PDA

View Full Version : Kush u ba musliman prej predikimeve tuaja?


pleshti
25-03-07, 19:09
Kam nje pytje te thjeshte per ju predikues te islamit.Sa keni arriturr te bindni ndonje anetare qofte asi qe jan muslimane ne dokumente, qoft katolik apo te krishtere me predikimet e juaja qe ata ta ndjekin rrugen e fes islame?Mund te shkrujne dhe inkuadrohen ne teme edhe lexuesit e tjer se a do te pranonin ti perkushtohen fese Islame vetem nga shkrimet qe lexojne ne ket forum?

Albanian eX|PerT
25-03-07, 19:15
Nje shok qe kam ne gjimnaz, edhe pse i thoshte vetes musliman, ai ska ditur fare per fene Islame, dhe keshtu i kemi folur me nje shok timin, dhe Allahu e udhezoi ne rrugen e drejte, dhe tani eshte nje musliman shume i devotshem, gjithashtu ne gjimnaz eshte nder nxenesit me te dalluar.


p.s.|
Neve nuk mundohemi askend ta bindim me bindjet tona, porse ua sjellim argumentet dhe nese deshirojne e jane njerez te logjikes i pranojne!

Albanian!

pleshti
25-03-07, 19:20
Lexoje bre djale qarte pytjen time e pastaj pergjigju.Nuk jam ka pyes per shoke te gjimnazeve e te rrugeve, po sa anetar kan lakuar bindjet e tyre e jan kthyer te mbasi po thu ti argumentet qe i ke paraqit ne ket forum?

Albanian eX|PerT
25-03-07, 19:35
Mbase po te intereson plesht keshtu konkretisht, po ta them, se nje e njoh qe eshte kthyer ne besim, porse me te kam kontaktuar edhe ne chat, dhe eshe larguar nga idet ateiste.

E kam shume shok te madhe tani!

Te tjere nuk njoh, ndoshta ka porse sma kane thene.

Shendet!

hasanmehmeti
26-03-07, 15:29
Lexoje bre djale qarte pytjen time e pastaj pergjigju.Nuk jam ka pyes per shoke te gjimnazeve e te rrugeve, po sa anetar kan lakuar bindjet e tyre e jan kthyer te mbasi po thu ti argumentet qe i ke paraqit ne ket forum?

o plesht , ne cilin vend po rrin me se shumti ti

nuk eshte e nevojshme te tregoj dikush ty se sa ka arrite me e vetedijesu dikend per fe , me rendesi eshte me i tregu argumentet e kush i lexon apo kthehet rruges se Allahut subhanehu we teAla nuk eshte problem i yni.

Vet fakti Plesht nese te ka ra te bredhesh rrugeve te vendeve tona por edhe ne boten mbare shef se islami ka nje ngritje te vazhdushme nga dita ne dite , qe ata qe kthehen dikund dhe nga dikush inspirohen.

Dhe thote Pejgamberi alejhiselam:Do vije nje kohe kur nuk do kete shtepi qe nuk do degjohet per fene e Allahut subhaNEHU we teAla.

hajt me tmira.Sukses ne statistika.
hasani

selamualejkum musliman

SoKoLi-i-Maleve
26-03-07, 18:15
Informata duhet te afrohet bashk me shembullin e mire nga ai qe ofron,per ndryshe asht propagand e kot.

pleshti
27-03-07, 03:21
o plesht , ne cilin vend po rrin me se shumti ti

nuk eshte e nevojshme te tregoj dikush ty se sa ka arrite me e vetedijesu dikend per fe , me rendesi eshte me i tregu argumentet e kush i lexon apo kthehet rruges se Allahut subhanehu we teAla nuk eshte problem i yni.

Vet fakti Plesht nese te ka ra te bredhesh rrugeve te vendeve tona por edhe ne boten mbare shef se islami ka nje ngritje te vazhdushme nga dita ne dite , qe ata qe kthehen dikund dhe nga dikush inspirohen.

Dhe thote Pejgamberi alejhiselam:Do vije nje kohe kur nuk do kete shtepi qe nuk do degjohet per fene e Allahut subhaNEHU we teAla.

hajt me tmira.Sukses ne statistika.
hasani

selamualejkum musliman
Kadal mer cka e paske marr kaq me hez ket pytjen time?Pse hapa nje tem e pyeta nuk ta shava as nenen e as babenTi po thu se po jep argumentet po a je ka i spjegon si duhet qe te tjeret ti pranojn e ti marrin vesh apo veq je ka ja fut kot e thua ndoshta me del plot?Pastaj kush te ka autorizu ty pikerisht qe te sjellesh argumente?Dhe mos u merdhez e mos mu starrakuq ti ketu se sjam ka ta kam frigen, po vazhdo te flasesh si i ka hije nje njeriu te besimit e fese te cilen po e livdon kaq shum.

