PDA

View Full Version : Fejesa dhe Martesa


Artisti
17-03-07, 14:04
Me intereson te dije se:

Ne cilin gisht te ciles dore duhet mbajtur Rrethi i Fejeses dhe ne cilin gisht te ciles dore Rrethi i Marteses ?


Pres mendimet dhe ndihmen e juaj.


.

Guri i madh
19-03-07, 14:53
artist merr msim prej meje se nuk te bjen keq kurr mos baj rreth te fejeses e as marteses

laliloli
19-03-07, 18:00
Artisti jane perzi hesapet tani ,nuk po dihet a eshte fejes ,martes apo bashkjetes ,keshtu qe edhe rrethet po vendosen ashtu te perzime .......

Gentiani
19-03-07, 18:30
Me intereson te dije se:

Ne cilin gisht te ciles dore duhet mbajtur Rrethi i Fejeses dhe ne cilin gisht te ciles dore Rrethi i Marteses ?


Pres mendimet dhe ndihmen e juaj.


.

i mėson tė gjitha Artist, tė gjitha vijnė nė vend me kohėn ha,hahaha

Murgesha
19-03-07, 23:39
Me intereson te dije se:

Ne cilin gisht te ciles dore duhet mbajtur Rrethi i Fejeses dhe ne cilin gisht te ciles dore Rrethi i Marteses ?


Pres mendimet dhe ndihmen e juaj.


.

More a ta paska marrė kush zemrėn e po don me u feju a??

Mirė tė paska thėnė Guri hiq mos mbaj unazė, hahahahaahaaaaaaaaa

Giovanni
20-03-07, 18:13
Ne hall qenke mor Astrit po vere ku te dush bre unazen.
A din si eshte kur je sapo i fejuar apo imartuar ke deshire me pas unazen po pas ca kohe ki me e qit ne gjep kur te dalesh nga shtepija e para se mu kthy ki me e vene prap ne gisht.

Sa per informim do ko se e kam bajt unazen e majsha ne doren e majt afer gishtit te vogel.


Tung tung E maje unazen

vjeshta
20-03-07, 20:10
Me intereson te dije se:

Ne cilin gisht te ciles dore duhet mbajtur Rrethi i Fejeses dhe ne cilin gisht te ciles dore Rrethi i Marteses ?


Pres mendimet dhe ndihmen e juaj.


.

O Simpati ,leri fjalet e Gurit e Murgeshes se kan hajgare kta ,vnoe ne zingjir te qafes se nuk te kap mesyshi .........redface .


Me sa me doket te mashkujt ,unaza e fejeses mbahet ne doren e majt ,ndersa e marteses ne doren e djatht ?

Guri i madh
20-03-07, 20:14
O Simpati ,leri fjalet e Gurit e Murgeshes se kan hajgare kta ,vnoe ne zingjir te qafes se nuk te kap mesyshi .........redface .


Me sa me doket te mashkujt ,unaza e fejeses mbahet ne doren e majt ,ndersa e marteses ne doren e djatht ?veq sa te kyqet ne forum artisti se kam me i than kur te largohet nga shpia as celularin me veti mos me e marr

vjeshta
20-03-07, 20:20
veq sa te kyqet ne forum artisti se kam me i than kur te largohet nga shpia as celularin me veti mos me e marr

Po nese don me ta pa hajrin hahhaaaaaaa .

Arkza
22-03-07, 17:33
Qka spo degjoj ketu !! paska lloj lloj zakone por me sa e dij un Unaza si ajo e fejeses dhe e Marteses Mbahet ne doren djathet

rafet llapjani
22-03-07, 22:08
Me intereson te dije se:

Ne cilin gisht te ciles dore duhet mbajtur Rrethi i Fejeses dhe ne cilin gisht te ciles dore Rrethi i Marteses ?


Pres mendimet dhe ndihmen e juaj.


.

