PDA

View Full Version : Drejtshkrimi


Kontinenti
24-03-07, 19:45
Zonja dhe zoterinj !
Vertet qe une jam nje anetar i ri, por tek ky forum shikoj shume gabime drejt-shkrimore, qe ne emertimet e tema te ndryshme te forumit.
Sipas mendimit tim, keto gabime duhet te rregullohen.
Gjuha shqipe i jep mundesine kujdo te shikoje jo vetem gabimet e tij (te gjithe gabijme) por edhe gabimet e te tjereve.
Psh, ne disa tema une pashe qe germen shqipe Ē disa e bejne si Q dhe kjo nuk eshte e drejte.
Drejtshkrimi eshte nje nder rregullat kryesore te gjuhes.
MEndoj se ka vend per diskutim dhe, sidomos per rregullimin e ketyre gabimeve.

Albanian eX|PerT
24-03-07, 19:48
O lal, bravo, fillove menjehere ti tek gjuha shqipe ė?

Ju thash, se Konten, do e kemi aktiv tek gjuha, se eshte i pasinuar mbas gjuhes shqipe.:smile:

Artisti
24-03-07, 20:34
Zonja dhe zoterinj !
Vertet qe une jam nje anetar i ri, por tek ky forum shikoj shume gabime drejt-shkrimore, qe ne emertimet e tema te ndryshme te forumit.
Sipas mendimit tim, keto gabime duhet te rregullohen.
Gjuha shqipe i jep mundesine kujdo te shikoje jo vetem gabimet e tij (te gjithe gabijme) por edhe gabimet e te tjereve.
Psh, ne disa tema une pashe qe germen shqipe Ē disa e bejne si Q dhe kjo nuk eshte e drejte.
Drejtshkrimi eshte nje nder rregullat kryesore te gjuhes.
MEndoj se ka vend per diskutim dhe, sidomos per rregullimin e ketyre gabimeve.


Fillo tė mėsohesh, tė vendosėsh e-sė kėto dy pikat e shqipes sė bukur, sepse po flet pėr drejtėshkrim !!!!!!.


.

Artisti
24-03-07, 20:37
O lal, bravo, fillove menjehere ti tek gjuha shqipe ė?

Ju thash, se Konten, do e kemi aktiv tek gjuha, se eshte i pasinuar mbas gjuhes shqipe.:smile:


Ka ardhur koha qė miku yt, Kontinenti, tė t'i rishikojė kėto fjalė tuaja dhe tė t'a tregojė gabimin ku e ke bėrė.:tongue:


.

Albanian eX|PerT
24-03-07, 20:39
Me gjithe kenaqesi!

e_martumja
24-03-07, 20:43
Kuku po dojsha mu ndal, mos me shkrru mo ne Forum, qysh ja futi kot une dhe bej shume gabime po me sakatojshit :biggrin:


Bash spo ma rrok hiq kur behet fjala per, xh, q, ē, ll, dh,etc... por teki i fundit ska dert qy, njeriu qe shkrrun dhe vepron gabon :biggrin:

gazi-de
24-03-07, 21:13
mire e ka more,po mua mu ka perzi ktejte,me duket qitashe ase nje gjuhe mire nuke e di..hghghg pore edhe gishtate po shkoje nga nje here keqe ne tastature....

sunshine
24-03-07, 23:26
Zonja dhe zoterinj !
Vertet qe une jam nje anetar i ri, por tek ky forum shikoj shume gabime drejt-shkrimore, qe ne emertimet e tema te ndryshme te forumit.
Sipas mendimit tim, keto gabime duhet te rregullohen.
Gjuha shqipe i jep mundesine kujdo te shikoje jo vetem gabimet e tij (te gjithe gabijme) por edhe gabimet e te tjereve.
Psh, ne disa tema une pashe qe germen shqipe Ē disa e bejne si Q dhe kjo nuk eshte e drejte.
Drejtshkrimi eshte nje nder rregullat kryesore te gjuhes.
MEndoj se ka vend per diskutim dhe, sidomos per rregullimin e ketyre gabimeve.

Shumė me vend e ke! Po sė pari duhet vet tė mos gabosh pėr tė i gjetur dikujt tjetėr gabime (nė krejt shkrimin nuk e ke asnjė ė !!!)
E sa pėr anėtarėt e forumit, po t'i vėmė gabimet nė peshorė duhet mbyllur forumin fare!

P.S. Shkronja ė fitohet me kombinimin e ALT 137, kurse ē - ALT 135!
Pėr tė gjithė ata qė jetojnė nė Gjermani, mund ta fusin edhe gjuhėn shqipe nė Taskleiste ku qėndron DE duke klikuar mbi tė me anėn e djathtė tė mausit, pastaj shėndrrohen shkronjat Ö-Ė dhe Ü- Ē!

pleshti
25-03-07, 04:24
Hiq sma ka qejfi kur dikush mi qesh shkrimet e mia e per vete eshte duduk.Hajt more grahni me apo pa gramatike e drejtshkrim kryesorja kenaqnu duke u argetuar shqip.

Kontinenti
25-03-07, 06:15
Duhet te kuptoni nje gje.
Qe, per pikat e germes ė, jo se nuk i di, por ne qoftese une shkruaj nje emsazh te gjate, pikerisht kombinimi per berjen e germes ė, te ha shume kohe, pasi germa ė eshte teper e perdorur ne gjuhen shqipe.
Pra me kete dua te them se, per germen ė dhe germen ē, le ta quajme nje gabim te lejuar.
Ju shikoni fjalet qe nuk duan asnje lloj kombinimi dhe vendosen germa gabim.
Po kesaj cfar t'i themi?
Po nuk ju pelqeu....vazhdoni keshtu pra.

Artisti
25-03-07, 10:27
Duhet te kuptoni nje gje.
Qe, per pikat e germes ė, jo se nuk i di, por ne qoftese une shkruaj nje emsazh te gjate, pikerisht kombinimi per berjen e germes ė, te ha shume kohe, pasi germa ė eshte teper e perdorur ne gjuhen shqipe.
Pra me kete dua te them se, per germen ė dhe germen ē, le ta quajme nje gabim te lejuar.
Ju shikoni fjalet qe nuk duan asnje lloj kombinimi dhe vendosen germa gabim.
Po kesaj cfar t'i themi?
Po nuk ju pelqeu....vazhdoni keshtu pra.


Ēudi pas ēudie, sa lehtė thotė :

" Le ta quajmė gabim tė lejuar"

hmmmmm

lexoni pak mė poshtė se ēka thotė i nderuari Kontinenti
Zonja dhe zoterinj !
Vertet qe une jam nje anetar i ri, por tek ky forum shikoj shume gabime drejt-shkrimore, qe ne emertimet e tema te ndryshme te forumit.
Sipas mendimit tim, keto gabime duhet te rregullohen.
Gjuha shqipe i jep mundesine kujdo te shikoje jo vetem gabimet e tij (te gjithe gabijme) por edhe gabimet e te tjereve.
Psh, ne disa tema une pashe qe germen shqipe Ē disa e bejne si Q dhe kjo nuk eshte e drejte.
Drejtshkrimi eshte nje nder rregullat kryesore te gjuhes.
MEndoj se ka vend per diskutim dhe, sidomos per rregullimin e ketyre gabimeveNjerėzit tė cilėt pas katėr postimeve, sjellin kundėrhtėnie me vetėveten, pėr mua janė tė pabesueshėm.


Tė pėrshėndet Artisti (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=18480)

Linka_pz
25-03-07, 13:56
Kontinenti flm per gabimet qe po na i gjen
Une e pranoj nga shembulli qe morre ti ka te bej pikerisht me mua ,mirepo
sidoqoft njeriu gabon edhe te falemderit shume sinqerish sepse ka te bej me doreshkrim eshte e drejt ,mirepo gabime posedoni edhe ju.

Mundesisht per shembullin qe e ke marr mund te bindesh duke ia hedhur nje sy postimeve te mia qe me shume kujdes i kam ndar keto dy shkronja ne tekstet e meparshme .


Te falem nderit per mirekuptim te pershendes shume edhe ne postimet e mia te ardhshme i pranoj, me shume respekt gabimet e mia.
.

Kontinenti
25-03-07, 14:04
Ēudi pas ēudie, sa lehtė thotė :

" Le ta quajmė gabim tė lejuar"

hmmmmm

lexoni pak mė poshtė se ēka thotė i nderuari Kontinenti


Njerėzit tė cilėt pas katėr postimeve, sjellin kundėrhtėnie me vetėveten, pėr mua janė tė pabesueshėm.


