PDA

View Full Version : Musliman mos u perēani ju lutem....


falma_lotin
14-02-07, 18:09
Tė gjitha falėnderimet i takojnė vetėm All-llahut (xh.sh). Paqja dhe mėshira e tij qofshin mbi Pejgamberin (a.s), mbi familjen e tij mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė ditėn e gjykimit.
Ēdo hap qė ne hedhim na drejton drejt njė tė vėrtete tė pashmangshme, e cila pėr ne muslimanėt duhet tė jetė e tillė qė All-llahu (xh.sh) tė jetė i kėnaqur me tė.
Nė njė ajet All-llahu (xh.sh) thotė:
“Dhe jepni nga ajo qė ju kemi dhėnė juve, para se ndonjėrit prej jush ti vijė vdekja, e atėherė tė thotė: “O Zoti im, pėrse nuk ma shtyve edhe pak afatin (e vdekjes), qė tė jepja lėmoshė e tė bėhesha prej tė mirėve.”
Lė tė jemi tė pėrgatitur pėr kėtė moment. Le tė ndjekim rrugėn e profetit (a.s). Ne duhet te shijojmė pese gjera para se te vije vdekja. Dhe ndėr to ėshtė shijimi i jetės para vdekjes, sepse ēdo njeri e shijon jetėn, por duhet ditur si ta shijojmė ashtu qė ne tė jemi tė kėnaqur, por edhe All-llahu (xh.sh).
Ne njė poezi thuhej:
Kur Linda pashė njė rrugė me kthesa
Filloi tek materniteti
Dhe mbaroi tek varreza...
Po kėshtu kur kam qenė nė varreza kam parė foton e njė burri te ri nė moshė, poshtė sė cilės shkruhej:
Mos mė shikoni me habi,
Aty ku jeni ju isha edhe unė
Kėtu ku jam unė
Do tė vini edhe ju!...
Te gjithė njerėzit, edhe ata qė janė tė dhėnė shumė pas dynjasė i nėnshtrohen kėtij realiteti. Pra le tė punojmė punė tė mira para se libri i punėve tona tė ndalet... Dhe ndėr kėto punė ėshtė tė qėndruarit tė bashkuar. Ėshtė detyrė e jona qė mos tė pėrēahemi mos ta urrejmė njėri-tjetrin dhe mos tė lejojmė askėnd, qė t`i lejė muslimanėt tė shpėrndarė nė grupe. Sa njerėz mendojnė qė Islami ėshtė fe e terrorizimit. Sa e sa njerėz e mohojnė All-llahun (xh.sh). Dhe ne, fare mirė mund tė vazhdojmė shumė gjatė duke pėrmendur shembuj tė tillė. Ėshtė nė dorėn tonė ta ndryshojmė kėtė “realitet”, ku tė tjerėt mendojnė se ėshtė i tillė. Dua tė pėrmend shembullin e njė dijetari qė thotė: “Po tė jemi nė njė kamp shumė vetė. Dhe tė gjithė flenė pėrveē njėrit. Ky personi qė nuk po fle, sheh se ka rėnė zjarr nė kėtė kamp.
Dijetari parashtron njė pyetje.
Ky djalė ēfarė duhet tė bėjė? A duhet ta fik vetė zjarrin dhe njė pjesė e madhe e shokėve tė tij do tė vdesin, apo duhet tė zgjojė shokėt nga gjumi dhe tė gjithė bashkė ta fikun zjarrin. Unė jam i sigurt qė ēdo njeri nga ju do tė zgjidhtė alternativen e dytė. Tani po ju pyes unė ju. Ē`farė duhet tė bėjmė ne? A ta lėmė kėtė zjarr, kėtė fitne qė na ka kapluar sot e tė pėrēahemi apo tė gjithė tė ngrihemi tė bashkuar pėr ta fikur.
Mė tė vėrtetė qė Profeti (a.s) ka thėnė, se do tė vijė njė kohė ku pėr ta mbajtur Islamin do tė jetė sikur tė mbash njė gacė nė dorė. Pra, shpėrblimi i atij qė e mban kėtė gacė ėshtė Xhenneti!... Kurse ai qė ia kthen shpinėn kėtij Islami, fundi i tij ėshtė nė Xhehenem.
O ju besimtar le tė ngrihemi nga ky gjumė i thellė dhe tė luftojmė pėr tė qėndruar tė bashkuar. Shumė njerėz qė kanė pushtet po mundohen me mish e me shpirt, qė tė fikin dritėn e Islamit. Kurse ne nuk po bėjmė asgjė, vetėm merremi me debate tė kota. Nėpėr xhami nuk pėrmendet emri i All-llahut (xh.sh), ashtu siē ėshtė pėrmendur nė kohėn e tė parėve tanė...
Detyra e jonė ėshtė qė tė ngrihemi dhe tė zbatojmė obligimet fetare, obligimet ndaj njerėzve ta duam njėri-tjetrin pėr hir tė All-llahu (xh.sh), t`a japim selamin dhe mos te kemi turp qė jemi Musliman. All-llahu (xh.sh) thotė nė Kur`an:
“Unė u thashė: Kėrkoni falje zotit tuaj se ai vėrtet fal shumė. Ai ju lėshon shi me bollėk. Ju shumon pasurinė dhe fėmijėt. Ju bėn tė keni kopshte dhe ju jep lumturi.”
Kurse pėr ta forcuar besimin tonė dhe bashkimin tonė duhet qė edhe tė thėrrasim tė tjerėt nė kėtė fe. Duhet tė bėjmė durim sepse gjatė thirrjes do tė kemi shumė vėshtirėsi. Shumė vetė nuk e pranojnė fenė tonė, jo vetėm kjo por tė quajnė tė marrė ashtu siē e kanė quajtur Profetin (a.s).
All-llahu (xh.sh) i drejtohet Profetit (a.s) duke i thėnė:
“Ti je vetėm qortues i atij qė ia ka frikėn All-llahut” , po kėshtu nė njė ajet tjetėr All-llahu (xh.sh) thotė:
“Thuaj me tė vėrtetė qė udhėzimi i All-llahut ėshtė mė i drejtė”. Ne nuk kemi nė dorė udhėzimin e njerėzve. Prandaj edhe n.q.s njerėzit e mohojnė All-llahun (xh.sh) mos tė mėrzitemi apo tė shqetėsohemi shumė, sepse All-llhu xh.sh nuk ka nevojė pėr ne, ne jemi ata qė kemi nevojė pėr All-llahun! .
Dhe sė fundi le tė qėndrojmė tė bashkuar, le t`a duam All-llahun (xh.sh), le ti duam muslimanėt. Mos u pėrēani o vėllezėr! Mos e shkatėrroni veten tuaj. Mos e hidhni veten tuaj nė zjarr. All-llahu (xh.sh) na shpėrbleftė me Xhenetin e tij Firdeus. Amin!

