PDA

View Full Version : Disa pytje rreth WEB FAQEVE


dexter
04-03-07, 16:01
Pershendetje kisha pasur deshir qe dikush nga ju te na jap ndonje , tutorial rreth web faqeve se si krijohen ato qfar perbajn qka jan keto SKRIPTAT ,PHP,disa ndertohen ne gjuhen HTMl,xhtml dhe qka jan keto gjuh dhe per qfar perdoren etj.
Dhe nje gje qe me intereson eshte keto shkronja qe I bashkangjiten URLs nga ana e majt siq jan http//:www dhe pse perdoren ?Dhe gjat kerkimit apo shfletimit te ndonje faqe nga ana e djatht e URLs shtohen do shkronja tjera si PHP dhe simbole siq jan barazimet e shum e shum tjera , ja p.sh. te dardania .de http://www.dardania.de/vb/upload/newthread.php?do=newthread&f=119 e keshtu me radh ?Dhe ne status bar kam verejtur qe tan kohen gjat kerkimit apo shfletimit dalin shkrime te ndryshme siq jan DONE etj .
Shpresoj qe nuk e zgjata shum dhe isha i kuptushme mirpres pergjigjjet e juaja gjith te mirat ??
Me rrespekt DEXTER.

Zero Cool
07-03-07, 12:36
huh dexter per kete qe po pyet ti duhet me shkru gjate e tybe, se kam nijet me u lodhe, shkurtimisht te jap disa informacione:

http = hypertext transfer protocol
www= world wide web
url = uniform resource locator
html = hyper text markup language
xhtml = extensible hyper text markup language

Nese don ma shume informata kerko ketu psh:

http://en.wikipedia.org (http://en.wikipedia.org)

dexter
08-03-07, 17:12
More zero cool hiq mos u lodh por megjithat flm per pergjigjjen ............