PDA

View Full Version : Juve do t'ju bie ndėrmend ē'ka po u them!


valiii
20-02-07, 00:51
Secilit qė dėshiron mirėsi dhe udhėzim. Secilit qė i frikohet poshtėrimit dhe nėnēmimit. Tė gjithė juve, ju themi me zė qė nxjerr pėrmallim dhe dhembje. Kjo ėshtė anija e Muhammedit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem], qė lundron mes valėve, thellė nė errėsirė, ku ka depėrtuar drita dhe ua ka ndriēuar rrugėn tė humburve qė t'i shohin shenjat nė rrugė. Prandaj, vėlla i dashur, le tė jetė pėr ty pėrkujtim dhe kėshillė, dhe kėto janė disa ēaste pėr ata qė dėshirojnė tė shpėtojnė.

Falėnderimi i takon All-llahut [subhanehu ve teala], i Cili i porositi robėrit e tij me devotshmėri, dhe i premtoi me xhennete ata tė cilėt i frikohen, ruhen dhe qė shpresojnė nė xhennetet e Tij… I qortoi dhe i frikoi me kėrcėnime dhe zjarr ata qė bėjnė mėkate dhe e kundėrshtojnė urdhrin e Tij, i Cili thotė:
"Dhe se kjo ėshtė rruga (feja) mė e drejtė (qė e caktova pėr ju) pra pėrmbajuni kėsaj, e mos ndiqni rrugė tė tjera e tju ndajnė nga rruga e Tij. Kėto janė porositė e Tij pėr ju ashtu qė tė ruheni." (El-En'am: 153)

Paqja dhe shpėtimi qoftė mbi Pejgamberin mė tė dashur [sal-lallahu alejhi ve sel-lem], i cili tha: "Me tė vėrtetė zemrat e bijve tė Ademit janė mes dy gishtave prej gishtave tė Mėshiruesit, tė cilat i rrotullon ashtu siē don Ai. Pastaj tha: O All-llahu im qė lirisht disponon dhe drejton zemrat, drejtoi zemrat tona kah nėnshtrimi ndaj Teje."
Ju pėrshėndes me pėrshėndetjen islame: Es-Selamu alejkum ve rahmetull-llahi ve berekatuhu!
Vėllezėr tė dashur, ua shkruaj kėto fjalė me gjuhė tė lirė duke thėnė: O Zoti im, mos mė dėno se unė e pranoj atė qė ishte prej meje, sa ka prej turpeve tė mia nė tokė, e ti ndaj meje je qė vlerėson dhe dhuron. Kur mendoj pėr pendimin ndaj mėkateve i kafshoj gishtat dhe kėrcėlloj dhėmbėt, dhe nuk kam tjetėr zgjedhje pos shpresėn time, faljen tėnde nėse mė fal dhe mendimin tim tė mire, njerėzit mendojnė pėr mua se jam i miri, porse unė jam mė i keqi nėse nuk mė fal Ti.
Lus All-llahun xh.sh. tė na i falė mėkatet dhe tė na i mbulojė tė metat, si dhe tė na i merr shpirtrat duke qenė i kėnaqur me ne. Ju pėrkujtoj thėnien e Muhammedit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]: "Shpėrndani dhurata ashtu qė tė duheni." Dhurata mė e mirė qė jep vėllai pėr vėllain e vet pėr hir tė All-llahut ėshtė kėshilla, qė tė jetė pėr tė furnizim, pajisje nė dunja dhe deponim nė ahiret, dhe shėmbėlltyra jonė mė e lartė ėshtė i Dėrguari i All-llahut.
Transmetohet nga Muadh Ibėn Xhebeli r.a. se Muhammedi a.s. e ka marrė pėr dore dhe i ka thėnė: "O Muadh, pėr All-llahun unė tė dua, pastaj ka thėnė: Unė o Muadh tė porosis qė assesi nė fund tė namazit mos tė lėsh pa thėnė: All-llahumme, einni ala dhikrike, ve shukrike, ve husni ibadetik. - O Allahu im! Mė forco dhe mė bėn tė fortė nė pėrmendjen Tėnde, nė falėnderimin Tėnd dhe nė bukurinė e ibadetit Tėnd."
O ti njeri qė dėshiron shpėtimin e tij, lexo thėnien e kėshilluesit qė ndihmon. Ke kujdes fjalėt e mia, dėgjo kujdesshėm dhe thellohu me zemrėn tėnde duke ndier fjalėn e All-llahut xh.sh.: "Tė dėgjuarit, tė pamurit dhe zemra pėr tė gjithė kėto ka pėrgjegjėsi." (El-Isra: 36)