Tė pėrshėndet Artisti (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=18480)


O Artisto, ti je komplet jashte asaj qe them une.
Ke thene aty lart qe njerzit si une jane te ''pabesueshem''.
O Artisto...po a e di ti se une nuk i kam dhene asnje lloj bese askujt ketu ne forumin tuaj?
Per germat ė dhe ē, kjo gje kuptohet, sepse ne asnje forum nuk shkruhet te gjitha mesazhet me ato germa, pasi ndertimi i tastieres ka veshtiresi per krijimin e tyre, sepse sidomos germa ė, eshte teper e perdorshme ne fjalet shqipe.
Dhe tek e fundit....perse e paske kaq inate ti drejtshkrimin?
Ti po deshe vazhdo ashtu sic e ke nisur. Nuk po ia ha buken askujt ti jo.

Kontinenti
25-03-07, 14:09
Kontinenti flm per gabimet qe po na i gjen
Une e pranoj nga shembulli qe morre ti ka te bej pikerisht me mua ,mirepo
sidoqoft njeriu gabon edhe te falemderit shume sinqerish sepse ka te bej me doreshkrim eshte e drejt ,mirepo gabime posedoni edhe ju.

Mundesisht per shembullin qe e ke marr mund te bindesh duke ia hedhur nje sy postimeve te mia qe me shume kujdes i kam ndar keto dy shkronja ne tekstet e meparshme .


Te falem nderit per mirekuptim te pershendes shume edhe ne postimet e mia te ardhshme i pranoj, me shume respekt gabimet e mia.
.
Pershendetje Linka.
Gabime bejme te gjithe.
Kur une flas per drejtshkrimin, e kam fjalen jo per ato gabime ortografike qe na rreshkasin te gjithve, sepse edhe serveri nuk e lejon riparimin e gabimeve ortografike. (Zoterinjte administratore duhet ta riparojne kete gje).
Kur flas per drejtshkrimin e kam fjalen se, ne shqip nuk shkruhet p.sh qka apo qfare? Por shkruhet pa germen q e plot e plot te tilla.
Une e kuptoj shume mire se nga vjen kjo gje, sepse edhe ne mesazhin e me siperm, ju vete e dashur Linka keni perdour fjalen ''posedonte'' qe vertet nuk eshte aspak shqipe.
Sidoqofte, e perseris qe, e di shume mire shkakun apo prejardhjen e ketyre gjera.
Por kjo teme eshte hapur qe te ndihmojme njeri-tjetrin apo jo?

Kontinenti
25-03-07, 14:11
Shumė me vend e ke! Po sė pari duhet vet tė mos gabosh pėr tė i gjetur dikujt tjetėr gabime (nė krejt shkrimin nuk e ke asnjė ė !!!)
E sa pėr anėtarėt e forumit, po t'i vėmė gabimet nė peshorė duhet mbyllur forumin fare!

P.S. Shkronja ė fitohet me kombinimin e ALT 137, kurse ē - ALT 135!
Pėr tė gjithė ata qė jetojnė nė Gjermani, mund ta fusin edhe gjuhėn shqipe nė Taskleiste ku qėndron DE duke klikuar mbi tė me anėn e djathtė tė mausit, pastaj shėndrrohen shkronjat Ö-Ė dhe Ü- Ē!
E dashur sunshine, germat ė, une nuk do t'i vendos kurre sepse nuk me premton koha.
Po qe se dini te lexoni shqip, fjalet qe duhet te kene germen ė, t'i lexoni ashtu sic thuhen pra me germen ė.

Linka_pz
25-03-07, 14:19
I dashuri mik nuk kam perdorur fjalen posedonte por posedoni
Edhe flm sepse une te kuptoj plotesisht, edhe nese kemi ose keni gabime fjalia kompletohet edhe perkunder gabimeve gje qe nuk e kam veshtire aspak per ta lexuar.

Te pershendes gabime kam edhe do te kem gjat shkrimit me siguri.

Murgesha
25-03-07, 15:34
E dashur sunshine, germat ė, une nuk do t'i vendos kurre sepse nuk me premton koha.
Po qe se dini te lexoni shqip, fjalet qe duhet te kene germen ė, t'i lexoni ashtu sic thuhen pra me germen ė.

Tė kuptoj kur shkruan shkrime tė gjata, qė nuk po tė mjaftoka koha.
Po tė mos pėrpjekesh sė paku pėr kėtė shkrimin qė po ta citoj ta shkruash si duhet me Ė, e nė anėn tjetėr tė kritikosh tė tjerėt pėr mungesė drejtshkrimi disi po mė duket e ēuditshme.
Po hajt mos u mėrzit e mirė se na ke ardhė, se ku i dihet ndoshta edhe ke tė na spjegojsh shumė gjėra qė ne anėtarėt nuk kemi pas rast me i ditė kurrė.

Kontinenti
25-03-07, 15:49
Murgeshe, me qe qenke dhe super moderatore, po perse ju duket kaq skandaloze kjo tema e drejtshkrimit?
Germat ė, ne kushtet informatike sic jemi, nuk mund te behen ne cdo rast qe shkruajme.
Drejtshkrim nuk jane vetem germat ė, por ka plot e plot te tjera.
Po sikur te riparojme ato te tjerat ne fillim dhe pastaj te hidhemi tek germa ė.
Si super moderaotore qe qenke, duhet te ngresh zerin dhe t'i jepni te drejten anetarit qe te kete mundesine te korigjoje mesazhet e tij, deri ne 30 minuta te pakten.
Por ketu shikoj se anetari nuk e ka kete rast apo te drejte.
Po qe se ju vret syte fjala ''drejtshkrim'' fshijeni temen pra dhe vazhdoni sic keni qene.

Artisti
25-03-07, 17:26
Murgeshe, me qe qenke dhe super moderatore, po perse ju duket kaq skandaloze kjo tema e drejtshkrimit?
Germat ė, ne kushtet informatike sic jemi, nuk mund te behen ne cdo rast qe shkruajme.
Drejtshkrim nuk jane vetem germat ė, por ka plot e plot te tjera.
Po sikur te riparojme ato te tjerat ne fillim dhe pastaj te hidhemi tek germa ė.
Si super moderaotore qe qenke, duhet te ngresh zerin dhe t'i jepni te drejten anetarit qe te kete mundesine te korigjoje mesazhet e tij, deri ne 30 minuta te pakten.
Por ketu shikoj se anetari nuk e ka kete rast apo te drejte.
Po qe se ju vret syte fjala ''drejtshkrim'' fshijeni temen pra dhe vazhdoni sic keni qene.


Kontinenti, ti ose nuk ke dėshirė ta kuptosh ose nuk ke kapacitet ta kuptosh.

Askujt nuk i pengon fjala drejtshkrim, askujt nuk i pengon qė je kėtu, por mos u paraqit mendje madh, duke kritikuar tė tjerėt, kur vet ti nuk e respekton drejtshkrimin.

Tash ke rastin tė na tregosh se, ku qėndron problemi, te dėshira qė nuk ekziston aspak apo te kapaciteti i ulėt qė posedon.


Artisti (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=18480)

sunshine
25-03-07, 17:52
E dashur sunshine, germat ė, une nuk do t'i vendos kurre sepse nuk me premton koha.
Po qe se dini te lexoni shqip, fjalet qe duhet te kene germen ė, t'i lexoni ashtu sic thuhen pra me germen ė.

Sė pari nuk jam e dashur po i dashur!!! Pastaj, unė di tė lexoj shumė mirė dhe mundohem tė shkruaj me sa mė pak gabime! E sa i pėrket shkronjės ė, mund ta fusish edhe tastaturėn shqipe qė bėn zėvendösimin e ndonjė taste me kėto dy shkronja ė dhe ē!
Faleminderit paraprakisht pėr mirėkuptim!

Kontinenti
26-03-07, 05:23
Kontinenti, ti ose nuk ke dėshirė ta kuptosh ose nuk ke kapacitet ta kuptosh.

Askujt nuk i pengon fjala drejtshkrim, askujt nuk i pengon qė je kėtu, por mos u paraqit mendje madh, duke kritikuar tė tjerėt, kur vet ti nuk e respekton drejtshkrimin.

Tash ke rastin tė na tregosh se, ku qėndron problemi, te dėshira qė nuk ekziston aspak apo te kapaciteti i ulėt qė posedon.


