PDA

View Full Version : Ahtisari: Pavaresi te Mbikqyrur per Kosoven


Arb
17-03-07, 15:16
Ahtisari ka deklaruar se koncepti i tij pėr Kosovėn ėshtė njė pavarėsi e mbikėqyrur

Londėr, 16 mars Kryenegociatori pėr statusin e Kosovės Marti Ahtisari i ka deklaruar BBC sė se koncepti i tij pėr Kosovėn ėshtė njė pavarėsi e mbikėqyrur ndėrkombėtare.

Ai ka thėnė se Kosova do tė duhej tė ishte njė entitet mė praktik dhe tė pėrgjigjet pėr ēėshtjet e saja, por ka shtuar se shumica duhet tė paguajė ēmimin pėr ambiciet qė ka duke i trajtuar pakicat nė mėnyrė tė qytetėruar.

Kjo pavarėsi sipas tij do tė mbikėqyret nga bashkėsia ndėrkombėtare, ku Bashkimi Evropian do tė luajė njė rol tė rėndėsishėm. "Dhe kjo ėshtė e rėndėsishme, sepse tė dy vendet shpresojnė tė bėhen anėtarė tė Bashkimit Europian dhe unė shpresoj tė kenė sukses nė kėtė drejtim", ka thėnė Ahtisaari.

Mirėpo sipas tij, ēėshtja e pakicave dhe mbrojtja e tyre ėshtė shumė e rėndėsishme, dhe shumica nė Kosovė, ka thėnė Ahtisaari duhet t'i dėshmojė bashkėsisė ndėrkombėtare se mund t'i trajtojė tė gjitha pakicat, jo vetėm serbėt e Kosovės, nė mėnyrė tė qytetėruar.

Ahtisari ka shfaqur shpresėn e tij qė nė Kėshillin e Sigurimit tė kuptohet se humbja e kohės nuk ndihmon askėnd, dhe se ajo veēse i komplikon edhe mė shumė gjėrat. Vonesa na merr kohėn e nevojshme pėr zhvillimin siē duhet tė Kosovės, ka thėnė nė njė intervistė pėr BBC nė i dėrguari i posaēėm i OKB sė pėr statusin e Kosovės, Marti Ahtisari.

QIK-u

Arb
17-03-07, 15:18
Sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB sė iu dorėzuan dokumentet e Ahtisari pėr statusin e Kosovės

Nju Jork, 16 mars Sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB sė, Ban Ki Mun iu dorėzuan dokumentet e Marti Ahtisari pėr statusin e Kosovės. Kėtė lajm e konfirmoi zėdhėnėsi Brenden Varma.

"Unė mund tė konfirmoj se zėvendėsi i z. Ahtisari, Albert Rohan ėshtė takuar me Sekretarin e Pėrgjithshėm, Ban Ki Mun dhe i dha raportin e z. Ahtisari pėr statusin e Kosovės dhe po ashtu edhe propozimin pėr zgjidhjen e statusit", ka thėnė Varma.

Ai ka shtuar se para muajit prill ose gjatė muajit prill mendohet se kėto domkumente do tė diskutohen nė Kėshillin e Sigurimit. Mirėpo burime tė tjera bėjnė tė ditur se plani i Ahtisarit nė Kėshillin e Sigruimit do tė diskutohet mė 26 mars.

QIK-u

Arb
20-03-07, 14:55
"Lė Mond": Ahtisari ka propozuar pavarėsi pėr Kosovėn

Paris, 20 mars - I dėrguari i KB pėr statusin e Kosovės Martti Ahtisaari, nė raportin e tij konfidencial ka propozuar pavarėsi pėr Kosovėn, njofton gazeta "Lė Mond" (Le Monde) e Parisit, duke bėrė publike pjesė nga raporti. "Pavarėsia nėn mbikqyrjen ndėrkombėtare ėshtė opsioni i vetėm i zbatueshėm" pėr Kosovėn, i ka thėnė Ahtisaari sekretarit tė pėrgjithshėm tė KB, Ban Ki Moon.

Sipas kėsaj gazete franceze, Ahtisaari ka shkruar se "mbajtja e administratės ndėrkombetare nuk ėshtė e pėrshtatshme" pėr Kosovėn, por edhe "riintegrimi nė Serbi nuk ėshtė opsion.

"Ka ardhur koha tė pėrcaktohet statusi i Kosovės", ka thėnė Ahtisaari. "Pavarėsia ofron garancat e vetme kunder rrezikut" tė jostabilitetit, ka thėnė ai.

"Ajo gjithashtu ėshtė shansi i vetėm pėr njė partneritet tė qėndrueshėm me Serbinė", ka thėnė ai. "Lė Mond" shkruan se sipas planit tė Ahtisaarit, Kosova do tė ketė kushtetutėn e saj, por "pėr fazėn fillestare do tė jetė nėn mbikqyrjen e "personelit civil tė emėruar nga Bashkimi Evropian".

Arb
21-03-07, 15:13
"U.Post": Ahtisari ka pėrgatitur skenėn pėr njė konfrontim diplomatik midis Rusisė dhe Perėndimit pėr Kosovėn

Uashington, 21 mars - Me propozimin e tij qė Kosovės t'i jipet njė pavarėsi e mbikėqyrur, Marti Ahtisari e ka pėrgatitur skenėn pėr njė konfrontim diplomatik midis Rusisė dhe Perėndimit mbi tė ardhmen e Kosovės.

"Ahtisari ka arritur nė pėrfundimin se negociatat midis udhėheqėsve tė Kosovės dhe tė Serbisė nuk do tė mund tė prodhonin kurrė njė zgjidhje dhe se Kosova nuk mund tė vazhdojė mė nėn pushtetin e Kombeve tė Bashkuara apo atė tė Serbisė", shkruan gazeta "Uashington post".

Gazeta citon njė letėr qė Ahtisari i ka dėrguar sekretarit tė pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki Mun, nė tė cilėn thuhet se "pavarėsia ėshtė opsioni i vetėm pėr njė Kosovė me stabilitet politik dhe qėndrueshmėri ekonomike".

Gjithashtu Ahtisari ka thėnė se tranzicioni formal i pushtetit do tė jetė i kushtėzuar nga gatishmėria e udhėheqėsve kosovarė qė tė zbatojnė reformat, pėrfshirė edhe mbrojtjen e pakicės serbe. Gazeta nė fjalė pohon se "liderėt evropianė janė tė shqetėsuar se vendimi i Rusisė pėr tė bllokuar lėvizjen e pavarėsinė e Kosovės do tė mund tė nxisė njė pėrshkallėzim dhune dhe rrjedhimisht edhe valė tė refugjatėsh nė Evropėn Perėndimore".

"Uashington post" shkruan se diplomatėt amerikanė dhe ata evropianė megjithatė besojnė se plani i Ahtisarit paraqet bazėn e vetme tė qėndrueshme pėr tė zgjidhur ēėshtjen e Kosovės, por, sipas gazetės nė fjalė, ata mbeten tė ndarė mbi mėnyrėn se si duhet reaguar nė rast tė vetos sė Rusisė.

Disa vende janė tė gatshme ta njohin individualisht pavarėsinė e Kosovės, por ka edhe vende qė insistojnė nė domosdoshmėrinė e njė rezolute tė Kombeve tė Bashkuara.

Arb
21-03-07, 15:14
Ahtisari mė 26 mars do ta prezantojė planin pėr Kosovėn

Nju Jork, 21 mars - Siē njoftohet nga Kombet e Bashkuara, Marti Ahtisari mė 26 mars do ta prezantojė planin e tij pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės, kurse pesė ditė mė vonė do tė disktojė edhe Grupi i Kontaktit, ndėrkaq mbledhja e Kėshillit tė Sigurimit pėr statusin e Kosovės ėshtė caktuar mė 3 prill.

Ambasadori gjerman nė OKB Tomas Matushek ka deklaruar se pastaj do tė pasojnė negociata tė komplikuara qė mund tė zgjasin njė kohė. Diplomati gjerman ka shtuar se ndėrkombėtarėt do tė pėrpiqen tė bindin Rusinė nė qėndrimin se "opsioni i Ahtisareit nuk ėshtė mė i miri, por i vetmi" pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės.

Duke folur pėr qėndrimin gjerman, ai ka thėnė se ai ėshtė i qartė. "Ne mbėshtesim fuqishėm dokumentin e Ahtisarit dhe pėrpiqemi tė ruajmė unitetin e Bashkimit Evropian pėr kėtė ēėshtje", ka thėnė ambasadori gjerman.

Arb
21-03-07, 15:17
Pavarėsia nėn mbikėqyrje ndėrkombėtare ėshtė zgjidhja e vetme pėr Kosovėn, thotė Ahtisari

Nju Jork, 21 mars Marti Ahtisari nė raportin e tij pėrfundimtar dorėzuar Kėshillit tė Sigurimit pohon se "pavarėsia nėn mbikėqyrje ndėrkombėtare ėshtė zgjidhja e vetme e pėrhershme pėr Kosovėn" dhe se "vazhdimi i njė administrimi ndėrkombėtar nė Kosovė nuk ėshtė i durueshėm".

Sipas RFI, Ahtisari thotė se riintegrimi i Kosovės nė gjirin e Serbisė nuk ėshtė njė zgjidhje tjetėr. Ahtisari ėshtė nė favor tė njė Kosove tė pavarur nė gjirion e sė cilės minoriteti serb do tė ketė njė autonomi tė gjerė.

Por, Marti Ahtisari mendon se Kosova ka aftėsi tė kufizuara tė mbrojė e vetme minoritetin dhe se mbikėqyrja ndėrkombėtare ėshtė e rėndėsishme sidomos pėr serbėt e Kosovės.

Ahtisari sugjeron qė Kosova nė fillim tė vendoset nėn mbiklėqyrjen e personave civilė ndėrkombėtarė nga Bashkimi Evropian dhe tė ketė njė prani ushtarake tė NATO s.

"Pushtetet e tyre do tė jenė tė rėndėsishme tė pėrqėndruara nė sektorėt kyē. Koha ka ardhur tė zgjidhet statusi i Kosovės", ka thėnė Ahtisari, i cili ka frikė se statuskuoja vė nė nė rrezik paqen dhe stabilitetin nė Kosovė.

Ndėrkaq nė njė intervistė dhėnė BBC sė, Marti Ahtisari ka thėnė se pėr Kosovėn ka propozuar mbikėqyrje ndėrkombėtare.

Ai ka nėnvizuar se Kosova do tė duhej tė jetė njė etnitet mė prakik dhe tė pėrgjigjet dhe tė pėrgjigjet pėr ēėshtjet e saj, por ka shtuar se shumica duhet tė paguajė ēmimin pėr ambiciet qė ka, duke i trajtuar pakicat nė mėnyrė tė qytetėruar.

Ahtisari thotė se qė nga fillimi i negociatave e ka pasur tė qartė se nuk ka ezkzistuar ndonjėherė momenti pėr t'i ulur bashkė tė dyja palėt.

"Lidershipi politik nė Beograd ka mbajtur njė qėndrim tė qartė. Gjatė gjithė kohės qė ushtroj kėtė detyrė, unė asnjėherė nuk e kam dėgjuar kryeministrin e Serbisė tė kritikojė gabimet qė u bėnė nė vitet 90 tė, apo tė kritikojė zotin Millosheviq. Unė do tė kisha pritur qė ta bėnin njė gjė tė tillė, sepse ndoshta kėshtu edhe gjendja mund tė ishte analizuar nė njė mėnyrė tjetėr".

Duke komentuar pohimet se propozimi i tij ėshtė pritur thuajse njėlloj si nė Prishtinė dhe Beograd dhe se palėt thonė qė propozimi do tė thotė pavarėsi pėr Kosovėn, Ahtisari tha se "interpretimi ka qenė thuajse i njėjtė nga tė dyja palėt", sepse kishte premtuar tė jetė mė i qartė pėr ēėshtjen e statusit dhe tė justifikojė propozimin e vet.

Ahtisari refuzoi tė japė hollėsi pėr raportin, por theksoi se koncepti i tij ėshtė qė "Kosova do tė jetė njė entitet mė efikas, mė praktik, do tė pėrgjigjet pėr ēėshtjet e veta dhe kjo pavarėsi do tė mbikėqyret".

Arb
23-03-07, 14:34
Ahtisari: Opsioni i vetėm i qėndrueshėm pėr Kosovėn ėshtė pavarėsia

Prishtinė, 23 mars - "Bazuar nė njė vlerėsim tė kujdesshėm tė historisė sė re tė Kosovės, realitetit nė Kosovėn e sotme dhe duke marrė parasysh bisedimet me palėt kam ardhur nė pėrfundimin se opsioni i vetėm i qėndrueshėm pėr Kosovėn ėshtė pavarėsia, e cila do duhet tė mbikqyret pėr njė periudhė tė parė nga bashkėsia ndėrkombėtare".

Kėshtu shkruan kryendėrmjetėsi Marti Ahtisari nė materialin prej tre faqesh qė shoqėron propozimin qė i ėshtė dorėzuar kreut tė Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki Moon.

"Riintegrimi i Kosovės nė Serbi nuk ėshtė opsion i mundshėm dhe nuk mund tė vazhdojmė me administrimin ndėrkombėtar", nėnvizon Ahtisari nė propozimin e tij, pjesė tė tė cilit i publikon agjencia e lajmeve AP.

Arb
23-03-07, 14:50
"100 pėr qind" mbėshtetje pėr dokumentin e Ahtisaarit

Nju-Jork, 20 mars – “Plani i Martti Ahtisaarit ėshtė jo vetėm mė i miri, por ėshtė i vetmi i mundshėm”, tha dje nė njė konferencė pėr shtyp nė Nju-Jork, ambasadori i Gjermanisė nė KB, Thomas Matussek.

Nė konferencėn e mbajtur nė Klubin e Korrespondentėve, ambasadori gjerman paraqiti pikėpamjet e vendit tė tij edhe pėr reformėn nė KS, si dhe foli pėr vatrat e ndryshme tė krizave nė botė.

Pėr dokumentin e Ahtisaarit, ambasadori Matussek u pėrgjigj se Gjermania e mbėshtet "100 pėr qind". Ai tha se edhe vendet e BE-sė, kryesuese e sė cilės deri nė fund tė qershorit ėshtė Gjermania, janė unike nė mbėshtetje tė planit.

Ai e quajti dokumentin pėr Kosovėn, si njė kompromis. Theksoi se pala serbe nuk ka dhėnė asnjė motiv se ka dashur tė negociojė. "Si mund tė thuhet dua mė shumė kohė ose negociata tė reja kur ata e kanė vėnė Kosovėn nė preambulėn e kushtetutės sė tyre?", tha ambasadori Matussek.

Ai tha gjithashtu se dokumenti nė 85 pėr qind tė pėrmbajtjes sė tij nė mėnyrė tė shteruar fliste pėr tė drejtat e serbėve dhe nė vetėm 15 pėr qind pėr shqiptarėt.

I pyetur nėse Gjermania e mbėshtet pavarėsinė e Kosovės, ambasadori Matussek tha se “do tė ishte mirė qė Kosova tė gėzojė sovranitet, qoftė edhe tė kufizuar me mbikėqyrje ndėrkombėtare. Vendi im, Gjermania, ka pasur pėr 50 vjet pas Luftės sė Dytė Botėrore njė sovranitet tė kufizuar".

Iliria Post

SoKoLi-i-Maleve
26-03-07, 18:48
http://news.google.com/news/url?sa=t&ct=us/7-0&fp=4608c7d4e895129f&ei=-gMIRszyHYLoowKipZTUAg&url=http%3A//www.reuters.com/article/worldNews/idUSN2641228520070326&cid=1114794043

Arb
04-04-07, 05:09
Plani i Ahtisarit sot do t'i paraqitet Kėshillit tė Sigurimit

Nju Jork, 3 prill - Plani i tė dėrguarit tė posaēėm pėr Kosovėn, Marti Ahtisaari, sot do t'i paraqitet pėr herė tė parė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB sė. Ahtisari pritet qė t'u pėrgjigjet edhe pyetjeve tė anėtarėve tė KS rreth planit tė tij.

Gjithashtu pritet qė Kėshilli i Sigurimit tė votojė muajin e ardhshėm pėr planin, i cili propozon pavarėsinė e Kosovės nėn mbikqyrjen e komunitetit ndėrkombėtar. Rusia, qė ka tė drejtėn e vetos, ka kėrkuar mė shumė kohė pėr ta shqyrtuar planin dhe pėr negociata.

Siē njofton BBC nga selia e KB-sė, Sekretari i Pėrgjithshėm i OKB sė, Ban Ki Mun ka deklaruar se e mbėshtet plotėsisht planin e Ahtisarit. Kėrkesa e Rusisė qė ka tė drejtėn e vetos pėr shtyrjen e procesit, ka shkaktuar frikė nė mesin e disa diplomatėve, qė druhen se vonesat mund tė ēojnė nė trazira tė reja nė rajon.

QIK-u

Arb
04-04-07, 09:23
Zėrat pėrtej dyerve tė mbyllura

http://iliriapost.net/img/x1.jpg
Nju Jork, 3 prill – Deri nė orėt e vona tė natės, sipas kohės sonė lokale, ka vazhduar seanca me dyer tė mbyllura tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė. Para anėtarėve tė kėtij Kėshilli, i dėrguari i posaēėm i OKB-sė pėr statusin e Kosovės, Martti Ahtisaari, mbrojti para anėtarėve tė KS-sė planin e tij pėr pavarėsinė e mbikėqyrur tė Kosovės.

Nė takimin, siē quhej, konsultativ, jo formal, mori pjesė edhe presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu, shefi i UNMIK-ut, Joakim Ryker dhe kryeministri i Serbisė, Vojisllav Koshtunica.

Siē u bė e ditur, pas njė debati tė gjatė dhe tė ashpėr, edhe pse ėshtė pritur shumė, presidentit Fatmir Sejdiu nuk iu dha fjala dhe nė vend tė tij, ashtu siē kishtė kėrkuar kryeministri Koshtunica, foli kryeadministratori Joakim Ryker, ndėrkohė qė nga pala serbe, foli dhe kryeministri serb.

Ndėr ēėshtjet mė tė nxehta nė kėtė seancė, ka qenė diskutimi rreth kėrkesės sė Rusisė pėr dėrgimin e njė delegacioni informues nė Kosovė, siē thuhet, pėr tė parė situatėn nė Kosovė, kėrkesė kjo qė qėllim mė vete ka zvarritjen sa mė tė gjatė tė zgjidhjes sė statusit tė Kosovės dhe tė nxjerrjes sė njė rezolute tė re pėr Kosovėn sipas propozimit dhe dokumentit tė z. Ahtisaarit, tė cilin tashmė e ka nė duar tė veta Kėshilli i Sigurimit.

Njė gjė tė tillė, e ka konfirmuar edhe ambasadori frėng, De la Sabunje pėr ēka tha se “kjo ėshtė njė iniciativė qė nuk do tė zgjas shumė” dhe, sipas tij, “bėhet fjalė pėr disa ditė”.

Ryker flet nė vend tė Sejdiut

Pas disa orė bisedimesh dhe konsultimesh, ambasadorėt kanė vendosur, nė bazė tė kėrkesės kategorike tė Koshtunicės, qė presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu tė mos flasė pėrpara vendeve anėtare tė KS-sė, por nė vendin e tij pėr Kosovėn tė flasė kryeadministratori, Joakim Ryker. Ky i fundit arriti nė Nju Jork pėr kėtė ēėshtje.

Ndėrsa pėr Serbinė, ashtu siē dihej, foli kryeministri Koshtunica. Shefi i qeverisė serbe ka folur menjėherė pas shpjegimeve tė Martti Ahtisaarit pėr planin e statusit. Ajo e cila nuk lejoi qė presidenti Sejdiu tė flet zyrtarisht edhe nė sallėn e KS-sė, ishte Rusia, kjo pasi, siē tha ambasadori rus, Vitali Ēurkin “pėr tė mos vendosur pėrfaqėsuesin e njė shteti pranė atij tė njė province”.

Mustafaj: Me rėndėsi ėshtė qė Ban Ki Moon mbėshtet pavarėsinė
Tė hėnėn, nė Nju Jork ka qėndruar edhe ministri i Jashtėm shqiptar, Besnik Mustafaj, i cili ka pasur takim me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė OKB-sė, Ban Ki Moon. Mustafaj vlerėsoi se ėshtė shumė e rėndėsishme qe Moon mbėshtet rekomandimet e presidentit Ahtisaari, pasi kjo tregon qė ai mbėshtet pavarėsinė e mbikėqyrur tė Kosovės, e cila ėshtė e shprehur nė atė propozim.

“Ju e dini se nė rekomandimet e tij thuhet se njė pavarėsi e mbikėqyrur ėshtė opsioni mė i qėndrueshėm pėr tė ardhmen e Kosovės. Pėr mua kjo ka shume rėndėsi sepse faktori kryesor ndėrkombėtar, siē ėshtė Sekretari i Pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara mbėshtet pavarėsinė e Kosovės”, tha Ministri i Jashtėm shqiptar, Besnik Mustafaj.

Seanca e sė hėnės ka nisur debatin rreth planit tė Ahtisaarit pėr pavarėsinė e mbikėqyrur tė Kosovės.

Gjithashtu, nga kjo seancė, pritet qė tė sqarohet kėrkesa e Rusisė pėr ta dėrguar njė delegacion nė Kosovė dhe Serbi, i cili do ta vlerėsojė situatėn.
Seanca e 3 prillit nė KS tė OKB-sė, konsiderohet ndėr ngjarjet mė tė rėndėsishmet pėr Kosovėn, qysh nga pėrfundimi i luftės nė vitin 1999, pasi pikėrisht me kėtė datė, nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė filloi diskutimi rreth pavarėsisė sė Kosovės.

Besnik RAMADANAJ, IliriaPost

Arb
04-04-07, 09:26
Beteja pėr Kosovėn

Askush asnjėherė nuk ka pritur se zgjidhja e problemit tė Kosovės do tė jetė e lehtė. Diplomatėt evropianė dhe ata amerikanė, tani janė duke e zbuluar se, gjetja e zgjidhjes, nė fakt, do tė jetė shumė mė e vėshtirė se qė ėshtė pritur fillimisht.

Tė martėn, pėr herė tė parė, Kėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara, do tė diskutojė planin pėr pavarėsinė e Kosovės dhe sesioni nuk pritet tė jetė i lehtė. Pėr shumė diplomatė evropianė, amerikanė dhe tė tjerė qė merren me ēėshtjen e Kosovės, plani i zotit Ahtisaari tingėllon i logjikshėm, kjo pėr faktin se, pavarėsia e Kosovės ėshtė e pashmangshme dhe ėshtė mė e preferueshme qė, procesi i pavarėsimit, tė mbikėqyret se sa tė lejohet lindja e njė shteti tė ri nė mėnyrė tė pakontrolluar, kaotike dhe mbase edhe tė dhunshme.

Por, nėse ėshtė e qartė se Rusia, e cila thotė se e kundėrshton planin, do ta kundėrshtojė atė edhe nė Kėshillin e Sigurimit, atėherė diplomatėt parashikojnė se Kosova do ta shpallė pavarėsinė e saj nė mėnyrė tė njėanshme, se plani i Ahtisaarit do tė pėrfundojė nė njė kovė mbeturinash, se dhuna do tė rikthehet dhe do tė zhvillohet njė situatė kaotike tek vendet qė do ta njohin dhe ato qė do ta kundėrshtojnė kėtė pavarėsi.

Meqė ky skenar ėshtė i qartė pėr shumė diplomatė, ata kanė shpresuar se Rusia do tė heqė dorė nga qėndrimi i saj pėr tė arritur pėrfitime tė tjera kudo nė botė, por diplomatėt rusė nuk kanė dhėnė shenja tė tėrheqjes.

Njė burim i lartė diplomatik ka thėnė se takimin e nesėrm tė Kėshillit tė Sigurimit do tė mund ta pasojnė disa zhvillime. Sipas kėtij burimi, ka shumė gjasė qė Shtetet e Bashkuara tė hapin bisedime tė fshehta bilaterale me Rusinė, pėr tė kuptuar se cili ėshtė ēmimi qė Moska ka vėnė pėr ta pranuar ose tė paktėn pėr tė mos e kundėrshtuar planin e zotit Ahtisaari.

Nė mungesė tė marrėveshjes dhe shpalljes eventuale tė njėanshme tė pavarėsisė sė Kosovės, fillon edhe njė betejė e re diplomatike.

Zoti Ahtisaari, Britania e Madhe dhe vendet tjera tė fuqishme tė Bashkimit Evropian, duan tė sigurojnė njė unitet tė bllokut evropian nė mbėshtetje tė planit, por nėse kjo nuk arrihet, do tė jetė ė vėshtirė pėr vendet, sikur qė ėshtė Britania e Madhe, qė ta njohė pavarėsinė e Kosovės, nėse vendet tjera e kundėrshtojnė.

Shtetet e Bashkuara ndėrkaq, edhe pse mė herėt ėshtė thėnė se do tė mund ta njohin shpalljen e njėanshme tė pavarėsisė, ato ende nuk e kanė njė strategji tė formuluar mbi kėtė ēėshtje, dhe mbase do tė preferonin qė mos ta bėjnė njė gjė tė kėtillė tė vetėm.

Sesioni i nesėrm i Kėshillit tė Sigurimit, shėnon fillimin e njė periudhe tė re nė betejėn diplomatike pėr Kosovėn, por aksioni i vėrtetė do tė zhvillohet nė prapaskenė. Dhe nėse kėto pėrpjekje dėshtojnė, skenari i makthit mund tė bėhet realitet, serbėt mund tė spastrohen etnikisht nė Kosovė dhe tė largohen prej andej, ndėrkaq veriu mund tė shkėputet nė tėrėsi nga ky shtet i ri.

Tim Judah, Iliria Post

Arb
04-04-07, 12:10
Mustafaj dhe Ahtisari vlerėsuan se zgjatja apo vonesat nė pėrcaktimin e statusit nuk janė produktive

Nju Jork, 4 prill - Ministri i Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė, Besnik Mustafaj nė njė takim tė veēantė me tė Dėrguarin Special tė Kombeve tė Bashkuara pėr Kosovėn, ka shprehur falenderimet dhe vlerėsimet pėr rolin dhe kontributin e shquar tė Kryenegociatorit Marti Ahtisari, pėr raportin dhe rekomandimet e tij realiste e tė balancuara dhe opsionin e paraqitur prej tij pėr pavarėsi tė mbikqyrur si zgjidhja e vetme qė stabilizon Kosovėn dhe rajonin.

Mustafaj ka siguruar Ahtisaarin pėr vazhdimin e mbėshtetjes sė Qeverisė shqiptare ndaj misionit tė tij. Lidhur me dėrgimin e njė misioni tė KS sė nė Kosovė, Ministri i Jashtėm shqiptar, ka theksuar se, "ky mision nuk duhet tė jetė faktmbledhės, nuk duhet tė mėnjanojė UNMIK un dhe as tė dublojė raportin e Ambasadorit Kai Aide".

Tė dy bashkėbiseduesit kanė ndarė tė njėjtin mendim se negociatat ndėrmjet tė dy palėve e kanė shteruar potencialin e tyre ndaj dhe zgjatja e mėtejshme apo vonesat nė pėrcaktimin e statusit pėrfundimtar tė Kosovės, nuk do tė jenė produktive.

Gjithashtu Mustafaj ka takuar edhe pėrfaqėsuesin e pėrhershėm nė OKB, si dhe pėrfaqėsuesin e parė tė Rusisė, tė Italisė, Indonezisė e tjerė, duke i dhėnė fund serisė sė takimeve tė shumta gjatė qėndrimit tė tij nė Nju Jork.

QIK-u

Arb
04-04-07, 12:11
Rusia, Sllovakia dhe Rumania nuk janė kundėr pavarėsisė sė Kosovės, por kundėr imponimeve

Prishtinė, 4 prill Rusia, Sllovakia dhe Rumania nuk janė kundėr pavarėsisė sė Kosovės. "Ne jemi kundėr imponimeve qė po bėhen nga Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuarat tė Amerikės pėr tė pranuar kėrkesat qė e favorizojnė njerėn palė, nė kėtė rast atė tė shqiptarėve tė Kosovės", ka thėnė Andrej Drenov, shefi i Zyrės ruse nė Prishtinė. Ai bėri kėto komente nė njė prononcim pėr Radio Kosovėn.

Arb
04-04-07, 12:19
SHBA, Britania dhe Franca mbėshtetėn planin e Ahtisarit nė Kėshillin e Sigurimit

Nju Jork, 4 prill - Kėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara mbrėmė ėshtė takuar me dyer tė mbyllura pėr tė dėgjuar tė dėrguarin special pėr Kosovėn Marti Ahtisari duke shpalosur planin e tij i cili pritet t'i japė Kosovės njė pavarėsi tė mbikėqyrur.

Pas sesionit, Ahtisari tha se propozimi i tij ėshtė diskutuar nė mėnyrė tė drejtė. Gjithashtu ai tha se ishte i lumtur me qėndrime shumė tė pėrgjegjshme tė anėtarėve tė Kėshillit tė Sigurimit si dhe me disa shqetėsime qė janė shqetėsime legitime.

Nė takimin e Kėshillit tė Sigurimit nė emėr tė Beogradit foli Kryeministri serb Vojisllav Koshtunica, ndėrsa nė emėr tė Prishtinės, nė vend tė Presidentit Sejdiu, foli kreadministratori i UNMIK ut, Joakim Ryker. http://www.kosova.com/media/121251-parry_01.jpg

Ambasadori britanik Emir Xhons Peri, theksoi se gajtė debatit janė shtruar ēėshtje tė mira dhe tė arsyeshme, duke mohuar pohimet se plani i Ahtisarit ėshtė hedhur poshtė. "Ēdo paralajmėrim se propozimi ėshtė hedhur poshtė apo se po kėrkohet njė negociator i ri, absolutisht ėshtė i gabuar". Diplomati britanik tha se ditėve tė ardhshme KS do tė shprehet pėr propozimin rus qė nė Kosovė tė dėrgohet njė mision faktmbledhės.

Pėrfaqėsueis amerikan Alehandro Volf theksoi se Ahtisari mund tė llogarisė nė mbėshtetjen e SHBA-ve. "Siē dihet, ne mbėshtesim planin e Marti Ahtisarit si dhe propozimin e tij, i cili ka hasur nė miratim edhe tė Sekretarit tė Pėrgjthshėm tė KB dhe me tė cilin kėrkohet pavarėsi e mbikqyrur. Konsiderojmė se kjo ėshtė rruga e drejtė qė duhet ndjekur".

Ambasadori i Francės, Zhan Mark dė Lazablie tha se propozimi Ahtisarit ėshtė ndoshta mė i miri qė mund tė ishte bėrė pėr stabilitetin e rajonit. "Jam i bindur se mė nė fund tė gjithė do tė shprehen dakord, duke pėrfshirė Rusinė. Brenda Kėshillit tė Sigurimit ka njė gatishmėri pėr ta kuptuar mirė situatėn dhe ka gjithashtu njė preokupim pėr tė punuar nė favor tė stabilitetit. Sepse bėhet fjalė pėr stabilitetin e Evropės dhe ky ėshtė pėrfundimi i procesit tė shpėrbėrjes sė ish-Jugosllavisė. http://www.kosova.com/media/128604-guehenno.jpgEshtė njė situatė shumė e veēantė qė nuk mund tė merret si precedent".

Rusia ka propozuar dėrgimin e njė misioni tė Kėshillit tė Sigurimit nė Prishtinė dhe nė Beograd pėr tė vlerėsuar gjendjen.

