PDA

View Full Version : Katedralja "Nene Tereza" - Prishtine


Giovanni
25-03-07, 16:34
Keto jan projektet per katedralen ne prishtine ju cilen e propozoni....?

Giovanni
25-03-07, 16:35
1
http://img112.imageshack.us/img112/7452/katedraljashqiptare1rs0.jpg

Giovanni
25-03-07, 16:36
2
http://img59.imageshack.us/img59/8630/katedraljaprishtinevk2.jpg

pirro
25-03-07, 19:42
Kjo me NR. 2 po me pelqen ma shume, me duket ma KLASIKE

sherri
25-03-07, 21:03
E dyta,d.m.th.prop..Nr,-2 E para shume moderne,ngjan me teper ne nje objekt bisnesi a po dicka te till!?
pa keqkuptime....

Linka_pz
25-03-07, 21:13
E para me pelqen me shume ,sepse duket me moderne.

SoKoLi-i-Maleve
25-03-07, 21:49
Numer nji asht i mrekullushem,me ca ndryshime te vockla.

Guri i madh
26-03-07, 16:38
Keto jan projektet per katedralen ne prishtine ju cilen e propozoni....?kishte me qen mir te ndertohet ashtu siq ka qen katedralja e vjeter e cila kishte qen aty ku esht ndertue shtepia e mallrave GERMIA po tani nese nuk e kam gabim gjendet ministria e sherbimeve publike

agrONN
26-03-07, 20:48
1
http://img112.imageshack.us/img112/7452/katedraljashqiptare1rs0.jpg
Nje tempull i tille do te ishte nje gur graniti ne themelin e shtetit te Kosoves.Dashte zoti te behet keshtu!!!!

pirro
31-03-07, 10:14
Eshte per tu admiruar fakti se edhe ne shoqerin Kosovare mirpo edhe ketu ne forum gjithnje e me pak kundershtar te katedrales po dalin.

Kjo eshte vertete nje gje shume e mire per NE.

Preshevar
31-03-07, 12:09
Eshte per tu admiruar fakti se edhe ne shoqerin Kosovare mirpo edhe ketu ne forum gjithnje e me pak kundershtar te katedrales po dalin.

Kjo eshte vertete nje gje shume e mire per NE.

Pare haram,.. qekjo ėshtė.

Pse askush nuk ju kundershton nuk don te thot qe jemi dakord. Krejt katolikt e kosoves mi mledh e mi bo bashk, n'qet katedrale nuk hin. Ksaj me teper po i perged PROPAGAND !

ps: jan disa qe kurr sdo ta pranojn katedralen e juve n'pr...

nikolla
31-03-07, 14:25
Hajt se ju keni me shku ma shumė me vizitu,por vetem jeni ka paraqiteni ashtu....

pirro
31-03-07, 14:35
Preshevar.

Spo ku po aludon qe po thoni pare haram asht qikjo??

Katedralja nuk ka me u ndertu me paret e tua as te vllezerve te tu mirpo ka me u ndertu nga donacione te ndryshme te jashtme dhe te mbrenshme ne baza vullnetare,mirpo jo nga buxheti kosoves.
Une nuk thash qe qe nuk po kundershton askush,mirpo gjithnje e me pak kundershtar ka kunder ndertimit.Kjo tregon se ka filluar te mbizoteroj arsyja perkundrejt emocioneve momentale.
Tani ne nuk mundemi qe te sup[ozojm se sa katolik i ka Kosova, per ta ditur kete gje duhet qe te presim REGJISTRIMIN e popullsise.
Nuk mendoj qe ideatoret e projektit per ndertimin e e KATEDRALES kan synuar ndonjehere qe te bejn bindjen e te gjithve per ndertimine e saj.Per ndertimin e nje fabrike ne nje vend te caktuar patjter qe do te kete kundershtime dhe paknaqesi dhe nuk do te behen te gjithe bashk kurr,gjithashtu edhe per ndertimin e e KATEDRALES nuk synohet qe te arrihet 100% shi i pajtueshmerise popullore,mirpo duhet te kete nje pajtueshmeri te shumcies mbi 70 % dhe mendoj qe kjo eshte arritur qe sa koh.

pleshti
31-03-07, 15:30
ps: jan disa qe kurr sdo ta pranojn katedralen e juve n'pr...
Aq shume e keni zemruar Zotin me prapesit tuaja e po thirreni gjithe ne emer te tijin sa qe deri ne amshim ka me ju lene vetem DISA

King_Gentius
31-03-07, 15:33
Plani modern me pelqen me shum, eshte me spektakular me duket.

Preshevar
31-03-07, 17:41
Eshte normal qe askush nuk del dhe kundėrshton, a harruat qe ende s'eshte ber shtet kosova a ? Tė keni durim,.. Ta kishit ndėrtuar ndonje kishė askush s'kishte then asgjė !!!! Po katedrale, pom duket si provokacion sepse sjeni t'aftė as kishat ti mbusheni me plot "besimtar" e le mo katedralėn.

..Po bohet mir bohet,... ndėrtojeni ju njė here :wink:

Dardani_K1
01-04-07, 23:06
pPo mire shume te dyjat tek jane po une e kisha propozue kete Vizatimin e dyt se po duket ma Klasik me shume po ta qone mallin e Katedrales si disa qe i kame pa neper Gjermani edhe Vizatimi i Pr ashte i mire por me te vertet si shume modern dhe metevertet po i perngjan naj ndertese Biznesi deri diku po i perngjan kullave Binjake e po kame frik se po del naj Hajvan i Bin Lladenit e po i gjuhet me naj aeroplan tue menue qe ende se kane rrezue kullen Binjake.
Une jame Musliman por skam asgja kunder kesaj Katedraleje vetem mundem me ju thanen ishalla me hajr me te mira e i deshiroj besimtareve Katolik shendet e jet te gjat.
Por nje dite ne qofte se vendosim qe edhe ne Muslimanet me e ndertue nje Xhami te madhe shpresoj se sdo te na kundershtoni ju Besimtaret Katolik.