Artisti (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=18480)

Artisto, ku ke te drejte ti mer te flasesh per kapacitet?
Ti me tregon germat mua?
E thashe disa here se si e kam hallin qe nuk mund te shkruaj dot me germat ė dhe ē.
Por problemi nuk qendron ketu.
Problemiq endron tek drejtshkrimi i mirefillte qe fjalet te thuhen sakte kur eshte mundesia dhe te zevendesohet germa ē me germen q sic beni ju ketu.
Gjithashtu, drejtshkrim i thua ti qe perdor fjalen ''posedon'' ?
Ti paske te drejte te me thuash per ''kapacitetin e ulet''?
E kush je ti qe me flet mua keshtu?
Une nuk po kritikoj asnje, thjeshte po them ate qe eshte.
Apo jeni mesuar me kete gjendje prej kenete ju ketu dhe ju duket cudi qe erdhi dikush qe nuk e pranon germen ē te zevendesohet me germen q, gjithashtu te mos e thote dhe fjalen ''posedon'' ashtu sic e thoni ju.
Kapacitet te ulet ke ti dhe kjo gje duket hapur.
Nuk jam ketu per tipa si ty, por jam per ata qe dine te lexojne e te kuptojne.

Artisti
26-03-07, 18:50
Artisto, ku ke te drejte ti mer te flasesh per kapacitet?
Ti me tregon germat mua?
E thashe disa here se si e kam hallin qe nuk mund te shkruaj dot me germat ė dhe ē.
Por problemi nuk qendron ketu.
Problemiq endron tek drejtshkrimi i mirefillte qe fjalet te thuhen sakte kur eshte mundesia dhe te zevendesohet germa ē me germen q sic beni ju ketu.
Gjithashtu, drejtshkrim i thua ti qe perdor fjalen ''posedon'' ?
Ti paske te drejte te me thuash per ''kapacitetin e ulet''?
E kush je ti qe me flet mua keshtu?
Une nuk po kritikoj asnje, thjeshte po them ate qe eshte.
Apo jeni mesuar me kete gjendje prej kenete ju ketu dhe ju duket cudi qe erdhi dikush qe nuk e pranon germen ē te zevendesohet me germen q, gjithashtu te mos e thote dhe fjalen ''posedon'' ashtu sic e thoni ju.
Kapacitet te ulet ke ti dhe kjo gje duket hapur.
Nuk jam ketu per tipa si ty, por jam per ata qe dine te lexojne e te kuptojne.


Pikė sė pari, kėto tė nėnvizuarat me tė kuqe, sa pėr informim, janė gabimet tua drejtshkrimore.

Sė dyti, po tė pėrgjigjem nė pyetjet qė ke bėrė.

Unė kam tė drejtė tė tė flas pėr kapacitet, sepse shkrimet tua janė aq me kapacitet tė ulėt, saqė unė nuk mund tė tė lavdėrojė, unė nuk jam njė i cili tė bėn lajka.

Unė mundohem tė t'i tregojė germat, sepse ti nuk po i njofshe germat e ēmuara ē dhe ė.

Asgjė pos sė vėrtetės dhe prapė tė vėrtetės, pėr atė qė je i regjistruar nė njė forum publik, unė ta them tė vėrtetėn qė, ti ke kapacitet tė ulėt, sė paku deri mė tash nė kėto shkrimet qė ke bėrė.
Unė nuk jam mendje madh, unė jam njė djalosh i ri, i thjeshtė, me mua mund tė bėsh shaka, me mua mund tė jeshė shok, por duhet ta dishė qė kur e ke keq, unė tė kritikojė.


Artisti (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=18480)

Kontinenti
26-03-07, 23:46
Pikė sė pari, kėto tė nėnvizuarat me tė kuqe, sa pėr informim, janė gabimet tua drejtshkrimore.

Sė dyti, po tė pėrgjigjem nė pyetjet qė ke bėrė.

Unė kam tė drejtė tė tė flas pėr kapacitet, sepse shkrimet tua janė aq me kapacitet tė ulėt, saqė unė nuk mund tė tė lavdėrojė, unė nuk jam njė i cili tė bėn lajka.

Unė mundohem tė t'i tregojė germat, sepse ti nuk po i njofshe germat e ēmuara ē dhe ė.

Asgjė pos sė vėrtetės dhe prapė tė vėrtetės, pėr atė qė je i regjistruar nė njė forum publik, unė ta them tė vėrtetėn qė, ti ke kapacitet tė ulėt, sė paku deri mė tash nė kėto shkrimet qė ke bėrė.
Unė nuk jam mendje madh, unė jam njė djalosh i ri, i thjeshtė, me mua mund tė bėsh shaka, me mua mund tė jeshė shok, por duhet ta dishė qė kur e ke keq, unė tė kritikojė.


Artisti (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=18480)

Hahahahaha...ti po behesh mjeti im zbavites.

SoKoLi-i-Maleve
27-03-07, 19:01
Si ne gjdo gja tjeter,ne vend qe me gjet gabimin dhe me zgjidh problemin se bashku,ne kthehemi qe atakojm njeri tjetrin ,dhe puna mbet pa u kryje. Te gjithe gjuhtar,shkenctar,teolog,presedenta dhe gjenerala,e kush do ta kryen punen e puntorit,nxansit,studentit,besimtarit,votuesit,ant arit,apo ushtarit. Kur do mesohemi me bashkpunu,me ndihmu,me mesue,me ndigju,dhe gjdo person me kryje detyren qe takon,e te gjith se bashku me ndertue dhe perparue ,famijen,gjuhen,kombin dhe shtetin.

Jeta*
27-03-07, 19:44
Zonja dhe zoterinj !
Vertet qe une jam nje anetar i ri, por tek ky forum shikoj shume gabime drejt-shkrimore, qe ne emertimet e tema te ndryshme te forumit.
Sipas mendimit tim, keto gabime duhet te rregullohen.
Gjuha shqipe i jep mundesine kujdo te shikoje jo vetem gabimet e tij (te gjithe gabijme) por edhe gabimet e te tjereve.
Psh, ne disa tema une pashe qe germen shqipe Ē disa e bejne si Q dhe kjo nuk eshte e drejte.
Drejtshkrimi eshte nje nder rregullat kryesore te gjuhes.
MEndoj se ka vend per diskutim dhe, sidomos per rregullimin e ketyre gabimeve.

Pershendetje Kontinenti dhe urime per temen!

Mendoj se gabimet ne fjale jane te shumta per arsye te ndryshme... Nje nder arsyet eshte se njerezit sot nuk lexojne sa duhet apo ka edhe te atille qe nuk i kushtojne rendesi shkrimit te fjaleve gjate leximit...

Mese e drejte "kritika" juaj, i nderuar, sa i perket shkronjes "q" dhe "ē"... Psh une kur isha ne shkolle mesuesja ne vend se te na e theksonte shkronjen ē, thoshte: "q e forte"!

Ndersa sa i perket shkronjes e dhe ė, qe i perdorim ne komunikim me kompjuter, kjo nuk eshte absolutisht gabim drejteshkrimor... Kete thjeshte e bejme per shkak te mungeses se nje shkronje te tille ne tastature dhe shpejtesise se te shkruarit...

Perndryshe, ne pergjithesi kur shkruaj ne microsoft word, shkronjen "ė" e shkruaj me w dhe me pas e zevendesoj me shkronjen e duhur...

Kjo eshte e tera dhe nuk keni nevoje te kapeni si miza pas .... pas shkronjes e dhe ė, sepse nuk kemi kohe te merremi me te tilla imtesira... Mire u lexofshim

Kontinenti
27-03-07, 20:01
E dashur Jeta, une kam nje te keqe qe........e kuptoj qe ne fillim se me cilin kam te bej.
Arsyetimi juaj eshte teper i sakte, por gjithashtu une besoj se nuk e kane hallin vetem tek germa ė dhe germa ē, se sa e kane qe te mos shkruhen gjerat e verteta dhe faktet ne lidhje me gjuhen shqipe, te cilen, pikerisht frikacaket kerkojne ta fshehin.
Kerkojne te fshehin qe gjuha shqipe eshte Mėma e gjuheve te Europes.
Kete fakt, une e kam fuqine ta paraqes edhe ketu ne kete forum.
Gjithashtu shikoj disa amatore, qe nuk dine dhe nuk kane koncepte gjuhsore, prej ketej mendojne se duke nderhyre ne menyre aq te pa vlershme, ata mendojne se behen me emer apo iu del emri, por nuk e kuptojne qe ne kete menyre iu del ne pah vetem injoranca qe kane, e cila eshte teper e dukshme ne menyren sesi mendojne ata.
Me erdhi nje mesazh privat nga nje djale inteligjent i cili e kishte braktisur forumin, pikerisht sepse ketu qenka nje klan qe kerkon te sabotoje cdo gje mbi te verteten shqiptare.
Une e kam fuqine qe edhe kete klan ta shkaterroj sic kame bere dhe ne vende te tjera, por nuk e di e do gjej kohen qe t'ia kushtoj ketij forumi.
Nje gje me beri pershtypje.
I coj nje mesazh privat supermoderatores me emrin Murgesha.
Ajo me thote qe; ky forum eshte i imi.
Murgesha me genjeu.
Forumi nuk eshte i saji.
Atehere kjo do te thote se edhe vete kjo Murgesha qenka e perfshire ne sabotimin e te vertetave shqiptare.
Une mund te iki nga casti ne cast nga ky forum dhe nuk e shikoj veten aspak te humbur, por thjeshte nuk do te doja qe ne kete forum te vogel, te kete kaq pa drejtesira per popullin e vuajtur te Kosoves.
Ne vende te tjera, gjuha shqipe vlon nga zbulimet qe po behen.
Gjuha eshte teper kryesore, eshte baza e se vertetes qe nuk mund ta fshehin dot as serbet dhe as greket.
Ketu kerkojne qe forumin ta vene ne gjume.
Me thane se kerkojne te me japin ban, ose ''bllokim''.
As qe dua ta di per kete.
Veten e tyre do te tregojne.

