PDA

View Full Version : Nata e varrit???


falma_lotin
21-02-07, 01:27
Dheu i zi kur tė mbulon
Lamtumirėn t'gjithė ta thonė
Sonte, vetėm vepra jote
Nė vetmi tė shoqėron.

Nėse je ti vepėrmirė
Mos kij frikė as shqetėsim
Dy melaqe me plot dritė
Ta largojnė ēdo dėshpėrim.

Varri yt tė zbukurohet
Kopsht Xhenneti plot hijeshi
Vepra jote shumė lart ēmohet
Besimtar, i lumi ti!

Nėse je ti vepėrkeq
Do tė jesh gjithmonė fatkeq
Dritė pranė teje s'do tė kesh
Vetėm zjarr aty do t'gjesh.

Ky ėshtė fundi i kafirit
Zotin Njė qė s'e besoi
Ky ėshtė fati i ēdo katili
Zjarri do ta pėrcėllojė.

SoKoLi-i-Maleve
21-02-07, 04:25
Per ata mendoni mire para se me akuzue kend,se ti ban me nji gisht e tre tjer bejn nga ti,kujdes!
Zoti nuk ka partina e as nuk zhgenjen krijesat e veta,te gjitha i ka nji soj

Albanian eX|PerT
21-02-07, 19:24
Dheu i zi kur tė mbulon
Lamtumirėn t'gjithė ta thonė
Sonte, vetėm vepra jote
Nė vetmi tė shoqėron.

Nėse je ti vepėrmirė
Mos kij frikė as shqetėsim
Dy melaqe me plot dritė
Ta largojnė ēdo dėshpėrim.

Varri yt tė zbukurohet
Kopsht Xhenneti plot hijeshi
Vepra jote shumė lart ēmohet
Besimtar, i lumi ti!

Nėse je ti vepėrkeq
Do tė jesh gjithmonė fatkeq
Dritė pranė teje s'do tė kesh
Vetėm zjarr aty do t'gjesh.

Ky ėshtė fundi i kafirit
Zotin Njė qė s'e besoi
Ky ėshtė fati i ēdo katili
Zjarri do ta pėrcėllojė.Faleminderit e nderuar per keto vargje te bukura.

Murgesha
21-02-07, 22:35
Faleminderit e nderuar per keto vargje te bukura.

Prit ore se i ri je ende me mendu ti pėr atė natė. :tongue: :tongue:

jadore
21-02-07, 22:40
..Zote bene hajr , eshte shume paradoksale (per mua ) ne te jetuar te mendohet per vdekjen..... athua ne te vdekur do te mendohet per kohen e jetuar qe nuk ditem te jetojme ...!!!!

Murgesha
21-02-07, 22:42
..Zote bene hajr , eshte shume paradoksale (per mua ) ne te jetuar te mendohet per vdekjen..... athua ne te vdekur do te mendohet per kohen e jetuar qe nuk ditem te jetojme ...!!!!

Bjer istikfa oj Jador, se pastaj dije ēka tė pret nė natėn e varrit ahahahahahaha:tongue: :tongue:

Albanian eX|PerT
21-02-07, 22:45
Prit ore se i ri je ende me mendu ti pėr atė natė. :tongue: Hahahahahahaha....:biggrin::tongue:....

....mire me mesue,...:cool:

prishtinasi
21-02-07, 22:45
Shyqyr (qysh thote sekretaresha e jem) qe s'jom me gripe...se s'di a kisha mujt me e perballu kete poezi!

e bob marley...thote "positive vibration" hahah

jadore
21-02-07, 22:45
Bjer istikfa oj Jador, se pastaj dije ēka tė pret nė natėn e varrit ahahahahahaha:tongue: :tongue:

...suphane Allah ..lerem moj nje here te mendoj per jeten , se kam kohe pas jetes te mendoj per vdekjen ...

jadore
21-02-07, 22:48
Shyqyr (qysh thote sekretaresha e jem) qe s'jom me gripe...se s'di a kisha mujt me e perballu kete poezi!

e bob marley...thote "positive vibration" hahah

...ja pa gajle rri (qe thote mama jeme ) se simptom qe je i gjalle eshte kjo ...

vjeshta
21-02-07, 22:48
Bjer istikfa oj Jador, se pastaj dije ēka tė pret nė natėn e varrit ahahahahahaha:tongue: :tongue:

Une du me hy ne varr diten.:tongue:

Albanian eX|PerT
21-02-07, 22:51
Po porse kete perkujtim te vdekjes,... e kuptoj, si kercenim per largimin nga te keqijat...!!!

...!!!!

Paradox_13
21-02-07, 22:53
Une du me hy ne varr diten.:tongue:Ateher u dashka nje poezi per diten e varrit....:biggrin: :tongue:

selvija
21-02-07, 22:53
Kuku a'nuk keni frik nga varri aaa...:rolleyes:

prishtinasi
21-02-07, 22:53
...ja pa gajle rri (qe thote mama jeme ) se simptom qe je i gjalle eshte kjo ...

Ufff...hehe...:tongue: ...

Murgesha
21-02-07, 22:57
Po porse kete perkujtim te vdekjes,... e kuptoj, si kercenim per largimin nga te keqijat...!!!

...!!!!


Unė pėrkundrazi ruhem nga tė kėqiat pėr tė ruajtur ftyrėn time, e jo pse kam me hy nė varr..

Oj Selvije e pse me pas frigė??

Paradox vetėm nata e varrit thuhet tė jetė e tmerrshme, kot edhe nėse krijon poezi pėr ditėn e varrit se ato nuk janė tė shpallura...

vjeshta
21-02-07, 23:00
Ateher u dashka nje poezi per diten e varrit....:biggrin: :tongue:

Duhet ,por spo ka kush .:eek: :tongue:

Paradox_13
21-02-07, 23:01
Unė pėrkundrazi ruhem nga tė kėqiat pėr tė ruajtur ftyrėn time, e jo pse kam me hy nė varr..

Oj Selvije e pse me pas frigė??

Paradox vetėm nata e varrit thuhet tė jetė e tmerrshme, kot edhe nėse krijon poezi pėr ditėn e varrit se ato nuk janė tė shpallura...


Ma lehtsove Murgesha,sa per naten e varrit veq e kam ber nje poezi te tille,dmth e paskam permbush obligimin tim....:tongue:

selvija
21-02-07, 23:08
Unė pėrkundrazi ruhem nga tė kėqiat pėr tė ruajtur ftyrėn time, e jo pse kam me hy nė varr..

Oj Selvije e pse me pas frigė??

Paradox vetėm nata e varrit thuhet tė jetė e tmerrshme, kot edhe nėse krijon poezi pėr ditėn e varrit se ato nuk janė tė shpallura...Jo valla tutna aty terr e vetun moj qka me ba aty...ku me dit se kah na qojne...shujjjjj mos mendoj ate gjee..jam rreqeth beso....

Albanian eX|PerT
21-02-07, 23:44
Unė pėrkundrazi ruhem nga tė kėqiat pėr tė ruajtur ftyrėn time, e jo pse kam me hy nė varr..

Oj Selvije e pse me pas frigė??

Paradox vetėm nata e varrit thuhet tė jetė e tmerrshme, kot edhe nėse krijon poezi pėr ditėn e varrit se ato nuk janė tė shpallura...
Kjo qe thoni ju e nderuar i bie sikur ju veproni per sy e faqe, a?... e sa i perket asaj qe thash une, ishte e qarte porse e paskeni keqkuptuar... Perkujtimi i varrit, vdekjes, etj., te ben apo te kercenon qe te largohesh edhe me shume nga te keqijat,... porse me nje qellim fisnik, duke e llogaritur ne kohe vetveten para se te llogaritemi, se a kemi punuar veprat te mira ashtu sa duhet...!!!

E sa i perket asaj nate... aty nuk ben dobi poezija... aty ben dobi besimi dhe veprat e mira qe jane bere per hir te Krijuesit te Gjitheditur....!!!

albanian

ps| Nje teme e ketille, aspak nuk po pelqen perderisa po perzihet me humor...

valiii
21-02-07, 23:52
Kur vdes njeriu kalon nė jetėn e berzahut (jetėn e varrit) dhe aty qėndron derisa tė bėhet kijameti. Se ē'farė i ndodhė njeriut gjatė kėsaj periudhe e ka sqaruar mjaftė mirė i Dėrguari nė shumė hadithe, njėri prej tė cilėve ėshtė hadithi i mėposhtėm: “Transmeton Imam Ahmedi nga Berai bin Azib, radijallahu anhu, qė ka thėnė: "Dolėm me tė Dėrguarin, salallahu aljehi ve selem, me xhenazen e njė burri prej ensarėve (medinasve). Pasi e varrosėm, u ul i Dėrguari i All-llahut nė drejtim tė Kiblės dhe ne u ulėm rreth tij, sikur mbi kokat tona tė qėndronte njė zog (u ulėm qetė). Nė dorė i Dėrguari, salallahu alejhi ve sel-lem, kishte njė shkop, me tė cilin gėrvishtte tokėn. Pastaj filloi tė shikojė nė qiell dhe nė tokė, e ngriti dhe e uli shikimin e tij tri herė, dhe tha: "Kėrkoni ndihmėn e All-llahut nga ndėshkimi i varrit." Pastaj tha: "Kur njeriu besimtar gjendet nė momentin e ndarjes nga kjo botė dhe pritjes sė ahiretit, i zbresin atij melaike nga qielli me fytyra tė bardha si dielli, me vehte kanė qefinė nga qefinėt e xhennetit dhe erėra tė mira nga ato tė xhennetit. Ata i ulen atij me njė gjėrėsi sa i sheh syri. Pastaj vjen meleku i vdekjes, i cili ulet tek koka e tij dhe thotė: "O shpirt i mirė, dil pėr nė mėshirėn All-llahut dhe kėnaqėsinė e Tij". Pastaj shpirti del me njė lehtėsi tė tillė, siē del pika e ujit nga gryka e shtėmbės, dhe meleku i vdekjes e merr atė. Kėtė shpirt e pėrshėndesin tė gjithė melaiket e qiellit dhe tė tokės, i hapen atij dyert e qiellit dhe secili prej kėtyre grupeve tė melaikeve qė rrijnė nė kėto dyer, i luten Zotit qė ta ngrejė kėtė shpirt edhe mė lart. Nė momentin kur meleku i vdekjes ia merr shpirtin, melaiket e mėshirės ia rrėmbejnė atij kėtė shpirt sa hap e mbyll sytė, dhe nuk e lėshojnė atė derisa e vendosin nė atė qefin dhe nė ato erėra dhe del nga kjo njė erė misku - mė e mira erė qė gjėndet nė sipėrfaqen e tokės. Kėshtu melaiket e mėshirės ngrihen me kėtė shpirt lart nė qiell. Rrugės kėta takojnė grupe melaikesh tė cilėt thonė: "ا'ėshtė ky shpirt i mirė?" U pėrgjigjen: ėshtė filani i biri i filanit, duke e pėrmendur me emrat mė tė bukur me tė cilėt e kanė thirrur nė dunja. Kėshtu shkojnė derisa tė arrijnė nė qiellin e dunjasė. Kėtu kėrkojnė qė t'u hapet ky qiell, dhe ai hapet. Melaiket qė rrijnė nė kėtė qiell e shoqėrojnė shpirtin deri nė qiellin qė vjen mė pas dhe kėshtu deri sa tė arrijnė nė qiellin e shtatė. Thotė All-llahu sub: "Shkruajeni librin e robit tim nė Ilijjin (libėr nė tė cilin shkruhen veprat e mira) pastaj i thuhet: "Kthejeni nė tokė, se Unė ua kam premtuar atė, se nga ajo (toka) i krijova dhe tek ajo i kthej dhe prej saj do t'i ngrej pėrsėri nė ahiret (ditėn e Gjykimit)". Pastaj shpirti i kthehet nė tokė. Pasi shpirti ėshtė kthyer nė trupin e tij ai ndjen zhurmėn e hapave tė atyre qė ikin. Nė kėtė ēast tė vdekurit i vijnė dy melaike me pamje tė ashpėr dhe i ulen afėr duke e pyetur: "Kush ėshtė zoti yt?" -ai pėrgjigjet: "Zoti im ėshtė All-llahu". Pastaj thonė: "Cila ėshtė feja jote?" -thotė: "Feja ime ėshtė Islami". Pastaj pyesin: "Cili ishte ai burrė qė ju dėrgua juve?" - thotė: "Ai ėshtė i Dėrguari i Zotit" Melaiket e pyesin pėrsėri: "Cila ka qėnė puna jote?" -thotė: "Lexova librin e All-llahut dhe e besova atė". Kėto tre janė e fundit sprovė qė i paraqitet besimtarit, siē thotė All-llahu nė Kur'an: "I pėrforcon All-llahu ata tė cilėt besuan, me njė fjalė tė palėkundėshme nė jetėn e kėsaj bote". Prandaj ai thotė: "Zoti im ėshtė All-llahu, feja ime ėshtė Islami dhe i Dėrguari im ėshtė Muhammedi". Thėret njė thirrės nė qiell: "Tha tė vėrtetėn robi Im, prandaj shtroni atij prej shtrojeve tė xhennetit dhe visheni atė me veshje tė xhennetit dhe hapni atij derėn tek xhenneti". i vjen atij nga era e tij dhe mirėsitė e tij, gjithashtu i zgjerohet varri me njė hapėsirė sa sheh syri. Nė kėtė moment i vjen atij njė burrė me pamje tė hijshme me rroba tė bukura dhe me erė tė mirė dhe thotė: "Gėzohu me atė qė tė gėzon ty, pėrgėzohu me kėnaqėsinė e Zotit dhe xhennete nė tė cilat ka mirėsi tė pėrhershme", kjo ėshtė dita e cila tė ėshtė premtuar. Pastaj shpirti i tij thotė: "Edhe ty tė pėrgėzoftė All-llahu me tė mira, po kush je ti?" -"Unė jam puna jote e mirė. Pėr Zotin, vėrtet ti ishe i shpejtė nė mirėsi dhe bindje ndaj All-llahut dhe i ngadalshėm nė mėkate. Prandaj All-llahu tė shpėrbleftė me tė mira". Pastaj i hapet atij njė derė nga zjarri dhe i thuhet: "Ky do tė ishte vendi yt po tė ishe prej mėkatarėve, e zėvėndėsoi Zoti kėtė vėnd me kėtė dhe i paraqitet xhenneti. Ndėrsa sheh se ē'ka atje, thotė: "Zoti im, shpejtoje kijametin me qėllim qė tė shkoj tek tė afėrmit e mi dhe pasuria ime". i thuhet atij: "Rri i qetė!".

