PDA

View Full Version : A ėshtė kjo jetė vetėm njė ėndėrr e gjatė?


falma_lotin
16-02-07, 23:33
vellezer dhe motra muslimane lus Allahun qe te gjithe te jeni shume mire si nga ana shendetsore dhe nga ana shpirterore dhe islame!
E kam kete pyetje..

Ne kėtė jetė a jemi duke e jetuar apo jemi vetėm duke e ėndėrruar, dhe a ėshtė vetėm njė ėndėrr e gjatė kjo jetė ?

Ju pėrshėndes tė gjithė motrat dhe vėllezrit e mi anė e mbanė Globit. All-llahu ju shpėrbleftė me shpėrblimin mė tė mirė qė kėrkon muslimani.

Prizrenali
17-02-07, 16:57
te lumt moj moter

Pupi
17-02-07, 17:07
ah, kaja belan.
Edhe turqit u ban prizrenali
Edhe gabelt u ban prizrenali
edhe boshjakt u ban prizrenali
Edhe gorant,
Edhe torbesht
Edhe shkijet u ban Prizrenali
Une du mu ba Magjup!
Majeni nmend mua me thirrni prej sodit Magjup
Pse:
Po qysh pse more!
Une kujtojsha qė Prizrenasit i karakterizon najsen tjeter, se ta kisha dit qe Prizrenas bahesh me pallavra ma mir t'kishna nejt n'katun vlla. krejt Puro shqiptar, ama bash krejt!

LOJETARI
17-02-07, 17:18
vellezer dhe motra muslimane lus Allahun qe te gjithe te jeni shume mire si nga ana shendetsore dhe nga ana shpirterore dhe islame!
E kam kete pyetje..

Ne kėtė jetė a jemi duke e jetuar apo jemi vetėm duke e ėndėrruar, dhe a ėshtė vetėm njė ėndėrr e gjatė kjo jetė ?

Ju pėrshėndes tė gjithė motrat dhe vėllezrit e mi anė e mbanė Globit. All-llahu ju shpėrbleftė me shpėrblimin mė tė mirė qė kėrkon muslimani.

Po zonjushė kjo jetė ėshtė pėr dikėnd ėndėrr ,edhe ēfarė ėndėrre bile .Mos me i ēelė sytė zgjatė shumė ,askund fundi si shihet ,veq ˇjerėmˇfol ditė e natė .Gjithėēka tė duket se po fluturon e mas shumti ti vet .Nė kėtė farė ėndėrre tė ēuditshme hyn e del kush tė don rrin sa tė don e del kur tė don .Prandaj duhet me i ēelė sytė pėr tė jetuar, pėrndryshe nuk realizohen kėto ėndėrra tė gjata tė pakuptimta sipas teje .
Hapi sytė e shihe natyrėn ,pjesė e sė cilės je edhe ti vet ,me siguri do tė gjesh atė pjesėn qė tė mungon e pastaj na trego se ēfarė ke ėndėrruar ,pėrndryshe kam frikėn se edhe allahu do tė zemėrohet me ty ,sepse po dyshon nė qėllimin e Tij:eek:

Murgesha
17-02-07, 18:05
vellezer dhe motra muslimane lus Allahun qe te gjithe te jeni shume mire si nga ana shendetsore dhe nga ana shpirterore dhe islame!
E kam kete pyetje..

Ne kėtė jetė a jemi duke e jetuar apo jemi vetėm duke e ėndėrruar, dhe a ėshtė vetėm njė ėndėrr e gjatė kjo jetė ?

Ju pėrshėndes tė gjithė motrat dhe vėllezrit e mi anė e mbanė Globit. All-llahu ju shpėrbleftė me shpėrblimin mė tė mirė qė kėrkon muslimani.

Shoh shpesh endrra e shumicėn nuk e mbaj mend fare kur zgjohem nė mėngjez.
Jetėn, qė nga fėmijėria e hershme e mbaj mend, pra qenkam zgjuar e jo nė ėndėrr.
Jeta nuk ėshtė ėndėrr; zgjohu
Jeta ėshtė e bukur; shijoje...
Mos rri ėndėrr po zgjohu!!!!!

Murgesha
17-02-07, 18:09
Mė fal se harrova me ta ba njė pyetje e nderuar Falma_Lotin.

Ti si e shef personalisht jetėn?
Disi po mė duket e ēuditshme qė tėrė kohėn me temat e tuaja (gadi invazion nė tė hapurit e temave) bėn vetėm pyetje pa u pėrgjigj asnjėher.

Murgesha!

Albanian eX|PerT
17-02-07, 19:41
Majeni nmend mua me thirrni prej sodit Magjup
Pse:
Kalo mire magjup i nderuar.

ps| Ju i nderuar si banor i Kosoves etnike, keni te drejta te shumta, ngase magjupet dhe minoritet e tjera gezojne liri te shumta, me shume se sa shumica dermuese e popullates.

Pupi
17-02-07, 19:43
Falimeners vlla exepert shyptar

Albanian eX|PerT
17-02-07, 19:44
Ne kėtė jetė a jemi duke e jetuar apo jemi vetėm duke e ėndėrruar, dhe a ėshtė vetėm njė ėndėrr e gjatė kjo jetė ?


Sigurisht, jemi duke jetuar,... per nje qellim te caktuar...!

Jeta nuk eshte enderr....!

Albanian eX|PerT

Albanian eX|PerT
17-02-07, 19:48
Falimeners vlla exepert shyptar
Ska gje i nderuar.

Mua me behet qefi kur shoh, qe edhe magjupet e njohin gjuhen e bukur shqipe.

ps|Perplot rrespektin qe kam ndaj minoriteteve, ne kete rast ndaj juve si magjup, porse nuk kam deshire te me thoni "vella", mbase shqiptaret i kam vellezer...te kombit, dhe myslimanet vellezer te fese, e me ju nuk me lidh asnje nga keto faktore, qe te jemi vellezer.

Albanian eX|PerT

Pupi
17-02-07, 19:57
Po mer kta Shyptart jan dal hileqar, e mashtrun shkjaun, e mashtrun grekun, e ma e mira (ėh,hėėėėė) i shyptarizun edhe llomshtinat (mbeturinat) osmane.
Sa per mua si gabel qi jam se kan pas zor t'madh, na edhe ashtu e kemi flamurin e bardh, kush t'hyp n'fuqi na jemi me ta (e ngjyrosim flamurin ton).Po mua po m'qudit qekjo qe llomshtinat, mebeturinat osmane i kthyen pi veti.
E sheh Shyptar, neve dyve kemi diqka t'perbashket, per qata pot tham vlla.