Rrespekte Jeta.
Rrespekte o vajze e vertete Dardane.
Kontinenti.

Kontinenti
27-03-07, 20:03
Me falni, nuk e di pse doli dy here ky postim.

Jeta*
27-03-07, 20:10
Te gjithe ata qe duan te mesojne me shume per nenen e gjuheve, gjuhen e bukur shqipe, u sugjeroj librin "Enigma" nga autori Robert D'Anzhel, i cili me pasion flet per gjuhen shqipe dhe me fakte verteton cdo gje... Per me teper ky autor eshte FRANCEZ! :)

p.s. Kontinenti flm per rrespektin, vella!

Kodra
29-03-07, 20:48
**********
**********
**********


Ju drejtohem tė gjithve, tė cilėt kanė interesim, pa humbur kohė, pa e shkruar tekstin nė "Word" apo Excel, tė shiqoni nė nėnforumin " Informatika", aty ėshtė njė temė e hapur rreth Tastierit ( ēdo tastier, qoftė ai edhe kinez) mund tė kthehet ( konfigurohet ), nė gjuhėn shqipe dhe kjo vjen falė arritjes informatike.

Ėshtė e kuptuar qė, nė fillim do tė keni pak vėshtirėsi derisa t'i gjeni shkronjat e duhura por, kjo ėshtė jetėgjate dhe efikase drejtuar drejtshkrimit.


Lus ēdonjėrin, t'i pėrmbahemi rregullit miqėsor dhe kritikfrytdhėnės, pėrndryshe marrim njė rrugė drejt rrugės sė gabuar.


Ju pėrshėndet


Kodra

Kontinenti
29-03-07, 22:11
Kodra shume te drejte ke, por kompjuteri duhet dhe per gjera te tjera, sepse jetojme jashte vendit.
Une nuk mund ta kthej dot tastieren ashtu sic thate ju.
Megjithate, une per vete ju falenderoj per sugjerimin.

Kodra
29-03-07, 23:12
Kodra shume te drejte ke, por kompjuteri duhet dhe per gjera te tjera, sepse jetojme jashte vendit.
Une nuk mund ta kthej dot tastieren ashtu sic thate ju.
Megjithate, une per vete ju falenderoj per sugjerimin.


**********
**********
**********


I nderuari Kontinenti,

unė kam njė art komunikues qė nuk mundohem ta bind askėnd, aty ku mund tė ndihmojė, nuk kursej asgjė, mua personalisht mė duket pak e ēuditshme thėnia juaj; " kompjuteri duhet edhe pėr gjėra te tjera, sepse jetojmė jashtė vendit" edhe unė jetojė jashtė atdheut, por mua nuk mė vie vėshtirė qė me dy vėnie pune tė miut, tė konfigurojė tastierin prej gjermanishtes nė shqip.E njėjta gjė do tė ishte edhe pėr gjuhėt tjera.
Tė lutem mos e merr kėtė si formė bindjeje por faktet qėndrojnė.


Tė lutem shikoje edhe njėherė foton qė vijon :


http://img227.imageshack.us/img227/2486/tast58lm.png (http://imageshack.us/)
Tė lė tė pėrshėndetur


Kodra

Kontinenti
30-03-07, 03:31
Me vjen keq, une nuk kam asgje kunder, por a mund te me thoni, kur ju e beni kete gje, si dhe ku ju del germa ė ? Po germa ē ?
Me nje fjale, si arrini ta beni kete gje?

Kodra
31-03-07, 12:31
Me vjen keq, une nuk kam asgje kunder, por a mund te me thoni, kur ju e beni kete gje, si dhe ku ju del germa ė ? Po germa ē ?
Me nje fjale, si arrini ta beni kete gje?


**********
**********
**********

Tek unė ėshtė kėshtu :

ö kur e kthejė tastierin nė shqip ėshtė ė

ü ėshtė ē

Nėse e ke tastierin e njėjtė, atėherė duhet vetėm ta konfigurosh nėse jo, atėherė duhet pak t'i kėrkosh shkronjat e duhura, nuk ėshtė aspak vėshtirė:smile: .


Kodra

Kontinenti
02-04-07, 14:50
Kodra, une nuk kete tip tastiere.
Me nje fjale po qe se, une e ndryshopj tastieren, do me ndryshojne germat, por jo tastiera, sepse psh, tek germa U, do me dali germa L dhe tek germa O, do me dali germa D.

Amina
15-04-07, 11:07
Me tregoni, fjala KAFE a shkruhet me 2 FF, apo vetem 1?
Me te gjithe qe flas, e shkruajn KAFFE, e disi me qudit kjo?!

Kodra
15-04-07, 11:26
Me tregoni, fjala KAFE a shkruhet me 2 FF, apo vetem 1?
Me te gjithe qe flas, e shkruajn KAFFE, e disi me qudit kjo?!


**********
**********
**********


E nderuara Amina,

kjo fjale shkruhet me njė F, kėto dy F vijnė nga bashkėatdhetarėt tė cilėt jetojnė jashtė atdheut.
Fjala Kafe ( Caffe, Coffe ) ėshtė fjalė ndėrkombėtare, ne shqiptarėt e pėrdorim me K dhe me njė F, mė duket gjithė tė tjerėt e pėrdorin me C dhe me dy FF, por shkronja e dytė dallon sipas vendit prej A nė O.Dallimi te kjo fjalė ėshtė edhe te theksi, te ne theksi bie nė A, kurse te tė tjerėt nė E.


duke tė pėrshėndetur, shpresojė se nuk kam gabuar


Kodra

Amina
15-04-07, 11:32
**********
**********
**********


E nderuara Amina,

kjo fjale shkruhet me njė F, kėto dy F vijnė nga bashkėatdhetarėt tė cilėt jetojnė jashtė atdheut.
Fjala Kafe ( Caffe, Coffe ) ėshtė fjalė ndėrkombėtare, ne shqiptarėt e pėrdorim me K dhe me njė F, mė duket gjithė tė tjerėt e pėrdorin me C dhe me dy FF, por shkronja e dytė dallon sipas vendit prej A nė O.Dallimi te kjo fjalė ėshtė edhe te theksi, te ne theksi bie nė A, kurse te tė tjerėt nė E.


duke tė pėrshėndetur, shpresojė se nuk kam gabuar


Kodra

Te falenderoj shume Kodra, veq desha ta di, se si po duket, edhe kjo fjal do te ndryshoj si ndikim e gjuheve tjera ne gjuhen tone.

Hajdede
09-05-10, 22:35
Pikė sė pari, kėto tė nėnvizuarat me tė kuqe, sa pėr informim, janė gabimet tua drejtshkrimore.

Sė dyti, po tė pėrgjigjem nė pyetjet qė ke bėrė.

Unė kam tė drejtė tė tė flas pėr kapacitet, sepse shkrimet tua janė aq me kapacitet tė ulėt, saqė unė nuk mund tė tė lavdėrojė, unė nuk jam njė i cili tė bėn lajka.

Unė mundohem tė t'i tregojė germat, sepse ti nuk po i njofshe germat e ēmuara ē dhe ė.

Asgjė pos sė vėrtetės dhe prapė tė vėrtetės, pėr atė qė je i regjistruar nė njė forum publik, unė ta them tė vėrtetėn qė, ti ke kapacitet tė ulėt, sė paku deri mė tash nė kėto shkrimet qė ke bėrė.
Unė nuk jam mendje madh, unė jam njė djalosh i ri, i thjeshtė, me mua mund tė bėsh shaka, me mua mund tė jeshė shok, por duhet ta dishė qė kur e ke keq, unė tė kritikojė.