Ndėrsa mosbesimtarit, kur ėshtė nė momentin e ndarjes nga kjo botė dhe afrimit pėr nė ahiret, i zbresin atij melaiket nga qielli, me pamje tė ashpėr, me fytyra rė zeza. Nė duar ata mbajnė pėlhura prej zjarri dhe i ulen atij nė njė distancė sa sheh syri. Pastaj vjen meleku i vdekjes i cili i ulet tek koka dhe i thotė: "O shpirt i keq, dil pėr tek zemėrimi i All-llahut". Kėshtu del shpirti nga trupi i tij me vėshtirėsi tė madhe sikurse del boshti me kunja nga leshi i lagur. Ndėrkohė e mallkojnė atė tė gjithė melaiket midis qiellit dhe tokės dhe tė gjithė melaiket nė qiell. i mbyllen atij tė gjitha dyert nė qiell dhe melaiket qė qėndrojnė nė kėto dyer i luten Zotit qė mos ta ngrejė kėtė shpirt tė keq pranė tyre. Kur meleku i vdekjes ia merr shpirtin, melaiket qė zbritėn nga qielli ia marrin atij nga duart sa hap e mbyll sytė dhe e vendosin nė atė pėlhurėn prej zjarri prej ku del njė erė shumė e keqe, mė e keqja erė qė gjendet nė faqen e dheut. Pastaj ngrihen me tė nė qiell dhe kur kalojnė pranė ēdo grupi melaikesh ata pyesin: "ا'ėshtė ky shpirt i keq?" -i pėrgjigjen: "ėshtė filani i biri filanit" -dhe i pėrmendin emrat mė tė kėqinj me tė cilėt e kanė thirrur nė dunja. Kur arrijnė me tė nė qiellin e tokės dhe kėrkojnė t'u hapet, ai nuk u hapet. Pastaj tha i Dėrguari i All-llahut: "Nuk u hapen atyre dyert e qiellit dhe nuk hyjnė nė xhennet aq sa hyn deveja nė vrimėn e gjilpėrės". Thotė All-llahu i Lartėsuar: "Shkruajeni librin e tij nė sixhxhin (libri ku shkruhen veprat e kėqia), nė vėndin mė tė ulėt". Pastaj u thuhet: "Kthejeni robin tim nė tokė, sepse unė nga ajo i krijova, tek ajo do t'i kthej dhe prej saj do t'i nxjerr pėrsėri". Pastaj hidhet shpirti derisa tė shkojė nė trupin e tij, dhe ai dėgjon hapat e shokėve kur largohen. Ndėrkohė i vijnė atij dy melaike me pamje tė ashpėr tė cilėt i ulen pranė dhe i thonė: "kush ėshtė Zoti yt?" -thotė: "Ah! Ah! Nuk e di". Pyesin pėrsėri: "ا'mund tė thuash pėr njeriun qė u dėrgua tek ju?" -ai nuk ėshtė i udhėzuar ndaj dhe s'e thotė dot emrin e tij. Dhe i thuhet: "Muhammedi!". - "Ah! Ah! -Thotė: "Nuk e di. Kam ndėgjuar njerėzit ta pėrmėndnin" dhe i thonė: "Nuk e dite, prandaj s'e the". Dėgjohet mė pas njė thirrje nga qielli qė thotė se gėnjeu. Shtrojeni atė nė shtroje prej zjarri. Hapet pastaj njė derė prej dyerve tė zjarrit kėshtu qė atij i vjen afsh i nxehtė dhe erė kalbėsire. Varri i ngushtohet derisa brinjėt e krahėrorit i ndėrfuten me njėra-tjetrėn. Pastaj i afrohet njė burrė me fytyrė tė shėmtuar, me rroba tė kėqia dhe me erė tė keqe dhe i thotė: "Pėrgėzohu me tė keqen tėnde. Kjo ėshtė dita jote e cila tė ėshtė premtuar". -Po ty, tė pėrgėzoftė Zoti me sherr, kush je ti? Burri i shėmtuar thotė: "U jam puna jote e keqe. Pėr Zotin ti ke qenė njeri i ngadalshėm nė bindjen dhe adhurimet ndaj All-llahut dhe i shpejtė ne vepra tė kėqia (mėkate), prandaj All-llahu tė shpėrbleftė me tė keqia!Pastaj goditet me njė ēekan hekuri, qė sikur tė goditej me tė njė mal do tė bėhej pluhur. Kėshtu goditet me tė dhe bėhet pluhur. Pastaj All-llahu e kthen edhe njė herė siē ishte dhe goditet pėrsėri dhe ai nxjerr njė klithmė tė fortė qė e dėgjon ēdo gjė pėrveē njerėzve dhe xhinėve. Dhe hapet njė derė nga xhehennemi dhe i shtrohet shtroje prej xhehennemi dhe thotė: "O Zot mos e bė kijametin.
Ky hadith, sqaron shumė gjėra tė jetės sė varrit. Sa u takon pyetjeve konkrete themi: gjykimi do tė bėhet pasi tė ringjallemi dhe tė dalim para Allahut, e jeta e varrit ėshtė tjeter nga jeta e botės tjetėr. Tė mirėt do t’i pėrjetojnė begatitė e Allahut, kurse nė Xhennet do tė kenė begati shumė mė tė mėdha. Tė keqinjtė do tė pėrjetojnė dhimbje nė jetėn e varrit, kurse nė Xhehennem do tė kenė dhimbje shumė mė tė mėdha.Lusim Allahun e Madhėruar tė na bėjė prej banorėve tė Xhennetit, tė na shpėtojė nga dėnimi i varrit dhe Xhehennemit. Amin! </SPAN>

Agim Bekiri,
10.11.2006

SoKoLi-i-Maleve
22-02-07, 06:18
Kur vdes njeriu kalon nė jetėn e berzahut (jetėn e varrit) dhe aty qėndron derisa tė bėhet kijameti. Se ē'farė i ndodhė njeriut gjatė kėsaj periudhe e ka sqaruar mjaftė mirė i Dėrguari nė shumė hadithe, njėri prej tė cilėve ėshtė hadithi i mėposhtėm: “Transmeton Imam Ahmedi nga Berai bin Azib, radijallahu anhu, qė ka thėnė: "Dolėm me tė Dėrguarin, salallahu aljehi ve selem, me xhenazen e njė burri prej ensarėve (medinasve). Pasi e varrosėm, u ul i Dėrguari i All-llahut nė drejtim tė Kiblės dhe ne u ulėm rreth tij, sikur mbi kokat tona tė qėndronte njė zog (u ulėm qetė). Nė dorė i Dėrguari, salallahu alejhi ve sel-lem, kishte njė shkop, me tė cilin gėrvishtte tokėn. Pastaj filloi tė shikojė nė qiell dhe nė tokė, e ngriti dhe e uli shikimin e tij tri herė, dhe tha: "Kėrkoni ndihmėn e All-llahut nga ndėshkimi i varrit." Pastaj tha: "Kur njeriu besimtar gjendet nė momentin e ndarjes nga kjo botė dhe pritjes sė ahiretit, i zbresin atij melaike nga qielli me fytyra tė bardha si dielli, me vehte kanė qefinė nga qefinėt e xhennetit dhe erėra tė mira nga ato tė xhennetit. Ata i ulen atij me njė gjėrėsi sa i sheh syri. Pastaj vjen meleku i vdekjes, i cili ulet tek koka e tij dhe thotė: "O shpirt i mirė, dil pėr nė mėshirėn All-llahut dhe kėnaqėsinė e Tij". Pastaj shpirti del me njė lehtėsi tė tillė, siē del pika e ujit nga gryka e shtėmbės, dhe meleku i vdekjes e merr atė. Kėtė shpirt e pėrshėndesin tė gjithė melaiket e qiellit dhe tė tokės, i hapen atij dyert e qiellit dhe secili prej kėtyre grupeve tė melaikeve qė rrijnė nė kėto dyer, i luten Zotit qė ta ngrejė kėtė shpirt edhe mė lart. Nė momentin kur meleku i vdekjes ia merr shpirtin, melaiket e mėshirės ia rrėmbejnė atij kėtė shpirt sa hap e mbyll sytė, dhe nuk e lėshojnė atė derisa e vendosin nė atė qefin dhe nė ato erėra dhe del nga kjo njė erė misku - mė e mira erė qė gjėndet nė sipėrfaqen e tokės. Kėshtu melaiket e mėshirės ngrihen me kėtė shpirt lart nė qiell. Rrugės kėta takojnė grupe melaikesh tė cilėt thonė: "ا'ėshtė ky shpirt i mirė?" U pėrgjigjen: ėshtė filani i biri i filanit, duke e pėrmendur me emrat mė tė bukur me tė cilėt e kanė thirrur nė dunja. Kėshtu shkojnė derisa tė arrijnė nė qiellin e dunjasė. Kėtu kėrkojnė qė t'u hapet ky qiell, dhe ai hapet. Melaiket qė rrijnė nė kėtė qiell e shoqėrojnė shpirtin deri nė qiellin qė vjen mė pas dhe kėshtu deri sa tė arrijnė nė qiellin e shtatė. Thotė All-llahu sub: "Shkruajeni librin e robit tim nė Ilijjin (libėr nė tė cilin shkruhen veprat e mira) pastaj i thuhet: "Kthejeni nė tokė, se Unė ua kam premtuar atė, se nga ajo (toka) i krijova dhe tek ajo i kthej dhe prej saj do t'i ngrej pėrsėri nė ahiret (ditėn e Gjykimit)". Pastaj shpirti i kthehet nė tokė. Pasi shpirti ėshtė kthyer nė trupin e tij ai ndjen zhurmėn e hapave tė atyre qė ikin. Nė kėtė ēast tė vdekurit i vijnė dy melaike me pamje tė ashpėr dhe i ulen afėr duke e pyetur: "Kush ėshtė zoti yt?" -ai pėrgjigjet: "Zoti im ėshtė All-llahu". Pastaj thonė: "Cila ėshtė feja jote?" -thotė: "Feja ime ėshtė Islami". Pastaj pyesin: "Cili ishte ai burrė qė ju dėrgua juve?" - thotė: "Ai ėshtė i Dėrguari i Zotit" Melaiket e pyesin pėrsėri: "Cila ka qėnė puna jote?" -thotė: "Lexova librin e All-llahut dhe e besova atė". Kėto tre janė e fundit sprovė qė i paraqitet besimtarit, siē thotė All-llahu nė Kur'an: "I pėrforcon All-llahu ata tė cilėt besuan, me njė fjalė tė palėkundėshme nė jetėn e kėsaj bote". Prandaj ai thotė: "Zoti im ėshtė All-llahu, feja ime ėshtė Islami dhe i Dėrguari im ėshtė Muhammedi". Thėret njė thirrės nė qiell: "Tha tė vėrtetėn robi Im, prandaj shtroni atij prej shtrojeve tė xhennetit dhe visheni atė me veshje tė xhennetit dhe hapni atij derėn tek xhenneti". i vjen atij nga era e tij dhe mirėsitė e tij, gjithashtu i zgjerohet varri me njė hapėsirė sa sheh syri. Nė kėtė moment i vjen atij njė burrė me pamje tė hijshme me rroba tė bukura dhe me erė tė mirė dhe thotė: "Gėzohu me atė qė tė gėzon ty, pėrgėzohu me kėnaqėsinė e Zotit dhe xhennete nė tė cilat ka mirėsi tė pėrhershme", kjo ėshtė dita e cila tė ėshtė premtuar. Pastaj shpirti i tij thotė: "Edhe ty tė pėrgėzoftė All-llahu me tė mira, po kush je ti?" -"Unė jam puna jote e mirė. Pėr Zotin, vėrtet ti ishe i shpejtė nė mirėsi dhe bindje ndaj All-llahut dhe i ngadalshėm nė mėkate. Prandaj All-llahu tė shpėrbleftė me tė mira". Pastaj i hapet atij njė derė nga zjarri dhe i thuhet: "Ky do tė ishte vendi yt po tė ishe prej mėkatarėve, e zėvėndėsoi Zoti kėtė vėnd me kėtė dhe i paraqitet xhenneti. Ndėrsa sheh se ē'ka atje, thotė: "Zoti im, shpejtoje kijametin me qėllim qė tė shkoj tek tė afėrmit e mi dhe pasuria ime". i thuhet atij: "Rri i qetė!".