Albanian eX|PerT
17-02-07, 20:07
Pupi, teorite pro-serbe, se Kosova s'eshte e shqiptareve, por e serbeve, apo e osmaneve, mbroji tek forumet e shkijeve, e jo ketu, se ketu ne jemi shqiptare.

Te mos sjellesh prova per ate qe thua, eshte sikur te ulerojsh sikur ujqit ne mengjez perderisa te tjeret pushojne!!!!

Pupi
17-02-07, 20:13
Pupi, teorite pro-serbe, se Kosova s'eshte e shqiptareve, por e serbeve, apo e osmaneve, mbroji tek forumet e shkijeve, e jo ketu, se ketu ne jemi shqiptare.

Te mos sjellesh prova per ate qe thua, eshte sikur te ulerojsh sikur ujqit ne mengjez perderisa te tjeret pushojne!!!!
Kshtu po thu ti. Jo une!
Sepse, mbeturina nuk jan 98% Shqiptarėt!
Mbeturina jan nja 0.2% shkije, goran,torbesh,gabel(si une) e qesi si ti!
Mua (edhe si gabel) s'ma kish qit goja kėtė fjal kurr!

Albanian eX|PerT
17-02-07, 20:18
Kshtu po thu ti. Jo une!
Sepse, mbeturina nuk jan 98% Shqiptarėt!
Mbeturina jan nja 0.2% shkije, goran,torbesh,gabel(si une) e qesi si ti!
Mua (edhe si gabel) s'ma kish qit goja kėtė fjal kurr!

Lexoni cka keni thene:

Po mer kta Shyptart jan dal hileqar, e mashtrun shkjaun, e mashtrun grekun, e ma e mira (ėh,hėėėėė) i shyptarizun edhe llomshtinat (mbeturinat) osmane.
D.m.th. Kosova qenka me njerez te "shqiptarizuar" d.m.th. jo autokton? Turp te qofte, more gabel i vetshpallur.

Hajt Pipi,.. se anti-shiptaret nuk kane vend ketu!!!

Pupi
17-02-07, 20:28
Rritu edhe pak fmiu plak.

Alko71
17-02-07, 21:41
Hej... hajt shtynu ma qanej ju dy e luni.:tongue:

Po falma_lotin.
Kjo jete eshte nje enderr, jeta e vertete eshte ne anen tjeter.Kjo jete eshte nje loje, defrim dhe zbavitje ne krahasim me jeten e njemendet.(Kur'an)

Njeriu ne kete jete eshte fjetur, dhe kur te vdes atehere zgjohet nga gjumi.(Hadith)

Vdisni para se te vdisni.(Hadith)

Per mendimin tim e ka kuptimin "zgjohuni tani gjate kesaje jete, kur mund te ndikoni me vepra per permiresimin e gjendjes tuaj ne jeten tjeter para se te zgjoheni atje, ku nuk mund te ndryshoni asgje me.

falma_lotin
17-02-07, 23:12
Mė fal se harrova me ta ba njė pyetje e nderuar Falma_Lotin.

Ti si e shef personalisht jetėn?
Disi po mė duket e ēuditshme qė tėrė kohėn me temat e tuaja (gadi invazion nė tė hapurit e temave) bėn vetėm pyetje pa u pėrgjigj asnjėher.

Murgesha!

Pershendetje te gjithve ne veqanti ty bukuroshe Murgesha.
Murgesha edhe un po pergjigjem ne kete teme , por nuk po e shof te arsyshme se un po e bej pyetjet e vete te pergjigjem por po e bej vetem per ty llokume .

Ju njerėz dinie se jeta e kėsaj bote nuk ėshtė tjetėr vetėm se lojė, kalim kohe nė argėtim, stoli, krenari mes jush dhe pėrpjekje nė shtimin e pasurisė dhe tė fėmijėve, e qė ėshtė si shembull i njė shiu prej tė cilit bima i habit bujqit, e pastaj ajo thahet dhe e sheh atė tė verdhė, mandej bėhet e thyer e llomitur, e nė botėn tjetėr ėshtė dėnimi i rėndė, por edhe falje mėkatesh dhe dhurim i kėnaqėsisė nga All-llahu; pra jeta e kėsaj bote nuk ėshtė tjetėr vetėm se pėrjetim mashtrues une mendoj keshtu , e per mua eshte keshtu jeta vetem nje enderre e cila zgjat vetem 5 sekonda e asgje ma shum pra me duket mua si enderre qe nga nejhere te duket e mire e nga njeher te duket aq e keqe sa qe merzitesh shum pra asgje ma shum vetem nje enderr.

budo785
17-02-07, 23:53
Pershendetje te gjithe anetareve dhe lexuezve,un jam i ri si anetar mirepo faqen tuaj e lexoj herepashere moti kohe edhe me pelqen.
desha ta jap mendimin tem ne lidhje me kete pyetje se eshe interesante
Mendoj se kjo jete nuk eshte enderr as e shkurt bile:
-shume eshe e veshtire per me qene enderr!
-endrra na paraqitet-mund te vrasim dike ne enderr;per cka ne realitet do te flem ne burg!
Nuk pajtona me Alko71 se ne Kuran dhe hadithe thuhet se kjo jete eshte enderr,fjalet e cituara prej tij mendoj se jan te nxjerrura prej konteksti!Ne islam nuk nxirren ashtu perfundimet!
Kjo jete ka shum pergjegjesi edhe obligime qe muslimanet ta quajn enderr,zbavitje,loje etj...
Me duhet ta pranoj se edhe un shpesh kam dashur qe dicka te jete enderr ama e kuptoja te kunderten kur zgjohesha:smile:

Murgesha
18-02-07, 16:48
Pershendetje te gjithve ne veqanti ty bukuroshe Murgesha.
Murgesha edhe un po pergjigjem ne kete teme , por nuk po e shof te arsyshme se un po e bej pyetjet e vete te pergjigjem por po e bej vetem per ty llokume .