Kontinenti
27-03-07, 04:20
Kadal mer cka e paske marr kaq me hez ket pytjen time?Pse hapa nje tem e pyeta nuk ta shava as nenen e as babenTi po thu se po jep argumentet po a je ka i spjegon si duhet qe te tjeret ti pranojn e ti marrin vesh apo veq je ka ja fut kot e thua ndoshta me del plot?Pastaj kush te ka autorizu ty pikerisht qe te sjellesh argumente?Dhe mos u merdhez e mos mu starrakuq ti ketu se sjam ka ta kam frigen, po vazhdo te flasesh si i ka hije nje njeriu te besimit e fese te cilen po e livdon kaq shum.
Bobooo.....cfar niveli qe paska ketu?
Kush te ka autorizu ty te sjellesh argumete thote i mjeri Plesht.
Kush dreqin i kupton keto fjale?
Nuk ka psikolog ne bote t'i marri vesht.

pleshti
27-03-07, 15:44
Bobooo.....cfar niveli qe paska ketu?
Kush te ka autorizu ty te sjellesh argumete thote i mjeri Plesht.
Kush dreqin i kupton keto fjale?
Nuk ka psikolog ne bote t'i marri vesht.
Si mer spo e kupton shqip, nuk di une gjuhe tjeter pos gjuhen shqipe e nese e don ne gjuhe tjeter angazho ndoj perkthyes mer ti e merre vesht.

Preshevar
27-03-07, 16:09
Qka eshte kjo pytje o Plesht ???

Predikues t'islamit ??? tė krishter a nuk paska a ? aaaaaaaa !!!! Mir e ke, e kuptova. Krishterėt nuk jan nė forum per me predikue,... edhe pse rubrikat e fejes egzistojnė. Ata jan me shum ketu me ofendue, me kesh... dhe me bo "hajgare" (kishe)...

Un jam si i ri nė ket forum. Por e di qe dy shok tė mir (protestant nė zvicėrr) e kan kuptue tė vėrtetėn. DHE VETĖM TĖ VĖRTETĖN.

... dhe sa per tu pergjigjur pytjes tende,.. po un jam Njė prej atyre qe po don me dit :wink:

Adios mikrob !

hasanmehmeti
27-03-07, 16:37
Kadal mer cka e paske marr kaq me hez ket pytjen time?Pse hapa nje tem e pyeta nuk ta shava as nenen e as babenTi po thu se po jep argumentet po a je ka i spjegon si duhet qe te tjeret ti pranojn e ti marrin vesh apo veq je ka ja fut kot e thua ndoshta me del plot?Pastaj kush te ka autorizu ty pikerisht qe te sjellesh argumente?Dhe mos u merdhez e mos mu starrakuq ti ketu se sjam ka ta kam frigen, po vazhdo te flasesh si i ka hije nje njeriu te besimit e fese te cilen po e livdon kaq shum.

Ku po e shef ate hez oj Alge e mjere , une gje nuk te thash ti fillove me fyerje , dhe kush ka pyetje te tilla dergohen tek pyetje-pergjegjie.
Per ma shum nuk kam Koment se atu ku rrin pleshti une nuk e kam zakon te rri.

kalo mire
hasani

esselamualejkum we rahmetullah musliman

taxisti
27-03-07, 23:15
Po me quditni ju te gjithe fetaret e ketij forumi .
U sakatuat ndermjet vetit . Jo numri i te konventuarve ne fene time eshte me i madh jo ne ate fe eshte numri ma i vogel.
Ju nuk jeni duke u marr me fe siē po duket.

Ma se shumti njerezit sot po ju besojne parase , luxit , per me pase femra sa te munden ,po ju besojne britney spiersit e christina agilleres, droges etje etj.

Ne dite sotit takohesh me dikend ne rruge dhe ne qofte se i thua a melaqe te kukshe ta merr inati menjeher ,por ne qofte se i thua a thivi qe te kukshe ti apo dreqi qe je menjehere ju duket njerezve qe po i ledhaton dhe po ju flet fjale te mira.

Ju fetaret jeni bere veē me u rrezitur dikund dhe me bere chat ne internet.Punet askund nuk i keni o "fetare".Ju kur po flisni fjale te fliqta atehere ēka me prit nga njerezit e thjeshte.
Me duket se thuhet ne ēdo fe se ma shume do te denohen ata qe kane dijeni per gabimet e tyre dhe prap i bejne te njejtat gabime .Zoti e din shume mire kur dikush gabon nga mosdija dhe ja fal atij gabimin por si do te qendroj puna me juve a dini te tregoni.