O vėlla, o dashamir i kėsaj feje, a je ulur njė ditė pranė librit tė All-llahut? A je ulur pranė librit, me tė cilin nėse pastrohen zemrat tona me tė, kurrė nuk do tė ngopeshin nga mėsimet e tij?!! Libėr me tė cilėn do tė vijė si ndėrmjetėsues nė Ditėn e Gjykimit pėr tė zotėt e vet.
Libėr nė tė cilėn ka nė tė shėrim dhe mėshirė pėr besimtarėt!! Libėr me tė cilin u hap zemra e Resulull-llahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] dhe zemrat e shokėve tė tij dhe tė atyre qė patėn frikė All-llahun! A je ulur njė ditė tė lexosh jo vetėm me sy dhe me gojė por edhe me zemėr!?
A i ke shikuar me vėmendje mrekullitė qė janė nė tė!?
A je thelluar nė studimin e ajeteve!?
A je kėnaqur me recitimet e tij!?
A e kanė rrahur zemrėn tėnde trokitjet e tij!
Mendoj se do tė thuash po... Kėto janė shpresat e tua nė tė…,
ėshtė pėrmendje e domosdoshme pėr ne dhe askush nuk ėshtė i pavarur prej saj.
Vėllai im, eja me mua qė tė lexojmė disa ajete nga ky libėr dhe tė shohim se shpirtrat tanė kanė nevojė tė madhe pėr tė punuar me tė. Eja qė tė ndalemi nė disa raste dhe tė kėrkojmė nė tė rrugėn e shpėtimit… Kam bindje se bujaria jote e natyrshme nuk do ta refuzojė e mos tė flasim pėr shpirtmirėsinė tėnde.
A ka kush qė i pėrvjelė krahėt ?
I ėshtė thėnė Hasan Basriut: "O Eba Said, ēka tė bėjmė ne? I shoqėrojmė disa njerėz, tė cilėt na bėjnė qė tė frikohemi sa qė zemrat tona na fluturojnė. Tha: Vall-llahi, nėse shoqėrohesh me ata njerėz qė tė frikojnė derisa ta arrishė sigurimin, ėshtė mė mirė sesa tė shoqėrosh popuj tė cilėt tė sigurojnė derisa ta arrishė frikėn."

Tani takohemi me njė ajet madhėshtor qė nė zemrėn e lexuesit fut frikėn, por kush pėrgatitet pėr atė shpėton me lejen e All-llahut xh.sh. Ajeti i cili po qe se i zbriste kodrave, ato do tė copėtoheshin. Ajet tė cilin sa herė qė e kanė dėgjuar veshėt, ato kanė heshtur. Ajet tė cilin sa herė qė e kanė lexuar sytė kanė qarė.
Sa herė qė kanė medituar zemrat, ato janė frikėsuar. Ajet nė tė cilin sa herė qė ėshtė thelluar i mėkatari ėshtė penduar.
Sa here qė ka medituar ai i cili ia ka kthyer shpinėn All-llahut ėshtė drejtuar tek All-llahu i tij dhe ėshtė penduar.
Ajet ku tregohet pėr njė udhėtim… pėr ēfarė udhėtimi… Ah mjerė pėr atė udhėtim…
Ai udhėtim ėshtė pėr tė cilin All-llahu [subhanehu ve teala] ka thėnė:
"Secili njeri do ta shijojė vdekjen, e shpėrblimet tuaja u plotėsohen ditėn e kijametit, e kush i shmanget zjarrit e futet nė Xhennet, ai ka arritur shpėtimin, e jeta e kėsaj bote nuk ėshtė tjetėr pos njė pėrjetim mashtrues." (Ali Imran:185)