arton bala
14-02-07, 19:04
jo mori cfarź perqarje ne mes te muslimanźve. kanź kaluar ato kohź, ne tani bile edhe po kerkojme paqe te sinqertź edhe me vellezerit madheshtore tane te krishtere edhe ortodoks bile. se e dijmź se pa njani tjetrin jemi vetem "gjysmź"

Agolli
14-02-07, 19:54
Pershendetje Falma_lotin :smile:

Une virtualitein e krahasoj me nje njeri te dehur dhe lidhem me ate qe thuhet.... se te dehurit dhe budallait leshoja rrugen, jo pse eshte i dehur apo budalla por pse eshte i preokupum me obligimet e perditeshem dhe bombardimet nga mediat dhe rrethanat sociale.....Pra keto jan nje nder faktoret kryesore te :frown: percarjes :frown: dhe qe besa ta ndrryshojn mendjen sa qel e mshel syte, me qare e pa qare.
Jam i vetdishem se ne realitet nuk jemi te tille, edhe nese jemi nuk na lejon ndergjegjia.
Jemi vellezer dhe motra te nje gjuhe, te nji kombi......musliman/katolik prap se prap e kemi te njejtin armik.


p.s. me fal nese nuk ju permbajta temes.

Agolli..........

hari mata hari
16-02-07, 01:04
Me mire te mos kisha lindur, por meqe kam lindur,
do te kishte qene me mire, te mos jetoja,
e meqe do te jetoj, me mire te mos vdisja,
meqe do te vdes,
do te kishte qene me mire, te mos jepja llogari,
meqe do te jap llogari, do te kishte qene me mire te mos denohesha...
...e nese denohem, te mos denohem pergjithmon!

Arb
16-02-07, 04:27
Kuj po i bahet kjo thirrje (Muslimane mos u percani ju lumte....)?

Ky forum nuk osht forum arapesh e as gabelesh te Azise...

Psikologu
16-02-07, 04:44
Tė gjitha falėnderimet i takojnė vetėm All-llahut (xh.sh). Paqja dhe mėshira e tij qofshin mbi Pejgamberin (a.s), mbi familjen e tij mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė ditėn e gjykimit.
Ēdo hap qė ne hedhim na drejton drejt njė tė vėrtete tė pashmangshme, e cila pėr ne muslimanėt duhet tė jetė e tillė qė All-llahu (xh.sh) tė jetė i kėnaqur me tė.
Nė njė ajet All-llahu (xh.sh) thotė:
“Dhe jepni nga ajo qė ju kemi dhėnė juve, para se ndonjėrit prej jush ti vijė vdekja, e atėherė tė thotė: “O Zoti im, pėrse nuk ma shtyve edhe pak afatin (e vdekjes), qė tė jepja lėmoshė e tė bėhesha prej tė mirėve.”
Lė tė jemi tė pėrgatitur pėr kėtė moment. Le tė ndjekim rrugėn e profetit (a.s). Ne duhet te shijojmė pese gjera para se te vije vdekja. Dhe ndėr to ėshtė shijimi i jetės para vdekjes, sepse ēdo njeri e shijon jetėn, por duhet ditur si ta shijojmė ashtu qė ne tė jemi tė kėnaqur, por edhe All-llahu (xh.sh).
Ne njė poezi thuhej:
Kur Linda pashė njė rrugė me kthesa
Filloi tek materniteti
Dhe mbaroi tek varreza...
Po kėshtu kur kam qenė nė varreza kam parė foton e njė burri te ri nė moshė, poshtė sė cilės shkruhej:
Mos mė shikoni me habi,
Aty ku jeni ju isha edhe unė
Kėtu ku jam unė
Do tė vini edhe ju!...
Te gjithė njerėzit, edhe ata qė janė tė dhėnė shumė pas dynjasė i nėnshtrohen kėtij realiteti. Pra le tė punojmė punė tė mira para se libri i punėve tona tė ndalet... Dhe ndėr kėto punė ėshtė tė qėndruarit tė bashkuar. Ėshtė detyrė e jona qė mos tė pėrēahemi mos ta urrejmė njėri-tjetrin dhe mos tė lejojmė askėnd, qė t`i lejė muslimanėt tė shpėrndarė nė grupe. Sa njerėz mendojnė qė Islami ėshtė fe e terrorizimit. Sa e sa njerėz e mohojnė All-llahun (xh.sh). Dhe ne, fare mirė mund tė vazhdojmė shumė gjatė duke pėrmendur shembuj tė tillė. Ėshtė nė dorėn tonė ta ndryshojmė kėtė “realitet”, ku tė tjerėt mendojnė se ėshtė i tillė. Dua tė pėrmend shembullin e njė dijetari qė thotė: “Po tė jemi nė njė kamp shumė vetė. Dhe tė gjithė flenė pėrveē njėrit. Ky personi qė nuk po fle, sheh se ka rėnė zjarr nė kėtė kamp.
Dijetari parashtron njė pyetje.
Ky djalė ēfarė duhet tė bėjė? A duhet ta fik vetė zjarrin dhe njė pjesė e madhe e shokėve tė tij do tė vdesin, apo duhet tė zgjojė shokėt nga gjumi dhe tė gjithė bashkė ta fikun zjarrin. Unė jam i sigurt qė ēdo njeri nga ju do tė zgjidhtė alternativen e dytė. Tani po ju pyes unė ju. Ē`farė duhet tė bėjmė ne? A ta lėmė kėtė zjarr, kėtė fitne qė na ka kapluar sot e tė pėrēahemi apo tė gjithė tė ngrihemi tė bashkuar pėr ta fikur.
Mė tė vėrtetė qė Profeti (a.s) ka thėnė, se do tė vijė njė kohė ku pėr ta mbajtur Islamin do tė jetė sikur tė mbash njė gacė nė dorė. Pra, shpėrblimi i atij qė e mban kėtė gacė ėshtė Xhenneti!... Kurse ai qė ia kthen shpinėn kėtij Islami, fundi i tij ėshtė nė Xhehenem.
O ju besimtar le tė ngrihemi nga ky gjumė i thellė dhe tė luftojmė pėr tė qėndruar tė bashkuar. Shumė njerėz qė kanė pushtet po mundohen me mish e me shpirt, qė tė fikin dritėn e Islamit. Kurse ne nuk po bėjmė asgjė, vetėm merremi me debate tė kota. Nėpėr xhami nuk pėrmendet emri i All-llahut (xh.sh), ashtu siē ėshtė pėrmendur nė kohėn e tė parėve tanė...
Detyra e jonė ėshtė qė tė ngrihemi dhe tė zbatojmė obligimet fetare, obligimet ndaj njerėzve ta duam njėri-tjetrin pėr hir tė All-llahu (xh.sh), t`a japim selamin dhe mos te kemi turp qė jemi Musliman. All-llahu (xh.sh) thotė nė Kur`an:
“Unė u thashė: Kėrkoni falje zotit tuaj se ai vėrtet fal shumė. Ai ju lėshon shi me bollėk. Ju shumon pasurinė dhe fėmijėt. Ju bėn tė keni kopshte dhe ju jep lumturi.”
Kurse pėr ta forcuar besimin tonė dhe bashkimin tonė duhet qė edhe tė thėrrasim tė tjerėt nė kėtė fe. Duhet tė bėjmė durim sepse gjatė thirrjes do tė kemi shumė vėshtirėsi. Shumė vetė nuk e pranojnė fenė tonė, jo vetėm kjo por tė quajnė tė marrė ashtu siē e kanė quajtur Profetin (a.s).
All-llahu (xh.sh) i drejtohet Profetit (a.s) duke i thėnė:
“Ti je vetėm qortues i atij qė ia ka frikėn All-llahut” , po kėshtu nė njė ajet tjetėr All-llahu (xh.sh) thotė:
“Thuaj me tė vėrtetė qė udhėzimi i All-llahut ėshtė mė i drejtė”. Ne nuk kemi nė dorė udhėzimin e njerėzve. Prandaj edhe n.q.s njerėzit e mohojnė All-llahun (xh.sh) mos tė mėrzitemi apo tė shqetėsohemi shumė, sepse All-llhu xh.sh nuk ka nevojė pėr ne, ne jemi ata qė kemi nevojė pėr All-llahun! .
Dhe sė fundi le tė qėndrojmė tė bashkuar, le t`a duam All-llahun (xh.sh), le ti duam muslimanėt. Mos u pėrēani o vėllezėr! Mos e shkatėrroni veten tuaj. Mos e hidhni veten tuaj nė zjarr. All-llahu (xh.sh) na shpėrbleftė me Xhenetin e tij Firdeus. Amin!