Po krijuesi yne i Madherishem a nuk ka mundesi qe ti bej njerezit per nje second te besojne ne ēka don Ai .

Mosni me fanatizma se askund nuk do te arrini

taxisti
27-03-07, 23:24
Kam nje pytje te thjeshte per ju predikues te islamit.Sa keni arriturr te bindni ndonje anetare qofte asi qe jan muslimane ne dokumente, qoft katolik apo te krishtere me predikimet e juaja qe ata ta ndjekin rrugen e fes islame?Mund te shkrujne dhe inkuadrohen ne teme edhe lexuesit e tjer se a do te pranonin ti perkushtohen fese Islame vetem nga shkrimet qe lexojne ne ket forum?

Shume pyetje me vend i ke bere veēse dua te shtoj se te njejten pyetje duhet tja bejne edhe komuniteteve tjera.
Edhe komunitetet e tjera po thojne se kane bere namin me konvertimet e tyre .

Me ba me i ndegjuar disa nga kta "fetaret" e ktij forumit ta merr mendja se 170% te populsise se botes i kane konvertuar ne fene e tyre.
Disa "fetare" i kane konvertuar njerezit edhe nga dy a tri here per me e arrit perqindjen e deshirueshme.
Me siguri kta "fetaret" tane po bejne plane edhe per konvertimin e alienve (ufo-ve).

Mbetshi mire te gjithe edhe "fetaret" mbetshin mire

Albanian eX|PerT
27-03-07, 23:35
Po me quditni ju te gjithe fetaret e ketij forumi .
U sakatuat ndermjet vetit . Jo numri i te konventuarve ne fene time eshte me i madh jo ne ate fe eshte numri ma i vogel.
Ju nuk jeni duke u marr me fe siē po duket.

Ma se shumti njerezit sot po ju besojne parase , luxit , per me pase femra sa te munden ,po ju besojne britney spiersit e christina agilleres, droges etje etj.

Ne dite sotit takohesh me dikend ne rruge dhe ne qofte se i thua a melaqe te kukshe ta merr inati menjeher ,por ne qofte se i thua a thivi qe te kukshe ti apo dreqi qe je menjehere ju duket njerezve qe po i ledhaton dhe po ju flet fjale te mira.

Ju fetaret jeni bere veē me u rrezitur dikund dhe me bere chat ne internet.Punet askund nuk i keni o "fetare".Ju kur po flisni fjale te fliqta atehere ēka me prit nga njerezit e thjeshte.
Me duket se thuhet ne ēdo fe se ma shume do te denohen ata qe kane dijeni per gabimet e tyre dhe prap i bejne te njejtat gabime .Zoti e din shume mire kur dikush gabon nga mosdija dhe ja fal atij gabimin por si do te qendroj puna me juve a dini te tregoni.

Po krijuesi yne i Madherishem a nuk ka mundesi qe ti bej njerezit per nje second te besojne ne ēka don Ai .

Mosni me fanatizma se askund nuk do te arrini
Dmth ju qenkeni afetar a? :biggrin:

...apo mos deshiron te thuash se dikush po konvertohet ne fene e juaj shiite, fe e cila genjeshtren e llogarit adhurim?

Ska askush nevoje per manipulime!

Shendet!

taxisti
27-03-07, 23:55
Dmth ju qenkeni afetar a? :biggrin:

...apo mos deshiron te thuash se dikush po konvertohet ne fene e juaj shiite, fe e cila genjeshtren e llogarit adhurim?

Ska askush nevoje per manipulime!

Shendet!

Ani ti qe po ju thua te tjereve qe te mos dalin nga temat .
Ani ti qe po shkruan aē bukur shqip (hallal te koft) duhet me e dit se disa here fetaret i vere nen thonjeza.Ndoshta kam gabuar dikund dhe si kam vendosur thonjezat.
Me siguri se ka fetare te mire por me siguri se te gjithe e kane kuptuar se per kend eshte fjala ,edhe ti e ke marr vesh por po behesh kinse nuk e din.

Me thuaj se ēka eshte puna ketu per shijat.Eshte hapur nje teme ketu per shiat eja bisedojm atje.Edhe pse nuk jam shia siē mendon ti me ate mendjen tende te ndritur une di shume mire me i paraqitur disa gjera nga ata dhe sdo te kesh pergjigje me ti .Vetem per hobi i mesoj disa gjera qe vehabistve (jezidistve)nuk do ti pelqejn kurr.Hobi im eshte qe ti demaskoj vehabistet (jezidistet) kudo qe jane.

Meso njehere se kush ishin shiat dhe a ka ndonje hadithe te Muhamedit a.s per shiat.
Ktheje pergjigjen ti edhe ata qe jane te interesuar tek teme e shiave mos ti ngaterrojm gjerat.
Ska nevoje per manipulime nga ana e juaj

Kontinenti
28-03-07, 16:57
Aty tregon intelegjencen tande,dhe pjekunin e gjykimit te vertetes,Shqiptarija mjaft ka ecun neper terr dhe mjegull,sa do e dhimbshme qe asht e verteta,ajo duhet then,por pa urrejtje dhe pa genjeshtra,vetem e verteta,( E verteta te cliron)Lexoje artikullin tend edhe nji here.Fjalet ,shprehjet,edukaten?


ps: skerkoj falenderim apo lavdata nga askush( Falenderimi dhe lavdata i Takon Zotit,thot nji besimtar i devotshem musliman)

O Sokol, me qe te vjen keq kur t'i thone dhe ty nja dy fjale, atehere mos u bej i pa bese.
Mos i ofendo njerzit kot.
Kur ti flet per falenderimet, me duket se ti nuk beson fare dhe nga ana tjeter flet per Zotin.
Rri mire dhe mos i ngit njerzit.

Kontinenti
28-03-07, 17:42
Taxisto, ma hoqen mesazhin qe shkrujta per ty.
Diku me poshte ke fol per grupet, por pjestar grupi qenke ti, sepse as 10 minuta dhe ma hoqen mesaqzhin qe te kisha shkrujte ty.
Ah...mer cuna sa qef i kam grupet une......hehehe...eeee!
Ne ere do t'ju hedh.

taxisti
28-03-07, 19:36
Taxisto, ma hoqen mesazhin qe shkrujta per ty.
Diku me poshte ke fol per grupet, por pjestar grupi qenke ti, sepse as 10 minuta dhe ma hoqen mesaqzhin qe te kisha shkrujte ty.
Ah...mer cuna sa qef i kam grupet une......hehehe...eeee!
Ne ere do t'ju hedh.

Racave te poshtra vehabiste une kur sju frigohem .
Trimat kane mundesi me e derguar postimin e tyre edhe ne privat.Mos ke shkruajt diēka te menēur ti.
Me trego se ēka ke ti edhe ne qofte se une i takoj ndonje grupi.
Trego ti cilin grup nuk e ke ne qejf e une do te mundohem te behem si ata te atij grupit
Per kend i ke ato fjale qe e hedhe ne ere kush m---- je ti hajt trego

pleshti
28-03-07, 21:27
Shume pyetje me vend i ke bere veēse dua te shtoj se te njejten pyetje duhet tja bejne edhe komuniteteve tjera.
Edhe komunitetet e tjera po thojne se kane bere namin me konvertimet e tyre .

Me ba me i ndegjuar disa nga kta "fetaret" e ktij forumit ta merr mendja se 170% te populsise se botes i kane konvertuar ne fene e tyre.
Disa "fetare" i kane konvertuar njerezit edhe nga dy a tri here per me e arrit perqindjen e deshirueshme.
Me siguri kta "fetaret" tane po bejne plane edhe per konvertimin e alienve (ufo-ve).

Mbetshi mire te gjithe edhe "fetaret" mbetshin mire
Taxisti bre bal, se pari pastrohet shpija jote e pastaj te hujat. Kete tem e kam hap per berllogat tane se edhe vet jam musliman po jo si keta qe po shkrujne forumeve e komunitetet tjera le ti pastrojne vet shpite e veta.

Studenti1
29-03-07, 10:20
Kam nje pytje te thjeshte per ju predikues te islamit.Sa keni arriturr te bindni ndonje anetare qofte asi qe jan muslimane ne dokumente, qoft katolik apo te krishtere me predikimet e juaja qe ata ta ndjekin rrugen e fes islame?Mund te shkrujne dhe inkuadrohen ne teme edhe lexuesit e tjer se a do te pranonin ti perkushtohen fese Islame vetem nga shkrimet qe lexojne ne ket forum?


Te pershendes o Morr, asi Plesht, nejse e njejta eshte.
Ne esence pyetja jote eshte ironike, sepse ate e ben kinse ne flasim shume e askush nuk ka e ven veshin.
Ndegjo, a behen shkak fjalet tona qe ndokush te lexoje me shume per Islam apo te interesohet, ajo eshte ceshtje e Zotit, ne flasim e Zoti vendose a do ta udhezoje nje person.
I nderuar, ne as nuk manipulojme, as nuk imponojme, thjesht flasin, e debatojme.
Pse nuk pyete edhe katoliket se a kane ndikuar edhe ata te ndokush?
Une nuk e di e as qe jam interesuar ta di se ndokush a ka filluar te kete interes per Islam si shkak i fjaleve tona, une ne fund te fundit ate qe mua me soli kenaqesi shpirterore dua te ju sjell gjithe njerezve, sepse te gjithe dua te mos privohen nga kenaqesia e besimit Islam, por tash te gjithe smund te jene ashtu.