Zero Cool
20-06-08, 09:59
http://katedralja.org/ (http://katedralja.org/)

Giovanni
20-06-08, 10:25
Ndrtimi i katedrales fotografi...


http://img80.imageshack.us/img80/347/katedraljapb9.jpg

Giovanni
20-06-08, 10:26
http://img219.imageshack.us/img219/153/picture0461wo7.jpg

Giovanni
20-06-08, 10:27
http://img215.imageshack.us/img215/2217/katedraljaneprishtineao6.jpg

BE LK
20-06-08, 15:15
http://img215.imageshack.us/img215/2217/katedraljaneprishtineao6.jpg


Nje katedrale tipike Bizantine e vjeter, qe te kujton mosken dhe Beogradin me shume se sa prishtinen.

Une gjithsesi nuk kam ndonje shqetesim per ndertimin e saj, le te ndertohet, por jo me pamje te kishave serb dhe atyre ruse, sepse po i asimulojne kosovaret pak nga pak !!!

gjini
21-06-08, 13:44
Po edhe gjamit te tan jon ne stilin arab a spo te pengojne ty hiq a??

mua nuk me pengojne nese jon per qellime te mira por nese bahet me tendeca siq pretendojne arabet ti mbulojne shqiptaret me feregje e me mjekrra athere me pengon shum
Kete katedrall e kemi per nder qe po ndertohet ne truallin ton si shenje mirnjohje per ate qka ka ba perendimi per ne, dhe per lirin tone.

Pra u shkoft mare puna ne ndertimin e saj.

Alkimisti_ch
21-06-08, 14:30
Shqiptaret historikisht njihene per toelrance nderfetare prandaj nuk ka asgje te keqe ndertimi i katedales ne mes te Prishtines, dunja ne jemi pjese e qyteterimit evropian e pse te mos e tregojme edhe permes vlerave qe neve i kemi. Pra meqe eshte e vertet se mbizotruaka toleranca fetare ateher ndertimi i kesaj katedrale te shumepritur eshte edhe nje deshmi e mire se te ne po zen fill vlerat e mirfillta te bashkejeteses pa dallim perkatesije nacionale, fetare, racore, gjinore.
Kujtoj se nje katedrale e tille i ka munguar kryeqytetit tone. Perveq kesaj kjo eshte edhe nje deshmi tjeter qe e sfidon propaganden serbe se te gjitha monumentet kishtare qe qenkan ne Kosove na paskeshin qen pasuri e kulturese dje djepit te serbizmit...
Une i takoj besiit musliman por e perkrah dhe jam me ēdo kusht qe te finalizohe ky objek sa me pare qe te jet e mundur.

Oh sa mire me qen shqiptar.!

LABI
19-10-08, 12:41
Kudo qe te ndertohet eshte per t'pershendetur... Vetem jo ne kompleksin e Universitetit te Prishtines !


JEMI SHOQERI/SHTET LAIK/e

Arvanit
25-10-08, 01:02
me vjen keq edhe pse rrjedh prej nje familje dmth gjysherit puro katolik te denoncohem kunder disa rrjedhojave qe po ngjajn ne kosov e keto jan:ndertimi i nje KATEDRALE KU NE UR TE IBRIT (MITROVIC) KA QEN XHAMIJA ME SHEKUJ KERKUSH NUK E PERMEND ME NDERTU PRAP ESHTE NJE FJAL E VJETER POPULLORE RI SHTREMT FOL NDREJT PER KATEDRAL DUHEN TE JEN PERMBI 50% TE POPULLSIN KRISHTER PER ME PAS NDERSA NE KOSOV JAN 15-20% E DYTA SHTETI YN THIRET NE LAICIZEM NDERSA AVANCON KRISHTERIZMIN THOJM SE JEMI NJE POPULL QE ESHTE TOLERANT NDAJ BESIMEVE TE NDRYSHME PER FAT TE KEQ TOLERANT JAN VETUM ATA TE BESIMIT MUSLIMAN NDERSA KRISHTERT HIQ E PAK EDI QE SHUM KAN ME KUNDERSHTU POR NESE JENI REAL NDAJ VEHTES SUAJ ATEHER DO JENI REAL EDHE OBJEKTIV NDAJ NGJARJEVE NE SHTETIN E TU KOSOVES DHE NE PERGJITHESI TE KOMBIT TON.
EDI QE SHKRIMI JEM SDO I PELQEJ SHUM KUJT EDHE SE SHUM DO KERKOJN SHPJEGIM VEQ SE LEXONE ME KUJDES EDHE BESOJ QE DO KUPTONI PIKPAMJEN TIME
PS: EDHE NJEHER PE CEKI BABGJYSH E STERGJYSH I KAM PAS KATOLIK DMTH QE MOS TI SHKOJ KUJNA NE MEND MEM AKUZU PER JO KOREKTESI
PERSHENDETJE NGA ARVANITI:smile:

Zana_ch
26-10-08, 16:59
Persehndetje per te gjithe

Shum her pys veten time ma me rendesi ashte nje shkrim i mir dhe me vler apo nje shkrim budallaki qe lexoi nga disa '' SHQIPTAR '' qe i thone vetes kinse se jan por ne verte me shkrimet e tyre me bejn te dyshoi ...por secili te var ne karakterin e vet ate qe e shkrun dhe e mendon .


Sa i perket ndertimit te Katedrales se Nenes Tereze, ai objekt do ndertohet deshen apo sdeshen disa individ ne dardani.
P.S
ju kisha lute disa antarve qe po miren me kto gjana te lexoin i cik ma shum se sa disa lektyra
te shkolles fillore .
HISTORIA ashte ajo qe nuk e len asni popull pa identitet .

Edhe popullim im SHQIPTAR(KOSOVAR)ka HISTORIN e vet pra dmth se ka IDENTITET .met mira u lexofshim ene herav tjera

zana_ch

hawk
26-10-08, 21:00
Edhe popullim im SHQIPTAR(KOSOVAR)ka HISTORIN e vet pra dmth se ka IDENTITET .

zana_ch

Historia eshte shkence qe ne vija te pergjithshme studjon te kaluaren e cila jo domosdoshmerisht eshte identiteti. Shembull: njeriu identifikohet me profesionin dhe hobin e futbollistit. A ka lidhje me historine ky identitet ?!
Ky "identitet qe del nga historia" me ngjason me nje zhurme te perhapur mjaft ne Kosove,konkretisht me barazimin e identitetit kombetare me identitetin fetare te popullit mesjetare gjoja si respekt i te kaluares...po ciles ama? Ku fillon kjo e kaluar,ku fillon kjo histori?

