PDA

View Full Version : Urime 8 Marsi Festa e gruas!


falma_lotin
06-03-07, 14:23
Pasi qė jemi nje dite para festes te 8 marsit mė lindi ideja tė hapi kėtė temė,...

Ja tek erdhi perseri 8 Marsi festa me domethanese per Femrat Shqiptare pra Nenave tona kudo qe jan ato punojne , jetojne edhe mesojne sod.
Pra nga thellsija e zemers desha te ju uroj 8 Marsin kete dite te shenjet te gjtha Nenave ,Motrave kudo qe jam ato ju deshiroj te gjitah te mirat ne kete jete ,duke ju deshiruar jete te gjate, gezime, dhe Zoti i shperblefte per ēdo gje qe kane bere dhe bejne per femiun e tyre, pra per te gjithe neve qe sod jemi.

Urime 8 Marsi Nene e dashur

Nene e dashur sa bukur
sod ketu Forumi po qesh
jemi te gjithe te gezuar
qe erdhi 8 Marsii nenave
festen per te ja uruar

nene e dashur te dua
sod po ndjej kenaqesi
ne zemern tande te dashur
e gjej gjithmon me butesi

qe ty nje lule ta dhuroj
dhe nga zemra te deshiroj
te gjitah te mirat oj nena ime
gjat jetes tande Zoti ty te i dhurojhttp://www.presheva.com/foto/dites/2006/8marsi.jpgJu perqafoj dhe ju puthe fortttttttttttttttttttttttt te gjithave Nenat edhe Motrat e mija kudo qe jeni me shumn dashuri...

Me rrespekt falma_lotin

LOJETARI
06-03-07, 16:16
Nėna dhe motra ,shoqe dhe kolege tė mia kudo qė jeni ,zemra ime sot njė ditė para kėsaj nate tė madhe ,pra natėn e 8marsit po derdh lotė si shi ,sa qė dy hidrocentarle kish mundė me i furnizue ,por sot kėta lotė janė tjerė ,janė lotė gėzimi sepse m`u dha rasti qė pėrmes monitorit t`ju pėrqafoj e t`ju tham se sa shumė ju dua , sa shumė ju respektoj ,ju xhelozoj pėr kėtė ditė kaq tė rėndėsishme historike pėr ju e qe besa pak edhe pėr ne ,ditėn e tė drejtave tė pėrbashkėta me ne .Lus allahun qė me mėshirėn e tij ,kėtė ditė t`ua bėj sa mė tė lehtė ,mėshira dhe adhurimi i tij qofshin me ju, se na mashkujt nuk kemi nevojė pėr mėshirėn e zotit , ne ju kemi juve , ēka po dojmė mė shumė .
O allah, pasi ua dhe tė drejtat e njėjta jepjau edhe obligimet e njėjta ,mos hy n` gjynah me nėnat ,motrat , shoqet ,kusherinat ,koleget dhe mos tė harroj edhe yjet e estradės kosovare .

Urime edhe njėherė nata e 8 marsit , ndėrsa nesėr nėse don zoti dhe kam fuqi deri atėherė ,do t`ua uroj edhe ditėn e 8 Marsit .Jeni tė mrekullueshme do tė thoshte Naim Abazi ne Telebingon Kosovare :tongue:

DEA
06-03-07, 17:39
Kush dine te me thot 8 marsi eshte dita e nenes apo e femres do te thot vlen edhe per ato qe s“jane nena ende?

~AmaZonA~
06-03-07, 20:25
Kush dine te me thot 8 marsi eshte dita e nenes apo e femres do te thot vlen edhe per ato qe s“jane nena ende?


DEA une e di qe 8 Marsi eshte festa e gruas ndersa dita e nėnės eshte te Dielen e dyte te Majit....


URIME NGA ZEMRA FESTEN E 8 MARSIT DO DĖSHIROJA QĖ TĖ GJITHAVE T'JU DHUROJ NGA NJĖ BUQET ME LULE NE PAMUNDESI TE KĖSAJ DO I POSTOJ CA BUQETA NE FORUM QĖ T'JU PUSHOJ SYRI...

http://www.rosaflora-flowers.com/images/bouquet-whiteR.jpg


http://toimoi28-09-85.skyblog.com/pics/375192504.gif


http://img179.imageshack.us/img179/311/972675aw8.jpg (http://imageshack.us)

jadore
06-03-07, 20:52
Nėna dhe motra ,shoqe dhe kolege tė mia kudo qė jeni ,zemra ime sot njė ditė para kėsaj nate tė madhe ,pra natėn e 8marsit po derdh lotė si shi ,sa qė dy hidrocentarle kish mundė me i furnizue ,por sot kėta lotė janė tjerė ,janė lotė gėzimi sepse m`u dha rasti qė pėrmes monitorit t`ju pėrqafoj e t`ju tham se sa shumė ju dua , sa shumė ju respektoj ,ju xhelozoj pėr kėtė ditė kaq tė rėndėsishme historike pėr ju e qe besa pak edhe pėr ne ,ditėn e tė drejtave tė pėrbashkėta me ne .Lus allahun qė me mėshirėn e tij ,kėtė ditė t`ua bėj sa mė tė lehtė ,mėshira dhe adhurimi i tij qofshin me ju, se na mashkujt nuk kemi nevojė pėr mėshirėn e zotit , ne ju kemi juve , ēka po dojmė mė shumė .
O allah, pasi ua dhe tė drejtat e njėjta jepjau edhe obligimet e njėjta ,mos hy n` gjynah me nėnat ,motrat , shoqet ,kusherinat ,koleget dhe mos tė harroj edhe yjet e estradės kosovare .

Urime edhe njėherė nata e 8 marsit , ndėrsa nesėr nėse don zoti dhe kam fuqi deri atėherė ,do t`ua uroj edhe ditėn e 8 Marsit .Jeni tė mrekullueshme do tė thoshte Naim Abazi ne Telebingon Kosovare :tongue:

..vella LOJTARE , me pa drejtesine gjenetike , historike qe te eshte bere , nga Krijuesi ne munges te shijimit te kesaj nate/dite madheshtore .une perfaqesuesja e denjet e veteshpallur (hahah) e marr autorizim nga te gjitha nenat , motrat , kushurirat , koleget dhe antaret e forumit (besoj qe e miratojne ) te pergjigjem qe,... kursehu vella i kombit , kursej lotet ose shpjeri ne kontribut te vatanit , sot me shume se kurr Vatani ka nevoj per rryme ,
... i dashur Vella i Kombit , te lutem une, ne emer te femrave te kombit , na zdrit (me lotet e tu , kuptohet )vitin me ndriqim , na e bene gjithe vitin 8 mars , neve te priviligjuarave te Krijuesit ..
Allahu i madherishem te shperbleft me sakrificen tende ...

Guri i madh
06-03-07, 20:53
urime 8 marsi te gjitha nenave po edhe atyre qe ende nuk jan nena urime urime

Dreni30
06-03-07, 22:40
Ju uroj 8 Marsin te gjithe nenave shqiptare kudo qe jane, me deshire qe edhe festat e ardheshme ti presin sa me te lumtura.
http://www.ray-tracer.dk/button/blomster.jpg

Virti
06-03-07, 23:30
8 Marsi eshte dita e gruas, te cilen ua uroj nga zemra, kurse diten e nenes do ua urojme ne kohen e duhur...!!!

selvija
07-03-07, 13:32
Nena ime e dashur,
per ty zemra me ka plasur.
Para kohe une u plaka,
ketij gurbetit i rante flaka!

Nga ti ika u largova,
dhe gabimishte te lendova,
Por ja qe fati me denoj,
pa ty nene une jetoj,
qe 11 vite festen tende ,
nuk te perqafova..:frown:

Ne enderr me ty jam per q'do nate
edhe pse ti ndodhesh large
qafre dollojm dhimbjen ma letson
dora jote kur me ledhaton!

prej dites kur doal ne gurbet
nje fai i rend ne shpirte me vret
pesha e tij po me hap plage
qe perjete do rrjedhe gjake!

Te dua sa jeten time
e per kete nuk kam dyshime.
Ndaj po kthehem nene tek ti
fluturim porsi veri.

Pritem nene edhe disa muaj po vi
e lotet ne sy do ti fshije
Do te marr ne perqafim
gjer sa te shuaj une kete mallin tim....

http://members.aol.com/sualana004/images/flyingheartsback.gif

selvija
07-03-07, 13:37
Urime 8 marsi... per te gjithat nenet dhe motrat anen mban botes..qofshin te gezuar dhe perqafuara ..jete e mote..
http://www.jytyliitto.fi/uploads/kukka_asetelma_w(1).jpg

Buqja_ch
07-03-07, 17:30
Urime Paqin Edhe Nga Un Te Gjitha Nenat E Motrat Tona..
Urime 8 Marsi....

Giovanni
07-03-07, 19:00
Te gjitha nenave qe jan tek FD ju uroj festen e 8 marsit njekohesisht ju uroj kete feste nenave te mbar botes ne veqanti nenes time te cilen e dua shume.

http://www.cartolineparlanti.net/pics/festamamma_220805_04_cp.jpg

Agolli
08-03-07, 00:21
Urime 8 Marsin, shtylles se shtepis dhe shoqeris,''''femres dhe nenes !

http://blommor.nu/pics/sasong/1115228961.jpg

gazi-de
08-03-07, 00:45
Urime 8 Marsi te gjitha Nenave,sidomos Nenave shqipetare,qe lote e tyre nuke u ndalen kurr!
Urime 8 Marsi edhe Nenave ketu ne forumine dardania URIME....

Edhe Nenes sime ja uroje 8 Marsin,qe jame permallu shume pere te,
dhe besoje qe te jete festa e fundite,qe ti NENE e festone pa mua.
"Lulet NENE ti kame ble si gjdo here,dhe ato lule nuke po vyshken,
sepse jane duke u ushqy me lot e mi NENE,dhe kure te vine ne duaret e
tua kene me qene edhe me te fresketa"

Urime NENA 8 Marsi...........:smile:

DEA
08-03-07, 07:49
Urime 8 Marsi te gjitha Nenave,sidomos Nenave shqipetare,qe lote e tyre nuke u ndalen kurr!
Urime 8 Marsi edhe Nenave ketu ne forumine dardania URIME....

Edhe Nenes sime ja uroje 8 Marsin,qe jame permallu shume pere te,
dhe besoje qe te jete festa e fundite,qe ti NENE e festone pa mua.
"Lulet NENE ti kame ble si gjdo here,dhe ato lule nuke po vyshken,
sepse jane duke u ushqy me lot e mi NENE,dhe kure te vine ne duaret e
tua kene me qene edhe me te fresketa"

Urime NENA 8 Marsi...........:smile:

Garant s“koke i martum:biggrin: :biggrin:

DEA
08-03-07, 07:50
Nene, moter, shoqe, mike e mikesha, femra shqiptare kudo qe jeni Urime 8 Marsi!!!!

ssara
08-03-07, 08:25
Urime festen e 8 Marsit te gjithe femrsve te forumit.

Prishtinasja_
08-03-07, 11:07
Gezuar 8 Marsin!!


Se pari ja uroj mamit tim, qe e kam si shpirthttp://www.smiliecenter.de/smilies/Kuss.gif, antareve te forumit Dardan , e te gjithe nenave shqiptare kudo qe ndodhen.

Une para pak oreve ja urova ne tel. mamit festen e 8 Marsit:)..Sa do doja ta perqafoja:frown: njeher fort e ti thoja te veshi embel se ajo meriton te kete cdo dite nje feste, cdo dite te mbushur me diell pranveror...gjithe dashurine e botes!!

Mami tė pėrqafoj fort e mė shumė se kurdoherė!!! http://www.smiliecenter.de/smilies/Umarmen.gif

http://images.quelle.de/is-bin/intershop.static/WFS/Quelle-quelle_de-Site/-/de_DE/images/8f/200000343996_a_294.jpg

ARI_03
08-03-07, 11:17
Urime festa e 8 marsit tė gjitha femrave tė forumit.....


http://i38.photobucket.com/albums/e137/trippsoft/1f3a2d2b.jpg

jEtA_1
08-03-07, 11:45
Pikrisht sot ne diten dhe festen e gruas 8 marsin shprehi deshiren qe te gjitha grave te botes tua uroj festen e 8 marsit dhe uroj qe ne kete dit te kalojn sa me mir , kurse ne veqanti te gjitha grave dhe vajzave te ketij forumi ju uroj nga zemra qe te jene te lumtura dhe te gezuara edhe ne ditet tjera ne vijim.

Urime 8 marsin gjinia femrore kudo qe je ne bot !!!

gazi-de
08-03-07, 15:00
Garant s“koke i martum:biggrin: :biggrin:
pa garant hiq se jo DEA...

Alkimisti_ch
08-03-09, 12:27
8 Marsi nuk duhet te shenohet vetem si dite per te kujtuar gjinine e bukur por para se gjithash duhet te sherbej si nje dite e rendesishme qe shenon BARAZINE GJINORE. Kur them keshtu mendoj ne ate qe edhe femra duhet te jete dhe te ndjehet njesoj pjese e barabarte e shoqerise dhe ate jo vetem ne kuptimin dekorativ. Ndonese ne vendet e perparuara jane ber ndryshime te medha ne shoqerine shqiptare akoma gruaja /femra me teper trajtohet dhe shikohet si gjini e pafuqishme dhe e nenshtruar karshi mashkullit.

Shpresoj personalisht qe edhe ne shoqerie tone te kete nisma te fuqishme qe forcojne poziten e femres ne shoqeri.

Une nga ktu shfrytezoj rastin te ju uroj gjithe femrave /vashave kete dite me nje buqet LULESH.

http://dhurata.com/images/retailers/article/ukflowers/anglilule4.jpg

Jana
08-03-09, 12:35
Urime 8 Marsi te gjitha nenave qe jan ketu en FD.....

http://i6.tagstat.com/image02/c/d5a8/007A01eXdmE.gif

Penelope
08-03-09, 12:38
8 Marsi nuk duhet te shenohet vetem si dite per te kujtuar gjinine e bukur por para se gjithash duhet te sherbej si nje dite e rendesishme qe shenon BARAZINE GJINORE. Kur them keshtu mendoj ne ate qe edhe femra duhet te jete dhe te ndjehet njesoj pjese e barabarte e shoqerise dhe ate jo vetem ne kuptimin dekorativ. Ndonese ne vendet e perparuara jane ber ndryshime te medha ne shoqerine shqiptare akoma gruaja /femra me teper trajtohet dhe shikohet si gjini e pafuqishme dhe e nenshtruar karshi mashkullit.

Shpresoj personalisht qe edhe ne shoqerie tone te kete nisma te fuqishme qe forcojne poziten e femres ne shoqeri.

Une nga ktu shfrytezoj rastin te ju uroj gjithe femrave /vashave kete dite me nje buqet LULESH.

http://dhurata.com/images/retailers/article/ukflowers/anglilule4.jpg


sa mire paska dijte me fole Alkimisti ,si me kane femer bile, edhe ate feministe haha..
Urime krejt nanave festen e 8 Marsit. Bash mire qe paska meshkuj qe po ju interesojka barazia gjinore,eshte per mu pershendet.

Arkza
08-03-09, 12:46
http://i42.photobucket.com/albums/e329/dinim/img.jpg

Urime Gjitve Nana-ve 8 Marsin !!!

Breshka
08-03-09, 13:02
e pr mua a eshte kjo fest??? ( per breshka po mendoj !! )


URIME TE GJITHA NENAVE SHQIPTARE DITEN E TYRE 8MARSI

Jana
08-03-09, 13:03
Kjo eshte per Gruan me Fisnike ....Dhe Nenen me te Mir ne Bote...
Nėna Ime...te perqafoj shum...Urime 8 Marsi...

http://i304.photobucket.com/albums/nn188/PicirikA/ros016.gif

Agroni22
08-03-09, 13:18
Urime 8 Marsi Per Te Gjitha Nanat E Motrat Tona

Zhaneta
08-03-09, 13:31
Ju uroj t'gjithe nenave gezuar 8- Marsin....por ne veqanti nenes time qe e dua shume shume shumeeee..........

Shqiptare_ne_Turqi
08-03-09, 13:43
[quote=Alkimisti_ch]8 Marsi nuk duhet te shenohet vetem si dite per te kujtuar gjinine e bukur por para se gjithash duhet te sherbej si nje dite e rendesishme qe shenon BARAZINE GJINORE. Kur them keshtu mendoj ne ate qe edhe femra duhet te jete dhe te ndjehet njesoj pjese e barabarte e shoqerise dhe ate jo vetem ne kuptimin dekorativ. Ndonese ne vendet e perparuara jane ber ndryshime te medha ne shoqerine shqiptare akoma gruaja /femra me teper trajtohet dhe shikohet si gjini e pafuqishme dhe e nenshtruar karshi mashkullit.

Shpresoj personalisht qe edhe ne shoqerie tone te kete nisma te fuqishme qe forcojne poziten e femres ne shoqeri.