Ndėrsa mosbesimtarit, kur ėshtė nė momentin e ndarjes nga kjo botė dhe afrimit pėr nė ahiret, i zbresin atij melaiket nga qielli, me pamje tė ashpėr, me fytyra rė zeza. Nė duar ata mbajnė pėlhura prej zjarri dhe i ulen atij nė njė distancė sa sheh syri. Pastaj vjen meleku i vdekjes i cili i ulet tek koka dhe i thotė: "O shpirt i keq, dil pėr tek zemėrimi i All-llahut". Kėshtu del shpirti nga trupi i tij me vėshtirėsi tė madhe sikurse del boshti me kunja nga leshi i lagur. Ndėrkohė e mallkojnė atė tė gjithė melaiket midis qiellit dhe tokės dhe tė gjithė melaiket nė qiell. i mbyllen atij tė gjitha dyert nė qiell dhe melaiket qė qėndrojnė nė kėto dyer i luten Zotit qė mos ta ngrejė kėtė shpirt tė keq pranė tyre. Kur meleku i vdekjes ia merr shpirtin, melaiket qė zbritėn nga qielli ia marrin atij nga duart sa hap e mbyll sytė dhe e vendosin nė atė pėlhurėn prej zjarri prej ku del njė erė shumė e keqe, mė e keqja erė qė gjendet nė faqen e dheut. Pastaj ngrihen me tė nė qiell dhe kur kalojnė pranė ēdo grupi melaikesh ata pyesin: "ا'ėshtė ky shpirt i keq?" -i pėrgjigjen: "ėshtė filani i biri filanit" -dhe i pėrmendin emrat mė tė kėqinj me tė cilėt e kanė thirrur nė dunja. Kur arrijnė me tė nė qiellin e tokės dhe kėrkojnė t'u hapet, ai nuk u hapet. Pastaj tha i Dėrguari i All-llahut: "Nuk u hapen atyre dyert e qiellit dhe nuk hyjnė nė xhennet aq sa hyn deveja nė vrimėn e gjilpėrės". Thotė All-llahu i Lartėsuar: "Shkruajeni librin e tij nė sixhxhin (libri ku shkruhen veprat e kėqia), nė vėndin mė tė ulėt". Pastaj u thuhet: "Kthejeni robin tim nė tokė, sepse unė nga ajo i krijova, tek ajo do t'i kthej dhe prej saj do t'i nxjerr pėrsėri". Pastaj hidhet shpirti derisa tė shkojė nė trupin e tij, dhe ai dėgjon hapat e shokėve kur largohen. Ndėrkohė i vijnė atij dy melaike me pamje tė ashpėr tė cilėt i ulen pranė dhe i thonė: "kush ėshtė Zoti yt?" -thotė: "Ah! Ah! Nuk e di". Pyesin pėrsėri: "ا'mund tė thuash pėr njeriun qė u dėrgua tek ju?" -ai nuk ėshtė i udhėzuar ndaj dhe s'e thotė dot emrin e tij. Dhe i thuhet: "Muhammedi!". - "Ah! Ah! -Thotė: "Nuk e di. Kam ndėgjuar njerėzit ta pėrmėndnin" dhe i thonė: "Nuk e dite, prandaj s'e the". Dėgjohet mė pas njė thirrje nga qielli qė thotė se gėnjeu. Shtrojeni atė nė shtroje prej zjarri. Hapet pastaj njė derė prej dyerve tė zjarrit kėshtu qė atij i vjen afsh i nxehtė dhe erė kalbėsire. Varri i ngushtohet derisa brinjėt e krahėrorit i ndėrfuten me njėra-tjetrėn. Pastaj i afrohet njė burrė me fytyrė tė shėmtuar, me rroba tė kėqia dhe me erė tė keqe dhe i thotė: "Pėrgėzohu me tė keqen tėnde. Kjo ėshtė dita jote e cila tė ėshtė premtuar". -Po ty, tė pėrgėzoftė Zoti me sherr, kush je ti? Burri i shėmtuar thotė: "U jam puna jote e keqe. Pėr Zotin ti ke qenė njeri i ngadalshėm nė bindjen dhe adhurimet ndaj All-llahut dhe i shpejtė ne vepra tė kėqia (mėkate), prandaj All-llahu tė shpėrbleftė me tė keqia!Pastaj goditet me njė ēekan hekuri, qė sikur tė goditej me tė njė mal do tė bėhej pluhur. Kėshtu goditet me tė dhe bėhet pluhur. Pastaj All-llahu e kthen edhe njė herė siē ishte dhe goditet pėrsėri dhe ai nxjerr njė klithmė tė fortė qė e dėgjon ēdo gjė pėrveē njerėzve dhe xhinėve. Dhe hapet njė derė nga xhehennemi dhe i shtrohet shtroje prej xhehennemi dhe thotė: "O Zot mos e bė kijametin.
Ky hadith, sqaron shumė gjėra tė jetės sė varrit. Sa u takon pyetjeve konkrete themi: gjykimi do tė bėhet pasi tė ringjallemi dhe tė dalim para Allahut, e jeta e varrit ėshtė tjeter nga jeta e botės tjetėr. Tė mirėt do t’i pėrjetojnė begatitė e Allahut, kurse nė Xhennet do tė kenė begati shumė mė tė mėdha. Tė keqinjtė do tė pėrjetojnė dhimbje nė jetėn e varrit, kurse nė Xhehennem do tė kenė dhimbje shumė mė tė mėdha.Lusim Allahun e Madhėruar tė na bėjė prej banorėve tė Xhennetit, tė na shpėtojė nga dėnimi i varrit dhe Xhehennemit. Amin! </SPAN>

Agim Bekiri,
10.11.2006
Asht keq e hata per ata qe ngordhin( cofin) per se gjalli,se per me vdek te gjith ata qe kan lind edhe do vdesin.

Murgesha
22-02-07, 17:14
Kjo qe thoni ju e nderuar i bie sikur ju veproni per sy e faqe, a?... e sa i perket asaj qe thash une, ishte e qarte porse e paskeni keqkuptuar... Perkujtimi i varrit, vdekjes, etj., te ben apo te kercenon qe te largohesh edhe me shume nga te keqijat,... porse me nje qellim fisnik, duke e llogaritur ne kohe vetveten para se te llogaritemi, se a kemi punuar veprat te mira ashtu sa duhet...!!!

E sa i perket asaj nate... aty nuk ben dobi poezija... aty ben dobi besimi dhe veprat e mira qe jane bere per hir te Krijuesit te Gjitheditur....!!!

albanian

ps| Nje teme e ketille, aspak nuk po pelqen perderisa po perzihet me humor...


Nuk e di unė se si i bjen, tė thash edhe mė lart se pėr ēka nuk baj tė kėqia.

Ps. Ēka ke me u brengos ti se a e pėrzijnė vdekjen me humor anėtarėt e ndryshėm?
Edhe ashtu nė varr do tė hyjmė vetėm, dhe askush kurr nuk do ta dijė se si ja kalojmė aty.
Me sa di unė askush nuk doli prej aty e tė na tregojė si ėshtė??? :tongue:

Albanian eX|PerT
22-02-07, 20:11
Nuk e di unė se si i bjen, tė thash edhe mė lart se pėr ēka nuk baj tė kėqia.

Ps. Ēka ke me u brengos ti se a e pėrzijnė vdekjen me humor anėtarėt e ndryshėm?
Edhe ashtu nė varr do tė hyjmė vetėm, dhe askush kurr nuk do ta dijė se si ja kalojmė aty.
Me sa di unė askush nuk doli prej aty e tė na tregojė si ėshtė??? :tongue:
Ta thash edhe une me larte, se pse behen keto perkujtime:biggrin: ,...!!!

ps| E sa i perket kesaj qe ke shruar ne shtojce. Kjo teme eshte e hapur tek Mesim nga Kur'ani, dhe perderisa ne te ndahen eksperiencat fetare dhe influencat e tyre ne jeten e besimtareve mysliman, -mendoj- qe nuk i ka hije te konvertohet tema ne ate qe nuk i takon, -tek e fundit- kemi rubrikat e humorit, ku ekziston hapesire edhe per tema te ketilla. E sa i perket daljes se atyre qe kane hyre ne varre... qe ju e paskeni potencuar... dijeni, ky koncept i juaji eshte aq qesharak e i palogjikshem, sikur te na thote ndokush: Murgeshat nga Vatikani e fituan Kupen boterore te futbollit.:tongue:

Me rrespekt
albanian expert

Murgesha
22-02-07, 23:41
dijeni, ky koncept i juaji eshte aq qesharak e i palogjikshem,

Pse po tė qeshet? A do tė mund tė ma japėsh njė spjegim tė qartė e jo kėshtu shul e shqip qesharake dhe fund?
Ku ėshtė logjika e fjalėve tuaja?

sikur te na thote ndokush: Murgeshat nga Vatikani e fituan Kupen boterore te futbollit.:tongue:

Me rrespekt
albanian expert


Hmmm mendon ti se brengosem unė pėr Murgeshat e Vatikanit?

Gabim e ke sa je i madh, po nejse je i ri e e di se nuk logjikon mė tepėr.
A din ēka?
Aq sa mė duken tė mjera femrat nė shtetet arabe qė shkojnė tė mbuluara me hixhab apo si i thonė, tė njejtin mendim e kam edhe pėr Murgeshat e Vatikanit. Nuk besoj se viktimizimi i tyre ju sjell ndonjė dobi. Bile me sa kam ndėgjuar edhe nuk jan aq shumė tė pastra sa paraqiten, e hajnė nganjėherė edhe ato, po tinėz. :wink:

E ndėrsa sa i pėrket se po tė ishte kjo temė te humori aty edhe do tė bėnte tė bahej humor, prap po ta them se je gabim.
Ju nuk e duroni humorin kur ėshtė nė pyetje feja...

Po hajt edhe njėherė po tė them mos u mėrzit ti pėr kėto gjėra se kemi kujt ti japim llogari kur tė na vijė rradha. :tongue:

Albanian eX|PerT
23-02-07, 00:38
[/i][/size][/font]

Pse po tė qeshet? A do tė mund tė ma japėsh njė spjegim tė qartė e jo kėshtu shul e shqip qesharake dhe fund?
Ku ėshtė logjika e fjalėve tuaja?


Hmmm mendon ti se brengosem unė pėr Murgeshat e Vatikanit?