Źshtė me rendesi qe tė mos kalosh nga depresioni i shprehur ne kopjimin e teksteve tė tjera .
Mos behi zėdhendese e ketij mė poshtė sepse vdiq para sa ditesh nga kanceri .Edhe ky ishte ai qe bente thirrje pėr bashkimin e muslimanve ndersa hante dhe pinte ne Danimarkė.
<H2>

Abu Laban (http://nihonshu.blogsome.com/2007/02/04/abu-laban/)


http://ekstrabladet.dk/archive/00228/6a-2451_24-12-2006__228729d.jpg


</H2>

Tomori
16-02-07, 10:52
O besimtare Musliman ,mbahuni qe te gjithė mbas litarit e Allahut dhe mos u percani !Haaroni mospajtimet, bashkohuni dhe duajeni njėri-tjetrin ne emėr te Allahut.
Mos u grindni qe mos te perjetoni mossukses dhe zhdukje.
Tė gjithė ju jeni njė saf (rresht) ne betejen e afert te pergjakshme.
Mos lejoni qe pakica, te cileve u mungon dituria, ( Krishteret) t’ju percaje dhe te shkaterroje mundin tuaj.

arton bala
16-02-07, 11:27
O besimtare Musliman ,mbahuni qe te gjithė mbas litarit e Allahut dhe mos u percani !Haaroni mospajtimet, bashkohuni dhe duajeni njėri-tjetrin ne emėr te Allahut.
Mos u grindni qe mos te perjetoni mossukses dhe zhdukje.
Tė gjithė ju jeni njė saf (rresht) ne betejen e afert te pergjakshme.
Mos lejoni qe pakica, te cileve u mungon dituria, ( Krishteret) t’ju percaje dhe te shkaterroje mundin tuaj.


e more bukurosh, a doli gjihadisti prej shpelles a? per cilen "beteje te pergjakshme" flet ti?
mos harro se ka shume musliman ne shqiptari te cilet ma para ja ndrydhin koken cdo hoxhe arab sesa te ia lendojne nje thua vellaut katolik. edhe anasjelltash. krejt historia shqiptare ne 5 shekujt e fundit paska kalu pa asnje shenje ne intelektin tend, e ti kishe po me flet per "shqiperi etnike.."

mbyllu ne dhome se vjen allahu edhe ta shtin gishtin n“sy per kete shkrim ekskret.

Tomori
16-02-07, 11:51
e more bukurosh, a doli gjihadisti prej shpelles a? per cilen "beteje te pergjakshme" flet ti?
mos harro se ka shume musliman ne shqiptari te cilet ma para ja ndrydhin koken cdo hoxhe arab sesa te ia lendojne nje thua vellaut katolik. edhe anasjelltash. krejt historia shqiptare ne 5 shekujt e fundit paska kalu pa asnje shenje ne intelektin tend, e ti kishe po me flet per "shqiperi etnike.."

mbyllu ne dhome se vjen allahu edhe ta shtin gishtin n“sy per kete shkrim ekskret.


O more Dylber perse ngatron Kekun me Burekun..!
Kjo teme nuk ka fare lidhje me kombin dhe Shqiperine..!

-Po ta sqaroje per cilen beteje te pergjakshme e kam pas fjalen.

Tema ka lidhje me kėto tema.


Dyshimet dhe pėrgjigjet rreth tyre

Kreu i I

Shenjat e vogla tė fundit tė botės
Kuptimi gjuhėsor dhe domethėnia e shenjave tė fundit tė botės si dhe vėretjet e veēanta
Shenjat meėtė rėndėsishme te vogla te kijametit
Armagedoni
Armagedoni ndėrmjet muslimanėve dhe ithtarėve tė librit
Muslimanėt dhe Armagedoni

Kreu i II

Jetėgjatėsia e ymetit Islam
Shpjegime
Hadithe tė cilat flasin pėr jetėgjatesine e popujve dhe kuptimi i tyre
Shpjegimi i pėrgjithshėm i kėtyre haditheve
Llogaria dhe jetėgjatesia e popujve
Dėshmitė e ithatrėve tė librit pėr afrimin e fundit te botės