Artist te dy rrethat jan ba ne koh te sotit njo e ne qoft se don me dit ku bahet te trego bali ne hun si tyneher Bikave qe ja ngjitshim qe mos me mujt me livrit tash qishtu po bahen rrethat ne hun dhe sun me livrit hiq ska kili mili haahhhahahahahahaahhaahhaahhahahahahhaahhahahahahh

Albanian eX|PerT
22-03-07, 22:35
Hahahahahahahaha, ah Rafet, ty te kam Bal e jo mahi hahahahahahahaha :biggrin:

lonaaa
30-03-07, 16:49
Puna u unzes qenka sqaruar sadopak e mua valla bash me intereson te dij se ne cilin krah duhet te rrij nusja perkrah dhėndrrit!
Hic nuk mundem me ditė ....

Dali!Keq!ch
16-11-11, 19:12
Si mbas hulumtimit ne google Shqiptare:
Unaza e fejesės apo martesės nuk ka bazė fetare Islame.
Kjo lloj unaze ėshtė traditė krishterė e futur nė mesin e myslimanėve pa vetėdije, prandaj unaza e tillė nuk LEJOHET tė mbahet nė asnjėrėn dorė.


Gjermanet dhe austriaket e mbajne:
Te fejeses ne te majt, te marteses ne te djatht, por edhe tek keto dy shtete ndryshon si mbas fejes te tyre , gjermanet jo krishtere e mbajne ne te djatht edhe te fejeses edhe te marteses.
Disa e mbajne ne te majt se pse thone se rrjedh nga zemra, disa ne te djathte se pse ne majt eshte ana e shejtanit.

Edhe pse unaza simbolizon dashurine un personalisht nuk mbaj unaze,
por e as zingjir, po as ore dore.
Eshte e pa mundur me mbajt unaze, zingjir, ore dore dhe te mbash trup te paster keto ju ndalohen edhe kuzhinjerve, apo mjekve te cilet bejn operacione.

emine
01-02-12, 17:30
a sban pa qto dyja,,,,,

Artisti
11-02-12, 10:48
veq sa te kyqet ne forum artisti se kam me i than kur te largohet nga shpia as celularin me veti mos me e marrJam ra nė hall more Guri :biggrin:

Kur po shkoj nė Kosovė ata burrat e Kosovės kur pi pyesin gratė e veta ku po shkon, po ju thojnė grave, si tė kesh nevojė pėr mua, mė gjen celulari:confused:.

Kur po vij nė Gjermani, kėtu po mbajnė rrethe e rrethe bile qysh ka thėnė Rafeti edhe nė Hund.

Ēka me bė unė, edhe dy vite bėhem Volljährig e duhet me mendue qysh me ja bė.

PO tash edhe pyetja tjetėr, a duhet mu martue edhe a preferoni ju martesen, po mendoj ju tė martuarit se pasha zotin boll shtirė:biggrin:.


18 vjet i bėjė edhe dy vjet, e si ti bėjė e kam njet me ja nis kėsaj pune.


.

LOJETARI
11-02-12, 13:20
Jam ra nė hall more Guri :biggrin:

Kur po shkoj nė Kosovė ata burrat e Kosovės kur pi pyesin gratė e veta ku po shkon, po ju thojnė grave, si tė kesh nevojė pėr mua, mė gjen celulari:confused:.

Kur po vij nė Gjermani, kėtu po mbajnė rrethe e rrethe bile qysh ka thėnė Rafeti edhe nė Hund.

Ēka me bė unė, edhe dy vite bėhem Volljährig e duhet me mendue qysh me ja bė.

PO tash edhe pyetja tjetėr, a duhet mu martue edhe a preferoni ju martesen, po mendoj ju tė martuarit se pasha zotin boll shtirė:biggrin:.


18 vjet i bėjė edhe dy vjet, e si ti bėjė e kam njet me ja nis kėsaj pune.


.

Artist , Njė plak gjatė kremtimit tė 50 vjetorit tė martesės sė tij pyetet : Cilat ishin vitet me te lumtura tė marteses ? A e din se si u pėrgjigj ? Jo ,thuaj ! Qe tė tregoj unė . Ato pesė vite tė internimit nė Rusi !

sherri
11-02-12, 14:03
Dy shoke shume te ngusht,bejne nje marrveshje! njeri te martohet,ndersa tjetri jo, dhe mas sa viteve ti tregojn njeri tjetrit drejt,per gjithcka rreth marteses,gjegjesisht jo-marteses!.kure vijn ne nje moshe plaken masshkurti. Takohen edhe tani duhen te rrefehen; ai qe ishte martu tha: une jam pendu qe u martova! edhe ky qe nuk ishte martu tha:Jam pendu qe nuk u martova!

e ti Artist si te duashe zgjidh:rolleyes:

e-uritura
11-02-12, 14:07
Altisti, e bėjmė njė marrėveshje?

