PDA

View Full Version : Fol Kunder Dhunes!!!


Arkza
02-04-07, 12:08
Te Dashurit Pjesmarresit e ketij forumit , e hapa kete teme te re :: Fol Kunder Dhunes :: ngase ne kosove apo kudo qe jan Shqipateret ne ane mbare boten Keqtrajtohen femrat , femijet , kudo qe jan .
ne Disa raste kam degjuar shuem per keq trajtime ndaj femijve te mitur ose ndaj femrave , keshtu si p.sh dhuna ne famije dhuna ne shkolle , dhuna ne kudo qe jan femijet edhe ne para rrugeve te shtepis e tyre !
Dhe e hapa kete tem te diskutojme se bashku se pse veprojne keshtu ndaj femijve dhe ndaj femrave ! a eshte e drejt kjo qe i trajtojne femijet te mitur keshtu ne shkole sidomos nga Arsimtari !? Ndresa Femrat e trajtojne sikur te jan ndonje skallave e tyre !? pse ndodhe kjo pikrishte tek ne , dhe a mendoni se kjo eshte e drejt !?

Albanian eX|PerT
02-04-07, 12:49
Arkza pershendetje per juve e nderuar dhe temen tuaj!

Edhe pse tani nuk kam shume kohe per t'i hyre bisedes ne kete teme mbase po nisem per shkolle, po kycem shume shpejte dicka dicka.

Une kisha per te thene qe tema te jete -fol e vepro kunder dhunes-, mbase jemi duke e pare se sa flasin shoqatat ne vendet tona e ne realitet shume pak kane vepruar.Pra te folurit pa praktika, apo pa hapa konkret ska akses pozitive askund.

Per gjithe keto gjera primitive, influence ka mentaliteti i ulet i individeve te cilet nuk arrijne dot te perceptojne nevojen e familjes dhe te vleres se femres.

Po permendi nje fragmen nga disa leksione qe ka permendur nje dijetar ne nje liber te tij per vleren e femres e qe me vone do inkuadrohem ne teme kur te kem kohe.

Dijetari ne debat me nje jobesimtar, kur hyri tek tema per vleren e femres dhe nxehej debati, atehere dijetari besimtar, e pyeti ate jobesimtare: "Ku gjindet ari dhe argjendi?" Ai tha: "Thelle neper vende te fshuhura, duhet hulumtuar shume per ti gjetur neper miniera, ato shume ruhen te mbeshtjellura e te ruajtura", atehere dijetari pyeti prap: "Po ku gjinden xhevahiret", ai tha: "Ne fund te deterave, thelle te mbuluara e te ruajtura, mbase kane shume vlere, dhe veshtire gjinden", atehere dijetari i tha: "Po ti a harrove se femra ka vleren me te madhe se argjendi, ari, e xhevahiri?" Dhe potencoi dijetari e tha: "Prandaj duhet rrespektuar dhe ruajtur femra, sepse ka vlere te madhe"

Sot ne Bote fatkeqesisht po humb vlera e familjes ne pergjithesi. Kam nje mik ne kete shtet ku jam, i cili eshte nga Britanija, e qe me tregonte ne muhabet per familjen e tij, e thoshte "i dashuri e nenes" apo "e dashura e babit" dhe thoja me vete, kjo eshte degjenerim i tere, nuk kane kenaqesi prinderore, mbase iu ka humbur ketyre njerezve kuptimi i jetes, sa qe ai me thoshte: "Jo ore, mami pasi qe eshte ndare nga babi, ska pas shume dashnore, vetem 3-4" :lol:, u cudita... thash me vete, pse gjithe kjo ē'thurrje? Mbase s'dine ta kuptojne drejte konceptin familje, prandaj edhe perdorin dhune, keqkuptime, paragjykime, ndarje, etj., etj., dhe ska lezet as ngrohtesija e prinderve per femijet!

Do hy me vone Arkza ne temen tuaj!

Te nderon!
Experti!

Arkza
02-04-07, 13:35
Arkza pershendetje per juve e nderuar dhe temen tuaj!

Edhe pse tani nuk kam shume kohe per t'i hyre bisedes ne kete teme mbase po nisem per shkolle, po kycem shume shpejte dicka dicka.

Une kisha per te thene qe tema te jete -fol e vepro kunder dhunes-, mbase jemi duke e pare se sa flasin shoqatat ne vendet tona e ne realitet shume pak kane vepruar.Pra te folurit pa praktika, apo pa hapa konkret ska akses pozitive askund.

Per gjithe keto gjera primitive, influence ka mentaliteti i ulet i individeve te cilet nuk arrijne dot te perceptojne nevojen e familjes dhe te vleres se femres.

Po permendi nje fragmen nga disa leksione qe ka permendur nje dijetar ne nje liber te tij per vleren e femres e qe me vone do inkuadrohem ne teme kur te kem kohe.