Ju njerėz dinie se jeta e kėsaj bote nuk ėshtė tjetėr vetėm se lojė, kalim kohe nė argėtim, stoli, krenari mes jush dhe pėrpjekje nė shtimin e pasurisė dhe tė fėmijėve, e qė ėshtė si shembull i njė shiu prej tė cilit bima i habit bujqit, e pastaj ajo thahet dhe e sheh atė tė verdhė, mandej bėhet e thyer e llomitur, e nė botėn tjetėr ėshtė dėnimi i rėndė, por edhe falje mėkatesh dhe dhurim i kėnaqėsisė nga All-llahu; pra jeta e kėsaj bote nuk ėshtė tjetėr vetėm se pėrjetim mashtrues une mendoj keshtu , e per mua eshte keshtu jeta vetem nje enderre e cila zgjat vetem 5 sekonda e asgje ma shum pra me duket mua si enderre qe nga nejhere te duket e mire e nga njeher te duket aq e keqe sa qe merzitesh shum pra asgje ma shum vetem nje enderr.

Hmmm Falma_Lotin...

Tė dėshiroj ėndrra tė kėndshme e zgjim sa mė tė shpejtė nė atė botėn tjetėr.
Mua nuk mė mjaftojnė tregime tė dyshimta, tė bėra nga persona tė dyshimtė, nė mėnyrė tė dyshimtė se nė njė tjetėr botė dikund po mė pritkan tė mira apo tė kėqia edhe ato tė dyshimta. Jam e kėnaqur me kėto qė po i gėzoj nė kėtė jetė, pėr atė tjetrėn flas pasi ta shijoj.

Kalo mirė e falemnderit pėr pėrgjigjen.

Albanian eX|PerT
18-02-07, 16:55
Hmmm Falma_Lotin...

Tė dėshiroj ėndrra tė kėndshme e zgjim sa mė tė shpejtė nė atė botėn tjetėr.
Mua nuk mė mjaftojnė tregime tė dyshimta, tė bėra nga persona tė dyshimtė, nė mėnyrė tė dyshimtė se nė njė tjetėr botė dikund po mė pritkan tė mira apo tė kėqia edhe ato tė dyshimta. Jam e kėnaqur me kėto qė po i gėzoj nė kėtė jetė, pėr atė tjetrėn flas pasi ta shijoj.

Kalo mirė e falemnderit pėr pėrgjigjen.
Murgesh, s'ka nevoj te besosh e te mosdyshosh ne kete jete, ngase je ne te, porse behet fjale per dicka qe se ke pare... ndoshta e kupton fjalen besim...!!!

Kalo bukur... sidoqofte nuk pajtohem me ju se keto jane informata te dyshimta nga njerezit e dyshimte.

Me rrespekt e nderuar
albanian expert

Murgesha
18-02-07, 17:08
Murgesh, s'ka nevoj te besosh e te mosdyshosh ne kete jete, ngase je ne te, porse behet fjale per dicka qe se ke pare... ndoshta e kupton fjalen besim...!!!

Kalo bukur... sidoqofte nuk pajtohem me ju se keto jane informata te dyshimta nga njerezit e dyshimte.

Me rrespekt e nderuar
albanian expert

Tė kuptohemi sė pari, unė me asnjė veprim nuk kam dyshime pėr kėtė jetė..
Ska gjė edhe pse nuk pajtohesh me mua, pėr mua jan tė dyshimta...
Ta marrim njė shembull tė thjeshtė:
Nėse unė tė them se mbrėmė kam pas njė vegim tė qartė pėr tė ardhmen, pas 100 viteve njeriu nuk do tė ketė nevojė fare tė pėrdor kėmbėt pėr tė ecur, as nuk do tė ketė nevojė pėr njė zemėr natyrale, ose njeriu do tė shumohet nė njė mėnyrė krejt tjetėr nga kjo qė bahet sot, do ta besoje ti njė gjė tė tillė??

Albanian eX|PerT
18-02-07, 17:42
Tė kuptohemi sė pari, unė me asnjė veprim nuk kam dyshime pėr kėtė jetė..
Edhe une po them e nderuar, te kuptohemi, ketu eshte filozofija e asaj qe une thash. Ti a do e shihje te arsyeshme te dyshoje ne jeten e kesaj bote ne te cilen vec jetojme? Nese e shikojme ne ēfaredo prizmi si ate kuptimor ne esenc, apo ne anen etimologjike, fjala besim perdoret per gjerat e padukshme,... apo te papara nga ne. Perderisa ne jemi duke jetuar ne kete jete, ne s'kemi cka te dyshojme apo te besojme per kete jete, porse qellimi i jetes, dhe influenca/ndikimi i natyrshmerise se njeriut, e meson njeriun te besoje ne nje jete tjeter, te padukshme per ne... jete e drejtesise, kenaqesise, etj... nese jeni muslimane, kjo eshte prej kushteve te besimit, e cila njeherit eshte ne esenc per te pasur besim, apo edhe negacion i prishjes se besimit nese nuk besohet ne te...

Nese e shohim kete jete, "lufte per ekzistence" apo "pa qellim" apo "te jetosh pa synim" me kete i behet shkelje identitetit dhe vleres se njeriut. Njeriu nuk ka ardhur ne kete Bote, apo nuk eshte krijuar pa qellim, apo thjesht kot fare... jo... ai ka qellim te caktuar, ngase ai nuk eshte kafshe te jetoj pa planprogram... Nese ne e plotesojme plaprogramin atehere ne edhe duhet te marrim shperblimin nga Planifikuesi i ketij planprogrami. C'fare vlera do te kishte kjo jete nese nuk do te kishte nje Dite te Gjykimit? Te lindesh, te rritesh, te jetosh, te krijosh familje, lumturi, e me ne fund, ne nje grop varri? Jo, ju lutem, kjo eshte poshtersi ndaj njeriut. Krijuesi yne, Allahu i Gjithefuqishem, qe ka krijuar njerezit ne formen me te bukur, gjithashtu nuk e ka lene njeriun pa qellim, i cili qellim eshte Adhurimi, e adhurim eshte: "Cdo veper e mire, e fshehte apo publike, qe e do Krijuesi yne", e Zoti Meshireplote, e do cdo veper te mire.

Sidoqofte nuk mendoj te zgjatem teper, porse desha te e beje te qarte ate qe thash me par.

Paralajmerimet per te ardhmen, e afert apo te larget, zakonisht iu besohen njerezve e dalluar te Perendise, si Profetet. Profetet na e kane bere te qarte mesazhin hyjnor, dhe ne duhet shkuar rruges se kesaj porosie.