Une nga ktu shfrytezoj rastin te ju uroj gjithe femrave /vashave kete dite me nje buqet LULESH.

http://dhurata.com/images/retailers/article/ukflowers/anglilule4.jpg

Shum faleminderit Alkimisti ch, per shpresa sé pari,pér urime e pér két buqet té bukur ...

Ne kuptimin dekorativ " GRUAN" e shofim ma sé shumti kohen e zgjedhjeve,ne pér partit politike,mé duket tepér jo e sinqerté kjo pamje ....

Shqiptare_ne_Turqi
08-03-09, 13:48
Urime gjith nénave dhe gjith grave ,me déshirat ma té bukra pér neve,njé barazi té sinqerté, jo té interesave ...
http://www.muhammedinur.com/resimler/gul81.jpg

gjini
08-03-09, 13:58
Urime gjith nénave dhe gjith grave ,me déshirat ma té bukra pér neve,njé barazi té sinqerté, jo té interesave ...
http://www.muhammedinur.com/resimler/gul81.jpgNe qdo skaj te botes ku ka shqipe ju uroj nga zemra diten e 8 Marsit.

Trina_1
08-03-09, 13:59
Urime 8 Marsi
http://i260.photobucket.com/albums/ii12/synnefoula29/flowers/3446c2dd9137.gif

emine
08-03-09, 13:59
Urime gjith nenav dhe motrav 8 Marsi!!!

Ju perqafoi fort!

Virti
08-03-09, 15:24
Urime, urime, urime!
:smile:

~AnnA~
08-03-09, 15:54
Urime te gjithe nenave dhe motrave festen e 8 Marsit!

http://www.animaatjes.de/glitzerbilder/r/rose/4w4wz1bh.gif

>>{SpOnGeBoB}<<
08-03-09, 16:18
Qka osht be qeky 8 Marsi? A osht sot e dielle edhe une qysh e dij te diellave nuk ka kurfare feste.

Masi te paska qasine qe edhe diellave te paskan feste, per hajr ju kofte qikjo Festa tana qatyne qe edhe te diellen pe bojkan feste. :tongue: :smile:

Antika
08-03-09, 16:33
Te gjitha nenave,grave ,,,,,,,URIME 8 MARSIN.

Urata
08-03-09, 16:35
Faleminderit te gjithe!


Nena/gra URIME 8 Marsi....!

lovely
08-03-09, 17:44
Faleminderit shume. :)

Urime 8 Marsi ! :smile:

romansa
08-03-09, 19:11
http://prempiyush.files.wordpress.com/2007/02/red-rose.jpgUrime 8Marsi gjinis femrore!

SANTANA-29
08-03-09, 23:07
Urime Nena 8 Marsi,.
http://www.boeketaanhuis.nl/images/rode%20rozen.jpg

romansa
08-03-09, 23:10
Urime Nena 8 Marsi,.
http://www.boeketaanhuis.nl/images/rode%20rozen.jpg
flm a per mue ishte:biggrin:

LuLjaa
08-03-09, 23:11
http://www.basicflowersla.com/images/photos/samples/assorted-flowers.jpg

Urime 8 Marsin oojj Nėna Shqiptare, rrnofshi e kofshi Gjithmon..

SANTANA-29
08-03-09, 23:14
flm a per mue ishte:biggrin:

PSE JO NESE JE NENE.--??

thellenza
08-03-09, 23:58
http://http://www.kapstadt.org/images/images-18/suedafrika-blumen/kapstadt-blumen-4g.jpg
urime te gjitha nenave dhe grave te botes

Guri i madh
09-03-09, 16:44
u perzie krejt hiq nuk pe di kjo fest ju dedikohet vetem NENAVE apo fest e gjinis femrore


po sido qoft urime ju koft kjo fest


sqarone ket pun ma heret se do i suprimojna kto te drejta pasi ju nuk po merrni vesh

vjeshta
09-03-09, 17:24
u perzie krejt hiq nuk pe di kjo fest ju dedikohet vetem NENAVE apo fest e gjinis femrore


po sido qoft urime ju koft kjo fest


sqarone ket pun ma heret se do i suprimojna kto te drejta pasi ju nuk po merrni vesh

Kjo feste eshte e te gjitha grave ,ndersa e nenave eshte ne muajin Maj .

Arkza
09-03-09, 17:24
u perzie krejt hiq nuk pe di kjo fest ju dedikohet vetem NENAVE apo fest e gjinis femrore


po sido qoft urime ju koft kjo fest


sqarone ket pun ma heret se do i suprimojna kto te drejta pasi ju nuk po merrni veshMe sa e di une qe eshte Fest veq per Grat e jo per ato qe jan te pa martuar qy (gjinin femrore )!

Guri i madh
09-03-09, 17:38
krejtve perhajr ju koft qikjo fest se qat festen e majt harrone se na per veti nuk kena kaq shum festa e jo me ju dhurue edhe juve


se na ka ardh thika nė asht

Alkimisti_ch
09-03-09, 22:45
Me sa e di une qe eshte Fest veq per Grat e jo per ato qe jan te pa martuar qy (gjinin femrore )!

Mua me duket se ne kaniher i kemi ngaterruar gjerat e ketu nuk kemi faj ne se ne komunizem edhe festvae ju eshte ndrruar karakteri.Dihet fare mire se me 8. Mars eshte ngritur zeri kunder padrejtesive qe jane bere ndaj gjinise femrore apo then ndryshe eshte kerkuar qe edhe femra te kete te drejta te barbarta njesoj si me mashkullin. Andaj nuk mund te jete feste vetem e nenave, sepse per mua nese edhe brenda familjes vajzat qe nuk trajtohen njesoj si djemte ateher kemi te bejme me pabarazi gjinore edhe brenda familjes. Pra ne shoqerine tone 8. Marsi nuk shte vetem dite e nenave por dite qe i dedikohet gjinise femrore. Tash na mbetet te shpikim edhe nje dite per meshkujt sepse kur ata emancipohen ateher femrat do ta ken me lehte e mbase edhe nuk do kete me nevoj te festojme edhe aq 8. Marsin.

Urata
11-03-09, 03:51
Mua me duket se ne kaniher i kemi ngaterruar gjerat e ketu nuk kemi faj ne se ne komunizem edhe festvae ju eshte ndrruar karakteri.Dihet fare mire se me 8. Mars eshte ngritur zeri kunder padrejtesive qe jane bere ndaj gjinise femrore apo then ndryshe eshte kerkuar qe edhe femra te kete te drejta te barbarta njesoj si me mashkullin. Andaj nuk mund te jete feste vetem e nenave, sepse per mua nese edhe brenda familjes vajzat qe nuk trajtohen njesoj si djemte ateher kemi te bejme me pabarazi gjinore edhe brenda familjes. Pra ne shoqerine tone 8. Marsi nuk shte vetem dite e nenave por dite qe i dedikohet gjinise femrore. Tash na mbetet te shpikim edhe nje dite per meshkujt sepse kur ata emancipohen ateher femrat do ta ken me lehte e mbase edhe nuk do kete me nevoj te festojme edhe aq 8. Marsin.


...eshte feste e GRUAS(grave) dhe pike! ne, nenat (tani si ne moshe dhe larg) u kthyem ne hoving rinor, kur u uronim Nenave dikur...

ps: n'kohe t'komunizmit nuk kishte dite te veqante per Nenen...! Pra, kete dite e 'bold'-onim me NeNen duke i ditur/validuar perpjekjet/sakrificat e saj...!

8 Marsi eshte feste e GRUAS jo NENES...!

Makresh
11-03-09, 09:00
A e meritoni kete dit feste ? Dhe pse pikerisht ne kete dite "feste" te gjitha grat punojn ?

Idila
11-03-09, 12:21
A e meritoni kete dit feste ? Dhe pse pikerisht ne kete dite "feste" te gjitha grat punojn ?
E di se ku don tė dalėsh, por po tė pėrgjigjem troc, merita ėshtė e padiskutueshme kunddrejt gjinisė femėrore, pėrndryshe janė shumė punėtore! :cool:

Makresh
11-03-09, 16:39
E di se ku don tė dalėsh, por po tė pėrgjigjem troc, merita ėshtė e padiskutueshme kunddrejt gjinisė femėrore, pėrndryshe janė shumė punėtore! :cool:

Hiqi ato syza se nuk me tutesh ! :rolleyes:


Nuk desha te dal ketu, e as qe pretendoja diē te till :

merita ėshtė e padiskutueshme kunddrejt gjinisė femėrore, pėrndryshe janė shumė punėtore!

e_martumja
07-03-10, 22:39
A ka naj dhurrat per mu :biggrin:

turisti
07-03-10, 23:13
A ka naj dhurrat per mu :biggrin:

Ka,cka po don ?????????? :biggrin:

turisti
07-03-10, 23:31
Shendet,disponim dhe buzeqeshjet e shumta ju deshiroj me rastin e 8. marsit.:smile:

E festofshit edhe shume,shume vite ne lumturi.:smile:

http://i6.tagstat.com/image02/c/d5a8/007A01eXdmE.gif

Jana
08-03-10, 00:40
Ja tek erdhi perseri 8 Marsi festa me domethanese per Femrat Shqiptare pra Nenave tona kudo qe jan ato punojne , jetojne edhe mesojne sod.
Pra nga thellsija e zemers desha te ju uroj 8 Marsin kete dite te shenjet te gjtha Nenave ,Motrave kudo qe jam ato ju deshiroj te gjitah te mirat ne kete jete ,duke ju deshiruar jete te gjate, gezime, dhe Zoti i shperblefte per ēdo gje qe kane bere dhe bejne per femiun e tyre, pra per te gjithe neve qe sod jemi.

E ty Nėna ime te perqafoj me dashurin me te madhe qe kam ne kete Bote...
http://www.brwd.com/RosesForMyMother2.jpg

Te dua shuuuuuuum...

speci
08-03-10, 09:26
URIME te gjitha nenave

Giovanni
08-03-10, 09:51
Te gjitha nenave qe jan tek FD ju uroj festen e 8 marsit njekohesisht ju uroj kete feste nenave te mbar botes ne veqanti nenes time te cilen e dua shume.

~Aurora~
08-03-10, 09:51
Shfrytezoj rastin te ju uroj 8 marsin ....DITEN NDERKOMBETARE TE GRUAS...te gjitha femrave te forumit dardania...dhe kudo ndodhen ato....
GEZUAR 8 MARSI.......
http://www.malesia.org/thumbnail.php?file=lule8marsi.jpg&size=article_medium
(http://www.malesia.org/thumbnail.php?file=lule8marsi.jpg&size=article_medium)

Shqiptare_ne_Turqi
08-03-10, 10:38
Urime gjith grave ,me déshirat ma té bukra pér neve,njé barazi té sinqerté, jo té " interesave " ...
http://www.muhammedinur.com/resimler/gul81.jpg

Perseri me te njejtin urim ...! :)

Shqiptare_ne_Turqi
08-03-10, 10:50
8 marsi, njihet si "Dita e Gruas", nė tė gjithė botėn. Madje nė shtete tė ndryshme kjo ditė festohet si festė kombėtare. Kjo ditė shėrben jo vetėm pėr bashkimin e grave pa dallim feje, race, kulture, gjuhe dhe prejardhjeje, por edhe pėr tė kujtuar pėrpjekjet pėr barazi, paqe, drejtėsi dhe ndėrtim.


http://www.inspirationline.com/images/Womensday2a.jpg

roadrunner
08-03-10, 10:54
http://www.presheva.com/foto/dites/2006/8marsi.jpg

roadrunner
08-03-10, 10:55
http://arkivi.peshkupauje.com/wp-content/uploads/2007/03/8mars.jpg

SANTANA-29
08-03-10, 12:07
Urime 8 Marsi Nena kudo nga jeni,,Personi Me i Dashur i Nje Femije Eshte Nena Kurse Gezimi Me i Madh i Nje Nene Eshte Femija,
http://www.regiobloemist.nl/media/productphotos/50.jpg

lazdrani
08-03-10, 12:20
http://www.basicflowersla.com/images/photos/samples/assorted-flowers.jpg

Urime te gjithe nenave motrave shqiptare 8Marsin.

Sot eshte edhe dita e marteses sime hahahaahahahahhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Idila
08-03-10, 12:46
Nėnė, emėr i dashur pėr mua
Mė je e shtrenjtė, tė dua
Sa jetė e tėrė pėr ty unė thur melodi.

Urime nga zemra festėn, tė gjitha nėnave shqiptare mbarė botės.:smile:
Pranė teje oj nėnė ndihem mė e dashur, mė trime, mė e lumtur se bota e tėrė.


http://www.youtube.com/watch?v=XRoAhFYEa5E&feature=related

LABI
08-03-10, 13:15
S'po me shkone goja me jav uru besaaa hiqq (cfare kontradikte une me maskilist apo me konzervativ se vet baba ) !!! :biggrin:

S'mundem m'i kuptu grate e sotit... Eshte ok , mendoj se mbi te gjithaa kjo punee kjo daate qe SIMBOLIZONE DIQ (ka nje mesazh ne vete), eshte KOMERCIALIZU TEJ MASEE. Po nisem personalisht nga shpija ime gjithe respektin edhe drejten , meqenese vete punon,..dikuu i kam llogaritee (pa qu pluhur) me veshembathje, frizure e me te gjitha marifetet e shpenzimet qe ka bere nena ime ne kete date ndoshta dhe kalon 400€ !!:confused:

Sa eshte, a nuk eshte kontradiktore kjo m'vete SIMBOLIKEN (mesazhin) E KESAJ DATE.. NE KETE DATE femrat dhe GRATE FESTOJNE... apo eshte edhe kjo nder manite e popullite tone qe marrin per shkas cdo date per "tkremtu" dhe per "shpenzu" domosdo (?!)

panta_rhei
08-03-10, 13:37
92rFUZmQVmk

roadrunner
08-03-10, 13:57
He LABI, a mos po do me than se grat e popullit tane nuk jane gra? S'ki faj tybe, na duhet me festu diten e burrave, veq kallzona ne cilen dat i bjen se po me ti harxhu edhe une si nana jote edhe nja 500 tjera bilem e bilem, se vet jam kahi fitoj hahahahahahahaha......he tybe kurr doren mos ja shtrivsha ni mashkllit per kso pune se mos vet koka puna jone hahahaha....S'po me shkone goja me jav uru besaaa hiqq (cfare kontradikte une me maskilist apo me konzervativ se vet baba ) !!! :biggrin:

S'mundem m'i kuptu grate e sotit... Eshte ok , mendoj se mbi te gjithaa kjo punee kjo daate qe SIMBOLIZONE DIQ (ka nje mesazh ne vete), eshte KOMERCIALIZU TEJ MASEE. Po nisem personalisht nga shpija ime gjithe respektin edhe drejten , meqenese vete punon,..dikuu i kam llogaritee (pa qu pluhur) me veshembathje, frizure e me te gjitha marifetet e shpenzimet qe ka bere nena ime ne kete date ndoshta dhe kalon 400€ !!:confused:

Sa eshte, a nuk eshte kontradiktore kjo m'vete SIMBOLIKEN (mesazhin) E KESAJ DATE.. NE KETE DATE femrat dhe GRATE FESTOJNE... apo eshte edhe kjo nder manite e popullite tone qe marrin per shkas cdo date per "tkremtu" dhe per "shpenzu" domosdo (?!)

LABI
08-03-10, 14:08
He LABI, a mos po do me than se grat e popullit tane nuk jane gra? S'ki faj tybe, na duhet me festu diten e burrave, veq kallzona ne cilen dat i bjen se po me ti harxhu edhe une si nana jote edhe nja 500 tjera bilem e bilem, se vet jam kahi fitoj hahahahahahahaha......he tybe kurr doren mos ja shtrivsha ni mashkllit per kso pune se mos vet koka puna jone hahahaha....

S'thash asgjee... S'dua t'futem tash ne koncepte e kategori gjinoree (te cenurit grua s'eshte ceshtje e te lindurit, por e te berit... siq ngjane qe nje femer te behet apo jo nuse.. s'eshte ceshtje biologjike) !!
Vetem se nuk e di nese ajo cfare ngerthen simbolika (meton te jap mesazh) data - a perputhet me manifestimin, kremten (qe moza ma keqq, taman punaa) !!

Thjesht po nisem nga shembulli personal (vete-auto kritika) , pasi qe serish rane tempraturat, ato cfar i ka blere , apo me mire te them pershkak te motit serish te dal te bleje diq tjeter (pasiqe domosdo duhet te ket diq te re) per "inat" apo per "konkurence" te grave.. se te burrave se besoj u duft te krahii te beje dy pare shpenzime, nuk eshte puna se me perket t'i perzihem une (pasi qe ka burimet e veta) megjithate, si sjellje/fenomen, me duket shume e quditshme ! :biggrin:

Oltiana1
08-03-10, 14:16
Urime 8 Marsi tė gjitha nėnave anė e mbanė botės kudo qė janė .

roadrunner
08-03-10, 15:39
Jo mire e kie, se duhet me festu perdit kete feste :D S'thash asgjee... S'dua t'futem tash ne koncepte e kategori gjinoree (te cenurit grua s'eshte ceshtje e te lindurit, por e te berit... siq ngjane qe nje femer te behet apo jo nuse.. s'eshte ceshtje biologjike) !!
Vetem se nuk e di nese ajo cfare ngerthen simbolika (meton te jap mesazh) data - a perputhet me manifestimin, kremten (qe moza ma keqq, taman punaa) !!

