PDA

View Full Version : Strategjia Moderne E Bisnesit*****


legenda
16-02-07, 13:04
STRATEGJIA MODERNE E BISNESIT
-----------------------------------------------------------

Nje teme e cila mendoj se nuk eshte prek ende ne FORUM,dhe qe me siguri ka interes leximi,nga ana e atyre qe ushtrojne BISNES privat,po ashtu edhe nga ana e atyre qe jane te inkuadruar ne ORGANIZATA te medha,gjithsesi kjo teme eshte mjafte e nderlikuar dhe mundeson nje debat serioz- te gjere,nga i cili besoj se do te kemi profit ,qe mesimet nga te tjeret te i zbatojme ne praktike,dhe te jemi me te fuqishem ne LUFTEN e madhe te BISNESIT.Ne vijim une do te i ceki disa pika kryesore qe duhet te i dime nese deshirojme te merremi me bisnes te mirfillte,gjithashtu iu lus qe edhe JU-FORUMIST te nderuar ta plotsoni kete teme,me dijenin e JUAJ,dhe pervojen qe keni fituar deri me sot.

me respekt Legenda

legenda
16-02-07, 13:19
Sot ,lufta per MBIJETESE,eshte mjafte e ashper,gje qe jemi te detyruar shpesh te i ndryshojme parimet tona,nese duam te MBIJETOJME.Kapitalizmi i eger po leshon rrenje edhe ne shoqerine shqiptare,gje qe shikuar nga disa prizma ,ende e papergaditur per kete stad.Mirpo,ne fakt nga rrethanat na diktohet qe te ecim me hapa te shpejte,duke i kapercy barrierat aktuale,deshem apo nuk deshem,kjo lufte eshte me se e ashper dhe e komplikuar,qe padyshim kerkon paisje te themi-intelektuale si dhe materiale.Mendoj se ne aspektin e paisjes intelektuale,mundemi sado pak te kontribojme me debatin tone ne FORUM.Ne vazhdim po ceki pikat kryesore qe duhet te i dime nese fillojme te ushtrojme bisnes.
-NE ARENE:
-jam une ne ARENE
-si duket ARENA
-INTERESAT e personave tjere
-BURIMET QE NA JAPIN FUQI
-stabiliteti i MONOPOLIT
-fuqia e struktures
-teknologjia
-fuqia e protokolit
-FUQIA TRUPORE
-mjetet e rrjetit
-FUQIA e theksimit
-TRIQET DHE LOJA E SHAHUT
-largimi i personave tjere...
-perdorimi i Personave tjere,si mjet per me arrit QELLIMIN...

Keto jan edisa nga shume pika ,te cilat duhet te i zoterojme nese deshirojme te ushtrojme BISNES me sukses.Ne vijim do te jap pak mund qe cdo pike ta spjegoje ne fjale te shkurtera.

STRATEGJIA MODERNE E BISNESIT
-----------------------------------------------------------

Nje teme e cila mendoj se nuk eshte prek ende ne FORUM,dhe qe me siguri ka interes leximi,nga ana e atyre qe ushtrojne BISNES privat,po ashtu edhe nga ana e atyre qe jane te inkuadruar ne ORGANIZATA te medha,gjithsesi kjo teme eshte mjafte e nderlikuar dhe mundeson nje debat serioz- te gjere,nga i cili besoj se do te kemi profit ,qe mesimet nga te tjeret te i zbatojme ne praktike,dhe te jemi me te fuqishem ne LUFTEN e madhe te BISNESIT.Ne vijim une do te i ceki disa pika kryesore qe duhet te i dime nese deshirojme te merremi me bisnes te mirfillte,gjithashtu iu lus qe edhe JU-FORUMIST te nderuar ta plotsoni kete teme,me dijenin e JUAJ,dhe pervojen qe keni fituar deri me sot.

me respekt Legenda

ARI_03
16-02-07, 14:15
Tė pėrgėzoi pėr temėn e nderuar legenda....
Shpresoj se nė kėtė temė do tė debatojm dhe shkėmbejm mendime ,pėr njė strategji sa mė tė pėrsosur dhe sa me profitabile nė luftė kundėr njė konkurrence dimanike,qė ėshte evident nė tregun evropian dhe atė botėror ne pergjithėsi........