T’i bindesh detyres nuk eshte shtrengese, por liri. Fjala e filozofit te njohur Kantit "t'i mundesh, sepse ti duhet ta besh”, nenkupton mundesine e zgjedhjes e kjo eshte liria. Te jetosh ne kete jeten per hir te Krijuesit, duke rrespektuar planprogramin e Krijuesit tone, eshte menēuri, e cila e ka frytin e saj, ngase Krijuesi yne e di me se miri se ēka eshte me pershtatshme dhe e nevojshme per ne, si krijesa te Tij.

Gjate krimit qe bene serbet ne Kosove, ne kohen ekzodusit te vertete, ca te aferm te familjes sime, jane mbytur nga dora e eger e shkaut. Cka mendoni, jeta per ata njerez te mire qe vdiqen ka mbaruar? Cka mendoni, ai qe i vrau do te kete te njejtin perfundim sikur keta te vrarit, ne nje grop varri te qete?

Shpresoj se isha i qarte. Me rrespekt e nderuar
albanian expert

budo785
18-02-07, 20:55
A ju ka ndodhur doni here endrrat te ju tregojne te ardhmen personale?!Interpretimi i endrrave me pelqen edhe kam degjuar shpesh se si disa persona i sqarojne ndodhite e veta duke thene se se i ka parapri nje enderr e cila eshte direkt e lidhur me rastin....a ka dikush ndojne rast konkret per kete?Pervec se enderrat jan te lidhura me gjendjen psiqike te personit besoj ne cudin e tyre e cila nuk sqarohet me arsye!!
Un ndoshta nuk jam ne rrjedha ama me duket se ti Murgesha tha se cfardo parashikimi i ardhmerise asht i dyshimt per ty madje edhe me enderra?Cfare nese i dashuri te tregon se si iu eshte realizuar enderra e pare( ne nje nate vere ta zeme)a do ti besoje edhe pse nuk ka rrjedhim logjik?!:smile: Ndoshta per hire te dashurise po,a:-)Ok
Un besoj se bota e cudirave eshte e madhe e cila ne vete i perfshine edhe endrrat.

LOJETARI
18-02-07, 21:36
Tregu ku bėhet blerja e mundėsive pėr tė ndėrtuar tharmin e kuptimit tė jetės ėshtė padyshim i madh dhe njėkohėsisht edhe mjaft i pasur me shumėllojshmerinė e asaj qė na ofron .Zgjedhja e ėndėrrės si shpjegim i fshehtėsisė sė jetės ,nuk ka tė bėj asgjė me mendjehollėsinė apo finesėn e tė kuptuarit por mė tepėr i ngjanė njė justifikimi qesharak tė mossuksesit tė atyre qė ėndėrrojnė me sy hapur ,apo thėnė mė thjesht frikės sė tyre pėr tė shikuar jetėn nė sy .Tė tillėt qėllimin e vetėm tė jetės e shohin nė mbarimin e saj .Kjo u jep ndjenjėn e zbulimit tė enigmės , i bėn tė besojnė nė pakuptimsinė e jetės , i bėn tė futen nė gjumin e perhershėm tė pėrtacisė hyjnore duke duke i dhuruar jetėn e vet dikujt tjetėr pa e kuptuar se jeta ėshtė dhuratė qė duhet shijuar vetė por me sy hapur ,pėrndryshe mė tė vertetė mbetet vetėm ėndėrr .Do tė ishte mėkat qė pėr shkak tė jetės sė dikujt tė keqkuptoheshin ĖNDĖRRAT.
Pėr tė ėndėrruar sė pari duhet jetuar .:tongue:

Murgesha
18-02-07, 21:48
Expert, e di se ēka janė profetėt. Por unė nuk e shof tė detyrueshme tė ju besoj fjalės sė tyre, se mėnyra si ju kan ēfaq atyre profecitė pėr mua jan tė dyshimta.
Nėpėrmjet vegimeve, ėndrrave,momente kur ata ishin vetėm...!!!
Nėse njerėzit e asaj kohe ju kan besuar dokrrave tė tyre unė nuk ndjej kurrfarė detyrimi qė tė ju besoj, por tė jesh ma se i bindur se nuk mė pengon aspak nėse ti ju beson.
Nuk e ke tė detyruar tė mė japėsh lekcione pėr qėllimet e jetės e tė mė thuash pastaj se jeta qenka vetėm njė ėndėrr e asgjė mė shumė.

Edhe mua mė ka humbur njė anėtar i familjes gjatė krimeve serbe. Nėse unė nuk mundem vetė ti za ata qė e banė atė krim dhe tė laj hesapet ashtu siq mua ma don zemra, mbetem krejtėsisht indeferente se ēka i pret ata pas vdekjes sė tyre. Po tė ishte ai Zot kaq i mirė e i drejtė ja u kish tharė atyre duart para se ata tė shkrepnin plumbat pėr tė vrarė njė njeri plotėsisht tė pafajshėm. E ti besoj unė atij qė lejon tė vritet e pastaj nė njė botė krejt tjetėr tė nxjerr ai hak edhe pėr mua.
Mos mė ban tė qeshem tė lutem.
Nejse ndoshta ty tė gėzon besimi se ata qė vranė tė afėrmit e familjes tuaj do tė gjykohen nė varr e ti do tju rrish pėr karshi e tė kėnaqet zemra se tani ata morėn dėnimin e merituar.
Dokrrrrrraaaaaaaaaaaaaa.

****

Ndėrsa pėr ty Budo785 nuk ndjej kurrfarė nevoje qė tė tė pėrgjigjem se tema nuk ka tė bėjė me realizim ėndėrrash po pėr diēka tjetėr, nuk ke pas nevojė tė bėsh nik tjetėr pėr tė mi shkruar kėto fjalė.

Albanian eX|PerT
18-02-07, 23:14
Expert, e di se ēka janė profetėt. Por unė nuk e shof tė detyrueshme tė ju besoj fjalės sė tyre, se mėnyra si ju kan ēfaq atyre profecitė pėr mua jan tė dyshimta.
Nėpėrmjet vegimeve, ėndrrave,momente kur ata ishin vetėm...!!!
Nėse njerėzit e asaj kohe ju kan besuar dokrrave tė tyre unė nuk ndjej kurrfarė detyrimi qė tė ju besoj, por tė jesh ma se i bindur se nuk mė pengon aspak nėse ti ju beson.
Nuk e ke tė detyruar tė mė japėsh lekcione pėr qėllimet e jetės e tė mė thuash pastaj se jeta qenka vetėm njė ėndėrr e asgjė mė shumė.

