PDA

View Full Version : Tė hollat e shpenzuara pėr njė ditė nė Irak do tė ushqenin 8 milion fėmijė nė vit


Albanian eX|PerT
22-03-07, 23:15
Tė hollat e shpenzuara pėr njė ditė nė Irak do tė ushqenin 8 milion fėmijė nė vitPėrderisa bota proteston kundėr luftės katėr vjeēare nė Irak, George Bush planifikon rritjen e numrit tė trupave ushtarake.
http://islamgjakova.net/Lajmet/mars_07/Te_hollat_e_shpenzuar_per_nje_dite_ne_Irak_do_ti_u shqenin_tete_milion_femij_ne_vit_clip_image002.jpg

A e dini sa i kushton Amerikės, por edhe botės, lufta nė Irak?
Sipas gazetave amerikane ēdo minutė e luftės nė Irak kushton 380.000 dollar. Kėtė kalkulim e ka bėrė ekonomisti nobelist, Joseph Stiglitz. Kjo ėshtė shumė e dyfishuar nga shpenzimet amerikane gjatė luftės nė Vietnam.
Sipas raporteve tė WFP-sė, organizatė e Un-sė e cila merret me problemin e urisė nė vendet e botės sė tretė, ēdo ditė nevojiten 0.19 dollar pėr t’u ushqyer njė fėmijė.
Ēdo ditė 20.000 fėmijė vdesin nga uria. Gjatė kohės, tė cilėn e keni humbur duke lexuar kėtė artikull, 15 fėmijė mė nuk janė nė mesin tonė.
http://islamgjakova.net/Lajmet/mars_07/Te_hollat_e_shpenzuar_per_nje_dite_ne_Irak_do_ti_u shqenin_tete_milion_femij_ne_vit_clip_image004.jpg
Kur kėto dy shifra krahasohen, rezultatet tregojnė se nga tė hollat tė cilat shpenzohen brenda njė minute nė Irak mund tė ushqehen dy milion fėmijė nė ditė. Tė hollat qė harxhohen brenda njė dite nė Irak mund t’i ushqejnė 8 milion fėmijė gjatė njė viti.
800 milion njerėz nė botė vuajnė nga uria. Buxheti pėr tre deri nė katėr muajt e luftės nė Irak mjafton pėr t’u ushqyer tė gjithė njerėzit e uritur nė botė.

KORBI
22-03-07, 23:33
tem e qelluar
Mirpo i varferi nuk ka nafte
edhe ne kosov ka te varfer
po ti japim 5%te rroges son do ta zhdukim varferin

KORBI
22-03-07, 23:34
edhe harrova se qdo 11sec vdes nje njeri pa buk

Albanian eX|PerT
23-03-07, 00:11
Po i nderuari KORBI, kjo eshte vetem nje mundesi prej shume mundesive se si mund te parandalohet varferija qe e ka kapluar Boten.

Ne kete kohe, ku mbrenda sa une po e shkruaj kete leter, vetem se po largohen 15 femije nga kjo jete (prej varferise po vdesin), ... ka arritur gjithe kjo varferi, ē'eshte ky turp i Botes, qe harxhon milion ne mbytjen e femijeve ne Irak, e vende te tjera?

A nuk eshte koha ti thuhet NDAL ketij turpi?

Shiko, tani kane arritur ca statistika, se vetem nese nje dit nuk konsumohet duhani ne mbare boten, do zhduket varferija...!!!

Le te vetedijesohemi me, se kemi mendje per te menduar e logjikuar e jo per ta venduar ne gjume dimerore!

albanian

LOJETARI
23-03-07, 00:16
Po i nderuari KORBI, kjo eshte vetem nje mundesi prej shume mundesive se si mund te parandalohet varferija qe e ka kapluar Boten.