Thjesht po nisem nga shembulli personal (vete-auto kritika) , pasi qe serish rane tempraturat, ato cfar i ka blere , apo me mire te them pershkak te motit serish te dal te bleje diq tjeter (pasiqe domosdo duhet te ket diq te re) per "inat" apo per "konkurence" te grave.. se te burrave se besoj u duft te krahii te beje dy pare shpenzime, nuk eshte puna se me perket t'i perzihem une (pasi qe ka burimet e veta) megjithate, si sjellje/fenomen, me duket shume e quditshme ! :biggrin:

Idila
08-03-10, 16:18
S'po me shkone goja me jav uru besaaa hiqq (cfare kontradikte une me maskilist apo me konzervativ se vet baba ) !!! :biggrin:

S'mundem m'i kuptu grate e sotit... Eshte ok , mendoj se mbi te gjithaa kjo punee kjo daate qe SIMBOLIZONE DIQ (ka nje mesazh ne vete), eshte KOMERCIALIZU TEJ MASEE. Po nisem personalisht nga shpija ime gjithe respektin edhe drejten , meqenese vete punon,..dikuu i kam llogaritee (pa qu pluhur) me veshembathje, frizure e me te gjitha marifetet e shpenzimet qe ka bere nena ime ne kete date ndoshta dhe kalon 400€ !!:confused:

Sa eshte, a nuk eshte kontradiktore kjo m'vete SIMBOLIKEN (mesazhin) E KESAJ DATE.. NE KETE DATE femrat dhe GRATE FESTOJNE... apo eshte edhe kjo nder manite e popullite tone qe marrin per shkas cdo date per "tkremtu" dhe per "shpenzu" domosdo (?!)
Nėse s`tė shkon goja pėr tė uruar atėherė s`ishtė as nevoja qė tė japėsh njė nga ata mendimet mė tė mykura se mollėt e harruara nė hambar!

Nėna ėshtė njė qenie e shtrenjtė, e fortė, sakrafikuese pėr fėmiun e saj, ėshtė vetmargaritar. Ajo meriton qė t`i pėrkushtohet ēdo ditė kremtuese enkas pėr Tė. Ahh moj nėnė e mira ime Nėnė!!

Shqiptare_ne_Turqi
08-03-10, 16:35
S'po me shkone goja me jav uru besaaa hiqq (cfare kontradikte une me maskilist apo me konzervativ se vet baba ) !!! :biggrin:

S'mundem m'i kuptu grate e sotit... Eshte ok , mendoj se mbi te gjithaa kjo punee kjo daate qe SIMBOLIZONE DIQ (ka nje mesazh ne vete), eshte KOMERCIALIZU TEJ MASEE. Po nisem personalisht nga shpija ime gjithe respektin edhe drejten , meqenese vete punon,..dikuu i kam llogaritee (pa qu pluhur) me veshembathje, frizure e me te gjitha marifetet e shpenzimet qe ka bere nena ime ne kete date ndoshta dhe kalon 400€ !!:confused:

Sa eshte, a nuk eshte kontradiktore kjo m'vete SIMBOLIKEN (mesazhin) E KESAJ DATE.. NE KETE DATE femrat dhe GRATE FESTOJNE... apo eshte edhe kjo nder manite e popullite tone qe marrin per shkas cdo date per "tkremtu" dhe per "shpenzu" domosdo (?!)


Labi,tek ato/a , qe nuk qajn koken per esencen e dites,edhe kjo dite eshte nder ato ditet,qysh thua ti,mani per "shpenzu" domosdo ...!
Pra sidomos,kjo feste/dite, s'ka t'bej aspak me harxhime per veshembathje.Prandaj,8 marsi duhet te dallohet nga ditet tjera qe,met vertet jan qpifje e kapitalizmit per ta " gjalleron" tregun e as gje tjeter..!

Une perveti e respektoj ket dite,sepse eshte si date e pranuar nderkombetarish,kur grat e vetedijeshem/guximeshem u ngriten per drejtat e tyre kunder kushteve q'njerzore t'punes ...

Edhe sot ! pa e komercializuar absolutisht, duhet te perkujtohet ne q'do 8 mars dita e GRUAS nderkombetare sepse, thjeshte eshte nje motivim per vetedijesimin e gruas dhe ne "grat" mundem te mos lejojmi te komercializohet,...Por te festohet pa ju larguar qellimit pra, "prap" vetum e vetum si dite,per vetedijesimin per drejtat e GRUAS nderkombetare.

Ta festojme paralel me instuticionet,me panela e mbledhje...!

Pra,JO ! 8 MARSI me mbledhje ne per salla,restauranta me dreka e darka e me muzika tallava..!

Virti
08-03-10, 16:35
Tė gjitha nėnave, gėzuar 8 Marsin! :cool:

LABI
08-03-10, 16:41
Nėse s`tė shkon goja pėr tė uruar atėherė s`ishtė as nevoja qė tė japėsh njė nga ata mendimet mė tė mykura se mollėt e harruara nė hambar!

Nėna ėshtė njė qenie e shtrenjtė, e fortė, sakrafikuese pėr fėmiun e saj, ėshtė vetmargaritar. Ajo meriton qė t`i pėrkushtohet ēdo ditė kremtuese enkas pėr Tė. Ahh moj nėnė e mira ime Nėnė!!

Pse cka ke ti kunder mykut ! EDhe nga myku kemi dobi, ato molla te mykura ne hambar kushtojne mbase me shtrejte se ato te fresketa... ATO TE MYKURAT , TE FERMENTUARAT DO BEJnE RAKIne, APO WISKI PREJ MOLLEE :rolleyes: :biggrin:

hahah, valla kogja e shtrejtee e kam nanen (ani me bo me ja vete burrin )

Vetem se kete e meditim personal, taman puna s'perzihem ne qeshtje internet te saj apo tyre !!!


EVV QE MA PASKA SKUQ DIKUSH... NEJSE KRITIKA IME, S'DO TE THOTE QE UNE KAM DIQ KUNDER NENAVEE (s'mund t'jemi kunder vetes ) !!


URIMEE NENAA TE DASHURAAA E TE SHTREJTAAAA 8-MARESIII :D:

LABI
08-03-10, 16:46
Labi,tek ato/a , qe nuk qajn koken per esencen e dites,edhe kjo dite eshte nder ato ditet,qysh thua ti,mani per "shpenzu" domosdo ...!
Pra sidomos,kjo feste/dite, s'ka t'bej aspak me harxhime per veshembathje. Prandaj,8 marsi duhet te dallohet nga ditet tjera qe,met vertet jan qpifje e kapitalizmit per ta " gjalleron" tregun e as gje tjeter..!

Une perveti e respektoj ket dite,sepse eshte si date e pranuar nderkombetarish,kur grat e vetedijeshem/guximeshem u ngriten per drejtat e tyre kunder kushteve q'njerzore t'punes ...

Edhe sot ! pa e komercializuar absolutisht, duhet te perkujtohet ne q'do 8 mars dita e GRUAS nderkombetare sepse, thjeshte eshte nje motivim per vetedijesimin e gruas dhe ne "grat" mundem te mos lejojmi te komercializohet,...Por te festohet pa ju larguar qellimit pra, "prap" vetum e vetum si dite,per vetedijesimin per drejtat e GRUAS nderkombetare.

Ta festojme paralel me instuticionet,me panela e mbledhje...!

Pra,JO ! 8 MARSI me mbledhje ne per salla,restauranta me dreka e darka e me muzika tallava..!Valla mamase sime spo guxoj me thane 500 euroo veqq 400 keshtu hiq me kete matematiken time te lodhet s'ja leshon hiqq (nuk eshte qeshtje koprracije apo dicka.. por, keshtu si fenomen, dukuri me zgjon kureshtjen) !!!

Vallaa mamaja ime tani me siguriii eshte krah per krahh me mamajat e te tjereve(koleget) diku tani ne keto momente tuj vallezuuu.... (eshte krejt OK, kremta, festimi , hareja eshte pjese e kultures se nejrzimit) :biggrin:


SIDOQOFTEEE, GEZUAR 8-marsin

Virti
08-03-10, 17:06
http://www.dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_pos.gifUrime 8 Marsi ...! (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=1887103#post1887103)08-03-10 16:37Tė falemnderit edhe pse ndoshta nuk mė pėrfshive mua...!
ke harruar t'a shkruash emrin... :cool:

denissa
08-03-10, 17:10
Urime 8 Marsin te gjitha femrave ne mbare boten!
Ne veqanti kete feste ua uroje nenave,qe jane gjeja me e shtrejte per ne!

~AnnA~
08-03-10, 18:03
Te gjithe Nenave, motrave, bijave....Geuar 8 Marsi, duke shpresuar qe disa burra shqiptar te fillojne te mendojne pak me seriozisht e te zbatojne dhe ne praktike te drejtat e grave...
Mjaft me mentalitetin oriental!!!

Shqiptare_ne_Turqi
08-03-10, 19:05
Valla mamase sime spo guxoj me thane 500 euroo veqq 400 keshtu hiq me kete matematiken time te lodhet s'ja leshon hiqq (nuk eshte qeshtje koprracije apo dicka.. por, keshtu si fenomen, dukuri me zgjon kureshtjen) !!!

Vallaa mamaja ime tani me siguriii eshte krah per krahh me mamajat e te tjereve(koleget) diku tani ne keto momente tuj vallezuuu.... (eshte krejt OK, kremta, festimi , hareja eshte pjese e kultures se nejrzimit) :biggrin:


SIDOQOFTEEE, GEZUAR 8-marsinSIDOQOFTEEE,FALEMINER LAB ...:wink: :biggrin:

Oqeani
08-03-10, 19:09
Haj medet !!

Uronjani grave - jo motrave e mortushave .... e ku e di une ...
Ani ishalla me perfitime demokratike ... Ne Night Club me apo pa burrin !
Vetem me nje pyetje me e marre vizen - Une shkova, e ti nese don -benu gati ...

Perhajr ju kofte - e ishalla me te mira bre se jeni ka hjekni gazepit :(

elvio
08-03-10, 19:40
kush i perket kesaj feste
GEZUAR
8 MARSIN

Diana007
08-03-10, 19:47
http://img705.imageshack.us/img705/4792/gfhf.gif

gazi-de
08-03-10, 19:54
http://img705.imageshack.us/img705/4792/gfhf.gif
I bashkangjiten edhe une keti urime te dashures sime:wink:
urime edhe nga une
http://www.sxc.hu/pic/m/g/gr/greenchild/477877_bouquet_of_roses.jpg

panta_rhei
08-03-10, 20:10
Nuk dua ta kem nė ėndrra, dua ta kem nė jetė, kėtu, me mua, tė veshur e tė mbathur mirė nga i biri dhe krenare qė ėshtė e mbrojtur nga unė. Ajo mė ka mbartur pėr nėntė muaj dhe tani nuk ėshtė mė.

Jam njė frut pa pemė, njė zogth pa pulė, njė luan i vockėl qyqe vetėm nė shkretėtirė, dhe kam ftohtė. Po tė ishte ajo aty, do tė mė thoshte: « Qaj, biri im, qaj, do tė ndihesh mė mirė pastaj. »

Por ajo nuk ėshtė aty dhe unė nuk dua tė qaj. Dua tė qaj vetėm pranė saj. Dua tė shkoj tė shėtis me tė dhe ta dėgjoj siē askush nuk e dėgjonte, dua ta lavdėroj, dua ta marr me tė mirė qė ajo ta humbasė kohėn e vet duke mė bėrė shoqėri ndėrsa unė rruhem apo vishem. Dua, nėse Ti je Zoti, provoje kėtė ndjenjė, dua tė jem i sėmurė dhe ajo tė mė sjellė ilaēet e veta, fara lini tė pjekura, tė bluara dhe tė pėrziera me pluhur sheqeri, « tė bėn mirė pėr kollė, biri im ». Dua qė tė m’i shkundė kostumet, dua tė mė rrėfejė historira. Kam zbritur nė tokė thjesht pėr tė dėgjuar historitė e pambarueshme tė nėnės sime.

Mė pėlqen njėanshmėria e saj pėr mua, dua qė ajo tė idhnohet me tė gjithė ata qė nuk mė duan.

Dua t’i tregoj pasaportėn time diplomatike, qė t’ia shoh ngazėllimin nė sy, e bindur siē ėshtė, naivja ime, se ėshtė e rėndėsishme tė kesh njė pasaportė diplomatike. Nuk do t’ia shuaj gėzimin, sepse dua tė jetė e kėnaqur dhe tė mė bekojė. Por dua gjithashtu tė jem djali i vogėl i dikurshėm, dua tė mė vizatojė anijen e saj qė mbart njė panine tė madhe, dua tė mė vizatojė lulet e saj tė pafajshme qė do tė pėrpiqem t’i kopjoj, dua tė ma lidhė kollaren dhe tė mė japė pastaj njė rrahje tė lehtė mbi shpatulla. Dua tė jem djali i vogėl i Mamit, njė djalė i vogėl shumė i mirė qė, kur ėshtė sėmurė, i pėlqen tė mbajė nė dorė cepin e fundit tė Mamit tė ulur pranė shtratit. Kur mbaj cepin e fundit tė saj, askush nuk mund tė mė bėjė asgjė. Jam qesharak qė po flas kėshtu, nė moshėn time? Po le tė jem.
Albert Cohen, Libri i nėnės sime.

Murgesha
08-03-10, 20:27
Sonte kam perball nje buqet trandefila te fresket!

Dhurat per 8 Mars, nuk po mundem te mos i shikoj e jam shum falenderuese per ket dhurat!

Nuk e dua ket fest!

Fajtor:

Mesuesit qe gjithmon ne ket dit na shtynin te shkruajm diqka per nenen, gruan.

E une nenen time nuk e njihja qe te jem ne gjendje te shkruaj per te, shkrimet e mia flisnin per gruan, me plagosnin shpirtin fjalet qe te tjeret ja kushtonin nenav te veta!

Urime te gjitha grave e nenav 8 Marsin!

premium
08-03-10, 20:31
urime 8 marsin shoqet e forumit ..

spo di qysh me ju dhuru nga njė saksi me lule jo te pllastikės por tė gjalla ;

Gentiani
08-03-10, 23:12
Ēka po i bjen tani 8 Marsi ? festa e gruas edhe Motherday ?

Urime me rastin e 8 marsit, dites se gruas,nenes, motres, tezes, halles prej ma te madhes e deri te ajo me e vogla, qikes dajes e tezes...:tongue: Urime, eshte feste kjo e te gjitha femrave!

halla e madhe
09-03-10, 07:32
[quote=Gentiani]Ēka po i bjen tani 8 Marsi ? festa e gruas edhe Motherday ?

Urime me rastin e 8 marsit, dites se gruas,nenes, motres, tezes, halles prej ma te madhes e deri te ajo me e vogla, qikes dajes e tezes...:tongue: Urime, eshte feste kjo e te gjitha femrave!


....Merre si te duash,mire qe te paska ra ndermend...se paku t'na pershendet gjinine e pazavendesuar!:tongue:

te falenderojme kudo qe je!

halla e madhe
09-03-10, 07:37
Tė gjitha nėnave, gėzuar 8 Marsin! :cool:

Dita internacionale e GRUAS!(edhe ato gra qe nuk jane nena e festojne)

Falenderojme Viritn per urimin!:wink:

halla e madhe
09-03-10, 07:44
S'po me shkone goja me jav uru besaaa hiqq (cfare kontradikte une me maskilist apo me konzervativ se vet baba ) !!! :biggrin:

S'mundem m'i kuptu grate e sotit... Eshte ok , mendoj se mbi te gjithaa kjo punee kjo daate qe SIMBOLIZONE DIQ (ka nje mesazh ne vete), eshte KOMERCIALIZU TEJ MASEE. Po nisem personalisht nga shpija ime gjithe respektin edhe drejten , meqenese vete punon,..dikuu i kam llogaritee (pa qu pluhur) me veshembathje, frizure e me te gjitha marifetet e shpenzimet qe ka bere nena ime ne kete date ndoshta dhe kalon 400€ !!:confused:

Sa eshte, a nuk eshte kontradiktore kjo m'vete SIMBOLIKEN (mesazhin) E KESAJ DATE.. NE KETE DATE femrat dhe GRATE FESTOJNE... apo eshte edhe kjo nder manite e popullite tone qe marrin per shkas cdo date per "tkremtu" dhe per "shpenzu" domosdo (?!)