Po, vėllai im, ai ėshtė udhėtimi yt pėr nė botėn tjetėr, ėshtė njė udhėtim pėr tė cilin e lusim All-llahun qė tė jetė pėrfundimi i tij Xhenneti e jo Xhehennemi. Pėr kėtė udhėtim tė madh i Dėrguari [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] thotė: "Sikur tė dinin atė qė di unė, do tė kishit qeshur pak dhe do tė qanit shumė."
Betohem nė Atė, qė nuk ka Zot qė meriton adhurimin pos Tij, sikur tė dinim realitetin e kėsaj jete dhe vėshtirėsitė e saj, varrin dhe errėsirėn, Ditėn e Gjykimit dhe tmerret e saj... Sirati dhe rrėshqitja mbi tė, pastaj tė mendojmė Xhennetin dhe begatitė e tij... zjarrin dhe ndezjet e tij do tė kishte ndryshuar gjendja jonė. Por ne kemi harruar apo shtiremi se kemi harruar kėtė udhėtim... Por jemi dhėnė pas kėsaj bote e cila nuk peshon tek All-llahu xh.sh. sa fleta e mushkonjės.
Disa prej selefus-salih kanė thėnė: “Ėshtė pyetur dikush nga ne: A dėshiron tė vdesėsh? Tha: Jo. Ata i thanė: Pėrse? Ky tha: Derisa tė pendohem e tė veproj punė tė mira. Atij i ėshtė thėnė: Puno. Tha: Pastaj do tė punoj, vazhdon tė thotė: Pastaj do tė punoj derisa tė vijė vdekja duke mos u penduar e tė veproj vepra tė mira. Unė jam i bindur se ti nuk dėshiron qė tė jetė pėrfundimi yt kėshtu…
Pėrkujto vėllai i dashur gjendjen tėnde kur do tė ankohesh prej agonisė sė vdekjes nė tė cilėn ėshtė ankuar krijesa mė e dashur tek All-llahu xh.sh., Muhammedi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem], i cili thoshte para vdekjes: "La ilahe il-la ll-llah, me tė vėrtetė vdekja e ka agoninė e saj."
Paramendo veten tėnde o ti i mjerė, se e ke vdekjen nė prag tė derės.
Meleku i vdekjes qėndron mbi kokėn tėnde. E gjoksi yt kur tė bėnė gargara. Edhe shpirti poashtu.
Gjuha jote tė ėshtė trashur. Tė janė dorėzuar gjymtyrėt… sytė tė shtangen (tė mbesin tė hapura)… tė mbyllet dera e pendimit pėr ty… Tė djersitet balli. Atyre qė janė rreth teje u shtohet tė qajturit, e ti rėnkon, kurse ti je nė njė vėshtirėsi tė madhe, s'ka kurrfarė shpėtimi dhe ikje, shikoje kėtė ēėshtje tė madhe pas ēdo kėnaqėsie dhe mirėsie, dhe ėshtė kryer me ty caktimi (kaderi)…Pastaj ngritet shpirti yt nė qiell… Ah, pėr atė tė lumturin apo pėr tė dėshpėruarin:

"Pėrse pra, kur arrin shpirti nė fyt, E ju nė atė moment shikoni (se ē'po ngjet), E ne jemi mė afėr tek ai se ju, po ju nuk shihni, Dhe pėrse nėse nuk jeni pėrgjegjės (pėr vepra), (Pėrse) nuk e ktheni atė (shpirtin tė mos dalė), E nėse (ai i vdekuri) ėshtė prej tė afėrmėve (tė Zotit), Ai ka (te Zoti) kėnaqėsi, furnizim tė mirė dhe Xhennet tė begatshėm, Po nė qoftė se ėshtė nga tė djathtėt? Pra, ty tė qoftė selam prej tė djathtėve (i thuhet), E nė qoftė se ėshtė prej gėnjeshtarėve tė humbur, Mirėseardhja e tyre ėshtė pritje me ujė valė. Dhe djegje nga zjarri i Xhehennemit, E s'ka dyshim se kjo ėshtė ajo e vėrteta e sigurtė, Pra ti lartėso Zotin tėnd tė madhėruar." (El-Vakia: 83-96)

Albanian eX|PerT
31-05-07, 04:49
Udhėtoni nėpėr tokė dhe shikoni se si pėrfunduan mėkatarėt
12.08.2005 Nga: Imer Gruda
Sa e begatshme ėshtė mirėsia e All-llahut xh.sh. qė e lėshon pėr robėrit e Vet, e ndėr to janė edhe vetė urdhėrat e Tij ku ndėr mė tė parėt ėshtė ai: “Lexo – studio – kėrko”. Pra, “Lexo me emrin e Zotit tėnd i cili krijoi (ēdo gjė)” (El-Alak:1)

Shumė njerėz nė botė sot kėrkojnė. Por ē’kėrkojnė? Njė numėr i vogėl e kėrkon Zotin e vetėm tė vėrtetė, All-llahun xh.sh., shumica preferojnė zotin i cili u pėrgjigjet dėshirave tė tyre dhe paragjykimeve personale.