Zero Cool
29-03-07, 10:33
Kam nje pytje te thjeshte per ju predikues te islamit.Sa keni arriturr te bindni ndonje anetare qofte asi qe jan muslimane ne dokumente, qoft katolik apo te krishtere me predikimet e juaja qe ata ta ndjekin rrugen e fes islame?Mund te shkrujne dhe inkuadrohen ne teme edhe lexuesit e tjer se a do te pranonin ti perkushtohen fese Islame vetem nga shkrimet qe lexojne ne ket forum?


Nuk do te hy ne ate se a eshte kjo pytje ironike apo jo, dhe do te pergjigjem ashtu si mendoj. Kam lind si musliman dha as qe kam pasur idene qe i takoj ndonje frakcioni (vehabist, shiist.........), nga shkrimet e ketyre harapo-shqiptareve ne kete forum, vetem jam largu nga kjo fe, nga menyra e interpretimeve te tyre dhe nga kultura harape qe e kan marre, me eshte gerdit emri islam dhe musliman. Mu per kete kam fillu edhe te shiqoj per rreth, dhe shih kam pare harapet se si vishen , se si sillen, se si martohen me vellezerit/motrat e veta... Kjo me shtyri ti perveshem punes dhe te lexoj librat "e shejte"(harap), te cilat me zhgenjyen edhe ma shume. Tani nuk kam dyshim fare, feja eshte per harapet si zbulues te saj, kurse per Shqiptaret eshte kombi dhe Zoti.

Ky pra eshte "rezultati" i shqiptaro-harapeve te ketij forumi, natyrisht po flas vetem per veten time.
Zoti i bekoft Shqiptarėt.

Studenti1
29-03-07, 11:27
Nuk do te hy ne ate se a eshte kjo pytje ironike apo jo, dhe do te pergjigjem ashtu si mendoj. Kam lind si musliman dha as qe kam pasur idene qe i takoj ndonje frakcioni (vehabist, shiist.........), nga shkrimet e ketyre harapo-shqiptareve ne kete forum, vetem jam largu nga kjo fe, nga menyra e interpretimeve te tyre dhe nga kultura harape qe e kan marre, me eshte gerdit emri islam dhe musliman. Mu per kete kam fillu edhe te shiqoj per rreth, dhe shih kam pare harapet se si vishen , se si sillen, se si martohen me vellezerit/motrat e veta... Kjo me shtyri ti perveshem punes dhe te lexoj librat "e shejte"(harap), te cilat me zhgenjyen edhe ma shume. Tani nuk kam dyshim fare, feja eshte per harapet si zbulues te saj, kurse per Shqiptaret eshte kombi dhe Zoti.


Ky pra eshte "rezultati" i shqiptaro-harapeve te ketij forumi, natyrisht po flas vetem per veten time.
Zoti i bekoft Shqiptarėt.


Ti je nje individ manipulant dhe asgje me shume.

Zero Cool
29-03-07, 13:14
Pse ? Vetem qe spo du me pas fe te njejt me gabelet-harap a ?

eurostar
29-03-07, 13:16
Pse ? Vetem qe spo du me pas fe te njejt me gabelet-harap a ?


Njerez si ti,asnje fe nuk i don.

Zero Cool
29-03-07, 13:24
Njerez si ti,asnje fe nuk i don.


Asnje fe te harapeve.
Kjo eshte e verteta.

Lijanna
29-03-07, 14:27
Asnje fe te harapeve.
Kjo eshte e verteta.
Pershendetje zero cool... a kishe mundur te ma sqarosh cfare ke dashur te thuash me kete qe paske shkruar me lart???

Guri i madh
29-03-07, 15:47
une e di kujna ja kam prish ramazanin do turke e do arapka bile mezi skishin prit po edhe qyqekin mir po e lujshin kasetat me veti po i mbajshin

Kontinenti
29-03-07, 19:54
Racave te poshtra vehabiste une kur sju frigohem .
Trimat kane mundesi me e derguar postimin e tyre edhe ne privat.Mos ke shkruajt diēka te menēur ti.
Me trego se ēka ke ti edhe ne qofte se une i takoj ndonje grupi.
Trego ti cilin grup nuk e ke ne qejf e une do te mundohem te behem si ata te atij grupit
Per kend i ke ato fjale qe e hedhe ne ere kush m---- je ti hajt trego
O Taxist, mua m'i heqin mesahzet dhe nuk po i perseris dhe nje here, por ajo qe desha te di eshte se; Cfar do te thote ''vehabiste' ?
Te betohem qe nuk e di kete fjale.

taxisti
29-03-07, 21:38
O Taxist, mua m'i heqin mesahzet dhe nuk po i perseris dhe nje here, por ajo qe desha te di eshte se; Cfar do te thote ''vehabiste' ?
Te betohem qe nuk e di kete fjale.