Ne kete kohe, ku mbrenda sa une po e shkruaj kete leter, vetem se po largohen 15 femije nga kjo jete (prej varferise po vdesin), ... ka arritur gjithe kjo varferi, ē'eshte ky turp i Botes, qe harxhon milion ne mbytjen e femijeve ne Irak, e vende te tjera?

A nuk eshte koha ti thuhet NDAL ketij turpi?

Shiko, tani kane arritur ca statistika, se vetem nese nje dit nuk konsumohet duhani ne mbare boten, do zhduket varferija...!!!

Le te vetedijesohemi me, se kemi mendje per te menduar e logjikuar e jo per ta venduar ne gjume dimerore!

albanian


Shoku im , duhet ta hjekėsh nga koka bindjen se njė ditė do ta shpėtosh botėn ,kėtė mundė ta bėj vetėm ai i madhi , edhe atė vetėm nėse ai don e jo ti apo unė .

Albanian eX|PerT
23-03-07, 00:25
Shoku im , duhet ta hjekėsh nga koka bindjen se njė ditė do ta shpėtosh botėn ,kėtė mundė ta bėj vetėm ai i madhi , edhe atė vetėm nėse ai don e jo ti apo unė .
I nderuari shoki, neve gjithenje e kemi parasysh se gjithe keto jane ne percaktimin e te Madhit Krijues, Allahut Fuqiplote, porse... Allahu i Plotefuqishem ka thene: "Allahu nuk e ndryshon gjendjen e nje populli, perderisa ata nuk e ndryshojne vetveten".

Neve duhet te mundohemi te veprojme, e suksesi eshte ne Dore te Krijuesit e Furnizusit Apsolut!

rrespekte
albanian

Arb
23-03-07, 02:57
Nuk e ka kush dertin e gabeleve te Azise...

SoKoLi-i-Maleve
23-03-07, 03:09
Ashtu si me 1942 ne Normadi te Frances,amerika zbarkoj per me luftua nacizmin gjerman,qe mos te fitonte fuqin mbi boten dhe te kernonte edhe Ameriken qe ne ate kohe ishte e larget, Po keshtu me 2001 Nacistat apo extremistat Islam i shpallen luft Amerikes,me eksplodimin e Shtepijve Binake tue vrama se 3000 njerz te pafajshem dhe civil.
Po te deshironte Amerika me shkatrrue Irakun,,ajo e kishte rastin me 1991 kur e zhvendosi nga Kuvajti,,por nuk e deshironte nji gja te till.Kur Ekstremistet apo Nacistet Islam Sulmuan Popullaten civile ne Wolld Trade center,Amerikes ju imponua lufta,dhe sigurisht qe ishte ma logjike me luftua anmikun ne themelin e te keqes nga rrjedhte se sa me lejua ata qe te sulmojn apo shkatrrojn dhe terrorizojn popullin civil dhe te crregullojn jeten e qet e normale ne amerik.Amerika ka shkue me shpague viktimat civile dhe me shkatrrue Terrorizmin nacisto-islamik.dhe ne ket koalicion ka shum shtete islamike qe i jan bashkangjit Amerikes,sepse edhe ato e kan ndije vehten ne rrezik nga kta terrorista.Me keq ardhje ,perkujtoj te gjith ata njerz te pafajshem qe kan humb e po humbin jeten per dite ne ato vende,Irak,Afganistan,,e ne shum shtete tjera te Aziz dhe Afrikes,si dhe te ma se 3250 ushtarve amerikan qe kan ra deshmor per me mbrojt lirin dhe demokracin qe bota njef sot.Ma se 95% te te gjith atyne qe kan humbun jeten ne Irak ,nuk e kan humbun jeten nga ushtaret Amerikan,por nga lufta sectare (suni-shija) dhe nga berthamat e terroristeve te Al kaidas qe me kercnim dhe terrormundohet me i friksue qe te i bashkohen,lexo cka ndodhi sot ne bjeshket e pakistanit ne mes te Al kaida dhe fiseve malore te ati vendi.
Amerika nuk ka faj qe nji syni mbush maunen me eksploziv dhe hyn ne xhami te shjias dhe vret me qindra dhe mija,apo diten tjeter nji shija ben te njejten gja ne sheshin apo ne xhamin e sunitve.Kjo asht mesimi i terrorit dhe i urrejtjes,qe per me perfitua personalisht disa individ apo grupe e keqperdorin besimin,tue u mbeshtjell me flamurin fetar dhe tu e mshef mbas feje me ba veprat e djallit,E kta dikush duhet me i ndal,para se ta perhapin ket zjarr dhe ket frik ne vende tjera,per ata ka shkue amerika atje me thirrjen dhe lutjet e shum shteteve islame,qe personalish skan pas mundesi apo fuqi me kundershtue terroristat,por kan ftue Ameriken ne ndihm dhe mos harro se ashtu si Kuvajti qe ka pague te gjitha shpenzimet e luftes se 1991 edhe tani shumicen e pageses e bajn dhe do ta bajn,Saudet dhe disa shtet tjetra te rajonit.E keqja ne gjdo komb dhe gjdo shtet duhet largue dhe eliminue,ska lidhje cfar besimi apo perkatsije kombtare jan ata qe bejn keq,ata jan te keqi dhe te pa deshiruem.Bota ka nevoj per qetsi dhe paqe,mjaft ma me frik e me terror.