Me respekt
ARI_03

legenda
16-02-07, 14:21
ARENA
----------

Paraftyrimin tone per nje Arene ekonomike-politike,duhet ta qartesojme me pyetjen:
-CILET jane LUFTETARET ne Arene,qe ne zhargonin e bisnesit nenkuptojme: cilet jane AKTORET RELEVANTE,qe padyshim eshte BOSSI i juaj,si dhe KONKURENCA.Paraprakishte duhet te hulumtohen cilet jane personat e SAKTE ne fjale,se ketu egsiston edhe nje zbrazeti ku mund te gaboni qe te klasifikoni ne sortimentin e juaj persona te gabuar.
Ju mund te keni sukses ne Arene nese i permbaheni ketyre pikave:
-NJerezite qe iu rrethojne te i sillni ne situata te tilla qe vullnetarishte te shprehen-flasin...
-Projektet si dhe planet tjera te i sillni ne pah,
-me rastin e nenshkrimit te kontratave per pune,te jeni te gatshme qe litarin nga ana e Juaj ta terhiqeni
-gjate pauzave,te i sillni me takt njerzite te flasin thashetheme...
Analiza e nje Arene ngjan ne punen e nje ARKEOLOGU,i cili gjurmon,dhe elemntet e gjurmuara i perdore per zbatimin e urdherite te mbrendshem te TIJ.

legenda
16-02-07, 14:29
te falenderoj perzemersishte ARI,mendoj se eshte shume RACIONALE,qe nje pjese te madhe te energjise sone,ta orientojme ne zhvillimin e ekonomise,industrise se lehte dhe asaj te rende,qe vertete te behemi nje shoqeri e forte dhe moderne,ku secili do te gjej vendin e vet.
Postimet e Juaja do ta pasurojne shume kete VIZION po ashtu edhe MISION,per te cilin kemi shuuuuuume nevoje ne nje ane,e ne anen tjeter ne prapavije eshte edhe PATRIOTIZEM,po aq i fuqishem sa POLITIKA.....

gjithnje me respekt per JU
Legendaaa

Tė pėrgėzoi pėr temėn e nderuar legenda....
Shpresoj se nė kėtė temė do tė debatojm dhe shkėmbejm mendime ,pėr njė strategji sa mė tė pėrsosur dhe sa me profitabile nė luftė kundėr njė konkurrence dimanike,qė ėshte evident nė tregun evropian dhe atė botėror ne pergjithėsi........

Me respekt
ARI_03

ARI_03
16-02-07, 15:16
Koncepti
Pėr tė filluar me njė lloj biznesi privat,nė kushtet e njė tregu i cili globalizohet vazhdimisht,qė kėrkon strategji dhe personel flexibel tė aftė pėr tu pėrshtatur me kushte ne ndryshim...duhet qė tė marrim si model funksionimin e bizneseve tė vendeve nė zhvillim.

-Koncepti
-Rregjistrimi i firmės,
-Pėrcaktimin e veprimtaris,
-Pėrcaktimin e strukturės sė kapitalit,
-Sigurimin e elementeve tė nevojshėm pasurore,
-Pėrcaktimin e formės juridike dhe madhėsis sė biznesit,
-Procedurat ligjore e tatimore tė themelimit,
-Hartimin e tėrė dokumentacionit bazė tė nevojshėm pėr ushtrimin e veprimtaris...
-Pėrcaktimin e strukturės organizative tė firmės....

Strategjia

Panairet-
Ndjekja e informacioneve mbi ecurin e panaireve,
Ndjekja e seminareve gjatė ose pėr panairet,
Kėshillimi gjatė panaireve,

Prezentim-
Prezentim tė firmės ne internet,(sqarime grafike)
Prezentim tė produkteve,

Vazhdon.................

