PDA

View Full Version : Si e ndriqoj Boten e posaqerisht Evropen feja Islame ?


hasanmehmeti
08-03-07, 02:20
selamualejkum musliman

Duke pasur parasysh rolin e pashmangshem dhe te rendesishem te fese Islame ne vetedijesimin e evropes dhe botes ne pergjithesi vije edhe deri tek hapja e kesaj teme , ku edhe vete te krishteret(shkenctaret) pranojne ndihmen e paevitueshme qe ata i kane marrur nga Shkenctaret e besimit Islam ne zbulimet shkencore .Sa qe shume zbulime qe sot njihen si zbulime greke apo me vone krishtere ne evrope jane vjedhur nga librat shkencore Islame qe ata(evropianet) i kane pervetesuar qe gjoja ata vet i kane zbuluar, por e verteta flet ndryshe.

I tille eshte edhe programmi ne gjuhen gjermane Welt der Wunder i mbajtur me 16,10,2006 ne njerin nga televizionet me te shikuara ne gjuhen Gjermane RTL2.Tema eshte emeruar me emrin Das geheime Wissen des Islam(dija e fshehur e Islamit).

Kete programm mund ta shifeni nen kete linke:

http://video.google.com/videoplay?docid=-378893905711837172&hl=de


Historiant e njohur flasin per shpifjet ndaj muslimaneve qe ndriquan evropen para shume shekujsh. Me gjersisht, mund te shikoni faktet se si te krishteret i kane vjedhur librat e muslimaneve per te ndertuar, rregulluar, punuar si muslimanet sepse ishin aq te pasur ne ate kohe me dije dhe gjithqka“.

selamualejkum musliman
Hasani

Pilati
08-03-07, 03:36
Sikur te ishin te menqur muslimanet nuk i kishin dhen diturit e veta Evropes e as botes, por i kishin ruajtur per vete. Budallenjte prej qe e shperndan diturin e vet ne Evrope i honger dreqi e kurr me nuk diten per vete. Kan mbet edhe sot e kesaj dite si ateher kur dijen e vet ja shperndan botes. Sigurisht Allahu u zemrua pse ata ja dhan te krishterve dijen qe ai ja u kishte dhen atyre, dhe si la kurr me me i qel syte.
Edhe ti Hasano mos u mundo me e binde dikend se je i menqur se shpejt e ngjall zemerimin e Allahut e te kthen prap me shku me i rujte ballicat.

SoKoLi-i-Maleve
08-03-07, 05:43
selamualejkum musliman

Duke pasur parasysh rolin e pashmangshem dhe te rendesishem te fese Islame ne vetedijesimin e evropes dhe botes ne pergjithesi vije edhe deri tek hapja e kesaj teme , ku edhe vete te krishteret(shkenctaret) pranojne ndihmen e paevitueshme qe ata i kane marrur nga Shkenctaret e besimit Islam ne zbulimet shkencore .Sa qe shume zbulime qe sot njihen si zbulime greke apo me vone krishtere ne evrope jane vjedhur nga librat shkencore Islame qe ata(evropianet) i kane pervetesuar qe gjoja ata vet i kane zbuluar, por e verteta flet ndryshe.

I tille eshte edhe programmi ne gjuhen gjermane Welt der Wunder i mbajtur me 16,10,2006 ne njerin nga televizionet me te shikuara ne gjuhen Gjermane RTL2.Tema eshte emeruar me emrin Das geheime Wissen des Islam(dija e fshehur e Islamit).

Kete programm mund ta shifeni nen kete linke:

http://video.google.com/videoplay?docid=-378893905711837172&hl=de


Historiant e njohur flasin per shpifjet ndaj muslimaneve qe ndriquan evropen para shume shekujsh. Me gjersisht, mund te shikoni faktet se si te krishteret i kane vjedhur librat e muslimaneve per te ndertuar, rregulluar, punuar si muslimanet sepse ishin aq te pasur ne ate kohe me dije dhe gjithqka“.

selamualejkum musliman
Hasani


Mjerisht per ty se faktet historike dhe shkencataret flasin ndryshe nga proppagandat tua.

Albanian eX|PerT
08-03-07, 12:04
...!!!!!

Kur Avicena (Iben Sina), apo te tjeret... kane formuar ligjet e mjekesise,... Europianet kane qene duke e bere gjumin me kafshet e tyre ne ahėr...!!!

albanian,

hasanmehmeti
08-03-07, 14:46
selamualejkum musliman

Pilati:

Sikur te ishin te menqur muslimanet nuk i kishin dhen diturit e veta Evropes e as botes, por i kishin ruajtur per vete. Budallenjte prej qe e shperndan diturin e vet ne Evrope i honger dreqi e kurr me nuk diten per vete. Kan mbet edhe sot e kesaj dite si ateher kur dijen e vet ja shperndan botes. Sigurisht Allahu u zemrua pse ata ja dhan te krishterve dijen qe ai ja u kishte dhen atyre, dhe si la kurr me me i qel syte.
Edhe ti Hasano mos u mundo me e binde dikend se je i menqur se shpejt e ngjall zemerimin e Allahut e te kthen prap me shku me i rujte ballicat.


nuk ja kan dhene muslimanet , po ia kan vjedhe te krishteret se jane te dalluar per dukuri negative edhe hajni po ashtu.Sa per mu qka ke shku , une skam ru kurr ballica , po edhe me i ru nuk eshte gje , me mire me i ru ato se me nejt me gjithkend.Edhe une nuk flas ne ate emison me duket , krejt jane te krishtere.:biggrin:

shnet
hasani

selamualejkum musliman

hasanmehmeti
08-03-07, 14:53
selamualejkum musliman

O Sokol na rrnofsh sa malet he:

Mjerisht per ty se faktet historike dhe shkencataret flasin ndryshe nga proppagandat tua.

Po ata qe e kan majten ate emision nuk jane musliman ore qorr, po ty inati nuk te len me i marre vesh gjerat , edhe pse ata jane te krishtere e kane pranu se shkencen e kan vjedhe prej muslimaneve .Ndegjoje diku nga minuta 35-37 te tregon ai i krishteri shkenctar atu se si muslimanet ne ate kohe kan pasur ujesjells ndersa te krishteret skan pas ven ku me fjete sa qe edhe kur kan ecen iu eshte dashur me Qizme te ecinin nga fcesi(m...) i tyre qe e kan bere vend e pavend.

Ik ore se ato histori qe i lexon ti jane te atyre inaqoreve te kishes qe edhe sot mendojne se toka eshte e rrafshet.

Duhet te pranosh te verteten edhe pse te djeg ndojher.

selamualejkum musliman

Murgesha
08-03-07, 16:07
Tema: Si e ndriqoj Boten e posaqerisht Evropen feja Islame ?

Kėsaj i thon ndriqo tė tjerėt e vet rri nė errėsirrė.

Albanian eX|PerT
08-03-07, 17:00
Tema: Si e ndriqoj Boten e posaqerisht Evropen feja Islame ?

Kėsaj i thon ndriqo tė tjerėt e vet rri nė errėsirrė.
Kesaj fjales suaj, i thone njesoj, sikur ceshtjes sone, qe gjindet tek firma ime.

Gjuha shqipe, eshte nena e te gjitha gjuheve,... ndersa ajo sot injorohet nga vet shqiptaret...!!!

albanian,

ps. Nese nuk e ke, nuk d.m.th. se s'eshte...!!! Nese s'e beson, nuk d.m.th. se nuk ekziston...!!! Mos te harrojme kete...!!!

Myslimanet kane bere te gjitha shkencat... porse ja qe mizoret gjithemone mundoheshin te ia zhduknin punen e tyre...!!

Murgesha
08-03-07, 17:15
Kesaj fjales suaj, i thone njesoj, sikur ceshtjes sone, qe gjindet tek firma ime.

Gjuha shqipe, eshte nena e te gjitha gjuheve,... ndersa ajo sot injorohet nga vet shqiptaret...!!!

albanian,

ps. Nese nuk e ke, nuk d.m.th. se s'eshte...!!! Nese s'e beson, nuk d.m.th. se nuk ekziston...!!! Mos te harrojme kete...!!!

Myslimanet kane bere te gjitha shkencat... porse ja qe mizoret gjithemone mundoheshin te ia zhduknin punen e tyre...!!


Pa lexo edhe ti pak firmėn time e besoj se kuptohemi pastaj.:biggrin:

LOJETARI
08-03-07, 17:17
Pa lexo edhe ti pak firmėn time e besoj se kuptohemi pastaj.:biggrin:

Lexone ju tė dytė edhe timen hahahahahaha:tongue: :biggrin:

Albanian eX|PerT
08-03-07, 17:18
Porse,... Horodoti, babi i historise, na mesoi se: "Historija te tregon per te kaluaren, qe ta mesosh te tashmen, (e qe ne nje mase te caktuar) ta shohesh te ardhmen...":wink:

rrespekte

SoKoLi-i-Maleve
09-03-07, 05:37
selamualejkum musliman

O Sokol na rrnofsh sa malet he:

Po ata qe e kan majten ate emision nuk jane musliman ore qorr, po ty inati nuk te len me i marre vesh gjerat , edhe pse ata jane te krishtere e kane pranu se shkencen e kan vjedhe prej muslimaneve .Ndegjoje diku nga minuta 35-37 te tregon ai i krishteri shkenctar atu se si muslimanet ne ate kohe kan pasur ujesjells ndersa te krishteret skan pas ven ku me fjete sa qe edhe kur kan ecen iu eshte dashur me Qizme te ecinin nga fcesi(m...) i tyre qe e kan bere vend e pavend.

Ik ore se ato histori qe i lexon ti jane te atyre inaqoreve te kishes qe edhe sot mendojne se toka eshte e rrafshet.

Duhet te pranosh te verteten edhe pse te djeg ndojher.

selamualejkum musliman
Vetem nji gja ke harrue me cek se ata shkencatar dhe dijetar ishin ne Egjypt apo ne afriken veriore me shum shekuj para se te linte Islami, dhe me ardhjen e islamit ata mabruan,bashk me bibliotekat e Aleksandris dhe me shkollat e asaj kohe.Fillozofet e dijetaret ne afriken veriore kan lulezue qe nga Perhapja e Aleksandrit( Lek's Madh) dmth e kultures Helene, Ashtu qe tue u mundue me dhen lavd aty ku nuk i perket ti po i padit.Ne Europ mbas vitit 450 fillojn ardhjet(barbarve) e fiseve te ndryshme nga azija,qe djegun e shkatrrojn shumicen e europes mesme dhe perendimore ( italin,francen,gjermonin dhe panonin me gjith shumicen e Ilirikut) e duhen edhe 5 shekuj tjer deri sa gradualisht kta barbar zbuten e kulturohen qe europa e mesme dhe perendimore me fillue prap nji jete te rregullt,ashtu qe kur fillon me pershkrua diqka ose pershkruaje te verteten ose ma mire mos ja nis,se mbet gjysmak.

SoKoLi-i-Maleve
09-03-07, 05:41
selamualejkum musliman

O Sokol na rrnofsh sa malet he:

Po ata qe e kan majten ate emision nuk jane musliman ore qorr, po ty inati nuk te len me i marre vesh gjerat , edhe pse ata jane te krishtere e kane pranu se shkencen e kan vjedhe prej muslimaneve .Ndegjoje diku nga minuta 35-37 te tregon ai i krishteri shkenctar atu se si muslimanet ne ate kohe kan pasur ujesjells ndersa te krishteret skan pas ven ku me fjete sa qe edhe kur kan ecen iu eshte dashur me Qizme te ecinin nga fcesi(m...) i tyre qe e kan bere vend e pavend.

Ik ore se ato histori qe i lexon ti jane te atyre inaqoreve te kishes qe edhe sot mendojne se toka eshte e rrafshet.

Duhet te pranosh te verteten edhe pse te djeg ndojher.

selamualejkum musliman


Edhe nji gja ke harrue me potencue,qe arabet ishin aq te zhvilluem sa qe fluturonin me aeroplana dhe helikoptera( me sexhade) lol.dy mij vjet pa i shpikun bota tjeter.,na knaqe,,po ata skan uj e uje sjellsa as sot e jo ma atehere.

SoKoLi-i-Maleve
09-03-07, 05:43
Tema: Si e ndriqoj Boten e posaqerisht Evropen feja Islame ?

Kėsaj i thon ndriqo tė tjerėt e vet rri nė errėsirrė.Ne andrrra te disave,qe i ka zen buka e elbit me egjer.

SoKoLi-i-Maleve
09-03-07, 05:45
Porse,... Horodoti, babi i historise, na mesoi se: "Historija te tregon per te kaluaren, qe ta mesosh te tashmen, (e qe ne nje mase te caktuar) ta shohesh te ardhmen...":wink:

rrespekte


Sigurisht edhe ky ishte(arab) Islam po?????

hasanmehmeti
09-03-07, 05:46
selamualejkum musliman

O ty te ka mbulu urrejtja , kete urrejtje as ne vatikan nuk e gjan (e gjan edhe ma te madhe po ata e mshefin) se le ne gjermani;

Vetem nji gja ke harrue me cek se ata shkencatar dhe dijetar ishin ne Egjypt apo ne afriken veriore me shum shekuj para se te linte Islami, dhe me ardhjen e islamit ata mabruan,bashk me bibliotekat e Aleksandris dhe me shkollat e asaj kohe.Fillozofet e dijetaret ne afriken veriore kan lulezue qe nga Perhapja e Aleksandrit( Lek's Madh) dmth e kultures Helene, Ashtu qe tue u mundue me dhen lavd aty ku nuk i perket ti po i padit.Ne Europ mbas vitit 450 fillojn ardhjet(barbarve) e fiseve te ndryshme nga azija,qe djegun e shkatrrojn shumicen e europes mesme dhe perendimore ( italin,francen,gjermonin dhe panonin me gjith shumicen e Ilirikut) e duhen edhe 5 shekuj tjer deri sa gradualisht kta barbar zbuten e kulturohen qe europa e mesme dhe perendimore me fillue prap nji jete te rregullt,ashtu qe kur fillon me pershkrua diqka ose pershkruaje te verteten ose ma mire mos ja nis,se mbet gjysmak.


Une nuk kam harru se une asgje nuk kam fol o Malosh , po ata e kan thane njerezit e kryqit , po te mos ishte Islami qysh ne ate kohe njerezeve iu eshte dashte me hec me qizme neper toke se krejt token e kan flliq prej fcesit(m...) sa qe edhe qizmet i kan lidhe mandej tek gjuri me Lidhesa per mos i hy brenda ne kemb :biggrin: :tongue: :tongue:
E po te mos kishte shku islami ateher ne evrop sot flliqnia e vatikanit kish mrri 5 metra.

hahaha na myte krejt me shkrime je ban qetash ma i keq se ai psikopati .


selamualejkum musliman

hasanmehmeti
09-03-07, 06:39
Si e ndryshojė Islami mjekėsinė
Mjekėt dhe dijetarėt Arab lėvruan bazat e mjekėsisė praktike nė Evropė.

Nė njė kohė civilizimi Islam u pėrhap qė nga India nė lindje e deri nė Oqeanin Atlantik nė perėndim. Ndėrtesat nė Andaluzi siē ėshtė Alhambra nė Granadė, Mezkuita nė Kordoba, dhe Xhiralda ne Sevilė na kujtojnė civilizimin e lashtė arkitektural tė mbetur nė Evropėn Perėndimore. Pak pėr tė kujtuar, megjithatė, nė mes tė viteve 800 dhe 1450
1 civilizimi Islam kishte njė ndikim tė madh nė shkencėn, teknologjinė dhe mjekėsinė Perėndimore. Siē u argumentua kėtė muaj nė Institucionin Mbretėrorė (Royal Institution) nė Londėr, bota Perėndimore e sotme do tė dukej shumė mė e ndryshme pa trashėgimin e dijetarėve Muslimanė nė Bagdad, Kajro, Kordoba e gjėkundi.2

Me pėrhapjen e Islamit pėrgjatė Gadishullit Arabik e deri ne Siri, Egjipt dhe Iran u themeluan njė varg civilizimesh dhe qendra tė studimeve. Dijetarėt arab pėrkthyen njė numėr tė madh tė punimeve filozofike dhe shkencore nga gjuhėt Greke, Siriane (gjuhė e dijetarėve Krishterė tė lindjes), Pahlavi (gjuhė e pėrdorur nga dijetarėt Iranian gjatė kohės para Islame), dhe nga Sanskrishtja nė Arabisht. Njė proces i tillė i pėrkthimeve arriti kulmnacionin e tij me themelimin e institucionit “SHTĖPIA E MENĒURISĖ” (Bait-ul-Hikma) nė vitin 830 nė Bagdad nga Kalifi Abasit Al-Mamun. Kjo bėri qė arabishtja tė bėhet gjuha shkencore mė e rėndėsishme pėr shumė shekuj me radhė dhe e cila njėherit arriti tė ruajė dhe thithė diturinė qė mund tė humbisej pėrgjithmonė.
Sikurse me asimilimin dhe shpėrndarjen e diturisė nga kulturat e ndryshme, dijetarėt Arab arritėn suksese tė mėdha ku edhe pėrvetėsuan njė numėr tė madh tė rėndėsishme tė pėrparime shkencore dhe teknologjike si nė matematikė, astronomi, kimi, metalurgji, arkitekturė, tekstil dhe agrokulturė. Teknikat e arritura siē janė distilimi, kristalizimi dhe pėrdorimi i alkoolit si njė mjetė antiseptik janė ende nė pėrdorim.
Mjekėt dhe dijetarėt Arab lėvruan bazat e mjekėsisė praktike nė Evropė. Para periudhės Islame, kujdesi mjekėsorė nė mėnyrė tė madhe mundėsohej nga priftėrinjtė nėpėr sanatoriume dhe anekse tė tempujve. Spitalet kryesore Arabe ishin qendra tė edukimit mjekėsorė dhe arritėn tė njoftojnė shumė nga konceptet dhe strukturat tė cilat ne i shohim nė spitalet moderne, siē janė pavonet e ndara veēmas pėr meshkuj dhe pėr femra, higjiena personale dhe institucionale, historiku i shėrbimeve mjekėsore, barnatoret etj.
Ibn El Nafis njė mjek i shekullit tė 13-tė, pėrshkroi Qarkullimin Pulmonar (qarkullimi i gjakut nga zemra nė mushkėri) mė shumė se 300 vite para Uilliam Harveit 3.