Zėdhėnėsi i Departamentit amerikan tė Shtetit Shon Mekkormak tha tė martėn se propozimi po shqyrtohet me seriozitet. "Ky ėshtė njė propozim i paraqitur nga pala ruse dhe duket se pėr ta ėshtė i rendėsishėm. Pra, nė kėtė kuadėr, propozimi po shihet me seriozitet, se si tė realizohet kjo dėshirė e tyre pėr njė mision fakt mbledhės, ēfarė mandate do tė kishte njė mission i tillė dhe ēfarė afatesh kohore do tė kishte ai?"

Mes diplomatėve nė Kėshillin e Sigurimit ka pėrgjithėsisht konsensus pėr njė mision tė tillė por dallimet janė tek karakteri qė do tė kishte ai. Ambasadori Dė Lazablie tha se ky duhet tė jetė njė mision informativ, i cili t'u shėrbejė anėtarėve tė Kėshillit tė informohen mė mirė dhe tė jetė i shkurtėr nė kohė.

Nė komentet e bėra para se tė fillonte mbledhja me dyer tė mbyllura e Kėshillit tė Sigurimit, ambasadori i Rusisė Vitali Ēurkin tha se tani ėshtė koha tė reflektojmė se ku kemi arritur dhe se si do tė reagojnė palėt ndaj planit Ahtisari.

"Pėr mendimin tonė ėshtė shumė e rėndėsishme tė bėhet ēdo gjė qė ka nė dorė tė bėjė Kėshilli i Sigurimit pėr tė garantuar se mė nė fund, tė dyja palėt do tė bien dakord me zgjidhjen".

Presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu, tha se synimi i Kosovės ėshtė qė tė sigurojė pranimin e propozimit tė zotit Ahtisari sa mė shpejt. "Pėr ne ėshtė tepėr e rėndėsishme sa i pėrket kėtij procesi pėr tė ecur para sa mė shpejt dhe me sa mė me efikasitet. Duhet tė them se kemi patur 14 15 muaj negociata dhe diskutime intensive dhe i kemi shterruar tė gjitha mundėsitė e njė marrėveshjeje pėrmes negociatash. Kosovarėt po presin dhe kanė tė drejtėn tė kenė njė prespektivė tė qartė. Kėshtu qė, ēdo vonesė, ēdo shtyerje e procesit do tė jetė krejtėsisht anti produktive".

Kryeministri serb Koshtunica tha pas takimit se gjoja Kėshilli i Sigurimit "ka hedhur poshtė planin e Ahtusarit", i cili kėtė pohim e arsyetuar me faktin se nuk ka pasur duatrokitje tė anėtarėve tė Kėshillit tė Sigurimit dhe se plani nuk ėshtė pėrshėndeur nga tė gjithė anėtarėt e KS, citon "Zėri i Amerikės" nė serbisht tė ketė thėnė Koshtunica. Ai kėrkoi qė Kombet e Bashkuara tė zevėndėsojnė Ahtisarin dhe tė rifillojnė negociatat pėr Kosovėn. Disa vende anėtare tė Kėshillit tė Sigurimit po kėrkojnė qė tė merret vendim deri nga fundi i muajit, duke druajtur se vonesat mund tė ēojnė nė tensione tė tjera e dhunė nė rajon.

QIK-u

Arb
04-04-07, 14:59
Rohan shpreson qė nė KS do tė miratohet propozimi i Ahtisarit

Podgoricė, 4 prill - "Qeveria malazeze ka pasur njė qėndrim tė pėrgjegjshėm rreth ēėshtjes sė Kosovės. Mali i Zi ėshtė fqinjė i edhe i Serbisė dhe Kosovės dhe kjo ėshtė njė pėrbėrje specifike etnike. Plotėsisht ēmoj qėndrimin e Podgoricės", ka deklaruar sot nė Podgoricė, Zv/kryenegociatori pėr statusin e Kosovės Albert Rohan, ku ėshtė takuar me zyrtarėt mė tė lartė tė Mali tė Zi.

Duke komentuar fillimin e diskutimit pėr planin e Ahtisarit pėr Kosovėn nė Kėshillin e Sigurimit, Rohan ka theksuar se ėshtė herėt tė jipet pėrfundime. "Ky ėshtė fillmi i procesit nė Kėshillin e Sigurimit dhe ėshtė herėt tė thuhet ēfarėdo qoftė, por shpresoj qė nė KS do tė miratohet propozimi i Ahtisarit", ka theksuar Rohan.

Presidenti malazez Filip Vujanoviq ėshtė i bindur se Mali i Zi mė sė miri mund tė ndihmojė nė zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės me shemullin e vet tė mirė tė marrėdhėnieve tė harmonishme ndėrnacionale dhe ndėrkonfesionale, tė cilat konfirmojnė mundėsinė e bashkėjetesės cilėsore nė Ballkan.

Ndėrkaq shefi i diplomacisė malazeze Milan Roqen ka bėrė tė ditur se radhitja e Malit tė Zi nė cilėndo anė nuk do tė ndihmonte nė kėrkimin e zgjidhjes sė statusit tė Kosovės.

Sipas mediave malazeze, Roqen ka thėnė se pėr Malin e Zi, i cili qė nga fillimi ėshėt angazhuar pėr arritjen e zgjidhjeve me negociata mes Beogradit dhe Prishtinės dhe me ndėrmjetėsimin e bashkėsisė ndėrkombėtare, mė e rėndėsishme ėshtė qė tė ruhet paqja dhe stabiliteti nė Mal tė Zi, sepse sipas tij, vetėm kėshtu vendi i tij mund tė jetė partner i besueshėm edhe pjesėmarrėsve tė procesit tė Kosovės, rajonit dhe bashkėsisė ndėrkombėtare.

QIK-u

Arb
04-04-07, 15:00
Deri nė qershor vendimi pėr statusin e Kosovės

Prishtinė, 4 prill - Eurodeputeti Jost Lagendajk tha sot nė Prishtinė se mė sė largu deri nė qershor do tė merret vendimi pėr statusin e Kosovės, ashtu siē ėshtė paraparė me planin e Ahtisarit.

Ai ka siguruar liderė kosovarė se hezitimet e Rusisė rreth dokumentit tė Ahtisarit nė kėtė periudhė janė pjesė, siē e quajti ai, tė lojės globale, tė fuqive tė mėdha, duke shprehur bindjen se Rusia nuk do ta pėrdorė veton nė rastin e Kosovės.

Lagendajk ka sponsoruar rezolutėn nė favor tė pavarėsisė sė Kosovės, e cila u miratua me shumicė votash, para pak ditėsh parlamentin evropian.

Arb
04-04-07, 20:10
T`i shpjegohet popullit se Parlamenti Evropian ėshtė i pėrkushtuar pėr Kosovėn, tha Langendijk

http://www.kosova.com/media/holandezi.jpgPrishtinė, 4 prill - Eurodeputeti holandez Joost Langendijk shprehu kėnaqėsinė e madhe qė ndodhet sot nė Kosovė, menjėherė pas aprovimit tė rezolutės pėr Kosovėn nga ana e Parlamentit Evropian.

"Ėshtė momenti qė tė sjell tek ju dhe tek populli kosovar mesazhin se Parlamenti Evropian me shumicė prej 75 % ka votuar pėr raportin i cili thotė se rezultati mė i mirė i procesit tė negociatave pėr status tė Kosovės do tė jetė sovraniteti i mbikėqyrur", tha Langendijk pas takimit me liderin e partisė Ora Veton Surroi.

Duke mos dashur tė hyjė nė detaje rreth dallimit nė mes tė sovranitetit dhe pavarėsisė, sepse siē tha, nė fakt dallimi ėshtė i papėrfillshėm, se pėr disa arsye interne brenda parlamentit ėshtė pėrdorur fjala sovranitet, tha Langendijk, i cili ka sponsoruar rezolutėn nė fjalė.

"Por, gjithsesi, ėshtė njė mesazh i drejtpėrdrejtė se ne e shohim vetėm njė rrugėdalje nga ky proces. Ėshtė mirė t`i shpjegohet popullit tė Kosovės se Parlamenti Evropian ėshtė i pėrkushtuar ndaj kėsaj ideje dhe nuk do tė ketė ndalje pas aprovimit tė rezolutės sepse nė fund tė zgjidhjes pėr Kosovėn do tė ketė njė rol tė rėndėsishėm pėr BE nė".

Parlamenti Evropian, tha nė vijim Langendijk, duhet tė nėnshkruajė njė llogari pėr tė mundėsuar zbatimin e kėsaj marrėveshjeje, prandaj ka qenė shumė e rėndėsishme tė arrihet njė shumicė e theksuar nė Parlament nė pėrkrahje tė pavarėsisė sė mbikėqyrur, duke shprehur gatishmėrinė pėr tė siguruar fonde pėr realizimin e saj.

Langendijk tha se i kishte pėrcjellė edhe Kryeministrit Ēeku qė qytetarėt e Kosovės siē u shpreh "tė mbeten gjakftohtė dhe tė mos shtien therrė nė kėmbėn", sepse ky do tė ishte rezultati mė i preferuar nga serbėt. "Jam i bindur se nė fund tė procesit do tė arrihet rezultati mė i mirė pėr Kosovėn dhe rajonin si tėrėsi", tha ai, duke shprehur bindjen se pas arritjes sė rezultatit BE-ja do tė jetė kėtu prezent pėr tė punuar me institucionet e Kosovės.

Nga ana e tij Surroi vlerėsoi si shumė tė rėndėsishme miratimin e rezolutėės nė Parlamentin Evropian mu nė momentin e duhur, "pėr tė treguar pėrkrahjen evropiane pėr pakon e z. Ahtisari pra edhe pėr pavarėsimin e Kosovės e cila do tė ishte e mbikqyrur nga Parlamenti Evropian".

Po ashtu Surroi theksoi se me rezolutėn e Parlamentit Evropian inkurajohen forcat proevropiane nė shoqėrinė kosovare si dhe inkurajohet pozicioni i politikės evropiane nė Kosovė.

"Kosova si pjesė e civilizimit perėndimor do tė ketė natyrisht lidhje shumė tė forta me SHBA tė por edhe nga aspekti gjeografik edhe nga ai politik do tė jetė pjesė e Evropės", tha Surroi.

Arb
05-04-07, 01:31
Shko e eja si Adem Peja

Iliria Post
Kryetari i Kosovės, Fatmir Sejdiu, do tė duhej tė kishte qenė shumė mė i informuar, shumė mė kėmbėngulės pėr tė qenė i informuar saktė dhe, mbi tė gjitha, do tė duhej tė kishte dhe tė siguronte qasje mė tė sigurta informuese rreth zhvillimeve zyrtare tė rėndėsishme politike e diplomatike nė skenėn e madhe dhe tė vėshtirė botėrore, siē ishte, mbledhja e KS tė OKB-sė mė 3 prill.

I cytur nga gjasat e “mjaftueshme” se do tė flasė nė Kėshillin e Sigurimit, kryetari Sejdiu preu biletėn e shtrenjtė dhe vajti nė Nju Jork, duke mos llogaritur gjasėn tjetėr shumė mė realiste, se atje, edhe pse mund t’i ketė thėnė dikush, nuk do tė lejohej tė fliste nė KS.

Nuk ishte dhe nuk ėshtė e keqja ajo pse vajti nė Nju Jork, qoftė edhe i painformuar mirė. E keqja qėndron atje, ku ai, si kryetar i Kosovės u soll dhe u pėshtoll holeve e parasallave tė KS, sjellje dhe pėshtjellje kėto qė nė sy tė botės vendosėse degradonin nė mėnyrėn mė tė padinjitetshme autoritetin e kryetarit tė njė vendi, i cili, si duket, s’e ka marrė shumė mundimin tė informohej pėr saktėsinė zyrtare tė shkallės sė tij pjesėmarrėse e folėse nė KS.

Mungesa e dėshirės sė tij pėr tė qenė i informuar dinjitetshėm pėr kėtė “pjesėmarrje” aktive nė KS, mbase mund pėrshkruhet edhe si gatishmėri e tij pėr t’i pėrballuar me “dinjitet” degradimet e tilla sjelljesh e pėshtjelljesh holeve dhe parasallave tė KS.

Pavarėsisht nga kjo, duke parė skena tė tilla degraduese tė autoritetit tė kryetarit Sejdiu, nė shoqėri edhe tė atyre kosovarėve, qė nuk u lanė tė hyjnė nė mbledhje, populli nė Kosovė u ndie i fyer.

Z. Ryker ishte i informuar mirė pėr tė gjitha ato qė do tė ngjanin nė mbledhjen e KS-sė dhe qė atje Fatmir Sejdiu do ta kishte shumė vėshtirė tė lejohej tė merrte atje fjalėn, kishte siguruar me kohė biletėn pėr nė Nju Jork, por kishte pritur i gatshėm ftesėn urgjente dhe zyrtare prej Nju Jorkut.

Vajti zyrtarisht, edhe pse atje mund tė shkonte ditė mė parė, qoftė edhe si turist dhe jo qė tė shkonte i painformuar dhe tė sillej e tė pėshtillej padinjitetshėm holeve dhe parasallave tė KS.

Albanian eX|PerT
05-04-07, 01:43
Rohan shpreson qė nė KS do tė miratohet propozimi i Ahtisarit


Le te shpresoje :biggrin:

Arb
05-04-07, 14:42
Frid tha se statusi i Kosovės nuk ėshtė precedent, kurse Mlladiq ėshtė qyqar dhe turp pėr kombin e tij

Sarajevė, 5 prill - Ndihmėssekerati amerikan i Shtetit pėr Evropėn dhe Euroazinė Daniel Frid ka deklaruar se statusi i Kosovės nuk ėshtė precedent, cili mund tė ndodhė kudoqoftė nė botė.

Ai precedent nuk vlen as pėr Republikėn Serbe, as pėr Luginėn e Pershevės, as pėr Ēeēeninė, Abkazinė... "Kosova tregon se Millosheviqi e ka ditur si tė nisė dhe si tė humbasė luftėn", ka thėnė Frid nė Sarajevė.

Ndihmėssekretari amerikan i Shtetit Frid, ndėrkaq ka deklaruar sot para gazetarėve nė Banjallukė se shpreson qė i arratisuri i Hagės Ratko Mlladiq tė sillet para drejtėsisė, duke thėnė se ai ėshtė qyqar dhe turp pėr kombin e tij.

Arb
05-04-07, 14:44
Uizner: SHBA-tė besojnė nė pavarėsinė e Kosovės

Uashington, 5 prill - Shtetet e Bashkuara besojnė nė pavarėsinė e Kosovės dhe propozimi i Ahtisarit pėrbėn suazėn mė tė mirė pėr realizimin e kėsaj pavarėsie, tha i dėrguari amerikan pėr Kosovėn Frenk Uizner.

Ai tha se kjo ēėshtje ėshtė me rėndėsi jetike pėr Evropėn, sepse stabiliteti i juglindjes sė Evropės varet nga zgjidhja nė Kosovė. Evropa siguron njė pjesė tė rėndėsishme tė trupave tė KFOR it. Po kėshtu edhe Shtetet e Bashkuara kanė interesa jetike, tha ambasadori Uizner.

Madje, theksoi ai, Amerika hyri nė luftė pėr kėtė ēėshtje. Duke folur pėr idenė e hedhur nga Rusia pėr tė dėrguar njė mision nė Prishtinė dhe Beograd, Uiznner tha se nė pamje tė parė njė mision i tillė duket krejt i logjikshėm. Por gjithēka varet se cili ėshtė qėllimi i misionit.

"Nėse qėllimi ėshtė pėr tė vėzhguar dhe informuar, pra pėr tė patur atė informacion qė do t'i duhej njė qeverie tė pėrgjegjėshme pėr tė marrė njė vendim, kjo ėshtė njėra gjė.

Por nėse misioni ka si qėllim qė nė njė farė mėnyre tė rihapė bisedimet, atėhere ne nuk shohim qė kjo tė ketė shumė kuptim sepse gjatė 15 muajve, zoti Ahtisari ka shterruar tė gjitha rrugėt e imagjinueshme.

Pra lidhur me kėtė mision ne do tė vendosim pasi tė jenė paraqitur faktet nė tryezė" tha ambasadori amerikan Frenk Uizner, njofton "Zėri i Amerikės".

Ai tha se Shtetet e Bashkuara kanė punuar me Rusinė rreth problemit tė Kosovės pėr shumė vite me radhė dhe Rusia ka qenė pjesė e diskutimeve nė Grupin e Kontaktit qė prej 15 muajsh kur filluan bisedimet pėr ēėshtjen e statusit. "Si amerikanė, - tha Uizner, - ne do tė dėshironim ta pėrfundonim kėtė lidhje rreth Kosovės nė tė njėjtėn frymė bashkėpunimi siē e filluam.

Ne ua kemi bėrė tė qartė rusėve se nuk ka gjė tė keqe tė bisedohet dhe qė gjėrat tė peshohen me shumė kujdes sė bashku. Objektivi ynė ėshtė: atė qė filluam sė bashku, le ta pėrfundojmė sė bashku.

Por baza mbi tė cilėn duhet tė pėrmbyllen veprimet pėr kėtė ēėshtje duhet tė jenė rekomandimet e zotit Ahtisaari", u shpreh Uizner para gazetarėve nė Nju Jork.

Duke folur pėr rezervat e shprehura nga disa vende si Rumania lidhur me planin Ahtisari, Uizner tha se gjithmonė ka njė farė rreziku kur njė shtet i ri ėshtė gati tė dalė nė skenėn ndėrkombėtare. Por, tha ai, Kosova ėshtė po aq e gatshme sa ēdo vend tjetėr i ri qė doli nė skenė gjatė kėsaj epoke tė turbullt.

Arb
05-04-07, 14:45
Ahtisari thotė se nuk ka ndėrmend ta ndryshojė planin pėr pavarėsinė e mbikėqyrur pėr Kosovėn

Nju Jork, 5 prill Kryendėrmjetėsi i Kombeve tė Bashkuara pėr statusin e Kosovės, Marti Ahtisari, i mbėshtetur nga Shtetet e Bashkuara, Britania e Madhe, Franca dhe disa shtete tjera, u ėshtė pėrgjigjur negativisht Serbisė dhe disa zėrave nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB sė qė kėrkojnė negociata tė reja pėr tė ardhmen e Kosovės.

Ai ka nėnvizuar se nuk e ka ndėrmend ta ndryshojė planin. Ahtisari ėshtė shprehur i lumtur pėr qėndrimet shumė tė pėrgjegjshme tė anėtarėve tė KS si dhe me disa shqetėsime tė arsyeshme qė janė shprehu nė kėtė takim.

Arb
05-04-07, 14:48
Diplomatėt amerikanė optimistė pėr bashkėpunim me Rusinė pėr ēėshtjen e KosovėsIlir Ikonomi
04-04-2007
Departamenti i Shtetit pėr Kosoven

Zyrtarė amerikanė thanė se Shtetet e Bashkuara shpresojnė ta vazhdojnė frymėn e bashkėpunimit me Rusinė lidhur me zgjidhjen e statusit tė Kosovės ashtu siē e filluan. Komentet u bėnė nė Nju Jork nga i dėrguari i posaēėm i Sekretares sė Shtetit pėr Kosovėn Frank Wisner, ndėrsa nė Uashington komentoi zėvendės ndihmės sekretarja e shtetit Rozmari di Karlo.
http://www.voanews.com/albanian/images/wisner210_1.jpg
I dėrguari i posaēėm i Sekretares sė Shtetit pėr Kosovėn Frank Wisner tha sot pėr gazetarėt nė Nju Jork se Shtetet e Bashkuara kanė punuar me Rusinė rreth problemit tė Kosovės pėr shumė vite me radhė dhe Rusia ka qenė pjesė e diskutimeve nė Grupin e Kontaktit qė prej 15 muajsh kur filluan bisedimet pėr ēėshtjen e statusit.

Si amerikanė, tha zoti Wisner, ne do tė dėshironim ta pėrfundonim kėtė lidhje rreth Kosovės nė tė njėjtėn frymėbashkėpunimi siē e filluam. Ne, tha ai, ua kemi bėrė tė qartė rusėve se nuk ka gjė tė keqe tė bisedohet dhe qė gjėrat tė peshohen me shumė kujdes sė bashku. Objektivi ynė ėshtė: atė qė filluam sė bashku, le ta pėrfundojmė sė bashku.

Por baza mbi tė cilėn duhet tė pėrmbyllen veprimet pėr kėtė ēėshtje duhet tė jenė rekomandimet e zotit Ahtisaari.
Shtetet e Bashkuara, tha zoti Wisner, besojnė nė pavarėsinė e Kosovės dhe propozimi i Ahtisarit pėrbėn suazėn mė tė mirė pėr realizimin e kėsaj pavarėsie, tha ambasadori Wisner. Ai tha se kjo ēėshtje ėshtė me rėndėsi jetike pėr Evropėn, sepse stabiliteti i juglindjes sė Evropės varet nga zgjidhja nė Kosovė.

Evropa siguron njė pjesė tė rėndėsishme tė trupave tė KFOR-it. Po kėshtu edhe Shtetet e Bashkuara kanė interesa jetike, tha ambasadori Wisner, madje, theksoi ai, Amerika hyri nė luftė pėr kėtė ēėshtje. A ėshtė njėlloj e rėndėsishme kjo ēėshtje pėr Rusinė, pyeti zoti Wisner, apo ėshtė thjesht fjala pėr interesa periferike, ndėrkohė qė interesat amerikane dhe evropiane janė jetike?

Duke folur pėr idenė e hedhur nga Rusia pėr tė dėrguar njė mision nė Prishtinė dhe Beograd, zoti Wisner tha se nė pamje tė parė njė mision i tillė duket krejt i logjikshėm. Por gjithēka varet se cili ėshtė qėllimi i misionit. Nėse qėllimi ėshtė pėr tė vėzhguar dhe informuar, pra pėr tė patur atė informacion qė do t’i duhej njė qeverie tė pėrgjegjėshme pėr tė marrė njė vendim, kjo ėshtė njėra gjė.

Por nėse misioni ka si qėllim qė nė njė farė mėnyre tė rihapė bisedimet, atėhere ne nuk shohim qė kjo tė ketė shumė kuptim sepse gjatė 15 muajve, zoti Ahtisari ka shterruar tė gjitha rrugėt e imagjinueshme. Pra lidhur me kėtė mision ne do tė vendosim pasi tė jenė paraqitur faktet nė tryezė, tha ambasadori amerikan Frank Wisner.

Duke folur pėr rezervat e shprehura nga disa vende si Rumania lidhur me planin Ahtisari, zoti Wisner tha se gjithmonė ka njė farė rreziku kur njė shtet i ri ėshtė gati tė dalė nė skenėn ndėrkombėtare. Por, tha ai, Kosova ėshtė po aq e gatshme sa ēdo vend tjetėr i ri qė doli nė skenė gjatė kėsaj epoke tė turbullt. Tė paktėn deri nė fund tė viteve 80, tha zoti Wisner, Kosova kishte autonomi tė gjerė dhe institucionet e saj ishin pėrgjegjėse pėr qeverisjen e pėrditėshme.

Gjithatu, gjatė 8 vjetėve tė fundit, tha ai, Kombet e Bashkuara kanė filluar punėn pėr rigjallėrimin e kėtyre institucioneve dhe zgjerimin e tyre dhe tani ka arritur pėrfundimin se pėrparimi i mėtejshėm nė zhvillimin e plotė tė institucioneve kombėtare nuk mund tė realizohet nėse nuk ėshtė zgjidhur ēėshtja e statusit, tha ambasadori Wisner. Ai tha se qendrimi i administratės amerikane nė mbėshtetje tė pavarėsisė pėr Kosovėn bazohet fuqimisht mbi linja dypartiake.

Zoti Wisner theksoi gjithashtu se pikpamjet sipas sė cilave Kosova ėshtė njė farė terreni pėr terror dhe fondamentalizėm janė mjaft tė ekzagjeruara dhe jo tė sakta.
http://www.voanews.com/albanian/images/Rosemary-150.jpgRozmari Dikarlo
Nė Uashington, Zėvendės ndihmės Sekretarja amerikane e Shtetit Rozmari di Karlo tha se diskutimet pėr statusin e Kosovės nė Kėshillin e Sigurimit sapo kanė filluar dhe ėshtė herėt tė nxirren pėrfundime.

Ajo tha se kur Kėshilli i Sigurimit analizon njė ēėshtje , kjo normalisht pėrfshin njė seri diskutimesh dhe e shikon problemin nga shumė kondvėshtrime, shikohen raportet e mėparshme dhe bisedohet me palėt siē u veprua edhe dje. E pyetur nėse njė Kosovė e pavarur do tė ishte nė gjendje tė funksiononte si shtet, zonja di Karlo tha se Kosova ka nevojė megjithatė pėr mbėshtetje ndėrkombėtare.

Duke folur pėr planin e kryenegociatorit Ahtisari, zonja di Karlo i bėri thirrje Serbisė qė t’i shikojė me shumė kujdes dispozitat e propozimit, klauzolat qė mbrojnė objektet kulturore dhe fetare serbe, dispozitat qė u japin serbėve tė Kosovės autonomi tė gjerė dhe qė sigurojnė vazhimin e lidhjeve me Beogradin.

Kėto dispozita, tha zonja Di Karlo dua pėrmirėsonin jetėn serbėve tė Kosovės. Sepse kur Shtetet e Bashkuara flasin pėr qartėsi tė statusit, ato e kanė fjalėn edhe pėr serbėt e Kosovės. Zonja Di Karlo u bėri thirrje edhe shqiptarėve tė Kosovės qė t’i pėrqafojnė plotėsisht propozimet e zotit Ahtisari. //rd//

Albanian eX|PerT
06-04-07, 22:16
"Demokraci" te perlyer me cenzuren e mirozirise komuniste, i thone kesaj shoko dardan!

Po na informoni se Ahtisaari mbeshtetet nga SHBA-ja, Britanija e madhe e Franca... okey lala,... po demaskoheni shume shpejte me vet fjalet e juaja, qe jane aq kontradiktore porse edhe humor steril!

Nuk i nevojitet mendimi i mijerave qytetareve si duket zotri Ahtisaarit... mbase me kete vet tregon se nuk eshte ai projekt per perspektiven e shqiptareve!

Arb
07-04-07, 03:51
"Demokraci" te perlyer me cenzuren e mirozirise komuniste, i thone kesaj shoko dardan!

Po na informoni se Ahtisaari mbeshtetet nga SHBA-ja, Britanija e madhe e Franca... okey lala,... po demaskoheni shume shpejte me vet fjalet e juaja, qe jane aq kontradiktore porse edhe humor steril!

Nuk i nevojitet mendimi i mijerave qytetareve si duket zotri Ahtisaarit... mbase me kete vet tregon se nuk eshte ai projekt per perspektiven e shqiptareve!

Cka je ka don me thone me kete fjalorin tond te Ylberave?

Arb
07-04-07, 04:27
Kosova e lodhur nga zvarritjet

Prishtinė, 6 prill – Misioni faktmbledhės i Kėshillit tė Sigurimit, propozuar nga Rusia, pėr tė ardhur nė Kosovė dhe Serbi, nga pala kosovare konsiderohet si tentativė pėr ta zvarritur procesin e definimit tė statusit tė Kosovės.

Nga autoritetet politike nė Kosovė, ky mision, vlerėsohet si i panevojshėm dhe si marrje e kohės, pasi sipas tyre, ka pasur mjaft misione dhe atė nga vetė OKB-ja, raportet e tė cilave siē thanė ata, janė vlerėsuar pozitivisht.

Zėvendėskryeministri i Kosovės, Lutfi Haziri vlerėson se Kosova pėr kėto tetė vite ka kaluar njė milion misione faktmbledhėse dhe ka kaluar nėpėr shumė procese, sfida dhe siē tha ai, ka qenė e ngarkuar me shumė agjenda pėr plotėsimin e standardeve, nė ēdo lloj forme. Hairi shtoi se Kosova ka arritur t’i pėrmbush me afat dhe pėr kėtė ka marrė vlerėsime pozitive. “Edhe kėtė vizitė nė Kosovė, nuk e shoh si mision, nė kuptimin qė Kosova i ka pasur, por mė shumė si vizitė, e cila do tė dėshmon zhvillimet pozitive nė Kosovė”, u shpreh Haziri.

Ardhja e kėtij misioni, Haziri tha se ka qėllimin e njė tendence tė shtyrjes sė procesit, por sipas tij, ka shumė fakte, argumente dhe angazhime, pėrkundėr raportimit tremujor tė rregullt tė PSSP-sė, pėrkundėr raportimeve dhe miratimeve tė kėtyre raporteve nga KS i OKB-sė.

Mst: Haziri: Kėrkesa e Rusisė ka pėr qėllim marrjen e kohės
“Kėrkesa e Rusisė pėr ardhjen e atij misioni, ka pėr qėllim marrjen e kohės nė pjesėn e pėrfundimit tė statusit tė Kosovės. Nuk besoj se do tė jetė bindės, sa ka qenė misioni i Kai Aides, pastaj misioni i Ahtisait i cili e ka pėrfunduar me njė rekomandim final”, tha Haziri.

Numri dy i Ekzekutivit nė vend, u shpreh i bindur se ky mision, nuk do ta ndryshojė absolutisht planin e Ahtsairit. Procesi i Ahtisarit, ai tha se ėshtė njė mandat nga Sekretari Gjeneral, i cili ka mbėshtetjen e tij pozitive pro propozimit. “Dokumenti ėshtė i pėrfunduar dhe krejt ėshtė ēėshtje procedurale, se kur mund tė miratohet njė rezolutė pėr Kosovėn, e cila bazė kryesore do ta ketė pėrfundimin e misionit tė rezolutės 1244”, nėnvizoi zėvendėskryeministri Haziri.

Pėr dallim nga Haziri, kryetari i PDK-sė, Hashim Thaēi beson se ēdo vizitė e ndėrkombėtarėve nė Kosovė do tė jetė njė avantazh pėr pėrshpejtimin e procesit dhe assesi pėr vonesė.

“Prishtina pajtohet me prezencėn civile ndėrkombėtare nė Kosovė me prezencėn e NATO-sė nė Kosovėn e pavarur dhe sovrane”, tha Thaēi.
Ndėrkohė, pėr ndėrkombėtarėt, ky mision, assesi nuk do tė arsyetohet pėr shtyrje tė procesit. Edhe pėr vetė Ahtisarin, ky mision nuk ėshtė i pranueshėm.

Nga administrata ndėrkombėtare nė Kosovė, nuk u komentua se cili do tė jetė itinerari i kėtij misioni, pasi sipas tyre, kjo mbetet tė definohet nga KS i OKB-sė.

Mst: Pierce: Nuk do tė lejohen justifikime pėr shtyrje
Ndėrkaq, nga KS-ja bėhet e ditur se ky mision nuk do tė lejohet tė pėrdoret si justifikim pėr shtyrje tė procesit tė statusit tė Kosovės.
“Njė shtyrje e vogėl, nėse dikush ka njė shqetėsim tė drejtė pėr pjesėn teknike, qė ka tė bėjė p.sh me decentralizimin, ose mbrojtjen e objekteve fetare, pra njė shtyrje e vogėl disa javėsh ose pak muaj, pėr ta zgjidhur kėtė, ėshtė e menaxhueshme”, vlerėsoi, zėvendėsshefja e misionit tė Britanisė sė Madhe nė OKB, Karen Pierce.