P.s.Nė vijim kurrė te kem kohė mė teper nė dispozicion....

legenda
16-02-07, 16:40
A jam une ne Arene
---------------------------------
Fillimishte i parashtrojme vetes pyetjen,se sa jemi ne gjendje qe aftesite tona te i sjellim mbi siperfaqe,dhe sa jemi ne ne gjendje qe vullnetin tone te mbrendeshem ta shendrrojme ne FUQI.Te depertojme ne problem syqele,dhe realishte te konkludojme se a jemi ne shenjester ne lojen e rafinuar te shahut qe luhet nga PERSONAT RELEVANTE,ne organizate,apo nga KONKURENCA.,qe te rritet PRODUKTIVITETI,apo jemi MJET ku eksperimentohet puna e ashper.
Arena eshte pra nje fushebeteje,ku ju nese merreni pjese patjter se duhet te paiseni me instrumente perkatese,si:
-ANALIZATE
-VIGJILENCA EKSCELENTE;
DE FAKTO-mbledhja e informacioneve te te gjitha llojeve,duke pase per baze si GURTHEMEL faktin se INFORMATA ESHTE FUQI.

legenda
16-02-07, 16:50
INTERESAT E PERSONAVE TJERE
------------------------------------------------------------
Pas zbulimit te GLADIATOREVE ne arene,fillojme hulumtimin e qellimeve te tyre, respektivishte INTERESAVE te tyre.
Pas zbulimit te interesave te te tjereve,analizojme cilat interesa perputhen me interesat vetiake,cilat interesa jane te kunderta,dhe cilat interesa nuk jane te rendesishem per JU.Interesat po ashtu jane shumeshtresor,te cekim disa:
-KONTRATAT
-te ardhurat
-ngritja profesionale
-statusi dhe prestigji
-kontaktet sociale
-siguria dhe jetaprivate.
etj....

legenda
16-02-07, 16:58
BURIMET QE NA JAPIN FUQI
------------------------------------------------
Parakusht per SUKSES,po jo edhe GARANCE,padyshim jane burimet qe iu japin fuqi,ne luften e perditshme ne Arene.
-stabiliteti i MONOPOLIT
-fuqia ne STRUKTURE
-TEKNOLOGJIA
-fuqia e protokolit
-fuqia e TRUPIT
-RRJETI
-fuqia e THEKSIMIT

legenda
17-02-07, 13:41
STABILITETI I MONOPOLIT
-----------------------------------------------

Ne cdo organizate ka njerez,qe FUQITE e tyre i koncentrojne ne nje kahje,qe eshte nga nje ane edhe shume kahje e lakmueshme.Per fat shumica e ktyre personave nuk jane ne dijeni se jane MONOPOLIST,dhe se kane ne duar nje arme te forte,me te cilen munden me manipulu.Te gjithe Monopolistete munden me pase ndikim ne" LOJEN "e perpilimit te rregullave,dhe ate per INTERESA VETIAKE.
Nese JU vehten e numeroni si MONOPOLISTE,atehere keni nje PIKENISJE te mire,pasi qe JU keni rastin qe te tjeret te i beni te varur nga JU,dhe te i mbani ne kete pozicion.
Qe te arrini kete pozicion JU duhet qe te kerkoni OBJEKTET ,DETYRAT e lakmueshme,NJOHURITE deficitare-te lakmueshme,te cilat nje numer i vogel i KONKURENCES i posedon.
Si BURIM NDIHMES per ushtrimin e MONOPOLIT,padyshim jane personat qe ne organizata kryejne pune sekondare.
NJOHURITE PROFESIONALE dhe PERVOJA,po ashtu e perforcojne zingjirin e Burimeve ndihmese, "KNOW-HOW" si arme e mases eshte afer mundesive qe ta pervetsoni,mirpo ne Konkurence duhet me pas kujdes nga personat qe kane PERVOJE PROFESIONALE.
Nje DEMON qe duhet te i ruheni padyshim eshte-PASIGURIA.
.

ARI_03
17-02-07, 14:01
[quote=ARI_03]
Strategjia

Panairet-
Ndjekja e informacioneve mbi ecurin e panaireve,
Ndjekja e seminareve gjatė ose pėr panairet,
Kėshillimi gjatė panaireve,

Prezentim-
Prezentim tė firmės ne internet,(sqarime grafike)
Prezentim tė produkteve,

Prezentimi nėpėr media tė ndryshme(Radio-TV,gazeta,etjetj)
Ai qė udhėheqė firmė, dhe nuk bėn reklamė, ėshtė sikur njė njeri, t’ia mbyll syrin njė vajze nė errėsirė!
Daryll F. Zanuck, Hollywoodmagnat!
Kualifikim-
Pranim i presonelit te kualifikuar,
____________________________________________

legenda
17-02-07, 14:15
FUQIA E STRUKTURES
-----------------------------------------

