PDA

View Full Version : Thesar hadithesh


Albanian eX|PerT
17-03-07, 00:47
Te dashur miq,

Pranoni pershendetjen tone te bukur Islame, es-selamu alejkum,...!!!

E titullova kete teme: "Thesar hadithesh", ne menyre qe ne, ti mesojme njeri tjetrit hadithet qe kemi lexuar neper libra apo shkrime te ndryshme.

Pra cdo njėri prej nesh le te kontribuoj duke sjellur hadithe ketu.

Per ata qe nuk e dijne, c'eshte fjala hadith, po ua sqarojme, se me kete kuptojme fjale te Pejgamberit Muhamed a.s.! Cdo fjale qe ai ka thene, dhe ato fjale qe kane thene shoket e tij per veprat e tij, jane hadithe.

Shpresoj te pasurohet kjo teme.

Me rrespekt
albanian

Albanian eX|PerT
17-03-07, 00:52
Po filloje une tash te nderuar, e vazhdoni pastaj ju te tjeret.

Besimin saktė dhe qartė e ka definuar i dėrguari i All-llahut nė hadithin tė cilin e transmeton Muslimi prej Omer ibn Hattabit se Xhibrili a. s. e ka pyetur Muhammedin s. a. v. s. : “O i dėrguar i All-llahut, ēka ėshtė besimi?” I Dėrguari i All-llahut i ka thėnė: “Besimi ėshtė ta besosh All-llahun, melekėt e Tij, librat e Tij, tė dėrguarit e Tij, ditėn e fundit dhe tė besosh nė caktimin-kaderin e tė mirės dhe tė keqes”. [Hadithi vazhdon akoma...]

Albanian eX|PerT
17-03-07, 13:46
Na ka lajmėruar Enes ibėn Malik, radijall-llahu anhu, i cili thotė: I Dėrguari i All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė: “Ai qė dėshiron t’i zgjėrohet furnizimi dhe t’i zgjatet jeta, le tė mban lidhjet familjare.”

Albanian eX|PerT
17-03-07, 14:03
I Dėrguari i All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė: Veproni, sepse ēdo njėrit i ėshtė lehtėsuar ajo pėr tė cilėn ėshtė krijuar, nėse ėshtė prej tė lumturve (xhennetlive) All-llahu do t’ia bėn tė lehtė veprat e tė lumturve, nėse ėshtė prej tė dėshpruarve (xhehenemlive) All-llahu do t’ia lehtėson veprat e tė dėshpruarve, pastaj lexoi ajetin: “E, sa i pėrket atij qė jep dhe ruhet, dhe vėrteton bindshėm pėr mė tė mirėn, ne do ta pėrgatitim atė pėr mė tė lehtėn. E sa i pėrket atij qė bėn koprraci dhe ndien veten tė pavarur (nga Zoti), dhe qė pėrgėnjeshtron atė mė tė mirėn, Ne do ta pėrgatisim pėr mė tė vėshtirėn.” (El Lejl, 5-10)

www.albislam.com

Albanian eX|PerT
17-03-07, 14:16
Nga Ibėn Umeri, radijAll-llahu anhuma, transmetohet se i Dėrguari i All-llahut ka thėnė: "Islami ėshtė ngritur mbi pesė (shtylla): dėshminė se nuk ka hyjni tjetėr pėrveē All-llahut dhe se Muhammedi ėshtė i dėrguar i All-llahut, kryerjen e namazit, dhėnien e zekatit, vizitėn Ka'bes dhe agjėrimin e Ramazanit". (Buhariu dhe Muslimi)

Albanian eX|PerT
18-03-07, 23:04
Ca hadithe nga Muhamedi a.s.:

"Arsimoheni sa te doni, por per Allahun!S'do te keni dobi nga dituria e grumbulluar perderisa nuk e veni ne jete"

"Mesoni feraidin (e drejta e trashegimise islame), mirepo edhe te tjeret mesoni me te, sepse e drejta e trashegimise eshte gjysma e shkences"

"Buzeqeshja yte, derisa e shikon ne sy vellabe tend, eshte bemiresi"

"Faljua gabimin njerezve te mire e te fisem, por jo edhe atyre qe bejne gabime per te cilat parashihen denime sipas Sheriatit"

"Njeriu me i keq tek Allahu ne Diten e Kijametit do te jete ai i cili marredheniet intime me gruan e tij ua rrefen te tjereve"

"Me te vertete meleket ia vene krahet e veta atij qe kerkon dituri"

"Pergatitu per vdekjen ,para se te arrije ajo"

"Ruajeni gjuhen tuaj qe mos i pergojoni musliamnet!
E kur te vdese ndonjeri prej tyre, flitini vetem mire per te.

"Behu i meshireshem ndaj atyre qe jetojne ne Toke( dmth ndaj te gjiteh krijesave te Allahut), te te meshiroje Ai qe eshte sundues i gjithesise"

"E mira e se mires eshte: ta vizitosh ate qe nuk te viziton; t'i japesh atij qe nuk te ka dhene ty dhe t'ia falish atij qe te ka bere padrejtesi"

"Menyra me e mire e te vizituarit te semurin eshte te mos rrijsh gjate tek ai"

"Fatkeqesi te madhe per njeriun paraqesin keto kater te meta:
- syri qe s'derdh lot,
- zemra e pandjenja,
- pangopesia makute dhe
- deshira e zjarrte e pashuar.

"Porosia e fundit qe ka mbetur nga mesimet e pejgambereve te pare eshte:"Nese nuk turperohesh, atehere ben cka te duash""

"Fjalet e fundit qe i shqiptoi Ibrahimi a.s kur e hodhen ne zjarr ishin:"me mjafton Allahu!Sa ndihmes sublim eshte Ai!"

"Feja eshte e lehte dhe kush ka provuar qe ne ate te jete i pamatur- ajo e ka mposhtur"

"E tere kjo bote eshte kenaqesi e perkohshme, kurse me e mira kenaqesi e kesaj bote eshte gruaja e mire dhe e ndershme"

"Turpi eshte dege e besimit"

"Te turpi jane te gjithe te mirat"

"Dashuria e tepert shkakton verbesine dhe shurdhesine"

Albanian eX|PerT
18-03-07, 23:06
Edhe nje hadith tjeter:


Transmeton Buhariu nė Sahihun e tij (nr: 6640) nga Semureh bin Xhundub, radijallahu anhu, i cili ka thėnė: “Prej gjėrave tė shpeshta qė i bėntė Resulullahu sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ishte edhe ajo qė u thonte shokėve tė tij: A ka parė dikush ndonjė ėndėrr? Dhe ashtu shumė njerėz ia rrėfenin tregimet e tyre.
Njė ditė ai vet na tregoi: Natėn e kaluar mė erdhėn dy vetė, mė ngritėn e pastaj mė thanė: Nisu!
Unė u nisa me ata derisa arritėm te njė njeri i shtrirė, dhe njė tjetėr i cili i rrinte afėr me njė gure tė madh. U habita kur ky njeriu lėshoi gurin mbi kokėn e tjetrit dhe ia ēau kokėn.
Guri rrotullisej deri nė njė vend dhe ky shkonte prap pėr ta marrur gurin, e gjatė kėsaj kohe, koka e tjetrit u kthente nė formėn e parė.
Pastaj prap kthehej te ai dhe ia bėnte ashtu siē i bėri herėn e parė.
Iu thash atyre dyve: Subhanalla! Ē’ėshtė kjo? Mė thanė: Vazhdo, vazhdo!
Vazhduam rrugėn derisa arritėm te njė njeri i mbėshtetur, ndėrsa njė njeri tjetėr qėndronte pranė tij me kanxhė tė hekurt, i cili e kapte njėrėn anė tė fytyrės sė tjetrit dhe ia shkoqte qoshen e gojės deri nė qafė, fejzėn deri nė qafė dhe syrin deri nė qafė.
Pastaj i dilte nga ana tjetėr dhe vepronte ashtu si veproi me anėn e parė. Posa e kryente anėn e dytė, ana e parė u kthente nė formė tė rregulluar.
Ky, prap kthehej dhe vepronte ashtu si veproi herėn e parė.
Iu thash: Subhanalla! Ē’ėshtė kjo? Mė thanė: Vazhdo, vazhdo!
Vazhduam derisa arritėm te diēka qė i pėrngjante furrės – tha (transmetuesi): mė duket se thonte – dhe aty dėgjoheshin zėra dhe ushtimė. Tha: Shikuam aty. Aty kishte burra e gra tė zhveshur. Atyre u vinte njė flakė e madhe prej poshtė. Kur i arrinte flaka, britnin shumė.
Iu thash: Kush janė kėta? Mė thanė: Vazhdo, vazhdo!
Vazhduam derisa arritėm te njė lumė – tha (transmetuesi): mė duket se thonte – i kuq sikurse gjaku. U habita kur nė atė lumė pash njė notues, ndėrsa nė breg tė lumit kishte njė njeri i cili kishte mbledhur shumė gurė.
Notuesi, notonte sa notonte, ndėrsa ky qė kishte mbledhur gurėt ia hapte gojėn dhe ia mbushte me gurė. Vazhdonte notimin dhe sėrish u kthente te njeriu me gurė, ēdo herė qė u kthente, ai ia hapte gojėn dhe ia mbushte me gurė.
Thash: Kush janė kėta dy? Mė thanė: Vazhdo, vazhdo!
Vazhduam derisa arritėm te njė njeri shumė i shėmtuar, apo njerinė mė tė shėmtuar qė mundet ta paramendosh. Ky person e ndezte njė zjarr dhe ecte rreth tij. Thash: Kush ėshtė ky? Mė thanė: Vazhdo, vazhdo!
Vazhduam derisa arritėm nė njė kopsht tė pasur dhe tė frytshėm. Aty kishte nga tė gjitha llojet e luleve.
Nė atė kopsht ishte njė njeri i gjatė, nuk ia shihja kokėn nga gjatėsia qė kishte. Pėrreth kėtij njeriu kishte numėr tė madh tė fėmijėve, aso tubimi skam parė kurrė.
Thash: Ē’ėshtė kjo? Kush janė kėta? Mė thanė: Vazhdo, vazhdo!
Vazhduam derisa arritėm nė njė kopsht tė madh. Kopsht mė tė madh dhe mė tė bukur nuk kam parė.
Mė thanė: Hy aty! Hyrėm aty dhe pamė njė qytet tė ndėrtuar me tulla tė arta dhe tė argjendta. Iu afruam derės sė qytetit dhe kėrkuam leje pėr tė hyrė. Leja na u dha dhe hyrėm brenda.
Aty na takuan disa njerėz, gjysma e trupit tė tyre ishte sikurse gjėja mė e bukur qė ke parė, ndėrsa gjysma tjetėr sikurse gjėja mė e shėmtuar qė ke parė.
Kėta dy (qė ishin me mua) iu thanė atyre: Shkoni dhe hyni te lumi. Aty ishte njė lumė i gjėrė, rrjedhte dhe uji i tij ishte plotėsisht i bardhė.
Shkuan, hynė nė tė dhe u kthyen sėrish te ne, mirėpo iu kishte larguar e shėmtuara plotėsisht.
Mė thanė (ata dy): Ky ėshtė xheneti Adėn dhe ajo aty ėshtė shtėpia yte.
Shikova pėrpjetė, aty pash njė pallatė qė ngjante sikurse retė e bardha. Mė thanė: Kjo ėshtė shtėpija yte. Iu thash: All-llahu ju begatoftė, mė lejoni tė hy aty. Thanė: Do tė hysh, por jo tani!
Iu thash: Qė mbrėmė kam parė ēudira, ē’ėshtė ajo qė kam parė?
Mė thanė: Tani do tė tregojmė.
Njeriun e parė qė e pe, tė cilit iu ēante koka, ai ėshtė njeriu i cili e merr Kur’anin, e refuzon dhe flenė nė kohė tė namazeve tė obliguara.
Njeriun e dytė qė e pe, tė cilit i shkoqej qoshja e gojės deri nė qafė, fejza deri nė qafė dhe syri deri ne qafė, ai ėshtė njeriu i cili del prej shtėpisė sė tij dhe gėnjen gėnjeshtra tė cilat arrijnė anėt e botės.
Ata burra dhe ato gra qė ishin nė atė gjė qė i pėrngjante furrės, janė zinaxhitė dhe zinaqaret.
Njeriun qė e pe duke notuar nė atė lume dhe qė iu mbushte goja me gurė, ai ėshtė qė ka ngrėnė kamatėn.
Ndėrsa njeriun e shėmtuar qė e pe, i cili e ndezte atė zjarr dhe ecte rreth tij, ai ėshtė Maliku, rojtari i xhehenemit
Njeriu i gjatė qė ishte nė kopsht ishte Ibrahimi, alejhi selam.
Fėmijtė pėrreth tij, janė tė gjithė ata fėmijė qė vdesin nė fitreh, disa besimtarė thanė: O i dėrguar! A fėmijtė e mushrikėve?! Resulullahu sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, tha: Edhe fėmijtė e mushrikėve.
Ndėrsa njerėzit, gjysma e trupit tė tė cilėve ishte e bukur dhe gjysma tjetėr e shėmtuar, ata janė njerėzit qė kanė bėrė edhe vepra tė mira edhe tė kėqija, e All-llahu ua falė”.

Albanian eX|PerT
18-03-07, 23:15
Nga Ebi Dheri El-Gafaranij (Allahu qofte i kenaqur me te) thote: "Me ka urdheruar Shoku i zemres (alejhi es-salatu ve es-selamu) per shtate gjera:
1- me urdheroi te dua te varferit dhe te rri afer tyre;
2- te shikoj tek ai qe eshte poshte meje dhe mos te shikoj tek ai i cili eshte siper meje;
3- te permiresoj lidhjet farefisnore edhe nese ata (njerezit) ftohen;
4- te mos pyes (kerkoj) askend per asgje;
5- te them te verteten edhe nese eshte e hidhur;
6- te mos i kem friken qortimit per hir te Allahut;
7- te shtoj thenien (La haule ve la kuete ila bilah - Nuk ka as ndryshim dhe as force pa Allahun), sepse keto fjale jane nga thesaret poshte Arshit, Froni i Allahut. Krijesa me e madhe e Tij poshte Arshit eshte Xheneti el-firdeus.
(Transmeton Ahmedi dhe Ibn Hibaan. Hadithi eshte i mire)

Albanian eX|PerT
18-03-07, 23:17
Transmetohet nga Resulullahu, salallahu alejhi ve selem, ka thėnė: Njė njeri e ka blerė njė truall, por duke punuar e ka gjetur njė qyp me ari. Pastaj shkoi te shitėsi i trollit dhe i tha merre arin, se unė e kam blerė vetėm trollin e jo edhe arin. Shitėsi tha unė ta kam shitur trollin dhe ēka ka nė te. Pasi qė nuk ranė nė dakord nė asnjė mėnyrė atėherė shkuan te njė njeri i menēur qė tė gjykojė mes tyre. Pasi ia treguan rastin ai i pyeti a keni fėmijė? Njėri tha unė kam njė djalė, e tjetri tha unė kam njė vajzė e ai tha: Kurorėzoni ata dy e le ta gėzojnė kėtė pasuri. (shih. Sahihul Buhari 6/375, si dhe Muslim nr.1721.)

اka nėnkuptojmė nga ky hadith:

1- Kryerja e emanetit ėshtė e detyrė e patjetėrsueshme duke u bazuar nė ajetin kur'anor: " Allahu ju urdhėron qė t'u jepni emanetin tė zotėve tė tyre .." (en-Nisa, 58)

2- (kanaa) ėshtė depo e cila nuk humbet. Por, ajo i kthehet me tė mira pronarit tė saj.

3- Pėr ēdo problem duhet qė tė gjykojmė me Kur'an dhe sunet, pa mos shkuar nė organet shtetėrore qė nuk gjykojnė sipas Kur'anit dhe sunetit tė Muhamedit, alejhis-selam.

Pėr kėtė Allahu, subhanehu ve teala, thotė: 'Nėse nuk pajtoheni pėr ndonjė ēėshtje, atėherė parashtrone atė te Allahu (te libri i Tij) dhe te i dėrguari .."

4- Kush ėshtė i kėnaqur me ate qė ia ka dhėnė Allahu ai ėshtė mė pasaniku prej njerėzve duke u bazuar nė fjalėt e tė Dėrguarit tė Allahut, ku thotė: Pajtohu me atė qė ta ka dhėnė Allahu do tė jesh mė pasaniku prej njerėzve (transmeton Ahmedi) si dhe hadithi tjetėr ku thotė: Nuk ėshtė pasanik ai qė ka shumė tokė. Por pasanik ėshtė ai i qė ka zemrėn e pasur. (Buhariu dhe Muslimi )

5- Rizku ėshtė i ēaktuar. Ai doemos do tė arrijė tek ty nė kohė dhe shumė tė caktuar. Muhammedi, alejhis-selam, thotė: "Nėse biri i Ademit ik prej rrizkut siē ik prej vdekjes do da arrij atė sikur qė e arrin vdekja ." hadithin e ka vėrtetuar ibėn Hibani, ndėrsa Albani e vlerėson hasen nė silsiletus-sahiha)

6- Muslimani duhet qė tė kėnaqet me atė qė ėshtė hallal e ta lėrė atė qė ėshtė e ndaluar, dhe tė kapet pėr shkaqet qė janė pėr tė arritur deri te rrizku, dhe ta dijė se vepra e mirė do ta ta bėjė ate tė kėnaqur nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr. Muhamedi, alejhis-selam, thotė: "Frikohuni Allahut dhe kėrkone rrizkun nė mėnyrė mė tė mirė " (Albani e vlerėson sahih )

7- Gjykimi i drejtė i pajton tė dy palėt qė gjykohen.

8- Mos me i lakmu gjėrat qė nuk janė pėr njeriun.

Albanian eX|PerT
18-03-07, 23:29
1. Nga emiri i besimtarėve, Ebu Hafse Umer ibn el Hattab ibn Nufejl ibn Abduluzzi ibn Rijah ibn Abdil-lah ibn Kurt ibn Rezah ibn Adijj ibn Ka’b ibn Luejj ibn Galib el Kurshijj el-Adevijj, All-llahu qoftė i kėnaqur me tė, transmetohet se ka thėnė: “E kam dėgjuar Tė Dėrguarin e All-llahut (s.a.v.s) duke thėnė: “Veprat vlerėsohen sipas qėllimeve dhe ēdokujt i takon ajo qė e ka pėr qėllim. Prandaj, kush shpėrngulet (bėn hixhret) pėr shkak tė All-llahut dhe Tė Dėrguarit tė Tij, shpėrngulja e tij ėshtė pėr All-llahun dhe Tė Dėrguarin e Tij. Ndėrsa kush shpėrngulet tė fitojė disa tė mira tė kėsaj bote ose tė martohet me ndonjė femėr, shpėrngulja e tij vlerėsohet pėr atė qė ėshtė shpėrngulur”. (Muttefekun alejhi)

2. Transmetohet nga Ebu Abdull-llah Xhabir ibn Abdull-llah el-Ensarijj r.a., qė thotė: “Nė njė betejė ishim me Tė Dėrguarin e All-llahut (s.a.v.s) me ē’rast na tha: “Vėrtet nė Medine ka burra tė cilėt kanė qenė me ju, qoftė kur keni ecur nėpėr kodra, qoftė nėpėr lugina. Ata i ka penguar sėmundja”. Sipas njė transmetimi tjetėr: “Ata janė pjesėmarrės me ju nė shpėrblim”. (Muslimi)

3. Kurse sipas transmetimit tė Buhariut, hadithi i transmetuar nga Enesi r.a. thotė: “Ne u kthyem nga beteja e Tebukut me Tė Dėrguarin e All-llahut (s.a.v.s) i cili tha: “Vėrtet ka njerėz tė cilėt kanė mbetur nė Medine pas nesh, e tė cilėt janė me ne kudo qė tė shkojmė; nė kodra apo nė lugina, ata i ka penguar sėmundja”.

4. Transmetohet nga Ebu Jezid Ma’n ibn Jezid ibn Ahnes r.a., babai dhe gjyshi i tė cilit kanė qenė as-habė, se ka thėnė: “Babai im Jezidi, i ka marrė disa dinarė (prej ari) qė t’i ndajė sadaka dhe i lė te njė njeri nė xhami. Pastaj unė shkova, i mora dhe i solla, e ai mė tha: “Pasha All-llahun, unė nuk t’i kam destinuar ty”. U ankova pėr tė tek I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. i cili na tha: “E jotja ėshtė ajo ēka ke vendos, o Jezid, kurse e jotja ajo qė e ke marrė o Ma’n”. (Buhariu)

5. Transmetohet nga Ebu Hurejre Abdurrahman ibn Sahr r.a. se i Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “Vėrtet All-llahu nuk shikon nė trupat tuaj as nė fizionomitė tuaja, por shikon nė zemrat tuaja”. (Muslimi)

6. Transmetohet nga Ebu Musa Abdull-llah ibn Kajs el-Esh’arij r.a. qė thotė: “E kanė pyetur Tė Dėrguarin e All-llahut s.a.v.s. pėr njeriun qė lufton pėr tė treguar trimėri, qė lufton pėr fanatizėm (nacional, fisnor ose familjar) dhe pėr sy tė botės, cila prej kėtyre (luftėrave) ėshtė nė rrugė tė All-llahut?” I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. thotė: “Kush lufton (me armikun) vetėm pėr dominim dhe epėrsi tė fjalės sė All-llahut (fesė sė Tij - Islamit), vetėm ai ėshtė nė rrugė tė All-llahut”. (Muttefekun alejhi)

7. Nga Ebu Bekrete Nufej’i ibn el-Harith eth-Thekafijj transmetohet se Pejgamberi (s.a.v.s) ka thėnė: “Kur tė pėrleshen dy muslimanė me shpatat e tyre (pėr ta vrarė njėri-tjetrin), edhe vrasėsi edhe i vrari janė nė zjarr”. Atėherė i thashė: “O I Dėrguari i All-llahut, pėr vrasėsin ėshtė e qartė, por pėrse edhe i vrari?” Pejgamberi atėherė pėrgjigjet: “Sepse edhe i vrari ka dėshiruar ta vret shokun e vet”. (Muttefekun alejhi)

Albanian eX|PerT
18-03-07, 23:37
8. Ebu Hurejre r.a. pėrcjell se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s ka thėnė: “Namazi i njeriut nė xhemat ėshtė mė i vlefshėm se namazi i tij nė shtėpinė e tij apo diku tjetėr pėr njėzet e disa shkallė. Kush merr abdest, nė formėn mė tė mirė, pastaj shkon nė xhami me tė vet_min qėllim qė ta falė namazin nė xhemat, duke mos i interesuar asgjė tjetėr, pėr ēdo hap tė tij i shtohet nga njė gradė dhe i shlyhet nga njė mėkat derisa tė hyjė nė xhami, e kur tė hyjė nė xhami, atėherė nė namaz ėshtė aq sa i ka marrė kohėn namazi (nė xhami). Secilin prej jush e bekojnė engjėjt, derisa tė gjendet nė vendin ku ėshtė falė namazi, ata thonė: “O Zot, mėshiroje! O Zot, fale! O Zot, pranoja pendimin”. Engjėjt veprojnė kėshtu pėrderisa njeriu tė mos fillojė t’u pengojė tė tjerėve, apo ta prish abdestin nė xhami”. (Muttefekun alejhi)

9. Transmetohet nga Ebu-l-Abbas Abdull-llah ibn Abbas ibn Abdul-Mutalib r.a., nga I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s., se All-llahu i Madhėrishėm ka thėnė: “Vėrtet All-llahu i ka pėrcaktuar cilat janė veprat e mira e cilat tė kėqija, pastaj i ka sqaruar ato: Kush dėshiron me zemėr tė bėjė njė vepėr tė mirė por nuk mund ta kryejė, All-llahu nė tėrėsi do t’ia shkruajė atė vepėr si tė kryer, kurse nėse dėshiron tė bėjė njė vepėr tė mirė dhe e kryen, All-llahu do t’ia shkruajė dhjetė deri nė shtatėqindherė mė tepėr. Por nėse dėshiron tė bėjė ndonjė vepėr tė keqe e nuk e kryen, All-llahu do t’i shkruajė njė vepėr tė mirė nė tėrėsi, kurse nėse dėshiron dhe kryen njė vepėr tė keqe, atėherė All-llahu ia shėnon vetėm njė vepėr tė keqe”. (Muttefekun alejhi)

10. Transmetohet nga Abdurrahman Abdull-llah ibn Umer ibn el-Hattab r.a. se ka thėnė: E kam dėgjuar Tė Dėrguarin e All-llahut s.a.v.s. duke thėnė: “Tre veta nga gjeneratat para jush u nisėn pėr nė rrugė, e njė ditė i zuri nata para njė shpelle nė tė cilėn hynė dhe bujtėn. Njė shkėmb u rrokullis nga kodra dhe plotėsisht e mbylli hyrjen e shpellės. Ata thanė: “Shpėtimi nga ky shkėmb ėshtė vetėm qė ta lusim All-llahun e madhėrishėm qė ta largojė pėr hir tė veprave tona tė mira”.

Njėri prej tyre tha: “O Zoti im, unė i kam pasur prindėrit pleq tė thinjur dhe asnjėherė para tyre nuk ju kam dhėnė tė hanė e as tė pijnė fėmijėve tė mi e as mallit tim (shėrbėtorėve). Njė ditė mė hutoi kėrkimi i kullosės mė tė mirė pėr kopenė time, e nuk ju erdha me kohė dhe ata kishin fjetur. Unė e mola qumėshtin nė enė dhe ua solla por i gjeta duke fjetur. Mė erdhi keq t’i trazoj, por edhe qė t’i ushqej para tyre familjen dhe shėrbėtorėt, andaj kam pritur me enė nė dorė dhe kam shikuar kur do tė zgjohen, e kjo pritje ka zgjatur deri nė agim. Fėmijėt e mi aty te kėmbėt e mia klithnin tė uritur, tė cilėve u kam dhėnė qumėsht pasi janė zgjuar prindėrit dhe e kanė pirė qumėshtin tė cilin ua kisha sjellur. O Zoti im! Nėse kėtė e kam bėrė vetėm pėr Ty, e pėr askėnd tjetėr, atėherė na e largo kėtė shkėmb nga hyrja e kėsaj shpe_lle nė tė cilėn gjendemi!” Shkėmbi pak u lėviz, por jo edhe aq sa tė mund tė dalin!

Njeriu i dytė tha: “O Zoti im, e kam pasur njė kushėrirė tė afėrme tė cilėn e kam dashuruar mė tepėr se tėrė botėn, - sipas njė transmetimi tjetėr - e kam dashur aq fort siē i duan burrat gratė, andaj kėrkova prej saj (siē kėrkojnė burrat prej grave tė tyre), por ajo nuk mė lejoi. Njė vit mbretėronte uria e kushėrira e dashur u detyrua tė vijė tek unė dhe unė i dhashė 120 dinarė (monedha ari) qė tė vetmohet vetėm ajo me mua, dhe kur ajo ashtu veproi dhe unė plotėsisht e pėrfitova, - sipas njė transmetimi tjetėr - kur i bashkova kėmbėt e mia me tė saj, ajo (duke qarė) mė tha: “Frikėsoju All-llahut dhe mos e pėrbiro unazėn (mos e kryej aktin) pa tė drejtė”. Atėherė u largova prej saj duke e kursyer nga akti i turpshėm edhe pse e doja mė tepėr se ēdokėnd tjetėr, e lėshova nė liri duke ia dhuruar tė hollat e dhėna. O Zoti im, nėse unė kėtė e kam bėrė vetėm pėr tė fituar kėnaqėsinė Tėnde, na e largo kėtė nė tė cilėn jemi!” Shkėmbi pėrsėri edhe pak lėvizi nga hyrja e shpellės, por jo edhe aq sa tė mund tė dilet prej saj.

Njeriu i tretė tha: “O Zoti im, unė kam pasur rrogtarė dhe tė gjithėve ua kam paguar menjėherė fitimin e merituar pėrveē njė njeriu i cili u largua para se ta marrė mėditjen. Unė mėditjen e tij pastaj e kam pėrdorur si duhet dhe pasuria e tij u shumėzua. Pas njė kohe rrogtari im mė erdhi e mė tha: “O robi i Zotit, m’i jep tė hollat pėr mėditjen time tė papaguar!” Unė i thashė: “Krejt ēka sheh, pasuria, delet, lopėt, devet dhe robėrit janė prej mėditjes tėnde qė ėshtė shtuar”. Ai tha: “O robi i Zotit, mos u tall me mua!” Unė atėherė i thashė: “Unė nuk po tallem me ty”, pastaj e mori tėrė mallin dhe e ēoi, duke mos mė lėnė asgjė. O Zoti im, nėse unė kėtė e kam bėrė vetėm pėr Ty, atėherė na e largo kėtė shkėmb nga hyrja e shpellės!” Shkėmbi u rrokullis, kurse udhėta_rėt dolėn dhe e vazhduan rrugėn!” (Muttefekun alejhi)

Tė gjithė dijetarėt islamė janė tė njė mendimi, se tevbeja (pendimi dhe lėnia, braktisja e mėkateve) ėshtė obligim i fortė islam (vaxhib). Nėse mėkati ka tė bėjė vetėm me All-llahun e jo edhe me tė drejtėn e ndonjė njeriu, atėherė pendimi ka tre kushte. I pari, qė menjėherė tė largohet nga mėkati, i dyti qė me zemėr tė bėhet pendimi pėr kryerjen e tij dhe i treti, qė paluhatshėm tė vendoset qė asnjėherė tė mos i kthehet tė njėjtit mėkat. Nėse mungon njėri prej kėtyre kushteve atėherė pendimi nuk ėshtė i vlefshėm.

Nėse mėkati ka tė bėjė me ndonjė njeri atėherė pendimi ka katėr kushte: tre tė theksuarit dhe (i katėrti) borxhin t’ia kthejė atij qė i ka borxh. Nėse borxhi ėshtė i natyrės materiale atėherė tė njėjtin ia kthen, kurse nėse mėkati ėshtė i atillė qė ka dėnim mė tė madh gjyqėsor ose tė ngjashėm, atėherė ėshtė i obliguar tė mundėsojė ekzekutimin e dėnimit ndaj tij, ose tė kėrkojė falje nga ai tė cilin e ka dėmtuar, e nėse ka tė bėjė me ofendim gjuhėsor - atėherė do t’ia kėrkojė hallallin personit tė cilin e ka ofenduar.

Pendimi duhet tė bėhet pėr tė gjitha mėkatet. Nėse pendimi bėhet vetėm pėr disa mėkate - ai ėshtė i vlefshėm - dhe i falen ato mėkate, por tė tjerat i mbesin pa iu falė. Pėr domosdoshmėrinė e pendimit dhe braktisjes sė mėkateve ekzistojnė shumė argumente tė Librit tė All-llahut, tė Sunnetit tė Pejgamberit dhe tė Ixhmai Ummetit.

All-llahu i Madhėrishėm thotė:

“...Dhe tė gjithė pendohuni tek All-llahu, o besimtarė, ndoshta do tė shpėtoni”. (en-Nūr, 31)

“Dhe qė tė kėrkoni falje nga Zoti juaj dhe tė pendoheni”. (Hud, 3)

“O besimtarė! Pendohuni tek All-llahu me sinqeritet tė thellė” (Tahrim, 8)

11. Ebu Hurejre r.a. thotė se e ka dėgjuar Tė Dėrguarin e All-llahut s.a.v.s. duke thėnė: “Pasha All-llahun, unė i drejtohem me tevbe dhe istigfar All-llahut pėr mėshirė dhe falje mė tepėr se shtatėdhjetėherė nė ditė”. (Buhariu)

12. Nga el-Egarr ibni Jesar el-Muzennij r.a. transmetohet se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “O njerėz, drejtohuni All-llahut me tevbe dhe kėrkim pėr falje, edhe unė i bėj tevbe All-llahut nga njėqindherė nė ditė”. (Muslimi)

13. Ebu Hamza Enes ibni Malik el-Ensarij r.a, shėrbėtori i Tė Dėrguarit tė All-llahut s.a.v.s. thotė se Alejhisselami ka thėnė: “All-llahu mė tepėr gėzohet pėr pendimin e robit tė vet se sa qė do tė gėzohej ndonjėri prej jush kur do ta gjente devenė e humbur nė shkretėtirė, pa ujė dhe fryte”. (Muttefekun alejhi)

Ndėrsa sipas transmetimit tė Muslimit, ky hadith ėshtė si vijon: “All-llahu mė tepėr gėzohet pėr pendimin (tevben) e robit tė vet kur tė pendohet, se ndonjėri prej jush i cili ka udhėtuar me deve nėpėr shkretėtirė, e i humbet, kurse me tė edhe i tėrė uji dhe ushqimi, e kėrkon por e humb shpresėn pėr ta gjetur, pastaj vjen nėn njė lis dhe nga lodhja shtrihet nėn hijen e tij me shpresė tė humbur, dhe duke qenė nė kėtė gjendje, e sheh devenė e vet duke qėndruar pėrpara tij, ai ngrihet, e kap pėr litari dhe nga gėzimi i madh bėrtet: “O Zoti im! Ti je robi im, kurse unė jam zoti yt” duke u shprehur gaboi nga gėzimi i fortė”.