Nderhyrja me simpatike ishte pak me lart nga z.Gjin, ku barazohej ndertimi i katedrales jo si domosdoshmeri per besimin dhe nevojat e besimtareve por si cmim per t'ju paguar clirimtareve-deri dje coptues te trojeve. Sikure nderhyrjet e "clirimtareve" neper bote te paguheshin me kisha do te ishte nje turp per vete kishen pasi jane te njejten clirimtare qe kane pushtuar dhe masakruar me miliona njerez anekend globit.
Sipas kesaj logjike humoristike,serbet perballe bombave te "cilirimtareve" te Kosoves duhet te shkaterrojne te gjitha kishat e tyre te cilat i dedikohen te njejtit Zot me ate te "clirimtareve" dhe katedrales se Prishtines!

Zana_ch
26-10-08, 22:07
Historia eshte shkence qe ne vija te pergjithshme studjon te kaluaren e cila jo domosdoshmerisht eshte identiteti. Shembull: njeriu identifikohet me profesionin dhe hobin e futbollistit. A ka lidhje me historine ky identitet ?!
Ky "identitet qe del nga historia" me ngjason me nje zhurme te perhapur mjaft ne Kosove,konkretisht me barazimin e identitetit kombetare me identitetin fetare te popullit mesjetare gjoja si respekt i te kaluares...po ciles ama? Ku fillon kjo e kaluar,ku fillon kjo histori?

Nderhyrja me simpatike ishte pak me lart nga z.Gjin, ku barazohej ndertimi i katedrales jo si domosdoshmeri per besimin dhe nevojat e besimtareve por si cmim per t'ju paguar clirimtareve-deri dje coptues te trojeve. Sikure nderhyrjet e "clirimtareve" neper bote te paguheshin me kisha do te ishte nje turp per vete kishen pasi jane te njejten clirimtare qe kane pushtuar dhe masakruar me miliona njerez anekend globit.
Sipas kesaj logjike humoristike,serbet perballe bombave te "cilirimtareve" te Kosoves duhet te shkaterrojne te gjitha kishat e tyre te cilat i dedikohen te njejtit Zot me ate te "clirimtareve" dhe katedrales se Prishtines!


mke ba me qesh me kte qe ti ke thon
nese hoby ashte identitet yt ateher un mos paqa pun me tipa si ty !


kerkoi falje se dola i cik nga tema

Katedralja do te ndertohet, kte e kam then qe moti deshem apo sedesh ne .

edhe diqka mos i lidhni gjonat kinse ne jem duke ndertu Katedralen per hir te dikujt tjeter se gjoja neva na paska ndimu ne luft apo ku ta di un ....kto mendime jan mendime dhe thash e thenme te rrugve apo te rrugaqav qe fare nuk mirem me shkrime apo me studime te noj lamie te duhur ...por shprehen ne mnyr ma djallzore kinse po dime diqka.

Eshte ni fjal e moqme qe thuhet mos ben hop para se me kapercye gardhin(murin)...e kam me te ndegjume por nuk e harroi sepse ashte nje dmth shum e madhe kjo thenje e vjeter.Edhe diqka nese me lejohet te gjithe ata antar qe mundohen me na lidheapo krahasu Shqiptaret e fes Krishter me shkije jan ma te kqi se vet shkijet e athershem se kan ken ne Kosov .

sherri
27-10-08, 10:58
"Nderhyrja me simpatike ishte pak me lart nga z.Gjin, ku barazohej ndertimi i katedrales jo si domosdoshmeri per besimin dhe nevojat e besimtareve por si cmim per t'ju paguar clirimtareve-deri dje coptues te trojeve. Sikure nderhyrjet e "clirimtareve" neper bote te paguheshin me kisha do te ishte nje turp per vete kishen pasi jane te njejten clirimtare qe kane pushtuar dhe masakruar me miliona njerez anekend globit.
Sipas kesaj logjike humoristike,serbet perballe bombave te "cilirimtareve" te Kosoves duhet te shkaterrojne te gjitha kishat e tyre te cilat i dedikohen te njejtit Zot me ate te "clirimtareve" dhe katedrales se Prishtines!"

Fundamentalizmi ti mbyll syt.Nuk te lejon te shikosh as lart,as anash.
Qellimin i ndrertitmit te Katedrales,e din me se miri ata qe e dhane ket ide,Kosova esht nje vend i lire e demokratik,edhe po mose te ishte nje % e shqipetarve te besimit katolik kjo nuk do te ishte penguar,sic nuk pengohen Xhamit ne mes te europes,(para dy-tri diteve u inaugurua Xhamia me e madhe ne Gjermani - Düisburg)
Ken e paskan nderu gjermanet me lejimin e ndertimit te kesaj Xhamie?("qlirimtaret apo rrogtaret e tyre!?")

Kurse ne me ndertimin e Katedrales,para se ti nderojm ata europjan qe sherbyen dhe sherbejn ne Kosove(qe ketu jane te perkohshem) e nderojm Xherxh Kastriotin,Nenen Tereze,te gjithe Rilindasit prejBuzukut, Barletit,Bardhit,Bogdanit,Fishtese deri te Ernest Koliqi.
Por nje ndere te vecant i bejm ideatorit dhe perkrahesit te keti projekti te MADHIT;Ibrahim Rugova

hawk
27-10-08, 21:18
mke ba me qesh me kte qe ti ke thon
nese hoby ashte identitet yt ateher un mos paqa pun me tipa si ty !

Edhe diqka nese me lejohet te gjithe ata antar qe mundohen me na lidheapo krahasu Shqiptaret e fes Krishter me shkije jan ma te kqi se vet shkijet e athershem se kan ken ne Kosov .

Mos qesh shume zana por lexo qe dy fjalet bashkohen me nje lidhez e cila
konkretisht lidh dy percaktimet profesion-hobi. Nuk ekziston nje profesion qe eshte edhe hobi ? Nuk eshte profesioni identifikim i nje bashkesie individesh qe e praktikon(gjithomne kur eshte i perbashket)?
Ceshtjet e identitetit jane te gjera e dashur Zana dhe nuk reduktohen tek kombi ose feja qe historia i tejkalon ose i redukton,kjo eshte relative.