Sipas saj, dėrgimi i njė misioni tė Kėshillit tė Sigurimit nė Kosovė dhe Beograd, nuk do tė lejohet tė pėrdoret si justifikim pėr shtyrje tė procesit tė zgjidhjes sė statusit. Ēfarėdo shtyrje e zgjidhjes sė statusit tė Kosovės, Pierce porosit se ėshtė destabilizuese dhe nuk do tė mund ta ndryshojė rezultatin pėrfundimtar.

“Presidenti Ahtisaari e bėri tė qartė dhe njė numėr delegacionesh u pajtuan dhe ne ishim njė nga to, se njė shtyrje e pajustifikuar do tė ishte e padobishme pėr stabilitetin rajonal. Prandaj unė u bėjė thirrje tė fuqishme qytetarėve nė Kosovė qė tė kenė durim dhe kushdo qė frikėson me dhunė duhet ta kuptojė se ėshtė e padobishme dhe nė kėtė rrafsh Kėshilli i Sigurimit dhe Grupi i Kontaktit nuk mund tė bėhen pengje tė deklaratave tė tilla”, theksoi Pierce.

Ajo tėrhoqi vėrejtjen pėr rritjen e tensioneve nė rajon gjė qė sipas saj, nuk ėshtė e shėndetshme pėr vendet nė Ballkan, por as pėr BE-nė.

Mst: Tė hėnėn e ardhshme, Ryker raporton nė KS tė OKB-sė
Ende pa arritur misioni faktmbledhės nė Kosovė, tė hėnėn, nė kuadėr tė raportimeve tė rregullta tremujore, kryeadministratori Joakim Rykes do tė raportojė nė KS tė OKB-sė. Paraqitja e kėtij raporti vlerėsohet nga diplomatėt nė Nju Jork si fillim i diskutimeve serioze pėr Kosovėn. Bashkė me Rykerin nė Nju Jork do tė udhėtojė edhe Kryeministri i Kosovės Agim Ēeku.

Siē mėsohet, vizita e misionit faktmbledhės nė Kosovė, e delegacionit tė anėtarėve tė KS tė OKB-sė, pritet tė bėhet nė fund tė muajit prill. Nga mediat e huaja, ky mision, ėshtė vlerėsuar mė tepėr lėshim ndaj Rusisė sesa paralajmėrim real tė negociatave tė reja. | Besnik RAMADANAJ

Arb
07-04-07, 04:29
Mesiq i shpreh mbėshtetje planit tė Ahtusarit pėr statusin e Kosovės

Zagreb, 6 prill - Presidenti kroat Stipe Mesiq, nė njė takim me ndihmėssekretrin amerikan tė Shtetit Daniel Frid, i ka shprehur mbėshtetje planit tė Marti Ahtisarit pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės. Gjatė takimit, duke diskutuar pėr gjendjen nė rajon, para sė gjithash nė Bosnjė e Hercegovinė dhe Kosovė, Mesiq dhe Frid, janė dakorduar se ėshtė kyēe mbėshtetja ndėrkombėtare pėr tėrėsinė territoriale tė B e H dhe vazhdimin e punės nė reformat kushtetuese.

Arb
07-04-07, 04:30
Pirs: S'do tė ketė lėkundje nga mbėshtetja e planit tė Ahtisaarit

Pragė, 6 prill - Kosova ėshtė rast special dhe ne nuk do t'i pranojmė pėrpjekjet e ēfarėdo grupi qė tė pėrdorė Kosovėn pėr tė krijuar precedent, - tha zėvendėsambasadorja e Britanisė sė Madhe nė Kombet e Bashkuara, Karen Pirs (Caren Piarce).

Duke shprehur optimizėm pėr negociatat ndėrkombėtare, Pirs tha se shqetėsimet e Rusisė janė duke u marrė parasysh, por shtoi se nuk do tė ketė lėkundje nga mbėshtetja e planit tė Martti Ahtisaarit.

Projekt rezolutėn pėr Kosovėn do ta kemi nė javėt e ardhshme, tha diplomatja britanike Pirs, pėr tė shtuar se drafti do tė vijė nė Kėshillin e Sigurimit brenda pak javėsh.

"Ne presim qė projekt rezoluta tė vijė nė Kėshillin e Sigurimit brenda pak javėsh, por nuk dua tė japė data tė sakta nė kėtė moment", tha zj.Pirs nė njė intervistė pėr Radion Evropa e Lirė.

Arb
07-04-07, 04:31
"Prese": Rusia dhe Serbia po luajnė nė taktikėn e shtyrjes sė statusit tė Kosovės

Vjenė, 6 prill - Gazeta vjeneze "Prese" vlerėson se Rusia dhe Serbia po luajnė nė taktikėn e shtyrjes sė statusit tė Kosovės.

Sipas gazetės, Rusia dėshiron qė Kėshilli i Sigurimit tė KB tė organizojė "njė lloj ekskursioni nė Kosovė" nė mėnyrė qė ky forum t'i krijojė vetes tablon pėr gjendjen. Gazeta thekson se propozimi, i cili pėrputhet nė sistemin e taktikės serbe dhe ruse tė zvarritjes dhe tashmė po zbatohet me muaj, mund tė miratohet.

Gazeta pohon se Serbia ende nuk heq dorė nga Kosova, dhe aktualisht ende sheh tri mundėsi shpėtimi. Njėri ėshtė vetoja e Rusisė nė Kėshillin e Sigurimit, ndonėse ajo i shmanget deklarimeve tė qarta, duke thėnė se mbėshtet zgjidhjen e pranueshme pėr tė dyja palėt.

Shpresa e dytė e Beogradit ėshtė mungesa e shumicės nė Kėshillin e Sigurimit, duke u pėrpjekur qė tė bėjė pėr vete vendet e "vogla" anėtare tė KS, shkruan "Prese".

Ndėrkaq, shpresa e tretė pėr Beogradin ėshtė shpėrthimi i dhunės nė Kosovė. "Sa mė shumė qė zgjat zgjidhja, rreziku ėshtė mė i madh nga shpėrthimi i dhunės nga ana e shqiptarėve", pohon "Prese", dhe shton se kjo do t'i godiste serbėt.

"Se a sjell pavarėsia stabilitet, kjo ėshtė ēėshtje e hapur. Shtyrja e zgjidhjes pa fund, ndėrkaq padyshim ėshtė garant pėr kaos dhe destabilitet", nėnvizon "Prese".

Arb
07-04-07, 16:02
Ahtisari:

Pavaresia e mbikqyrur per Kosoven eshte e vetmja alternative.

Arb
10-04-07, 10:12
Ekipi i Unitetit do tė marrė pjesė nė njė konferencė ndėrkombėtare nė Nju Jork pėr 120 ditėt e para pėr Kosovėn

Prishtinė, 10 prill Ekipi i Uniteti tė Kosovės, i udhėhequr nga Presidenti Fatmir Sejdiu, do tė marrė pjesė nė konferencėn dyditore ndėrkombėtare me temėn: "Pėrgatitja e strategjisė pėr 120 ditėt e para pėr Kosovėn", e cila do tė mbahet prej 12 14 prill nė Nju Jork.

Debati do tė fokusohet nė detyrat e institucioneve tė vendit nė katėrmujorin e parė pas aprovimit tė rezolutės sė re pėr Kosovėn nga Kėshilli i Sigurimit i OKB sė. Kjo konferencė do tė udhėhiqet nga Frenk Uizner dhe Volfgan Petriē.

Arb
11-04-07, 15:27
Sabri Hamiti u shpreh mirėnjohje katėr senatorėve amerikanė nė mbėshtetje tė pavarėsisė sė Kosovės

Prishtinė, 11 prill - Sabri Hamiti, kryetar i Komisionit pėr Politikė tė Jashtme tė Kuvendit tė Kosovės, nė njė letėr dėrguar katėr senatorėve amerikanė - Xho Liberman, Xhozef Bajden, Xhon Mekejn dhe Gordon Smith - u shpreh mirėnjohjen dhe vlerėsimin e Komisionit qė drejton, pėr nismėn e tyre qė Senati tė miratojė rezolutė (S.RES.135) qė kėrkon mbėshtetje tė SHBA ve pėr pavarėsinė e Kosovės.

Nė kėtė letėr mė tej thuhet: "Pavrėsia pėr Kosovėn ėshtė zgjidhja e vetme e drejtė dhe e qėndrueshme, qė do tė jetė nė shėrbim tė gjithė popullit tė Kosovės. Shfrytėzoj rastin qė t'ju shpreh vlerėsimin tonė tė thellė pėr mbėshtetjen tuaj tė vazhdueshme, e cila vazhdon edhe tani, pėr kauzėn e drejtė tė popullit tė Kosovės pėr liri, demokraci dhe pavarėsi.

Populli i Kosovės njeh dhe do tė nderojė pėrgjithmonė sakrificat qė ka bėrė populli i Shteteve tė Bashkuara pėr Kosovėn, duke i dalė popullit tonė nė ndihmė kur ka qenė nevoja qė nga vitet e nėntėdhjeta.

Tė nderuar senatorė - zoti Lieberman, zoti Biden, zoti McCain, dhe zoti Smith - ju lutem pranoni edhe njė herė shprehjen e respektit dhe konsideratės tonė mė tė lartė", thuhet nė letrėn e Dr. Sabri Hamitit, kryetar i Komisionit pėr Politikė tė Jashtme i Kuvendit tė Kosovės.

QIK-u

Arb
17-04-07, 16:32
Senati amerikan sot pritet tė diskutojė propozim rezolutėn e 4 senatorėve pėr

Uashington, 17 prill - Senati amerikan sot pritet tė diskutojė propozim rezolutėn e 4 senatorėve - Xhozef Liberman, Xhozef Bajden, Xhon Mekkejn dhe Gordon Smit - pėr pavarėsinė e Kosovės.

Teksti i rezolutės pėrkrah rekomandimin e Marti Ahtisarit pėr statusin politik tė Kosovės si shtet i pavarur me mbikėqyrje ndėrkombėtare dhe kėrkon shtimin e trysnisė sė administratės amerikane ndaj Kėshillit tė Sigurimit pėr miratimin sa mė tė shpejtė tė rezolutės sė re pėr Kosovėn si shtet i pavarur pa ndėrim tė kufinjėve.

Poashtu me rezolutėn e propozuar nga katėr senatorėt nga administrata e Ushingtonit kėrkohet qė menjėherė pas miratimit tė rezolutės sė re nga Kėshilli i Sigurimit, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės tė vendosin marėdhėnie diplomatike me Kosovėn duke kėrkuar nė tė njetėn kohė nga Prishtina qasje serioze nė plotėsimin e standardeve demokratike dhe tė krijimin e kushteve pėr sigurinė e komunitetet serb nė Kosovė.

Arb
26-04-07, 02:20
Departamenti i Shtetit rithekson qėndrimin pėr Kosovėn http://www.24-ore.com/brenda_s/0.gif
VOA
Zėdhėnėsi i Departamentit amerikan tė Shtetit Shon Mekormak ritheksoi dje qėndrimin e qeverisė amerikane pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės.

“Ėshtė mendimi ynė dhe i tė tjerėve nė Kėshillin e Sigurimit dhe nė Grupin e Kontaktit se gjendja e tanishme nuk mund tė vazhdojė mė gjatė dhe duhet gjetur njė zgjidhje.”

Zėdhėnėsi Mekormak tha se Shtetet e Bashkuara janė tė ndėrgjegjshme pėr shqetėsimet qė ka ngritur Rusia duke shtuar se misioni faktmbledhės nė Kosovė u organizua pikėrisht pėr kėtė qėllim.

“Qeveria ruse ka shprehur rezerva tė thella ndaj planit Ahtisari dhe tė gjithė e dimė kėtė. Ata na i kanė shprehur ne kėto rezerva privatisht dhe sigurisht, qė i kanė bėrė tė qarta edhe nė publik. Dhe ne, ashtu sikurse anėtarė tė tjerė nė Kėshillin e Sigurimit po pėrpiqemi t’i marrim parasysh shqetėsimet e tyre”.

Zėdhėnėsi shtoi se Sekretarja e Shtetit Kondoliza Rice do tė kėtė rast tė bisedojė me homologun rus Sergei Lavrov gjatė takimit nė Norvegji si dhe kur tė vizitojė Moskėn nė mesin e muajit maj, nė kuadrin e turneut tė saj nė Lindjen e Mesme.

Zėvendės ministri i Jashtėm rus Vladimir Titov tha dje se njė zgjidhje e bazuar nė planin e zotit Ahtisari nuk do tė miratohet duke shtuar se kėrcėnimi i vetos duhet t’i nxisė palėt tė arrijnė njė zgjidhje kompromisi.

Zėdhėnėsi McKormack, duke shprehur mendimin e qeverisė amerikane, tha se ēėshtja e Kosovės ka marrė njė rėndėsi tė veēantė tashmė prej kohėsh. Kjo, tha ai, pėr shkak tė natyrės specifike tė politikės dhe historisė sė Ballkanit.

"Statusi i Kosovės ka qenė historikisht i paqėndrueshėm, prandaj Kėshilli i Sigurimit, zoti Ahtisari dhe ekipi i tij, si dhe Grupi i Kontaktit, po pėrpiqen tė gjejnė rrugėn drejt njė zgjidhjeje politike tė qėndrueshme pėr ēėshtjen e Kosovės, qė edhe pse nuk do t’i kėnaqte tė gjithė, do tė ishte njė zgjidhje e qėndrueshme.” - tha zėdhėnėsi Mekormack.

Arb
26-04-07, 02:22
NATO dėshiron qė problemi i Kosovės tė zgjidhet me njė rezolutė tė bazuar nė planin e Ahtisarit
http://www.24-ore.com/brenda_s/0.gif L.M
Misioni i Kėshillit tė Sigurimit u takua sot nė Bruksel me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė NATO-s Jap de Hop Skefer me tė cilin biseduan pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės dhe pėr rolin e Aleancės pėr sigurimin e kushteve nė realizimin e statusit tė ardhshėm. Zėdhėnėsi i NATO-s, Xhejms Apaturaj, vlerėsoi se misioni ėshtė i rėndėsishėm sepse "vjen nė momentin e duhur".

Ai tha se kreu i NATO-s Skefer para ambasadorėve tė KS vlerėsoi situatėn e sigurisė nė Kosovė dhe shpjegoi sesi Aleanca do tė ndihmojė procedurėn politike tė zgjidhjes sė statusit tė Kosovės.

"Ne nė NATO, dėshirojmė qė Kėshilli i Sigurimit seriozisht tė diskutojė pėr problemin e Kosovės pėr t'u arritur njė rezolutė e cila do tė bazohej nė planin e Marti Ahtisarit dhe qė procesi tė ecė mė tej pėrpara", tha Apaturaj.

Zėdhėnėsi theksoi se Sekretari i Pėrgjithshėm, Skefer dhe NATO dėshirojnė qė sa mė parė tė shohin rezolutėn e KB pėr Kosovėn, duke nėnvizuar se Aleanca mbėshtet planin e Ahtisarit.

Apaturaj paralajmėroi se situata nė Kosovė do tė jetė temė edhe e takimit tė nesėrm tė ministrave tė jashtėm tė NATO-s dhe shefit tė diplomacisė ruse Sergej Lavrov, duke shtuar se "nė kėtė moment nuk ka pajtueshmėri tė NATO-s dhe Rusisė pėr planin e Ahtisarit".

Arb
26-04-07, 15:21
Plani i Ahtisarit pėr Kosovėn tashmė ka 9 vota "pro" nė Kėshillin e Sigurimit

Londėr, 26 prill - Anėtarėt jo tė pėrhershėm tė Kėshillit tė Sugurimit kryesisht janė tė gatshėm tė mbėshtesin planin e Ahtisarit dhe tashmė 9 vende janė pro planit tė tij, sa nevojitet pėr ta miratuar, me kusht qė asnjė anėtar i pėrhershėm tė mos vėrė veto, thotė Uoren Hog, shef i korrespondeturės sė "Nju Jork tajmsit " nė selinė e KB.

Ai tha pėr BBC-nė se ende nuk ka bėrė ndonjė anketė me ambasadorėt e vendeve jo tė pėrhershme, por kur tė kthehen pas vizitės nė Kosovė do tė pyeten se si do tė votojnė.

"Mirėpo mė duket se tashmė ka 9 vota 'pro'. Kombet e Bashkuara dėshirojnė tė tėrhiqen nga Kosova, pothuajse asnjė vend nuk dėshiron tė mbetet atje dhe ky ėshtė njė nga faktorėt qė i detyron qė tė pėrpiqen ta zgjidhin sa mė parė".

Nė lidhje me qėndrimin e Rusisė pėr tė cilėn thuhet se vėshtirė mund ta pėrkrahė planin e Ahtisarit, Hog kosideron se edhe amerikanėt edhe BE do t'i bėjnė njė rezistencė tė madhe ēdo ideje pėr hapjen e negociatava pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės.

"Ndoshta do tė jenė tė gatshėm tė bisedojnė me formulime tė ndryshme gjuhėsore nė tekstin pėrfundimtar tė propozimit tė rezolutės, ashtu qė, bie fjala, tė mos jetė fjala pavarėsi, ose qė zbatimi i zgjidhjes finale tė shtyhet. Pėr momentin nuk ėshtė e qartė sesa rusėt nė atė rast do tė jenė tė gatshėm tė lėshojnė pe.

Jam i vetėdijshėm se retorika ruse pėr kėtė ēėshtje ėshtė shumė e ashpėr, por nė kėto lojėra diplomatike, nė fillim ėshtė gjithmonė kėshtu", thotė shefi i korrespondeturės sė "Nju Jork tajmmsit nė selinė e KB.

QIK-u

Arb
04-05-07, 15:12
Pavarėsia e mbikėqyrur zgjidhja e vetme pėr Kosovėn, tha Ahtisari nė Londėr

Londėr, 4 maj - Kryenegociatori pėr statusin e Kosovės, Marti Ahtisari tha se plani i tij pėr pavarėsi tė mbikėqyrur pėr Kosovėn ėshtė rruga e vetme pėrpara dhe u shpreh i bindur se kundėrshtimi i fuqishėm i Rusisė mund tė tejkalohet. "Kjo ėshtė zgjidhja e vetme nėse duam qė tė zgjidhim problemin e Kosovės", ka thėnė Ahtisari, i cili nė Londėr mori pjesė nė tryezėn e rrumbullakėt "Kosova dje, sot dhe nesėr". "Eshtė shumė e vėshtirė tė mendoj se Rusia e sotme dėshiron t'i dėrgojė botės mesazhin, duke kundėrshtuar zbatimin e planit nė Kėshillin e Sigurimit se cilido diktator si Sllobodan Millosheviqi, mund tė sillet ashtu si dėshiron me qytetarėt e tij, duke u fshehur pas sovranitetit", ka thėnė Ahtisari, duke shtuar se propozimi i tij ndoshta garanton mbrojtjen mė tė mirė nė botė pėr pakicat. Ai tha se NATO ja do tė vendosė vetė kohėn e qėndrimit nė Kosovė. "Nuk mendoj se ndėrkombėtarėt do tė largohen brenda dy vitesh. Do tė thoja se ata ata do tė qėndrojnė nė Kosovė tė paktėn pesė vite, por kjo nuk ėshtė vendosur askund", ka thėnė Ahtisari. Ai ėshtė takuar edhe me Ministrin britanik pėr Evropėn Xhefri Hun.

Arb
04-05-07, 15:13
Kosova do ta fitojė pavarėsinė e saj, ka thėnė ish komandanti i KFOR it Xhuzepe Valoto

Tiranė, 4 maj - Kosova do ta fitojė pavarėsinė e saj, ka thėnė nė Tiranė ish komandanti i KFOR it Xhuzepe Valoto. Ai i bėri kėto komente gjatė njė konference tė zhvilluar nė Minitrinė e Jashtme, organizuar nga Instituti pėr Studime Ndėrkombėtare.

Gjenerali italian, Valoto vlerėsoi pjekurinė e klasės politike nė Kosovė, sidomos nė ditėt e humbjes sė Presidentit Ibrahim Rugova. "Zhvillimet nė kėtė zonė nuk mund tė jenė jashtė interesave tė vendit tonė. Mė shumė se sa kosovarėt pėr gjendjen nė Kosovė shqetėsoheshin ndėrkombėtarėt.

Mu pėr kėtė unė vlerėsoj pjekurinė e klasės politike nė Kosovė, e cila shmangu ēdo kaos nė Kosovė. Do tė ishte ideale qė Kosova ta fitonte pavarėsinė nė tė njejtėn mėnyrė siē e fitoi edhe Mali i Zi dhe Serbia tani mė duhet tė bindet dhe tė pranojė se Kosova e meriton tė jetė njė shtet i pavarur", ka thėnė Valoto.

QIK-u

Arb
11-05-07, 19:21
SHBA-tė janė pėrkrahėse tė fuqishme tė pavarėsisė sė Kosovės, tha thėnė Bėrns nė takim me Ēekun

Zagreb, 11 maj
Presim qė nė fund tė muajit tė miratojmė rezolutėn pėr pavarėsinė e Kosovės. Kėshtu ėshtė shprehur nė Zagreb Nėnsekretari amerikan i Shtetit, Nikolas Bėrns pas takimit me Kryeministrin e Kosovės, Agim Ēeku. "Gjėrat nė Nju Jork po shkojnė shumė mirė dhe presim qė nė fund tė muajit tė miratojmė rezolutėn pėr pavarėsinė e Kosovės", ka thėnė Bėrns.

Ai ka nėnvizuar se Shtetet e Bashkuara tė Amerikės janė pėrkrahėse tė fuqishme tė pavarėsisė sė Kosovės. "Sė shpejti bashkė me vendet evropiane do tė paraqesim rezolutėn pėr Kosovėn. Pres qė nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB sė tė ketė debate tė ashpra pėr kėtė rezolutė, mirėpo rezultati i tyre ėshtė i qartė pavarėsi pėr Kosovėn.

Besoj se gjatė votimeve nė Nju Jork nė fund tė kėtij muaji tė gjithė do tė pėrkrahin njė shtet tejet tė pavarur. Besoj shumė nė kėtė rezultat, pasi qė shumica e shteteve nė Kėshillin e Sigurimit pėrkrahin pavarėsinė e Kosovės", ka thėnė Bėrns.

Ndėrkaq, Kryeministri Agim Ēeku ka shfaqur besimin se koha pėr pavarėsinė e Kosovės tashmė ka ardhur. "Unė mendoj se kemi njė plan tė mirė nė tavolinė, nė tė cilin janė pėrfshirė tė gjitha elementet pėr miratimin e shpejt tė rezolutės, ndėrsa njerėzit nė Kosovė janė tė entuziazmuar pėr kėtė gjė", ka thėnė Ēeku. Ai ka theksuar se tani ėshtė njė kohė historike pėr Kosovėn pasi qė vendi pėrfundimisht do tė jetė i barabartė me tė gjitha shtetet tjera tė pavarura dhe do tė integrohet nė tė gjitha strukturat evropiane dhe botėrore.

Takimi Bėrns Ēeku ėshtė mbajtur nė kuadėr tė takimit pėrgatitor pėr Samitin e sotėm tė vendeve anėtare tė procesit pėr bashkėpunim nė Evropėn Juglindore, i cili mbahet nė Zagreb.

Arb
12-05-07, 16:28
Beteja e re e Kosovės

“The Economist”

Nė kafenetė e Prishtinės, shumica flasin se kush mė sė miri do ta kremtojė pavarėsinė e vendit, tė cilėn liderėt e Kosovės e kanė premtuar pėr javėt qė vijnė. Por nėse rezoluta pėr statusin e Kosovės shtyhet pėrsėri, atėherė zemėrimi i kosovarėve mund tė ndjehet shumė shpejt.
Kėtė javė nė Kėshillin e Sigurimit kanė qarkulluar dy propozime tė kundėrta tė rezolutės sė re pėr Kosovėn.

Shumica e vendeve, pėrfshirė amerikanėt dhe tė gjitha vendet e Bashkimit Evropian, e favorizojnė planin e hartuar nga i dėrguari i posaēėm i KB, Martti Ahtisaari, i cili parasheh njė shtet me pavarėsi tė kushtėzuar. Por diplomatėt rusė janė vendosmėrisht kundėr. Ata kanė lėshuar nė qarkullim njė draft tė kundėrt me kėtė dhe i janė afruar vetos, ndonėse nuk kanė premtuar se do ta pėrdorin veton ndaj rezolutės qė mbėshtet planin e Ahtisaarit.

Njė diplomat amerikan ėshtė kundėrpėrgjigjur se nėse Rusia e bllokon rezolutėn qė mbėshtet planin e Ahtisaarit, Kosova duhet tė shpallė pavarėsinė dhe Amerika do ta njohė atė.

Deri tash, me shpresė se Rusia do tė ndryshojė qėndrimet, diplomatėt perėndimorė kanė insistuar se nuk ka plan B. Diplomatėt amerikanė madje e kanė kundėrshtuar ashpėr edhe propozimin e Rusisė tė quajtur "Ahtisaari minus statusi", sipas tė cilit, Moska do tė pranonte shumicėn e planit Ahtisaari, ndėrsa statusi do tė mbetej tė shqyrtohet pas njė viti. Por diplomatėt amerikanė pohojnė se statusi i Kosovės tash duhet tė zgjidhet.

Ēka nėse Kombet e Bashkuara dėshtojnė nė miratimin e pavarėsisė sė Kosovės? Atėherė supozohet se Kuvendi i Kosovės, tė cilin shumica e serbėve e bojkotojnė, do tė shpallė njėanshėm pavarėsinė, duke lėnė Amerikėn dhe tė tjerėt qė ta njohin shtetin e ri.

Por liderėt e Kosovės thonė se asgjė nuk do tė bėjnė pa u thėnė Amerika. Nėse Kuvendi do tė shpallte pavarėsinė pa rezolutė tė re tė Kombeve tė Bashkuara, atėherė pėrfaqėsuesi special i Kombeve tė Bashkuara nė Prishtinė, legalisht do tė ishte i detyruar qė ta anulojė vendimin, duke ua vėshtirėsuar vendeve tjera njohjen e Kosovės. Misioni i UNMIK-ut i ka pyetur avokatėt nė Nju Jork se ēfarė duhet tė bėjė, dhe ende po e pret pėrgjigjen.

Muaji maj mund tė jetė vendimtar. Nėse rezoluta nuk miratohet nė javėt qė vijnė, atėherė ēėshtja mund tė shtyhet pėr nė vjeshtė. Pėrfaqėsuesi i serbėve nė pjesėn veriore tė Kosovės, Marko Jakshiē, ėshtė optimist pėr kėtė, dhe shpreson se nuk do tė ketė rezolutė tė re falė Rusisė, mikut tė Serbisė, qė po rigjallėrohet.

Madje edhe nėse do tė ketė njė rezolutė, ai thotė se pjesa veriore e Kosovės nuk do ta pėrfillė shpalljen e pavarėsisė.

Ndėrkohė nė Beograd, kryetari i sapozgjedhur i parlamentit, ultranacionalisti Tomisllav Nikoliē, tha se ėshtė pėr tė ardhur keq qė Serbia nuk ėshtė njė krahinė e Rusisė. Nėse deri mė 15 maj nuk formohet qeveria e re, atėherė nė Serbi duhet tė mbahen zgjedhje tė reja, nga tė cilat pritet tė pėrfitojnė radikalėt.

Mjerisht, kundėrshtimet nė shumė vende tė Bashkimit Evropian pėr zgjerimin e unionit, e kanė reduktuar levėn e Brukselit kundėr ringjalljes nacionaliste nė Ballkan.

IP

Arb
12-05-07, 16:29
Nicolas Burns i quan radikalėt serbė - parti e kriminelėve

Zagreb, 11 maj- Shtetet e Bashkuara fuqishėm mbėshtesin pavarėsinė e Kosovės, tha sot nėnsekretari amerikan i Shtetit, Nicolas Burns, pas takimit me kryeministrin kroat Ivo Sanader. Burns tha se Amerika dėshiron tė mbetet mike me Serbinė, por ka shprehur zhgėnjimin e SHBA-ve me zgjedhjen e Nikoliēit pėr kryetar tė kuvendit, duke i quajtur radikalėt serbė parti tė kriminelėve.

“Sot nė Kėshillin e Sigurimit aleatėve tanė evropianė do t’ua prezantojmė rezolutėn, pėr tė cilėn besojmė se do tė sjellė deri te pavarėsia e Kosovės”, tha Burns.

Duke theksuar se Amerika dėshiron tė mbetet mike me Serbinė, por pa radikalėt nė qeveri e parlament, Burns tha se Shtetet e Bashkuara janė tė zhgėnjyera me zgjedhjen e Tomisllav Nikoliēit kryetar tė Kuvendit tė Serbisė.

“Ajo ėshtė njė parti e kriminelėve”, tha Burns.

Lidhur me gjendjen nė Serbi, kryeministri Sanader ka shfaqur shpresėn se forcat e atjeshme demokratike do tė bashkohen dhe ka porositur se Kroacia bashkė me Unionin Evropian dhe SHBA-tė do tė punojė qė ky rajon “pas 17 vite trazira e luftėra, ta gjejė rrugėn e vet drejt prosperitetit dhe ardhmėrisė”.

Pas takimit me kryeministrin Sanader, Burns ka vėrtetuar se Kroacia ka mbėshtetjen e fuqishme amerikane pėr anėtarėsim nė NATO, duke theksuar se “kėtė obligim e pati marrė mbi vete presidenti Bush nė Zyrėn Ovale nė shtatorin e vitit tė kaluar”.

Nėnsekretari amerikan pėr ēėshtje politike, Nicolas Burns, nė Zagreb po merr pjesė nė samitin e SEECP-sė dhe nė margjinat e kėtij takimi, paralajmėrohet edhe takimi i tij me presidentin Mesiē.

Arb
17-05-07, 19:01
Uashingtoni beson se fuqishėm se plani i Ahtisarit pėr pavarėsinė e mbikėqyrur tė Kosovės ėshtė i mirė, tha Kejsi

Uashington, 17 maj - "Ne besojmė fuqishėm se plani i Marti Ahtisarit pėr pavarėsinė e mbikėqyrur tė Kosovės ėshtė plan i mirė. Kjo ėshtė ajo qė Kėshilli i Sigurimit tash e diskuton nė Nju Jork dhe tė cilin ne duam ta shtyjmė pėrpara", ėshtė shprehur zėdhėnėsi i Departamentit tė Shtetit, Tom Kejsi. I pyetur tė komentojė deklaratėn e Sekretares amerikane tė Shtetit se Kosova kurrė mė nuk do tė jetė pjesė e Serbisė, Kejsi tha se zonja Rajs e ka thėnė atė qė ėshtė qėndrim i politikės amerikane. "Sigurisht ne i kuptojmė dhe i kemi regjistruar shqetėsimet qė rusėt kanė mbi kėtė ēėshtje. Por ne besojmė se mundemi dhe duhet tė vazhdojmė tė punojmė me ta, sepse ėshtė e rėndėsishme qė tė ketė mbėshtetje tė gjerė ndėrkombėtare pėr rezolutėn mbi Kosovėn", ka thėnė Kejsi.

Arb
17-05-07, 19:03
Rezoluta e re pėr Kosovėn mund tė miratohet deri me 21 qershor

Prishtinė, 16 maj- Shefi i UNMIK-ut, Joackim Ruecker, tha nė Gjakovė, se mbi 50 pėr qind ekzistojnė shanset pėr miratimi e rezolutės sė re nė KS tė OKB-sė qė ēon nė pavarėsinė e mbikėqyrur tė Kosovės. Ai tha se rezoluta mund tė miratohet deri mė 21 qershor dhe sa mė shpejt qė ėshtė e mundur duhet tė aprovohen 18 ligje nga ana e Kuvendit tė Kosovės.
“Ju keni nevojė pėr kushtetutė, Ligjin zgjedhor dhe simbolet shtetėrore. Kjo mund tė arrihet me njė angazhim tė madh, nė mėnyrė qė pas katėr muajsh UNMIK-u tė shkojė dhe kėshtu tė jemi tė lumtur bashkė me ju”, tha Ruecker.