Labi_ kur t'martohesh s'ki qare pa ja uru se paku vjehrres 8 marsin ..sepse..e han STUPC prej herifes:biggrin:

LABI
09-03-10, 12:07
Labi_ kur t'martohesh s'ki qare pa ja uru se paku vjehrres 8 marsin ..sepse..e han STUPC prej herifes

Pse ta uroj per 8-marss, pse mos ta uroj ne 9 mares... S'jam bestyt, as idhulltar i totemit e as i saksise, a flakadanit .... :biggrin:

Mbase sot do reagoni pa euforizem (pas 8 maresit)... Dje e kam pas ne konsiderate reaksionin (ne jemi 4-1 ne familje edhe per asnje moment dje kemi ngrire te gjitha agjendat dhe i kemi dhene prioritet 'simbolikes'... ka qene diktatur e grave, s 'kemi guxu tjeter pyetje te bejme , se kerkesat edhe me hic.. dje te gjitha kane qene cancel... Si kaluat, a u knaqet a lujte, a vallezut a u shalakat ,,, Saa graa ishin , kush ju kendoj,kush ju komplimentoj, kush ju lajkatoj ...) :biggrin:

Virti
09-03-10, 12:14
Dita internacionale e GRUAS!(edhe ato gra qe nuk jane nena e festojne)

Falenderojme Viritn per urimin!:wink:
qashtutnet ia kane shkru titullin, prandaj edhe une nen ate inercion e bera... :cool:

LABI
09-03-10, 12:22
Dita internacionale e GRUAS!(edhe ato gra qe nuk jane nena e festojne)

Falenderojme Viritn per urimin!:wink:

KY EMERTIM ESHTE DISKRIMINUES PER VETE LLOJIN (sexin) femerore --> "DITA NDERKOMBETARE E GRUAS/NENES"... PASI QE JO TE GJITHA ATO QE GJINDEN NE KRYE TE ORGANIZATAVE QE LOBOJNE (e perfitojne) NE EMER TE GRAVE, e TE DREJTAVE TE GRAVEE... JANE GRAA (apo pretendojne te jene te tilla) !!!

Simon de Bouvier - thote se femrat nuk lindin si graa/grua... Ato behen te tillaa/gra (duke percafuar, mveshur nje status , rol social te caktuar) .

halla e madhe
09-03-10, 15:22
KY EMERTIM ESHTE DISKRIMINUES PER VETE LLOJIN (sexin) femerore --> "DITA NDERKOMBETARE E GRUAS/NENES"... PASI QE JO TE GJITHA ATO QE GJINDEN NE KRYE TE ORGANIZATAVE QE LOBOJNE (e perfitojne) NE EMER TE GRAVE, e TE DREJTAVE TE GRAVEE... JANE GRAA (apo pretendojne te jene te tilla) !!!

Simon de Bouvier - thote se femrat nuk lindin si graa/grua... Ato behen te tillaa/gra (duke percafuar, mveshur nje status , rol social te caktuar) .

Labi_te fala nga Simon de Bouvier,je shume korrekt,po nuk je GRUA!:wink: :tongue:

..harrova,urime 9marsi sote!:biggrin:

Gentiani
10-03-10, 09:57
[quote=Gentiani]Ēka po i bjen tani 8 Marsi ? festa e gruas edhe Motherday ?

Urime me rastin e 8 marsit, dites se gruas,nenes, motres, tezes, halles prej ma te madhes e deri te ajo me e vogla, qikes dajes e tezes...:tongue: Urime, eshte feste kjo e te gjitha femrave!


....Merre si te duash,mire qe te paska ra ndermend...se paku t'na pershendet gjinine e pazavendesuar!:tongue:

te falenderojme kudo qe je!

o Halla e madhe, hajr paē ! :tongue:

per ate nuk isha i sigurte, se ēfare dite mundet te jete edhe dikur mendova nuk e ka ēare pa qene dite e grave, tek e fundit pa qellue ndonje kanagjeq nuk e lene :tongue:

Te pershendes :smile:

panta_rhei
08-03-11, 17:29
Sipas meje, karriera e te gjitha karrierave per nje femer eshte te qenurit Nanė.
Cdo karriere tjeter per te sakrifikuar kete, e shkaterron totalish funksionin e saj, si dhe e ben krejt te pavlefshme ekzistencen e saj ne kete bote.

Ne cka nuk eshte shnderruar nana dhe femra sot? Objekt i veshjeve intime e seksi. dreq qe vishet me prada, simbol i seksizmit, ajo femna seksi e avatarit e deri te sex and the city. Krejt biznes e mall tregu. Nana e femra sot asgje me shume sesa industre kozmetikes dhe e seksit.

Ne kete date te shenuar per to, une ju kisha ba thirrje te gjithave: kthehuni perseri ne shtepi... gjejeni rehatine dhe vendoseni njefare marreveshje dhe ekuilibri ne mes te karrieres dhe shtratit (kuzhines).

Urime 8 Marsi te gjitha nanave, motrave e grave. Te gjitha femrave.

Qika^Me^Kule
08-03-11, 17:44
Sipas meje, karriera e te gjitha karrierave per nje femer eshte te qenurit Nanė.
Cdo karriere tjeter per te sakrifikuar kete, e shkaterron totalish funksionin e saj, si dhe e ben krejt te pavlefshme ekzistencen e saj ne kete bote.

Ne cka nuk eshte shnderruar nana dhe femra sot? Objekt i veshjeve intime e seksi. dreq qe vishet me prada, simbol i seksizmit, ajo femna seksi e avatarit e deri te sex and the city. Krejt biznes e mall tregu. Nana e femra sot asgje me shume sesa industre kozmetikes dhe e seksit.

Ne kete date te shenuar per to, une ju kisha ba thirrje te gjithave: kthehuni perseri ne shtepi... gjejeni rehatine dhe vendoseni njefare marreveshje dhe ekuilibri ne mes te karrieres dhe shtratit (kuzhines).

Urime 8 Marsi te gjitha nanave, motrave e grave. Te gjitha femrave.

Po i bashkangjitem e une keti urimit......tend..... Urime 8 Marsi dhe nga ana ime..... :smile:

Murgesha
08-03-11, 17:52
Sipas meje, karriera e te gjitha karrierave per nje femer eshte te qenurit Nanė.
Cdo karriere tjeter per te sakrifikuar kete, e shkaterron totalish funksionin e saj, si dhe e ben krejt te pavlefshme ekzistencen e saj ne kete bote.

Ne cka nuk eshte shnderruar nana dhe femra sot? Objekt i veshjeve intime e seksi. dreq qe vishet me prada, simbol i seksizmit, ajo femna seksi e avatarit e deri te sex and the city. Krejt biznes e mall tregu. Nana e femra sot asgje me shume sesa industre kozmetikes dhe e seksit.

Ne kete date te shenuar per to, une ju kisha ba thirrje te gjithave: kthehuni perseri ne shtepi... gjejeni rehatine dhe vendoseni njefare marreveshje dhe ekuilibri ne mes te karrieres dhe shtratit (kuzhines).

Urime 8 Marsi te gjitha nanave, motrave e grave. Te gjitha femrave.

O falemnderit shum!

P.S. A nuk bani me na e dhen vetem urimin pa keshilla? :wink:

panta_rhei
08-03-11, 17:59
O falemnderit shum!

P.S. A nuk bani me na e dhen vetem urimin pa keshilla? :wink:

Keshillen a pata vec per me ju tregu qe respekti qe i sincerte, e jo sa per me e lag gojen.

Murgesha
08-03-11, 18:01
Keshillen a pata vec per me ju tregu qe respekti qe i sincerte, e jo sa per me e lag gojen.

Hajt se po e pranoj pra. :smile:

Te falemnderit edhe njeher!

AliSia
08-03-11, 18:03
Te gjitha nenave qe jan tek FD ju uroj festen e 8 marsit njekohesisht ju uroj kete feste nenave te mbar botes ne veqanti nenes time te cilen e dua shume.


Po i bashkangjitem edhe une keti Urimi shume t'bukur...:)

halla e madhe
08-03-11, 19:20
Sipas meje, karriera e te gjitha karrierave per nje femer eshte te qenurit Nanė.
Cdo karriere tjeter per te sakrifikuar kete, e shkaterron totalish funksionin e saj, si dhe e ben krejt te pavlefshme ekzistencen e saj ne kete bote.

Ne cka nuk eshte shnderruar nana dhe femra sot? Objekt i veshjeve intime e seksi. dreq qe vishet me prada, simbol i seksizmit, ajo femna seksi e avatarit e deri te sex and the city. Krejt biznes e mall tregu. Nana e femra sot asgje me shume sesa industre kozmetikes dhe e seksit.

Ne kete date te shenuar per to, une ju kisha ba thirrje te gjithave: kthehuni perseri ne shtepi... gjejeni rehatine dhe vendoseni njefare marreveshje dhe ekuilibri ne mes te karrieres dhe shtratit (kuzhines).

Urime 8 Marsi te gjitha nanave, motrave e grave. Te gjitha femrave.

Faleminderit per urimin...porosit te mira paske bere, ishalla ju gjendet vendi diku:wink:

roadrunner
08-03-11, 19:31
Urime 8 Marsi te gjitha Nenave dhe Grave anembane kudo qe jeni...

tipi engjellor
08-03-11, 19:39
urime te gjitha nenave festa e 8 marsit.....

Llapjani_HH
08-03-11, 19:44
http://dl8.glitter-graphics.net/pub/446/446788f22jj1r4pc.gif

URIME 8 MARSI

Jana
08-03-11, 20:19
Urime 8 marsi te gjitha Nenave ...

halla e madhe
08-03-11, 20:44
Urime 8 marsi te gjitha Nenave ...

..flm Jana!:smile:

Shpat
08-03-11, 20:45
Gezuar 8 marsin ju gra.

natyra
08-03-11, 22:04
"Urime 8 Marsin" Gjitha *nenave/motrave* shqiptare...!

Me respekt
Natyra.

halla e madhe
08-03-11, 22:18
"Urime 8 Marsin" Gjitha *nenave/motrave* shqiptare...!

Me respekt
Natyra.
Faleminderit Natyra,gjithashtu urojme qe tja kalon edhe ti bukur mbremjen e kesaj dite!

jadore
08-03-11, 23:55
Qysh jeni oj gra/bija...., hajt urime tetmarsi...


Kur dojna me u qu more na mashkujt me lyp drejta.... vitin e ardheshem ne kit date mundsisht me bojkotue... mos me ja u urue deri tna i jepni drejtat edhe neve... hahahaha

kuuuu, kurgjo hiq nuk u gezova kur u befasova qe te dera e shpise (se skam banese si Janna ,ani sha pe ma hidhte kur pe thote u ktheva ne banese.).. e gjeta nje tub me lula , demek nje buqete lulesh.. sha u gzova qe taraku na paska uru ma en fund 8 marsin..

vjeshta
15-03-11, 22:32
Hajt se po e pranoj pra. :smile:

Te falemnderit edhe njeher!


Ti e forte besa ,e paske pranu urimin :tongue:! Une kur po mendoj se qka del nga goja e tij per 364 dite ne vit ,po e marr me mend se nga i ka dal ky urim !!:redface::biggrin:

Murgesha
15-03-11, 23:41
Ti e forte besa ,e paske pranu urimin :tongue:! Une kur po mendoj se qka del nga goja e tij per 364 dite ne vit ,po e marr me mend se nga i ka dal ky urim !!:redface::biggrin:


Se cka del nga goja e tij 364 dite ne vit nuk muj me e marr neper mend se tybe perveq nga shkrimet e forumit nuk e njof ndryshe.

E ka meritu me ja pranu urimin se ishte i pari qe na uroi :smile:

panta_rhei
15-03-11, 23:55
Ti e forte besa ,e paske pranu urimin :tongue:! Une kur po mendoj se qka del nga goja e tij per 364 dite ne vit ,po e marr me mend se nga i ka dal ky urim !!:redface::biggrin:

ok, do te behem fer edhe do ta kthej njejte,

une isha duke mendu se cka hyn ne gojen tende, per me munde me i marr me mend se nga dalin paraqitjet tua :biggrin:

vjeshta
17-03-11, 23:32
ok, do te behem fer edhe do ta kthej njejte,

une isha duke mendu se cka hyn ne gojen tende, per me munde me i marr me mend se nga dalin paraqitjet tua :biggrin:


Wowww ,mire se na u ktheve se ishte ka na merr malli per kto shkrime :biggrin:!

Nejse , duke te t'njohte e kam prit nje shkrim te till .Dhe ,ma shume je ba si Panta ketu se sa qe je bo fer :wink:,se me u ba fer (nese e njeh kete definim ) eshte qe te behesh i drejt ,e kur behesh i drejt njeriu i pranon edhe gabimet e veta dhe po te ishte ashtu se si the(fer) nuk do te mungonte fjalia ..."mire ma bone se e kam lype "!:P

Po e la me kaq edhe pse... por , une merakun e hjeka qka shtoj vetem e prishi .

Ps:i "vesha " per nje qast rrobat e juaja dhe e pash qe nuk po me rrikan perfekt sikur ty !;)

panta_rhei
18-03-11, 00:08
Wowww ,mire se na u ktheve se ishte ka na merr malli per kto shkrime :biggrin:!

Nejse , duke te t'njohte e kam prit nje shkrim te till .Dhe ,ma shume je ba si Panta ketu se sa qe je bo fer :wink:,se me u ba fer (nese e njeh kete definim ) eshte qe te behesh i drejt ,e kur behesh i drejt njeriu i pranon edhe gabimet e veta dhe po te ishte ashtu se si the(fer) nuk do te mungonte fjalia ..."mire ma bone se e kam lype "!:P

Po e la me kaq edhe pse... por , une merakun e hjeka qka shtoj vetem e prishi .

Ps:i "vesha " per nje qast rrobat e juaja dhe e pash qe nuk po me rrikan perfekt sikur ty !;)

vjeshta,

ti, edhe plot si ti ksajde pari, duhet t'i falenderoheni stafit te forumit qe si kriter per me u regjistru nuk e kane vendose edhe kushtin qe IQ-ne duhet me e pase mbi 30%, se perndryshe nuk kishe pase kurrfare shanse, as ti as plot si ti, me u sjelle neper forum si p*rdha neper tirqi pa e dijtė as cka po don as cka po shkrun as percka eshte fjala.

Simcerisht, te kisha keshillu ty edhe atyre si ti ksajde pari, sa te keni mundesi te iu shmangeni temave dhe ceshtjeve qe per me mujtė me shkru e me diskutu e me gjyku, kerkohet me pasė edhe tru.

Mshoj fshises ti, ngom mu! S'je per tjetersen!

vjeshta
20-03-11, 12:47
vjeshta,

ti, edhe plot si ti ksajde pari, duhet t'i falenderoheni stafit te forumit qe si kriter per me u regjistru nuk e kane vendose edhe kushtin qe IQ-ne duhet me e pase mbi 30%, se perndryshe nuk kishe pase kurrfare shanse, as ti as plot si ti, me u sjelle neper forum si p*rdha neper tirqi pa e dijtė as cka po don as cka po shkrun as percka eshte fjala.

Simcerisht, te kisha keshillu ty edhe atyre si ti ksajde pari, sa te keni mundesi te iu shmangeni temave dhe ceshtjeve qe per me mujtė me shkru e me diskutu e me gjyku, kerkohet me pasė edhe tru.

Mshoj fshises ti, ngom mu! S'je per tjetersen!

Panta ,une po i bie ma shkurt !Se me nis me ia fillu me diskutu per tru e dijme qe tru ka edhe lopa ,por duhet diqka tjeter qe ti ende se ke kuptu .Me ia nis me diskutu per IQ ,edhe ketu eshte kot ,se si ti me big (v)IQ se si ne shumica kesajde (sipas teje dije ) me small IQ kemi perfundu ne nje vend si p....

Por ajo se qka mu po me intereson se sa perqind i ndale per veti ? Vetem me e dijte se sa fer dhe humanist ishe me veten !;)

halla e madhe
20-03-11, 15:36
vjeshta,

ti, edhe plot si ti ksajde pari, duhet t'i falenderoheni stafit te forumit qe si kriter per me u regjistru nuk e kane vendose edhe kushtin qe IQ-ne duhet me e pase mbi 30%, se perndryshe nuk kishe pase kurrfare shanse, as ti as plot si ti, me u sjelle neper forum si p*rdha neper tirqi pa e dijtė as cka po don as cka po shkrun as percka eshte fjala.

Simcerisht, te kisha keshillu ty edhe atyre si ti ksajde pari, sa te keni mundesi te iu shmangeni temave dhe ceshtjeve qe per me mujtė me shkru e me diskutu e me gjyku, kerkohet me pasė edhe tru.

Mshoj fshises ti, ngom mu! S'je per tjetersen!