Albanian eX|PerT
18-03-07, 23:40
14. Nga Ebu Musa Abdull-llah ibn Kajs el-Esh’arij r.a. pėrcillet se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “Vėrtet All-llahu i Madhėrishėm gjatė natės e mban tė shtrirė dorėn pėr tė pranuar pendimin e mėkatarėve tė ditės; dhe e shtrin dorėn gjatė ditės pėr tė pranuar pendimin e mėkatarėve tė natės, derisa tė lind Dielli nga Perėndimi”. (Muslimi)

15. Nga Ebu Hurejre r.a. pėrcillet se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “Kush pendohet para se tė lind Dielli nga Perėndimi, All-llahu do ta falė”. (Muslimi)

16. Nga Ebu Abdurrahman Abdull-llah ibn Umer ibn el-Hattab pėrcillet se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “Vėrtet All-llahu i Gjithėfuqishėm e pranon pendimin e robit tė vet deri para gargarės sė tij (frymės sė tij tė fundit)”. (Tirmidhiu thotė se ėshtė hadith hasen)

17. Nga Ebu Seid Sa’d ibn Malik ibn Sinan el-Hudrij r.a. pėrcillet se i Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “Moti para jush ka qenė njė njeri qė ka vrarė nėntėdhjete e nėntė veta, ka pyetur pėr njeriun mė tė dijshėm nė botė. Atė e udhėzuan te njė murg (prift). Shkon te murgu e i thotė se ka vrarė 99 veta, andaj a ka pėr tė tevbe (mėshirė prej All-llahut dhe falje). Murgu i thotė se pėr tė nuk ka tevbe. Ky e vret edhe murgun dhe me tė i plotėson njėqind tė vrarėt. Pastaj vazhdon tė kėrkojė njeriun mė tė ditur nė botė, e udhėzuan te njė dijetar. Ky pasi e gjen i tregon se ka vrarė 100 njerėz dhe e pyet edhe kėtė se a ka pėr tė tevbe? Dijetari i tha: “Po! E cili ėshtė ai qė mund tė ndėrhyjė ndėrmjet tij dhe tevbes sė tij? -Shko nė atė vend dhe nė atė vend, aty banojnė njerėz tė cilėt e adhurojnė All-lla_hun edhe ti adhuroje All-llahun me ta dhe mos u kthe kurrė nė vendin tėnd, sepse ėshtė vend i keq”. Njeriu u nis pėr nė vendin e adhurimit tė All-llahut dhe kur arriti nė gjysmė tė rrugės i erdhi vdekja. Atėherė lindi grindja nė mes engjėjve tė mėshirės dhe engjėjve tė dėnimit. Engjėjt e mėshirės thanė: “Ai deri kėtu ka ardhur i penduar pėr mėkatet me zemėr tė drejtuar kah All-llahu i Madhėrishėm”. Kurse engjėjt e dėnimit thanė: “Asnjėherė mė parė nuk ka bėrė mirė”. Atėherė kėtyre engjėjve u vjen njė engjėll tjetėr nė formė tė njeriut e kėta e morėn pėr gjykatės qė tė gjykojė se cilėt kanė tė drejtė. Ky u thotė: “Matni nė mes dy vendeve (vendit tė adhurimit dhe atij tė mėkateve), e mė afėr cilit vend tė jetė, atij vendi edhe i takon”. Engjėjt e matėn hapėsirėn nė mes dy vendeve dhe konstatuan se i penduari ishte mė afėr vendit qė synonte, andaj e morėn engjėjt e mėshirės”. (Muttefekun alejhi)

Nė Sahihun e Buhariut ėshtė ky transmetim: “Njeriu i penduar ishte mė afėr vendit tė ibadetit vetėm pėr njė pėllėmbė, andaj dhe u llogarit si banor i tij”. Po ashtu, nė Sahihun e Buhariut i shtohet edhe ky citat: “All-llahu i urdhėron njėrit vend (tė keqit) largohu kurse tjetrit vend (tė mirit) afrohu, pastaj urdhėron engjėjt ta masin largėsinė nė mes dy vendeve, e engjėjt konstatojnė se i penduari ėshtė vetėm pėr njė pėllėmbė mė afėr vendit tė tevbes dhe ibadetit - andaj iu falėn mėkatet”. Kurse nė njė trans_metim qėndron: “Me gjoksin e zemrėn e tij ishte mė afėr vendit tė tevbes dhe devotshmėrisė”.


18. Nga Ibni Abbasi dhe Enes ibni Maliku r.a. pėrcillet se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “Sikur njeriu tė kishte njė luginė me arė, do tė dėshironte t’i ketė dy lugina (nė vend tė njėrės). Dhe gojėn e tij asgjė nuk mund ta mbushė (ngopė) pėrveē dheut. Atyre qė bėjnė tevbe All-llahu xh.sh. ua pranon tevben e tyre”. (Muttefekun alejhi)

19. Nga Ebu Hurejre r.a. pėrcillet se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “All-llahu i Madhėrishėm qeshet (ėshtė i kėnaqur) me dy njerėz, tė cilėt luftojnė nė mes veti, e njėri e vret tjetrin, dhe tė dy hyjnė nė Xhennet! Njėri prej tyre lufton nė rrugė tė All-llahut, vritet dhe hyn nė Xhennet, kurse vrasėsin e mėshiron All-llahu, e ky e pranon Islamin e pastaj edhe vet bėhet shehid (vritet nė xhihad)”. (Mutte_fekun alejhi)

All-llahu i Madhėrishėm thotė:

“O besimtarė, kini durim dhe jini tė qėndrueshėm...” (Ali Imran, 200)

“Ne gjithsesi do t’ju spro_vojmė me diēka nga frika dhe uria, edhe me humbje tė pasurisė dhe tė jetės e tė fryteve. Dhe ti (Muhammed) pėrgėzoi durimtarėt”. (el-Bekare, 155)

“...Vetėm ata qė janė tė durueshėm realizojnė shpėrblim tė pakufizuar”. (ez-Zu_mer, 10)

“Por kush duron dhe falė, ajo ėshtė nga punėt e menēura”. (esh-Shūrā 43)

“...Kėrkoni ndihmė pėr vete duke duruar dhe duke kryer faljen! All-llahu pa dyshim ėshtė me durimtarėt”. (el-Bekare, 153)

“Ne do t’ju sprovojmė de_risa t’i dallojmė luftėtarėt nga mesi juaj dhe durimtarėt”. (Muhammed, 31)

Ajetet tė cilat flasin pėr sabrin dhe shpjegojnė rėndėsinė e tij janė tė shumta dhe tė njohura, kurse nė vazhdim ja hadithet e Alejhisselamit:

20. Nga Ebu Malik el-Harith ibn Asim el-Esh’arij r.a. pėrcillet se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “Pastėrtia ėshtė gjysma e imanit (besimit), el-hamdu li-l-lahi (falėnderimi All-llahut) ia plotėson (besimtarit) peshojėn (e veprave), subhanall-llahi velhamdu li-l-lahi (lavdia dhe falėnderimi All-llahut) e mbush krejt nė mes tė qiejve dhe tė Tokės, namazi ėshtė dritė (e zemrės), sadakaja (lėmosha) ėshtė dėshmi (e besimit), durimi (sabri) ėshtė shkėlqim, kurse Kur’ani ėshtė argument pėr ty ose kundėr teje. Ēdo njeri kur gdhin, shpirtin e vet e shet, e shpėton ose e shkatėrron”. (Muslimi)

Albanian eX|PerT
18-03-07, 23:53
21. Nga Ebu Seid Sa’d ibni Malik el-Hudrij r.a. transmetohet se ka thėnė: “Njė grup njerėzish prej Ensarėve kėrkoi (gjėsende tė ndryshme) nga I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. dhe ai u dha, ata pėrsėri kėrkuan, e ai prap u dha ēka kėrkuan derisa nuk i mbeti atij asgjė, e kur harxhoi krejt ēka kishte ju tha atyre: “Ēdo gjė tė mirė qė posedoj do t’ju jap, asgjė nuk do tė kursej as s’do tė mbaj pėr vete, por kush kėrkon nderė (duke mos zgjatur dorėn dhe edhe pse ka shumė nevojė) All-llahu do ta nderojė, e kush kėrkon tė jetė i pavarur (tė kėtė sa mos t’ia shtrijė dorėn tjetėrkujt), All-llahu do ta pavarėsojė, e kush bėn shumė durim, All-llahu do t’i ndihmojė nė durim. Askujt nuk i ėshtė dhėnė dhuratė mė e mirė dhe mė e rėndėsishme se sa durimi (sabri)”. (Muttefekun alejhi)

22. Nga Ebu Jahja Suhejb ibn Sinan r.a. pėrcillet se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “E ēuditshme ėshtė ēėshtja e besimtarit. Ēėshtja e tij ėshtė krejt mirė pėr tė dhe nuk ėshtė e tillė pėr askėnd tjetėr. Nėse besimtarin e godet gėzimi, ai falėnderon (All-llahun), e kjo i sjell dobi, kurse nėse e godet e keqja, ai bėn durim (sabėr) andaj edhe kjo i sjell dobi”. (Muslimi)

23. Transmetohet nga Enesi r.a. qė thotė: “Pasi qė e rėndoi sėmundja Pejgamberin s.a.v.s., e kaploi mundimi i vdekjes, ndėrsa Fatimeja r.anha tha: “O mundimi i babait tim!” (Ai alejhisselam) Tha: “Pas sodit, babai yt nuk do tė ketė mė mundime”. Kurse pasi ndėrroi jetė Alejhisselami, Fatimeja r.a. tha: “O babai, im iu pėrgjigje thirrjes sė Zotit tėnd, o babai im xhenneti Firdeus u bė shtrati yt, o babai im, te Xhibrili po e ndajė pikėllimin tim”. Ndėrkaq, kur u varros, Fatimeja r.a. tha: “A u pajtuan shpirtrat tuaj qė tė hedhin dhé mbi Tė Dėrguarin e All-llahut?” (Buhariu)

24. Transmetohet nga Ebu Zejd Usame ibn Zejd ibn Hārithe - rob i liruar i Tė Dėrguarit tė All-llahut s.a.v.s., i dashur i tij dhe bir i tė dashurit tė tij r.a. se ka thėnė: “Vajza e Pejgamberit s.a.v.s. mė dėrgoi tek Alejhisselami me porosi se djalin e ka tė sėmurė pėr vdekje, qė tė vijė tek ajo. Pejgamberi e kthen me selam dhe i thotė: “Vėrtet, e All-llahut ėshtė gjithēka qė merr, gjithēka qė jep dhe ēdo gjė tek Ai ėshtė me afat tė caktuar, andaj le tė bėjė durim duke llogaritur shpėrblim me tė tek All-llahu”. Vajza e Alejhisselamit e dėrgoi pėrsėri dhe i betohet qė tė vijė. (Alejhisselami) U ngrit nė kėmbė, e me tė ishin: Sa’d ibn Ubade, Muadh ibn Xhebel, Ubej ibn Ka’b, Zejd ibn Thabit dhe tė tjerė radijall-llahu anhum. Kur erdhi Pejgamberi te vajza e tij ia dhanė fėmijėn nė duar, ky e mori nė prehrin e vet, trupi i dridhej ndėrsa lotėt i shpėrthyen. Sa’di i tha: “Ē’ėshtė kjo, o I Dėrguari i All-llahut? (Pejgamberi) Tha: “Kjo ėshtė mėshirė tė cilėn All-llahu e vendos nė zemrat e robėrve tė tij”. Kurse sipas njė transmetimi tjetėr: “Nė zemrat e robėrve tė tij tė cilėve dėshiron, dhe njėmend, All-llahu bėn mėshirė ndaj robėrve tė tij qė janė tė mėshirueshėm”. (Muttefekun alejhi)

25. Transmetohet nga Enesi r.a. qė thotė: “Pejgamberi s.a.v.s. kaloi pranė njė gruaje e cila qante mbi njė varr dhe i tha: “Frikėsoju All-llahut dhe bėj durim”. Gruaja i tha: “Largohu prej meje, sepse ty nuk tė ka goditur fatkeqėsia ime!” Ajo nuk e njihte Tė Dėrguarin. Kur i treguan se ai ishte Pejgamberi s.a.v.s. ajo shpejtoi deri te dera e shtėpisė sė Pejgamberit dhe pasi nuk gjeti roje te dera, e hapi derėn dhe tha: (O I Dėrguari i All-llahut) “Unė ty nuk tė kam njohur”. (Pejgamberi) Tha: “Durimi ėshtė nė goditjen e parė (sepse atėherė ėshtė mė sė vėshtiri)”. (Muttefekun alejhi)

Nė Sahihun e Muslimit qėndron: “Gruaja qante pėr fėmijėn e saj (tė vogėl)”.

26. Nga Ebu Hurejre r.a. pėrscillet se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “All-llahu i Madhėrishėm thotė: “Shpėrblimi i robit tim besimtar, kur t’ia merr tė dashurin e tij nga banorėt e kėsaj bote, e ai bėn durim pėr tė duke llogaritur shpėrblim, ėshtė me Xhennet”. (Buhariu)

27. Transmetohet nga Aisheja r.a. se ajo e ka pyetur Tė Dėrguarin e All-llahut s.a.v.s pėr murtajėn (taūn) dhe ai e ka lajmėruar se: “Ishte dėnim (vuajtje) qė All-llahu ia dėrgonte kujt tė dojė, kurse pėr besimtarėt e ka bėrė mėshirė (rahmet). Nuk ka asnjė rob qė gjendet nė vendin ku ėshtė pėrhapur murtaja dhe qė qėndron nė vendin e vet, duke duruar dhe duke llogaritur nė shpėrblimin e All-llahut (pėr durim) dhe duke ditur se asgjė nuk mund ta godasė pėrveē asaj qė All-llahu ia ka pėrcaktuar - e qė tė mos e ketė shpėrblimin e shehidit”. (Buhariu)

28. Transmetohet nga Enesi r.a. qė thotė se e ka dėgjuar Tė Dėrguarin e All-llahut s.a.v.s. duke thėnė: “All-llahu xh.sh. thotė “Nėse robin tim e sprovoj me dy tė dashurit e tij (me humbjen e syve) e ai bėn durim, do t'ia kompensoj me Xhennet”. (Buhariu)

29. Nga Ata’ibn Ebi Rebahu transmetohet se ka thėnė: “Mua ibni Abbasi mė ka thėnė: “A do tė ta tregoj njė nga gratė e Xhennetit? “Gjithsesi” - i thashė, e ai mė tha: “Kjo grua zezake erdhi te Pejgamberi s.a.v.s. e i tha: “Mua nganjėherė mė godet epilepsia dhe unė (nė atė gjendje) zhvishem, andaj lute pėr mua All-llahun e madhėrishėm”. (Pejgamberi) Tha: “Nėse do, bėj durim nė sėmundje, do ta fitosh Xhennetin, e nėse do, po i bėj lutje All-llahut tė madhėrishėm qė tė tė shėrojė”. Ajo tha: “Do tė duroj”. Pastaj ajo vazhdoi: “Unė (nė atė gjendje) zhvishem, andaj lute All-llahun qė mos tė zhvishem”. Dhe Pejgamberi i bėri lutje”. (Muttefekun alejhi)

30. Transmetohet nga Ebu Abdurrahman Abdull-llah ibn Mes’udi r.a. i cili ka thėnė: “Sikur e shikoj Tė Dėrguarin e All-llahut s.a.v.s se si tregon pėr njėrin nga pejgamberėt e All-llahut, salavatull-llahi ve selamuhu alejhim, se si e rrahu populli i vet aq shumė sa e ka pėrgjakur, ndėrsa ai duke e fshirė gjakun nga fytyra thoshte: “O Zoti im, fale popullin tim, se ata nuk dinė”. (Muttefekun alejhi)

31. Nga Ebu Seidi dhe Ebu Hurejre r.anhuma pėrcillet se Pej_gam_be_ri s.a.v.s. ka thėnė: “Ēkado qė e godet muslimanin, qoftė lodhje, pikėllim, brengė, hidhėrim, mundim nga sėmundje a fatkeqėsi, madje edhe tė shpuarit e ferrės - me cilėndo prej kėtyre, All-llahu ia shlyen mėkatet atij”. (Muttefekun alejhi)

32. Nga Ebu Hurejre r.a. pėrcillet se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “Kujt dėshiron All-llahu t'i japė tė mira, do tė sprovohet nga Ai (nė trup, nė pasuri, apo nė tė dashurit”. (Buhariu)

33. Nga Enesi r.a. pėrcillet se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “Assesi askush prej jush mos ta dėshirojė vdekjen e vet pėr shkak se e ka goditur ndonjė e keqe. E nėse ėshtė i detyruar, atėherė le tė thotė: O Zoti im, mė le tė jetoj pėrderisa jeta tė jetė pėr mua mė e dobishme, kurse mė vdis nėse vdekja ėshtė pėr mua mė e dobishme”. (Muttefekun alejhi)

34. Transmetohet nga Ebu Abdull-llah Habbab ibn el-Eret'ti r.a. qė thotė: “Iu ankuam Tė Dėrguarit tė All-llahut s.a.v.s. (pėr persekutimet nga mushrikėt) derisa ai ishte i mbėshtetur nėn hije tė Qa’besė nė burdėn e tij qė e kishte bėrė jastėk, e ne i thamė: “A nuk bėnė tė kėrkosh ndihmė pėr ne, a nuk do tė na bėsh lutje (dua)? Ai na tha: “Mė parė (para jush), pėr shkak tė fesė e merrnin njeriun, e hapnin njė gropė, e vendosnin nė tė, e pastaj e merrnin sharrėn dhe ia vendosnin nė kokė dhe e pėrgjysmonin, pastaj ia rrjepnin mishin dhe lėkurėn me krehėr hekuri, por as kjo nuk e largonte nga feja e tij. Pasha All-llahun, All-llahu do ta plotėsojė kėtė fe ashtu qė kalorėsi do tė shkojė prej Sana-sė deri nė Hadramevt e nuk do tė frikėsohet prej askujt tjetėr pėrveē prej All-llahut, dhe prej ujkut pėr kopenė e vet, mirėpo ju po nguteni”. (Buhariu)

Albanian eX|PerT
18-03-07, 23:58
Nė njė transmetim shtohet ky citat: “Ai e pat vendosur burdėn si jastėk, kurse neve mushrikėt ashpėr na per_sekutonin”.

35. Nga Enesi r.a. pėrcillet se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “Kur All-llahu i dėshiron njė robi tė vet diē tė mirė (hajr), Ai ia shpejton dėnimin nė kėtė botė, ndėrsa kur All-llahu dėshiron qė njė rob tė vet ta qėllojė e keqja (sherr), Ai ia lė mėkatet e pafalura nė kėtė botė, ashtu qė tė vijė me mėkate nė Ditėn e Gjykimit (dhe aty e gjen e keqja)”. Pej_gam_be_ri s.a.v.s. po ashtu ka thėnė: “Vėrtet, madhė_sia e shpėrblimit ėshtė sipas ma_dhėsisė sė vėshtirėsisė (fat_ke_qė_si_sė). Vėrtet, All-llahu kur e do njė popull, Ai e sprovon me fat_ke_qė_si_. Kush ėshtė i kėnaqur me All-llahun nė fatkeqėsi (bela), edhe All-llahu ėshtė i kėnaqur me tė, ndėrsa kush hidhėrohet pėr kėtė, edhe All-llahu hidhėrohet me tė”. (Tirmidhiu thotė se ėshtė hadith hasen)36. Nga Ebu Hurejre r.a. pėrci_llet se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “Nuk ėshtė trim ai qė fiton nė (mundje), por trim ėshtė ai qė e pėrmban veten nga zemėrimi”. (Muttefekun alej_hi)

37. Nga Sulejman ibn Sured r.a. pėrcillet se ka thėnė:”Isha ulur me Pej_gam_be_rin s.a.v.s. kurse dy njerėz grindeshin ndėrmjet veti. Njėri prej tyre u skuq prej zemėrimit dhe iu frynė damarėt e qafės. I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. tha: “Vėrtet unė e di njė fjalė qė nėse e thotė do t'i kalojė ajo qė e ka gjetur. Nėse thotė: E udhu bi-l-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim (I mbėshtetem All-llahut nga djalli i mallkuar), do t’i kalojė ajo qė e ka kapluar”. Tė pranish_mit i thanė: “Pej_gam_be_ri s.a.v.s. ka thėnė qė t’i mbėshtetesh All-llahut nga djalli i mallkuar”. (Muttefekun alejhi)

38. Nga Muadh ibn Enesi r.a. pėrcillet se Pej_gam_be_ri s.a.v.s. ka thėnė: “Kush e pėrmban zemė_ri_min e tij atėherė kur ka mundėsi t’ia kthejė (personit qė e ka zemėruar), All-llahu i Madhė_rishėm nė Ditėn e Gjykimit do ta ftojė qė para tė gjitha krije_sa_ve ta zgjedhė cilėn tė dojė nga hyri_tė”. (Ebu Davudi dhe Tirmi_dhiu thonė se ėshtė hadith hasen)

39. Nga Ebu Hurejre r.a. trans_me_tohet: “Njė njeri i tha Tė Dėr_guarit tė All-llahut s.a.v.s.: “Mė porosit diēka (mė pėrudh)”. I Dėrguari tha : “Mos u zemėro!” Ky e pėrsėriti pyetjen disaherė. I Dėrguari sėrish tha: “Mos u zemėro!”. (Buhariu)

40. Nga Ebu Hurejre r.a. pėr_ci_llet se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “Besimtarit dhe besim_tares nuk i pushojnė sė godituri fatkeqėsitė nė ve_tveten e tij, nė fėmijėt e tij dhe nė pasurinė e tij, derisa tė takohet me All-lla_hun e madhėrishėm kur nė tė nuk do tė mbetet asnjė mėkat”. (Tirmi_dhiu thotė: hadith hasen sahih)

41. Nga Ebu Ibrahim Abdull-llah ibn Ebi Evfa r.anhuma pėrci_llet se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. nė njė prej ditėve kur e pritte taki_min me armikun deri nė fillim tė perėndimit tė diellit, u ngrit dhe tė pranishmėve u tha: “O nje_rėz, mos e dėshironi pėrleshjen me armikun, luteni All-llahun pėr shėndet, por kur tė pėrlesheni me armikun, atėherė bėhuni tė qėndru_eshėm dhe di_jeni se Xhenneti ėshtė nėn hije tė shpatave”. Pastaj Pej_gam_be_ri s.a.v.s. tha: “O Zoti im, qė je Shpallės i Librit, Lėvizės i reve, Mundės i aleatėve, mundi ata dhe neve na ndihmo ndaj tyre!” (lutja u bė nė Luftėn e Hendekut). (Mu_ttefekun alejhi)

Ndihma dhe suksesi janė nga All-llahu xh.sh..

- Besimi i fortė dhe i sinqertė

All-llahu i Madhėrishėm thotė:

“O besimtarė, frikėsojuni All-llahut dhe jini me ata qė janė tė sinqertė!” (et-Tewbe, 119)

“.. Edhe tė sinqertėve e tė sinqertave.” (el-Ahzab, 35)

“.. Do tė ishte mė mirė pėr ata tė jenė besnikė ndaj All-llahut”. (Muhammed,21)

Kurse prej haditheve mbi kėtė temė janė edhe kėto:

42. Nga Ibni Mes’udi, r.a. pėr_cillet se Pej_gam_be_ri s.a.v.s. ka thėnė: “Sinqeriteti (sidk) shpie nė mirėsi, kurse mirėsia shpie nė Xhennet. Vėrtet njeriu i cili vazhdimisht ėshtė i sinqertė (nė besim dhe nė tė folur), tek All-llahu shkruhet besimtar i vėrtetė (siddik). Gėnjeshtra shpie nė prish_je (morale), kurse prishja shpie nė Xhehennem. Njeriu qė gėnjen vazhdimisht, mė nė fund tek All-llahu shkruhet gėnjeshtar”. (Muttefekun alejhi)

43. Nga Ebu Muhammed el-Hasan ibn Ali ibn Ebi Talib r.a. pėrcillet se ka thėnė: “Kam mba_jtur nė mend se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “Largohu prej gjithēkaje qė ėshtė e dyshimtė, kurse pėrmbaju asaj qė nuk ėshtė e dyshimtė. Vėrtet sinqe_ri_teti nė be_sim ėshtė siguri, kurse gėnjeshtra ėshtė dyshim”. (Tir_mi_dhiu thotė se ėshtė hadith sahih)

44. Nga Ebu Thabiti, e ėshtė thėnė nga Ebu Seidi, e ėshtė thėnė edhe nga Ebu-l-Velidi, Sehl ibn Hunejfi qė ishte pjesėmarrės i Luftės sė Bedrit thuhet se Pej_gam_be_ri s.a.v.s. ka thėnė: “Kush dėshiron dhe kėrkon sinqerisht nga All-llahu qė tė jetė shehid, All-llahu do t’ia japė gradėn e shehidit edhe nėse vdes nė shtratin e vet”. (Muslimi)

All-llahu i Madhėrishėm thotė:

“I cili tė sheh kur ngrihesh tė kryesh faljen, namazin, me tė tjerėt”. (esh-Shuara, 2l8-2l9)

“Ai ėshtė me ju, kudo qof_shi”. (el-Hadid, 4)

“Pėr All-llahun nuk ka asgjė tė fshehur,as nė tokė e as nė qiell”. (Ali Imran, 5)

“Sepse Zoti yt ėshtė njėmend nė pritė”. (el-Fexhr,l4)

“Ai e di ē’fshehin sytė mashtrues dhe ē’fshehin kraharorėt”. (el-Mu’minu, l9)

Ajetet e Kur’anit mbi kėtė temė janė tė njohura dhe tė shumta, kurse prej haditheve po i thekso_jmė disa:

45. Trans_me_tohet nga Umer ibn Hattabi r.a. se ka thėnė: “Njė ditė ishim duke ndenjur tek I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. kur u duk njė njeri me rroba shumė tė bardha dhe flokė shumė tė zeza. Nė tė nuk hetohej shenja e udhėtimit dhe askush prej nesh nuk e njohėm.U ul pranė Pej_gam_be_rit s.a.v.s. duke i mbėshtetur gjunjtė e vet nė gjunjtė e tij, i vendosi duart e veta nė kof_shėn e tij dhe tha: “O Muhammed, mė trego ē’ėshtė Islami?” I Dėr_gu_a_ri i All-llahut s.a.v.s. tha: “Islami ėshtė tė dėshmosh se nuk ka zot tjetėr pėrveē All-llahut dhe se Muham_medi ėshtė i dėrguar i All-llahut, ta kryesh namazin, ta ndash zekatin, ta agjėrosh Ramazanin, ta vizitosh Qa’benė, nėse ke mundėsi ta bėsh kėtė!” Ai tha: “Tė vėrtetėn e the”. Ne u ēuditėm: Po e pyet dhe po ia vėrteton. Ai tha: “Mė trego, ē’ėshtė imani? (Pej_gam_be_ri) Tha: “Tė besosh All-llahun, engjėjt e Tij, librat e Tij, tė dėr_guarit e Tij, Ditėn e fundit dhe tė besosh nė tė caktuarit e Tij tė tė mirės dhe tė keqes”. Tha: “Tė vėrtetėn e the”. Tha: “Mė trego ē’ėshtė ihsani?” (Pej_gam_be_ri) Tha: “Ta adhurosh All-llahun sikur ta shohėsh, sepse edhe pse ti nuk e sheh, Ai vėrtet tė sheh ty”. Tha: “Mė trego ē’ėshtė ēasti (i fundit, Dita e shka_tė_rri_mit)?” (Pej_gam_be_ri) Tha: “Pėr kėtė i pyeturi nuk di mė shumė nga ai qė pyet”. Tha: “Mė trego mbi shenjat e tij?” (Pej_gam_be_ri) Tha: “Kur robėre_sha t’i lind vetes zo_njushė, kur tė shihen barinjtė kem_bėzbathur, tė zhveshur e tė mjerė se si garojnė nė ndėrtimin e godi_nave tė mėdha”. Pastaj shkoi, kurse unė mbeta njė kohė. Pastaj (I Dėrguari) tha: “O Umer, a e di kush ishte pyetėsi?” Thashė: “All-llahu dhe I Dėrguari i Tij mė sė miri e dinė”. Tha: “Vėr_tet ishte Xhibrili, erdhi t’ua mėsojė fenė tuaj”. (Muslimi)

46. Nga Ebu Dherr Xhundub ibn Xhunadeh dhe Ebu Abdurrahman Muadh ibn Xhebeli r. anhuma trans_me_tohet se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “Ki ndėr_mend (frikėsohu) All-llahun kudo qė tė jeshė. Tė keqen pėrcille me tė mirė, ajo do ta fshijė tė keqen. Dhe me njerėzit bėhu i moralshėm-me moral dhe sjellje tė mira”. (Tir_mi_dhiu thotė se ėshtė hadith hasen)

47. Trans_me_tohet nga Ibni Ab_basi r.a. i cili ka thėnė: “Isha pas Pej_gam_be_rit s.a.v.s. njė ditė, kur mė tha: “O vogėlush, unė po t’i mėsoj disa fjalė: Ruaje All-llahun (duke i kryer urdhrat e Tij dhe duke u larguar nga ndalimet e Tij), dhe Ai ty do tė ruajė, ruaje All-llahun dhe Ai do tė jetė me ty (do tė mbrojė dhe ndihmojė), nėse dikėnd e lut, atėherė lute vetėm All-llahun, nėse kėrkon ndihmė, atėherė kėrko vetėm prej All-lla_hut, dije se sikur mbarė populli tė mblidhet pėr tė ndihmuar nė diēka, ata nuk mu_nd tė tė ndihmojnė as_gjė mė tepėr se sa qė tė ka pėr_caktuar All-llahu. Po edhe sikur tė mblidhen pėr tė dėmtuar diēka, ata nuk do t’ia dalin tė tė dėmtojnė pėrveē asaj qė All-llahu tė ka pėr_caktuar. Lapsat (pėr shėnimin e pėrcaktimeve) janė ngri_tur, kurse ngjyra e shkrimit (tė fatit) ėshtė tharė. (Don tė thotė:nuk mund tė shlyhet dhe tė ndryshohet pėrcak_timi)”. (Tirmidhiu thotė se ėshtė hadith hasen sahih)

Kurse nė njė transmetim tjetėr tė kėtij hadithi shėnohen edhe kėto fjalė: “Ruaje All-llahun, do ta gjesh pėrpara teje, njihe All-llahun (duke e respektuar) nė rehati, e Ai ty do tė njohė (me ndihmėn e Tij) nė vėshtirėsi, dije se ajo prej tė cilės ke shpėtuar nuk ka mundur tė tė godasė, dhe asaj qė tė ka goditur nuk ke mun_dur t’i shpėtosh, dije se fitorja arrihet me durim, kurse suksesi me mundim dhe se pas vėshtirėsive vjen lehtėsimi.”

Albanian eX|PerT
19-03-07, 00:00
48. Trans_me_tohet nga Enesi r.a. se ka thėnė: “Vėrtet ju i bėni disa punė tė cilat nė sytė tuaj janė mė tė vogla se qimja e flokut, kurse ne nė kohėn e Tė Dėrguarit tė All-lla_hut s.a.v.s. i numėronim dhe kon_sideronim prej ga_bimeve (mėkat_eve) mė tė mėdha”. (Buhariu)

49. Nga Ebu Hurejre r.a. pėrci_llet se Pej_gam_be_ri s.a.v.s. ka thėnė: “Vėrtet All-llahu i Madhėruar ėshtė xheloz. Xhelozia e All-llahut vjen nė shprehje kur njeriu i bėn ato vepra tė cilat i ka ndaluar All-llahu”. (Muttefekun alejhi)

50. Nga Ebu Hurejre r.a. pėrci_llet se e ka dėgjuar Pej_gam_be_rin s.a.v.s. duke thėnė: “Tre njerėz nga Beni Israilėt, All-llahu xh.sh. dėshiroi t’i sprovojė. Njėri prej tyre ishte zgjeban, i dyti qelan kurse i treti i verbėr. All-llahu ua dėrgoi njė engjėll i cili sė pari i vjen zgjebanit dhe i thotė: “Ē’ki_she dėshiruar mė sė shum_ti?” Tha: “Mė sė shumti kisha dėshiruar tė kem ngjy_rė dhe lėkurė tė mirė dhe tė ēlirohem nga kjo pėr shkak tė sė cilės mė urrejnė njerėzit”. Engjėlli e fėrkoi me dorė dhe prej tij ranė krejt zgjebet dhe e fitoi ngjyrėn e mirė (tė tru_pit). (Pastaj engjėlli) Tha: “Cilėn pasuri mė sė shumti e dėshiron?” Tha: “Devetė - ose lo_pėt” (nuk i kujtohet sakt trans_me_tu_esit), ai ia jep njė deve barsė dhe i thotė: “All-llahu tė bekoftė me tė!” Pastaj shkoi te qelani dhe i tha: “Ē’kishe dėshiruar mė sė shumti?” (Qelani) Tha: ”Flokė tė bukura dhe tė largohet prej meje ajo prej sė cilės njerėzit neveriten nga unė.” Engjėlli e fėrkon dhe ai shėrohet e i jipen flokė tė bukur. (Engjėlli) Tha: “Cilėn pasuri e dėshiron mė sė shumti?” (Qelani) Tha: “Lopėt”. Engjėlli ia jep njė lopė barsė dhe i thotė: “All-llahu tė bekoftė me tė”. Engjėlli i shkon tė verbėrit e i thotė: “Ē’kishe dėshiruar mė sė shumti?” (I ver_bėri) Tha:” Tė ma kthejė All-llahu tė pamurit, qė t’i shoh njerėzit”. Engjėlli e fėrkon dhe All-llahu ia kthen tė pamurit. (Engjėlli) Tha:” Cilėn pasuri e dėshiron mė sė shumti?” (I verbėri) Tha: “Dhen_tė!” Engjėlli ia jep njė dele qė lind. Te tė tre pasuria u shtua e u rrit kėshtu qė njėri (zgjebani) e bėri njė luginė me deve, i dyti (qelani) e bėri njė luginė me lopė dhe i treti (i verbėri) e bėri njė lu_gi_nė me dele. Pas kėsaj engjėlli i vjen zgjebanit nė formėn dhe pam_jen e tij tė mėparshme e i thot_ė: “Unė jam njė njeri i mjerė, mė janė kėputur lidhjet nė kėtė udhėtim timin, andaj sot askush nuk mund tė mė ndihmojė pėrveē All-llahut, e pastaj ti, andaj po tė lutem nė em_rin e Atij qė tė ka dhėnė ngjyrė dhe lėkurė aq tė bukur dhe qė tė ka dhėnė kaq deve, tė mė japėsh njė deve qė tė mund ta va_zhdoj rrugėn”. (Ish-zgjebani, tash pasa_nik) Tha: “Jo, unė kam shumė ob_li_gime (borxhe). (Engjėlli) I tha:”Sikur po tė njoh unė ty, a mos ke qenė njė zgjeban nga i cili neveriteshin njerėzit, njė i varfėr tė cilin All-llahu e ka pasuruar! “Tha: “Unė kėtė pasuri e kam trashėguar nga tė parėt e mė_dhenj”. (Engjėlli i) Tha: “Nėse po gėnjen, le tė tė kthejė All-llahu nė atė gjendje nė tė cilėn ke qenė”.

Engjėlli pastaj i shkon qelanit - por nė formėn dhe pamjen e tij tė mėparshme e i thotė ashtu siē i tha zgjebanit, por edhe ky i pėrgjigjet ashtu siē iu pat pėrgjigjur zgje_bani. (Engjėlli) Tha: “Nėse po gėnjen le tė tė kthejė All-llahu nė atė gjendje nė tė cilėn ke qenė!”

Pastaj engjėlli i shkon ish tė verbėrit, por nė formėn dhe pam_jen e tij tė mėparshme dhe i thotė: “Unė jam i mjerė dhe udhėtar, mė janė kėputur lidhjet nė kėtė udhėtim timin, andaj sot askush nuk mund tė mė ndihmojė pėrveē All-llahut, pastaj ti. Tė lutem me atė qė tė ka kthyer tė pamurit, mė jep njė dele, qė (tė ndihmohem me tė e) tė vazhdoj rrugėn”. (Ish i verbėri) Tha: “Vėrtet unė kam qenė i ver_bėr, por All-llahu ma ka kthyer tė pamurit, merr vėlla ēka tė duash dhe lė ēka tė duash! Pasha All-lla_hun, asgjė sot nuk tė ndaloj tė marrėsh nė emėr tė All-llahut tė Gjithėfuqishėm e tė Madhėrishėm. (Engjėlli) Tha: “Mbaje krejt pasurinė, ju vetėm keni qenė tė sprovuar. All-llahu ėshtė i kėnaqur me ty, kurse ėshtė i hidhėruar me dy shokėt e tu”. (Muttefekun ale_jhi)

Nė transmetimin e Buhariut qėndron: “Nuk tė falėnderoj nėse lė diēka qė tė nevojitet”.

51. Nga Ebu Ja’la Shedad ibn Evs r.a. pėrcillet se Pej_gam_be_ri s.a.v.s. ka thėnė: “Mendjemprehtė ėshtė ai qė e kontrollon vetveten dhe punon pėr jetėn pas vdekjes, kurse kokėtul ėshtė ai qė ndjek dėshirat e epshit tė vet dhe (pa kurrfarė merite) shpreson se All-llahu do t'ia falė”. (Tirmidhiu thotė: hadith ha_sen)

52. Nga Ebu Hurejre r.a. pėrci_llet se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “Nga e mira e Islamit tė njeriut ėshtė lėnia e asaj nga ajo qė nuk i intereson”. (Hadith hasen. Trans_me_ton Tirmidhiu dhe tė tjerėt)

All-llahu i Madhėrishėm thotė:

“O besimtarė, frikėsojuni All-llahut me devotshmėri tė vėrtetė”. (Ali Imran, l02)

“Prandaj, shprehni de_votshmėri All-llahut sa tė mundeni”. (et-Tegabun, l6)

“O besimtarė! Frikėsojuni prej All-llahut dhe flisni vetėm tė vėrtetėn!” (el-Ahzab, 70)

Ajetet qė urdhėrojnė pėr de_votshmėri janė tė shumta dhe tė njohura. Po ashtu All-llahu i Madhėrishėm thotė:

“...Ai qė i ruhet All-llahut, pėr atė ka rrugėdalje. Dhe do ta furnizojė prej nga nuk e kujton fare”. (et-Talak 2-3)

“...Nėse i frikėsoheni All-llahut Ai do t’ju bėjė tė aftė ta dalloni tė pavėrtetėn nga e vėrteta dhe do t’i largojė veprat tuaja tė kėqija e do t’ua falė. All-llahu ėshtė bamirės i madh”. (el-Enfal, 29)

Aje_tet rreth kėsaj temė janė tė shumta dhe tė njohura, kurse prej hadi_theve ja disa:

53. Trans_me_tohet nga Ebu Hurej_re r.a. qė thotė se e kanė pye_tur Pej_gam_be_rin: “O I Dėrguari i All-llahut, cili ėshtė njeriu mė i ndershėm?” (Pej_gam_be_ri) Tha: “Ai qė ėshtė mė i devotshėm”. (Tė pranish_mit i) Thanė: “Nuk tė pye_tėm pėr kėtė”. (Pej_gam_be_ri) Tha: “Jusufi ėshtė pej_gam_ber i All-llahut, bir i pej_gam_be_rit tė All-lla_hut, bir i pej_gam_berit tė All-llahut, bir i dostit (halilit) tė All-llahut”. Thanė: “Ne as pėr kėtė nuk tė pyetėm!” (Pej_gam_be_ri) Tha: “Atėherė pėr tė parėt e arabėve po mė pyetni? Mė tė dalluarit prej tyre nė xhahilijjet do tė jenė mė tė dalluarit nė Islam nėse vetėdijėsohen (e pranojnė Islamin)”. (Muttefekun alejhi)

54. Nga Ebu Se’id el-Hudrij r.a. pėrcillet se Pej_gam_be_ri s.a.v.s. ka thėnė: “Vėrtet kjo botė (dunjaja) ėshtė e ėmbėl dhe tėrheqėse dhe vėrtet All-llahu juve nė tė ju ka bėrė mėkėmbės (zėvendės), Ai ju vėshtron si vepro_ni, andaj ruajuni dunjasė dhe ruajuni grave, sepse vėrtet intriga (fi_tneja) e parė e Beni Israilėve ka qenė pėr shkak tė grave”. (Muslimi)

55. Nga Ibni Mes’udi pėrcillet se Pej_gam_be_ri s.a.v.s. ka thėnė: “O Zoti im, unė tė lutem Ty pėr udhė_zim (pėrudhje), pėr devotshmėri, pėr ndershmėri dhe pėr pavarėsi (nga njerėzit)”. (Muslimi)

56. Nga Ebu Tarif Adij ibn Hatim et-T’aij r.a. pėrcillet se e ka dėgjuar Tė Dėrguarin e All-llahut s.a.v.s. duke thėnė: “Kush betohet me betim pėr diēka, e pastaj vėren diē mė tė devotshme (se ajo pėr tė cilėn ėshtė betuar), le ta marrė (apo veprojė) atė qė ėshtė mė e devot_shme (duke e thyer-shkelur beti_min!)”. (Muslimi)

57. Nga Ebu Umame Suddejj ibn Axhlan el-Bahilij r.a. pėrcillet se e ka dėgjuar Tė Dėrguarin e All-lla_hut s.a.v.s. duke e mbajtur hutbenė nė Haxhxhin lamtumirės ku thotė: “Frikėsojuni All-llahut, falni pesė kohėt e namazit, agjėroni muajin e agjėrimit, jepni zekatin e pasu_ri_sė suaj dhe respektoni udhė_heqėsit tuaj, kėshtu do tė hyni nė Xhe_nnetin e Krijuesit tuaj”. (Tir_mi_dhiu nė fund tė kaptinės pėr namazin thotė: hadith hasen sahih)

All-llahu i Madhėrishėm thotė:

“Dhe kur besimtarėt i panė aleatėt, thanė: Kjo ėshtė ajo qė na pat premtuar All-llahu dhe Pej_gam_be_ri i Tij; All-llahu dhe I Dėrguari i Tij e kanė folur tė vėrtetėn dhe kjo atyre vetėm ua ka forcuar besimin dhe bind_shmė_rinė”. (el-Ahzab, 22):

“Ata tė cilėve kur u thanė njerėzit: “Po tubohen njerėzit pėr shkak tuajin, kini fri_kėn”, ajo ua forcoi be_simin dhe thanė: “Na mjafton All-llahu, eh sa Zot i mirė ėshtė Ai” dhe u kthyen aleatėt me mirėsinė e All-llahut. Nuk i qėlloi (besim_tarėt) kurrfarė e keqe dhe pasuan kėnaqėsinė e All-lla_hut. All-llahu ėshtė i mirė pa masė”. (Ali Imran, 173-174)

“Ti kij bindje (mbėshtetje) nė atė qė ėshtė i gjallė, qė nuk vdes”. (el-Furkan, 58)

“...Dhe besimtarėt vetėm tek All-llahu le tė mbėsh_te_ten!” (Ibrahim, 11)

“..E kur tė vendosėsh, atė_he_rė mbė_shtetu tek All-lla_hu”. (Ali Imran, l59)

Ajetet pėr urdhrin e mbėshte_tjes (nė All-llahun) janė tė shumta dhe tė njohura. I Lartmadhėrishmi thotė:

“Kush mbėshtetet tek All-llahu, pa dyshim Ai i mjafton atij”. (et-Talak, 3)

“Besimtarė tė vėrtetė janė ata, zemrat e tė cilėve kur pėrmendet All-llahu mbu_shen me frikė, e kur u lexo_hen ajetet e Tij, ua shtojnė be_si_min dhe qė mbėshteten vetėm te Zoti i tyre”. (el-En_fal, 2)

Ajetet pėr vlerėn e tevekkulit janė tė shumta dhe tė njohura. Nė vazhdim po i the_ksojmė hadithet mbi kėtė temė:

58. Trans_me_tohet nga Ibni Ab_basi r. anhuma se I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “O Zoti im, Ty tė jam dorėzuar, Ty tė kam be_suar, nė Ty jam mbėshtetur, te Ti jam kthyer dhe nė emėr Tėnd hasmohem. O Zoti im, i mbėshtetem madhėrisė Tėnde, nuk ka zot tjetėr pėrveē Teje, tė mė ruash nga lajthitja. Ti je i gjallė qė nuk vdes, kurse xhinnėt dhe njerėzit vdesin”. (Muttefekun alejhi)

Ky ėshtė transmetim i Mu_s_limit kurse Buhariu e ka shkur_tuar.

59. Trans_me_tohet po ashtu nga Ibni Abbasi r.a. se ka thėnė: “Has_bunall-llahu ve ni’me-l-vekil” (Na mjafton All-llahu, Ai ėshtė mė i miri mbrojtės). Kėtė shprehje e ka thėnė Ibrahimi s.a.v.s. kur e kanė hedhur nė zjarr. E ka thėnė Muhammedi s.a.v.s. kur (armiqtė) i kanė thėnė: “Vėrtet njerėzit (ar_miqtė tuaj) kanė tubuar grumbull tė madh kundėr jush, andaj frikėso_huni. Pėrkundrazi, kjo ua shtoi e ua forcoi besimin (besimtarėve) dhe thanė: “Hasbunall-llahu ve ni’me-l-vekil” (Na mjafton All-llahu, Ai ėshtė mė i miri mbro_jtės)”. (Buhariu)

Albanian eX|PerT
19-03-07, 00:13
Ca hadithe te Muhamedit a.s.:

"Lumturi kulmore eshte te jetosh gjate ne devotshmeri dhe nenshtrim te All-llahut xh.sh"

"Plakut i dobesohet trupi, mirepo zemra i mbetet e re per dy gjera:me deshiren per te jetuar gjate si dhe me deshiren per t'u pasuruar!"

"All-llahu i Lartmadheruar thote:O bir i Ademit, ndaj...pastaj une do te ndaj per ty!"

"Kush blen nje gje te vjedhur duke e ditur se eshte e vjedhur, eshte bere ortak me vjedhesin ne turp dhe ne gjynah"

"Nuk ka iman ai qe nuk ka bese, e as qe ka fe ai qe nuk e mban fjalen e dhene"

"Alejhisselami me se shpeshti e kendonte kete dua:
RABBENA ATINA FID-DUNJA, HASENETEN VE FIL-AHIRETI HASENETEN VE KINA ADHABENAR"
Perkthim:
"O Zoti yne!Na dhuro te mira ne kete bote dhe ne boten e ardhshme, dhe na mbro nga zjarri i Xhehenemit:

valiii
21-03-07, 01:01
Dyzet Hadithe Kudsij


HADITHI 1.
"Mėshira Ime e tejkalon hidhėrimin Tim!"

HADITHI 2.
"Djali i Ademit mė mohoi dhe nuk kishte tė drejtė ta bėjė kėtė gjė. Dhe ai mė mallkoi duke mos pasur tė drejtė ta bėjė kėtė gjė.
Mė mohoi kur tha: All-llahu nuk do tė mė krijojė ashtu siē mė krijoi herėn e parė (dmth nuk do tė mė ringjallė pas vdekjes), ndėrsa krijimi fillestar i tij nuk ėshtė mė i lehtė se ringjallja e tij.
Mė mallkoi kur tha: All-llahu ka djalė, kurse Unė jam Njė, Strehim i Pėrherėshėm, nuk kam lindur (dikė), e as qė jam i lindur (nga dikush) dhe askush Mua nuk mė pėrngjan!"

HADITHI 3.
"Kėtė mėngjes njė nga robėrit e Mi u bė besimtar, ndėrsa njė nga robėrit e Mi u bė mosbesimtar. Ai qė tha: "Ky shi ėshtė nga mėshira dhe fuqia e All-llahut" u bė besimtar nė Mua, ndėrsa mohues i (adhurimit tė) yjeve; Ndėrsa ai qė tha: "Na zbriti shi prej kėtij ose atij ylli" mė mohoi Mua, ndėrsa u bė besimtar i yjeve."

HADITHI 4.
"Djemtė e Ademit shajnė kohėn, ndėrsa Unė jam koha, nė dorėn Time ėshtė nata dhe dita."


HADITHI 5.
"Unė jam aq i pasur, saqė nuk kam nevojė pėr tė pasur aleat (shok, ortak). Prandaj kush e kryen njė vepėr pėr hir tė dikujt tjetėr ashtu siē e kryen pėr Mua, nuk do t'ia pranoj atė vepėr, e as shokun (tė adhuruarin) e tij!"

HADITHI 6.
Prej njerėzve tė parė ndaj tė cilėve do tė shpallet dėnimi nė Ditėn e Gjykimit do tė jetė dėshmori (shehidi, martiri). Ai do tė sillet dhe All-llahu do t'ia bėjė tė njohura tė mirat qė i ka bėrė dhe do t'ia pranojė ato. (All-llahu i Madhėruar) do t'i thotė:
"Ēfarė bėre me kėto?" Ai do t'i pėrgjigjet:
"Luftova pėr hir Tėnd deri sa rash dėshmor."
(All-llahu) do t'i thotė:
"Gėnjen! Luftove qė tė tjerėt tė thonė: Ėshtė guximtar!"
Dhe vėrtet ashtu ishte. Pastaj do t'u urdhėrohet (engjėjve tė rreptė) qė ta tėrheqin zvarrė me fytyrė pėrtoke derisa tė hidhet nė zjarr.
Njeriu tjetėr do tė jetė dijetari, i cili ka studjuar dijeninė, e ka mėsuar dhe gjithashtu e ka lexuar Kur'anin. Ai do tė sillet dhe All-llahu do t'ia bėjė tė njohura tė mirat qė i ka bėrė, dhe ato do t'ia pranojė. (All-llahu i Madhėruar) do tė thotė:
"Ēfarė bėre me kėto?" Ai do tė thotė:
"Studjova diturinė dhe e mėsova, e gjithashtu edhe e lexova Kur'anin pėr hir Tėnd."
All-llahu do t'i thotė:
"Gėnjen! Studjove diturinė vetėm qė tė tjerėt tė thonė: Ky ėshtė njeri i ditur. Lexove Kur'anin qė tė thonė pėr ty: E lexon Kur'anin."
Dhe vėrtet ashtu ishte. Pastaj do t'u urdhėrohet (engjėjve tė rreptė) qė ta tėrheqin zvarrė me fytyrė pėrtoke derisa tė hidhet nė zjarr.
Njeriu i tretė do tė jetė pasaniku, tė cilin All-llahu e kishte bėrė tė pasur duke ia dhėnė tė gjitha llojet e pasurisė. Ai do tė sillet dhe All-llahu do ta njoftojė me veprat qė i ka bėrė. I Madhėruari do t'i thotė:
"Ēfarė bėre me kėto?" Ai do tė pėrgjigjet:
"Nuk lash vend pa e shpenzuar pasurinė time pėr hir Tėnd." All-llahu do t'i thotė:
"Gėnjen! E ke shpenzuar pasurinė vetėm qė tė thonė pėr ty se je dorėdhėnė!"
Dhe vėrtet ashtu ishte. Pastaj do t'u urdhėrohet (engjėjve tė rreptė) qė tė tėrhiqet zvarrė me fytyrė pėrtoke derisa tė hidhet nė zjarr."


HADITHI 7.
Zoti kėnaqet me bariun, i cili thėrret ezanin pėr namaz dhe falet nė majė tė bjeshkės. Pastaj All-llahu thotė:
"Shiheni robin Tim i cili thėrret ezanin dhe e kryen faljen, ai frikohet prej Meje. Unė ia kam falė kėtij robi mėkatet e tij dhe e kam pranuar nė Xhennet."


HADITHI 8.
"E kam ndarė namazin ndėrmjet Meje dhe robit Tim nė dy gjysma, dhe ai (robi) do ta fitojė atė pėr tė cilėn ėshtė lutur."
Kur robi thotė:
"El hamdu lil-lahi rabbil alemin"; All-llahu U thotė:
"Robi Im mė lavdėroi."
Kur robi thotė:
"Er-rahmanir-rahim"; All-llahu U thotė:
"Robi Im mė lartėsoi."
Kur robi thotė:
"Maliki jeumid-din"; All-llahu thotė:
"Robi Im mė nderoi."
Kur robi thotė:
"Ijjake na'budu we ijjake nesta'in"; Ai thotė:
"Kjo ėshtė ndėrmjet Meje dhe robit Tim dhe robit i takon ajo tė cilėn e kėrkon."
Kur robi thotė:
"Ihdinas-siratal mustekim, siratal ledhine en amte alejhim, gajril magdubi alejhim we led-dalin"; Ai thotė:
"Kjo ėshtė pėr robin Tim, dhe ai do ta ketė atė qė e ka kėrkuar."


HADITHI 9.
Gjėja e parė pėr tė cilėn do tė japė llogari robi (i All-llahut) nė Ditėn e Ringjalljes ėshtė namazi. Nėse i ka kryer namazet sipas rregullave, atėherė do tė jetė i shpėtuar dhe i mirėpritur. Nėse namazet do tė jenė tė paplota (tė mangėta), do tė pėrjashtohet nga mirėsia dhe do tė jetė i humbur. Nėse do tė ketė diēka tė paplotėsuar nga fardet (obligimet e domosdoshme), All-llahu U do t'u thotė (melekėve):
"Shihni se a ka kryer robi Im ndonjė namaz vullnetar, me tė cilin do t'ia kisha plotėsuar fardin."
Pastaj edhe veprat tjera do tė gjykohen nė tė njėjtėn mėnyrė.


HADITHI 10. "Agjėrimi ėshtė Imi dhe Unė jam ai qė jep shpėrblimin pėr tė. Agjėruesi i lė ngashėrimet seksuale, ushqimin dhe pirjen pėr hir Tim. Agjėrimi ėshtė mburojė, e ai qė agjėron ka dy gėzime: kur han iftarin dhe kur takohet me Zotin e vet. Ndryshimi i erės sė gojės sė agjėruesit ėshtė mė i mirė nė syrin e All-llahut sesa era e miskut."

valiii
21-03-07, 01:03
HADITHI 11.
"O biri i Ademit shpenzo, e Unė do tė shpenzoj pėr ty!"

HADITHI 12.
Ėshtė thirrur njė njeri nė llogari prej atyre qė kanė jetuar para jush. Te ai nuk u gjet asgjė e mirė, pėrveē se ai pėrzihej me njerėzit dhe ua lehtėsonte hallet, e gjithashtu, pasi qė kishte qenė i pasur, i urdhėronte shėrbetorėt e tij qė t'ia vazhdojnė borxhin atij qė gjendej nė rrethana tė vėshtira ekonomike.
Pastaj (i Dėrguari i All-llahut u) tha se All-llahu ka thėnė:
"Ne jemi mė tė ēmuar se ti nė kėtė. Lėshojeni tė shkojė!"

HADITHI 13.
Isha te i Dėrguari i All-llahut u kur erdhėn te ai dy burra: njėri ankohej nga vobekėsia, e tjetri nga vjedhėsit. I Dėrguari i All-llahut u tha:
"Sa u pėrket vjedhėsve, do tė kalojė njė kohė e shkurtėr, ndėrsa karvani do tė jetė nė gjendje tė dalė jashtė Mekkės pa roje (dmth nuk do tė ketė mė vjedhės). Ndėrsa sa i pėrket vobekėsisė, Ēasti (Dita e Gjykimit) nuk do tė vijė para se ta marrė ndonjėri prej jush pasurinė e vet dhe tė shėtitet pėr t'ia dhėnė dikujt, por nuk do tė gjejė askend qė do t'ia kishte pranuar.
Pastaj dikush nga ju do tė paraqitet para All-llahut duke mos pasur as perde, e as pėrkthyes mes Zotit dhe tij. Pastaj All-llahu do t'i thotė:
"A nuk tė dhash pasuri?" Do tė pėrgjigjet:
"Po." All-llahu do tė thotė:
"A nuk tė dėrgova Lajmėtar?" do tė thotė:
"Po." Pastaj (i pyeturi) do tė shikojė nė tė djathtė, por nuk do tė shohė asgjė pos zjarrit, dhe do tė shohė edhe nė tė majtė, por nuk do tė shohė asgjė pos zjarrit.
Pra, secili prej jush le ta mbrojė veten e tij prej zjarrit duke bėrė mirėsi qoftė edhe me njė gjysmė hurme, e nėse nuk e ka kėtė mundėsi, atėherė me njė fjalė tė mirė."
HADITHI 14.
All-llahu i Madhėruar dhe i Lartėsuar ka njė numėr tė madh tė melekėve (engjėjve), tė cilėt kėrkojnė tubime, nė tė cilat pėrmendet emri i All-llahut. Kur e gjejnė tubimin (mexhlisin), ata afrohen dhe i mbulojnė me krahėt e tyre rreth e pėr qark ata qė janė tubuar duke e mbushur kėshtu hapėsirėn deri nė qiellin mė tė afėrt. Kur tė tubuarit shpėrndahen, engjėjt ngrihen nė hapėsirėn qiellore. Pastaj All-llahu U i pyet ata, edhe pse Ai i di tė gjitha:
"Prej nga po vini?" ata thonė:
"Po vijmė nga njė tubim nė Tokė, nė tė cilin robėrit e Tu tė lartėsonin, tė madhėronin, tė njėsonin, tė lavdėronin dhe kėrkonin (tė mirėn) prej Teje." Ai thotė:
"Ēfarė tė mire kėrkonin prej Meje?" Ata thonė:
"Kėrkonin Xhennetin Tėnd." Ai thotė:
"A e kanė parė ata Xhennetin Tim?" Ata thonė:
"Jo, o Zot." Ai thotė:
"E si do tė ishte nėse do ta shihnin Xhennetin Tim?" Ata thonė:
"Ata kėrkojnė mbrojtjen Tėnde." Ai thotė:
"Prej kujt kėrkojnė mbrojtjen Time?" Ata thonė:
"Prej zjarrit Tėnd, o Zot." Ai thotė:
"Po a e kanė parė zjarrin Tim?" Ata thonė:
"Jo." Ai thotė:
"E si do tė ishte nėse do ta shihnin zjarrin Tim?" Ata thonė:
"Ata kėrkojnė faljen Tėnde." (I Dėrguari u) Tha: Pastaj Ai thotė:
"Unė i kam falur dhe i kam derdhur mbi ta tė mirat qė m'i kanė kėrkuar, dhe ua kam siguruar mbrojtjen Time nga ajo qė kanė kėrkuar mbrojtje."
(I Dėrguari u) tha: Engjėjt thonė:
"O Zot, nė mesin e tyre ėshtė edhe filani, rob - mėkatar, i cili ishte duke kaluar aty pari dhe (rastėsisht) u ul nė atė tubim." (I Dėrguari u) tha: All-llahu u thotė:
"Gjithashtu edhe atė e kam falur, sepse ata janė njė popull, me tė cilin ai qė rri, nuk vuan."

HADITHI 15.
"Unė jam ashtu siē mė parafytyron robi. Jam me tė kur mė perkujton. Nėse mė kujton nė vehte, edhe Unė e kujtoj nė vehte; nėse mė kujton nė tubime, Unė e kujtoj nė tubime edhe mė tė mira, nėse mė afrohet njė pėllėmbė, i afrohem njė krah, nėse mė afrohet njė krah, i afrohem njė pash, dhe nėse mė afrohet me ecje, i afrohem me shpejtėsi."

HADITHI 16.
All-llahu i ka shkruar (pėrcaktuar) veprat e mira dhe ato tė kėqia. Pastaj ka spjeguar se ai qė ka pasur pėr qėllim ta kryejė njė vepėr tė mirė dhe nuk e ka kryer All-llahu do t'ia shkruajė njė vepėr tė mirė tė plotė, e nėse e ka kryer, atėherė All-llahu do t'ia shkruajė si dhjetė tė mira deri nė shtatėqind tė mira, e madje edhe mė tepėr. Nėse njeriu ka pasur pėr qėllim njė vepėr tė keqe dhe nuk e ka kryer, All-llahu do t'ia shkruajė njė vepėr tė mirė tė plotė, por nėse e ka kryer, All-llahu do t'ia shkruajė vetėm njė vepėr tė keqe.
HADITHI 17.
O robėrit e mi, Unė ia kam ndaluar dhunėn Vehtes, dhe e kam ndaluar atė nė mesin e juaj, pra mos i bėni dhunė njėri - tjetrit!
O robėrit e mi, tė gjithė ju jeni tė humbur pėrveē atyre qė Unė i kam udhėzuar, pra kėrkoni udhėzimin nga Unė dhe Unė do t'ju udhėzoj!
O robėrit e mi, tė gjithė ju jeni tė uritur, pėrveē atyre qė i kam ushqyer Unė, pra kėrkoni t'ju ushqej, dhe Unė do t'ju ushqej!
O robėrit e mi, tė gjithė ju jeni tė zhveshur, pėrveē atyre qė Unė i kam veshur, pra kėrkoni veshjen Time dhe Unė do t'ju vesh!
O robėrit e mi, ju bėni mėkate natė e ditė, e Unė i shlyej tė gjitha mėkatet, pra kėrkoni nga Unė falje dhe Unė do t'ju fal!
O robėrit e mi, ju nuk jeni nė gjendje tė mė dėmtoni edhe sikur tė mundoheni (shumė) pėr ta bėrė njė gjė tė tillė, por as nuk mundeni tė mė bėni mirė edhe nėse pėrpiqeni (shumė) pėr njė gjė tė tillė!
O robėrit e mi, sikur tė parėt tuaj dhe tė fundit tuaj, e gjithashtu edhe (tė parėt dhe tė fundit) prej xhinve tė mundohen tė jenė tė devotshėm sikur ai qė ka zemrėn mė tė devotshme prej jush, kjo nuk do ta shtonte sundimin Tim!
O robėrit e mi, sikur tė parėt tuaj dhe tė fundit tuaj e gjithashtu edhe (tė parėt dhe tė fundit) prej xhinve tė mundohen tė jenė tė prishur sikur ai, qė ka zemrėn mė tė prishur, kjo nuk do ta mungonte (pakėsonte) sundimin Tim!
O robėrit e mi, sikur tė parėt tuaj dhe tė fundit tuaj, e gjithashtu edhe (tė parėt dhe tė fundit) prej xhinve tė ngriheni nė njė vend dhe tė mė luteni, Unė do t'i pėrgjigjem lutjes tė ēdonjėrit prej jush, e kjo nuk do ta pakėsojė atė qė kam Unė, as aq (ujė) sa mund tė merr gjilpėra prej detit!
O robėrit e mi, kėto janė veprat tuaja, tė cilat tek Unė janė tė ruajtura dhe tė llogaritura, e pėr to Unė do t'ju shpėrblej. Pra, ai qė gjen mirė le ta falėnderojė All-llahun, ndėrsa ai qė gjen keq le tė mos e fajėsojė askė pos vetveten!
HADITHI 18.
O biri i Ademit, Unė rash i sėmurė, e ti nuk mė vizitove! Njeriu do tė thotė: O Zot, si mundem unė tė tė vizitoj Ty, kur Ti je Zoti i botėrave? All-llahu do tė thotė: A nuk e dije se njė ndėr robėrit e mi ra i sėmurė, e ti nuk e vizitove? Dije pra, se nėse e vizitoje do tė mė gjeje tek ai!
O biri i Ademit, Unė tė kėrkova ushqim, e ti nuk mė ushqeve! Njeriu do tė thotė: O Zot, si mundem tė tė ushqej unė Ty, kur Ti je Zoti i botėrave? All-llahu do t'i thotė: A nuk e dije ti se njė ndėr robėrit e mi tė kėrkoi ushqim, e ti nuk i dhe? Dije pra, se nėse e ushqeje, do tė mė gjeje tek ai!
O biri i Ademit, Unė tė kėrkova ujė, e ti nuk mė dhe! Njeriu do tė thotė: O Zot, si mundem unė tė tė jap ujė, kur Ti je Zoti i botėrave? All-llahu do tė thotė: A nuk e dije ti kur tė kėrkoi njė ndėr robėrit e mi ujė, e ti nuk i dhe? Dije pra, se nėse do t'i jepje ujė, do tė mė gjeje Mua tek ai!

HADITHI 19.
Krenaria ėshtė mbėshtjellėsi Im (rida-pjesa e lartme e ihramit), ndėrsa madhėshtia ėshtė petku Im (izar-pjesa e poshtme e ihramit), pra kush dėshiron tė matet me Mua nė kėto dy gjėra, Unė do ta hedh nė zjarr!

HADITHI 20. Dyert e Xhennetit janė tė hapura tė hėnave dhe tė enjteve, dhe secilit rob tė All-llahut, i cili nuk i ka bėrė All-llahut shok (nė adhurim) do t'i falen mėkatet, pėrveē atij qė i ėshtė hidhėruar vėllait tė vet. Pėr ta do tė thuhet:
Vonoheni (faljen e mėkateve) derisa tė pajtohen, vonoheni derisa tė pajtohen, vonoheni derisa tė pajtohen!

valiii
21-03-07, 01:05
HADITHI 21. "Do tė jem armik ndaj tri lloje njerėzish nė Ditėn e Ringjalljes:
Ndaj njeriut qė e ka dhėnė fjalėn duke u betuar nė Mua, dhe e ka thyer atė;
Ndaj njeriut qė e ka shitur njeriun e lirė dhe fitimin e ka shpenzuar (dmth e ka robėruar njeriun e lirė), dhe
Ndaj njeriut qė ka marrė punėtor dhe ia ka caktuar rrogėn, ndėrsa pas kryerjes sė punės nuk ia ka paguar punėtorit atė qė e ka merituar."

HADITHI 22.

Asnjėri prej jush le tė mos e nėnēmojė veten!
(Shokėt) i thanė:
O i dėrguar i All-llahut, si mundet ndonjėri prej nesh ta nėnēmojė veten?
Ai ėshtė pėrgjigjur:
Kur njė njeri sheh ndonjė ēėshtje, e cila ka tė bėjė me fenė e All-llahut, e ai nuk flet, atėherė All-llahu nė Ditėn e Ringjalljes i thotė:
Ē'tė pengoi ta thuash tė vėrtetėn rreth asaj ēėshtjeje?
Njeriu do tė thotė:
Frika prej njerėzve.
All-llahu do t'i thotė:
Mė mirė do tė ishte nėse mė frikoheshe Mua!
HADITHI 23.
Vėrtet All-llahu do tė thotė nė Ditėn e Ringjalljes:
"Ku janė ata qė e donin njėri - tjetrin pėr hir tė Madhėrisė sime? Sot Unė do t'i strehoj ata nėn hijen Time, se kjo ėshtė dita nė tė cilėn nuk ka hije pėrveē hijes Time!"

HADITHI 24.
Kur All-llahu e do ndonjė nga robėrit e Tij e thėrret Xhibrilin u dhe i thotė:
Unė e dua kėtė njeri, pra duaje edhe ti!
Atėherė edhe Xhibrili e do atė njeri. Pastaj Xhibrili thėrret nė hapėsirėn qiellore duke thėnė:
All-llahu e do kėtė njeri, pra duajeni edhe ju! Atėherė edhe banorėt e qiellit e duan ate. Pastaj (ky njeri) pranohet edhe nė tokė.
Nėse All-llahu nuk e do ndonjė nga robėrit e Tij e thėrret Xhibrilin dhe i thotė:
Unė nuk e dua kėtė njeri, pra mos e duaj as ti!
Atėherė edhe Xhibrili nuk e do atė njeri. Pastaj Xhibrili thėrret nė hapėsirėn qiellore duke thėnė:
All-llahu nuk e do kėtė njeri, pra as ju mos e doni! Atėherė as ata nuk e duan atė, pastaj ky njeri urrehet edhe nė tokė.

HADITHI 25.
Do t'i shpall luftė atij qė tregon armiqėsi ndaj robit Tim!
Robi Im nuk mė afrohet nė mėnyrė tjetėr, pėrveē duke i kryer fardet (obligimet e domosdoshme). Ai vazhdon tė mė afrohet edhe mė tepėr me anė tė veprave vullnetare, qė e shton edhe mė tepėr dashurinė Time ndaj tij, e kėshtu Unė filloj ta dua ate, e kur e dua, atėherė bėhem veshi me tė cilin dėgjon, syri me tė cilin sheh, dora me tė cilėn bie, dhe kėmba e tij me tė cilėn ecė. Nėse ky rob kėrkon diēka prej meje, Unė me siguri do t'ia jap, nėse kėrkon strehimin Tim, vėrtet Unė do ta strehoj atė. Unė nuk nguroj pėr asgjė mė tepėr se nė marrjen e shpirtit tė robit Tim fisnik: ai e urren vdekjen, e Unė e urrej lėndimin e tij.
HADITHI 26.
Vėrtet prej tė gjithė tė devotshmėve mė sė tepėrmi e pėlqej besimtarin e varfėr, i cili ėshtė nė skamje, e megjithatė tregon njė vėmendje tė posaēme gjat namazit, si dhe bindje tė plotė gjat adhurimit tė Zotit tė tij duke e respektuar atė nė vetmi; nuk gjendet nė sy tė keq tek njerėzit, nuk tregohet me gisht drejt tij, dhe mundėsia e jetesės sė tij arrin vetėm kushtet elementare, e ai pėrsėri duron.
Pastaj i Dėrguari i All-llahut u tha:
Vdekja do tė kishte ardhur mė herėt tek ai, por ngushėlluesit e tij do tė ishin pak (nė numėr) dhe i vogėl do tė ishte trashėgimi i tij.

HADITHI 27.
E pyetėm Abdull-llah ibn Mesudin t pėr ajetin:
"Dhe assesi mos mendoni se janė tė vdekur ata qė u vranė nė Rrugėn e All-llahut! Pėrkundrazi, ata janė tė gjallė duke u furnizuar te Zoti i tyre"
(Ali Imran; 169)
Dhe ai tha:
Edhe ne kemi pyetur (tė Dėrguarin e All-llahut u) dhe na ka thėnė:
Shpirtrat e tyre janė nė brendėsi tė zogjve tė gjelbėr, duke pasur kandila tė varur pėr Arsh dhe (kėto njerėz) shetisin nė Xhennet nga tė duan, pastaj pushojnė dhe qetėsohen nė ato kandila. Atėherė Zoti ua hedh njė shikim dhe u thotė:
"A dėshironi diēka tjetėr?" ata thonė:
"Ēka mundemi tė dėshirojmė, kur po shetisim lirisht dhe kah tė duam nė Xhennet?" All-llahu ua drejton tri herė kėtė pyetje, e ata, kur e shohin se do tė pyeten pėrsėri, pėrgjigjen:
"O Zot, dėshirojmė qė tė na i vendosėsh edhe njė herė shpirtrat nė trupat tonė (dmth nė dunja) dhe tė luftojmė derisa tė vdesim edhe njė herė nė rrugėn tėnde." Kur Ai sheh se ata nuk kanė nevojė pėr asgjė tjetėr, i le tė qetė.
HADITHI 28.
Nė mesin e paraardhėsve tė juaj ishte njė njeri, i cili kishte njė plagė, dhe prej dhimbjeve tė tmerrshme, tė cilat mė nuk mund t'i duronte, mori thikėn dhe preu dorėn, prej sė cilės rrodhi gjak derisa vdiq.
All-llahu U tha:
"Robi Im mė tejkaloi nė vehten e tij (dmth shkeli ligjin Tim), pra Unė ia kam ndaluar atij hyrjen nė Xhennet."

HADITHI 29.
Kur unė ia marr robit besimtar shokun nga banorėt e dunjasė, e pastaj ai duron, ēfarė shpėrblimi i takon atij pėrveē Xhennetit?

HADITHI 30.
"Nėse robi Im dėshiron tė takohet me Mua, edhe Unė dėshiroj tė takohem me tė, e nėse ai nuk dėshiron tė takohet me Mua, as Unė nuk dėshiroj tė takohem me tė."
Njė hadith i ngjashėm nė njė transmetim mė tė gjėrėsishėm thotė:
Nga Ajsha t pėrcillet se i Dėrguari i All-llahut u ka thėnė:
Atė qė dėshiron tė takohet me All-llahun, edhe All-llahu dėshiron ta takojė, e atė qė nuk dėshiron takim me All-llahun, as All-llahu nuk dėshiron ta takojė.
Unė (thotė Ajsha t) thash: O i dėrguar i All-llahut, a ėshtė kjo nga urrejtja e vdekjes, sepse ne tė gjithė e urrejmė vdekjen? Ai (i Dėrguari i All-llahut u) tha:
Nuk ėshtė ashtu, por kur besimtarit i jepet lajmi pėr mėshirėn dhe kėnaqėsinė e Zotit, si dhe pranimi i tij nė Xhennet, ai dėshiron ta takojė All-llahun, e edhe All-llahu dėshiron ta takojė atė, ndėrsa kur mosbesimtarit i jepet lajmi i dėnimit nga All-llahu dhe hidhėrimit tė Tij, ai vėrtet nuk dėshiron ta takojė All-llahun, e as All-llahu nuk dėshiron ta takojė atė.

valiii
21-03-07, 01:07
HADITHI 31.

Njė njeri tha: Pasha All-llahun, All-llahu nuk do ta falė filanin!
Nė kėtė All-llahu i Lartėsuar tha:
"Kush ėshtė ai, qė betohet se Unė nuk do ta fal filanin? Me tė vėrtetė Unė e fala atė, ndėrsa i asgjėsova veprat e tua!"

HADITHI 32.
Njė njeri, i cili ia kishte ngarkuar vehtes disa mėkate tė mėdha, kur ra nė shtratin e vdekjes u tha djemve tė vet:
"Kur tė vdes mė digjni, e pastaj mė shtypni dhe ma hidhni hirin nė det, se pasha All-llahun, nėse Ai mė merr nė dorė, do tė mė dėnojė ashtu si askė mė parė!" Dhe djemtė e bėnė atė qė u tha i ati. Pastaj All-llahu i tha tokės:
"Nxirre atė qė ke marrė!" dhe njeriu u duk aty (para All-llahut). All-llahu tha:
"Ē'tė shtyu ta bėsh atė gjė?" njeriu tha:
"Frika prej teje, o Zoti Im!"
Pėr kėtė shkak All-llahu e fali atė.

HADITHI 33.
Njė rob (i All-llahut) bėri njė mėkat dhe tha:
"O Zoti im, ma fal mėkatin!" I Lartmadhėruari tha:
"Robi Im ka bėrė njė mėkat duke e ditur se Zoti i tij i fal mėkatet, por edhe dėnon pėr ta."
Robi pėrsėri ka bėrė njė mėkat dhe ka thėnė:
"O Zot, ma fal mėkatin!" I Lartmadhėruari tha:
"Robi Im ka bėrė njė mėkat dhe ka ditur se Zoti i tij fal dhe dėnon."
Robi bėri edhe njė mėkat dhe pėrsėri tha:
"O Zot, ma fal mėkatin!"
Dhe i Lartmadhėruari tha:
"Robi Im e ka bėrė mėkatin duke e ditur se Zoti i tij fal dhe dėnon pėr mėkatet. Bė ē'tė duash, Unė tė kam falė!"
HADITHI 34.
"O biri i Ademit, derisa tė mė lutesh Mua dhe tė kėrkosh nga Unė (falje), Unė do tė fal!
O biri i Ademit, qofshin mėkatet e tua deri nė qiell, nėse kėrkon falje nga Unė, Unė do tė fal!
O biri i Ademit, nėse vjen te Unė me mėkate tė mėdha sa toka, pastaj mė drejtohesh duke mos mė bėrė shok (nė adhurim) Unė do tė dhuroj falje po aq tė madhe!"

HADITHI 35.
All-llahu i Lartmadhėruar zbret ēdo natė nė qiellin e tokės tė tretėn e fundit tė natės dhe thotė:
"Kush ėshtė duke m'u lutur qė t'ia pranoj lutjen?; Kush ėshtė duke mė kėrkuar, qė t'i jap atė qė kėrkon? Kush ėshtė duke mė kėrkuar falje, qė t'ia fal (mėkatet)?"
nė transmetimin e Muslimit hadithi pėrfundon:
"Dhe kėshtu vazhdon deri nė agim"

HADITHI 36.
Besimtarėt do tė tubohen nė Ditėn e Ringjalljes dhe do tė thonė:
"T'i themi dikujt tė ndėrmjetėsojė pėr ne tek All-llahu!" dhe do tė shkojnė te Ademi dhe do t'i thonė:
"Ti je babai i njerėzimit, All-llahu tė krijoi me dorėn e tij dhe u urdhėroi melekėve qė tė tė pėrulen, dhe Ai t'i mėsoi ty emrat e ēdo gjėje, pra ndėrmjetėso pėr ne te All-llahu qė tė na lirojė prej kėtij vendi, nė tė cilin gjendemi!" ai do tė thotė:
"Unė nuk jam nė gjendje pėr ta bėrė njė gjė tė tillė." dhe do t'ua pėrmendė gabimin e tij (nė Xhennet), do tė ndihet i turpėruar dhe do t'u thotė:
"Shkoni te Nuhu, se ai ėshtė i dėrguari i parė banorėve tė tokės!" dhe kur do tė shkojnė te ai, do t'u thotė:
"Unė nuk jam nė gjendje ta bėj njė gjė tė tillė." Dhe do ta pėrmendė kėrkesėn qė ia bėri All-llahut pėr njė gjė, rreth sė cilės nuk kishte njohuri. Nuhu do tė ndihet i turpėruar dhe do t'u thotė:
"Shkoni te miku i Mėshiruesit, (Ibrahimi u)!" ndėrsa ai do t'u thotė:
"Unė nuk jam nė gjendje ta bėj njė gjė tė tillė, shkoni te Musai, robi dhe Fjala e All-llahut, tė cilit ia ka dhėnė Tewratin." Por kur do tė shkojnė te ai, do t'u thotė:
"Unė nuk jam nė gjendje ta bėj njė gjė tė tillė." Dhe do t'ua pėrmendė rastin kur e ka vrarė njė person nė vend tė njė tjetri. Kėshtu ai do tė ndihet i turpėruar nga Zoti i tij dhe do t'u thotė:
"Shkoni te Isai, rob i All-llahut dhe Lajmėtar, fjala e All-llahut dhe shpirti!" atėherė do tė shkojnė te ai, dhe ai do t'u thotė:
"Unė nuk jam nė gjendje ta bėj njė gjė tė tillė, por shkoni te Muhammedi r (qoftė bekimi dhe paqja e All-llahut mbi tė) tė cilit rob All-llahu ia ka falė tė gjitha mėkatet, tė kaluarat dhe tė ardhshmet!"
Atėherė (thotė i Dėrguari i All-llahut u) do tė vijnė tek unė e unė do tė kėrkoj leje qė tė shkoj te Zoti Im. Leja do tė mė jepet, dhe unė do tė shkoj te All-llahu dhe do t'i bėj sexhde (do tė pėrulem). All-llahu do tė mė lė ashtu njė kohė, aq sa do tė dėshirojė dhe do tė mė thotė:
"Ēoje kokėn. Kėrko dhe do tė jepet, flit dhe do tė dėgjohesh, ndėrmjetėso dhe do tė pranohet!"
Pastaj unė do ta ēoj kokėn dhe do ta falėnderoj nė njė mėnyrė nderuese qė do tė ma mėsojė Ai, dhe do tė ndėrmjetėsoj, e Ai do tė mė japė (njė numėr tė caktuar njerėzish), e unė do t'i pranoj ata nė Xhennet. Pastaj do tė shkoj pėrsėri te Ai, dhe kur do ta shoh do tė pėrulem ahtu siē u pėrula herėn e parė. Pastaj do tė ndėrmjetėsoj dhe Ai do tė mi caktojė (disa njerėz), e unė do t'i pranoj ata nė Xhennet. Atėherė do tė lutem edhe pėr tė tretėn herė, e edhe pėr tė katėrtėn dhe do tė them: nė zjarr mbesin vetėm ata, qė i ka pėrshkruar Kur'ani. Nuk ka dyshim se kėto njerėz do tė jetojnė aty pėrgjithmonė.
nė transmetimin e Buhariut shtohet:
I Dėrguari i All-llahut u tha:
Do tė dalė prej Xhehennemit ai qė ka thėnė:
"Nuk ka hyjni tjetėr pėrveē All-llahut", dhe i cili ka nė zemrėn e tij mirėsi, qoftė edhe sa njė kokėrr gruri: pastaj do tė dalė prej Xhehennemit ai qė ka thėnė:
"Nuk ka hyjni tjetėr pėrveē All-llahut" dhe i cili ka nė zemrėn e tij mirėsi sa njė thėrmi mielli; dhe do tė dalė prej Xhehennemit ai qė ka thėnė:
"Nuk ka hyjni tjetėr perveē All-llahut" dhe qė nė zemrėn e tij ka pasur mirėsi nė madhėsinė e thėrmisė sė atomit.
HADITHI 37.
"Kam pėrgaditur pėr robėrit e drejtė atė qė syri nuk ka parė, veshi nuk ka dėgjuar dhe as qė ka paramenduar zemra e njeriut."
ebu Hurejre t thotė: Pėr kėtė ēėshtje mundeni tė lexoni edhe nė Kur'an:
"Askush nuk e di se ē'kėnaqėsi u ėshtė pregaditur pėr atė qė kanė punuar!"
(Sexhde-17)

HADITHI 38.
Kur All-llahu krijoi Xhennetin dhe Zjarrin (Xhehennemin), e dėrgoi Xhibrilin te Xhenneti duke i thėnė:
"Shko dhe shih se ē'kam pregaditur pėr banorėt e tij". Atėherė Xhibrili shkoi nė Xhennet dhe pa ēfarė kishte pėrgaditur All-llahu pėr banorėt e Xhennetit. Kur engjėlli u kthye te All-llahu tha:
"Pasha Madhėrinė tėnde, askush nuk di pėr tė pa hyrė brenda!"
Atėhėrė All-llahu urdhėroi qė Xhenneti tė rrethohet me vėshtirėsi, dhe i tha Xhibrilit:
"Kthehu dhe shikoje pėrsėri!" meleku shkoi pėrsėri nė Xhennet dhe e pa se qe i rrethuar me vėshtirėsi, dhe kur u kthye te All-llahu tha:
"Pasha Madhėrinė tėnde, frikėsohem se askush nuk do tė hyjė nė tė!"
Atėherė All-llahu iu drejtua pėrsėri Xhibrilit dhe i tha:
"Shko te zjarri dhe shih se ē'kam pėrgaditur pėr banorėt e tij!" Kur e pa Xhibrili zjarrin, pa se qe i ndėrtuar nė shtresa - njė mbi njė. U kthye te All-llahu dhe tha:
"Pasha Madhėrinė tėnde, ai qė do tė dinte pėr te, nuk do tė dėshironte tė hyjė nė tė!"
Atėherė All-llahu urdhėroi qė tė rrethohet me kėnaqėsi, dhe i tha Xhibrilit:
"Kėthehu nė tė!" ai u kthye dhe tha:
"Pasha Madhėrinė tėnde, frikėsohem se askush nuk do t'i shpėtojė hyrjes nė tė"

HADITHI 39.
U zurėn Xhenneti dhe Xhehennemi ndėrmjet vehte dhe Xhehennemi tha:
"Te unė gjendet i fuqishmi dhe kryelarti", ndėrsa Xhenneti tha:
"Te unė gjendet i dobėti dhe i vobekti" pastaj gjykoi All-llahu ndėrmjet tyre:
"Ti je Xhenneti, mėshira Ime, nėpėrmjet teje Unė i tregoj mėshirė atij qė dėshiroj, ndėrsa ti je zjarri, ndėshkimi Im, nėpėrmjet teje dėnoj atė qė dėshiroj, dhe ėshtė caktimi Im qė secili prej jush ta ketė hisen e vet!"

HADITHI 40.
All-llahu do t'u thotė banorėve tė Xhennetit:
"Banorė tė Xhennetit!" ata do tė thonė:
"Zoti ynė, po tė pėrgjigjemi, jemi nėn dėshirėn e kėrkesės Tėnde dhe mirėsia gjendet nė duart tua" atėherė All-llahu do tė thotė:
"A jeni tė kėnaqur plotėsisht?" ata do tė pėrgjigjen:
"O Zot, si tė mos jemi tė kėnaqur, kur Ti na ke dhėnė atė qė nuk ia ke dhėnė asnjėrės prej krijesave tua?" All-llahu do tė thotė:
"A nuk dėshironi qė t'u jap diēka tjetėr, mė tė mirė se kjo?" ata do tė pėrgjigjen: "O Zot, ēka mund tė jetė mė e mirė se kjo qė na e ke dhėnė?" Ai do tė thotė:
"Unė do ta bėj qė mirėsia Ime tė zbresė mbi ju, dhe pas kėsaj mė nuk do tė jem i pakėnaqur me ju!"

Albanian eX|PerT
21-03-07, 15:26
Transmeton Abdullah ibėn Amėr ibėn Asi [radiall-llahu anhu] i cili thotė: “Nuk ka qenė Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] i pamoralshėm e as i degjeneruar. Ai ēdo herė thoshte: “ Mė tė mirėt prej jush janė ata qė kanė moral mė tė lartė” (Muttefekun alejhi)

Albanian eX|PerT
21-03-07, 16:00
Nevas ibėn Sem’an Elensarij [radiall-llahu anhu] thotė: e pyeta Pejgamberin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] pėr mirėsinė dhe mėkatin dhe mė tha: “bamirėsi ėshtė morali i lartė kurse mėkat ėshtė ajo qė tė brenė nė zemėr dhe urren qė ta shohin njerėzit.” (Transmeton Muslimi)

Arb
21-03-07, 16:01
Cka jane keto "hadithet?"

Albanian eX|PerT
21-03-07, 17:11
Cka jane keto "hadithet?"
Hadithe, eshte shumesi i fjales Hadith, qe d.m.th. ne aspektin fetar, thenie te Profetit Muhamed a.s.!

SoKoLi-i-Maleve
21-03-07, 17:47
Hadithe, eshte shumesi i fjales Hadith, qe d.m.th. ne aspektin fetar, thenie te Profetit Muhamed a.s.!
Ne gjuhen shqipe do te kuprohej si:
Hadithe=hadete=tradita gojore te transmetueme bres pas brezi

Albanian eX|PerT
21-03-07, 21:42
Ne gjuhen shqipe do te kuprohej si:
Hadithe=hadete=tradita gojore te transmetueme bres pas brezi
Une i nderuar e sqarova ne aspektin terminologjik, e sa i perket atij etimologjik, kjo fjale tekstualisht don te thote tregim & thenie. Pra, ne aspektin fetare, d.m.th. tregime, thenie, transmetime, nga i Derguari i Allahut, Muhamedi a.s.!

me rrespekt

Albanian eX|PerT
24-03-07, 16:45
Njė hadith i bukur

Pejgamberi (s.a.v.s.) ka thėnė: "Disa njerėz do tė vijnė Ditėn e Gjykimit dhe imani i tyre do tė jetė i pashėm. Drita e tij do tė shndrit prej gjokseve tė tyre dhe prej duarve tė djathta tė tyre. Kėshtu qė do tu thuhet atyre, `Pėrgėzim pėr juve sot!"

Esselamu Alejkum dhe mirėsi pėr ju! Hyni nė atė (Xhenet) pėrherė! Kėshtu qė Engjėjt dhe Pejgamberėt do tua kenė lakmi pėr dashurin e Allahut ndaj tyre!

"Kėshtu qė sahabet pyetėn, `Kush janė ata, O i Dėrguari i Allahut?`

Muhamedi (s.a.v.s.) iu pėrgjigj: Ata nuk janė prej neve dhe ata nuk janė prej jush. Ju jeni shokėt e mijė, ata janė tė dashurit e mijė. Ata do tė vijnė pas jush dhe do ta gjejnė librin (Kuranin) tė lėnė anash dhe sunetin tė mbytur prej tyre (njerėzve). Kėshtu qė ata do ta kapin librin dhe sunetin dhe do ti ringjallin ato. Pra ata do ti lexojnė ato dhe do tua mėsojnė ato (Kuranin dhe Sunetin) njerėzve dhe ata do tė pėrjetojnė nė atė rrugė dėnim mė tė ashpėr dhe mė tė shėmtuar se sa ju (o sahab) qė keni pėrjetuar.

Nė tė vėrtet Imani i njėrit prej tyre ėshtė i barabartė me imanin e 40 prej jush. Njė shehid prej tyre ėshtė i barabartė me 40 shehid prej jush. Pėr arsye se ju keni gjetur ndihmues ndaj tė vėrtetės (Pejgamberin s.a.v.s.) dhe ata nuk do tė gjejnė ndihmues ndaj tė vėrtetės. Prandaj ata do tė rrethohen nga Sundimtarėt Tiran nė ēdo vend, dhe ata do tė jenė nė rrethinėn e Bejt ul-Magdisit (el-Kudsit).

Nusrah (fitorja) e Allahut do tė ju vijė atyre, dhe ata do ta kenė nderin e saj nė duart e tyre." Pastaj ai (s.a.v.s.) tha, O Allah! Dhuroju atyre Nusrah (fitore) dhe bėni ata prej shokėve tė mijė tė afėrt nė Xhenet. (Amin, Amin o i Dėrguar i Allahut)

[nga Musnedi i Imam Ahmedit]

Albanian eX|PerT
24-03-07, 17:31
Aisheja, radijall-llahu anha, tregon se Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė: "Njerėzit mė tė urrejtur te All-llahu, janė polemizuesit e ashpėr dhe ata qė nuk lėshojnė pe nė hasmi". (Buhariu dhe Muslimi).

valiii
25-03-07, 15:29
SELAMUN ALEJKUM VE RAHMETULLAHI VE BERAKATUHU

Bismilah
Ve salatu ve selamu ala Rasulilah
Ve ala menit-tebe`a Hudah


Enderr e habitshme e Pejgamberit tone (alejhi salatu ve selam)

Ky Hadith eshte i marrur nga libri i Dijetarit Ibn Kaj-jim (r.a)

Me titull "el-Vabilu-Saj-jib"

Thote Ibn Kajimi (r.a)
"Ne kete Hadith madheshtore, me pozit te larte, qe duhet cdo musliman ta mesoje permendesh. Do ta permendim komplet per shkak te perfitimit qe nxjerrim nga ky hadith e nevojshemrin e krijesave per te....
KY eshte Hadithi i Seid ibn Musej-jibit nga AbduRrahman ibn Semurah ibn Xhundub i icli thote:" Doli nje dite prej diteve Pejgamberi (alejhi salatu ve selam) e ne ishim te kopshti i "suf-fes" ne Medine. U ngrejt ne kembe e tha: " Me te verte une mbreme pashe (nje enderr) te habitshme.
1) Pashe nje person nga Ymeti im qe ju prezantua atij Meleku i Vdekjes per ti marrur shpirtin atij..Por i erdhi (ne ndihme) atij Mirsjedhja e tij ndaj prinderve dhe e largoje Melekun e Vdekjes prej tij........
2) Pashe nje person nga Ymeti im qe ishte perfshire nga denimi i Varrit..E i vjen (ne ndihme) atij Abdesi qe ai kishte marrur dhe e shpetojne ate nga ai denim...............
3) Pashe nje person nga Ymeti im qe e friksonin ate Shejtanet..E i vjen (ne ndihme) atij Permendja e Allahut dhe ja largon Shejtanet prej tij......
4) Pashe nje person nga Ymeti im qe e friksonin ate Melaiket e Denimit ..E i vjen (ne ndihme) atij Namazi i tij dhe e shpeton nga duart e trye ..........
5) Pashe nje person nga Ymeti im qe etja e kishte perveluar..Sa here qe bente tiu afronte ndonje pellgu me uje..largohej prtej tij e u pengonte..E i vjen (ne ndihme) atij Agjerimi i Ramazanit qe ai kishte bere dhe e gostisin me uje sa qe ai e shlyen etjen qe e kishte kapluar.....
6) Pashe nje person nga Ymeti im e pashe Pejgamberanet te ulur neper grupe (mexhlise) Sabente ky njeri tiu afronte ndonje mexhlisi prej ketyre mexhliseve...largohej prej tyre u pengonte...E i vjen (ne ndihme) atij Gusuli i marrur nga xhunuplleku e marrin prej dore dhe e ulin pran meje .....mexhlisit tim....
7) Pashe nje person nga Ymeti im qe perpara tij kishte erresire ..prapa tij ishte erresire...nga e djathta e tij ishte erresire..nga e majta e tij ishte erresire...siper tij erresire ..e poshte tij erresire..E ai rrinte i shashtisur (nuk dinte te leviste) nga te ikte...E i vjen (ne ndihme) atij Haxhilleku e Umreja qe ai kishte kryer..dhe e nxjerrin ate prej erresires ne drite.....
8) Pashe nje person nga Ymeti im qe me duart e tij ju runate flakeve te zjarrit e prushit te tij...E i vjen (ne ndihme) atij Sadekaja e dhene ..e behet penges midis tij e zjarrit dhe behet mbules mbi koken e tij.......
9) Pashe nje person nga Ymeti im qe i fliste Besmitareve e ato nuk i flisnin atij..E i vjen (ne ndihme) atij Lidhja e farefisit e i thote besimtareve:" O besimtare ..ky njeri ishte qe e ka lidhur farefisin e tij me vizita te ngrohta..E i flasin atij Besimtaret dhe e takojen e ai i takon ato................
10) Pashe nje person nga Ymeti im qe e friksonin ate Zebanijet (melaiket e zjarrit) E i vjen (ne ndihme) atij Urdherimi per mire e ndalimi per keq qe ai kishte bere ne dynja..dhe e vendosin tek Melaiket e meshires......
11) Pashe nje person nga Ymeti im te gjunjezuar ,,Midisi tij e Zotit kishte penges...E i vjne (ne ndihme) atij Morali i mire dhe e merr per dore dhe e fut ne audjencen e Allahut ....
12) Pashe nje person nga Ymeti im qe libri kur i zbret i vjne nga e majta e tij...E i vjen (ne ndihme) atij Friksimi i tij nga Allahu dhe e mer librin dhe e vendos nga ana e djathte e tij................
13) Pashe nje person nga Ymeti im qe ju pakesua peshorja e puneve te mira ..E i vjen (ne ndihme) atij femijte (pasardhesit e tij) qe ai kishte edukuar mire (sic duhet) dhe ja rendojne peshoren e tij.....
14) Pashe nje person nga Ymeti im qe qendronte ne kembe buze zjarrit te xhehenemit...E i vjen (ne ndihme) atij perjetimi i frikes se Allahut (dridhjet e zemres se tij)..dhe e shpetojne ate nga ajo gjendje dhe ai vazhdon rrugen per ne parajs.........
15) Pashe nje person nga Ymeti im te hidhet ne Zjarr..E i vjen (ne ndihme) atij Loti qe ai kishte derdhur nga frika prej Allahut dhe e shpeton ate nga Zjarri...........
16) Pashe nje person nga Ymeti im qe ishte ne kembe te Ures se Siratit..e dridhej si gjethet e palmes nga stuhija e forte..E i vjen (ne ndihme) atij Mendimi i mire qe ai ka pas per Allahun dhe ja qetesojne dridhjet ..e ai vazhdon ne qetesi rrugen per ne xhenet.....
17) Pashe nje person nga Ymeti im qe zvarritej mbi Uren e Siratit...nga nje here ecte ne kembe nga nje here binte nga nje here ecte kemba dorazi e nga nje here kacavirrej....E i vjen (ne ndihme) atij Salavate qe ai ka rene mbi mua....dhe e cojen ne kembe te drejtuar dhe e shpetojne ate...........
18) Pashe nje person nga Ymeti im qe arrin deri tek portat e xhenetit ..e dyert e saj i mbyllne pa e lene ate te futet ne xhenet....E i vjen (ne ndihme) atij Deshmija "La ilahe il-la Allah" Zka zot te vertet pervec Allahut. dhe ja hapin dyert dhe ai futet ne xhenet....."

E transmeton kete Hadith Hafiz Ebu Musa el-Medenij-j ne librin e tij "Tergib fa hisal el-munxhij-jeh ve terhib minel-hilal el-merdij-jeh" e librin e tij e ka ndertuar ne baze te shpjegimit te ketij hadithi ...e ka thene per kete hadith...."Ky Hadith eshte Hasen xhid-den..(shume i mire) e transmetoi nga Seid ibn Musej-jibi ,,,,Amr ibn Azer...Alij ibn Zejd ibn Xhud`an...dhe Hilal Ebu Xhebeleh.......
Ka qen Shejhu i Islamit Ibn Tejmij-jeh (Zoti ja shejnterofte Shpirtin) e madheshtonte shume kete Hadith ..e me ka ardhur mua prej tij se ai ka thene "Argumentet e vertetesis jan te dukshme per kete Hadith"

Kaq ishte ajo qe thote ibn Kaj-jimi per kete hadith......
Ju lej ta shijoni kete hadith ashtu te lire....duke ju kujtuar ate bejten qe permend Imam Nevevij-ju ne fillim te librit te tij "rijadu-salihin"
Ine lilahi ibaden futana ....taleku dunja ....e deri sa thote....
Ve Tehadhu salihal E`amali fiha Sufuna....
qe do te thote.....Me te vertet Allahu ka ne kete bote njerez qe e Adhurojne ate,,,,qe me dynjan ato jan ndare....E punet e mira i kan marre si Anije per te kaluar uqeanet e pengesave........
Keshilla ime ishte vetem kjo....Shtoni nga keto pune qe do te behen ndihmes per te shpetuar ate dite ....qe kush humb humb per gjithmon,,e kush fiton e shpeton fiton e shpeton pergjithmon,,,

Na befte Allahu prej Atyre qe shptojne

AMIN AMIN AMIN

SELAMUN ALEJKUM VE RAHMETULLAHI VE BERAKATUHU

Albanian eX|PerT
26-03-07, 03:54
Pejgamberi a.s. ka thene: "Njeriu ėshtė nė fenė e shokut tė tij, andaj le tė shikon se cilin e bėn shok". (hasen, Tirmidhiu).

Albanian eX|PerT
31-03-07, 22:45
Nga Xhabiri r.a. trans­me­to­het se i Dėrguari i All-llahut ka thėnė: "Vėrtet mė i dashuri te unė prej jush dhe mė afėr meje Ditėn e Gjykimit do tė jetė ai qė ėshtė me moral mė tė lartė. Mė tė urrejturit te unė dhe mė tė largėt prej meje, Ditėn e Gjykimit do tė jenė llomotitėsit, imponuesit (nė fjalė) dhe mendjemėdhenjtė (nė fjalė) ". Shokėt (as-habėt) i thanė: "O i Dėrguari i All-llahut, ne i njohim 'thartharėt' (qė flasin shumė) dhe 'mutesheddikėt' (ata qė imponohen), por kush janė 'mutefejhikėt'? " Pej­gam­be­ri s.a.v.s. u pėrgjigj: "Mendjemė­dhenjtė!" (Tirmidhiu thotė: ky ėshtė hadith hasen)

Albanian eX|PerT
04-04-07, 00:28
Ka thene Muhamedi a.s.: "Ai qė shpik nė ēėshtjen tonė gjėra qė s'janė tė saja, ato janė tė refuzuara". (Buhariu dhe Muslimi).

Albanian eX|PerT
04-04-07, 16:57
I dėrguari ka thėnė: “Obligimet e muslimanit ndaj vėllait tė tij janė pesė: kthimi i selamit, thėnia e fjalės ‘Allahu tė mėshiroftė’ ndaj atij qė teshtin e thotė ’falėnderimi i qoftė Allahut’, pėrgjigjja ndaj ftesės, vizita e tė sėmurit dhe pėrcjellja e kufomės’. Shėnon Muslimi.

Lijanna
19-04-07, 21:28
I Derguari i Allahut paqa dhe meshirra e Allahut qofte mbi te ka thene: "Njeriu me i mire eshte ai qe jeton gjate dhe ben vepra te mira." (Transmeton Tirmidhiu)

Preshevar
19-04-07, 21:52
Sipas Imrān ibn Husejn, Pejgmaberi s.w.a.s. ka then:

"Falu ne kemb, n'qoft se s'mundesh at here falu ulur, e n'qoft se prap s'mundesh at here falu anash"

Lijanna
19-04-07, 21:59
I Derguari i Allahut, paqja dhe meshira e Allahut qofshin mbi te, ka thene: "Shembulli i pese namazeve eshte si shembulli i nje lumi qe rrjedh shume para deres se ndonjerit prej jush, ne te cilin pastrohet cdo dite nga pese here." (Transmeton Muslimi)

Lijanna
20-04-07, 09:06
I Derguari i Allahut paqja dhe meshira e Allahut qofte mbi te ka thene: "Ndihmoje vellane tend, mizor qofte a i demtuar!"

Nje njeri i tha: "O i Derguar i Allahut, i ndihmoj te demtuarit, por me njofto si t'i ndihmoj nese eshte mizor?"

Tha: Ta ndalosh ate nga dhuna eshte ndihme per te." (Transmeton Buhariu)

Lijanna
21-04-07, 19:05
Pejgamberi paqja dhe meshira e Allahut qofte mbi te ka thene: "Vertet Allahu eshte i bute dhe Ai e do butesine, dhe me butesi fitohet ajo qe nuk fitohet me vrazhdesi si dhe ajo qe nuk fitohet ndryshe." (Transmeton Muslimi)

Lijanna
22-04-07, 15:48
Pejgamberi i Allahut paqja dhe meshira e Allahut qofte mbi te ka thene: "Lehtesoni e mos veshtiresoni, pergezoni e mos tmerroni."

Lijanna
23-04-07, 19:18
Muhammedi alejhi selam ka thene: "Nuk eshte trimeri ne dyluftim (mundje), por trimeri eshte ta permbash veten nga zemerimi." (Muteffekun alejhi)

Lijanna
23-04-07, 19:23
Pejgamberi paqja dhe meshira e Allahut qofte mbi te ka thene: "Ke ndermend (frikesohu) Allahun kudo qe te jesh. Te keqen percille me te mire, ajo do ta fshije te keqen. Dhe me njerezit behu i moralshem- me moral dhe sjellje te mire." (Transmeton Tirmidhiu)

Lijanna
23-04-07, 20:34
Pejgamberi paqja dhe meshira e Allahut qofte mbi te ka thene: "Vertet une ngrihem per namaz dhe deshiroj te qendroj gjate ne te, por kur degjoj vajin e femijes, e shkurtoje ate, duke mos patur deshire qe t'ia veshtiresoje punen neses se femijes." (Transmeton Buhariu)

Preshevar
23-04-07, 22:54
“ Allahu i Madhėrishėm thotė: Ata qė duan njėri tjetrin pėr hirė tė Madhėris Time, ata do tė jenė nė piedestale tė dritės dhe ua kanė lakmi pejgamberėt dhe shehidėt ” ( Transmeton Tirmidhiu )

Lijanna
24-04-07, 15:19
Pehgamberi alejhi selam ka thene: "Anje send nuk do te jete me i rende ne peshojen e besimtarit ne Diten e gjykimit sesa karakteri i mire. Dhe, vertet, Allahu e urren te pamoralshmin dhe fjalendytin." (Transmeton Tirmidhiu)

Preshevar
24-04-07, 21:03
Nga Sulejman ibn Sured r.a. pėrcillet se ka thėnė:
”Isha ulur me Pejgamberin s.a.v.s. kurse dy njerėz shaheshin ndėrmjet veti. Njėri prej tyre u skuq prej zemėrimit dhe iu frynė damarėt e qafės. I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. tha: “Vėrtet unė e di njė fjalė qė nėse e thotė do t'i kalojė ajo qė e ka gjetur. Nėse thotė: E’udhu bi-l-lahi mineshshejtanirr-rraxhim (I mbėshtetėm All-llahut nga djalli i mallkuar), do t’i kalojė ajo qė e ka kapluar”.

Tė pranishmit i thanė:
“Pejgamberi s.a.v.s. ka thėnė qė t’i mbėshtetesh All-llahut nga djalli i mallkuar”.

Lijanna
25-04-07, 19:32
Nje njeri i ka thene Pejgamberit alejhi selam: "Me keshillo!" Pejgamberi alejhi selam i tha: "Mos u hidhero!" Njeriu kete e perseriti disa here qe ta keshilloje, por Pejgamberi alejhi selam cdo here ia perseriste: "Mos u hidhero!" (Transmeton Buhariu)

Lijanna
25-04-07, 19:51
Pejgamberi alejhi selam ka thene: "A doni t'ju tregoj se kush ndalohet prej zjarri?
Zjarri i eshte ndaluar atij qe eshte njeri i afert, i lehte, i dashur, i sjellshem dhe i bute." (Transmeton Tirmidhiu)

Lijanna
26-04-07, 20:30
Pejgamerbi alejhi selam ka thene: "Besimtari me besim me te plote eshte ai qe e ka karakterin me te mire, kurse me te miret prej jush jane ata qe jane me te mire per grate e veta." (Transmeton Tirmidhiu)

Preshevar
01-05-07, 21:49
Pejgamberi (s.a.v.s.) ka thėnė: "Disa njerėz do tė vijnė Ditėn e Gjykimit dhe imani i tyre do tė jetė i pashėm. Drita e tij do tė shndrit prej gjokseve tė tyre dhe prej duarve tė djathta tė tyre. Kėshtu qė do tu thuhet atyre, `Pėrgėzim pėr juve sot!" Esselamu Alejkum dhe mirėsi pėr ju! Hyni nė atė (Xhenet) pėrherė! Kėshtu qė Engjėjt dhe Pejgamberėt do tua kenė lakmi pėr dashurin e Allahut ndaj tyre!
"Kėshtu qė sahabet pyetėn, `Kush janė ata, O i Dėrguari i Allahut?`
Muhamedi (s.a.v.s.) iu pėrgjigj: Ata nuk janė prej neve dhe ata nuk janė prej jush. Ju jeni shokėt e mijė, ata janė tė dashurit e mijė. Ata do tė vijnė pas jush dhe do ta gjejnė librin (Kuranin) tė lėnė anash dhe sunetin tė mbytur prej tyre (njerėzve). Kėshtu qė ata do ta kapin librin dhe sunetin dhe do ti ringjallin ato. Pra ata do ti lexojnė ato dhe do tua mėsojnė ato (Kuranin dhe Sunetin) njerėzve dhe ata do tė pėrjetojnė nė atė rrugė dėnim mė tė ashpėr dhe mė tė shėmtuar se sa ju (o sahab) qė keni pėrjetuar.
Nė tė vėrtet Imani i njėrit prej tyre ėshtė i barabartė me imanin e 40 prej jush. Njė shehid prej tyre ėshtė i barabartė me 40 shehid prej jush. Pėr arsye se ju keni gjetur ndihmues ndaj tė vėrtetės (Pejgamberin s.a.v.s.) dhe ata nuk do tė gjejnė ndihmues ndaj tė vėrtetės. Prandaj ata do tė rrethohen nga Sundimtarėt Tiran nė ēdo vend, dhe ata do tė jenė nė rrethinėn e Bejt ul-Magdisit (el-Kudsit).
Nusrah (fitorja) e Allahut do tė ju vijė atyre, dhe ata do ta kenė nderin e saj nė duart e tyre." Pastaj ai (s.a.v.s.) tha, O Allah! Dhuroju atyre Nusrah (fitore) dhe bėni ata prej shokėve tė mijė tė afėrt nė Xhenet. (Amin, Amin o i Dėrguar i Allahut)


[nga Musnedi i Imam Ahmedit]

Lijanna
02-05-07, 20:54
Pejgamberi alejhi selam e puthi Hasanin, te birin e Aliut r.a, kurse tek ai ishte el-Akre ibn habis qe tha: Une kam dhjete femije dhe asnjerin prej tyre ende nuk e kam puthur". I Derguari i Allahut alejhi selam e shikoi dhe tha: "Kush nuk bene meshire (ndaj te tjereve), nuk do te behet meshire ndaj tij (prej Allahut). (Muteffekun alejhi)

Lijanna
06-05-07, 18:07
Muhammedi alejhi selam ka thene: “Nga Islami i mire i nje njeriu eshte largimi nga ajo qe nuk i intereson”. (Transmeton Tirmidhiu)

Lijanna
07-05-07, 16:31
Ebu Dherri r.a. thote: "Me tha Pejgamberi alejhi selam: "Asesi mos e nencmo asnje veper te mire, po qofte edhe ta takosh vellain tend me buzeqeshje" (Transmeton Muslimi)

Preshevar
07-05-07, 16:34
“Mos e urreni njėri tjetrin, mos ia keni zili njėri tjetrit, mos ia ktheni shpinėn njėri tjetrit por bėhuni robėr tė Allahut tė vėllazėruar. Nuk lejohet qė muslimani tė braktis muslimanin mė shumė se tre ditė”

(Buhariu dhe Muslimi)

Lijanna
07-05-07, 16:35
Pejgamberi alejhi selam ka thene: "Jane shkaterruar dhe kane humbur sterholluesit e tekanjozet." (Ata te cilet vetes dhe te tjereve ua veshtirosojne punet dhe adhurimin aty ku nuk duhet). Kete e tha tri here. (Transmeton Muslimi)

Lijanna
07-05-07, 16:47
Pejgamberi alejhi selam ka thene: Kush shpik ne fene tone ate qe nuk eshte nga ajo, ajo gje eshte e refuzuar."

Preshevar
07-05-07, 16:55
Enes ibėn Maliku transmeton se Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Allahu gėzohet mė tepėr kur robi i Tij pendohet se sa ndonjėri prej jush nėse do tė kishte qenė nė njė shkretėtirė tė madhe me devenė e tij, e ajo papritmas humbet, e mbi tė ka patur tė ngarkuar ushimin dhe pijen e tij. (pasi qė e kėrkon) humbė shpresat se mund ta gjej, shkon dhe shtrihet nėn hijen e njė druri. Pasi qė humbė shpresat, duke pushuar, papritmas sheh devenė qė ėshtė kthyer pranė tij. E kapė atė pėr kapistrin e saj dhe nga gėzimi i madh thotė: o Allahu im, Ti je robi im kurse unė jam zoti yt, gabon pėr shkak gėzimit tė madh.”

(Buhariu dhe Muslimi)

Preshevar
07-05-07, 16:57
Allahu [subhanehu ve teala] thotė: “pedohuni tė gjithė tek Allahu, o besimtarė nė mėnyrė qė tė gjeni shpėtim.” (Nur – 31), poashtu thotė: “o ju qė keni besuar, pendohuni tek Allahu me njė pendim tė sinqertė.” (buhariu dhe Muslimi)

Lijanna
11-05-07, 11:15
Pejgamberi alejhi selam ka thene: "Askush nga ju nuk do te jete besimtar i vertete perderisa nuk deshiron per vellain e vet ate qe deshiron per vete."

Hattabi
20-05-07, 13:26
" Nuk ėshtė pasuri tė keshė shumė mall, por pasuri ėshtė ta kesh zemrėn e pasur "

Preshevar
22-05-07, 23:58
“Tre lloje tė njerėzve All-llahu nuk do t'ju flet, nuk do t'i lavdėron e as qė do t'i shikon por do t'i dėnon dhembshėm: plakun qė bėn prostitucion, mbretin qė gėnjen dhe tė varfėrin mendjemadh”

(Muslimi)

Albanian eX|PerT
23-05-07, 23:57
Pasha Zotin, nuk ka krijuar Allahu ndonjė besimtar e tė ketė dėgjuar pėr mua e tė mos mė dojė..!

Thotė Ebu Hurejrah: Nėna ime ishte politeiste (mushrike), e thirrėsha ēdo herė atė ne islam, por ajo refuzonte, derisa njė herė e thirra atė e ajo mė tha diē tė urrejtur pėr Pejgamberin a.s..
Shkova te Pejgamberi a.s. duke qajtur, i tregova pėr kėtė dhe kėrkova prej tij qė tė lutet pėr tė (nėnėn time).

Tha a.s.:O Allah,udhėzoje nėnėn e Ebu Hurejres! Dola prej Pejgamberit a.s. qė tė shkoj pėr ta pėrgėzuar atė dhe arrita nė shtėpi. Dera ishte e mbyllur, dėgjova ujin tė rrjedhte dhe ia dėgjova zėrin e saj duke mė thėnė: Qėndro aty! Pas pak u hap dera dhe ajo shpejtoi me shpejtėsi drejt mbulesės dhe tha: "Dėshmoj qė nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut dhe Muhammedi ėshtė rob dhe i dėrguar i Tij!

Tha Ebu Hurerjra: Shkova tek Pejgamberi a.s. duke qajtur prej gėzimit, sikur qava nga pikllimi dhe i tregova pėr kėtė Pejgamberit a.s.
Pastaj i thash: Lute Allahun qė tė mė bėj tė dashur mua dhe nėnėn time prej robėve tė tij besimtar!
Tha a.s.: "O Allah, bėne tė dashur kėtė robin tėnd dhe nėnėn e tij tek robėt e Tu besimtarė dhe bėni besimtarėt tė dashur tek kėta dy.

Albanian eX|PerT
23-05-07, 23:57
Ishte njėhere Muhammedi SaAll-llahu Alejhi ve Selem duke ecur me Ebu Bekrin, ky i fundit e vėshtronte dhe mahnitej me bukurinė e tij dhe i tha: O i Dėrguari i All-llahut sa i bukur je!
-Ke tė drejtė - iu pergjigj Rasulullahu SalAll-llahu Alejhi ve Selem.
e degjoi kete bisede Ebu Xhehli dhe nje dite i thotė Pejgamberit SalAll-llahu Alejhi ve Selem: O Muhamed sa i shemtuar je.
-Ke tė drejtė - i pergjigjet Rasulullahu SalAll-llahu Alejhi ve Selem.

Pasi merr vesh Ebu Bekri pėr kėtė dialog i thotė tė Dėrguarit tė All-llahut:
O i derguar i All-llahut, kur unė te peyat se sa i bukur je, ti me the se kam te drejte dhe kur te tha Ebu Xhehli sesa i shėmtuar je po te njejten pergjigje i ktheve, si ka mundesi? Rasulullahu SalAll-llahu Alejhi ve Selem i pergjigjet:
-PO ėshtė e vertetė, tė verteten ju kam thėnė tė dyve, sepse unė jam si njė pasqyre, dhe cdokush sheh tek unė atė qė ka ne zemer. Ti me the se jam i bukur sepse zemra jote rrezaton mirėsi dhe besim, ndersa ati iu duka i shėmtuar sepse nga zemra e tij buron e keqja dhe cmira...

Shqiptare
24-05-07, 15:58
Profeti Muhamed, paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi tė, njėherė ka thėnė: "Do tė vijė koha kur shkatėrrimi i njeriut do tė jetė nė dorėn e gruas sė tij, prindėrve dhe fėmijėve. Ata do ta turpėrojnė atė pėr shkak tė varfėrisė sė tij dhe do tė bėjnė kėrkesa tė atilla tė cilat do ta nxisin atė qė tė merret me aktivitete tė atilla (tė fitojė mė shumė para) tė cilat mė nė fund do ta shkatėrrojnė fenė e tij." (Transmetuar nga Ibn Mesudi dhe Ebu Hurerja)

Preshevar
31-05-07, 20:22
“Ai i cili ėshtė i vetėpėrmbajtur Allahu ia bėn tė mjaftueshme atė qė posedon, ai i cili ėshtė i pasur shpirtėrisht Allahu e pasuron”

(Buhariu dhe Muslimi)

BaNu Ne JeT I sInQeRt
07-06-07, 14:57
Perjgamberi ( s.a.v.s ) na thote: ME te vertet ALLAHU me ka urdheruar te mbaj lidhjet me ate qe me ka larguar, te meshiroj ate qe me ka bere padrejtesi, e ti jap atij qe me ka refuzuar

BaNu Ne JeT I sInQeRt
09-06-07, 15:36
E ka shijuar imanin ai qe eshte i knaqur me ALLAHUN si ZOT e vet, me ISLAMIN si fene e vet, dhe MUHAMEDIN ( s.a.v.s. ) si te Derguarin e ALLAHUT.

Lijanna
14-06-07, 00:01
I Dėrguari i Allahut ka thėnė: "Ndihmo vellaun tėnd kur ai bėn dem, ose kur i behet dem. Njė njeri tha: O i dėrguar i All-llahut, do t’i ndihmoj kur i behet dem, por si t’i ndihmoj kur ai bėn dem. I Dėrguari a.s tha: "Ta pengosh nga te berit dem (tjerėve), atėherė e ke ndihmuar dhe ajo ėshtė ndihma jote ndaj tij."

hasanmehmeti
15-06-07, 21:06
"I fundit qė do tė hyjė nė xhenet ėshtė njė burrė i cili do tė ecė mbi urėn e Siratit; njė herė me ecje nė kėmbė, njė herė kėmba-doras e njė herė tjetėr e godet gjuha e flakės sė zjarrit. Kur ta kalojė urėn, ai do tė kthehet nga ajo dhe do tė thotė: I Madhėruar qoftė Ai, i Cili mė shpėtoi prej teje! Allahu mė ka dhėnė mua atė qė nuk ia ka dhėnė askujt prej tė parėve dhe as prej tė fundit. Pastaj para syve tė tij ngrihet njė pemė dhe ai thotė: O Zoti im! Mė afro tek ajo pemė qė tė pushoj nėn hijen e saj dhe tė pij prej ujit tė saj! - Allahu thotė: O biri i Ademit (o njeri)! Se mos mė kėrkon tjetėr pėrveē saj, nėse Unė ta jap atė? - Jo, O Zoti im! - Dhe i jep fjalėn se nuk do tė kėrkojė tjetėr pėrveē saj, ndėrsa Zoti i tij e justifikon atė, pasi qė ai shihte diēka tė cilės nuk mund t'i rezistonte dot. Kėshtu qė e afron tek ajo dhe ai qėndron nėn hijen e saj dhe pi prej ujit tė saj.

Mė pas, para syve tė tij ngrihet njė pemė tjetėr, mė e bukur se e para, dhe ai thotė: O Zoti im! Mė afro tek ajo, qė tė pij nga uji i saj dhe tė qėndroj nėn hijen e saj, dhe nuk tė kėrkoj asgjė tjetėr! - O biri i Ademit! A nuk mė dhe fjalėn se nuk do tė mė kėrkoje tjetėr pėrveē asaj? Nėse Unė tė afroj tek ajo, ti ndoshta mė kėrkon diēka tjetėr? - Ndėrsa ai i jep fjalėn se nuk ka pėr tė kėrkuar gjė tjetėr pėrveē asaj. Ndėrsa Zoti i tij e justifikonte atė, sepse ai shihte diēka tė cilės nuk mund t'i rezistonte, kėshtu qė e afron tek ajo dhe ai qėndron nėn hijen e saj dhe pi nga uji i saj.

Mė pas, para tij ngrihet njė pemė tjetėr tek dera e xhenetit, edhe mė e bukur se dy tė parat. Ky thotė: O Zoti im! Mė afro tek ajo, qė tė pushoj nėn hijen e saj dhe tė pij nga uji i saj, dhe nuk tė kėrkoj asgjė tjetėr!
- O biri Ademit! A nuk mė dhe fjalėn se nuk do tė mė kėrkoje gjė tjetėr?
-Po, o Zoti im! Mė afro tek ajo, dhe nuk kam pėr tė kėrkuar mė asgjė!
Zoti i tij e justifikonte atė, sepse ai shihte diēka tė cilės nuk mund t'i rezistonte, kėshtu qė e afron tek ajo. Kur ai afrohet tek ajo, dėgjon zėrat e banorėve tė xhenetit, dhe thotė: O Zoti im! Mė fut nė tė!
-O biri Ademit! Cila ėshtė ajo qė tė kėnaq dhe qė e prźt kėrkesėn tėnde drejtuar Mua? A do tė kėnaqeshe sikur tė tė jepja dynjanė dhe njė herė tjetėr si ajo?
-O Zoti im! A tallesh me mua, ndėrsa Ti je Zoti i botėve?!
-Unė nuk tallem me ty, por Unė Jam i Gjithėfuqishėm pėr ēdo gjė."
[Sahih nga Shejkhul Islam Imam Albani rahimehullah ne librin e tij “El Xhamiu es Sagir ue zijadetuhu”] / (Musnedi i Ahmed ibėn Hanbel dhe Sahihu i Muslimit); nga Ibėn Mesudi / Muhtesar Muslim 88.

BaNu Ne JeT I sInQeRt
16-06-07, 20:04
Nje hadith thot: Vertet Vertet, ALLAHU me ka udheruar qe te mos i shkepus lidhjet me ata qe me bojkotojne dhe t“ia fali atij qe me ka bere padrejtesi e t“ia jap ati qe nuk me jep..!!!

Preshevar
16-06-07, 23:09
“Shembulli i dijetarit i cili i bėn dobi tė tjerėve, por vetes nuk i bėn dobi ėshtė si shembulli i kandilit qė tjerėt i ndriqon, ndėrsa veten e djeg”

(Taberani i Ed-Dija' - sahih)

BaNu Ne JeT I sInQeRt
18-06-07, 11:36
Nje hadith thote: Mekat eshte ajo qe ndikon zemren dhe ajo qe s“ju pelqen qe njerezit ta zbulojne. DHe kryerja e veprave te mira eshte ajo me te cilen zemra dhe shpirti ndihet te qete.

Kryeja e veprave te mira eshte qetesi, ndersa kryerja e mekateve eshte pasiguri.

Preshevar
20-06-07, 21:04
Cka ėshtė Islami, Imani, dhe Ihsani ?

Hadithė shum i bukur, ju kėshilloj ta ndėgjoni, ta lexoni dhe tė meditoni...:smile:

Selam,

http://fr.youtube.com/watch?v=3CSn9I7ji6o&NR=1 (http://fr.youtube.com/watch?v=3CSn9I7ji6o&NR=1)

Preshevar
23-06-07, 15:41
“Kur tė humbet amaneti pritni shkatėrrimin e kėsaj bote!

As-habėt pyetėn: Si humbet amaneti?

Tha: Kur njė post t'i jepet atij qė s'ėshtė kompetent”

(Transmeton Buhariu)

Hattabi
03-07-07, 13:27
Ka thėnė i Derguari i Allahut - Muhamedi alejhi selam - "Allahu thote :


Unė jam pranė robit tim ashtu sikur qė mė mendon: nėse mė pėrmend nė vete, do ta permend nė veten Time; nėse mė pėrmend nė grup, do ta pėrmend nė njė grup mė tė mirė se ata; nėse me afrohet njė pėllėmbė, do t''i afrohem njė krah; nėse mė afrohet njė krah, do t''i afrohem njė pashė; e nėse mė vjen duke ecur, do t''i shkoj duke vrapuar."


(Buhari & Muslim)

Shqiptare
12-07-07, 14:15
Thenie Profetike:

“ I garantoj njė shtėpi nė xhennet atij i cili nuk debaton, edhe kur ka tė drejtė”.

Adrenalina
12-07-07, 18:03
Selam alejkum musliman, dhe mire se ju gjeta ne thesarin e haditheve"

Separi dua tu pershendes shume dhe ju uroj gjith te mirat ne jet, qe paqja dhe bekimi qofshin gjithmon me ju ashtu edhe ne familjen tuaj....dhe ju deshiroj argetim te kendshem ne rrethin e kesaj shoqrie, vertet jeni shume te mire ALLAHU QOFT ME JU.

Me respekt per te gjith muslimanet nga Adrenalina

Shqiptare
19-07-07, 13:01
E keqja nuk zbret vetėm se me mėkat dhe nuk largohet vetėm se me pendim. - Ali bin Ebu Talib

Shqiptare
06-08-07, 12:31
"…disa nga ju do tė punojnė, punė si njerėz tė xhennetit deri atėherė kur ndėrmjet tij dhe xhennetit tė jetė njė kut hapėsirė dhe do ta arrijė dhe lė pas ajo qė ėshtė shkruar, dhe do tė vazhdojė tė punojė vepra tė njerėzve tė zjarrit dhe do tė hyjė nė tė…" (Buhariu dhe Muslimi)

Shqiptare
20-08-07, 10:05
“I Dėrguari i Allahut alejhi selam ka thėnė: “A e dini kush ėshtė i varfėr?” Shokėt i thanė: “I varfėr nė mesin tonė ėshtė ai qė nuk ka as dėrhemė as pasuri.” Ai tha: “I varfėr i umetit tim do tė jetė ai qė nė Ditėn e Gjykimit do tė vijė me namaz, agjėrim e zekat, POR (do ta shohė veten tė falimentuar atė ditė sepse do t’i ketė mbaruar tė mirat e tij) duke qenė se abuzoi ndaj tė tjerėve, shpifi ndaj tė tjerėve dhe hėngri pa tė drejtė pasurinė e tė tjerėve dhe derdhi gjakun e tė tjerėve dhe rrahu tė tjerėt, tė mirat e tij do t’i jepen njė tjetri (atij qė vuajti prej tij). E nėse tė mirat e tij nuk arrijnė tė lajnė llogarinė, atėherė gjynahet e tjetrit do futen nė llogarinė e kėtij dhe ai do tė hidhet nė zjarrin e xhehenemit.” (Sahih Muslim)

BaNu Ne JeT I sInQeRt
15-09-07, 12:08
Ka thene i Derguari i Allahut Muhamedi savs. se "Askush nga ju nuk do tė jetė besimtar i vėrtetė, derisa tė dėshirojė per vėllaun e vet atė qė e dėshiron per veten". (Mutefekun alejhi)


Uthman ibn Affan r.a. thote se i Derguari i Allahut ka thene: "Me i miri prej jush eshte kush meson Kur'an dhe kush ia meson ate dikujt." (Transmeton Tirmidhiu)


Ka thėnė i Derguari i Allahut - Muhamedi as.: "Kushdo prej Muslimanėve qė mbjell njė pemė ose hedh njė farė, nga e cila mė vonė do tė hanė zogjtė, njerėzit ose kafshėt, kjo punė e tij do tė konsiderohet si nje dhuratė bamirėsie pėr tė." (Sahih Buhari)


Nga Ebu Abbas Abdullah Ibn Abbasi, radiall-llahu anhuma, transmetohet se ka thene: "Nje dite kam qene me te Derguarin e Allahut (saus), dhe me tha:
"O djalosh, do t'i mesoj disa fjale: Kije ndermend Allahun, Allahu do te te ruaje ty. Kije ndermend Allahun, do ta gjesh para teje. Kur te kerkosh, kerko prej Allahut. Nese kerkon ndihme, kerkoje prej Allahut. Dije se sikur tere populli te tubohej qe te te ndihmoje ne dicka, nuk do te te ndihmonin, pervec ate cka te ka caktuar Allahu. E nese do te tuboheshin qe ne dic te te bejne dem, nuk do te te demtonin, pervec ne ate cka Allahu tashme te ka caktuar. Jane ngritur lart pendat dhe jane thare faqet (dmth cdo gje eshte caktuar e mbaruar)." (Tirmidhiu)

Shqiptare
24-09-07, 14:18
Porosi nga Pejgamberi a.s.

Pejgamberi a.s. me kėtė porosi na tėrheq vėrejtjen qė t’iu shmangemi shtatė mėkateve tė cilat janė shumė tė dėmshme pėr besimtarin.

Prej Ebu Hurejres r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:

Ruhuni nga shtatė mėkatet tė cilat ju ēojnė nė zhdukje, (shokėt e tij) thanė:
E cilat janė ato o i Dėrguar i All-llahut ?
Pejgamberi a.s. tha:
Tė bėrit rival, ortak All-llahut,
sihri (magjia)
mbytja e njeriut tė cilin akt All-llahu e ka ndaluar, pėrpos nėse ajo bėhet me tė drejtė ,
ngrėnia e kamatės,
ngrėnia e pasurisė sė jetimit,
tė ikurit nga fronti i luftės dhe
shpifja ndaj femrės sė ndershme muslimane.

Transmetojnė Buhariu dhe Muslimi.

BE LK
24-09-07, 15:29
Nga Ebu Hurejre, radijall-llahu anhu, trasmetohet se ka thene: ' I Derguari i All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ka thene:

' Vertet All-llahu i madheruar eshte i mire dhe nuk pranon pervec mire, dhe vertete All-llahu u ka urdheruar besimtareve ate qe u ka urdheruar te derguarve. I madheruari ka thene: ' O ju te derguar, hani gjerat e mira dhe punoni mire.' I madheruari ka thene: ' O ju besimdrejte, hani gjerat e mira me te cilat u kemi furnizuar.' Pastaj e permendi njeriun , i cili ka udhetuar gjateme floke te shpupurituradhe te pluhurosura dhe i cili shtriu duart e tij kah qielli: ' O Krijues, o Krijues! Kurse ushqimi i tij eshte haram, dhe pija e tij haram, dhe veshmbathja e tij haram, dhe eshte ushqyer me haram. E si do te pranohet lutja e tij!' "

( Muslimi )

BE LK
25-09-07, 11:43
Trasmetohet nga Enes ibn Maliku se me ardhjen e Muajit te Ramadanit, Muahamedi a.s. ka thene: "U erdhi ky muaj , i cili ka vlere me shume se nje mije muaj e atij qe i ndalohet, i eshte ndaluar gjithe miresia. Te miren e tij e refuzon vetem i mallkuari." (Ibn Maxhe)

Trasmetohet nga Ubade ibn Samit se Muhamedi a.s. per Naten e Kadrit ka thene: "Kjo nate eshte ne Ramadan, ne dhjete ditet e fundit, (gjegjesisht) ne diten e njezet e nje, njezet e tre, njezet e peste, njezete e shtate, njezete e nente ose naten e fundit. Kush lutet ne ate nate me kenaqesi, i falen mekatet e kaluara dhe te ardhshme." (Ahmedi)

Shqiptare
27-09-07, 09:23
Transmetohet nga Ebu Hurejra, radijallahu anhu, se Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė: “Do tė vijė njė kohė pėr njerėzit ku do tė hanė kamatėn.” Ebu Hurejra pyeti: “A tė gjithė njerėzit?” Ai, sal-lallahu alejhi ve sel-lem tha: “Ai qė nuk do tė hajė prej tyre do tė marrė prej pluhurit tė saj.” [Ebu Davudi, Nesaiu, Ibn Maxhe].
Ajo qė vihet re sot ėshtė se ēdo fjalė prej fjalėve tė Pejgamberit, sal-lallahu alejhi ve sel-lem tingėllon reale dhe tregon madhėshtinė dhe vėrtetėsinė e mesazhit tė tij, sepse ai nuk flet nga vetvetja, po ėshtė shpallje nga All-llahu.