Artisti (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=18480)

1. (...) fjalėt e nėnvizuara me tė kuqe... ("kėto tė nėnvizuarat me tė kuqe" kush kėto?)

2. (...) do t'u pėrgjigjem pyetjeve qė ke shtruar...

3. (...) tė flas me ju nė lidhje me kapacitetin tuaj, meqė mėnyra e tė tė shkruarit tėnd qenka i njė niveli aq tė ulėt, saqė s'mundkam tė tė lavdėroj aspak, ngaqė s'jam njeri lajkatar.

4. Unė po mundohem tė t'i sqaroj/tregoj shkronjat ē dhe ė, pasi qė, ti, me sa kam vėnė re, nuk i njohke = *trajtė e fjalės NJOH". (Vini re!! -Kur flasim pėr veten tonė asnjėherė s'duhet tė shtojmė shkronjėn "ė" nė mbarim tė fjalėve si; Unė punoj, tregoj, kritikoj, mėsoj etj..)

5. ??? Asgjė pos sė vėrtetės dhe prapė tė vėrtetės, pėr atė qė je i regjistruar nė njė forum publik, unė ta them tė vėrtetėn qė, ti ke kapacitet tė ulėt, sė paku deri mė tash nė kėto shkrimet qė ke bėrė.??? Ē'ke dashur tė thuash me kėto fjalė??!!

6. Jo "mendje madh" por "mendjemadh", jo i "thjeshtė" por i "thjesht", jo "jeshė" por "jesh", jo "dishė" por "dish" dhe jo "kritikojė" por "kritikoj" shih sqarimin nė numėr (4).

Artisti
11-05-10, 17:10
Haj Hajdede hahahaahaaaaaa


Po ku mė gjete mua ti o i nderuar tė mė "ērrėnjosėsh" nė kėtė mėnyrė!!!!!

Hahahahaaa, qenke i fortė si njė Kontinent.


Hajdedeeeeeee


Do ta aktivizoj zbulimin dhe kundėrzbulimin.Mė duhet pak kohė!

Tė dėshiroj mirėseardhje nė Dardania.de e posaēėrisht kėtu te Drejtėshkrimi, sė paku do tė mėsojm diēka nga ti.

Je i zhdėrvjellt Hajdede derisa mos tė shkosh!


Me dėshirėn qė tė mėsoj (vetėm gjėra tė mira) nga ti tė pėrshėndet

Artisti

Hajdede
11-05-10, 22:29
Haj Hajdede hahahaahaaaaaa


Po ku mė gjete pikėrisht mua, i nderuar, tė mė "ērrėnjosėsh" nė kėtė mėnyrė?!

Hahahahaaa, qenke i fortė sa njė Kontinent i vetėm.


Hajdedeeeeeee


Do ta aktivizoj zbulimin dhe kundėrzbulimin.Mė duhet pak kohė!

Tė dėshiroj mirėseardhje nė Dardania.de e posaēėrisht sidomos (tingellon shumė mė bukur nė kėtė fjali) kėtu tek kjo temė "Drejtėshkrimi", sė paku ngaqė, tė paktėn, do tė mėsojm diēka nga ti.

Je i zhdėrvjellt zhdėrvjellėt, Hajdede - derisa mos tė shkosh derisa nuk shkon.

(Ndėrkaq, kjo fjali, assesi, nuk goxon qė tė formulohet nė kėtė mėnyrė "derisa mos tė shkosh" edhe pse tė tria fjalėt, nė aspekt drejtshkrimor, janė tė shqiptuara saktė. Nė asnjė rast nuk duhet vėnė fjalėn mos para pjesėzės trajtėformuese tė, por gjithnjė duhet tė shkruajmė; "shpresoj ai tė mos jetė kėtu, tė mos e kenė parė atė, tė mos ishim as ne, tė mos shkosh etj..)

vazhdojmė...

Me dėshirėn qė Uroj qė tė mėsoj (vetėm gjėra tė mira) nga ti. Tė pėrshėndet,

Artisti


Do tė vazhdoj tė korrigjoj vetėm atė mė tė mirin. Ti, ndėr tė gjihė kėtu, me sa kam lexuar, mė sė shumti i kushtuake vėmendje drejtshkrimit, por kjo s'do tė thotė se tė tjerėt kėtu janė shumė keq me drejtshkrimin.

Idila
11-05-10, 23:13
Artisti nėn shėnjestėr! Loool ... (:D)

Hajdede
15-05-10, 01:39
duke ndejte

Lapsi e ka shkruar gabim.

Sakte eshte "Duke ndenjur".

Sqarim:

une (po) ndej
ti (po) nden
ai (po) nden
ne (po) ndejmė
ju (po) ndeni
ata (po) ndejnė

Tani jam duke ndenjur
Tani u lodha se ndenjuri ne kembe
Po ndenja ulur kur me goditen
A do te ndenit ju?
Mos u anko, ai ndenji me gjate sesa ti!!
Une ndenja dhe s'u be gje.

Nderkaq, nese duam te sqarojme se c'shkakton te ndenjurit gjate ne kembe...

Ndenjja e gjate ne kembe shkakton alivanosje. (ia veme dy "j" bashke).

Ndenjja pa levizur vendi nuk eshte e lehte, ndaj s'duhet ndenjur gjate ne kembe. (por, ne rast se do ia hiqnim njeren "j", fjalia do merrte kah teresisht tjeter).

Dhoma e ndenjes - e pritjes.
Ndenjjes suaj i kishte hije.

Per vdekjen e babait te tyre ata hapen ndenjje dhe ndenjja zgjati plot nje muaj.
__________________________________________________ _

Fshatari
17-05-10, 13:30
Lapsi e ka shkruar gabim.

Sakte eshte "Duke ndenjur".

Sqarim:

une (po) ndej
ti (po) nden
ai (po) nden
ne (po) ndejmė
ju (po) ndeni
ata (po) ndejnė


Tani jam duke ndenjur
Tani u lodha se ndenjuri ne kembe
Po ndenja ulur kur me goditen
A do te ndenit ju?
Mos u anko, ai ndenji me gjate sesa ti!!
Une ndenja dhe s'u be gje.

Nderkaq, nese duam te sqarojme se c'shkakton te ndenjurit gjate ne kembe...

Ndenjja e gjate ne kembe shkakton alivanosje. (ia veme dy "j" bashke).

Ndenjja pa levizur vendi nuk eshte e lehte, ndaj s'duhet ndenjur gjate ne kembe. (por, ne rast se do ia hiqnim njeren "j", fjalia do merrte kah teresisht tjeter).

Dhoma e ndenjes - e pritjes.
Ndenjjes suaj i kishte hije.

Per vdekjen e babait te tyre ata hapen ndenjje dhe ndenjja zgjati plot nje muaj.
__________________________________________________ _


1)"Mos u anko, ai ndenji me gjate sesa ti!!"
2)"c'shkakton te ndenjurit gjate ne kembe..."
Rethanorėt(ndajfoljet) pėrkufizohen si pjesė tė pandryshueshme te ligjėratės. Pse i vė njė "ė" ndajfoljes "gjatė"? duke ditur qe ndajfoljet nuk pėrshtatėn as nė numėr , as nė gjini.
Mendoj qė shqipja e shkruan:
"...ndenji gjat" (ndajfolje)por
"ndenjje e gjatė"(cilėsor, mbiemėr)!

Hajdede
17-05-10, 23:10
1)"Mos u anko, ai ndenji me gjate sesa ti!!"
2)"c'shkakton te ndenjurit gjate ne kembe..."
Rethanorėt(ndajfoljet) pėrkufizohen si pjesė tė pandryshueshme te ligjėratės. Pse i vė njė "ė" ndajfoljes "gjatė"? duke ditur qe ndajfoljet nuk pėrshtatėn as nė numėr , as nė gjini.
Mendoj qė shqipja e shkruan:
"...ndenji gjat" (ndajfolje)por
"ndenjje e gjatė"(cilėsor, mbiemėr)!

Shkronja (ė) ka njė rol shumė tė veēantė dhe shumė domethėnėse nė gjuhėn shqipe.
Ė – (pazė) tregon intonacionin, pra kur nė fund tė njė fjale qėndron shkronja (ė), atėherė zanorja qė qėndron para saj zgjatet. Sikur shkronja (ė) tė mos ekzistonte, fjalėn “gjatė” do ta theksonim “gjaat”.
Ja edhe njė shembull, “mollė” – edhe kėtu (ė) ėshtė pazė, mirėpo shkronja (o) zgjatet “mooll”. Ndėrsa, fjala “sigurt” – kėtu shkronja (u) lexohet shumė shkurt, andaj edhe nuk ka nė prapashtesė shkronjėn (ė).