Paraftyroni nje fushebeteje,dhe do te shihni se GJENERALI i ndrron pozitat e ushtareve,duke i sjell ne Pikat kritike me te miret,krahasoni fushebetejen me ORGANIZATEN ,do te vereni se ndodhe e njejta ,dhe se gjithmone kerkohen personat me te FORTE ne Pozita te caktuara,qe te mbahet vitaliteti ekonomik ne ORGANIZATE.
Disa probleme zgjidhen vetvetiu,duke perforcu STRUKTUREN,dmth,levizjen e POZITAVE te personave.
Duke aplikuar kete metode JU keni mundesine qe personave te caktuar te i merrni FUQINE,dhe anasjelltas personat qe per JU jane me rendesi te i sillni ne POZITA STRATEGJIKE,duke iu dhene keshtu FUQI.

Domira
18-02-07, 19:35
Une kam degjuar per nje strategji te biznesit te suksesshem. Nje biznes amerikan me tradite 50 vjecare i kishte disa parime krejt ndryshe per biznes te suksesshem, nga keto qe permendi autorja e temes, legenda. Disa nga ato parime jane: qellimi ose endrra e fuqishme e cila te mban per ti realizuar planet, pastaj parimi jo i perjashtimit te individeve por i afrimit dhe i inkuadrimit (bashkepunimit), pastaj parimi i qendreses dmth punes se palodhshme si dhe garancioni per kualitet te larte te prodhimeve e qe mundeson kualitet te larte jetesor.
Nejse ishin keto disa nga ato qe kam mbajtur ne mend :wink: por qe me jane dukur shume gjera te mira per nje biznes te suksesshem:biggrin:

Suksese ne biznes diskutuesve.

panta_rhei
19-02-07, 00:47
Pershendetje!
Ne fillim dua te pershendes me respekt motivin fisnik qe e ka shtyre hapesen e nderuar te kesaj teme per te shtruar ne mesin tone nje qeshtje mjaft aktuale dhe te rendesishme.

Ndoshta jo fort brenda kontekstit te temes, por ne kete rast une desha te sjell disa statistika mjaft deshperuese per rrjedhat e pergjithshme ne ekonomine moderne, dhe per ata qe pretendojne themelimin e nje bisnesi.

1 % e njerezve te botes posedojne (jane pronare) te 40% te pasurise se botes (gjithnje bre nda botes se bisnesit)!

5 % e njerezve te botes, posedojne (jane pronare) te rreth 90% te pasurise se botes!

94 % e njerezve te botes luftojne per mbizoterimin e vetem 10% te pasurise se botes!
...
Keto fakte domosdo se jane te hidhure, dhe e keqja me e madhe eshte se tendencat shkojne drejt forcimit gjithje e me te madh atij 5% dhe 1%, dmth kemi tendenca te perqendrimit te kapitalit dhe forcimit te monopolit ne shkalle globale.

Sa i perket bisneseve te vogla, per mendimin tim veprimtaria e tyre eshte shume e veshtire dhe vazhdimisht qendrojne ne kufijt e mbijeteses (gjithnje sipas tendences "peshku i madh e ha te voglin"). Shumesia e bisneseve te vogla ne dukje mendoj se eshte mashtruese, sepse perkunder faktit se vazhdimisht kemi bisnese te vogla qe mbyllen dhe deshtojne, kemi poaq te tille qe deshirojne ta provojne fatin dhe te hapin bisnesin e vet. Pra, kemi shumesi te bisneseve te vogla, por kemi deshtime te bisnesmeneve te vegjel (te cilet vetem nderrohen).
Une do te kisha dashur qe njohesit me te mire te kesaj fushe ne kete rast te, per nje moment, te perqendroheshin ne kete aspekt... pra, cilat jane perspektivat?

legenda
21-02-07, 16:14
Cdo lufte,pa dyshim ka strategjine e vet,sa me efikase strategjia,aq me i madh suksesi.Normal qe ka pervoja te ndryshme te bisnesit,...
QELLIMI-ENDERRA,nuk eshte strategji,eshte MOTIV,pra i takon nje teme tjeter.
Strategjia eshte TEKNIK.
Ne bisnes nuk ka meshire,fiton i forti,por une nuk kam ceke se duhet te perjashtohen njerzite,mirpo NJERZITE E FORTE te vendosen ne pikat strategjike,apo ne rreshat e pare.

