PDA

View Full Version : Etrusket


Kontinenti
25-03-07, 14:54
Emri i lashte i etruskeve dhe si e quanin veten etrusket.

Mendimi i Niehbuhr (Hist. Rom. I.36 vij) dhe Muller (Die Etrusker, I, 70, vin) se ata zbriten nga Alpet rete, me qellim qe t`u jepet nje origjine gjermanike eshte kundershtuar nga Lepsiusi ne dizertacionin etij Ueber die Tyrrenischen Pelasger in Etruria (Leipzig 1842) pa arsye, sepse asgje nuk pengon qe te kete pasur nje pjese te etruskeve, e cila zbriti nga Alpet rete; por, nuk ka qene i tille mendimi i Tit Livit, pasi ai flet qarte per etrusket qe u nisen per t'u vendosur ne Alpet, por nuk flet per retėt, qe te kene zbritur nga Alpet drejt tokave te Etrurise.
Perkundrazi, MICALI, eshte i mendimit te Denis Halikarnasit qe etrusket jane autoktone
Nga te gjitha keto, mund te perfundohet se, etrusket jane autoktone si ne Itali, po ashtu edhe ne Greqi e ne Azine e Vogel, dhe ky fakt mund te kuptohet lehte po te nisemi nga parimi se, qe ne emrat ; etruske, tirrenas ose tirreniane apo tirsene, dhe pellazge, ose Pelarg-os, ose Lelege, shenohet gjithnje po ai popull; populli i rracez pellazge, qe kudo fliste, (me disa dallime te vogla dialektore) po thuja te njejten gjuhe; pellazgjishten (shqipen)
Qe, kjo gjuhe, pa varesisht nga keto dallime te vogla dialektore , ka qene po ajo, kudo ne kete epoke, gje kjo qe nuk vihet ne dyshim.
Do te shtonim edhe deshmine e Bibles qe thote tekstualisht;
Para shperhapjes qe ndodhi ne kohen e ndertimit te kulles se Babilonise, gjithe njerzimi fliste nje gjuhe te vetme te njejte

Kemi per ate qe pohojme se faktin tone se autoret e sotem, te afte dhe kompetente ne kete fushe, nuk kane shpetuar pa u gabuar duke thene ; qe shqiptaret toske nuk flasin te njejten gjuhe si shqiptaret gege.

E perse e kane bere kete gabim keta autore po ashtu si autoret e lashte?
Sepse e kane vene re - dhe me te drejte - se geget dhe tosket - para vitit 1912, epokes se luftes ballakanike, nuk kuptoheshin ndermjet tyre, e megjithate ata flisnin te njetjen gjuhe; shqipen ose pellazgjishten, me perjashtim, sic kuptohet vetvetiu , te dallimit te vogel te shqiptimit qe nuk eshte i pa njohur edhe sot.
Prandaj do te perfundojme se, ajo qe u ka ndodhur gjuhtareve te sotem -ndonse me njohje me te sprovuar - i ka ndodhur edhe Herodotit. Ne fakt , Ati i Historise me siguri nuk mund te mos e dinte gjuhen pellazge qe flitej ne Halikarnas , ne [ FJALE PA DOGANE ], por, kur eshte ndodhur ne prani te pellazgjishtes se qyteteve te tjera te Greqise ose te vendeve te tjera...e njejta gjuhe i eshte dukur ( ashtu si shqipja ose pellazgjishtja e sotme u eshte dukur gjuhtareve qe thame me lart) kaq e ndryshme dhe e pa kuptueshme per veshet e tij te pa stervitur ne pune gjuhesie, dhe nuk eshte lekundur te shkruaje qe, pellasget-tirrenas ose etrusket etj....flisnin nje gjuhe barbare.

