kan ne qef duhanin , e mos i perzi se ka dallim ne mes Alimit dhe hoxhallarve dhe medresantave tone.Ktheju methehebit Hanefi e hajde tregom qka thojne ulemat e keti methehebi.

Une nuk du me zgjate shume , por du qe te mi biesh te gjithe ata dijetaret dhe ne cilat libra e bejn duhanin te lejuar .Dhe Wallahu te Ala jo qe nuk do te gjesh shumicen por edhe nga pakica nuk ka nga ata qe e bejn te lejuar .Por Une jame duke Pritur nga ti emrat e ulemave , se mjafton une te flas me argumente ti me flet me fjale .Imam Maliku ka thene :Sa kam fol me injorant ne fe gjithmon me kan muajtur .
E te presim ti si e argumenton me ate shumicen tende lejimin e duahnit e mos ta rrisim numrin e postimeve , por me argumento se me qfar argumentesh lejohet dhe kush e ben dhe mbyllma gojen .Se une pasi te me vije argumenti me nuk e zgjati po e pasoj.


Ju thoni:
”…Kush merr helm dhe e mbyt vetėn e tij, ai do ta helmojė vetveten nė zjarrin e Xhehennemit pėrgjithmonė”.

Asgjė nuk ka tė bej me duhanin, komentim i gabuar.


Pse a nuk po hyka duhani ne rangun e helmeve a , haj medet haj , hajde tregom pra te mirat e tij.

Dilaver
17-02-07, 12:30
Dilaver, edhe mu ma kujtove nje rast, qe nje njeri ishte hidhur nga avioni pa parashute mbi 20 here, por s'kishte vdekur. U cudita shume, kur ndegjova.
E ky ėshtė njė shėmbull i mirė!LLogaritet se sot, gati ēdo i dyti banorė i rruzullit tokėsorė (tė moshės madhore) e pėrdorin duhanin.


Sikur tė hidheshin nga aeroplani ēdo i dyti banorė i rruzullit tokėsorė (tė moshės madhore) edhe bilanci do tė ishte vetėm nji apo dy tė gjallė, tė tjerėt do tė mbysnin vetėn, e pikerisht kėtu vlejnė ajetet Kur'anore tė pėrmendura, pra pėr ata qė (nėse) kanė vendos tė hudhen nga aeroplani pa parashutė.


" e mos hidhni vetėn nė rrezik" (el Bekare 195)"

Dhe mos e shkatėrroni vetveten "[El-Bekare, 195]

Dhe mos e mbytni vehten tuaj (as edhe njeri tjetrin).”[En-Nisa, 29]

Por kėto ajete nuk kan tė bėjnė asgje me konsumuesit e duhanit.
Pėrdorimi (pimja) e duhanit dikurė shumė ka qenė i ndaluar dhe pėrdoruesit e tij kan qenė tė dėnuar. Papa urban VIII i ka dėnuar nė shekullin 17 me pėrjashtim nga kisha, inkuizicjon me ndezje nė turrė tė druve; Sulltan Murati i IV me tė rrasur nė hu; perandori rus Mihailo me rrahje me shkop...Me rastin e zhvillimit tė shpejtė tė mardhėnjeve ekonomike kane paraqitur mundsi tė shumta pėr tė fituar me kėt bar (duhan) aq tė dėmshėm, dhe pėrdorimi i duhanit jo qė asht lejue tė perdoret por asht ba edhe monopol shtetrorė.

Hasan aga, si shifet edhe para Vehabillarve e kan ndaluar duhanin, por nuk mund tė thuhet se ėshtė haram pasi qė edhe Papa urban VII e ka ndaluar duhanin.

uliksi31
17-02-07, 13:21
Per uliksi31-jr.
I nderuar! Kur lexova keto postime e juaja, me erdhi nje shprese e madhe, se elhamdulilah edhe "Mesime nga Kur'ani" (rubrika me e bukur) paska moderator. Diturija juaj fetare, me befasoi, sa qe thash ne vete, ku ka qene ky vella i yni, i ketij forumi para ca muaj, ku mu ne kete rubrik shahej e fyej Profeti Muhamed, ndersa postimet e tyre lulzonin pa asnje prekje moderimi. Jam qe ca muaj ketu ne forum, mirepo nje aktivitet tuaj te tille ketu ne kete rubrik si moderator qe jeni nuk kam par, porse nuk te akuzoj asgje, ndoshta ke qene i zene, porse mendoj qe duhet/duhesh, te jesh me syqel ndaj postimeve te pahijshme. Ndoshta po behem i tepert, porse mendoj ta ceki, ceshtjen e Saviorit. Sa tema provokative ka hapur, sa shkrime fyese ka bere, askush modifike nuk iu ka bere. Pse nje gje e tille? Sidoqofte, ju gezoni nje rrespekt tek une, ia kalofshmi sa me mire i nderuar. Allahu na bashkofte ne Xhennetet e Tij te larta.