Kreu i III

Imam Mehdi
Imam Mehdi si hallke qė lidh shenjat e vogla me shenjat e mėdha tė kijametit
Kush ėshtė Imam Mehdi
Pėrshkrimi i Imam Mehdit
Ēfarė do tė thotė se: "Allahu do ta bėje tė mirė"
Koha e paraqitjes se Mehdiut
Ku do tė jetė saktė kjo lufte?
Paralajmerimet e paraqitjes sė Mehdiut
Cilat ngjarje do tė ndodhin ne kohėn e Mehdiut
Kronologjia kohore e luftrave kryesore te cilat do ti udheheqė Mehdiu
Pershkrimi i detajuar i luftrave tė cilat do ti udheheq Mehdiu
Lufta e pare pėr Gadishullin Arabik
Lufta e dytė Kunder Persisė (Iranit)
Lufta e tretė Ekspedita drejt Bizantit
Rrjedha e luftės, vendi i zhvillimit te saj dhe rezultatet
Lufta e katėrt dhe pushtimi i Kostandinopojes
Si do tė perfundoje pushtimi i Kostandinopojės?
Lufta e pestė.Lufta kundėr hebrejve
Luftėra tė tjera qė do ti udheheq Mehdiu

Kreu i IV

Mesihu Dexhall
Dexhali ėshtė shenja e parė e madhe e fundit te botės
Argumentimi i pohimeve se Dexhali ėshtė shenja e parė e madhe e fundit te botės
Pershkrimi i Mesihu Dexhalit
Disa hadithe tė cilat flasin pėr pamjen e Dexhalit
Ku gjendet tani Dexhali
A ėshtė Dexhali ai qė e ka parė Temim Ed-Dariu, ibn Saj-jad El Jehudi?
Kush e ka mbyllur Dexhalin?
Ku gjendet saktė vendi nė tė cilin ėshtė mbyllur Dexhali?
Vendi koha dhe shenjat e paraqitjes se Dexhalit Shkas pėr Daljen e Dexhalit
Koha e daljes se tij
Shenjat e paraqitjes sė Dexhalit
Intrigen te cilėn Dexhali do tė bėjė dhe mėynyra e mbrojtjes prej saj
Intriga e dexhallit
Mynyra e shpėtimit prej sprovave tė Dexhalit
Pse Dexhali nuk ėshtė i pėrmendur nė kuran?
Shkatarrimi i Dexhalit dhe pasuesve tė tij.

Kreu i V

Shenjat e mėdha tė fundit te botės
Shenjat qė do ti shohin besimtarėt
shenja e parė: Paraqitja e Dexhalit
Shenja e dytė: Zbritja e Isait , birit te Merjemes
Kur do tė zbrese Isai a.s?
Ku do tė zbrese Isai a.s?
Si do ta njohim atė?
Ēfarė do tė bėje kur tė zbresė?
Shenja e tretė: Jexhuxh Maxhuxhet
Kush janė jexhuxh Maxhuxhėt?Ku janė ata tani, kur do tė paraqiten?Si do tė duket sprova e tyre?
Pamja e tyre
Ku janė ata tani?
Ku gjendet ky mur?
Kur do tė dalin?
Ēfarė turbullirash do tė bėjnė?
Shenja e katert:Lindja e diellit nga perėndimi
Shenja e peste: Dalja e Kafshės
Pershkrimi i kafshės dhe prejardhja e saj
Shenja e gjashtė : Tymi
Shenjat qė besimtarėt nuk do ti shohin
Crregullimi i gjithėsisė dhe zhdukja e saj
Fryerja e parė nė sur e cila do tė shkaktoje frikė
Fryerja e dytė nė sur, e cila njerzit do ti shastisė dhe do ti vdesė
Fryerja e tretė nė sur, me tė cilėn do tė ndodhė ringjallja dhe tubimi

_________________
Vetėm me ndihmėn e Zotit xh.sh. arrihet qėllimi.

arton bala
16-02-07, 13:17
O more Dylber perse ngatron Kekun me Burekun..!
Kjo teme nuk ka fare lidhje me kombin dhe Shqiperine..!

-Po ta sqaroje per cilen beteje te pergjakshme e kam pas fjalen.

Tema ka lidhje me kėto tema.


Dyshimet dhe pėrgjigjet rreth tyre

Kreu i I

Shenjat e vogla tė fundit tė botės
Kuptimi gjuhėsor dhe domethėnia e shenjave tė fundit tė botės si dhe vėretjet e veēanta
Shenjat meėtė rėndėsishme te vogla te kijametit
Armagedoni
Armagedoni ndėrmjet muslimanėve dhe ithtarėve tė librit
Muslimanėt dhe Armagedoni

Kreu i II

Jetėgjatėsia e ymetit Islam
Shpjegime
Hadithe tė cilat flasin pėr jetėgjatesine e popujve dhe kuptimi i tyre
Shpjegimi i pėrgjithshėm i kėtyre haditheve
Llogaria dhe jetėgjatesia e popujve
Dėshmitė e ithatrėve tė librit pėr afrimin e fundit te botės

Kreu i III

Imam Mehdi
Imam Mehdi si hallke qė lidh shenjat e vogla me shenjat e mėdha tė kijametit
Kush ėshtė Imam Mehdi
Pėrshkrimi i Imam Mehdit
Ēfarė do tė thotė se: "Allahu do ta bėje tė mirė"
Koha e paraqitjes se Mehdiut
Ku do tė jetė saktė kjo lufte?
Paralajmerimet e paraqitjes sė Mehdiut
Cilat ngjarje do tė ndodhin ne kohėn e Mehdiut
Kronologjia kohore e luftrave kryesore te cilat do ti udheheqė Mehdiu
Pershkrimi i detajuar i luftrave tė cilat do ti udheheq Mehdiu
Lufta e pare pėr Gadishullin Arabik
Lufta e dytė Kunder Persisė (Iranit)
Lufta e tretė Ekspedita drejt Bizantit
Rrjedha e luftės, vendi i zhvillimit te saj dhe rezultatet
Lufta e katėrt dhe pushtimi i Kostandinopojes
Si do tė perfundoje pushtimi i Kostandinopojės?
Lufta e pestė.Lufta kundėr hebrejve
Luftėra tė tjera qė do ti udheheq Mehdiu

Kreu i IV

Mesihu Dexhall
Dexhali ėshtė shenja e parė e madhe e fundit te botės
Argumentimi i pohimeve se Dexhali ėshtė shenja e parė e madhe e fundit te botės
Pershkrimi i Mesihu Dexhalit
Disa hadithe tė cilat flasin pėr pamjen e Dexhalit
Ku gjendet tani Dexhali
A ėshtė Dexhali ai qė e ka parė Temim Ed-Dariu, ibn Saj-jad El Jehudi?
Kush e ka mbyllur Dexhalin?
Ku gjendet saktė vendi nė tė cilin ėshtė mbyllur Dexhali?
Vendi koha dhe shenjat e paraqitjes se Dexhalit Shkas pėr Daljen e Dexhalit
Koha e daljes se tij
Shenjat e paraqitjes sė Dexhalit
Intrigen te cilėn Dexhali do tė bėjė dhe mėynyra e mbrojtjes prej saj
Intriga e dexhallit
Mynyra e shpėtimit prej sprovave tė Dexhalit
Pse Dexhali nuk ėshtė i pėrmendur nė kuran?
Shkatarrimi i Dexhalit dhe pasuesve tė tij.