Ė – tregon gjininė femėrore, pra njė emėr femėror, qoftė emėr i veēantė apo i pėrgjithshėm, ne rasėn emėrore merr prapashtesėn (ė), Iliridė, Afėrditė. Nė raste kur nuk je i sigurt se cilės gjini i takon njė emėr, atėherė e kthejmė nė rasėn kallėzore me “kush?”.
P.sh. emrin “lis” – kur e kthejmė nė rasėn kallėzore na del “lisi”. Pra, nga prapashtesa (qė nė kėtė rast ėshtė “i”) vėrejmė se ėshtė emėr mashkullor dhe shėnohet pa (ė – e cila tregon vetėm emrat femėror).

Ė- tregon shumėsin, p.sh. “disa fėmijė” etj.. (natyrisht qė ka edhe pėrjashtime).
Kur bėhet fjalė pėr togfjalėshin, atėherė (ė) largohet nga mesi i togfjalėshit vetėm atėherė nėse fjala e bashkėngjitur fillon me ndonjė zanore.
Marrim shembull fjalėn “bukėpjekės”, kėtu zanorja (ė) qėndron, sepse fjala “pjekės” fillon me njė bashkėtingėllore (p). Nė tė kundėrtėn do tė anulohej shkronja (ė) apo ndonjė zanore tjetėr.


Sqarimi ėshtė marrė nga njė forum tjetėr shqiptar, tė cilin unė paksa e kam pėrpunuar/pėrmirėsuar, ngase autori, megjithėse i aftė nė rregullat gramatikore, kishte bėrė njė sėrė gabimesh drejtshkrimore, gjė qė tė gjithė e bėjnė - njėri s'jemi perfekt.

Ja dhe teksti origjinal, shih poshtė:

http://shkenca-kompjuterike.piczo.com/?g=39651809&cr=3

roadrunner
18-05-10, 13:23
Ndėrkaq, nėse duam tė sqarojmė se ē'shkakton tė ndenjurit gjatė nė kėmbė...Ku i ke ė-jat, hajdedeLapsi e ka shkruar gabim.

Sakte eshte "Duke ndenjur".

Sqarim:

une (po) ndej
ti (po) nden
ai (po) nden
ne (po) ndejme
ju (po) ndeni
ata (po) ndejne


Tani jam duke ndenjur
Tani u lodha se ndenjuri ne kembe
Po ndenja ulur kur me goditen
A do te ndenit ju?
Mos u anko, ai ndenji me gjate sesa ti!!
Une ndenja dhe s'u be gje.

Nderkaq, nese duam te sqarojme se c'shkakton te ndenjurit gjate ne kembe...

Ndenjja e gjate ne kembe shkakton alivanosje. (ia veme dy "j" bashke).

Ndenjja pa levizur vendi nuk eshte e lehte, ndaj s'duhet ndenjur gjate ne kembe. (por, ne rast se do ia hiqnim njeren "j", fjalia do merrte kah teresisht tjeter).

Dhoma e ndenjes - e pritjes.
Ndenjjes suaj i kishte hije.

Per vdekjen e babait te tyre ata hapen ndenjje dhe ndenjja zgjati plot nje muaj.
__________________________________________________ _

Idila
01-06-10, 11:53
Librin "DREJTSHKRIMI I GJUHĖS SHQIPE", pa ndryshime, ashtu siē ishte botuar mė 1973 nga Instituti i Gjuhėsisė dhe i Letėrsisė i ASHSH-sė, mund ta shkarkoni kėtu:


http://www.shkenca.org/pdf/gjuhe/drejtshkrimi_i_gjuhes_shqipe_1973.pdf

Fshatari
01-06-10, 12:01
Librin "DREJTSHKRIMI I GJUHĖS SHQIPE", pa ndryshime, ashtu siē ishte botuar mė 1973 nga Instituti i Gjuhėsisė dhe i Letėrsisė i ASHSH-sė, mund ta shkarkoni kėtu:


http://www.shkenca.org/pdf/gjuhe/drejtshkrimi_i_gjuhes_shqipe_1973.pdf
Flm per linkun Idila!
Fjala "idile" figuron ne faqen 72 te drejteshkrimit!

Idila
01-06-10, 12:22
Flm per linkun Idila!
Fjala "idile" figuron ne faqen 72 te drejteshkrimit!
Unė s`po shoh gjė!? ;)

P.s. S`ka pėrse i nderuar.
Sinqerisht, mė bėhet zemra mal kur shoh tė interesuar, dashamirėt e gjuhės sonė tė bukur shqipe. :smile:

Fshatari
01-06-10, 12:29
Unė s`po shoh gjė!? ;)

P.s. S`ka pėrse i nderuar.
Sinqerisht, mė bėhet zemra mal kur shoh tė interesuar, dashamirėt e gjuhės sonė tė bukur shqipe. :smile:
Gjerat e bukura nuk shihen me Sy t'Argusit!
Syte e skyfterit fshataresk po e shohin fjalen"idile" ne faqen 108(djathte) qe i pergjigjet faqes 72(ne pjesen e majte ku shkruan: pages)!
Nese s'e beson, beja nje "find" dokut PDF, fute fjelen "idilė" e e sheh rezultatin e mrekullueshem...idilen me sy...!

Fshatari
14-08-11, 16:01
Stafi i Universitetit tė Prizrenit nis tė ushtrojė drejtshkrimin
Nga Express mė 14 gusht 2011 nė ora 16:35
Profesorėt e Universitetit tė Prizrenit ka gjasė t’i nėnshtrohen njė kursi tė gjuhės shqipe. Ata qė mėsojnė tė tjerėt, ka mundėsi tė kthehen pėr tė mėsuar atė qė ėshtė dashur ta zėnė nė shkollėn fillore, shkruan Koha Ditore.

Ushtruesi i detyrės sė rektorit tė Universitetit tė dytė publik nė vend, Enver Sopjani, ka marrė vendim qė tė mbahet njė, siē ėshtė quajtur, trajnim pėr tė pėrsosur gjuhėn shqipe, pėr stafin administrativ tė kėtij universiteti. Por ka paralajmėruar se pėr njė gjė tė tillė, ka nevojė edhe stafi akademik i Universitetit qė drejton.

Duke parė qė shumė shkresa zyrtare qė lėshohen dalin me gabime gjuhėsore, Sopjani ka marrė vendim qė pėr stafin administrativ tė Universitetit tė organizohen trajnime. Ai ka sqaruar se trajnimi ėshtė i obligueshėm dhe se pėrfundon pėr secilin pjesėmarrės veē e veē, atėherė kur profesori i gjuhės shqipe konstaton se kandidati nuk ka nevojė t’i ndjekė trajnimet mė tutje.

“Nė njė institucion arsimor tė ketė gabime drejtshkrimore, gabime nė formulim tė shkresave, ėshtė e papranueshme. Pėr atė arsye unė kam konstatuar se ka nevojė edhe nė Universitetin e Prizrenit, pėrfshirė edhe Fakultetin e Edukimit, tė mbahen trajnime nė gjuhėn shqipe”, ka thėnė Sopjani, teksa ka bindjen se nuk ėshtė vetėm Universiteti tė cilin ai drejton i prekur nga kjo dukuri.

Pėr Sopjanin, kjo nuk nėnkupton se stafi i UPZ-sė, nuk di shqip.

“Por ata nuk guxojnė tė bėjnė gabime drejtshkrimore nė formulimin e shkresave”, ka thėnė Sopjani.

Sipas tij, nė Universitetin e Prizrenit, ka edhe staf akademik qė nuk di tė shkruajė shqip pa gabime gjuhėsore.

“Nė tė ardhmen do tė shohim qė tė marrim masa edhe nė atė drejtim. Ėshtė turp qė njė profesor t’i thotė vetes profesor dhe nuk ėshtė nė gjendje tė shkruajė mirė. Kuptohet se perfekt nuk ėshtė askush. Por me gabime sa mė pak qė ėshtė e mundur”, ka theksuar Sopjani, teksa u ka bėrė thirrje edhe institucioneve tė tjera arsimore tė marrin kėso iniciative.