Sot, Zoti i vėrtetė, All-llahu xh.sh. ėshtė i dėbuar nga ana e ateistėve, agnostikėve, nga urdhėruesit e perėndive tė rrejshme dhe nga miliona njerėz tė cilėt pohojnė se besojnė nė Zot, por e mohojnė atė me veprat e tyre. Shumica i besojnė ngjajshėm filozofit gjerman tė shekullit tė 19-tė Niēes se “Zoti ka vdekur”

Shumė dijetarė hulumtojnė gjithėsinė, jetėn dhe krijesat e All-llahut xh.sh. por, e mohojnė ekzistimin e Tij. Para tyre lindin shumė pyetje si probleme tė pa zgjidhura e pėrgjigjet i kėrkojnė nė teori tė ndryshme tė cilat e zėvėndėsojnė njėra tjetrėn deri nė paraqitjen e ‘fakteve tė reja’.

Me tė vėrtetė, pėrsoshmėria e qiejve, tokės dhe krijesave nė tė ėshtė njė shprehje e mrekullueshme e cilėsive tė padukshme tė All-llahut xh.sh. e cila e argumenton ekzistimin e Tij. Besimtarin, hulumtimi i kėsaj pėrsosshmėrie e afron kah All-llahu xh.sh. kurse ato qė nuk beson e fut tė hutuar nė njė labirint tė lloj-lloj teorish tė pa argumentuara. Pėr ata All-llahu xh.sh. thotė: “A nuk e kanė vėrejtur ata se si All-llahu e nis krijimin, e pastaj atė e pėrsėrit, e kjo ėshtė e lehtė pėr All-llahun. Thuaj: “Udhėtoni nėpėr tokė e shikoni se si filloi krijimi, pastaj All-llahu e fillon krijesėn tjetėr (ringjallajen). Ėshtė e vėrtetė se All-llahu ka mundėsi pėr ēdo send” (El-Ankebut: 19, 20).

“Ai ėshtė qė lėshon nga lart shiun e me tė nxori bimėn e ēdo sendi dhe prej bime gjelbėrimin dhe prej tij (prej gjelbėrimit) kokrra tė dendura nė kallinj. E nga hurmet, nga suthat e tyre kalaveshė tė afėrt (pėr ti vjelė). Edhe kopshtin me hardhi, ullinj e shega tė ngjashme (nė dukje) e tė llojllojshme (nė shije). Shikoni pra frytat e tyre kur i formojnė dhe kur piqen (tė gjitha kėto nga shiu). Edhe nė kėto ka fakte pėr njerėzit qė besojnė”. (El-Enam: 99)

All-llahu xh.sh. na jep shumė argumente tė tilla, “…Po argumentet dhe qortimet nuk bėjnė dobi ndaj njė populli qė nuk beson” (Junus: 101) sepse, “Sa e sa argumente ka nė qiej e nė tokė tė cilat i shohin por ata nuk i vėshtrojnė fare. Dhe shumica e tyre nuk e beson ndryshe All-llahun, vetėm duke i shoqėruar (zota tė tjerė)? ” (Jusuf: 105, 106).

All-llahu xh.sh. i thėrret ata qė mendojnė thellė mbi fenomenin e krijimit: “A mos u krijuan prej asgjėje apo ata vetė janė krijues? A mos ata krijuan qiejt e tokėn, jo por ata nuk duan tė besojnė. ” (Et-Tur: 35, 36) dhe “A nuk vėshtruan ata me vėmendje pushtetin e madh mė qiej e nė tokė dhe nė ēka krijoi All-llahu prej sendeve, e edhe nė atė se ndoshta u ėshtė afruar afati i tyre i vdekjes. Atėhere cilės bisedė pos kėsaj (Kur’anit) do ti besojnė? ” (El-Araf: 185).