Gabim e ke sa je i madh, po nejse je i ri e e di se nuk logjikon mė tepėr.
A din ēka?
Aq sa mė duken tė mjera femrat nė shtetet arabe qė shkojnė tė mbuluara me hixhab apo si i thonė, tė njejtin mendim e kam edhe pėr Murgeshat e Vatikanit. Nuk besoj se viktimizimi i tyre ju sjell ndonjė dobi. Bile me sa kam ndėgjuar edhe nuk jan aq shumė tė pastra sa paraqiten, e hajnė nganjėherė edhe ato, po tinėz.

E ndėrsa sa i pėrket se po tė ishte kjo temė te humori aty edhe do tė bėnte tė bahej humor, prap po ta them se je gabim.
Ju nuk e duroni humorin kur ėshtė nė pyetje feja...

Po hajt edhe njėherė po tė them mos u mėrzit ti pėr kėto gjėra se kemi kujt ti japim llogari kur tė na vijė rradha.
Logjika ime!!! I ri!!! Jo i madh!!!:biggrin: ... Me kete shkrimin tuaj me larte:rolleyes: , me beni te konstatoje, se qenkeni me nje note shume te dobet per te perceptuar alegorite apo krahasimet qe behen, gjate nxjerrjeve te koncpeteve konkrete, ne debatet apo diskutimet perkatese.

Murgeshat!!! Nese ju jeni Murgesh, nuk e pata temen tek Murgeshat. Ok, nese nuk paskeni pasur mundesi perceptimi te asaj satire, ja nje me te detajizuar -qe keshtu mos te na ikish prej teme sikur per murgeshat-: shembulli i sjellur nga ju, me ben te qesh, sikur te me thoje ndokush: Windows XP ka daluar per here ta pare ne shekullin e para, para eres sone. E kuptove tani?:biggrin:

E sa i perket humorit,... dhash mendimin tim, duke mos e pasur parasysh a do te te pelqeje ty..!!!

Po, na pengon humori tek feja... se eshte teme aq e ndijshme, sa qe nuk tolerohet "futja" ne ndjenjat tona...!!! Kemi me cka per t'u talluar e argetuar, duke filluar nga cilesite e dobeta te njeri-tjetri...!!!

E sa i perket asaj se kur t'ju vije juve dhe neve rradha... kemi kujt t'i japim pergjegjesi, mire e ke... porse shkrimet e mija, nuk tregojne se po brengosem per dikend... e as per juve konkretisht... mbaj dert per vetveten,... i keshilloje miqt qe deshirojne te ndrrojne keshilla reciproke... mos harroni, edhe ju jeni ne listen e miqve te mi, edhe pse ndoshta ju nuk deshironi... apo ndoshta une mungoj tek miqt e ju!!!

Me rrespekt e nderuar
albanian expert

ps| Se kuptova dot, se cka po "hajkan tinza" ato:biggrin: ...

LOJETARI
23-02-07, 01:24
Lexova me vėmendje shkrimin e postuar nga vali dhe krijova bindjen se po ta lexoja apo dėgjoja njė kronologji postmortore tė tillė para njėzet vjetėve , sigurisht qė nuk do tė kisha mekanizma tė mjaftueshėm tė gjej forcėn tė gjykoj edhe me mendjen time ,por nga frika do t`i lutesha zotit qė tė mos vdes kurr. Nuk mė bėn edhe shumė tė dyshoj nė procedurėn e gjykimit ,sa mė bėn tė ēuditem me pėrēmimin qė i bėhet Zotit nga adhuruesit e Tij .Unė e kuptoj plotėsisht pėrkushtimin e pafund tė njerėzve qė t`i pėlqejnė Zotit sa mė shumė dhe ta bėjnė pėr vete ,pėr kėtė edhe luftė po bėhet pėr ēdo ditė ,por nuk mė futet nė kokė cinizmi i tyre kur pėrshkruajnė ambientin matan gardhi sa tė mbushet mendja se edhe tapetat e xhenetit ,Zoti i zgjedhė sipas dėshirės sė njė lakmijtari me dėshirė banimi tė pėrhershėm nė parajsė .Qesharake dhe tepėr nėnēmuese mė duket kur lexoj se si vijnė melaqet me hapa nga qielli pėr tė marrė nė pyetje njė tė vdekur ndėrsa ne tė gjallėt posedojmė gjithė kėtė teknikė, tė mbushet mendja se matan qielli gjėrat nuk kanė ndryshuar me shekuj dhe se atje ende me laps shkruhet .

Albanian eX|PerT
23-02-07, 01:52
Porse i nderuar, ta kemi parasysh se gjerat mund te kene emer te njejten porse menyre tjeter. Njerezit kane kembe, porse edhe kafshet njeashtu, porse kur permendim duart e njeriut, nuk kemi per qellim duart e kafsheve, sikur kur permendim llogarine e njerezve pas jetes, d.m.th. kur te vdesin, nuk eshte e njejte sikur kjo qe japim sot ne Bote.

Nuk dyshoj ne aftesite e juaja... do ta kuptoni edhe kete!!!

Me rrespekt, nga dikush qe ju admiron
albanian expert

SoKoLi-i-Maleve
23-02-07, 04:27
Logjika ime!!! I ri!!! Jo i madh!!!:biggrin: ... Me kete shkrimin tuaj me larte:rolleyes: , me beni te konstatoje, se qenkeni me nje note shume te dobet per te perceptuar alegorite apo krahasimet qe behen, gjate nxjerrjeve te koncpeteve konkrete, ne debatet apo diskutimet perkatese.

Murgeshat!!! Nese ju jeni Murgesh, nuk e pata temen tek Murgeshat. Ok, nese nuk paskeni pasur mundesi perceptimi te asaj satire, ja nje me te detajizuar -qe keshtu mos te na ikish prej teme sikur per murgeshat-: shembulli i sjellur nga ju, me ben te qesh, sikur te me thoje ndokush: Windows XP ka daluar per here ta pare ne shekullin e para, para eres sone. E kuptove tani?:biggrin:

E sa i perket humorit,... dhash mendimin tim, duke mos e pasur parasysh a do te te pelqeje ty..!!!

Po, na pengon humori tek feja... se eshte teme aq e ndijshme, sa qe nuk tolerohet "futja" ne ndjenjat tona...!!! Kemi me cka per t'u talluar e argetuar, duke filluar nga cilesite e dobeta te njeri-tjetri...!!!

E sa i perket asaj se kur t'ju vije juve dhe neve rradha... kemi kujt t'i japim pergjegjesi, mire e ke... porse shkrimet e mija, nuk tregojne se po brengosem per dikend... e as per juve konkretisht... mbaj dert per vetveten,... i keshilloje miqt qe deshirojne te ndrrojne keshilla reciproke... mos harroni, edhe ju jeni ne listen e miqve te mi, edhe pse ndoshta ju nuk deshironi... apo ndoshta une mungoj tek miqt e ju!!!

Me rrespekt e nderuar
albanian expert

ps| Se kuptova dot, se cka po "hajkan tinza" ato:biggrin: ...Keni kujdes vehten dhe perparimin e edukimin e familjes dhe te afermeve juaj e mos keni marak as per muregeshat e as per vatikanin se ata mire jan .

Reana
23-02-07, 06:23
Une du me hy ne varr diten.:tongue:


ahhahahhahahahahaahaahahahhahahhahaha............: biggrin:
ehhhh....s'kish demokraci ne islam:tongue:
vetem si ta cakton kjo 'falma lotin' me grupin e saj 'a la bala dala'....

valiii
23-02-07, 09:57
Lexova me vėmendje shkrimin e postuar nga vali dhe krijova bindjen se po ta lexoja apo dėgjoja njė kronologji postmortore tė tillė para njėzet vjetėve , sigurisht qė nuk do tė kisha mekanizma tė mjaftueshėm tė gjej forcėn tė gjykoj edhe me mendjen time ,por nga frika do t`i lutesha zotit qė tė mos vdes kurr. Nuk mė bėn edhe shumė tė dyshoj nė procedurėn e gjykimit ,sa mė bėn tė ēuditem me pėrēmimin qė i bėhet Zotit nga adhuruesit e Tij .Unė e kuptoj plotėsisht pėrkushtimin e pafund tė njerėzve qė t`i pėlqejnė Zotit sa mė shumė dhe ta bėjnė pėr vete ,pėr kėtė edhe luftė po bėhet pėr ēdo ditė ,por nuk mė futet nė kokė cinizmi i tyre kur pėrshkruajnė ambientin matan gardhi sa tė mbushet mendja se edhe tapetat e xhenetit ,Zoti i zgjedhė sipas dėshirės sė njė lakmijtari me dėshirė banimi tė pėrhershėm nė parajsė .Qesharake dhe tepėr nėnēmuese mė duket kur lexoj se si vijnė melaqet me hapa nga qielli pėr tė marrė nė pyetje njė tė vdekur ndėrsa ne tė gjallėt posedojmė gjithė kėtė teknikė, tė mbushet mendja se matan qielli gjėrat nuk kanė ndryshuar me shekuj dhe se atje ende me laps shkruhet .

pershendetje Lojtari

shkrimi yt eshte i ngjajshem me ate te anetarit SoKoLi-i-Maleve,veqse shifet se ti i ke nja 2 vjet shkolle me shume .
duke u bazuar ne shkrimin tend shifet se nuk je ateist , por nese je musliman ose te pakten i thuash vetit musliman duhesh te besosh fuqishem se Kur'ani eshte fjala e zotit .
ate shkrim qka ta vra syrin ty eshte mare nga nje teolog ,e ai e ka mare nga dijetaret ,e dijetaret nepermjet transmetusve zingjiror sahabeve r.a. ,e ata prej Muhamedid s.a.v.s e Muhamedi s.a.v.s prej All-llahut te Madherishem.
Ai Kur'ani eshte burim i pa shtershem ,si para njezet vjeteve dhe vazhdon edhe sot shkenca te perfitoj prej Kur'anit por kursesi ta sfidoje ate.
ti lojtari i i nderuar nese i perket fese se krishtere , na spjego neve se si e komenton bibla naten e varrit , apo nese e beson Zotin sipas menyres tende spjegona se si e parasheh ti ti naten e varrit sipas logjikes tende.


kalo bukurvaliii

Murgesha
23-02-07, 20:22
ps| Se kuptova dot, se cka po "hajkan tinza" ato:biggrin: ...

E po je i ri ende e pėr ate s`i kupton kėto gjėra :biggrin: Pėr mė tepėr kam frigėn se do tė mbetesh pėrjetėsisht i ri, shumė kohė je ka i kushton netit, dikund lexova se vetėm po ndjeheni i lodhur.
Po sbesoj tė jesh edhe shumė i lodhur sa pėr tė mu pėrgjegj nė njė pyetje tė vogėl.

A duhet medoemos qė nė pyetjen qė i bahet tė vdekurit natėn e varrit:
"Cili ishte ai burrė qė ju dėrgua juve?
Pėrgjigjja tė jetė Isai a.s, apo Musai a.s, apo cilido prej profetėve qė ėshtė dėrguar, e ai i vdekur tė shpėrblehet me xhenet??
Nuk ke nevojė tė ngarendėsh pėr t`u pėrgjigjur.

Pėrshėndetje gjithashtu.

Albanian eX|PerT
23-02-07, 20:46
E po je i ri ende e pėr ate s`i kupton kėto gjėra :biggrin: Pėr mė tepėr kam frigėn se do tė mbetesh pėrjetėsisht i ri, shumė kohė je ka i kushton netit, dikund lexova se vetėm po ndjeheni i lodhur.
Po sbesoj tė jesh edhe shumė i lodhur sa pėr tė mu pėrgjegj nė njė pyetje tė vogėl.

A duhet medoemos qė nė pyetjen qė i bahet tė vdekurit natėn e varrit:
"Cili ishte ai burrė qė ju dėrgua juve?
Pėrgjigjja tė jetė Isai a.s, apo Musai a.s, apo cilido prej profetėve qė ėshtė dėrguar, e ai i vdekur tė shpėrblehet me xhenet??
Nuk ke nevojė tė ngarendėsh pėr t`u pėrgjigjur.

Pėrshėndetje gjithashtu.
Tash e kuptova se vetem ndaj shtojces (ps) paskeni shkruajtur, nejse, e drejta e juaja.

Ndoshta jam i ri per te kuptuar se cka hajne ato tinza... nejse!!:biggrin:

E sa i perket pyetjes... cdo njeri do te jep pergjigjen sipas kerkeses se pyetjes, e cila qendron keshtu: "...ju dergua juve", nese i eshte derguari Isau, do te pergjigjet Isau, e keshtu me radhe.