Nėse ne tė dy nuk maltohemi para se t`i mbushim 35 vite, atėhelė maltohemi me njėli-tjetlin.

Artisti
11-02-12, 14:16
Dy shoke shume te ngusht,bejne nje marrveshje! njeri te martohet,ndersa tjetri jo, dhe mas sa viteve ti tregojn njeri tjetrit drejt,per gjithcka rreth marteses,gjegjesisht jo-marteses!.kure vijn ne nje moshe plaken masshkurti. Takohen edhe tani duhen te rrefehen; ai qe ishte martu tha: une jam pendu qe u martova! edhe ky qe nuk ishte martu tha:Jam pendu qe nuk u martova!

e ti Artist si te duashe zgjidh:rolleyes:


Pasha zotin tė lumtė pėr kėtė proverb popullore.


Mė pėlqeu.


.

Artisti
11-02-12, 14:17
Altisti, e bėjmė njė marrėveshje?

Nėse ne tė dy nuk maltohemi para se t`i mbushim 35 vite, atėhelė maltohemi me njėli-tjetlin.


e ulitula, ku me nėnshklue?


.

Artisti
11-02-12, 14:19
Artist , Njė plak gjatė kremtimit tė 50 vjetorit tė martesės sė tij pyetet : Cilat ishin vitet me te lumtura tė marteses ? A e din se si u pėrgjigj ? Jo ,thuaj ! Qe tė tregoj unė . Ato pesė vite tė internimit nė Rusi !


Hajt se po ja kthej njė replikė edhe pse jadore vjen tash e thotė ēka po shkruan me veten hahahahahahahhaa.

Lojėtar hhhhhhhahahahahha, Rusia kish pasė qėllue e madhe..

e-uritura
11-02-12, 14:51
e ulitula, ku me nėnshklue?


.


Te kmisa e Lojtalit!

Artisti
11-02-12, 16:07
Te kmisa e Lojtalit!Po deeee, ki qef ti me zyt un kmisen teme.


Tlegom tjetėlkun ku me nėnsklue..

emine
11-02-12, 17:05
Artist a pa martu je ti ?
Nese po nusen ta gjaje une,hiqu te untes se te ha me gjith pantolla te shkyme

e-uritura
11-02-12, 21:48
Po deeee, ki qef ti me zyt un kmisen teme.


Tlegom tjetėlkun ku me nėnsklue..


Atėherė, nėnshkruaje nė forum, tek Urimet dhe Pėrshendetjet, tek tema e-uritura, dhe DEAL! :wink:

Alima
11-02-12, 22:49
...

Ēfar teme horror !


.

SAGITARIUS
13-02-12, 13:06
oooo fejohuni,martohuni e pjellni sa te mundni :-))))99))))))))) se ka fillu me i ra nataliteti shqipeve .-))))

emine
13-02-12, 14:32
...

Ēfar teme horror !


.
mos u tut se ska dek kerkush se a martu

YanYan
13-02-12, 14:44
...

Ēfar teme horror !


.

Hahahah Alime!

Gjindja kan hall a me vu unazen te dora e majte a e djathte, ti thu teme horror :biggrin:

emine
13-02-12, 14:46
oooo fejohuni,martohuni e pjellni sa te mundni :-))))99))))))))) se ka fillu me i ra nataliteti shqipeve .-))))

ban more pa martu me ba fmije,a se ke dite hala se shqiptaret kan fmije jasht kurore,,,,pluse martohu per veti qka po na thu neve:biggrin:

SAGITARIUS
13-02-12, 14:56
Ooooo nuk po shihet askund ne horizont ajo Xhulieta ime se nuk ia kisha fale dakikun .-)))))

emine
13-02-12, 14:58
Ooooo nuk po shihet askund ne horizont ajo Xhulieta ime se nuk ia kisha fale dakikun .-)))))

xhulieta a martu qe 20 vjet be te ban eminia:biggrin:

SAGITARIUS
13-02-12, 15:14
Emine ,do te isha martuar moti :-)), por nuk jam prej atyre qe martohen vetem sa per tu numeruar si te martuar apo per ndonje interes personal,apo vetem qe "nusja " eshte e bukur,gjera keto qe jane shume te perhapura tek shqipetaret.
Mendoj qe njeriu duhet te jetoje jeten me nje njeri nga deshira,dashuria,gjerat e perbashketa,qellimet e perbashketa,niveli vetedijesor dhe ekonomik te jete pak a shume i ngjashem,...e shume faktore te tjere qe e bejne te veshtire gjetjen e "Xhulietes" :-))) qe te pershtatet, ne dite te sotit.
Mendoj qe nuk eshte zgjidhje ajo vetem te martohesh me dikend,pa e njohur fare njeri tjetrin,e pastaj pas nje kohe te shkurter te ndahesh siq po ndodhin ndarjet neper Diaspore apo ne KS(edhe atje ka filluar me te madhe)

emine
13-02-12, 15:16
Emine ,do te isha martuar moti :-)), por nuk jam prej atyre qe martohen vetem sa per tu numeruar si te martuar apo per ndonje interes personal,apo vetem qe "nusja " eshte e bukur,gjera keto qe jane shume te perhapura tek shqipetaret.
Mendoj qe njeriu duhet te jetoje jeten me nje njeri nga deshira,dashuria,gjerat e perbashketa,qellimet e perbashketa,niveli vetedijesor dhe ekonomik te jete pak a shume i ngjashem,...e shume faktore te tjere qe e bejne te veshtire gjetjen e "Xhulietes" :-))) qe te pershtatet, ne dite te sotit.
Mendoj qe nuk eshte zgjidhje ajo vetem te martohesh me dikend,pa e njohur fare njeri tjetrin,e pastaj pas nje kohe te shkurter te ndahesh siq po ndodhin ndarjet neper Diaspore apo ne KS(edhe atje ka filluar me te madhe)

E pajtohem me ket mendim tendin,po ne rend te pare duhet njeriu te jet gadi te martohet se me gjet edhe noj hyjnesh prap se prap del e keqe ,kure fillojne gjanat pernjemend,,,,,

Alima
13-02-12, 15:17
Emine ,do te isha martuar moti :-)), por nuk jam prej atyre qe martohen vetem sa per tu numeruar si te martuar apo per ndonje interes personal,apo vetem qe "nusja " eshte e bukur,gjera keto qe jane shume te perhapura tek shqipetaret.
Mendoj qe njeriu duhet te jetoje jeten me nje njeri nga deshira,dashuria,gjerat e perbashketa,qellimet e perbashketa,niveli vetedijesor dhe ekonomik te jete pak a shume i ngjashem,...e shume faktore te tjere qe e bejne te veshtire gjetjen e "Xhulietes" :-))) qe te pershtatet, ne dite te sotit.
Mendoj qe nuk eshte zgjidhje ajo vetem te martohesh me dikend,pa e njohur fare njeri tjetrin,e pastaj pas nje kohe te shkurter te ndahesh siq po ndodhin ndarjet neper Diaspore apo ne KS(edhe atje ka filluar me te madhe)


...


T'je met kalli vetum pra ... http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


Nga pervoja http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif
Alima !


.

Alima
13-02-12, 15:21
E pajtohem me ket mendim tendin,po ne rend te pare duhet njeriu te jet gadi te martohet se me gjet edhe noj hyjnesh prap se prap del e keqe ,kure fillojne gjanat pernjemend,,,,,
pershendes mendimin tende!

...

Lere se si ka ardh taksirati hala http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif.... se m'sa deka kun vend si len !

e di Nastradinit i vjen meleku i vdekjes ( metafore kjo , jo pernjemend ) ... edhe i thote Nastradin kur ndin se eshte semur dikush , shko ne vizit , nese me sheh mu te kembet e tij dije se ai se ka larg deken , ... pra , nese me sheh te koka , atij i kalon semundja dhe jeton ende ....