Kirurgu Ebu El Kasim El Zahraui shkroi librin Tasrif, i cili u pėrkthye nė gjuhėn Latine dhe arriti tė bėhet udhėheqės nėpėr universitetet Evropiane gjatė kohės sė pas Mesjetės. El Zahraui ishte po ashtu njė patolog, i cili pėrshkroi Hidrocefalusin dhe sėmundjet e tjera kongjenitale gjithashtu edhe zhvillimin e teknologjive kirurgjike siē janė qepjet e zorrės 4,5. Disa e pėrshkruajnė El Razin (Rhazes) i cili lindi me 865, si njė nga mjekėt mė tė mėdhenj tė botės Islame. Ai shkroi librin Kitab Al-Mansuri (nė Latinisht Liber Almartsoris), njė libėr shkollorė 10 volumesh rreth mjekėsisė Greke 6, dhe po ashtu i botuar rreth Li-sė dhe Fruthit. Tekstet e tija vazhduan tė ribotohen deri ne shekullin e 19-tė. Tekstet mjekėsore tė Ibn Ruzhdi (Averroes) po ashtu u pėrdorėn anembanė universiteteve tė Evropės.
Ibn Sina (Avicena) nė Perėndim ishte njohur si “princ i mjekėve”. Sintezat e tij rreth mjekėsisė Islame, al-Qanun fi'l tibb (Kanuni i Mjekėsisė), pėr shumė shekuj ishte autoriteti final nė ēėshtjet mjekėsore nė Evropė. Megjithėse Ibn Sina arriti pėrparim tė madh nė Farmakologji dhe nė praktikat klinike, me sa duket kontributi mė i madh i tij ka qenė nė filozofinė e mjekėsisė. Ai arriti tė krijojė njė sistem tė mjekėsisė qė ne sot do ta quajmė holistik dhe nė tė cilin faktorėt fizik dhe psikik, ilaēet, dhe dietat ishin kombinuar pėr shėrimin e pacientit.7

Pėrfundimisht, civilizimi Islam i ndėrtuar nga Arabėt morri tatėpjetėn. Nė lindje, lindėn shumė fuqi tė reja: sė pari Mongolėt, tė cilėt nė 1258 shkretuan Bagdadin, qytetin mė tė madh Arab tė asaj kohe, dhe mė vonė Turqit Osman, tė cilėt sollėn pjesė tė mėdha tė botės Arabe nė pamjen e njė perandorie tė re nė shekullin 14tė e tutje. I dobėsuar nga mosmarrėveshjet e brendshme dhe konfliktet civile, me tė arritur tė shekullit 14-tė shumica e qyteteve Islame tė Spanjės u pushtuan nga armatat Krishtere. Granada, shteti i fundit Islam nė Spanjė, iu dorėzua Spanjollėve me 1492, ku udhėheqėsi i saj Boabdil u arratis nė Afrikėn Veriore.8

Pėrcjellja e teknologjisė dhe ideve nga bota Islame tek ajo Perėndimore u ngadalėsua dhe nė 600 vitet e fundit ndryshojė kahjen. Akademikėt dhe politikanėt ende debatojnė arsyet dhe pasojat e rėnies sė shkencės dhe teknologjisė Islame. Megjithatė, trashėgimia e civilizimit Islam qėndron me ne pėr tė bėrė tė mundur rilindjen shkencore dhe kulturore tė Evropės.9

Azim Mexhid, profesor i kujdesit primar
Departamenti i Kujdesit Primar dhe Mjekėsisė Sociale, Fakulteti i Mjekėsisė Imperial College, Londėr W6 8RP
([email protected] ac.uk )
Pėrktheu: Asdren ZAJMI


Referencat
1. HRH Prince of Wales. Islam and the West: speech at Oxford Centre for Islamic Studies, 1993. www.princeofwales. gov.uk/speeches/ religion_ 27101993. html (accessed 3 Dec 2005).
2. Drabu R, Nanji A, Greenfield S. Science and learning in Islam—a shared legacy. Royal Institution of Great Britian, London, 1 December 2005.
3. Soubani AO, Khan FA. The discovery of the pulmonary circulation revisited. www.kfshrc.edu. sa/annals/ 152/mh9422ar. html (accessed 3 Dec 2005).
4. Aschoff A, Kremer P, Hashemi B, Kunze S. The scientific history of hydrocephalus and its treatment Neurosurg Rev 1999;22: 67-93.[CrossRef][ISI][Medline]
5. Al-Hassani STS. Thousand years of missing history. Manchester: Foundation for Science, Technology and Civilisation, 2004.
6. Van Alphen J, Aris A. Oriental medicine: an illustrated guide to the Asian arts of healing. London: Serindia, 2003.
7. Ėear A, Geyer-Kordesch J, French R. Doctors and ethics: the historical setting of professional ethics. Rodopi: Amsterdam, 1993.
8. Fletcher R. Moorish Spain. London: Phoenix, 2001.
9. Bulliet R. The case for Islamo-Christian civilization. Irvington, NY: Columbia University Press, 2004.


<SPAN lang=SQ style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana">

Preshevar
09-03-07, 15:50
...!!!!!

Kur Avicena (Iben Sina), apo te tjeret... kane formuar ligjet e mjekesise,... Europianet kane qene duke e bere gjumin me kafshet e tyre ne ahėr...!!!

albanian,

Pajtohem me ty,...

N'at kohė.. evropianet se kan dit as per gruan Se qka ėshtė ??? NJERI apo KAFSHĖ ?:confused: ..e le me tutje... kurse tek muslimanet.. grat i kan pas drejtat e tyre plus kan dit shkrim e lexim kur Evropianet... skan dit gjė pos me gJujt derrin e egėr ne mal dhe mu pijav me alkohol..

arton bala
09-03-07, 16:48
nese ka ndonje merite shkencore islami, une them se kjo shkon ne konton e kulturave te vjetra, ne te cilat u shfaq islami, apo te cilat ai me vone i perfshiu. ne rend te pare e kam fjalen per kulturen e vjeter persiane. ne e dijme se edhe aleksandri i madh, i cili vinte nga nje kulture mjaft te zhvilluar shkencorisht (per definicione te asaj kohe) synonte pushtimin e persise, nga e cila i premtonte vetit pasuri materiale dhe shkencore. e tera kjo ndodhte ne shekullin e katert para krishtit, pra perafersisht 11 shekuj para se te shfaqej islami ne bote. me vone kultura persiane ra ne duart e muslimaneve. muslimanet profituan nga kjo kulture per vete, por edhe e shperndane kete pasuri kulture gjetiu.

nuk jam historian, por keshtu e shpjegoj une kontributin shlencor te islamit ne europe.
pra nuk eshte merite tipike e islamit. edhe nuk eshte asgje me speciale sesa zbulimet e grekeve te vjeter, te latineve, te imkasźve, te egjiptianeve, te indianeve e tj. te gjitha keto kultura kane meritat e tyre per shkence.

lexova se muslimanet paskan qene te paret te kene hapur akademi apo univerzitete ne europe (andaluzi). njerezit qe kane keso mendime, deshtojne te na komentojne se si duhet te shihen akademite e grekeve te vjeter (apo latinet). nga keto akademi antike kane dale njerez, formulat e te cileve edhe sot ende jane te pathyera.

sa me religjioz qe jane vendet islamike sot, aq me te mrapambetur jane ne disciplinat e ndryshme shkencore (ne irak njerezit ne vitin 2004 jane mahnitur kur kane degjuar se njeriu ka arritur te ateroj ne hen).

une nuk besoj se ka njerez te cilet prej natyres jane me te afte se tjeret, pa marre parasyshe se cfar konfessioni apo cfar titulli klerik kane keta. por se sa eshte nje shoqeri e perparuar (ne kuptim qe te jete ne gjendje te ofroj zgjedhje adekuate per problemet aktuale) varet nga kushtet qe kjo shoqeri i ofron individit per te zhvilluar aftesite e tija. islami eshte nje nder kulturat me pushtuese te intelektit te njeriut. sa me musliman qe deshiron te jesh, aq me shume tema tabu edhe dogma ta pushtojne intelektin - si burimin e vetem te ideve shkencore.

gazi-de
09-03-07, 18:49
Une mendoje qe shume,edhe Evropa duhet me ju falenderu shume okupimit Arabe ne Spanje...
Ne ate kohe kure Arabet okupuane Spanjen,ata prune me vete shume te mra qe kishin,pore ato te mira i kishine prej Kurani,shkence,matimatike,tehnike e shume gjera tjera,qe per evropjanet ishin enderr dhe fantazi,pore me kohe e kupetuane edhe ata qa do te thote jete.
Normale qe sot shume njerz nuke dojne ta kupetojne ate,sepse gjdo njeri gjithe here deshiron te thote qe une e zbulova sende pa mare parasyshe se qka...
Te kethehem pake mbrapa ne kohen e kishese qe qeveriste ne Evrope,qka mendoni po te ishte ai sistem sote ne Evrope,ku ishime ne Evropejanet dhe qka ishime?qe une i them ty fjale se ku isht Evropa sot...
Ende ishim duke i sose me zjarre femrate rruve,dhe duke i quajture nje pjese te njerzve "dhempira"dhe duke bere sekes me grua tende me tesha veshur,dhe duke then se djelli zillete redhe toke,dhe toka eshte e rrafeshet,dhe nuke ka skaj,apo eshte duke e mbajte ne shpine nje balene e madhe,si shume kushe ne ate kohe ka thene,ky ishte realiteti i Evropes se atehereshme...
E kurse sot ne i shofime gjerate ndryshe,sepse nuke deshirojme te dime ralitetin.
Normale qe ne sot nuke e perjetuame kete realitet,dhe tashe nuke dojme ta kupetojme,siq thashe me heret,sepse te miren dojme te ja lem vetes,mendoje per evropjanet..
Kurse sot shume njerze e shofin Islamen si nje fe radikala,mendoje ne Evrop,dhe perendim,pore per ket jane vete fajtore do qe e quajne vehten musliman,dhe e kane shfrytezu fen Islame pere interesa private,dhe e kane perzi fene me kulture.
Sidomos per femrat eshte veshtire ta kupetojne fene Islame(po bazohna do shkrime ketu siper),Islamin nuke duhet ta shikoshe te Turqit,apo te do shtete arabe,ku femra eshte e shkelure,pore ashtu nuke thote Islami.
Pore ajo eshte nje kulture qe ka egezistu para Islami,apo u ndryshu spsase interesave te njerzve.
Pore i luse,sidomos femrate qe mose ta shikojne kulturen e popujve tjer pore ta shikojne Kuranin,mendoje qe jane te interesuara te dine per Islamin dhe fen muslimane.
E per te tjeret qe kane tjeter fe apo tjeter mendim,edhe per ata eshte veshtire ta kupetojne Islamine,sepse ata jane rrite me nje urrejtje te pa mase sidomos katoliket,dhe ajo urrejtje nuke hiqet lete.
Pore per ta kupetu nje mendim tjeter duhet se pari te e hiqesh urrejtjen,dhe te mendoshe per nje kohe te shkurte qe nuke ke kurfare besimi,dhe ateher do ta kupetoshe ralitetin dhe Islamin.
Ketu flitet shume qe Arabet dhe Islami,kane shume kopjuare prej Grekeve te vjeter apo Egjiptit te lashte...
Ajo eshte normale,sepse jeta dhe zhvillimi i njeriute nuke ja ka filluare preje Muhamedit a.s,pore prej njeriute te pare.
Muhamedi a.s,dhe Kuranin,vetem qe ka ber permisime ne jeten e njerzve,ashtu kane qene edhe librate e me hershme,por ato gjithe her jane ndryshu...
me kaqe nje here....
me respeket gazi-de,,,,,,,,

Albanian eX|PerT
09-03-07, 19:30
Si e ndryshojė Islami mjekėsinė

Mjekėt dhe dijetarėt Arab lėvruan bazat e mjekėsisė praktike nė Evropė.Nė njė kohė civilizimi Islam u pėrhap qė nga India nė lindje e deri nė Oqeanin Atlantik nė perėndim. Ndėrtesat nė Andaluzi siē ėshtė Alhambra nė Granadė, Mezkuita nė Kordoba, dhe Xhiralda ne Sevilė na kujtojnė civilizimin e lashtė arkitektural tė mbetur nė Evropėn Perėndimore. Pak pėr tė kujtuar, megjithatė, nė mes tė viteve 800 dhe 1450
1 civilizimi Islam kishte njė ndikim tė madh nė shkencėn, teknologjinė dhe mjekėsinė Perėndimore. Siē u argumentua kėtė muaj nė Institucionin Mbretėrorė (Royal Institution) nė Londėr, bota Perėndimore e sotme do tė dukej shumė mė e ndryshme pa trashėgimin e dijetarėve Muslimanė nė Bagdad, Kajro, Kordoba e gjėkundi.2

Me pėrhapjen e Islamit pėrgjatė Gadishullit Arabik e deri ne Siri, Egjipt dhe Iran u themeluan njė varg civilizimesh dhe qendra tė studimeve. Dijetarėt arab pėrkthyen njė numėr tė madh tė punimeve filozofike dhe shkencore nga gjuhėt Greke, Siriane (gjuhė e dijetarėve Krishterė tė lindjes), Pahlavi (gjuhė e pėrdorur nga dijetarėt Iranian gjatė kohės para Islame), dhe nga Sanskrishtja nė Arabisht. Njė proces i tillė i pėrkthimeve arriti kulmnacionin e tij me themelimin e institucionit “SHTĖPIA E MENĒURISĖ” (Bait-ul-Hikma) nė vitin 830 nė Bagdad nga Kalifi Abasit Al-Mamun. Kjo bėri qė arabishtja tė bėhet gjuha shkencore mė e rėndėsishme pėr shumė shekuj me radhė dhe e cila njėherit arriti tė ruajė dhe thithė diturinė qė mund tė humbisej pėrgjithmonė.
Sikurse me asimilimin dhe shpėrndarjen e diturisė nga kulturat e ndryshme, dijetarėt Arab arritėn suksese tė mėdha ku edhe pėrvetėsuan njė numėr tė madh tė rėndėsishme tė pėrparime shkencore dhe teknologjike si nė matematikė, astronomi, kimi, metalurgji, arkitekturė, tekstil dhe agrokulturė. Teknikat e arritura siē janė distilimi, kristalizimi dhe pėrdorimi i alkoolit si njė mjetė antiseptik janė ende nė pėrdorim.
Mjekėt dhe dijetarėt Arab lėvruan bazat e mjekėsisė praktike nė Evropė. Para periudhės Islame, kujdesi mjekėsorė nė mėnyrė tė madhe mundėsohej nga priftėrinjtė nėpėr sanatoriume dhe anekse tė tempujve. Spitalet kryesore Arabe ishin qendra tė edukimit mjekėsorė dhe arritėn tė njoftojnė shumė nga konceptet dhe strukturat tė cilat ne i shohim nė spitalet moderne, siē janė pavonet e ndara veēmas pėr meshkuj dhe pėr femra, higjiena personale dhe institucionale, historiku i shėrbimeve mjekėsore, barnatoret etj.
Ibn El Nafis njė mjek i shekullit tė 13-tė, pėrshkroi Qarkullimin Pulmonar (qarkullimi i gjakut nga zemra nė mushkėri) mė shumė se 300 vite para Uilliam Harveit 3.

Kirurgu Ebu El Kasim El Zahraui shkroi librin Tasrif, i cili u pėrkthye nė gjuhėn Latine dhe arriti tė bėhet udhėheqės nėpėr universitetet Evropiane gjatė kohės sė pas Mesjetės. El Zahraui ishte po ashtu njė patolog, i cili pėrshkroi Hidrocefalusin dhe sėmundjet e tjera kongjenitale gjithashtu edhe zhvillimin e teknologjive kirurgjike siē janė qepjet e zorrės 4,5. Disa e pėrshkruajnė El Razin (Rhazes) i cili lindi me 865, si njė nga mjekėt mė tė mėdhenj tė botės Islame. Ai shkroi librin Kitab Al-Mansuri (nė Latinisht Liber Almartsoris), njė libėr shkollorė 10 volumesh rreth mjekėsisė Greke 6, dhe po ashtu i botuar rreth Li-sė dhe Fruthit. Tekstet e tija vazhduan tė ribotohen deri ne shekullin e 19-tė. Tekstet mjekėsore tė Ibn Ruzhdi (Averroes) po ashtu u pėrdorėn anembanė universiteteve tė Evropės.
Ibn Sina (Avicena) nė Perėndim ishte njohur si “princ i mjekėve”. Sintezat e tij rreth mjekėsisė Islame, al-Qanun fi'l tibb (Kanuni i Mjekėsisė), pėr shumė shekuj ishte autoriteti final nė ēėshtjet mjekėsore nė Evropė. Megjithėse Ibn Sina arriti pėrparim tė madh nė Farmakologji dhe nė praktikat klinike, me sa duket kontributi mė i madh i tij ka qenė nė filozofinė e mjekėsisė. Ai arriti tė krijojė njė sistem tė mjekėsisė qė ne sot do ta quajmė holistik dhe nė tė cilin faktorėt fizik dhe psikik, ilaēet, dhe dietat ishin kombinuar pėr shėrimin e pacientit.7

Pėrfundimisht, civilizimi Islam i ndėrtuar nga Arabėt morri tatėpjetėn. Nė lindje, lindėn shumė fuqi tė reja: sė pari Mongolėt, tė cilėt nė 1258 shkretuan Bagdadin, qytetin mė tė madh Arab tė asaj kohe, dhe mė vonė Turqit Osman, tė cilėt sollėn pjesė tė mėdha tė botės Arabe nė pamjen e njė perandorie tė re nė shekullin 14tė e tutje. I dobėsuar nga mosmarrėveshjet e brendshme dhe konfliktet civile, me tė arritur tė shekullit 14-tė shumica e qyteteve Islame tė Spanjės u pushtuan nga armatat Krishtere. Granada, shteti i fundit Islam nė Spanjė, iu dorėzua Spanjollėve me 1492, ku udhėheqėsi i saj Boabdil u arratis nė Afrikėn Veriore.8

Pėrcjellja e teknologjisė dhe ideve nga bota Islame tek ajo Perėndimore u ngadalėsua dhe nė 600 vitet e fundit ndryshojė kahjen. Akademikėt dhe politikanėt ende debatojnė arsyet dhe pasojat e rėnies sė shkencės dhe teknologjisė Islame. Megjithatė, trashėgimia e civilizimit Islam qėndron me ne pėr tė bėrė tė mundur rilindjen shkencore dhe kulturore tė Evropės.9

Azim Mexhid, profesor i kujdesit primar
Departamenti i Kujdesit Primar dhe Mjekėsisė Sociale, Fakulteti i Mjekėsisė Imperial College, Londėr W6 8RP
([email protected] ac.uk )
Pėrktheu: Asdren ZAJMI


Referencat
1. HRH Prince of Wales. Islam and the West: speech at Oxford Centre for Islamic Studies, 1993. www.princeofwales (http://www.princeofwales). gov.uk/speeches/ religion_ 27101993. html (accessed 3 Dec 2005).
2. Drabu R, Nanji A, Greenfield S. Science and learning in Islam—a shared legacy. Royal Institution of Great Britian, London, 1 December 2005.
3. Soubani AO, Khan FA. The discovery of the pulmonary circulation revisited. www.kfshrc.edu (http://www.kfshrc.edu). sa/annals/ 152/mh9422ar. html (accessed 3 Dec 2005).
4. Aschoff A, Kremer P, Hashemi B, Kunze S. The scientific history of hydrocephalus and its treatment Neurosurg Rev 1999;22: 67-93.[CrossRef][ISI][Medline]
5. Al-Hassani STS. Thousand years of missing history. Manchester: Foundation for Science, Technology and Civilisation, 2004.
6. Van Alphen J, Aris A. Oriental medicine: an illustrated guide to the Asian arts of healing. London: Serindia, 2003.
7. Ėear A, Geyer-Kordesch J, French R. Doctors and ethics: the historical setting of professional ethics. Rodopi: Amsterdam, 1993.
8. Fletcher R. Moorish Spain. London: Phoenix, 2001.
9. Bulliet R. The case for Islamo-Christian civilization. Irvington, NY: Columbia University Press, 2004.


<SPAN lang=SQ style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana">
I nderuar ju falemnderit shume per kete material, me te vertete shume akademik!