Uh, panta djali,sa e pata njete me t'marr tu dajte veres,jaaaaa s'koka shtek hiq me marr rruge me tyyy,po qysh bre bash ne kete temen e grave e paske bo lomen e thive,u myta tuj t'mesu po badihava...qetfar IQ e paske turbullu sote, cka pive lum halla, ajron a hirre..mazamakeq,s'ke mo me hi ne temat e grave hiq!!!:biggrin:

panta_rhei
20-03-11, 16:30
hallė e nderuar,

Kam thėnė "Urime 8 Marsin te gjitha nanave e motrave..."
Nuk kam permend emra te ndonje rraspie te ketij forumi. As nuk kam qitė lutje te ma pranoje dikush urimin.

Ne ketu po shprehim ngushellime, keqardhje e lavdata edhe per japonez, turq e arab qe hiq lidhje s'kan me kete forum.

Ti, sincerisht. qysh eshte me se miri ia kalofsh te dajte e kudo qe je e qe shkon.

Zanzi/M
22-03-11, 16:48
Sipas meje, karriera e te gjitha karrierave per nje femer eshte te qenurit Nanė.
Cdo karriere tjeter per te sakrifikuar kete, e shkaterron totalish funksionin e saj, si dhe e ben krejt te pavlefshme ekzistencen e saj ne kete bote.

Ne cka nuk eshte shnderruar nana dhe femra sot? Objekt i veshjeve intime e seksi. dreq qe vishet me prada, simbol i seksizmit, ajo femna seksi e avatarit e deri te sex and the city. Krejt biznes e mall tregu. Nana e femra sot asgje me shume sesa industre kozmetikes dhe e seksit.

Ne kete date te shenuar per to, une ju kisha ba thirrje te gjithave: kthehuni perseri ne shtepi... gjejeni rehatine dhe vendoseni njefare marreveshje dhe ekuilibri ne mes te karrieres dhe shtratit (kuzhines).

Urime 8 Marsi te gjitha nanave, motrave e grave. Te gjitha femrave.


Nuk eshte qe shquhem per feminizem shume, mirepo kjo qe ke shkruar me larte nese nuk eshte ndonje shaka ( do kishte dal shaka pa kripe) eshte fyerje, ofendim per femrat.

Te thuash se pervec te qenurit nene nje femer nuk mund ta gjej veten askund tjeter, ose duhet te jesh shume inteligjent ( te kesh baze te madhe te dalesh perball debateve te ndryshme ) ose krejt i luajtur mendsh. Tani nuk di se per cilen femer e keni fjalen ketu; per femren shqiptare? Ate ballkanase? Apo per femren ne pergjithesi? Nese je tuj fol per secilen nga keto e ke gabim edhe nuk do shume fakte per te rrezuar kete qendrim arrogantnndaj femres, kjo arsyetohet vetem nese jentuj fol konkretisht per ndoj femer te cilen e njeh dhe ne nuk e njohim prandaj as nuk mundte kundershtojme. Femra shqiptare ne pergjithesi, nuk eshte keshtu si e ke pershkru.

panta_rhei
22-03-11, 18:24
Nuk eshte qe shquhem per feminizem shume, mirepo kjo qe ke shkruar me larte nese nuk eshte ndonje shaka ( do kishte dal shaka pa kripe) eshte fyerje, ofendim per femrat.

Te thuash se pervec te qenurit nene nje femer nuk mund ta gjej veten askund tjeter, ose duhet te jesh shume inteligjent ( te kesh baze te madhe te dalesh perball debateve te ndryshme ) ose krejt i luajtur mendsh. Tani nuk di se per cilen femer e keni fjalen ketu; per femren shqiptare? Ate ballkanase? Apo per femren ne pergjithesi? Nese je tuj fol per secilen nga keto e ke gabim edhe nuk do shume fakte per te rrezuar kete qendrim arrogantnndaj femres, kjo arsyetohet vetem nese jentuj fol konkretisht per ndoj femer te cilen e njeh dhe ne nuk e njohim prandaj as nuk mundte kundershtojme. Femra shqiptare ne pergjithesi, nuk eshte keshtu si e ke pershkru.

pershendetje Zanzi/M,

fillimisht, te pergezoj qe ke arritur ta kapesh kete fakt.

Per kete arsye, me duhet te behem i sincerte dhe ta pranoj qe ti ke shume te drejte, sepse une edhe prej mjekut e kam vertetimin qe jam i luajtur mendsh.

Te falenderoj per verejtjen me vend, dhe, edhe njehere, te pershendes.

jadore
22-03-11, 19:56
pershendetje Zanzi/M,

fillimisht, te pergezoj qe ke arritur ta kapesh kete fakt.

Per kete arsye, me duhet te behem i sincerte dhe ta pranoj qe ti ke shume te drejte, sepse une edhe prej mjekut e kam vertetimin qe jam i luajtur mendsh.

Te falenderoj per verejtjen me vend, dhe, edhe njehere, te pershendes.
po de , prej keti postimi qe postove e vrejta qe vertet je tuj luajte mendsh...
..hajde....do fakte..! qe fakte ..
sepse krahas postimit tet te pare kur pergezove per feste , e qe mua mu duke nje analize brilante krahasur me kete te fundit del qe vertet ke lajthitur ..
pse ..! qe ti vesh kapak gjerave ,..? vrehet !
..large ofendimeve qe antaret nuk do te ndjejne perkrahjen time ne kete postim ,por krahasimi qe do beje ka paralele ..
.ja shembulli ..ta marrim kreun e qeverise qe na perfaqeson , nje banore i Amsterdamit po te me takonte nese do ishte i hapur me mua, dmth te shprehej lirshem do te thonte keshtu ..ah ju jeni ai populli me keto veti , vjedhni , se keni dosje per hajni , jeni analfabet sepse diplomat jane te blera jeni kontabandiste dhe manipulues jetrash.. , sepse keshtu shruajne faktet .. keshtu shkuran shtypi .. dhe ai ka te drejte !..cuditerishte po por ne nuk e pranojme ... e tash si ti them une atij jo. .. kur ai ma jep shtypin perpara fetyres si shuplake .. ja .. une nuk kam si te vij te jetoj me ju qe te testoj e vertetoj ..keto i kemi ambasadore e agjende tek ju, e kudo gjetiu.. perderisa keta ju perfaqesojne e ju prezentojne e ju nuk reagoni jeni te tille , pa qka qe une si shqiptare duhet te ja nisi te belbezoje ate formulen tone magjike ..ne dete gjithecka ka!.... edhe tek ne ka laramani e individe te denjete qe ne superlativ qendrojne mbi ju ...! sa qone kandare kjo ..?
..keshtu eshte dhe puna e ati komenti te Pantes sypozo,j qe u duke aq ofendues gati per te gjithe e une e morra aq vlersues , ndryshe nuk e di si do te shpjegoje mikja ime e shtrenjet Vjeshte, cudine kur nicket e bukura e flirtuese te keti forumi mbrohen cdo here sepse kenaqin egon dhe epshin virtual te imoraleve ketu dhe cuditerishe sulmohen e etiketohen cdo here nicket qe nuk jane te tille ..
prandaj dhe une e them me plot binjde dhe e di qe dhe Ti si Une ndane te njetin mendim .nese lirine qe te takone si femer nuk dine ta mbashe dhe kutivosh me dinjitet , atehere ktheju zanafilles vepres qe dine te beshe me se miri te lindesh femi dhe tu gatuash me kushte qe mos ti edukojne se mund te ndodhe qe i degjenerojne ..
pse ateher e akuzojme Panten si nje shovenist gjinore ..?

vjeshta
24-03-11, 14:49
Pershendetje Jadore ,paske ardhe vone se panta e paska kry pa e mbajte askush !

Shkrimi i mikurt tuaj me larte eshte njeri nder shkrimet e tij me me kuptim dhe ju si mike e tij eshte duhte me e mbeshtet dhe pershendet kete vendimin e tij.
Se nese nje nick-mashkull vjen e quhet kurve vetem se bjen ne kundershtim me iden e tij ,dhe nese nje nick-femer vjen e quhet rrospi vetem qe bjen n'kundershtim me iden e tij ,po nese ndodhe nje maqorr dhe ia tejkalon rrugen si do ta quante ? Prostitutke ?!!! Ofendimet e tij jan gjithemon te gjinis femrore (se me kend i ka problem i tij )pa marre parasysh se kend ka para dhe ti vjen e thua pse e quajme shovenist gjinor dhe vjen e thua se q'pate shkrimi i tij qe nuk u pranua !!! Interesant !
Te lutem, ky ka probleme e qysh se !!!

Po te tregoj une tash se pse nuk u pranua .

Se pari 8 Marsi eshte festa e Gruas e jo e Nenave dhe nuk e di se q'pate emrimi i femijve ketu ..apo deshti qe ta rreh kembanen dikah tjeter sikur qe e paske rreh edhe ti ,se si miq qe jeni qenkeni ne dijeni diqka ku edhe keni mujt me e kry kete muhabet ne menyre private ! Nejse ,problem i juaji ky veq se u kuptu !

Se dyti -e keni te shkruar ne kete teme ,gjejeni !

Se treti - sepse nuk eshte e shkruar nga nje nene . Sepse po te ishte i shkruar nga nje qe ka lene karrieren per dashurin dhe miresin e fmijve atehere ky shkrim do te kishte vler .

Gruaja qe eshte nene nuk ka nevoje nga keshillat e nje gruaja qe nuk eshte nene per edukimin e fmijve e aq me pak nga nje mashkull ,sepse jane kshilla te paperjetuare dhe si te tilla quhen demtuese .

Tash te pershendes mike !


ps: per pak harrova ,nje grua qe eshte ne pritje me vite qe te kete nje femije duhet vene lakun n'fyte ?

Kalimero
25-03-11, 11:52
Sipas meje, karriera e te gjitha karrierave per nje femer eshte te qenurit Nanė.
Cdo karriere tjeter per te sakrifikuar kete, e shkaterron totalish funksionin e saj, si dhe e ben krejt te pavlefshme ekzistencen e saj ne kete bote.

Ne cka nuk eshte shnderruar nana dhe femra sot? Objekt i veshjeve intime e seksi. dreq qe vishet me prada, simbol i seksizmit, ajo femna seksi e avatarit e deri te sex and the city. Krejt biznes e mall tregu. Nana e femra sot asgje me shume sesa industre kozmetikes dhe e seksit.

Ne kete date te shenuar per to, une ju kisha ba thirrje te gjithave: kthehuni perseri ne shtepi... gjejeni rehatine dhe vendoseni njefare marreveshje dhe ekuilibri ne mes te karrieres dhe shtratit (kuzhines).

Urime 8 Marsi te gjitha nanave, motrave e grave. Te gjitha femrave.

mare dejuz mare,a nuk bon me pasen un shtrat intellektuallken a ?:biggrin:
tibe une viq qasishne qi osht edhe intelektualle edhe pur shtart i du.:rolleyes:ishalla s'ke thonen ;intellektuallkat duhet viq me punu e mus me veshen qasishne e mos me purdor dyzen:biggrin:
dejuz,nuk ki menu pur kejt be,po purnime do ma mir me nejten me qiten krulana tibe e mus mu bo kishe une mile pu di me folen gjithqka.dejuzkat heee

Kalimero
25-03-11, 12:10
, cudine kur nicket e bukura e flirtuese te keti forumi mbrohen cdo here sepse kenaqin egon dhe epshin virtual te imoraleve ketu dhe cuditerishe sulmohen e etiketohen cdo here nicket qe nuk jane te tille ..
prandaj dhe une e them me plot binjde dhe e di qe dhe Ti si Une ndane te njetin mendim .nese lirine qe te takone si femer nuk dine ta mbashe dhe kutivosh me dinjitet , atehere ktheju zanafilles vepres qe dine te beshe me se miri te lindesh femi dhe tu gatuash me kushte qe mos ti edukojne se mund te ndodhe qe i degjenerojne ..
pse ateher e akuzojme Panten si nje shovenist gjinore ..?
mari dejuze qa ki ti kunder qatynve nikave t bukra e fluiturus, a qish pi thu ti.
ktu oshte "shvedski sto":biggrin::biggrin: gjithsekush shkon edhe mer qata qi i pulqen.e qish pu thu ti mi edukuėn fmijat pa hi me lixue msu un net kapak a?.jaaaaaaaa jaaaa dejuze mus um ban nervoz se tibe treqin tibe une mus me konen qato pdhavushkat e mia qituqene kurr nuk hi qituqene be.po e qeli qikit encikllopedijen e lixoj qamas,edhe e kshiri anita muqaj qa pu thot un televizi:wink:

Kalimero
25-03-11, 12:33
Nuk eshte qe shquhem per feminizem shume, mirepo kjo qe ke shkruar me larte nese nuk eshte ndonje shaka ( do kishte dal shaka pa kripe) eshte fyerje, ofendim per femrat.

Te thuash se pervec te qenurit nene nje femer nuk mund ta gjej veten askund tjeter, ose duhet te jesh shume inteligjent ( te kesh baze te madhe te dalesh perball debateve te ndryshme ) ose krejt i luajtur mendsh. Tani nuk di se per cilen femer e keni fjalen ketu; per femren shqiptare? Ate ballkanase? Apo per femren ne pergjithesi? Nese je tuj fol per secilen nga keto e ke gabim edhe nuk do shume fakte per te rrezuar kete qendrim arrogantnndaj femres, kjo arsyetohet vetem nese jentuj fol konkretisht per ndoj femer te cilen e njeh dhe ne nuk e njohim prandaj as nuk mundte kundershtojme. Femra shqiptare ne pergjithesi, nuk eshte keshtu si e ke pershkru.
mare dejuz mare,ki ka folen pur ato femnat e hullivudit :biggrin:

flutra
25-03-11, 13:40
kshire be qa paska thonen qikjo dejuzka qituqene.
mari dejuze mari,tibe pum vjen mare be me lixu qish paske shkrujten ti.
shiqir me bacin kalimer qi te kokshe gru me fmij e none se tibe nime mu bo non pu shkojke prucedure be dejuze
nun1-CV a i plutson qato kushtat,me pasen IQ tamon se t'madhe s'bon,a e je pdhavushe a blonde ,a e ki nonen e dajve kshtuqene t hishme,e ct e cte,purndrishe mu bo non ka prucedura.
nun2-nuk osht be dejuze fer qtuqene mi thonen qashtu njerit me vnujten qat llajk un fit,pse be.nashta ajo dejuzka nuk bon be qa DUHET po e bon QA DON?
nun3-qikjo tastaura be shkrun gjithqka be viq trusja qaty qene me gisht ,tibe hiq nuk i dhem.
pthiii dejuza be .ika me honger krulan qatyqene ma ka maru ingja fari njo ,ajo tibe s'din me shkrujten qituqene ,viq krelanat ia XIX a.
hade byjrun kush kini qef ,sofra u shtru :biggrin::biggrin:
uuu be dejuz beee ti me kon i miri na e kishe uru 8 Marsin para pantese e na kishe kallxu krejt qka me bo....e di qe na kishe thon mu bo pdhavushka krejt e per qat inati te met duqi ma i madh nfyt i kerelanes te ingjes Fahri... be dejuzzzz be

Kalimero
25-03-11, 13:49
uuu be dejuz beee ti me kon i miri na e kishe uru 8 Marsin para pantese e na kishe kallxu krejt qka me bo....e di qe na kishe thon mu bo pdhavushka krejt e per qat inati te met duqi ma i madh nfyt i kerelanes te ingjes Fahri... be dejuzzzz be
kshire mare qish mu kan lyjten pdhavushkat ncncncn
e kom diten qe jom qishtuqene i hishum tibe,edhe ingja hyl um ka thonen,bilem bilem edhe tezet e ni dostit tem u tranun pur mu tibe :biggrin:
ngo ti dejuze,8 marsin ja u uroj edhe ju deshiroj qi viq purpara me ecen viq purpara,mus i ngoni kta edepseza se viq pur inati qe s'pu dini me qiten krulana t'mira e kan.se ingja hyl me ni duq t'krulanes ja zen frimen ati edepsezit t vet edhe se len me folen tibe:biggrin:

Kalimero
25-03-11, 16:15
Gruaja qe eshte nene nuk ka nevoje nga keshillat e nje gruaja qe nuk eshte nene per edukimin e fmijve e aq me pak nga nje mashkull ,sepse jane kshilla te paperjetuare dhe si te tilla quhen demtuese .

Tash te pershendes mike !


ps: per pak harrova ,nje grua qe eshte ne pritje me vite qe te kete nje femije duhet vene lakun n'fyte ?
dejuze, a din me qiten krulana ksishne a asishne?:biggrin::biggrin:

Zanzi/M
25-03-11, 17:23
mare dejuz mare,a nuk bon me pasen un shtrat intellektuallken a ?:biggrin:
tibe une viq qasishne qi osht edhe intelektualle edhe pur shtart i du.:rolleyes:ishalla s'ke thonen ;intellektuallkat duhet viq me punu e mus me veshen qasishne e mos me purdor dyzen:biggrin:
dejuz,nuk ki menu pur kejt be,po purnime do ma mir me nejten me qiten krulana tibe e mus mu bo kishe une mile pu di me folen gjithqka.dejuzkat heee

Hahahaha tash duhet me e hap nje teme; ma mire intelektuale apo shtepiake .... n'shtrat de mos vet palidhje !!