O kontinent une spo merzitem pse ti fshijn mesazhet ty moderatoret ,ne qofte se ke diēka me mua me shkruaj ne privat .Nuk po te kuptoj se ēka ke dashur te me thuash ketu ne publik.Per ēdo brenge qe ke me mua veē me shkruaj se te pergjigjem.Ma merr mendja qe nuk po me shan a diēka te ngjajshme.Trimat nuk shajne ne internet

Vehabistat jane mercenare qe punojn per te huaj per te vrare muslimane,per te sjell ndarje ndermjet muslimanve, per ta shkaterruar ēdo gje muslimane etj.etj.

Shiqo ne kete forum jane disa tema per vehabistat. Une me sa di askush hajrin atyre nuk jau po veēse sherrin ja kane pare dhe do tja shohim.
Lexo ma teper e kupton.

Ne qofte se i ke me qellim te mire kto pyetje mire mbetsh o kontinent

Kontinenti
30-03-07, 03:41
Kurse une sot po e mesoj fjalen ''vehabist'' dhe ketu ne forum e mesova sepse nuk e kam degjuar kurre. Sidoqfte flm se tani e kupova se cfar eshte ''vehabisti'' dhe me vjen keq, qe nuk e kam dite qe egzistojne dhe mercenare te tille per te mbjelle percarje.
Taxist, une nuk shaj njeri, une vetem mbrohem.
Me ty s'kam asgje.
Edhe nje here flm qe ma sqarove fjalen qe te kerkova sepse vertet qe e kisha me qellim te mire, pra me qellim qe te ma sqaroje.

Preshevar
30-03-07, 07:59
O kontinent une spo merzitem pse ti fshijn mesazhet ty moderatoret ,ne qofte se ke diēka me mua me shkruaj ne privat .Nuk po te kuptoj se ēka ke dashur te me thuash ketu ne publik.Per ēdo brenge qe ke me mua veē me shkruaj se te pergjigjem.Ma merr mendja qe nuk po me shan a diēka te ngjajshme.Trimat nuk shajne ne internet

Vehabistat jane mercenare qe punojn per te huaj per te vrare muslimane,per te sjell ndarje ndermjet muslimanve, per ta shkaterruar ēdo gje muslimane etj.etj.

Shiqo ne kete forum jane disa tema per vehabistat. Une me sa di askush hajrin atyre nuk jau po veēse sherrin ja kane pare dhe do tja shohim.
Lexo ma teper e kupton.

Ne qofte se i ke me qellim te mire kto pyetje mire mbetsh o kontinent

Ty syt po t'bojn Vehabista. Ceki me emra kush jan ata Vehabista dhe i pyesim se a jan ajo ??? Qfar je ti ? Pse nuk i quan thjesht "Musliman" qe percjellin kur'anin dhe sunetin e Pejgamberit a.s. po i ndan dhe i copton kta njerez ne disa grupe ??? Mos harro, se duke e instaluar ket frig mes nejrzve krijon edhe luftė.

Je duke gabuar shumė !

taxisti
30-03-07, 18:16
Ty syt po t'bojn Vehabista. Ceki me emra kush jan ata Vehabista dhe i pyesim se a jan ajo ??? Qfar je ti ? Pse nuk i quan thjesht "Musliman" qe percjellin kur'anin dhe sunetin e Pejgamberit a.s. po i ndan dhe i copton kta njerez ne disa grupe ??? Mos harro, se duke e instaluar ket frig mes nejrzve krijon edhe luftė.

Je duke gabuar shumė !

Hej preshevar mos me cito ma .

Vehabista jane ata qe po mundohen ta shkaterrojne islamin i gjen ata tek faqja (anti) Kuran dhe Sunnet hin te forumi i tyre qysh e quajn ata "forumi islamik" normal duhet te jete forumi anti islamik.
Emrat nuk jau di personalisht por te njejt emra dhe postime te atyre anetarve atje i gjen edhe ne forumet e tjera.Une nuk i quaj ata musliman se ata dijne te vrasin vetem musliman.
Vetem shikoja fotografite (syretat) qe i vnojne ne ate forum .Krejt e kane mbushur ate forum me terrorista qe vrasin femije naten dhe diten mshefen ne rroba te grave i veshin ferexhet. A keshtu te duket ty se jane muslimanet

Paj me qene kta vehabista edhe kogja te mire e me na ndihmuar neve shqiptarve shume ne duhet te mendohemi shume se ēfare politike kane kta.
Kta po dojne tna shtine ne konflikt me vllezerit tane te krishtere,po dojne tna dryshojne krejt historine tone edhe heronjet e tone.
Kta dojne te shtine fitne edhe ndermjet gjenerates se vjeter te muslimanve e kam fjalen per shkollat juridike qe existojne dhe tarikatet.