Edhe mua mė ka humbur njė anėtar i familjes gjatė krimeve serbe. Nėse unė nuk mundem vetė ti za ata qė e banė atė krim dhe tė laj hesapet ashtu siq mua ma don zemra, mbetem krejtėsisht indeferente se ēka i pret ata pas vdekjes sė tyre. Po tė ishte ai Zot kaq i mirė e i drejtė ja u kish tharė atyre duart para se ata tė shkrepnin plumbat pėr tė vrarė njė njeri plotėsisht tė pafajshėm. E ti besoj unė atij qė lejon tė vritet e pastaj nė njė botė krejt tjetėr tė nxjerr ai hak edhe pėr mua.
Mos mė ban tė qeshem tė lutem.
Nejse ndoshta ty tė gėzon besimi se ata qė vranė tė afėrmit e familjes tuaj do tė gjykohen nė varr e ti do tju rrish pėr karshi e tė kėnaqet zemra se tani ata morėn dėnimin e merituar.
Dokrrrrrraaaaaaaaaaaaaa.

****

Ndėrsa pėr ty Budo785 nuk ndjej kurrfarė nevoje qė tė tė pėrgjigjem se tema nuk ka tė bėjė me realizim ėndėrrash po pėr diēka tjetėr, nuk ke pas nevojė tė bėsh nik tjetėr pėr tė mi shkruar kėto fjalė.
Te thuash, keto jane dogma, blasfemi, perralla, dokrra, genjeshtra, shpifje, mashtrime, trillime, budallalleqe, iluzione, nuk eshte veshtire, porse te shkruash ne menyre te edukuar me sjellje e moral, fjale te urta e buta, te mira e lezetshme, eshte pjese e karakterit te nje personi.

Sidoqofte u mundova deri ne piken e fundit te shkruaj, ashtu si nuk e ndieni veten te ofenduar, apo te pakten te prekur nga shprehjet e mija, dhe nuk i prita keto fjale prej teje, mbase kam nje konsiderat te veēant ndaj jush, shpresoj te vazhdoje prap...!

E nderuara Murgesha! Te pohosh se e di ēka jane profetet, dhe njekohesisht te mendojsh se nuk duhet gjitheēka prej tyre te besohet, tregon realitetin se me te vertete nuk i njihni profetet dhe misionin e tyre. Kush ju ka thene juve e nderuar se Profeteve iu ka ardhur shpallja-mesazhi vetem ne ato menyre qe keni permendur, bile disa jane te paverteta? Profetet shpalljen nuk e kane marrur prej enderrave... jo... atyre u vinte engjelli Xhebrail (Gebrail) i cili ua kumtonte fjalet e Zotit, ka pasur raste, qe i kane pare vet bashkekohesit e Profetit, se engjulli ka ardhur disa here ne forme te njeriut, dhe ia ka kumtuar mesimet Profetit. Shume raste kane qene duke debatur e diskutuar shoket e Profetit ne mes veti, e qe ndoshta Profeti nuk e ka ditur ēeshtjen ne fjale, porse eshte ndalur ne heshtje dhe te tjeret e kane kuptuar se po i kumtohet porosija e Perendise, dhe ai me pastaj ua ka shpjeguar dhe rregulluar ēeshtjen. D.m.th. dua te them, qe Profeteve ne menyra te ndryshme u ka ardhur shpallja, dhe perderisa ata jane dalluar me moral, etik, sjellje, bamiresi, zemermiresi, butesi, besnikeri, fisnikeri, te besuar, atehere duhet pranuar porosija e tyre ne menyre totale, nese mendojme te jemi besimtare, e perndryshe nuk eshte besimtar ai i cili e pranon pjeserisht thirrjen e tyre.

E nderuar! Une nuk kam thene se kjo jete eshte enderr. Edhe nese thote ndokush kjo jete eshte enderr, qellimi i saj kuptohet ne menyre filozofike. Ca gjera duhet kuptuar vet, edhe nese dikush pas fjalise nuk i ka hapur kllapet per te e sqaruar esencen e saj. Qellimin e jetes e sqarova, mendoj se isha i qarte,... Sipas shumices se shkenctareve, enderra zgjat shume pak seconda, e nga fjalet e parafolseve besimtare, qe cituan fjale se jeta e kesaj bote eshte enderr, kuptojme, se shpejt kalon, dhe se vlera e saj nuk eshte e madhe, e as qe i afrohet ne peshe te rendesise se kenaqesive, sikur ajo e amshueshmja-parajsa.

Murgeshe e nderuar! Zoti eshte i drejte. Ky Zot i Gjithefuqishem dhe i Urte, nuk ti ka thare as ty duart qe i shkruajte ato fjale kunder Tij, edhe pse ti je krijesa e Tij! Te ka krijuar, te ka furnizuar, dhe ju prap e mohoni, a nuk eshte kjo padrejtesi e juaja? Mos me thuani se nuk ju ka krijuar Zoti,... sepse atehere do te mbeteni pa Krijues... apo ndoshta mendoni se i takoni familjes se kafsheve, me konkretisht te majmunit... me fal nuk e pata per ofendim, porse duke pare se ka anetare me mendimet te tilla, e mendova se mos edhe ju jeni pjese e tyre.

Kjo jete eshte nje test... Ky Zot i Drejte, i la njerezit ne kete jete te veprojne, qe nje dite te gjykohen.

Per fund, ju pershendes duke ju deshiruar cdo te mire ne jete.

ps| Nje shtes e vogel e nderuar. Edhe nese ju i zini ata kriminel, nuk mund te ia jepni demin e merituar.

albanian expert

budo785
19-02-07, 00:40
Murgesha
Un jam anetar i ri i forumit tuaj, edhe pres mireseardhje prej teje edhe te tjereve ne forum. Nuk te njof ty as personalisht edhe shum pak publikisht,nuk i njof as te tjeret ktu,por qellimi im asht per vec qe te njoftohemi te shkembejme mendime,pervoja...ndjeva se edhe un sado pak do t jem i dobishem ktu.Nuk fshehem pas askujt,skam pse!
Nese ndjehesh e ofendu me fal.Qellimi im ishte me bo temen ma interesant edhe per cat u solla shum i lire me ty,pa paragjykime...edhe pse ti po mendon se po pretendoj dicka!Ndoshta nuk i njof rregullat e forumit ama pres mirekuptim,jam fillestar.