Nuk ka asnje krahasim pervecse percaktimit te nje identiteti fetare kristjan qe lidh te gjithe besimtaret anembane globit. Do apo jo ti,Zoti te ciliti lutej Nene Tereza ne letrat e saja eshte i njejte me ate te Arsenijes...
Verej qe ti nuk dallon qarte dy identitetet pasi ngaterron "shkiet" me krishterimin, etnine me fene ne nje kohe qe krahasimi ishte fetare i shtrire tek dy popuj.

hawk
27-10-08, 21:34
Kurse ne me ndertimin e Katedrales,para se ti nderojm ata europjan qe sherbyen dhe sherbejn ne Kosove(qe ketu jane te perkohshem) e nderojm Xherxh Kastriotin,Nenen Tereze,te gjithe Rilindasit prejBuzukut, Barletit,Bardhit,Bogdanit,Fishtese deri te Ernest Koliqi.

Z.Sherr ne fjaline e pare qe paradoksalisht me ke evidentuar, fatekeqesisht nuk ke vene re se citimi i perket nje antari tjeter qe shprehej keshtu...pra reduktonte katedralen ne harac.

Persa i perket personazheve te mesiperme nuk ka asnje rilindas pervec Fishtes i cili pershendet Rilindjen ne fundin e saje duke sherbyer si ure mes Romanticizmit rilindas dhe Realizmit. Ajo cka te bie ne sy eshte se jane te gjithe prifta...kjo shpjegon shume mbi opinionin e njeanshem si dhe mosnjohurine e periudhave dhe personazheve.

Mos harro se Kastrioti eshte Heroi Kombetare jo Papa. Katedralja e Heroit eshte flamuri yne, feja eshte shqiptarizmi. Nje Hero me katedrale ka vend ne Vatikan dhe nese nuk gabohem ne nuk kemi pasaporte vatikanase.

Katedrajla ndertohet per te gjallet dhe jo per te vdekurit.
Nga "haraēi" i Gjinit po dalim tek nderimi per te vdekurit e mesiperm !!
Se mos harroj t'i kujtoj Zanes meqense e citove ti Bogdanin, ai ishte ne aleance me shkiet, i lidhur nga feja e perbashket por e kundert me osmanet dhe nje pjese te shqipetareve.

jadore
27-10-08, 23:40
mke ba me qesh me kte qe ti ke thon
nese hoby ashte identitet yt ateher un mos paqa pun me tipa si ty !


kerkoi falje se dola i cik nga tema

Katedralja do te ndertohet, kte e kam then qe moti deshem apo sedesh ne .

edhe diqka mos i lidhni gjonat kinse ne jem duke ndertu Katedralen per hir te dikujt tjeter se gjoja neva na paska ndimu ne luft apo ku ta di un ....kto mendime jan mendime dhe thash e thenme te rrugve apo te rrugaqav qe fare nuk mirem me shkrime apo me studime te noj lamie te duhur ...por shprehen ne mnyr ma djallzore kinse po dime diqka.

Eshte ni fjal e moqme qe thuhet mos ben hop para se me kapercye gardhin(murin)...e kam me te ndegjume por nuk e harroi sepse ashte nje dmth shum e madhe kjo thenje e vjeter.Edhe diqka nese me lejohet te gjithe ata antar qe mundohen me na lidheapo krahasu Shqiptaret e fes Krishter me shkije jan ma te kqi se vet shkijet e athershem se kan ken ne Kosov .

Zana,
e kush te ka faj tash valla ty qe nuk e ke kuptuar shkrimin e Hawk-ut ,
nje keshille mos e lexo me , e di qe do ta kesh te veshtire te kuptosh ,
p.s.
do ndertojme katedrale pse jo , e bashke me katedralen urbanit Prishtinas , i mungon edhe salla per Opera , Kopsht zollogjik i mirefillte , kino grandioze ashtu siq i kane edhe metropolet tjera , i mungon metroja , i mungon ...i mungon ...

Fokus
28-10-08, 15:08
Zana,
e kush te ka faj tash valla ty qe nuk e ke kuptuar shkrimin e Hawk-ut ,
nje keshille mos e lexo me , e di qe do ta kesh te veshtire te kuptosh ,
p.s.
do ndertojme katedrale pse jo , e bashke me katedralen urbanit Prishtinas , i mungon edhe salla per Opera , Kopsht zollogjik i mirefillte , kino grandioze ashtu siq i kane edhe metropolet tjera , i mungon metroja , i mungon ...i mungon ...

I mungon...i mungon edhe nje qender islamike psh.http://www.smilies.4-user.de/include/Optimismus/smilie_op_002.gif

Zana_ch
28-10-08, 20:33
Zana,
e kush te ka faj tash valla ty qe nuk e ke kuptuar shkrimin e Hawk-ut ,
nje keshille mos e lexo me , e di qe do ta kesh te veshtire te kuptosh ,
p.s.
do ndertojme katedrale pse jo , e bashke me katedralen urbanit Prishtinas , i mungon edhe salla per Opera , Kopsht zollogjik i mirefillte , kino grandioze ashtu siq i kane edhe metropolet tjera , i mungon metroja , i mungon ...i mungon ...


E nderuara MODERATORJA JADOR nuk te kan vue ty ktu ne STAF per me percaktu se a kam faj un apo ku e din ti se si e kam kuptuar un shkrimin e antarit ne fjal .( ndoshta je njeri jasht toksor ku di un :biggrin: )
Nese don mi dhon kahje te brisht temes ne fjal urno sepse e ke ene mashen edhe gacen ne dor !!
Quditem me ty se si ke guxim me percaktu per antaret tjer se si e kuptoin apo se sa jan fajtor .....kto gjan munesh me ja thon vetem femiut tan nese te lejon.
Me sa e di un ashte forum i hapur per te gjithe por ne korniz te percaktimeve njerzore.
Kaq kisha me ty e nderuara jador(moderatore)

p.s
KERKOI FALJE PER KTO FJAL QE I SHKROVA DHE DOLA I CIK NGA TEMA .


Zotri hawk:
nese deshira jote dhe CO te grupit tend ben krahasime kishav te Shqiptarve me kishat sllave
ateher qfar kem me diskotu me tutje kur ti fare se ke inden se qfar ndryshim kan keto dy lloje te feve .Sa i perket ndertimit te KATEDRALES ......kjo ashte ni pasqyr e krejt Kosovarve mbar n'rruzullin toksor ne qofshin ata edhe ne skaj te botes.