Kalo bukur ;)

LOJETARI
24-02-07, 02:19
pershendetje Lojtari

shkrimi yt eshte i ngjajshem me ate te anetarit SoKoLi-i-Maleve,veqse shifet se ti i ke nja 2 vjet shkolle me shume .
duke u bazuar ne shkrimin tend shifet se nuk je ateist , por nese je musliman ose te pakten i thuash vetit musliman duhesh te besosh fuqishem se Kur'ani eshte fjala e zotit .
ate shkrim qka ta vra syrin ty eshte mare nga nje teolog ,e ai e ka mare nga dijetaret ,e dijetaret nepermjet transmetusve zingjiror sahabeve r.a. ,e ata prej Muhamedid s.a.v.s e Muhamedi s.a.v.s prej All-llahut te Madherishem.
Ai Kur'ani eshte burim i pa shtershem ,si para njezet vjeteve dhe vazhdon edhe sot shkenca te perfitoj prej Kur'anit por kursesi ta sfidoje ate.
ti lojtari i i nderuar nese i perket fese se krishtere , na spjego neve se si e komenton bibla naten e varrit , apo nese e beson Zotin sipas menyres tende spjegona se si e parasheh ti ti naten e varrit sipas logjikes tende.


kalo bukurvaliii


Pa dėshiruar qė tė nėnēmoj dikėnd pėr bindjet e veta ,unė vetėm shfaqa habinė time pėr pėrmbajtjen e tekstit nė fjalė .Pėr mua njeriu ėshtė njė krijesė jashzakonisht e komplikuar ,universale dhe njėkohėsisht edhe enigmatike .Tė bėrat e tij deri sot ,pėrkundėr dėshtimeve tė ndryshme tė rastit janė ushqim i pakontestueshėm i shqisave tona duke na dhėnė ndjenjėn e pėrjetimit tė asaj qė teksti i lartėshkruar pretendon ta bindė njeriun e gjallė tė lakmoj tė vdekurin .Ajo qė provohet aty tė shpjegohet ,pėr mua tingėllon thjesht si ndeshje ne kufijtė e fantazisė sė tekstpėrpiluesit e assesi shpjegim perėndor ,ngase e tėra qė thuhet nuk e tejkalon nė asnjė formė njerėzoren por pėrkundrazi mbetet nėn hijen e saj ,ndoshta edhe mė poshtė .T`i lejosh veti pėrshkrime tė tilla tė detajuara ku shpesh Zoti vihet nė shėrbim tė njeriut e jo anasjelltas ,tek unė shkakton dėshprim nė hyjnoren ,ashtu siē shkakton edhe indinjatė emėrtimi i veglave ndėshkuese qė pėrdor Zoti [ēekan hekuri ] thuajse po flasim pėr ndonjė kovaē katundi e jo pėr Krijuesin tonė .Ky ėshtė mendimi im .Nėse xheneti ėshtė ashtu si pėrshkruhet nė atė tekst unė edhe ta dija se qindpėrqind do ta fitoja njė prijoritet tė tillė ,prapė do tė isha i dėshpruar ,sepse mė mirė edhe mė interesant e kam kėtu poshtė nė tokė ne xhenetin e krijuar nga njerėzit .Matan qielli pres mė shumė .Koha do ta dėshmoj .

panta_rhei
24-02-07, 02:57
Pa dėshiruar qė tė nėnēmoj dikėnd pėr bindjet e veta ,unė vetėm shfaqa habinė time pėr pėrmbajtjen e tekstit nė fjalė .Pėr mua njeriu ėshtė njė krijesė jashzakonisht e komplikuar ,universale dhe njėkohėsisht edhe enigmatike .Tė bėrat e tij deri sot ,pėrkundėr dėshtimeve tė ndryshme tė rastit janė ushqim i pakontestueshėm i shqisave tona duke na dhėnė ndjenjėn e pėrjetimit tė asaj qė teksti i lartėshkruar pretendon ta bindė njeriun e gjallė tė lakmoj tė vdekurin .Ajo qė provohet aty tė shpjegohet ,pėr mua tingėllon thjesht si ndeshje ne kufijtė e fantazisė sė tekstpėrpiluesit e assesi shpjegim perėndor ,ngase e tėra qė thuhet nuk e tejkalon nė asnjė formė njerėzoren por pėrkundrazi mbetet nėn hijen e saj ,ndoshta edhe mė poshtė .T`i lejosh veti pėrshkrime tė tilla tė detajuara ku shpesh Zoti vihet nė shėrbim tė njeriut e jo anasjelltas ,tek unė shkakton dėshprim nė hyjnoren ,ashtu siē shkakton edhe indinjatė emėrtimi i veglave ndėshkuese qė pėrdor Zoti [ēekan hekuri ] thuajse po flasim pėr ndonjė kovaē katundi e jo pėr Krijuesin tonė .Ky ėshtė mendimi im .Nėse xheneti ėshtė ashtu si pėrshkruhet nė atė tekst unė edhe ta dija se qindpėrqind do ta fitoja njė prijoritet tė tillė ,prapė do tė isha i dėshpruar ,sepse mė mirė edhe mė interesant e kam kėtu poshtė nė tokė ne xhenetin e krijuar nga njerėzit .Matan qielli pres mė shumė .Koha do ta dėshmoj .

Pershendetje Lojetari,

nuk ke nevoje me u ngut hiq...
...se shpejti kish me dale nji skriptė me njo 10 faqe... edhe aty ishin detajisht pyetjet qe po ti bojshin atje lart, edhe pergjigjet...
...jaaa, leht u bo me hy n'provim ne kohen e sotit...

...valla bre n koft se dikush qe perzihet n punet e perendise hyn n gjynah... qita "alejkymselamat" e forumit ka me i kput zoti qekiq gojes edhe gishtave!

Albanian eX|PerT
24-02-07, 02:59
I nderuar! E potencova edhe me heret se ketu kemi te bejme me ceshtje emrash te njejten e jo ne realitet. Sikur qe e elaborova me nje shembull, kemba e njeriut apo dora, ka dallim nga ajo e kafsheve, edhe pse nje emer: kembe.

Prandaj duhet te kuptojme, se gjithe keto paralajmerime, kercenime e inkurajime, jane qe te influencojne tek njeriun per ti shtuar veprat e mira dhe largimi nga ato te liga. Duhet pranuar, se njeriu eshte nje krijese e tille, qe kerkon impakt nga dicka.

Prandaj qendron nje varg profetik: "Do te vazhdoni.... deri sa t'i vizitoni varrezat..." vargun e paraqita parcialisht, porse duke theksuar ate qe duam te nxjerrim theksin e ceshtjes, se njeriu gjate perkujtim te dites se gjykimit, apo te nates se varrit, etj., etj., mund kjo te kete ndikim tek ai, qe ai te vetedijesohet, apo te pakten te ia ben nje perkujtim.

Nuk di ne cfare prizmi te iu shkruaj, ngase nuk po mund te arrij te kuptoje, cka jeni...!!! Mbase mbaj mendimin, se gjerat njerezve duhet sqaruar ne ate menyre si ata dojne dhe me e pershtatshme eshte per ta per t'i perceptuar.

me rrespekt
albanian expert

panta_rhei
24-02-07, 03:44
I nderuar! E potencova edhe me heret se ketu kemi te bejme me ceshtje emrash te njejten e jo ne realitet. Sikur qe e elaborova me nje shembull, kemba e njeriut apo dora, ka dallim nga ajo e kafsheve, edhe pse nje emer: kembe.

Prandaj duhet te kuptojme, se gjithe keto paralajmerime, kercenime e inkurajime, jane qe te influencojne tek njeriun per ti shtuar veprat e mira dhe largimi nga ato te liga. Duhet pranuar, se njeriu eshte nje krijese e tille, qe kerkon impakt nga dicka.

Prandaj qendron nje varg profetik: "Do te vazhdoni.... deri sa t'i vizitoni varrezat..." vargun e paraqita parcialisht, porse duke theksuar ate qe duam te nxjerrim theksin e ceshtjes, se njeriu gjate perkujtim te dites se gjykimit, apo te nates se varrit, etj., etj., mund kjo te kete ndikim tek ai, qe ai te vetedijesohet, apo te pakten te ia ben nje perkujtim.

Nuk di ne cfare prizmi te iu shkruaj, ngase nuk po mund te arrij te kuptoje, cka jeni...!!! Mbase mbaj mendimin, se gjerat njerezve duhet sqaruar ne ate menyre si ata dojne dhe me e pershtatshme eshte per ta per t'i perceptuar.

me rrespekt
albanian expert

pershendetje albanianexipert (sinqerisht shpresoj dhe uroj qe ndonjehere te gjeni prehje sepse eshte e kjarte se te pakten ne kete forum jeni vazhdimisht ne kerkim te identitetit qe nuk po e gjeni assesi)

Me vjen shume keq qe ajo qe disa here e kam cekur tek keto temat fetare, se ty edhe juve
dhe postimet tuaja, nuk i pershkon dashuria ndaj Zotit por, pikerisht frika e madhe nga "dajaku" i tij, pra ferri, vertetohet vazhdimisht me postimet tuaja, qka per mua eshte mjaft deshperuese. S'ka dyshim se njeriu e urren ate prej te cilit ka frike (se mos e djeg ne zjarr)!
Pa le te mendojme per nje moment: Cili eshte misioni i hoxhes dhe i priftit? Perfaqesimi i Zotit! Mbrojtja e Zotit! Punet e perendise!
A kaq i dobet qenka Zoti qe nuk po mundet me i kry punet e veta, veq i paska zgjedhur do "gjytyryma" me ja kry punet a?
Une per vete, kur e shoh nje hoxhe apo prift, instiktivisht me duket se po e shoh Zotin... ndodh qe ai hoxhe apo prift flet gjera palidhje... ka te atille qe thone se jam me thaqin, ka qe thone jam me Rugoven... njerezit e Zotit!!! Ne ate rast mua automatikisht me deformohet imazhi i Zotit! Demtohet rende ideja supreme qe kam per Zotin! Pra, cili eshte misioni i vertete i hoxhes apo priftit? A ka Zoti nevoje per ta? Pse nuk mjafton Kur'ani, Bibla por na duhen edhe te tille si ju qe e frikesoni edhe Zotin me intriga e sehire te varrezave?
Une mendoj se shkaterruesit me te medhenj te imazhit te Zotit ne toke jane pikerisht prifterinjet dhe hoxhallaret! Numri i besimtarve do te ishte shume me i madh po te mos ishin keta! Si do te lejonte Zoti qe ne toke ne emer te tij te fliste nje hoxhe apo prift injorant, spiun i armikut, dilingji-imoral, politik...?
Mbaje mend:
"Merrja besimtarit "friken e xhehnemit", ja ke marrė Zotin"!

ps. nuk konsideroj se kam dale jashte temes, tek qdo teme fetare flitet per Zotin... nese banalizimi i Zotit ne format me neverike me qekiqe e fantazi te semura nuk konsiderohet dalje nga tema dhe rreshqitje nga qellimi i nenforumit, atehere pse jo edhe kjo?
Pse nuk ju shkon ne mendje te pakten thenia i Muhammedit a.s ku thote:
"Eshte haram qe njerezit te japin komente per Kuranin sepse eshte liber i Zotit. Ata qe flasin per Kuranin dhe bejne komente, edhe nese ia qellojne, prape bejne mekat"!
E ju, jo Kurani thote 70 femna te bukura (hyrija), jo raki sa te duash ne parajse, jo qekiqi po grabuja... turp!

Albanian eX|PerT
24-02-07, 08:22
I nderuar! Ben mire te behesh me konkret, e ta "gjuajsh" ate qe po te mundon!!!... se keshtu vetveten e malltreton...!!!

Te citosh fjale te Profetit, domosdo eshte edhe pergjegjesi te sjellesh referencat e kolekcioneve se ku gjinden ato transmetime prej tij.

Burimi i Islamit eshte Kur'ani dhe tradita Profetike e Muhamedit a.s, ... e jo hoxha...!!! Hoxha, mund te ben nje koment, porse i bazuar ne krahasime mes thenie kur'anore dhe atye profetike, keshtu qe mund te vijme deri tek mesimet, perndryshe qendrimet qe nuk kane kete lidhje me autentiken refuzohen.