Hajt hajt , i del zani Nastradinit se i mrrim " ... kush po smuhet po e thrret se po ja qellon ... Nje dite i qele syt nastradini flejtun , edhe ēka me pa meleku i vdekjes te kembet e tij ..... shfaap shpejt rrutullohet ne te kunderten , apet meleku te kembet .... aiiii thot Nastradin sillu kah te dush se e pat http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


Edhe puna e fejes/martes nje biqim eshte , kur eshte shkru me u ba kush qe i del para s' ka , dhe anasjelltas se po pritoi me shkru !


.

emine
13-02-12, 15:28
...

Lere se si ka ardh taksirati hala http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif.... se m'sa deka kun vend si len !

e di Nastradinit i vjen meleku i vdekjes ( metafore kjo , jo pernjemend ) ... edhe i thote Nastradin kur ndin se eshte semur dikush , shko ne vizit , nese me sheh mu te kembet e tij dije se ai se ka larg deken , ... pra , nese me sheh te koka , atij i kalon semundja dhe jeton ende ....

Hajt hajt , i del zani Nastradinit se i mrrim " ... kush po smuhet po e thrret se po ja qellon ... Nje dite i qele syt nastradini flejtun , edhe ēka me pa meleku i vdekjes te kembet e tij ..... shfaap shpejt rrutullohet ne te kunderten , apet meleku te kembet .... aiiii thot Nastradin sillu kah te dush se e pat http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


Edhe puna e fejes/martes nje biqim eshte , kur eshte shkru me u ba kush qe i del para s' ka , dhe anasjelltas se po pritoi me shkru !


.

ja dekes sahi sun i ikish,vec marteses po,mos mujsh me ike tanaheret e shtyne per neser,masneser e dikure e len krejt hahhahahhah

SAGITARIUS
13-02-12, 15:30
Alime,me siguri ke te drejte ,nuk ka ardh ende ai "dakiku" .-))) se ku me dit kend kam me pas "taksirat" :-))) ama une fole nga kendveshtrimi im e jo nga i atij lart :-)))

SAGITARIUS
13-02-12, 15:32
Emine ,nuk e kam shtyer kurre po ja,nuk me eshte dhene rasti kurre ,deri me tani,te takoj ate qe me pershtatet,fatkeqesisht .-((( por jam optimist se do vie dita :-)))

SAGITARIUS
13-02-12, 15:34
Nese jo,atehere dikur npleqni duhet me ble edhe une nje zagar si kta zvicerranet edhe me qit per dite me kullot :-)))))

emine
13-02-12, 15:35
Emine ,nuk e kam shtyer kurre po ja,nuk me eshte dhene rasti kurre ,deri me tani,te takoj ate qe me pershtatet,fatkeqesisht .-((( por jam optimist se do vie dita :-)))ani bac veq ishalla ke nafaken e hajrit,se vje dita ke vakth deri me 60 vjet bolle:biggrin:

SAGITARIUS
13-02-12, 15:36
FLM,gjithashtu .-)))

Alima
13-02-12, 15:56
ja dekes sahi sun i ikish,vec marteses po,mos mujsh me ike tanaheret e shtyne per neser,masneser e dikure e len krejt hahhahahhah


...

Kur i vjen dakiku , nuk shtyhet ,joh !


.

Alima
13-02-12, 16:02
...

Qeni =haram ne shtepi dhe jasht saj ... perjashtim per roje !


Halli ?


.

Qika^Me^Kule
13-02-12, 16:20
Emine ,do te isha martuar moti :-)), por nuk jam prej atyre qe martohen vetem sa per tu numeruar si te martuar apo per ndonje interes personal,apo vetem qe "nusja " eshte e bukur,gjera keto qe jane shume te perhapura tek shqipetaret.
Mendoj qe njeriu duhet te jetoje jeten me nje njeri nga deshira,dashuria,gjerat e perbashketa,qellimet e perbashketa,niveli vetedijesor dhe ekonomik te jete pak a shume i ngjashem,...e shume faktore te tjere qe e bejne te veshtire gjetjen e "Xhulietes" :-))) qe te pershtatet, ne dite te sotit.
Mendoj qe nuk eshte zgjidhje ajo vetem te martohesh me dikend,pa e njohur fare njeri tjetrin,e pastaj pas nje kohe te shkurter te ndahesh siq po ndodhin ndarjet neper Diaspore apo ne KS(edhe atje ka filluar me te madhe)