Bėhet pyetja, ēka i pret tė gjithė kėta nė tė ardhmen? Nė kėtė pyetje pėrgjigjet vetė All-llahu xh.sh.: “Pra ata nuk janė duke pritur tjetėr vetėm gjurmėn e tė parėve, e nė ligjin e All-llahut kurrė nuk do tė hasėsh devijim. ” (El-Fati: 43). E pėr tė ditur fatin e tė parėve All-llahu xh.sh. na thotė: “Udhėtoni nėpėr tokė dhe shikoni se si pėrfunduan mėkatarėt. ” (En-Neml: 69).

Mund tė thuhet me siguri se Kur’ani a.sh. mė sė shumti insiston nė udhėtime tė kėtilla pėr studimin e themeltė dhe praktik tė historisė sė njerėzimit, sepse historia ėshtė padyshim mėsuesi mė i mirė i jetės. Historia njerėzore ėshtė e pasur me argumente dhe shembuj tė ndryshėm nga tė cilėt duhet tė marrim mėsim, pėrndryshe tė tjerėt do tė marrin mėsim nga shembujt tonė. E kjo do tė na ndihmonte pėr prosperitet e lumturi nė kėtė botė dhe nė Ahiret.

Nė shumė ajete tė Kur’anit a.sh. All-llahu xh.sh. paraqet tė kaluarėn e popujve qė janė zhdukur, duke iua bėrė tė ditur njerėzimit se rruga nė tė besuarit e All-llahut xh.sh. siratal-mustekim ėshtė rruga e fatit dhe fitores nė tė dy botėrat. Veēanėrisht janė ilustrativ shumė shembuj tė shkatėrrimit tė pupujve tė ndryshėm tė cilėt me mėnyrėn e jetesės dhe sjelljes sė tyre merituan dėnime tė ashpra. Prej tyre veēojmė: popullin e Nuhit a.s., popullin Ad – bashkėkohėsit e Hudit a.s., popullin e Lutit a.s., Medjeni, popullin i Shuajbit a.s. si dhe atė tė Musait a.s. dhe shumė tė tjerė. Tė gjithė kėta popuj u shkatėrruan me dėnimin e All-llahut xh.sh. sepse mohuan tė vėrtetėn dhe ndaj tyre u zbatua ligji i pandryshuar i All-llahut xh.sh.. Kėtė e konfirmon vetė All-llahu xh.sh. nė Kur’an duke thėnė: “Pėrpara jush kanė kaluar pupuj ndaj tė cilėve janė zbatuar ligjet, ndaj, udhėtoni nėpėr tokė dhe shikoni si qe pėrfundimi i atyre qė pėrgėnjeshtruan. ” (Ali – Imran: 137)

Gjatė gjithė historisė njerėzore, individė apo grupe tė ndryshme, kanė pėrvetėsuar pushtet dhe kanė dominuar mbi njerėzit e tjerė duke i shfrytėzuar ata dhe nevojat e tyre. Edhe sot njeriu gjithashtu dominon mbi njeriun nė dėm tė tij. Me shkatėrrimin e njė sistemi krijohet njė sistem tjetėr i cili edhe ai ėshtė poashtu i gjykuar nė shkatėrrim, pėrveē njė sistemi tė hartuar nė bazė tė ligjeve tė All-llahut xh.sh.. Pėr kėtė edhe poeti i shquar Gėte thotė:

“E shihni edhe ju vetė se asaj shkence asgjė nuk i mungon dhe se ne, me tė gjitha sistemet tona, aspak mė tutje nuk jemi larguar dhe se askush nuk ėshtė i aftė me ia arritė asaj.”

Mirėpo kur njeriu dominon mbi njeriun, aty paraqitet dhuna, amoraliteti, dhe degjenerimi shpirtėror i shoqėrisė, pėr tė cilėn shoqėri All-llahu xh.sh. thotė: “Kur dėshirojmė tė zhdukim njė qytet, atyre qė janė aty dhe janė dhėnė pas luksit dhe bėjnė mbrapshti i lėshojmė qė tė humbin nė theqafje - zbatohet fjala e dhėnė kundėr tyre – dhe e shkatėrrojmė me themel. ” (El-Isra: 16).

I vetmi garant pėr t’ia arritur qėllimit tė jetės ėshtė tė ndjekurit e rrugės sė drejtė pėr tė cilėn All-llahu xh.sh. thotė: “Ky Kur’an udhėzon nė tė vetmen udhė tė drejtė.” (El-Isra: 9) e ajo ėshtė: “Tė mė adhuroni Mua, se kjo ėshtė udha e sigurt. ” (Jasin: 61).