budo785
19-02-07, 19:15
Tung
Desha mu kthyne teme shti;Sot u zgjova me ni anderr te kece edhe normal u gzova se ishte kon anderr:smile: ,po per fat te kec nuk di ki komentu ato..
Mendoj se enderrat nuk duhet te perjashtohen per kuptimin e jetes,vdekjes...Lojetari un nuk pajtona me mendmin tond se Zgjedhja e ėndėrrės si shpjegim i fshehtėsisė sė jetės ,nuk ka tė bėj asgjė me mendjehollėsinė apo finesėn e tė kuptuarit por mė tepėr i ngjanė njė justifikimi qesharak tė mossuksesit tė atyre qė ėndėrrojnė me sy hapur ,apo thėnė mė thjesht frikės sė tyre pėr tė shikuar jetėn nė sy....
Vete fakti se endrra mund te parashikoj te ardhmen(kam lexuar se si disa mbreter e tregojne enderren e vet "te mbretit!"etj.) paraqet mister ne vete,edhe si e tille duhet te merre parasysh per ta kuptu jeten,esencen e saj.
Edhe pse nuk kam lexu shum ne psikiatri kam verejt se endrrat trajtohen mjaft seriozisht nga dijetaret(Karl Jungu e ka nji liber Endrrat).
A pajtoheni me mu?:smile:

LOJETARI
19-02-07, 22:32
Tung
Vete fakti se endrra mund te parashikoj te ardhmen(kam lexuar se si disa mbreter e tregojne enderren e vet "te mbretit!"etj.) paraqet mister ne vete,edhe si e tille duhet te merre parasysh per ta kuptu jeten,esencen e saj.
Edhe pse nuk kam lexu shum ne psikiatri kam verejt se endrrat trajtohen mjaft seriozisht nga dijetaret(Karl Jungu e ka nji liber Endrrat).
A pajtoheni me mu?:smile:


Budo785 ,pasi ju nuk pajtoheni me mua as unė nuk do tė pajtohem me ju :biggrin: pėr njė arsye tė thjesht se tė ėndėrrosh ėshtė lehtė ,nuk tė duhet shumė punė ,ndėrsa tė jetosh do tė thot pak mė shumė se tė ėndėrrosh .:tongue:

jadore
19-02-07, 22:58
Pershendetje te gjithve ne veqanti ty bukuroshe Murgesha.
Murgesha edhe un po pergjigjem ne kete teme , por nuk po e shof te arsyshme se un po e bej pyetjet e vete te pergjigjem por po e bej vetem per ty llokume .

Ju njerėz dinie se jeta e kėsaj bote nuk ėshtė tjetėr vetėm se lojė, kalim kohe nė argėtim, stoli, krenari mes jush dhe pėrpjekje nė shtimin e pasurisė dhe tė fėmijėve, e qė ėshtė si shembull i njė shiu prej tė cilit bima i habit bujqit, e pastaj ajo thahet dhe e sheh atė tė verdhė, mandej bėhet e thyer e llomitur, e nė botėn tjetėr ėshtė dėnimi i rėndė, por edhe falje mėkatesh dhe dhurim i kėnaqėsisė nga All-llahu; pra jeta e kėsaj bote nuk ėshtė tjetėr vetėm se pėrjetim mashtrues une mendoj keshtu , e per mua eshte keshtu jeta vetem nje enderre e cila zgjat vetem 5 sekonda e asgje ma shum pra me duket mua si enderre qe nga nejhere te duket e mire e nga njeher te duket aq e keqe sa qe merzitesh shum pra asgje ma shum vetem nje enderr.


more ..!! (se kohen e fundit me ka humb kujtesa ), po pyes ..? e hapi kete teme nicku "falma _lotin" , lidhje me jeten- enderr dhe endrren -jete apo jam gabim une .?.. eshte ky ,nicku "falma_ lotin "qe me temat e saj per jeten (alias ndjenjen) edhe gurin e drurin e shtini ne gjyhnah , apo ngatrroj une autoret ..??!!

Artisti
19-02-07, 22:58
Qka ju kisha be nje pyetje ketyre endrrimtareve, po more po ja u bej, me me rreh nuk munden :biggrin:


Edhe sa kohe ju nevojitet me enderrue per me kuptue qe jeni tu jetue ????.

doGzona
20-02-07, 00:08
Jeta si jete , eshte lufte e cila na bene qe te ballafaqohemi me te , pamvarsishte se ne cilin kuader jetesore . Nese jeta do te ishte enderre , atehere realiteti do te quhej hipokrizi. Por , jeta eshte per te endrruare dicka me mire , per te planifikuare dicka me te vlefeshme e jo qe nga keto endrrime te e vlersojme jeten si enderr.
Ne botekuptimin e fjales , njerezit edhe e ndajne jeten ne shume drejtime , dikush e quan te genjyer , dikush mashtruese e dikush te vlefshme.
Nese do ta krahasonim jeten si enderre , atehere ne do te harronim te zgjoheshim nga gjumi i saj , dhe nga kjo , do te e braktisnim realitetitn dhe do te kalonim ne mashtrimin e vetvetes tone ne jete.

Ne besimet e ndryshme fetare , flitet dhe shkruhet shpesh se jeta e vertet gjindet andej larte, atje ku cdo gje eshte e bukur dhe e pavdekeshme , mirepo , ne boten e mergates , atje nuk i dihet as fundi e as mbarimi i jetes , kuptohet nese ajo egziston .
Si do ta vlersonin jeten ata/ato ne mergate nese edhe atje do te krijoheshin problemet , si do ti ballafaqonin , apo per cdo gje do te hiqeshin nga parajsa dhe te dergohen ne ferr per tu djegur e pjekur .Atehere , nje jete me frige , nje frige nga jeta , ne veten e vete krijon nje penges te vullnetit per jete.Ne nuk mund te themi qe jeta eshte enderr , bazuare ne faktin se per te jetuare duhet kontribute, ndersa per te endrruare duhet gjume, e cka fiton njeriu nga gjumi e cka nga kontributi ??!!