Arb
18-05-07, 18:35
Frid: Serbia kurrė mė nuk do ta qeverisė Kosovėn

Londėr, 18 maj - "Serbia kurrė mė nuk do ta qeverisė Kosovėn. Pyetja qė shtrohet ėshtė - se a duhet kosovarėve t'u lejohet tė qeverisin vetė me Kosovėn? Mė duket se edhe kėtė duhet ta bėjmė, por njė kohė duhet tė punojnė nėn mbikqyrje ndėrkombėtare, me qėllim qė serbėve tė Kosovės t'u ndihmohet qė vetes t'i sigurojnė tė ardhmen", ka deklaruar nė njė intervistė pėr BBC-nė Daniel Frid, ndihmėssekretar amerikan i Shtetit. Frid i ka hedhur poshtė spekulimet e disa qarqeve nė Begrad se ēėshtja e sistemit mbrojtės raketor ėshtė e lidhur me Kosovėn, duke thėnė se kėto janė "gjepura".

Arb
18-05-07, 18:54
Ish diplomatė tė SHBA-ve kritikojnė evropianėt rreth Kosovės http://rtklive.com/img/cnt/news/morton_abramowitz-170X130.gif ”Nė vend qė t’i thuhet Serbisė se kusht i domosdoshėm i anėtarėsimit tė saj nė Bashkimin Evropian ėshtė pavarėsia e Kosovės, liderėt evropianė, si Javier Solana, lėvdėrojnė Koshtunicėn si njė lider i madh i demokrat”, ka thėnė ish diplomati amerikan Morton Abramowitz.

New York, 18 maj. “Ju garantoj se nė fund tė procesit tė gjithė atyre qė janė tė interesuar nė ēėshtjen e Kosovės nuk do t’iu plotėsohen dėshirat, mirėpo kjo ėshtė natyra e diplomacisė multilaterale. Ajo qė po kėrkojmė ne ėshtė tė arrihet zgjidhja mė e mirė dhe ne besojmė se ėshtė njė qė i ngjan planit tė z. Ahtisaari”, tha dje zėdhėnėsi i Departamentit tė Shtetit, Sean McCormack.

Ishte kjo njė nga pėrgjigjet tashmė rutinore tė zėdhėnėsit tė diplomacisė amerikane i ndeshur me pyetjet rreth qėndrimit tė Washingtonit pėr Kosovėn dhe rezolutėn qė pritet tė miratohet nė organizatėn botėrore.

McCormack tha se priste shumė diskutime intensive gjatė javėve tė ardhshme, kur do tė shihet se ēfarė hapash do tė marrė Kėshilli i Sigurimit dhe ēfarė forme dhe pėrmbajtje do tė ketė rezoluta.

“Ne besojmė se ajo duhet tė reflektojė planin e Ahtisaarit, qė ėshtė njė plan nė interesin afatgjatė tė rajonit, nė interesin e popullit tė Serbisė dhe nė interes tė popullit tė Kosovės, tha McCormack.

Zyrtarėt amerikanė, pas vizitės sė Sekretares sė Shtetit, Condoleezza Rice nė Moskė, vazhdojnė tė flasin pėr nevojėn sa mė parė tė miratimit tė rezolutės, mirėpo duket se nuk janė tė prerė nė afate, siē ishin ditė mė parė kur kishin pėrcaktuar majin si afatin mė realist, sepse gjatė kėtij muaji Amerika edhe kryeson presidencėn e Kėshillit tė Sigurimit. Pas takimit tė nivelit tė lartė nė Moskė duket se palėt nuk lėshuan pe nė qėndrimet e tyre rreth pavarėsisė sė Kosovės dhe vendosjes sė raketave amerikane nė vendet e ish bllokut socialist.

Zėdhėnėsi McCormack gjithsesi ka insistuar se ėshtė nė interesin e tė gjithėve qė ēėshtja e Kosovės tė zgjidhet.

“Ėshtė njė ēėshtje qė qėndron pezull tash tetė vjet dhe ėshtė koha tė zgjidhet”, tha McCormack.

Dhe pėr dallim nga zyrtarėt aktualė qė i shmangen kritikave ndaj disa vendeve tė Bashkėsisė Evropiane, ish diplomatė amerikan janė mė tė drejtpėrdrejt duke i emėruar ata si shkaktarė tė ngecjes dhe vonesės sė procesit.

Ish ambasadori Morton Abramowitz, nė njė shkrim tė tij rreth Kosovės, thotė se ndonėse vendet evropiane nė mėnyrė kolektive i janė bashkuar Amerikės nė mbėshtetje tė planit Ahtisaari, individualisht ato kanė shfaqur skepticizėm lidhur me pavarėsinė dhe nė kėtė kuadėr pėrmend Spanjėn, Greqinė, Italinė, Qipron, Rumaninė, Sllovakinė dhe ēuditėrisht Austrinė.

Kjo vėrtetė ngrit njė ēėshtje shumė serioze rreth vendosmėrisė sė Bashkimit Evropian. Sepse, vazhdon Abramowitz, nė vend qė t’i thuhet Serbisė se kusht i domosdoshėm i anėtarėsimit tė saj nė Bashkimin Evropian ėshtė pavarėsia e Kosovės, liderėt evropianė, si Javier Solana, lavdėrojnė Koshtunicėn si njė lider i madh i demokrat.

S. Gashi, RTK

Arb
18-05-07, 18:57
Mediat gjermane:SHBA-tė mbėshtesin fuqishėm pavarėsinė e Kosovės "Shtetet e Bashkuara tė Amerikės e mbėshtesin fuqishėm pavarėsinė e Kosovės. Sė bashku me partnerėt evropianė ėshtė pėrgatitur njė rezolutė, e cila po qarkullon nė Kėshillin e Sigurimit dhe pėr tė cilėn pritet se deri nė fund tė kėtij muaji, do tė qoj tek pavarėsia e Kosovės". Qėndrimi amerikan, i shprehur prej ndihmės sekretarit Nikollas Bėrns, ėshtė shumė i qartė. Me fjalė tė ngjashme kėto ditė u shpreh edhe sekretarja amerikane e shtetit Kondoleza Rajs, e cila tha se Kosova do tė jetė vend i pavarur dhe nuk do tė kthehet nėn pushtetin e Serbisė, njoftojnė mediat gjermane.

Arb
24-05-07, 17:54
0'Saliven: Rusia mund tė pėrdorė veton, por pa efekt afatgjatė

Pragė, 24 maj - Rusia mund tė pėrdorė veton, por ajo nuk do tė ketė efekt afatgjatė, sepse Rusia nuk ka ndikim real nė Kosovė, ndėrsa tentimi pėr t'u prezantuar si mbrojtės i serbėve, ėshtė njė armė e zbrazėt, - thotė Xhon 0'Saliven, ekspert nga instituti "Hadson" (Hudson).

Ėshtė fakt, tha ai, se kosovarėt duan pavarėsi, tė cilin fakt evropianėt e kanė pranuar me "shumė hezitime dhe kėtė nė fund do ta pranojė edhe Rusia", deklaroi 0'Saliven pėr Radion Evropa e Lirė, duke shtuar se Rusia ishte kėrcėnuar me veto edhe nė rastin e intervenimit ushtarak tė NATO s, kurse ndėrhyrja ishte bėrė pa miratimin e Kombeve tė Bashkuara.

Duke folur pėr fjalorin e Presidentit rus dhe retorikėn e ashpėr tė Moskės, 0'Saliven e vlerėsoi Putinin si njeri tė shkollės sė vjetėr sovjetike, i cili pėrdor retorikėn e vjetėr qė tė jetė nė qendėr tė vėmendjes dhe ka tė bėjė mes synimin e tij pėr tė rivėnė rolin komandues nė raport me disa vende tė ish-Bashkimit Sovjetik. Nė shumė aspekte, thotė ky ekspert amerikan, Putin "ėshtė duke keqėsuar raportet me Perendimin".

Arb
24-05-07, 17:55
Biankini: Eshtė pak e besueshme qė Rusia tė vėrė veto

Pragė, 24 maj - Asnjė analist serioz i zhvillimeve nė Ballkan nuk mund tė thotė me siguri tė qindpėrqindtė nėse Kėshilli i Sigurimit tė KB deri nė fund tė kėtij muaji do tė miratojė rezolutėn e cila do tė pėrcaktonte statusin pėrfundimtar tė Kosovės, apo do tė ndodhė njė shtyrje e caktuar. Hapėsirė pėr marrėveshje tė fuqive tė mėdha ka, dhe ėshtė pak e besueshme qė Rusia do tė vėrė veto, - konsideron Dr. Stefano Biankini, profesor i politikės eurolindore dhe tė historisė nė Universitetin e Bolonjės. "Mendoj se praktikisht sot ėshtė e pamundur t'i bindėsh shqiptarėt nė Kosovė qė tė pranojnė madje edhe autoniminė mė tė gjerė brebnda Serbisė. Por, deri nė ē'masė pavarėsia e Kosovės do tė shkaktojė reagimin emotiv tė njerėzve nė Serbi, nuk e di", tha Biankini pėr Radion Evropa e Lirė. Ai shtoi se Kosova nuk ėshtė edhe gjėja mė e rėndėsishme pėr populin serb sot, ndoshta ėshtė pėr disa rryma politike, thotė Biankini.

Arb
24-05-07, 17:56
Bush e Skefer tė njė mendimi qė Rezoluta pėr Kosovėn tė miratohet sa mė shpejt

Bruksel, 24 maj - Presidenti i SHBA-ve Xhorxh Bush dhe sekretari i pėrgjithshėm i NATO s Jap de Hop Skefer janė tė njė mendimi tė plotė qė Rezoluta pėr Kosovėn duhet tė miratohet sa mė shpejt qė ėshtė e mundur, dhe si mbėshtetje duhet tė jetė pakoja e Ahtisarit, ka deklaruar zėdhėnėsi i NAT0-s, Xhems Apaturai.

Tani qė procesi ėshtė bartur nė Nju Jork, tha ai, i takon Kėshillit tė Sigurimit tė vendosė pėr statusin e Kosovės, ndėrsa Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, tashmė kanė parasysh metodat se si tė ecin pėrpara me kėtė proces.

Ndėrkohė NATO vazhdon me pėrgatitjet pėr rolin e saj pas statusit nė Kosovė si dhe vazhdon bashkėpunimin me Bashkimin Evropian nė kėtė drejtim, pavarėsisht nga rezervat qė i ka Turqia, si shtet anėtar.

Pėgatitjet teknike kanė pėrfunduar. Nė Kosovėn e passtatusit, do tė jenė ushtarėt e NATO s dhe policėt e Bashkimit Evropian, ndėrsa bashkėpunimi nė mes tyre nuk do rrezikohet nė asnjė mėnyrė, theksoi Apaturai.

Arb
28-05-07, 18:23
Pas ShBA-ve dhe BE-sė, Maqedonia do ta njohė pavarėsinė e Kosovės

Shkup, 27maj- Presidenti i Maqedonisė, Branko Cėrvenkovski, deklaroi se, nėse nė KS i KB-ve nuk miratohet rezoluta pėr Kosovėn dhe nėse SHBA-tė dhe BE-ja e pranojnė njėanshėm pavarėsinė e Kosovės, atėherė Maqedonia, si vend kandidat pėr pranim nė NATO dhe nė BE, "do tė jetė pjesė e kėtij procesi".
Nė intervistėn pėr radion “Evropa e lirė”, ai thotė se, megjithatė, zgjidhja mė e mirė do tė ishte nėse KS-ja do ta miratonte rezolutėn pėr Kosovėn. Lidhur me kėrcėnimet se Beogradi, do t’i pėrkeqėsojė marrėdhėniet me vendet qė do ta njihnin pavarėsinė e Kosovės, Cėrvenkovski tha se kjo do tė ishte e dėmshme pėr vetė Serbinė, pasi nė atė mėnyrė "ajo rrezikon izolim" dhe shtoi se "ky do tė ishte problem i Serbisė e jo i Maqedonisė".

Arb
02-06-07, 06:27
Bush: Shqiptarėt nuk duhet tė jenė tė shqetėsuar pėr pozicionin tim pėr statusin e Kosovės

Presidenti amerikan Xhorxh Bush i ka kėrkuar Rusisė qė tė zbusė shqetėsimet e saj lidhur me programin e mburojes anti-rakete, si dhe pėr disa ēeshtje tė tjera, mes tė cilave edhe ajo e Kosoves.

“Lufta e ftohte ka mbaruar. Tani jemi nė shekullin XXI, ku duhet tė pėrballemi me kėrcėnimet e vėrteta tė ekstremistėve dhe atė tė pasurimit tė uraniumit nga Irani”, ka pohuar Bush, i cili ka ngritur edhe ēėshtjen e Kosovės.

“Ėshtė njė ēėshtje e vėshtirė, por plani i Ahtisarit ėshtė rruga e drejte pėr tė ecur pėrpara dhe se shqiptarėt e Kosovės nuk duhet tė jenė te shqetėsuar pėr pozicionin tim. Unė e kam bėrė tė qartė se mbėshtes planin e Ahtisarit dhe kėto janė udhėzimet qė i kam dhėnė Sekretares sė Shtetit Rais dhe qė do t’u japim edhe Kombeve tė Bashkuara. Ne shpresojmė tė evitojmė njė konflik tė madh nė rajon. Por besojmė se plani i Ahtisarit ėshtė rruga e duhur pėr tė ecur pėrpara dhe pėr kėtė ne po mundohemi ta bindim Kėshillin e Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara qė tė mbėshtesin planin e Ahtisarit dhe po parashtrojmė shpjegimet tona sepse ky plan ėshtė i arsyeshėm dhe se ky plan do tė vendoste paqen”, ka theksuar Bush.

IP

Arb
04-06-07, 18:18
Cilat janė tri datat e qershorit qė mund tė ndodhė votimi pėr Kosovėn nė Kėshillin e Sigurimit

Prishtinė, 4 qershor - Gjatė muajit qershor tri janė afatet kohore kur mund tė hidhet nė votim draftrezouta pėr Kosovėn. Duke iu referuar burimeve diplomatike perėndimore gazeta nė numrin e sotėm "Zėri" shkruan se afati i parė dhe me gjasė mė optimisti ėshtė ai i 6 qershorit, ndonėse kjo datė ngėrthen rreziqe qė kanė tė bėjnė me reagimin e Moskės. Afati i dytė qė pėrmendet nė qarqet diplomatike ėshtė ai ndėrmjet 11 e 13 qershorit, qė do tė thotė vetėm disa ditė pas takimit tė G8 nė Gjermani. Ndėrkaq, afati i tretė, sipas gazetės, pėr votimin e draftrezolutės nė Kėshillin e Siguriit do tė nisė mė 25 qershor pėr tė pėrfunduar mė 29 qershor. Aafati i fundit lidhet me ditėn e fundit tė presidencės belge nė Kėshillin e Sigurimit dhe ditėn e fundit tė presidencėn gjermane me Bashkimin e Evropian.

Arb
04-06-07, 18:32
Merkel: Dita e vendimit pėr Kosovėn sa vjen e po afrohet

Hamburg, 4 qershor - Kancelarja gjermane Angela Merkel ka deklaruar se Kosova mund tė jetė njė nga temat kryesore nė sferėn e politikės sė jashtme nė Heiligendamm. "Duhet biseduar pėr tė gjetur hapėsirat e mundshme tė veprimit", ka thėnė Merkel pėr revistėn "Shpigel", duke vėnė nė dukje se qendrimi i Rusisė ėshtė i kundėrt jo vetėm me atė tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, por edhe tė Bashkimit Evropian. Kancelarja gjermane, e cila vazhdimisht mė parė ka theksuar se Kosova do tė jetė njė nga provat kryesore tė politikės sė jashtme tė Bashkimit Evropian ėshtė e interesuar qė kjo ēėshtje tė zgjidhet sa mė shpejt: "Unė besoj se duhet tė nxitojmė e sė shpejti tė marrim njė vendim". Merkel tha mė tej se vendimi nuk duhet tė merret medoemos nė Heiligendamm, por shtoi: "Dita e vendimit sa vjen e po afrohet".

Arb
04-06-07, 18:32
Bler shpreson tė arrihet njė kompromis pėr Kosovėn nė Kėshillin e Sigurimit

Berlin, 4 qershor - Kryeministri britanik Toni Bler shpreson se do tė arrihet njė kompromis pėr Kosovėn nė Kėshillin e Sigurimit. "Ėshtė njė diskutim qė po e zhvillojmė shumė intensivisht me partnerėt e Kėshillit tė Sigurimit dhe na duhet ta zgjidhim atė me njė gradė konsensusi. Prandaj nuk dua tė diskutoj qė tani pėr mundėsinė e vetos sė (Rusisė), pėrsa kohė qė kjo nuk ndodh e shpresoj se nuk do tė vijė puna deri aty", tha Bler pak para takimit dypalėsh me kancelaren gjermane Angela Merkel mbrėmė nė Berlin.

Arb
04-06-07, 18:33
Bler shpreson tė arrihet njė kompromis pėr Kosovėn nė Kėshillin e Sigurimit

Berlin, 4 qershor - Kryeministri britanik Toni Bler shpreson se do tė arrihet njė kompromis pėr Kosovėn nė Kėshillin e Sigurimit. "Ėshtė njė diskutim qė po e zhvillojmė shumė intensivisht me partnerėt e Kėshillit tė Sigurimit dhe na duhet ta zgjidhim atė me njė gradė konsensusi. Prandaj nuk dua tė diskutoj qė tani pėr mundėsinė e vetos sė (Rusisė), pėrsa kohė qė kjo nuk ndodh e shpresoj se nuk do tė vijė puna deri aty", tha Bler pak para takimit dypalėsh me kancelaren gjermane Angela Merkel mbrėmė nė Berlin.

Arb
04-06-07, 18:35
Diplomatėt paralajmėrojnė se kah mesi i javės mund tė hidhet nė votim rezoluta pėr Kosovėn

Uashington, 4 qershor Diplomatė tė ndryshėm kanė paralajmėruar se kah mesi i kėsaj jave Rezoluta pėr pavarėsi tė mbikėqyrur pėr Kosovėn do tė mund tė hidhet pėr votim. Rusia vazhdon tė kundėrshtojė drafin e paraqitur nga SHBA tė dhe shtetet evropiane edhe pas zbutjes sė tekstit tė saj. Ndėrkohė analisti serb nė Uashington Obrad Kesiq ka thėnė se java e ardhshme do tė jetė vendimtare pėr sqarimin e pozicionit amerikan, pėrkatėsisht nėse Shtetet e Bashkuara tė Amerikės do tė vendosė ta vėrė nė votim rezolutėn e re, ose do tė ketė tė tjera shtyrje. Sipas tij shumė gjėra do tė varen nga takimi i Presidentit amerikan Xhorxh Bush me prsidentin rus Vladimir Putin nė samitin e G8 qė do tė mbahet prej 6 8 qershor.

Arb
09-06-07, 02:26
Sarkozi thotė se liderėt e G8 nuk janė dakorduar rreth njė kompromisi pėr Kosovėn

Hajligendam, 8 qershor - Presidenti i Francės Nikola Sarkozi tha se liderėt e G8 ende nuk janė dakorduar rreth propozimit francez pėr njė kompromis lidhur me tė ardhmen e Kosovės. "Pėr momentin ende nuk ėshtė arritur pėrparimi i domosdoshėm", u tha Sarkozi gazetarėve pas takimit me Presidentin e SHBA, Xhorxh Bush. Sarkozi tha se kėshilltarėt e shefave tė shteteve G 8 dhe drejtorėt e ministrive tė jashtme, mbrėmė deri vonė kanė diskutuar pėr Kosovėn, por ende nuk kanė bėrė ndonjė progres. Ai gjithashtu tha se Rusia mbrėmė nuk ėshtė dakorduar me propozimin. Sarkozy dje u kishte propozuar vendeve tė G8 edhe 6 muaj tė tjerė pėr tė shqyrtuar statusin e Kosovės. "Propozimi im ėshtė qė mė sė pari Presidenti rus Vladimir Putin do tė duhej tė pranonte se pavarėsia e Kosovės ėshtė e pashmangshme", tha Sarkozi. Ndėrkohė ka shtuar ai, "pas gjashtė muajsh ose Prishtina dhe Beogradi do tė kenė gjetur njė zgjidhje mė tė mirė, ose do tė duhej tė zbatohej ajo qė ėshtė propozuar nga Ahtisari".

Arb
09-06-07, 02:30
Ekipi i Unitetit shqetėsohet nga propozimi francez, kėrkon pėrshpejtimin e pavarėsimit

http://www.kosova.com/media/gunitetit_IMG_7766.jpgPrishtinė, 8 qershor Anėtarėt e Ekipit tė Unitetit, tė prirė nga Presidenti Fatmir Sejdiu dhe disa shefa tė zyreve diplomatike hodhėn poshtė mundėsinė e shtyrjes sė statusit duke theksuar se e gjitha ėshtė vetėm njė keqinterpretim.

Presidenti francez Nikolla Sarkozi, i propozoi dje G 8 ės, gjatė samitit qė po mbahet nė Gjermani, qė zgjidhja pėr statusin e Kosovės mund tė shtyhet pėr gjashtė muaj, nėse Presidenti rus Vladimir Putin, jep garancione se e pranon pavarėsinė nė pėrfundim tė kėtij afati.

Por, ky deklarim dhe pohimet nga media prestigjioze botėrore se ėshtė arritur njė pajtim i tillė nga vendet e G 8 ės, ka shkaktuar shqetėsim serioz, i cili ėshtė pasuar me mbledhjen e jashtėzakonshme tė Ekipit tė Unitetit nė prani tė pėrfaqėsuesve tė disa zyreve ndėrkombėtare dhe tė shefit tė UNMIK ut.

Anėtarėt e Ekipit e kanė shprehur shqetėsimin e tyre duke kėrkuar reagimin edhe mė tė shpejtė tė bashkėsisė ndėrkombėtare pėr miratimin e njė rezolute pėr Kosovėn duke iu pėrmbajtur pakos sė Ahtisarit, nė tė kundėrtėn do tė veprojnė vetė pėr shpalljen e pavarėsisė.

Shtyrjen e mundshme tė statusit e kanė paralajmėruar si kėrcėnim tė legjitimitetit tė udhėheqėsve aktualė dhe tė besimit ndaj bashkėsisė ndėrkombėtare.

Ata pohuan se nė ditėt nė vijim do tė shqyrtojnė mėnyrėn se si do tė veprohet mė tutje, duke e lėnė tė hapur mundėsinė qė nė koordinimin me SHBA tė dhe vendet e BE sė ta bėjnė shpalljen e pavarėsisė edhe pa rezolutė nga Kėshilli i Sigurimit.

"Nė bazė tė informacioneve qė kemi nuk ėshtė arritur ndonjė marrėveshje brenda G 8, qė ka tė bėjė me kėtė materie dhe kjo rezulton nga informacionet e para qė kemi. Ne shprehim qėndrimin tonė tė qartė se jemi tė interesuar dhe angazhohemi qė tė shkojė sa mė shpejtė ēėshtja e nxjerrjes sė rezolutės pėr Kosovėn nė KS pėr mbėshtetje tė propozimit tė Ahtisarit", tha Presidenti Sejdiu.

Ai vuri nė dukje se Kosova ėshtė gatshme ta fillojė jetėn si njė shtet i pavarur. "Pėr ne ėshtė me rėndėsi kjo pėrgjigje dhe ne jemi tė gatshėm qė tė startojmė si shtet edhe nė kuptimin e mbėshtetjes sė bashkėsisė ndėrkombėtare", tha Sejdiu.

Ndėrsa, kryeministri Ēeku tha se shtyrja e vendimit pėr statusin e Kosovės, do t'ia humbė legjitimitetin tė zgjedhurve dhe po ashtu besimin nė faktorin ndėrkombėtar.

"Ēdo shtyrje ėshtė rritje e frustrimeve dhe humbje e legjitimitetit edhe tė lidershipit kosovar, por edhe humbje e besimit tė faktorit ndėrkombėtar. Ēdo shtyrje ėshtė edhe e dėmshme edhe pėr qytetarėt e Kosovės. Ne duhet tė lėvizim dhe i bėjmė thirrje edhe faktorit ndėrkombėtar pėr nxjerrjen e rezolutės sė re nėse, jo ne do tė shkojmė rrugės sonė", tha Ēeku.

Por, ai tha se megjithėkėtė e kanė konfirmimin se procesi do tė vazhdojė, "me dinamikėn e paraparė dhe nuk do tė ketė rėnie tė intensitetit tė pėrpjekjeve diplomatike pėr nxjerrjen e shpejtė tė njė rezolute nė OKB". http://www.kosova.com/media/france_gn_IMG_7754.jpg

Ndėrkaq, Hashim Thaēi pėr herė tė parė ėshtė shprehur i pasigurt, nė raport me premtimet e dhėna kohė mė parė se pavarėsia do tė njihej shumė shpejt. Ai tha se gjėrat kanė shkuar nė atė drejtim qė nuk mund tė sillen mė me komoditet, pasi janė komplikuar dhe kjo ėshtė shqetėsuese. "Ne e dimė se SHBA tė dhe bashkėsia evropiane mbėshtesin propozimin e Ahtisarit pėr pavarėsi, prandaj ne ende nuk kemi qėndrim zyrtar nga G 8 pėr qėndrimin e tyre pėrfundimtar. Ne ftojmė Presidentin Bush, BE nė, por edhe OKB nė qė tė mos i bashkėngjiten ideve pėr shtyrje, por ta fuqizojnė qėndrimin e tyre nė propozimin e Ahtisarit pėr nxjerrjen e rezolutės", tha Thaēi.

Ndėrkaq, Veton Surroi, tha se ėshtė qėndrim i pėrbashkėt se pavarėsisht kėrcėnimit me veto, "kėrkojmė nga shtetet sponsoruese qė kjo rezolutė tė vihet nė rend tė ditės nė Kėshillin e Sigurimit tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara". "Kosova nuk mund tė mbetet peng i kėrcėnimit me veto e as i ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me marrėdhėniet bilaterale ose marrėdhėniet mes shteteve tė fuqishme. Ky ėshtė njė rast sui generis qė kėrkon zgjidhjen e vet. Zgjidhja e ēėshtjes sė Kosovės ėshtė njėherėsh pjesė e bashkimit tė popujve tė lirė tė Evropės. Ata qė janė sot kundėr pavarėsisė sė Kosovės janė edhe nė fakt kundėrshtarė tė bashkimit tė popujve tė lirė tė Evropės", tha Surroi.

I pyetur nėse Kosova do ta shpall njėanshėm pavarėsinė, tha se nuk ka shpallje bilaterale. "Ēdo popull e shpall pavarėsinė vetvetiu. Kosova e ka tė drejtėn tė shpallė pavarėsinė, kėtė mund ta bėjė nė njė proces partneriteti dhe kjo ėshtė njė e drejtė e rezervuar e qytetarėve tė Kosovės, e kėtij populli, pėrfaqėsuese tė sė cilėve jemi ne", tha ai.

Shefi i Zyrės franceze nė Prishtinė, Tieri Rejnhard, pas takimit mė Ekipin e Unitetit tha se Presidenti francez Nikolas Sarkozi ka propozuar shtyrjen e statusit tė Kosovės pėr njė periudhė gjashtėmujore, si njė mėnyrė pėr tė evituar pėrdorimin e tė drejtės sė vetos nga Rusia. Ai tha se deklarata e presidentit Sarkozi pėr shtyrjen e vendimit pėr status ėshtė keqinterpretuar nga mediat ndėrkombėtare. Por, ai rikonfirmoi qėndrimin e Parisit se Franca mbėshtet pavarėsinė e Kosovės, por se njė gjė e tillė "tani pėr tani nuk mund tė ndodhė nė Kėshillin e Sigurimit".

Rejnhard pohoi se ky propozim i presidentit Sarkozi, njėherit ėshtė edhe deklarimi i parė publik nė mbėshtetje tė pavarėsisė sė Kosovės. Rejnhard tha se ideja e Sarkozisė nuk ka gjetur mbėshtetjen e vendeve nė samitin e G 8 ės, prandaj ende nuk ėshtė marrė asnjė vendim pėr shtyrjen e kėtij vendimi.

Edhe shefi i Zyrės Britanike nė Prishtinė, Dejvid Blant, nėpėrmjet njė deklarate pėr media, hodhi poshtė njoftimet se ėshtė arritur ndonjė marrėveshje pėr shtyrjen e statusit tė Kosovės, nė samitin e G 8. "Ka shumė spekulime nė media rreth takimit tė G 8 shit pėr Kosovėn. Deri nė kėtė moment nuk ka asnjė marrėveshje lidhur me kėtė ēėshtje, duke pėrfshirė edhe spekulimet rreth shtyrjes tė raportuar nėpėr media", thotė Blant, derisa inkurajon tė gjithė tė ta presin pėrfundimin e Samitit. "Nė ndėrkohė aktiviteti i dendur diplomatik vazhdon nė kryeqytetet kyē dhe nė Nju Jork, duke pėrfshirė diskutimet rreth projekt rezolutės tė bazuar nė planin e presidentit Ahtisari", thotė Blant.

Tė njėjtėn gjė e ka konfirmuar edhe shefi i UNMIK ut, Joakim Ryker, pas takimit me Ekipin e Unitetit. "Sa i pėrket Kosovės, unė kėtė mėngjes kam parė nėpėr media disa shkrime, por unė them se nuk ka pas asnjė marrėveshje pėr shtyrje dhe nė pėrgjithėsi nuk ka marrėveshje pėr Kosovėn", tha Ryker, duke shtuar se duhet pritur pėrfundimet qė do tė dalin sot pasdite nga samiti nė Gjermani. Ai nuk pranoi ta komentojė propozimin e presidentit francez z.Sarkozi, pėr shtyrje tė mundshme gashtėmujore tė statusit tė Kosovės.

"Unė do t'ju inkurajoja juve qė ta shikoni shumė mė kujdes se ēfarė ai ka thėnė, sepse ai ka thėnė shumė pėr procesin. Unė mendoj se shumė nga deklaratat janė nxjerrė nga konteksti, prandaj ju kisha lutur tė shikoni pikėn kryesore, atė se nuk ka marrėveshje", tha ai duke paralajmėruar arritjen e njė zgjidhjeje.

"Zgjidhja do tė gjendet dhe qytetarėt do tė jenė tė kėnaqur mė atė zgjidhje. Nuk ka marrėveshje dhe unė nuk dua tė spekulojė pėr gjėra tė tjera, nuk ka marrėveshje pėr shtyrje...", tha Ryker, duke e pėrsėritur disa herė kėtė deklarim.

Zyra amerikane ishte e para qė sot reagoi publikisht duke pėrgėnjeshtuar lajmet nė media pėr gjoja arritjen e njė marrėveshje nė samitin e G 8 ės, pėr shtyrjen e vendimit pėr statusin e Kosovės.

