PDA

View Full Version : Sa ankth perjetoni? - TEST PSIKOLOGJIK


Albanian eX|PerT
16-02-07, 16:11
Sa ankth perjetoni? – TEST PSIKOLOGJIKCila eshte masa e ankthit te perjetuar prej jush? Per te mesuar kete plotesoni testing e meposhtem, duke iu pergjigjur ēdo fjalie, me PO, nese ajo qe thuhet net e eshte e vertete, dhe me JO nese ajo qe thuhet net e nuk eshte e vertete per ju.Une nuk lodhem shpejt. _________
Une kam shqetesime nga te ardhurit per te vjelle.________
Une mendoj se nuk jam me teper nervoz se shumica e njerezve te tjere.________
Une kam shume pak dhimbje koke._________
Une punoj mjaft I tensionuar.______
Une s’mund te perqendrohem ne nje gje._____
Une shqetesohem per parate dhe punen._____
Une ve re vazhdimisht, se me dridhen duart, kur perpiqem te bej diēka.____
Une ndiej turp jo shume me shpesh se te tjeret.______
Une kam diarre nje here ne muaj, ose me teper._____
Une shqetesohem shume per fatkeqesite qe mund te ndodhin._____
Praktikisht une nuk ndiej turp asnjehere._____
Shpesh frikesohem se do te me zere turpi._____
Une shoh shpesh endrra te frikshme.____
Duart dhe kembet e mia jane zakonisht mjaft te ngrohta. _____
Une djersitem mjaft kollaj, madje edhe ne ditet e fresketa._____
Disa here, kur jam i/e sikletosur djersitem aq shume saqe me bezdiset vetja._____
Zor ndonjehere te ve re se me rreh zemra fort dhe se nuk ngopem me fryme._____
Une ndihem i uritur pothuaj se gjithe kohen.____
Une shqetesohem rralle nga kapslleku._____
Une kam shume shqetesime stomaku._____
Une kam pasur periudha qe s’me ka zene gjumi nga shqetesimi.____
Gjumi im eshte jo i rregullt dhe i shqetesuar.____
Une enderroj vazhdimisht per gjera, per te cilat nuk u tregoj njerezve te tjere.____
Une sikletosem kollaj.____
Une jam me shume i mdjeshem se shumica e njerezve te tjere._____
Une ndjej se vazhdimisht jam i shqetesuar per diēka.____
Une do te deshiroja te isha po kaq i lumtur sa te tjeret.___
Zakonisht une jam i qete dhe nuk shqetesohem kollaj.____
Une qaj kollaj.____
Pothuaj se gjithe kohen une ndjej ankth per dike apo per diēka._____
Une jam i lumtur shumicen e kohes.____
Une nervozohem kur me duhet qe te pres.____
Une kam periudha te tilla paqetesie sa nuk mund te rri gjate ne nje vend.____
Disa here une shqetesohem kaq shume, sa e kam te veshtire qe te fle.____
Disa here une kam ndjere se me jane grumbulluar kaq shume veshtiresi, sa qe nuk do mundja ti perballoja.____
Duhet te pranoj se disa here une jam shqetesuar jashte mase per diēka qe realisht nuk ja ka vlejtur.____
Une kam shume pak frike ne krahasim me shoket e mi.____
Une jam frikesuar nga njerez dhe gjera, qe e dija se nuk do me demtonin.____
Pa dyshim, here pas here, une ndohem i padobishem.____
Une e kam te veshtire te perqendrohem ne nje pune, apo ne nje detyre.____
Zakonisht une jam i vetedijshem.____
Une jam I prirur qe ti marr gjerat me veshtiresi.____
Une jam nje person shume i tensionuar.____
Shumicen e kohes jeta eshte shume e lodhshme per mua.____
Here pas here une mendoj se s’jam fare mire._____
Pa dyshim, mua me mungon besimi tek vetja.____
Disa here une e ndjej se jam gati duke humbur kontrollin.____
Une terhiqem kur ndesh kriza dhe veshtiresi.____
Une kam plotesisht besim tek vetja.____
Ų Per te nxjerre rezultatet, ju do ti jepni vetes suaj nga nje pike, per ēdo fjali, ku pergjigja juaj perputhet me pergjigjet e meposhtme:

Jo- 01
PO-02
JO-03
JO-04
PO-05
PO-06
PO-07
PO-08
JO-09
PO-10
PO-11
JO-12
PO-13
PO-14
JO-15
PO-16
PO-17
JO-18
PO-19
JO-20
PO-21
PO-22
PO-23
PO-24
PO-25
PO-26
PO-27
PO-28
JO-29
PO-30
PO-31
JO-32
PO-33
PO-34
PO-35
PO-36
PO-37
JO-38
PO-39
PO-40
PO-41
PO-42
PO-43
PO-44
PO-45
PO-46
PO-47
PO-48
PO-49
JO-50
Ų Si t’i interpretoni rezultatet?
· 19 pike = shenja mesatare te ankthit.
· Nen 19 pike = shenja nen mesatare te ankthit.
· Mbi 19 pike = shenja mbi mesatare te ankthit.
KUJDES! Nese grumbulloni mbi 35 pike, ju medoemos duhet te beni diēka qe te pakesoni ankthin tuaj. Ai ju kercenon seriozisht

Albanian eX|PerT
16-02-07, 16:15
:smile:Ejani te nderuar anetare, te shohim si po ju dalin rezultatet:biggrin:... Mos u firikesoni. :tongue:

Me rrespekt
Albanian eX|PerT

ps| Nuk prish pune, nese vetem numrin e fundit na tregoni:eek:

Murgesha
17-02-07, 14:14
E si me i ra nė fije kėtij testi o Ekspert? :confused:

Albanian eX|PerT
17-02-07, 14:38
Shiko e nderuar :cool: .

Tek cdo pyetje qe kemi sjellur, ne fund ke hapesiren te shkruash "PO" ose "JO", pastaj ne fund i numor te gjitha ato qe jane te verteta per ju, dhe i krahasoni me numrat qe kemi treguar ne fund. Une keshtu e bera, mendoj qe edhe per te tjeret vlen e njejta, vetem nese e kam gabim, haha. Kalo bukur :rolleyes:

Albanian eX|PerT

Psikologu
19-02-07, 21:37
Albaniaen expert ;
Si quhet testi i yt qe e ke sjellė Copy(paste aty ?
Ai nuk ka tė bejė me shkencen e Psikologjisė, pra tjeter here , para se tė postosh dicka , mendohu mirė se si ta emerosh.
Ja pak disa sqarime ne lidhje me testet e zakonshme Psikologjike.

Stanford-Binet, ėshtė njė nga testet e hershme tė inteligjences dhe termi i testit IQ e ka prejardhjen po nga i njeti test.
Testi i inteligjences David Vechlers ėshtė njė nga testet mė tė shpeshta qė perdoret pėr tė analizuarė testet e inteligjences normale dhe quhet edhe si testbaterik. Keto teori quhen WAISS pėr tė rritur WISC pėr femij dhe WPSSI pėr femijet e vegjel.
Myers -Brigs Type Indicator ėshtė njė test personal i bazuarė ne teorin e Carl Gustaf Jungut.
Rorschachtest ėshtė njė test personal projektiv ku behen testet e ndryshme pėrmes dhjetė tabelave tė ngjyrave tė ndryshme.
NEOPI ėshtė njė test personal i bazuarė ne teorin BigFive.

Testi Personalstrukturor dallon nga baza Psikologjiko-trajtues dhe ėshtė i formuarė nga njė inventator i pyetjeve tė standarizuara.Testi projektiv dallohet nga teoria e Psikodinamikes dhe nuk ka tė bejė asgjė me testet psikologjik tė cilat ndertohen ne bazė tė teorive tė pėrshkrimit.
Pra ; Testi i sjellur nga ju ,nuk eshte test Psikologjik, e nė cilen shkallė e klasifikon ti , atehere na trego qė tė jemi tė vetdijshem sepse ketu njerzit binden me postimin tend se me tė vertet ėshtė test Psikologjik!!!!

Albanian eX|PerT
20-02-07, 03:45
Po, ky test, eshte marrur tek pastres.com

Keni dicka kunder?

Kalimero
06-01-13, 20:51
tibe u s'pu di qa tekuka qiki ankth, e tonshi bojna dhaf shlir , a kom a s'kom :biggrin: