PDA

View Full Version : Carpe diem!


Jeta*
28-03-07, 21:41
Eshte nje shprehje qe e perdorim shpesh: "cdo gje qe fillon ka dhe nje mbarim!"

Iken dita, muaji, viti, dashurite, fuqia... dhe ne fund iken dhe Ti!

Dhe cka ngeli?

Duhet shijuar tani, sepse gjithcka qe nis, mbaron. Ajo qe na ngelet per te shijuar eshte e tashmja...

p.s. Carpe diem dtth "kape castin" (jeto te tashmen) !!!

GENNTI
29-03-07, 13:42
Jeta deridiku pajtohem me ju,pore nuke do thote qe te shfrytezoshe jetenashtu siqe vjene,sepse nga nje here duke menduare qe te shfrytezoshe maksimumine deshproheshe,se ne jete ka gjera aq te kqija sa nga nje here te kushtojne me jeten.Pore mendimi ime eshte se mundohu ta shfrytezoshe ate qe ta merre mendja se ke dobi nga ajo qe do te veproshe.Edhe pse njeriu gjate jetes edhe gabone,pore nuke eshte jete te gaboshe qdo here.Per ate nje fjale popullore thote dy her mendo nje here vepro.

Jeta*
29-03-07, 13:57
Jeta deridiku pajtohem me ju,pore nuke do thote qe te shfrytezoshe jetenashtu siqe vjene,sepse nga nje here duke menduare qe te shfrytezoshe maksimumine deshproheshe,se ne jete ka gjera aq te kqija sa nga nje here te kushtojne me jeten.Pore mendimi ime eshte se mundohu ta shfrytezoshe ate qe ta merre mendja se ke dobi nga ajo qe do te veproshe.Edhe pse njeriu gjate jetes edhe gabone,pore nuke eshte jete te gaboshe qdo here.Per ate nje fjale popullore thote dy her mendo nje here vepro.

Pershendetje!
Nuk thashe se duhet ta shfrytezojme jeten ashtu si na vjen... Ta them kete s'ma lejon ndergjegja ime! Assesi nuk duhet ta shfrytezojme ashtu si na vjen... Jeta ka baticat dhe zbaticat e saja... Une mund te behem prostitute apo ti mund te behesh kriminel... Pra, JO... Nuk duhet ta shfrytezojme ashtu si na vjen... Duhet ta jetojme cdo moment si te jete i fundit... Jetes duhet t'i marrim te mirat... Dhe te mesojme nga gabimet... Ai qe nuk meson nga gabimet ai eshte deshtak i "lindur"... Kshq Carpe diem... sepse neser eshte vone!

LABI
29-03-07, 14:27
Pershendetje!
Nuk thashe se duhet ta shfrytezojme jeten ashtu si na vjen... Ta them kete s'ma lejon ndergjegja ime! Assesi nuk duhet ta shfrytezojme ashtu si na vjen... Jeta ka baticat dhe zbaticat e saja... Une mund te behem prostitute apo ti mund te behesh kriminel... Pra, JO... Nuk duhet ta shfrytezojme ashtu si na vjen... Duhet ta jetojme cdo moment si te jete i fundit... Jetes duhet t'i marrim te mirat... Dhe te mesojme nga gabimet... Ai qe nuk meson nga gabimet ai eshte deshtak i "lindur"... Kshq Carpe diem... sepse neser eshte vone!

Apo femra mundet te behet kriminele... ndersa mashkulli, te shese seksin e vet/prostituoj.

Edhe pse mendohet se kriminalitetit kryesisht eshte veprimtari maskuliste... Mirepo, nuk do te thote qe, sjellje dhe vepra kriminale nuk ndermarrin/kryejne edhe femrat.

Apo e kunderta . Kur te permendet prostitucioni, kryesisht mendohet per nje veprimtari socio-patologjike ; Te cilen veprimtari kryesisht e kryejne femrat ... Mirepo, nuk do te thote kjo, qe mashkujt nuk prostituojn, kembejne seksin e tyre per para .


Jeta duhet te jetohet! Disa jetojne castet... gjate jetes, disa jetojne momentet ...
Cdo njeri perjetone nje eksperience. Cdo njeri mund te tregoj nje eksperience per te !!

Ne fund te fundit te gjithe jetojne dhe perjetojne diq ...Cdo njeri shpreblehet nga jeta , per te berat dhe te pa-berat e veta per te !!

Jeta*
29-03-07, 16:32
Apo femra mundet te behet kriminele... ndersa mashkulli, te shese seksin e vet/prostituoj.

Edhe pse mendohet se kriminalitetit kryesisht eshte veprimtari maskuliste... Mirepo, nuk do te thote qe, sjellje dhe vepra kriminale nuk ndermarrin/kryejne edhe femrat.

Apo e kunderta . Kur te permendet prostitucioni, kryesisht mendohet per nje veprimtari socio-patologjike ; Te cilen veprimtari kryesisht e kryejne femrat ... Mirepo, nuk do te thote kjo, qe mashkujt nuk prostituojn, kembejne seksin e tyre per para .


Jeta duhet te jetohet! Disa jetojne castet... gjate jetes, disa jetojne momentet ...
Cdo njeri perjetone nje eksperience. Cdo njeri mund te tregoj nje eksperience per te !!

Ne fund te fundit te gjithe jetojne dhe perjetojne diq ...Cdo njeri shpreblehet nga jeta , per te berat dhe te pa-berat e veta per te !!

Padyshim qe femra mund te jete kriminele e mashkulli te ushtroje prostitucion... Por tema nuk flet per prostitucion e kriminalitet... Tema flet pergjithesisht per jeten!

Me pjesen e dyte tenden jam dakort...

lonaaa
30-03-07, 03:32
Casti leht kapet por ėshtė vėshtirė tė dish si dhe cilin cast ta kapėsh.
Ngase kapim nganjėherė caste pėr tė cilat jo qė vetėm skemi cte tregojm por na kushtjon keq e mė keq!

Preshevar
30-03-07, 09:09
Albert Einchteiin me duket pat thėn,.. jeto sikur qe ke me vdekur nesra, dhe mėso sikur tė jetosh per gjithmonė.

LABI
30-03-07, 10:19
Padyshim qe femra mund te jete kriminele e mashkulli te ushtroje prostitucion... Por tema nuk flet per prostitucion e kriminalitet... Tema flet pergjithesisht per jeten!

Me pjesen e dyte tenden jam dakort...


E kam te carte temen... Mirepo, kjo eshte ajo qe ne te shumten e rasteve ne menyre te pavetedijeshme ... ne mardhenjet ndergjinore - ne situatat negative... mashkulli i femres , dhe anasjelltas i atribuojne fyerje te cilat jane poashtu te ndara per te dyjat ... i etiketojne, stigmatizojne me cilesi negative.... E qe rralle here nje femer qe e identifikon nje mashkull si nje donzhuan , mashkull qe i ndron femrat .... nuk e cileson si kurvar . prostitut... mirepo te shumten e rasteve si avanturist .... S'ke ti faj ...:biggrin: Edhe ju , jeni pjese , produkt, konstrukt socio-kulturore ... Si te gjithe ne te tjeret .

Jeta*
30-03-07, 11:47
E kam te carte temen... Mirepo, kjo eshte ajo qe ne te shumten e rasteve ne menyre te pavetedijeshme ... ne mardhenjet ndergjinore - ne situatat negative... mashkulli i femres , dhe anasjelltas i atribuojne fyerje te cilat jane poashtu te ndara per te dyjat ... i etiketojne, stigmatizojne me cilesi negative.... E qe rralle here nje femer qe e identifikon nje mashkull si nje donzhuan , mashkull qe i ndron femrat .... nuk e cileson si kurvar . prostitut... mirepo te shumten e rasteve si avanturist .... S'ke ti faj ...:biggrin: Edhe ju , jeni pjese , produkt, konstrukt socio-kulturore ... Si te gjithe ne te tjeret .

E kam te qarte ate qe thua ti... Ishte thjeshte nje shembull i nderuar... Me kujtohet ne ligjerata na spjegonte profesori i kriminologjise nje leksion... Nder te tjera na e beri nje pyetje: "Cili eshte krimi qe mund ta bejne vetem femrat?" Dhe pothuajse te gjithe njezeri thane: "Prostitucioni"... NE fakt nuk eshte prostitucioni, por tek femrat eshte me i shprehur dhe te gjithe e njohin si "krim" i cili i takon vetem gjinise femerore... (Mos ta lej gjysme krimi qe u takon plotesisht femrave eshte aborti)

Nejse se dolem nga tema fare!

Jeta*
30-03-07, 11:53
Dikur "une" dhe "ti" do jemi dy emra te panjohur, dy varre te shkaterruar nen themelet e ndonje ndertese te xhamte. Dhe gjithcka qe shkembyem mes vete do jete zhdukur. Do jete njesoj sikur te mos kishim qene kurre.
Sepse gjithcka qe nis mbaron... E tashmja eshte per tu shijuar. S'kemi kohe per te humbur, as mendje per te vrare. TANI eshte gjithcka qe kemi.

Kjo ishte!

LABI
30-03-07, 14:32
E kam te qarte ate qe thua ti... Ishte thjeshte nje shembull i nderuar... Me kujtohet ne ligjerata na spjegonte profesori i kriminologjise nje leksion... Nder te tjera na e beri nje pyetje: "Cili eshte krimi qe mund ta bejne vetem femrat?" Dhe pothuajse te gjithe njezeri thane: "Prostitucioni"... NE fakt nuk eshte prostitucioni, por tek femrat eshte me i shprehur dhe te gjithe e njohin si "krim" i cili i takon vetem gjinise femerore... (Mos ta lej gjysme krimi qe u takon plotesisht femrave eshte aborti)

Nejse se dolem nga tema fare!

Nejse une nuk e pata qellimin e kontekstualizimit krimit... atee cfare ke lexu ne literaturen e Kriminologjise... Por nderveprimit , komunikimit ndergjinore .. .dhe atribuimit te cilesive qe jane tipike per gjinine e caktuare ....
Ajo cfare nje femer ne situata te palakmueshme te provokimit.. si kunderpergjegje , ndaj gjinise se kunder perdore , fjalet si i poshter, gjakepires, idiot... jane atribute , cilesi te stereotipizuara...
Dhe e kunderta mashkujt per femra: kurva , prostituta , te cemendura ...

Femrat ne kontekstin kulturore ne te cilen socializuar... ju jane dhuru keto konstrukte kulture ,,, per te cilat perdorn ne kontekste kulturore.
Literatura e Ragip Halilit , Vesel Latifit ... apo Rexhep Gashit... .jane literatura te ndertuara me shume me nje doktrine te vjeter ... qe mbeshtet ne doktrina te shkencave sociale klasike... qe kane me shume karakter materialist...

Mirepo, prap se prap .... dicka e sjellur...Me mire pak se asgje hiqq.

Te paket jane profesoret ne Fakultetin Juridik te Prishtines qe bejne shkence ...Ne gishta mund te numrohen


Mbetesh e pershendetur Jeta

Jeta*
30-03-07, 22:22
Nejse une nuk e pata qellimin e kontekstualizimit krimit... atee cfare ke lexu ne literaturen e Kriminologjise... Por nderveprimit , komunikimit ndergjinore .. .dhe atribuimit te cilesive qe jane tipike per gjinine e caktuare ....
Ajo cfare nje femer ne situata te palakmueshme te provokimit.. si kunderpergjegje , ndaj gjinise se kunder perdore , fjalet si i poshter, gjakepires, idiot... jane atribute , cilesi te stereotipizuara...
Dhe e kunderta mashkujt per femra: kurva , prostituta , te cemendura ...

Femrat ne kontekstin kulturore ne te cilen socializuar... ju jane dhuru keto konstrukte kulture ,,, per te cilat perdorn ne kontekste kulturore.
Literatura e Ragip Halilit , Vesel Latifit ... apo Rexhep Gashit... .jane literatura te ndertuara me shume me nje doktrine te vjeter ... qe mbeshtet ne doktrina te shkencave sociale klasike... qe kane me shume karakter materialist...

Mirepo, prap se prap .... dicka e sjellur...Me mire pak se asgje hiqq.

Te paket jane profesoret ne Fakultetin Juridik te Prishtines qe bejne shkence ...Ne gishta mund te numrohen


Mbetesh e pershendetur Jeta

Pershendetje Labi!
Nuk te duket sikur shume jemi duke dal nga tema?!
Nqs do me diskutu per keto gjera mund te hapesh nje teme... (sepse sinqerisht me pengon dalja nga tema...sidomos ne kete menyre, kur tema flet per krejt dicka tjeter e ti kapesh per krejt dicka tjeter... edhepse ishte thjeshte NJE SHEMBULL...)

LABI
31-03-07, 11:47
Pershendetje Labi!
Nuk te duket sikur shume jemi duke dal nga tema?!
Nqs do me diskutu per keto gjera mund te hapesh nje teme... (sepse sinqerisht me pengon dalja nga tema...sidomos ne kete menyre, kur tema flet per krejt dicka tjeter e ti kapesh per krejt dicka tjeter... edhepse ishte thjeshte NJE SHEMBULL...)

Une qe ne fillim, shpreha nje opinion per temen e hapur... Nuk ka asgje te keqe ... nese nje shkrimi, nje forme te artit te shkruar i bejme nje qasje kritike edhe nga diskursi kulturore.

Opinionet e shprehura, ne cfaredolloj forme cofshin ato ... Burimin e referuar e kane te njejet ... mendimin (Idene) ... Ndersa, idete cdo here jane pjelle e nje kulture te caktuare, e cila kultivohet ne kokat dhe mendjet e njerezve .

Kerkoje ndjese, per devijimin e temes!!

Reana
01-04-07, 21:18
E kam te qarte ate qe thua ti... Ishte thjeshte nje shembull i nderuar... Me kujtohet ne ligjerata na spjegonte profesori i kriminologjise nje leksion... Nder te tjera na e beri nje pyetje: "Cili eshte krimi qe mund ta bejne vetem femrat?" Dhe pothuajse te gjithe njezeri thane: "Prostitucioni"... NE fakt nuk eshte prostitucioni, por tek femrat eshte me i shprehur dhe te gjithe e njohin si "krim" i cili i takon vetem gjinise femerore... (Mos ta lej gjysme krimi qe u takon plotesisht femrave eshte aborti)

Nejse se dolem nga tema fare!

(Jeta ne Jurisprudencen e cilit shtet te ligjerojne se aborti eshte krim???:rolleyes: )

"Carpe diem" eshte shprehje nga poeti romak Horatio, por qe perfaqeson nje filozofi te cilen e kane ndare shume kultura/civilizime te vjetra.
Ne Perandorine Romake eshte shfrytezuar edhe ekuivalenti i kesaj shprehje "memento mori" apo "mbaje mend se je i vdekshem", qe ka nenkuptuar se jeta duhet jetuar ne teresi.
(Me vone kjo forme te menduari eshte ri-interpretuar nga dogmat religjioze monoteiste si menyre per te frikesuar besimtaret).
Ne Orient kjo filozofi e lashte eshte kaptivuar nga poeti Persian Omar Khaiam ne vepren e tij "Rubait" te cilen e kemi te perkthyer ne Gjuhen Shqipe nga Fan Noli me nje stil te larte poetik te cmuar shume nga mjedise artistike, disa nga vargjet ne vazhdim:

"Naten kur flinja
Me tha shpirti "Pi,
Ne gjume dhe ne varr s'ka lumturi,
Sa rron, zbraz kupa, puth cupa
Ka shekuj te jetosh te jetosh ne qetesi."

(E sheh Labi, edhe Khaiami ka qene pjese e kultures seksiste/patriarkale:biggrin: -shiko si ka harruar t'iu drejtohet femrave se duhet t'i puthin cunat)!

panta_rhei
02-04-07, 02:03
Ne Orient kjo filozofi e lashte eshte kaptivuar nga poeti Persian Omar Khaiam ne vepren e tij "Rubait" te cilen e kemi te perkthyer ne Gjuhen Shqipe nga Fan Noli me nje stil te larte poetik te cmuar shume nga mjedise artistike, disa nga vargjet ne vazhdim:

"Naten kur flinja
Me tha shpirti "Pi,
Ne gjume dhe ne varr s'ka lumturi,
Sa rron, zbraz kupa, puth cupa
Ka shekuj te jetosh te jetosh ne qetesi."

...edhe Khaiami ka qene pjese e kultures seksiste/patriarkale:biggrin: -shiko si ka harruar t'iu drejtohet femrave se duhet t'i puthin cunat)!

mirė de Reanė, pse nuk po citon diqka nga "Khaiamja" (femėr) pra :biggrin:

le ta quajmė kėtė citatin tėnd pra njė "carpe diem masculinum" :wink:

LABI
02-04-07, 11:20
"Naten kur flinja
Me tha shpirti "Pi,
Ne gjume dhe ne varr s'ka lumturi,
Sa rron, zbraz kupa, puth cupa
Ka shekuj te jetosh te jetosh ne qetesi."

(E sheh Labi, edhe Khaiami ka qene pjese e kultures seksiste/patriarkale:biggrin: -shiko si ka harruar t'iu drejtohet femrave se duhet t'i puthin cunat)!

Nuk pata asgje kunder shkrimit . Mirepo, shume me bejne pershtypje, disa detale, qe shume shpesh i hasim, i perdorim ne jeten e perditshme... (me shume si pasoje e asaj qe nifen si shprehi - te mesuara, te trasheguara..) ; Se si i aplikojm ne jeten e perditshme, pa i kushtuar aq vemendje (te pavedijshem ) se : pse mendojme, sillemi, apo komunikojme ne forme te tille ?!

Domira
03-04-07, 21:16
LABI, mendimet qe ke shprehur ne kete teme aq shume perputhen me mendimet e mia saqe me behet se i kam bere vete.

Te pershendes

LABI
04-04-07, 10:14
LABI, mendimet qe ke shprehur ne kete teme aq shume perputhen me mendimet e mia saqe me behet se i kam bere vete.

Te pershendes

Pershendetje Domira :smile:
Mund ndodhe qe nga nje here habituset tona ne disa , aspekte, rrafshe, fusha te perputhen me te tjereve.

Reana
06-04-07, 04:57
disa detale, qe shume shpesh i hasim, i perdorim ne jeten e perditshme... (me shume si pasoje e asaj qe nifen si shprehi - te mesuara, te trasheguara..) ; Se si i aplikojm ne jeten e perditshme, pa i kushtuar aq vemendje (te pavedijshem ) se : pse mendojme, sillemi, apo komunikojme ne forme te tille ?!


kjo mund te jete keshtu-por jo patjeter!!!
Nganjehere qellimisht vejme theksin ne gjera te caktuara, dhe i perserisim vazhdimisht, sepse zgjedhim ne menyre te vetedijshme te bejme kete;
edhepse ndoshta nuk jane shprehi te mesuara /trasheguara, shkurt deshirojme te diskutojme prej nje kendi te caktuar, e ndoshta te arrijme te c'mesojme veteveten por edhe bashkebiseduesin/t ne rast se jane "mesime" te shprehise, e te mjedisit!!!

arton bala
06-04-07, 05:52
Apo femra mundet te behet kriminele... ndersa mashkulli, te shese seksin e vet/prostituoj.

Edhe pse mendohet se kriminalitetit kryesisht eshte veprimtari maskuliste... Mirepo, nuk do te thote qe, sjellje dhe vepra kriminale nuk ndermarrin/kryejne edhe femrat.

Apo e kunderta . Kur te permendet prostitucioni, kryesisht mendohet per nje veprimtari socio-patologjike ; Te cilen veprimtari kryesisht e kryejne femrat ... Mirepo, nuk do te thote kjo, qe mashkujt nuk prostituojn, kembejne seksin e tyre per para .


Jeta duhet te jetohet! Disa jetojne castet... gjate jetes, disa jetojne momentet ...
Cdo njeri perjetone nje eksperience. Cdo njeri mund te tregoj nje eksperience per te !!

Ne fund te fundit te gjithe jetojne dhe perjetojne diq ...Cdo njeri shpreblehet nga jeta , per te berat dhe te pa-berat e veta per te !!


Hajt LABI hajt...

Pi len vetėn mu influencu prej mendimeve tė feministeve a? Mos na prish more ēmimet..

Amina
10-04-07, 00:14
Carpe Diem: Nutze den Tag ne gjuhen gjermane, do te thote shfrytzo diten.
Mos e le punen e sodit per neser.

Reana
14-04-07, 18:06
Hajt LABI hajt...

Pi len vetėn mu influencu prej mendimeve tė feministeve a? Mos na prish more ēmimet..

kujt po i flet se:biggrin:
Ai eshte anti-feminist i perbetuar, ani se shtiret keshtu :cool:

Mire qe nuk jam vete "feministe", se kush ishte marre vesh tani me juve, phaaaaaaaaaa!!!!

LABI
15-04-07, 11:56
kujt po i flet se:biggrin:
Ai eshte anti-feminist i perbetuar, ani se shtiret keshtu :cool:

Mire qe nuk jam vete "feministe", se kush ishte marre vesh tani me juve, phaaaaaaaaaa!!!!

hahahha:biggrin: Bindje e gabuar!! S'kam asgje kunder feminizmit...perderisa kontribon ne peraferimin e pozites dhe statusit social te femres dhe mashkullit... Te qenurit kritike, autokritike... ndaj gjerave, ceshtjeve ... nuk e shof si nje element per t'i kategorizuar deklarimet e individeve ne pro apo kunder nje gjeje ceshtje... Filozofia kritike - funksionon ne parimin e te kritikuarit te cdo gjeje qe ekziston / na rrethon .

arton bala
16-04-07, 16:57
Ai eshte anti-feminist i perbetuar, ani se shtiret keshtu :cool:

Fiiiuu fiiiuuuuu:eek: dmth vetem paska deshte me na "hulate" pak, kishe pershtypja e pare eshte me rendesi a? Duhet mi percjelle tash e mas, a po deklarohet ne menyre drastike si anti-feminist apo po shprehet ne menyre te dykahshme..

Mire qe nuk jam vete "feministe", se kush ishte marre vesh tani me juve, phaaaaaaaaaa!!!!

S“besoj qe ka njeri ne forum qe e dyshon seriozitetin e ketij "satementi"..:biggrin:

Reana
16-04-07, 21:40
S“besoj qe ka njeri ne forum qe e dyshon seriozitetin e ketij "satementi"..:biggrin:

Qe prej kur te kemi "specialist" mbi opinionet e te gjithe forumisteve?:cool: ..........:tongue:

Reana
16-04-07, 21:44
hahahha:biggrin: Bindje e gabuar!! S'kam asgje kunder feminizmit....

Labi mire qe ti nuk paske asgje kunder feminizmit, une kam shume!!!


Qe ti mos i ndrrojme kahje temes; Carpe Diem:biggrin: !!!!!

LABI
17-04-07, 13:50
Labi mire qe ti nuk paske asgje kunder feminizmit, une kam shume!!!


Qe ti mos i ndrrojme kahje temes; Carpe Diem:biggrin: !!!!!

Perderisa kontribon ne peraferimin e pozites dhe statusit social te femres dhe mashkullit...

Feminizmin si levizje e femrave/grave per permiresimin e pozites dhe te drejtave te femres ne shoqeri , per barazin e femres me mashkullin... Edhe pse historiku i ketyre levizjeve nuk eshte percjellur me qellime te kjarta,edhe perkunder qe kerkesat e tyer nuk kane qene dhe jane te definuara qarte... PRAP se PRAP , une i shof si nje forme e te organizuarit te shoqerise civile - qe ne nje forme apo formen tjeter - femren ne status juridik e "barazojne" - peraferojne ligjerisht me mashkullin.

I arsyetoj keto levizje ...Perderisa kontribon ne peraferimin e pozites dhe statusit social te femres dhe mashkullit... CDO PERPJEKJE - QE KONTRIBON NE PERAFERIMN E MASHKULLIT E FEMRES NE CDO ASPEKT, E PERSHENDES....CDO PERPJEKJE, SJELLJE, FORME e MANIFESTUAR QE LARGON FEMREN NGA MASHKULLI , apo MASHKULLIN NGA FEMRA (COFSHIN FEMINISTE - APO MASKULISTE ) - ESHTE PER T'U KRITIKUAR ...

Te identifikohesh si feministe , te pakten ne kontekstin e kultures Shqiptare - nuk eshte nje gje e mire ... Te rralla jane ato femra ...Edhe ato femra qe ne nje menyre lobojne ne forma dhe pikepamje te levizjeve feministe... ngurrojne t'a identifikojne veten si feministe... dhe nuk pranojne te identifikohen si te tilla !!! Te shumten e rasteve ne realitetin Kosovare cofte nga femrat apo nga mashkujt ato etiketohen, stigmatizohen ,ja si : te cfrenuara moralisht , prostitua ... femra me kualitete seksuale te dobeta , frixhide , apo edhe s'i lezbikee..

I kerkoj ndjese autores edhe nje here per devijimin e temes . CARPE DIEM :tongue: !!

Reana
17-04-07, 15:15
Te shumten e rasteve ne realitetin Kosovare cofte nga femrat apo nga mashkujt ato etiketohen, stigmatizohen ,ja si : te cfrenuara moralisht , prostitua ... femra me kualitete seksuale te dobeta , frixhide , apo edhe s'i lezbikee..

!!Te besosh se je e barabarte me dike tjeter, kjo te ben seksualisht te dobet????:biggrin: phaaaaaaa.....cka nuk degjova !!!
Te mjeret gjithe ata popuj qe kane luftuar roberine, dhe kane besuar se kane te drejta te barabarta me roberuesit e tyre-sa te dobet seksualisht paskan qene???!!!:rolleyes:

Personalisht-nuk paskam degjuar ndonjehere per dicka te tille!!!
Megjithate ajo qe di me siguri eshte se meshkujve nuk iu pelqen KONKURENCA;
barazia SOCIALE e femres me mashkullin krijon KONKURENCE me te madhe per meshkujt ne cdo aspekt te jetes shoqerore. :wink:

Sidoqofte, perkunder botekuptimeve te disave, jam e bindur se realiteti kosovar, perkunder nje minoriteti kopukesh, ne pergjithesi eshte shume me perparimtar sesa qe disa jane ne gjendje ta pranojne kete.
Kur nje gjysh ne te shtedhejetat merr mbesen per dore dhe e dergon ne shkolle, ai megjithate beson se mbesa e tij duhet te kete po te njeten pozite shoqerore si edhe nipi i tij...Respekt per gjithe gjyshet dhe gjysherit ne Kosove!!!

personalisht ne kontekst te levizjes se "feminzmit" (po e ve ne thonjeza) ajo qe me pengon shume eshte menyra si mundohet te luftohet cdo gje feminine; ajo qe Bota konsideron si levizje "feminste" nuk eshte gje me shume se nje shkalle me e larte "maskuliniste".
Feminizem i vertete, eshte te pranosh gjithe natyren femrore ashtu si eshte, e jo ta de-feminizosh ne forma maskuliniste!!!

Natyra i ka krijuar femrat me te avancuara se meshkujt ne cdo aspekt, dhe kete e deshmojne te gjitha studimet shkencore, por qe ato te kene rrolin qe iu takon ne menyre natyrale ne shoqeri-nuk kane nevoje ti imitojne meshkujt.
Meshkujt nuk jane shembull i mire qe ia vlene per t'u ndjekur:tongue:

Carpe diem!

Amina
18-04-07, 22:20
Te besosh se je e barabarte me dike tjeter, kjo te ben seksualisht te dobet????:biggrin: phaaaaaaa.....cka nuk degjova !!!
Te mjeret gjithe ata popuj qe kane luftuar roberine, dhe kane besuar se kane te drejta te barabarta me roberuesit e tyre-sa te dobet seksualisht paskan qene???!!!:rolleyes:

Personalisht-nuk paskam degjuar ndonjehere per dicka te tille!!!
Megjithate ajo qe di me siguri eshte se meshkujve nuk iu pelqen KONKURENCA;
barazia SOCIALE e femres me mashkullin krijon KONKURENCE me te madhe per meshkujt ne cdo aspekt te jetes shoqerore. :wink:

Sidoqofte, perkunder botekuptimeve te disave, jam e bindur se realiteti kosovar, perkunder nje minoriteti kopukesh, ne pergjithesi eshte shume me perparimtar sesa qe disa jane ne gjendje ta pranojne kete.
Kur nje gjysh ne te shtedhejetat merr mbesen per dore dhe e dergon ne shkolle, ai megjithate beson se mbesa e tij duhet te kete po te njeten pozite shoqerore si edhe nipi i tij...Respekt per gjithe gjyshet dhe gjysherit ne Kosove!!!

personalisht ne kontekst te levizjes se "feminzmit" (po e ve ne thonjeza) ajo qe me pengon shume eshte menyra si mundohet te luftohet cdo gje feminine; ajo qe Bota konsideron si levizje "feminste" nuk eshte gje me shume se nje shkalle me e larte "maskuliniste".
Feminizem i vertete, eshte te pranosh gjithe natyren femrore ashtu si eshte, e jo ta de-feminizosh ne forma maskuliniste!!!

Natyra i ka krijuar femrat me te avancuara se meshkujt ne cdo aspekt, dhe kete e deshmojne te gjitha studimet shkencore, por qe ato te kene rrolin qe iu takon ne menyre natyrale ne shoqeri-nuk kane nevoje ti imitojne meshkujt.
Meshkujt nuk jane shembull i mire qe ia vlene per t'u ndjekur:tongue:

Carpe diem!

Te lumshin gishtat moj Reana

arton bala
19-04-07, 11:39
..
Natyra i ka krijuar femrat me te avancuara se meshkujt ne cdo aspekt, :tongue:
..
Carpe diem!


Kur po i lexoj keta rreshta po me kaplojne enderrat.. Jo aso qe vijne pershkak te nje perjetimi gjate dites e zgjasin dy minuta, por aso qe te percjellin tan jeten e bazojne ne instinkte themelore.. bile mezi qe op koncetnrona me hskru.. Mmmm po e shoh femren si nje kopsht me plot fruta te mrekullueshme qe nuk sosen kurre e kan shije joshese per tere jeten.. Mmmmmmmm... Flm natyre qe e ke kriju femren simbas pasionit te mashkullit edhe qe e ke qite "ne kurthe": me cdo "avantash", ajo vec me teper i ofrohet destinimit te saj.:biggrin:


Carpe diem: shih enderra kur ta ka endja, edhe diten.. Kryesorja mos gerrhat shume

Reana
19-04-07, 14:18
Kur po i lexoj keta rreshta po me kaplojne enderrat.. Jo aso qe vijne pershkak te nje perjetimi gjate dites e zgjasin dy minuta, por aso qe te percjellin tan jeten e bazojne ne instinkte themelore.. bile mezi qe op koncetnrona me hskru.. Mmmm po e shoh femren si nje kopsht me plot fruta te mrekullueshme qe nuk sosen kurre e kan shije joshese per tere jeten.. Mmmmmmmm... Flm natyre qe e ke kriju femren simbas pasionit te mashkullit edhe qe e ke qite "ne kurthe": me cdo "avantash", ajo vec me teper i ofrohet destinimit te saj.:biggrin:


Carpe diem: shih enderra kur ta ka endja, edhe diten.. Kryesorja mos gerrhat shume


Hahahahahah....Sa xheloz qenke!!!:biggrin:
(pse, mos mendove se meshkujt jane te destinuar t'i "bajn me shnet" meshkujt e tjere???:cool: hi-hi)!

arton bala
19-04-07, 15:53
Hahahahahah....Sa xheloz qenke!!!:biggrin:
(pse, mos mendove se meshkujt jane te destinuar t'i "bajn me shnet" meshkujt e tjere???:cool: hi-hi)!


A pi sheh pra? Ahhhh cfar tragjedie, erdha krejt normal ne forum e tash per dite nga s“di sa veti po me ngjiten. Edhe naj dite kam mi padite dardanine per “punitive damages“..:mad:

LOJETARI
19-04-07, 16:02
A pi sheh pra? Ahhhh cfar tragjedie, erdha krejt normal ne forum e tash per dite nga s“di sa veti po me ngjiten. Edhe naj dite kam mi padite dardanine per “punitive damages“..:mad:

Carpe diem !, de ......................

Reana
20-04-07, 05:00
A pi sheh pra? Ahhhh cfar tragjedie, erdha krejt normal ne forum e tash per dite nga s“di sa veti po me ngjiten. Edhe naj dite kam mi padite dardanine per “punitive damages“..:mad:


(gjyhanit)

Megjithate, para daljes ne gjyq, i mbetet pales ANKUSE(dmth: viktimes ) te ofroje fakte materiale/deshmi se perpara se te vije ne Dardani, ka qene normal:tongue: !

LABI
20-04-07, 12:32
Natyra i ka krijuar femrat me te avancuara se meshkujt ne cdo aspekt, dhe kete e deshmojne te gjitha studimet shkencore, por qe ato te kene rrolin qe iu takon ne menyre natyrale ne shoqeri-nuk kane nevoje ti imitojne meshkujt.
Meshkujt nuk jane shembull i mire qe ia vlene per t'u ndjekur:tongue:

Carpe diem!

Shume pikepamje mbi sistemet stratifikative ginore, cofshin ato feministe apo maskuliste – jane munduar te argumentojne superioritetin e nje seksi ne raport me tjeterin…. Se seksi femrore eshte biologjikisht me i avancuar ne raport me ate mashkullor!! Apo te kundertat e ketyre pikepamjeve-se seksist mashkullore eshte me i avancuar ne raport me te femres!!

Eshte fakt se si element perberes i identitetit te personalitetit te njeriut eshte edhe identiteti seksual… Ekzistojne mendime – te argumentuara edhe empirikisht qe ne pabarazite shoqerore ndermjet njerezve , identiteti seksual -qone peshe te vogel dhe jo forte te rendesishme ... Perderisa faktoret social … qe ne nje term te pergjithshem mund te njifen si faktore socio-kulturore , jane determinante ne pabarazite e krijuara ndermjet sekseve ….. Shumica e sociologeve do te pajtoheshin me kete argument , mirepo mund te deshmohet edhe e kunderta se: pabarazite biologjike sa do te vogla e krijojn nje baze mbi te cilat ngriten pabarazite shoqerore…
Teoria relativitetit , gjene nje zbatim dhe hapsire te gjere per te argumentuar te kunderten ne shume ceshtje qe dalin nga sheknca ekzakte …. E leje ma tek ceshtjet shoqeore /shkencat shoqerore… Cdo gje mund te relativizohet …!

Eshte deshmuar si mjaft e veshtire te gjendet pergjigja ndermjet raportit te pabarazise biologjike dhe pabarazise se krijuar shoqerore .

Une mendoj qe konsistenca per te deshmuar per superioritetin e sekseve/seksit – ne raport me tjeterin – nuk shpie askund ... Eshte vetem nje energji s’koti e shpenzuar, qe nuk ndryshon, permireson, gjendjen e mardhenieve ndergjinore … Perkundrazi, vetem cka kontribon ne perkeqsim te saj .

Reana
21-04-07, 00:51
Une mendoj qe konsistenca per te deshmuar per superioritetin e sekseve/seksit – ne raport me tjeterin – nuk shpie askund ... Eshte vetem nje energji s’koti e shpenzuar, qe nuk ndryshon, permireson, gjendjen e mardhenieve ndergjinore … Perkundrazi, vetem cka kontribon ne perkeqsim te saj .
Labi i nderuar,
nuk e kisha pas ditur se te kemi ambasador per permiresimin e raporteve GLOBALE ndergjinore:biggrin: !!!

Te lutem shmangiu koncepteve stereotipizuese "seksiste", "feministe", "maskuliniste", e te ngjashme.
Postimin tim, edhpse te ngjyrosur me doze humori, e kam shkruar duke iu referuar studimeve shkencore (lexo:SHKENCORE), te lemive te ndryshme, e jo egove, dhe botekuptimeve paragjykuese te grupeve e levizjeve cfaredofshin!!!
nese ke referenca shkencore te cilesdo shkence, ku me saktesi thuhet se meshkujt dhe femrat kane natyre te njejte/barabarte ne cdo aspekt, me gjithe deshire do te lexoj dhe te pasuroj njohurite e mia!!!
Por per pikepamje ideologjike, bindje personale e grupacionesh te ndryshme, aty ku egzstojne menyrat matese shkencore, personalisht nuk humb kohe shume!

e shoh se postimin e ke shkruar prej aspektit sociologjik, dhe ideja e barazise tingellon fort miradashese, por nese me margjina te medha (shembull) meshkujt vuajne nga semundjet kardiovaskulare ne mungese te nje grupi hormonesh, te cilat jane prezente me shumice tek femrat, kjo eshte e pamohuar se femrat kane shendet me superior, dhe kane qene me te preferuara nga evolucioni(shembull )!!!
(e di qe eshte veshtire, te zgjohesh nje mengjes, dhe te kuptosh se ajo krijesa afer teje, qe qan e thyhet emocionalisht aq shpesh, dhe duket te jete aq e brishte-ka shendet me te forte se ti, imunitet me te madh se ti, dhe gjasa probabile te jetoje shume me gjate se ti, por kete s'e vendosi une, ti, shqiptaret, "feministet", apo shovenistet mashkullore ....ky eshte imprint gjenetik, dhe evolutiv!!!!

s'di a jam e qarte...
spo flas prej bindjesh idologjike, po flas prej asaj qe thone punimet shkencore!!!
me gjej referenca shkencore, te aprovuara nga komuniteti shkencore, se femrat kane natyre me inferiore, apo te barabarte me meshkujt, s'do te caj koken per asnje levizje idologjike asfare, e botekuptime te askujt!!!

LABI
21-04-07, 15:46
Labi i nderuar,
nuk e kisha pas ditur se te kemi ambasador per permiresimin e raporteve GLOBALE ndergjinore:biggrin: !!!


s'di a jam e qarte...
spo flas prej bindjesh idologjike, po flas prej asaj qe thone punimet shkencore!!!
me gjej referenca shkencore, te aprovuara nga komuniteti shkencore, se femrat kane natyre me inferiore, apo te barabarte me meshkujt, s'do te caj koken per asnje levizje idologjike asfare, e botekuptime te askujt!!!Eshte shume e logjikshme ... qe gjerat e determinuara nga biologjia nuk mund te vendosen ne aritmetri ... Dallueshmeria biologjike variron brenda per brenda llojit.... e mos te flasim ne mes llojeve.

Per cdo lloj ekzistojne kualitetet te cilat ju krijojne avantazhe , apo disavantazhe ne raport me natyren ... Kjo eshte biologjia, me te meta pa te meta , keshtu jemi te krijuar .... Eshte shume e logjikshme qe kualitetet biologjike te sekseve nuk mund te vendosen ne krahasime aritmetike .... Perderisa ndryshojne ne cilesi - jane te ndryshme ; Perderisa jane te ndryshme nuk mund te jene te barabarta!!!

Mirepo , jo barabartesia ne cilesi biologjike , unikalitetin e qenies njeriut s'e barazon me boten tjeter shtazore qe e rrethone ne kete planete ... Pasi qe jemi qenie e vetedijshme.... .. Dhe se rendi njerezore nuk udhehiqet nga ligjet e natyres ...Por nga vetedija e njeriut...Nga kultura, nga rendi shoqerore ...

Pikepamjet mbi superioritetin e racave, sekseve - jane pjelle e te gjitha diskriminimeve , luftrave dhe shkaterrimeve me masive ne bote... Kete e ka deshmuar historia.

Paragjykimet seksiste jane pikerisht te ngrituara dhe te ushqyera nga pikepamjet, idete shkencore biologjike... qe nje race, seks... eshte me superirore ne raport me tjeteren. Dhe se specia e tille per nga natyra do te duhej edhe te dominoj , sundoj, te udheheq me rendin njerezore .
Mirepo, kete qasje edhe shkenca edhe historia e ka deshmuara qe eshte plotesisht e gabuar dhe jo njerezore... Dhe se te arriturat ne shkencat biologjike nuk gjejne aplikim te njejet edhe ne jeten shoqerore


Siq duket ke keqkuptu Reana!! Sa i perkete inferioritetit, apo barabartesise biologjike ne mes sekseve..:biggrin:

Pjelle e te gjitha diskrimimeve ne mes sekseve , jane pikerisht ndikimiet e pikepamjeve biologjike ... Te cilat kane krijuare kulture paragjykuese, te stereotipizuar ne masa... sa i perket raporteve, roleve gjinore ne jete.
Ndersa, jane shkencat sociale dhe pikepamjet sociale qe jane munduar t'i zbusin dhe t'i zhdukin keto opininone te stereotipizuara , te futura ne masa ...

Lumet ne qe kemi femra per t'naj siguruar , avancuar, pastruar gjenet :biggrin: :wink:

panta_rhei
21-04-07, 18:13
Carpe Diem = Shfrytėzoje rastin (shkruaj palidhje jashtė temės):wink:

Reana
21-04-07, 22:43
Pjelle e te gjitha diskrimimeve ne mes sekseve , jane pikerisht ndikimiet e pikepamjeve biologjike ... Te cilat kane krijuare kulture paragjykuese, te stereotipizuar ne masa... sa i perket raporteve, roleve gjinore ne jete.

Lumet ne qe kemi femra per t'naj siguruar , avancuar, pastruar gjenet :biggrin: :wink:

je i mendimit se biologjia, antropologjia, gjenetika, medicina, shkatuaka "paragjykime"???:biggrin:
.....po e leme me kaq me mire!
(ndersa gjenet nuk te pastrohen ty, as askujt permes femrave; e dija se je seksist... !!!)

LOJETARI
21-04-07, 23:43
Carpe natėn:biggrin:

LABI
24-04-07, 12:40
je i mendimit se biologjia, antropologjia, gjenetika, medicina, shkatuaka "paragjykime"???:biggrin:
.....po e leme me kaq me mire!
(ndersa gjenet nuk te pastrohen ty, as askujt permes femrave; e dija se je seksist... !!!)

Jo biologjia !! Pikepamjet biologjike ...mbi krijimin e opininoneve, bindjeve, qendrimeve diskriminuese per fenomenet e ndryshme sociale.... Seksist ?!!!

po e leme me kaqq, me mire!