QIK-u

Arb
09-06-07, 02:31
Presidenti Bush nė takimin me homologun e tij rus Putin kanė biseduar edhe pėr Kosovėn

Uashington, 8 qershor Nė konferencėn pėr shtyp, transkriptin e tė cilit e publikoi Shtėpia e Bardhė, Presidenti Bush nė takimin me presidentin rus Vladimir Putin kishin biseduar pėr Kosovėn dhe me atė ai kishte shfaqur shqetėsimet e thella. "Por edhe ne i kemi shqetėsimet tona rreth Kosovės", tha Presidenti amerikan. "Ėshtė njė ēėshtje pėr tė cilėn ne duhet tė vazhdojmė tė bisedojmė. Ne besojmė se duhet tė lėvizim pėrpara planin e Ahtisarit nė Kombet e Bashkuara, ndėrsa Putin ka rezervat e tij", ka thėnė Presidenti Bush. Nė anėn tjetėr, Kėshilltari pėr Siguri Kombėtare, Stiven Hadli ka thėnė se edhe nė takimin e Presidentit Bush me kancelaren gjermane, Angela Merkel, njė pjesė e konsiderueshme e bisedės i ėshtė kushtuar Kosovės. Kryekėshilltari Hadli u ndal edhe njėherė nė planin e Ahtisarit, pėr tė cilin tha se ėshtė punuar mbi njė vit dhe tė cilin bashkėsia ndėrkombėtare mbėshtet si rrugė tė ecjes pėrpara. Ai ka shtuar se propozimi ekzistues para Kėshillit tė Sigurimit tė OKB sė do ta shpie planin e Ahtisarit pėrpara, njė plan ky qė kėrkon njė pavarėsi tė mbikėqyrur pėr Kosovėn, tha kryekėshilltari i Presidentit amerikan, duke shtuar se ekzistonte njė koncensus mjaft i madh qė ky plan ishte i vetmi i mundshėm pėr ecje pėrpara. "E dimė se Rusia ka rezervat e veta, pėr te edhe kemi njė sėrė bisedash qė po vazhdojnė qoftė pėrmes ministrave tė jashtme tė dy vendeve ashtu edhe nė Nju Jork rreth rezolutės qė ndodhet para Kėshillit tė Sigurimt nė mėnyrė qė tė ngushtojmė kėto dallime. Ky proces po vazhdon edhe nė samitin e G8", tha Kėshilltari amerikan pėr Siguri Kombėtare, Stiven Hadli.

Arb
23-06-07, 00:20
Engel: Qėndrimet e shqiptarėve dhe serbėve pėr Kosovėn nuk do tė ndryshojnė as pas 10 vjet negociatash

Uashington, 22 qershor - Nė njė takim nė Uashington mes ligjvėnėsve amerikanė dhe rusė, kongresisti Eliot Engel Kosovėn e vuri nė krye tė listės sė ēėshtjeve tė pazgjidhura, duke thėnė se pavarėsia e Kosovės ėshtė opsioni i vetėm i mundshėm qė duhet tė arrihet nėpėrmjet KB dhe planit tė Ahtisarit. Engel tha se mbetja e protektoratit ndėrkombėtar apo kthimi i Kosovės nėn ingerencat e autoriteteve serbe nuk janė tė realizueshme, posaēėrisht ndritėn e faktit se regjimi i Millosheviqit provoi tė zbatojė nė vitin 1999 spastrimin etnik tė popullsisė shqiptare. Engel shprehu bindjen se qėndrimet e shqiptarėve dhe tė serbėve pėr statusin e Kosovės nuk do tė ndryshojnė as pas 10 vjet negociatash, andaj i bėri thirrje Rusisė qė tė ndihmojė qė statusi i Kosovės tė pėrcaktohet me rezolutė tė Kėshillit tė Sigurimit.

Arb
18-07-07, 17:06
Bėrns: SHBA ja e mban premtimin dhe do ta njohė pavarėsinė e Kosovės

Londėr, 18 korrik - Nėnsekretari amerikan i Shtetit, Nikolas Bėrns, ka deklaruar se "Kosova do tė bėhet e pavarur brenda kėtij viti, nėpėrmjet OKB sė apo ndonjė mekanizmi tjetėr", duke shtuar se "Rusia nuk ka veto aktive nė pavarėsinė e Kosovės". Duke folur nė emisionin e BBC-sė "Hard Talk", Bėrns ka theksuar se SHBA ja nuk do tė lejojė qė dikush tė pengojė pavarėsimin e Kosovės, sepse Amerika do ta mbajė premtimin ndaj popullit tė Kosovės pėr njohjen e pavarėsisė. "Shtetet qė kanė interes vital nė Kosovė janė shtetet e Evropės dhe SHBA ja, sepse Rusia nuk ka trupa nė terren dhe nuk i ka pasur tash e disa vjet", ka thėnė Bėrns. Bėrns thotė se po i vjen fundi diskutimeve nė Kėshillin e Sigurimit, ndėrkohė qė "SHBA ja ka shtyrė deri tash njohjen e pavarėsisė sė Kosovės, me qėllim tė akomodimit tė brengave tė Rusisė". Por, ai ka vlerėsuar se Moska nuk ka qenė pozitive dhe konstruktive. "Nėse vonojmė njohjen e pavarėsisė, atėherė rrezikojmė stabilitetin nė Kosovė, pra nė njė vend ku kemi trupat tona", ka thėnė Bėrns, dhe ka shtuar se Rusia nuk mund tė ketė veto aktive nė pavarėsinė e Kosovės. Zyrtari i lartė amerikan ka nėnvizuar se "SHBA ja do ta mbajė premtimin dhe detyrimin ndaj popullit tė Kosovės dhe do ta njohė pavarėsinė e Kosovės".

Arb
20-07-07, 22:08
Ambramovic: Ndarja e Kosovės ėshtė njė katastrofė, kurse konferenca ndėrkombėtare "shtyrje tjetėr"

Pragė, 20 korrik - Anėtari i bordit tė Grupit Ndėrkombėtar tė Krizave Marton Abramovic konsideron se ideja e ndarjes sė Kosovės ėshtė njė katastrofė dhe do tė hapė "kutinė e tė kėqijave". "Mendoj se copėtimi ėshtė katastrofė dhe nuk duhet tė jetė aspak nė tryezėn e bisedimeve. Copėtimi do krijojė njė shtyerje tė gjatė dhe do hapė kutinė e tė kėqijave. Megjithatė duhet gjetur njė mėnyrė qė tė pėrmbyllet ky problem", tha Abramovic pėr radion "Evropa e lirė". Duke marrė parasysh dallimet e Prishtinės dhe Beogradit dhe kundėrshtimin e tyre ndaj copėtimit, ai shpreson qė Perėndimi do ta shohė realitetin nė sy dhe tė pranojė pavarėsinė e Kosovės. Ndėrkaq, duke komentuar mundėsinė e mbajtjes sė njė konference ndėrkombėtare pėr Kosovėn, ai tha se kjo ide atij i tingėllon si njė "shtyrje tjetėr", duke vlerėsuar se "vonesat janė burim i paqartėsive". "Ne e shtymė kėtė problem pėr pesė vjet dhe kjo ishte shkatėrruese, nuk mund ta bėjmė sėrish njė gjė tė tillė. Perėndimi duhet tė arrijė nė njė pėrfundim se ēfarė janė tė pėrgatitur tė bėjnė me Kosovėn. Nėse duan ta shtyjnė pėr tė ardhmen kėtė problem duke parė mundėsinė e bisedimeve tė tjera, kjo nuk ėshtė formulė qė ndihmon stabilitetin e Ballkanit", theksoi Abramovic. Ai thotė se "duhet hequr qafe (rezolutėn) 1244 pėr tė hapur rrugėn ligjore pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės", sepse nė kundėrtėn "Perėndimi duhet ta ndajė mendjen nėse dėshiron tė ecė pėrpara pa u shfuqizuar 1244".

Arb
16-08-07, 22:07
Serbia akuzon SHBA-tė se po pėrpiqen tė krijojnė njė shtet satelit nė Kosovė

Beograd, 16 gusht - Ministri pėr Kosovėn nė Qeverinė e Serbisė, Slobodan Samarxhiq, u ka bėrė thirrje Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės qė tė heqin dorė nga, siē ėshtė shprehur, krijimi i njė shteti satelit tė NATO-s nė Kosovė. "Tani, kur jemi para fillimit tė bisedimeve tė reja mbi statusin e Kosovės, ėshtė thelbėsore qė NATO-ja dhe Shtetet e Bashkuara tė heqin dorė nga krijimi i njė shteti satelit nė Kosov", u ka thėnė Samarxhiq agjensive serbe tė lajmeve. Sipas tij, ky projekt nuk ka fare tė bėjė me rimėkėmbjen ekonomike tė Kosovės apo me pajtimin midis serbėve e shqiptarėve, kurse mė sė paku ka lidhje me tė ardhmen evropiane tė kėsaj pjese tė Evropės. Qėndrimit tė Samarxhiqit i ėshtė bashkuar edhe kreu i Kishės Ortodokse Serbe nė Kosovė, Peshkopi Artemije. Ai ka thėnė se serbėt nuk duhet tė pajtohen me shkėputjen e Kosovės, pavarėsisht prej ēmimit. "Kosova nuk duhet tė jepet pėr asnjė lloj ēmimi, ndonėse pėr kėtė do tė na duhet t'i kalojmė 2 mijė vjet nė izolim", ka thėnė Artemije.

Arb
16-08-07, 22:08
Qeveria e Kosovės do tė lobojė te vendet e BE-sė pėr njohjen e pavarėsisė

Prishtinė, 16 gusht - Qeveria e Kosovės do tė pushtojė muajt e ardhshėm Bashkimin Evropian, nė njė fushatė diplomatike qė ka pėr synim arritjen e koncensuesit brenda kėtij unioni pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės. Kėtė e ka konfirmuar zėdhėnėsja e Kryeministrit, Ulpiana Lama. Ajo ka thėnė se javėn e ardhshme destinacioni i Qeverisė sė Kosovės do tė jetė Evropa, ndonėse nuk pėrjashtohen edhe opsionet tjera. Lama nuk e ka pėrjashtuar mundėsinė qė pavarėsia e Kosovės tė realizohet pėrmes Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė, por ka theksuar se insitucionet e Kosovės duhet tė jenė tė pėrgatitura pėr tė gjitha opsionet. Ndėrkohė, qeveria do tė vazhdojė tė punojė edhe nė pėrmbushjen e standardeve dhe nė pėrgatitjen e ligjeve qė dalin nga pakoja e Marti Ahtisarit.

Arb
16-08-07, 22:09
Busek e cilėson si hapje tė 'kutisė sė Pandorės" opsionin e ndarjes sė Kosovės

Berlin, 16 gusht - Opsioni i ndarjes sė Kosovės hidhet poshtė si i paperspektivė dhe i dėmshėm. Qėndrim tė tillė ka edhe koordinatori i Paktit tė Stabilitetit pėr Ballkanin, Erhard Busek, i cili ka thėnė se kjo ėshtė njėra prej tė gjitha zgjidhjeve tė kėqia. Ai ka theksuar se nė Kosovė nuk ėshtė e mundur njė ndarje e qartė gjeografike dhe ka shtuar se serbėt do tė mbeteshin nė pjesė tė tjera tė Kosovės, ndėrsa shqiptarėt nė Luginėn e Preshevės do tė kėrkonin korrigjimin e kufijve. "Pra, nė ēdo rast, njė gjė e tillė do tė ishte si hapja e kutisė sė Pandorės", ka thėnė Busek. Koordinatori i Paktit tė Stabilitetit pėr Ballkanin ka theksuar gjithashtu se njohja e njėanshme e pavarėsisė sė Kosovės nuk do tė bėhet pa OKB-nė.

Arb
17-08-07, 19:44
Erhart hedh poshtė akuzat e Beogradit

Gjilan, 17 gusht - "Shtetet e Bashkuara tė Amerikės nuk synojnė tė krijojnė nė Kosovė njė shtet satelit tė NATO-s", ka thėnė Komandanti i trupave amerikane nė Kosovė, gjeneral brigade Dagllas Erhart, duke hedhur poshtė tezat serbe se SHBA-tė po pėrpiqen tė krijojnė njė shtet satelit tė NATO-s nė Kosovė. Ai ka pėrkujtuar se NATO ėshtė nė Kosovė nė mision paqeruajtės. Gjenerali Erhart ka thėnė se pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės janė tė angazhuara edhe Kombet e Bashkuara edhe Bashkimi Evropian, pra jo vetėm Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Ky reagim i komandantit tė ushtrisė amerikane nė Kosovė ka ardhur pas deklaratės sė ministrit tė Brendshėm tė Serbisė, Dragan Jociq, se SHBA-tė po angazhohen pėr krijimin e njė shteti satelit tė NATO-s nė Kosovė. Jociq kishte thėnė se Shtetet e Bashkuara duhet tė heqin dorė nga planet pėr pavarėsimin e Kosovės dhe pėr krijimin e njė shteti satelit tė NATO-s nė Kosovė, nėse kėrkojnė marrėdhėnie normale me Serbinė.

Arb
17-08-07, 19:46
Rajkroft: "Pavarėsia e Kosovės ėshtė e pashmangshme"

Sarajevė, 17 gusht - Ambasadori britanik nė Bosnjė e Hercegovinė, Metju Rajkroft, ka deklaruar se pavarėsia e Kosovės ėshtė e pashmangshme. Nė njė intervistė pėr tė pėrditshmen sarajevase "Dnevni avaz", ambasadori britanik ka thėnė se Kosova ėshtė rast qė nuk mund tė pėrsėritet nė vende e situata tjera askund nė botė, pra as nė Bosnjė e Hecegovinė. "Gjatė viteve tė nėntėdhjeta, Kosova ka pėrjetuar ēfarė nuk ka pėrjetuar asnjė vend tjetėr", ka thėnė Rajkroft.

4peace
18-08-07, 14:16
*

Gjithe ato pallavra per asgje hiq.

Nc nc nc

Ku mundet me qene i mbikqyruri i pamvarur? Pos ne miletin tone qe e beson gjithe kete?!


I mbikqyruri (kontrolluari) nuk mund te jet i pavarur kurren e kurres. Dhe pike (e madhe e shtypit).


Kjo teme e ka vendin tek letersia, ne rubriken "Perralla"( perralla han mileti arra/ gogla per dushk...).A u poqėn arrat ma?!*

Arb
21-08-07, 22:01
Kunder Planit te Ahtisarit: Albini me shoke, Shkijet, dhe Ruset...

Arb
21-08-07, 22:02
NAT0 hedh poshtė kritikat se po krijon njė shtet tė vetin nė Kosovė

Bruksel, 21 gusht - NAT0 nuk po krijon njė shtet tė vetin dhe nuk ka plane sekrete nė Kosovė, por do tė mbėshtesė ēdo zgjidhje qė arrihet gjatė negociatave tė Beogradit dhe Prishtinės, tė cilat Aleanca i mbėshtet plotėsisht, ka deklaruar zėdhėnėsja Karmen Romero. Duke komentuar kritikat nga Beogradi nė llogari tė NAT0-s, ajo ka theksuar se kjo ėshtė pjesė e retorikės nė kohėn e negociatave, por NAT0-ja nuk ka ēfarė t'i shtojė qėndrimit tė vet. Karmen Romero ka shtuar se NAT0 nuk po e udhėheq procesin e zgjidhjes sė statusit tė Kosovės, ndoėnse ka vendin e vet nė pėrbėrjen e zgjeruar tė Grupit tė Kontaktit. "Negociatat janė prioritet yni kryesor dhe konsiderojmė se do tė ishte ideale po qe se palėt arrijnė marrėveshje", ka theksuar Romero.

Arb
21-08-07, 22:04
GNK: Nė Kosovė mund tė shpėrthejė konflikt, nėse nuk mbėshtetet pavarėsia

Prishtinė, 21 gusht – Grupi Ndėrkombėtar i Krizave (GNK) tėrheq vėrejtjen se nė Kosovė mund tė shpėrthejė njė konflikt qė do tė destabilizonte mbarė rajonin, nė rast se Bashkimi Evropian nuk do tė mbėshtesė pavarėsinė e mbikėqyrur.

“Evropa ėshtė duke rrezikuar njė konflikt tė ri, tė pėrgjakshėm dhe destabilizues, nėse BE-ja dhe vendet anėtare tė saj nuk e pranojnė pėrgjegjėsinė primare pėr ta shpien Kosovėn tek pavarėsia e mbikėqyrur, deri nė prill ose nė maj tė vitit 2008”, thuhet nė raportin e publikuar sot nga GNK.

“BE-ja ka njė bombė me orė nė oborrin e saj”, ka deklaruar Aleks Anderson, nga zyra e GNK nė Prishtinė. “Sa mė shpejt qė BE ose njė numėr i konsiderueshėm i vendeve tė BE-sė tė deklarojnė se janė tė gatshme ta mbėshtesin Kosovėn e pavarur, aq mė tė mėdha janė gjasat qė tė shmanget katastrofa”, ka thėnė Anderson.

Raporti thekson se BE dhe SHBA duhet ta mbėshtesin integritetin e planit tė Ahtisarit, si udhėzim pėr pavarėsi tė mbikėqyrur.

Deri mė 10 dhjetor, nė qoftė se nuk do tė ketė zgjidhje me marrėveshje, sikundėr ka shumė gjasa tė ndodhė, BE dhe SHBA duhet tė jenė tė gatshme tė fillojnė aksionin e koordinuar me Qeverinė e Kosovės, qė tė zbatohet thelbi i planit tė Ahtisarit, pėrfshirė edhe projektin pėr tranzicionin 120 ditėsh pas njohjes sė pavarėsisė, gjithnjė sipas planit tė Ahtisarit.

Nė raportin e GNK thuhet se kjo periudhė duhet tė shfrytėzohet qė tė mblidhen njohjet e pavarėsisė sė kushtėzuar nga shumė qeveri; qė tė adoptohet e tė fuqizohet legjislacioni shtetformues dhe institucionet pėrkatėse; qė Qeveria e Kosovės tė ftojė BE-nė dhe NATO-n tė marrin pėrgjegjėsitė e reja; qė UNMIK-u tė tėrhiqet nė mėnyrė tė qetė.

ICG mendon se “nuk ėshtė e thėnė qė tė gjitha vendet e BE-sė ta njohin Kosovėn gjatė periudhės sė tranzicionit ose deri nė prill tė vitit 2008”, por tėrheq vėrejtjen se “njė dėshtim nė pozicionimin unik do tė mund tė diskreditonte BE-nė dhe tė kishte konsekueca destabilizuese pėr Evropėn”.

Sabine Freizer, drejtore e Programit tė GNK pėr Evropė, ka pėrkujtuar se Evropa kishte bėrė gabime qė kishin pėrfundime tragjike nė ish-Jugosllavi, nė vitet ’90, dhe ka theksuar se Evropa tani ka “shansin e dytė tė dėshmojė se mund tė jetė aktor efektiv nė Ballkan”. “Nėse sėrish tregohet e paaftė, kjo me siguri qė do tė shpie nė gjakderdhje e nė pėrsėritjen e kaosit rajonal dhe do ta fuqizonte rrjetin e krimit te organizuar nė kėtė pjesė tė Evropės” ka theksuar znj Freizer.

Arb
08-09-07, 13:37
Departamenti i Shtetit kritikoi deklaratėn e zyrtarit tė Beogradit pėr Kosovėn

Uashington, 7 shtator - Departamenti amerikan i Shtetit ka kėrkuar sqarime nga Beogradi, pasi njė zyrtar i lartė serb tha se Serbia mundet tė pėrdorė forcėn, pėr tė parandaluar pavarėsinė e Kosovės. Departamenti i Shtetit e kritikoi si "acarues dhe fatkeq" njė koment tė zyrtarit mė tė lartė serb pėr Kosovėn, se Beogradi mund tė pėrgjigjet ushtarakisht ndaj shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės. Por Departamenti i Shtetit, po ashtu, beson se komentet e zbutura tė Ministrit tė Jashtėm Vuk Jeremiq pėrfaqėsojnė nė fakt politikėn aktuale tė Serbisė. Nė njė konferencė shtypi, zėdhėnėsi i Departmentit amerikan tė Shtetit, Tom Kejsi, tha se Shtetet e Bashkuara po kėrkojnė sqarimin e komenteve tė zotit Prorokoviq nga qeveria e Beogradit: "Sigurisht, qė kėto janė komente tė pajustifikueshme dhe nuk e ndihmojnė aspak ēėshtjen. Ajo qė ėshtė mė e rėndėsishme, madje, do tė thoja se ne jemi tė mendimit, se kėto deklarata nuk pėrfaqėsojnė pikėpamjet e qeverisė sė Serbisė qė nė fakt, ne e kuptojmė, sepse Ministri i Jashtėm i Serbisė u tha zyrtarėve tė Bashkimit Evropian nė Bruksel, se pėrdorimi i forcės nuk ėshtė njė mundėsi qė do tė shfrytėzonte Serbia nė trajtimin e ēėshtjes sė statusit tė Kosovės", tha zėdhėnėsi Kejsi.

Arb
08-09-07, 13:38
Vetėm pavarėsia e Kosovės garanton stabilitet nė Ballkan, thotė Berisha

Tiranė, 7 shtator - Vetėm pavarėsia e Kosovės garanton stabilitet nė Ballkan, ka deklaruar pėr AFP n, kryeministri i Shqipėrisė Sali Berisha, duke tėrhequr vėrejtjen se shtyrja e zgjidhjes sė statusit mund t'i paraprijė "kaosit". "Unė besoj qė pas 120 ditėve, tė gjitha pėrpjekjet pėr ndonjė shtyrje tjetėr do t'i hapnin dyert rrezikut nga njė kaos i mundshėm", ka shtuar Berisha. Sidoqoftė, ka thėnė mė pas kryeministri shqiptar, "Shqipėria pa asnjė dilemė do ta njohė pavarėsinė e Kosovės,por kėtė do tė bėjė nė momentin e duhur, ka thėnė ai.

Arb
08-09-07, 13:39
Shlezinger: BE-ja ka ndryshuar qėndrimin ndaj Kosovės

Uashington, 7 shtator - Duke komentuar qėndrimin aktual tė Bashkimit Evropian ndaj ēėshtjes sė Kosovės, Martin Shlezinger, drejtor i studimeve tė Evropės Lindore nė qendrėn "Udro Uilson" nė Uashington, shfaqi mendimin se ėshtė bėrė njė ndryshim i qėndrimit tė BE-sė ndaj statusit tė Kosovės.

Shlezinger nė njė intervistė pėr "Zėrin e Amrikės" kėtė pohim tė tij e argumentoi duke cituar anėtarin e treshes, ambasadorin gjerman Ishinger, i cili "tashmė ka thėnė disa herė se tani nė tavolinė janė disa opsione dhe se ēdo zgjidhje pėr tė cilėn bien dakord serbėt e shqiptarėt do tė ishte e pranueshme, gjė qė pėrfshin edhe ndryshimin eventual tė kufijve".

"BE gjithashtu ėshtė kundėr shpalljes sė njėanshme tė pavarėsisė sė Kosovės. Nė tė njėjtėn kohė, disa vende evropiane nuk janė pėr njohjen momentale tė pavarėsisė, por kėtė e vėshtrojnė si proces gradual", thotė ky ekspert amerikan.

Nė anėn tjetėr Shlezinger pohon se "Uashingtoni ėshtė i njėanshėm ndaj shqiptarėve tė Kosovės", kurse "Rusia synon tė konfirmojė pozicionet e saja si fuqi botėrore".

Arb
08-09-07, 14:56
Tirana zyrtare ėshtė e shqetėsuar me zhvillimet e fundit lidhur me statusin e Kosovės

http://www.kosova.com/media/bamir_topi_33.jpgTiranė, 7 shtator - Presidenti i Shqipėrisė Bamir Topi ka mbledhur sot nė njė takim Kėshillin e Sigurisė Kombėtare, nė tė cilin ėshtė shqyrtuar situata nė Kosovė dhe e ardhmja e saj, si ēėshtja mė e rėndėsishme politike dhe kombėtare qė preokupon sot jo vetėm Shqipėrinė, Kosovėn e rajonin.

Kreu i shtetit shqiptar ėshtė shprehur nė kėtė takim se "Shqipėria duhet tė jetė shumė e shqetėsuar pėr zhvillimet e fundit qė lidhen me statusin pėrfundimtar tė Kosovės".

Ēėshtja e Kosovės me ngėrēet e saj, tha ai, jo vetėm po vonon perspektivėn e integrimit tė plotė tė rajonit nė NATO dhe nė BE, "por nė tė njėjtėn kohė po ngrihet si njė rrezik shpėrthyes pėr destabilizim, duke e kthyer atė nė kohėt mė tė errėta tė historisė sė vet", paralajmėroi Topi.

"Ēmimi i ēdo zgjatjeje pafundėsisht tė kėtij procesi (Kosovės) do tė duhet tė na pėrgatisė tė pėrjetojmė jo vetėm njė situatė me rreziqe ekonomike, politike, sociale pėr Kosovėn dhe rajonin, por tė jemi dėshmitarė tė gjunjėzimit tė sė ardhmes ndaj tė shkuarės, tė nėnshtrimit tė sė drejtės ndaj padrejtėsisė, tė humbjes se moderimit ndaj ekstremizmit, tė kapitullimit tė investimit ndaj dėshtimit, tė shuarjes sė shpresės ndaj errėsirės, tė dorėzimit tė europianizimit pėrpara izolimit", ka theksuar Presidenti shqiptar.

Nė vijim tė fjalės sė tij, Topi ka shprehur bindjen se rruga e vetme drejt zgjidhjes sė drejtė e tė qėndrueshme tė ēėshtjes sė Kosovės ėshtė zbatimi i Paketės Ahtisari, tė cilėn e ka vlerėsuar si "kontribut pozitiv" tė vullnetit pėr kompromis tė palės kosovare qė "ofron garancitė mė tė gjera pėr minoritetin serb se ēdo minoritet tjetėr nė Evropė, dhe modelin mė tė mirė tė bashkekzistencės etnike, fetare, qytetare dhe evropiane tė denjė pėr njė shtet tė ri nė rajon".

Nė vijim, Presidenti Topi ka theksuar se "Shqipėria ėshtė nė mėnyrė kategorike kundėr ēdo lloj skenari tė ndarjes sė Kosovės", por tė nė tė njėjtėn kohė, i bėri thirrje shoqėrisė kosovare dhe forcave politike qė tė tregohen tė matura, tepėr tė kujdesshme pėr ta ndjekur situatėn nė mėnyrė shumė civile.

Kreu i shtetit shqiptar nė fund tė fjalės sė tij, vuri nė dukje se Kosova sot nuk ėshtė mė e izoluar, por pjesė e interesit tė institucioneve mė tė rėndėsishme ndėrkombėtare, e shteteve mė tė mėdha demokratike nė botė, tė cilave u intereson njė rajon i qetė, njė rajon i cili nė mėnyrė tė padiskutueshme perspektivėn e tij e ka nė Europė dhe nė familjen euroatlantike.

Arb
21-09-07, 16:23
Partitė e sė djathtės mbėshtesin planin e Ahtisarit pėr Kosovėn

Romė, 21 shtator - Kryeministri shqiptar dhe njėherit kryetar i PD-sė, Sali Berisha u ka kėrkuar liderėve tė sė Djathtės tė tė gjithė botės pėrkrahjen e planit tė Ahtisaarit pėr ēėshtjen e Kosovės, si zgjidhja e vetme e favorshme pėr statusin.

Njė deklaratė tė tillė, Berisha e ka bėrė dje nė hapjen e punimeve tė mbledhjes sė Partive tė Qendrės sė Djathtė, e cila u zhvillua me pjesėmarrjen e shumė liderėve demokristianė dhe tė partive tė djathta nga e gjithė bota nė Romė tė Italisė.

Sipas kryeministrit shqiptar, zgjatja nė kohė e miratimit tė statusit nuk ėshtė aspak e favorshme pėr situatėn nė Ballkan dhe pėr rajonin nė tėrėsi. Propozimi i kryeministrit Berisha u pėrkrah nga tė pranishmit, nga kryetarė dhe ish kryetarė shtetesh.

Aktiviteti u drejtua nga presidenti i Internacionales Demokristiane, Piero Ferdinando Cazini. Nė kėtė takim merrnin pjesė, gjithashtu, ish kryeministri sllovak dhe njėkohėsisht zėvendėspresidenti i Internacionales Demokristiane, Mikulas Dzurinda, Presidenti i Meksikės, Calderon, ish Presidenti i Kolumbisė, ministri i Drejtėsisė sė Italisė, Clemente Mastella, ish kryeministri i qeverisė, Berlusconi, Roco Butiglione, etj. Ndėrsa kryeministri Berisha, nė kėto aktivitete, shoqėrohej nga Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli.

Arb
04-10-07, 22:32
Xhuda: Gjermania "ēelėsi kryesor" pėr pavarėsinė e Kosovės

Pragė, 4 tetor - Britanikėt dhe francezėt do tė donin ta njihnin pavarėsinė e Kosovės nė dhjetor, pas shpalljes sė njėanshme, nėse ajo ndodh, por bashkė me njė numėr tė madh vendesh evropiane, thotė analisti britanik Tim Xhuda. Mirėpo, sipas tij, pėr ta arritur njė gjė tė kėtillė, "Gjermania do tė jetė ēelėsi kryesor". Prandaj, pohon Xhuda, britanikėt dhe francezėt do tė presin vendimin e gjermanėve dhe ndėrkohė tė pėrpiqen t'i bindin qė t'i ndjekin hapat e tyre. "Nėse gjermanėt pajtohen, atėherė do tė pajtohen edhe italianėt dhe do tė pasojnė edhe shumė vende tė tjera. Nė njė rast tė kėtillė, do tė mbeteshin sllovakėt, grekėt dhe qipriotėt, qė nuk do ta njihnin pavarėsinė e Kosovės, por numri i tyre do tė jetė i vogėl dhe nuk do tė jetė aq e rėndėsishme", tha ky analist britanik pėr radion "Evropa e lirė". "Nėse gjermanėt vendosin se duan tė ngurojnė dhe tė presin, atėherė mendoj se do tė krijojnė edhe njė shtyrje tjetėr pas 10 dhjetorit", theksoi Xhuda.

Arb
05-10-07, 20:25
"Nju Jork tajms": Ka ardhur koha qė komuniteti ndėrkombėtar ta njohė pavarėsinė e Kosovės

Nju Jork, 5 tetor - Gazeta autoritative amerikane "Nju Jork tajms", porosit nė numrin e sotėm qė 8 vjet pas luftės sė NATO s pėr t'i dhėnė fund spastrimit etnik nė Kosovė, "ka ardhur koha pėr komunitetin ndėrkombėtar qė ta njohė pavarėsinė e Kosovės nga Serbia". Nė komentin e saj gazeta konstaton se Shtetet e Bashkuara dhe Evropa janė duke lėvizur gradualisht drejt kėtij vendimi, por thotė se Rusia ėshtė duke i bllokuar veprimet nė Kėshillin e Sigurimit. Edhe pse Qeveria nė Kosovė ka ende punė pėr tė bėrė nė garantimin e plotė tė tė drejtave pėr minoritetin serb, shtyrjet e mėtutjeshme vetėm sa do tė ushqenin ato ndjenja qė nxitėn gjithė ato trazira dhe gjakderdhje nė vitet e 90 ta. "Nju Jork tajms" shkruan mė tej se shqiptarėt kanė paralajmėruar se do ta shpallin pavarėsinė njėanshmėrisht nėse Kėshilli i Sigurimit nuk vepron, prandaj gazeta sugjeron se ėshtė nė interesin e secilit, pėrfshirė kėtu edhe Rusinė, qė Kombet e Bashkuara tė kenė njė rol tė fuqishėm nė kėtė proces. "Shtetet e Bashkuara dhe pjesa mė e madhe e vendeve anėtare tė Bashkimit Evropian, tė cilat janė nė favor tė pavarėsisė, tani duhet tė marrin njė vendim tė palėkundshėm. Nėse Rusia vazhdon ta kundėrshtojė planin e Kombeve tė Bashkuara, Uashingtoni dhe aleatėt e tij, edhe ashtu duhet tė ecin pėrpara dhe ta njohin Kosovėn me kohė pėr tė pėrmbushur afatin e 10 dhjetorit", pohon "Nju Jork tajms".

