PDA

View Full Version : Truri thotė gjithmonė tė vėrtetėn


Albanian eX|PerT
16-02-07, 00:44
Truri thotė gjithmonė tė vėrtetėn

Astrit Lulushi
Zeri i Amerikes, Uashington
19-12-2006


Thuhet se kamera nuk tė gėnjen, por tani shkencėtarėt nė Nju Xhersi kanė njė tjetėr fjalė tė urtė; truri nuk gėnjen kurrė. Shkencėtarėt po punojnė pėr veēimin dhe paraqitjen grafike tė valėve qė krijohen nė tru kur personi mashtron ose thotė njė gėnjeshtėr.

Doktor Julian Kinan po punon nė pėrsosjen e imazhit tė trurit pėr zbulimin e gėnjeshtrės. Lisa ėshtė pjesmarrėse nė eksperiment. Asaj i kėrkohet tė gėnjejė, ndėrkohė qė nė dorė i vendosen fije qė lidhen me njė aparat i cili tregon imazhin e neuroneve tė trurit tė saj. Lisa ėshtė njė tifoze e madhe e klubit sportiv tė bejsbollit Janki tė Nju Jorkut. Pėr tė vlerėsuar shkencėrisht qė Lisa nė mendjen e saj gėnjen, doktor Kinan i kėrkon asaj tė thotė se ėshtė tifoze e skuadrės Red Soks tė Bostonit, rivale e skuadrės Janki. Imazhe tė skuadrės Red Soks dalin nė njė ekran, ndėrsa Lisa zgjedh kėto imazhe, pavarėsisht se ajo parapėlqen skuadrėn Janki. Doktor Kinan skanon pjesėn e djathtė ballore tė trurit tė saj, zonė qė besohet se ėshtė pėrgjegjėse pėr mashtrime dhe gėnjeshtra. Dora e Lisės dridhet ndėrsa ajo u pėrgjigjet pyetjeve. Skanimi nxit njė elektrodė pėr t’i dhėnė Lisės njė goditje tė lehtė elektrike qė shkaton dridhje nė dorėn e saj. Kur ajo gėnjen, dora e saj dridhet mė fuqishėm. Grafiku nė valėn e trurit tė saj gjithashtu tregon njė ndryshim tė thellė sa here qė ajo gėnjen. Thellėsia e grafikut pėrfaqėson shtimin e veprimtarisė nė atė zonė tė trurit. Doktor Julian thotė se kjo ndodh sepse pėr tė thenė njė gėnjeshtėr duhet mė shumė energji, pėr arsye se fillimisht truri mendon tė vėrtetėn dhe pastaj pėrpiqet tė krijojė variantin tjetėr, gėnjeshtrėn. Pas kėsaj, doktor Kinan e ndryshon drejtimin e pyetjeve dhe i kėrkon Lisės tė zgjedhė skuadrėn e saj preferuese, pra tė tregojė tė vėrtetėn e tė thotė se ėshtė tifoze e skuadrės Janki. Kur Lisa thotė tė vėrtetėn, dora e saj nuk dridhet dhe valėt e trurit nuk tregojnė atė veprimtari tė ethėshme siē ndodhte nė rastin kur ajo gėnjente.Gjatė disa provave, doktor Kinan dėrgon njė puls tė dytė mikro-eletrik nė zonėn e trurit qė dyshon se ėshtė pėrgjegjėse pėr gėnjeshtrėn. Ai thotė se kjo ndėrhyrje gjithashtu pakėson nė njė farė shkalle aftėsinė pėr tė gėnjyer besueshėm. Doktor Kinan mendon se pėr kėtė njė prej kandidatėve kryesorė ėshtė zona e trurit nė pjesėn e sipėrme tė ballit e njohur si Sajrusi i veēuar, qė ka funksione tė ndryshme. Por kur kjo zone mpihet ose hiqet, njerėzit humbasin aftėsinė pėr tė gėnjyer ose nuk dinė tė gėnjejnė bindshėm.
Gjatė njė eksperimenti tjetėr, Xhejsėn duhet tė vlerėsojė karakterin e vet. Nė kėto raste, ėshtė e natyrėshme qė njerėzit ta vlerėsojnė veten pozitivisht nė mėnyrė tė ekzagjeruar, pra mashtrojnė veten. Doktor Kinan thotė se disa zona tė trurit tė cilat marrin pjesė nė kėtė vetmashtrim duket se e shtojnė aktivitetin e tyre gjatė kėsaj periudhe. Zonat ballore tė trurit dhe zonat mbiballore eksitohen shumė jo vetėm kur njeriu mashtron apo gėnjen tė tjetrėt, por edhe kur i bėn qejfin vetes. Doktor Kinan thotė se nė tė ardhmen zbulimi i gėnjeshtrės duke ndjekur valėn e trurit do tė jetė mėnyra mė e mire sesa mėnyra me aparatet e deritanishme qė pėrdoren pėr zbulimin e gėnjeshtrės.

panta_rhei
16-02-07, 01:08
Truri thotė gjithmonė tė vėrtetėn

Astrit Lulushi
Zeri i Amerikes, Uashington
19-12-2006


Thuhet se kamera nuk tė gėnjen, por tani shkencėtarėt nė Nju Xhersi kanė njė tjetėr fjalė tė urtė; truri nuk gėnjen kurrė. Shkencėtarėt po punojnė pėr veēimin dhe paraqitjen grafike tė valėve qė krijohen nė tru kur personi mashtron ose thotė njė gėnjeshtėr.

