PDA

View Full Version : BE: Ndihmė finansiare Kosovės 2 miliard $ (dollar)


Dilaver
28-03-07, 16:21
28 mars 2007 - BE tė premtėn do tė ftoj anėtarėt e veta tė ndihmojnė ekonominė e Kosovės me dy miliard dollar, thuhet nė raportin intern tė BE.

BE tė premtėn do tė ftoj anėtarėt e veta tė ndihmojnė ekonominė e Kosovės, nė periudhėn trivjecare pas fitimit tė pavarsisė, Kosovės do t’i ndahen dy miliard dollar thuhet nė dokument. Nė dokument tė cilin e kan pėrpiluar perfaqėsuesi i lartė i BE Havier Solana dhe komesari europian Oli Ren, theksohet se parashikimet qė Kosova do tė pėrparoj shpejt pas fitimit tė pavarsisė, janė joreale.

“Shpresat e popullsisė lokale se do tė pėrmirėsohen kushtet e jetės pas zgjedhjes sė statusit, janė tė parealizueshme” thuhet nė raport.

Solana dhe Ren vlerėsojnė sė Kosovės i nevojitėn si ndihmė finansiare 1,3 dhe 1,5 miliard €uro, shumė tė cilėn do tė mbulojnė pjesėrisht fondet e pėrbashkėta tė BE, SHBA, institucionet finansiare e donatorė tjerė.

Pritet se SHBA-tė do tė mbulojnė ¼ (njė tė katėrtėn) e ndihmės sė pėrgjithėshme, por BE detyrohet tė punojė nė rindertimin e “provincės serbe” kur tė pranohet pavarsia nė Kėshillin e Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara, thuhet nė dokument.

Nė dokument thuhet se; kontributi i vendeve anėtare tė UE do tė jetė i domosdoshėm. Dokumenti do ti paraqitet ministrive tė punėve tė jashtme tė UE nė samitin qė mbahet ne Bremen tė Gjermanisė.

Nėse lideret kosovar hartojnė planet reale tė shpenzimeve, komisioni donator mund tė organizohet nė afat prej disa javėsh pas aprovimit tė rezolutės pėr Kosvėn nė KB, vlersuan Solana dhe Ren.

Perendimi besojnė se qeshtja e Kosovės do tė zgjedhet deri nė muajin Qėrshor. Nėse fiton pavarsinė Kosova do tė pėrballet mė vėshtirėsi tė mėdha ekonomike.

Solana dhe Ren kan nėnvizuar se; jeta e shtetit tė pamvarur do tė filloj me njė borgj prej 840 milion €uro, qė ėshtė e njė e treta e tė ardhurave bruto nacioanle – borgj qė do tė trashėgoj nga serbia.

Nė dokument thuhet se misioni BE, i cili do tė zėvendėsoj misionin e KB, do tė jetė “operacioni mė i madh civil i menaxhimit tė krizave ndonjėherė” tė ndėrmarra nė Union.

Nė dokument nuk i ofrohen kurrfar premtimesh konkrete Beogradit rreth asaj se kur do tė fillojnė bisedimet pėr afrimin e Serbisė mė BE. Nė dokument megjithatė thuhet sė kryetari i serbisė Boris Tadiq ka premtuar se qeveria e re do tė pėrparojė nė atė drejtim.

”Lidhje tė forta me Serbinė janė element thelbėsor nė pėrpjekje qė procesi i zgjedhjes sė statusit tė Kosovės me sukses tė realizohet. Serbia ėshtė e mirėseardhur qė t’i bashkohet BE”, thuhet nė dokument.

SANTANA-29
28-03-07, 17:59
28 mars 2007 - BE tė premtėn do tė ftoj anėtarėt e veta tė ndihmojnė ekonominė e Kosovės me dy miliard dollar, thuhet nė raportin intern tė BE.

BE tė premtėn do tė ftoj anėtarėt e veta tė ndihmojnė ekonominė e Kosovės, nė periudhėn trivjecare pas fitimit tė pavarsisė, Kosovės do t’i ndahen dy miliard dollar thuhet nė dokument. Nė dokument tė cilin e kan pėrpiluar perfaqėsuesi i lartė i BE Havier Solana dhe komesari europian Oli Ren, theksohet se parashikimet qė Kosova do tė pėrparoj shpejt pas fitimit tė pavarsisė, janė joreale.