...nese keni ndonje kundershtim ndaj ndonje koncepti islam, behuni me korrekt, duke treguar se ku e keni fjalen, se keshtu "ne tollovi" ska akses pozitiv "kercimi" i juaj ne kete muhabet.

me rrespekt
albanian expert

valiii
24-02-07, 17:20
...Nėse xheneti ėshtė ashtu si pėrshkruhet nė atė tekst unė edhe ta dija se qindpėrqind do ta fitoja njė prijoritet tė tillė ,prapė do tė isha i dėshpruar ,sepse mė mirė edhe mė interesant e kam kėtu poshtė nė tokė ne xhenetin e krijuar nga njerėzit .Matan qielli pres mė shumė .Koha do ta dėshmoj .

i nderuari lojtari me duket se jemi keqkuptuar, fjala eshte per jeten ne varreza e jo per jeten e amshueshme,sidoqoft une po te shkruaj tekste edhe 2GB ti nuk do te bindesh , do te duken peralla dhe do te thuash "e paska mar malin qeky".
sa per tekstin e permendur thote keshtu 2 opcione i ke , ose te behet varri kopsht nga kopshtet e Xhennetit , ose te behet grope nga gropat e Xhehnnemit.pra krejt varet nga veprat.
por prap mire ke thene ne fund Koha do te deshmoj

__________________________________________________ _____

per panta_rhei

po po krejt qashtu qysh e ki lexu tekstin qashtu eshte , ktu hyne edhe ato sandekat e balsamosura, more edhe te hane peshkaqenat e te behesh cope cope prap askush nuk mund te i ik jetes se varrezave, paq e ki .
A dyshoni se Kriuesi i qiejve dhe i tokes nuk posedon fuqi per nje gje te tille ???

hasanmehmeti
27-02-07, 01:50
selamualejkum musliman

Eee nata e Varrit , Allahu subhanehu we teAla na e lehtesofte ate dhe netet tjera qe do i jetojme ne varre deri ne diten e Gjykimit , ndersa atje Allahu subhanehu te gjithe muslimaneve ia mundesofte te jene nen Hijen e Meshires se Allahut subhanehu ve teAla . Hije tjeter nuk do te kete ate dite kur dielli te ofrohet dhe njerezit do grumbullohen dhe sipas veprave do shperblehen.

Degjone nje ligjerate nga Imam Bekir Halimi mbi kete teme.
http://video.google.de/videoplay?docid=4052880274649628901&q=bekir+halimi


selamualejkum musliman

hasanmehmeti
27-02-07, 02:10
Esselamualejkum musliman

Falenderimi dhe i tėrė suksesi i takon Allahut , Atė e falenderojmi , ndihmė dhe falje prej Ti kerkojmi . Atė qe Allahu e udhezon ne rrugė te drejt atė nuk ka kush qe e humbe ( nga ajo rrugė) ndėrsa atė qe e humbe ( devijon) nga ajo rrugė nuk ka kush qe e udhezon .Paqja, Meshira dhe Begatit e Allahut qofshin mbi Pejgamberin a.s , familjen e Tij , shoket e Tij dhe te gjith ata qe e pasojne rrugėn e Tij .(Lusim Allahun qe edhe ne te jemi prej atyre pasuesve te Pejgamberit a.s )

Nata Vorrit

Thot el Berrabil Hasib sahabi i pejgamberit a.s pėrderisa njė ditė ishim ne vorrezat e Medines se bekuar Me Pejgamberin a.s duke e vorrosur njė vėlla musliman dhe ishim ulur rreth vorrit dhe disa njerėz ishin duke e hapur vorrin Pejgamberi a.s na dha njė keshirll ne te cilėn lekurat tona u errqethen ne te cilėn qendronim sikur zogjt dojne me na hanger edhe trut prej kokė dhe tha Pejgamberi a.s:
Kur ti vjen njeriut momenti i vdekjes , i daljes prej kėsaj dunjaje dhe i shkuarjes ne ahiret vine melaqet e Allahut dhe qendrojne largė sa te shefe syri i njeriut , pastaj kur ti vjen momenti ( i daljes se shpirtit) i afrohen atina, me njė pamje te bukur dhe me fetyra te ndriquara sikurse dielli dhe i thojne o ti njeriu i mirė kthehu te Zoti juaj , i knaqur me ty dhe ti i knaqur me Tė dhe ato dy melate kanė me vehte njė qejfin qe e kanė marren prej xhenetit dhe era e tina(qefinit) te knaqe dhe e nxjerrin(melaqet) shpirtin e muslimanit ashtu qysh nxjerret qimja prej tlymit(yndyres apo si ta quaj) dhe ne njė rrivajet tjetėr ( transmetim tjetėr ) ashtu sikur qysh bjen pika e ujit ne ujė d.m.th. lehtė pastaj nuk vonojne aspake dhe ngriten lartė ne qiell dhe duke shkuar ne qiell e sipėr takojne grupe melaqesh , dhe ēdo grup melaqesh e ndijen eren e mirė te ati shpirti dhe i pyesin kėto dy melaqet te cilat e kanė marren atė shpirte dhe e kanė fute ne atė fare qefini se kush ėshtė ky njeri qe paska kaq ere te mirė ? dhe i thojne ky ėshtė njė robe , prej robeve te Allahut te devotshem prej emrave te mirė tė atyre qe kanė pase ne dynja , filani i biri i filanti , dhe kėshtu me radhe duke takuar grup pas grupi melaqesh deri sa te shkojnė ne qiellin e dunjas dhe kėrkojnė qe te hapet qielli i dunjas dhe qielli i dunjas ju hapet dhe kėshtu grup pas grupi melaqesh e pershendesin atė shpirte te bekum derisa shpirti te arrij ne qiellin e shtatė (7) te gjithesis , dhe nuk ka ku shkon ma lartė , atėherė e lėshon Allahu ezauxhel njė za ku thotė : kthene shpirtin e robit time , kthene ne toke , prej kesajna (tokes)e kemi kriju dhe ne te e kthejme dhe prej kesajna ringjallemi prapė dhe vendoseni shpirtin e robit time ne xhenet , shpirtin e robit time : Dhe melaqet e kthejnė atė shpirte prap ne toke dhe e futin ne trup edhe njė herė , dhe i vine dy melate gjithashtu me pamje shumė te bukur e njera prej tyre quhet Munker e tjetra Anekir dhe i thojne :
Kush ėshtė Zoti juaj ?
Dhe ai ( njeriu i devotshem ) thotė Zoti ime ėshtė Allahu,
E kush ėshtė Pejgamberi yt?
Pejgamberi ime ėshtė Muhammedi a.s.
E kush ėshtė feja jote ?
Thotė feja Ime ėshtė Islami .
Dhe pastaj e ndegjojne njė za ku i thuhet ja ka qillu robi ime , dhe hapnja robit time njė dritare te xhenetit dhe i hapet njė dritare e xhenetit , dhe shijon knaqesin e xhenetit dhe shefe vendin ku ka me shku . Dhe thotė ( robi i devotshem ), O Zot bene kijametin , O Zot bene Kijametin . Dhe pas shpine i vjene njė njeri me njė pamje te mirė dhe te bukur dhe i thotė kush je ti o njeri qe fetyra jote vjen me njė myzhde me njė pergezim , thotė unė jame vepra jote , ameli juaj qe e ke ban ne dunja.
Ndėrsa kur ti vjene momenti me dalė prej kėsaj dujaje Qafirit i afrohen melaqet , sa te shef syri i njeriut largė dhe kur ti vjen momenti i daljes se shpirtit i vine dy melaqe me pamje te trishtume dhe i thonė o ti njeri i keqe , kthehu te Zoti juaj i hidherum ne ty dhe prej frikes se madhe shpirti i tina shpėrndahet ne krejt trupin , mirpo nuk e pysin( melaqet) dhe ja nxjerrin atė shpirte prej trupit , dhe a mbetet vende dikun ne trupe pa ju kepute , dhe mos pyet se sa veshtersi dhe munde ka ai person ( qafiri) deri sa ta jep shpirtin . Por nuk e pyesin fare , e marrin shpirtin e tina ( qafirit) dhe e fusin ne njė qejfin qe e kanė marren prej xhehnemit , dhe e ngrisin lartė me dergu te Allahu xh.h dhe duke shku rrugės takojne melaqe e grupe melaqesh dhe e pyesin se kush ėshtė ky njeri me kėtė ere(arome) te keqe dhe i thojne( melaqet )ky ėshtė njė robe prej robeve te keqinje te Allahut , prej krijesave te keqija te Allahut ezuxhel, dhe shkojnė ne qiellin e dunjas dhe kėrkojnė me u hape qielli i dunjas, por JO qielli i dunjas nuk hapet pėr qafira. Pastaj Pejgamberi a.s e lexone ajetin Kuranor :

7.40......atyre nuk u hapen dyert e qiellit dhe nuk do tė hyjnė nė Xhennet deri tė pėrbirojė devja nėpėr vrimėn e gjilpėrės. ...
Sure : El-A'rafe

Pra nuk do tė hynė kurrė ne xhenet.
dhe vjene njė za prej Allahut ezauxhel ,qone shpritin e robit time nė fund te tokes , perplasene pėr toke atė .Dhe e hudhin ne toke dhe pastaj e marrin shpritin e tij dhe ja futin ne trup edhe njė herė . Pastaj i vijen dy krijesa te trishtueshme qe gjithashtu janė melaqe tė njėjta te Allahut xh.h, pra Munker dhe Anekir , melaqe qe i kanė ardhen po ashtu robit te devotshem te Allahut por tash me njė pamje te trishtueshme , qe vallahi veē pamja e tyre mjafton e le me torturat qe vijen prej atyre dyja melaqeve .
Dhe e pyesin :
kush ėshtė Zoti juaj?
Thotė ( qafiri) Zoti ime ėshtė Allahu ,
Po kush ėshtė ai Pejgamber qe ėshtė dėrguar te ju?
Thotė nuk di , kame degju diēka por nuk di .
Thoje ( melaqet ) po rren , e ke ditė kush ėshtė , e ke mohu ne dunja dhe te ka korit Allahu sot , nuk ke mundėsi me shpreh se kush ėshtė ai (Pejgamberi a.s).
Dhe vallahi thotė Pejgamberi , i meshohet ati me njė te rame ne kokė , sa qe e lėshon njė za me kan me e degju krijesat e Allahut , njerėzitė dhe exhinet kishte me ju ra te fiket te gjithave . Dhe krejt krijesat e ndegjojne pėrveē njerėzve dhe exhineve.
Dhe vjene njė krijes e tmerrshme mbase shpine (te qafirit), e kur e shef ky ( qafiri) edhe ma e tmerrshme se ato dy melaqet e mėhershme , dhe i thotė ( qafiri) kush je ti qe fetyra jote tregon pėr keq . Thotė (krijea e tmershme ) unė jame puna jote e keqe qe e ke bane ti .
Dhe ndegjojne njė za kur i thuhet hapja deren e xhehnemit robit teme le ta shoh se ku ka me shku ne xhehnem . Dhe thotė (qafiri ) O zotė mos e bane Kijametin , O Zote mos e bane Kijametin . Dhe thotė( qafiri) po baje saber me nejte qetu veē tė mos shkoje atje .
Ki me shku me emėr te Allahut po veē prit deri te vjen koha
Pra vellazen ky ėshtė hadithi me i gjatė te cilin e pershkruna Pejgamberi a.s vdekjen , dhe te gjithė kemi me perjetu vdekjen dhe naten e vorrit me emėr te Allahut .
3.185. Secili njeri do tė shijojė vdekjen, e shpėrblimet tuaja u plotėsohen ditėn e kijametit , e kush shmanget zjarrit e futet nė Xhennet, ai ka arritur shpėtim, e jeta e kėsaj botė nuk ėshtė tjetėr pos njė pėrjetim mashtrues
Sure : Ali-imran

Ndėrsa Aliu radiallahu anhu , njerher kur u kanė ne hytbe thotė : Vdekjen vellazen perkujtone , Vdekjen perkujtone , Vdekjen perujtone . Dhe thotė ( Aliur radiallahu anhu) nėse e perkujtoni vdekjen kini me ja pa hajrin , por nėse ikni prej saj ka me ju nxan juve vdekja , Vdekjen vellazen perkujtone dhe vazhdon se edhe mbas vdekjes ėshtė edhe njė ditė edhe me e vėshtirė , Atė ditė , atė ditė kur dalim para Allahut ezauxhel, dhe njeriu zbardhet dhe nuk i jetė kime e zeze ne kokė , dhe njerėzitė janė te dehur , por jo vallahi prej rakije , por prej denimit te Allahut , prej vuajtvjeve te Zotit dhe nana shtatezan e qete femijun dhe hale ėshtė njė ditė me e veshtir kur te shkojmi ne sirat , me kalu siratin poshtė gjindet xhehnemi , fundi i tina nuk i doket aq felle ėshtė , nxehtesia e tina ( xhehnemit) ėshtė e papershkrueshme , dhe thotė ja nisen me kajte muslimanet , krejt xhemati po kan e po kanė , e po kanė edhe Ailu radiallahu anhu pėr kėto ditė te vėshtira qe kemi me i perjetu , nėse nuk na meshiron Allahu xh.h .
E pastaj thotė Aliu , e pas kėsaj ėshtė njė ditė e mirė atėherė ėshtė Xheneti , pra me kėtė po na tregon se kush e kalon Siratin dhe kėto ditė te vėshtira e ka Xhenetin : Xheneti i cili ėshtė pergadit pėr te devotshmit , gjersia e tina sa toka dhe qielli .