BE LK
27-09-07, 12:03
Trasmetohet nga Ebu Hurejera se Muhamedi a.s. ka thene:"Agjerimi mbron nga morali i keq sepse ai qe agjeron nuk flet gjera te turpshme dhe nuk bertet. Nese (eventualisht) e shan ndokush ose e sulmon, le te thote: 'Une agjeroj, une agjeroj'." (Buhariu dhe Muslimi)

Trasmetohet nga Ebu Hurejre se Muhamedi a.s. ka thene:"Zoti nuk ka nevoje per njeriun qe e braktis ushqimin e pirjen e nuk e braktis fjalen e keqe dhe vepren e lige." (Buhariu)

BE LK
27-09-07, 12:54
Transmeton Buhariu nė Sahihun e tij (nr: 6640) nga Semureh bin Xhundub, radijallahu anhu, i cili ka thėnė: “Prej gjėrave tė shpeshta qė i bėntė Resulullahu sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ishte edhe ajo qė u thonte shokėve tė tij: A ka parė dikush ndonjė ėndėrr? Dhe ashtu shumė njerėz ia rrėfenin tregimet e tyre.
Njė ditė ai vet na tregoi: Natėn e kaluar mė erdhėn dy vetė, mė ngritėn e pastaj mė thanė: Nisu!
Unė u nisa me ata derisa arritėm te njė njeri i shtrirė, dhe njė tjetėr i cili i rrinte afėr me njė gure tė madh. U habita kur ky njeriu lėshoi gurin mbi kokėn e tjetrit dhe ia ēau kokėn.
Guri rrotullisej deri nė njė vend dhe ky shkonte prap pėr ta marrur gurin, e gjatė kėsaj kohe, koka e tjetrit u kthente nė formėn e parė.
Pastaj prap kthehej te ai dhe ia bėnte ashtu siē i bėri herėn e parė.
Iu thash atyre dyve: Subhanalla! Ē’ėshtė kjo? Mė thanė: Vazhdo, vazhdo!
Vazhduam rrugėn derisa arritėm te njė njeri i mbėshtetur, ndėrsa njė njeri tjetėr qėndronte pranė tij me kanxhė tė hekurt, i cili e kapte njėrėn anė tė fytyrės sė tjetrit dhe ia shkoqte qoshen e gojės deri nė qafė, fejzėn deri nė qafė dhe syrin deri nė qafė.
Pastaj i dilte nga ana tjetėr dhe vepronte ashtu si veproi me anėn e parė. Posa e kryente anėn e dytė, ana e parė u kthente nė formė tė rregulluar.
Ky, prap kthehej dhe vepronte ashtu si veproi herėn e parė.
Iu thash: Subhanalla! Ē’ėshtė kjo? Mė thanė: Vazhdo, vazhdo!
Vazhduam derisa arritėm te diēka qė i pėrngjante furrės – tha (transmetuesi): mė duket se thonte – dhe aty dėgjoheshin zėra dhe ushtimė. Tha: Shikuam aty. Aty kishte burra e gra tė zhveshur. Atyre u vinte njė flakė e madhe prej poshtė. Kur i arrinte flaka, britnin shumė.
Iu thash: Kush janė kėta? Mė thanė: Vazhdo, vazhdo!
Vazhduam derisa arritėm te njė lumė – tha (transmetuesi): mė duket se thonte – i kuq sikurse gjaku. U habita kur nė atė lumė pash njė notues, ndėrsa nė breg tė lumit kishte njė njeri i cili kishte mbledhur shumė gurė.
Notuesi, notonte sa notonte, ndėrsa ky qė kishte mbledhur gurėt ia hapte gojėn dhe ia mbushte me gurė. Vazhdonte notimin dhe sėrish u kthente te njeriu me gurė, ēdo herė qė u kthente, ai ia hapte gojėn dhe ia mbushte me gurė.
Thash: Kush janė kėta dy? Mė thanė: Vazhdo, vazhdo!
Vazhduam derisa arritėm te njė njeri shumė i shėmtuar, apo njerinė mė tė shėmtuar qė mundet ta paramendosh. Ky person e ndezte njė zjarr dhe ecte rreth tij. Thash: Kush ėshtė ky? Mė thanė: Vazhdo, vazhdo!
Vazhduam derisa arritėm nė njė kopsht tė pasur dhe tė frytshėm. Aty kishte nga tė gjitha llojet e luleve.
Nė atė kopsht ishte njė njeri i gjatė, nuk ia shihja kokėn nga gjatėsia qė kishte. Pėrreth kėtij njeriu kishte numėr tė madh tė fėmijėve, aso tubimi skam parė kurrė.
Thash: Ē’ėshtė kjo? Kush janė kėta? Mė thanė: Vazhdo, vazhdo!
Vazhduam derisa arritėm nė njė kopsht tė madh. Kopsht mė tė madh dhe mė tė bukur nuk kam parė.
Mė thanė: Hy aty! Hyrėm aty dhe pamė njė qytet tė ndėrtuar me tulla tė arta dhe tė argjendta. Iu afruam derės sė qytetit dhe kėrkuam leje pėr tė hyrė. Leja na u dha dhe hyrėm brenda.
Aty na takuan disa njerėz, gjysma e trupit tė tyre ishte sikurse gjėja mė e bukur qė ke parė, ndėrsa gjysma tjetėr sikurse gjėja mė e shėmtuar qė ke parė.
Kėta dy (qė ishin me mua) iu thanė atyre: Shkoni dhe hyni te lumi. Aty ishte njė lumė i gjėrė, rrjedhte dhe uji i tij ishte plotėsisht i bardhė.
Shkuan, hynė nė tė dhe u kthyen sėrish te ne, mirėpo iu kishte larguar e shėmtuara plotėsisht.
Mė thanė (ata dy): Ky ėshtė xheneti Adėn dhe ajo aty ėshtė shtėpia yte.
Shikova pėrpjetė, aty pash njė pallatė qė ngjante sikurse retė e bardha. Mė thanė: Kjo ėshtė shtėpija yte. Iu thash: All-llahu ju begatoftė, mė lejoni tė hy aty. Thanė: Do tė hysh, por jo tani!
Iu thash: Qė mbrėmė kam parė ēudira, ē’ėshtė ajo qė kam parė?
Mė thanė: Tani do tė tregojmė.
Njeriun e parė qė e pe, tė cilit iu ēante koka, ai ėshtė njeriu i cili e merr Kur’anin, e refuzon dhe flenė nė kohė tė namazeve tė obliguara.
Njeriun e dytė qė e pe, tė cilit i shkoqej qoshja e gojės deri nė qafė, fejza deri nė qafė dhe syri deri ne qafė, ai ėshtė njeriu i cili del prej shtėpisė sė tij dhe gėnjen gėnjeshtra tė cilat arrijnė anėt e botės.
Ata burra dhe ato gra qė ishin nė atė gjė qė i pėrngjante furrės, janė zinaxhitė dhe zinaqaret.
Njeriun qė e pe duke notuar nė atė lume dhe qė iu mbushte goja me gurė, ai ėshtė qė ka ngrėnė kamatėn.
Ndėrsa njeriun e shėmtuar qė e pe, i cili e ndezte atė zjarr dhe ecte rreth tij, ai ėshtė Maliku, rojtari i xhehenemit
Njeriu i gjatė qė ishte nė kopsht ishte Ibrahimi, alejhi selam.
Fėmijtė pėrreth tij, janė tė gjithė ata fėmijė qė vdesin nė fitreh, disa besimtarė thanė: O i dėrguar! A fėmijtė e mushrikėve?! Resulullahu sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, tha: Edhe fėmijtė e mushrikėve.
Ndėrsa njerėzit, gjysma e trupit tė tė cilėve ishte e bukur dhe gjysma tjetėr e shėmtuar, ata janė njerėzit qė kanė bėrė edhe vepra tė mira edhe tė kėqija, e All-llahu ua falė”.

BE LK
27-09-07, 13:03
Trans_me_tohet nga Abdur_rahman Abdull-llah ibn Umer ibn el-Hattab r.a. se ka thėnė: E kam dėgjuar Tė Dėrguarin e All-llahut s.a.v.s. duke thėnė: “Tre veta nga gjeneratat para jush u nisėn pėr nė rrugė, e njė ditė i zuri nata para njė shpelle nė tė cilėn hynė dhe bujtėn. Njė shkėmb u rrokullis nga kodra dhe plotėsisht e mbylli hyrjen e shpellės. Ata thanė: “Shpė_timi nga ky shk_ėmb ėshtė vetėm qė ta lusim All-llahun e madhėrishėm qė ta largojė pėr hir tė veprave tona tė mira”.

Njėri prej tyre tha: “O Zoti im, unė i kam pasur prindėrit pleq tė thinjur dhe asnjėherė para tyre nuk ju kam dhėnė tė hanė e as tė pijnė fėmijėve tė mi e as mallit tim (shėrbėtorėve). Njė ditė mė hutoi kėrkimi i kullosės mė tė mirė pėr kopenė time, e nuk ju erdha me kohė dhe ata kishin fjetur. Unė e mola qumėshtin nė enė dhe ua solla por i gjeta duke fjetur. Mė erdhi keq t’i trazoj, por edhe qė t’i ushqej para tyre familjen dhe shėrbėtorėt, andaj kam pritur me enė nė dorė dhe kam shikuar kur do tė zgjohen, e kjo pritje ka zgjatur deri nė agim. Fėmijėt e mi aty te kėmbėt e mia klithnin tė uritur, tė cilėve u kam dhėnė qumėsht pasi janė zgjuar prindėrit dhe e kanė pirė qumėshtin tė cilin ua kisha sjellur. O Zoti im! Nėse kėtė e kam bėrė vetėm pėr Ty, e pėr askėnd tjetėr, atėherė na e largo kėtė shkėmb nga hyrja e kėsaj shpe_lle nė tė cilėn gjendemi!” Shkėmbi pak u lėviz, por jo edhe aq sa tė mund tė dalin!

Njeriu i dytė tha: “O Zoti im, e kam pasur njė kushėrirė tė afėrme tė cilėn e kam dashuruar mė tepėr se tėrė botėn, - sipas njė trans_metimi tjetėr - e kam dashur aq fort siē i duan burrat gratė, andaj kėrkova prej saj (siē kėrkojnė bu_rrat prej grave tė tyre), por ajo nuk mė lejoi. Njė vit mbre_tėronte uria e kushėrira e dashur u detyrua tė vijė tek unė dhe unė i dhashė 120 dinarė (monedha ari) qė tė vetmohet vetėm ajo me mua, dhe kur ajo ashtu veproi dhe unė plotėsisht e pėrfitova, - sipas njė transmetimi tjetėr - kur i bashkova kėmbėt e mia me tė saj, ajo (duke qarė) mė tha: “Frikėsoju All-llahut dhe mos e pėrbiro unazėn (mos e kryej aktin) pa tė drejtė”. Atėherė u largova prej saj duke e kursyer nga akti i turpshėm edhe pse e doja mė tepėr se ēdokėnd tjetėr, e lėshova nė liri duke ia dhuruar tė hollat e dhėna. O Zoti im, nėse unė kėtė e kam bėrė vetėm pėr tė fituar kėnaqėsinė Tėnde, na e largo kėtė nė tė cilėn jemi!” Shkėmbi pėrsėri edhe pak lėvizi nga hyrja e shpe_llės, por jo edhe aq sa tė mund tė dilet prej saj.

Njeriu i tretė tha: “O Zoti im, unė kam pasur rrogtarė dhe tė gjithėve ua kam paguar menjėherė fitimin e merituar pėrveē njė njeriu i cili u largua para se ta marrė mėditjen. Unė mėditjen e tij pastaj e kam pėrdorur si du_het dhe pasu_ria e tij u shumėzua. Pas njė kohe rrogtari im mė erdhi e mė tha: “O robi i Zotit, m’i jep tė hollat pėr mėditjen time tė papaguar!” Unė i thashė: “Krejt ēka sheh, pasuria, delet, lopėt, devet dhe robėrit janė prej mėditjes tėnde qė ėshtė shtuar”. Ai tha: “O robi i Zotit, mos u tall me mua!” Unė atėherė i thashė: “Unė nuk po tallem me ty”, pastaj e mori tėrė mallin dhe e ēoi, duke mos mė lėnė asgjė. O Zoti im, nėse unė kėtė e kam bėrė vetėm pėr Ty, atėherė na e largo kėtė shkėmb nga hyrja e shpellės!” Shkėmbi u rrokullis, kurse udhėta_rėt dolėn dhe e vazhduan rrugėn!” (Mutte_fe_kun alejhi)

Shqiptare
05-10-07, 10:06
“Secili ummet (popull) ka nga njė intrigė, e intriga e ummetit tim ėshtė pasuria.”

Kujdes mos te iu mashtroje ajo!

BE LK
10-10-07, 15:20
Atė qė e fsheh diturinė e mallkon ēdo gjė, edhe balenat nė det e zogjtė nė qiell".

Transmetuar nga Ibnul Xheuzi nga Ebu Saidi (r.a).

Shqiptare
17-10-07, 08:50
“Nėse gruaja e lėndon (nė ēfarėdo mėnyre) burrin e saj, gruaja e tij nė Xhenet i thotė asaj: “Mos e lėndo atė, tė luftoftė Allahu, ai ėshtė duke qėndruar vetėm pėrkohėsisht me ty. Sė shpejti ai do tė vijė te ne.” (Ahmedi dhe Tirmidhiu)

hasanmehmeti
03-12-07, 21:45
Transmetohet nga Umeri (radiall-llahu anhu) se Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) ka thė (http://www.udhezimidhedrita.net/fetua-besim-teuhid-llojeteteuhidit.html)nė (http://www.udhezimidhedrita.net/fetua-besim-teuhid-llojeteteuhidit.html):
Islami ė (http://www.udhezimidhedrita.net/fetua-besim-teuhid-llojeteteuhidit.html)shtė (http://www.udhezimidhedrita.net/fetua-besim-teuhid-llojeteteuhidit.html) i ndertuar ne pese shtylla:
1.Tė dė (http://www.udhezimidhedrita.net/fetua-besim-teuhid-llojeteteuhidit.html)shmosh se vetė (http://www.udhezimidhedrita.net/fetua-besim-teuhid-llojeteteuhidit.html)m All-llahu meriton te Adhurohet me tė (http://www.udhezimidhedrita.net/fetua-besim-teuhid-llojeteteuhidit.html) drejtė (http://www.udhezimidhedrita.net/fetua-besim-teuhid-llojeteteuhidit.html) dhe se Muhammedi ė (http://www.udhezimidhedrita.net/fetua-besim-teuhid-llojeteteuhidit.html)shtė (http://www.udhezimidhedrita.net/fetua-besim-teuhid-llojeteteuhidit.html) rob dhe i dė (http://www.udhezimidhedrita.net/fetua-besim-teuhid-llojeteteuhidit.html)rguari i Tij.
2.Tė falė (http://www.udhezimidhedrita.net/fetua-besim-teuhid-llojeteteuhidit.html)sh namazin.
3.Tė japė (http://www.udhezimidhedrita.net/fetua-besim-teuhid-llojeteteuhidit.html)sh zekatin.
4.Tė (http://www.udhezimidhedrita.net/fetua-besim-teuhid-llojeteteuhidit.html) agjerosh muajin e ramazanit.
5.T[/URL]ė kryhesh Haxhin ne sht[URL="http://www.udhezimidhedrita.net/fetua-besim-teuhid-llojeteteuhidit.html"]ė (http://www.udhezimidhedrita.net/fetua-besim-teuhid-llojeteteuhidit.html)pinė (http://www.udhezimidhedrita.net/fetua-besim-teuhid-llojeteteuhidit.html) e shenjte tė (http://www.udhezimidhedrita.net/fetua-besim-teuhid-llojeteteuhidit.html) All-llahut.
Tra: Imam Bukhariu dhe Imam Muslimi.

at|n|
03-12-07, 21:57
selam alejkum
qe edhe une nji hadith qe e kam edhe si firme:
Ēdo ditė qė vjen ėshtė mė e vėshtirė se dita qė kalon deri sa ta takojmė Zotin tonė.

at|n|

hasanmehmeti
27-12-07, 13:54
Ka thėnė i Dėrguari ( paqja, bekimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė):

''Nuk ka ditė qė nė tė zgjohėn robėrit (njerėzit), veēse zbresin dy melek.
Thotė njėri prej tyre: ' O Allah i jep tė mira ( tė njėpasnjėshme) atij qė jep (eshte doreleshuar jep per te varferit etj)!!'.
Kurse, tjetri thotė: 'O Allah pakėsoja pasurinė (skamnoje) atij qė nuk jep ( ėshtė dorėshtrenguar) !' ''

Preshevar
04-01-08, 13:35
Transmetohet se Pejgamberi (a.s) ka thėnė:

“Dija fitohet me tė mėsuar, urtėsia duke e praktikuar dhe durimi duke qenė i duruar.”


Transmetohet se Pejgamberi (a.s) ka thėnė:

“Mirėsia ėshtė sjellja e mirė dhe mėkati ėshtė ai qė tė shqetėson nė shpirt dhe urren qė njerėzit ta marrin vesh.”Transmetohet se Pejgamberi (a.s) ka thėnė:

“Kush mė garanton disa gjėra, do t’i garantoj xhenetin: Thoni tė vėrtetėn kur tė flisni, mbani fjalėn qė keni dhėnė dhe plotėsojini amanetet qė keni marrė pėrsipėr!”


Transmetohet se Pejgamberi (a.s) ka thėnė:

“Nėse ndokush prej jush flet, tė mos gėnjejė! Nėse premton, ta mbajė premtimin dhe nėse i besohet ndonjė gjė, tė mos tradhtojė!”

BaNu Ne JeT I sInQeRt
29-01-08, 14:46
Gjėja e parė pėr tė cilėn do tė japė llogari robi (i All-llahut) nė Ditėn e Ringjalljes ėshtė namazi. Nėse i ka kryer namazet sipas rregullave, atėherė do tė jetė i shpėtuar dhe i mirėpritur. Nėse namazet do tė jenė tė paplota (tė mangėta), do tė pėrjashtohet nga mirėsia dhe do tė jetė i humbur. Nėse do tė ketė diēka tė paplotėsuar nga fardet (obligimet e domosdoshme), All-llahu a.xh. do t'u thotė (melekėve):
"Shihni se a ka kryer robi Im ndonjė namaz vullnetar, me tė cilin do t'ia kisha plotėsuar fardin."
Pastaj edhe veprat tjera do tė gjykohen nė tė njėjtėn mėnyrė.

BaNu Ne JeT I sInQeRt
29-01-08, 14:47
"Unė jam ashtu siē mė parafytyron robi. Jam me tė kur mė perkujton. Nėse mė kujton nė vehte, edhe Unė e kujtoj nė vehte; nėse mė kujton nė tubime, Unė e kujtoj nė tubime edhe mė tė mira, nėse mė afrohet njė pėllėmbė, i afrohem njė krah, nėse mė afrohet njė krah, i afrohem njė pash, dhe nėse mė afrohet me ecje, i afrohem me shpejtėsi."

BaNu Ne JeT I sInQeRt
29-01-08, 14:50
Vėrtet All-llahu do tė thotė nė Ditėn e Ringjalljes:
"Ku janė ata qė e donin njėri - tjetrin pėr hir tė Madhėrisė sime? Sot Unė do t'i strehoj ata nėn hijen Time, se kjo ėshtė dita nė tė cilėn nuk ka hije pėrveē hijes Time!"

Lijanna
06-02-08, 15:38
Nga Ebu Dherri transmetohet se atij i dėrguari i Allahut i ka thėnė: “Kije frikė Allahun kudo qė tė jesh! Pasoje tė keqen me tė mirė qė ta fshijė atė! Sillu mirė me njerėzit!”

Lijanna
06-02-08, 15:41
transmetohet nga Ebu Hurejre se i Dėrguari (salallahu alejhi ue selem) nė njė rast ka thėnė: “A e dini se ēfarė ėshtė gibeti (pėrgojimi)”? Ata qė ishin prezent thanė: “Allahu dhe i Dėrguari i Tij e dinė mė sė miri.” Ai tha: “Tė pėrmendėsh diēka pėr vėllain tend pėr tė cilėn ai nuk ka dėshirė (e urren) tė pėrmendet.”
Dikush nga tė pranishmit e pyeti: “E nėse kjo qė e them pėr vėllain tim, ėshtė njė cilėsi qė ai e ka?” Muhammedi (salallahu alejhi ue selem) tha: “Nėse e thua atė qė e ka, atėherė ti e ke pėrgojuar atė, e nėse e thua atė qė nuk e ka, atėherė ti ke shpifur ndaj tij.” (Transmeton Muslimi)

Preshevar
06-02-08, 21:19
http://bp0.blogger.com/_yNQc1ysJiBM/R6l92CnR01I/AAAAAAAAAaM/d6Nl3T9wHic/s400/1.jpg

(http://bp0.blogger.com/_yNQc1ysJiBM/R6l92CnR01I/AAAAAAAAAaM/d6Nl3T9wHic/s1600-h/1.jpg)http://bp2.blogger.com/_yNQc1ysJiBM/R6l-AinR02I/AAAAAAAAAaU/oJEYKTiOI8g/s400/2.gif (http://bp2.blogger.com/_yNQc1ysJiBM/R6l-AinR02I/AAAAAAAAAaU/oJEYKTiOI8g/s1600-h/2.gif)


Pozita mė e lartė dhe mė e ulėt nė ParajsėNga: Shahid Khan


Muslimi transmeton nga Al-Mughireh ibn Shu’bah se i Dėrguari i All-llahut (s.a.w.s) tha:


1.
“ Musa a.s. pyeti Zotin e tij, “Kush do ta ketė pozitėn mė tė ulėt nė parajsė ?” All-llahu xh.sh. tha: “ Njeriu i cili do tė vijė pasi qė njerėzit e parajsės tė kenė hyrė nė tė. Atij do t’i thuhet, “ Hyn nė Parajsė”, dhe ai do tė thotė, “ O Zoti im, si? Njerėzit tanimė i kanė zėnė vendet e tyre. Ai do tė pyetet, “ A nuk do tė ishe i kėnaqur tė kesh mbretėrinė e barasvlershme si ate tė tokės?’ Ai do tė thotė, “ Po, Zoti im”. Andaj atij do ti thuhej, “Ti do kesh fundin edhe sa kaq mė shumė, edhe sa kaq mė shume edhe sa kaq mė shumė, edhe sa kaq mė shumė.” Herėn e pestė, ai do tė thotė, “ Jam i kėnaqur me kėtė Zoti im”. Atij do ti bėhet me dije,” Ti do kesh tė gjitha kėto edhe 10 herė mė shumė; ti do kesh ckado qė zemra jote dėshiron dhe cfarėdo qė do kėnaq sytė tuaj. “Njeriu do tė thotė, “Jam i kėnaqru me kėtė”.


2.

Musa a.s. pyeti, "Zoti im, kush do ta ketė pozitė mė tė lartė nė parajsė? All-llahu xh.sh. tha, “ Ata janė qė unė i zgjedh. Unė pėrforcoj nderin e tyre me dorėn Time, dhe vendos premtimin Tim mbi ta, [ dhe ata do tė jenė tė bekuar me bujari] tė cilėn asnjė sy nuk e ka parė, asnjė vesh nuk ka dėgju dhe asnjė mendje njerėzore nuk mund tė paramendojė atė. “” Kjo vėrtetohet me fjalėt e All-llahut, qoftė i lavdėruar dhe i lartėsuar Ai. “ Nuk ėshtė nė dijeni asnjėri se cka fshehet pėr ta si lumturi nga shpėrblimi pėr atė cfarė kanė vepruar”. [32:17]
Visar KORENICA
http://bp1.blogger.com/_yNQc1ysJiBM/R6l-ISnR03I/AAAAAAAAAac/nDm0mfsfork/s400/3.gif

zumer
18-03-08, 16:39
Allahu ju shperbleft gjithve per keto hadithe te mira cka i keni postu.

zumer
18-03-08, 18:11
• O robėrit e Mi! Unė ia kam ndaluar dhunėn Vetes dhe e kam ndaluar atė nė mesin tuaj. Pra, mos i bėni dhunė njėri-tjetrit!
O robėrit e Mi! Tė gjithė ju jeni tė humbur, pėrveē atyre qė Unė i kam udhėzuar. Pra, kėrkoni udhėzimin nga Unė dhe Unė do t'ju udhėzoj!
O robėrit e Mi! Tė gjithė ju jeni tė uritur, pėrveē atyre qė i kam ushqyer Unė. Pra, kėrkoni t'ju ushqej dhe Unė do t'ju ushqej!
O robėrit e Mi! Tė gjithė ju jeni tė zhveshur, pėrveē atyre qė Unė i kam veshur. Pra, kėrkoni veshjen Time dhe Unė do t'ju vesh!
O robėrit e Mi! Ju bėni mėkate natė e ditė e Unė i shlyej tė gjitha mėkatet. Pra, kėrkoni nga Unė falje dhe Unė do t'ju fal!
O robėrit e Mi! Ju nuk jeni nė gjendje tė mė dėmtoni edhe sikur tė mundoheni (shumė) pėr ta bėrė njė gjė tė tillė, por as nuk mundeni tė mė bėni mirė edhe nėse pėrpiqeni (shumė) pėr njė gjė tė tillė!
O robėrit e Mi! Sikur tė parėt tuaj dhe tė fundit tuaj, e gjithashtu edhe (tė parėt dhe tė fundit) prej xhinėve tė mundohen tė jenė tė devotshėm si ai qė ka zemrėn mė tė devotshme prej jush, kjo nuk do ta shtonte sundimin Tim!
O robėrit e Mi! Sikur tė parėt tuaj dhe tė fundit tuaj e gjithashtu edhe (tė parėt dhe tė fundit) prej xhinėve tė mundohen tė jenė tė prishur si ai qė ka zemrėn mė tė prishur, kjo nuk do ta mungonte (pakėsonte) sundimin Tim!
O robėrit e Mi! Sikur tė parėt tuaj dhe tė fundit tuaj e gjithashtu edhe (tė parėt dhe tė fundit) prej xhinėve tė ngriheni nė njė vend dhe tė mė luteni, Unė do t'i pėrgjigjem lutjes tė ēdonjėrit prej jush e kjo nuk do ta pakėsojė atė qė kam Unė, as aq (ujė) sa mund tė marrė gjilpėra prej detit!
O robėrit e Mi! Kėto janė veprat tuaja, tė cilat tek Unė janė tė ruajtura dhe tė llogaritura e pėr to Unė do t'ju shpėrblej. Pra, ai qė gjen mirė, le ta falėnderojė Allahun, ndėrsa ai qė gjen keq, le tė mos fajėsojė askėnd pos vetvetes!

• Allahu i Madhėruar dhe i Lartėsuar ka njė numėr tė madh melekėsh (engjėjve), tė cilėt kėrkojnė tubime nė tė cilat pėrmendet emri i Allahut. Kur e gjejnė tubimin (mexhlisin), ata afrohen dhe i mbulojnė me krahėt e tyre rreth e pėr qark ata qė janė tubuar duke e mbushur kėshtu hapėsirėn deri nė qiellin mė tė afėrt. Kur tė tubuarit shpėrndahen, engjėjt ngrihen nė hapėsirėn qiellore. Pastaj Allahu i pyet ata, edhe pse Ai i di tė gjitha:
-Prej nga po vini?
Ata thonė: -Po vijmė nga njė tubim nė tokė, nė tė cilin robėrit e Tu tė lartėsonin, tė madhėronin, tė njėsonin, tė lavdėronin dhe kėrkonin (tė mirėn) prej Teje."
Ai thotė: -Ēfarė tė mire kėrkonin prej Meje?
Ata thonė: -Kėrkonin xhenetin Tėnd.
Ai thotė: -A e kanė parė ata xhenetin Tim?
Ata thonė: -Jo, o Zot.
Ai thotė: -E si do tė ishte nėse do ta shihnin xhenetin Tim?
Ata thonė: -Ata kėrkojnė mbrojtjen Tėnde.
Ai thotė: -Prej kujt kėrkojnė mbrojtjen Time?
Ata thonė: -Prej zjarrit Tėnd, o Zot.
Ai thotė: -Po a e kanė parė zjarrin Tim?
Ata thonė: -Jo.
Ai thotė: -E si do tė ishte nėse do ta shihnin zjarrin Tim?
Ata thonė: -Ata kėrkojnė faljen Tėnde.
(I Dėrguari u) Tha: -Pastaj Ai thotė: -Unė i kam falur dhe i kam derdhur mbi ta tė mirat qė m'i kanė kėrkuar dhe ua kam siguruar mbrojtjen Time nga ajo qė kanė kėrkuar mbrojtje.
(I Dėrguari u) tha: -Engjėjt thonė: -O Zot, nė mesin e tyre ėshtė edhe filani, rob mėkatar, i cili ishte duke kaluar aty pari dhe (rastėsisht) u ul nė atė tubim.
(I Dėrguari u) Tha: -Allahu u thotė: -Gjithashtu edhe atė e kam falur, sepse ata janė njė popull me tė cilin ai qė rri, nuk vuan.

• Isha tek i Dėrguari i Allahut kur erdhėn tek ai dy burra: njėri ankohej nga vobekėsia, tjetri nga vjedhėsit. I Dėrguari i Allahut u tha:
-Sa u pėrket vjedhėsve, do tė kalojė njė kohė e shkurtėr ndėrsa karvani do tė jetė nė gjendje tė dalė jashtė Mekės pa roje (d.m.th. nuk do tė ketė mė vjedhės). Ndėrsa sa i pėrket vobekėsisė, Ēasti (Dita e Gjykimit) nuk do tė vijė para se ta marrė ndonjėri prej jush pasurinė e vet dhe tė shėtisė pėr t'ia dhėnė dikujt, por nuk do tė gjejė askėnd qė do t'ia kishte pranuar.
Pastaj dikush nga ju do tė paraqitet para Allahut duke mos pasur as perde e as pėrkthyes mes Zotit dhe tij. Pastaj Allahu do t'i thotė:
-A nuk tė dhashė pasuri?
Do tė pėrgjigjet: -Po.
Allahu do tė thotė: -A nuk tė dėrgova Lajmėtar?
Do tė thotė: -Po.
Pastaj (i pyeturi) do tė shikojė nė tė djathtė, por nuk do tė shohė asgjė pos zjarrit dhe do tė shohė edhe nė tė majtė, por nuk do tė shohė asgjė pos zjarrit.
Pra, secili prej jush le ta mbrojė veten e tij prej zjarrit duke bėrė mirėsi qoftė edhe me njė gjysmė hurme. E, nėse nuk e ka kėtė mundėsi, atėherė me njė fjalė tė mirė.

• O biri i Ademit! Unė rashė i sėmurė e ti nuk mė vizitove!
Njeriu do tė thotė: -O Zot, si mundem unė tė tė vizitoj Ty, kur Ti je Zoti i botėve?
Allahu do tė thotė: -A nuk e dije se njė ndėr robėrit e Mi ra i sėmurė e ti nuk e vizitove? Dije, pra, se nėse e vizitoje, do tė mė gjeje tek ai!
O biri i Ademit! Unė tė kėrkova ushqim e ti nuk mė ushqeve!
Njeriu do tė thotė: -O Zot, si mundem tė tė ushqej unė Ty, kur Ti je Zoti i botėve?
Allahu do tė thotė: -A nuk e dije ti se njė ndėr robėrit e Mi tė kėrkoi ushqim e ti nuk i dhe? Dije, pra, se nėse e ushqeje, do tė mė gjeje tek ai!
O biri i Ademit! Unė tė kėrkova ujė e ti nuk mė dhe!
Njeriu do tė thotė: -O Zot, si mundem unė tė tė jap ujė, kur Ti je Zoti i botėve?
Allahu do tė thotė: -A nuk e dije ti se njė ndėr robėrit e Mi tė kėrkoi ujė e ti nuk i dhe? Dije, pra, se nėse do t'i jepje ujė, do tė mė gjeje tek ai!