sunshine
23-03-07, 13:54
Ashtu si me 1942 ne Normadi te Frances,amerika zbarkoj per me luftua nacizmin gjerman,qe mos te fitonte fuqin mbi boten dhe te kernonte edhe Ameriken qe ne ate kohe ishte e larget, Po keshtu me 2001 Nacistat apo extremistat Islam i shpallen luft Amerikes,me eksplodimin e Shtepijve Binake tue vrama se 3000 njerz te pafajshem dhe civil.
Po te deshironte Amerika me shkatrrue Irakun,,ajo e kishte rastin me 1991 kur e zhvendosi nga Kuvajti,,por nuk e deshironte nji gja te till.Kur Ekstremistet apo Nacistet Islam Sulmuan Popullaten civile ne Wolld Trade center,Amerikes ju imponua lufta,dhe sigurisht qe ishte ma logjike me luftua anmikun ne themelin e te keqes nga rrjedhte se sa me lejua ata qe te sulmojn apo shkatrrojn dhe terrorizojn popullin civil dhe te crregullojn jeten e qet e normale ne amerik.Amerika ka shkue me shpague viktimat civile dhe me shkatrrue Terrorizmin nacisto-islamik.dhe ne ket koalicion ka shum shtete islamike qe i jan bashkangjit Amerikes,sepse edhe ato e kan ndije vehten ne rrezik nga kta terrorista.Me keq ardhje ,perkujtoj te gjith ata njerz te pafajshem qe kan humb e po humbin jeten per dite ne ato vende,Irak,Afganistan,,e ne shum shtete tjera te Aziz dhe Afrikes,si dhe te ma se 3250 ushtarve amerikan qe kan ra deshmor per me mbrojt lirin dhe demokracin qe bota njef sot.Ma se 95% te te gjith atyne qe kan humbun jeten ne Irak ,nuk e kan humbun jeten nga ushtaret Amerikan,por nga lufta sectare (suni-shija) dhe nga berthamat e terroristeve te Al kaidas qe me kercnim dhe terrormundohet me i friksue qe te i bashkohen,lexo cka ndodhi sot ne bjeshket e pakistanit ne mes te Al kaida dhe fiseve malore te ati vendi.
Amerika nuk ka faj qe nji syni mbush maunen me eksploziv dhe hyn ne xhami te shjias dhe vret me qindra dhe mija,apo diten tjeter nji shija ben te njejten gja ne sheshin apo ne xhamin e sunitve.Kjo asht mesimi i terrorit dhe i urrejtjes,qe per me perfitua personalisht disa individ apo grupe e keqperdorin besimin,tue u mbeshtjell me flamurin fetar dhe tu e mshef mbas feje me ba veprat e djallit,E kta dikush duhet me i ndal,para se ta perhapin ket zjarr dhe ket frik ne vende tjera,per ata ka shkue amerika atje me thirrjen dhe lutjet e shum shteteve islame,qe personalish skan pas mundesi apo fuqi me kundershtue terroristat,por kan ftue Ameriken ne ndihm dhe mos harro se ashtu si Kuvajti qe ka pague te gjitha shpenzimet e luftes se 1991 edhe tani shumicen e pageses e bajn dhe do ta bajn,Saudet dhe disa shtet tjetra te rajonit.E keqja ne gjdo komb dhe gjdo shtet duhet largue dhe eliminue,ska lidhje cfar besimi apo perkatsije kombtare jan ata qe bejn keq,ata jan te keqi dhe te pa deshiruem.Bota ka nevoj per qetsi dhe paqe,mjaft ma me frik e me terror.