Une mendoj intelektuale .... eshte me e mire se shtepiake me e pas gru, ama per shtrat ( tash ra llafi i shtratit) ... krejt varet dejuz prej shtratit jo per pozicionit karrierist hihih

Murgesha
25-03-11, 17:33
Hahahaha tash duhet me e hap nje teme; ma mire intelektuale apo shtepiake .... n'shtrat de mos vet palidhje !!

Une mendoj intelektuale .... eshte me e mire se shtepiake me e pas gru, ama per shtrat ( tash ra llafi i shtratit) ... krejt varet dejuz prej shtratit jo per pozicionit karrierist hihih


Po hape o Zanzi, pse a po bahet nami a?? :biggrin:

Kalimero ty ta pruftė Zoti e marrsh ni nuse, qė i qet kėrlanat mė tė mira se tė inxhes Fahri! :biggrin:

halla e madhe
25-03-11, 17:57
Po hape o Zanzi, pse a po bahet nami a?? :biggrin:

Kalimero ty ta pruftė Zoti e marrsh ni nuse, qė i qet kėrlanat mė tė mira se tė inxhes Fahri! :biggrin:


..pash t'lumin zot,hala po festoni 8marsin a?:biggrin:

Murgesha
25-03-11, 20:08
..pash t'lumin zot,hala po festoni 8marsin a?:biggrin:


Tybe hiē keq su konė me e pas 8 mars ēdo ditė, veq tash qė u qel muhabeti shtėpiake apo intelegjente pak shancė na ka mbet ha,hahahaahahahahahahahahaha

emine
24-02-12, 21:10
qka kam tullusum ket dite,jo qe a dita jone ,po me kujtone nje dite tjeter :eek:

vec e pruna qetu ta keni per doresh kure te vjen tete marsi:P

Zero Cool
01-03-12, 18:31
E paskna pas gabu temen :rolleyes:

Lule, per 8 Marsin :biggrin:


Njeri: Cila Grua merr me shume Lule per 8 Mars !
Tjetri u pergjigj: Ah ajo cila Vdes me 7 Mars ?

jadore
08-03-12, 10:42
wow Forum .
si u hy ne dere baca Mussa ma ka uru sot 8 marsin ..
p.s.
valla u qova ne komb prej respektit , edhe me tha , nuk e harrova se gruja po me hidherohet edhe pse per mua jane festa komerciale ..
epo mos ja shif per te madhe ja ktheva , tezja Shqipe i takon gjenerates se pare te grave te arsimuara dhe emancipuara nder ne , e po sja perurove normal qe ndjehet e fyer,
e po une kam parime tjera me tha , mendoj qe njeriu duhet te jete i perkushtuar e te tregoj kujdesje ne perditeshmeri e jo vetem ne ne dite te caktuara ,
.. e i thash , vetem 10 % te tjereve ti kishim si popull te perafert ne nivelin tend , ndryshe do ti kishim hesapet ..
pp.s
qishtu , kjo ke e reja e fundit prej buletinit nga ana ime ,
Urime edhe juve tonve , e une ika me e festu me tjerat , qaty me nje esspreso e nje trileqe ( qe iri mu kane bo )edhe pak traqa se sa te diskriminume jemi ..hahaha

Zero Cool
08-03-12, 10:45
Te gjitha femrave te ketij forumi: Urime 8 Marsin, diten e juaj (ishalla po fitoni te drejta edhe ma shume e po na leni neve , mashkujve, pa asnje te drejt hiq se boll i kemi bajt qe sdi sa vjet, e te rņnda ishin kņn) :P) .


http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/422156_283535531714959_231450110256835_652305_1428 019745_n.jpg

Diana007
08-03-12, 11:17
Per te gjitha :

http://desmond.imageshack.us/Himg217/scaled.php?server=217&filename=marsi.png&res=medium

Makresh
08-03-12, 11:56
Si festohet 8 marsi, se po du me ju pergjigj ZC, se a ben, a s'ben te festohet.

Zero Cool
08-03-12, 12:00
Si festohet 8 marsi, se po du me ju pergjigj ZC, se a ben, a s'ben te festohet.

T`kallxoj une ty muderriz :biggrin:Disa historianė mendojnė se festa e nėnės ka filluar qė nga grekėt e lashtė kur festonin ditėt e pranverės. Ato festime i kushtoheshin zotit nėnė "Reja" bashkėshortja e "Krones, zotit at".

Nė Romėn e vjetėr po ashtu festohej festė e ngjashme me kėtė, ku adhuronin dhe madhėronin "zotin Sejbel", e cila besohej si nėnė e zotave tjerė. Kjo e fundit kishte filluar tė festohej afėr 250 vjet para lindjes sė Isait, salallahu alejhi ue selem, dhe kėto manifestime fetare te romakėt quheshin "Hilaria" dhe vazhdonin pėr tre ditė me radhė, nga 15 deri 18 Mars.

"E diela nė Angli"

Ėshtė ditė e ngjashme me festėn e 8 marsit qė njihet te ne, mirėpo kjo festė quhej e diela e nėnave, ose e diela e gjysmė-agjėrimit, sepse kremtohej gjatė agjėrimit tė madh tė tyre. Disa thonė se festimet qė bėheshin pėr adhurimin dhe madhėrimin e "zotit nėnė, Sejbel", te romakėt, kisha i shndėrroi nė festime pėr nder dhe madhėrim tė Merjemes, alejhas selam (shėn Maria). Kėtė e filloi kisha duke i nxitur anėtarėt e saj tė vizitojnė kishat tė cilave u pėrkasin dhe kishėn kryesore duke sjell me vete edhe kurbane. Ashtu qė nė vitin 1600, tė rinjtė dhe tė rejat, qė zotėronin ndonjė zeje, filluan tė vizitojnė nėnat e tyre, duke u dėrguar dhurata dhe ushqime. Kėshtu ishte nė Angli, kurse tregimi vazhdon nė SHBA:

Ana Xharfis ėshtė ideatorja qė festa e nėnės tė bėhet festė zyrtare nė SHBA. Ajo nuk ishte martuar kurrė dhe ishte shumė e lidhur pėr nėnėn e saj. Dy vjet pasi vdiq nėna e saj, ajo filloi njė fushatė tė gjerė qė pėrfshinte biznesmenėt, ministrat dhe kongresmenėt pėr tė shpallur ditėn e nėnės si ditė pushimi nė vend. Ajo ndjente se fėmijėt nuk respektojnė atė qė bėjnė nėnat gjatė gjithė jetės, ashtu qė shpresonte se kjo ditė kur tė bėhet zyrtare, do tė shtojė ndjenjėn e djemve dhe vajzave kundrejt nėnave dhe baballarėve qė tė forcohen lidhjet familjare.

Kėtė gjest tė Ana Xharfis, kisha mė 10 Maj 1908, nė Virxhinia, Filadelfia dhe Pensilvania e pėrshėndeti dhe nderoi shumė, dhe kėshtu filloi tė festohet dita e nėnės nė Amerikė. Qė atėherė, filloi edhe karafili tė jetė si dhuratė e veēantė pėr kėtė festė, nė fillim i bardhė e pastaj i kuq.

Shpallja e parė zyrtare pėr kėtė festė nė SHBA ishte nė vitin 1910, nė perėndim tė Virxhinia-s, krahinė e Oklahomės, ashtu qė nė vitin 1911, e gjithė SHBA e festoi kėtė ditė. Ndėrkohė, festa kishte filluar tė festohet edhe nė Meksikė, Kanada, Kinė, Japoni, Amerikėn Latine, Afrikė etj. Atėherė, mė 10 Maj 1913 kongresi amerikan u pajtua qė kėtė festė ta shpallė festė zyrtare, ndėrsa si ditė festimi, u zgjedh e diela e parė nga muaji Maj.

Kur e festojnė kėtė ditė

Data e festės sė nėnės dallon nga vendi nė vend, madje edhe mėnyra. Norvegjia e feston nė tė dielėn e dytė nga Shkurti, Argjentina – nė tė dielėn e dytė nga Tetori, Libani – nė ditėn e parė nga stina e pranverės, Afrika jugore – nė tė dielėn e parė nga muaji Maj, Franca – nė tė dielėn e fundit nga muaji Maj.

Nė 1913 gratė ruse festuan Ditėn e Gruas, tė dielėn e fundit tė muajit shkurt si pjesė e manifestimeve pėr paqe. Ndėrsa nė pjesė tė tjera tė Evropės nė 1914 kjo ditė filloi tė festohej nė 8 mars, shoqėruar me mbledhje dhe manifestime kundėr Luftės sė Parė Botėrore.

tipi engjellor
08-03-12, 12:24
http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/s320x320/419821_360901273949783_126916457348267_1089741_200 3573146_n.jpg

Gezuar festen te gjitha nenave................

LaDy_Diaspora
08-03-12, 12:40
Urime 8 marsi gjithė femrave tė kėsaj bote...

http://www.albinfo.ch/files/imagecache/image_article/8-mars18.jpg

Qė kur festohet 8 Marsi?

Tashmė njė shekull gratė nderohen ēdo vit me rastin e 8 Marsit, Ditės sė tyre. Edhe pse ėshtė shumė e njohur dhe e pranuar nė shumicėn e shoqėrive, megjithatė shtrohet pyetja se cila ėshtė origjina, historia dhe kuptimi i tė ashtuquajturės Ditė e Gruas?

Sipas burimeve tė ndryshme mund tė pohojmė se kjo ditė shėnohet nėn emėrtimin Dita Ndėrkombėtare e tė Drejtave tė Grave dhe ka origjinėn e vet nė demonstratat e grave nė fillim tė shekullit XX, nė Evropė dhe nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Njė shekull mė herėt ato kėrkonin tė gėzojnė tė drejta tė barabarta, kushte mė tė mira tė punės si dhe tė drejtėn e votės. Kjo ditė u formalizua nga Kombet e Bashkuara nė vitin 1977, duke ftuar secilin shtet nė botė pėr tė festuar njė ditė tė tillė dhe pėr t’i vlerėsuar tė drejtat e grave si dhe situatėn e tyre nė shoqėri.

Tradicionalisht, grupet dhe shoqatat e grave aktiviste pėrgatisin demonstrata nėpėr botė pėr tė bėrė kėrkesat e tyre me qėllim qė tė pėrmirėsojnė statusin e grave.

Nė bankat shkollore na tregonin se Dita e Gruas ka filluar nė Danimarkė nė vitin 1910, pėr t’u zgjeruar gradualisht nė gjithė botėn. Qė nga fillimi kjo ditė u bė bartėse e luftės pėr tė gjitha gratė pėr tė kėrkuar disa tė drejta (duke pėrfshirė tė drejtat e votimit dhe abortin). Mėsueset rikujtonin 8 Marsin mė 1910 nė Kopenhagė, tė tubuara nė Internacionalen e grave socialiste. Por sot nė kohėn e internetit, disa pohojnė se kjo festė gjen origjinėn e saj edhe mė herėt. Kėshtu qė thuhet se Festa e Nėnės ka filluar qė nga grekėt e lashtė, ku ky festim i kushtohej zotit nėnė “REJA”, bashkėshortja e “Krones”, zotit At. Ndėrsa te romaket, nė kohėn e Romės sė vjetėr, adhurohej dhe madhėrohej zoti Sejbil, nėna e zotėrave tė tjerė.

Cila do qė tė jetė origjina apo zhvillimi i kėsaj dite tė shenjtė, pėr shkak tė simbolikės qė 8 Marsi vazhdon tė ushqejė ia vlen qė kjo ditė tė pėrmendet dhe tė bėhet rast pėr tė shqyrtuar mė thellėsisht statusin e gruas, qoftė nė shoqėritė nė rrugė pėr demokraci, qoftė nė ato tashmė demokratike prej kohėsh dhe, pse jo, tė mbetet njė shkas pėr tė rikujtuar se rruga pėr barazinė gjinore edhe pse ka ecur pėrpara, mbetet prapėseprapė e gjatė.

Alima
08-03-12, 13:10
Si festohet 8 marsi, se po du me ju pergjigj ZC, se a ben, a s'ben te festohet.

...

LOL !


Lere , ngase nuk ish me te then'ne po me te dhen'ne !


.

Murgesha
08-03-12, 13:32
...

LOL !


Lere , ngase nuk ish me te then'ne po me te dhen'ne !


.


Alime hajr paq e urime edhe ty. :smile:


Gjithashtu urime per te gjitha grate e ketij forumi.

http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/26934_106895922677677_106604946040108_99675_607227 2_n.jpg

Alima
08-03-12, 13:36
Alime hajr paq e urime edhe ty. :smile:


Gjithashtu urime per te gjitha grate e ketij forumi.

http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/26934_106895922677677_106604946040108_99675_607227 2_n.jpg


...


Festat comerciale i bojkotoi !


Nuk respektohet/duhet nena/gruaja vetem nje dite ne vite ! Meritoim me shume se kaq , konsideroi !


.

Murgesha
08-03-12, 13:41
...


Festat comerciale i bojkotoi !


Nuk respektohet/duhet nena/gruaja vetem nje dite ne vite ! Meritoim me shume se kaq , konsideroi !


.

E dashur e di qė i bojkoton, po mua nuk mundesh tė ma ndalosh tė ta uroj. :smile:

Alima
08-03-12, 13:46
E dashur e di qė i bojkoton, po mua nuk mundesh tė ma ndalosh tė ta uroj. :smile:


...

Eshte dhe ngelet e drejt e jotja ....ashtu sikur qe une i kame te drejtat e mia , psh .refuzimin !


http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif

.

lovely
08-03-12, 15:43
...

Eshte dhe ngelet e drejt e jotja ....ashtu sikur qe une i kame te drejtat e mia , psh .refuzimin !


http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif

.

Ooo urime llakum kjo feste hahahahaha

Urime te gjithave:smile:

romansa
08-03-12, 15:47
http://infoalbania.org/files/urime_8_marsi_688996784.jpg

jadore
08-03-12, 16:02
Urime 8 marsi gjithė femrave tė kėsaj bote...

http://www.albinfo.ch/files/imagecache/image_article/8-mars18.jpg

Qė kur festohet 8 Marsi?

Tashmė njė shekull gratė nderohen ēdo vit me rastin e 8 Marsit, Ditės sė tyre. Edhe pse ėshtė shumė e njohur dhe e pranuar nė shumicėn e shoqėrive, megjithatė shtrohet pyetja se cila ėshtė origjina, historia dhe kuptimi i tė ashtuquajturės Ditė e Gruas?

Sipas burimeve tė ndryshme mund tė pohojmė se kjo ditė shėnohet nėn emėrtimin Dita Ndėrkombėtare e tė Drejtave tė Grave dhe ka origjinėn e vet nė demonstratat e grave nė fillim tė shekullit XX, nė Evropė dhe nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Njė shekull mė herėt ato kėrkonin tė gėzojnė tė drejta tė barabarta, kushte mė tė mira tė punės si dhe tė drejtėn e votės. Kjo ditė u formalizua nga Kombet e Bashkuara nė vitin 1977, duke ftuar secilin shtet nė botė pėr tė festuar njė ditė tė tillė dhe pėr t’i vlerėsuar tė drejtat e grave si dhe situatėn e tyre nė shoqėri.

Tradicionalisht, grupet dhe shoqatat e grave aktiviste pėrgatisin demonstrata nėpėr botė pėr tė bėrė kėrkesat e tyre me qėllim qė tė pėrmirėsojnė statusin e grave.

Nė bankat shkollore na tregonin se Dita e Gruas ka filluar nė Danimarkė nė vitin 1910, pėr t’u zgjeruar gradualisht nė gjithė botėn. Qė nga fillimi kjo ditė u bė bartėse e luftės pėr tė gjitha gratė pėr tė kėrkuar disa tė drejta (duke pėrfshirė tė drejtat e votimit dhe abortin). Mėsueset rikujtonin 8 Marsin mė 1910 nė Kopenhagė, tė tubuara nė Internacionalen e grave socialiste. Por sot nė kohėn e internetit, disa pohojnė se kjo festė gjen origjinėn e saj edhe mė herėt. Kėshtu qė thuhet se Festa e Nėnės ka filluar qė nga grekėt e lashtė, ku ky festim i kushtohej zotit nėnė “REJA”, bashkėshortja e “Krones”, zotit At. Ndėrsa te romaket, nė kohėn e Romės sė vjetėr, adhurohej dhe madhėrohej zoti Sejbil, nėna e zotėrave tė tjerė.

Cila do qė tė jetė origjina apo zhvillimi i kėsaj dite tė shenjtė, pėr shkak tė simbolikės qė 8 Marsi vazhdon tė ushqejė ia vlen qė kjo ditė tė pėrmendet dhe tė bėhet rast pėr tė shqyrtuar mė thellėsisht statusin e gruas, qoftė nė shoqėritė nė rrugė pėr demokraci, qoftė nė ato tashmė demokratike prej kohėsh dhe, pse jo, tė mbetet njė shkas pėr tė rikujtuar se rruga pėr barazinė gjinore edhe pse ka ecur pėrpara, mbetet prapėseprapė e gjatė.