Pas tė gjitha tė lartėpėrmendurave na mbetet qė tė mendohemi mbi pyetjen e All-llahut xh.sh.: “A ėshtė i njėjtė ai qė ėshtė i mbėshtetur nė argumente tė qarta prej Zotit tė vet si ai qė veprat e tij tė kėqija i janė hijeshuar dhe ndjekin epshet e veta?” (Muhammed: 14) dhe porosisė sė qartė: “Ti pėrmbaju fuqimisht fesė sė drejtė, para se tė vijė dita qė nuk ka kthim, pse prej All-llahut ėshtė caktuar, atė ditė ata (njerėzit) ndahen. ” (Err-Rum: 43)

BE LK
04-06-07, 16:35
Secilit qė dėshiron mirėsi dhe udhėzim. Secilit qė i frikohet poshtėrimit dhe nėnēmimit. Tė gjithė juve, ju themi me zė qė nxjerr pėrmallim dhe dhembje. Kjo ėshtė anija e Muhammedit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem], qė lundron mes valėve, thellė nė errėsirė, ku ka depėrtuar drita dhe ua ka ndriēuar rrugėn tė humburve qė t'i shohin shenjat nė rrugė. Prandaj, vėlla i dashur, le tė jetė pėr ty pėrkujtim dhe kėshillė, dhe kėto janė disa ēaste pėr ata qė dėshirojnė tė shpėtojnė.

Falėnderimi i takon All-llahut [subhanehu ve teala], i Cili i porositi robėrit e tij me devotshmėri, dhe i premtoi me xhennete ata tė cilėt i frikohen, ruhen dhe qė shpresojnė nė xhennetet e Tij… I qortoi dhe i frikoi me kėrcėnime dhe zjarr ata qė bėjnė mėkate dhe e kundėrshtojnė urdhrin e Tij, i Cili thotė:
"Dhe se kjo ėshtė rruga (feja) mė e drejtė (qė e caktova pėr ju) pra pėrmbajuni kėsaj, e mos ndiqni rrugė tė tjera e tju ndajnė nga rruga e Tij. Kėto janė porositė e Tij pėr ju ashtu qė tė ruheni." (El-En'am: 153)

Paqja dhe shpėtimi qoftė mbi Pejgamberin mė tė dashur [sal-lallahu alejhi ve sel-lem], i cili tha: "Me tė vėrtetė zemrat e bijve tė Ademit janė mes dy gishtave prej gishtave tė Mėshiruesit, tė cilat i rrotullon ashtu siē don Ai. Pastaj tha: O All-llahu im qė lirisht disponon dhe drejton zemrat, drejtoi zemrat tona kah nėnshtrimi ndaj Teje."
Ju pėrshėndes me pėrshėndetjen islame: Es-Selamu alejkum ve rahmetull-llahi ve berekatuhu!
Vėllezėr tė dashur, ua shkruaj kėto fjalė me gjuhė tė lirė duke thėnė: O Zoti im, mos mė dėno se unė e pranoj atė qė ishte prej meje, sa ka prej turpeve tė mia nė tokė, e ti ndaj meje je qė vlerėson dhe dhuron. Kur mendoj pėr pendimin ndaj mėkateve i kafshoj gishtat dhe kėrcėlloj dhėmbėt, dhe nuk kam tjetėr zgjedhje pos shpresėn time, faljen tėnde nėse mė fal dhe mendimin tim tė mire, njerėzit mendojnė pėr mua se jam i miri, porse unė jam mė i keqi nėse nuk mė fal Ti.
Lus All-llahun xh.sh. tė na i falė mėkatet dhe tė na i mbulojė tė metat, si dhe tė na i merr shpirtrat duke qenė i kėnaqur me ne. Ju pėrkujtoj thėnien e Muhammedit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]: "Shpėrndani dhurata ashtu qė tė duheni." Dhurata mė e mirė qė jep vėllai pėr vėllain e vet pėr hir tė All-llahut ėshtė kėshilla, qė tė jetė pėr tė furnizim, pajisje nė dunja dhe deponim nė ahiret, dhe shėmbėlltyra jonė mė e lartė ėshtė i Dėrguari i All-llahut.
Transmetohet nga Muadh Ibėn Xhebeli r.a. se Muhammedi a.s. e ka marrė pėr dore dhe i ka thėnė: "O Muadh, pėr All-llahun unė tė dua, pastaj ka thėnė: Unė o Muadh tė porosis qė assesi nė fund tė namazit mos tė lėsh pa thėnė: All-llahumme, einni ala dhikrike, ve shukrike, ve husni ibadetik. - O Allahu im! Mė forco dhe mė bėn tė fortė nė pėrmendjen Tėnde, nė falėnderimin Tėnd dhe nė bukurinė e ibadetit Tėnd."
O ti njeri qė dėshiron shpėtimin e tij, lexo thėnien e kėshilluesit qė ndihmon. Ke kujdes fjalėt e mia, dėgjo kujdesshėm dhe thellohu me zemrėn tėnde duke ndier fjalėn e All-llahut xh.sh.: "Tė dėgjuarit, tė pamurit dhe zemra pėr tė gjithė kėto ka pėrgjegjėsi." (El-Isra: 36)