“Shpresat e popullsisė lokale se do tė pėrmirėsohen kushtet e jetės pas zgjedhjes sė statusit, janė tė parealizueshme” thuhet nė raport.

Solana dhe Ren vlerėsojnė sė Kosovės i nevojitėn si ndihmė finansiare 1,3 dhe 1,5 miliard €uro, shumė tė cilėn do tė mbulojnė pjesėrisht fondet e pėrbashkėta tė BE, SHBA, institucionet finansiare e donatorė tjerė.

Pritet se SHBA-tė do tė mbulojnė ¼ (njė tė katėrtėn) e ndihmės sė pėrgjithėshme, por BE detyrohet tė punojė nė rindertimin e “provincės serbe” kur tė pranohet pavarsia nė Kėshillin e Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara, thuhet nė dokument.

Nė dokument thuhet se; kontributi i vendeve anėtare tė UE do tė jetė i domosdoshėm. Dokumenti do ti paraqitet ministrive tė punėve tė jashtme tė UE nė samitin qė mbahet ne Bremen tė Gjermanisė.

Nėse lideret kosovar hartojnė planet reale tė shpenzimeve, komisioni donator mund tė organizohet nė afat prej disa javėsh pas aprovimit tė rezolutės pėr Kosvėn nė KB, vlersuan Solana dhe Ren.

Perendimi besojnė se qeshtja e Kosovės do tė zgjedhet deri nė muajin Qėrshor. Nėse fiton pavarsinė Kosova do tė pėrballet mė vėshtirėsi tė mėdha ekonomike.

Solana dhe Ren kan nėnvizuar se; jeta e shtetit tė pamvarur do tė filloj me njė borgj prej 840 milion €uro, qė ėshtė e njė e treta e tė ardhurave bruto nacioanle – borgj qė do tė trashėgoj nga serbia.

Nė dokument thuhet se misioni BE, i cili do tė zėvendėsoj misionin e KB, do tė jetė “operacioni mė i madh civil i menaxhimit tė krizave ndonjėherė” tė ndėrmarra nė Union.

Nė dokument nuk i ofrohen kurrfar premtimesh konkrete Beogradit rreth asaj se kur do tė fillojnė bisedimet pėr afrimin e Serbisė mė BE. Nė dokument megjithatė thuhet sė kryetari i serbisė Boris Tadiq ka premtuar se qeveria e re do tė pėrparojė nė atė drejtim.

”Lidhje tė forta me Serbinė janė element thelbėsor nė pėrpjekje qė procesi i zgjedhjes sė statusit tė Kosovės me sukses tė realizohet. Serbia ėshtė e mirėseardhur qė t’i bashkohet BE”, thuhet nė dokument.
Nje.Ksova do ta fiton pavarsin.por dy milard dollar nuk ju dalin veq politikanve ton
e ku jan tjerat hesape,,,kosoves i duhen mend tju fal dikush e jo dollar..

Zero Cool
30-03-07, 16:42
Mua po me intereson se sa para do te ndajne si ndihme shtetet Arabe, se per Amerike dhe Evrope eshte e qarte qe do te ndihmoj Kosoven.

Dreni30
04-04-07, 08:44
Mua po me intereson se sa para do te ndajne si ndihme shtetet Arabe, se per Amerike dhe Evrope eshte e qarte qe do te ndihmoj Kosoven.

Hahahaha kostume dhe libra fetare ................ rruget me balte ne traditen e vet.

4peace
12-04-07, 00:23
*

Kjo eshte "ndihme" e ashtuquajtur Karrote ne vend te shkopit. Kete mund ta kuptoje vetem ai qe e ka ndegjuar dhe kuptuar "perrallen" >>O shkopi, o karrota<<.

Nejse...

...ketu po flitet per ate qe eshte marre ne goje e jo per ate qe eshte bere (konkretizuar).


***

P.S.
Nje kojshi m'tha:
"Hiqju more tynve. Po t'i jipkan ty ato gjithe ato pare per badihava (pe kundershperblim). Ti e di edhe vet qe evropjani s'e harxhon paren pa e rrot'llue disa here nje centin..."


*

4peace
12-08-09, 08:38
*

Kaluan me teper se dy vite...
Shtrohet pytja: Ē'u be me ata 2 miliardat e premtuara?

Dy miliarda i bie diku pak me shume se dy vite sa eshte buxheti vjetor i Kosoves.

Apo paska qene "llaf mas darke"??!!


*