Si duket qenke shumė mirė i informuar pėr politiken amerikane! Sė pari tema e hapur ėshtė, sesi tė luftohet varfėria! Sė dyti, ku e di ti se kush qėndron pas sulmeve tė 11 shtatorit dhe ku e di ti qė njerėzit qė mbysin ēdo ditė tė pafajshmit nė Irak, nuk janė njerėz tė poatyre qė kanė shkuar atje pėr tė i "ēliruar" nga regjimi i tė ndjerit Sadam Huseinit!? Derisa nuk shkoj Amerika atje, Iraku nuk paraqiste ndonjė rrezik direkt pėr botėn, por tash po! Edhe, nuk mund tė i shesin pėrralla as ata e as pėrkrahėsit e tyre askujt, se paskan shkuar ta shpėtojnė kėtė popull tė mjerė nga diktatura, por pėr tė ia mjelur edhe pikat e fundit tė naftės qė ka ajo tokė! E kush po e rritė varfėrinė nė botė edhe mė shumė, natyrist fuqitė e mėdha dhe tė dėrguarit e tyre qė udhėheqin shtetet e tilla! Lexo pak historinė e pushtetarėve nė Afrikė dhe do tė bindesh se secili nga ta ėshtė shkolluar diku nė shtetet "demokratike perėndimore". Dmth. direkt apo indirekt fuqitė e mėdha duke pasuruar buxhetin e shteteve tė veta, varfėrojnė edhe mė tutje popujt e mjerė qė qeverisėn nga tė "shiturit". Shembull konkret i ke sot politikanjėt shqiptarė!

Albanian eX|PerT
23-03-07, 17:57
Nuk e ka kush dertin e gabeleve te Azise...
E dim kete se juve nuk ju intereson pse vdesin 20.000 njerez prej urie cdo dite ne Bote, porse ne e dim edhe ate se juve nuk ju intereson as shkatrrimi e degjenerimi i popullit shqiptare ne Kosove,... gjithashtu e dime se juve nuk ju intereson as ajo perqindja e mjerushme qe jeton ne varferi te skajshme ne Kosove... juve as qe ju intereson fati i te zhdukurve.... e dim gjithashtu se juve as qe ju intereson se a po kane buk per te ngrene mijera jetima ne Kosove... juve as qe ju intereson se cka po ndodhe me ish ushtaret e UCK-se qe po rrine rruges pa pune... te gjithe keto i dime... porse juve, a jeni duke e ditur se LDK-se i ka ardhur fundi, dhe gjithe partijave tjera, te cilat krejt prej nje brumi jane... e qe asgje nuk kane bere per Kosoven? Do ta dini se shpejti, mos u brengosni...!!!

tung nga armiku i pseudopolitikaneve!
Ylber Pellazgu!