Une kam degjuar per nje strategji te biznesit te suksesshem. Nje biznes amerikan me tradite 50 vjecare i kishte disa parime krejt ndryshe per biznes te suksesshem, nga keto qe permendi autorja e temes, legenda. Disa nga ato parime jane: qellimi ose endrra e fuqishme e cila te mban per ti realizuar planet, pastaj parimi jo i perjashtimit te individeve por i afrimit dhe i inkuadrimit (bashkepunimit), pastaj parimi i qendreses dmth punes se palodhshme si dhe garancioni per kualitet te larte te prodhimeve e qe mundeson kualitet te larte jetesor.
Nejse ishin keto disa nga ato qe kam mbajtur ne mend :wink: por qe me jane dukur shume gjera te mira per nje biznes te suksesshem:biggrin:

Suksese ne biznes diskutuesve.

legenda
21-02-07, 16:34
Iu falenderoj,me respekt ,per perkrahjen e temes.
Perspektiva eshte FAKTORI kryesor ne cdo veprimtari.Cdo bisnes niset fillimishte duke analizu perspektiven,dhe me VIZIONIN se perspektiva rritet.Gjate evaulimit te bisnesit,ndikojne shume faktore dhe rrethana,andaj kur flitet per PERSPEKTIVEN,duhet pas parasysh se eshte problem komplex,qe kerkon trajtim te gjere.

Pershendetje!
Ne fillim dua te pershendes me respekt motivin fisnik qe e ka shtyre hapesen e nderuar te kesaj teme per te shtruar ne mesin tone nje qeshtje mjaft aktuale dhe te rendesishme.

Ndoshta jo fort brenda kontekstit te temes, por ne kete rast une desha te sjell disa statistika mjaft deshperuese per rrjedhat e pergjithshme ne ekonomine moderne, dhe per ata qe pretendojne themelimin e nje bisnesi.

1 % e njerezve te botes posedojne (jane pronare) te 40% te pasurise se botes (gjithnje bre nda botes se bisnesit)!

5 % e njerezve te botes, posedojne (jane pronare) te rreth 90% te pasurise se botes!

94 % e njerezve te botes luftojne per mbizoterimin e vetem 10% te pasurise se botes!
...
Keto fakte domosdo se jane te hidhure, dhe e keqja me e madhe eshte se tendencat shkojne drejt forcimit gjithje e me te madh atij 5% dhe 1%, dmth kemi tendenca te perqendrimit te kapitalit dhe forcimit te monopolit ne shkalle globale.

Sa i perket bisneseve te vogla, per mendimin tim veprimtaria e tyre eshte shume e veshtire dhe vazhdimisht qendrojne ne kufijt e mbijeteses (gjithnje sipas tendences "peshku i madh e ha te voglin"). Shumesia e bisneseve te vogla ne dukje mendoj se eshte mashtruese, sepse perkunder faktit se vazhdimisht kemi bisnese te vogla qe mbyllen dhe deshtojne, kemi poaq te tille qe deshirojne ta provojne fatin dhe te hapin bisnesin e vet. Pra, kemi shumesi te bisneseve te vogla, por kemi deshtime te bisnesmeneve te vegjel (te cilet vetem nderrohen).
Une do te kisha dashur qe njohesit me te mire te kesaj fushe ne kete rast te, per nje moment, te perqendroheshin ne kete aspekt... pra, cilat jane perspektivat?

legenda
21-02-07, 16:55
TEKNOLOGJIA
----------------------------

Teknologjia si burim i fuqise,eshte nje mekanizem qe mberthen ne vehte percjelljen e perparimit te teknikes se aparaturave perkatese,dhe elektronikes.
Sot bota bashkekohore posedon nje teknologji moderne elektronike te INFORMIMIT,po ashtu edhe te zhvillimit te KOMUNIKACIONIT mes njerezve.Gje qe kontribon dukshem ne kompletimin e kerkesave ekzakte,dhe qe pa dyshim nuk duhet te mos shfrytezohet.
Fal teknologjise elektronike afaristet mund te lidhen ane e kend me boten,duke kursyer prezencen fizike,po ashtu edhe obligimet dhe sherbimet me BANKE.