valiii
20-02-07, 00:32
Secili njeri do ta shijojė vdekjen, e shpėrblimet tuaja u plotėsohen ditėn e kijametit, e kush i shmanget zjarrit e futet nė Xhennet, ai ka arritur shpėtimin, e jeta e kėsaj bote nuk ėshtė tjetėr pos njė pėrjetim mashtrues. (Ali Imran:185)

kimisti
20-02-07, 01:05
Po shof nje tem qe ka rendesi te jashtezakonshme nese kuptohet drejt edhe ne fakt nuk asht bash hajgare siq e paskan keqkuptu edhe po e keqinterpretojkan disa forumista ketu.
Tema asht shum e qellume moter muslimane ,All-llahu te shperbleft, per qellimin tend te mir se ktu po shihet se motra ka dasht me i nxit njerzit me mendu rreth asaj se si e jetojn jeten e tyre , brenda kornizave te lejuara apo krejt jasht kornizave siq e bejn shum te rinj sot.Dhe ky eshte nje problem serioz, sepse gjith njerezit e dijn se nuk jan ne enderr sikur ato endrrat e nates, por, ketu eshte fjala per nje enderr tjeter, nje enderr qe njerzit enderrojne te jene si X-i a si Y-i si kengetari a si politikani si biznesmeni a si dikush tjeter qe i shkon jete "uj" qe ska probleme dhe nje dit krejt papritur e shofin veten e tyre ne shtrat, me shkop ne dor, e shofin vehten me nipa dhe mbesa ne preherin e tyre dhe vetem ateher, ndoshta ateher , zgjohen nga gjumi e shofin qe nuk e paskan kuptu realitetin e jetes. Une kisha me than se per me e kuptu REALITETIN E JTETES DUHET ME E KUPTU REALITETIN E VDEKJES sepse jeta dhe vdekja jan dy gjera qe nuk mund te kuptohen e as te sqarohen njera pa tjetren. Duhet ta kuptosh qesht jeta per tte ditur se qka eshte vdekja dhe duhet ta kuptosh qka eshte vdekja qe ta dijsh se qka eshte jeta.
Shpresoj se kjo tem do te trajtohet akoma nga forumistat dhe shpresoj se tema nuk do te dal jasht kuptimit te saj fillestar qe i ka dhan motra jon muslimane.

Flamur_
20-02-07, 01:38
Pershendetje te gjithve ne veqanti ty bukuroshe Murgesha.
Murgesha edhe un po pergjigjem ne kete teme , por nuk po e shof te arsyshme se un po e bej pyetjet e vete te pergjigjem por po e bej vetem per ty llokume .

Ju njerėz dinie se jeta e kėsaj bote nuk ėshtė tjetėr vetėm se lojė, kalim kohe nė argėtim, stoli, krenari mes jush dhe pėrpjekje nė shtimin e pasurisė dhe tė fėmijėve, e qė ėshtė si shembull i njė shiu prej tė cilit bima i habit bujqit, e pastaj ajo thahet dhe e sheh atė tė verdhė, mandej bėhet e thyer e llomitur, e nė botėn tjetėr ėshtė dėnimi i rėndė, por edhe falje mėkatesh dhe dhurim i kėnaqėsisė nga All-llahu; pra jeta e kėsaj bote nuk ėshtė tjetėr vetėm se pėrjetim mashtrues une mendoj keshtu , e per mua eshte keshtu jeta vetem nje enderre e cila zgjat vetem 5 sekonda e asgje ma shum pra me duket mua si enderre qe nga nejhere te duket e mire e nga njeher te duket aq e keqe sa qe merzitesh shum pra asgje ma shum vetem nje enderr.
falma lotin unė kam vetėm njė lutje ėr TY, qė tė zgjohesh nga kjo qė Ti e thua ėndėrr pėrndryshe TI je e vdekur

Albanian eX|PerT
20-02-07, 03:05
Ju lutem anetare te nderuar, mos u beni kaq fanatik. Ata te cilet shprehen ne kete menyre se jeta e kesaj bote eshte si nje enderr apo enderr, etj., etj., me te eshte per qellim shpejtisa e kalimit dhe e perjetimit. E jo, se ne qenkemi ne enderr te realte, ngase per te qene ne enderr duhet te jesh duke fjetur, per te fjetur duhet te jetosh, etj., etj.. Po e perseris prap ate qe kam thene edhe me heret, se edhe shkenctaret kane zbuluar se endrrat zgjasin ca sekonda, dhe ne kete menyre kuptojme se me permendjen apo krahasimin e jetes me endrren kuptojme shpejtesine e saj.

Behuni me te sinqerte ne diskutime, nese deshironi qe te fitoni nje fryt te mire te bashkebisedimit.

albanian expert

hasanmehmeti
20-02-07, 03:18
selamualejkum musliman

Nuk eshte enderr aspak por eshte realitet dhe nje dhunti nga Allahu subhanehu we teAla , qe i jepet njeriut per ta privuar .

Per me shume lexoni dhe ndegjoni keto ajete nga Kurani nen kete link:

http://www.youtube.com/watch?v=7yX6WqKjc28&mode=related&search=


Apo ketu nga Surja AL Mumminun
http://www.youtube.com/watch?v=3OKzkt6OejU&mode=related&search=


selamualejkum musliman

Alko71
20-02-07, 09:51
Pershendetje te gjithe anetareve dhe lexuezve,un jam i ri si anetar mirepo faqen tuaj e lexoj herepashere moti kohe edhe me pelqen.
desha ta jap mendimin tem ne lidhje me kete pyetje se eshe interesante
Mendoj se kjo jete nuk eshte enderr as e shkurt bile:
-shume eshe e veshtire per me qene enderr!
-endrra na paraqitet-mund te vrasim dike ne enderr;per cka ne realitet do te flem ne burg!
Nuk pajtona me Alko71 se ne Kuran dhe hadithe thuhet se kjo jete eshte enderr,fjalet e cituara prej tij mendoj se jan te nxjerrura prej konteksti!Ne islam nuk nxirren ashtu perfundimet!
Kjo jete ka shum pergjegjesi edhe obligime qe muslimanet ta quajn enderr,zbavitje,loje etj...
Me duhet ta pranoj se edhe un shpesh kam dashur qe dicka te jete enderr ama e kuptoja te kunderten kur zgjohesha:smile:

Budo785,nuk me paske kuptuar as ti.Nuk eshte enderr ne kuptimin e gjumit por, ashtu sikur endrra kalon edhe kjo jete dhe ne krahasim me perjetesine eshte ceshtje minutash ose edhe sekondash.

Me thuani ju pse ne nuk na kujtohet deshmia qe e kemi bere para Zotit?


7:172.
Pėrkujto kur Zoti Yt nxori nga shpina e bijve tė Ademit pasardhėsit e tyre dhe i bėri dėshmues tė vetes sė tyre (duke u thėnė): "A nuk jam Zoti juaj?" Ata thanė: "Po, dėshmuam!" Tė mos thoni nė ditėn e kijametit: "Ne nga ky (dėshmim) ishim tė panjohur.
Pajtohem me shkrimin e kimistit dhe valiii.