Ndėrsa Osamani radiallahu anhu halife e Pejgamberit a.s , njeher nalet para njė vorri e ja nis e kan e kan , dhe i thonė shokė e vete , o Prijesi i besimtareve , Ti (osman ) po e perkujton Xhenetin , Xhehnemin , e nuk po kanė , e po kanė pėr vorre . Aliu radiallahu anhu , thotė :po po kaje pėr vorre , se kame degju Pejgamberin savs ka thanė : Nata e vorrite ėshtė shtėpia e pare , pozita e pare e Ahiretit , momenti i parė i Ahiretit , nėse muslimani shpeton atė nate ka shpetuar edhe masandej dhe e ka me lehtė , po nėse atė nate vuan dhe hijek , vallahi masandej e ka ma veshtir .
Pra vėlla i dashur , radiallahu anhu ka kajten pėr naten e vorrit e e meritojna te kajna edhe na , pėr veshtersit e asaj nate .E neve inshalla Allahu na meshiron

Kane thanė dijetare , nėse njeru permbush katėr gjėra dhe i rrine gati atyre , me ndihmėn e Allahut nuk do ta perjetojne ahzabin ( veshtersin) e asaj nate .
E ato janė :
Kush ėshtė i kujdesshme ndaj namazit ,
kushe jepe sadake,
kush lexone Kuran ,
dhe ai i cili bene ibadet duke e perkujtuar Zotin shumė .
me ndihmėn e Allahut kėta njerrez nuk do ta ndien veshtersit e asaj nate dhe i netėve tjera .

Ndėrsa katėr (4) gjėra , mjer ai i mjeri i cili nuke ruhet prej tyre , do ta pėrjetoj veshtersit e nates se vorrit ,
E ato janė :
Tradhetia
Mashtrimi.
Mendjemadhesia ,
Dhe ai i cili kur ta kryen nevojen e vogėl( urinon) nuk ruhet nga ndytesirat.

Kėtė persona janė prej atyre personale te cilėt ne vorre do tė denohen .

Thotė Iben Abasi radiallahu anhu , pėrderisa ka qenė ulur njė ditė , kur i kanė ardhur njė grupe njerezish , dhe po i thojne , o Iben Abas , na ka ndodhė sote neve njė ngjarje e quditshme , nuk po mujna me kuptu a ka mundėsi me na dhan njė fetva ( rregull,gjykim…). Thotė (iben Abasi) qa ju ka ndodhė ?
Ata thonė ; kur jemi nisur pėr haxhe , duke shku rrugės neve na vdiq ni vlla musliman , ne njė fshate , dhe e pergaditem xhenazen dhe shkum me ja hape vorrin , por kur e hapem vorrin , qa me hape na dul njė gjarper i madhe , e mbuloj vorrin ai gjarper , pastaj e hapem njė tjetėr , edhe atu e njeta gjė, edhe ne vorrin e tret e njėjta gjė dhe e lame nuk po dina qa me bane dhe erdhem me te vete ty.
Iben Abasi tha :shkoni , shkoni se ajo ėshtė puna tina , ajo ėshtė ameli i tina , futne ne njerin prej atyre vorreve se vallahi krejt tokėn nėse e hapni me vorre , kini me gjete qashtu , se kjo ėshtė provė , ėshtė errnek pėr te gjallet sepse ai ka bane diēka keq . Dhe shkojnė e marrin atė person dhe e vendosin ne njerin preja atyre vorreve duke qenė gjarperi atu , dhe ja marrin teshat e tina dhe ja dergojne te shpija te familja e vete . Dhe e pyesin famien e keti te vdekurit
Qa ka bane ky njeri , qa ka punue . Familja e te vdekurit thotė se ky njeri nuk ka bėrė kurgja , kurgja s'ka punue , u kanė tregtare por i ka mashtru njerėzitė , thonė u kry puna vetėm kjo po na intereson neve ma shumė jo

Pastaj njė tjetėr musliman tregon pėrderisa isha ne Medine dhe kame pasur njė motėr ne periferi te medines dhe rrallė e kame vizitu atė ( motren ) . Dhe u mėrzit motra pse vellau nuk po me viziatone , ndėrsa muslimani shkone ta viziton , mirpo motra vdiqe , e pergadita xhenazen dhe shkova me shtin ne dhe , e varrosa dhe u ktheva , gjersa isha duke ardhur rrugės me ra ndėrmend se njė kese me para e kisha harru ne vorre te motres gjersa e kame hapur dhe i thashė njė shokut time , a po vjen mė me ndihmue e ta hapi atė vorre e ta marrė atė pasuri qe e kame harru . Dhe shkova e hapa vorrin ei mora ato pare (pasuri) , pastaj nuk u durova pa e hapen xhenazen dhe me pa situaten e motres time . Dhe i thashė ati shokut a po larguhesh pake se po du me shikoje se ēfarė ka bane Zoti me motren time , dhe thotė se kur e kqyra , skisha qa me shikoje , flakė i shkojke prej trupit te motres , dhe e mbulova dhe heshta e nuk fola asgjė , pastaj erdha te shpia dhe e pyeta nanen , oj nane tregom qa ka bane motra jonė . Nana thotė o bire po pyet sote pėr motėr pasi ka vdeke . Ndėrsa i tregova ngjarjen nenes se si ishte me motren ne vorre . Nėna thotė vallahi pra po tregoj , motra jote nuk ėshtė rujt dhe nuk e ka falen namazin me kohe , motra jote nuk ėshtė rujt prej ndytesirave , motra jote kur kanė ra kojshia me fjet ėshtė afru tek dera pėr ti ndegjuar se ēfarė po flasin ne mes veti dhe u dal te nesėrmen dhe te pasnesermen dhe i ka shpernda ato fjale , ka bėrė pra shpifje teke muslimanet dhe pėr atė e paska meritu kėtė dėnim .

Ndėrsa Pejgamberi a.s duke kaluar nga dy varreza me shoket e vete i ka thanė shokeve te vete se ndaj kėtyre dy personale ėshtė duke u bėrė ahzabe (veshtersi kanė) ne varreza , dhe nuk janė duke bėrė ahzabe pėr njė pune te madhe . Njeri prej tyre nuk ėshtė rujt , kur e ka kry nevojen e vogėl ( kur ka urinu) nuk ėshtė pastru mandej, por ėshtė ndyte me te (urinen ) , ndėrsa tjeteri ka hece me mendje madhėsi , jo mendjemadhesi , por ka bartur fjale duke bėrė shpifje ne mes muslimaneve , i ka nxite muslimanet me u perqa ne mes veti .
Ne njė hadithe tjetėr Pejgamberi a.s ka thanė : Runju urines se shumica e denimeve naten e vorrit dhe ne vorre ėshtė pėr shkak te urines .

Pra vėllezėr dhe motra muslimane me kėtė don me thanė se dėnimi i vorrit ėshtė hake dhe i vėrtetė , e kėtė na verteton edhe thenja e Pejgamberit a,s :
Vorri ėshtė ose kopsht prej kopshteve te xhenetit ose ėshtė grope prej gropave te xhehnemit .
Dhe ka mundėsi njeriu te bahet ahzabe ne vorre deri ne ditėn e Kijametit , e ka mundėsi te bėhet ahzabe njė kohe e pastaj te lirohet mvaresisht prej mėkateve qe i ka bane , pra ka mundėsi edhe mos mė u bane ahzab hiē ne vorre ( Allahu na bafte prej atyre qe nuk e provojne kėtė dėnim )

E ne lusim Allahun qe te na e lehtesoj naten e vorrit siē ka thanė Othmani radiallahu anhu , nėse nata e vorrit na lehtesohet atėherė mbase nates se vorrit gjithqka ėshtė me lehtė .
Lus Allahun pėr njė lehtesim te tillė pėr vehte dhe pėr ju andaj edhe ju bene njė gjė te till ngase Allahu ėshtė Fales , Meshirues dhe Udhezues .

Weselamualejkum nga vellau juaj nė Islam

hasanmehmeti
27-02-07, 02:13
selamualejkum musliman

Pastaj ta dishe mirė o biri i Ademit se vdekja ėshtė gjė e tmerrshme dhe e veshtir pėr ēdo kend pra e till ishte edhe momenti i vdekjes se Pejgamberit a.s , e si do jetė valle ēėshtja jonė kur do vine melaqet dhe te na marrin shpirtin tonė . A do deshirosh o njeri qe shpirtin tėnd tia dhurosha Allahut me Iman apo pa te , a deshiron qe Allahu te jetė i knaqur me ty dhe ti me Atė , a deshiron qe te lehtesohet jeta ne varre dhe qėndrimi ne ditėn e Gjykimit , se nga cila anė do deshiroje qe fletushka e veprave te tua tė vijė ne ditėn e gjykimit , ditė e madhe vėlla dhe e veshtir pėr jomuslimanet dhe pėr ata qe e mashtrojne veten se janė musliman dhe veprat e tyre janė tė njėjta me te munafikut .

A ke menduar ore i mashtruar pas kėsaj dunjaje , se vdekja ėshtė kader (qe e mshefte qe njerėzitė nuk e dinė) dhe ne momentin qe do e ngrensh rriskun tėnd ne kėtė dunja do tė vdekesh dhe do ti leshe tė gjitha , do tė leshe tė gjitha ato gjėra te pas te cilave vrapove dhe e harrove Krijuesin tėnd dhe falenderimin ndaj Tij , I Cili te pajisi me tė gjitha me tė gjitha pjeset te cilat i takojne njė krijese e pastaj te dalloj me mendje dhe logjik nga kafshet , te dha liri te madhe pėr te sprovuar se a je falenderues apo jo .E ti ! si ėshtė puna jote qe e ke harru falenderimin ndaj Allahut xh.h .Por ta dishe o Biri i Ademit se njė ditė do ti leshe tė gjitha , do leshe familjen , gruan dhe fėmijėt , pasurin e madhe pas te cilės vrapove aq shum dhe nuk mendove se ne ēfarė mėnyrė po e fiton , shoqerin me te cilėt i kalove njė pjesė te knaqesis se kėsaj botė dhe harrove rrugėn pėr te arrirė knaqesin e Allahut suphanehu we tala , do leshe butesin e shtreterve tu dhe mbuesen e bukur dhe do perfundosh ne njė vende te erret , qe jeta ne te ėshtė shumė e veshtir qe ēdo njeri do tė pėrjetoj por ne mėnyrėn e vete , e sdo mbet kush pa e pėrjetuar . Prandaj mendo o njeri thelle dhe sinqerisht mendo te largohesh njeher e pėrgjithmonė nga knaqesit e kėsaj dunjaje ngase njė gjė e till ėshtė e shkurter dhe e padobishme pėr ty ne ditėn e gjykimit .
Pastaj

Transmetohet se Muhammedi a.s. ka thėnė:
"Varri ėshtė shtėpia e parė e Ahiretit, nėse nga ai shpėton, ēdo gjė pas tij ėshtė mė e lehtė, e nėse nga ai nuk shpėton, ēdo gjė pas tij ėshtė mė vėshtirė".[Transmeton :Tirmithiu].

Po ashtu transmetohet se Profeti a.s. ka thėnė:
" Nuk kam parė pamje mė tė shėmtuar sesa varri, ai ėshtė mė I shėmtuari".

Kur njeriu vihet nė varrė, e shtėrngon ai atė mė njė shtėrngim tė fortė saqė asnjė njeri nuk I shpėton kėtij shtėrngimi. Transmetohet ne hadith se varri shtėrngoj Sa'd Ibėn Muadhin r.a., pėr vdekjen e tė cilit u dridh Arshi I Allahut, u hapėn dyert e qiellit dhe nė xhenazen e tij morėn pjesė 70.000 melekė.