Profesori i gjuhės shqipe nė Fakultetin e Edukimit nė Prizren, Xheladin Zymberi, i cili ėshtė angazhuar qė tė mbajė trajnimet pėr gjuhėn shqipe pėr stafin administrativ, iniciativėn e Sopjanit e ka cilėsuar tė qėlluar dhe shumė tė nevojshme. Ai ka pohuar se nė ditėn e parė i ėshtė pėrgjigjur pozitivisht trajnimit i gjithė stafi qė aktualisht ėshtė nė punė.

“Me gjithė dėshirė, i gjithė stafi, me pėrjashtim tė atyre qė janė nė pushim, janė pėrgjigjur. Kanė qenė shumė kureshtarė dhe e panė qė ėshtė shumė i favorshėm”, ka pohuar ai, duke shtuar se e ka parė qė ėshtė e nevojshme mbajtja e kėtyre trajnimeve.

“Ata kanė nevojė tė pėrsosin gjuhėn pėr tė hartuar raporte tė ndryshme, kėrkesa, ankese dhe do t’u ndihmojė atyre shumė. Sidomos kur ėshtė ēėshtja e drejtshkrimit, shkrimit akademik dhe kulturės sė gjuhės”, ka theksuar ai. Ai ka shtuar se nė Fakultetin e Edukimit ėshtė futur nė plan programe edhe gjuha shqipe si lėndė, ndėrsa ka thėnė se edhe nė Universitetin e Prizrenit do ta bėjnė tė njėjtėn gjė.


http://www.gazetaexpress.com/?cid=1,98,60392 (http://www.gazetaexpress.com/?cid=1,98,60392)


Diteve ne vijim, pritet shtim i madhe i te regjistruarve ne kete forum, te gjithe me ip nga Universiteti i Prizrenit.
Baza e shkrim-leximit fillon ne bangat e fillores. Kjo vlen edhe per personelin e Universitet prizrenas.

Gjuha shqipe ka te ardhme te shkelqyer !

LaDy_Diaspora
08-11-11, 18:14
Gheg is beautiful!http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQGlEcNRnW6VaqXy5FXaAG4JBCDe9VOz 3BY6sMAxbtplNNanuaBsJJfC8Ia (http://www.youtube.com/watch?v=1doDEKbaQsE)


Duaje tėnden!

Artisti
08-11-11, 18:48
Gheg is beautiful!
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQGlEcNRnW6VaqXy5FXaAG4JBCDe9VOz 3BY6sMAxbtplNNanuaBsJJfC8Ia (http://www.youtube.com/watch?v=1doDEKbaQsE)Duaje tėnden!
A thua, pse e kishte bėrė qė sė pari tė kontrollohet komentimi nga ai vet e pastaj nėse i pėlqen merrė dritė tė gjelbėrt dhe mund tė lexohet nga lexuesit tjerė!!!!!!

Diktator si Enver Hoxha!!!!!!!

Hmmmmmmm..

panta_rhei
08-11-11, 19:50
Gheg is beautiful!http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQGlEcNRnW6VaqXy5FXaAG4JBCDe9VOz 3BY6sMAxbtplNNanuaBsJJfC8Ia (http://www.youtube.com/watch?v=1doDEKbaQsE)


Duaje tėnden!

Sipas standardit :tongue:

1. Vera ėshtė shumė e mirė nė Kosovė.
2. Vera ėshtė shumė e mirė nė Kosovė.

Ne cilin rast eshte fjala pėr stinen e ne cilin pėr pijen?

Sipas Gegnishtes :smile:

Véna asht' shum' e mir' n'Kosov'.
Vera ......

Bajlozi i Zi
21-07-12, 21:29
Budalla merret veē me drejtshkrimin, edhe e harron sintaksėn, ka pas thanė njėfar "Don Cilocho" (a qeshtu diēka e ka pasė emrin, meksikan ky).

Mė bėri pėrshtypje sot, pothuajse tė gjitha mediat shqiptare e kanė pasė titullin:

Gjendet trupi i pajetė i poetit Ali Podrimja

S'ka kuptim.

Sikur me thanė: gjendet kuleta e poetit Ali Podrimja.

Demek, trupin e pajetė ia paskan gjetė, tash duhet me kqyrė me e gjetė edhe poetin Ali Podrimja.

po; gjendet edhe trup i pajetė, ama kur nuk dihet identiteti i personit (i trupit). psh "sot nė filan vendi u gjet njė trup i pajetė".

Saktė do tė duhej tė ishte: Gjendet i pajetė poeti Ali Podrimja.

nejse

murrizi
21-07-12, 21:38
tjerre tjerre, kqyr se po e kpyt se tjerrurri se tepermi.

Poeti Podrimja ishte shpallur si i humbur, nga ky fakt kerkonin me uni e me tym trupin e tije.

U gjete Ali Podrimja ?!

I gjalle a ?
Jo jo i vdekur.
Po ne e dinim qe ai do te gjindej i vdekur, veq trupin e kekonim !

Bajlozi i Zi
22-07-12, 17:56
tjerre tjerre, kqyr se po e kpyt se tjerrurri se tepermi.

Poeti Podrimja ishte shpallur si i humbur, nga ky fakt kerkonin me uni e me tym trupin e tije.

U gjete Ali Podrimja ?!

I gjalle a ?
Jo jo i vdekur.
Po ne e dinim qe ai do te gjindej i vdekur, veq trupin e kekonim !

o murriz,

Ma s'pari, une shumė kam shpresu qe kane me e gjete te gjallė.
Edhe e pranoj, qe lajmi se u gjet i vdekur m'ka ra edhe befasi edhe m'ka merzitė shumė.
Se na e ka njoftė palcėn e shpirtit ky njeri.

Nejse,

Sa i perket tjerrjes,
Me duket se na ne kete forum, perveq tjerrjes se leshit, nuk kemi ēka me ba tjeter. Tjerrim lesh, dmth japim komente e mendime, pėr gjithcka dhe pėr asgje.

Nėse thua: u gjet trupi i vdekur i Ali Podrimjes; atehere pra, qenka e rregullt edhe te thuhet: u gjet trupi i gjallė i Ali Podrimjes.

Pata me u taku me njė person te njohur, por kur arrijta aty e gjeta veq trupin e tij te vdekur. (I njohuri s'dij kah kish pas shku).

Pata me u taku me njė person te njohur, por kur arrijta aty e gjeta veq trupin e tij te gjallė, fatmiresisht. (I njohuri s'dij kah kish pas shku). :wink:

Gjindet personi komplet, filan fisteku, i vdekur, i semure, i dehur etj.

Gjindet trupi i dehur i nebi merselit??? Poicia e denoi trupin e dehur dhe e mbajti ne pranga, kurse nebi merselit i uroi rruge te mbare.

Tash ky tipi qe ia paskan gjete trupin e vdekur, del nesėr lajmerohet edhe thote: ku ma keni lanė trupin?

murrizi
22-07-12, 18:30
Prap ti me "tuat".
Per ēfar do te shtyhem ksaj radhe, per tė ndjerin poetin apo tė fillojm tė tjerrim pak lesh ?

Jo nuk ėshtė nė rregull tė thuhet: "u gjet trupi i gjallė i filan fistekut".

Kodra
23-07-12, 22:04
o murriz,

Ma s'pari, une shumė kam shpresu qe kane me e gjete te gjallė.
Edhe e pranoj, qe lajmi se u gjet i vdekur m'ka ra edhe befasi edhe m'ka merzitė shumė.
Se na e ka njoftė palcėn e shpirtit ky njeri.

Nejse,

Sa i perket tjerrjes,
Me duket se na ne kete forum, perveq tjerrjes se leshit, nuk kemi ēka me ba tjeter. Tjerrim lesh, dmth japim komente e mendime, pėr gjithcka dhe pėr asgje.

Nėse thua: u gjet trupi i vdekur i Ali Podrimjes; atehere pra, qenka e rregullt edhe te thuhet: u gjet trupi i gjallė i Ali Podrimjes.

Pata me u taku me njė person te njohur, por kur arrijta aty e gjeta veq trupin e tij te vdekur. (I njohuri s'dij kah kish pas shku).

Pata me u taku me njė person te njohur, por kur arrijta aty e gjeta veq trupin e tij te gjallė, fatmiresisht. (I njohuri s'dij kah kish pas shku). :wink:

Gjindet personi komplet, filan fisteku, i vdekur, i semure, i dehur etj.

Gjindet trupi i dehur i nebi merselit??? Poicia e denoi trupin e dehur dhe e mbajti ne pranga, kurse nebi merselit i uroi rruge te mbare.

Tash ky tipi qe ia paskan gjete trupin e vdekur, del nesėr lajmerohet edhe thote: ku ma keni lanė trupin?