Arb
24-11-07, 23:36
Mesiq: Gjatė gjithė historisė politika kundrejt shqiptarėvė tė Kosovės ka qėnė e gabuar

Berlin, 23 nėntor - Presidenti kroat, Stjepan Mesiq qėndroi nė Berlin ku ndėr tė tjera mbajti njė fjalim nė Fondacionin Bertelsman. Ai mendon se Gjermania mund tė veprojė edhe pėr Kosovėn siē veproi pėr Kroacinė.
Presidenti kroat, Stjepan Mesiq theksoi se Kroacia do tė pranojė pėr Kosovėn ēdo lloj zgjidhjeje, qė do tė kėnaqte tė dy palėt. "Ne e mbajmė planin e Ahtisaarit si bazė tė mirė, mbi tė cilin mund tė zhvillohen bisedimet pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės", tha ai.

Edhe pėr Kosovėn Gjermania tė veprojė si pėr Kroacinė

I pyetur ēfarė kėshille do t`u jepte ai gjermanėve, ēfarė do tė duhet tė bėjnė ata nėse Kosova shpall pavarėsinė, presidenti kroat tha: "Nė lidhje me dilemėn, para tė cilės ka mundėsi qė tė ndodhet Gjermania, nėse Kosova shpall pavarėsinė, unė mund tė kujtoj vetėm si u soll Gjermania kur ishte fjala pėr tė njohur Kroacinė. Gjermania u kritikua ashpėr nė atė kohė, megjithėse ajo qė bėri Gjermania ishte njohja e realiteteve. Gjermania tregoi se ėshtė njė shtet i madh dhe i fuqishėm. Ajo ndėrmori hapin e parė, dhe tė tjerėt e ndoqėn. Statusi i Kosovės duhet tė arrihet me ndihmėn e komunitetit ndėrkombėtar".

Duhet njohur historia e shqiptarėve tė Kosovės

Stjepan Mesiqit iu kujtua nga publiku se disa vjet mė parė ka qenė kundėr ndryshimit tė kufijve nė Ballkan, kur ėshtė pyetur pėr ēėshtjen e Kosovės. Por Mesiq, iu kthye historisė, qė sipas tij ka qenė e padrejtė me shqiptarėt: "Sa i pėrket Kosovės, do ju lutesha tė kujtonit historinė e tė djeshmes, nė mėnyrė qė tė kuptojmė atė tė tė sotmes. Gjatė gjithė historisė politika kundrejt shqiptarėvė te Kosovės ka qėnė e gabuar, si nė periudhėn e Jugosllavisė ashtu edhe nėn Millosheviqin. Gjatė periudhės sė mbretėrisė jugosllave shqiptarėt nuk kanė patur asnjė tė drejtė, nuk njiheshin si etni dhe nuk u njihej gjuha, ata nuk kishin shkollė nė gjuhėn shqipe e kėshtu me rradhė".

Referendumi pėr Kosovėn nuk u mbajt

Presidenti kroat, kalon nė historinė e Luftės sė Dytė Botėrore dhe harron se ishin fashistėt ata, por thotė: "Gjatė luftės sė dytė botėrore, italianėt hapėn shkolla nė gjuhėn shqipe, botuan gazeta nė gjuhėn shqipe dhe lejuan publikim e gazetave tė pavarura shqipe. Shqiptarėve u pėlqeu kjo dhe gjatė luftės qėndruan tė rezervuar. Ata nuk morėn pjesė nė rezistencėn, qė kryente Partia Komuniste e Jugosllavisė, nėn udhėheqjen e marrshall Titos. Tito bėri njė marrėveshje me Enver Hoxhėn, qė duke qenė udhėheqės i rezistencės nė Shqipėri tė ndikonte qė tė fuste edhe shqiptarėt e Kosovės nė rezistencė, me premtimin qė pas luftės tė organizohej njė referendum popullor pėr tė pėrcaktuar statusin e Kosovės. Ju e dini qė pas luftės, Tito pati njė konflikt me Stalinin, Hoxha kaloi nė anėn e Stalinit, dhe referendumi nuk u mbajt".

Tito i shtypi shqiptarėt qė kėrkonin republikė

Shpejt e shpejt kalohet nė periudhėn kur Tito i bėri shqiptarėve shumė lėshime, dhe u dha atyre autonominė. "Ata i kishin tė gjitha, qė nga kopshti i fėmijėve deri tek Akademia. Nė Kosovėu krijua njė inteligjencė e fuqishme, ekonomia u lidh me ekonominė e vendeve tė tjera dhe u aktivizua potenciali natyror dhe njerėzor. Ky zhvillim u ndihmua financiarisht nga republikat mė tė zhvilluara. Shqiptarėt ngritėn pretendimin e njė republike tė vetėn, kjo u shtyp brutalisht. Qė nė kohėn e Titos," vėren Presidenti kroat.

Kur dėshtoi me Kroacinė dhe Bosnjėn, Millosheviqi iu kthye Kosovės

"Serbia e Millosheviqit u mori shqiptarėve statusin e tyre. Millosheviqi pushoi qindra mijra shqiptarė nga puna, qė nga punėtorėt e deri tek kuadrot, qė nga mjekėt e deri tek mėsuesit. Kur dėshtoi me planet e tij pėr tu zgjeruar nė kurriz tė Kroacisė dhe Bosnjės, kujton presidenti kroat historinė, atėherė ai ju kthye Kosovės. Ai vendosi tė pėrzinte dy milionė shqiptarė. Natos ju desh tė ndėrhynte qė tė pengonte kėtė. Pas kėsaj shqiptarėt strukturuan ushtrimin e pushtetit tė tyre dhe kėrkśan nga pakicat tė marrin pjesė nė jetėn politike. Por, Beogradi nga ana e tij i bėn thirrje serbėve tė Kosovės tė bojkotojnė zgjedhjet".
Me ēėshtjen e pazgjidhur tė Kosovės, fitohen zgjedhjet nė Beograd, mendon Mesiq. Ai vlerėson vlerėson se Serbia nuk ka kapacitete pėr prezencė nė Kosovė. "Nė vend qė tė nxisin pjesėmarrjen e serbėve nė pushtetin e atjeshėm, Beogradi i kėshillon ataqė tė mos marrin pjesė nė to. Nėse duan tė bėhen subjekt i pushtetit serbėt e Kosovės duhet tė marrin pjesė nė zgjedhje," thotė ai.

Serbia nuk ka tė drejtė tė pretendojė Kosovėn

Kosova ka qenė e lidhur me Serbinė nė kohėn e ish Jugosllavisė, por edhe me gjithė republikat e tjera tė federatės.Serbia nuk ka tė drejtė sot, qė tėkonsumojė tė drejtat e atėhershmesi republikė duke pretenduar sot Kosovėn.Njė zgjidhje e pranueshme pėr Kosovėn do tė ishte zgjidhja mė e mirė, por nuk duket qė kjo tė ndodhė. Prandaj komuniteti ndėrkombėtar duhet tė gjejė njė zgjidhje. Mbase modeli gjermano gjerman mund tė ofrojė njėpikėnisje. Provincat nė ish Jugosllavi kanė patur kufinj njėsoj si republikat, prandaj mund tė arrihet njė zgjidhje qė nuk ndryshon kufijtė".

Mitet nuk kanė ē'kėrkojnė nė politikėn e ditės

I pyetur si i vlerėson projektet pėr rishkrimin e librave tė shkollės, Stjepan Mesiq thotė: "Kjo ėshtė njė ēėshtje e konsensusit. Mua do tė mė bėhej qejfi nėse kjo ide vihet nė jetė. Nėpėrmjet saj ne do tė vėshtronim historinė nga pika tė ndryshme vrojtimi. Kjo do tė ishte e rėndėsishme pėr ne, sepse historia jonė ka shumė mite, qė reflektohen nė politikėn aktuale. Ēdo popull ka tė drejtė tė ketė mitet e veta, serbėt, kroatėt, gjermanėt, danezėt. Por mitet nuk duhet tė kenė ndikim nė politikėn e ditės. Pėr shembull nė Serbi ekziston miti i Fushė Kosovės. Ky ėshtė njė nga mitet, por ai nuk ka ē`kėrkon nė politikėn reale tė Serbisė. Unė kam mendimin tim pėr betejėn e Fushė Kosovės, dhe e di qė si ngjarje ajo u shkrua nė oborrin e Perandorisė Osmane 16 vjet mė vonė. Fėmijėt nė Serbi tregojnė sot, se pas betejės sė Fushė Kosovės, kambanat e kishave nė Paris kumbuan pėr tre ditė me radhė.

Lumturia duhet kėrkuar brenda kufijve tė vendit

Nė Serbi duhet kuptuar ajo ēka i ka thėnė Ataturku turqėve: kėrkojeni lumturinė dhe kėnaquni brenda kufijve tė Turqisė dhe jo jashtė kufijve tė saj. Kjo tezė ėshtė e nevojshme tė thuhet edhe nė Serbi, dikush duhet t`ju thotė atė serbėve, qė ta kėrkojnė lumturinė brenda kufijve tė Serbisė. Nėse kjo nuk ndodh, atėherė do tė vazhdojmė tė kemi situata tė trazuara. Europa e Bashkuara e pėrjashton luftėn si mundėsi pėr tė bėrė politikė. Pakicat etnike janė ura bashkėpunimi dhe nėse ato nuk do tė ekzistonin, atėherė do tė duhet t`i krijonim pėr tė bėrė lidhjen midis shteteve. Bashkimi Europian i refuzon luftrat territoriale, dhe duke patur parasysh kėtė duam edhe ne nė rajon tė hapim kufijtė, tė hapemi ndaj Europės dhe tė marrim standartet europiane. (D.V.)

QIK-u

Arb
30-11-07, 16:37
Eshdaun: Vendimi pėr Kosovėn duhej marrė menjeherė pas luftės mė 1999

Londėr, 30 nėntor Lordi Pedi Eshdaun i ka thėnė BBC sė se pėr Kosovėn ka vetėm njė zgjidhje dhe kjo ėshtė qė nė kohėn e duhur Kosova tė bėhet e pavarur.

Ish pėrfaqėsuesi i lartė i OKB sė nė Bosnjė, lordi Eshdaun ka shtuar se ėshtė koha e fundit tė merret njė vendim, i cili sipas tij, ėshtė dashtė tė merrej nė vitin 1999, kur pėrfundoi lufta nė Kosovė, sepse po tė merrej mė herėt ky vendim, nuk do tė gjendeshim sot nė kėtė pozitė, qė jemi ka thėnė lordi Eshdaun.

"Ka njė fakt qė ėshtė i qartė, dhe i kuptueshėm dhe i njohur nga tė gjithė, se nisur nga mėnyra sesi Beogradi e trajtoi dhe qeverisi Kosovėn, ku serbėt janė pesė pėr qind e popullsisė dhe shqiptarėt e Kosovės janė 95 pėr qind e saj, Serbia humbi tė drejtėn morale dhe atė praktike pėr tė qeverisur Kosovėn", tha Eshdaun.

Kjo ndodh, shtoi ai, sepse edhe Britania e humbi tė drejtėn morale dhe praktike pėr tė qeverisur Irlandėn, pėr shkak tė mėnyrės sesi e trajtoi Irlandėn. Dhe Irlanda u bė njė shtet i veēantė, tha Eshdaun. "Ky ėshtė njė vendim, i cili duhej marrė menjeherė pas luftės nė Kosovė nė 1999 tėn", tha ai.

QIK-u

Arb
30-11-07, 16:41
Lideri opozitar britanik mbėshtet qėndrimin amerikan pėr pavarėsi tė Kosovės

Uashington, 30 nėntor - Lideri konservator dhe opozitar nė Britani, Dejvid Kameron, ka tėrhequr vėrejtjen se paqartėsia rreth statusit tė Kosovės mund tė ēojė nė jostabilitet dhe ripėrtrirje tė dhunės nė Ballkan.

Nė pėrcaktimin e statusit tė Kosovės nuk mund tė pritet pėrgjthmonė, tha Kameron i cili theksoi se ėshtė njė e vėrtetė qė i dhemb Beogradit, e kjo ėshtė se pas vitit 1999 ajo mė nuk mund tė mbetet nė kuadėr tė sovranitetit tė Serbisė.

"Nėse plani i Ahtisarit nuk ėshtė i pranueshėm dhe nėse Treshja nuk ka mundur tė gjejė njė zgjidhje, unė mbėshtes qėndrimin e SHBA-ve dhe tė Britanisė qė kjo ēėshtje duhet tė zgjidhet. Por kjo duhet tė bėhet nė mėnyrė tė kontrolluar, me tė cilėn shmangen reperkusionet nė Bosnjė, Serbi, Maqedoni dhe gjetiu nė rajon", tha Kameron dhe sqaroi se duhet hapur rrugėn e pavarėsisė sė Kosovės dhe tė sugurohet stabiliteti i rajonit.

Serbia, tha Kameron, ka tė drejtė tė presė mbrojtje tė plotė tė tė drejtave tė serbėve tė Kosovės, por para saj ėshtė zgjedhja e qartė. Nėse Beogradi zgjedh rrugėn tjetėr - duhet thėnė qartė synimet e BE-sė dhe tė NAT0-s.

"Patjetėr duhet tė jemi tė qartė sė nė rast tė pavarėsisė sė mbikqyrur tė Kosovės, nuk do tė tolerojmė ndėrprerjen e komunikacionit midis Serbisė dhe Kosovės, as veprimin e forcave paramilitare nė veri tė Kosovės. Nuk do tė tolerojmė as pėrzierjen nė zhvillimet nė Bosnjė e Hercegovinė nė formėn e nxitjes sė shkėputjes sė Republikės Serbe. E gjithė kjo do tė pengonte progresin e Serbisė drejt BE-sė dhe do ta fuste Serbinė dhe popullin e saj nė izolim", ka paralajmėruar Kameron.

Duke u pėrgjegjur nė pyetjet gazetarėve Kameron tha se pret njė qėndrim unik tė BE-sė nė lidhje me statusin e Kosovės, sepse ai konsideron se mbi Unionin bie pėrgjegjėsia e posaēme nė rastin konkret.

Ai tha se beson qė problemet eventuale nė veriun e Kosovės mund tė zgjidheeshin uke shfrytėzuar pėrvojat Irlandės sė Veriut. Kameron kėto komente i bėri gjatė vizitės sė tij tė parė si lider opozitar nė Uashington.

Arb
30-11-07, 16:44
Hilari Klinton shpreh mbėshtetje tė fuqishme pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės

Nju Jork, 30 nėntor - Senatorja Amerikane Hilari Klinton ka shprehur mbėshtetje tė fuqishme pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės nga Shtetet e Bashkuara nėse qeveria nė Prishtinė vendos tė shpallė pavarėsinė.

"Me Rusinė qė kėrcėnohet me veto nė Kėshillin e Sigurimit, duhet tė jemi tė gatshėm qė fuqishėm tė mbėshtesin vullnetin e shumicės nė Kosovė. Nėse qeveria nė Prishtinė vendos tė shpallė pavarėsinė, fuqimisht do tė mbėshtes njohjen nga ana e Shteteve tė Bashkuara tė pavarėsisė dhe do tė ftojė Bashkimin Evropian tė bėjė tė njėjtėn gjė", ka deklaruar Hilari Klinton.

Ajo mė kėtė rast ka ftuar administratėn amerikane qė t'i kushtojė mė shumė rėndėsi kėsaj ēėshtjeje veēanėrisht nė kohėn kur siē ka thėnė Hilari Klinton, situata nė Kosovė po i afrohet momentit vendimtar historik.

Hilari Klinton ka uruar popullin e Kosovės pėr zgjedhje tė rregullta dhe paqėsore dhe ka vėnė nė pah rėndėsinė e madhe nė mbrojtjen e tė drejtave tė tė gjitha pakicave nė Kosovė dhe veēanėrisht tė serbėve.

Arb
30-11-07, 16:47
Ryker pohon se statusi i Kosovės sė shpejti do tė zgjidhet

Londėr, 30 nėntor - Shefi i UNMIK-ut Joakim Ryker ėshtė shprehur se statusi i Kosovės sė shpejti do tė zgjidhet dhe se do tė duhej tė zgjidhet sa mė parė.

Nė njė bisedė me BBC-nė Ryker, ndėrkaq nuk ėshtė pėrgjegjur direkt nė pyetjen nėse me zgjidhjen e shpejtė tė statusit tė Kosovės nėnkupton shpalljen e njėanshme tė pavarėsisė.

"Sė pari, ende ėshtė aktuale procedura siē ėshtė raporti i Treshes ndėrmjetėsuee tė Grupit tė Kontaktit, cili do t'i paraqitet Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė KB-sė, mė 10 dhjetor. Pastaj sipas tė gjitha gjasave Kėhsilli i Sigurimit do tė studiojė atė raport dhe do tė miratojė disa konkluzione", tha Skefer, duke mos dashur tė spekulojė se ēfarė mund tė ndodhė pastaj.

Por Ryker mendon se njė zgjidhje duhet tė arrihet shpejt dhe se tė "githėve qė u pėrket situata ekzistuese, pajtohen me kėtė".

Kreu i UNMIK-ut vuri nė dukje posaēėrisht rėndėsinė qė pavarėsisht rrjedhės sė mėtejshme tė procesit tė Kosovės, tė mbahet stabiliteti nė rajon.

"Mendoj se tė gjitha palėt janė pajtuar, dhe se edhe njė herė e kanė konfirmuar pas raundit tė fundit tė negociatave nė Vjenė, se dėshirojnė tė ruajnė paqen dhe stabilitetin nė rajon. Unė besoj qė tė dyja palėt janė tė vendosura tė ruajnė paqen dhe se do tė pėrmbahen nga ēfarėdo veprimesh tė dhunshme", ka thėnė Ryker pėr BBC-nė.

Arb
30-11-07, 16:48
Britania shteti i parė nga anėtarėt e NATO s qė ofroi dėrgimin e forcave tė reja nė Kosovė

Londėr, 30 nėntor - Britania dje ishte shteti i parė prej vendeve anėtare tė NATO sė, shkruan gazeta "Gardian", qė ofroi dėrgimin e forcave tė reja pėr nė Kosovė dhe atė brenda njė afati tė shkurtėr kohor.

Deklarata u dha pas vlerėsimit qė u bė nga ekspertėt e ēėshtjeve ballkanike dhe nga ekspertėt e partisė konservative qė thonė se kriza nė Kosovė po thellohet.

"Gardian", mė tej shkruan se Dejvid Kameroni akuzoi Kremlinin pėr nxitje tė telasheve, duke tėrhequr dhe vėrejtjen se kriza mund tė pėrshkallėzohet gjatė Kėrshėndellave. Qeveria e Braunit ndėrkaq rrezikon kritika nga Rusia, pasi qė deklaroi pėrkrahje pėr pavarėsinė e shpejtė tė Kosovės.

Arb
02-12-07, 07:50
Mbledhja e KS tė OKB-sė pėr Kosovėn, mė 19 ose 21 dhjetor

Sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė, Ban Ki-Moon, ėshtė duke e pritur raportin e Treshes ndėrmjetėsuese tė Grupit tė Kontaktit pėr statusin e Kosovės, ndėrsa mė pas ai do ta procedojė kėtė dokument nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė, ka deklaruar zėdhėnėsja e Ki-Moonit, Michele Montas. Sipas raporteve mediale, mund tė ndodhė qė prezantimi i raportit tė Treshes te sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė, tė shtyhet pėr 7 dhjetor, pėr shkak tė obligimeve qė ka Ki-Moon.

Mbledhja e Kėshillit tė Sigurimit kushtuar Kosovės, ku do tė shqyrtohet raporti i Treshes do tė mbahet mė 19 ose 21 dhjetor, kanė bėrė tė ditur burimet nga OKB-ja.

E pyetur se cilat do tė jenė veprimet e mėtutjeshme tė OKB-sė lidhur me statusin e Kosovės, Motas ka thėnė se, sekretari i pėrgjithshėm nuk mund tė “parashikojė tė ardhmen”.

sunshine
02-12-07, 15:57
Kunder Planit te Ahtisarit: Albini me shoke, Shkijet, dhe Ruset...

Pro planit tė Ahtisarit puthadorėt, bythlėpirėsit, tė moderuarit pa asnjė pikė gjaku dhe ndjenje kombėtare shqipėtare etj. etj.!
Rroftė Kosova mu(l)tietnike ala Ahtisariane me grupin e kungjave tė Unitetit!

Arb
07-12-07, 23:00
SHBA-tė bėjnė thirrje pėr tė mbėshtetur periudhėn e pavarėsisė sė mbikqyrur pėr Kosovėn

Uashington, 7 dhjetor - Shtetet e Bashkuara nuk presin qė nė Kosovė tė shpėrthejė dhuna pas paraqitjes sė raportit tė Treshes ndėrmjetėsuese tė Grupit tė Kontaktit, tha zėdhėnėsi i Departamentit tė Shtetit, Tom Kejsi, pėr tė shtuar se Uashingtoni e mbėshtet pavarėsinė e mbikqyrur tė Kosovės. "Sa i pėrket politikės amerikane pėr Kosovėn, ne kemi mbėshtetur dhe vazhdojmė ta mbėshtesim qėndrimin, i cili ėshtė mė i miri pėr tė ecur pėrpara, pavarėsinė e mbikqyrur nė pėrputhje me planin e Ahtisaarit", tha Kejsi, pėr tė sqaruar: "Nėse negociatat janė mbyllur pa sukses dhe pa marrėveshje mes palėve, atėherė ne bėjmė thirrje pėr tė mbėshtetur periudhėn e pavarėsisė sė mbikqyrur pėr Kosovėn", theksoi Kejsi. Nė pyetjen si do veprojė administrata amerikane nėse Kosova njėanshėm e shpall pavarėsinė, Kejsi tha: "Jam i sigurtė se do tė reagojmė nė mėnyrė tė duhur nė ēfarėdo rrethane, por nuk do tė doja tė spekuloj se ēfarė do tė bėjė ndonjėra nga palėt pas skadimit tė afatit pėrfundimtar". Zėdhėnėsi i Departamentit tė Shtetit gjithashtu tha se "ushtria e Shteteve tė Bashkuara ėshtė e angazhuar nė Kosovė prej vitit 1999 si pjesė e KFOR it" dhe do tė mbetet edhe mė tej atje.

Arb
07-12-07, 23:01
Pavarėsia e Kosovės ėshtė e pashmangshme, tha kancelari austriak

Vjenė, 7 dhjetor - Pavarėsia e Kosovės ėshtė e pashmangshme, duke pasur parasysh dėshtimin e bisedimeve shtesė, tha kancelari austriak Alfred Gusenbauer. "Nuk ka alternativė pėr pavarėsinė" ka thėnė kreu i ekzekutivit austriak nė njė intervistė qė ėshtė botuar sot nė tė pėrditshmen "Kurier".

Arb
17-12-07, 16:36
"U.Post": SHBA-tė dhe BE mund t'i bėjnė ballė sfidės nė Kosovė

Uashington, 17 dhjetor - Ka filluar tė duket sikur Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian do tė mund t'i bėjnė ballė sfidės nė Kosovė, e cila ėshtė sinjalizuar nga Rusia gjithnjė e mė agresive, shkruan nė numrin e sotėm "Uashington post" ("Washington Post").

Pjesa mė e madhe e bllokut evropian do t'i bashkohet Shteteve tė Bashkuara nė mbėshtetje tė shpalljes sė pavarėsisė nė fillim tė vitit tė ardhshėm, parashikon gazeta prestigjioze amerikane "Uashington post".

Qeveritė evropiane, shkruan mė tej kjo gazetė, kanė vendosur t'i ofrojnė Serbisė njė rrugė mė tė pėrshpejtuar pėr anėtarėsim nė Bashkimin Evropian, pasi t'i ketė pėrmbushur disa kushte tė caktuara.

Njė qasje e kėtillė i ofron Serbisė dhe Rusisė zgjedhje thelbėsore. Serbia mund tė heqė dorė nga Kosova dhe tė fillojė pėrgatitjet pėr njė tė ardhme nė kuadėr tė Bashkimit Evropian; ose mund tė bėjė pėrpjekje tė destabilizojė shtetin e ri, duke i shkėputur linjat pėr furnizim me rrymė dhe duke trimėruar rebelimin e serbėve qė jetojnė nė veri tė Kosovės.

"Uashington post" pohon se Putin duhet tė vendosė nėse dėshiron tė pėrshkallėzojė mospajtimet me Evropėn dhe Shtetet e Bashkuara duke u kėrcėnuar me njohjen e pavarėsisė sė rajoneve pro ruse nė Gjeorgji.

Zgjedhjet e gabueshme do tė nėnkuptonin kthimin e dhunės nė Ballkan; dhe nė Evropė, krijimin e marrėdhėnieve tė ngjashme me ato tė Luftės sė Ftohtė. Por, kjo gjithsesi nuk duhet ta ndalė Perėndimin tė bėjė gjėnė e duhur pėr Kosovėn, konstaton "Uashington post".

Arb
17-12-07, 16:38
Paten: Plani i Ahtisarit s'ka alternativė

Londėr, 17 dhjetor - Kris Paten, ish-komesioner evropian i punėve tė jashtme, nė njė koment tė botuar nė gazetėn "Fajnenshėll tajms" thekson se kaptina e fundit pėr Kosovėn ende duhet tė shkruhet.

Paten lavdėron politikėn qė ish-kryeministri britanik Toni Bler e ka zhvilluar nė Kosovė, si dhe vendimin pėr ndėrhyrjen ushtarake, por thekson se storja e Kosovės ėshtė larg nga pėrfundimi.

Duke marrė parasysh qėndrimet e palėkėndura tė Beogradit dhe Prishtinės, njė zgjidhje kompromisi nuk ėshtė e mundur, pohon Paten.

Ndėrsa nė Kėshillin e Sigurimit po vazhdojnė pėrpjekjet qė tė formalizohet statusi i Kosovės, ekziston frika se sa mė shumė qė diplomatėt tė zvarrisin ēėshtjen, do tė shtohet rreziku qė frustrimi i popullsisė lokale tė shndėrrohet nė gjakderdhje.

Propozimet qė i ka paraqitur Marti Ahtisari nuk kanė alternativė. As Rusia, megjithė mosgatishmėrinė qė tė mbėshtesė projekt rezolutat e paraqitura nė Kėshillin e Sigurimit, nuk ka bėrė ndonjė propozim tjetėr.

Bashkimi Evropian sidomos ėshtė i interesuar qė ēėshtja e Kosovės tė zgjidhet nė mėnyrė adekuate, sepse nėse gjėrat shkojnė keq, Evropa e para do t'i ndjejė pasojat. Pradaj, anėtarėt e Bashkimit Evropian nė Kėshillin e Sigurimit duhet tė pėrdorin tėrė fuqinė e tyre diplomatike qė tė miratohet njė rezolutė pėr Kosovėn.

Storja e Kosovės ende nuk mund tė vehet nė listėn e sukseve tė bashkėsisė ndėrkombėtare, gjithnjė derisa nuk i shtohet kaptina pėrbyllėse e Ahtisarit, pėrfundon Paten komentin e tij nė "Fajnenshėll tajms".

Arb
17-12-07, 16:39
Kryeministri grek: Kosova ėshtė njė rast i veēantė edhe unikal

Athinė, 17 dhjetor - Diplomacia greke e konsideron "gabim dhe jo produktiv ēdo lidhje tė perspektivės evropiane tė Serbisė me Kosovėn".

Me anė tė njė deklarate, shefja e diplomacisė greke, Dora Bakojani, shprehet pėr respektimin e procedurės deri nė pėrftimin nga ana e saj tė statusit tė vendit kandidat pėr integrim.

Ndėrkohė pozicionimi i Greqisė ndaj shpalljes sė pritshme tė pavarėsisė sė Kosovės u bė mė se i qartė nga vetė kryeministri Karamanlis se kurrsesi nuk do tė jetė ai i diferencimit nga partnerėt e tjerė evropianė dhe aq mė shumė i vetos siē do tė deshironin nė radhė tė parė Rusia por edhe Qiproja.

"Greqia siē ka bėrė deri mė sot do tė jetė veēanėrisht e kujdeshshme. Kriteri ynė ėshtė siguria dhe stabiliteti i rajonit mė tė gjerė, interesat e vendit dhe ruajtja e unitetit nė Bashkimin Evropian, bile pėr njė ēėshtje absolutisht evropiane", tha Karamanlis, i cili nuk e fshehu as parapėlqimin e Athinės pėr njė "zgjidhje konsesusi" qoftė edhe momentin e fundit as vendimin e saj pėr tė mos u bashkerenduar me qendrimin e Qipros qė gjithsesi kėrcėnon me veto.

"Me ndėrhyrjen tonė nė konkluzionet e samitit u pėrfshi njė nen qė pėrcakton nė mėnyrė absolutisht tė qartė se Kosova ėshtė njė rast i veēantė edhe unikal", tha Kryeministri grek, duke pėrcaktuar caqet e solidaritetit ndaj shtetit simotėr por duke ezauruar njėkohėsisht dhe njė rezervė tė vendit tė tij, atė tė frikės sė njė "reaksioni zinxhir", qė e radhit Greqinė ndėr vendet skeptike pėrsa i pėrket pavarėsisė sė njėanshme tė Kosovės.

Karamanlis do tė vizitojė tė martėn Moskėn, ku do tė synojė tė sigurojė mirėkuptimin rus pėr bashkėrendimin e Athinės me kancelaritė perėndimore pėr pavarėsinė e Kosovės.

Arb
17-12-07, 16:42
Dodik ėshtė pėr ndarjen e Kosovės

Zagreb, 17 dhjetor - Kryeministri i Republikės Serbe, Milorad Dodik ka deklaruar se paqja dhe stabiliteti nė kėtė entitet serb tė Bosnjės e Hercegovinės do tė ruhet pavarėsisht Kosovės. "Asnjė pėrfaqėsues i Republikės Serbe nuk do t'u japė pėlqimin politikanėve nga B e H qė ta njohin shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės, nė tė kundėrtėn ata do tė kenė probleme, ka thėnė ai pėr Televizionin kroat. Sa i pėrket zgjidhjes sė mundshme tė statusit tė Kosovės, Dodik thotė se ėshtė pėr ndarjen e Kosovės. Ai tha se dhe Serbia gjithashtu do tė dėshironte zgjidhjen e kėtij problemi. "Pėr Serbinė ėshtė mė mirė qė tė mos ketė shqiptarė nė Serbi", ka theksuarDodik. "Atje jeta multinacionale nuk mund tė funksionojė, por nė B e H mundet", ėshtė shprehur Dodik, thuhet nė sajtin e Televizionit kroat.