Transmetohet nga Ibėn Omeri r.a. se Muhamedi a.s. pėr kėtė tha :
" Ky, pėr tė cilin u dridh Arshi, u hapėn dyert e qiellit dhe nė xhenazen e tij morėn jesė 70.000 melekė, u shtrėngua (nga varri) me njė shtėrngim tė fortė dhe pastaj u lirua".

Muhamedi a.s. po ashtu ka thėnė :
" Vėrtet varri ka njė shtėrngim, sikur dikush tė shpėtonte nga ai do tė shpėtonte Sa'd Ibėn Muadhi r.a.."

Pra o njeri nga ky shtrengim nuk do tė shpetoj askush e as ne por te mundohem dhe me vepra te mira qe janė ne pėrputhje me dispozitat e Islamit tia lehtesojmi vetes kėtė moment .

Allahu, i Lartėsuari, i Plotfuqishmi, i Gjithfuqishmi, Mėshiruesi, Sunduesi I Ditės sė Gjykimit na e lehtėsoftė kėtė shtrėngim tė varrit !

Kėrkojė falje dhe meshir nga Allahu pėr vete dhe pėr ju andaj edhe ju kerkone njė gjė te till ngase Allahu ėshtė Fales dhe Meshirues.

selamualejkumnga vellau juaj nė Islam

Albanian eX|PerT
05-04-07, 02:58
A tė ka vdekur prindi?

Njė mik i imi mė tha: a tė ka vdekur prindi? Vallė, i ke patur kėto ndjenja mė herėt..?
Nėse nuk ke patur ndjenja tė kėtilla mė herėt, eja ti pėrshkruaj…
Pėr njė ēast dhe moment humbet nga jeta yte ai qė ishte shkak pėr jetėn tėnde, humbet dhe le pas vete me qindra kujtime qė ta mbushin mendjen dhe zemrėn. Humbet befasisht, pa paralajmėrim. Kėshtu vazhdimisht ban vdekja, vjen nė befasi dhe nuk ban dallim mes tė madhit dhe tė voglit.
Bėrtasim pėr lajmin e mėrzitshėm se na ka vdekur baba, madje edhe nuk na besohet se kjo ka ndodhur. Ishte me mua para disa ditėve, flitnim me te pėr martesėn, shtėpinė, familjen. Ai e mbushte shtėpinė me gėzim dhe qeshje me komentet e tija komike.
I dashuri vėlla, ajo qė nuk e di, ndoshta edhe e di, mirėpo e injoron, ėshtė fakti se tė gjitha krijesat nuk e kuptojnė vlerėn e asaj qė e posedojnė pėrpos se kur ta humbin, andja edhe ti nuk do ta kuptosh vlerėn e babės tėnd, pėrpos se kur do ta humbish, mos dhashtė Zoti, atėherė tė rikthehen kujtimet me te dhe i parashtron vetes njė pyetje, por e cila bartė me vete zhurmėn e mija topave nė mendjen dhe qenien tėnde…
Vallė vdiq e shkoi duke qenė i kėnaqur me mua?
Vallė, i ka marrė me vete gabimet dhe sjelljet e kėqija tė mija apo mi ka falur me zemrėn e tij tė mėshirshme, zemrėn e prindit, i cili nuk bartė urrejtje dhe mllef pėr bijtė e tij ēkado qė i bėjnė ata?
Nėse mi ka falur, si ta dijė kėtė gjė?
A kishte qenė e mundshme tė arrija grada mė tė larta te ai?
E nėse nuk mi ka falur gabimet dhe sjelljen e keqe time, e i ka mbetur diēka nė zemrėn e tij ndaj meje, si ta dijė kėtė gjė?
A kam mundėsi tė shpaguaj kėtė mėkat?
Kėtu pėrfundoi fjala e mikut tim, nuk mundi tė vazhdojė bisedėn e tij, sepse e kaploi vaji, kurse unė e shikoja me dhembshuri, sepse kjo fatkeqėsi ishte shumė e rėndė pėr te.
Nė kėtė moment mu kujtua Ijas ibėn Muaviu, i cili kur i vdiq e ėma qau, e i thanė: pse po qanė? Tha:
(ßĒä įķ ČĒČĒä 每ęĶĒä ćä ĒįĢäÉ ŻĆŪįŽ ęĒĶĻ ęÅäķ įĆŃĢę ĆįĒ ķŪįŽ ĒįĀĪŃ ĶŹģ ĆĻĪį ĆäĒ ę ĆČķ ÓęķÉ Åįģ ĒįĢäÉ)
"Kisha tė hapur dy dyer tė xhennetit, e mu mbyll njėra, kurse shpresoj qė mos tė mė mbyllet edhe tjetra, derisa tė hyjmė unė dhe babi im bashkė nė xhennet".
Nė kėto ēaste mu kujtuan edhe shumė tregime tė muslimanėve tė parė dhe bamirėsia e tyre ndaj prindėrve tė vet.
Memuni thotė se nuk ka pa njeri mė bėmirės ndaj babės sė vet se sa Fadl ibėn Jahja. Vazhdon nė bisedėn e tij dhe na e sjell kėtė tregim:
"Babai i tij ēdo herė merte abdest me ujė tė nxehtė. Kur hynė nė burg, nė njė natė tė ftohtė, gardiani, rojtari i burgut, nuk u lejoj qė tė fusin dru nė qeli. Kur ra nė gjumė babai i Fadlit, ai e mori enėn e ujit dhe e vėndoi mbi llambė dhe ashtu qėndroi deri nė mėngjes. Kur u zgjua babai i tij nė mėngjes i mundėsoi tė merte abdest me ujė tė ngrohtė. Natėn e ardhshme kujdestarėt e burgut e larguan edhe llambėn, atėherė Fadli e mori enėn e ujit dhe e futi nėn rrobat e tija dhe e vėndoi nė bark qė ta nxeh ujin me ngrohtėsinė e barkut, duke duruar kėshtu tė ftohtin e ujit dhe kohės".
Vėlla i dashur ja edhe njė tregim, i cili e shtyri tė qanė Omerin, radijall-llahu anhu, dhe ata qė ishin pėrreth tij…
Nė disa libra tregohet se Umeje Kenaniu ishte i pari i fisit tė vet, kishte njė djalė qė e kishte emrin Kilab. Ata kishin bėrė hixhret nė Medinė nė kohėn e Omerit, radijall-llahu anhu. Ata qėndruan njė kohė nė Medinė dhe u njoftuan mirė me banorėt e Medinės dhe shokėt e Muhammedit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem. Nė njė takim me shokėt e Muhammedit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, Kilabi u parashtroi pyetjen:
Cila ėshtė vepra mė e mirė nė Islam?
I thanė: xhihadi nė rrugė tė All-llahut.
Kilabi shkoi te Omeri, radijall-llahu anhu, duke kėrkuar pjesmarrje nė ndonjė luftė. Omeri, radijall-llahu anhu, e dėrgoi me ushtrinė muslimane nė persi. Kur mori vesh babai i tij, e kapi pėr qafe e i tha: mos i le vet prindėrit e tu pleq dhe tė dobėt. Ata tė kanė rritur kur ishe i vogėl, e tani kur ata kanė nevojė pėr ty, ti do ti lėsh?
U tha: do t'ju lė vet pėr njė vepėr, e cila ėshtė mė mirė pėr mua.
Pasiqė mori pėlqimin e prindėrve doli me ushtrinė islame. Mirėpo kthimi i tij u vonua shumė kohė.
Babai dhe nėna e tij njė ditė ishin tė ulur nėn hijen e njė hurme tė tyre dhe ndėrkohė erdhi njė pėllumbė nė folen e vet dhe lozte dhe argėtohej me zogun e vet. Kur pa plaku kėtė pamje qau, qau edhe plaka. Ndėrkohė babait iu dobėsua shikimi.
Pasiqė kthimi i djalit nga kjo detyrė u vonua shumė shkoi te Omeri, radijall-llahu anhu, nė xhami e i tha: "Omer, pasha All-llahun, nėse nuk ma kthen sa ma shpejtė djalin tim do tė lutem kundėr teje nė Arafat".
Omeri, radijall-llahu anhu, menjėher u shkroi komandantėve tė vet qė ta kthejnė kėtė djalė te prindėrit e vet. Kur u kthya djali nga luftimet hyri te Omeri, radijall-llahu anhu, e Omeri e pyeti: cila ka qenė vepra mė e mirė qė ke bėrė ndaj prindėrve tuaj?
Tha: ēdo herė i jepja pėrparėsi atyre dhe ia kryeja tė gjitha nevojat e tyre. Kur doja tė mjelja pėr ta qumėsht shkoja nė ahėr tė deveve, shikoja devenė me mė shumė qumėsht, e rehatoja dhe e leja qė tė pushojė, pastaj ia laja sisėt derisa tė ftoheshin, pastaj e mjelja e ua jepja qė ta pinė.
E thirri Omeri, radijall-llahu anhu, babain e tij. Kur erdhi, i kėrrysur, i ligėshtuar, me shikim tė dobėt, dhe hyri te Omeri, Omeri, radijall-llahu anhu, i tha: si je Ebu Kilab?
Tha: si mė sheh, kryetar i muslimanėve.
Tha: ēka kishe dashtė mė sė shumti sot?
Tha: asgjė nuk dua sot, asnjė lajm nuk mė gėzon dhe asnjė e keqe nuk mė ērehaton.
Omeri i tha: asgjė, asgjė.
Tha: po, do tė kisha dashur qė Kilabi, djali im tė ishte kėtu afėr meje, tia marr erėn dhe ta pėrqafi para se tė vdes.
Qau Omeri, radijall-llahu anhu, dhe i tha: do tė arrishė atė qė do me lejen e All-llahut.
Omeri, radijall-llahu anhu, e urdhėroi Kilabin qė tė shkojė dhe tė mjelė qumėsht nga deveja pėr babain e vet, ashtu sikurse bėnte para se tė dilte nė luftė dhe tia sillte. Kur ia solli qumėshtin Omerit dhe Omeri kėtė qumėsht ia dha Ebu Kilabit duke i thėnė: pie kėtė. Kur e afroi buzėn e tij afėr pjatės qė ta pinte tha: O kryetar i muslimanėve, pasha All-llahun, jam duke marrė erėn e duarve tė Kilabit. Omeri, radijall-llahu anhu, qau e tha: ja ku e ke Kilabin, ta kemi sjellur nga lufta. U ngrit shpejt e pėrqafi djalin e tij dhe e shtėrngoi fortė duke qajtur, kurse edhe Omeri me ata qė ishin tė pranishėm qanin. Pastaj Omeri, radijall-llahu anhu, tha: Djali im, kujdesu pėr prindėrit dhe nė bamirėsi ndaj tyre bėn xhihad sa tė jenė gjallė, e pastaj kujdesu pėr veten tėnde pas tyre.
Eja, vėllau im i dashur, nxito dhe sillu mirė me prindėrit tuaj, ji sikur kėta kolosė tė mėdhenjė, para sė tė gdhimė ndonjė ditė para fatkeqėsisė sė befasishme, e njerėzit pėrreth tė na thonė: All-llahu tė dhashtė sabrin dhe tė pėrpjektė me tė nė xhennet, se tė ka vdekur baba…
Marrė nga: islammemo.cc
Pėrktheu: Bekir Halimi </SPAN>
islammemo.cc,
1.12.2006

Savior
08-04-07, 10:56
Kuku a'nuk keni frik nga varri aaa...:rolleyes:

Po eshte Perendia qe vet do te vendose per mua, e qa po ja nin arabve se ku ka me shku une. Keto 'nata e varrit' krejt jon prej paganeve arabe dhe poeteve te tyre dhe nuk ka te beje asgje me Zotin. Nese une do te shkoj ne ferr, a do te shkoje Sulltan Mehmeti a Murati ne parajse me hyrija me gjithe ato krime qe i kane bo. Sipas Islamit edhe Bin Ladeni ka me shku ne xhehenet e Nena Tereze ne ferr (kjo ska kurrfare logjike dhe e ben Zotin Zot te terroristeve dhe krimineleve). Keshtu qe Islami vetvetiu perjashton veten.

Savior
08-04-07, 13:35
A tė ka vdekur prindi?Hala gjalle osht

BaNu Ne JeT I sInQeRt
10-04-07, 16:22
ALbanian expert...saper komentin tand ATE KA VDEK PRINDI..duke lexu dhe mu mbushen syt me lot..duhet meja dit vleren sa te jet gjall...se mbas vdekjes ndergjegjja te kaplon...

me nderime mbetesh i pershendetur