keshtu qe nuk druhemi te pohojme se ata qe kane te drejte ndermjet te lashteve si HELANIKOSI i MITILENES, DENIS HALIKARNASI dhe te tjere ashtu ndermjet autoreve te sotem, jane ata qe i quajne etrusket e pare ose etruske-pellasge si autoktone , d.m.th dale nga vete trualli i Italise...dhe kane arsye.
Dhe ashtu sic kemi thene tashme, vec kesaj, te gjithe ata qe e kane origjinen nga trualli Europian jane cilesuar PELLAZGE duke qene nje mbiemer ne kuptimin e vet etimologjik fjala Pelargos = ka kuptimin i lindur i bardhe

ROBERT d'ANGELY
http://elbasani.com/forumi/Themes/rt_smf_versatility/images/icons/modify_inline.gif

Linka_pz
25-08-07, 21:06
ETRUSKET DHE MISTERI I TYRE

Akoma ne antikitet etrusket ishin te rrethuar nga nje tis misteri. Bashkekohesit e tyre greke ndihesh te intriguar per zhvillim e ketij vendi si potence detare dhe tregetare.
Pushtuesit e ardhshem roman perfituan nga ta dhe asnjehere nuk lane se ndieri xhelozi per vendin qe kishin pushtuar.
Dhe nga dy shekuj investigimi dhe zbulimesh si dhe nxjerrjes se rrenojave te qytetve te varrosura , varreve te tyre te harruar , problemet akoma ekzistojne. Nga erdhen etrusket? Ishte pret tyre arti , apo nje kopje e artit Grez? Etrusket e mbeshtetesnin potencen e tyre dhe zhvillimin ne veri lindje te Italise kur Herodoti shkruajti historine e tij ne shekullin V p.e.s