Kreu i V

Shenjat e mėdha tė fundit te botės
Shenjat qė do ti shohin besimtarėt
shenja e parė: Paraqitja e Dexhalit
Shenja e dytė: Zbritja e Isait , birit te Merjemes
Kur do tė zbrese Isai a.s?
Ku do tė zbrese Isai a.s?
Si do ta njohim atė?
Ēfarė do tė bėje kur tė zbresė?
Shenja e tretė: Jexhuxh Maxhuxhet
Kush janė jexhuxh Maxhuxhėt?Ku janė ata tani, kur do tė paraqiten?Si do tė duket sprova e tyre?
Pamja e tyre
Ku janė ata tani?
Ku gjendet ky mur?
Kur do tė dalin?
Ēfarė turbullirash do tė bėjnė?
Shenja e katert:Lindja e diellit nga perėndimi
Shenja e peste: Dalja e Kafshės
Pershkrimi i kafshės dhe prejardhja e saj
Shenja e gjashtė : Tymi
Shenjat qė besimtarėt nuk do ti shohin
Crregullimi i gjithėsisė dhe zhdukja e saj
Fryerja e parė nė sur e cila do tė shkaktoje frikė
Fryerja e dytė nė sur, e cila njerzit do ti shastisė dhe do ti vdesė
Fryerja e tretė nė sur, me tė cilėn do tė ndodhė ringjallja dhe tubimi

_________________
Vetėm me ndihmėn e Zotit xh.sh. arrihet qėllimi.


une ne kete shkrimin tend te fundit nuk i kuptova shumicen e fjaleve (shprehjeve).

por nje po me intereson: qysh mundesh te thuash:

"Tė gjithė ju jeni njė saf (rresht) ne betejen e afert te pergjakshme.
Mos lejoni qe pakica, te cileve u mungon dituria, ( Krishteret) t’ju percaje dhe te shkaterroje mundin tuaj."

e te mendosh se kjo teme nuk ka lidhje me shqiptarine?

Tomori
16-02-07, 13:23
une ne kete shkrimin tend te fundit nuk i kuptova shumicen e fjaleve (shprehjeve).

por nje po me intereson: qysh mundesh te thuash:

"Tė gjithė ju jeni njė saf (rresht) ne betejen e afert te pergjakshme.
Mos lejoni qe pakica, te cileve u mungon dituria, ( Krishteret) t’ju percaje dhe te shkaterroje mundin tuaj."

e te mendosh se kjo teme nuk ka lidhje me shqiptarine?


I nderuari "arton bala" te lutem me thuaj ;
Ku kam cekur une ne ket teme Shqiptarine ose fjalen Shqiptar..?!

Te lutem mos ja fut kot orr Burri dheut ..!

arton bala
16-02-07, 13:39
I nderuari "arton bala" te lutem me thuaj ;
Ku kam cekur une ne ket teme Shqiptarine ose fjalen Shqiptar..?!

Te lutem mos ja fut kot orr Burri dheut ..!

po une te pyeta per cilen lufte te pergjakshme po flet. trego ti cila koka kjo lufte, nese jo lufta e "shenjte ilsamike" (gjihad).

Tomori
16-02-07, 14:07
po une te pyeta per cilen lufte te pergjakshme po flet. trego ti cila koka kjo lufte, nese jo lufta e "shenjte ilsamike" (gjihad).

Po ju pergigjem:

"arton bala" :
me te vėrtetė ėshtė duke u mbushur mozaiku rreth betejes se madhe te Armagedonit,te cilin e quajne kėshtu te krishteret dhe hebrenjte ne librat e tyre te shenjtė,


Pėr te cilėn Muhamedi s.a.v.s. ka thėnė:
”Romakėt me ju do tė vendosin marrėveshje paqesore,dhe do tė luftoni bashke me ta kundėr armikut te perbashket.Do te fitoni dhe do tė siguroni placka te luftės dhe siguri

‘.Pėr kėtė beteje te madhe te permasave botėrore e cila do tė jetė shumė shkaterrimtare,po bėhen pergatitje te mėdha.
”Me siguri se po bėhen pergotitjet pėr njė beteje ne Lindjen e Afert,rreth vendeve te rėndėsishme strategjike.Nuk ėshtė plotėsisht e qartė se cila ėshtė ajo anė e kundėrt te cilės do tė luftojne dhe e cila do tė perjetoje disfate te plotė”.

Muhamedi s.a.v.s. na ka lajmeruar,ndėrsa ėshtė vėrtetuar se ai e thotė vetėm te vėrtetėn,ne trasmetimet e besueshme pėr njė beteje te madhe strategjike.

Ajo do tė jetė lufte e aleateve (pra botėrore):muslimaneve dhe romakeve (krishtereve) ne njėrėn anė,kundėr njė fuqie tjetėr

.Dote fitojme ne te ,mirėpo nuk e dimė se cila ėshtė ajo anė e cila do tė luftojė kundėr nesh dhe e cila do tė perjetoje disfate te pashmangshme.

Ndoshta ėshtė blloku komunist,gjegjesisht ushtria ruse,kineze dhe aleateve tė tyre.
Ndoshta ajo ėshtė ushtri e shiiteve (Iran,Irak dhe aleatėt e tyre).Ndoshta te gjithė ata do tė jenė ne njė tabor qe do tė pesoje disfate.
Por,Allahu e di me sė miri se c’ka do tė ndodhė.

arton bala
16-02-07, 14:21
Po ju pergigjem:

"arton bala" :
me te vėrtetė ėshtė duke u mbushur mozaiku rreth betejes se madhe te Armagedonit,te cilin e quajne kėshtu te krishteret dhe hebrenjte ne librat e tyre te shenjtė,


Pėr te cilėn Muhamedi s.a.v.s. ka thėnė:
”Romakėt me ju do tė vendosin marrėveshje paqesore,dhe do tė luftoni bashke me ta kundėr armikut te perbashket.Do te fitoni dhe do tė siguroni placka te luftės dhe siguri

‘.Pėr kėtė beteje te madhe te permasave botėrore e cila do tė jetė shumė shkaterrimtare,po bėhen pergatitje te mėdha.
”Me siguri se po bėhen pergotitjet pėr njė beteje ne Lindjen e Afert,rreth vendeve te rėndėsishme strategjike.Nuk ėshtė plotėsisht e qartė se cila ėshtė ajo anė e kundėrt te cilės do tė luftojne dhe e cila do tė perjetoje disfate te plotė”.