O vėlla, o dashamir i kėsaj feje, a je ulur njė ditė pranė librit tė All-llahut? A je ulur pranė librit, me tė cilin nėse pastrohen zemrat tona me tė, kurrė nuk do tė ngopeshin nga mėsimet e tij?!! Libėr me tė cilėn do tė vijė si ndėrmjetėsues nė Ditėn e Gjykimit pėr tė zotėt e vet.
Libėr nė tė cilėn ka nė tė shėrim dhe mėshirė pėr besimtarėt!! Libėr me tė cilin u hap zemra e Resulull-llahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] dhe zemrat e shokėve tė tij dhe tė atyre qė patėn frikė All-llahun! A je ulur njė ditė tė lexosh jo vetėm me sy dhe me gojė por edhe me zemėr!?
A i ke shikuar me vėmendje mrekullitė qė janė nė tė!?
A je thelluar nė studimin e ajeteve!?
A je kėnaqur me recitimet e tij!?
A e kanė rrahur zemrėn tėnde trokitjet e tij!
Mendoj se do tė thuash po... Kėto janė shpresat e tua nė tė…,
ėshtė pėrmendje e domosdoshme pėr ne dhe askush nuk ėshtė i pavarur prej saj.
Vėllai im, eja me mua qė tė lexojmė disa ajete nga ky libėr dhe tė shohim se shpirtrat tanė kanė nevojė tė madhe pėr tė punuar me tė. Eja qė tė ndalemi nė disa raste dhe tė kėrkojmė nė tė rrugėn e shpėtimit… Kam bindje se bujaria jote e natyrshme nuk do ta refuzojė e mos tė flasim pėr shpirtmirėsinė tėnde.
A ka kush qė i pėrvjelė krahėt ?
I ėshtė thėnė Hasan Basriut: "O Eba Said, ēka tė bėjmė ne? I shoqėrojmė disa njerėz, tė cilėt na bėjnė qė tė frikohemi sa qė zemrat tona na fluturojnė. Tha: Vall-llahi, nėse shoqėrohesh me ata njerėz qė tė frikojnė derisa ta arrishė sigurimin, ėshtė mė mirė sesa tė shoqėrosh popuj tė cilėt tė sigurojnė derisa ta arrishė frikėn."

Tani takohemi me njė ajet madhėshtor qė nė zemrėn e lexuesit fut frikėn, por kush pėrgatitet pėr atė shpėton me lejen e All-llahut xh.sh. Ajeti i cili po qe se i zbriste kodrave, ato do tė copėtoheshin. Ajet tė cilin sa herė qė e kanė dėgjuar veshėt, ato kanė heshtur. Ajet tė cilin sa herė qė e kanė lexuar sytė kanė qarė.
Sa herė qė kanė medituar zemrat, ato janė frikėsuar. Ajet nė tė cilin sa herė qė ėshtė thelluar i mėkatari ėshtė penduar.
Sa here qė ka medituar ai i cili ia ka kthyer shpinėn All-llahut ėshtė drejtuar tek All-llahu i tij dhe ėshtė penduar.
Ajet ku tregohet pėr njė udhėtim… pėr ēfarė udhėtimi… Ah mjerė pėr atė udhėtim…
Ai udhėtim ėshtė pėr tė cilin All-llahu [subhanehu ve teala] ka thėnė:
"Secili njeri do ta shijojė vdekjen, e shpėrblimet tuaja u plotėsohen ditėn e kijametit, e kush i shmanget zjarrit e futet nė Xhennet, ai ka arritur shpėtimin, e jeta e kėsaj bote nuk ėshtė tjetėr pos njė pėrjetim mashtrues." (Ali Imran:185)