Zero Cool
30-03-07, 16:40
Phaaaaaaaaaa po te poshter jan Amerikanet. Mi shpenzu te gjitha ato para, ne vend se mi ushqy harapt e pastaj ata me shku me ja terrorizu Ameriken. Nime bre send spo vyn kta Amerikanet. As qe i mshun shkaut nuk kan vy asgja. Ma me rendesi jan harapt sesa populli yne.
Po a keni naj fije mend ju ne koke o milet? Kush eshte i trent me ushqy harapin e pastaj ai me shku e me ja bombardu ndertesat e punes ?
Lej thit te vdesin urie e te vrahen mes veti, se ma mire eshte per te gjithe.

Albanian eX|PerT
30-03-07, 17:10
Phaaaaaaaaaa po te poshter jan Amerikanet. Mi shpenzu te gjitha ato para, ne vend se mi ushqy harapt e pastaj ata me shku me ja terrorizu Ameriken. Nime bre send spo vyn kta Amerikanet. As qe i mshun shkaut nuk kan vy asgja. Ma me rendesi jan harapt sesa populli yne.
Po a keni naj fije mend ju ne koke o milet? Kush eshte i trent me ushqy harapin e pastaj ai me shku e me ja bombardu ndertesat e punes ?
Lej thit te vdesin urie e te vrahen mes veti, se ma mire eshte per te gjithe.Ah Zero Cool, deshiron te thuash se mbytja e femijeve ne Irak nga okupatori amerikan eshte e justifikueshme?

p.s. Mos i shikoni fotot pos +18!

Zero Cool
30-03-07, 17:42
Ah Zero Cool, deshiron te thuash se mbytja e femijeve ne Irak nga okupatori amerikan eshte e justifikueshme?

p.s. Mos i shikoni fotot pos +18!

Kur po e mysin ata veti (shiit, vehabist e dreq tmallkum ) a eshte e justifikushme?

Albanian eX|PerT
30-03-07, 18:05
> Tė hollat e shpenzuara pėr njė ditė nė Irak do tė ushqenin 8 milion fėmijė nė vit (http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=970752#post970752)

Behet fjale ne kete teme per nderhyrjen e Amerikes, qe ka mbytur mijera femije ne kete lufte!

Edhe ato vrasja qe behen atje, qe t'i po thua ndermjet vete, edhe ato behen prej amerikaneve, sepse ata kete e kane strategji te luftes se tyre.

Mos ik prej teme, pergjigju pyetjes sime!

Zero Cool
31-03-07, 14:51
Per mendimin tim te gjitha qka ban Amerika eshte e justifukushme per mua sepse vetem ata edhe Zoti na kan sjelle lirine, e ishalla asnje harap nuk e lan gjalle ajo pune nuk me intereson fare.
Sa i perket strategjise se tyre edhe mund te jete e vertete por kush i ka faj atyre qe jane mendjelehte dhe mashtrohen ashtu dhe vriten mes veti ? Edhe ju fundamentalistat islamik ne kete forum u bete cope mes veti (jo ma mire shiit e jo ma mire sunit), per hesapin tim as shiit e as sunit por, SHQIPTAR.

Mos e harro me bacin se ju Shqiptaret e Maqedonise duhet ti falenderoheni Kosovareve dhe Amerikaneve, perndryshe nuk kishit egzistu sot fare. Nuk erdh asnje harap me ju ndihmu kur ishte lufta atje. Por ju jeni aq jomirenjohes saqe edhe Zoti i din keto pune dhe po jua kthen ashtu si qe e meritoni.
Edhe nje here po them per mua ne kete moment jane vetem Zoti dhe Amerika, per harapet nuk qaj koken (ashtu keshtu ata jane aleat te slaveve).

Albanian eX|PerT
31-03-07, 21:39
e ishalla asnje harap nuk e lan gjalle


...........nacizem e racizem,........... NO COMMENT!