Arb
21-12-07, 17:13
Uashingtoni mbėshtet pavarėsinė e mbikqyrur tė Kosovės

Uashington, 21 dhjetor - Zėdhėnėsi i departamentit amerikan tė Shtetit, Shon Mekormak e ripėrsėriti mbėshtetjen e Uashingtonit pėr pavarėsinė e mbikqyrur tė Kosovės: "Nė mėnyrė tė vazhdueshme, Shtetet e Bashkuara, vazhdojnė tė besojnė se rruga pėr tė ecur pėrapara ėshtė nėpėrmjet tė impementimit tė bazave tė Ahtisarit, pėrfshirė sė paku fillimisht, pavarėsinė e mbikqyrur ndėrkombėtarisht pėr Kosovėn", tha Mekormak. Ai u shpreh se "tė gjithė popujt e Ballkanit meritojnė tė jetojnė nė paqe, meritojnė ti arrijnė vizionet e tyre euroatlantike dhe qė tė jenė pjesėmarrės tė plotė nė ēėshtjet evropiane".

Arb
21-12-07, 17:15
Serfati: Rusia dhe Serbia nuk do ta kundėrshtojnė gjatė pavarėsinė e Kosovės

Uashington, 21 dhjetor - Pėrzierja e Rusisė jo vetėm nė lidhje me Kosovėn, por edhe pėrgjithėsisht nė Evropė dhe nė Lindjen Mesme, do tė thotė se Moska synon tė konfirmohet si fuqi e madhe, si dikur Bashkimi Sovjetik, kur me njė "njet" tė thjeshtė ishte nė gjendje tė bllokonte ēdo zgjidhje, tha analisti i Qendrės pėr Studime Strategjike dhe Ndėrkombėtare nė Uashington, Sajmon Serfati. Ai vlerėsoi pėr "Zėrin e Amerikės" se edhe tani Moska "po e nxit Beogradin qė tė refuzojė tė pranojė pavarėsinė e Kosovės". Kur flitet pėr pavarėsinė e Kosovės, bėhet fjalė pėr "kufizime tė rėndėsishme, e jo pėr pavarėsinė e plotė", thotė ky analist amerikan, i cili nuk beson qė Rusia dhe Serbia gjatė kohė do tė kundėrshtojnė "aktin e kryer, kur Kosova tė shpallė pavarėsinė". "Duhet pasur parasysh se ajo qė tani po ndodh nė Kosovė ėshtė rezultatat i zhvillimeve gjatė 15 viteve tė kaluara, vendimeve tė kėqija tė udhėheqjes serbe dhe luftrave nė tė cilat Serbia ishte aktori kryesor", nėnvizoi Sajmon Serfati.

Arb
22-12-07, 11:30
Rajs: Kosova nuk do tė jetė mė kurrė pjesė e SerbisėDavid Gollust
22-12-2007

http://www.voanews.com/albanian/images/APRice210_6.jpg (http://www.voanews.com/albanian/2007-12-22-voa2.cfm)

Sekretarja amerikane e shtetit Condoleezza Rice tha dje se Kosova nuk do tė jetė mė kurrė pjesė e Serbisė dhe tė gjithė ata qė janė tė interesuar duhet tė pėrpiqen pėr njė zgjidhje tė qėndrueshme nė Ballkan tė mbėshtetur nė kėtė realitet. Nė njė konferencė shtypi pėr fundin e vitit zonja Rice premtoi dialog me Serbinė dhe Rusinė, qė janė kundėr pavarėsisė sė Kosovės.
Zonja Rice nuk shprehu mbėshtetjen pėr ndonjė afat tė caktuar pėr pavarėsinė e Kosovės, por e bėri tė qartė se parashikon qė ajo tė jetė e pavarur dhe u kėrkoi tė gjitha palėve tė angazhuara me kėtė ēėshtje qė ta pranojnė kėtė realitet.
Raundi i fundit i bisedimeve mes zyrtarėve kosovarė dhe serbė tė ndėrmjetėsuara nga Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe Rusia pėrfunduan pa rezultat.
Serbia me mbėshtetjen e Moskės, kishte ofruar njė shkallė maskimale autonomie, por jo pavarėsinė.
Pas bisedimeve, zyrtarėt e Shteteve tė Bashkuara dhe Bashkimit Evropian e kanė bėrė tė qartė e bėnė tė qartė se mbėshtesin pavarėsinė nė bazė tė planit Ahtisaari.
Udhėheqėsit e Kosovės kanė thėnė se do ta shpallin pavarėsinė nė fillim tė vitit tė ardhshėm.
E pyetur pėr kėtė mundėsi, zonja Rice tha se do tė jetė e rėndėsishme tė merren vendime pėr statusin e Kosovės gjatė javėve tė ardhshme ose nė tė kundėrt do tė kishte paqendrueshmėri.
“Fakti ėshtė qė Kosova dhe Serbia nuk do tė jenė kurrė mė pjesė e njė shteti. Mendoj se kjo ėshtė e qartė. Kjo ishte madje edhe logjika e rezolutės 1244 pėr statusin e veēantė qė iu dha Kosovės, si rezultat i luftės. Dhe mė e rėndėsishmja ėshtė qė kėta dy popuj tė mendojnė pėr tė ardhmen”.
Zonja Rice tha se Shtetet e Bashkuara po bashkėpunojnė ngushtė me Bashkimin Evropian, si edhe me udhėheqėsit e Kosovės pėr tė theksuar pėrgjegjėsitė e tyre sipas planit Ahtisaarit, ndėrkohė qė po garantojnė Serbinė pėr tė ardhmen e saj nė institucionet evropiane, nėse ajo e pranon njė tranzicion tė tillė.
Plani Ahtisaari parashikon masa tė hollėsishme pėr mbrojtjen e tė drejtave tė pakicės serbe nė Kosovė. NATO-ja ka 16 mijė trupa nė Kosovė dhe ka premtuar qė t’i mbajė ato atje pėr njė afat tė pacaktuar. Bashkimi Evropian javėn e kaluar mori angazhim tė dėrgojė njė mijė e 800 forca policie dhe sigurie.
Zonja Rice tha nė fillim tė kėsaj jave se nuk parashikon qė Rusia, ose Serbia tė kėrcėnojnė kosovarėt, apo tė destabilizojnė Ballkanin dhe shtoi se nuk do tė ishte nė interesin e tyre ta bėnin njė gjė tė tillė.
Tė enjten, nė njė intervistė, Ministri i Jashtėm rus Sergei Lavrov tha se Moska do t’i vėrė veton ēdo pėrpjekjeje brenda Kombeve tė Bashkuara pėr pavarėsinė e Kosovės. Ai tha se pėrpjekjet pėr zgjidhjen e kėsaj ēėshtjeje jashtė OKB-sė do tė ishin njė hap mė pranė drejt fundit tė kėsaj organizate.
Moska thotė se njohja e Kosovės megjithė kundėrshtimin e Beogradit do tė pėrbėnte njė precedent tė rrezikshėm pėr rajonet e tjera evropiane me ndjenja separatiste. //kk//

Arb
22-12-07, 11:36
Kadare: Problemi i Kosovės, njė problem i madh i lirisė...Laura Konda
Zėri i Amerikės
21-12-2007

Janė ditėt e fundit tė vitit 2007, momenti kur i hedhim njė vėshtrim zhvillimit tė ngjarjeve mė tė rėndėsishme tė vitit: Kosova ndodhet tashme shumė pranė zgjidhjes sė stausit tė saj; Shqipėria ėshtė pranė pranimit nė NATO... Pikėrisht, pėr tė biseduar mbi disa nga ēėshtjet qė lidhen me Kosovėn dhe Shqipėrinė, Zėri i Amerikės zhvilloi njė bisedė telefonike nga Parisi nė programin televiziv “Ditari”, shkrimtarin Ismail Kadare.
Zėri i Amerikės: Zoti Kadare, Kosova ndodhet sot mė pranė se kurrė mė parė, realizimit tė aspiratės sė saj pėr pavarėsi. Bashkimi Evropian, ndonese jo i unifikuar, si dhe Shtetet e Bashkuara, janė shprehur nė favor tė njohjes sė pavarėsisė. Por, ndonėse vėmendja sot ėshtė pėrqėndruar tek zhvillimet e ditės, duket se sfida mė e madhe pėr Kosovėn do tė jetė periudha qė do tė pasojė. Si e shikoni ju mbarė kėtė proces?
http://www.voanews.com/albanian/images/kadare.jpg-1.jpgIsmail Kadare
Ismail Kadare: Natyrisht, qė problemi i Kosovės po shkon drejt zgjidhjes pėrfundimtare. Duhet tė jetė njeriu i verbėr, qė mos e shikojė kėtė gjė, ose qė mos jetė normal qė mos ta kuptojė. Problemi i Kosovės nuk ka qenė asnjėherė problem administrativ, politik, fetar, e aq mė pak, ēėshtje sentimetale, siē ėshtė paraqitur disa here. Ai ka qenė problem i madh i lirisė; liria ėshtė problemi numėr njė i ēdo populli dhe problemi i Kosovės, mund tė trajtohet edhe vetėm si i tillė, pra si problem vetėm i lirisė; dhe ai u trajtua si i tillė. Kur Evropa Atlantike, e nxitur nga shqiptarėt e Kosovės vendosi t’i ndihmonte ata, ajo nderoi vlerat e saj dhe nderoi nė radhė tė parė, konceptin e lirisė. Zgjatja qė ndodhi, ishte njė farė tėrheqjeje. Ne e kemi pėrjetuar nė sytė tanė kėtė, nėn njė presion tė madh tė propagandės serbe dhe pastaj asaj ruse, u bė njė pėrpjekje pėr simetrizim tė krimit, dmth, pėr njė ngatėrresė, njė mjegullim midis xhelatėve dhe viktimave, pėr tė paraqitur Serbinė si viktimė, pėr tė zgjuar keqardhje pėr tė, pėr tė harruar ēka ndodhur. Unė jam njė europianist i vendosur, dhe gjithmonė kam theksuar dhe theksoj qė mirėnjohja shiptare pėr Evropėn Atlantike, pėr Evropėn, pėr Shtetet e Bashkuar, duhet tė jetė nė jetė tė jetėve, do tė jetė e pandryshueshme; por kjo s’do tė thotė aspak, qė ne, tė mos themi mendimin tone, kur ka gjėra, kur ne nuk jemi dakord me qėndrimet qė mbahen. Nė qoftė se do tė kihen parasysh pėr shembull, e vėrteta, ēka ndodhur nė Kosovė, nė qoftė se do t’i bėheshin tė njohura botės krimet qė kanė ndodhur atje, masakrat, shpėrnguljet e shqiptarėve, vrasjet e foshnjeve dhe sidomos njė krim i madh, pėr tė cilin ėshtė folur shumė pak, ose nuk flitet ende, pėrdhunimi nė masė i grave dhe i vajzava tė reja nė Kosovė, vizioni pėr atė qė ka ndodhur do tė ishte shumė mė i qartė dhe zgjidhja do tė kishte qenė, pėr mendimin tim, mė e shpejtė. Kėto nuk i them aspak pėr revansh, askush nga ne nuk i thotė pėr revansh, pėrkundrazi, i them, meqė problemi zgjidhet vėrtet nė rrėnjėt e tij, nė thellėsinė e tij, qė tė mos ketė dilema mė, se dilemat janė shumė tė kėqia, kur ka probleme tė tilla madhore; unė jam pėr atė, qė sytė t’i mbajmė nga e ardhmja, nė kėrkim tė paqes, tė mirėkuptimit me popujt fqinj, duke pėrfshirė, natyrisht edhe popullin serb; por kjo nuk mund tė ndodhi me anė tė harresės. Populli shqiptar nuk mund tė trajtohet nė kėtė mėnyrė, sepse kėshtu mund tė trajtohet vetėm njė popull i dorės sė dytė.
Pėr tė ardhur tek pyetja jua, tek sfidat mė tė mėdha qė do tė ketė Kosova. Kosova, ėshtė, do tė jetė dhe ka marrė dhe po merr qysh tani, konturet e njė zone shqiptare, evropaine, me tė gjitha standartet humaniste tė kontinetit evropian. Ai ėshtė dhe do tė jetė atdhe i tė gjithė njerėzve qė banojnė dhe jetojnė nė tė, duke zbatuar tė gjitha standartet mė tė larta nė kėto norma qė ka arritur njerėzimi dhe qytetėrimi. Nė qoftė se thuhet dy shtete shqiptarė nė Ballkan, nganjėherė kjo ėshtė njė pyetje qė zgjon pak habi. Si do tė ekzistojnė dy shtete shqiptare nė Ballkan? Natyrisaht, qė nuk ėshtė njė zgjidhje e shkėlqyeshme por natyrisht, qė ėshtė njė zgjidhje kompromisi, e vetmja qė ngelet tani pėr tani.

Zėri i Amerikės: Dhe ēfarė marrėdhiesh mendoni qė do tė kenė mes tyre kėto dy shtete, ai i Kosovės dhe ai i Shqipėrisė?
Ismail Kadare: Unė them se kėto do tė kenė marrėdhėnie krejtėsisht tė veēanta, dmth nuk them se do tė kenė marrėdhėne si dy fqinj, kėto janė mė tepėr se dy fqinjė. Kėto janė dy shtete, qė kanė njė lidhje tė brendshme, njė lidhje tektonike tė brendshme, sepse janė dy shtet tė pėrbėra nga i njėjti komb, sepse janė njė komb i ndarė nė dy shtete; prandaj dhe do tė duhet tė kenė marrėdhėnie korrekte, nė radhė tė parė, marrėdhėnie tė standarteve tė larta demokratike, evropiane, dhe marrėdhėnie siē ka njė pjesė e njė kombi, me pjesėn tjetėr tė njė kombi, njėkohėsisht. Nuk mund tė konceptohet ndryshe kjo gjė.

Zėri i Amerikės: T’i kthehemi pak ngjarjeve nė Shqipėri. Po mbushen pothuajse dy dekada qė nga pėrmbysja e komunizimit dhe ende nuk mund thuhet se tranzicioni atje ka mbaruar. Shpeshherė, vihet re njė ndjenjė pesimizmi pėr mundėsinė e pėrmirėsimit tė gjendjes. Nga ana tjetėr Shqipėria sot ėshtė pranė marrjes sė njė ftese pėr anėtarėsim nė Nato. Si do t’i komentoni ju kėto zhvillime nė Shqipėri?
Ismail Kadare: Natyrisht, unė e kuptoj gjithė atė ligėshtimin qė pėrmendėt ju, e kuptoj fare mire dhe kjo nuk do tė thotė qė ne tė harrojmė dhe tė mos marrim parasysh atė ēka ndodhur, kanė ndodhur edhe gjėra tė mira nė kėtė kohė, psh, vetė fakti qė ne, nga njė vend qė prisnim tė na sulmonte NATO-ja, ja kishim mbushur mendjen vetes se do tė na sulmojė NATO-ja dhe bėnim gati disa shtiza dhe disa maja gjilpėrash ēative, qė tė mbroheshim prej saj, kurse tani presim ftesėn qė tė hyjmė, kuptohet ēfarė ka ndodhur, nė botė edhe nė Shqipėri; por unė e kuptoj edhe padurimin shqiptar, sepse ky tranzicion, siē thatė ju, zgjati shumė, dhe po kthehet nė njė fare ngecjeje, ngecje historike; se gati 20 vjet qė po bėhen, nuk ėshtė mė fjala tranzicion qė i pėrshtatet. Problemi qė kemi, ėshtė se ka disa probleme bllokuese nė Shqipėri, qė duken nganjėherė banale nga ana e jashtme, por s’janė banale, janė shumė tė thella, ai qė ėshtė problemi i dritave dhe i ujit. Na vjen turp tė gjithėve, qė duhet tė flasim, tė merremi me kėtė problem. Mirėpo, nuk ka si tė mos merremi, sepse kjo ėshtė sikur tė na ketė ardhur njė gjė qė nuk ndodh sot nė botė, ose nė njė pjesė tė madhe tė planetit, tė jetė kthyer, ta zemė njė sėmundje e Mesjetės, Murtaja, dhe ne tė kemi punė me tė. Mungesa e ujit dhe dritave, ėshtė barbare, ėshtė jo e epokės sonė, prandaj na acaron, nė fakt, na bllokon nė ēdo gjė, paralizon vullnetin nė kėtė vend, krijon ligėshtim moral; dhe nė kėtė mėnyrė, mungon ai qė ėshtė normaliteti i jetės. Nė kėtė mėnyrė, Shqipėria s’mund tė jetė njė shtet i lirė dhe sovran, duke patur kėtė problem kaq tė rėndė, qė nė pamje ėshtė banal dhe mua mė vjen tashti pak zor, qė detyrohem tė flas pėr tė, kėshtu na vjen zor tė gjithėve, ėshtė uji dhe dritat. Uji ka qenė njė mjet shtypjeje, historikisht ėshtė njohur, mjet dhune; madje ekziston njė terminologji, njė term qė quhet, “diktatura hidrike”, diktatura tė bazuara mbi sundimin e ujit, pra diktatura qė bazoheshin mė tepėr se nė burgje dhe nė polici, nė mungesėn e ujit, nė ndėrprerjen e ujit. Natyrisht, qė nuk dua tė bėj krahasim, pa dyshim, por ne na ka mbetur pra nėpėr kėmbė, njė gjė, njė relike e kohėrave barbare, e epokave tė vdekura. Prandaj, kėshtu, shpjegohet qė nė Shqipėri krijohet ky ligėshtim, me tė drejtė, si tė thuhet, sepse duke mos zgjidhur disa probleme madhore, ato bllokojnė tė tjera dhe bllokimi kalon nė zinxhir dhe krijohet ajo qė thashė, ngecja.

Arb
22-12-07, 11:37
Zėri i Amerikės: Zoti Kadare, nė kėto ditė festash, kur sapo lamė pas Bajramin dje dhe presim Krishtlindjet, nuk mund tė mos kujtojmė pėrsėri faktin se shqiptarėt gjithmonė janė shquar pėr tolerancėn e tyre fetare dhe mirėkuptimin mes besimeve. Por sot dėgjon herė pas here, qoftė nė Perėndim, qoftė nga fqinjėt e shqiptarėve nė Ballkan, se feja e shumicės sė tyre, myslimanizmi, pėrdoret pėr argumente tė caktuara. Ku mendoni ju se i ka bazat kjo?
Ismail Kadare: Kjo ka njė bazė, jo mė kot qė bėhet me kaq kėmbėngulje, natyrisht. Tani, Ballkani shquhet si vendi i krijimit tė pėrrallave, i fantazive. Njė nga pėrrallat qė lidhej me problemin e Kosovės ka qėnė, qė Kosova u shpall pėr njė kohė tė gjatė si djepi i serbizmit, Jeruzalemi i serbėve etj, etj., tani po krijohet njė pėrrallė e re, jo mė lidhur me serbėt, por lidhur brenda njė problemi ndėrshqiptar – ēėshtja e fesė tek shqiptarėt. Shumė tė interesuar janė shumė njerėz, qė ta theksojnė kėtė gjė, ta theksojnė se nė Shqipėri ka dy besime ose tre besime, mė saktė dhe ėshtė e habitshme sepse kjo krijon njė lloj surprize tek shumė tė huaj sidomos. Kanė qef tė surprizohen, tė ndjehen tė habitur prej kėsaj. Unė nuk kam dėgjuar ndonjėherė tė them tė drejtėn qė nė Evropė ku kjo dukuri ėshtė e njohur, njerėzit tė habiten pėr kėtė gjė. Nė Gjermani, nė Francė, nė vende tė tjera evropiane ka dy dhe disa herė tre besime kryesore. Nuk kam dėgjuar kurrė qė njė francez tė thotė jam francez protestant apo katolik, ose njė gjerman ta thotė kėtė gjė. Janė gjermanė, janė francezė, tani ėshtė shtuar edhe feja myslimane, ku ka ta zemė, nė Francė ta zėmė ka mė shumė myslimanė sesa nė Shqipėri e nė Kosovė bashkė. Pra vetėm kjo, pėr ne bie shumė nė sy, ose mė tepėr ta njė theksim me njė farė padurimi qė nga kjo gjė tė ndodhi diēka nė Shqipėri.
Harmonia fetare, siē e pėrmendėt ju, ka qėnė vėrtetė njė sfidė e jashtėzakonshme qė populli shqiptar i ka bėrė nė radhė tė parė historisė sė vet, qė nuk e ka lejuar atė tė preket dhe qė po i bėn nė njė farė mėnyre mendėsisė botėrore, evropiane. Ku e ka bazėn tani gjithė kjo pritje e gjatė qė tė ndodhi diēka me kėto fe? Kjo e ka bazėn tek njė ide e mbrapshtė, e vjetėr, qė shqiptarėt nuk janė evropianė; shqiptarėt duke qėnė se kanė njė pjesė tė madhe myslimanėsh midis, kėta myslimanė shqiptarė sė paku, nė qoftė se s’janė tė gjithė shqiptarėt evropianė, sė paku myslimanėt shqiptarė s’janė evropianė, domethėnė shumica e tyre. Kjo ėshtė njė tezė e mbrapshtė, me njė qėllim tė caktuar, qė lidhet me krimet e vjetra dhe me projekte tė ardhshme tė cilat jam i bindur qė nuk do tė kryhen kurrė. Domethėnė, kush janė krimet e vjetra qė lidhen me kėtė? Shpėrngulja – ka qėnė njė doktrinė antishqiptare. Shpėrngulja ka qėnė njė mėnyrė qė ne e kemi provuar. Kosova sot do tė kishte 3 milionė banorė nė qoftė se nuk do tė kishte disa shpėrngulje tė tmerrshme nė vitet 30 dhe 40, shpėrngulje tė mėdha nė Turqi. Domethėnė ata shqiptarė qė kanė qėnė 300 – 400 mijė nė atė kohė qė kanė ikur do tė ishin njė milionė. Pra shikoni se si shpėrngulja ėshtė njė mjet qė ėshtė shfrytėzuar dhe ky mjet vazhdon tė jetė nė projektet e mbrapshta, tė besohet gjithmonė, tė ėndėrrohen gjėra tė shkuara, qė tė bėjnė qė tė quhen shqiptarėt miq tė huaj pėr kontinentin evropian. Domethėnė "ne", serbėt e tė tjerė, janė evropianė dhe shqiptarėt nuk janė, meqėnėse kanė kėtė problemin e fesė. Kėtu ėshtė prapavija, mendoj unė, e keqe e kėtij problemi qė neve me sukses, populli ynė, kombi ynė e ka sfiduar, duke vėrtetuar se myslimanėt shqiptarė janė po aq, ndihen anėtarė tė kontinentit, pjesėtarė tė kėtij kontinenti qė quhet Evropė, po aq sa katolikėt, po aq sa tė tjerėt, ortodoksėt, ateistėt etj., etij.

Zėri i Amerikės: Zoti Kadare, nė Shqipėri po botohet Vepra Juaj e Plotė. Tashmė kanė dalė nė treg dy vėllimet e para tė saj. A vazhdon tė jetė i njėjti interes pėr librin nė Shqipėri?
Ismail Kadare: Ka shumė fjalė qė ka rėnė interesi pėr librin, ky ėshtė njė diskutim botėror. Unė mendoj, se nuk ka rėnė interesi aq sa mendohet. Ka njė farė rėnie relative, qė ėshtė e shpjegueshme por nė Shqipėri pėr fat tė mirė, gjithmonė kam konstatuar se lexuesi i mirė shqiptar qė mbetet gjithmonė lexuesi i mirė shqiptar, ka interes pėr librin e pėr letėrsinė e mirė dhe do ta mbajė kėtė interes. Unė nuk jam pesimist pėr kėtė gjė. Natyrisht, pėr t’i kthyer tek problemet qė folėm mė lart, kur kemi ato problemet bllokuese, si ēėshtja e dritave, me siguri edhe shkrimtarėt shqiptarė, me njė trishtim mendojnė qė ja u bė errėsirė, secili ka hallet e veta, siē ka ēdo familje dhe ēdo ndėrmarrje; por shkrimtarėt kanė edhe atė problemin e tyre qė librat e tyre nė atė kohė nuk lexohen, si tė thuash dhe e konstatojnė kėtė gjė me trishtim. Ja pra, si lidhen problemet nė Shqipėri, por unė po kthehem tek ajo, qė lexuesi shqiptar ka mbetur amator i kulturės dhe i letėrsisė veēanėrisht.
Zėri i Amerikės: Zoti Kadare, ju faleminderit pėr intervistėn dhe gėzuar festat!
Ismail Kadare: Faleminderit dhe gėzuar edhe juve!

Arb
27-12-07, 16:07
Revanshi i Moskės pėr pavarėsimin e Kosovės

Berlin, 27 dhjetor - Kosova ėshtė "shkrehje" e njė konflikti serioz tė Lindjes dhe Perėndimit, me vatrat qė janė larg nga "krahina kontestuese ballkanike", bie fjala nė rajonin e Detit tė Zi, vlerėson e pėrditshmja gjermane "Velt". "Nė fushėn gjeopolitikės tė shahut, Uashingtoni, tė cilin Evropa pa entuziazėm e mbėshtet, e dėrgon Kosovėn nė rrugėn e pavarėsisė. Si revanash, Moska po bėn atė qė ka kohė e ka paralajmėruar dhe pezullon Marrėveshjen pėr kontrollin e armatimit konvencional nė Evropė", shkruan komentatori i politikės sė jashtme tė kėsaj gazete, Mihael Shtimer. Shtimer, ndryshe profesor i historisė nė Universitetin e Erlangenit, vlerėson se "tė dyja gjėrat nė tė njėjtėn kohė nė mėnyrė logjike dhe jologjike janė tė lidhura". Jologjike pėr shkak se "Kosova nuk ka lidhje me kontrollin e armatimit, por logjike sepse Rusia kėrkon kompensim meqenėse Kosova largohet mga zona e saj e ndikimit", konsideron analisti Shtimer. "Kontrolli i armatimit, qė Perėndimit i ėshtė mė e rėndėsishme sesa Kremlinit, rusėve u shėrben si levė pėr ndryshime tė vogla nė hartėn gjeopolitike", thekson Shtimer.

Arb
08-01-08, 17:05
Hollbruk: Kosova do tė shpallė pavarėsinė nė muajin shkurt

Budapest, 8 janar - Ish-diplomati amerikan Riēard Hollbruk ka deklaruar se Kosova do tė shpallė pavarėsinė nė muajin shkurt. "Kosova qė nė muajin e ardhshėm do tė shpallė pavarėsinė dhe mė e rendėsishme ėshtė qė kjo tė realizohet nė mėnyrė paqėsore", ka thėnė kreatori i politikės amerikane nė Ballkan nė njė emision tė TV hungarez. Sipas mendimit tė tij, ėshtė e sigurt qė Serbia dhe Rusia do tė hedhin poshtė shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės, por atė do ta njohin SHBA-tė, Britania, Franca, Italia dhe shumica e vendeve tė tjera tė BE-sė. "Edhe Hungaria publikisht ka paralajmėruar se dėshiron tė ecė kėsaj rruge, domethėnė do ta njohė pavarėsinė e Kosovės, gjė qė ėshtė shumė e rėndėsishme, sepse bėhet fjalė pėr shtetin i cili gjeografikisht ndodhet mė afėr kėtij rajoni", ka thėnė Hollbruk dhe ka theksuar se nė "Serbi jetojnė mė shumė hungarezė sesa serbė nė Kosovė". Hollbruk ka porositur qė pėr procesin e Kosovės duhet tė bėhen pėrpjekje qė tė mbyllet nė mėnyrė paqėsore, ndonėse siē thotė nuk ka garancione. "Shtetet evropiane, pėrfshi edhe Rusinė, duhet tė sigurojnė qė serbėt tė mos shkaktojnė edhe njė krizė tė armatosur, por pėrgjegjėsi e madhe bie edhe mbi shqiptarėt, tė cilėt duhet tė garantojnė tė gjitha tė drejtat e njeriut dhe tė pronės pėr pakicėn e atjeshme serbe", ka pėrfunduar Hollbruk.

Arb
17-01-08, 01:10
Busek: Politikanėt serbė nė "botėn e mitologjisė", derisa pavarėsia e Kosovės tė mos bėhet realitet

Budapest, 16 janar - Kreu i Paktit tė Stabilitetit pėr Evropėn Juglindore Erhard Busek konsideron se politikanėt nė Beograd jetojnė nė "botėn e mitologjisė", kurse situata nuk do tė ndryshojė derisa pavarėsia e Kosovės tė mos bėhet realitet.

"Ndėrsa nė Serbi shėnohen suksese tė mėdha ekonomike, nė anėn tjetėr kreu i saj politik jeton nė botėn e mitologjisė.

Situata nuk do tė ndryshojė derisa pavarėsia e Kosovės tė mos bėhet realitet, por ky akt bart me vete pasoja tė paparashikuara", ka thėnė Busek pėr njė gazetė hungareze, "Nepsabandshag". Busek thotė se "Perėndimi ka nėnēmuar kokėfortėsinė e udhėheqėsve tė Beogradit", por ai pret qė disa muaj pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės pasionet tė qetėsohen.

Busek njėherit ka shprehur bindjen se Kosova do t'ia dalė qė tė mbijetojė si shtet i pavarur, duke marrė si shembull zhvillimin e suksesshėm tė Sllovenisė, madje dhe tė Malit tė Zi.

QIK-u

Arb
17-01-08, 17:06
Austria do ta njohė pavarėsinė e Kosovės shumė shpejt
Vjenė, 17 janar Vjena zyrtare do ta njohė pavarėsinė e Kosovės shumė shpejt, kurse Madridi tha se datėn e njohjes sė pavarėsisė do ta shtyjė deri nė mars, shkruan e pėrditshmja vijeneze "Standard". Gazeta ka cituar kancelarin Alfred Guzenbauer, i cili nė disa raste ka thėnė se Austria do tė jetė vendi i parė qė do ta njohė pavarėsinė e Kosovės.

Arb
28-01-08, 22:30
Shpallja e pavarėsisė sė Kosovės dhe njohja e saj mund tė ēojė nė ndarjen e Kosovės, tha Harēenko

Moskė, 28 janar - Pėrfaqėsuesi i ministrit tė jashtėm rus pėr Ballkanin, Aleksandar Boca-Harēenko, ka deklaruar sot se shpallja e njėanshme e pavarėsisė sė Kosovės dhe njohja e saj "de fakto" mund tė ēojė nė ndarjen e Kosovės.

Nė njė seancvė tė Komitetit pėr marrėdhėnie ndėrkombėtare tė Dumės ruse Harēenko ka thėnė se Perėndimi nė kėtė mėnyrė do tė vijė deri nė variantin tė cilin mė herėt e konsideronte mė tė keqin dhe kundėr tė cilit luftonte.

Harēenko ka theksuar se ekziston lidhja thelbėsore e Serbisė me serbėt nė veriun e Kosovės, se Beogradi edhe financiarisht i ndihmon dhe se "asgjė nuk do tė jetė pengesė qė integrimi tė vazhdojė pa shumė vėshtirėsi".

Diplomati rus nuk ka pėrjashtuar mundėsinė qė serbėt, pas njohjes eventuale tė pavarėsisė sė Kosovės, t'ua mohojnė mikpritjen forcave tė NAT0-s dhe BE-sė duke theksuar se do tė ndodhė vala e e re refugjatėve, si dhe tė eksceseve tė reja, si nė jug tė Serbisė, ku jetojnė shqiptarėt, po ashtu edhe nė Maqedoni.

Arb
28-01-08, 22:31
Autoritetet e Prishtinės do ta shpallin shpejt pavarėsinė e Kosovės, ka deklaruar Rohan

Londėr, 28 janar - Autoritetet e Prishtinės do ta shpallin shpejt pavarėsinė e Kosovės, e cila do tė njihet mė pastaj nga shtete tė tjera, ka thėnė pėr BBC nė Zėvendėsndėrmjetėsi pėr statusin e Kosovės, Albert Rohan.