**********
**********
**********I nderuari Bajlozi i Zi,

tė kuqet janė mirė, ashtu si e ke thėnė ashtu ėshtė.

Dalim pak te i njohuri, i njohuri ėshtė trupi, mendjen dhe shpirtin nuk mund ta njohėsh kurrė.

Trupi ka gjymtyrėt, njėra ndėr to ėshtė goja e cila shėrben pėr komunikim gojor, e nėnvizova sepse ka edhe gjymtyrė tjera me tė cilat njerėzit komunikojnė.

Pra, goja ėshtė ajo nga e cila ti dhe unė, murrizi e tė tjerėt, mund ta njohim njė trup, se ēka mendon trupi nė tė vėrtetė, ne nuk e dijmė!!

Ēdo trup ėshtė i gjallė, me jetė dhe ēdo trup ėshtė i vdekur, pa jetė!!!

Trup i vdekur,trupi nuk jeton mė, trup i pajetė, e njėjta gjė.

Mendoj se, thėnia : " U gjet trupi i pajetė" ėshtė nė rregull.


Pėr trupin e dehur tė Nebi Murselit, mė ke bėrė tė qeshi, tė falemnderoj pėr kėtė qeshje.
Ėshtė shumė logjike ēka thua ti, policia kur vendos prangat Nebi Murselit, ajo nuk ka mund ta prangos mendjen, pra mendjes i uron rrugė tė mbarė e trupin e mban nė pranga.

Gjendet personi si i komplet!!!

Kėtu ka munguar jeta, nuk kanė mund ta gjejnė komplet.


Duke tė pėrgėzuar pėr aftėsit tua nė shtjellimin e ēėshtjeve, nė hapjen e bisedės, qysh kanė thėnė ktynehere, nebiu edhe prej guri e nxjerr "idaren",
tė pėrshėndet


Kodra

Bajlozi i Zi
23-07-12, 23:09
**********
**********
**********I nderuari Bajlozi i Zi,

tė kuqet janė mirė, ashtu si e ke thėnė ashtu ėshtė.

Dalim pak te i njohuri, i njohuri ėshtė trupi, mendjen dhe shpirtin nuk mund ta njohėsh kurrė.

Trupi ka gjymtyrėt, njėra ndėr to ėshtė goja e cila shėrben pėr komunikim gojor, e nėnvizova sepse ka edhe gjymtyrė tjera me tė cilat njerėzit komunikojnė.

Pra, goja ėshtė ajo nga e cila ti dhe unė, murrizi e tė tjerėt, mund ta njohim njė trup, se ēka mendon trupi nė tė vėrtetė, ne nuk e dijmė!!

Ēdo trup ėshtė i gjallė, me jetė dhe ēdo trup ėshtė i vdekur, pa jetė!!!

Trup i vdekur,trupi nuk jeton mė, trup i pajetė, e njėjta gjė.

Mendoj se, thėnia : " U gjet trupi i pajetė" ėshtė nė rregull.


Pėr trupin e dehur tė Nebi Murselit, mė ke bėrė tė qeshi, tė falemnderoj pėr kėtė qeshje.
Ėshtė shumė logjike ēka thua ti, policia kur vendos prangat Nebi Murselit, ajo nuk ka mund ta prangos mendjen, pra mendjes i uron rrugė tė mbarė e trupin e mban nė pranga.

Gjendet personi si i komplet!!!

Kėtu ka munguar jeta, nuk kanė mund ta gjejnė komplet.


Duke tė pėrgėzuar pėr aftėsit tua nė shtjellimin e ēėshtjeve, nė hapjen e bisedės, qysh kanė thėnė ktynehere, nebiu edhe prej guri e nxjerr "idaren",
tė pėrshėndet


Kodra
:smile:,
Ky personazhi im, nebi merseli, me ka mbete qysh moti, kur tregonin se si njėri iu ankojke shumė rrobaqepesit "pse nuk po m'rrijne edhe mu tirqit sikur nebi merselit?". Dikur rrobaqepesi i lodhur i tha "o ti, jaran, une tirqit muj me t'i qepė qysh t'me thu ti, por b*tht e nebi merselit nuk muj me t'i dhanė". :)

Sidoqoftė,

E kam permende edhe ne fillim: ka lajm: "u gjet njė trup i pajetė". Por veq ne rastet kur nuk dihet identiteti i te gjeturit.

U gjet njė trup i pajetė.

Ne momentin qe sigurohesh qe ai trup i pajetė ėshtė trupi i nebi merselit:

U gjet i vdekur nebi merseli.

...

Murrizi e quajti tjerrje,

Por, njė duhet ta dijme:

Ne mendojmė me gjuhė.
E kam fjalen: qaq sa e ki te pasur gjuhen, qaq ki mundėsi me e blu mendimin, me e pėrpunu.

Fakti se si e perdorim gjuhėn tonė, aq shkretė e aq varfėr, tregon se sa te kufizuar e kemi mundesine me mendu, sa pak kemi mundesi te perpunojmė njė ide.

Paramendo ti, anetarja Jadore, qe mundohet fort shtrenjt me u shitė si intelektuale kalibri, dy here e perdore ne njė postim shprehjen FOTOmorgana!!!
Shprehje kjo qe nuk ekziston ne asnje gjuhe te botes. As nuk ka kuuuurrfare kuptimi.

Por, qellimi po dihet, perdor shprehje sa me bajate e sa me te komplikuara, pėr me e mbulu varferine e trurit.

Nėse nuk din me ia sqaru gjyshes, dmth qe as ti nuk e ke kuptu, tha ai i moqmi.

murrizi
24-07-12, 07:25
Mirė,
Mirė, edhe jo aq mirė.
Do tė thoshje njė njohės tjetėr i gjuhės letrare shqipe.
Mirpor nė "rastin tonė" fitohet pėrshypja se me tė vėrtetė duam ta tjerrim e ta hollojm, edhe ndoshta sterhollojm njė mendim qė ska se si t'i bie ndryshe, pėveqėse.
Sidoēoftė kėtė mė duhet ta lidhė me njė tregim.
Gjatė luftes sė kroacis ne kampet e refugjatėve ne gjermani, kishe njerez nga tė gjitha shtresat, mundė tė thuash se edhe i dalloje nė kokė. Kishte ndėr ta murator, veterinar, pedagog, e deri tė titujt mė lart Akademik. Lufta nė vendlindje, dhe kampi ne dhe te huaj kishte arritur ti rrafshonte sado kudo ato shtresa, pėr tė mos thėnė i kishte favorizuar ata tė parėt.
Muratorėt bile bile ishin ngritur aq lart, sa qė kishin arritur tė siguronin njė komoditet ndryshe nė katerqoshet e tyre, Meselja (jo Merselt, se po u zuna ka trrava tjau kam thy kamt, e nshu qent) qė tė tillė, pra muratorė kėrkoheshin, ndėrsa kėta tė tjerėt "nuk i duheshin tregut".
Nuk vonoi shumė kohė dhe filluan tu lakmojn muratorėve tė gjithė, i madhė e i vogėl.
Pas gati gjysmė viti u bėnė tė gjithė njėjtėėėėėėėėė, e pėr tė plasur belaja tjetėr tani.
.......onen, edhe Kirurget po thojn qe jemi murator.

UniCorN
17-01-14, 00:10
A shkruhet qfare me q t'bute apo me q t'fort?

Flm

Zero Cool
17-01-14, 10:34
A shkruhet qfare me q t'bute apo me q t'fort?

FlmNuk e di qė egzistuaka q e butė dhe q e fortė ?!

shkruhet:

ēfarė

Arkza
18-01-14, 01:13
Nuk e di qė egzistuaka q e butė dhe q e fortė ?!

shkruhet:

ēfarėHahhaahhahahahahahahahahahahahahha hahhahahahahahahahahaha hahahahahhahahahahahahahahahaahhah u tera tu kesh ne pik te nates hahahahahahahhahaha
Zero qysh e pash une kete prej pram edhe te tema Qka eshte trend Mode . Qysh po e sho une kete ky po lypka me .............. n.............. hahhahahahahahahahaha u ardh me shtit mend ky ketu !

UniCorN
18-01-14, 15:26
Qka eshte trend Mode .


E kjo me cillen,? hahahaahahhaah u shkriva kejt e hajt

Arkza
19-01-14, 01:21
E kjo me cillen,? hahahaahahhaah u shkriva kejt e hajt
qe ti qysh je !!!:biggrin::biggrin::rolleyes:

UniCorN
20-02-14, 21:34
Arkza, a e mesove ti dallimin se une hala jo :(