PDA

View Full Version : Vaj halli pėr ty!


falma_lotin
16-02-07, 23:39
Vaj halli per ty, si do jetė halli jote kur tė vijne Melaqet me ta marre shpirtin, valle a do te vijne Melaqet e Denimit a po ato te Meshires, vaj halli per ty ?
Pėrkujto gjendjen tėnde kur do tė ankohesh prej agonisė sė vdekjes nė tė cilėn ėshtė ankuar krijesa mė e dashur tek All-llahu xh.sh., Muhammedi a.s., i cili thoshte para vdekjes:"La ilahe il-la ll-llah, me tė vėrtetė vdekja e ka agoninė e saj."
Paramendo veten tėnde o i mjerė, se e ke vdekjen nė prag tė derės. Meleku I vdekjes qėndron mbi kokėn tėnde. E gjoksi yt kur tė bėnė gargara. Edhe shpirti po ashtu. Gjuha jote tė ėshtė trashur. Tė janė dorėzuar gjymtyrėt… sytė tė shtangen (tė mbesin tė hapura)… tė mbyllet dera e pendimit pėr ty… Tė djersitet balli. Atyre qė janė rreth teje u shtohet tė qajturit, e ti rėnkon, kurse ti je nė njė vėshtirėsi tė madhe, s'ka kurrfarė shpėtimi dhe ikje, shikoje kėtė ēėshtje tė madhe pas ēdo kėnaqėsie dhe mirėsie, dhe ėshtė kryer me ty caktimi (kaderi)…Pastaj ngritet shpirti yt nė qiell… Ah, pėr atė tė lumturin apo pėr tė dėshpėruarin
Po si do jete halli jote kur te futesh ne varre e te mbetesh vetem me veprat e tua ne erresiren e varrite e te vijne melaqet Munkeri dhe Nekiri me te pyte e ti akoma ne mekate jeten e vazhdon naten dhe diten, vaje halli jot ?
PO si do jete halli jote o i shkret kur te ringjallesh para Allahut e te afrohet dielli mbi koken tende valle deri ku do arrine djerset e tua, e ti akoma ne mekate ?
Po si do jete halli jote diten kur te shperndahen Fletushkat valle a do jeshe prej atyre qe ju jepet nga dora e Majte e te futen ne Xhehennem zhagas me fytyre per toke , apo prej atyre qe do ju jepet nga dora e djathte e do futen ne Xhennet me Meshiren e Allahut xh.sh. ?
Po si do jete halli jote kur te vendosen peshojat e i sheh veprat e tua ne peshoj e te vijne mekatet e tua qe i ke bere naten e diten, e te thuash a mjere per shikimi time qe se kame ruajtur , ah mjere per gjuhen time qe flisja gjithqka , a mjere per shume qka per kohen e humbur ah mjeri une, mjeri une …!
Po si do jete halli jote kur te hypesh ne uren e Siratit qe eshte ma e holle se qimja e flokut e me e mprehet se tehu i shpates, e smundet dote ta kaloj askushe vallahi vetem ata qe e ruajten vetn nga mekatet ne kete dynja , valle a ishe ti prej atyre , valle sa here ka qare syri jote nga Frika prej Allahut , valle e sa here ka shikur syri jote te ndalumen, mjere per ty o i shkret po si do jete halli jote po u fute ne Xhehennem aty nuk ka me vdekje aty ka perjetsi .!
A mjer per mos kujdesin tende ndaj prinderve, mjere per gjuhen tende qe se ke ruajtur e flisje ate qe Allahu nuk eshte i kenaqur , mjere per shikimin tende qe shikoj haram, mjere per doren tende kur prekje haram, mjere per kemben tende kur shkelje haram valle a mos te ka garantuar dikush ty Xhennetin apo te ka dhane garance se nuk do vdesesh kurre , mjere per ty o i pa kujdesur, se si e kalove jeten tende ?
Si do jete halli jote kur te vendosesh ne varre e ta hane krimbat fytyren tende, ku mbet ajo bukuria jote qe dikur thojshe ska me i bukur se une , si do jete halli jote kur do ta hane trupin tende krimbat e dikur thoje ska trup me te bukur se une, a mjeri ti ?
O ti i mashtruar nga kjo botė! O ti qė ia ktheve shpinėn All-llahut! O ti i pakujdesshėm ndaj urdhrave tė Zotit tėnd! O ti qė ēdo herė qė tė kėshillonin kėshilluesit, tė pengonte epshi dhe dėfrimi yt nga pranimi I kėshillės! O ti qė je dhėnė pas epsheve dhe qė tė mashtron shpresa e gjatė, a ke menduar nė kėto ēaste nėse mbetesh, nė atė qė je?
Mjere per ty qe ti treguan argumentet e i pave me syt e tu e prape vazhdoje ne ate epshin tende, e merrje fen sipas kokes tende , e ia ktheve shpinen argumenteve te Allahut dhe te Derguarit te Tij, vaj halli per ty ..!
Dije se minutat se sekondat i ke te numeruara , e ti prape ne mekate , ne mos respektim ndaj urdherave te Allahut, mjere per ty o i shkret .
Thua se e besoj Allahun e nuk vepron sipas urdhrave te Tij .
Thua se e beson Muhamedin a.s. e nuk e pason sunnetin e tij .
Thua se e beson Kuranin e nuk i zbaton ligjet e tij .
Thua se e beson Xhennetin hakk e nuk vepron vepra qe te afrojne ngat tij.
Thua se e beson Xhehennemin hakk e nuk vepron vepra qe te largojne prej tij .
Vaj halli per ty o i pakujdesur…!
O ti njeri po ē’tė mashtroi ty kundrejt Zotit tėnd qė ėshtė Bujar e i Urtė ?
“ Kjo eshte keshilla e keshilluesit , valle a ka kush qe i pergjigjet “