PDA

View Full Version : Islami dhe Evropa


hasanmehmeti
12-03-07, 01:01
Lidhjet muslimano krishtere nė Europe: e shkuara, e tashmja dhe e ardhmja
Historia e marredhenieve islamo krishtere nė Europe: nderveprimi kulturor perballe ballafaqimit politik dhe ideologjik

Prej perspektives universale tė historise se qyteterimeve, Europa pasqyron njė pabarazi tė jashtezakonshme nė lidhje me influencat e ndersjellta kulturore nė mes botes muslimanė dhe asaj krishtere. Ndikimi i mendimit europian nė boten muslimanė daton nė fillimin e shekullit tė 19te, ndersa qyteterimi Islam ka bėrė ndikimin e tij tė thelle nė kulturen krishtere europianė – nė rrugen e tij tė gjatė nė zhvillimin e shkences dhe teknologjise – pothuajse njė mije vitė perpara dhe gjatė njė periudhe prej disa qindra vjetesh. Me fjale tė tjera, pėr me teper se njė mije vitė kultura europiane nuk kishtė asnjė ndikim tė vecantė mbi boten islame por vetem se perfitoi nga illuminizmi i hershem islam nė tė gjitha fushat e kultures dhe shkences.
Eshtė njė fakt historik qė formimi i njė jetė tė vertetė intelektuale nė mesjetė ishte si rezultat i lulezimit tė qyteterimit islam nė Spanje. Gjatė pese shekujve – nga shekulli i tetė gjer nė tė trembedhjetin saktesisht – historia e qyteterimeve boterore ishte ajo e islamit. Nė krahasim me qyteterimin kristian tė asaj kohe, qyteterimi islam ishte me teper i rafinuar dhe i iluminizuar. Gjatė njė periudhe kritike prej afersisht dyqind vjetesh perballja e Europes me qyteterimin islam i lejoi asaj tė zhvillonte tė gjitha aftesitė nė fushat shkollore dhe shkencore, veēanėrisht filozofine, mjekesine, astronomine, kiminė dhe matematiken. ishte njė nga arritjet me tė medha tė dijetareve islam nė mesjetė ruajtja e thesareve tė filozofise dhe shkences greke pėr brezat e mevonshem. Dijetaret krishtere u njohen me konceptet e metafizikes aristotelianė vetem nepermjet filozofeve arabe nė Spanjė dhe perkthimeve dhe komentimeve tė tyre. Filozofi arab Ibn Rozhd (Averroes), i lindur nė Kordoba me 1226, ushtroi ndikimin me tė madh nepermjet komentimeve tė tij mbi Aristotelin. Universitet arabe nė Kordoba, Seville, Granada, Valencia, Toledo kanė terhequr njė numer tė madh dijetaresh kristiane. Mendimtaret me tė medhenj krishtere tė asaj kohe si Albertus Magnus, Roger Bacon, Thomas Aquinas, William Ockham, Gerbert Aurillac, me vonė u be Papa Sylvester i dyte, duke permendur njė pakice prej tyre ketu, i zhvilluan aftesitė e tyre intelektuale nė keto qendra mesimi.
Libraria e madhe nė Toledo – ku me 1130 njė shkolle perkthimi u themelua, terhoqi studenta dhe perkthyesa nga e gjithe Europa. Shkenca mjekesore arabe-islame ka pasur njė ndikim tė jashtezakonshem nė zhvillimin e disiplines se mjekesise nė Europe. Tė paret profesore mjekesie nė universitetet e reja tė themeluara europianė ishin ish studenta tė dijetareve arabe. Puna themelore e dijetarit me tė famshem, Ibn Sina (Avicena), Al-Qanun (canon medicinae) eshtė mesuar nė tė gjitha fakultetet europianė tė mjekesise pėr gjatė gjashtė shekujve. Jo me vonė se 1587 mbreti Henri i tretė i Frances themeloi institutin e gjuhes arabe nė kolegjin mbreteror nė menyre qė tė promovontė kerkimin mjekesor nė France. Ndikime tė ngjashme nė zhvillimin e metodave shkencore mund tė gjurmohen edhe nė fushat e matematikes, astronomise, kimise, arkitektures, muzikes dhe teknikave industriale. Astronomi Arab Al-Batani (Albatenius, 858-929) nė menyre autoritative e hedhi poshtė dogmen e Ptolemeit mbi heliocentrizmin shume kohe perpara se Koperniku tė botontė vepren e tij De revolutionibus orbium coelestium nė shekullin e 16te. Arti europian i periudhes romanė i eshtė mirenjohes thethesisht arkitektures islame veēanėrisht asaj nė Spanje. Pa kaluar nė detaje tė metejshme me tė drejtė mund tė themi qė qyteterimi islam qė lulezoi nė jugun e Europes gjer nė shekullin e 16tė me arritjet e tij universale madje kaloi edhe kontributet e hershme tė perandorise romake nė zhvillimin e qyteterimit – e zgjoi Europen nga gjumi dogmatik i mesjetes dhe pergatiti njė rilindje europianė nė kuptimin e njė vizioni boteror illuminist, racional dhe jodogmatik.
Nė nivelin politik, ndikimi i pasur kulturor qė qyteterimi kristian nė Europe nė menyre tė njeanshme perfitoi, nuk kishtė asgje qė ti ofrontė nga vetja e saj qyteterimit islam tė asaj kohe dhe vetem nė rastė tė rralla mund tė barazohej me mendjegjeresinė dhe tolerancen. Charlie i madh mbajti marredhenie miqesore me Abasidet nė Bagdad. Harun al - Rashid e respektoi atė si mbrojtesin e kristianeve lindore me tė drejta ceremoniale tė siguruara mbi Jerusalemin. Nė periudhen historike tė mevonshme, perandori Frederik i dytė (1194-1250), mbret i Sicilise dhe Jeruzalemit, pavaresisht pjesemarrjes se tij nė kryqezatat, shfaqi njė hapje tė sinqertė drejt qyteterimit islam dhe ishte i zellshem qė tė mesontė prej dijetareve muslimanė tė perparuar. Megjithatė duhet tė nenvizohet qė interesi i tė dy udheheqesve ishte drejtuar tek perandoria islame nė lindje, dhe jo tek ajo nė token europianė me qender nė Kordoba, ku pavaresisht ndikimit tė pasur kulturor, njė marredhenie miqesore politike nuk u krijua asnjehere. Historia e marredhenieve politike nė mes islamit dhe kristianizmit nė Europe eshtė dominuar nga levizja e kryqezatave, e cila i ka fillimet e saj nė shekullin e 11te, nepermjet se ciles papa u perpoq qė tė themelontė hegjemoninė e tij tė padiskutueshme mbi lindjen krishtere nė vecanti. Kryqezatat shume shpejt u kthyen nė ndermarrje imperialiste-kolonialistė nepermjet se ciles shtetet europianė donin tė siguronin interesat e tyre ekonomike dhe tregtare. Feja ishte vetem njė pretekst pėr projektet kolonialistė tė udheheqesve europianė – jo vetem kunder muslimaneve nė token e shenjtė por gjithashtu edhe kunder perandorise bizantinė kristiane, qė u pasqyrua nė menyre tė qartė nė kryqezaten e katert, gjatė se ciles Doge i Venecias, Enriko Dandolo, pushtoi dhe plackiti Konstandinopojen nė 1204. Ndersa rikonkuista islame pati sukses nė 1187 me rimarrjen e Jeruzalemit nga Salaheddin, rikonkuista krishtere solli fundin e prezences islame nė Europe me renien e Granades me 1492. Nė pjesen lindore tė Europes, dalja e njė perandorie tė re turke jo vetem qė pushtoi Byzantium (Konstandinopojen), qendren e kristianizmit lindor me 1453, por gradualisht e zgjeroi pushtimetė saj gjeri tek portat e Vienes me 1683.

Historia komplekse e perplasjeve ndermjet kristianeve dhe muslimaneve, nė perendim, jug dhe nė lindje tė europes dhe edhe nė lindjen e aferme e ka bėrė praktikisht tė pamundur njė dialog tė sinqertė qyteterimesh, pavaresisht ndikimit teper tė pasur tė kultures islame nė zhvillimin e mendjes europiane. Nė kontekstin e perplasjeve ushtarake dhe politike feja ka sherbyer vetem si njė mjet ideologjik nė pjesen e kristianeve pėr tė mbrojtur interesat e udheheqesve europiane, perfshire vetė papen nė Rome. Kjo e shpjegon historinė e keqkuptimve tė qellimshme dhe tė paqellimshme qė e kanė shoqeruar perplasjen islame krishtere nė Europe gjatė gjithe ketyre shekujve. Perplasja e hershme e qyteterimeve qė nga mesjeta ka krijuar njė trashegimi tė ballafaqimit, mosbesimi dhe keqkuptimi gjeri nė ditet e sotme. Stereotipet antiislame nė Europe janė bėrė edhe me tė rrezikshme nen njė yjesi tė re tė politikave boterore, pasqyrojnė antagonizmin e hershem tė nderveprimit islam-kristian me zgjerimin e qeverisjes islame nė Europe qė nė shekullin e tetė dhe qė vazhdoi me rikonkuisten dhe kryqezatat kristiane. Eshtė brenda kontekstit tė njė perplasje tė dhunshme europianė ndaj islamit si Edward Said e quan qė doktrina europianė e ktheu islamin nė epitomin e njė tė jashtmi kunder se ciles qyteterimi europian qė nga mesjeta ishte themeluar. Me shafaqjen e kolonializmit europian, marredheniet me islamin moren njė drejtim tjeter drejt dominimit politik dhe tutelazhit kulturor nga ana e europianeve. Fuqia e politikave europianė ka formesuar harten politike tė lindjes se mesme deri nė ditet e sotme. Dominimit politik dhe ushtark iu shtua edhe pretendimi i hegjemonise ideologjike tė kristianeve europianė mbi qyteterimin arab dhe islam. Paragjykimet e vjetra, tė ushqyera qė nga koha e kryqezates, janė ngjallur dhe forcuar si mjetė nė njė ballafaqim, qė eshtė i lidhur me entitetin e ri politik nė Palestinė me prezencen historike islame veēanėrisht nė Jeruzalem.

hasanmehmeti
12-03-07, 01:02
Konceptet metafizike tė islamit dhe kristianizmit dhe roli i tyre nė formimin e marredhenieve ndermjet tė dy komuniteteve nė Europe


Nė menyre qė tė kuptojme me mire karakterin kujdestar dhe natyren ideologjike tė shume ballafaqimeve tė pershkruara me siper, duhet tė reflektojme ngjashmeritė e pamohueshme metafizike dhe dogmatike ndermjet islamit dhe kristianizmit qė mund tė jetė baza pėr njė dialog tė ndricuar ndermjet dy qyteterimeve nė fushat teologjike, kulturore dhe politike. Eshtė gje e ditur qė tė dy qyteterimet janė tė bazuara nė besimin nė njė Zot. Monoteizmi eshtė thelbi i qendrimit tė tyre fetar ndaj university. Koncepti i njeshmerise eshtė i shprehur saktė dhe me abstraksion tė lartė nė islam ndersa koncepti kristian mund tė shihet si relike tė politeizmit nė konceptin trinitirian tė Zotit. Koncepti islam i Zotit mund tė ndihmoje kristianizmin tė qartesoje konceptin e monoteizmit dhe kritikisht tė evaluoje elementet antropomorfike nė dogmen e trinitetit tė njė Zoti tė vetem.Per me teper tė dyja fetė kanė njė natyre universale dhe tė hapura pėr tė gjithe njerezit. Koncepti i tyre i Zotit nuk eshtė i njė Zoti fisnor, perjashton ēdo lloj diskriminimi nė lidhje me anetaresinė nė njė komunitet besimtaresh. Ky universalitet i mesazhit tė tyre mund tė krijoje njė rivalitet ndermjet tė dy feve, pėr tė arritur tek tė gjithe njerezit, por nė tė njejten kohe theksojnė mendjen e hapur ndaj tė gjitha besimeve tė njerezimit. Njė lidhje speciale nė fushen e teologjise eshtė roli eminent qė islami i atribuon Jezusit nė mes tė gjithe profeteve. Koncepti kristian i Jezusit si i pamekatė eshtė i njejtė me atė tė islamit. (Ndryshimi i vetem qendron nė faktin e vleresimit tė Jezusit si biri i Zotit ose thjesht si profet. Konceptė tė ngjashme ekzistojnė nė tė dyja fetė persa i perket ringjalljes dhe dites se gjykimit.
Megjithe keto ngjashmeri tė dogmes metafizike, kjo nuk eshtė bėrė baza pėr njė dialog tė sinqertė ndermjet tė dy feve. pėr kristianet nė vecanti, ndryshimet dogmatike kanė qenė me tė rendesishme dhe etiketimi i profetit si heretik i ka helmuar marredheniet ndermjet komuniteteve gjatė shekujve. Njė mungese mosbesimi i ka mbizoteruar marredheniet ndermjet komuniteteve, e cila pjeserisht mund tė shihet si rezultat i perplasjeve tė armatosura pėr qindra vjet nė Europe dhe nė Lindjen e aferme. Njė paragjykim armiqesor vazhdon tė karakterizoje shume europianė nė afrimin e tyre ndaj pyetjeve rreth botes islame, dogmes fetare, rregullave sociale, menyres se jeteses etj. Mendimtari pakistanez i lindur nė Austri thote: Europa e ka identifikuar kercenimin politik dhe ushtarak nga superfuqitė muslimanė tė kohes, veēanėrisht asaj otomane, me islamin dmth me mesazhin fetar tė profetit.
Njė tjeter pengese pėr njė dialog dhe mirekuptim tė sinqertė eshtė qė pėr njė kohe shume tė gjatė studimet mbi islamin kanė qenė nė duart e misionareve krishtere tė cilet janė marre me subjektin nė njė menyre apologjetike dhe teper polemike. Kjo krijoi njė imazh tė shtremberuar tė islamit nė aspektet e tij fetare morale dhe sociale. Njė pozicion i tille doctrinal ka pasur njė ndikim teper tė thelle nė perceptimin e europianeve pėr islamin gjer nė ditet e sotme. Njė shprehje e gjetur e Edward Said qė thote: Orientalizmi varet nė strategjinė e tij nė nė njė pozitė superioriteti qė e vendos perendimorin nė njė seri tė plotė lidhjesh tė mundshme me lindorin pa e humbur kurre avantazhin relative. Ky lloj afrimi eshtė njė nder pengesat me tė medha pėr njė mirekuptim nė mes muslimaneve dhe kristianeve nė ditet e sotme.
Ky afrim nė menyre tė plotė deshton qė nė menyre kritike tė analizoje stereotipet ekzistuese si njė trashegimi e perplasjeve tė hershme, por nė tė kundert i forcon keto stereotipe nė formimin e ri tė perplasjes se qyteterimeve sipas se ciles islami portretizohet si njė kercenim pėr sigurinė e Europes, ruajtjen e vlerave dhe lirive liberale. Orientalizmi, profesioni i studimeve islamike, nė shume drejtime formon njė kryqezatė tė re, nen kushtet eurocentrike tė shekullit tė 20te.
Njė nga keto stereotipe qė ka ndikuar nė marredheniet islame-krishtere qė nga koha e kryqezatave dhe lufterat me perandorinė osmanė ka qenė natyra armiqesore e islamit si nė mesazhin fetar ashtu edhe nė atė politik. Ky stereotip vertitet rreth interpretimit kristian tė termit kuranor tė xhihadit, qė mund tė sherbeje si shembull i punes qė duhet bėrė pėr tė paraqitur njė interpretim tė drejtė dhe tė balancuar tė mesazhit islam nė Europe. Dijetaret krishtere mesonin tė tjeret qė nė menyre tė pergjithshme dhe pa kushtė e justifikon luften kunder jobesimtareve, psh kristianet. Fjali tė vecanta nė Kuran janė marre jashtė kontekstit nė menyre tė qellimshme pėr tė provuar natyren agresive tė islamit. E tille e perdorur sureja 8, ajeti 39. Nė menyre tė qellimshme ata nuk e marrin parasysh percaktimin teper tė qartė nė suren 22, ajeti 39 ku lufta eshtė deklaruar e pranueshme vetem nė rast vetmbrojtjeje (Atyre qė po sulmohen me luftė u eshtė dhenė leje tė luftojne, pėr shkak se u eshtė bėrė e padrejte) 5 dhe nė suren 2,190 ku ky parim eshtė shprehur mjaft qarte. (Dhe luftoni nė rrugen e Allahut kunder atyre qė ju sulmojnė dhe mos e teproni se Allahu nuk i do ata qė e teprojne. Njė keqinterpretim i interpretimit tė forces nė mesimet e Kuranit eshtė njė shembull baze i keqkuptimit qė ka krijuar njė atmosfere tė njė mosbesimi tė thelle duke e perzgjatur perceptimin e gabuar tė islamit si njė kercenim pėr qyteterimin kristian nė Europe dhe duke i mohuar tė drejten pėr tė ekzistuar.
Duke qenė i lidhur me paragjykimin e natyres armiqesore tė islamit njė tjeter stereotip eshtė qė islami nuk e pranon lirinė fetare dhe eshtė i papranueshem me qendrimin qendrimin boteror liberal tė njė Europe sekularistė qė pėr me teper e identifikon veten mbi bazat e historise kristiane. Duket qė orientalistet dhe ekspertet e islamit nė menyre tė qellimshme e shperfillin formulimin teper tė qartė nė suren 2,256: (Nuk ka dhunė nė fe). Megjithatė xhihadi nė asnjė lloj rrethanė nuk mundet qė tė provoje natyren armiqesore dhe agresive tė islamit ndaj kristianizmit. Madje edhe stereotipet e tashme tė ketij lloji janė propoganduar nė leksionet akademike dhe tekstet shkollore. Shtremberimet e qellimshme, pakujdesia ndaj fjalive teper tė qarta, apo shkeputja e formulimeve prej kontekstit tė tyre nė Kuran shpreh qartė nevojen pėr njė afrim hermeneutik nė dialogun musliam-kristian nė Europe. Pjesemarresit e simpoziumit: koncepti i monoteizmit nė islam dhe kristianizem (i mbajtur nė Rome me 1981) theksuan nevojen urgjentė pėr tė korrigjuar stereotipe tė tilla, njė nder pengesat pėr njė bashkepunim dhe mirekuptim kuptimplotė ndermjet islamit dhe kristianizmit eshtė ekzistenca e vazhdueshme e stereotipeve false nė tekstet shkollore. Njė program i njė veprimi konkret duhet qė tė elaborohet nė menyre qė tė shqyrtoje dhe tė rregulloje tė gjitha tekstet shkollore nė menyre qė kristianet prej njė moshe tė re mund tė mesojnė kulturen e vertetė tė islamit dhe shakallen e afersise dhe identitetit me kristianizmin. (6)

hasanmehmeti
12-03-07, 01:03
Gjendja e tashme dhe perspektivat e ardhshme tė marredhenieve islame krishtere nė Europe


Eshtė teper e qartė qė nė situaten e tanishme nė Europe njė grumbull interesash tė caktuara i mban gjalle keto stereotipe tė koheve tė vjetra. Me renien e komunizmit dhe me zhdukjen e lidhjeve mik-armik, modeli islam ka funksionuar si njė zevendesim i stereotipit tė armikut tė meparshem nepermjet se ciles perendimi perpiqet qė idelogjikisht tė vendose hegjemoninė e tij boterore. Marredheniet islame krishtere nė Europe janė ndikuar edhe nga ky organizim i ri nderkombetar sipas se ciles islami portretizohet si njė kercenim pėr sigurinė dhe identitetin europian. Teza e Samuel Huntingdonit mbi perplasjen e qyteterimeve (7) i sherben justifikimit pėr zgjatje e tė gjitha stereotipeve historike tė pershkruara me siper. Ekzistenca e komuniteteve islame tė medha, kryesisht punetore emigrante, i ka shtuar qendrimet armiqesore. Keto komunitetė nė menyre tė vazhdueshme portretizohen si njė kercenim pėr unitetin social dhe kulturor tė Europes. Nė rreathana tė tilla eshtė teper e veshtire qė tė ruhet njė klime dialogu dhe bashkepunimi kur levizjet politike nė Europe e shfrytezojnė dhe i hedhin benzinė paragjykimeve tradicionale antiislamike. Klima qė po pergatitet eshtė njė lloj luftė kulturore, sic eshtė lidhja me ceshtjen Ruzhdi, apo me fushaten e vitit tė fundit kunder ekspertes teper tė njohur gjermanė mbi qyteterimin islam Annemarie Schimmel e cila u poshterua pėr shkak tė perpjekjeve nė tere jeten e saj pėr tė percjellur njė imazh objektiv dhe tė balancuar tė islamit nė Europe.
Njė rol negative dhe pengues eshtė luajtur edhe nga media e cila nė njė mase tė madhe eshtė nen ndikimin e paleve tė jashtme pėr tu sherbyer interesave tė tyre. Ndikimi i industrise se filmit amerikan nė Europe i ka shtuar kultivimit tė njė stereotipi armik persa i perket islamit dhe komuniteteve musliamnė nė kontinentin tone.
Lidhjet musliamnė krishtere nė Europe nė sistemin historik tė tanishem janė tė percaktuara nė menyre substanciale nga fati i muslimaneve tė Bosnje-Hercegovines. Mosbesimi i thelle historik ndaj ketij komuniteti musliman nė Europe ishte njė nga arsyet pėr pasivitetin total tė Europes nė fazen kritike menjihere pas shperberjes se federates jugusllave. Pasiviteti europian vis-ą-vis me aktet e genocidit nė Bosnjė i ka keqesuar marredheniet musliamnė krishtere jo vetem nė ketė kontinent, por nė njė nivel ekumenik boteror. Pasiviteti mund tė shpjegohet nė trashegimninė e ballafaqimeve tė hershme islame krishtere ashtu si i kam pershkruar nė ketė shkrim. Ky eshtė njė shembull i trishtueshem qė tregon se sa pak ndikim ka patur nė terren afersia teologjike dhe psikologjike e tė dy feve.
Njė tjeter faktor teper i rendesishem nė marredheniet e tanishme musliamnė krishtere nė Europe eshtė konflikti arabo-izraelit dhe polemikat mbi statusin e Jeruzalemit. Njė bashkepunim dhe mirekuptim nė mes muslimanve dhe kristianeve nuk eshtė nė interesin e njė pale tė trete, shtetit cifut nė Palestinė dhe mbeshtetesve tė tij nė Europe dhe kudo. (8)
Nga ana tjeter pushtimi izralit i Jeruzalemit eshtė i papranueshem si nga muslimanet ashtu edhe nga kristianet.Ceshtja e Jeruzalemit ofron mundesinė pėr veprime tė perbashketa ndermjet tė dy komuniteteve.
Megjithatė nė pergjithesi marredheniet muslimanė krishtere nė Europe janė nė njė faze kritike nė fund tė mileniumit e treguar nga kushtet e veshtira tė komuniteteve muslimanė emigrantė nė Europe dhe trajtimi i krizes se Bosnjes nga shtetet europiane. Trashigimia e rikonkuistave dhe kryqezatave ndjehet akoma, veēanėrisht qė nga perfundimi i konfliktit lindje perendim, i cili efektivisht eleminoi njė armik stereotip dhe ka thithur ose hijezuar dashaligesitė historike tė afro gjysme shekulli.
Gjendja e tanishme e marredhenieve islame krishtere nė Europe karakterizohet nga skena tė reja konfrontuese qė janė ushqyer nga paragjykimet e ruajtura nga shekujt e meparshem. Madje edhe anetaret e elites intelektuale i pervishen kultivimit tė stereotipit tė islamit armik qė mund tė shikohet nga dekleratat e tyre mbi ceshtjen Ruzhdi apo trajtimi i dijetareve krishtere ndaj Annemarie Schimmel qė ka paraqitur njė imazh tė balancuar tė islamit. Duket sikur Europa nė sistemin e tanishem, nga vakumi idelogjik qė eshtė krijuar nga renia e bllokut sovietik, eshtė akoma e papergaditur qė ti largohet stereotipeve tė koheve tė vjetra. Qasja apologjetike e teologeve krishtere tė hershem ndaj islamit eshtė pare si njė version i udhezuar keq i kristianizmit: Arabia haeresium ferax – eshtė duke mbijetuar nė formen sekulare nė njė Europe tė sekjularizuar, qyteterimi islam eshtė pare thjesht nga pikepamja e sistemit tė vlerave tona europiane. Zhvillimet e fundit politike nė lindjen e mesme dhe nė afriken e veriut, levizja e ringjalljes islame nė keto krahina janė pare si njė kercenim pėr interesat jetike europiane. Komunitetet e emigranteve musliamnė nė Europe janė pare si aleatė tė mundshme tė kesaj levizje tė re, e cila shikohet si njė kercenim pėr identitetin kulturor europian. Nė ketė kontekst, ka njė konsensus pėr islamin si njė molle sherri pėr ēdo gje qė neve nuk na pelqen rreth politikes se re boterore, sociale dhe modeleve ekonomike. (Edward Said). (9)
Eshtė kunder tė kaluares qė nė duhet qė tė evaluojme marredheniet e ardhshme ndermjet muslimaneve dhe kristianeve nė Europe. Nga pamja e tensionė tė reja, udhezuesi nuk duhet tė jetė modeli i perplasjes se qyteterimeve tė Huntingdonit. Sic e kemi pare prej zhvillimeve tė fundit politike kjo teori i sherben interesave tė atyre qė mundohen tė justifikojnė skemen e re dominuese vis-ą-vis ndaj islamit nė lidhje me konfliktet nė lindjen e mesme dhe veēanėrisht konfliktin arabo izraelit. Ēdo perspektive e ardhshme duhet tė bazohet nė idenė e dialogut tė qyteterimeve mbi bazat e barazise se partnereve nė njė iniciative tė tille. Dogmat e vjetra eurocentrike tė orientalizmit dhe ideologjia e superioritetit duhet tė suprimohen nė menyre efektive. Pikepamja jonė eshtė qė dialogu i sinqertė duhet tė bazohet nė ngjashmeritė strukturale tė mesazhit monoteistik tė kristianizmit dhe islamit. Kjo do tė kerkoje braktisjen e qasjeve tė hershme misionare. Prezenca e komuniteteve muslimanė nė Europe, muslimanet e Bosnjes dhe komunitetet muslimanė nė shtetė tė ndryshme europianė nuk duhet tė shikohen si njė kercenim por si njė mundesi pėr tė ndertuar ura mirekuptimi nė mes islamit dhe perendimit. Nė duhet ta pranojme realitetin e shoqerive multikulturore nė Europe nqs nė duam ta frenojme shtimin e ftohjes nė mes tė dy feve dhe komuniteteve brenda dhe jashtė europes. Nė njė kontekst tė tille perdorimi polemik i termit fondamentalizem duhet tė braktiset. Ky term shpesh eshtė perdorur pėr tė diskredituar levizjet ringjallese islamike dhe islamin nė pergjithesi. Duhet tė zevendesohet nga njė term me i saktė qė nė menyre tė duhur tė pershkruaje fenomenin e fanatizmit fetar tė tė gjitha feve.
Zhvillimi i konfliktit mbi sovranitetin nė Palestine dhe Jeruzalem do tė ketė njė ndikim tė madh nė marredheniet e ardhshme nė mes muslimaneve dhe kristianeve nė Europe. Vetem nqs pozicioni europian do tė jetė i drejtė dhe i balancuar dhe jo i drejtuar kunder tė drejtave baze islame nė Jeruzalem apo mbeshtetje e forcave pushtuese, mirekuptimi islam kristian do tė promovohet. Mosbesimi i rrenjosur nė prezencen e meparshme koloniale nė Europe duhet tė hiqet duke ndjekur njė politike tė drejtė nė lidhje me tė drejtat islame nė lindjen e mesme. Nė ketė evaluim tė prospekteve tė ardhshme nė duhet tė theksojme pabarazinė kulturore e cila mund tė perbeje njė pengese serioze pėr njė mirekuptim dhe dialog tė ndersjellte, sepse Europa sekjularistė e ka humbur ndergjegjen fetare (kristiane) ndersa bota muslimane aktualisht po perjeton njė rilindje tė ketij ndergjegjesimi. Duket sikur tė dy komunitetet e shikojnė njeri tjetrin mbi bazat e njė skeleti tė ndryshem hermeneutik dhe sisteme tė ndryshme vlerash dhe prezumime antropologjike. Do tė ishte e njė rendesie tė jashtezakonshme qė tė dy krahet tė mos lejonin pale tė treta qė tė nderhynin nė komunikimin e tyre nė Europe. Ēdo dialog i ardhshem duhet tė jetė i drejtėpėrdrejtė dhe nuk duhet tė vendoset apo ndikohet nga interesat gjeopolitike tė paleve tė jashtme. E ardhmja e marredhenieve muslimano krishtere nė Europe nuk duhet tė hijezohet nga ringjallja e shpirtit tė kryqezatave, por duhet tė udhehiqet nga njė ndergjegjesim reciprok i tė vertetave teologjike baze, dhe vlerave morale tė cilat tė dy qyteterimet i ndajnė me njeri tjetrin. Ngjashmeritė strukturale tė mesazheve shpirterore tė dy feve mund tė sherbejnė si baze pėr njė mirekuptim me tė mire social, kulturor dhe politik.


Dr. Hans Koechler
Profesor dhe kryetar i departamentit tė filozofise nė universitetin e Insbrukut nė Austri
Perktheu: Agim Alia
Shėnimet:
1-Orientalism. Reprint ed.., New York: Vintage Books, 1979, p.70.
2-On the issue of monotheism see Hans Koechler ( ed), The Concept of Monotheism in Islam and Christianity. Vienna: International Organization/ Braumuller, 1982.
Cf. Muhammad Asad and Hans Zbinden (eds), Islam und Abendland. Begegnung zweier Welten. Olten/Freiburg i .Br...Walter-Verlag, 1960,p.193
3-Orientalism, p.7
4-English text according to the translation by Marmaduke Pickthall, The meaning of the Glorious Quran. Text and Explanatory Translation. Beirut: Dar al-Kitab Allubnani, 1971.
5-The concept of Monotheism in Islam and Christianity,p.133
6-The clash of Civilisations? In Foreign Affairs, vol. 72, no 3, pp. 22-46. See also his book The Clash of Civilisations and the Remaking of World Order. New York: Simon & Schuster, 1996. The term was originally coined by the orientalist Bernard Lewis.
7-See The Roots of Muslim Rage, in The Atlantic Monthly, vol.266, September 1990, p.60.
8-See also the analysis of Edward Said in which he points to the role of Israel in mediating Western…views of the Islamic world since World War 2. (Covering Islam. 9-How the Media and the Experts Determinė How We See the Rest of the World. London/Henley: Routledge & Kegan Paul, 1981,p.31)
Covering Islam,p.15. </SPAN>
Dr. Hans Koechler,
9.3.2007
</SPAN>

SoKoLi-i-Maleve
13-03-07, 01:36
[quote=hasanmehmeti]
Gjendja e tashme dhe perspektivat e ardhshme tė marredhenieve islame krishtere nė Europe


Eshtė teper e qartė qė nė situaten e tanishme nė Europe njė grumbull interesash tė caktuara i mban gjalle keto stereotipe tė koheve tė vjetra. Me renien e komunizmit dhe me zhdukjen e lidhjeve mik-armik, modeli islam ka funksionuar si njė zevendesim i stereotipit tė armikut tė meparshem nepermjet se ciles perendimi perpiqet qė idelogjikisht tė vendose hegjemoninė e tij boterore. Marredheniet islame krishtere nė Europe janė ndikuar edhe nga ky organizim i ri nderkombetar sipas se ciles islami portretizohet si njė kercenim pėr sigurinė dhe identitetin europian. Teza e Samuel Huntingdonit mbi perplasjen e qyteterimeve (7) i sherben justifikimit pėr zgjatje e tė gjitha stereotipeve historike tė pershkruara me siper. Ekzistenca e komuniteteve islame tė medha, kryesisht punetore emigrante, i ka shtuar qendrimet armiqesore. Keto komunitetė nė menyre tė vazhdueshme portretizohen si njė kercenim pėr unitetin social dhe kulturor tė Europes. Nė rreathana tė tilla eshtė teper e veshtire qė tė ruhet njė klime dialogu dhe bashkepunimi kur levizjet politike nė Europe e shfrytezojnė dhe i hedhin benzinė paragjykimeve tradicionale antiislamike. Klima qė po pergatitet eshtė njė lloj luftė kulturore, sic eshtė lidhja me ceshtjen Ruzhdi, apo me fushaten e vitit tė fundit kunder ekspertes teper tė njohur gjermanė mbi qyteterimin islam Annemarie Schimmel e cila u poshterua pėr shkak tė perpjekjeve nė tere jeten e saj pėr tė percjellur njė imazh objektiv dhe tė balancuar tė islamit nė Europe.
Njė rol negative dhe pengues eshtė luajtur edhe nga media e cila nė njė mase tė madhe eshtė nen ndikimin e paleve tė jashtme pėr tu sherbyer interesave tė tyre. Ndikimi i industrise se filmit amerikan nė Europe i ka shtuar kultivimit tė njė stereotipi armik persa i perket islamit dhe komuniteteve musliamnė nė kontinentin tone.
Lidhjet musliamnė krishtere nė Europe nė sistemin historik tė tanishem janė tė percaktuara nė menyre substanciale nga fati i muslimaneve tė Bosnje-Hercegovines. Mosbesimi i thelle historik ndaj ketij komuniteti musliman nė Europe ishte njė nga arsyet pėr pasivitetin total tė Europes nė fazen kritike menjihere pas shperberjes se federates jugusllave. Pasiviteti europian vis-ą-vis me aktet e genocidit nė Bosnjė i ka keqesuar marredheniet musliamnė krishtere jo vetem nė ketė kontinent, por nė njė nivel ekumenik boteror. Pasiviteti mund tė shpjegohet nė trashegimninė e ballafaqimeve tė hershme islame krishtere ashtu si i kam pershkruar nė ketė shkrim. Ky eshtė njė shembull i trishtueshem qė tregon se sa pak ndikim ka patur nė terren afersia teologjike dhe psikologjike e tė dy feve.
Njė tjeter faktor teper i rendesishem nė marredheniet e tanishme musliamnė krishtere nė Europe eshtė konflikti arabo-izraelit dhe polemikat mbi statusin e Jeruzalemit. Njė bashkepunim dhe mirekuptim nė mes muslimanve dhe kristianeve nuk eshtė nė interesin e njė pale tė trete, shtetit cifut nė Palestinė dhe mbeshtetesve tė tij nė Europe dhe kudo. (8)
Nga ana tjeter pushtimi izralit i Jeruzalemit eshtė i papranueshem si nga muslimanet ashtu edhe nga kristianet.Ceshtja e Jeruzalemit ofron mundesinė pėr veprime tė perbashketa ndermjet tė dy komuniteteve.
Megjithatė nė pergjithesi marredheniet muslimanė krishtere nė Europe janė nė njė faze kritike nė fund tė mileniumit e treguar nga kushtet e veshtira tė komuniteteve muslimanė emigrantė nė Europe dhe trajtimi i krizes se Bosnjes nga shtetet europiane. Trashigimia e rikonkuistave dhe kryqezatave ndjehet akoma, veēanėrisht qė nga perfundimi i konfliktit lindje perendim, i cili efektivisht eleminoi njė armik stereotip dhe ka thithur ose hijezuar dashaligesitė historike tė afro gjysme shekulli.
Gjendja e tanishme e marredhenieve islame krishtere nė Europe karakterizohet nga skena tė reja konfrontuese qė janė ushqyer nga paragjykimet e ruajtura nga shekujt e meparshem. Madje edhe anetaret e elites intelektuale i pervishen kultivimit tė stereotipit tė islamit armik qė mund tė shikohet nga dekleratat e tyre mbi ceshtjen Ruzhdi apo trajtimi i dijetareve krishtere ndaj Annemarie Schimmel qė ka paraqitur njė imazh tė balancuar tė islamit. Duket sikur Europa nė sistemin e tanishem, nga vakumi idelogjik qė eshtė krijuar nga renia e bllokut sovietik, eshtė akoma e papergaditur qė ti largohet stereotipeve tė koheve tė vjetra. Qasja apologjetike e teologeve krishtere tė hershem ndaj islamit eshtė pare si njė version i udhezuar keq i kristianizmit: Arabia haeresium ferax – eshtė duke mbijetuar nė formen sekulare nė njė Europe tė sekjularizuar, qyteterimi islam eshtė pare thjesht nga pikepamja e sistemit tė vlerave tona europiane. Zhvillimet e fundit politike nė lindjen e mesme dhe nė afriken e veriut, levizja e ringjalljes islame nė keto krahina janė pare si njė kercenim pėr interesat jetike europiane. Komunitetet e emigranteve musliamnė nė Europe janė pare si aleatė tė mundshme tė kesaj levizje tė re, e cila shikohet si njė kercenim pėr identitetin kulturor europian. Nė ketė kontekst, ka njė konsensus pėr islamin si njė molle sherri pėr ēdo gje qė neve nuk na pelqen rreth politikes se re boterore, sociale dhe modeleve ekonomike. (Edward Said). (9)
Eshtė kunder tė kaluares qė nė duhet qė tė evaluojme marredheniet e ardhshme ndermjet muslimaneve dhe kristianeve nė Europe. Nga pamja e tensionė tė reja, udhezuesi nuk duhet tė jetė modeli i perplasjes se qyteterimeve tė Huntingdonit. Sic e kemi pare prej zhvillimeve tė fundit politike kjo teori i sherben interesave tė atyre qė mundohen tė justifikojnė skemen e re dominuese vis-ą-vis ndaj islamit nė lidhje me konfliktet nė lindjen e mesme dhe veēanėrisht konfliktin arabo izraelit. Ēdo perspektive e ardhshme duhet tė bazohet nė idenė e dialogut tė qyteterimeve mbi bazat e barazise se partnereve nė njė iniciative tė tille. Dogmat e vjetra eurocentrike tė orientalizmit dhe ideologjia e superioritetit duhet tė suprimohen nė menyre efektive. Pikepamja jonė eshtė qė dialogu i sinqertė duhet tė bazohet nė ngjashmeritė strukturale tė mesazhit monoteistik tė kristianizmit dhe islamit. Kjo do tė kerkoje braktisjen e qasjeve tė hershme misionare. Prezenca e komuniteteve muslimanė nė Europe, muslimanet e Bosnjes dhe komunitetet muslimanė nė shtetė tė ndryshme europianė nuk duhet tė shikohen si njė kercenim por si njė mundesi pėr tė ndertuar ura mirekuptimi nė mes islamit dhe perendimit. Nė duhet ta pranojme realitetin e shoqerive multikulturore nė Europe nqs nė duam ta frenojme shtimin e ftohjes nė mes tė dy feve dhe komuniteteve brenda dhe jashtė europes. Nė njė kontekst tė tille perdorimi polemik i termit fondamentalizem duhet tė braktiset. Ky term shpesh eshtė perdorur pėr tė diskredituar levizjet ringjallese islamike dhe islamin nė pergjithesi. Duhet tė zevendesohet nga njė term me i saktė qė nė menyre tė duhur tė pershkruaje fenomenin e fanatizmit fetar tė tė gjitha feve.
Zhvillimi i konfliktit mbi sovranitetin nė Palestine dhe Jeruzalem do tė ketė njė ndikim tė madh nė marredheniet e ardhshme nė mes muslimaneve dhe kristianeve nė Europe. Vetem nqs pozicioni europian do tė jetė i drejtė dhe i balancuar dhe jo i drejtuar kunder tė drejtave baze islame nė Jeruzalem apo mbeshtetje e forcave pushtuese, mirekuptimi islam kristian do tė promovohet. Mosbesimi i rrenjosur nė prezencen e meparshme koloniale nė Europe duhet tė hiqet duke ndjekur njė politike tė drejtė nė lidhje me tė drejtat islame nė lindjen e mesme. Nė ketė evaluim tė prospekteve tė ardhshme nė duhet tė theksojme pabarazinė kulturore e cila mund tė perbeje njė pengese serioze pėr njė mirekuptim dhe dialog tė ndersjellte, sepse Europa sekjularistė e ka humbur ndergjegjen fetare (kristiane) ndersa bota muslimane aktualisht po perjeton njė rilindje tė ketij ndergjegjesimi. Duket sikur tė dy komunitetet e shikojnė njeri tjetrin mbi bazat e njė skeleti tė ndryshem hermeneutik dhe sisteme tė ndryshme vlerash dhe prezumime antropologjike. Do tė ishte e njė rendesie tė jashtezakonshme qė tė dy krahet tė mos lejonin pale tė treta qė tė nderhynin nė komunikimin e tyre nė Europe. Ēdo dialog i ardhshem duhet tė jetė i drejtėpėrdrejtė dhe nuk duhet tė vendoset apo ndikohet nga interesat gjeopolitike tė paleve tė jashtme. E ardhmja e marredhenieve muslimano krishtere nė Europe nuk duhet tė hijezohet nga ringjallja e shpirtit tė kryqezatave, por duhet tė udhehiqet nga njė ndergjegjesim reciprok i tė vertetave teologjike baze, dhe vlerave morale tė cilat tė dy qyteterimet i ndajnė me njeri tjetrin. Ngjashmeritė strukturale tė mesazheve shpirterore tė dy feve mund tė sherbejnė si baze pėr njė mirekuptim me tė mire social, kulturor dhe politik.


Dr. Hans Koechler
Profesor dhe kryetar i departamentit tė filozofise nė universitetin e Insbrukut nė Austri
Perktheu: Agim Alia
Shėnimet:
1-Orientalism. Reprint ed.., New York: Vintage Books, 1979, p.70.
2-On the issue of monotheism see Hans Koechler ( ed), The Concept of Monotheism in Islam and Christianity. Vienna: International Organization/ Braumuller, 1982.
Cf. Muhammad Asad and Hans Zbinden (eds), Islam und Abendland. Begegnung zweier Welten. Olten/Freiburg i .Br...Walter-Verlag, 1960,p.193
3-Orientalism, p.7
4-English text according to the translation by Marmaduke Pickthall, The meaning of the Glorious Quran. Text and Explanatory Translation. Beirut: Dar al-Kitab Allubnani, 1971.
5-The concept of Monotheism in Islam and Christianity,p.133
6-The clash of Civilisations? In Foreign Affairs, vol. 72, no 3, pp. 22-46. See also his book The Clash of Civilisations and the Remaking of World Order. New York: Simon & Schuster, 1996. The term was originally coined by the orientalist Bernard Lewis.
7-See The Roots of Muslim Rage, in The Atlantic Monthly, vol.266, September 1990, p.60.
8-See also the analysis of Edward Said in which he points to the role of Israel in mediating Western…views of the Islamic world since World War 2. (Covering Islam. 9-How the Media and the Experts Determinė How We See the Rest of the World. London/Henley: Routledge & Kegan Paul, 1981,p.31)
Covering Islam,p.15. </SPAN>

Dr. Hans Koechler,
9.3.2007


</SPAN> [/QUOTE************************************************** ************************

Sokol, nese ke dicka me shkruar per temen ne fjale; shkruaj, kundershto, repliko ashtu si duhet e mos shkarravit ketu. Nese vazhdo ksisoi, asnje postim i yti nuk do te lejohet ne kete rubrike.

Uliksi

SoKoLi-i-Maleve
14-03-07, 05:36
[quote=hasanmehmeti]
Gjendja e tashme dhe perspektivat e ardhshme tė marredhenieve islame krishtere nė Europe


Eshtė teper e qartė qė nė situaten e tanishme nė Europe njė grumbull interesash tė caktuara i mban gjalle keto stereotipe tė koheve tė vjetra. Me renien e komunizmit dhe me zhdukjen e lidhjeve mik-armik, modeli islam ka funksionuar si njė zevendesim i stereotipit tė armikut tė meparshem nepermjet se ciles perendimi perpiqet qė idelogjikisht tė vendose hegjemoninė e tij boterore. Marredheniet islame krishtere nė Europe janė ndikuar edhe nga ky organizim i ri nderkombetar sipas se ciles islami portretizohet si njė kercenim pėr sigurinė dhe identitetin europian. Teza e Samuel Huntingdonit mbi perplasjen e qyteterimeve (7) i sherben justifikimit pėr zgjatje e tė gjitha stereotipeve historike tė pershkruara me siper. Ekzistenca e komuniteteve islame tė medha, kryesisht punetore emigrante, i ka shtuar qendrimet armiqesore. Keto komunitetė nė menyre tė vazhdueshme portretizohen si njė kercenim pėr unitetin social dhe kulturor tė Europes. Nė rreathana tė tilla eshtė teper e veshtire qė tė ruhet njė klime dialogu dhe bashkepunimi kur levizjet politike nė Europe e shfrytezojnė dhe i hedhin benzinė paragjykimeve tradicionale antiislamike. Klima qė po pergatitet eshtė njė lloj luftė kulturore, sic eshtė lidhja me ceshtjen Ruzhdi, apo me fushaten e vitit tė fundit kunder ekspertes teper tė njohur gjermanė mbi qyteterimin islam Annemarie Schimmel e cila u poshterua pėr shkak tė perpjekjeve nė tere jeten e saj pėr tė percjellur njė imazh objektiv dhe tė balancuar tė islamit nė Europe.
Njė rol negative dhe pengues eshtė luajtur edhe nga media e cila nė njė mase tė madhe eshtė nen ndikimin e paleve tė jashtme pėr tu sherbyer interesave tė tyre. Ndikimi i industrise se filmit amerikan nė Europe i ka shtuar kultivimit tė njė stereotipi armik persa i perket islamit dhe komuniteteve musliamnė nė kontinentin tone.
Lidhjet musliamnė krishtere nė Europe nė sistemin historik tė tanishem janė tė percaktuara nė menyre substanciale nga fati i muslimaneve tė Bosnje-Hercegovines. Mosbesimi i thelle historik ndaj ketij komuniteti musliman nė Europe ishte njė nga arsyet pėr pasivitetin total tė Europes nė fazen kritike menjihere pas shperberjes se federates jugusllave. Pasiviteti europian vis-ą-vis me aktet e genocidit nė Bosnjė i ka keqesuar marredheniet musliamnė krishtere jo vetem nė ketė kontinent, por nė njė nivel ekumenik boteror. Pasiviteti mund tė shpjegohet nė trashegimninė e ballafaqimeve tė hershme islame krishtere ashtu si i kam pershkruar nė ketė shkrim. Ky eshtė njė shembull i trishtueshem qė tregon se sa pak ndikim ka patur nė terren afersia teologjike dhe psikologjike e tė dy feve.
Njė tjeter faktor teper i rendesishem nė marredheniet e tanishme musliamnė krishtere nė Europe eshtė konflikti arabo-izraelit dhe polemikat mbi statusin e Jeruzalemit. Njė bashkepunim dhe mirekuptim nė mes muslimanve dhe kristianeve nuk eshtė nė interesin e njė pale tė trete, shtetit cifut nė Palestinė dhe mbeshtetesve tė tij nė Europe dhe kudo. (8)
Nga ana tjeter pushtimi izralit i Jeruzalemit eshtė i papranueshem si nga muslimanet ashtu edhe nga kristianet.Ceshtja e Jeruzalemit ofron mundesinė pėr veprime tė perbashketa ndermjet tė dy komuniteteve.
Megjithatė nė pergjithesi marredheniet muslimanė krishtere nė Europe janė nė njė faze kritike nė fund tė mileniumit e treguar nga kushtet e veshtira tė komuniteteve muslimanė emigrantė nė Europe dhe trajtimi i krizes se Bosnjes nga shtetet europiane. Trashigimia e rikonkuistave dhe kryqezatave ndjehet akoma, veēanėrisht qė nga perfundimi i konfliktit lindje perendim, i cili efektivisht eleminoi njė armik stereotip dhe ka thithur ose hijezuar dashaligesitė historike tė afro gjysme shekulli.
Gjendja e tanishme e marredhenieve islame krishtere nė Europe karakterizohet nga skena tė reja konfrontuese qė janė ushqyer nga paragjykimet e ruajtura nga shekujt e meparshem. Madje edhe anetaret e elites intelektuale i pervishen kultivimit tė stereotipit tė islamit armik qė mund tė shikohet nga dekleratat e tyre mbi ceshtjen Ruzhdi apo trajtimi i dijetareve krishtere ndaj Annemarie Schimmel qė ka paraqitur njė imazh tė balancuar tė islamit. Duket sikur Europa nė sistemin e tanishem, nga vakumi idelogjik qė eshtė krijuar nga renia e bllokut sovietik, eshtė akoma e papergaditur qė ti largohet stereotipeve tė koheve tė vjetra. Qasja apologjetike e teologeve krishtere tė hershem ndaj islamit eshtė pare si njė version i udhezuar keq i kristianizmit: Arabia haeresium ferax – eshtė duke mbijetuar nė formen sekulare nė njė Europe tė sekjularizuar, qyteterimi islam eshtė pare thjesht nga pikepamja e sistemit tė vlerave tona europiane. Zhvillimet e fundit politike nė lindjen e mesme dhe nė afriken e veriut, levizja e ringjalljes islame nė keto krahina janė pare si njė kercenim pėr interesat jetike europiane. Komunitetet e emigranteve musliamnė nė Europe janė pare si aleatė tė mundshme tė kesaj levizje tė re, e cila shikohet si njė kercenim pėr identitetin kulturor europian. Nė ketė kontekst, ka njė konsensus pėr islamin si njė molle sherri pėr ēdo gje qė neve nuk na pelqen rreth politikes se re boterore, sociale dhe modeleve ekonomike. (Edward Said). (9)
Eshtė kunder tė kaluares qė nė duhet qė tė evaluojme marredheniet e ardhshme ndermjet muslimaneve dhe kristianeve nė Europe. Nga pamja e tensionė tė reja, udhezuesi nuk duhet tė jetė modeli i perplasjes se qyteterimeve tė Huntingdonit. Sic e kemi pare prej zhvillimeve tė fundit politike kjo teori i sherben interesave tė atyre qė mundohen tė justifikojnė skemen e re dominuese vis-ą-vis ndaj islamit nė lidhje me konfliktet nė lindjen e mesme dhe veēanėrisht konfliktin arabo izraelit. Ēdo perspektive e ardhshme duhet tė bazohet nė idenė e dialogut tė qyteterimeve mbi bazat e barazise se partnereve nė njė iniciative tė tille. Dogmat e vjetra eurocentrike tė orientalizmit dhe ideologjia e superioritetit duhet tė suprimohen nė menyre efektive. Pikepamja jonė eshtė qė dialogu i sinqertė duhet tė bazohet nė ngjashmeritė strukturale tė mesazhit monoteistik tė kristianizmit dhe islamit. Kjo do tė kerkoje braktisjen e qasjeve tė hershme misionare. Prezenca e komuniteteve muslimanė nė Europe, muslimanet e Bosnjes dhe komunitetet muslimanė nė shtetė tė ndryshme europianė nuk duhet tė shikohen si njė kercenim por si njė mundesi pėr tė ndertuar ura mirekuptimi nė mes islamit dhe perendimit. Nė duhet ta pranojme realitetin e shoqerive multikulturore nė Europe nqs nė duam ta frenojme shtimin e ftohjes nė mes tė dy feve dhe komuniteteve brenda dhe jashtė europes. Nė njė kontekst tė tille perdorimi polemik i termit fondamentalizem duhet tė braktiset. Ky term shpesh eshtė perdorur pėr tė diskredituar levizjet ringjallese islamike dhe islamin nė pergjithesi. Duhet tė zevendesohet nga njė term me i saktė qė nė menyre tė duhur tė pershkruaje fenomenin e fanatizmit fetar tė tė gjitha feve.
Zhvillimi i konfliktit mbi sovranitetin nė Palestine dhe Jeruzalem do tė ketė njė ndikim tė madh nė marredheniet e ardhshme nė mes muslimaneve dhe kristianeve nė Europe. Vetem nqs pozicioni europian do tė jetė i drejtė dhe i balancuar dhe jo i drejtuar kunder tė drejtave baze islame nė Jeruzalem apo mbeshtetje e forcave pushtuese, mirekuptimi islam kristian do tė promovohet. Mosbesimi i rrenjosur nė prezencen e meparshme koloniale nė Europe duhet tė hiqet duke ndjekur njė politike tė drejtė nė lidhje me tė drejtat islame nė lindjen e mesme. Nė ketė evaluim tė prospekteve tė ardhshme nė duhet tė theksojme pabarazinė kulturore e cila mund tė perbeje njė pengese serioze pėr njė mirekuptim dhe dialog tė ndersjellte, sepse Europa sekjularistė e ka humbur ndergjegjen fetare (kristiane) ndersa bota muslimane aktualisht po perjeton njė rilindje tė ketij ndergjegjesimi. Duket sikur tė dy komunitetet e shikojnė njeri tjetrin mbi bazat e njė skeleti tė ndryshem hermeneutik dhe sisteme tė ndryshme vlerash dhe prezumime antropologjike. Do tė ishte e njė rendesie tė jashtezakonshme qė tė dy krahet tė mos lejonin pale tė treta qė tė nderhynin nė komunikimin e tyre nė Europe. Ēdo dialog i ardhshem duhet tė jetė i drejtėpėrdrejtė dhe nuk duhet tė vendoset apo ndikohet nga interesat gjeopolitike tė paleve tė jashtme. E ardhmja e marredhenieve muslimano krishtere nė Europe nuk duhet tė hijezohet nga ringjallja e shpirtit tė kryqezatave, por duhet tė udhehiqet nga njė ndergjegjesim reciprok i tė vertetave teologjike baze, dhe vlerave morale tė cilat tė dy qyteterimet i ndajnė me njeri tjetrin. Ngjashmeritė strukturale tė mesazheve shpirterore tė dy feve mund tė sherbejnė si baze pėr njė mirekuptim me tė mire social, kulturor dhe politik.


Dr. Hans Koechler
Profesor dhe kryetar i departamentit tė filozofise nė universitetin e Insbrukut nė Austri
Perktheu: Agim Alia
Shėnimet:
1-Orientalism. Reprint ed.., New York: Vintage Books, 1979, p.70.
2-On the issue of monotheism see Hans Koechler ( ed), The Concept of Monotheism in Islam and Christianity. Vienna: International Organization/ Braumuller, 1982.
Cf. Muhammad Asad and Hans Zbinden (eds), Islam und Abendland. Begegnung zweier Welten. Olten/Freiburg i .Br...Walter-Verlag, 1960,p.193
3-Orientalism, p.7
4-English text according to the translation by Marmaduke Pickthall, The meaning of the Glorious Quran. Text and Explanatory Translation. Beirut: Dar al-Kitab Allubnani, 1971.
5-The concept of Monotheism in Islam and Christianity,p.133
6-The clash of Civilisations? In Foreign Affairs, vol. 72, no 3, pp. 22-46. See also his book The Clash of Civilisations and the Remaking of World Order. New York: Simon & Schuster, 1996. The term was originally coined by the orientalist Bernard Lewis.
7-See The Roots of Muslim Rage, in The Atlantic Monthly, vol.266, September 1990, p.60.
8-See also the analysis of Edward Said in which he points to the role of Israel in mediating Western…views of the Islamic world since World War 2. (Covering Islam. 9-How the Media and the Experts Determinė How We See the Rest of the World. London/Henley: Routledge & Kegan Paul, 1981,p.31)
Covering Islam,p.15. </SPAN>

Dr. Hans Koechler,
9.3.2007


</SPAN> [/QUOTE************************************************** ************************

Sokol, nese ke dicka me shkruar per temen ne fjale; shkruaj, kundershto, repliko ashtu si duhet e mos shkarravit ketu. Nese vazhdo ksisoi, asnje postim i yti nuk do te lejohet ne kete rubrike.

Uliksi


Sigurisht,sepse ste shkon per shtati e verteta,shnet!

hasanmehmeti
16-03-07, 21:26
Evropa censuron intelektualėt mysliman


Disa dijetarėve dhe intelektualėve tė shquar mysliman u ndalohet pjesėmarrja nė mbledhjet dhe simpoziumet ndėrkombėtare, gjithashtu u ndalohet ligjėrimi nė shumė shtete tė Evropės pėr shkak tė “qėndrimeve ekstremiste dhe antisemitike”.
http://www.islamgjakova.net/Lajmet/mars_07/Evropa_censuron_intelektualet_musliman_clip_image0 01.jpg Lhaj Thami Breze
“Jemi ballafaquar me pengesa tė shumta duke planifikuar konferencėn tonė tradicionale nė Bourget” deklaroi Lhaj Thami Breze, lider i Unionit tė organizatave islame nė Francė pėr Ilsmaonline.net.
„Ne dėshirojmė t’i ftojmė dijetarėt mysliman nga tėrė bota, por gjithnjė hasim nė listėn e gjatė tė atyre dijetarėve qė nuk mund t’i ftojmė“ shtoi ai.
Konferenca katėr ditore nė Bourget, konferenca mė e madhe myslimane nė Evropė, vitin e kaluar tėrhoqi mė shumė se 150.000 myslimanė nga tėrė Evropa. „Shumė dijetarėve tė shquar mysliman nga lindja dhe perėndimi, pėrfshirė edhe mendimtarėt modern evropian, u ėshtė ndaluar pjesėmarrja nė kėtė konferencė“ tha Breze.
Ai e mori shembull dijetarin e njohur mysliman Tarik Ramadanin dhe vėllanė e tij Hany Ramadanin, drejtor i Qendrės islamike nė Gjenevė. Atij nuk i ėshtė lejuar tė mbajė njė seri ligjėrimesh nė Qendrėn AL Shatabi nė Lyon. Kjo ndalesė nuk ėshtė pėrkufizuar vetėm nė Francė, Ramadanit nuk i ėshtė lejuar tė ligjėroj edhe nė Universitetin e Briselit mė 22. shkurt pas kampanjės sė ndytė tė lobit proizraelit.
Aktivistes sė njohur myslimane nga Maroku Nadia Yassine dhe liderit tė rizgjimit islam nė Tunis, sheikh Rashid al-Ghannoushit, nuk u ėshtė lejuar tė ligjėrojnė nė seminarin „Islami dhe demokracia“ qė u mbajt nė Napoli tė Italisė. Ndalesa pasoi pas kampanjės sė organizatave ēifute nė Itali, duke i akuzuar pėr pėrhapje tė urrejtjes dhe mospranimin e shtetit izraelit.
Nė vitin 2005 lobi proizraelit nė Britani filloi kampanjėn pėr ndalimin e hyrjes sė dijetarit tė mirėnjohur Yusuf al-Qaradawit nė vend. Kjo kampanjė dėshtoi pasi qė bashkiaku i Londrės, Ken Livingstone, ėshtė kėrcėnuar se do ta akuzoj qeverinė britanike nėse Qaradawit i ndalohet hyrja nė vend.
Kėto ndalesa organizatat myslimane nė Evropė dhe aktivistėt i shohin si demonstrata tė dyfishta tė cilat Evropa ėshtė duke i zbatuar ndaj myslimanėve.
“Principi i barazisė dhe liria e shprehjes zhduket nė ajėr kur bėhet fjalė pėr myslimanėt” deklaroi Mohamed Al-Mestiri, presidenti i Institutit ndėrkombėtar pėr mendime islamike. „Siguria nacionale gjithmonė gjen arsye pėr kufizimin e tė drejtave pėr myslimanėt“ shtoi ai.
“Ajo ēfarė na habitė ėshtė se myslimanėve radikal gjithmonė u jepet mė shumė hapėsirė dhe gazetarėt gjithnjė nguten t’i intervistojnė” tha ai.
Breze, presidenti i Unionit tė organizatave myslimane nė Francė pajtohet mė kėtė. „Evropa duhet tė jetė vend i shprehjes sė lirė. Pėrndryshe ne do ta humbim besimin nė atė dhe nė vlerat e saj“

hasanmehmeti
05-04-07, 22:41
Antimuslimani.

Po pija nji kafe me nji mik timin e bisedė mbas bisede ra
fjala tek karikaturat pėr profetin Muhamed a.s.
E drejta e shprehjes apo respektimi i tė drejtave tė tė
tjerėve?
Cila ka ma randėsi? Pyeti miku im. Nė tė drejtėn e fjalės e
tė shprehjes nė perendim, hyn edhe e drejta e botimit tė
revistave pornografike, vazhdoi ai , por nuk besoj se
perendimorėt do tė mirprisnin nė kėto botime tė zinte vend
imazhi lakuriq i p.sh Nėnė Terezės apo i shėn Marisė. Unė
personalisht do tė isha krejt kundėr kėsaj ultėsije. Un do
i ndryja nė burg keso gazetarėsh langaraqė qė nė kėtė rast
do tė fyenin shum rėndė besimtarėt katolikė vazhdoi i
irituar miku im.
Mori edhe njė kafe tjetėr mbasi tė parėn e kapėrdiu me dy
hurfa. Hajt… kėta perendimorėt se u paska perendu truni, e
nė fund tė fundit nuk dashkan tė pyeskan pėr ndjenjat e
muslimanėve, po kėta anal-istat tonė nė Shqipėri cfar kan
qė jan cuar nė bisht kundėr muslimanizmit?
Ishte shum i nxehur dhe po e ngrinte zėrin miku im sa
njerėzit pėrreth filluan tė kthejnė kokėn.
Lėre i thashė se bisedojmė nji her tjetėr. Tė pijme kafetė
e le tė ikim. A e din se cfarė shkruante Lesi te “Koha
Jonė” kundėr muslimanėve? Po tek “Shekulli” a e din se
ēfarė…? Po tek…
E mi numėroi njė mori gazetash e anal-istash qė kan kohė
qė vec se fyejnė Islamin e besimtarėt muslimanė. Ishte shum
i revoltuar por kishte tė drejtė.
E pėrcolla deri tek stacioni i trenit aty afėr, e kundėr
dėshires sė tij u ndamė. Them kundėr dėshires sė tij, pasi
e pashė qė kishte nevojė tė fliste, tė shfrynte. Dhe kishte
tė drejtė.
Kur i dhashė dorėn mė tha se do tė mė shkruante njė e-mail
pėr te plotsue ēka la pa thanė. Tė nesmen kur hapa
kompiuterin, pashė se me tė vėrtetė mė kish shkruar.
Mė kishte shkruar tekstualisht kėshtu:

I dashtun mik!
Meqė nuk mė le tė vazhdoja bisedėn po tė shkruaj diēka qė
un mendoj rreth antimuslimanėve nė vendin tonė.
Shih si e mendoj un nji antimusliman:
Antimusliman mund tė jetė vetėm nji ateist i ndyrė.
Antimuslimani asht edhe antikristian, antibudist,
antiēifut, antihinduist e gjithēka tjetėr. Antimuslimani
mund tė ketė qenė dje spiju i sigurimit. Mund tė jetė sot
asfalist, udėbėist, kėgėbėist etj.
Antimuslimani asht qenie e pėrēudnuar, me turi prej derri,
tru prej gomari e zemer qeni. Ai mund tė jetė i biri i
ndonjė putaneje brigadjere nė kooperativė. Mund tė jetė i
biri i ndonjė spijuni lagje a fshati, servil i operativit
tė zonės. Mund tė jetė janullatist. Mundet me qenė omonist
a pėbėdėnjėist. Mund tė jetė minoritar grek a vllah. Mund
tė kapardiset nepėr studio televizive duke pirė duhan me
llullė thua se asht anglez e jo veē skraparli me mbiemėr tė
ndyrė. Antimuslimani mund tė ketė pėr mbiemėr emrin e
ndonjė kryeqyteti, psh atij tė Maqedonise. Mund tė jetė
piktor, ish i burgosur, i rrahur nė rrugė por prap
antimusliman. Antimuslimani mund tė quhet ēfardo, psh mund
tė quhet Kiēo, Frrok, Nikollė, Preē, Broz, Moisi, Fatos por
edhe Ismail, Skėnder, Sadik a diēka tjetėr.
Mund tė ketė e tė mos ketė fis e farė. Mund tė jetė kopil.
Mund tė ketė vetėm motra e vėllazėn prej nane, etj-etj.
Antimuslimani mund tė jetė homoseksual apo i tėrhequr nga
incesti. Mund tė jetė marksist, komunist, nihilist-
masturbist, paneuropianist, ballkanist etj.
Antimuslimani asht askushi. Zero. Shkarpė. Ballgam-gėlbazė.
Ai asht pleh, horr,derr…

Tė fala T .H.


Mė erdh keq me tė vėrtetė pėr te. Ma shum u mėrzita kur
mendova se kėshtu mund tė ndjehen shum muslimanė tė
devotshėm nė Shqipėri, burra e gra, djem e vajza tė
ndershėm, shqiptarė tė vlerė. Askush, mendova nuk duhet
lejuar tė fyej e nėpėrkambė besimtarėt muslimanė.
Ata(muslimanėt) kah ana tjetėr duhet tė mėsojnė me i dalė
zot vedit. Ata nuk duhet me harrue se i pėrkasin njė feje
tė ndritshme, tė zbritur nė tokė nga vet Allahu i
madhnueshėm pėrmes tė zgjedurit tė Tij profetit Muhamed
a.s. paqa e Zotit mbi te.

Adnan Ramadani

arton bala
06-04-07, 02:06
Antimuslimani.

Po pija nji kafe me nji mik timin e bisedė mbas bisede ra
fjala tek karikaturat pėr profetin Muhamed a.s.
E drejta e shprehjes apo respektimi i tė drejtave tė tė
tjerėve?
Cila ka ma randėsi? Pyeti miku im.

....

I dashtun mik!
Meqė nuk mė le tė vazhdoja bisedėn po tė shkruaj diēka qė
un mendoj rreth antimuslimanėve nė vendin tonė.
Shih si e mendoj un nji antimusliman:
Antimusliman mund tė jetė vetėm nji ateist i ndyrė.
Antimuslimani asht edhe antikristian, antibudist,
antiēifut, antihinduist e gjithēka tjetėr. Antimuslimani
mund tė ketė qenė dje spiju i sigurimit. Mund tė jetė sot
asfalist, udėbėist, kėgėbėist etj.
Antimuslimani asht qenie e pėrēudnuar, me turi prej derri,
tru prej gomari e zemer qeni. Ai mund tė jetė i biri i
ndonjė putaneje brigadjere nė kooperativė. Mund tė jetė i
biri i ndonjė spijuni lagje a fshati, servil i operativit
tė zonės. Mund tė jetė janullatist. Mundet me qenė omonist
a pėbėdėnjėist. Mund tė jetė minoritar grek a vllah. Mund
tė kapardiset nepėr studio televizive duke pirė duhan me
llullė thua se asht anglez e jo veē skraparli me mbiemėr tė
ndyrė. Antimuslimani mund tė ketė pėr mbiemėr emrin e
ndonjė kryeqyteti, psh atij tė Maqedonise. Mund tė jetė
piktor, ish i burgosur, i rrahur nė rrugė por prap
antimusliman. Antimuslimani mund tė quhet ēfardo, psh mund
tė quhet Kiēo, Frrok, Nikollė, Preē, Broz, Moisi, Fatos por
edhe Ismail, Skėnder, Sadik a diēka tjetėr.
Mund tė ketė e tė mos ketė fis e farė. Mund tė jetė kopil.
Mund tė ketė vetėm motra e vėllazėn prej nane, etj-etj.
Antimuslimani mund tė jetė homoseksual apo i tėrhequr nga
incesti. Mund tė jetė marksist, komunist, nihilist-
masturbist, paneuropianist, ballkanist etj.
Antimuslimani asht askushi. Zero. Shkarpė. Ballgam-gėlbazė.
Ai asht pleh, horr,derr…

Tė fala T .H.

....
Adnan RamadaniE drejta e shprehjes apo respektimi i tė drejtave tė tė
tjerėve? Cila ka ma randėsi?

Kjo pyetje ėshtė gabim. Nė rastin e karikaturave tė Muhamedit nuk kolidon e drejta e shprehjes sė mendimit me "tė drejtat e tė tjerėve". Problemi i karikaturave tė Muhamedit ėshtė njė problem kompleks i cili kėrkon trajtim nga juristė perėndimorė dhe assesi nga profesionistė tjerė!

Pro publikimit tė karikaturave tė Muhamedit flasin kėto tė drejta dhe njėherit principe kushtetutore, tė cilat pra jan themel i rregullave tė bashkjetesės nė shtete perendimore (apo mė mirė nė Gjermani, ku jetoj unė):

e drejta e qytetarit pėr liri tė informimit (pra qytetari ka tė drejtė tė informohet nga ato burime informative qė ai i prferon. Kjo e drejtė pėrfshin poashtu tė drejtėn e tij pėr tu informuar mbi mendime apo VLERĖSIME tė njerėzve qė ai don, pra nuk mbrohet vetėm e drejta pėr tu informua nė mėnyrė tė aktė nė kutpimin natyror shkencor)
e drejta e shtypit tė lirė (pra ndalimi i ndėrhyrjes sė organeve imanente tė shtetit nė punėn e gjėrė tė shtypit)
e drejta e shkencės dhe artit (ndalimi i ndėrhyrjes sė shtetit nė punėn e shkencės dhe artit)
e drejta e shprehjes sė mendit tė lirė (poashtu nuk kufizohet vetėm nė tė drejtėn e tė shprehurit tė njė "tė vertete", por edhe vlerėsimeve, pėrshtypjeve e tj..)
si dhe principe apo tė drejta tjera qė nuk mė biejnė ndėrmend taniE cilat tė drejta qėndrojnė contra publikimit tė karikaturave tė Muhamedit? Si princip kushtetutor vjen nė pyetje vetėm e drejta e quajtur "liri religjioze". Por simbas kuptimit tim pėr kėtė tė drejtė, kjo nuk preket aspak nga karikaturat e Muhamedit. Unė njoh tė drejtėn pėr praktikim dhe deklarim religjioz, por nuk njoh asnjė tė drejtė e cila qytetarit gjerman ia siguron qė bindja e tij religjioze se Jesus Krishti qenka ringjallur nuk do tė "sulmohet" ndonjė ditė nga njė gazetar, artist, poet, kabaretist, politikan e tj. E vetmja e drejtė qė unė e shoh si tė tanguar nga karikaturimet e Muhamedit ėshtė e drejta pėr paqe publike (apo me mirė: ndalimi i pengimit tė paqes publike duke ēvlerėsuar simbole fetare apo kombėtare), mirėpo e cila e ka rangun e ligjit tė rendomtė (pra ligj i kodit penal, jo kushtetutor) dhe nė kolidime me principe kushtetutore disfavorizohet! Ti kėte sistem jurisdikcioni nuk e tematizon, pėr atė them se ti edhe ai "miku" yt, gaboni tė mirreni me kėte temė.

Dhe pėrpos asaj unė si shqiptar (musliman) duhet ta pyes vetėn: krikaturat e Muhamedit - akt ofendimi tė identitetit tim?? Pėr mua personalisht asgjė tjetėr vec njė vic i papėrshtatshėm (pėrshkak tė "tolerancės" aktuale islamike). Pėr mua do tė jetė ofendim nėse njė ditė karikaturohen simbole, me tė cilat tė gjithė shqiptarėt (pra tė t[ gjitha religjioneve) identifikohen. Nėse kjo ndodhė, atėherė pyete atė mikun tėnd cka mendon edhe ndoshta e perjeton nje UDB-ash in natura..

Albanian eX|PerT
06-04-07, 02:12
Dhe pėrpos asaj unė si shqiptar (musliman)
Uffff.... ec be Arrrton, shko thuaja kete genjeshter atyre ne Vatikan, ndoshta e "hajne", se ne ketu jo zotrote!

Ai shkrimi yt eshte shume qesharak, sinqerisht, je shume bajat me keto idet e tua "progresive" (pseudovlerash)!

Alb-Experti!