Sipas tij shpallja e pavarėsisė sė Kosovės do tė duhej tė bėhej mbi bazėn e propozimeve tė Ahtisarit, me tė cilat Kosova do tė duhej tė respektonte propozimet e planit,shumica e tė cilave kanė tė bėjnė me mbrojtjen e komunitetit serb.

Por Rohan ka thėnė se nuk beson qė ky plan tė votohet nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB sė pėr shkak tė bllokadės ruse.

Rohan ka theksuar se pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, tensionet mes Prishtinės dhe Beogradi do tė rriten meqė qeveria serbe nuk do ta njohė deklaratėn. Kosova ėshtė rast i veēantė dhe shembulli i saj nuk mund tė zbatohet nė asnjė rast tjetėr, ka thėnė Rohan.

Arb
31-01-08, 23:41
Kroacia do tė njohė pavarėsinė e Kosovės menjeherė pas SHBA-ve dhe vendeve kryesore tė BE-sė

Zagreb, 31 janar - Kroacia do tė njohė pavarėsinė e Kosovės menjeherė kur kėtė ta bėjnė SHBA-tė dhe vendet kryesore tė BE-sė. Kėtė qėndrim tė njohur tė politikės zyrtare kroate e mbėshtet edhe shumica e analistėve dhe e opinionit kroat, pohon Radioja Evropa e Lirė nga Zagrebi.

Kroacia nuk ka kurrfarė arsye tė ndahet dhe tė presė me njohjen e pavarėsisė sė Kosovės, thekson ministri i jashtėm shumėvjeēar nė kohėn e Tugjmanit, kurse sot analist i pavarur politik, Dr. Mate Graniq.

"Ėshtė skenari qė kėtė ta bėjnė tė parėt me gjasė SHBA-tė, e pastaj shtetet kryesore evropiane dhe unė mendoj qė kėtė do ta bėjė edhe Kroacia, me siguri njė ditė ose dy pas grupit tė parė tė vendeve tė Bashkimit Evropian", tha Graniq pėr REL.

Me vlerėsimin e Graniqit pajtohen shumica e opinionit dhe e analistėve, por ėshtė edhe qėndrimi zyrtar i paraqitur publikisht qė sa i pėrket ēėshtjes sė Kosovės, Kroacia do tė ndjekė vendimet e Bashkimit Ecropian.

lyra2
04-02-08, 22:48
Sipas faqes ne internet te televizionit austriak ORF (http://www.orf.at)


Mbikeqyrje nderkombetare
Misioni i BE-se mundet me se shpejti ne qershor te filloje veprimtarine e vet.

Treni ne drejtim te pavaresise se Kosoves duket se eshte nisur megjithe kundershtimin e vazhdueshem te Serbise.

3 shkurt: Boris Tadic vendos per vete raundin e dyte te zgjedhjeve presidenciale. BE priti deri tani me gjithe vendimet lidhur me pavaresine e Kosoves, per te mos dobesuar shanset per fitore te presidentit properendimor.

6 shkurt: Seance konstitutive e parlamentit te zgjedhur te Kosoves. Duket si jo e mundshme, qe parlamenti te marre qe ne kete seance vendim per pavaresine. Megjithate ne kete dite mund te shpallet data e vertete e shpalljes se pavaresise.

6 deri me 18 shkurt: BE pritet te jape ne kete periudhe kohore drite te gjelber per misionin e saj policor ne Kosove, i cili do te perbehet nga 1800 persona. Pervec kesaj duhet te ndertohet nje zyre e BE-se, e cila do te zevendesoje administraten tranzitore te OKB-se dhe e cila duhet te mbikeqyre pavaresine e provinces.
Dergimi i trupes duhet te nise menjehere pas vendimit politik dhe duhet te jete i mbyllur brenda kater muajsh.

18 shkurt: Seance e ministrave te jashtem te BE-se ne Bruksel. Prishtina mundet qe pak perpara kesaj seance, ndoshta me 15 shkurt, te deklaroje pavaresine, per te cilen ministrat e jashtem te BE-se te reagojne me nje njohje te perbashket gjate kesaj seance.
Por duket me shume e pamundur, qe te gjithe 27 shefat e diplomacise te marrin pjese ne kete hap, sepse me se pari shtetet me probleme te pazgjidhura minoritetesh si Sllovakia, Rumania, Qipro, Spanja, Bullgaria dhe Greqia kane shprehur simpati per pozicionin serb.

Fundshkurt/Fillimmars: Ne Bruksel shpresohet, qe shpallja e pavaresise nga shqiptaret e Kosoves te shtyhet deri ne kete pike kohore, ne menyre qe nje mundesisht nje perqindje e larte e vendeve anetare ta njohe kete hap.
Nje avantazh i metejshem do te ishte, qe ne kete rast dhe kryetaret e shteteve dhe qeverive te BE-se ne takimin e tyre ne date 13 mars te mbeshtesin pavaresine e Kosoves. Njohja e vertete e pavaresise ama do te ndodhte ndryshe nga nje shtet i BE-se ne tjetrin, ne perputhje me procedurat perkatese diplomatike.

Fundqershor: Nese gjithcka ecen sipas planit, misioni i BE-se fillon punen ne Kosove. OKB i kalon me ate rast zyrtarisht autoritetin ne Kosove Bashkimit Europian. Nga diplomate europiane pritet qe periudha atehere e nisshme e „pavaresise se mbikeqyrur“ do te zgjase pese deri ne dhjete vjet.

Arb
08-02-08, 19:49
Shpallja e Pavaresise me 17 Shkurt, ndersa Fuqizimi ne Mars

Deklarata e Paveresise se Kosoves do te behet me 17 Shkurt. Nga kjo date Kosova konsiderohet e Pavarur. Ndersa fuqizimi i deklarates se Pavaresise do te behet ne Mars.

Kjo periudhe kohore (n menyre te pershpejtuar) do te shfrytezohet per implementimin e pjeseve te caktuara te pakos se Ahtisarit, Kushtetutes, i dhe simboleve Shteterore (pasi qe pergjegjesit per implementimin e tyre kane shume te zanun duke prit qe te vijne te huajt e te bejne implementimin e tyre).

E gjithe kjo eshte model i njohjes qe iu be edhe pavaresise se Sllovenise, Krocise, e Malit te Zi, shtete keto te cilat po ashtu ne fillim lexuan deklaraten e pavaresise e me vone u fuqizua Pavaresia (u be edhe njohja nderkombetare).

Ky eshte kompromisi qe eshte arritur nga Amerikanet dhe Bashkimi Europian. Te paret kane insistuar qe KS te shpall pavaresine menjehere pas zgedhjeve ne Shkini, ndersa Europianet nuk permendnin ndonje date te caktuar, dhe kerkonin kohe.

RTK

Arb
09-02-08, 11:30
Shpallja e pavarėsisė mė 17 shkurt

Shpallja e pavarėsisė do tė jetė mė 17 shkurt kanė deklaruar burime tė larta diplomatike nė selinė e Bashkimit Evropian, njoftoi korrespodentja e Radio Televizionit tė Kosovės nė Bruksel.

Siē bėhet e ditur, zyrtarė tė lartė tė BE-sė tashmė kanė pėrcaktuar datėn e shpalljes sė pavarėsisė mė 17 shkurt dhe se kjo ėshtė dakorduar midis Brukselit dhe Uashingtonit. Por, sėrish kjo datė ka mbetur nė koluaret diplomatike tė Brukselit dhe tek institucionet vendore nė Kosovė, tė cilėt tashmė kanė bėrė parapėrgaditjet pėr ditėn e shpalljes.

Gazeta ditore gjermane “Mindener Tageblatt” ka publikuar lajmin se 17 shkurti do tė jetė dita e shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės. Sipas kėsaj gazete, 17 shkurti ėshtė nxjerrur si datė pėrfundimtare edhe nga takimi midis pėrfaqėsuesit tė lartė tė BE-sė, Stefan Lehne me ministrin serb pėr Kosovėn, Slobodan Samarxhiq.

ina-online

Arb
09-02-08, 11:33
Serbia: Kosovo Set to Declare Independence, Serbia Says
By THE ASSOCIATED PRESS
Published: February 9, 2008

The Serbian minister for Kosovo, Slobodan Samardzic, said his government had received “relevant information” that the province’s Albanian leadership would declare independence on Feb. 17, a Sunday. He did not specify the source.

Western diplomats speaking on condition of anonymity because of the delicacy of the matter said the move would be made on Feb. 18, as the European Union’s foreign ministers met in Brussels, and that the Kosovo Parliament would convene at 4 a.m. Eastern time, making it all but impossible for Russia to call an immediate session of the United Nations Security Council to try to block it. Kosovo’s prime minister, Hashim Thaci, did not confirm or deny the date cited by Mr. Samardzic but said Kosovo’s split from Serbia was “a done deal.” He added that 100 countries were ready to recognize Kosovo’s independence as soon as it was declared.

marre nga The New York Times

Arb
13-02-08, 23:48
http://kosovothanksyou.com/

Arb
13-02-08, 23:49
Uizner: Shpallja e pavarėsisė sė Kosovės "njė fund i drejtė i luftės brutale"

Uashington, 13 shkurt - I dėrguari amerikan pėr Kosovėn Frenk Uizner ka vlerėsuar se shpallja e pavarėsisė sė Kosovės do tė jetė "njė fund i drejtė i luftės brutale" dhe "pjesa e fundit e mozaikut jugosllav".

Uizner ka theksuar tri arsyet pozitive tė shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės - "do tė bėhet njė gjė e vėrtetė, do tė sqarohet situata politike nė Kosovė dhe Kosova do tė vazhdojė jetėn vet". "Do tė bėhet njė gjė e vėrtetė... Mendoj se kjo do tė jetė njė vendim korrekt politik. Nuk mund ta ktheni Kosovėn nė Serbi", tha Uizner, duke shtuar se me shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės do tė "vehet pjesa e fundit e mozaikut jugosllav".

Frenk Uizner nuk pret qė ushtria serbe tė ndėrhyjė nė Kosovė, por nuk pėrjashton mundėsinė e rasteve individuale tė shkuarjes nė Kosovė pėr tė shkaktuar probleme.

Arb
14-02-08, 23:31
Presidenti Amerikan, George W Bush: "Kosova drejt Pavaresise, me mbeshtje nderkombtare!"

Ndihmes Sekretari Amerikan, Nicholas Burns: "Ne e ndaluam luften, ne do te mbrojme paqen!"

Arb
14-02-08, 23:57
"Nju Jork tajms": Tė dielėn Evropa do tė ketė njė shtet tė ri - Kosovėn

Nju Jork, 14 shkurt - Tė dielėn Evropa do tė ketė njė shtet tė ri - Kosovėn, dhe kjo i jep fund 17 viteve tė pėrgjakshme tė luftėrave nė ish Jugosllavi.

Ky ėshtė njė rast pėr tė festuar, shkruan nė numrin e sotėm gazeta prestigjioze "Nju Jork tajms". Gazeta vlerėson se pavarėsia e Kosovės ėshtė e justifikuar, unike nė llojin e vet dhe e pashmangshme dhe nuk ka rrugė tjetėr, ndėrsa konstaton se Serbia e humbi lojėn e nacionalizmit nė Kosovė shumė kohė mė parė.

Nė fillim tė javės tjetėr, fuqitė e mėdha, pėrfshirė Shtetet e Bashkuara, Francėn, Britaninė dhe Gjermaninė do ta njohin shtetin e ri.

Njė shumicė e qartė e 27 vendeve anėtare tė BE sė pritet ta njohin shpejt Kosovėn e pavarur. Qiproja, me pjesėn e vet tė pushtuar nė veri, do kryesojė vendet qė nuk do ta njohin Kosovėn.

Disa nga vendet e tjera tė BE sė qė janė dyshuese pėr shtetin e ri janė Spanja, Rumania, Sllovakia, Greqia dhe Bullgaria.

"Nėse BE ja do fliste me njė zė, do tė ishte diēka e kėndshme, por mbėshtetja nė shkallė tė gjerė ėshtė e mjaftueshme pėr Kosovėn e pavarur. Kjo mbėshtetje nė rradhė tė parė i dedikohet punės sė ambasadorit gjerman nė Britani, Wolfgang Ischinger.

Ajo qė ėshtė mė e rėndėsishmja, ėshtė se BE ja dhe SHBA tė do ecin me njė hap, ēfarė nuk ka ndodhur shpesh kohėve tė fundit", shkruan mes tjerash kolumnisti Roxher Koen nė "Nju Jork tajms", i cili ka raportuar pėr luftėrat nė ish-Jugosllavi.

QIK-u

Arb
14-02-08, 23:58
Franca do tė njohė pavarėsinė e Kosovės tė hėnėn

Paris, 14 shkurt - Franca do tė njohė pavarėsinė e Kosovės tė hėnėn, pėrkatėsisht menjeherė pas deklaratės sė pavarėsisė, pėr tė cilėn Prishtina po pėrgatitet pėr tė dielėn.

Sipas mediave serbe, ambasadori i Serbisė nė Paris Predrad Simiq, po bėhet gati tė braktisė Francėn tė mėrkurėn, pėrkatėsisht 48 orė pas dorėzimit tė notės sė protestės Ministrisė sė Punėve tė Jashtme franceze. Ai do tė ftohet pėr konsultime nė Beograd, sipas vendimit tė Kėshillit pėr Siguri Kombėtare sipas tė cilit tė gjithė ambasadorėt do tė tėrhiqen nga vendet qė do ta njohin pavarėsinė e Kosovės, por pa ndėrprerje tė marrėdhėnieve diplomatike.

Franca do ta njohė pavarėsinė e Kosovės tė hėnėn bashkė me Britaninė, Gjermaninė dhe Italinė, ndėrkohė qė diplomatėt francezė konsiderojnė se mund tė tė ketė ndryshime tė vogla ditėve tė ardhshme, por "procesi ka filluar".

Arb
14-02-08, 23:59
"Fajnenshėll tajms": Deklarata e pavarėsisė sė Kosovės nuk pritet tė shkaktojė dhunė apo eksod

Londėr, 14 shkurt - Zyrtarė tė lartė tė Bashkimit Europian i kanė thėnė gazetės britanike "Fajnenshėll tajms" se deklarata e pritshme e pavarėsisė sė Kosovės kėtė fundjavė nuk pritet tė shkaktojė dhunė apo eksod tė serbėve nga Kosova.

"Ka sinjale tė mjaftueshme pėr tė pasur besim se nuk do tė ketė dhunė nga asnjėra palė dhe se nuk pritet tė ketė as lėvizje tė popullsisė, siē ka pasur nė tė shkuarėn nė Ballkan", ka thėnė njė zyrtar i BE sė.

Ndėrkohė, sipas gazetės nė fjalė, qeveritė e BE sė po pėrgatiten pėr autorizimin e dėrgimit tė njė misioni pėr tė siguruar stabilitetin nė Kosovė, pas ndarjes sė saj nga Serbia e cila e kundėrshton kryekėput pavarėsinė.

Vala e parė e kėtij misioni, njė personel prej 15 zyrtarėsh tė BE sė, mund tė mbėrrijė nė Kosovė nga fundi i shkurtit. Britania, Franca dhe Gjermania pritet ta njohin menjėherė Kosovėn, por siē shkruan FT, disa kryeqytete europiane janė tė shqetėsuara pėr mungesėn e njė strategjie daljeje tė misionit europian dhe frikėsohen se BE ja do tė kyēet nė njė vend tė mbėrthyer nga problemet e varfėrisė, korrupsionit e krimit tė organizuar dhe qė nuk e ka statusin e njė vendi anėtar tė Kombeve tė Bashkuara.

Arb
15-02-08, 21:53
Kosova nuk pėrbėn precedent, tha zėdhėnėsi i Departamentit tė Shtetit

Uashington, 15 shkurt Zėdhėnėsi i Departamentit amerikan tė Shtetit, Shon Mekormak u tha gazetarėve qė Kosova nuk pėrbėn precedent. Ēėshtja e Kosovės do tė jetė temė diskutimi edhe nė takimin e zonjės Rajs me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara Ban Ki Mun. Tė premtėn kreu i Kombeve tė Bashkuara do tė takohet nė Shtėpinė e Bardhė me Presidentin Xhorxh Buash.

Arb
16-02-08, 07:29
Presidenti Francez, Sarkozy:

"Ndryshon harta e Europes. Mesoni ku eshte Kosova!"

Arb
16-02-08, 07:41
Sarkozy e bėn tė qartė mbėshtetjen pėr pavarėsinė e Kosovės Presidenti francez, Nicholas Sarkozy ka bėrė tė qartė mbėshtetjen pėr pavarėsinė e Kosovės. Duhet tė mėsoheni se si duket harta e re e Evropės, tha Sarkozy duke folur pėr Kosovėn nė njė shkollė.

"Duhet ta ndryshoni hartėn e Evropės, ku duhet tė jetė dhe Kosova", tha presidenti francez.RTK

Arb
16-02-08, 13:09
Reuters: Gjashtė anėtarė tė BE-sė kundėr dhe 20 pro Kosovės sė pavarur

Rreth 20 shtete tė Bashkimit Evropian sigurisht do ta njohin shtetin e ri tė Kosovės, shumė shpejt pas shpalljes sė nesėrme tė pritur tė pavarėsisė, vlerėson agjencia Reuters e cila pohon se njė qėndrim tė tillė nuk e mbėshtesin gjashtė shtete tė Unionit – Qiproja, Greqia, Sllovakia, Spanja, Bullgaria dhe Rumania.

Shefat e diplomacive tė BE-sė tė hėnėn do tė shqyrtojnė pėrgjigjen e tyre pėr vendimin e Kosovės pėr tė shpallur pavarėsinė.

Fuqitė e mėdha evropiane – Britania e Madhe, Franca, Gjermania dhe Italia, ndoshta do tė kumtojnė se e njohin pavarėsinė menjėherė pas takimit tė hėnės, e nė kėtė do t’i bashkohet edhe SHBA-ja, njofton Reuter duke u thirrur nė burimet e saja diplomatike.

Burimet nė kryesinė e Bashkimit Evropian thonė se nė njoftimin, i cili do tė lėshohet tė hėnėn, ministrat e BE-sė do tė rikujtojnė se udhėheqėsit e Unionit janė pajtuar gjatė muajit dhjetor se status kuoja nė Kosovė nuk mund tė vazhdojė dhe se kishin nėnvizuar se duhet tė ecet drejt zgjidhjes e cila ėshtė vitale pėr stabilitetin rajonal.

Telegrafi

Arb
16-02-08, 13:10
Busek: Pėrmbyllet shpėrbėrja e Jugosllavisė

Kosova duhet tė bėhet e pavarur e kėtė duhet ta kuptojė edhe Serbia, ka nėnvizuar Koordinatori i paktit tė stabilitetit pėr Evropėn juglindore, Erhard Busek. "Me pavarėsimin e Kosovės bėhet hapi i fundit nė formimin e ri tė Ballkanit dhe historia e pafundme e shpėrbėrjes sė Jugosllavisė mė nė fund pėrmbyllet", ka thėnė ai nė njė intervistė pėr tė pėrditshme austriake “Kleine Zeitung".

I pyetur nėse nė Ballkani kėrcėnohet nga njė luftė e re ai ka thėnė se, Serbia veēse ka deklaruar se nuk do tė intervenojė ushtarakisht, por nuk mund tė pėrjashtohen pėrleshjet lokale.

Ai ka vlerėsuar se Serbia do tė tentojė tė pėrdorė tė gjitha mjetet ligjore ndėrkombėtare nė luftė kundėr pavarėsisė sė Kosovės. "Megjithatė serbėt do tė duhej tė kuptojnė se Kosova qė moti ėshtė humbur", ka porositur Busek.

Arb
16-02-08, 13:11
SHBA-ja dėshiron qė ēėshtja e statusit tė zgjidhet pėrfundimisht

Zėdhėnėsi i Departamentit amerikan tė shtetit, Sean McCormack, ka deklaruar tė premten se Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dėshirojnė qė ēėshtja e statusit tė Kosovės tė zgjidhet pėrfundimisht dhe se aktivitetet diplomatike janė nė vijim e sipėr.

"Diplomacia nuk ka ndaluar. Vazhdojmė me aktivitetet diplomatike”, u ka thėnė McCormack gazetarėve.

Sipas McCormack, Uashingtoni ėshtė nė dijeni pėr qėndrimin e Serbisė, ka transmetuar Reuters.

"Kjo ėshtė njė ēėshtje emocionale, e ndjeshme, dhe ne e kuptojmė kėtė. Por, siē e kemi theksuar edhe mė herėt, ėshtė e rėndėsishme tė arrihet zgjidhja pėrfundimtare pėr statusin e Kosovės", ka thėnė zėdhėnėsi i Departamentit tė Shtetit.

Arb
16-02-08, 14:00
Ndryshoni harten e Evropes!

“Duhet te ndryshoni harten e Evropes, pasi ne te ben pjese dhe Kosova tashme”, - keshtu u ka thene femijeve te nje shkolle ne jugperendim te Frances presidenti Nikola Sarkozi, i cili ka bere dhe nje here te qarte mbeshtetjen e vendit te tij ndaj pavaresise se Kosoves.

Sipas tij, femijet neper shkolla duhet te mesohen me nje kendveshtrim te ri te hartes se Evropes, tashme qe edhe Kosova do te beje pjese ne te si nje shtet i pavarur.

http://www.korrieri.com/fotof1/20080216055652photo-officielle-president-sarkozy.jpg

“Duhet ta ndryshoni harten me Kosoven”, - u tha presidenti francez femijeve, duke vendosur gishtin ne harten e Evropes, qe varej ne murin e klases se tyre, ku Kosova tregohet si pjese e Serbise.

Franca ka deklaruar se, ashtu si Britania e Madhe, Gjermania dhe Shtetet e Bashkuara te Amerikes, do te jete nje prej vendeve te para qe do te njohe pavaresine e Kosoves, diten e hene.

Nderkohe, Shtetet e Bashkuara te Amerikes kane theksuar edhe nje here qendrimin e tyre pro pavaresise se Kosoves. Ne nje deklarate per mediat, zedhenesi i Departamentit amerikan te Shtetit, Shon MekKormak, tha se SHBA-te duan te shohin Kosoven te zgjidhe perfundimisht statusin e saj.

Ai u shpreh se diskutimet ne arenen diplomatike ende vazhdojne, porse Uashingtoni vazhdon te perkrahe pavaresine e mbikeqyrur te Kosoves.

“Ne vazhdojme diplomacine dhe Uashingtoni eshte ne dijeni te pikepamjeve te Serbise. Ne e kuptojme se eshte nje ceshtje delikate dhe e ndjeshme. Por ashtu, sic kemi theksuar edhe ne te kaluaren, eshte shume e rendesishme qe te zgjidhim perfundimisht statusin e Kosoves”, - tha MekKormak.

Sipas tij, Shtetet e Bashkuara besojne se pavaresia e mbikeqyrur e Kosoves do te coje ne nje rajon me paqesor dhe me te stabilizuar.

Pjesa me e madhe e 27 vendeve anetare te BE-se, ashtu si dhe Shtetet e Bashkuara te Amerikes, do te njohin pavaresine e Kosoves pikerisht te henen, pasi lideret shqiptare atje te shpallin pavaresine.

Rusia, aleatja e vetme e Serbise ne kete kauze te saj te humbur, deklaroi dje, se do t’i pergjigjet pavaresise se Kosoves, duke njohur levizjet separatiste ne rajonet e Gjeorgjise, Akbazise dhe Osetise se Jugut.

Por MekKormak u shpreh se situatat nuk jane aspak te krahasueshme me njera-tjetren. “Situata ne Kosove nuk ka asnje precedent per ndonje situate tjeter ne asnje vend te botes”, -perfundoi ai.

Korrieri

Arb
21-02-08, 17:51
Kjo teme e hapur qe nga Marsi, 2007.

Titulli i temes u finalizua me njohjen zyrtare nderkombetare te Pavaresise e Mbikqyrur te Kosoves. Plani i Ahtisarit, edhe perkunder gjithe atyre lojerave diplomatike (per afro nje vit), u finalizua si zgjidhja e vetme e kohes.

Besuam, duruam, toleruam, u treguam te kujdeshem... dhe... ia arritem!

E gezofshim Pavaresine e Republikes se Kosoves!

Arb
01-03-08, 15:48
Burns: Serbia nuk do ta marrė kurrė Kosovėn

Nga VOA
Nėnsekretari amerikan i Shtetit, Nicholas Burns, ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara nuk do ta pranojnė ndarjen e Kosovės. Ai tha se kėtė nuk do ta pranojė as Evropa dhe as NATO. Numri tre i Departamentit amerikan tė Shtetit i bėri komentet nė njė forum tė organizuar nga Kėshilli pėr Marrėdhėniet me Jashtė nė Uashington.

Burns tha se Serbia e ka humbur pėrgjithmonė Kosovėn dhe e humbi atė nė periudhėn mars-qershor tė vitit 1999, kur ajo u pėrpoq tė dėbojė 1 milion njerėz nga ai vend.

“Kur u miratua Rezoluta 1244, nė qershor 1999, ajo nė fakt bėri qė Kombet e Bashkuara t’ia merrnin Kosovėn Serbisė. Serbia nuk do ta marrė kurrė Kosovėn. Qė nga qershori 1999 e deri kohėt e fundit, pyetja e vetme qė ėshtė shtruar ka qenė: Cili do tė ishte statusi pėrfundimtar i Kosovės, do tė ishte ajo e pavarur apo autonome dhe kur do tė ndodhte kjo? U deshėn 9 vjet qė kjo pyetje tė merrte pėrgjigje dhe rreth njė vit mė parė Shtetet e Bashkuara erdhėn nė pėrfundimin thelbėsor se, nėse e vononim ende pavarėsinė e Kosovės, atėherė mundėsia mė e madhe do tė ishte qė kjo tė provokonte dhunė dhe mungesė qėndrueshmėrie nė Ballkan”, - tha ai.

Burns tha se pavarėsia ka qenė alternativa e qartė dhe pėrfundimtare qysh vitin e kaluar, kur presidenti Ahtisaari bėri propozimin e tij.

Nėnsekretari i Shtetit vlerėsoi lart udhėheqjen nė Prishtinė pėr faktin qė ajo tregoi vetėpėrmbajtje. “Ne kemi parė nė Prishtinė njė udhėheqje tė jashtėzakonshme, e cila iu rezistoi njė mijė provokimeve, me tė cilat u pėrball. Ata e mbrojtėn popullsinė serbe, kishat dhe trashėgiminė e tyre. Ata nuk e kaluan lumin Ibėr pėr tė shkuar nė veri tė Mitrovicės, ashtu siē dėshironin serbėt dhe serbėt e Kosovės. Ata janė treguar tė pėrmbajtur”.

Burns kritikoi ashpėr Beogradin pėr “retorikė sharėse” qė, siē u shpreh ai, “qė tė kujton njė epokė tjetėr nė Serbi”.

“Tė enjten e kaluar, ne pamė njė sulm huliganėsh kundėr ambasadės sonė nė Beograd. Pamė policinė qė tė zhdukej dhe situata e krijuar ishte e tmerrshme, sepse disa diplomatė amerikanė mbetėn tė bllokuar nė ambasadė pėr disa orė me radhė dhe ne nuk e dinim se cili do tė ishte fati i tyre. M’u desh tė merrja nė telefon kryeministrin e Serbisė, tė cilit i thashė: “Hape televizorin te CNN dhe shiko se ē’po ndodh me ambasadėn tonė! Duhet tė dėrgosh forcat e policisė atje! Dhe mė nė fund ata e bėnė kėtė.”

Burns u tregua i prerė nė komentet e tij lidhur me zėrat se mund tė ketė njė ndarje tė Kosovės. “Mund t’ju them se ne nuk do ta pranojmė ndarjen e Kosovės. As Kombet e Bashkuara, as Bashkimi Evropian dhe as NATO nuk do ta pranojnė atė. Kosova do tė jetė e lirė dhe e pavarur nė kufijtė e tanishėm dhe kėtė njohim ne. Nėse serbėt e Kosovės apo serbėt nė Beograd mendojnė se ata mund ta ndajnė Kosovėn, ata e kanė gabim”, - tha ai.

Burns tha se nė Kosovė nuk do tė ketė konflikt tė armatosur, por do tė ketė paqe. “Kombet e Bashkuara, - tha ai, - besojnė nė tėrėsinė e tyre se rruga pėrpara ėshtė ajo e paqes dhe e qėndrueshmėrisė.”

Duke iu pėrgjigjur disa qėndrimeve tė Rusisė pas njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės, Burns tha: “Ishim ne ata qė qėndruam nė Kosovė gjatė 9 viteve tė fundit me trupat dhe me paratė tona e tė Evropės, ndėrsa Rusia u largua para katėr vjetėsh. Ishim ne ata qė i kėrkuam Kombeve tė Bashkuara tė emėronin njė tė dėrguar tė posaēėm – presidentin Ahtisaari – pėr tė zgjidhur tė ardhmen e Kosovės. Pastaj, me kėrkesėn e Rusisė ne e shtymė njohjen e Kosovės pėr pothuajse njė vit. Bisedimet shtesė nuk dhanė rezultat, prandaj ne morėm vendim logjik pėr tė njohur pavarėsinė e Kosovės, ashtu si edhe 30 vende tė tjera nė Evropė, si dhe shumė vende nė botėn myslimane. Mendoj se Rusia ėshtė mjaft e izoluar”, - tha ai.

Nėnsekretari i shtetit shprehu keqardhje pėr deklaratat e ambasadorit tė Rusisė nė NATO, i cili pak ditė mė parė kėrcėnoi pėr pėrdorim force lidhur me Kosovėn. “Ma merr mendja se ky ishte njė gabim i tij, sepse ai nuk ėshtė diplomat profesionist dhe ėshtė i ri nė kėtė detyrė”, - tha Burns. “E megjithatė, - shtoi ai, - Rusia nuk e pėrgėnjėshtroi deklaratėn e tij.”

Arb
01-03-08, 15:49
Bush: Pavarėsia e mbikqurur e Kosovės do t'i kontribuojė paqes dhe stabilitetit nė rajon

Uashington, 28 shkurt - Presidenti amerikan Xhorxh Bush ka deklaruar se SHBA-tė besojnė qė pavarėsia e mbikqurur e Kosovės do t'i kontribuojė paqes dhe stabilitetit nė rajon. Presidenti Bush pas takimit me kryeministrin ēek Mirosllav Topolanek tha para gazetarėve se si pasojė e luftės qė ndodhi gjatė qeverisjes sė Slobodan Millosheviqit, ishte dėshira "jonė nė Kombet e Bashkuara qė tė promovojmė atė qė quhet plani i Ahtisarit, qė ėshtė pavarėsia e mbikqyrur e Kosovės. Pasi vlerėsoi se Kosova ėshtė ēėshtje e vėshtirė, Bush tha se "Qeveria amerikane mbėshtet pavarėsinė e mbikqurur". "Besojmė nė shoqėri tė lira dhe besojmė se ajo (Kosova e pavarur) nė fund do tė ēojė drejt paqes. Kufijtė e Kosovės tani janė tė pėrcaktuar qartė. Ka ndryshuar lloji i qeverisė. Tani si pjesė e planit tė Ahtisarit ne presim plotėsisht qė ajo (Kosova e pavarur) tė respektojė tė drejtat e minoriteteve brenda kufijve tė vet. Pozicioni ynė nė kėtė ėshtė i qartė", ka thėnė Bush.

QIK-u