PDA

View Full Version : Sekreti i durimit


GENNTI
06-03-07, 23:20
Thuhet se durimi<toleranca>eshte baza e suksesit ne jete.Po si munde ta gjejme sekretin e durimit nder shqipetar,se dihet qe armikut pereher ja kemi shtri doren e pajtimit.

ju pershendesjuve anetare te forumit

rilinda
11-03-07, 05:03
Thuhet se durimi<toleranca>eshte baza e suksesit ne jete.Po si munde ta gjejme sekretin e durimit nder shqipetar,se dihet qe armikut pereher ja kemi shtri doren e pajtimit.

ju pershendesjuve anetare te forumit

Rezultati mė i lartė i shkollimit ėshtė toleranca!
Nuk jam e pajtimit se te shqiptarėt ekziston toleranca e plotė. Nga natyra jemi gjakėnxehtė. E kėtė na vėrtetojnė luftėrat shekullore dhe qėndrimi stoik i shqiptarėve. Po tė ishte ashtu siē thua ti se " Armikut pėrherė ja kemi shtri dorėn e pajtimit", tokat shqiptare do tė ishin edhe mė tė copėtuara se qė janė tani. Dihet qėndrimi i shqiptarėve dhe e mbaj mend,e kam dėgjuar se kur shqiptarėve u kėrkohej qė t'i dorėzonin armėt, ata pėrgjigjeshin "Hajdeni merrni" ose "urdhėroni". Gjithmonė damari i mbrojtjes sė kombit ka qenė i gatshėm qė tė nė pėlcasė. Fakt i kohėve tė fundit ėshtė edhe "Lėvizja vetėvendosje". A mos shtrierje dore janė bėmat e kėsaj lėvizje!?!
Si tolerancė shqiptare e pėrmendur edhe ndėr popujt tjerė ėshtė toleranca fetare. Shqiptarėt gjithmonė i ka bashkuar identiteti kombėtar. E ky identitet u shfaq te shqiptarėt mė herėt se te kombet europjane. Siē dihet proēesi i formimit tė kombit shqiptar u formua te arbėrit, pra nė Mesjetė dhe u pėrsos pas vdekjes sė Skėnderbeut, pikėrisht nė shekujt XVII-XVIII Kurse kombeve europjane iu desh tė prisnin revolucionin francez dhe shfaqjen e romantizmit pėr tu bashkuar rreth identitetit kombėtar.


p.s. nuk ma merr mendja se kjo temė e ka vendin kėtu, te THASHETHEMET!