Po, vėllai im, ai ėshtė udhėtimi yt pėr nė botėn tjetėr, ėshtė njė udhėtim pėr tė cilin e lusim All-llahun qė tė jetė pėrfundimi i tij Xhenneti e jo Xhehennemi. Pėr kėtė udhėtim tė madh i Dėrguari [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] thotė: "Sikur tė dinin atė qė di unė, do tė kishit qeshur pak dhe do tė qanit shumė."
Betohem nė Atė, qė nuk ka Zot qė meriton adhurimin pos Tij, sikur tė dinim realitetin e kėsaj jete dhe vėshtirėsitė e saj, varrin dhe errėsirėn, Ditėn e Gjykimit dhe tmerret e saj... Sirati dhe rrėshqitja mbi tė, pastaj tė mendojmė Xhennetin dhe begatitė e tij... zjarrin dhe ndezjet e tij do tė kishte ndryshuar gjendja jonė. Por ne kemi harruar apo shtiremi se kemi harruar kėtė udhėtim... Por jemi dhėnė pas kėsaj bote e cila nuk peshon tek All-llahu xh.sh. sa fleta e mushkonjės.
Disa prej selefus-salih kanė thėnė: “Ėshtė pyetur dikush nga ne: A dėshiron tė vdesėsh? Tha: Jo. Ata i thanė: Pėrse? Ky tha: Derisa tė pendohem e tė veproj punė tė mira. Atij i ėshtė thėnė: Puno. Tha: Pastaj do tė punoj, vazhdon tė thotė: Pastaj do tė punoj derisa tė vijė vdekja duke mos u penduar e tė veproj vepra tė mira. Unė jam i bindur se ti nuk dėshiron qė tė jetė pėrfundimi yt kėshtu…
Pėrkujto vėllai i dashur gjendjen tėnde kur do tė ankohesh prej agonisė sė vdekjes nė tė cilėn ėshtė ankuar krijesa mė e dashur tek All-llahu xh.sh., Muhammedi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem], i cili thoshte para vdekjes: "La ilahe il-la ll-llah, me tė vėrtetė vdekja e ka agoninė e saj."
Paramendo veten tėnde o ti i mjerė, se e ke vdekjen nė prag tė derės.
Meleku i vdekjes qėndron mbi kokėn tėnde. E gjoksi yt kur tė bėnė gargara. Edhe shpirti poashtu.
Gjuha jote tė ėshtė trashur. Tė janė dorėzuar gjymtyrėt… sytė tė shtangen (tė mbesin tė hapura)… tė mbyllet dera e pendimit pėr ty… Tė djersitet balli. Atyre qė janė rreth teje u shtohet tė qajturit, e ti rėnkon, kurse ti je nė njė vėshtirėsi tė madhe, s'ka kurrfarė shpėtimi dhe ikje, shikoje kėtė ēėshtje tė madhe pas ēdo kėnaqėsie dhe mirėsie, dhe ėshtė kryer me ty caktimi (kaderi)…Pastaj ngritet shpirti yt nė qiell… Ah, pėr atė tė lumturin apo pėr tė dėshpėruarin:

"Pėrse pra, kur arrin shpirti nė fyt, E ju nė atė moment shikoni (se ē'po ngjet), E ne jemi mė afėr tek ai se ju, po ju nuk shihni, Dhe pėrse nėse nuk jeni pėrgjegjės (pėr vepra), (Pėrse) nuk e ktheni atė (shpirtin tė mos dalė), E nėse (ai i vdekuri) ėshtė prej tė afėrmėve (tė Zotit), Ai ka (te Zoti) kėnaqėsi, furnizim tė mirė dhe Xhennet tė begatshėm, Po nė qoftė se ėshtė nga tė djathtėt? Pra, ty tė qoftė selam prej tė djathtėve (i thuhet), E nė qoftė se ėshtė prej gėnjeshtarėve tė humbur, Mirėseardhja e tyre ėshtė pritje me ujė valė. Dhe djegje nga zjarri i Xhehennemit, E s'ka dyshim se kjo ėshtė ajo e vėrteta e sigurtė, Pra ti lartėso Zotin tėnd tė madhėruar." (El-Vakia: 83-96)


BAREKALL-LLAHU FIJKE