Firdesa
29-03-08, 21:27
"O biri i Ademit shpenzo, e Unė do tė shpenzoj pėr ty!"

Ėshtė thirrur njė njeri nė llogari prej atyre qė kanė jetuar para jush. Te ai nuk u gjet asgjė e mirė, pėrveē se ai pėrzihej me njerėzit dhe ua lehtėsonte hallet, e gjithashtu, pasi qė kishte qenė i pasur, i urdhėronte shėrbetorėt e tij qė t'ia vazhdojnė borxhin atij qė gjendej nė rrethana tė vėshtira ekonomike.
Pastaj (i Dėrguari i All-llahut u) tha se All-llahu ka thėnė:
"Ne jemi mė tė ēmuar se ti nė kėtė. Lėshojeni tė shkojė!"

Isha te i Dėrguari i All-llahut u kur erdhėn te ai dy burra: njėri ankohej nga vobekėsia, e tjetri nga vjedhėsit. I Dėrguari i All-llahut u tha:
"Sa u pėrket vjedhėsve, do tė kalojė njė kohė e shkurtėr, ndėrsa karvani do tė jetė nė gjendje tė dalė jashtė Mekkės pa roje (dmth nuk do tė ketė mė vjedhės). Ndėrsa sa i pėrket vobekėsisė, Ēasti (Dita e Gjykimit) nuk do tė vijė para se ta marrė ndonjėri prej jush pasurinė e vet dhe tė shėtitet pėr t'ia dhėnė dikujt, por nuk do tė gjejė askend qė do t'ia kishte pranuar.
Pastaj dikush nga ju do tė paraqitet para All-llahut duke mos pasur as perde, e as pėrkthyes mes Zotit dhe tij. Pastaj All-llahu do t'i thotė:
"A nuk tė dhash pasuri?" Do tė pėrgjigjet:
"Po." All-llahu do tė thotė:
"A nuk tė dėrgova Lajmėtar?" do tė thotė:
"Po." Pastaj (i pyeturi) do tė shikojė nė tė djathtė, por nuk do tė shohė asgjė pos zjarrit, dhe do tė shohė edhe nė tė majtė, por nuk do tė shohė asgjė pos zjarrit.
Pra, secili prej jush le ta mbrojė veten e tij prej zjarrit duke bėrė mirėsi qoftė edhe me njė gjysmė hurme, e nėse nuk e ka kėtė mundėsi, atėherė me njė fjalė tė mirė."


All-llahu i Madhėruar dhe i Lartėsuar ka njė numėr tė madh tė melekėve (engjėjve), tė cilėt kėrkojnė tubime, nė tė cilat pėrmendet emri i All-llahut. Kur e gjejnė tubimin (mexhlisin), ata afrohen dhe i mbulojnė me krahėt e tyre rreth e pėr qark ata qė janė tubuar duke e mbushur kėshtu hapėsirėn deri nė qiellin mė tė afėrt. Kur tė tubuarit shpėrndahen, engjėjt ngrihen nė hapėsirėn qiellore. Pastaj All-llahu U i pyet ata, edhe pse Ai i di tė gjitha:
"Prej nga po vini?" ata thonė:
"Po vijmė nga njė tubim nė Tokė, nė tė cilin robėrit e Tu tė lartėsonin, tė madhėronin, tė njėsonin, tė lavdėronin dhe kėrkonin (tė mirėn) prej Teje." Ai thotė:
"Ēfarė tė mire kėrkonin prej Meje?" Ata thonė:
"Kėrkonin Xhennetin Tėnd." Ai thotė:
"A e kanė parė ata Xhennetin Tim?" Ata thonė:
"Jo, o Zot." Ai thotė:
"E si do tė ishte nėse do ta shihnin Xhennetin Tim?" Ata thonė:
"Ata kėrkojnė mbrojtjen Tėnde." Ai thotė:
"Prej kujt kėrkojnė mbrojtjen Time?" Ata thonė:
"Prej zjarrit Tėnd, o Zot." Ai thotė:
"Po a e kanė parė zjarrin Tim?" Ata thonė:
"Jo." Ai thotė:
"E si do tė ishte nėse do ta shihnin zjarrin Tim?" Ata thonė:
"Ata kėrkojnė faljen Tėnde." (I Dėrguari u) Tha: Pastaj Ai thotė:
"Unė i kam falur dhe i kam derdhur mbi ta tė mirat qė m'i kanė kėrkuar, dhe ua kam siguruar mbrojtjen Time nga ajo qė kanė kėrkuar mbrojtje."
(I Dėrguari u) tha: Engjėjt thonė:
"O Zot, nė mesin e tyre ėshtė edhe filani, rob - mėkatar, i cili ishte duke kaluar aty pari dhe (rastėsisht) u ul nė atė tubim." (I Dėrguari u) tha: All-llahu u thotė:
"Gjithashtu edhe atė e kam falur, sepse ata janė njė popull, me tė cilin ai qė rri, nuk vuan."

"Unė jam ashtu siē mė parafytyron robi. Jam me tė kur mė perkujton. Nėse mė kujton nė vehte, edhe Unė e kujtoj nė vehte; nėse mė kujton nė tubime, Unė e kujtoj nė tubime edhe mė tė mira, nėse mė afrohet njė pėllėmbė, i afrohem njė krah, nėse mė afrohet njė krah, i afrohem njė pash, dhe nėse mė afrohet me ecje, i afrohem me shpejtėsi."

All-llahu i ka shkruar (pėrcaktuar) veprat e mira dhe ato tė kėqia. Pastaj ka spjeguar se ai qė ka pasur pėr qėllim ta kryejė njė vepėr tė mirė dhe nuk e ka kryer All-llahu do t'ia shkruajė njė vepėr tė mirė tė plotė, e nėse e ka kryer, atėherė All-llahu do t'ia shkruajė si dhjetė tė mira deri nė shtatėqind tė mira, e madje edhe mė tepėr. Nėse njeriu ka pasur pėr qėllim njė vepėr tė keqe dhe nuk e ka kryer, All-llahu do t'ia shkruajė njė vepėr tė mirė tė plotė, por nėse e ka kryer, All-llahu do t'ia shkruajė vetėm njė vepėr tė keqe.

O robėrit e mi, Unė ia kam ndaluar dhunėn Vehtes, dhe e kam ndaluar atė nė mesin e juaj, pra mos i bėni dhunė njėri - tjetrit!
O robėrit e mi, tė gjithė ju jeni tė humbur pėrveē atyre qė Unė i kam udhėzuar, pra kėrkoni udhėzimin nga Unė dhe Unė do t'ju udhėzoj!
O robėrit e mi, tė gjithė ju jeni tė uritur, pėrveē atyre qė i kam ushqyer Unė, pra kėrkoni t'ju ushqej, dhe Unė do t'ju ushqej!
O robėrit e mi, tė gjithė ju jeni tė zhveshur, pėrveē atyre qė Unė i kam veshur, pra kėrkoni veshjen Time dhe Unė do t'ju vesh!
O robėrit e mi, ju bėni mėkate natė e ditė, e Unė i shlyej tė gjitha mėkatet, pra kėrkoni nga Unė falje dhe Unė do t'ju fal!
O robėrit e mi, ju nuk jeni nė gjendje tė mė dėmtoni edhe sikur tė mundoheni (shumė) pėr ta bėrė njė gjė tė tillė, por as nuk mundeni tė mė bėni mirė edhe nėse pėrpiqeni (shumė) pėr njė gjė tė tillė!
O robėrit e mi, sikur tė parėt tuaj dhe tė fundit tuaj, e gjithashtu edhe (tė parėt dhe tė fundit) prej xhinve tė mundohen tė jenė tė devotshėm sikur ai qė ka zemrėn mė tė devotshme prej jush, kjo nuk do ta shtonte sundimin Tim!
O robėrit e mi, sikur tė parėt tuaj dhe tė fundit tuaj e gjithashtu edhe (tė parėt dhe tė fundit) prej xhinve tė mundohen tė jenė tė prishur sikur ai, qė ka zemrėn mė tė prishur, kjo nuk do ta mungonte (pakėsonte) sundimin Tim!
O robėrit e mi, sikur tė parėt tuaj dhe tė fundit tuaj, e gjithashtu edhe (tė parėt dhe tė fundit) prej xhinve tė ngriheni nė njė vend dhe tė mė luteni, Unė do t'i pėrgjigjem lutjes tė ēdonjėrit prej jush, e kjo nuk do ta pakėsojė atė qė kam Unė, as aq (ujė) sa mund tė merr gjilpėra prej detit!
O robėrit e mi, kėto janė veprat tuaja, tė cilat tek Unė janė tė ruajtura dhe tė llogaritura, e pėr to Unė do t'ju shpėrblej. Pra, ai qė gjen mirė le ta falėnderojė All-llahun, ndėrsa ai qė gjen keq le tė mos e fajėsojė askė pos vetveten!

O biri i Ademit, Unė rash i sėmurė, e ti nuk mė vizitove! Njeriu do tė thotė: O Zot, si mundem unė tė tė vizitoj Ty, kur Ti je Zoti i botėrave? All-llahu do tė thotė: A nuk e dije se njė ndėr robėrit e mi ra i sėmurė, e ti nuk e vizitove? Dije pra, se nėse e vizitoje do tė mė gjeje tek ai!
O biri i Ademit, Unė tė kėrkova ushqim, e ti nuk mė ushqeve! Njeriu do tė thotė: O Zot, si mundem tė tė ushqej unė Ty, kur Ti je Zoti i botėrave? All-llahu do t'i thotė: A nuk e dije ti se njė ndėr robėrit e mi tė kėrkoi ushqim, e ti nuk i dhe? Dije pra, se nėse e ushqeje, do tė mė gjeje tek ai!
O biri i Ademit, Unė tė kėrkova ujė, e ti nuk mė dhe! Njeriu do tė thotė: O Zot, si mundem unė tė tė jap ujė, kur Ti je Zoti i botėrave? All-llahu do tė thotė: A nuk e dije ti kur tė kėrkoi njė ndėr robėrit e mi ujė, e ti nuk i dhe? Dije pra, se nėse do t'i jepje ujė, do tė mė gjeje Mua tek ai!

Krenaria ėshtė mbėshtjellėsi Im (rida-pjesa e lartme e ihramit), ndėrsa madhėshtia ėshtė petku Im (izar-pjesa e poshtme e ihramit), pra kush dėshiron tė matet me Mua nė kėto dy gjėra, Unė do ta hedh nė zjarr!

Dyert e Xhennetit janė tė hapura tė hėnave dhe tė enjteve, dhe secilit rob tė All-llahut, i cili nuk i ka bėrė All-llahut shok (nė adhurim) do t'i falen mėkatet, pėrveē atij qė i ėshtė hidhėruar vėllait tė vet. Pėr ta do tė thuhet:
Vonoheni (faljen e mėkateve) derisa tė pajtohen, vonoheni derisa tė pajtohen, vonoheni derisa tė pajtohen!

Firdesa
29-03-08, 21:29
Mėshira Ime tejkalon hidhėrimin Tim!"


"Djali i Ademit mė mohoi dhe nuk kishte tė drejtė ta bėjė kėtė gjė. Dhe ai mė mallkoi duke mos pasur tė drejtė ta bėjė kėtė gjė.
Mė mohoi kur tha: All-llahu nuk do tė mė krijojė ashtu siē mė krijoi herėn e parė (dmth nuk do tė mė ringjallė pas vdekjes), ndėrsa krijimi fillestar i tij nuk ėshtė mė i lehtė se ringjallja e tij.
Mė mallkoi kur tha: All-llahu ka djalė, kurse Unė jam Njė, Strehim i Pėrherėshėm, nuk kam lindur (dikė), e as qė jam i lindur (nga dikush) dhe askush Mua nuk mė pėrngjan!"


"Kėtė mėngjes njė nga robėrit e Mi u bė besimtar, ndėrsa njė nga robėrit e Mi u bė mosbesimtar. Ai qė tha: "Ky shi ėshtė nga mėshira dhe fuqia e All-llahut" u bė besimtar nė Mua, ndėrsa mohues i (adhurimit tė) yjeve; Ndėrsa ai qė tha: "Na zbriti shi prej kėtij ose atij ylli" mė mohoi Mua, ndėrsa u bė besimtar i yjeve."


"Djemtė e Ademit shajnė kohėn, ndėrsa Unė jam koha, nė dorėn Time ėshtė nata dhe dita."


"Unė jam aq i pasur, saqė nuk kam nevojė pėr tė pasur aleat (shok, ortak). Prandaj kush e kryen njė vepėr pėr hir tė dikujt tjetėr ashtu siē e kryen pėr Mua, nuk do t'ia pranoj atė vepėr, e as shokun (tė adhuruarin) e tij!"


Prej njerėzve tė parė ndaj tė cilėve do tė shpallet dėnimi nė Ditėn e Gjykimit do tė jetė dėshmori (shehidi, martiri). Ai do tė sillet dhe All-llahu do t'ia bėjė tė njohura tė mirat qė i ka bėrė dhe do t'ia pranojė ato. (All-llahu i Madhėruar) do t'i thotė:
"Ēfarė bėre me kėto?" Ai do t'i pėrgjigjet:
"Luftova pėr hir Tėnd deri sa rash dėshmor."
(All-llahu) do t'i thotė:
"Gėnjen! Luftove qė tė tjerėt tė thonė: Ėshtė guximtar!"
Dhe vėrtet ashtu ishte. Pastaj do t'u urdhėrohet (engjėjve tė rreptė) qė ta tėrheqin zvarrė me fytyrė pėrtoke derisa tė hidhet nė zjarr.
Njeriu tjetėr do tė jetė dijetari, i cili ka studjuar dijeninė, e ka mėsuar dhe gjithashtu e ka lexuar Kur'anin. Ai do tė sillet dhe All-llahu do t'ia bėjė tė njohura tė mirat qė i ka bėrė, dhe ato do t'ia pranojė. (All-llahu i Madhėruar) do tė thotė:
"Ēfarė bėre me kėto?" Ai do tė thotė:
"Studjova diturinė dhe e mėsova, e gjithashtu edhe e lexova Kur'anin pėr hir Tėnd."
All-llahu do t'i thotė:
"Gėnjen! Studjove diturinė vetėm qė tė tjerėt tė thonė: Ky ėshtė njeri i ditur. Lexove Kur'anin qė tė thonė pėr ty: E lexon Kur'anin."
Dhe vėrtet ashtu ishte. Pastaj do t'u urdhėrohet (engjėjve tė rreptė) qė ta tėrheqin zvarrė me fytyrė pėrtoke derisa tė hidhet nė zjarr.
Njeriu i tretė do tė jetė pasaniku, tė cilin All-llahu e kishte bėrė tė pasur duke ia dhėnė tė gjitha llojet e pasurisė. Ai do tė sillet dhe All-llahu do ta njoftojė me veprat qė i ka bėrė. I Madhėruari do t'i thotė:
"Ēfarė bėre me kėto?" Ai do tė pėrgjigjet:
"Nuk lash vend pa e shpenzuar pasurinė time pėr hir Tėnd." All-llahu do t'i thotė:
"Gėnjen! E ke shpenzuar pasurinė vetėm qė tė thonė pėr ty se je dorėdhėnė!"
Dhe vėrtet ashtu ishte. Pastaj do t'u urdhėrohet (engjėjve tė rreptė) qė tė tėrhiqet zvarrė me fytyrė pėrtoke derisa tė hidhet nė zjarr."


Zoti kėnaqet me bariun, i cili thėrret ezanin pėr namaz dhe falet nė majė tė bjeshkės. Pastaj All-llahu thotė:
"Shiheni robin Tim i cili thėrret ezanin dhe e kryen faljen, ai frikohet prej Meje. Unė ia kam falė kėtij robi mėkatet e tij dhe e kam pranuar nė Xhennet."


"E kam ndarė namazin ndėrmjet Meje dhe robit Tim nė dy gjysma, dhe ai (robi) do ta fitojė atė pėr tė cilėn ėshtė lutur."
Kur robi thotė:
"El hamdu lil-lahi rabbil alemin"; All-llahu U thotė:
"Robi Im mė lavdėroi."
Kur robi thotė:
"Er-rahmanir-rahim"; All-llahu U thotė:
"Robi Im mė lartėsoi."
Kur robi thotė:
"Maliki jeumid-din"; All-llahu thotė:
"Robi Im mė nderoi."
Kur robi thotė:
"Ijjake na'budu we ijjake nesta'in"; Ai thotė:
"Kjo ėshtė ndėrmjet Meje dhe robit Tim dhe robit i takon ajo tė cilėn e kėrkon."
Kur robi thotė:
"Ihdinas-siratal mustekim, siratal ledhine en amte alejhim, gajril magdubi alejhim we led-dalin"; Ai thotė:
"Kjo ėshtė pėr robin Tim, dhe ai do ta ketė atė qė e ka kėrkuar."

Gjėja e parė pėr tė cilėn do tė japė llogari robi (i All-llahut) nė Ditėn e Ringjalljes ėshtė namazi. Nėse i ka kryer namazet sipas rregullave, atėherė do tė jetė i shpėtuar dhe i mirėpritur. Nėse namazet do tė jenė tė paplota (tė mangėta), do tė pėrjashtohet nga mirėsia dhe do tė jetė i humbur. Nėse do tė ketė diēka tė paplotėsuar nga fardet (obligimet e domosdoshme), All-llahu U do t'u thotė (melekėve):
"Shihni se a ka kryer robi Im ndonjė namaz vullnetar, me tė cilin do t'ia kisha plotėsuar fardin."
Pastaj edhe veprat tjera do tė gjykohen nė tė njėjtėn mėnyrė.


"Agjėrimi ėshtė Imi dhe Unė jam ai qė jep shpėrblimin pėr tė. Agjėruesi i lė ngashėrimet seksuale, ushqimin dhe pirjen pėr hir Tim. Agjėrimi ėshtė mburojė, e ai qė agjėron ka dy gėzime: kur han iftarin dhe kur takohet me Zotin e vet. Ndryshimi i erės sė gojės sė agjėruesit ėshtė mė i mirė nė syrin e All-llahut sesa era e miskut."

BE LK
15-04-08, 14:09
Nga Ebu Hurejre redijall-llahu anhu, transmetohet: "Njė njeri i tha tė Dėrguarit tė All-llahut, sal-lallahu alejhi ve sel-lem:
'Mė kėshillo.' I Dėrguari tha: 'Mos u zemėro!' Ky e pėrsėriti pyetjen disa herė. I Dėrguari sėrish tha: 'Mos u zemėro!'"

BE LK
15-04-08, 14:11
Nga Ebu Mes'ud Ukbe Amr el-Ensarij el-Bedrij, radijall-llahu anhu, transmetohet se ka thėnė: "Resulull-llahu, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė:
'Vėrtet, nga fjalėt (urtitė) qė bota i ka mbajtur mend nga predikimet e pejgamberėve tė mėparshėm ėshtė: 'Kur nuk turpėrohesh, atėherė vepro ē'tė duash'."

Buhariu

BE LK
15-04-08, 14:13
Nga Ebu Abdullah Xhabir ibn Abdullah el-Ensarij, radijall-llahu anhuma, transmetohet: "Njė njeri e pyeti Resulull-llahun, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, dhe tha:
'Ē'mendon, nėse i fali namazet e obliguara, e agjėroj Ramazanin, u pėrmbahem tė lejuarave kurse braktisi tė ndaluarat dhe nuk bėj asgjė mė shumė nga kjo, a do tė hyjė nė xhennet?' I Dėrguari, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, tha:
'Po!'"

(Muslimi)

BE LK
15-04-08, 14:14
Nga Ebu Dherr el-Gafariu, radijall-llahu anhu, transmetohet se Pejgamberit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, i ėshtė transmetuar nga Krijuesi i tij, i Fuqishmi dhe i Madhėrishmi, i cili ka thėnė:

"O robėt e Mi! Unė ia kam ndaluar dhunėn Vetes dhe e kam ndaluar edhe ndėr ju, prandaj mos i bėni dhunė njėri-tjetrit.

O robėt e Mi! Tė gjithė ju jeni tė lajthuar, pėrveē atij qė e pėrudhi Unė, prandaj kėrkoni udhėzime nga Unė, do t'ju pėrudhė.

O robėt e Mi! Tė gjithė ju jeni tė uritur, pėrveē atij qė e ushqej Unė, prandaj kėrkoni t'ju ushqej, do t'ju ushqej.

O robėt e Mi! Tė gjithė ju jeni tė zhveshur, pėrveē atij qė e veshi Unė, prandaj kėrkoni veshje nga Unė, do t'ju veshi.

O robėt e Mi! Vėrtet ju gaboni natėn dhe ditėn, kurse Unė i fali tė gjitha mėkatet, prandaj, kėrkoni nga Unė falje, do t'ju fali.

O robėt e Mi! Ju kurrė nuk mund tė arrini tek ajo, me ēka Mua dėm do tė Mė shkaktonit qė tė Mė dėmtonit, as qė ndonjėherė do tė arrini tek ajo qė Mua dobi do tė Mė sjellė, qė tė Mė kontribuonit.

O robėt e Mi! Sikur i pari nga ju dhe i fundit nga ju dhe njerėzit nga ju dhe xhinnėt nga ju tė ishin tė devotshėm sikur zemra mė e devotshme e njėrit nga ju, kjo nuk do ta shtonte sundimin Tim nė asgjė.

O robėt e Mi! Sikur i pari nga ju dhe i fundit nga ju dhe njerėzit nga ju dhe xhinnėt nga ju tė ishin tė prishur si zemra mė e prishur e njėrit nga ju, kjo nuk do ta mungonte sundimin Tim nė asgjė.

O robėt e Mi! Sikur i pari nga ju dhe i fundit nga ju dhe njerėzit nga ju dhe xhinnėt nga ju tė ngriteshi (qėndroni) nė njė vend dhe dėshirat dhe lutjet Mua tė m'i drejtoni, dhe Unė t'i pėrgjigjesha lutjes sė ēdonjėrit, kjo nuk do ta mungonte atė qė kam Unė as aq sa qė e mungon gjilpėra kur ngulitet nė det.

O robėt e Mi! Ēdo gjė varet nga veprat tuaja, tė cilat tek Unė janė tė ruajtura dhe tė llogaritura, kurse pėr tė cilat Unė juve do t'ju shpėrblej. Kush gjenė mirė, le ta falėnderojė All-llahun, kurse kush gjenė tė kundėrtėn, mos ta fajėsojė askėnd pėrveē vetveten."


(Muslimi)

BE LK
15-04-08, 14:18
Nga Ebu Hurejre, radijall-llahu anhu, transmetohet se ka thėnė: "Resulull-llahu, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė:

'Mos ia keni xhelozinė njėri-tjetrit, mos e mashtroni njėri-tjetrin, mos u urreni, mos ia ktheni njėri-tjetrit shpinėn, mos garoni njėri me tjetrin nė shitblerje dhe bėhuni robėt e Zotit, vėllezėr. Muslimani ėshtė vėlla i muslimanit, nuk i bėnė dhunė atij, nuk e lė (nė baltė), nuk e gėnjen, nuk e nėnēmon'. 'Takvallėku ėshtė kėtu', dhe tregoi nė krahėrorin e tij tri herė. 'Pėr njė njeri ėshtė e keqe e mjeftueshme qė ta nėnēmojė vėllaun musliman. Ēdo musliman kundruall ēdo muslimani e ka haram: gjakun e tij, pasurinė e tij dhe nderin e tij'."

(Muslimi)

BE LK
15-04-08, 14:21
Nga Ebu Hurejre, radijall-llahu anhu, transmetohet se ka thėnė: "Resulull-llahu, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė:

'Me tė vėrtetė All-llahu i madhėruar ka thėnė: 'Kushdo tė tregojė armiqėsi ndaj mikut (veliut) Tim, Unė do t'i shpall luftė. Me asgjė robi Im nuk mund tė Mė afrohet, pos me atė me ēka Unė e kam obliguar dhe vazhdimisht robi Im mua mė afrohet me vepra fakultative (nafile) deri sa nuk e simpatizojė (dua). E kur e dua, dashuria e tij ndaj Meje mbizotėron, dhe tė dėgjuarit e tij me tė cilin dėgjon ėshtė vetėm pėr Mua; tė pamurit e tij me tė cilin sheh ėshtė vetėm pėr Mua; dora e tij me tė cilėn kapė, punon vetėm pėr Mua; kėmba e tij me tė cilėn ec, ec vetėm pėr Mua. I kėtilli nėse mė kėrkon diē, do t'ia jap, e nėse kėrkon mbrojtje nga Unė, do ta mbroj atė'."


(Buhariu)

hasanmehmeti
20-02-09, 00:31
Nen autoritetin e Ebu Hureires (ra) se Profeti (salallahu alejhi ue selam) ka thene:

“- Cilido qe largon nje hall te kesaj bote nga nje besimtar, All-llahu do t’ia largoje nje nga hallet ne Diten e Gjykimit.
- Cilido qe lehteson per nje person te skamur, All-llahu do t'ia lehtesoje pjesen (hisen) e tij ne kete bote dhe tjetren.
- Cilido qe fsheh (hesht) gabimet e nje Muslimani, All-llahu do t'ia fshehe (mbuloje) gabimet e tij ne kete bote dhe tjetren.
- All-llahu do ta ndihmoje nje sherbetor (te Tij) aq sa ky ndihmon vellane e tij.
- Cilido qe kerkon (ndjek, gjurmon) nje rruge per te kerkuar dije, All-llahu (si rrjedhim) do t'ia beje te lehte atij rrugen per ne Xhennet.
- Asnje grup njerezish nuk grumbullohet bashke ne nje nga shtepite (mesxhidet, xhamite) e All-llahut, duke lexuar Librin e All-llahut dhe duke e studiuar ate midis tyre, pa zbritur paqja mbi ta, pa i kapluar dhe qetesia dhe pa i rrethuar melaiket ata, dhe me All-llahun duke i permendur ata tek ata qe jane me Ate.
- Cilido qe eshte vonuar (ngadalesuar) ne veprat e tij nuk do te pershpejtohet perpara nga pasardhesit e tij."

Transmetuar nga Imam Muslimi ne Sahihun e tij.

ALlma
19-05-09, 18:38
Shndėrroi shprehitė e tuaja negative nė ato pozitive

Dr. Ahmed Bera El-Emiri thotė:
"Fitimi i njė shprehie tė re, qoftė ajo intelektuale apo shpirtėrore, nuk ėshtė gjė e rėndė, kėrkon njėzet e njė ditė. Gjatė kėtyre njėzet e njė ditėve ne duhet ti bėjmė kėto veprime:

a- Tė mendojmė.

b- Tė flasim.

c- Tė sillemi sipas asaj qė na mėson shprehia e re.

d- Tė parafytyrojmė nė mėnyrė tė qartė si dėshirojmė tė jemi.

Nėse e parafytyron vetveten sikurse ke arritur nė formėn e kėrkuar, ky parafytyrim nė mėnyrė graduale shndėrrohet nė realitet. Nė kėtė tė vėrtetė aludon fraza: butėsia fitohet duke e shtyrė vetveten tė butė dhe dija fitohet duke mėsuar".(shiko: "Mėsime psikologjike pėr suksesin dhe epėrsinė"). __________________

Maxi
31-05-09, 01:01
Nuk ka respekt ndaj asaj qė tė qon nė gjynah, por vetėm ndaj asaj qė ėshtė e mirė dhe e dobishme - [Hadith]

Dani11
02-06-09, 08:21
Dyzet hadithe nė njė hadith
Dije se ēdo gjė qė Allahu ka pėrcaktuar pėr ty, gjithsesi do tė realizohet, kurse atė qė Allahu nuk ka pėrcaktuar pėr ty, kurrsesi nuk do tė realizohet.
E hėnė, 01 Qershor 2009 09:42

Transmetohet nga Selman el-Farisiu (Allahu qoftė i kėnaqur me tė), i cili kishte thėnė: "E kam pyetur Pejgamberin s.a.v.s. pėr dyzet hadithe, e ai mė ėshtė pėrgjigjur: "Cilido pjestarė i ummetit tim qė i mėson (dhe i praktikon nė jetė) kėto hadithe, do tė hyj nė Xhennet". Unė e pyeta: "Cilat janė kėto hadithe o i Dėrguar i Allahut? – Ai tha:
1. Tė besosh nė Allahun;
2. Tė besosh nė Ditėn e Gjykimit;
3. Tė besosh nė Melaiket e Tij;
4. Tė besosh nė Librat (e shenjta);
5. Tė besosh nė Pejgamberėt (e Allahut);
6. Tė besosh nė Ringjalljen pas vdekjes;
7. Tė besosh nė Pėrcaktimin e Allahut (Kader) dhe se ēdo e mirė dhe e keqe ėshtė prej Allahut tė Lartėsuar;
8. Tė dėshmosh se askush nuk meriton tė adhurohet pos Allahut, dhe se Muhammedi (s.a.v.s) ėshtė i Dėrguari i Allahut;
9. Tė falėsh ēdo namaz nė kohėn e vet duke qenė me abdes tė plotė (d.m.th. ta pėrsosėsh abdesin nė formėn mė tė bukur duke zbatuar tė gjitha rregullat e tij);
10. Tė japėsh Zekatin (kuptohet ai qė ka pasuri dhe arrinė sasinė e caktuar);
11. Tė agjėrosh muajin e Ramazanit;
12. Tė kryesh Haxhin nėse ke pasuri;
13. Tė falėsh 12-tė rekate sunnet (muekkedeh-tė fortė) pėr ēdo ditė; (sipas njė hadithi tjetėr kėto rekate sunnet janė: 2 rekate para farzit tė sabahut, 4 rekate para dhe 2 pas farzit tė drekės, 2 rekate pas farzit tė akshamit dhe 2 pas farzit tė jacisė);
14. Ēdo natė mos e lė pa e falė namazin e vitrit;
15. Mos i bėn Allahut shirk; (mos i shoqėro dikėnd tjetėr nė adhurim, se shirku ėshtė mėkat i madh);
16. Mos u bėn i padėgjueshėm dhe mosrespektues ndaj prindėrve tu;
17. Mos e ha pasurinė e jetimit pa tė drejtė;
18. Mos pi alkool (pije dehėse);
19. Mos bėn kurvėri (zina, prostitucion);
20. Mos u beto rrejshėm nė Allahun;
21. Mos dėshmo rrejshėm (nė dėm tė tė tjerėve);
22. Mos i ndjek epshet tua (tė sėmuara);
23. Mos e pėrgojo vėllain tėnd musliman;
24. Mos i akuzo gratė e ndershme pėr imoralitet;
25. Mos ki smirė ndaj vėllait tėnd musliman (dhe mos pėrhap fjalė tė kėqija pėr besimtarėt);
26. Mos bėn shaka me njerėz, me qėllim qė t'i fyesh dhe t'i ofendosh;
27. Mos u zhyt nė lojra dhe argėtime; (Pejgamberi a.s. nuk i ka ndaluar lojrat qė janė tė dobishme pėr trupin dhe shėndetin e njeriut, pėrkundrazi nė njė hadith tjetėr ka thėnė: "Mėsojuni fėmijėve tuaj notin, gjuajtjen me shigjetė dhe kalėrimin", mirėpo qėllimi kėtu ėshtė qė tė largohesh nga lojrat e ndaluara siē janė llojet e ndryshme tė bixhozit etj., dhe njėkohėsisht tė mos zhytesh tepėr nė lojra dhe sporte tė ndryshme tė cilat tė largojnė nga adhurimi dhe pėrmendja e Allahut);
28. Askujt mos i thuaj "hej, shkurtabiq...(apo diē tjetėr)" , duke dėshiruar mė kėtė nėnēmimin e tij;
29. Mos e pėrqesh asnjė njeri (kushdo qoftė ai);
30. Mos i pėrhap fjalėt e huaja nė mesin e njerėzve (p.sh. si t'i thuash dikujt: "A ke dėgjuar se ēfarė ka thėnė filani pėr ty?);
31. Tė falėnderosh shumė Allahun e Lartėsuar pėr begatitė e Tij tė panumėrta;
32. Tė jesh i durueshėm (tė bėsh sabėr) nėse tė godet ndonjė bela apo fatkeqėsi;
33. Mos ji i sigurtė se Allahu nuk do tė dėnoi; (mos ji i bindur se me siguri do tė shpėtosh nga dėnimi i Allahut xh.sh., por gjithherė t'i kėrkosh falje Atij, t'i shtosh edhe mė tepėr adhurimet ndaj Tij se ndoshta do tė gjesh shpėtim);
34. Mos i shkėput lidhjet familjare (farefisnore);
35. Duhet tė kesh raporte dhe marrėdhėnie tė mira me tė afėrmit tu;
36. Mos e mallko askėnd prej krijesave tė Allahut;
37. Pėrkujto Allahun sa mė shumė (duke bėrė dhikėr), sidomos fjalėt: "Estagfirullah (Kėrkoj falje nga Allahu), Allahu Ekber (Allahu ėshtė mė i madhi) dhe La ilahe il-lall-llah (S'ka tė adhuruar pos Allahut);
38. (Kurrsesi) Mos e lė namazin e xhumasė dhe dy bajrameve;
39. Dije se ēdo gjė qė Allahu ka pėrcaktuar pėr ty, gjithsesi do tė realizohet, kurse atė qė Allahu nuk ka pėrcaktuar pėr ty, kurrsesi nuk do tė realizohet;
40. Mos e braktis leximin e Kur'anit nė ēfarėdo situate (vazhdimisht lexo Kur'an aq sa ke mundėsi dhe nė ēfarėdo gjendjeje qė je)."