KATEDRALJA do te ndertohet sepse ashte deshir e 85 % te Kosovarve pa dallim feje .me shum respekt
zana_ch

hawk
28-10-08, 21:47
KERKOI FALJE PER KTO FJAL QE I SHKROVA DHE DOLA I CIK NGA TEMA .

Sa i perket ndertimit te KATEDRALES ......kjo ashte ni pasqyr e krejt Kosovarve mbar n'rruzullin toksor ne qofshin ata edhe ne skaj te botes.


zana_ch


Ku i merr keto statistika? Drejton ndonje organizem privat qe nuk e njohim ?
Nuk del nga tema pak, por aventurohesh ne euforizma emotive qe pretendon t'i barazosh me statistika dhe me opinionin gjitheperfshires te 85%.
Perseris,krahasimi ishte mes besimtareve te nje Zoti dhe jo dy kishave. Perpara se te ndaheshin keto dy kisha ishin nej dhe sot te perbashket kane mjaft por i ndan e kaluara qe ka rrenjosur ndasi te zbehta por te zmadhuara nga politika. Dallimet mes dy kishave ekzistojne,ama kane te njejten Trini dhe Liber te Shenjte. Keto jane ceshtje teologjike. Ajo cka duhet theksuar eshte perbashktesia e Krijuesit,jo me kot ekzistojne tentativa te Vatikanit per unifikimin e kishave.

Katedralja eshte pasqyre e besimit katolik,e katolikeve te Kosoves dhe e te gjithe botes katolike.Kosovaret nuk identifikohen as fetarisht dhe as kombetarisht tek katedralja edhe pse ti e ke evidentuar me germa te medha. Perse i ke vene germa te tilla?? Perse nuk i ke perdorur keto germa per Kosoven dhe kosovaret ? Deshira per t'i dhene Kosoves identitet me katedralen eshte me se evidente tek vrulli yt. Ketu ose ngaterrohen identitetet ose Kosova eshte katolike! Me logjiken tende le t'i nderrohet edhe flamuri,pasi besoj qe edhe serbet nuk do te kishin kundershtim nese i vihet nje kryq pak rendesi ka se ciles kishe i perket sepse i takon memories se Birit te Zotit te perbashket.
Katedralja u sherben besimtareve te fese perkatese dhe vetem kaq.

Do te shkoja edhe me tej Zana. Tendenca per te barazuar kishen me kombin eshte model sllav qe huazohet nga disa elemente ne Kosove.Nuk kam nevoje te bej krahasime te largeta, me mjafton opinioni yt qe shnderron katedralen me germa te medha ne simbol te cdo kosovari,apo vetem 85%.

selam Zana.

stubllani
03-11-08, 14:30
http://img89.imageshack.us/img89/7031/16375892ij0.jpg

dani 1
02-03-09, 19:30
ēdo gur qė vihet nė muret kėsaj shtėpije tė ardhmėrisė dhe inditetit tonė kombėtar, ėshtė i bekuar me hyjin e t`lumes Nėnė Terezė.
Bekim ju qoftė atyre qė japin donacione pėr ndėrtimin e Katedrales.
Ndėrsa ti Stubllani rri afer kėtij projekti dhe rifresko faqen me impresione tė reja, shumė flm.

UniKKatili
05-08-09, 12:54
Zoti i Ndimoft ne Ndertimin e Katedrales.

Une dhe shum familje Shqiptare Kem Ndihmuar dhe do ta ndihmojm Ndertimin e katedrales.

sherri
14-01-10, 11:07
http://img51.imageshack.us/img51/2940/img2779h.jpg

sherri
14-01-10, 11:08
http://img94.imageshack.us/img94/8114/img2778i.jpg

Zanzi/M
15-01-10, 20:42
Nese me shtrohet pyetja se a jam per ndertimin e kesaj Katedrale Katolike ne qender ne Prishtines, une them qe jam pro ndertimit te kesaj katedrale. Mirepo a eshte kjo katedrale me ca motive Politike, une mendoj qe po, mendoj qe ka ne permbajtje elemente politike. Mitovet politike mendoj qe katedralja i ka ne aspektin qe tu tregohet Botes se populli i ketij vendi eshte pro-europian.

Sibora
15-01-10, 21:36
Veq le t'na pranojne n'BE se tyben po shkojme e po falemi n'kishe,ska problem fare.:tongue:

Le te ndertohet katedralja pasi kemi edhe katolike shqiptare dhe te drejtat religjioze te secilit komunitet duhet rrespektuar.

premium
16-01-10, 10:11
Veq le t'na pranojne n'BE se tyben po shkojme e po falemi n'kishe,ska problem fare.:tongue:

Le te ndertohet katedralja pasi kemi edhe katolike shqiptare dhe te drejtat religjioze te secilit komunitet duhet rrespektuar.
Shtirrė ėshtė tė arihet tė drejtat religjioze ne Kosovė.

Ishte vjet nė Prizren lagja e ortakollit ku vendimi eshte marur pėr fillimin e ndertimit tė xhamisė , kshtuqė puntoret e ndertimtarise ballafaqohen me kercnime nga njė grup tė madhe kunder ndertimit tė xhamise , nderkohė arin sigurimi policor per ruajtjen e atij objektit .
megjithse protestuesit nuk arijn qellimin e tyre me jave , vetemse treguan poshtersine dhe karakterin e vet ndaj religjioneve te tjera.
u shperndan me gishtat nė gojė ,, ndertimi vazhdoi dhe eshte para perfundimit.

Gega 1
20-01-10, 22:48
Nese me shtrohet pyetja se a jam per ndertimin e kesaj Katedrale Katolike ne qender ne Prishtines, une them qe jam pro ndertimit te kesaj katedrale. Mirepo a eshte kjo katedrale me ca motive Politike, une mendoj qe po, mendoj qe ka ne permbajtje elemente politike. Mitovet politike mendoj qe katedralja i ka ne aspektin qe tu tregohet Botes se populli i ketij vendi eshte pro-europian.

I lexova dy-tri postime ne kete teme dhe me terhoqi ky qe citova.