Muhamedi s.a.v.s. na ka lajmeruar,ndėrsa ėshtė vėrtetuar se ai e thotė vetėm te vėrtetėn,ne trasmetimet e besueshme pėr njė beteje te madhe strategjike.

Ajo do tė jetė lufte e aleateve (pra botėrore):muslimaneve dhe romakeve (krishtereve) ne njėrėn anė,kundėr njė fuqie tjetėr

.Dote fitojme ne te ,mirėpo nuk e dimė se cila ėshtė ajo anė e cila do tė luftojė kundėr nesh dhe e cila do tė perjetoje disfate te pashmangshme.

Ndoshta ėshtė blloku komunist,gjegjesisht ushtria ruse,kineze dhe aleateve tė tyre.
Ndoshta ajo ėshtė ushtri e shiiteve (Iran,Irak dhe aleatėt e tyre).Ndoshta te gjithė ata do tė jenė ne njė tabor qe do tė pesoje disfate.
Por,Allahu e di me sė miri se c’ka do tė ndodhė.

me vjen keq zoteri por nuk kuptoj kete shkrim. sepse nuk e kam te qarte cili citim eshte i dikujt tjeter (pra i muhamedit) e cili i yti.

po me duket se ti mundohesh te thuash se nje lufte ne te ardhmen eshte e parapare edhe ne kuran. a po?

nese po, atehere une te them se cfaredo qofte kjo lufte (pra a luftojne shiitet kunder suniteve, apo te krishteret kunder muslimaneve, apo komunistet kunder kapitalisteve e tj.), kjo lufte nuk guxon te kete lidhje me ne si shqiptarź. nuk eshte detyre e jona te kontribojme per njeren apo tjetren ane. nese sheiitet e thirrin gjihadin kunder suniteve apo kunder te krishtereve, neve si muslimanź shqiptare as nuk duhet me na kersitź palla per kete gje. sepse cdo veprim tjeter do te ishte vellavrasje, ngase ne popullin tone kemi pjestare te te gjitha ketyre "rrymave". per ate une kisha bere c“mos qe vellezerit e mi te pavaresohen sa me shpejt nga "rryma" te ciles ai i perket.

Albanian eX|PerT
16-02-07, 15:31
Tomor, a nuk po e sheh, se ky arton bal(i)a, nuk eshte duke e dit se cka eshte duke folur.

Kjo teme, eshte e serveruar ne menyre urdherore nga autorja, e cila ben keshille-urdher, te mos percahemi NE MUSLIMANET. Ju qe s'jeni musliman, s'keni aspak kompetence ne kete teme, e nese flisni, duhet kuptuar se jeni jashte temes, sepse te perqendrohesh ne teme, d.t.th. se pari te jesh mysliman.

Albanian eX|PerT
16-02-07, 15:49
Arton! Rreth "luftes se shenjte" xhihadit!

Fjala Arabe “xhihad”, e cila shpesh pėrkthehet si “Luftė e Shenjtė”, thjesht do tė thotė “pėrpjekje”. Fjala “luftė” nė Arabisht ėshtė “harb”, jo ”xhihad”. “Pėrpjekja”, dmth “tė bėrit xhihad” pėr ta mbrojtur Islamin, muslimanėt apo tė ēlirohet njė vend ku muslimanėt janė tė shtypur, me siguri lejohet (madje edhe inkurajohet) nė Islam.

arton bala
17-02-07, 12:13
Arton! Rreth "luftes se shenjte" xhihadit!

Fjala Arabe “xhihad”, e cila shpesh pėrkthehet si “Luftė e Shenjtė”, thjesht do tė thotė “pėrpjekje”. Fjala “luftė” nė Arabisht ėshtė “harb”, jo ”xhihad”. “Pėrpjekja”, dmth “tė bėrit xhihad” pėr ta mbrojtur Islamin, muslimanėt apo tė ēlirohet njė vend ku muslimanėt janė tė shtypur, me siguri lejohet (madje edhe inkurajohet) nė Islam.djali i mamit,

nese mundesh me m“tregu per cilen lufte te pergjakshme flet tomori, mire, nese jo mos me flit per fjale se une tallem me to edhe me ata njerez e ato krijesa nga te cilet keto atehere. a te ka marre malli per "ilahi" a la arton bal(i)a?? e devijojne temen edhe me shume, se sa per mua me gjithe qejf. tregom a ka kurani dova qe mundesh mi ia thone nje njeriu qe i ka 72 kg kafir per mi bo perseri musulumon iluhamdurilah (e theva gjuhen tuj e shqiptu kete muhalif). thuma nje te forte prej tyne mos ndoshta behem expert si ti. deri atehere une e ti jemi me nivele me mija milja largź, jo horizontalisht, vertikalisht..

arton bala
17-02-07, 12:16
djali i mamit,

nese mundesh me m“tregu per cilen lufte te pergjakshme flet tomori, mire, nese jo mos me flit per fjale se une tallem me to edhe me ata njerez e ato krijesa nga te cilet keto vijne. a te ka marre malli per "ilahi" a la arton bal(i)a?? e devijojne temen edhe me shume, se sa per mua me gjithe qejf. tregom a ka kurani dova qe mundesh mi ia thone nje njeriu qe i ka 72 kg kafir per mi bo perseri musulumon iluhamdurilah (e theva gjuhen tuj e shqiptu kete muhalif). thuma nje te forte prej tyne mos ndoshta behem expert si ti. deri atehere une e ti jemi me nivele me mija milja largź, jo horizontalisht, vertikalisht..

korigjim per "di capiron" ;-))))

Albanian eX|PerT
17-02-07, 19:55
Arton! Rreth "luftes se shenjte" xhihadit!

Fjala Arabe “xhihad”, e cila shpesh pėrkthehet si “Luftė e Shenjtė”, thjesht do tė thotė “pėrpjekje”. Fjala “luftė” nė Arabisht ėshtė “harb”, jo ”xhihad”. “Pėrpjekja”, dmth “tė bėrit xhihad” pėr ta mbrojtur Islamin, muslimanėt apo tė ēlirohet njė vend ku muslimanėt janė tė shtypur, me siguri lejohet (madje edhe inkurajohet) nė Islam.

