PDA

View Full Version : "Brejtja e Ndėrgjegjies"-Denimi mė i rėnd pėr njeriun?!


lonaaa
30-03-07, 23:06
Pėrshėndetje...

Nganjėherė mendoj se sot ka pak njerz tė cilet i bren ndėrgjegjia ,por megjithatė hapa kėtė temė per tė diskutuar sė bashku, ngase ka akoma njerz tė tillė , tė cilet kanė ndėrgjegjie dhe vepron me ndergjegjshmėri.

Cka mendoni ju , a ėshtė dėnimi mė i rėndė pėr njeriun brejtja e ndėrgjegjies??

lona!

Murgesha
30-03-07, 23:17
Pėr mendimin tim nuk ka dėnim mė tė madh.
Por Lonaa sot krejt po mė doket se edhe ndėrgjegjja ka pėsuar njė transformim total.
Nuk bren mė si dikur. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

lonaaa
30-03-07, 23:21
E po , ashtu edhe unė mendoj!

Jeta*
30-03-07, 23:32
Nga vetvetja, per vetveten nuk ka denim me te rende!
Sot me te vertete ka pak njerez qe kane ndergjegje aq shume sa per t'i brejtur ajo...
Sot kemi mungese ndergjgegjeje... Si mund te kemi "brejtje" ndergjegjegje, kur kemi mungese te saj?
Gjithsesi kjo nuk do te thote se nuk ka njerez te ndergjegjshem... Psh une LOL :P

nait
31-03-07, 08:39
Per te e ditur vleren e diqkaje se pari duhet te e kesh ne perdorim nje gje te till
E ata qe nuk kan ndergjgje nuk ia dijn edhe vleren e te till ka shum sot

Dalmatini
31-03-07, 15:16
Pėr mendimin tim nuk ka dėnim mė tė madh.
Por Lonaa sot krejt po mė doket se edhe ndėrgjegjja ka pėsuar njė transformim total.
Nuk bren mė si dikur. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif znj/Murgesha pajtohem me mendimin e juaj. pershendetje

Dalmatini
31-03-07, 15:32
Ja se qka thote ne menyre poetike Ismail Kadareja per ndergjegjen e' brejtur ' IKJA E MOISI GOLEMIT Kjo rruga pėrdridhet si gjarpėr i zi pėr ku po vrapon gjeneral Moisi? Pelerinėn era ta ngre me tallaz gjeneral Moisi pluhur shume lė pas. Kali pėrpin udhėt muzgu bie ngadal pse tė dridhet freri dorės gjeneral? Leshrat gjithė pluhur tė godasin sytė mbi boshllėk tė tyre balli i ftohtė i yt. Nata zbret mbi udhėt larg zjare ēobenjsh gjeneral Moisi pėrse shpatėn zhvesh? Udha ėshtė e gjatė tutje terri nxin i ndėrgjegjės troku prapa oshėtin. Larg dy-tre shkėndija patkoi shkrepėtit ndan udhės sė madhe ndėrgjegja jep shpirt Moisi ndėrgjegjes vallė si i re? Ajo ngrihet,bie mbytur gjak pėrdhe. Nata ėshtė e shkretė troku natėn mbush veē ndėrgjegjės sate prapa s'tė ndjek kush Nė kalldrėme shekujsh troku yt i zi Moisi i Golemėve Gjeneral Moj-Zi. p.s. E solla me qellim se disi koincidon me temen e hapur . pershendetje

Dilaver
31-03-07, 23:08
Ndėrgjegja ėshtė veti e frymės njerėzore e cila nuk e lejon njeriun (i cili posedon ketė veti) tė kryej vepra tė kqija, e pėrcjellė aktivitetin e tij, e vlerson nga ana morale nė sjelljet dhe qellimet e tij, e ndalon nga mednimet dhe veprat e kqija e nėse ketė e ka kryer, ajo e denon rreptėsisht me qortim e ndierje tė fajėsisė.
Drejtėsia e vertetė ėshtė ndėrgjegja, edhe pse nė ditet e sotme ndihet mungesė e madhe e saj.

Pupi
01-04-07, 11:43
Pėrshėndetje...

Nganjėherė mendoj se sot ka pak njerz tė cilet i bren ndėrgjegjia ,por megjithatė hapa kėtė temė per tė diskutuar sė bashku, ngase ka akoma njerz tė tillė , tė cilet kanė ndėrgjegjie dhe vepron me ndergjegjshmėri.

Cka mendoni ju , a ėshtė dėnimi mė i rėndė pėr njeriun brejtja e ndėrgjegjies??

lona!

Po eshte!

Ndergjegjia eshte mallkimi me i rende per njeriun (qe eshte rritur me ndegjegjegjie kuptohet).
Ate qe nuk e bren ndergjegjia/faji i tije, ay le qe nuk ka karaktere te forta njeriu, por ay ka edhe pabesi, tradheti e gjithqka qfar e ben nje njeri jo te ndergjegjshem.
Ndershmeria, perkatsisht ndegjegjshmeria jan virtyte te larta te njeriut qe e mbrojn ate, dhe mbare shoqerin/rendin shoqeror aty ku nuk ka qasje ligji. (sepse dihet, ligji per jo ndershmeri denon) por syri i ligjit jo edhe gjithehere sheh te gjitha.

SoKoLi-i-Maleve
07-04-07, 18:54
Ndergjegjja cfaqe mbrendsin e shpirtit.

LABI
07-04-07, 20:53
Cfare n'a ishte kjo ndergjegja :confused:

Psikologu
10-04-07, 02:17
Mbrejtja e ndergjegjjes dhe ......???!!!
Ndergjegja , po cka ėshtė kjo ??!!
Ne und ta klasifikojmė ndergjegjjen ne shumė kategori dhe menyra , ne shumė personazhe dhe ne shumė politika, teologi , letersi , filozofi etj.
Ndergjegjja krijohet edhe nga vetė njeriu , trashegohet nga vetė njeriu dhe mirret ose humbet edhe nga rrethi shoqerore .
Ndergjegjja bren shumė kend , por ndergjegjja edhe e larteson shumė kend , mvaresisht nga rati se ne cilen kategori ne e vendosim ndergjegjjen per ta aalizuarė;
Ndergjegjja klasifikohet ne shumė kategori;
Personal
Shoqeror
Politik
Ushtrak
Ekonomik etj etj
Ndergjegja personale ka tė bejė shumė me anen pozitive dhe negtive tė njeriut , tė rrethanave dhe lekundjes personale , ka tė bejė edhe shumė me cungimin e vetė shprehjes ose tė vetė afirmimit dhe njohiris se sferve jetsore.Nuk do tė thotė se ndergjegjja negative personale eshte edhe cdo her e qellimeshme , por ajo mundet tė jetė edhe e paqelimeshme qe mund tė quhet edhe si faj , tradheti, mosgatishmeri , mosqenderes etj etj .
Ndergjegja pozitive ka tė bejė me shumė me personat e vendosur , tė hapur dhe me shumė komunikues , me personat me vizion te hapur dhe me njė qendrim tė paluhateshem, pa frigė dhe pa ankth .
Personat me ndergjegjje negtive percillen ne tė shumten e rsteve me ankthe tė njepasnjeshme dhe si shkak i kesj , janė tė dobet qe tė kerkojnė falje ose tė kerkojnė trajtim tė ndonjė problemi , shkaku ose tė ndonjė pengese.

SoKoLi-i-Maleve
12-04-07, 00:49
Ndergjegjeja njeriun e ruan nga punet e liga, i ligu e ka humb ndergjegjejen.

Berkan
05-05-07, 21:54
Pėr mendimin tim nuk ka dėnim mė tė madh.
Por Lonaa sot krejt po mė doket se edhe ndėrgjegjja ka pėsuar njė transformim total.
Nuk bren mė si dikur. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif
Njerezimi njeh tre loje te denimeve. Te parat jene denomet nga zoti, te dytat jane denimet nga ana e shtetit, te cilat jane te parapara ne kodin penal te shteteve si vepra penale dhe te tretat jane normat morale qe denimi me i madh eshte brejtja e ndergjegjes. Prandaj kur flasim per brejtjen e ndergjegjes, kemi te bejme me shkeljen e ndonje norme morale, e qe ne vendet e ndryshme varesisht nga zakonet, normat morale ndryshojne. Prandaj une nuk pajtohem me mendimin e ashtequajtures murgesha dhe mendoj se normat morale ndonje here mbeten edhe me te forta se vete normat e shtetit, kuptohet tek njerezit e ndershem. Prandaj nese ju nuk jeni e atille mos flisni per te gjithe njejte

4peace
12-08-07, 20:59
Pėrshėndetje...