Mire Zanzi,mire qe je per ndertimin e Katedrales.Kjo eshte me e rendesishmja.
Sa i perket motivit politik,rendesia e tij eshte diku ne rend te trete a te katert...
Ne rend te pare, rendesi ka qe Katedralja ndertohet ne token shqiptare per shqiptaret.Pastaj le te dihet,shqiptaret ketu kane patur Kisha para se te vijne shkijet ne toka tona.Dhe siq thone faktet historike,disa kisha te shkijeve ne Kosove jane te ndertueme mbi themelet e kishave shqiptare!!

Te ua them te drejten,Katedralja po me pelqejka fort se po dilka me pamje te bukur!E kam pas lexue diku qe Katedralja do te ndertohet nga nje firme shqiptare dhe kisha frike qe s`kane me dite me e ndertue bukur!Dhe me vjen shume mire qe paskam qene gabim.

Katolikeve tane ua dhashte Zoti te mbaren dhe e ndertofshin dhe gezofshin Katedralen per jete e mote!

Makresh
21-01-10, 09:11
Ne oborr te fakultetit eshte ndertuar katedrale per motive politike,
Ne oborr te gjimanazit eshte ndertuar katedrale per motive politike,

Si njera si tjetra, jeni t'imponuara pa leje ndertimi e pa pelqimin dhe konsultimin e popullates.

Po jemi shqiptar, e keto rregulla te arta nuk i kqyrim fort sepse ende se kem arrit kete nivel te civilizimit, keshtu qe, i gezofshi ! :smile:

(tani po thuni qe ikstrimist Makreshi, po ēfar ikstrimisti bre :biggrin: )

Gega 1
21-01-10, 22:08
Ne oborr te fakultetit eshte ndertuar katedrale per motive politike,
Ne oborr te gjimanazit eshte ndertuar katedrale per motive politike,

Si njera si tjetra, jeni t'imponuara pa leje ndertimi e pa pelqimin dhe konsultimin e popullates.

Po jemi shqiptar, e keto rregulla te arta nuk i kqyrim fort sepse ende se kem arrit kete nivel te civilizimit, keshtu qe, i gezofshi ! :smile:

(tani po thuni qe ikstrimist Makreshi, po ēfar ikstrimisti bre :biggrin: )

Vallahi boll merzi me erdhi qe e krahasove kishen e shkijeve me Katedrale te shqiptareve!!
Qysh mos me me ardhe merzi?!Shkijet e ndertuen aty kishen per inati tonin dhe e ndertuen ne toke te huaj(dmth tonen), e Shqiptaret e ndertojne kishen e vet ne toke te vet.
Tash puna e gjimnazit…ani be bal,nami nuk u ba qe u cvendos gjimnazi.
Nje kishe e shqiptareve, e ndertueme bukur , e ka vendin ne kryeqytetin e shqiptareve.

Tash s`po di cka me te thane; ti ndoshta s`je ikstremist,vec shqiptar i lige po.
Pse po te quaj shqiptar te lige a ? Po eshte e qarte qe po te pengoka ndertimi i kishes se shqiptareve,prandaj.
A e sheh , nuk eshte krejt lehte me qene shqiptar!Se duhet me qene burre e me e respektue menyren e jeteses se bashkekombaseve tu,te atyre pra, qe besojne ndryshe nga ti.Dhe mos mujsh me i ndihmue qe ta jetojne jeten e tyre,nuk duhet me i pengue ne kete ceshtje.

Kam bindjen qe nje pjese e madhe(jo te gjithe!) e atyre shqiptareve qe jane te dhene shume pas feje(qofshin te fese muslimane ,qofshin te fese krishtene),me afer shpirterisht e ndjejne nje te huaj qe beson si ata, sesa shqiptarin qe beson ndryshe.Kjo eshte gjithsesi per dhembje.
Prandaj,une them : feja eshte e mire,sa te rri te shpia.Si te del pej shpie,feja ka me i
ngatrrue shqiptaret nermjeveti.

INPERATORE BT
29-01-10, 16:36
Katedralja, do te jet gjeja me e bukur ne kryeqytet.

LABI
07-02-10, 16:51
Me nje vend me 99% muslimanizemm , n'midis qendress me pas kishen ... Raptashizemm

Nom qe vdiqq ai ruajtesi (ushtari) i gralit te shejt (presidenit historik) , si ja pate nise me keto kishaaa, me lidhje te perheshme miqesore me VATIKANIN, PAPEN (blla, blla , blla) , s'i kish vy edhe shume e kish konvertu me letraa kete populle ... e kish bo kosoven seli/qender t'dyte te kishes Katolikee !!
:biggrin: :biggrin:

valiii
07-02-10, 17:07
Me nje vend me 99% muslimanizemm , n'midis qendress me pas kishen ... Raptashizemm

Nom qe vdiqq ai ruajtesi (ushtari) i gralit te shejt (presidenit historik) , si ja pate nise me keto kishaaa, me lidhje te perheshme miqesore me VATIKANIN, PAPEN (blla, blla , blla) , s'i kish vy edhe shume e kish konvertu me letraa kete populle ... e kish bo kosoven seli/qender t'dyte te kishes Katolikee !!
:biggrin: :biggrin:
Qy qy, ai ruajtesit te gralit te shejte nuk eshte edhe fort per ja ja nxane per t'madhe sepse eshte pa rokate i shkreti nkohve te fundit, zdike qa dojke e qa thojke. Veq e qojke nja gjyse litre wisky edhe thojke keme me bo katedralen. Po kqyri ti kta horranat tjere te sodit cfar politike luajne. Politike e tipit "qelu bythe t'hi "... S'ka faj populli se tek e fundit kta e ksihin perdore edhe planin B. "ndaq qelu ndaq mos u qel, se une hina". Uroje qe kjo katedrale te mbushet me besimtar e jo te sherbeje si dekor servilizmi ne syte e nerkamtarve.