Arton bal(i)a, ... pershendetje i nderuar. Nuk devijoj nga tema sikur ju. Nese keni per te thene ndonje gje rreth kesaj thuaj, perndryshe hesht, se me i mencur keshtu do te dukeshe.:biggrin:

Lijanna
22-02-07, 18:14
Falma lotin, vendin qe e paske gjetur per te bere keshilla...:confused:

Albanian eX|PerT
22-02-07, 20:03
Falma lotin, vendin qe e paske gjetur per te bere keshilla...:confused:
E nderuara Lijanna, mendoj qe falma_lotin, ka qene shume korrekte ne zgjedhjen e vendit te ekspozimit te kesaj keshille, qe ajo e ka pare te nevojes te ia paraqes muslimaneve, porse vleren dhe seriozitetin e temes, ia humbin keta anetare te pandergjegjshem e te pa edukat, qe bejne kete mosperfillje ndaj temave Islame. Faji nuk eshte tek falma_lotin, te pakten, ajo kete teme e ka postuar tek: Mesime nga Kur'ani.

Me rrespekt
albanian expert

SoKoLi-i-Maleve
23-02-07, 04:32
E nderuara Lijanna, mendoj qe falma_lotin, ka qene shume korrekte ne zgjedhjen e vendit te ekspozimit te kesaj keshille, qe ajo e ka pare te nevojes te ia paraqes muslimaneve, porse vleren dhe seriozitetin e temes, ia humbin keta anetare te pandergjegjshem e te pa edukat, qe bejne kete mosperfillje ndaj temave Islame. Faji nuk eshte tek falma_lotin, te pakten, ajo kete teme e ka postuar tek: Mesime nga Kur'ani.

Me rrespekt
albanian expertMe kesi miqesh dhe mbrojtsa si ju dhe kompanija e juaj ,Islami ska nevoj per tjer anmiq!

Reana
23-02-07, 05:53
djali i mamit,

nese mundesh me m“tregu per cilen lufte te pergjakshme flet tomori, mire, nese jo mos me flit per fjale se une tallem me to edhe me ata njerez e ato krijesa nga te cilet keto atehere. a te ka marre malli per "ilahi" a la arton bal(i)a?? e devijojne temen edhe me shume, se sa per mua me gjithe qejf. tregom a ka kurani dova qe mundesh mi ia thone nje njeriu qe i ka 72 kg kafir per mi bo perseri musulumon iluhamdurilah (e theva gjuhen tuj e shqiptu kete muhalif). thuma nje te forte prej tyne mos ndoshta behem expert si ti. deri atehere une e ti jemi me nivele me mija milja largź, jo horizontalisht, vertikalisht..

Hahahahhaha...Tomori ka pare enderr pastaj ka vazhduar ta flas jerm dhe ne te tjeret kemi degjuar jermine, dhe tani diskutojme per te:tongue: !!!

Po nje e njejta liber e shkruar dy mije vite me pare e pastaj e kopjuar, e perkthyer dhe e pershtatur nga te tjere, dhe tani cajme koken jo muslimanet me te mire, jo te krishteret me te mire....
po keta te gjithe te njejte jane- merr njerin, plas tjeterin...se besojne po ne te njetat perralla te Armagedonit e betereve te ngjashme, jane kunder shkences, kunder shtetit, kunder demokracise, kunder lirive dhe te drejtave te njeriut...po e njeta turme me te njetat gjepura, vetem se emrin e kane ndryshe-por ne esence, krejtesisht te njejte...

prandaj pergjate historise burreshtetasit e mencur, ne shtetet e tyre kane ndare KREJTESISHT religjionin prej aferave shteterore-dhe ne ato shtete sot ka zhvillim dhe perparim-ndersa ne ato shtetete ku prrallagjinjeve te fese akoma u lejohet te perzihen ne cdo gje, TE GJITHE deshirojne te largohen dhe te emigrojne ne perendim!!!

SoKoLi-i-Maleve
24-02-07, 06:53
Hahahahhaha..

prandaj pergjate historise burreshtetasit e mencur, ne shtetet e tyre kane ndare KREJTESISHT religjionin prej aferave shteterore-dhe ne ato shtete sot ka zhvillim dhe perparim-ndersa ne ato shtetete ku prrallagjinjeve te fese akoma u lejohet te perzihen ne cdo gje, TE GJITHE deshirojne te largohen dhe te emigrojne ne perendim!!!Pajtohem plotsisht me ket paragraf qe keni shkrua ketu.

krijuesiii
24-02-07, 09:52
...E nderuar Moter falma_lotin te pershendes per nje teme te till inkurajues Allahu te meshirofte e te shperblefte, cdo thirrje dhe Dua Drejtuar te Dashurit ALLLAHUT Meshiruesit e meshirebersite qe Muslimanet ku do ne bote te mbahene ne rrugen e drejte te Dinite Islam eshte nje Fuqizim nje dashuri dhe nje repekt per te gjithe ne, por edhe nje thirrje per te gjithe ata qe deshirojn te largohen nga erresira ignjorante e te vine nen ndriqimin e Allahut, te vine per te pastruar Zemrat e tyre me besim dhe falimenderim per gjithe ato te mira qe ua ka dhuruar Allahu...


...Myslimanet duhet te kene kujdes dhe te mos behen preh e ignjorantev dhe te pabeseve duhet ta shtrin doren dhe ta lidhine Besen Vllau me Vellan, siq thote nje Ilahi e Adem Ramadanit pa ja shtri doren Vllaut ndihma e Zotit ska me mberri...


...I bashkangjite me gjithe shpirte kesaj thirrje te bukur e te sinqerte dhe ne duat e mija qe Myslimanet ne te ardhmen te jene sa me te bashkuar sa me te ndriture me dituri dhe dini Islam...

...Zoti na meshirofte e na udhezofte...


tungiii

Artisti
24-02-07, 12:20
Kuj po i bahet kjo thirrje (Muslimane mos u percani ju lumte....)?

Ky forum nuk osht forum arapesh e as gabelesh te Azise...


Hahahahahhhahaaa oooooooooo Arb more hahahahahahahahahhaha.

Artisti
24-02-07, 12:24
Tash pak seriozitet

Muslimanet nuk mund te jene bashke sepse besimi i tyre nuk eshte besimi ne Zotin, por eshte besimi klanor, per kete nuk kane pasur dhe nuk do te kene kurre Komb per te besuar ne Zotin dhe interesat e Kombit, ata per interesa klanore e shajne Zotin dhe bejne luftra mes veti.


.

Lijanna
24-02-07, 15:30
Tash pak seriozitet

Muslimanet nuk mund te jene bashke sepse besimi i tyre nuk eshte besimi ne Zotin, por eshte besimi klanor, per kete nuk kane pasur dhe nuk do te kene kurre Komb per te besuar ne Zotin dhe interesat e Kombit, ata per interesa klanore e shajne Zotin dhe bejne luftra mes veti.


.

Cilet musliman qenkan duke bere lufte mes vete, se nuk qenkam ne dijeni per nje gje te tille???