I nderuar Expert,

Une jame moderator me korespondenc:biggrin: para penzionit. :biggrin:

Eshte fakt se shpesh fyhet Profeti i Zotit, por disa here kemi cek se ky forum eshte kryesisht per shqiptar qe te argetohen si dhe te njihen me mire nga cdo kend i botes. Pra nuk eshte fetar e as nuk i takon asnje partie politike. Ketu shprehen mendimet ne menyre individuale.
Sa u perket atyre qe ofendojn, stafi drejtues disa here ka deklaruar se ne nuk mbajm pergjegjesi per asnje individ se cka shkruan. Mundohemi qe te korigjojm, por sigurisht se ngelin edhe shume pa u korigjuar. Pra mendojm se eshte ceshtje individuale-edukative se kush cka shkruan. Nuk kemi pergjegjsi per siellje te asnje individi. Shkrimet jane pasqyre e cdo njanit ketu.
Personalisht shkrimeve te shemtuara me permbatje fyese qellimisht i le ashtu qe me ane te shkrimit, te shihet edukata e ati personi. Pra heshtja eshte replike shpeshhere.
Duhet ta kesh verejt se antaret qe kane edukate, ska nevoj kurfar korigjimesh por eshte knaqsi te i lexojsh.
Me kaq nje here i nderuar se duhet me ja bo nje vizit edhe Hasan Ages ton. Ahahahaha

hasanmehmeti
17-02-07, 20:29
selamualejkum musliman

Ore Dilaver keto ajeti siq i kam komentu une i kan komentu dijetaret , por do vije koha kur do ti paraqes ata veq saber .

Dhe te theme mos te hargjosh kohe shume se jame ne Pritje te atyre shumices derrmuse te emrave te dijetareve qe e kane bere Duhanin Hallall .

Hajde Paraqiti me emra dhe ku(librat ) i kane bere , e mos e paraqit edhe me injorancen tende mbi fene .

selamualejkum musliman

Dilaver
18-02-07, 03:15
…jame ne Pritje te atyre shumices derrmuse te emrave te dijetareve qe e kane bere Duhanin Hallall .
Hajde Paraqiti me emra dhe ku(librat ) i kane bere , e mos e paraqit edhe me injorancen tende mbi fene .
Hasan aga, duhet tė dalim i cik jasht kornizave tė temės, pėr tė treguar se nė secilin shkrim tė kam dhėnė pėrgjigje nė pyetjen e parashtruar.

Me thuaj ti; a ėshtė e ndaluar (haram) ngarja e bicikletės?

Nėsė pėrgjigje nė kėtė pyetje, automatikisht do tė marrėsh pėrgjigje nė pyetjen e parashtruar.

hasanmehmeti
18-02-07, 04:18
selamualejkum musliman

Dilaver vellait ,Je Jashte Temes , dhe te perseris edhe nje here shkrimin e mesiperm;

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga hasanmehmeti
…jame ne Pritje te atyre shumices derrmuse te emrave te dijetareve qe e kane bere Duhanin Hallall .

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga hasanmehmeti
Hajde Paraqiti me emra dhe ku(librat ) i kane bere , e mos e paraqit edhe me injorancen tende mbi fene .

Pyetjet qe ke parashtroj tek Tema Pyetje -Pergjegjie.

Mos i ike temes .Qdo TEKST si Ikje nga Tema duhet te Largohet nga Moderatori yne modern Uliksi .Edhe ate(Uliksin) po e pres te na Argumentoj kete veper si Hallall ,pasi e lejoj ne shkrimin e tij te mesiperm.

ja kalofshi mire .

Selamualejkum musliman
Hasani

uliksi31
18-02-07, 06:15
selamualejkum musliman

Dilaver vellait ,Je Jashte Temes , dhe te perseris edhe nje here shkrimin e mesiperm;


Pyetjet qe ke parashtroj tek Tema Pyetje -Pergjegjie.

Mos i ike temes .Qdo TEKST si Ikje nga Tema duhet te Largohet nga Moderatori yne modern Uliksi .Edhe ate(Uliksin) po e pres te na Argumentoj kete veper si Hallall ,pasi e lejoj ne shkrimin e tij te mesiperm.

ja kalofshi mire .