Lady Di .. Urime edhe ty ..
ku humbe moj keshtu , hajde se deshta me ta tregu se si festohet 8 marsi ne Kosove mbasi na paske perkujtu faktet e historise ..

eh qe kesh tuj te thone .. nje tabjat ju pelqej prinderve te mi qe na kane mesuar , ke cka ke ne duar kurr jashte shtepise mos ta ekspozosh ( bre as buken me djath duke lujte kur krejte muhalla e merrke ne dore e Na ose eshte dashur te shkosh e te mbyllesh ne shpi e te hash ose te rrish unte e ne loje ..)
pse e perkujtova kete , sepse te jesh shqiptare te jetosh ne Kosove jo veq jeta po dhe dinjiteti e vlersimi te matet me disa ojra ..nashta edhe 15 cope ,qaq sa kushton nje bukete lulesh ketu ..

....erdh Sefa . kurr ngjofte une jo veq ndi per to po ,( i thash Sefs, tha Sefa e blla blla kuptohet prej gruas se vet qe e ka doktorresh e kojshike teme ) ..tash Sefa si gjentellmen qe eshte , se ka pa ne filma ndash brazilian ndash hollivudjan qe ne raste te veqanta i qohen lule gruse e kujt te duash ti ..veq a te bjen ndermand per kond ..
edhe Sefaaa ne parking ...tyyyyyyyyt burise demek sirenes , jo nje here po per 30 here Lady Di ..bash para punes teme , kerkush nuk reagojke .. dola .. me fal ke po e kerkon se je tuj na prish qetesine ..jo ma kthej une jam burri i doktoreshesh po sportelistja spo e ndin telefonin me dal e me i marr keto lule per grun teme .. aha i thash . po tollovi kish pas qyteti bre , pse se la me ja qu ne shpi, edhe dy ore te vjen gruja aty .. edhe hyna mbrenda , vertet pas nje kohe dol nje moter medicinale dhe e morr buketen si stafet dhe vazhdoj per nalt . nje ore me vone Lady Di, me thirrin ne telefon , hajde me honger torte e me pi caffe se 8 marsi -mo , hej taksirat metmeveti qe po pritoj bre sa u ktheva prej caffes , po shkova me njemije e sa ka ..nejse erdh vakti doktorrica me e kry orarin edhe lulet ne dore e tuj e marr qanten po thote shkova ..
ku po i qone lulet , i thash .. ne shpi tha mi pruni Sefa .. po bre thash , e pash e e njofta Sefen se na tranoj me sirene kur mujke ty me ta bo nje zile , po Sefa a nuk kurr nuk i ka percjell ne detale do sekuenca filmi a , e para lulet qe bihen ne pune , rrine ne pune , me pas dashte ti kush pru ne shpi qishtu e kane filmat , edhe ti ktu duhesh me i lone tash ,edhe bash mendova , shume bre jane pasherr keta mashkujte i thash ,
pse ,tha ..
po thash krejte thjeshte bre , e para nese je xhentellman , kap lulet e ti bjen ne dore , ose i jep 10 euro me shume edhe me porosi si zotni ja percjellin firma dhuraten , se skish kuptim de , me e poshtru ashtu motren medicinale pse ka post me te ult dil e bartma dhuraten si posta e porositur , hajde kjo po tu ja dite bre rrethanen qe burrin e ka ne shtrat me kancer , kjo e mire apet valla i morr se une isha kthy ka jam ardhe pa ja marr ato lule , boll qe e ka merzine e vet jo ky me ja perkujtu perkujdesin burreror .. mandej rrethin bre ketu , hiq Sefa nuk e mendon qe doktorresha Antigone me rroge cka merr as qirane e baneses nuk e pagune , a Drita qe rrit jetima e burri i ka mbet ne lufte e kto tjerat per rreth secila ma zi se shoqja ,pak diskriminuese valla ,ishalla si ka shku mendja me e pa une si kojshike e jotja kete gjest gjestilence se tybe po te boj be me bo me mu mush mendja cdo dite i msheli krejt lulishtet e Prishtines qe i numron ne gishta tuj i porosit dhurata lulesh vetit hiq pa prit prej kujt ,
jo po Sefa qishtu ka qjef ..tha tuj i zgjat fjalet .. a i ke vrejte disa kategori femrash Lady i zgjasin rrokjet e e ndrrojne tonacionin tuj mendu qe tregohen me skofiare ..
po de po qato po te tham ,ja ktheva , mos ja humb neren bre Sefs te kane ardhe me pune dol ti morri motra lej qitu , ne pune e kan vendin , nuk qohen ne shpi se me pas dashte ai ti kish pru ne shpi ,
..
de fakto i gjithe ky inskinim fallso e dinja qe skenariste e protogoniste kryesore ishte vet doktoresha e jo Sefa i ngrate , kjo vrehej qe i kishte imponuar nje regji te tille , te tregonte sa mondan e sa modern jane..
e kujt ti tregonte nje rrethi kolegesh qe as financiarishte e as intelektualisht nuk ishin te barabarta ..
qishtu Lady .. ti a morre bucket sot ..!
p.s. une i morra do mesazhe , nje nder tjerat ke ..Urime 8 marsi , qofsh e lumtur gjthmone.. thjeshte bukur , demethenese ..

Kalimero
08-03-12, 16:05
s'pu di qfar dhurate be me ju blejten pur 8 Mars :rolleyes:
A bon viq mi ju lonen mum purqafen kshtut qish kini qef ju :biggrin: A pak pu ju doket a!!?

pra gutu gutu gutu gutu puqafumni oj dijuzka :biggrin::biggrin:

Kalimero
08-03-12, 16:18
URIME 8 MARSIN DIJUZKA (http://www.youtube.com/watch?v=vSsD-EhyNVs)

Virti
08-03-12, 17:12
Urime 8 Marsin, atyre qe e festojne! :cool:

Qika^Me^Kule
08-03-12, 17:24
Gezuar festen e 8 Marsit... Qofshi gjithmone te lumtura

Nje urim per te gjithe Nenat kudo jane ..!
Le ti themi Gezuar sot njeriut me te shtrenjt Nenes , por le tu falim respekt & dashuri cdo dite , dhe ti bejme krenare.. Guzuar dhe Faleminderit qe ekzistoni .

Gjithashtu... Shpreh vleresimin maksimal per ju nena, motra, gra e vajza , qe rrisni dhe edukoni brezin e ri te vlerave te popullit tone Gezuar dhe nje here !!

Bajlozi i Zi
08-03-12, 18:28
M'vjen keq me e than', por keto ditet (si 8 Marsi, 14 Shkurti etj) sikur jane bere me kast per t'na i larguar femrat.

Seē e marrin njefare distance e armiqsie te papritme, krijojne situata e ēarje artificiale, nje here me ato frizurat e perhershme "festive" me modele si delet e nderkyeme si forme armatimi (si topuz) duke marshuar neper vizita e mbremje te idiotavta si irredentiste.

Suelaa
08-03-12, 18:33
Te qenurit NENE do te thote te jesh e bekuar!

URIME 8 MARSI PER TE GJITHA NENAT.

Hajra
08-03-12, 19:05
........urime 8 marsi gjinia e bukur dardane,

http://farm4.static.flickr.com/3121/2876212384_866cc75d7b.jpg

Gega 1
08-03-12, 19:29
Urime 8 marsi,krejt femnimit qitu n`forum!
Keni vujt shume tibe(historikisht,me marre parasysh),bile qikjo dite e juvja kofte
me ka krejt!

Gati harrova;
oj Dore,qato mpuqjet en faqe,a i pate kejta pi femnimi a?:biggrin:

emine
08-03-12, 19:46
http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/421824_223519427745987_100002637930394_398345_5738 70693_n.jpg

Amina
08-03-12, 20:51
URIME 8 MARSINhttp://images.jupiterimages.com/common/detail/24/36/23043624.jpg

thellenza
08-03-12, 21:02
http://www.angis-blog.de/wp-includes/images/womensday.gif

vjeshta
08-03-12, 23:41
http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/27001_10150140230950721_498740995720_11339022_4627 133_n.jpg

zanaa
08-03-13, 00:30
Urime 8 Marsi te gjitha femrave te forumit,edhe ashtu ,,na e kane lene vetem nje dite''( Tjerat ua marrim me dhune) :)

http://i69.servimg.com/u/f69/13/89/41/44/roses410.jpg

halla e madhe
08-03-13, 14:59
Urime 8 Marsi te gjitha femrave te forumit,edhe ashtu ,,na e kane lene vetem nje dite''( Tjerat ua marrim me dhune) :)

http://i69.servimg.com/u/f69/13/89/41/44/roses410.jpgZana_te falenderoj per urimin!

Zero Cool
08-03-13, 16:32
Gjithashtu , te gjithe femrave te forumit i uroj gezuar 8 Marsin.


http://i4.tagstat.com/image02/1/1ca8/00mH052ohOE.jpg

Oqeani
08-03-13, 16:54
Pėrgėzime gjini e bukr :)

Kalimero
08-03-13, 19:33
oooooo pur hajr pur hajr qikjo dit be , oooo ishadha be e fitoni ere naj dit qeter me t' drejta se tibe pum doket pak be viq i dit un vjet


hade t'ju purqafi kejta juve dijuzkave pa dadhim ngjire ,ke qa ke ,pdhavushke a zishlkane,urime qikjo dit 8 MARSI !:biggrin:

Kalimero
08-03-13, 23:06
oooooo pur hajr pur hajr qikjo dit be , oooo ishadha be e fitoni ere naj dit qeter me t' drejta se tibe pum doket pak be viq i dit un vjet


hade t'ju purqafi kejta juve dijuzkave pa dadhim ngjire ,ke qa ke ,pdhavushke a zishlkane,urime qikjo dit 8 MARSI !:biggrin:

kshire mare qish sum purqafi kurkush dekterna qishtiiii. qe ere i her pu ju thom :

pur hajr qikjo dit be , oooo ishadha be e fitoni ere naj dit qeter me t' drejta se tibe pum doket pak be viq i dit un vjet


ere iqin her kom me burtit qishtutne, dekterna tum purqafni,he :biggrin:

psh; oo pasha qikit kapuq, teper e kini ere qikit dit, se juve u dashten me ju msheln e mus mu ju lonen as driten e didhit me kshir, qata ini qu pesh e s'pumpurqafni :biggrin::biggrin:

zanaa
08-03-13, 23:09
kshire mare qish sum purqafi kurkush dekterna qishtiiii. qe ere i her pu ju thom :

pur hajr qikjo dit be , oooo ishadha be e fitoni ere naj dit qeter me t' drejta se tibe pum doket pak be viq i dit un vjet


ere iqin her kom me burtit qishtutne, dekterna tum purqafni,he :biggrin:

psh; oo pasha qikit kapuq, teper e kini ere qikit dit, se juve u dashten me ju msheln e mus mu ju lonen as driten e didhit me kshir, qata ini qu pesh e s'pumpurqafni :biggrin::biggrin:
,,na e kane lene vetem nje dite''( Tjerat ua marrim me dhune) :tongue:

natyra
09-03-13, 06:56
Edhe se nje dite me vone...

Urime gjitha Nenave/Gruas 8 Marsi.

Shtroi pyetjen?Sikur te ishte e gjithe ky fenomen Urimesh,dhe ne jeten REALE te perditshme,ndaj femres shqiptare/nen dhe grua(pikerisht te disa burrave/meshkujve poashtu shqiptar),si do ishte?

Une them me siguri,Do ishte nje zbutje ne tentim/dhune ndaj femres/shqiptare ne pergjithesi..ne ni aspekt,a po tjeter...!

Natyra.

halla e madhe
09-03-13, 10:59
kshire mare qish sum purqafi kurkush dekterna qishtiiii. qe ere i her pu ju thom :

pur hajr qikjo dit be , oooo ishadha be e fitoni ere naj dit qeter me t' drejta se tibe pum doket pak be viq i dit un vjet


ere iqin her kom me burtit qishtutne, dekterna tum purqafni,he :biggrin:

psh; oo pasha qikit kapuq, teper e kini ere qikit dit, se juve u dashten me ju msheln e mus mu ju lonen as driten e didhit me kshir, qata ini qu pesh e s'pumpurqafni :biggrin::biggrin:

..a po shofish Kalimerka halles, askush s'te paska ngu deri tash e paske shky germazin neper forum me urime te 8 marsit...fy ly my,po sote 9 marsi,sote ska as lule per neve as feste te grave, sote duhet krejt burdhogin e djeshit me fshi me fshajs te drunit!:biggrin::biggrin:

~AnnA~
09-03-13, 17:14
Te gjithe grave, motrave, e ne vacanti Nenave, Gezuar 8 Marsin!

halla e madhe
09-03-13, 19:32
Te gjithe grave, motrave, e ne vacanti Nenave, Gezuar 8 Marsin!

Anna_te falenderoj per urimin tend!

ps:je e pershendetur!:smile:

Jana
10-03-13, 01:34
Me falni se pak me vones...


Urime 8 Marsi te gjitha Nenave ...ju uroj gjitha te mirat ...

..e ju qe nuk jeni akoma Nena uroj ta perjetoni kete ndjenje te papershkrueshme ...dhe unike ...

Oqeani
10-03-13, 01:38
Me falni se pak me vones...


Urime 8 Marsi te gjitha Nenave ...ju uroj gjitha te mirat ...

..e ju qe nuk jeni akoma Nena uroj ta perjetoni kete ndjenje te papershkrueshme ...dhe unike ...Ani se te ju mrrine pak ma vone :)

Perhajr per ty - xhelozko - Te pershendes .... me gjith dy pllumbat :)

Jana
10-03-13, 01:41
Ani se te ju mrrine pak ma vone :)

Perhajr per ty - xhelozko - Te pershendes .... me gjith dy pllumbat :)..hahaha po de... flm shuuum xhelozo ...edhe une te pershendes ty shuuum shuuum ,,,,

..mpuq e ki miku im i vjeter dhe shum i rrespektuar...

TETA VERA
13-03-13, 15:16
uauauauaua po dhurate me te bukur se sa nga kjo ngjarje nuk,paskam lexu , per sot ju telelfonova gjitha shoqeve ane mbane botes nga venndodhja ime , e ti mblodha ne nji linje e qe hoqa merzine pupupu s'kishn te mbarume kujtimet nga koha jone ne uzine !!!!!!!


ah kohe e kohe ,,,,jadore me nje perq!

jadore
14-03-13, 10:36
uauauauaua po dhurate me te bukur se sa nga kjo ngjarje nuk,paskam lexu , per sot ju telelfonova gjitha shoqeve ane mbane botes nga venndodhja ime , e ti mblodha ne nji linje e qe hoqa merzine pupupu s'kishn te mbarume kujtimet nga koha jone ne uzine !!!!!!!


ah kohe e kohe ,,,,jadore me nje perq!

''show must go on'' ,teta , show must go on ,patem e s'patem malle e merzi , 8 mars e 14 shkurt , pervjetore e ditelindje ..ky mision na eshte percaktuar nga Ai nelt ...

ah , per cudi e kam percjellur kete dite ate dite ( hahahah , ha ) be te boj qe Sefa nuk u dok ,nashta lulet ksi heri ja ka qu ne shpi kojshise teme .

p.s.
ne emer te kujtimeve nga koha e uzines suaj dhe festes qe me vones po ta peruroj dil nga muzika se andej do te peshendes ..

nje mpuq te madhe e ke per krejt vitin jo veq per 8 mars .

TETA VERA
14-03-13, 11:42
Vrasės vajzash
Enver Robelli Enver Robelli
Artikujt tjerėPublikuar: 13.03.2013 - 19:51

Njė herė nė vit, mė 8 Mars, meshkujt shqiptarė shkėlqejnė me hipokrizi dhe e kanė gojėn plot “nėnė”, “motėr”, “vajzė” e “grua”. Nė 364 ditėt e tjera bota shqiptare ėshtė egėrsisht mashkullore. Pėr ta ruajtur kėtė botė madje mbyten edhe foshnja nė bark tė nėnės – nėse qėllojnė vajza. Kjo barbari e pėrhapur nė Shqipėri, Kosovė dhe gjetiu nė viset shqiptare po bėn jehonė edhe nė mediet gjermane

A ka paragjykime ndaj shqiptarėve nė Evropė?

Po, pa fund.

Me rastin e 100-vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė njė gazetar i radios publike gjermane e niste kronikėn e tij duke e quajtur Shqipėrinė “vend tė klaneve dhe gjakmarrjes”. Thua se nuk ka klane edhe gjetiu, pėr shembull klanet bankare nė Evropė e Amerikė, tė cilat plaēkitin pasurinė e qytetarėve dhe - nė fund - bankat shpėtohen nga falimentimi me para tė taksapaguesve.