Nganjėherė mendoj se sot ka pak njerz tė cilet i bren ndėrgjegjia ,por megjithatė hapa kėtė temė per tė diskutuar sė bashku, ngase ka akoma njerz tė tillė , tė cilet kanė ndėrgjegjie dhe vepron me ndergjegjshmėri.

Cka mendoni ju , a ėshtė dėnimi mė i rėndė pėr njeriun brejtja e ndėrgjegjies??

lona!

Sė pari duhet tė kesh ndėrgjegje, ashtu qė tė ket kush tė tė brejė. Pastaj, nėse posedon me diē tė tillė, nėse tė brenė ajo, konsideroj se s'ėshtė dėnim (mė i madh jo se jo) po mė tepėr shkollė/mėsim/leksion, ashtu qė tė mos tė brejė e shkatojė dhembje nė tė ardhmen/herave tjera.

Aq kisha unė

*

lyra2
11-11-07, 10:45
Ndėrgjegja e pastėr ėshtė jastėku mė i mirė.

Linka_pz
11-11-07, 12:36
Une per vete nese shof qe kam bere ndonje gabim apo nuk kam vepruar drejt, me bren ndergjegjja edhe shume bile, edhe pse sot rralle here hasemi me njerez te ndergjegjshem , apo qe i bren ndergjegjja.

Edhe pse sot pendimi apo brejtja merret (eshte )gjeja me e pa vlere ne bote.

Remorse is the echo of a lost virtue

Arkza
11-11-07, 15:21
Une per vete nese shof qe kam bere ndonje gabim apo nuk kam vepruar drejt, me bren ndergjegjja edhe shume bile, edhe pse sot rralle here hasemi me njerez te ndergjegjshem , apo qe i bren ndergjegjja.

Edhe pse sot pendimi apo brejtja merret (eshte )gjeja me e pa vlere ne bote.

Remorse is the echo of a lost virtuePajtohem me ty Linka Plotsisht se keshtu edhe une jam :mad: :mad:

Pupi
11-11-07, 19:40
Temė e rėndė kjo more njerz.
Lexova qe nga fillimi, sa shumė ishte folur e pėrfolur, definicione tė bukura lidhur me NDĖRGJEGJIEN.
Karekteristik ishte se askush nuk kishte dhėnė, ama asnjė shembull mė tė voglin tė tijė personal(edhe pse anonym)Dilka se tė gjithė, aqė tė ndėrgjegjshėm qenkemi?!

,,Vetėm njeriu i fort thotė/fletė tė vėrtetėn"

Kujtoj njė rast nga njė i njohur.

Meq gurbeti e kishte katandisur jasht Kosovės, qė nga vitet e 90-ta, Ai qėlloj nė Kosovė mu atė kohė kur krisi lufta nė Kosovė, pikėrisht ngjarja nė Prekaz me Familjen e Jasharajve.
Nė Kosovė, vendlindjen e tijė, ai ishte detyruar tė hynte me Vizė turistike tė kufizuar me njė muaj.
Dhe mu atė ditė, pa pritur e kujtuar, bile ende pa e ditur mirė se ēkishte ndodhur, ai qėlloi nė autobus kur politeska serbe veq kishte filluar shtetėrrethimet anembanė Kosovės.
Ndante tė gjithė meshkujt nga autobusi, e disa edhe i ndalte.
Personi nė fjalė ishte friguar aq shumė atė ditė, sa qė kishte pranuar qė si intereson se ēfar ndodhė kėtu, unė jam vetėm si turist. as nuk e kishte parė, e as dėgjuar kush. Shkijet e kishin lėshuar, me kusht qė ta lėshoj Kosovėn mbrenda 24 Orėve. Kishte marruar arratin pėrmes shqipėris dhe nga atje kishte ikur pėr nė shtetin ku jetonte tanimė.
NDERGJEGJIA, duket ta kishte brerė aq shumė pėr fjalėt e thėna sa qė kurrė nuk u bė rehat/qetėsua.
Kur krisi lufta frontale pak mė vonė, nuk pati njeri qė ta ndalte pėr tė mos marrur pjes aktive(Edhe pse kishte ndihmuar materialisht shumė).
Kishte patur fatin ti shpėtoj luftes me ca plagė tė lehta, dhe duket ta kishte qetsuar kjo pakė, por jo krejtėsisht.
Njė gjė dijė, qe qysh nga ajo ditė ai njeri i ka shpallur luft personale serbis!