LABI
07-02-10, 17:15
Qy qy, ai ruajtesit te gralit te shejte nuk eshte edhe fort per ja ja nxane per t'madhe sepse eshte pa rokate i shkreti nkohve te fundit, zdike qa dojke e qa thojke. Veq e qojke nja gjyse litre wisky edhe thojke keme me bo katedralen. Po kqyri ti kta horranat tjere te sodit cfar politike luajne. Politike e tipit "qelu bythe t'hi "... S'ka faj populli se tek e fundit kta e ksihin perdore edhe planin B. "ndaq qelu ndaq mos u qel, se une hina". Uroje qe kjo katedrale te mbushet me besimtar e jo te sherbeje si dekor servilizmi ne syte e nerkamtarve.

meditimi, lutjet fetare dojne qetesii,, e zhurma komunikacionii , e bombardimee promocionii ;; PO haj me det, n'vend se me ngirte ndoj bibloteke, apo me i zgjeru hapsirat universitare see na mbytenn qito far kuazi fakultetet... Kah po e kthej koken neper Prishtine u bo Prishtina thu qe osht zemra, qendraa e diturise se njerzimittt... 60 Universitete... as Greqijaa Antike n'kohe t'vete ma shume universitete, e as "filozofa" (analisto-manjaka) s'ka pasee !!

:biggrin: :biggrin:

valiii
07-02-10, 17:29
meditimi, lutjet fetare dojne qetesii,, e zhurma komunikacionii , e bombardimee promocionii ;; PO haj me det, n'vend se me ngirte ndoj bibloteke, apo me i zgjeru hapsirat universitare see na mbytenn qito far kuazi fakultetet... Kah po e kthej koken neper Prishtine u bo Prishtina thu qe osht zemra, qendraa e diturise se njerzimittt... 60 Universitete... as Greqijaa Antike n'kohe t'vete ma shume universitete, e as "filozofa" (analisto-manjaka) s'ka pasee !!

:biggrin: :biggrin:
Po po.... Na jemi i vetmi vend ne bote qe posedojme fakultet privat te mjeksise (hahaha paramedo cfar tripi). Na i thejme krejt tabut, kemi pumpa t benzines e te gazit, katederale, ndertime te egra e cka ta don shpirti, edhe ate midis qendres. Na vizitoni !

Fshatari
07-02-10, 17:36
Kėshtu ndodh "Kur gjėrat humbin vlerėn"!

INPERATORE BT
07-02-10, 20:19
Me nje vend me 99% muslimanizemm , n'midis qendress me pas kishen ... Raptashizemm

Nom qe vdiqq ai ruajtesi (ushtari) i gralit te shejt (presidenit historik) , si ja pate nise me keto kishaaa, me lidhje te perheshme miqesore me VATIKANIN, PAPEN (blla, blla , blla) , s'i kish vy edhe shume e kish konvertu me letraa kete populle ... e kish bo kosoven seli/qender t'dyte te kishes Katolikee !!
:biggrin: :biggrin:

99% sipas kalkulimeve tua:biggrin:.. noshta ti vran syt po qa me bo, u kon e shkrune

hawk
07-02-10, 20:33
Katedralja, do te jet gjeja me e bukur ne kryeqytet.


Te mos kisha lexuar keto fjale "<<<FEJA E SHQIPTARIT ASHT SHQIPTARIA>>> e ka than veq nji njeri por e ka than per me e mbajt ne mend e ne zemer t'gjith shqiptart!!! mos haroni", tek tema "feja dhe kombi", nuk do me dukej i pakuptim citimi i nenvizuar me lart. Apo pa kuptim eshte vete kjo deklarate mbi "fene e shqiptarit"?

LABI
07-02-10, 21:55
Te mos kisha lexuar keto fjale "<<<FEJA E SHQIPTARIT ASHT SHQIPTARIA>>> e ka than veq nji njeri por e ka than per me e mbajt ne mend e ne zemer t'gjith shqiptart!!! mos haroni", tek tema "feja dhe kombi", nuk do me dukej i pakuptim citimi i nenvizuar me lart. Apo pa kuptim eshte vete kjo deklarate mbi "fene e shqiptarit"?

Fejaa ne shtratin e vet, kombi me shtetin ne shtratin tejter !:biggrin:

FEJA- eshte lidhje/mardhenie/komunikim personale (me SHENJETERINE, PERENDINE, ZOTIN )

KOMBI - eshte lidhje/mardhenie kolektive (ME SHTETIN, RE-PUBLIKEN)


Mos shiko kishe e xhamiaa, fe e shqiptarit eshte SHQIPTARIA!

Vaso Pashė Shkodrani

hawk
08-02-10, 00:08
Dakord me bashkejetesen e dy identiteteve dhe me respektin e diversitetit.

Kur perdoret shkalla siperore e mbiemrit, gjuhesisht do te thote se nuk ka subjekt (emer/peremer) me cilesi me te larta (sasi, cilesi) se ai te cilit ky mbiemer i sherben. Ne rastin e fjalise se mesiperme "Katedralja, do te jet gjeja me e bukur ne kryeqytet", subjekti "katedralja" (kryefjale e shprehur me emer) eshte "me e bukura" nga gjerat e tjera te Prishtines. I eshte dhene nje objekti fetare shkalla siperore e nje mbiemrit cilesore me karakteristik (bukur).

Prishtina ka edhe elemente kombetare, qe kalojne ne plan te dyte, nga kjo fjali. Prandaj, thjeshte nuk kuptoj rolin e pohimeve shqiptariste. Me duken hipokrizi nese nga njera ane njeriu ka sy vetem per fene dhe nga ana tjeter kritikon te tjeret duke u kujtuar shqiptarizmin. Ne fillim vetvetja duhet bere shembull, pastaj te tjeret.

Alternativat jane: ose fetare, ose atdhetare, ose te dyja bashke. Kur zgjidhet e para, e gjykoj te kote flamurtarin e te dytes dhe te tretes, po keshtu nese zgjidhet e dyta, edhe flamurtari i te pares dhe te tretes nuk vlen.
Kush ka sy vetem per Katedralen, eliminon dy alternatvat e tjera dhe ben rolin e hipokritit nese kritikon te tjeret qe kane sy vetem per identitetin e tyre fetare.

INPERATORE BT
12-02-10, 17:32
Te mos kisha lexuar keto fjale "<<<FEJA E SHQIPTARIT ASHT SHQIPTARIA>>> e ka than veq nji njeri por e ka than per me e mbajt ne mend e ne zemer t'gjith shqiptart!!! mos haroni", tek tema "feja dhe kombi", nuk do me dukej i pakuptim citimi i nenvizuar me lart. Apo pa kuptim eshte vete kjo deklarate mbi "fene e shqiptarit"?

edhe ku jom ne kundershtim me kto...?? un thash mendimin tim do jet gjeja ma e bukur ne kryeqytet per mendimin tim.. ajo katedrale nuk osht veq per katolikt mbaje ne mend, mban emrin e nenes tereze dhe ajo ndertohet per nder te jetes dhe vepres se saj. prap i mbes besnik thenjes time... mundohuni ta fusni ne zemer at thanje dhe keni me ken njerzt ma te drejt, se sa pash un ktu e vetmja gjo qe ka rendesi osht me deformu fakte dhe me gjujt fjal duke ofendu ...