Oooo ti qe s'po di i kujte ke...?:biggrin: ngojem mir amo mir... po t'tham , se tybe pase me mledhe goxha... se per me zgjedhe me cete hane jo kurre.... :tongue: ti po lypshe nuse me shum sene....... e tybe cfar vakti(kohe) ka ardhe , ti i knaqun e i dalldiste mujsh me e gjete me nje apo 2 a 3 sene :biggrin: ( se perndryshe koke mbete shpi t'babes sugjuk )

SAGITARIUS
13-02-12, 18:05
hahahah ,oj qika me kule, mire e ke se kohe e veshtire ka ardhur,si per femra ashtu edhe per meshkuj.shnosh more behet mire ne keto 2-300 vjetet e ardhshme .-))))

Artisti
15-02-12, 21:01
...


T'je met kalli vetum pra ... http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


Nga pervoja http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif
Alima !


.Pse spo kallxon qė e ke lshu, ke ik prej atij Talibanit hahahahahahhahaha.

S'mujte mo me bajt se veq fen nė kokė ahahahahahahhahahaaa.

Ta ka lėnė njė rremė ta ka lėnė .


.

Dardanesha
09-11-12, 15:52
Unaza-vule qe frenon tradhetine bashkeshortore !!!

Gjeja e pare qe femrat (te martuara dhe beqare) shohin tek nje mashkull
jane duart. Sigurisht, i vezhgojne nese jane te kuruara, gjatesine e
gishtave, por edhe nese gishti i unazes eshte i lire apo i zene.

Unaza e marteses ne duar frenon femrat beqare t’u afrohen meshkujve te
martuar, por shpesh ndodh qe keta te fundit te heqin unazen nga gishti e ta “flakin” ate ne xhep.

Meshkujt ndoshta jane me te prirur te tradhetojne bashkeshorten e tyre e
te “mashtrojne” femrat e tjera me fshehjen e unazes se marteses ne
xhep. Per te ndalur kete ka menduar agjencia e prodhimit te unazave
martesore TheCheeky.
Unaza e hedhur ne treg nga ajo, ne pjesen e
brendshme te saj ka te shkruajtur me koke pushte “Married” (i martuar).
Mjafton ta mbash unazen ne gisht per pak kohe dhe shkrimi “I martuar”
mbetet e ngjitur ne lekuren e gishtit dhe heqja e unazes e futja e saj
ne xhep “nuk pi me uje”.


2129

Artisti
09-11-12, 19:23
Aiiiiiiii, scheisseeee, zor me ngjit ni pflaster aty a hahahahahahaa


E kam vra pak gishtin.

Kallxom ti mue, a ėshtė mirė mu maltu a jo se mbeta kshtu si jam, eminja ma ka shti tuten.


.

Dardanesha
09-11-12, 22:59
Aiiiiiiii, scheisseeee, zor me ngjit ni pflaster aty a hahahahahahaa


E kam vra pak gishtin.

Kallxom ti mue, a ėshtė mirė mu maltu a jo se mbeta kshtu si jam, eminja ma ka shti tuten.


.

Artist, nese me pyete mua,

Pse krejte thojne ik bre mos u marto se sben a krejte martohen per veti, martesa e mire ska qmim...

Oqeani
09-11-12, 23:06
Eh moj unaze -


E kam "ilaēin" Dardaneshe : Kur e planifikoj me dale, e hjek nje jave me heret ;)

Dardanesha
09-11-12, 23:12
Eh moj unaze -


E kam "ilaēin" Dardaneshe : Kur e planifikoj me dale, e hjek nje jave me heret ;)


Shih ti jo ishalla, edhe qka ben me at pune qka fiton :rolleyes:...

Oqeani
09-11-12, 23:15
Shih ti jo ishalla, edhe qka ben me at pune qka fiton :rolleyes:...

Gishti merr formen normale ! - Fiton lirinė !