Artisti
24-02-07, 15:55
Cilet musliman qenkan duke bere lufte mes vete, se nuk qenkam ne dijeni per nje gje te tille???

Lijana, nuk eshte tragjike qe nuk je ne dijeni se nuk pritoj me te tregue.

Ne Irak po i thojne te gjithe veti musliman, shiitet po luftojn kunder sunitve.

Ne Kosove po thojne se 90 % jane musliman, po luftojn ata te rrymes Vehabi me ata qe deri tash e kane praktikue ndryshe.

.

Albanian eX|PerT
24-02-07, 16:14
Nuk e di cka shihni tek vetja e juaj, qe po i jepni kaq kompetenca vetvetes, per te folur per gjera qe as nuk ia keni fare iden.

Artisti
24-02-07, 16:19
Nuk e di cka shihni tek vetja e juaj, qe po i jepni kaq kompetenca vetvetes, per te folur per gjera qe as nuk ia keni fare iden.


Shoku i te gjithve pershendetje, a nuk eshte ashtu si e thashe a ?

Vehabit e ne pergjithesi jane ata te cilet po mundohen me sjell sistemin e tyre, ne te cilin sistem ka komptenca vetem sheiku, e kjo menyre quhet komunizem.


.

Artisti
24-02-07, 16:20
Shoku i te gjithve pershendetje, a nuk eshte ashtu si e thashe a ?

Vehabit e ne pergjithesi jane ata te cilet po mundohen me sjell sistemin e tyre, ne te cilin sistem ka komptenca vetem sheiku, e kjo menyre quhet komunizem.


.


... e ne pergjithesi muslimanet jane ata te cilet.... pastaj vazhdon si me lart


.

Reana
24-02-07, 16:28
...Myslimanet duhet te kene kujdes dhe te mos behen preh e ignjorantev dhe te pabeseve duhet ta shtrin doren dhe ta lidhine Besen Vllau me Vellan, siq thote nje Ilahi e Adem Ramadanit pa ja shtri doren Vllaut ndihma e Zotit ska me mberri...
Besa eshte virtyt i shqiptareve dhe ASPAK i islamit.

E kend e ke vlla ti, dihet mire:
definitivisht jo-shqiptaret...
Bese me magjup, nuk e di qe egziston!!!

SoKoLi-i-Maleve
25-02-07, 06:49
Besa eshte virtyt i shqiptareve dhe ASPAK i islamit.

E kend e ke vlla ti, dihet mire:
definitivisht jo-shqiptaret...
Bese me magjup, nuk e di qe egziston!!!Shum e vertete!

gazi-de
25-02-07, 13:08
Se pati e pershendes autorene e temes falma lotin...
Ketu shume qenkane hy gabim,cka po muje une me e pa siper,ne kete forume po shkruane"Mesime nga Kurani"pere ata qe dojne ta lexojne dhe ta kupetojne respeketin ndaje forumite dhe njerzve tjere..
Shume ketu po e lidhine fene Islame me kulture Arabe,ase nje fe nuke ka te perbej me kulture,kultura eshte kulture feja eshte fe.
Une per vete jetoje ne mergime,dhe kame taku dhe kame shok prej shteteve arabe,une vete e kame pa qe sidomos arabet pore edhe iranenjanet,e kane shume te perzire fene me kultur.
Per shembulle Irani(Persia)e kane perzi fene me kulture,kurse kultura e tyre eshte nder kultura me e pare ne civilizimin botrore.
Te shikojme ne Irank,ne Irake eshte qyteti me i vjeter ne bote(Babiloni),atu ja ka fillu me se pari qytetrimi botror,kurse ata ata e kane kulturen nder me te vjeter ne bote,kurse ajo kultur ka mbete edhe sote.
Pore me ardhejen e Islamite eshte perzi me kulturene e tyre.
Kurse bota perendimore eshef Islamin,se qka bejne arabet apo popujet tjere,me kulturen e tyre.
Kultuta e Islamite eshte Kurani,jo kultura Arabe apo Turke,sikure shume njerez e shikojen arabet,turqit,iranejanet apo popuje tjer dhe kulturen e tyre,dhe e lidhine me fjalen islame.Normale qe Islami rrjedhe prej arabeve,sikure shume fe tjera qe vine prej Azie,apo tokave Arabe.
Ne kohen e sodit,arabet vete po e keq perdorine fene per interesat e tyre,si shume here ne kete bote qe eshte keqperdore feja pere interesa personale,te kem edhe nje me die qe sot nuke jene vetem arabet,qe e keq perdorin I slamine pore ka edhe popuje tjere jo Islame(nuke e kame fjalet pere te gjithe arabet,se ndo kushe me keq kuptone).
Me falni se edhe une dola pake preje teme,pore deshta pake ti sqaroje dis shkrime te tjerve.
Une i luse kushe eshte Muslimon,i luse qe mose ti shikojem prapagandate edhe thashe e thaneat e tjerve,edhe te atyre qe mendojen qe jane Muslimone,dhe e keqperedorune ate pere interesat e tyre personale.
Kultura dhe Kushtetuta e muslimonve eshte edhe do te jete,deri ne perfundimine e kesaj bote KURANI,motra dhe vllezet,KURANI:
Dhe per ata te tjetet qe "fatekeqsishte" nuke besojne ne kete Kushtetute apo Kulture,i luse qe mose ta shikojne me kultura,te llojellojeshme arabe apo botrore.

Kurse ata qe e ndjejene vehten Muslimone,dhe qe besojen ne Kulturen dhe Kushtetutene,deri ne mbarime te kesje bote,qe quhete KURANE,
dhe mese te bine kurthe e te tjerve,qe gjdo here mundohen ta ta qesine poshte kete pasuri dhe keto fjale te ALLAHUTE(ZOTIT)....

me respekete gazi-de

krijuesiii
26-02-07, 00:21
Tash pak seriozitet

Muslimanet nuk mund te jene bashke sepse besimi i tyre nuk eshte besimi ne Zotin, por eshte besimi klanor, per kete nuk kane pasur dhe nuk do te kene kurre Komb per te besuar ne Zotin dhe interesat e Kombit, ata per interesa klanore e shajne Zotin dhe bejne luftra mes veti.


.


...mire qe po dishe cfare eshte serioziteti?! edhe si po shkruajka, po te ishe serioze se pari sdo perzihesh ne nje Forum qe flitet per Kur-anin dhe Islamin mbas deklaron se nuk ke besim te till...

se 2-ti te jeshe Musliman do te thote nenshtrim i Zote dhe vetem besimin ne ZOTIT NJE...

se 3-ti sa per luften qe bejen njerzit qe jane Musliman nder veti jane pjes strategjis se armiqeve te tyre


tungiii