Ai supozoi qe etrusket kishin migruar nga Azia e Vogel rreth vitit 1000 p.e.s , si refugjate nga mbreteria e Lidias. Pese shekuj me vone , Dionisi i Halikarnos shprehu bindjen e tij qe ata ishin nje popull indignen shume i vjeter qe nuk farezuan asnje tjeter me gjuhen dhe zakonet e tyre.
Etrusket ishin ndryshe nga gjithe popujt e tjere. Ndiznin ziline e bashkekohoreve te tyre dhe admirimin e njerzve qe tani mund te shikoj afresket dhe skulpturat e tyre. D.H.Lawrence (Vendet etruske) mund te kete hequr hirin nga jeta e ketij populli. Perballe njeret nga varret e nendheshme , ku pikturat shikoheshin pak te errata per kohen , shkruajti:
“ Fragmente personash ne bakete , kembe qe vallezojne pa balerine , trumcake qe fluturojne drejt asgjeje. Nje here e ne nje kohe kjo e gjitha ishte brilante dhe vallezuese; mrekullite e botes se poshtme ;
nderimi i te vdekurve me vere nderkohe qe flautistet luanin per kercim dhe kembet xhironin . Dhe ishte nje nder I thelle dhe I sinqerte ne te cilin vihej I vdekuri. Ata ishin te kundert te ideve tona por, antiket kishin filozofine dhe respektin e tyre.Siē thote nje shkrim antic pagan : “ Sepse asnje pjese jona dhe as e trupit tone nuk duhet te ekzistoje per te ardhur keq apo per fe; nuk duhet te mungojne kenget per shpirtin as kercimet dhe vallezimet per kyēet dhe zemren ; sepse te gjitha keto njohen nga zotat”. KJo gje eshte shume e dukshme ne kercimtaret etrusk. Ata I njohin zotat e tyre deri ne majat e gishtave.Fragmentet e mrekullueshme te ekstremizmit te trupit qe vazhdojne te vallezojne ne nje fushe akoma njohin zotat dhe e demostrojne.
Ndoshta padrejtesisht romanet ju veshen etruskve nje shfrenim te lirise sexuale dhe I pershkruan si njerez te paturpshem, qe benin dahsuri pa pasur turp se I shihnin . Ishin konsumues te medhenj te veres , sipas historianit grek te shekullit te IV p.e.s Teopompo, qe paraqeste gjerat me nje te folur tendencioze. Filozofi grek Posidonio ju akreditoi kurajon e maturuar. Poeti Virgjil admiroi forcen e tyre artistike.
Diodoro i Siēińise , qe shkruajti historine e tyre dhe gjate mbreterimit te perandorit roman August , kur etrusket ishin vetem nje kujtim , dhuroi nje vizion me te ekuilibruar.
“Etrusket qe se pari u shquan per energjine e tyre pushtuan nje sere teritoresh dhe fundosen shume qytete te rendesishme. Gjithashtu zoteronin dhe nje force detare dhe per nje kohe te įjate gezuan dominimin e detuve deri ne ate pike qe deti i cili lagte brigjet perendimore te bregdetit te Italise u quajt pret tyre Tirren. Perfeksionuan pajisjet e forces se tyre tokesore me shpikjen e asaj qe u quajt trompeta , qe eshte me perdorimin me te madhe ne lufte dhe qe e emerjan “ tirrena” , gjithashtu ideuan emblemat e nderit per gjeneralet qe drejtonin dhe per ndihmesit e tyre , ishte nje fron fildishi .
Ne shtepite e tyre shpiken etazheret , qe ishin nje komoditet i madh per te futur sasite e medha te eneve te kuzhines.
Shumica e ketyre shpikjeve u imituan nga romanet , qe i perfeksionuan dhe i futen ne civilizimin e tyre.
Stimuluan progresin e letrave , shkences, natyres dhe teologjise , dhe zhvilluan ne graden me te larte se ēdo vend tjeter interpretimin e vetetimave .Per kete arsye akoma sot inspirojne admirim te thelle te atyre qe quhen interpretuesit e shenjave te kaltra .
Duke banuar ne nje toke pjellore ne fruta te te gjitha llojeve dhe i kultivonin herepashere ,gezuan nje begati te produkteve bujqesore qe nuk vlen vetem per ata vete por qe suksesi i tyre i ēoi ne nje luks te shfrenuar.
Dy here ne dite organizonin tavolina luksoze te prezantuara dhe te servirura me te gjitha ato qe mund te kontribojne ne jeten e luksit:; mantele me borde floriri , vera servirej ne kupa floriri , dhe kishin ne sherbim nje numer te konsiderueshem skllevrish. Disa nga keta te fundit jane te nje bukurie te rralle; te tjeret vishen me rroba te mrekullueshme qe i korrenspondojne nivelit te sherbimit qe bejne , dhe personeli shtepiak llogaritet me te gjithe klasin e pavaresise private.
Ne fakt kane abandonuar vazhdueshmerine e vlefshme qe shume vleresonin ne kohet antike dhe , per manine e banketeve dhe embelsite femerore kane humbur reputacionin qe te paret e tyre fituan ne lustra , gje qe na ēudit.
Por ajo qe i ēoi ne nje jete te tille ishte cilesia e tokes se tyre , sepse te jetosh ne nje toke qe i prodhon te gjitha dhe me nje pjellori te papershkrueshme i beri qe te kene sasira te medha te te gjitha llojeve te frutave .”

Nen influencen e nje klime shume bujare , dhe me dashurine e tyre per jeten luksoze , etrusket kishin degjeneruar dhe rene viktima te disciplines dhe karakterit moral roman.Ky opinión roman ka marre pergjigje nga arkeologet , qe ngadale kane shfaqur te gjitha cilesite e civilizimit etrusk dhe kane interpretuar kulturen e tyre.

Kontinenti
25-11-07, 18:23
Ky ėshtė ai burrė qė me kthjelltėsi mendore zgjidhi njė ndėr Enigmat mė tė mėdha, nė lidhje me gjuhėn shqipe dhe me ēeshtjen Pellazge nė pėrgjithėsi.
Emri i tij ėshtė; Robert d'Angely