Edhe gjakmarrja, sado tė jetė traditė e neveritshme, nuk ka licencė vetėm shqiptare. Ky fenomen ėshtė i pranishėm ose ka qenė i pranishėm deri sė voni edhe nė Italinė Jugore, nė Amerikėn Latine dhe gjetiu. Romanin “Prilli i thyer” tė Ismail Kadaresė, nė tė cilin trajtohet gjakmarrja, e ka xhiruar si film njė regjisor brazilian. Instinkti i marrjes hak ėshtė i ngulitur thellė te ēdo njeri, por falė civilizimit gradual shoqėritė e pėrparuara hakmarrjen ia kanė deleguar drejtėsisė. Ėshtė drejtėsia ajo qė i jep leksion kriminelit. Nė vendet ku ka drejtėsi.

Kaq sa u pėrket paragjykimeve.

Nė tė njėjtėn kronikė tė radios gjermane, ndėrkaq, vihej gishti nė njė plagė tė hapur shqiptare: mungesėn e gatishmėrisė pėr t’u ballafaquar me tė kaluarėn komuniste. “Ne kėtu nuk kemi kulturė tė kujtesės. Ende nuk i kemi dėnuar pėrgjegjėsit e diktaturės komuniste, bile as moralisht. Neve ish-tė burgosurve nė tė vėrtetė pas rėnies sė diktaturės na janė dhėnė disa mundėsi pėr arsimim dhe punėsim. Por, shefat tanė tė sotėm ende janė njerėz tė nomenklaturės sė vjetėr. Tani jemi mė mirė se pėrpara. Por, edhe torturuesit tanė i kanė punėt mė mirė. Armiqtė e dikurshėm tė pronės private sot janė ndėr njerėzit mė tė pasur tė Shqipėrisė. Kush ka humbur shumė atėherė (nė kohėn e komunizmit, v.j.), edhe sot ka pak ose s’ka asgjė”. Kėto fjalė i thotė shkrimtari Visar Zhiti nė mikrofonin e gazetarit gjerman. Kėto fjalė duhet lėnė tė qėndrojnė kėshtu siē janė, tė palėkundshme.

Nuk ėshtė, ndėrkaq, paragjykim perėndimor se shqiptarėt nė Ballkan harxhojnė shumė llafe pėr tema tė pavlefshme, por s’janė nė gjendje tė ballafaqohen me tė kaluarėn e tyre nė mėnyrė kritike. Kasapėt e djeshėm janė sundimtarėt e sotėm.

“Shpresoj se do tė ndryshojmė”

Kėto janė vetėm disa nga plagėt e sė kaluarės shqiptare, tė cilat na i pėrkujtojnė tė tjerėt.

Javėve tė fundit nė mediet gjermane janė shtuar raportimet pėr njė plagė dhe fenomen tjetėr tė trishtueshėm: abortimin e foshnjave nė Shqipėri menjėherė pasi babai kupton se gruaja do tė lindė vajzė! Nuk ka shifra tė sakta, por disa qindra, ndoshta edhe mijėra abortime brenda vitit nė Shqipėri (dhe gjetiu nė trevat e banuara me shqiptarė) bėhen vetėm pėr shkak se foshnjat kanė “gjininė e gabuar”, pra janė vajza. Njė herė nė vit, mė 8 Mars, meshkujt shqiptarė shkėlqejnė me hipokrizi dhe e kanė gojėn plotė “nėnė”, “motėr”, “vajzė” e “grua”! Nė 364 ditėt e tjera bota shqiptare ėshtė egėrsisht mashkullore. Pėr ta ruajtur kėtė botė madje mbyten, siē u tha, edhe foshnja nė bark tė nėnės. Raportimet e fundit e kanė detyruar Bashkimin Evropian tė bėjė presion ndaj Qeverisė sė Tiranės qė tė jetė mė aktive nė emancipimin shoqėror, me fjalė tė tjera: tė jetė mė aktive nė emancipimin e egėrsirave tė quajtura burra, tė cilėt u bėjnė presion partnereve apo grave tė tyre pėr tė abortuar. Duhet thėnė: nė Shqipėri dhe nė trevat shqiptare nė Ballkan diskriminimi i femrės fillon nė bark tė nėnės.

Nė fillim tė shkurtit pėr “mbytjen e vajzave” nė Shqipėri raportoi radioja gjermane. Drejtoresha e njė materniteti nė Tiranė, Rubena Moisiu, shpjegonte se gjatė ēdo kontrolli tė shtatzėnave pyetja e parė e prindėrve ėshtė mbi gjininė, jo mbi shėndetin e foshnjės apo ndonjė komplikim tė mundshėm. Qeveria, thotė Moisiu, e neglizhon problemin. Nė Shqipėri raporti i lindjeve ėshtė 116 djem me 100 vajza. Raporti normal ėshtė 105 me 100. Nėse vazhdon kjo tendencė, atėherė nė Shqipėri (dhe me siguri edhe nė trevat e tjera tė banuara nga shqiptarėt) do tė rritet edhe mė shumė numri i meshkujve. Sa mė pak femra, aq mė shumė keqpėrdorim i atyre qė ekzistojnė. Sa mė pak femra, aq mė shumė shfrytėzim i tyre dhe prostitucion! Mjekia Moisiu apelon qė shteti (ai shtet qė gati nuk ekziston dhe kryesisht ėshtė peng i politikanėve tė papėrgjegjshėm dhe mafiozė) tė kontrollojė klinikat private, ku zakonisht kryhen abortimet pėr shkak tė “gjinisė sė gabuar”. Derisa Visar Zhiti thotė se “ne nuk kemi kulturė tė kujtesės...”, gjinekologia Moisiu ruan pak optimizėm: “Shpresoj se do tė ndryshojmė, qė tė na pranojė Evropa”.

Dėshira e Pranverės

Pėr 8 Mars 2013, nė ditėn ndėrkombėtare tė gruas, temėn e aborteve nė Shqipėri e kishte rrokur televizioni gjerman ZDF (kanali i dytė i televizionit publik). Nė emisionin shumė tė shikuar informativ “heute journal” (zhurnali i ditės) raportohej pėr njė traditė tė tmerrshme, njė traditė pėrbuzėse ndaj njeriut, njė traditė kėtu afėr, “nė Evropėn tonė”, nė Shqipėri, siē thoshte moderatori nė paralajmėrim tė kronikės.

Kronika fillonte me Pranverėn, njė grua e hareshme, shtatzėnė nė muajin e gjashtė, e cila thoshte se nuk ka rėndėsi a ėshtė fėmija “vajzė apo djalė” – ndonėse “nė fakt dua njė djalė, sepse burri im do djalė...”.

Pastaj ekipi i televizionit ZDF vazhdon udhėtimin drejt Mirditės, atje ku duket se ėshtė ndalur koha. Kėndej vajzat nuk vlejnė aq. Maria Magjoka, zonjė shtėpie, thotė se ka pasur “tri dishtime” (tri aborte), por pastaj “zoti ma dėrgoi kėtė djalė”, Altinin, i cili trajtohet ndryshe nga motrat e tij, nuk detyrohet tė punojė aq sa punojnė motrat dhe ėshtė i privilegjuar edhe nė tryezėn e ushqimeve.

Maria Magjoka tregon: “Burri mė tha: ose mė bėj njė djalė, ose tė pėrzė...”. Dhe Zoti “ia dėrgoi” njė djalė Marie Magjokės, e cila i pėrket pakicės katolike nė Shqipėri, ku, sipas fesė, aborti ėshtė i ndaluar, por nė Mirditė pėrparėsi ka tradita shqiptare dhe jo apelet e Vatikanit. Familja Magjoka jeton nėn njė kulm me njė lopė dhe me njė dhi. Nėnė Maria thotė: “Vajzat martohen...”. Domethėnė: largohen nga shtėpia, nuk kanė vlerė, sipas saj. Djali, ndėrkaq, mbetet nė shtėpi.

Imazhi dhe gjumi

Ē’tė thuhet pas gjithė kėtyre raportimeve nė mediet gjermane?

Sė pari: imazhi i Shqipėrisė nė Evropėn Perėndimore vazhdon tė jetė i keq.

Sė dyti: ky imazh pėrfshin edhe shqiptarėt jashtė Shqipėrisė pėr shkak se “jemi njė” sa i pėrket barbarisė dhe primitivizmave.

Sė treti: ky imazh zor se do tė ndryshojė me politikanė qė prioritet e kanė mbajtjen e pushtetit me ēdo mjet dhe jo punėn e pėrditshme pėr emancipimin dhe zhvillimin e shoqėrisė.

Numėrimi mund tė shkojė deri nė pafundėsi.

Ėshtė koha qė shqiptarėt e zgjuar tė zgjohen nga gjumi.

Atėherė sundimtarėt e vendit nuk do tė kenė mundėsi tė flasin pėr “njė mijė qengja”, tė cilėt do tė theren pėr 100-vjetorin e Pavarėsisė, as nuk do tė pėrgatiten torta tė mėdha – “550 metra katrorė”, pra mė tė gjera se krahėt e avionit “Boeing 747”.

halla e madhe
15-03-13, 15:21
Kesi heri per 8Mars grate qe jetojne ne Ostfolt te Norvegjise mblodhen 9700kr per fondin perkujtimor te Leila Selacit.Keto mjete i dedikohen fshatit te femijve te Prishtines, me beri pershtypje kjo sjellje me karakter humanitar,JU LUMTE!!!!:smile:

Kalimero
15-03-13, 18:17
Kesi heri per 8Mars grate qe jetojne ne Ostfolt te Norvegjise mblodhen 9700kr per fondin perkujtimor te Leila Selacit.Keto mjete i dedikohen fshatit te femijve te Prishtines, me beri pershtypje kjo sjellje me karakter humanitar,JU LUMTE!!!!:smile:

mus t'bon purshtipje pur qato ,po hade kruju ere ti, qy :biggrin::biggrin:

halla e madhe
16-03-13, 10:01
mus t'bon purshtipje pur qato ,po hade kruju ere ti, qy :biggrin::biggrin:


..shish ky terzemeni i "pulave":biggrin: mos dil jasht temes,t'fshini netlla!:eek:

Zero Cool
08-03-14, 20:08
Urime 8 Marsi


https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/t1/1902792_612462142155628_1531587026_n.jpg

vjeshta
09-03-14, 13:05
http://1.bp.blogspot.com/_vUjy5Kk7mVY/Re7y1Dt0C-I/AAAAAAAAAYo/v324tYl96_c/s1600/8%2BMarsi.GIF

Zero Cool
12-03-14, 16:52
8 Marsi - Femrat shqiptare harbohen me djem afrikanė nė Tiranėhttp://www.knninfo.com/repository/images/8-marsi.jpgĖshtė bėrė traditė nė Tiranė qė pėr festėn e 8 Marsit organizohen festa pėr gra, ku djem tė rinj zhvishen dhe kėrcejnė pėr kėnaqėsinė e tyre. Ky fenomen ėshtė vėrejtur nga Gazeta Shqip dhe ata sot kanė sjell njė shkrim tė para njė viti qė flet pėr kėtė, tashmė, traditė nė kryeqytetin shqiptar.http://www.knninfo.com/repository/images/8-mars1.jpgKa filluar tashmė tė bėhet traditė tek njė kategori grash, festimi i 8 marsit shoqėruar me striptizė mashkullore, nė disa pub-e tė Tiranės. Lajmet pėr harbimin femėror mbi trupa tė zhveshur muskulozė meshkujsh, shpesh-herė afrikanė, tashmė nuk habisin mė askėnd, ndonėse shumė gjėra vijojnė tė bėhen nėn zė, pa u shfaqur haptazi nė ekran.http://www.knninfo.com/repository/images/8-mars2.jpgPronarėt e njė pub-i diku nė qendėr tė Tiranės, tė cilėt nuk kanė dėshirė tė identifikohen (mė shumė pėr tė ruajtur “sekretin” e klientelės, e cila i shmanget emrave tė pub-eve tė mirėnjohur pėr kėtė kulturė festimi) na thonė se ka disa vite qė organizojnė festa tė tilla. Shumė prej klienteve, preferojnė lokalin e tyre, pasi pėrgjithėsisht ai nuk ka bujėn e tė tjerėve, nė organizimin e festave tė tilla dhe ka shumė vajza dhe gra qė nuk duan tė identifikohen si frekuentuese tė lokaleve tė striptizės. Ata madje thonė se, nė mjaft raste, gratė shoqėrohen nga tė fejuarit apo bashkėshortėt e tyre, deri nė derėn e lokalit, pa ditur asgjė se ēfarė ndodh brenda. Prania mashkullore gjatė kėsaj nate ėshtė rreptėsisht e ndaluar, pėrveē asaj tė balerinėve qė ofrojnė mashkulloritetin e tyre si objekt argėtimi pėr klientelėn femėrore. Pronarėt thonė se njė ritual i preferuar i festės ėshtė momenti kur klientet hedhin para mbi trupat e striptistėve, pėr t`i pastruar mė pas me gjuhė, gjė qė ndez maksimalisht ekstazėn e audiencės. Siē pohojnė ata, pak nga tė pranishmit mbesin pa e provuar kėtė.http://www.knninfo.com/repository/images/8-mars3.jpgRealiteti televiziv

Ndėrkohė, ekranet televizive, gjatė tė gjithė programacionit tė tyre na bombardojnė mėrzitshėm me zėra grash feministe tė cilat gjejnė rastin pėr tė akuzuar shoqėrinė shqiptare pėr dhunėn ndaj grave, diskriminimin e tyre nė shumė hapėsira, mungesėn e lirisė sė tyre dhe patriarkalitetin e shoqėrisė shqiptare, gjėra kėto, tė stėrthėna e stėrprėsėritura prej vitesh.


http://www.knninfo.com/repository/images/8-mars5.jpgAktorėt e kėtij debati, vijojnė tė rikonsumojnė tė njėjtėn retorikė, tė stimuluar nga projekte OJQ-shė dhe fondet e huaja qė arrijnė tė vjelin, pa konsideruar transformimet reale dhe polarizimet e prodhuara nė kushtet e njė modernizimi televiziv, si ai qė po ndodh nė Shqipėri.
Kontrastet po bėhen gjithnjė e mė tė thella. Ndėrkohė qė gruaja shqiptare po bėhet subjekt i konsumit erotik, duke u shfrytėzuar shpesh barbarisht, me dhe pa vetėdijen e saj, ajo gjithashtu ėshtė subjekt i ushtrimit tė prepotencės mashkullore, duke pėrfunduar deri nė drama rrėnqethėse. Kronikat e zeza ushtojnė nga raste tragjike tė pėrditshme qė shpesh tejkalojnė edhe fantazinė eskiliane.http://www.knninfo.com/repository/images/8-mars6.jpghttp://www.knninfo.com/repository/images/8-mars7.jpgAutoritetet e mendimit, nuk kanė arritur tė gjejnė njė gjuhė tė arsyeshme, pėr tė trajtuar problemet e kėsaj shoqėrie, nė mėnyrė tė matur e tė balancuar. Ata vijojnė tė mbesin nė suazėn e denoncimit tė patriarkalitetit, pa kuptuar se problematika qėndron pikėrisht nė mėnyrėn sesi dy botė tė mėdha, moderniteti dhe tradita, pėrplasen pėrdhunshėm nė ēdo qelizė familjare, nė njė klimė tė tillė ēmendurie intolerance dhe agresiviteti. Askush nuk pėrpiqet tė gjejė njė gjuhė ekuilibri nė kėtė mjedis, por gjithsekush synon tė mbajė flamujt e revolucionit, tė cilėt nė fakt, mė shumė sesa transformimet e vėrteta shoqėrore, synojnė fitoret e vogla, ideologjike, politike, e mbi tė gjitha, financiare.http://www.knninfo.com/repository/images/8-mars8.jpgBurra tė shfrytėzuar
Feministet, kanė akuzuar shpesh pėrhapjen e pornografisė dhe industrisė erotike si diskriminim qė u bėhet grave. Teksa fillimisht feminizmi e ka parė lirinė seksuale si ēlirim tė gruas, duke konsideruar seksin si shkakun nėpėrmjet tė cilit vargojnė gjinorė kanė rėnduar mbi tė, tashmė shumė prej tyre denoncojnė rritjen e shfrytėzimit qė ka rezultuar prej industrisė sė seksit, prej tė cilės pėrfitojnė thuajse gjithmonė burrat.http://www.knninfo.com/repository/images/8-mars9.jpgNga ky kėndvėshtrim, ka njė natė nė pub-et e Tiranės kur tė shfrytėzuarit janė tashmė burrat, e sidomos, zezakėt. Duket se kemi tė bėjmė me trafikim tė burrave nga perėndimi, si objekt i stimulimit vizual tė oreksit seksual femėror. Situata ėshtė njė pėrmbysje simetrike e tė gjitha stereotipeve gjinore, seksuale e qytetėrimore. Kjo ndoshta ėshtė e vetmja fitore e njė lufte joserioze pėr tė tė drejtat e grave nė shoqėrinė shqiptare: njė fitore qė mė shumė tė djeg me ironinė e vethttp://www.knninfo.com/repository/images/8-mars_1.jpg