legenda
21-02-07, 17:21
PROTOKOLI
----------------------

Njohja mire e rregullave dhe ligjeve eshte nje arme e forte ,qe te mbroni interesat e juaja,dhe te jeni te kujdesshem ne kryerjen e obligimeve.
Njohurite e sakta,se cka eshte e lejuar e cka nuk eshte e lejuar,iu kryejne sherbim te madh.

legenda
01-03-07, 13:31
FUQIA E TRUPIT
------------------------------

Trupi si nje KRYEVEPER e NATYRES,e perbere nga mishi dhe gjaku,nuk duhet qe te na shpetoj pa e vene re si nje BURIM I FUQISE.
Duhet te kemi parasysh se ne kete pike nuk eshte fjala per fuqine e trupit qe te ushtrohet DHUNA.
GJINIA-nje mundesi e "kendshme" qe te manipuloni me te tjeret ,eshte mundesia qe te shfrytezoni perkatesine gjinore,duke prek me SENS ,ne sjelljet e gjinise se kunderte.Me rendesi te pamohueshme eshte qe te mos gjykoni me KLISHE,te cilat na i diktojne normat e sotme morale.
Me fines te gjeni fjalet perkatese,ne vendin perkates,dhe te merrni qendrimin trupor perkates,qe i pershtatet rrethanave.
SHEMBULL:
Nje profesor i larte nga pervoja e TIJ tregon se gjate takimit me DREJTORESHEN e AKADEMISE,e cila sic e pershkruan AI ishte nje "SHTRIGE",nga rrethanat i eshet diktuar pa dashje ,qe te luan rolin e voglueshit para saj,dhe ne kete menyre e ka prek ne motivin amnor,duke skenu dialogun si mema me te birin,qe te perfitoj simpatine e saj....
MOSHA-ketu dua te iu shtoj guximin,qe te perdorni moshen e JUAJ,ashtu siq e kerkon situata,si JUNIORET po ashtu edhe SENIORET.
SASIA-eshte nje parameter shume i rendesishem ne burimin e fuqise.Nenkuptojme lehte se FUQIA eshte dukshem e varur nga numri i PERSONAVE,qe marrin pjese,psh. oraganizatoret e ndryshimit te PLATFORMAVE,bejne perpjekje qe sa me shume antare te mbledhin rreth tyre,me qellim te qarte qe te rritin FUQIN.

legenda
01-03-07, 13:49
MJETET E RRJETIT
----------------------------------

Njerzite e duhur,ne momentin e duhur,ne vendin e duhur - jane tri trajektore te domosdoshme ne rrugen e suksesit.Nje NOTES,ku ju shenoni ditet e caktuara,dhe listen e numrit te telefonave te personave me rendesi,eshte si nje kuti MAGJIKE,qe iu shpien drejt suksesit,kuptohet nese me rafinese krijoni kontakte dhe gjate kontaktit perdorni shprehje te perfeksionuara.
Mjetet e rrjetit duhet te i perdorni si nje burim i INFORMATAVE dhe i IDEVE.
Ne jeten e BISNESIT disa mjete te rrjetit,funksionojne si "MAFIA",dmth jane si familje te mbyllura,qe nuk pranojne antare qe nuk i perket familjes.

drytty
10-05-07, 21:45
Libra ekonomie ne pdf te ndryshem (falas)

Basic.Mathematics.for.Economists.Second.Edition.eB ook

Dictionary Of Financial And Business Terms

Economics - International Macroeconomics and Finance

International.Economics.Theory.&.Policy.6th.ed

Options.Trading.The.Hidden.Reality

Technical.Analysis.of.the.Finacial.Markets

Kujt ti interesojne keto libra ne pdf falas jane.

drytty
15-05-07, 17:01
Banca e Impresa - soluzioni finanziarie per l export.pdf

Harvard Business - Project Management Manual.pdf

drytty
22-05-07, 20:03
Strategies For High Market-Share Companies By Bloom Paul Kotler Philip.pdf

Selling Your Service On The Internet-Marketing Local Global Business Profits Online.pdf

Philip Kotler-Marketing Management Prentice Hall Ptr.pdf