Shpat
12-02-10, 17:35
Alternativat jane: ose fetare, ose atdhetare, ose te dyja bashke. Kur zgjidhet e para, e gjykoj te kote flamurtarin e te dytes dhe te tretes, po keshtu nese zgjidhet e dyta, edhe flamurtari i te pares dhe te tretes nuk vlen.
Kush ka sy vetem per Katedralen, eliminon dy alternatvat e tjera dhe ben rolin e hipokritit nese kritikon te tjeret qe kane sy vetem per identitetin e tyre fetare.

A ka ēka tė komentohet mė shumė.
Feja e shqyptarit ėshtė shqiptaria.

hawk
12-02-10, 20:32
ajo katedrale nuk osht veq per katolikt mbaje ne mend, mban emrin e nenes tereze dhe ajo ndertohet per nder te jetes dhe vepres se saj.


Po, pra per nder te vepres fetare ndertohet nje veper fetare.
Ka katerdale katolike edhe per besimet e tjera?!
Nuk e paskam ditur kete!

Se nuk po permend ketu ndonje "katedrale" per shqiptarzimin sepse do ishte ofendim per fene e nacionalizmit, por edhe te katolicizmit qe nuk njeh ngjyresa kombetare. Nene Tereza i menjanoi. Cfare do me teper? Feja e saj ishte ajo per te cilen jetoi dhe vdiq, jo shqiptarizmi: nese ndertohet nje veper fetare ne emer te nje misionareje te asaj vepre, nuk ka vend per pergjithesime "nuk osht veq per katolikt" pasi per katolicizmin jetoi. Misioni ishte shtimi i rradheve me besimtare te krishes romane.

Pastaj per cfare shqiptaresh te tjere flitet? Dode Gjergji, udheheqesi me i larte i klerit katolik te Kosoves, njeh si rrenje te shqiptareve vetem krishterimin, te tjerat i ka harruar diku, sic bejne serbet kur na sjellin ne Ballkan shume vone, pra pas ardhjes se Krishtit. Kur nuk njihen shqiptaret e tjere si pjese e trungut dhe kur nuk pranohen sic jane, si mund t'u sherbeje nje ndertim i tille?!

Le te mbaje emrat e te gjithe misionareve te botes, ajo ngelet nje objekt kulti i nje feje specifike. Madje, do te shtoja, fakti se ka emerin e Nene Terezes, deshmon edhe nje here se kjo grua ishte misonare e ketyre objekteve dhe e "flamurit" te Krishtit. Nese ti e njeh Nene Terezen per misione te tjera, ka nje teme te tille dhe mund te kontribuosh per te na ndricuar. Nese jo, nuk eshte e drejte (logjike) kembengulja pa argumenta.

Persa i perket atyre qe kam thene:
Eshte inkoherence te propagandosh "fene e shqiptarit" shqiptaria dhe njekohesisht te gjesh tek katedralja objektin "me te bukur" apo tek misionarja figren e shqiptaristes. Ose nuk e ke kuptuar cdo te thote "shqiptarizem", ose nuk e ke kuptuar misionin evangjelizues te Nene Terezes, ose eshte thjeshte hiporkrizi: sikur jam nacionalist (shqiptarist), por ne te vertete, kur me jepet mundesia, deshmoj ndjenjen time per fene duke ja cilesuar nje objekt si me te bukurin e nje qyteti, pse jo edhe te nje shteti.

Giovanni
30-04-10, 14:24
Te gjitha postimet qe kan qenė jashte temes jan fshire.
Kjo teme eshte vetem mbi ndertimin e Katedrales.

Nese doni te diskutoni mbi gjera te tjera hapni tema perkatese.

Giovanni

sherri
04-09-10, 12:38
Inaugurohet Katedralja Nėna Terezė nė Prishtinė

Nė Prishtinė mbahet ceremonia e inaugurimit tė Katedrales Nėna Terezė, ku marrin pjesė personalitete tė rėndėsishme vendore dhe ndėrkombėtare....

Pjesėmarrėsve tė ceremonisė i’u drejtua presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu, i cili foli pėr figurėn e humanistes sė madhe shqiptare Nėna Terezė.

Katedralja “Nėna Terezė” nė Prishtinė, ėshtė ndėrtuar sipas konceptit qė kanė dhėnė dy ideatorėt kryesor tė saj, ish presidenti Ibrahim Rugova dhe ish Ipeshkvi, imzot Mark Sopi. Si arkitekturė ajo i takon stilit neo-romanik tė shekullit tė XVI, ndėrsa ėshtė projektuar nga Shoqata e arkitektėve tė Romės.
Gur-themeli i saj u vendos mė 26 gusht 2005 , nga Presidenti Rugova dhe Ipeshkvi Mark Sopi, nė vitin e lumturimit tė Nėnės Terezė.
Ndėrtimi filloi mė 5 shtator 2007.

URIME!

Denim
03-05-12, 11:42
Jeta ėshtė mundėsi, pėrfito nga ajo.
Jeta ėshtė e bukur,adhuroje.
Jeta ėshtė ėndėrr, jetoje.
Jeta ėshtė sfide, perballu me te.
Jeta ėshtė loje, luaje.
Jeta ėshtė detyre, plotesoje.
Jeta ėshtė e shtrenjte, vleresoje.
Jeta ėshtė pasuri, ruaje.
Jeta ėshtė dashuri, shijoje.
Jeta ėshtė mister, zbuloje.
Jeta ėshtė dhimbje, sfidoje.
Jeta ėshtė kenge, kendoje.
Jeta ėshtė tragjedi, shmangiu.
Jeta ėshtė fat, perfito.
Jeta ėshtė aventure, kujdes.
Jeta ėshtė shume e ēmuar, duaje.
Jeta ėshtė lufte, mesohu dhe me te.
Jeta ėshtė jetė, lufto pėr tė.

Nėna Terezė.