Kta me mujt e bejne Kosoven direkt afganistan e te rrehin ty dite e per dite me stupca pse nuk e ke lshuar mjekrren.
Kjo race vehabiste paguhet nga qendra te ndryshme boterore per ti bere muslimanet primitiva ,pa shkolle ,qe muslimanet te mos kene te ardhme te mire etj.etj.
Kta i kane politikat e bushit ose je me ne ose je kunder nesh.Sa e sa dollovere i bejne bin ladenat me amerikan .Sa biliarda dollare bejne dollovere sauditet dhe ladenistat me jahudi dhe amerikan.

Une nuk pash asgje te mire nga kta ,as nuk po i shoh si musliman ;

Sa per sqarim ka ne mesin tone njerez te thjeshte qe jane viktime e ktyre pabeseve.Kreret e vehabistve jane te ushtruar per propagande nga jahudite dhe qendra te ndryshme boterore.Propaganda e tyre eshte shume e keqe me shume genjeshtra.Shiqoj sa te mira i kan tekstet gjithmone ja nisin tekstet e tyre kinse e falenderojne Allahun pejgamberin a.s dhe familjen e tij e ne qofte se hyn dhe i lexon tekstet e tyre e sheh se jane veēse urrejtje dhe primitivizem.

Mos harro se lufta ka filluar moti me ta ,njehere pernjehere eshte lufte me fjale e ishalla nuk jau pin sorra mendet me bere diēka te keqe .Disa gjera veēse ja kane nisur me i shkaterruar dhe disa komuniteteve te tjera po mundohen qe ti ngacmojne.

Mos harro se qe 600 vjet jemi musliman ne shqiptaret dhe kurr nuk kemi pasur ksi probleme dhe ksi urrejtje.
Kush hamamin jane kta burraveca sikur ata ne irak qe mshifen pas ferexheve dhe ju tregojne muslimanve te tjere shpaten.

Mire mbetsh presheve dhe ishalla i fitoni edhe ju te drejtat e juaja qe ju takojne ne presheve medvegje dhe bujanovc

pleshti
31-03-07, 15:24
Taxist eshte e kote te merremi me keta tipa. A po e shef edhe pas kush e di pas sa vitesh qe derdellisin e sjellin argumente per hipnotizim te anetareve te tjereve per te ndjekur rrugen e tyre nuk kan mundur te bindin aske. Oratore te dobet kan qelluar te shkretit ose spo dijne mir me kopju per te mbjell ne zemrat e te tjereve bindjet e tyre.Kjo quhet arti i oratorise te cilen keta mjeran, mjérisht nuk e posedojne.

Guri i madh
31-03-07, 15:57
prej predikimeve te tyre jan kthye te gjith njerzit e degjenerum qe nuk ju ka mbet vend tek kombi shqiptar

valiii
31-03-07, 17:18
Shumė muslimanė nė botė e kanė pranuar Islamin nė mėnyra tė ndryshme. Shumė histori tė tyre janė tė ēuditshme dhe disa prej tyre janė pothuajse tė pabesueshme nga lehtėsia e tyre dhe se sa shpejt e kanė pranuar ata Islamin.
Por, asgjė nuk ėshtė pėr t'u ēuditur se e gjitha kjo tregon fuqinė e tė Madhit Zot xh.sh. Kjo tregon se atė qė e udhėzon Allahu nuk ka kush ta humbė dhe atė qė e humbė Allahu nuk ka kush ta udhėzojė.
Duhet tė falenderojmė Allahun qė jemi prej njerėzve tė udhėzuar. Udhėzimi i shumė pėrsonave nė Islam dhe mėnyrat e shumta tregon mėshirėn dhe dashurinė qė ka Allahu i Madhėruar pėr robėrit e Tij.