Doktor Julian Kinan po punon nė pėrsosjen e imazhit tė trurit pėr zbulimin e gėnjeshtrės. Lisa ėshtė pjesmarrėse nė eksperiment. Asaj i kėrkohet tė gėnjejė, ndėrkohė qė nė dorė i vendosen fije qė lidhen me njė aparat i cili tregon imazhin e neuroneve tė trurit tė saj. Lisa ėshtė njė tifoze e madhe e klubit sportiv tė bejsbollit Janki tė Nju Jorkut. Pėr tė vlerėsuar shkencėrisht qė Lisa nė mendjen e saj gėnjen, doktor Kinan i kėrkon asaj tė thotė se ėshtė tifoze e skuadrės Red Soks tė Bostonit, rivale e skuadrės Janki. Imazhe tė skuadrės Red Soks dalin nė njė ekran, ndėrsa Lisa zgjedh kėto imazhe, pavarėsisht se ajo parapėlqen skuadrėn Janki. Doktor Kinan skanon pjesėn e djathtė ballore tė trurit tė saj, zonė qė besohet se ėshtė pėrgjegjėse pėr mashtrime dhe gėnjeshtra. Dora e Lisės dridhet ndėrsa ajo u pėrgjigjet pyetjeve. Skanimi nxit njė elektrodė pėr t’i dhėnė Lisės njė goditje tė lehtė elektrike qė shkaton dridhje nė dorėn e saj. Kur ajo gėnjen, dora e saj dridhet mė fuqishėm. Grafiku nė valėn e trurit tė saj gjithashtu tregon njė ndryshim tė thellė sa here qė ajo gėnjen. Thellėsia e grafikut pėrfaqėson shtimin e veprimtarisė nė atė zonė tė trurit. Doktor Julian thotė se kjo ndodh sepse pėr tė thenė njė gėnjeshtėr duhet mė shumė energji, pėr arsye se fillimisht truri mendon tė vėrtetėn dhe pastaj pėrpiqet tė krijojė variantin tjetėr, gėnjeshtrėn. Pas kėsaj, doktor Kinan e ndryshon drejtimin e pyetjeve dhe i kėrkon Lisės tė zgjedhė skuadrėn e saj preferuese, pra tė tregojė tė vėrtetėn e tė thotė se ėshtė tifoze e skuadrės Janki. Kur Lisa thotė tė vėrtetėn, dora e saj nuk dridhet dhe valėt e trurit nuk tregojnė atė veprimtari tė ethėshme siē ndodhte nė rastin kur ajo gėnjente.Gjatė disa provave, doktor Kinan dėrgon njė puls tė dytė mikro-eletrik nė zonėn e trurit qė dyshon se ėshtė pėrgjegjėse pėr gėnjeshtrėn. Ai thotė se kjo ndėrhyrje gjithashtu pakėson nė njė farė shkalle aftėsinė pėr tė gėnjyer besueshėm. Doktor Kinan mendon se pėr kėtė njė prej kandidatėve kryesorė ėshtė zona e trurit nė pjesėn e sipėrme tė ballit e njohur si Sajrusi i veēuar, qė ka funksione tė ndryshme. Por kur kjo zone mpihet ose hiqet, njerėzit humbasin aftėsinė pėr tė gėnjyer ose nuk dinė tė gėnjejnė bindshėm.
Gjatė njė eksperimenti tjetėr, Xhejsėn duhet tė vlerėsojė karakterin e vet. Nė kėto raste, ėshtė e natyrėshme qė njerėzit ta vlerėsojnė veten pozitivisht nė mėnyrė tė ekzagjeruar, pra mashtrojnė veten. Doktor Kinan thotė se disa zona tė trurit tė cilat marrin pjesė nė kėtė vetmashtrim duket se e shtojnė aktivitetin e tyre gjatė kėsaj periudhe. Zonat ballore tė trurit dhe zonat mbiballore eksitohen shumė jo vetėm kur njeriu mashtron apo gėnjen tė tjetrėt, por edhe kur i bėn qejfin vetes. Doktor Kinan thotė se nė tė ardhmen zbulimi i gėnjeshtrės duke ndjekur valėn e trurit do tė jetė mėnyra mė e mire sesa mėnyra me aparatet e deritanishme qė pėrdoren pėr zbulimin e gėnjeshtrės.

tung albanian...
gjithsesi teme e qelluar pa diskutim (po mendoj nuk paska elemente per te diskutuar)...
...kete lajm e kam lexuar para dy javesh ne nje gazete dhe ishte i vendosur tek rubrika "Tė reja nga mjekėsia"!

ps. Dėm i madh qe nuk e paska hapur edhe kete teme "falma_lotin"