PDA

View Full Version : Biografia e Bahtir Hamzes


tatamata
21-02-07, 13:19
BIOGRAFIA

Bahtir Hamza,“ poet i mėrgimit” u lind nė Drenicė,mė 05.07.1956.Kosovė.
Rrėnjėsisht rrjedh nga Malėsia e Mbishkodrės - Krahina e Helashanit,Koplikut,
familje me traditė atdhetare. Shkollėn fillore dhe tė mesmen i kreu nė Kosovė.
Studioi nė Universitetin e Prishtinės, nė Fakultetin e Shkencave Matematikore - Natyrore.
Nė maj 1977 shpallet nacionalist - irredentist nga regjimi serbokomunist shqipfolės. Burgoset mė 1977 dhe mė 1981. Studimet i ndėrpreu dy herė. Nė Zagreb u rikualifikua nė shkollėn hoteliere.Nė Cyrih tė Zvicrės, kreu studimet e larta pėr hotelieri dhe turizėm.
Bahtir Hamza,ėshtė themelusi dhe kryetar i parė i Shoqatės Alternative tė Poetėve "PENA SHQIPTARE" me seli nė Prishtinė.Kosovė.Njiherit ėshtė Botues dhe kryeredaktor i revistės "PENA SHQIPTARE".
Drejtor ekzekutiv i N.T. Botuese "ARBANI-A". Prishtinė.Kosovė.
Prej vitit 2002 ėshtė anėtar i Lidhjės sė Shkrimtarėve tė Kosovės.
Nė funksion tė lirisė sė Kosovės, Bahtir Hamza,ėshtė autor i veprave letrare.
Poezi


- U rritsh me lulet e botės, 1991,
- Jeta troket nė derė, 1993, -


- Gojėt e luleve, 2001,
- Jeta nė Peshojė, 2002,
- Vdekja nis nga brenda, 2002,
- Pastrohu Kosovė. 2005,
Aphorizma.
- Kohė qė lanė gjurma,2004,


-Kohė qė lanė gjurma,pjesa dyte.2006

Ndėrsa nga konkurset letrare botoi kėto vepra.

"ARBANIA- I " Krua i lotėve tė mi, 2003,
"ARBANIA -II " Nė poret e jetės, 2003,
"ARBANIA -III" Pamje me atdheun, 2004.
“ARBANIA-IV- Le te ngadhėnjen liria.2007.

Nga letrėsia botėrore botoi:

ZGJIMI I DRITĖS, 2005 nga Pol VALERI,

Piktor autodidact.
Ėshtė piktor autodidakt me dyqindė punime artistike.
Me 26.Nentor.2002. deri me 02.Djetor.2002.Ne Instututin Albanologjik ne Prishtine,hape ekspozitene e pare te artit vizuel me 56 punime artistike me ngjyra dhe grafit.

Nė Kosove,Prishtine,ka nxjerrė nė dritė shtatė numra tė revistės pėr kulturė, art, shkencė dhe edukatė qytetare "PENA SHQIPTARE".
Aktor i cili ka lujtur nė filmin dokumentar.”Diku nė Kosovė.” Kosove 2005.

Pėrkohėsisht jeton nė mėrgim.