Njė ushtar i Forcave Amerikane pranon Islamin

Abdullah [emri i tij nė Islam] ishte njė djal i ri amerikan me shkollė tė mesme. Ai ishte nė detyrė nė ushtrinė e Sh.B.A-sė pėr disa vite, aty pėrfitoi disa aftėsi nė teknikė. Tani ai e fiton jetesėn duke rregulluar fotokopje dhe makineri faksi.
Mėnyra se si ėshtė njohur me Islamin dhe si e ka pranuar atė ėshtė shumė interesante.
Gjatė luftės nė Gulf midis Forcave tė Bashkuara tė Amerikės dhe Irakut ai ishte vendosur me shėrbim nė Arabinė Saudite.
Abdullahu ishte duke blerė njė artikull nė njė dyqan ne Riad. Mori artikullin nga dyqani dhe donte tė paguante shitėsin pėr ēmimin e tij. Por, kur ishte gati tė paguante shitėsin pėr artikullin, thirrja pėr falje u dėgjua nga njė xhami e afėrt. Shitėsi i dyqanit tha: "Kjo ėshtė!" dhe refuzoi tė kryente ēdo bisnez derisa tė kishte mbaruar falja.
Pastaj, ai mbylli dyqanin e tij dhe me nxitim shkoi nė xhami. Abdullahu mbeti i shtangur dhe u ēudit pėr kėtė befasi. Kjo ishte ajo qė e bėri Abdullahun tė meditojė dhe tė mendojė rreth kėsaj feje.
Nė mendjen e tij filluan tė vijnė shumė pyetje. Pse ky njeri nuk i mori paratė kur kishte njė ēmim pėr artikullin? Ēfarė ishte kjo gjė qė e vetme nė tė cilėn nuk mund tė ndėrhynte paraja. Abdullahu kurrė nuk kishte njohur dike nė jetėn e tij qė refuzonte tė merrte para. Zakonisht nė bisnez, tė gjithė nė njė mėnyrė apo tjetėr vrapojnė pas parave.
Ēfarė lloj njeriu ishte ky dyqanshitės? Ēfarė lloj feje ėshtė kjo qė ka kaq shumė prioritet nė sytė e kėtij dyqanshitėsi?
Abdullahu ishte shumė kureshtar dhe donte tė dinte mė shumė pėr kėtė fe. Donte tė dinte pse kjo fe ėshtė kaq e rėndėsishme, ēfarė principesh ka kjo fe qė ėshtė kaq e dashur nė zemrat e kėtyre njerėzve?
Dhe qenė kėto mendime qė e bėrėn atė kureshtar dhe ai filloi tė lexojė shumė pėr tė dhe mė nė fund vendosi tė pranojė Islamin pas kthimit tė tij nė Amerikė.
Nė Nju Jork ai gjeti disa mėsues tė mirė qė i dhanė atij mėsime pėr bazat e edukimit Islam dhe i mėsuan atij se si tė lexojė Kur'anin.
Abdullahu u bė njė praktikues shumė i mire dhe i devotshem i fesė Islame

Preshevar
31-03-07, 18:09
Hej preshevar mos me cito ma .


Spo e kam qare pa te cituar, Nė qoft se njeh vehabista, shko bre bisedo n'at forum ! Aj eshte forum Islamik nuk eshte i krishter dhe sigurisht qe nuk do t'thojn qe dujeniiii kristheret e dujeniii ēifutet e sionistet qe vrasin femij e gra ditė pėr dit dhe marrojn qdo muslimanė pa asnje gajle !!!

Sot eshte nje luftė duke ju ber muslimanve an e mban botes qoft edhe tek ne ne SHQIPTARVE ! Mere me mend Shqitparet e Shqipris si klysh kan shkue ndihm Amerikanve n'Irak !!!! Allahu i Shkatrroft ata Shqiptar me gjithė ata Amerikan !!!!

Nuk jam Vehabist n'qoft se mendon dhe nuk jam Arab po jam Shqiptar !! Sa ke lufta ne kosovė, preshevė e Maqedoni nuk erdhėn Ushtrija Shqiptare nė ndihmė ! po i shkuan Amerikės qe si kemi ASGJĖ perveq se "miq"

Flasim edhe per n'Irak. As ata nuk jan Vehabista, se me te ndegjue ty, Krejt arabt na qenkan vehabista qka nuk eshte e ASPAK e vėrtet ! Mjekrra nuk eshte signatur e Vehabistave Taksist. Ska popull ne bot qe lejon okupatorin me te shkatrru !

Te keshilloj qe te lexojsh pak histori rreth luftes Algjeri vs Franc, Vietnamit dhe Amerikanve dhe do ta vrejsh qe kan Qen te Njejtat LUFTRA !!! Tė njejtat tė zeza ju kan ber edhe atyre,,.. dhe te njejtat akcione jan perdorur nga Vietnamet ashtu sikur sot Irakianet. Dmth KRIMI KUNDER OKUPATORIT !

Te flm pėr urimet.