Nė fund Selmani tregon: "Pastaj e pyeta Pejgamberin s.a.v.s.: O i Dėrguar i Allahut, po ēfarė shpėrblimi ka ai qė i mėson (dhe i praktikon) kėto hadithe? Pejgamberi s.a.v.s, tha:– Allahu i Lartėsuar do ta ringjallė Ditėn e Kijametit sė bashku me Pejgamberėt dhe dijetarėt."

(Transmeton El-Hafidh ebul-Kasim bin Abdurr-rrahman bin Muhammed bin Is'hak bin Mundete; El-Hafidh ebul-Hasan Alijj bin ebi El-Kasim bin Babevejhi Er-Razi; Ibn Asakiri dhe Er-Rafiu nga Selman el-Farisiu (Allahu qoftė i kėnaur me tė).

Pėrktheu dhe pėrshtati nga gjuha arabe: Enes KOSHI

Maxi
08-07-09, 22:08
Nga Ebu Seidi Sa'd ibn Malikibn Sina el-Hudarij, radijall-llahu anhu, trasmetohet se Resulull-llahu, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ka thene:
"Nuk ka dėm as te dėmtuar (reciprok)." ("Askujt nuk guxohet t'i bėhet dem, as dėmi i shkaktuar te kthehet nė tė njejtėn menyrė").

hasanmehmeti
09-07-10, 23:11
Eshtė transmetu nga Abu Hurejra (qoft Allahu i kėnaqur me atė) se ka thėnė: Lajmėtari i Allahut subhanhu ue teAla ka thėnė: "Njeriu qė qanė prej frikės sė Allahut nuk do tė hyj nė Xhehenem derisa qumshti tė kthehet nė gji, dhe pluhuri i shkaktuar (kur tė luftohet) pėr hir tė Allahut dhe tymi i Xhehenemit kurrė nuk do tė bashkohen." Transmetuar nga al-Tirmidhi, 1633; al-Nisaa’i, 3108; saheeh nga al-Albaani.

‎"derisa qumshti tė kthehet nė gji" ėshtė metafor pėr tė qenurit e pamundur, sikurse nė ajetin ku Allahu thotė(interpretimi i domethėnies): "dhe nuk do tė hyjnė nė Xhennet deri tė pėrbirojė devja nėpėr vrimėn e gjilpėrės.[al-A’raaf 7:40]. Tuhfat al-Ahwadhi.

hasanmehmeti
13-07-10, 23:53
Pejgamberi salallahu alejhis ua selam ka thėnė: „Allahu thotė: „O bir i Ademit; mbushe kohėn tėnde me adhurimin Tim dhe unė do ta mbush zemrėn tėnde me pasuri dhe pėrfundoi varfėrinė Tėnde, Por nėse ti nuk bėni kėshtu unė do t’i bėjė duart tuaja tė zėna dhe unė nuk do ta ti jap fund varfėrisė tėnde“, [Et- Tirmidhi ka thėnė qė ėshtė njė hadith hasen (I mirė)]

Makresh
18-08-10, 22:51
" Agjėrimi ėshtė mburojė nga mėkatet, andaj, ai qė agjėron le tė mos flasė fjalė tė pamatura (e posaēėrisht nga fjalori seksual), le tė mos jetė i vrazhdėt nė sjellje! Nėse dikush e provokon pėr zėnkė ose grindje me sharje le t'ia kthejė me:

- Unė agjėroj, unė agjėroj ! "

Makresh
19-08-10, 21:17
Ebu Hurejra transmeton se Profeti (a.s) ka thėnė:

“Po vjen njė muaj i bekuar, nė cilin Allahu ju ka bėrė detyrim agjėrimin. Gjatė kėtij muaji happen dyert e xhenetit, mbyllen deyrt e ferrit dhe shejtanėt lidhen me zinxhirė. Nė tė ėshtė njė natė mėe mire se njė mijė muaj. Kush privohet nga ajo, do tė jetė privuar nga diēka e madhe”.

Makresh
26-08-10, 23:33
Bekimet, dėlirėsia dhe begatitė e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e fundit, Muhammedin [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem], dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin dhe pasojnė rrugėn e tij, sa tė jetė jeta.

Profeti Muhammed [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] na ka thėnė qė tė transmetojmė prej tij qoftė edhe njė fjalė!

Pasi ta lexosh kėtė fjalė tė tij dhe tė shohėsh se ėshtė shumė interesante, dėrgojua edhe miqve tu!

Imagjino shpėrblimet e mėdha qė mund tė marrėsh nga kjo punė!

Mjafton qėllimi dhe ta nisėsh me BISMIL-LAH!

Mos lejo qė shejtani tė fut dyshim nė kokėn tėnde, ta lexosh kėtė hadith dhe ta lėsh anash, duke tė thėnė ai i mallkuar qė e dėrgon pas pak ēasteve...

Ėndėrr e habitshme e Pejgamberit tonė [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem].

Ky hadith ėshtė marrė nga libri i dijetarit Ibn Kaj-jim [radijall-llahu anhu], me titullin “El-Vabilu-Saj-jib”.

Thotė Ibn Kajjimi [radijall-llahu anhu]:

“Ky ėshtė hadith madhėshtor, me pozitė tė lartė; duhet ēdo musliman ta mėsojė pėrmendėsh. Do ta pėrmendim komplet pėr shkak tė pėrfitimit qė nxjerrim nga ky hadith dhe nevojshmėrinė e krijesave pėr tė...

Ky ėshtė hadithi i Seid ibn Musej-jibit, nga AbduRrahman ibn Semurah ibn Xhundub, i cili thotė:

“Doli njė dite prej ditėve Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem], e ne ishim te kopshti i “Suf-fes” nė Medine. U ngrit nė kėmbė e tha:“Me te vėrtetė unė mbrėmė pashė njė ėndėrr tė habitshme.Pashė njė person nga Ummeti (populli) im, tė cilit iu prezantua Meleku (Engjėlli) i Vdekjes pėr t’i marrė shpirtin...

Por i erdhi (nė ndihmė) atij Mirėsjellja e tij ndaj prindėrve, dhe e largoi Melekun e Vdekjes prej tij.Pashė njė person nga Ummeti im qė ishte pėrfshirė nga dėnimi i Varrit...

E i vjen (nė ndihmė) atij Abdesi qė ai kishte marrė, dhe e shpėton atė nga ai dėnim.Pashė njė person nga Ummeti im, tė cilin e frikėsonin shejtanėt...

E i vjen (nė ndihmė) atij Pėrmendja e All-llahut dhe ia largon shejtanėt prej tij.Pashė njė person nga Ummeti im, tė cilin e frikėsonin Melekėt e Dėnimit...

E i vjen (nė ndihmė) atij Namazi i tij dhe e shpėton nga duart e tyre.Pashė njė person nga Ummeti im, tė cilin etja e kishte pėrvėluar. Sa herė qė pėrpiqej t’i afrohet ndonjė pellgu me ujė, largohej prej tij dhe pengohej...!

E i vjen (nė ndihmė) atij Agjėrimi i Ramazanit qė ai kishte bėrė dhe e gostitin me ujė, sa qė ai e shlyen etjen qė e kishte kapluar.Pashė njė person nga Ummeti im dhe pashė Pejgamberėt tė ulur nėpėr grupe (mexhlise)...

Sa bėnte ky njeri t’i afrohej ndonjė mexhlisi prej kėtyre mexhliseve, largohej prej tyre dhe pengohej...!

E i vjen (nė ndihmė) atij Gusuli i marrė nga xhunupllėku, e marrin pėr dore dhe e ulin pranė meje, mexhlisit tim.Pashė njė person nga Ummeti im, pėrpara tij kishte errėsirė, prapa tij ishte errėsirė, nga e djathta e tij ishte errėsirė, nga e majta e tij ishte errėsirė, sipėr tij errėsirė, poshtė tij errėsirė.

E ai rrinte i shastisur (nuk dinte nga tė lėvizte), nga tė ikte...

E i vjen (nė ndihmė) atij Haxhillėku e Umreja qė ai kishte kryer dhe e nxjerrin atė prej errėsirės nė dritė.Pashė njė person nga Ummeti im, i cili me duart e veta ruhej nga flakėt e zjarrta tė prushit...

E i vjen (nė ndihmė) atij Sadakaja (lėmosha) e dhėnė, bėhet pengesė midis tij e zjarrit dhe bėhet mbulesė mbi kokėn e tij.Pashė njė person nga Ummeti im, i cili u fliste besimtarėve, por ata nuk i flisnin atij...

E i vjen (nė ndihmė) atij Lidhja farefisnore, e u thotė besimtarėve: “O besimtarė! Ky njeri ishte qė e ka lidhur farefisin e tij me vizita tė ngrohta.”

E i flasin atij besimtarėt dhe e takojnė atė, e edhe ai i takon ata.Pashė njė person nga Ummeti im qė e frikėsonin Zebanijet (melekėt e zjarrit)...

E i vjen (nė ndihmė) atij Urdhėrimi pėr mirė dhe ndalimi nga e keqja qė ai kishte bėrė nė dynja (nė kėtė botė) dhe e vendosin te Melekėt e mėshirės.Pashė njė person nga Ummeti im, tė gjunjėzuar...

Midis tij e Zotit kishte pengesė...

E i vjen (nė ndihmė) atij Morali i mirė dhe e merr pėr dore, dhe e fut ne audiencėn e All-llahut!Pashė njė person nga Ummeti im, tė cilit Libri i zbret nga e majta e tij...

E i vjen (nė ndihmė) atij Frikėsimi i tij nga All-llahu dhe e merr Librin dhe e vendos nga ana e djathtė e tij.Pashė njė person nga Ummeti im, tė cilit iu pakėsua peshorja e punėve tė mira...

E i vijnė (nė ndihmė) atij fėmijėt (pasardhėsit e tij) qė ai i kishte edukuar mirė (siē duhet) dhe ia rėndojnė peshoren e tij.Pashė njė person nga Ummeti im, i cili qėndronte nė kėmbė buzė zjarrit tė Xhehennemit...

E i vjen (nė ndihmė) atij pėrjetimi i frikės sė All-llahut (dridhjet e zemrės sė tij) dhe e shpėtojnė atė nga ajo gjendje dhe ai vazhdon rrugėn pėr nė Xhennet.Pashė njė person nga Ummeti im tė hidhet nė Zjarr...

E i vjen (nė ndihmė) atij Loti qė ai kishte derdhur nga frika prej All-llahut dhe e shpėton atė nga Zjarri.Pashė njė person nga Ummeti im qė ishte nė kėmbė tė Urės sė Siratit...

Dridhej si gjethet e palmės nga stuhia e fortė...

E i vjen (nė ndihmė) atij Mendimi i mirė qė ai ka pasur pėr All-llahun dhe ia qetėson dridhjet, e ai vazhdon nė qetėsi rrugėn pėr nė Xhennet.Pashė njė person nga Ummeti im qė zvarritej mbi Urėn e Siratit. Nganjėherė ecte nė kėmbė, nganjėherė binte; nganjėherė ecte kėmba-dorazi, e nganjėherė kacavirrej...

E i vijnė (nė ndihmė) atij Salavatet (pėrshėndetjet dhe lutjet) qė ai ka bėrė mbi mua dhe e ēojnė nė kėmbė tė drejtuar dhe e shpėtojnė atė.Pashė njė person nga Ummeti im qė arrin deri tek portat e Xhennetit...

E dyert e tij i mbyllen, pa e lėnė atė tė futet nė Xhennet...!

E i vjen (nė ndihmė) atij Dėshmia “La ilahe il-lAll-llah” (Nuk ka zot qė meriton tė adhurohet me tė drejtė, pėrveē All-llahut), dhe ia hapė dyert dhe ai futet ne Xhnenet.”

E transmeton kėtė hadith Hafiz Ebu Musa el-Medenij-j nė librin e tij “Tergib fa hisal el-munxhij-jeh ve terhib minel-hilal el-merdij-jeh”, kurse librin e tij e ka ndėrtuar nė bazė tė shpjegimit tė kėtij hadithi. Dhe ka thėnė pėr kėtė hadith: “Ky Hadith ėshtė Hasen xhid-den (shumė i mirė). E transmetoi nga Seid ibn Musej-jibi, Amr ibn Azer, Alij ibn Zejd ibn Xhud’an dhe Hilal Ebu Xhebeleh. Ka qenė Shejhu i Islamit, Ibn Tejmij-jeh [radijall-llahu anhu], i cili e madhėshtonte shumė kėtė hadith, e mė ka ardhur mua prej tij se ai ka thėnė: “Argumentet e vėrtetėsisė janė tė dukshme pėr kėtė hadith.”

Makresh
04-12-10, 23:14
Prej Ibni Omerit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė: "Kur dikush kėrkon ndihmė nė emėr tė All-llahut, ndihmojen atė, kur lyp diēka nė emėr tė All-llahut, jepni, kush ju fton, pėrgjigjuni ftesės sė tij, kush ju bėn ndonjė tė mirė, kompensojeni ate. Nėse nuk mundeni ta kompensoni, atėherė lutuni pėr tė ngase lutja do tė konsiderohet kompensim.http://i1.ytimg.com/vi/4mezVJK9T88/0.jpg

Makresh
05-12-10, 13:37
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs787.snc4/66743_10150139273219676_722239675_8131106_5024506_ n.jpg


Nė njė hadith tjetėr Pejgamberi a.s. thotė: "Pėr Zotin nuk e ka besimin e plotė njė njeri qė fle i ngopur nė njė kohė qė fqiu i tij ėshtė i uritur (e ky ia di gjendjen)".

Shin Avdiu
17-12-10, 16:50
Hadithe tė pėrzgjedhura nga

"Silsiletu el ehadithi es Sahihah" dhe “Sahihul Xhamis Sagir” (1)

Shejh Albani (Allahu e mėshiroftė!)
Pėrktheu Xhabir SHEMEFalėnderimi i takon vetėm Allahut, Atė falenderojmė, prej Tij kėrkojmė ndihmė dhe falje tė mėkateve, tek Ai mbėshtetemi tė na ruaj nga sherri i vetes sonė dhe tė kėqiat e punėve tona. Atė qė udhėzon Allahu nuk ka kush e humb e atė qė e humb Allahu nuk ka kush e udhėzon. Dėshmoj se nuk ka zot tjetėr qė meriton tė adhurohet me tė drejtė pėrveē Allahut, Njė e tė vetėm dhe se Muhamedi (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ėshtė rob i Allahut dhe i Dėrguari i Tij.

Kėto janė disa hadithe tė zgjedhura nga librat "Silsiletu el Ehadithi es Sahihah" dhe “Sahihul Xhami es Sagir” tė dijetarit tė madh, muhadithit tė kohės, shejh Albanit (Allahu e mėshiroftė!).

{Teksti i haditheve}

1.Transmetohet nga Enes bin Malik (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) se i Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "A e dini se ēfarė ėshtė "El Adėhu"?" Thanė: Allahu dhe i Dėrguari i Tij e dinė mė sė miri. Tha: "Mbartja e fjalėve nga disa njerėz pėr tek disa tė tjerė pėr tė prishur (pėrēarė) mes tyre." {Es Sahihah 845}

2. Transmetohet nga Aisha (Allahu qoftė i kėnaqur prej saj!) merfuan: "Nėse Allahu i Lartėsuar dėshiron pėr pjestarėt e njė shtėpie mirėsi fut tek ata dashamirėsi." {Es Sahihah 1219}

3. Transmetohet nga Ebi Umameh (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) ka thėnė: I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Me tė vėrtetė i pari i njerėzve tek Allahu ėshtė ai i cili i paraprinė tė tjerėt me selam." {Es Sahihah 3382}

4. I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Me tė vėrtetė ēdo Fe ka moralin e saj, ndėrsa morali i fesė islame ėshtė turpi." Trans. prej haditheve tė Enes bin Malik dhe Abdullah bin Abasit (Allahu qoftė i kėnaqur me ta!). {Es Sahihah 940}

5. Transmetohet nga Abdullah bin Amėr (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) merfuan: "Me tė vėrtetė mė i dashuri prej jush tek unė ėshtė ai qė e ka moralin mė tė mirė." {Es Sahihah 792}

6. Transmetohet nga Hani, se kur ai shkoi tek i Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) tha: O i Dėrguari i Allahut, kush ajo gjė e cila e bėn obligim xhenetin? (I Dėrguari i Allahut) Tha: "Tė thuash fjalė tė bukura (mira) dhe tė shpėrndash ushqim." {Es Sahihah 1939}

7. Transmetohet nga Ebi Hurejra (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) se ka thėnė: I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) u pyet se cila ėshtė ajo gjė qė mė sė shumti i fut njerėzit nė xhenet? Tha: "Devotshmėria ndaj Allahut dhe morali i mirė, ndėrsa ajo gjė qė mė sė shumti i fut njerėzit nė zjarr: gjuha dhe organi seksual." {Es Sahihah 977)

8. Transmetohet nga Abdullah bin Amėr (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!), nga i Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) se ka thėnė: "Kėnaqėsie e Zotit ėshtė tek kėnaqėsia e prindit dhe zemėrimi i Zotit ėshtė tek zemėrimi i prindit." {Es Sahihah 516}

9. Transmetohet nga Neufel bin Ebi Akrab se ka thėnė: Aishes (Allahu qoftė i kėnaqur prej saj!) i thanė: A recitoheshin poezi nė prani tė tė Dėrguarit tė Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!)? Tha: "Ishte gjėja qė ai mė sė shumti urrente." {Es Sahihah 3095}

10. Transmetohet nga Ibėn Abasi (Allahu qoftė i kėnaqur me tė dy ata!): "Ishte i Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) qė ulej nė tokė dhe hante nė tokė, e lidhte delen me dorėn e vet dhe i pėrgjigjej ftesės sė robit pėr tė ngrėnė bukė elbi." {Es Sahihah 2125}

11. Transmetohet nga Ebi Hurejra (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!), nga i Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) se ka thėnė: "Biri Ademi nuk punon vepėr mė tė mirė sesa namazi, pajtimi ndėrmjet njerėzve dhe morali i mirė." {Es Sahihah 1448}

12. Transmetohet nga Ebi Hurejra (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) merfuan: "Kush ėshtė i thjesht (modest) pėr hir tė Allahut, Allahu e lartėson atė." {Es Sahihah 2328}

13. I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Dinakria dhe mashtrimi janė nė zjarr." Trans. prej haditheve Kajs bin Sead, Enes bin Malik, Ebi Hurejra, Abdullah bin Mesud, Muxhahid dhe El Hasan. {Es Sahihah 1057}

14. Transmetohet nga Zejd bin Usejd, se i Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) atij i tha: "Dėshiro pėr njerėzit ēfarė dėshiron pėr veten tėnde." {Es Sahihah 72}

15. Transmetohet nga Ebi Dherr (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) merfuan: "Nėse ndokush prej jush e do shokun e vet le t'i shkojė nė shtėpi dhe t'i thotė: se e do pėr hir tė Allahut tė Lartėsuar." {Es Sahihah 798]

16. Transmetohet nga Ebi Seid el Hudri (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!), se i Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Kush thotė: Radijtu bilahi Rabben, ue bil Islami dinen ue bi Muhamedin Rasulen (I kėnaqur jam qė Allahun ėshtė Zoti im, islami feja ime dhe Muhamedin si tė Dėrguar) i bėhet obligim atij xheneti." {Es Sahihah 334}

17. Transmetohet nga Xhabiri (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) merfuan: "Kush thotė: Subhanallahil Adhim ue bihamdih (I Lartėsuar dhe i Madhėruar ėshtė Allahu dhe Atij i takon falėnderimi) i mbillet atij njė hurmė nė xhenet." {Es Sahihah 64}

18. Transmetohet nga Ibėn Abasi (Allahu qoftė i kėnaqur me tė dya ata!) se ka thėnė: I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Kush thotė: "Subhanallah, uel hamdulilah ue la ilahe il lAllah, uAllahu ekber. Pėr secilėn prej kėtyre fjalėve i mbjell Allahu atij njė pemė nė xhenet." {Es Sahihah 2880}

19. Transmetohet nga Abdullah dhe Ebi Musa se kanė thėnė: "I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Para Kiametit janė disa ditė ku mbizotėron injoranca dhe do tė ngrihet nė tė dituria dhe do tė shohet nė tė El Herxh. [Ebu Musa tha:] "El Hexhr - Vrasja [Nė gjuhėn e Abisinisė]." {Es Sahihah 3522}

20. Transmetohet nga Keab bin Ijad (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) ka thėnė: Kam dėgjuar tė Dėrguarin e Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) tė thotė: "Me tė vėrtetė ēdo popull ka sprovėn e vetė dhe sprova e popullit tim ėshtė pasuria." {Es Sahihah 592}

Vijon....

Shin Avdiu
17-12-10, 16:54
21. Transmetohet nga Ebi Kubejl ka thėnė: Ishim tek Abdullah bin Amėr el Asi, dhe u pyet: Kush prej dy qyteteve do tė ēlirohet e para; Konstandinopoja apo Roma? Abdullahu kėrkoi qė t'i sillnin njė arkė (sunduk) e cila kishte njė hallkė. Tha: "Dhe nxorri prej tij njė libėr e tha: Abdullahu tha: Ishim rreth tė Dėrguarit tė Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) duke shkruajtur, dhe u pyet i Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!): "Kush prej dy qyteteve do tė ēlirohet e para: Konstandinopoja apo Roma?" I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) tha: "Qyteti i Herakliut do tė ēlirohet i pari." D.m.th. Konstandinopoja." {Es Sahihah 4}

22. Transmetohet nga Ebi Hurejra (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!), nga i Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) se ka thėnė: "Nėse shfaqen tri (shenjat): "Nuk i bėn dobi njeriut nė qoftė se nuk besoi mė parė dhe nuk fitoi mirėsi me anė tė besimit." [El Enam 158]: Lindja e diellit nga perėndimi, Dexhali dhe kafsha e Tokės." {Es Sahihah 3620}

23. Transmetohet nga Enes bin Malik (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) se ka thėnė: Hyri i Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) tek njė djalosh dhe ai ishte nė prag tė vdekjes, e i tha: "Si ndjehesh?" Tha (djaloshi): "O i Dėrguari i Allahut, shpresoj nė Allahun dhe i frikėsohem gjynaheve tė mia." I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) tha: "Nuk bashkohen kėto tė dyja (frika dhe shpresa) nė zemrėn e njeriut nė kėtė gjendje (nė prag tė vdekjes) veēse Allahu i jep atė tė cilėn shpreson dhe e siguron prej asaj tė cilės ai i frikėsohet." {Es Sahihah 1051}

24. Transmetohet nga Aisha (Allahu qoftė i kėnaqur prej saj!) merfuan: "Me tė vėrtetė nė varr ka njė shtrėngim (shtypje) e sikur tė shpėtonte e tė mos prekej dikush prej saj, do tė shpėtonte Sad bin Muadh." {Es Sahihah 1695}

25. I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Unė jam zotėriu (fisniku)i bijve tė Ademit." Trans. prej hadithit tė Ebi Hurejra, Xhabir bin Abdilah, Enesi, Ebi Seid dhe Abdullah bin Selam. {Es Sahihah 1571}

26. Transmetohet nga Xhabir bin Abdilah (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) se ka thėnė: I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Pozita e Ebu Bekrit dhe Umeri nė Fe ėshtė sikurse pozita (rėndėsia) i dėgjimit dhe shikimit pėr kokėn." {Es Sahihah 815}

27. Transmetohet nga Ibėn Abasi (Allahu qoftė i kėnaqur me tė dy ata!) i ngritur tek i Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!): "Zonjat e grave tė banorėve tė xhenetit pas Merjeme bintu Imran: (ėshtė) Fatimja, Hadixhja dhe Asia bashkėshortja e faraonit." {Es Sahihah 1424}

28. Transmetohet nga Muslim el Batin se ka thėnė: I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Aisha ėshtė bashkėshortja ime nė xhenet." {Es Sahihah 1142}

29. Transmetohet nga Xhabir bin Abdilah (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) merfuan: "Uthmani ėshtė nė xhenet." {Es Sahihah 1435}

30. Transmetohet nga Xhabiri (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) merfuan: "Nuk do tė hyj nė zjarr personi i cili ka prezentuar nė Bedėr dhe Hudejbijeh." {Es Sahihah 2160}

31. Transmetohet nga Ukbeh bin Amir merfuan: "Sikur tė kishte patur pas meje tė Profet ai do tė ishte Umeri." {Es Sahihah 327}

32. Transmetohet nga Ibėn Abasi (Allahu qoftė i kėnaqur me tė dy ata!) merfuan: "Askush nga njerėzit nuk ka qenė mė bujar ndaj meje sesa Ebu Bekri (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!). Ai mė pėrkrahu me veten dhe pasurinė e tij dhe mė martoi me vajzėn e tij." {Es Sahihah 2214}

33. Transmetohet nga Ebi Seid el Hudri (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) merfuan: "Muadh bin Xhebel ėshtė mė i dituri i njerėzve nė lidhje me hallallin dhe haramin e Allahut." {Es Sahihah 1436}

34. Transmetohet nga Ibėn Abasi (Allahu qoftė i kėnaqur me tė dy ata!) merfuan: "Kush i ofendon shokėt e mi, mbi tė qoftė mallkimi i Allahut, i engjėjve dhe i gjithė njerėzve." {Es Sahihah 2340}

35. Transmetohet nga Xhabiri (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) merfuan: "Kush dėshiron qė tė shikojė njė njeri prej banorėve tė xhenetit, atėherė le tė shikoj tek Husejn bin Ali." {Es Sahihah 4003}

36. Transmetohet nga Xhabir bin Abdilah (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) se ka thėnė: Kam dėgjuar tė Dėrguarin e Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) tė thotė: "Kush dėshiron qė tė shikojė njė shehid (dėshmor) qė ecėn mbi sipėrfaqen e tokės, atėherė le tė shikoi tek Talhah bin Ubejdullah." {Es Sahihah 126}

37. Transmetohet nga Abdullah bin Burejd, nga babai i tij merfuan: "Hyra nė xhenet dhe mė priti njė vashės. I thashė asaj: "Pėr ke je ti?" Mė tha: "Unė jam pėr Zejd bin Harith." {Es Sahihah 1859}

38. Transmetohet nga Usame bin Zejd (Allahu qoftė i kėnaqur me tė dy ata!), se i Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) e merrte atė (Usame bin Zejd) dhe Hasanin dhe thonte: "O Zoti im, unė i dua kėta tė dy, prandaj duaji edhe Ti." {Es Sahihah 3354}

39. I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Kush i bėn keq Aliut mė ka ka bėrė keq mua." Trans. prej haditheve Amėr bin Shas, Sad bin Ebi Uekas dhe Xhabir bin Abdilah. {Es Sahihah 2295}

40. Transmetohet nga Ebi Hurejra (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) merfuan: "Me tė vėretėt kėto farat e zezė, janė shėrim pėr ēdo sėmundje pėrveē vdekjes." {Es Sahihah 1069}

Burimi: http://ril-al.com/islami/index.php?o...akta&Itemid=10

Zanzi/M
28-02-13, 17:30
Qe nje hadith thesar:

“Nėse dikush prej jush dėshiron qė t’i afrohet bashkėshortes sė tij (pėr marrėdhėnie intime), dhe thotė: “Bismilah, Allahume xhennibnesh-shajtan, ve xhennibish-shejtane ma razektena” (Nė emėr tė Allahut, O Zot, largoje prej nesh Shejtanin dhe prej atij (fėmiut) qė do tė na furnizosh), nėse ėshtė caktuar qė prej tyre tė ketė fėmijė, nuk e dėmton Shejtani atė (fėmiun) asnjėherė”. (Transmeton Buhariu dhe Muslimi).

Zero Cool
28-02-13, 17:56
Qe nje hadith thesar:

“Nėse dikush prej jush dėshiron qė t’i afrohet bashkėshortes sė tij (pėr marrėdhėnie intime), dhe thotė: “Bismilah, Allahume xhennibnesh-shajtan, ve xhennibish-shejtane ma razektena” (Nė emėr tė Allahut, O Zot, largoje prej nesh Shejtanin dhe prej atij (fėmiut) qė do tė na furnizosh), nėse ėshtė caktuar qė prej tyre tė ketė fėmijė, nuk e dėmton Shejtani atė (fėmiun) asnjėherė”. (Transmeton Buhariu dhe Muslimi).

Zanzi/M me siguri tė duket e ēuditshme, por vėrtetė, unė, sa herė dua t`i afrohem ndonjė femre e them ketė:

Bismilah, Allahume xhennibnesh-shajtan, ve xhennibish-shejtane ma razektena.


:wink:

Zanzi/M
28-02-13, 18:15
Zanzi/M me siguri tė duket e ēuditshme, por vėrtetė, unė, sa herė dua t`i afrohem ndonjė femre e them ketė:

Bismilah, Allahume xhennibnesh-shajtan, ve xhennibish-shejtane ma razektena.


:wink:

Edhe une them, mirepo ket fjalen "Razektena" isha kane tuj thon "Raketa" :biggrin:

Zanzi/M
03-03-13, 21:39
Nuk eshte shpikje e imja ky thesar;
12. Transmetohet nga Ebu Ejub el Ensari (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) se ka thėnė: I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe Bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Kur tė shkoni nė vendin e kryerjes sė nevojave personale, mos u ktheni nga Kibla gjatė kryerjes sė nevojės sė trashė apo tė hollė, dhe as mos i ktheni shpinėn asaj, por kthehuni nga lindja apo nga perėndimi."[18].

Kercovari
04-03-13, 06:25
Nbaje veten shoqe, mbase ne Kuran ska ajete te tille..ndoshta ke mesu nga bibla katar shkopinj mishi te vrasin prapanicen..beje sic e ben dhe lere Kuranin se Kurani nuk ka pune aty...
Je i e dobet per te be propagande antislame...si serbi dhe Atet e tu ne komunizem me peskanshin Sarajeve Prishtine Shkup Ankara dhe Teheran projekt qe nuk ka egzistuar kure....

Zanzi/M
04-03-13, 07:21
Nbaje veten shoqe, mbase ne Kuran ska ajete te tille..ndoshta ke mesu nga bibla katar shkopinj mishi te vrasin prapanicen..beje sic e ben dhe lere Kuranin se Kurani nuk ka pune aty...
Je i e dobet per te be propagande antislame...si serbi dhe Atet e tu ne komunizem me peskanshin Sarajeve Prishtine Shkup Ankara dhe Teheran projekt qe nuk ka egzistuar kure....

Une vetem po sjell hadithe qe pranohen nga Muslimanet, nuk eshte ketu pyetja se a te pelqejn ty a jo.

Kercovari
04-03-13, 08:05
Une vetem po sjell hadithe qe pranohen nga Muslimanet, nuk eshte ketu pyetja se a te pelqejn ty a jo.

Kush kerkoj nga ti te behesh mesues i fese Islami.Te krishteret nuk mund te merren me Kuranin sepse nuk e njohin mbase sherbehen me libra te vjeteruar...

Unikat i shpalljes sė Zotit dhe pranimit edhe tė libra botime tė mėhershme edhe tė Bibles,ėshtė Islami e jo krishterimi.

Feja ka rregulla te veta po si naatyre dhe shoqeria,andaj njerzimit i duhet te kuptoje thelbin e cdo rregulle ne frymen e shendoshe te realitetetit material dhe shpirtore e jo te del jashte cdo nomre ligjore te luftoje te keqen e vet duke sulmuar tjeterin..edhe ate pa dijeni te vyrtyteve te tjetrit,po me dijeni te veseve te keqija te veta...sben kjo keshtu jo!

Zero Cool
15-04-13, 18:01
Nuk eshte i forte ai qe eshte i forte ne dyluftim,por ai qe e permban veten nga zemerimi.

Zanzi/M
15-04-13, 19:19
Nuk eshte i forte ai qe eshte i forte ne dyluftim,por ai qe e permban veten nga zemerimi.

A osht hadith a ajet?