Per disa ketu eshte filozofi e rende kjo ceshtje dhe nuk mund ta kuptojne.

budo785
20-02-07, 17:00
Un te dashur po flas per enderrat e gjumit:smile: (prej ciles rrjedhin edhe kuptimet e tjera te fjales) e ndoshta Falma...nuk ka menduar per kete,po nejse edhe ni here po tham se endrrat jan nji mrekulli e vecant e dhruar prej Zotit,ato jan pjese e jetes por jo edhe jeta!
Alko pajtona me ty se jeta ne fund te saj duket shum e shkurt si enderr ama nuk ka qene se aty ka vepra te mira e te keqija....e sa per Ajetin Kuranor qe e citove nuk po shof se ka te bej me kete qe po flasim ose ndoshta baj pjese ne grupin e atyre qe se kuptojne filozofin e rende:smile: .
Vali,un nuk e di pse e citon at ajet?a per te thene se ne Kuran thuhet se kjo jete eshe e rrejshme??Mendoj se ti e di se rregullat dhe perfundimet nuk mundesh mi nxjerr pi 1 ajeti,por vetem duke e njoft fene rrenjesisht(nuk po paragjykoj per njohurit tuaja se nuk te njof)
Ne fene islame po edhe ne te tjerat besoj,jeta eshe e shenjte,me vete faktin se vetevrasja eshte prej mekateve me te medha kuptohet vlera e jetes ne islam.E sikur te ishte e rrejshme ajo sdo te ishte mekat....
Ok,pe shof se sjam tu fol mo per andrrat,se te shkretat shum shpejt i harroj e ju?:smile: klm

SoKoLi-i-Maleve
21-02-07, 06:06
Ju kisha lutur qe te zgjoheni nga endrrat dhe nga gjumi,dhe te pergaditeni gjate kesaj jete per perjetshemrin nese besoni ne te qe mos te zhgenjeheni.

Albanian eX|PerT
21-02-07, 19:15
Sokol, mire ben te zbritesh nga mali.

Nuk e di... a harrove ti... se ata qe jane ne gjume e ne enderra, nuk mund t'i lexojne keto kerkesa tuaj, qe te zgjohen?... Apo keni perdorur alegorine, e pakoncept:biggrin:?

albanian expert

SoKoLi-i-Maleve
22-02-07, 06:21
Sokol, mire ben te zbritesh nga mali.

Nuk e di... a harrove ti... se ata qe jane ne gjume e ne enderra, nuk mund t'i lexojne keto kerkesa tuaj, qe te zgjohen?... Apo keni perdorur alegorine, e pakoncept:biggrin:?

albanian expert

Mjerisht ju disa flini dhe shifni andrra me sy qilun.

Albanian eX|PerT
22-02-07, 19:58
D.m.th. ju vet po na informoni per jeten tuaj joreale e te iluzionuar, perderisa besoni -edhe pse mjerisht- se mund dikush te jetoj e sheh enderra sy qelur. Keto alegorite tuaj, jane aq te pakoncepta saqe nuk mund ta sulmosh askend me to me qellim satirik.

albanian expert

legenda
24-02-07, 01:21
Jetoni JETEN sa nuk eshte ba vone......
mos jetoni ne ILUZIONE.

SoKoLi-i-Maleve
24-02-07, 06:42
Sokol, mire ben te zbritesh nga mali.

Nuk e di... a harrove ti... se ata qe jane ne gjume e ne enderra, nuk mund t'i lexojne keto kerkesa tuaj, qe te zgjohen?... Apo keni perdorur alegorine, e pakoncept:biggrin:?

albanian expertNder male ka uji dh air te paster dhe ushqime te pa ndotura,kurse ju disa duket se keni pij uji te helmuem dhe air shum te ndotur,per ata dhe sbani gja tjeter vetem perhapni urrejtje dhe helm e genjeshtra per gjdo gja qe asht Shqiptare.Uroj qe sa ma shpejt te zgjoheni nga akoma ku keni ra,sa nuk jeni vonua.

Albanian eX|PerT
24-02-07, 08:14
Mos valle e ke fjalen per vetveten?:biggrin:

budo785
24-02-07, 12:58
Legjenda shpesh na ndodhe te na deshperoj realiteti edhe ti leshohemi iluzioneve,e ajo asht shum ma mire,apo jo.
Mendoj se edhe ty legenda te pelqejne iluzionet-pe marr parasysh se Legjenda asht Iluzion me i madh...:smile: .
E shfrytezoj rastin tjupershendes perzemersisht edhe tju njoftoj ty legenga,expertin,sokolin etj ne forum.
Sinqerisht nga buda

legenda
24-02-07, 13:04
....Duhet te jemi te fuqishem te perballojme realitetin,mos te kerkojme shpetim ne ILUZIONE.
Iluzionet jane mashtrim,nuk me pelqejne mashtrimet.
LEGJENDA-eshte MIT.


te falenderoj per pershendetje publikeLegjenda shpesh na ndodhe te na deshperoj realiteti edhe ti leshohemi iluzioneve,e ajo asht shum ma mire,apo jo.
Mendoj se edhe ty legenda te pelqejne iluzionet-pe marr parasysh se Legjenda asht Iluzion me i madh...:smile: .
E shfrytezoj rastin tjupershendes perzemersisht edhe tju njoftoj ty legenga,expertin,sokolin etj ne forum.
Sinqerisht nga buda

Arb
24-02-07, 14:43
O leni perrallat more!

Se tybe parajse e ferr e kemi ksajde, se ia kom kajt nonen atij qe pret dicka ne ate "jeten tjeter."

budo785
24-02-07, 18:33
Arbi per cfare perralla po flet bre,mos e ke ngatrru edhe e ke lexu kesulkuqen ndoni faqe tjeter,hahah
Mendoj se kjo asht teme mjafte serioze edhe shum konkrete...behet fjale per pavetedijen e cila realisht eksiston....
Legenda te bashkangjitem ne mendmin se nuk ban te jetojme ne iluzione sado qe te kec ta kemi realitetin ama perkunder realitetit un jam edhe per IMAGJINATEN e cila mund te sherbej mjaft herepashere edhe e cila sasht iluzion,ok.
Ne fakt mendoj se legjendat jane nje imagjinate e perkryer e gjeniut.....