SoKoLi-i-Maleve
11-03-07, 03:17
selamualejkum musliman

O ty te ka mbulu urrejtja , kete urrejtje as ne vatikan nuk e gjan (e gjan edhe ma te madhe po ata e mshefin) se le ne gjermani;


Une nuk kam harru se une asgje nuk kam fol o Malosh , po ata e kan thane njerezit e kryqit , po te mos ishte Islami qysh ne ate kohe njerezeve iu eshte dashte me hec me qizme neper toke se krejt token e kan flliq prej fcesit(m...) sa qe edhe qizmet i kan lidhe mandej tek gjuri me Lidhesa per mos i hy brenda ne kemb :biggrin: :tongue: :tongue:
E po te mos kishte shku islami ateher ne evrop sot flliqnia e vatikanit kish mrri 5 metra.

hahaha na myte krejt me shkrime je ban qetash ma i keq se ai psikopati .


selamualejkum musliman

Me fal, se mire je ti ,sepse e di qe ste shkon per shtati por ndoshta meson diq,ktu ma se miri na e sqaron me fakte nji Mulslimane qe ka edhe titullin doktor dhe e njef mire Historin,psikologjin dhe kulturen dhe traditat laike dhe fetare Islame,ndegjoje me kujdes dhe ndoshta meson diqka te vertet.
http://www.youtube.com/watch?v=lYB4pG3kHIY
Por amanet per disa minuha hjeke urrejtjen dhe ndigjo e meso te verteten,sasht nga Vatikani por nga Dijetaret Islam.

SoKoLi-i-Maleve
11-03-07, 03:26
Une mendoje qe shume,edhe Evropa duhet me ju falenderu shume okupimit Arabe ne Spanje...
Ne ate kohe kure Arabet okupuane Spanjen,ata prune me vete shume te mra qe kishin,pore ato te mira i kishine prej Kurani,shkence,matimatike,tehnike e shume gjera tjera,qe per evropjanet ishin enderr dhe fantazi,pore me kohe e kupetuane edhe ata qa do te thote jete.
Normale qe sot shume njerz nuke dojne ta kupetojne ate,sepse gjdo njeri gjithe here deshiron te thote qe une e zbulova sende pa mare parasyshe se qka...
Te kethehem pake mbrapa ne kohen e kishese qe qeveriste ne Evrope,qka mendoni po te ishte ai sistem sote ne Evrope,ku ishime ne Evropejanet dhe qka ishime?qe une i them ty fjale se ku isht Evropa sot...
Ende ishim duke i sose me zjarre femrate rruve,dhe duke i quajture nje pjese te njerzve "dhempira"dhe duke bere sekes me grua tende me tesha veshur,dhe duke then se djelli zillete redhe toke,dhe toka eshte e rrafeshet,dhe nuke ka skaj,apo eshte duke e mbajte ne shpine nje balene e madhe,si shume kushe ne ate kohe ka thene,ky ishte realiteti i Evropes se atehereshme...
E kurse sot ne i shofime gjerate ndryshe,sepse nuke deshirojme te dime ralitetin.
Normale qe ne sot nuke e perjetuame kete realitet,dhe tashe nuke dojme ta kupetojme,siq thashe me heret,sepse te miren dojme te ja lem vetes,mendoje per evropjanet..
Kurse sot shume njerze e shofin Islamen si nje fe radikala,mendoje ne Evrop,dhe perendim,pore per ket jane vete fajtore do qe e quajne vehten musliman,dhe e kane shfrytezu fen Islame pere interesa private,dhe e kane perzi fene me kulture.
Sidomos per femrat eshte veshtire ta kupetojne fene Islame(po bazohna do shkrime ketu siper),Islamin nuke duhet ta shikoshe te Turqit,apo te do shtete arabe,ku femra eshte e shkelure,pore ashtu nuke thote Islami.
Pore ajo eshte nje kulture qe ka egezistu para Islami,apo u ndryshu spsase interesave te njerzve.
Pore i luse,sidomos femrate qe mose ta shikojne kulturen e popujve tjer pore ta shikojne Kuranin,mendoje qe jane te interesuara te dine per Islamin dhe fen muslimane.
E per te tjeret qe kane tjeter fe apo tjeter mendim,edhe per ata eshte veshtire ta kupetojne Islamine,sepse ata jane rrite me nje urrejtje te pa mase sidomos katoliket,dhe ajo urrejtje nuke hiqet lete.
Pore per ta kupetu nje mendim tjeter duhet se pari te e hiqesh urrejtjen,dhe te mendoshe per nje kohe te shkurte qe nuke ke kurfare besimi,dhe ateher do ta kupetoshe ralitetin dhe Islamin.
Ketu flitet shume qe Arabet dhe Islami,kane shume kopjuare prej Grekeve te vjeter apo Egjiptit te lashte...
Ajo eshte normale,sepse jeta dhe zhvillimi i njeriute nuke ja ka filluare preje Muhamedit a.s,pore prej njeriute te pare.
Muhamedi a.s,dhe Kuranin,vetem qe ka ber permisime ne jeten e njerzve,ashtu kane qene edhe librate e me hershme,por ato gjithe her jane ndryshu...
me kaqe nje here....
me respeket gazi-de,,,,,,,,


Shkenca sja humb kujt meritat,nese ka pas aq shum njerz te ditun ,lexo librat shkencore dhe historike neper qendrat e kultures dhe shkences qe kan libra ,shkrime dhe analiza te verifikuara nga te gjitha kohnat dhe aty do ti gjejsh,por ama mos na lodh me perralla e propaganda arabe se ata as sot sdin gja per vehte pos me dhunue mendjen dhe lirin e njerzve, e jo ma para 14 shekujve,Lexo dhe ndoshta nxen diq.

hasanmehmeti
12-03-07, 01:20
selamualejkum musliman

O Sokol burri:

Me fal, se mire je ti ,sepse e di qe ste shkon per shtati por ndoshta meson diq,ktu ma se miri na e sqaron me fakte nji Mulslimane qe ka edhe titullin doktor dhe e njef mire Historin,psikologjin dhe kulturen dhe traditat laike dhe fetare Islame,ndegjoje me kujdes dhe ndoshta meson diqka te vertet.
http://www.youtube.com/watch?v=lYB4pG3kHIY
Por amanet per disa minuha hjeke urrejtjen dhe ndigjo e meso te verteten,sasht nga Vatikani por nga Dijetaret Islam.

behu njeher real , ajo nuk ka lidhje me dije Islame , po te kishte dije Islam do kishte se pari mbule. Po pse nuk e shiqove ate anglezin nje film me poshte qka fol , hahahaha qe e ke ma poshte videon :
http://www.youtube.com/watch?v=WKOD26u4MBw&mode=related&search=

je ban edhe ti si me kan i Holliwudit haha ma zi se psiko me video.

Dhe shkrimi jote per gazi_de:
Shkenca sja humb kujt meritat,nese ka pas aq shum njerz te ditun ,lexo librat shkencore dhe historike neper qendrat e kultures dhe shkences qe kan libra ,shkrime dhe analiza te verifikuara nga te gjitha kohnat dhe aty do ti gjejsh

shkenca nuk ja hup po kisha po , po ti as nuk e paske kqyr programin qe e kam pru ne fillim , apo ndoshta nuk e ke kuptu , kur prifti i vjedhi librat e shkenctareve Islam dhe i mshefi dhe pas vdekjes se mbretit e larguan shkenctarin musliman .


hajt me te mira
hasani

selamualejkum musliman

Zero Cool
12-03-07, 11:43
Une nuk kam njohuri a e ka ndriquar islami evropen ma heret dhe ne cilen menyre, por jam dhe jemi deshmitare qe ne kohe te fundit islamistet vertete jan ka e ndriqojne evropen me veprimet e tyre. Mos harroni "ndriqimin" ne Madrid, ne disa vende te Britanise se Madhe etj... Keso lloj ndriqmimesh nuk e di se sa i nevojiten njerezimit, por me siguri islamistet e dijne kete pune me mire dhe me siguri me keso lloj ndriqimesh do te vazhdojne...

Preshevar
12-03-07, 15:22
Une nuk kam njohuri a e ka ndriquar islami evropen ma heret dhe ne cilen menyre, por jam dhe jemi deshmitare qe ne kohe te fundit islamistet vertete jan ka e ndriqojne evropen me veprimet e tyre. Mos harroni "ndriqimin" ne Madrid, ne disa vende te Britanise se Madhe etj... Keso lloj ndriqmimesh nuk e di se sa i nevojiten njerezimit, por me siguri islamistet e dijne kete pune me mire dhe me siguri me keso lloj ndriqimesh do te vazhdojne...
M'fal.. po, a ma shum ka vler jeta e nje spanjolli/britanik,.. apo jeta e nje irakiani/afgan ????

Sa Amerikan vdiqen prej 11 Shtatori ? Sa Irakian ? Sa Afgan ?

Per ty ndoshta... kuptohet ndryshe.. cili shtet eshte me i pasur aty ka vler jeta me shum.. jo Zero-Cool.. gabim je. Kur ke lufta ne kosovė... te kisha pas mundsiii e kisha boe rrafsh me tokė Beogradin e Moskėn... dhe sum kish interesue se qka mendojn pastaj mendimet e njerzve... edhe ktyre.. kur po ju vrahen ter familja... Qka kan me humb me teper ??? Thojn qe Rujuuuu nje njeriut qe ska asgjė per me humb.. se aj ska kon me rrezikue kurse ti qe ke shum ? mund te humbesh shum.

Per me kuptue me se mirti situaten e ktyre luftrave... nuk duhesh me lexue vetem nje gazet.. por 3 a 4-a.. Lexo, anglisht, gjermanisht,. frengjisht edhe spanjollqe n'qoft se din.. pastaj mundesh me bo komparacione dhe mi kuptue kamikazat. E sa ti lexojsh mediat Shqiptare.. gjithmon dot mendojsh kshtu... se mediat shqiptare.. se lodhin fort kryt.. veq e bojn copy/paste n'Fox-News..edhe u kry..

ps: Nuk jan fajtor islamistet. Po okupatoret.

SoKoLi-i-Maleve
13-03-07, 01:23
selamualejkum musliman

O ty te ka mbulu urrejtja , kete urrejtje as ne vatikan nuk e gjan (e gjan edhe ma te madhe po ata e mshefin) se le ne gjermani;


Une nuk kam harru se une asgje nuk kam fol o Malosh , po ata e kan thane njerezit e kryqit , po te mos ishte Islami qysh ne ate kohe njerezeve iu eshte dashte me hec me qizme neper toke se krejt token e kan flliq prej fcesit(m...) sa qe edhe qizmet i kan lidhe mandej tek gjuri me Lidhesa per mos i hy brenda ne kemb :biggrin: :tongue: :tongue:
E po te mos kishte shku islami ateher ne evrop sot flliqnia e vatikanit kish mrri 5 metra.

hahaha na myte krejt me shkrime je ban qetash ma i keq se ai psikopati .


selamualejkum musliman


Ne cilin nga shkrimet ktu ka urrejtje ? ne shkrimin tim apo tendin,dhe cili i permbahet te vertetes ?Nji besimtar kur genjen ban mekat, si dhe urrejtaj asht mekat,kujdes!

pirro
13-03-07, 17:55
Kurgjo nuk e ka ndriqu atehere (ne kohen e okupimit te spanjes) cka asht tuj e ndriqu ne ditet e sotme.

eksperti 1
13-03-07, 18:36
une nuk e di perse u hapni tema te ketilla injoranteve,po a nuk shihni se nuk kane fjalor per dialog por vetem ofendojne,nejse kam thene edhe me pare se nuk i kan fajet ata por feja e tyre KRISHTERIZMI

eksperti 1
13-03-07, 18:40
Po haj te bej edhe une nje pyetje? po cfar i dha krishterizmi njerzise ???.

prostitucion, alkool, droge, vjedhje e cka jo tjeter,e shohim EVROPEN moderne

hasanmehmeti
13-03-07, 21:29
selamualejkum musliman

Malosh:


Ne cilin nga shkrimet ktu ka urrejtje ? ne shkrimin tim apo tendin,dhe cili i permbahet te vertetes ?Nji besimtar kur genjen ban mekat, si dhe urrejtaj asht mekat,kujdes!

Per ke urrejtje ke fjalen ore, apo qfare te pa vertet paska shkrimi ime , ndoshta eshte pak i hiperbolizuar , por krejt atu qe jane ne shkrimin time i kane thene ata Shkenctaret katolik ne videon e pare .Ty ku nuk po te pelqen meselja po ja fut koti duke na akuzu me urrejtje ,genjeshtra etj etj.Qka i ka faj une evropes qe me ate kohe skan pas ku me shkel se kan kry nevojen si Lopa qatu ku i ka ardhen .

hajt shnet
hasani

selamualejkum musliman

SoKoLi-i-Maleve
14-03-07, 05:33
selamualejkum musliman

Malosh:

Per ke urrejtje ke fjalen ore, apo qfare te pa vertet paska shkrimi ime , ndoshta eshte pak i hiperbolizuar , por krejt atu qe jane ne shkrimin time i kane thene ata Shkenctaret katolik ne videon e pare .Ty ku nuk po te pelqen meselja po ja fut koti duke na akuzu me urrejtje ,genjeshtra etj etj.Qka i ka faj une evropes qe me ate kohe skan pas ku me shkel se kan kry nevojen si Lopa qatu ku i ka ardhen .

hajt shnet
hasani

selamualejkum muslimanMe duhet te tregoj mbase mjerisht po shtihesh qe spo e din apo spo e kupton.Ne shumicen e shkrimeve tua, ne vend qe me sqarue besimin tend apo lutjet dhe domethenjet e tyne, ti i ke perzije me piper,ke sjell propaganda ce skan te bajn me Kruanin,apo me lutjet e ndryshme te besimit Islam,por ne shumicen e rasteve ke sjell propaganda te shkrimtarve te ndryshem arab te cilet ne siperfaqje duken sikur jan mesime Kuranore,apo fetare,po ne te vertet sjan gja tjeter vetem propaganda qe fyjn besimet tjera,si Krishtenizmin dhe Hebraizmin ,tue hap fjal fallce ndaj besimeve te tyne apo edhe tue i nenqmue e fyje si rraca dhe si besime .Bibla dhe Kurani kan shum gjana te perbashkta,mesojn dhe lajmrojn pak a shum te njejten gja: SE asht Nji Zot krijusi i qiellit dhe tokes, dhe i te gjitha gjanave qe shifen apo nuk shifen,Qe Ky Zot e krijoj nejriun ne pergjasimin e Vete,Se te gjith ata qe besojn do shpetohen dhe shperblehen me jeten e ardhshme,apo do te denohen.
Akund ne asnjeren nga Librat e shejta nuk shkruan qe duhet nenqmue,urryje apo keqpergoju ndo nji nga keto besime apo mesime.Ne Kuran qe asht libri ma ri ,specifikisht ju urdhnon dhe i porosit (besimtaret) permes Muhametit qe te Respektoj dhe duan e nderojn Njerzit e Librit( bibles) sepse atyne Zoti jau shpalli LIBRIN.Mjerisht shume here besimet jan perzije nga njerz te ndryshem apo shtete te ndryshme dhe nga besimi( feja) jan kthyje e perdor si politike,per perfitime personale( ne ket bote kunder Ligjit te Zotit) dhe per dominim dhe perulje dhe poshtrim te tjerve.( qe mejrisht edhe ju e e perdorni po ashtu).Edhe nji here ta them: Ska besimtar te vertet ne as nji besim( fe) qe guxon apo ka te drejt ) qe urren besimin tjeter,besimtari i vertet i respekton te gjith krijesat e Zotit,dhe te gjitha besimet qe te shpijen ke Zoti.Vetem hipokriti dhe aj qe sbeson (dmth i pa feu)e perdor Fjalen e Zotit per perqamje dhe per ngatrresa.

Reana
17-03-07, 01:14
Si e ndriqoi feja islame Boten???
Kjo eshte teme qesharake!


Feja, asnjera prej tyre, si forme besimi te verber PA FAKTE, si modifikim mendor jo-racional, si strukture abstrakte(:biggrin: ), qe as shihet, as preket, as shijohet, as nuhatet, NUK mundet te ndriqoje ASGJE, se jo me Boten!!!

Boten e ndriqon Dielli, si kompozicion me perberje kimike, shkarkime elektrike, e eksplozione vullkanesh te panderprera, pastaj Boten e ndriqon rryma elektrike, te cilen e zbuluan fiziciente qe mirreshin me SHKENCE, e jo me perrallat e kesulkuqes keshtu ngjashem sikur disa ne kete teme, Boten e ndriqon sot energjia nukleare, solare, energjia(elektriciteti) i prodhuar nga fuqia e ujit dhe e eres, ajo e prodhuar nga esploatimi i resoreve natyrale te thengjillit dhe derivateve te tij....e keshtu me rradhe....

Definitivisht, Boten e ndriqon SHKENCA, dhe mendja e arsyeshme, racionale/logjike e individit.

Perderisa religjionet me shume se cdo gje tjeter jane mbeshtetese idologjike te shume lufterave, urrjetjes ndernjerezore, dhe viktimizimit te miliona individeve anekend Botes.

Albanian eX|PerT
17-03-07, 06:38
Reana, kjo demagogjija e juaj shume bukur do te perkufizohej me kete fjali: "Hej, shiko une i di te gjitha keto" :biggrin: , e qe me te vertete po na del akoma me qesharake se sa qe je, sepse me kete po ekspozon ate qellimin e papaster te mbeshtjellur me syefaqesine jo fitimprurse qe e ke, qe nuk shkruan per te diskutuar, porse per "te ngritur njohurit e tua qesharake" qe jane pseudo vlera, perderisa ne to strehohet urrejtja e asgje me shume.

Albanian eX|PerT
17-03-07, 06:45
Si e ndriqoj Boten e posaqerisht Evropen feja Islame?

Fjala e pare e zbritur ne Kur'an eshte fjala LEXO, qe eshte thene ne formen urdherore, qe nga kjo mesojme, se cdo besimtare ka obligim leximin dhe mesimin.

Nje fe e cila nxit per dituri, sigurisht qe ajo eshte fe e perspektives dhe perparimit.

Kur muslimanet kane zbuluar shkencat e Botes, ne nje kohe kur europianet kane fjetur me kafshet e tyre na ahėr te lopeve, Bota ska ditur c'eshte universiteti, kur para nje mije e dyqind viteve ne Kajro te Egjiptit themelohet Universiteti i pare ne Bote, el Az'har, ku studiheshin te gjithe shkencat, e gjithashtu edhe Islami.

Nje gje qe tash me gezoi, nje ngjarje e fresket, se libri me i madhe i mjeksise ne Bote, d.m.th. "Kanuni i mjekesise" liber i shkruar nga Iben Sina, qe njihet sot ne Bote me ofiqin (ngallapin) Avicena, ne librat e mjekesise dhe ne universitetin e Frances, ku qendron fotografija e muslimanet Iben Sina, tash e kane venduar emrin e vertete te Avicenes, duke treguar se ky eshte Iben Sina. D.m.th. shkruan ne libra: Avicena (Iben Sina), babai i mjekesise.

Me rrespekte.
Albanian.

Reana
17-03-07, 06:46
Reana, kjo demagogjija e juaj shume bukur do te perkufizohej me kete fjali: "Hej, shiko une i di te gjitha keto" :biggrin: , e qe me te vertete po na del akoma me qesharake se sa qe je, sepse me kete po ekspozon ate qellimin e papaster te mbeshtjellur me syefaqesine jo fitimprurse qe e ke, qe nuk shkruan per te diskutuar, porse per "te ngritur njohurit e tua qesharake" qe jane pseudo vlera, perderisa ne to strehohet urrejtja e asgje me shume.


Feja nuk ndriqon, por MJEGULLON arsyen e njeriut...NATYRISHT kete e dine ata me arsye te shendoshe:biggrin: ....Ndersa atyre qe iu mungon arsyeja, iu mungon edhe gjykimi i drejte...dhe keshtu arrijme tek temat me tituj qesharak
per 'ndriqimet e islamit'....kur me adekuate do te ishte titulli "islami dhe erresira e kohes se Gurit":biggrin: sikur qe ne mbizoteron sot kudo ne Boten arabofile!

Reana
17-03-07, 06:54
Kete fare Avicenen e keni bere "poster" per secilen gje!!! A di sa Avicena te tjere ne te gjitha lemite tjera shkencore ka krijuar Bota qe prej vdekjes se tij????
A ke idene hiq???? Adi sa ka ndryshuar mjekesia qe prej asokohe???
a di sa zbulimet tjera jane bere dhe behen cdo dite ne Bote perderisa ti jeton ne ne te kaluaren ndersa myku ideologjik dhe i lufterave ndersektore ka marre perpara Boten arabe????
zgjohu prej gjumit me!

Albanian eX|PerT
17-03-07, 07:05
Feja nuk ndriqon, por MJEGULLON arsyen e njeriut...NATYRISHT kete e dine ata me arsye te shendoshe:biggrin: ....Ndersa atyre qe iu mungon arsyeja, iu mungon edhe gjykimi i drejte...dhe keshtu arrijme tek temat me tituj qesharak
per 'ndriqimet e islamit'....kur me adekuate do te ishte titulli "islami dhe erresira e kohes se Gurit":biggrin: sikur qe ne mbizoteron sot kudo ne Boten arabofile!
Morali i juaji i ceket shihet qarte ne shkrimet e tua, ku nuk mbjell tjeter pos urrejtjes e percarjes, porse sigurisht e ke kete nga koka yte e mbushur me kotesira qe synojne demagogjine e pakoncept, thjesht kisha "thash dicka".

Feja Islame ka nxitur per dituri dhe nxit akoma,... kur muslimanet kane zbuluar shkencat, te paret e tu, serbet, kane fjetur me pleh te mbuluar me ushqim te kafsheve ne ahrin e lopeve te fshatit.

Kaloni mire
albanian

Reana
17-03-07, 07:09
Morali i juaji i ceket shihet qarte ne shkrimet e tua, ku nuk mbjell tjeter pos urrejtjes e percarjes, porse sigurisht e ke kete nga koka yte e mbushur me kotesira qe synojne demagogjine e pakoncept, thjesht kisha "thash dicka".

Feja Islame ka nxitur per dituri dhe nxit akoma,... kur muslimanet kane zbuluar shkencat, te paret e tu, serbet, kane fjetur me pleh te mbuluar me ushqim te kafsheve ne ahrin e lopeve te fshatit.

Kaloni mire
albanian

Feja islame nuk nxit per dituri-feja islame nxit per DEMAGOGJI.
feja islame persekuton me shkopinje, me gure dhe me kerbace, mendimin shkencore, dhe cdo gje qe bie ndesh me dogmat fetare.
Shkenca, dhe punimet shkencore jane te ndaluara dhe te kufizuara ne te gjitha shtetet islamiste.

ti a po mbron ismalin ketu apo shkencen:biggrin: ???
deklarohu se nuk u muarr vesh akoma!!!
kujt po i shet perralla ketu ore???

Albanian eX|PerT
17-03-07, 07:17
Kete fare Avicenen e keni bere "poster" per secilen gje!!! A di sa Avicena te tjere ne te gjitha lemite tjera shkencore ka krijuar Bota qe prej vdekjes se tij????
A ke idene hiq???? Adi sa ka ndryshuar mjekesia qe prej asokohe???
a di sa zbulimet tjera jane bere dhe behen cdo dite ne Bote perderisa ti jeton ne ne te kaluaren ndersa myku ideologjik dhe i lufterave ndersektore ka marre perpara Boten arabe????
zgjohu prej gjumit me!
Wow, tani e tregove vetveten, se kush je.

Avicena (Iben Sina) ka perdorur injekcione, e ka bere operacionet e para ne Bote, kur europianet dhe te tjeret skane ditur c'eshte fjala shkence.

Nuk eshte vetem Avicena, porse ka shume, ti a harrove se kend e quajne BABA TE KIMISE sot europianet? Po, po, ai eshte nje musliman i quajtur Xhabir Iben Haijan, sic njihet ne Bote GEBER-i, e qe te gjithe kimist bashkekohor e pranojne si BABA TE KIMISE. Apo mos deshironi te harroni eminentin tjeter, muslimanin e njohur ALGORIZM, qe quheshte Al Huarizmi, i cili kur ka folur per matematik, astronomi, gjeografi, ALGORIZEM, algjeber, kalkulus, atehere kur europianet mendonin per terrnakopin dhe shatin, per te shkuar te fusha me bagetit. Apo mos deshironi te harroni BABAIN E MJEKESISE MODERNE, (keshtu e quan sot Europa), muslimanin e nderuar ALBAKASIS-in, i cili quheshte Abu el Kasim, i cili ishte nje besimtar qe folin per kirugji e mjekesi, kur europianet skane ditur ceshte spitali. Apo a harruat kush e percaktoi perimetrin e tokes? Shiko, se shkenctaret europian thone se ai ka qene Abu Raihan Al Biruni, nje shkenctar i zellshem musliman, i cili ne kohen e tij kur bente keto zbulime, europianet mendonin se si ta bejne me te bukur ahrin e lopeve.


tung
albanian

Reana
17-03-07, 07:37
Wow, tani e tregove vetveten, se kush je.

Avicena (Iben Sina) ka perdorur injekcione, e ka bere operacionet e para ne Bote, kur europianet dhe te tjeret skane ditur c'eshte fjala shkence.

Nuk eshte vetem Avicena, porse ka shume, ti a harrove se kend e quajne BABA TE KIMISE sot europianet? Po, po, ai eshte nje musliman i quajtur Xhabir Iben Haijan, sic njihet ne Bote GEBER-i, e qe te gjithe kimist bashkekohor e pranojne si BABA TE KIMISE. Apo mos deshironi te harroni eminentin tjeter, muslimanin e njohur ALGORIZM, qe quheshte Al Huarizmi, i cili kur ka folur per matematik, astronomi, gjeografi, ALGORIZEM, algjeber, kalkulus, atehere kur europianet mendonin per terrnakopin dhe shatin, per te shkuar te fusha me bagetit. Apo mos deshironi te harroni BABAIN E MJEKESISE MODERNE, (keshtu e quan sot Europa), muslimanin e nderuar ALBAKASIS-in, i cili quheshte Abu el Kasim, i cili ishte nje besimtar qe folin per kirugji e mjekesi, kur europianet skane ditur ceshte spitali. Apo a harruat kush e percaktoi perimetrin e tokes? Shiko, se shkenctaret europian thone se ai ka qene Abu Raihan Al Biruni, nje shkenctar i zellshem musliman, i cili ne kohen e tij kur bente keto zbulime, europianet mendonin se si ta bejne me te bukur ahrin e lopeve.


tung
albanian

Keta baballaret e tu krejt 4-5 veta deri tash qe ke numeruar!!!
A ka ndonje tjeter???:biggrin:
poashtuqe, keta jane SHKENCTARE e jo ISLAMISTE,,s'di a e kupton dallimin!!!

poashtuqe akoma nuk je deklaruar se cka je duke mbrojtur ketu: SHKENCEN apo FENE???:biggrin:

Albanian eX|PerT
17-03-07, 07:44
Keta baballaret e tu krejt 4-5 veta deri tash qe ke numeruar!!!
A ka ndonje tjeter???:biggrin:
poashtuqe, keta jane SHKENCTARE e jo ISLAMISTE,,s'di a e kupton dallimin!!!

poashtuqe akoma nuk je deklaruar se cka je duke mbrojtur ketu: SHKENCEN apo FENE???:biggrin:
Ju dhemb e verteta a? C'koicidenc, a pse te gjithe ata shkenctare jane musliman, a? E verteta eshte e tille, sa qe injorantet/te paditur shume e urrejne, sikur ne kete rast juve Reana e vetpelqyer.

Po, po, te mos harroje ta ceki edhe nje shkenctar musliman, qe per momentin po me kujtohet, DRESES-i, apo emri i tij origjinal Al Idrisi, i cili e ka bere HARTEN E PARE, GLOBIN E PARE, per Token, kete e pranojne edhe universitet europiane, per me shume hulumto rreth tij.

Kodi fe-shkenc dhe shkenc-fe, eshte i lidhur, dhe gjithenje e deshmojne njera tjetren.

albanian

Reana
17-03-07, 08:04
"Gjithe" ata shkenctare???
po mendon per 4-5 shkenctaret, qe i ke permendur deri tash, apo jo???:biggrin:

Pastaj a e keni verejtur ne te gjitha panairet shkencore ku prezentohen zbulimet me te reja te te gjitha industrive bashkekohore, gjithe inovacionet vijne nga Bota islame...:rolleyes:

megjithate ka gjasa se
do te filloj te kuptoj sesi "ndriqohet" Bota prej islamit-me siguri secilen here qe po eksplodojne keto veturat/kamionet bomba me motive luften islamiste sektariane, duke vrare gra e femije, pleq e te rinje po ndriqohet rreth e rrotull gjithe globi!!!

Albanian eX|PerT
17-03-07, 08:13
E sheh sa frikacake qe je, fillon menjehere te ikesh prej teme kur ske fakte.

Neve jemi duke folur per fillet e shkences, qe i ka tek dijetaret Islam, e sa i perket inovasioneve bashkekohore, te tilla nuk mund te presim shume perderisa sot muslimanet persekutohen nga te tjeret... porse dhe ne kete kohe ku muslimanet shkilen nga e gjitha Bota, ka shkenctare qe punojne akoma, shembulli me i fresket AbdulMexhid Zindani, i cili befasoi Boten me zbulimin e ilaēit kunder Sides, ne Jemen, dhe qe paraqiti shume prova argumentuese se ilaci eshte valid, porse shkenctaret do punojne ne bashkepunim me dijetarin per te shumuar ilacin ne menyre qe te mos i ik efikaciteti i tij.

Shkenctar Islame, qe ia mesuan Europes shkencen, perderisa ajo nuk e kuptonte te pakten si fjale ate, ka shume, shume. Une t'i permenda ca emra, qe nese deshiron te hysh ne ndonje drejtim si mjekesi, kimi, gjeometri, matematik, etj., nuk mund te mos kalosh te pakten te njoftohesh me keta kolos te medhenje islam.

A mos deshironi ta harroni ALKINDUS-in, i cili ishte dijetari me i madhe qe njihej per filozofi, fizike, optike, mjekesi, matematike, metalurgji, kete e pranon e gjitha Bota, ai emrin origjinal e ka pasur Iben Ishak el Kindi, porse e quajten Europianet AL-KINDUS-i.

Thone se argumenti ta ben me rende se sa boxi.

albanian

Reana
17-03-07, 08:18
A u ben 6-te, a???:biggrin:

a ka me???:biggrin:

Albanian eX|PerT
17-03-07, 08:27
Mire bere qe tregove qe ske fakte per tu perballuar me argumentet tona.

Ne Astronomi, mekanike, gjeometri, anatomi, europianet e njohin si me te dalluar, Thabit Iben Kura, apo sic e quajne ata Thebit-i, i cili ka qene nje musliman.

Ata 5-6 qe t'i permenda me heret jane themeluesit e shkencave, edhe pse ka edhe qindra te tjere, ndersa mijera te tjere qe do mund te permendim akoma, jane themeluesit e nendegave te tyre, apo zberthyesit e librave te tyre.

albanian

Reana
17-03-07, 08:32
A je i sigurte bre:biggrin:

mos je habitur diku??? Posaqerisht duke pasur parasysh faktin se te gjitha shekncat natyrore mohojne egzistimin e "allahut":biggrin:

Albanian eX|PerT
17-03-07, 08:39
E tash u be e qarte se ske fakte per temen, keshtu qe si e deshtuar nga diskutimi qe je, te deshiroje nje dite te mire, e tjera here ne debat futu kur ke fakte, sepse keshtu e varfer qe je, nuk do arrish asgje.

albanian

Albanian eX|PerT
17-03-07, 08:44
A je i sigurte bre:biggrin:

mos je habitur diku??? Posaqerisht duke pasur parasysh faktin se te gjitha shekncat natyrore mohojne egzistimin e "allahut":biggrin:
Shekncat dhe shkencetaret gjithenje kane deshmuar me fakte per ekzistimin e Nje Zoti te Plotefuqishem, d.m.th per Allahun e Gjithemeshirshem.

Lexo librat e Dr. Gery Miller, i cili sjell prova te shumta shkencore, se ekziston Zoti i Gjithesise, Allahu i Plotefuqishem.

albanian

Reana
17-03-07, 08:58
genjeshter e kulluar-ASNJE shkence nuk e mbeshtet egzistimin e Allahut te arapeve!!!

interpetim i rrejshem i shkences-asgje me shume.

te gjitha shkencat kundershtojne shumicen e dogmave religjioze!

Albanian eX|PerT
17-03-07, 09:03
Ah, e kam parasysh pse flisnin keshtu, ne menyre qe te i ikni temes.

Une po flas per shkencat e verteta, qe e perparuan Boten, e jo per perrallat e Darwinit dhe zagareve te tij, qe njerezimin e quajne kafshe, prandaj nga keto "shkenca" (pseudo), jane inkurajuar Hitleri, e Marksi e Lenini, e Enveri, e te gjitha te tjeret, qe kane bere gjenocidin me te madhe ne Bote, mbyten miliona femije.

Provat per ekzistimin e Allahut jane te shumta, e sidomos argumentet shkencore qe gjinden ne Kur'an.

albanian

Reana
17-03-07, 09:09
aha.....shkence per ty qenka Kurani... tani e kuptova:biggrin:
ehhhh keshtu dalin shume "shkencetar" ske faj ti:cool: .."shkenca kuranore"...ja e bere nje zbulim "epokal":biggrin: ...

Albanian eX|PerT
17-03-07, 09:14
"Qiellin ua kemi bėrė kulm tė sigurt,por ata zbrapsen prej atyre argumenteve" (Kuran, El-Enbija: 32)

Qielli pra ėshtė ai qė mbron Tokė, sikurse kulmi shtėpinė. Vallė prej ēkahit e mbron atė? Dijetarėt bashkėkohorė thonė: Sikur shtypja atmosferike tokėsore tė ishte pak mė e ulėt se qė ėshtė, atėherė shkėndiat e shumta qė ēajnė horizontet e jashtme do ta goditnin Tokėn nė tė gjitha pjesėt e saj. Dhe me kėtė rast do tė ndizej ēdo gjė ndezėse, dhe atėherė qielli nuk do tė ishte mburojė.

Biologu Frenk Alen nė librin e tij "Zoti zbulohet nė shekullin e diturisė"thotė: "Toka ėshtė e mbėshthellur me njė materie tė gaztė e cila pėrmban gazėrat e nevojshme tė jetės dhe e cila ngrihet mbi rruzullin tokėsor mė tepėr se 500 milje. Kjo mbėshtjellje e tokės arrinė dendėsinė e nevojshme qė ta pengojė derdhjen e miliona shkėndive vrasėse pėr ēdo ditė nė Tokė... Dhe kjo mbėshtjellje atmosferike ruan shkallėn e nxehtėsisė sė nevojshme pėr jetė. Po ashtu, ajo bartė avullin e oqeaneve dhe deteve nė vendet e largėta, brenda kontinenteve, ku edhe shndėrrohet nė shi i cili ringjallė Tokėn pas vdekjes sė saj. Kurse shiu ėshtė burimi kryesor i ujit tė ėmbėl, i cili sikur tė mos ekzistonte, Toka do tė shndėrrohej nė njė shkretėtirė pa shenja jete..."

Albanian eX|PerT
17-03-07, 09:17
Vijat ne maje te gishterinjve nuk jane te njejta te asnje person

Ne suren el-Kijame, ne ajetet 3-4, All-llahu i Lartesuar thote: "A mendon njeriu se nuk do t'i tubojme eshtrat e tij (Diten e ringjalljes). Gjithqysh, Ne jemi te fuqishem t'ia rikthejme edhe majet e gishtave te tij."


Pra, derisa njeriu mendon se Zoti nuk do ta ringjalle ate pasi te behet pluhur, Ai i verteton atij se do t'ia ringjalle edhe majet e gishterinjve ashtu siē i kishte. Valle, pse All-llahu permendi ketu ne veēanti majet e gishterinjve e jo ndonje pjese tjeter te trupit? Ngase shkenca ne shekullin e kaluar zbuloi se ato dallohen nga nje person ne tjetrin, prandaj edhe merren gjurmet e gishterinjve kur deshirohet zbulimi i ndonje krimineli nga ana e policise. Kush eshte pra ai qe e lajmeroi Muhammedin a.s per kete fshehtesi te madhe perveē All-llahut te Gjithedijshem.

Reana
17-03-07, 09:25
ky frenk aleni, mos eshte i botes arabe edhe ky???:biggrin:

ndersa nuk e di nese ke pare imazhe te planetit Toke nga satelitet ne Gjithesi, por ASKUND nuk shihet ai far "kulmi" yt!!! praktikisht shihen ujerat, shihen siperfaqet e gjelberta dhe malore...por asnje KULM askund:biggrin: ....
po nejse...se me te pyet ty, me siguri edhe mua me ben krijim te kuranit!hahhahahhhahahaahahahahahahaaaha.....

Tomori
17-03-07, 12:07
ky frenk aleni, mos eshte i botes arabe edhe ky???:biggrin:

ndersa nuk e di nese ke pare imazhe te planetit Toke nga satelitet ne Gjithesi, por ASKUND nuk shihet ai far "kulmi" yt!!! praktikisht shihen ujerat, shihen siperfaqet e gjelberta dhe malore...por asnje KULM askund:biggrin: ....
po nejse...se me te pyet ty, me siguri edhe mua me ben krijim te kuranit!hahhahahhhahahaahahahahahahaaaha.....

Reana nuk kuptoje perse veten e fute vazhdimishte ne makate, perse kac Injorance Reana ti dine mua nuk me pengon aspak, por dije se dote vi momenti qe te Pendohesh shume qe me vete dije tallesh ne radhe te pare me veten kur perpiqesh te kundershtrojshe Kuranin famelarte. Reana mendo per kte keshill te Tomorit.

Albanian eX|PerT
18-03-07, 01:52
Te dashur miq,

Ne linkun e meposhtem, mund te ndiqnin dokumentarin fantastik ne gjuhen angleze, porse i perkthyer edhe ne gjuhen shqipe, i cili dokumentar eshte transmetuar ne TV BESA! Filmi eshte bera nga shume studiues amerikan,

Kur muslimanėt sunduan nė evropė (http://video.google.com/url?docid=-2805165627809412999&esrc=gvpl&ev=v&vidurl=http://video.google.com/videoplay%3Fdocid%3D-2805165627809412999&usg=AL29H20SQEpGlc_DXq0VPd0tVyZ0CIrbjg)

http://video.google.com/videoplay?docid=-2805165627809412999 (http://video.google.com/videoplay?docid=-2805165627809412999)


Me te vertete eshte interesante, perderisa ky video nuk eshte pregatitur nga muslimanet, porse nga ca shkenctar qe e kane vertetuar se muslimanet ishin ata qe e ndriquan Boten me shkence.

Caste te kendshme.

albanian

SoKoLi-i-Maleve
18-03-07, 19:24
Te dashur miq,

Ne linkun e meposhtem, mund te ndiqnin dokumentarin fantastik ne gjuhen angleze, porse i perkthyer edhe ne gjuhen shqipe, i cili dokumentar eshte transmetuar ne TV BESA! Filmi eshte bera nga shume studiues amerikan,

Kur muslimanėt sunduan nė evropė (http://video.google.com/url?docid=-2805165627809412999&esrc=gvpl&ev=v&vidurl=http://video.google.com/videoplay%3Fdocid%3D-2805165627809412999&usg=AL29H20SQEpGlc_DXq0VPd0tVyZ0CIrbjg)

http://video.google.com/videoplay?docid=-2805165627809412999 (http://video.google.com/videoplay?docid=-2805165627809412999)


Me te vertete eshte interesante, perderisa ky video nuk eshte pregatitur nga muslimanet, porse nga ca shkenctar qe e kane vertetuar se muslimanet ishin ata qe e ndriquan Boten me shkence.

Caste te kendshme.

albanian


Sa interesant asht iterpretimi yt .kur te pelqen dicka apo dikushi, e quan shkencatar dhe shkenc,por kur shkon kundra propagandes tande ,edhe pse asht e verteta se pranon. Ajo ishte Historija e popullit Spanjes dhe Spanjollve, dhe ata e kan vendos se cfar duan te jen me kultur dhe besim.a thua a mos ma afer ke ata se popullin tend ,qe perjetoj gjenosid,gjunjizim dhe gati edhe zhdukje fizike e kulturore,nga pushtuesit aziatik ,qe sot i perngjajm ma shum afrikanve amerikan ( si popull i humbun dhe i ndryshuar) se sa ndoj kombi fqinj,Ti ne avatarin tend paraqitesh si pas ardhes i pellazgeve,( qe ishte nji nder fiset e vjetra Ilire)dhe mbase ne shkrimet tua kuptohesh si arab qe shkruan dhe gjuhen shqipe,por asgje ma shum,Ne gjdo luft ka edhe te padrejta,por vetembrojtja asht etikisht e pranuar nga gjdo kultur dhe besim kryesor ne bote.sepse as nji anmik nuk te pushton per me te ndihmue,por per me te perdor( si ne sencin material ashtu edhe ne sencin psikologjik,me te shperla dhe asimilue qe sa ma shum teperdor resorcet e menjedjes dhe trupit tendZ) dhe asimilue,askush nuk i ftoj si miqe aziatiket ne vendet tona.Dmth na pushtuan sepse ishin ma te fort fizikisht dhe perdoren dhunen kunder nesh,Sot ne vend qe te ishim 100 apo 200 milion,jena 7 milion ne vendlindje,cka ndodhi me tjeret.
A thua se edhe luftat per qlirimin e tokave shqiptare nga otomanet para 90 viteve apo te serbve para 8 viteve pasardhsit tu do ti quajn spastrim etnik kunder turqve dhe serbve ashtu si mundohehs ti ta quajsh luften e popullit spanjoll kunder okupusve.Atehere cka mund te flasim per afriken veriore,azijen e aferme qe dikur te gjith ishin te krishter,nga kush u spastruen dhe u zhduken ata.Gjdo komb ka te drejten e vetvendosjes,kurse besimin kishte me viejt me zgjedh vet e jo me ja imponua me dhun askush askujt.Le te jemi pak ma largepames dhe ma mendje hapur,dhe mos te shkruajm dhe propagandojm ata qe as vete nuk e besojm. Shnet dhe te mira.

Albanian eX|PerT
18-03-07, 21:27
Sa interesant asht iterpretimi yt .kur te pelqen dicka apo dikushi, e quan shkencatar dhe shkenc,por kur shkon kundra propagandes tande ,edhe pse asht e verteta se pranon. Ajo ishte Historija e popullit Spanjes dhe Spanjollve, dhe ata e kan vendos se cfar duan te jen me kultur dhe besim.a thua a mos ma afer ke ata se popullin tend ,qe perjetoj gjenosid,gjunjizim dhe gati edhe zhdukje fizike e kulturore,nga pushtuesit aziatik ,qe sot i perngjajm ma shum afrikanve amerikan ( si popull i humbun dhe i ndryshuar) se sa ndoj kombi fqinj,Ti ne avatarin tend paraqitesh si pas ardhes i pellazgeve,( qe ishte nji nder fiset e vjetra Ilire)dhe mbase ne shkrimet tua kuptohesh si arab qe shkruan dhe gjuhen shqipe,por asgje ma shum,Ne gjdo luft ka edhe te padrejta,por vetembrojtja asht etikisht e pranuar nga gjdo kultur dhe besim kryesor ne bote.sepse as nji anmik nuk te pushton per me te ndihmue,por per me te perdor( si ne sencin material ashtu edhe ne sencin psikologjik,me te shperla dhe asimilue qe sa ma shum teperdor resorcet e menjedjes dhe trupit tendZ) dhe asimilue,askush nuk i ftoj si miqe aziatiket ne vendet tona.Dmth na pushtuan sepse ishin ma te fort fizikisht dhe perdoren dhunen kunder nesh,Sot ne vend qe te ishim 100 apo 200 milion,jena 7 milion ne vendlindje,cka ndodhi me tjeret.
A thua se edhe luftat per qlirimin e tokave shqiptare nga otomanet para 90 viteve apo te serbve para 8 viteve pasardhsit tu do ti quajn spastrim etnik kunder turqve dhe serbve ashtu si mundohehs ti ta quajsh luften e popullit spanjoll kunder okupusve.Atehere cka mund te flasim per afriken veriore,azijen e aferme qe dikur te gjith ishin te krishter,nga kush u spastruen dhe u zhduken ata.Gjdo komb ka te drejten e vetvendosjes,kurse besimin kishte me viejt me zgjedh vet e jo me ja imponua me dhun askush askujt.Le te jemi pak ma largepames dhe ma mendje hapur,dhe mos te shkruajm dhe propagandojm ata qe as vete nuk e besojm. Shnet dhe te mira.
Pse kaq shume e admironi ikjen nga tema?

...Po, perderisa dikush sjelle fakte dhe prova qofte edhe jomusliman, une ate e llogaris shkenctar, sikur ne kete rast, ku keta hulumtues e tregojne realitetin se muslimanet e ndriquan Boten me shkence! Pse ti e urren kete te vertete, se muslimanet kane qene ata qe i kane dhene fillet shkences, nuk te ka faj askush!

E sa i perket atyre devijimeve nga tema qe ke bere! Shiko kthehu ne teme, e diskutojme.

pellazgu...!!!

Reana
18-03-07, 21:55
ASGJE, qe perdori pergjate dites, as nje gje e vetme, perpos numrave arab-te cilet u zbuluan para islamit, nuk eshte zbuluar/ndriquar nga feja islame!!!
po shikoj rreht e rrotull, shoh tavolinen, ulesen me rrota, librat, dvd-te, CD-te printerin, ngjyrat, pocin elektrik, kompjuterin, dhe te gjitha elementet e tyre perberese, ASNJERA prej tyre nuk vjen si rezultat i shpikjeve islame!!!

Kjo teme eshte QESHARAKE!!!!

Albanian eX|PerT
18-03-07, 22:16
ASGJE, qe perdori pergjate dites, as nje gje e vetme, perpos numrave arab-te cilet u zbuluan para islamit, nuk eshte zbuluar/ndriquar nga feja islame!!!
po shikoj rreht e rrotull, shoh tavolinen, ulesen me rrota, librat, dvd-te, CD-te printerin, ngjyrat, pocin elektrik, kompjuterin, dhe te gjitha elementet e tyre perberese, ASNJERA prej tyre nuk vjen si rezultat i shpikjeve islame!!!

Kjo teme eshte QESHARAKE!!!!
Hahahaha, sa qesharake u tregove tash.

E kam parasysh qe tani se cka llogarit ti shkence, hahahahahahahahaha!

Shpresoj qe ta kuptosh se shpejti se cka eshte shkenca, se qenke e varfuar ne kete aspekt.

Interesant, ne kohen e kaluar kur nuk ekzistoi Kompjuteri e te ngjajshmet, skishte shkence? Ah, kjo tregon turpin tend, se je shume mbrapa.

rrespekte

Reana
19-03-07, 00:00
Hahahaha, sa qesharake u tregove tash.

E kam parasysh qe tani se cka llogarit ti shkence, hahahahahahahahaha!

Shpresoj qe ta kuptosh se shpejti se cka eshte shkenca, se qenke e varfuar ne kete aspekt.

Interesant, ne kohen e kaluar kur nuk ekzistoi Kompjuteri e te ngjajshmet, skishte shkence? Ah, kjo tregon turpin tend, se je shume mbrapa.

rrespekte


hahahahhahahha...Mos po kujton qe kane zbritur Naten e Madhe prej qiellit, sendet qe te rrethojne-NATYRISHT se te gjitha keto sende te lartpermendura jane zbulime shkencore dhe pjese e shkences, si rryma, perquesit e rrymes, ligjet fizike/elektronike te aplikuara ne mjetet e ndryshme, etj....po ti s'din ta gjesh shkencen edhe se mendjen e ke te verbuar nga perrallat teologjike!

Albanian eX|PerT
19-03-07, 00:08
hahahahhahahha...Mos po kujton qe kane zbritur Naten e Madhe prej qiellit, sendet qe te rrethojne-NATYRISHT se te gjitha keto sende te lartpermendura jane zbulime shkencore dhe pjese e shkences, si rryma, perquesit e rrymes, ligjet fizike/elektronike te aplikuara ne mjetet e ndryshme, etj....po ti s'din ta gjesh shkencen edhe se mendjen e ke te verbuar nga perrallat teologjike!
Injoranca e juaja akoma me shume po tregohet.

Ato jane zbulime shkenore porse teknologjike, e qe jane kete epoke te fundit, ndersa shkenca si shkenca, nuk eshte e konzervuar vetem ne keto qe ke cekur, porse eshte e gjere duke filluar nga mjekesia, e deri tek drejtimet e tjera, qe kane fille nga myslimanet.

albanian

Reana
19-03-07, 00:21
Perpos intrigave qe nje mileniumi e me shume, islami ska prodhuar me shume, e aq me pak DRITE!!!

te vetmen gje ka arritur te prodhoje islami deri ne dite te sotit, jane vetevrasesit!!! sepse besuesit e kesaj idologjie nuk jane ne gjednje as ushtri te hajrit te krijojne (*********************************************) per te mbrojtur vatanin e vet!

Albanian eX|PerT
19-03-07, 00:45
Perpos intrigave qe nje mileniumi e me shume, islami ska prodhuar me shume, e aq me pak DRITE!!!

te vetmen gje ka arritur te prodhoje islami deri ne dite te sotit, jane vetevrasesit!!! sepse besuesit e kesaj idologjie nuk jane ne gjednje as ushtri te hajrit te krijojne (*********************************************) per te mbrojtur vatanin e vet!
Mire beri Bondi qe i hoqi pislleqet e tua ne kete postim.

Turp te kesh....

Nese inkuadrohesh ne teme me diskutim njerezor, duke argumentuar qendrimet do shkruajme, perndryshe keshtu ska sens as debati.

albanian

SoKoLi-i-Maleve
19-03-07, 05:25
Pse kaq shume e admironi ikjen nga tema?

...Po, perderisa dikush sjelle fakte dhe prova qofte edhe jomusliman, une ate e llogaris shkenctar, sikur ne kete rast, ku keta hulumtues e tregojne realitetin se muslimanet e ndriquan Boten me shkence! Pse ti e urren kete te vertete, se muslimanet kane qene ata qe i kane dhene fillet shkences, nuk te ka faj askush!

E sa i perket atyre devijimeve nga tema qe ke bere! Shiko kthehu ne teme, e diskutojme.

pellazgu...!!!Ne as nji shkrim timin skam tregua urrejtje ndaj as kujt(pos atyne qe urrejn te verteten)por sigurisht qe smund te pranoj as perrallat dhe as propaganden dhe zhurnalizmin si shkenc apo si histori te vertet, Historija dhe shkenca duhet pranuar ashtu si asht ne realitet e jo si neve deshirojm,ne ata cka thua ti ske as nji fakt,por vetem enderrime.

Albanian eX|PerT
19-03-07, 17:09
Te dashur miq,

Ne linkun e meposhtem, mund te ndiqnin dokumentarin fantastik ne gjuhen angleze, porse i perkthyer edhe ne gjuhen shqipe, i cili dokumentar eshte transmetuar ne TV BESA! Filmi eshte bera nga shume studiues amerikan,

Kur muslimanėt sunduan nė evropė (http://video.google.com/url?docid=-2805165627809412999&esrc=gvpl&ev=v&vidurl=http://video.google.com/videoplay%3Fdocid%3D-2805165627809412999&usg=AL29H20SQEpGlc_DXq0VPd0tVyZ0CIrbjg)

http://video.google.com/videoplay?docid=-2805165627809412999 (http://video.google.com/videoplay?docid=-2805165627809412999)


Me te vertete eshte interesante, perderisa ky video nuk eshte pregatitur nga muslimanet, porse nga ca shkenctar qe e kane vertetuar se muslimanet ishin ata qe e ndriquan Boten me shkence.

Caste te kendshme.

albanian
Kjo video eshte e mbushur perplot me fakte!

Ata qe flasin ne kete video shumica jane krishter,...!!! Porse tregojne te verteten se muslimanet jane themeluesit e shkencave.

albanian

SoKoLi-i-Maleve
20-03-07, 17:57
Ju qe mendoni dhe besoni se kultura Arabe e ndricoj boten dhe Europen,mos harroni te merrni Fener(drita) me vehte sepse do te mbaroni ne terrin arab,dhe sepakut do shpetoni nga zhgenjimi nese keni fener( drit) me vehte.(ska gja ma keq se kur te vjen koha me lypun kos te gabeli,kur e dijni se aj ska pas dhe ska as per vehte e jo ma per juvet)

Albanian eX|PerT
20-03-07, 19:23
Neve jemi duke folur se si muslimanet e ndriquan Boten me shkence, e nuk po flasim se ata musliman kane qene vetem arab,... te mos harrojme ata kane qene nga shume popuj, duke filluar nga arabet, e me vone edhe ne Andaluzijen Islame (Spanje, Portugali), e qe kishte shtrirje te madhe ne gjithe Boten, drita e shkences Islame.

albanian

Mustaqedredhur
20-03-07, 23:35
Al-Havarizmi zbuloi disa operacione matematiokte/algjebra/ :

- ndryshimi i shenjes ne ekeuac, me nje te panjohur
p.sh.> ne ekuacionin x = 40 - 4x El Khawarzim e zboloj se x = 40 - 4x eshte baraz me 5x= 40

Pra, zbuloj se nje numer i panjohur kur e nderon vendin ne barazim/ekuacion , nderon edhe shejnja e tij

- ai zbuloj se rezultati i shumes/zbitjes e mer shenjen e numrit me te madh :

p.sh. 50 + x 2 = 29 + 10x ne x2 + 21 = 10 ( x ne katror)


- Para Al-Havarizmit ,ne operacionet matematiokre ,sidomos shumezimi dhe pjesetimi,jane perdore germat ( sitem grek/latin i numrave).
Al-Havarizmi duke verejtur peshen e kesaj problematike, ka kaluar ne perdorimin e numrave dhe keshtu beri revolucion ne kete lemi te veprimtarise njerezore-PErdorimi i numareve arab ne operacinet matematiokore te thejeshta dhe komplekse

- Al-Havarizmi eshte i pari qe ka perdor fjalen iracional si shenje e numrit, i cili nuk ka rrenje, si dhe ka gjetur rrugen, dhe menyren si mund te llogarisim vlerat e peraferta te numrave dhe kuantitetet prej te cileve ashte e pamundur te nxiren rrenjet

e tjere,e tjere.. qe sot jane baza e operacioneve matematikore.

SoKoLi-i-Maleve
21-03-07, 00:29
Neve jemi duke folur se si muslimanet e ndriquan Boten me shkence, e nuk po flasim se ata musliman kane qene vetem arab,... te mos harrojme ata kane qene nga shume popuj, duke filluar nga arabet, e me vone edhe ne Andaluzijen Islame (Spanje, Portugali), e qe kishte shtrirje te madhe ne gjithe Boten, drita e shkences Islame.

albanian

Vetem jeto ti tue andrrue Andullazin,( apo ma mire me then Hallusino) Do ja dergojm nji leter mbretit te Spanjes se nji qun po shef andrra dhe ku me dit ndoshta ta plotson andrren dhe te jep vizen me vizitue ato vende,por me kusht qe mos te vjedhish ndoj relike te vjeter andulaziane.

SoKoLi-i-Maleve
26-03-07, 23:50
Ktu Nji akademike arabe tregon se sa e ka ndriquar boten kultura arabe:http://www.youtube.com/watch?v=0RB6mcdPSAQ&NR
edhe ktu :


http://www.youtube.com/watch?v=2wPglHZQf-0&mode=related&search=

Ndigjoje me kujdes! http://www.youtube.com/watch?v=2wPglHZQf-0&mode=related&search=

Ktu shifet e verteta se sa e ka ndrique dhe po e ndriqon boten kultura arabe ?

SoKoLi-i-Maleve
27-03-07, 00:04
edhe nji:http://www.youtube.com/watch?v=2wPglHZQf-0&mode=related&search=

hasanmehmeti
27-03-07, 00:06
kjo nuk eshte muslimane edhe pse eshte arabe dhe asgje nuk tregoj per kulturen islame dhe shkencen por qdo te 2 fjale u kthente ne ate se islami eshte terrorismus .
Kjo paguhet mire ne kete pune qe e ban pa dije, se argumente ka sa dush per shkenctaret islam.

selamualejkum musliman

Albanian eX|PerT
27-03-07, 00:12
O Sokol, vetem ne Egjipt i ke 12 milion krishter, e shume miliona te tjera ne shtetet tjera arabe, pra nuk dmth se kush flet arabisht flet per Islam. Ajo qe flet eshte e pafe!

Albanian eX|PerT
27-03-07, 00:14
O Sokol, vetem ne Egjipt i ke 12 milion krishter, e shume miliona te tjera ne shtetet tjera arabe, pra nuk dmth se kush flet arabisht flet per Islam. Ajo qe flet eshte e pafe!
E pata fjalen per ate qe flet ne ate video.

SoKoLi-i-Maleve
27-03-07, 20:48
O Sokol, vetem ne Egjipt i ke 12 milion krishter, e shume miliona te tjera ne shtetet tjera arabe, pra nuk dmth se kush flet arabisht flet per Islam. Ajo qe flet eshte e pafe!


Koptet ne egjypt jan autokton vendas dhe jo ardhacak,a sqenkan islamizue te gjithe,me gjithse keq trajtohen dhe diskriminohen ne gjdo menyr nga pushtuesit arabo ardhacak.

Albanian eX|PerT
27-03-07, 20:53
Hahahhahaha!

Eh more Sokol, mos ia fut kot, mire? Une kam qene ne pushime ne Egjipt, dhe atje jetojne ne mes veti si eshte me se miri krishteret me muslimanet, bile nga shteti jane te mbrojtur shume keta minoritetet edhe pse shumica muslimane persekutohet.

Mos ben manipulime te ketilla, u kuptuam?

Ato gra qe flasin ne ato video sjane muslimane...!!!

Shendet!

SoKoLi-i-Maleve
27-03-07, 21:02
kjo nuk eshte muslimane edhe pse eshte arabe dhe asgje nuk tregoj per kulturen islame dhe shkencen por qdo te 2 fjale u kthente ne ate se islami eshte terrorismus .
Kjo paguhet mire ne kete pune qe e ban pa dije, se argumente ka sa dush per shkenctaret islam.

selamualejkum musliman


Nese te intereson e verteta,ndigjoje me kujdes,nese se kupton merr perkthyes,dhe ne te njejten faqe ( adress) ke mjaft fakte qe kto nuk jan propaganda,por jan argumente dhe fakte se si me zgjidh problemin dhe me gjete nji rruge per bashkkuptim dhe bashkjetes,tue qen se bota po rrezikohet dhe mund te sjell prapashtesa jo te deshiruara dhe shkatrruese,per globin tokesor.Edukimi asht ilaqi ma i mire i sherimit te frikes,moskuptimit dhe arrgonaces.

hasanmehmeti
27-03-07, 23:02
.Edukimi(1)asht ilaqi ma i mire i sherimit te frikes,moskuptimit(2) dhe arrgonaces(3).

mire e ke por te paren e gjen tek myslimanet ndersa dy te fundit i gjene duke filluar nga papa e deri tek sekularistet.


selamualejkum musliman

SoKoLi-i-Maleve
28-03-07, 01:37
mire e ke por te paren e gjen tek myslimanet ndersa dy te fundit i gjene duke filluar nga papa e deri tek sekularistet.


selamualejkum musliman


O qyqan,ti spo mundesh me tregu dhe bisedue si duhet per muezinin e katunit qe vetem thrret izanin dhe i ruen opangat mos ti vjedh kush te dera,e mos hy ma nalt.

SoKoLi-i-Maleve
30-03-07, 02:44
Lexues te interesuar
keshtu e ndricuan boten dhe europen kultura dhe traditat Arabe:

http://www.faithfreedom.org/Articles/sina/ayesha.htm


Asht e komentueme dhe e sqaueme nga expertet dhe teologet ma te medhej ne Islam,dhe ska nevoj per komente tjera.

Albanian eX|PerT
30-03-07, 13:59
Na lodhet me manipulimet e hipokriteve. Nuk iu beson askush, mos harro kete!

hasanmehmeti
30-03-07, 18:20
O qyqan,ti spo mundesh me tregu dhe bisedue si duhet per muezinin e katunit qe vetem thrret izanin dhe i ruen opangat mos ti vjedh kush te dera,e mos hy ma nalt.

Qka po fol palidhje o Sokol Opanga , shka ka te bej muezini me kepucet e njerezve , dhe dukuria e vjedhejeve nuk ndodhe ne xhami .Sa per informim vendi qe me se shumti behen vjedhjet ne bote eshte Vatikani.


hajt injorant se na kenaqe krejt.

selamualejkum musliman

ebu_idris
30-03-07, 23:46
selam ajlekum
kam nji pytje per sokolin e fushes,
ku a qel Fakultetij i pare ne bote?edhe sokol mos ja fut fushes e maleve po kallzohe te drejten,
te pershendes

Savior
08-04-07, 13:46
selam ajlekum
kam nji pytje per sokolin e fushes,
ku a qel Fakultetij i pare ne bote?edhe sokol mos ja fut fushes e maleve po kallzohe te drejten,
te pershendes

Qe po te pergjigjna une.
Mas pari ne arabi e i dyti ne Kosove.

Savior
08-04-07, 13:49
Koptet ne egjypt jan autokton vendas dhe jo ardhacak,a sqenkan islamizue te gjithe,me gjithse keq trajtohen dhe diskriminohen ne gjdo menyr nga pushtuesit arabo ardhacak.

Mbi ta bile zbatohet tatimi i tipit mafioz. (pagove jeton, nuk pagove te shkoi koka)

Savior
08-04-07, 14:05
Ktu Nji akademike arabe tregon se sa e ka ndriquar boten kultura arabe:http://www.youtube.com/watch?v=0RB6mcdPSAQ&NR (http://www.youtube.com/watch?v=0RB6mcdPSAQ&NR)
edhe ktu :Ky hoxha ktu thote se Hitleri ka qene i Krishtere. Hitleri e ka mohu Zotin dhe krishterimin, edhepse ne publik ka thene ndoshta se eshte i krishtere.

http://www.answers.org/apologetics/hitquote.html (http://www.answers.org/apologetics/hitquote.html)

14th October, 1941, midday:

The best thing is to let Christianity die a natural death.... When understanding of the universe has become widespread... Christian doctrine will be convicted of absurdity.... Christianity has reached the peak of absurdity.... And that's why someday its structure will collapse.... ...the only way to get rid of Christianity is to allow it to die little by little.... Christianity the liar.... We'll see to it that the Churches cannot spread abroad teachings in conflict with the interests of the State. (p 49-52)Jezusi nuk tha shkoni mbysni cifutet apo jo te krishteret. Te krishteret nuk mendojne se Hitleri ka shku ne parajse, muslimanet besojne se te gjithe xhihadistet do te shkojne ne parajse.http://www.christiancadre.org/topics/hitler.php (http://www.christiancadre.org/topics/hitler.php)

Kurre une nuk kam taku nje te krishter (jo vetem ne emer) qe eshte mburrur me veprat e Hitlerit, Musolinit etj.

eurostar
08-04-07, 14:31
Ky hoxha ktu thote se Hitleri ka qene i Krishtere. Hitleri e ka mohu Zotin dhe krishterimin, edhepse ne publik ka thene ndoshta se eshte i krishtere.

http://www.answers.org/apologetics/hitquote.html (http://www.answers.org/apologetics/hitquote.html)

14th October, 1941, midday:

The best thing is to let Christianity die a natural death.... When understanding of the universe has become widespread... Christian doctrine will be convicted of absurdity.... Christianity has reached the peak of absurdity.... And that's why someday its structure will collapse.... ...the only way to get rid of Christianity is to allow it to die little by little.... Christianity the liar.... We'll see to it that the Churches cannot spread abroad teachings in conflict with the interests of the State. (p 49-52)Jezusi nuk tha shkoni mbysni cifutet apo jo te krishteret. Te krishteret nuk mendojne se Hitleri ka shku ne parajse, muslimanet besojne se te gjithe xhihadistet do te shkojne ne parajse.http://www.christiancadre.org/topics/hitler.php (http://www.christiancadre.org/topics/hitler.php)

Kurre une nuk kam taku nje te krishter (jo vetem ne emer) qe eshte mburrur me veprat e Hitlerit, Musolinit etj.


Savior qe nje krishter per ty dhe mos thuaj me,nuk kam takuar!

--------------------------------------------

Letra e Gjergj Fishtės drejtuar Benito Musolinit

http://sq.wikibooks.org/wiki/Letra_e_Gjergj_Fisht%C3%ABs_drejtuar_Benito_Musoli n\
it (http://sq.wikibooks.org/wiki/Letra_e_Gjergj_Fisht%C3%ABs_drejtuar_Benito_Musoli nit)

Nga Wikibooks, Enciklopedia e Lirė
Shko te: navigacion, kėrko
Livorno 10 korrik 1934

12 Via delle Galera

Shkėlqesisė sė tij

Benito Musolini,

kryetar i sė Ndritmes qeveri mbretnore t’Italisė, Romė

Shkėlqesi,


nė periudhėn e gjatė prej dyzet vjetsh veprimtariet fetare
e kulturale nė Shqipni kush ju shkruen ka prodhue njė vepėr
letrare nė gjuhėn shqipe qi e ndame simas natyrės tė formės
e tė llojeve tė ndryshme tė argumenteve tė trajtueme do
t’pėrfshihej nė shtatė volume nė format gjashtėmbėdhjetsh -
gjashtė nė vargje e nji nė prozė - me nji mesatare prej 300
faqesh sejcila. I shkuem nė moshė siē jam, due me gjithė
zemėr, me e pa tė rishtypme kėt vepėr nė nji botim homogjen
e t’paraqitshėm. As Urdhni Franēeskan, as Provinca jeme nuk
i kanė tash pėr tash mjetet pėr kėt qėllim. Me besim pra, i
drejtohem Shkėlqesisė tuej duke iu lutun qė kjo e Ndritme
Qeveri Mbretnore e Italisė me bujarinė e saj tė naltė,
mirėsisht t’mė akordojė t’ardhunat e nevojshme pėr
rishtypjen e kėsaj vepre teme letrare. Vepra do t’shtypej
n’Itali e mund tė dorėzohet brenda tetė muajsh. Meqenėse nė
kėt mėnyrė ēmimi i veprės mund tė ulej ajo do tė mund tė
shpėrndahej ma gjanėsisht ndėr popullin shqiptar. T’gjitha
tė ardhurat materiale qė mund tė rrjedhin nga ky botim do
t’i derdheshin ekskluzivisht provincės franēeskane
t’Shqypnisė qi kaq nevojė ka pėr ndihmė. Si franēeskanėt
ashtu edhe intelektualėt e Shqypnisė do tė ruanin nė kujtim
tė pėrjetshėm kėt bujari kaq tė naltė qė me besim unė ia
lus tė ndritmes qeveri mbretnore t’Italisė.


Ndėrsa ju shkruej,

Shkėlqesisė Tuej


Ju falenderoj

At Gjergj Fishta

Lettore Giubilato e definitore della Provincia d’Albania

SoKoLi-i-Maleve
09-04-07, 05:39
A e ke vrejt daten e shkreses o i shkrete?

hasanmehmeti
09-04-07, 13:17
Ky hoxha ktu thote se Hitleri ka qene i Krishtere.
mire e ka pas edhe e ka.


Kurre une nuk kam taku nje te krishter (jo vetem ne emer) qe eshte mburrur me veprat e Hitlerit, Musolinit etj.


a e ke lyp per me taku , a e ke pyt najkon.

eurostar
09-04-07, 13:19
A e ke vrejt daten e shkreses o i shkrete?
Saviori shkruajti!
Kurre une nuk kam taku nje te krishter (jo vetem ne emer) qe eshte mburrur me veprat e Hitlerit, Musolinit etj.

O Sokoli i verber,a e ke lexuar tekstin e Saviorit,mos u bo kastravec tash,vec kesaj cfare lidhje ka me daten,a mos po don me na thone qe Musolini ne ate kohe nuk ishte diktator apo...

Savior
09-04-07, 13:43
A e ke vrejt daten e shkreses o i shkrete?

sigurisht ka harru me kqyr.

Visar Korenica
09-04-07, 21:27
Per ata qe dojne me dit zbulimet e Muslimaneve qe linku shikoni pak, edhe ruajeni mllefin qe e keni, se sju bon mire hic...

www.1001inventions.com (http://www.1001inventions.com)

Dalmatini
10-04-07, 21:34
Muhammedi asnjėherė nuk u pajtua me botėkuptimet krishtere. Pėr te njeriu nuk ka mundur tė jetė Zot, e as vet nuk u barazua me Allahun. Pėr myslimanėt nuk ekziston Zot tjetėr pėrveē Allahut, ndėrsa Muhammedi ėshtė i Dėrguari i Tij. Nė te asgjė nuk ka enigmatike dhe tė fshehur”
(Lav Nikollaeviē Tolstoj)


P.s Skkrimtari gjenial rus, sikurse kishte bere nje senzacion te fuqishem me dijet e tij ne fushen e leteresise ruse(boterore) ai saktesisht e kishte kuptuar edhe misionin e Profetit Muhamet dhe thelbin e mesazheve te tija si i derguar i Zotit ne Toke me nje mision shume fisnik qe ne ditet e sotit edhe keqinterpretohet nga ekstremiste fetar, te te gjitha llojeve.

D...

hasanmehmeti
04-12-07, 20:04
Kontributi i Muslimaneve ne Shkence


Nga universiteti i Endalusit, nėn ndikimin e civilizimit lindorė Islam, i cili u shėndrrua nė civilizimin internacional, nga pėrkthimet Europjane tė legjislaturės Islame, lindi lėvizja rilindase Europjane (Renesansa) nė shekullin katėrmbėdhjetė dhe pas ti


Poashtu lindi edhe njė lėvizje e re shkencore, sidomos metoda eksperimentale nė shkencė.

Feja islame shėndriti me civilizimin e vet, derisa halifi nuk mundė te tė merrte asnjė mendim, pa e lėshuar fetvanė Shejhyl - islami, apo myftiu, nė bazė tė sheriatit. Derisa xhamija ishte xhami (vendtubim, vendkuvendim, vend edukim, vend lutje); derisa imami e luante vėrtetė rrolin e imamit (prijsit fetarė, politik, ushtarak, arsimorė dhe edukativ tė njė xhemati); derisa imami ishte nė nivelin mė tė lartė arsimorė, edukativ dhe moral, sesa xhemati i vet; derisa zeqati ishte zeqtė me plotkuptimin e fjalės; derisa haxhillėku nuk ishte turizėm, por ishte kongres islamik i pėrfaqėsuesve tė tė gjitha viseve islame; derisa agjėrimi nuk bėhej me iftarė e me syfyr, por nė radhė tė parė me zemėr, me shpirtė e me ndėrgjegje; derisa kurbani nuk ishte njė ceremoni, njė adet, por njė obligim moral; derisa Kur'ani nuk u lexohej tė vdekurve pėr shpirtė tė tyre, por u lexohej e u spjegohej njerzve pėr sė gjalli, nė mėnyrė qė frytet e Kur'anit t'i shfrytėzojė nė kėtė botė; derisa ekzistonte toleranca dhe harmonia fetare, bota islame kishte epėrsi nė ēdo pikėpamje mbi botėn e krishterė. Kjo periudhė e artė ishte njėmijėvjeēare, deri nė fundin e shekullit XVII, kurse nga shekulli XVIII e deri nė ditėt tona, bota islame ėshtė duke pėrjetuar njė krizė, pėrkundėr botės sė krishterė, e cila duke i pėrvetėsuar disa nga parimet e islamit, ajo mu nė kėtė periudhė historike, u pėrtri, u ringjall dhe arrijti prosperitetin e saj. Kėshtu pėr sė afėrmi u bė njė rrokadė, krishterizmi u shėndrrua nė islamin modern, kurse islami u shėndrrua nė krishterizmin primitiv. 1

Historianėt e Grenadės, kanė shėnuar se Amir Jusufi Bin Islamil, i cili erdhi nė pushtet (tė Grenadės), pas Muhamed Rabit, ka ngritur punkte arsimore dhe e ka financuar ate nė ēdo qytet dhe fshat. Kėshtu ēdonjėri kishte mundėsi qė tė ndiqte mėsimet nė tė. Nė ēdo vendbanim, me 12 ose mė shumė banorė, kishte ndėrtuar nga njė shkollė dhe xhami me shpenzime tė qeverisė. Amir Jusufi, u mbėshtet fuqishėm nė njė dihciplinė tė promovuar me ushtrimin e namazit. Namazi kolektiv i sė premtes ishte shumė i rėndėsisėm, andaj u bė detyrim (ligjor) i obligueshėm pėr ēdo musliman. Dita e xhuma ishte ditė pushimi, ditė ibadeti, ditė e vizitave tė tė sėmurėve, ditė argėtimi. Nėse sėmundja apo paaftėsia, e pengonte ndonjėrin pėr tu prezentuar nė xhematė, tėrė xhemati e ndjejshin vehten tė obliguar qė ta vizitojnė. Qytetarėt e pasur dhe bėmirės, ishin tė obliguar me dekretin mbretėrorė, tė interesoheshin pėr njerėzit e paaftė dhe pėr sigurimin e vendbanimeve tė tyre. Kur vdiste i zoti i shtėpisė sė ndonjė familjeje, icili e lente ate pa mjete tė nevojshme pėr ekzistencė, atėherė zyrtarėt e regjistronin atė rast dhe qė nga ai moment, shteti merrte pėrgjegjėsinė pėr atė familje. Historia nuk shėnon ndonjė kohė kur varfėrija, papunėsia dhe urija, janė tė panjohura, veē kohės sė sundimit tė Amir Jusufit nė Grenadė pėr 20 vjetė tė sundimit tė tij. .Derisa njė ditė, kur masa e popullit tė Grenadės, zente tė falte namazin e Idul Fitrit (bajramit tė ramazanit) njė agjent i mbretit tė Krishterė (fqinj), nxitoj nga turma dhe i dha njė goditje vdekjepruse Amir Jusufit.
Kordoba nė mesjetė kur arrijti qyteterimin Islam kishte 1.000.000 banorė, 200.000 shtėpi, 600 xhami, 80 institucione mėsimore dhe librarinė publike me mė shumė se 600.000 volume.2

Thėnė ndryshe ajo ishte qendra mė e madhe kulturore nė Europ.3

Prej vetė intelektualve tė krishterė, thuhet se kultura Islame ka patur ndikim mjaft tė madh nė gravitimin e dijetarėve mė tė njohur tė krishterė. Bile roli i ipeshkėve, ka qenė qė me mesazhin e veprave Islame ta shėndrrojnė nė mesazh tė krishterė.4


Muslimanėt ishin ata qė e bartėn thesarin e filozofisė Greke nė Perėndim. Me frutet e kontributit tė tyre, Sot shėrbehet Europa. Qyeteti HEREFORD gjatė shekullit XI ka qenė qendėr e vėrtetė Angleze pėr studime arabe. Pak mė vonė mund tė thuhet se pėrkthimi i Kur'anit, i inicuar nga Petri i Madh (1155), i ka nxitė pėrkthyesit e mėvonshėm, tė pėrkthejnė nga filozofija, sidomos nė qytetin TOLAND, sepse veprat e filozofisė, ishin mė tė preferueshme. Pas shkatrrimit tė Perandorisė Romake, janė njohur vetėm njė ose dy vepra tė Aristotelit, por nga viti 1125, e kėndej, u gjetėn pėrkthimet e disa veprave tė Aristotelit nga Boethiusi qė deri atėherė njiheshin si tė humbura. Me kėtė rast, janė bė edhe ngatrresa, sepse libri qė njihet me titullin "TEOLOGJIA" e Aristotelit, i ėshtė mveshur Aristotelit, sepse pėrndryshe ėshtė i Platonit. Pastaj "LIBER DE CAUSIS", pėrmban njė pjesė nga libri i Perikleut: "Elementatio Theologica". Nė tė njėjtėn kohė nė Prendim, kan fillua tė pėrkthehen vepra origjinale tė autorėve musliman, si "DE INTELLECTA" e Kindiut (873 - 270 H) dhe "DE INTELLECTA" e Ebu Nasėr El Farabiu, si dhe me veprat e tij "DE SCINETIS", "DE ORTU SCINETIARIUM" , pastaj veprat e Ibni Sinasė, e sidomos ato tė Teologjisė, "libri mbi shpirtin", veprėn e Gazaliut: "Qėllimet e Filozofėve", dhe "BURIMI I JETES" sė Ibni Xhebruilit ė njihet me emrin Avicebron (1508 / 450 H).M. Gibson thotė se libri "DE ANIMA" i Gundisalvit, paraqet fillimin e depėrtimit tė mendimeve tė Ibni Sinaut ndėr intelegjencėn e krishterė. Gjatė shekullit XIII / 7 H, njė depėrtim i kėtillė vėrehet edhe nė veprat e Williamit nga Auvergne (1249) nė veprat e priftėrve tė njohur franēeskan e qė ishin Profesorė nė Univerzitetin e Parisit. Aleksandri i Halesit (1245), Jean De la Rochele (1245), St Bonavantura (1274). Tek franēeskanėt Anglez: Robert Gaorseteste (1254), John Pechkam (1292).Mėsimet e Ibni Sinasė dhe tė Farabiut, kan ndikuar edhe nė idetė e Roxher Bejkonit, sa qė teorija e tij mbi shenjtėrinė e papės, ėshtė identike me teorinė e Ibni Sinasė mbi hilafetin.Gjithasht u nė veprat e Toma Akvinskit gjejmė huazime tė mėdha nga veprat e Sinasė, nė formulimin e elementeve, metodės dhe terminologjisė .Ibni Rushdiu, si pėrkthyes i njohur i veprave tė Aristotelit, nė prendim e merr titullin "komentator par excelence". Nė vitin 1210, idetė e tija u ndaluan nė Univerzitetin e Parisit. Veprat e tija depėrtuan mė vonė, tė cilat nė fillim u mirėpriten, nga arsyeja se askush nuk e vėrente rrezikun qė u kanosej prej ideve tė tij.Ata gati i pranuen idetė e tij dhe i mvetėsuan, mirėpo kjo ide ishte katastrofale pėr fenė dhe shkencat e saja (krishtere nė Prendim), sepse simbas mendimit tė tyre, feja dhe shkencat e saja mund tė jenė nė kundėrshtim, me intelektin nė pikat elementare.Rreziku i madh ėshtė se Ibni Rushdiu, psikologjinė e mėsuesit tė tij, e komentoi nė mėnyrė materjaliste. .. Kur Ibni Rushdiu mė ishte harruar nė vendet Islame, veprat e tija botoheshin nė Veneci (1481, 1482, 1484, 1489, 1500). Kompleti i tij ribotohet mė 1553, 1557. Pėrveē botimeve tė Padovės nė shekullin XVI, kan dalė botime tė reja dhe nė Napoli, Bolonjė, Paris, Lion, Strasburg etj, mirėpo pas vitit 1580, numri i lexuesve tė veprave tė Ibni Rushdiut bie. Veprat e tija ribotohen mė 1608, nė Gjenevė, por i mbulon pluhuri i biblotekave. 5Krahas ndikimit tė Ibni Sinasė dhe Ibni Rushdiut nė filozofinė e prendimit, duhet tė cekim edhe veprėn e Ebu Bekr Ibni Tufej - lit: "HAJJ IBN JAKLLAN" (1185 / 581 H). Autori me anėn e njė lloji tė posaēėm tė shkrimit filozofik qė njihet nė latinisht si "PHILOSOPHUS AUTODIDAKTUS" ka dashur tė bėjė harmonizimin e intelektit dhe tė fesė. Protagonisti i ngjarjes Haj Ibn Jakdhani, fėmijė pa babė dhe pa nėnė, i lėnė nė njė ujėdhesė tė shkretė tė Oqeanit tė Indisė, pėr tė cilin kujdeset ta ushqejė njė drenushė, fillon tė rritet dhe gradualisht ta kuptojė jetėn pėrreth, ti zbulojė ligjet e natyrės, derisa mė nė fund arrinė tė besojė nė ekzistimin e Allahut, Krijuesit tė botrave, pra arrinė tė kuptojė tė vėrtetat e fesė. Kjo vepėr konsiderohet si margaritarė i letėrsisė Arabe, e cila ka arrijtė sukses shumė tė madh nė Prendim.Nė shekullin XIV (8 H), ėshtė pėrkthyer nė hebreisht, kurse nė gjysmėn e dytė tė shekullit XIV (8 H), ėshtė pėrkthye nė gjuhėn Latine nga PICO DELA MIRANDOLLA (1494). Mė 1671, nė latinisht ėshtė pėrkthyer edhe njė herė nga EDVARD POCOCK THE YOUNGER e ėshtė ribotuar nė vitin 1700. Pastaj nga latinishtja nė anglisht e ka pėrkthyer G. KEITH (1674) ithtarė i sektės "QUARKEZ" icili kėtė vepėr e ka vlerėsue si pėrforcues i besimit. Nė gjuhėn holandeze, ėshtė pėrkthyer nga njė person anonim (diku 1672 - 1701). Mė 1726 ėshtė pėrkthye nė gjermanisht. Ka pėrjetuar shumė pėrkthime deri mė 1900 PONS BOIGUES, e pėrktheu nė Spanisht dhe GONZALES PALENCIA (1934). Rusisht e ka pėrkthyer J. KUZMIM (1920). Studjuesit e kanė vlerėsuar se shkrimtari i tregimit "ROBINSON KRUSO" i DANIEL DEFO-sė ėshtė inspiruar nga "HAJJ IBN JAKDHANI".6

vazhdon>>

hasanmehmeti
06-12-07, 21:32
Astronomi

Nė vitin 1509, astronomi i njohur gjerman Johanes Kepler botoj njė artikull, nė tė cilin konkludoj se "jo vetėm planetet rrotullohen reth diellit nė menyrė eliptike, por edhe reth boshtit tė tyre me njė shpejtėsi tė caktuar." Kjo e arritur shkencore, i mundėsoj Evropjanėve qė t'i spjegojnė shum misteri tė mekanizmit nė sistemin solarė dhe shėndrrimin e natės nė ditė. Sa i pėrket natės dhe ditės, Kur'ani e pėrdorė foljen arabe "kawara", tė cilėn e spjegon se, shėndrrimi i natės nė ditė apo i ditės nė natė, ka tė bėjė me lėvizjen apo rrotullimin e tokės rreth boshtit tė vet: "Ai krijoj qiejt dhe tokėn me qėllim tė caktuar. Ai natėn ja mbėshtjell (vendit tė) ditės dhe ditėn ja mbėshtjell natės; Ai nėnshtroi diellin dhe hėnėn, qė secili lėvizė deri nė njė afat tė caktuar, pra Ai ėshtė ngadhnjyesi, mėkatfalėsi". (Kur'an 39:5) Dhe pastaj: "Ai ėshtė qė krijoj natėn e ditėn, diellin e hėnėn, dhe secili prej tyre noton nė orbitė" (Kur'ani 21:33). Nė kėtė mėnyreė, Zoti i madhėruar, na ka dhėnė spjegime tė qarta lidhje me trupat qiellorė, tė cilėt qarkullojnė nė orbitė dhe kėshtu formohet dita dhe nata. Shekuj me radhė shkenctarėt dhe filozofėt Europjan, kan qenė tė mendimit se toka nuk lėvizė fare, por qėndron nė mes tėgjithėsisė, kurse tė gjith planetet tjera (bashkė me Diellin) sillen rreth tokės. Nė Prendim, kjo teori e gjeocentrizmit ka ekzistuar pa kurrfar mohimi, prej kohės sė Ptolemeut (nė shekullin e II-tė p.e.r), e deri nė shekullin XVI, kur Nikolla Koperniku e vėrtetoj, se toka sillet rreth diellit. Disa shekuj mė parė, muslimanėt e kan njohur kėtė tė vėrtetė shkencore, dhe ate pėrmes Kur'anit. E gjith ēka u ėshtė dashur atyre ėshtė vėshtrimi i asaj tė vėrtete Kur'anore. Studimi pėr njė musliman tė vėrtetė ėshtė obligim me tė cilėn Allahu e ka ngarkue njeriun tė studjoj pėrbėrjen (krijimin) e tij, nė mėnyrė qė tė kuptojė botėn fizike, botėn e mbrendshme dhe qėllimin e jetės nė kėtė planetė. Shenjat pėr tė arrijtur deri te kjo njohuri, janė shumė tė qarta.
Fakti se dielli ėshtė burimi i vetėm i dritės, kurse hėna ėshtė vetėm njė trup qiellorė qė e reflekton kėtė dritė, sot ėshtė njė evidencė e pamohuar. Para katėrmbėlljetė shekujve, Allahu (xh.sh), e pėrshkruan dritėn e Hėnės si "monier", e cila ka kuptimin e reflektimit apo tė huazimit, derisa Diellin e krahason me njė llomė ndriēuese "wahaj" ose "siraj". Abdul Vafi zbuloi ndrrimin e tretė tė hėnės, 600 vjetė para Tycho Brachesė. Tabelat e Toledos, qė besohet tė kenė pėr autor Ibrahim Az - Zarkaliun, qė i referohen lėvizjes sė planeteve, qėndruan njė kohė tė gjatė themel i astronomisė Europjane.Al Biruni, ekspozoi hipotezėn, se toka e jo qielli, rrotullohet rreth boshtit tė vet.Ibn Baxha, madje parashihte mundėsinė qė rruga e planeteve tė ketė formė elipsi, e jo formėn e rrethit.7
Astronomėt musliman si El Kindi, El Farabi, Ibn Sina, Ibn Hamza, Ibn Tufejl etj, Astrologjinė dhe tė shikuarit FALL HIROMANI me ndihmėn e yjve e kan konsideruar "marrėzirė pa argumente dhe pa analogji. Ibn Hazėn, shkruan se yjet nuk paraqesin kurrfar ngjarjesh lidhje me ardhmėrinė, e poashtu nuk ka ndikim nė punėn tonė, nėqoftėse nė kėtė nuk nėnkuptohet ndikimi natyral i tyre te njeriu nė sipėrfaqėn tokėsore dhe ujore. Shumica e astronomėve musliman, astronominė e kanė konsiderue mė tepėr si matematikė tė bazuar nė vėzhgime dhe llogaritje. Xhabir Ibn Efleh, nė veprėn "ASTRONOMIA" paraqiti vėrtetime se Marsi pas Hėnės dhe Venerės ėshtė trupi qiellorė mė i afėrti prej tokės. Sipas pohimit tė vetė Kopernikut, gjatė pėrpunimit tė lėvizjes sė trupave qiellorė, ai ka patur nė dorė veprėn e Xhabir Ibn Eftehit.
Vepra e Ebu Is'hak Betrugjit, ka arrijtur tė tundė kuptimet e Ptolomeut, dhe nė kėtė mėnyrė ai i ka kontribue Kopernikut tė rrėzojė sistemin gjeocentrik, i cili shekuj me radhė konsiderohej si i saktė. Vepra e Betrugjit, ėshtė pėrkthyer nė gjuhėn latine nga Mishel Skot (1217) dhe e botuar nė Bilonjė mė 1220.
Shumica mendojnė se Newton-i, ka shfrytėzuar veprat e El Kahviut (tė pėrkthyera nė gjuhėt Europjane), gjatė themelimit tė llogaritjes diferenciale dhe integrale.Shumė prej planeteve u zbuluan nga muslimanėt dhe u emruan prej tyre nė shkencėn e astronomisė. Sa pėr ilustrim ja disa prej tyre: Alchernar, Aldebran, Deneb, Algol, Fornex, Fomalhaut, Betelgeuse, Rigel, Sirius, Mira, Altair, Taurus, etj.8

Njohja e Astronomisė si shkencė ishte e domosdoshme pėr caktimin e kohės sė disa ceremonive fetare, si pėrshembull koha e namazit, koha e agjėrimit, caktimi i drejtimit tė Kibles, etj. Abdurrahman Es-Sufi ka shkruar njė vepėr tė madhe tė ilustruar pėr yjet e palėvizshėm, tė cilat gjenden mbi 1420 dhe planete tė ilustruara nė formė tė njerzve dhe tė kafsheve, emrat e tė cilėve edhe sot gjenden nė pėrdorim, si: Arusha e madhe, Arusha e vogėl, peshku, virgjėresha, etj. El Kindi, zė vend si astronom mė i njohur nė shekullin e mesėm. Bile Italiani Xherollamo Kordano (1501-1576) si matamaticjent, mjek astrolog dhe filozof i natyrės, sicili ka dhėnė formulėn pėr zgjidhjen e shkallės sė tretė, El Kindin nė mesin e 12 personaliteteve gjeniale, tė cilėt janė paraqitė nė botė. Es-Sufi, sipas SARTONIT ėshtė Astronomi mė i njohur nė botė. Ibni Jonusi ka shkruar tabelat e njohura tė Astronomisė, ka vėzhguar tė zėnunit e Diellit dhe tė Hėnės dhe ka zbuluar ligjin e Oshilimit tė tij, si dhe mundėsinė e aplikimit tė lavjerrsit nė matje tė kohės, disa qindra vjetė para Galileut.
El Batani, pėrveē tabelave astronomike, nė bazė tė Diellit ka llogaritė gjatėsinė e vitit diellorė dhe ka vėrtetuar mundėsinė e zėnijes sė plotė tė Diellit, ecila shkaktohet kur ndėrmjet saj dhe tokės ėshtė hėna. Ai ka dhėnė edhe konstribute tjera tė shumta nė fushėn e astronomisė. Shkenctarėt musliman kan matė gjetėsinė e meridianit tė tokės, kan regjistruar barasditėn pranverore dhe vjeshtore, kan caktue dimensionet e planeteve dhe largėsinė ndėrmjet tyre para Galileut, Keplerit dhe Kopernikut.9

Hidrologji

Filozofi i njohur Greke Aristoteli, ka menduar se avulli prej tokės kondenzohet nė shpellat e bjeshkėve tė ftohta dhe kėshtu formohen liqejt nėntokėsorė. Nė shekullin e shtatė (p.e.r) njė filozof tjetėr i quajtur Talesi nga Miletusi, besonte se stėrpikat e ujit nga sipėrfqet e oqeaneve, mblidhen dhe me anėn e erės ngriten mbi tokė dhe shėndrohen ne rreshje atmosferike. Mė vonė, dietari i njohur Bernard Palissy, e prezentoj njė pėrshkrim tjetėr tė qarkullimit tė ujit nė natyrė. Ai sqaroj se uji avullohet nga nxehtesia e diellit, ngritet lartė nė qiell, prej nga formohen mjegullat. Era i shpėrndanė nėpėr kontinente dhe kėshtu kondenzohet dhe formohet shiu. Shiu mblidhet nėpėr lumej e liqej dhe nėpėrmes burimeve kthehet sėrish nė oqeane. Sot, bile edhe fėmijėt e shkollave fillore e dijnė kėtė fenomen, kurse, nė kohėn e Muhamedit (a.s), kjo ide e pėrhapur ka qenė e trajtuar mė tepėr si spekulim, se sa fakt i vėrtetė. Mu nė atė kohė Kur'ani tregoj: "A nuk e ke parė se si Allahu drejton retė, pastaj i bashkon i bėn grumbull ato dhe atėherė e sheh shiun se si rrjedh prej tyre. Ai lėshon prej sė larti, nga retė e mėdha si kodra breshėr dhe me tė godet kė do, e ja largon atij qė do. Shkėlqimi i vetėtimės sė dritės sė resė, gadi se s'tė merr tė tė parit" (Kur'an 24:43). Shum versete Kur'anore flasin pėr kėtė tė vėrtetė, por ata nuk pėrqėndrohen vetėm aty. Ata flasin gjithashtu edhe pėr ndrrimin e stinėve: "A nuk e sheh se Allahu lėshon ujė nga qielli dhe atė e shpėrndanė nė tokė nėpėr burime, mandej me tė mbijnė bimė tė llojeve dhe ngjyrave tė ndryshme, pastaj ajo thahet dhe ti e sheh atė tė zverdhuar dhe pastaj e bėnė atė tė llomitur. Ska dyshim se nė kėtė ka argument pėr tė zotėt e mendjes." (Kur'ani 39:21) "Nga argumentet e Tij ėshtė edhe ajo qė ua dėfton vetėtimėn dhe si frikė e edhe si shpresė, dhe nga qielli lėshon shi e me te e ngjallė tokėn pas vdekjes sė saj. Nė kėtė ka argumente pėr njė popull qė di tė mendojė" (Kur'ani 30:24).

Arb
22-12-07, 11:41
50 tė vrarė nga njė shpėrthim vetė-vrasės nė njė xhami tė Pakistanit
Zėri i Amerikės
21-12-2007

Tė paktėn 50 vetė u vranė nga njė shpėrthim vetė-vrasės brenda njė xhamie nė veri-perėndim tė Pakistanit, qė mesa duket synonte vrasjen e njė ish ministri tė brendshėm.
Ish ministri Aftab Sherpao, nuk u dėmtua, por djali i tij dhe dhjetra tė tjerė u plagosėn.
Presidenti i Pakistanit Pervez Musharaf e dėnoi sulmin dhe u dha urdhėr agjencive pėrkatėse tė rendit tė gjejnė autorėt.
Xhamia, qė ndodhet nė afėrsi tė qytetit tė Peshavarit, ishte e mbushur me besimtarė. Tė mbijetuarit thonė se pamjet i pėrngjisnin njė skene makabre me pjesė trupash e njolla gjaku tė shpėrndara gjithandej nė xhami.
Kjo ėshtė pėrpjekja e dytė pėr atentat ndaj zotit Sherpao nė 8 muajt e fundit. Ai ka qėnė njė kritik i ashpėr i ekstremistėve islamikė. (ze)

BE LK
22-12-07, 17:31
50 tė vrarė nga njė shpėrthim vetė-vrasės nė njė xhami tė Pakistanit
Zėri i Amerikės
21-12-2007

Tė paktėn 50 vetė u vranė nga njė shpėrthim vetė-vrasės brenda njė xhamie nė veri-perėndim tė Pakistanit, qė mesa duket synonte vrasjen e njė ish ministri tė brendshėm.
Ish ministri Aftab Sherpao, nuk u dėmtua, por djali i tij dhe dhjetra tė tjerė u plagosėn.
Presidenti i Pakistanit Pervez Musharaf e dėnoi sulmin dhe u dha urdhėr agjencive pėrkatėse tė rendit tė gjejnė autorėt.
Xhamia, qė ndodhet nė afėrsi tė qytetit tė Peshavarit, ishte e mbushur me besimtarė. Tė mbijetuarit thonė se pamjet i pėrngjisnin njė skene makabre me pjesė trupash e njolla gjaku tė shpėrndara gjithandej nė xhami.
Kjo ėshtė pėrpjekja e dytė pėr atentat ndaj zotit Sherpao nė 8 muajt e fundit. Ai ka qėnė njė kritik i ashpėr i ekstremistėve islamikė. (ze)
Mos ke ngaterruar temen arb. mos duhet me e zhvendos tek lajme nga bota islame. !!

Zero Cool
27-04-08, 09:55
Ja, se si po e ndriqon Boten e posaqerisht evropen feja Islame! (http://http://photobucket.com/video/islam/iamlee831/trailer2.flv?o=5)


http://photobucket.com/video/islam/iamlee831/trailer2.flv?o=5

SoKoLi-i-Maleve
01-05-08, 20:23
Ja, se si po e ndriqon Boten e posaqerisht evropen feja Islame! (http://http://photobucket.com/video/islam/iamlee831/trailer2.flv?o=5)


http://photobucket.com/video/islam/iamlee831/trailer2.flv?o=5


Me dhune terror dhe frik ,duke vesh dinamitat rreth trupit dhe eksplodua ne mes te xhamijave apo pjacave dhe marr jeten me qindra njerzve te pafaj ,tue mbjelll dhune e terror ne te gjith ata qe sbesojn ne terror si prodhuesit.

uck_aksh
01-05-08, 22:56
Me dhune terror dhe frik ,duke vesh dinamitat rreth trupit dhe eksplodua ne mes te xhamijave apo pjacave dhe marr jeten me qindra njerzve te pafaj ,tue mbjelll dhune e terror ne te gjith ata qe sbesojn ne terror si prodhuesit.