Selamualejkum musliman
Hasani

I nderuar Hasan,

Po me cudit qe paske marr kaq hez. Ti duke qene njohes i fes islame. Ti a po na pret ne mejdan a cka? Ahahahahaha E cka ma ke qit nje gaz ne kete nate.
Hasan deshta ne pika te shkurtra me e shtjellua kete situat qe po e krijon. Pavarsisht se kush eshte ne te drejt, ti pse po ngul kambe aq sigurt ne nje gje te tille. Po a nuk bene me pas opinjon different nga ty a? Deri sa nuk diskutojm lidhje me farze dhe fjale te cilat jane ne Kur'an, ceshtjet tjera te gjitha jane per argumentim-diskutin, gjersa te vihet te nje opinjon i drejt.Kuptohet duke pas si baze Kur'anin dhe Hadithet. Ti a i din 4 meth'hebet o djal.Kater shkolla te ndryshme islame. Po a ke dyshim ti ne kater imamet a? Ata kishin opinjone te ndryshme nga njani tjetri. Po hajt spjegona ti kete ceshtje pra?

Pra hasan begu, muj met siell nga mjek eminent se ka edhe beneficione nga pirja e duhanit. Po me mire eshte edhe me e preferueshme me then Allahu Alem, sesa me marr mbi vehte nje gje aq te rend. A thot Kur'ani, vet fjala e Zotit se; Une ju kame lehtesuar juve gjerat, jo si kame veshtirsuar ato. Edhe Profeti a.s. ka deklaruar; une kame ardh tek ju me sheriat te but dhe te leht...

Jane me miliona musliman qe i takojn keti drejtimi Hanefi. Ebu Hanifja ishte nje dietar i rrall qe ka lind ne boten islame. Nuk ka dyshim ne diturin dhe besimin e tij.

Pra i nderuar, feja islame na meson te jemi te siellshim ndaj njani tjetrit si dhe ndaj te tjerve. Kur replikohet duhet me i len edhe "kundershtarit" pak hapsire. Nuk shkon une dhe vetem une. Besoj se se shpejti do te paraqes nje teme lidhje me tefsirin-interpretimet e Kur'anit. Kush mundet me dhen interpretime dhe kush jo. Ne kete forum po japin gjithfar inpretimesh. Duhet shume kujdes kur te behet nje gje e tille.

Te pershendes me shpres se do te kemi biseda beneficiale dhe respekt reciprok. Duhet te jeme model per lexuesit, e jo te kunderten, pavarsisht kush cka thot ose ofendon. Kur te mbrojm ideollogjin islame ose ta mbrojm ashtu sic eshte islami vet ose me mire me hesht. Nuk po flas per ty me shume sesa per veten time. Po flas ne pergjithsi per te gjithe.

Me nderime Uliksi

Arb
18-02-07, 07:10
Po kush ke bre ky Islami per me lyp leje me pi duhan?

Kujt ia ban xhepi e shendeti le ta bojne tullug ne tana anet...

GURI SYLAJ
18-02-07, 10:35
Vallha beli..........
Po e paski ba tullug duahani more kete teme.

Duahani nuk hyn ne radhen e ; Gjakut per ushqim, Alkohaolit dhe Mishit te derrit....
Eshte i demshem por jo edhe i ndaluar ,bile ne ate kohe as qe dihej se egziston kjo bime .

Gjat leximit te disa shkrimeve pash disa moskujdesje qe n'a kundershtojne me veteveten si p.sh;
ndalohet ndertimi i Xhamive mbi varre e harrohet Xhamia e madhe e Stambollit "Sofija e Shenjet", e shume e shume kundrshtime tjera qe as nuk po e shoh te arsyeshme me i numru.
Jo rrale ,duke dasht te tregohemi te ditur ne tregojm anen tjeter te medaljes...
Si une ketu p.sh.
Po edhe disa tjere nuk jan shume larg meje..............

Albanian eX|PerT
02-04-07, 00:51
Guri, nėse nė atė kohė kur ka qenė Profeti Muhamed a.s. gjallė nuk ka ekzistuar duhani si bimė, mos harro se ka ekzistuar rregulli se ēdo gjė e dėmshme ėshtė e ndaluar nė fejėn Islame! Dhe kjo tregon se, edhe nėse mė vonė del diēka e re dhe e dėmshme ajo bėhet haram (e ndaluar)!


Sa i perket atyre gjėrave rreth varrezave, jeni shumė gabim! Tė ndėrtuarit e xhamijave nėpėr varre ėshtė e ndaluar rreptėsisht dhe pėr kėtė kam sjellur disa citate nga Profeti a.s., pėr ata qė dėshirojnė t'i pranojnė. Logjikisht tė shikohet kjo gjė, vallė a nuk ėshtė idhujtari e politeizėm tė adhurohet Zoti nėpėr varre? Pra ska dyshim se kjo gjė ndalohet!


Ju nderon!
Experti!