Sokoli i Maleve nuk jam adhurus i asnjeres fe as qe me intereson per Jezu Krishtin e as per Muhamedin veq ty dua te pys se kam lexu shum shenime tua un nuk dua e shkoj ne irak,afganistan e as ne rusi ,
i nderuari Sokoli a e din se vetem ne luftrat ne ish jugosllavi sa civil te pa fajshem jan vra e masakruar e sa jan djegur te gjall e sa ju ka hequr koka me thik,sopat po edhe me motorrsharr te druve, athu ky person ka qen Musliman qe po e shfaqi ne foto apo Krishter
http://i135.photobucket.com/albums/q139/slomopics/Slob.jpg
vetem tu kisha lut me u pergjegj sinqerish se nuk jam fetar per mu nuk ekziston as zoti as jezusi e as muhamedi

Llapjani_HH
20-07-08, 17:06
Si e ndryshuan botėn zbulimet e muslimanėve?Prej kafes nėpėrmes ēeqeve e deri te "racioni trepjesėsh", bota islame na ka ofruar shumė inovacione dobiprurėse, e qė ne perėndimorėt i marrim tė gatshme.
E enjte, 19 Korrik 2007 15:51

1. Legjenda thotė se Arabi me emrin Halid i dėrgonte dhitė nė kullosė nė rajonin Kaffa, e cila gjendet nė Etiopinė Jugore. Ai vėrejti se dhitė pėr njė moment u bėnė tepėr gjallėruese pas konsumimit tė kokrrave nga disa bimė tė caktuara.
I vloi disa kokrra nė ujė tė nxehtė, dhe kėshtu provoi kafen e parė nė histori. Shėnimet e para qė tregojnė pėr pėrdorimin masiv tė kafesė na bėjnė me dije se eksporti i kokrrave tė kafesė nga Etiopia drejt Jemenit, ku kjo pije ėshtė pėrgatitur nga lėnda e pėrmendur e qė sufit shėrbeheshin me qėllim tė largimit tė gjumit dhe kalimit tė natės nė lutje.
Deri nė shek 15 kjo pije arriti ne Meke dhe Turqi, prej ku nė vitin 1645 ėshtė bartur pėr nė Venecia.
Nė vitin 1650 pija e kafesė ėshtė sjellur nė Angli. Atė e solli Turku me emrin Pasqua Rosse, dhe ishte Rosse i pari qė hapi kafenenė nė Londėr nė rrugėn Lombard. Fjala arabe pėr pijen e kafes "qahwa" nė gjuhėn turke ėshtė shėndrruar nė "kahva", nė Itali kėtė e emėrtuan "caffe", ndėrsa nė gjuhėn angleze "coffee".

2. Grekėt e lashtė mendonin se sytė tanė emetojnė rrezet e dritės, krahas laserit, dhe pėr kėtė edhe mundė tė shikojmė. Personi i parė qė kuptoi se drita depėrton nė sytė tanė, e nuk del nga ato, ishte matematikani, astronomi dhe fizikani islam Ibėn el – Haithem.
Ibėn el – Haithemi e zbuloi pėr herė tė parė "Camera Obscura" – fjala kamerė nga gjuha arabe "qamara pėr dhomėn e errėt ose tė ndarė"
Ibėn Haithemit, pėrveē tjerash, i takon merita edhe pėr vendosjen e fizikės si shkencė nė kuptimin modernė tė fjalės "fizikė" (shkencė e mbėshtetur nė eksperiment) dhe ekzekutimin e saj nga rrethi i filozofisė.
http://www.mesazhi.com/images/news/863.jpg

3. Njė lloj i shahut ėshtė luajtur nė Indinė e lashtė. Loja e shahut nė formėn si e njohim ne sot ėshtė zhvilluar nė Persi, prej nga nė shekullin 10 nėpėrmes arabėve tė Spanjės ėshtė zgjeruar nė Evropė dhe Lindje deri nė Japoni. Fjala "rook" (fjalė e anglishtes pėr figurėn e shahut tek ne e njohur mė emrin "top") rrjedh nga fjala Persiane "rukh" – karrocė – pajton.

4. Njė mijė vite para vėllezėrve Wright, poeti Islam, astronomi, muzikanti dhe inxhinieri me emrin Abasė bin Firnas, tentoi tė konstruktoi makinėn e parė fluturuese me tė cilėn njeriu do tė ngjitej nė hapėsirat e ndritshme krahas zogjve.
Nė vitin 852 sipas Isės a. s. duke u shėrbyer me pėlhurėn e madhe e formuar me njė konstruksion tė lashtė, kėrceu nga minarja e Xhamisė sė Madhe nė Kordovė tė Spanjės. Mendonte se me anė tė rrezeve do tė fluturonte sikur zogjtė. Mirėpo nuk pati fat. Pėlhura e ngadalėsoi rėnien e tij, dhe ky ishte parashuta i parė nė historinė njerėzore. Abbas ibėn Firnasi gjatė rėnies fitoi disa plagė tė vogla.
Ky njeri i madh, pionier i aviacionit nuk u ndal me kaq. Vazhdoi me hulumtimet e tij duke e perfeksionuar konstruksionin e makinės fluturuese dhe nė fund tė vitit 875, nė moshėn 70 vjeēare, e pėrsosi edhe mė shumė konstruksionin dhe dizajnin e makinės fluturuese, e cila ishte e punuar nga mėndafshi dhe puplat e shqiponjės. Sėrish tentoi tė arrij ėndrrėn e vazhdueshme tė njeriut pėr tė fluturuar. Kėtė herė ėshtė ngritė nė lartėsi nga maja e maleve. Fluturoi pėrafėrsisht nė njė lartėsi dhe qėndroi rreth 10 minuta. "Aterrimi" nuk shkoi edhe aq lehtė. Erdhi deri te njė ngufatje e vogėl, sepse Ibėn Firnasi, makinės sė tij fluturuese nuk ia kishte vendosur bishtin, qė nė rast fluturimi do tė shėrben pėr tė ruajtur ekuilibrin. Aeroporti ndėrkombėtarė nė Bagdad dhe krateri nė Hėnė bartin emrin e viganit tė madh tė botės Islame.

5. Larja dhe pastrimi janė obligime fetare pėr myslimanėt. Pikėrisht, ndoshta kjo ėshtė arsyeja pse myslimanėt pėrsosėn prodhimin e sapunit, ashtu si e pėrdorim ne sot. Egjiptianėt e lashtė dinin pėr njė tym qė quhej sapunė, po ashtu dhe romakėt kėtė sapunė e pėrdornin nė vend tė brilantinės (yndyrė pėr lėkurėn). Ishin tė parėt myslimanėt qė kombinuan vajin tė fituar nga pemėt me sodium hidroksidin dhe gjėrat aromatike.
Njė nga karakteristikat kryesore e cila ėshtė e ndjeshme dhe e rafinuar, me aroma tė pėrshtatshme me tė cilat ishin mėsuar myslimanėt, e qė kishte lėnė mbresa te kalorėsit krishterė, ėshtė se krishterėt pėr dallim nga myslimanėt nuk pastroheshin dhe kundėrmonin. Shaponin nė Angli e solli myslimani i cili ne bregdetin e Brightonit e hapi banjėn (hamamin) nė vitin 1759. Pronari i kėsaj banje kishte pėr detyrė tė kujdeset rregullisht pėr pastrimin e monarkėve Britanik, Mbretin Georg IV dhe Wiliamin IV.
http://www.mesazhi.com/images/news/864.jpg

6. Distilimi, metoda e ndarjes sė lėngshmėrisė nė bazė tė pikave tė ndryshme tė mbylljes, ėshtė zbuluar pėrafėrsisht rreth viteve 800 nga ana e shkencėtarit elitar islam Xhabir ibėn Hayyanit, qė transformoi alkiminė nė kimi duke zbuluar shumė nga proceset bazė tė kimisė (kristalizimin, distilimin, oksidimin, filtrimin …) dhe veglat e punės tė cilat edhe sot e kėsaj dite pėrdoren nė mbarė botėn nė laboratorėt kimik.
Zbuloi acidin sulfurik dhe nė bazė tė eksperimentimit dhe zbulimeve qė i bėri Xhabiri ishte nė gjendje tė bėjė parfume ēfarė i pėrdorim edhe sot.
Ibėn Hajani ėshtė themelues i kimisė moderne.

7. Crank – Shaft ėshtė mjeti qė shpien lėvizjen qarkore nė vijė tė drejtė, dhe bazė e shumicės sė makinave moderne, si dhe motorit me djegie tė brendshme. Si njė nga shpikjet mė tė mėdha nė mekanikėn moderne ėshtė zbulimi i inxhinierit gjenial islam me emrin al – Xhazari, i cili do tė bėjė tė mundur shpejtimin e ujitjes sė rajoneve tė thata. Nė librin "Veglat mekanike" e vitit 1260, ka treguar edhe shpikjet tjera te veta, si dhe rregullimin e atyre ekzistuese. Ka zbuluar orėt e para mekanike qė i lėvizte uji. Al – Xhazari ishte babai i robotikės. Nė mesin e 50 shpikjeve tė tija gjendet edhe brava me kombinime (shifrore).

8. "Futrovimi" – metoda e qepjes e materialit izolues nė mes dy copave tė holla tė pulhurės. Nuk ėshtė e sigurt se a ėshtė ky zbulim i botės Islame apo bota islame kėtė metodė e ka pėrvetėsuar nga India ose Kina, pėr ta pėrsosur edhe mė shumė.
Megjithatė, ėshtė e sigurt se metoda e pėrmendur ėshtė bartur nė Perėndim nga ana kryqtarėve gjatė kohės sė luftės sė kryqėzatave, ku patėn rastin tė shohin se si luftėtarėt mysliman pėr duke pėrdorur kėtė metodė shėrbehen me kashtėn e futur nė mes dy copave tė pėlhurės. Pastaj, kėtė e pėrdornin nė vend tė metalit tė rėndė tė blinduar.
Metoda ėshtė treguar jashtėzakonisht e suksesshme, duke ofruar pėrveē lėvizjes edhe mbrojtje ideale nė betejat kundėr kryqtarėve. Gjithashtu, ėshtė dėshmuar se ofron jashtėzakonisht izolim tė mirė dhe tė nxehtė. Prandaj edhe nė Perėndim, ku dominonte klima e ftohtė, metoda e "frutimit" pėr shkak tė karakteristikave tė saja qė ofronte izolator tė nxehtė, shumė shpejt u pėrdorė gjatė prodhimit tė pajtoneve.

9. Nė arkitekturė harku sipas tė cilit e njohim stilin Gotik, e qė ėshtė edhe karakteristika elementare e ndėrtimit tė katedraleve impresive nė stilin Gotik, natyrisht se ėshtė e arritur arkitektonike e botės Islame. Harku Gotik ėshtė shumė mė i ashpėr se sa ai roman me tė cilin shėrbeheshin Romakėt dhe Normanėt, e qė ishte i domosdoshėm dhe mundėsonte ndėrtimin e objekteve tė mėdha impresive.
Krahas kėsaj Perėndimi nga myslimanėt ka marrė xhamllėkun dhe teknikėn e ndėrtimit tė kupolave. Kėshtjellat Evropiane janė kopje a atyre nė botėn islame, me prerjen pėr shigjetat, sė bashku me bedenat dhe kullat. Kullat nė formė tė katrorit patjetėr duhej tė tėrhiqeshin para ndėrtimit mė tė lehtė tė kullave mbrojtėse me formė qarkore. Arkitekti qė e ndėrtoi kėshtjellėn e Henrit V ishte mysliman.

10. Shumica e instrumenteve moderne nė kirurgji janė kopje tė sakta tė instrumenteve nga shekulli i 10 tė pėrdorura nga kirurgu mysliman al – Zahravi. Neshterėt (brisqe nė med. shėn i pėrkthye) e tij, sharrat e eshtrave, piskrrat gėrshėrėt qė i pėrdorte para operacionit, si dhe shumicėn e 200 instrumenteve qė ka projektuar, edhe sot janė pjesė pėrbėrėse e kirurgjisė moderne.
Ishte i pari qė u shėrbye me materialin zbėrthyes pėr qepjen para operacioneve tė organeve tė brendshme. Nė shekullin e 13 njė mjek tjetėr nga bota islame me emrin Ibėn Nefis paraqiti pėrshkrimin e saktė tė qarkullimit tė gjakut nė organizmin e njeriut, 300 vite tė plota para William Harvejit.
Mjekėt mysliman gjithashtu, zbuluan anestetikėt duke bėrė pėrzierjen e opiumit dhe alkoolit. Ata zhvilluan pėrdorimin e gjilpėrave gjatė nxjerrjes sė pezmatimit tė syrit. Teknikė e njėjtė para kurimit tė pezmatimit tė syrit pėrdoret edhe sot.

vazhdon

Llapjani_HH
20-07-08, 17:07
pjesa e dytė.


11. Ventilimin gjithashtu e kanė menduar myslimanėt pėr tė gjetur ujin nga thellėsia e zemrės duke e ujitur tokėn e thatė nė shkretėtirė. Nė shkretėtirat e Arabisė kur thahen lumenjtė nė sezonin e nxehtė, uji mundė tė gjendej vetėm thellė nėn tokė. Pėr tė bėrė shpimet e thella pėrdornin ventilimin me anė tė erės qė frynte nė drejtimin e njėjtė me muaj.
Ventilimet kishin 6 deri nė 12 vela tė cilat ishin tė mbuluara me pėlhurė ose me fleta tė hurmės. Ventilimet janė pėrdorur nė botėn islame 500 vite para se ventilimi i parė tė prodhohej nė Evropė.

12. Vaksinėn nuk e kanė shpikur Jeneri apo Pasteri, por ishte Perėndimi qė e mori nga bota islame dhe e barti nė Evropė nga Turqia. Kėtė e bėri gruaja e ambasadorit Britanik nė Stamboll nė vitin 1724. Fėmijėt nė Turqi bėnin vakcinimin kundėr "fruthit tė madhe" duke pėrfituar nga qelizat e dobėta ose tė vdekura "tė fruthit tė madh" nga trupi i infektuar i kafshėve vendore, sė paku 50 vite para se kjo metodė tė pėrdorej nė Perėndim.

13. Lapsin me ngjyrė ėshtė shpikur me kėrkesėn e sundimtarit tė Egjiptit nė vitin 953, pas kėrkesės sė tij pėr tė shpikur lapsin qė nuk do tė pėrlyej duart dhe rrobat e tij. Ky laps kishte rezervarin me ngjyrė, ngjashėm sikur lapsat kimik modernė, ngjyra lėshohej nga maja e lapsit me kombinimin e gravitacionit dhe dallimit nė shtypje.

14. Sistemi i numrave tė cilin sot e pėrdorim sigurisht se ėshtė me prejardhje nga India, por stili i numrave ėshtė arab dhe pėr herė tė parė shfaqen nė pėrdorim nė veprat e matemantikanit tė madh tė botės islame el – Hevarizmi dhe el – Kindi ne vitin 825..
Algjebra ėshtė emėrtuar sipas njė libri tė el – Havarizmit "al – xhabėr ve al – muqabila", shumica e pėrmbajtjes sė saj pėrdoret edhe sot. 300 vite mė vonė matematikani Italian Fibonacci i solli kėto vepra nė Evropė dhe i pėrktheu. Algoritmi si dhe shumica e trigonometrisė vinė nga bota islame. Zbulimi i Al – Kindiut gjithsesi se janė themelet e kriptologjisė.
http://www.mesazhi.com/images/news/865.jpg

15. Ali ibėn Nafi, i njohur me pseudonimin Zirjab (zogu i zi) nė shekullin e nėntė erdhi nga Iraku nė Kordovė dhe solli me vete konceptin e "tre racioneve" para gjella (supa), pas sė cilės pason gjella kryesore (peshku ose mishi), e mė pastaj vijon ushqimi me desert (pemė). Gjithashtu pėrhapi edhe pėrdorimin e gotės sė kristaltė (tė cilėn e patė zbuluar Abbas ibėn Firnasi pas eksperimentit qė e bėri nė kristalin e gjetur nė gurė)

16. Qilimat gjatė kohės kur nė Evropė vazhdonte shekulli i mesėm, nė botėn islame konsideroheshin vepėr e xhenetit, nė rėndė tė parė duke iu falėnderuar progresit qė myslimanėt arritėn nė zhvillimin e thurjes, pastaj zhvillimit e sensit pėr modelet dhe arabeska tė cilat paraqitnin bazėn e artit islam i cili nuk pranonte nė gjirin e vet figurat e njerėzve dhe kafshėve.
Nė tė kundėrtėn e kėsaj, podiumet nė Evropė ishin tė zhveshur, pėr tė mos thėnė tokė e zhveshur, gjithnjė pėrderisa qilimat arab dhe Persian nuk u sollėn nė Evropė. Pėr podiumet e Anglisė, Erasmo ka shėnuar se : "ishin tė mbuluar me hedhurina tė llojllojshme, nga njėherė tė pėrtrira nė atė mėnyrė sa qė gjatė tėrė podiumit tė vjetėr (me hedhurina tė shumta) vetėm se vendosej shtresė e re, duke mos e ndėrruar apo pastruar nga njėherė edhe mė shumė se 20 vite, gjatė kėsaj kohė mblidheshin hedhurina tė tjera, vjellje, urinime te qenve dhe njerėzve, mbeturina tė ushqimit dhe peshqve, si dhe ndyrėsi qė nuk na bėnė nderė t"i pėrmendim". Pėr shkak tė gjitha kėtyre, qilimat shumė shpejt gjetėn vendin e tyre nė Evropė.

17. Ēeqet gjithashtu rrjedhin nga bota islame. Fjala ēek vjen nga fjala arabe "saqq" dhe paraqet vėrtetimin e shkruar, ngarkesė pėr pagimin e mallit tė porositur, pėr t"i ikur transportit tė parave nėpėr zonat e rrezikshme. Nė shekullin nėntė njė biznesmen mysliman udhėtonte nga Kina deri nė Detin Mesdhe duke u shėrbyer me ēeqe nė vlerė tė parave.

18. Deri nė shekullin e XI shkencėtarėt mysliman ishin pajtuar se toka ka formė sferike. Argumentin tė cilin e paraqiti astronomi ibėn Hazmi ėshtė "se dielli gjithnjė ėshtė nė pozitė vertikale nė raport me pikėn e caktuar nė tokė". Kėto argumente u shfaqen 500 vite para Galileut.
Llogaritė tė cilat i paraqitėn astronomėt mysliman rezultuan aq tė sakta sa qė kur bėnė llogaritjen e madhėsisė sė Tokės, llogaritėn se madhėsia e Tokės bartė 40 253 kilometra dhe nuk ishin tė saktė vetėm pėr 200 kilometra. Nė vitin 1139 al – Idrisi mbretit tė Sicilisė Roxherit ia dhuroi njė glob tė tokės.
http://www.mesazhi.com/images/news/866.jpg

19. Edhe pse Kinezėt ishin ata qė shpikėn barutin i cili ishte shumė i papastėr dhe i dobėt. Ata e pėrdornin pėr fishekzjarrė. Myslimanėt arritėn ta bėjnė efikas duke bėrė qė baruti mė ndihmėn e natriumit dhe nitratit mundė tė pastrohet dhe tė fitoj fuqi shtesė sa edhe tė pėrdorej pėr nevoja ushtarake. Arma e zjarrit e bėrė nga myslimanėt e dalur nga kėto zbulime ndikoi qė t"i futet frika deri nė palcė luftėtarėve nė luftėrat e kryqėzatave.
Deri nė shek. XV myslimanėt konstruktuan raketėn tė cilėn e quajtėn "veza djegėse vetėlėvizėse", dhe projektilin torpedo qė nė maje ka shigjetėn e cila do tė depėrtonte nė anijen e armikut dhe pastaj tė eksplodonte.

20. Evropa mesjetare posedonte kuzhina dhe kopshte me bimė, mirėpo myslimanėt zhvilluan idenė mbi kopshtin si vend pėr pushim dhe bukuri tė ndryshme. Kopshtet e para mbretėrore nė shekullin e XI janė hapur nė rajonin e Spanjės Islame. Nė mesin e luleve tė shumta qė rrjedh nga kopshtet myslimane ėshtė edhe tulipani.

Ky tekst ėshtė botuar nė Independent

Pėrktheu nga boshnjakishtja: Nexhmedin Ademi


http://mesazhi.com/news_detail.php?id=667