Dijetari ne debat me nje jobesimtar, kur hyri tek tema per vleren e femres dhe nxehej debati, atehere dijetari besimtar, e pyeti ate jobesimtare: "Ku gjindet ari dhe argjendi?" Ai tha: "Thelle neper vende te fshuhura, duhet hulumtuar shume per ti gjetur neper miniera, ato shume ruhen te mbeshtjellura e te ruajtura", atehere dijetari pyeti prap: "Po ku gjinden xhevahiret", ai tha: "Ne fund te deterave, thelle te mbuluara e te ruajtura, mbase kane shume vlere, dhe veshtire gjinden", atehere dijetari i tha: "Po ti a harrove se femra ka vleren me te madhe se argjendi, ari, e xhevahiri?" Dhe potencoi dijetari e tha: "Prandaj duhet rrespektuar dhe ruajtur femra, sepse ka vlere te madhe"

Sot ne Bote fatkeqesisht po humb vlera e familjes ne pergjithesi. Kam nje mik ne kete shtet ku jam, i cili eshte nga Britanija, e qe me tregonte ne muhabet per familjen e tij, e thoshte "i dashuri e nenes" apo "e dashura e babit" dhe thoja me vete, kjo eshte degjenerim i tere, nuk kane kenaqesi prinderore, mbase iu ka humbur ketyre njerezve kuptimi i jetes, sa qe ai me thoshte: "Jo ore, mami pasi qe eshte ndare nga babi, ska pas shume dashnore, vetem 3-4" :lol:, u cudita... thash me vete, pse gjithe kjo ē'thurrje? Mbase s'dine ta kuptojne drejte konceptin familje, prandaj edhe perdorin dhune, keqkuptime, paragjykime, ndarje, etj., etj., dhe ska lezet as ngrohtesija e prinderve per femijet!

Do hy me vone Arkza ne temen tuaj!

Te nderon!
Experti!Te flm shume Experti ... pra vazhdojme me von dhe te tjtret....

torm_1
02-04-07, 20:50
shume mir ja ke ba se e ke hap ket tem tem e qelluar

SoKoLi-i-Maleve
12-04-07, 01:21
Gjdo njeri e ka per detyr me luftua kunder dhunes kudo qe ndodh ajo,e sidomos ne Shqiptaret e kemi detyr te ndalojm dhunen, qe praktikohet mjerisht ende ne shum familje,kunder fmijve dhe femres.

GURI SYLAJ
21-04-07, 08:04
Mire e keni por shtaga u dal pej Xhenetit !

Mos me pas kane shtaga e Halles ,une i kisha vene zjarrin mahalles.

Mjeti qe e lufton dhunen eshte shkolla -emancipimi!

Bjeshka1
22-04-07, 16:59
Ne si popull kemi qene nen sundimin e te huajve shume shekuj radhazi. Kjo sigurisht se ka lene pasoja ne emancipimin dhe edukimin tone si komb. Duhet shume kohe te kaloi dhe shume uje te rrjedh der sa te mesojme se cka eshte dhe cfare pasojash len dhuna. Ne shoqerine tone me se shpeshti perdoret kjo per zgjedhjen e problemeve, mungon dialogu. Nje femi qe rritet ne nje familje ku dhuna eshte "ushqim i perditshem", ai nuk njeh tjeter menure pos kesaj. Kur mungon kultura e dialogut atehere dhunen zgjedhim si mjet per te sqaruar problemet, dhe i vetmi "sherim" nga kjo eshte edukata, pra shkollimi i brezave te ri.

selvija
22-04-07, 21:03
Ka qen ne ate koh qka ka qen.....tash STOP dhunes kunder njrzimit,,sidoms ndaj Femres..

Preshevar
23-04-07, 12:42
Gjithashtu jam Kundėr Dhunės Ø!

jadore
23-04-07, 13:14
.. qe tek ne ndodhin paradoxet me ekstreme po ju tregoj nje rast lidhje me temen ku deshmitare okulare isha vete une ..( ku po te bojne ty vaki se gjitha keto ..!!!do te thoshte mama jeme ..haha)

..jo me larg se para disa ditesh kisha prishje autoje gjate rruges , perderi sa une thirra ndihme dhe me duhej te pritesha nje kohe kur ata te vine , u ndal dhe nje auto afer meje qe me siguri pesoj dhe ajo prishje ..
ishin nje qift te rinjesh dikund 22-24 vjeq , mendova qe ne fillim vajza kishte probleme me udhetimin prandaj u ndalen dhe dolen jashte per ajer te fresket ...!!! kuptohet filloj perkujdesi i shoqeruesit te saj , dhe une mendova , kemi arrit civilizim , shiko vertet tregohet i kujdeshsem ndaj partneres , nuk vonoj dhe filluan dhe skenat erotike , prap mendova , respekt jemi liruar nga komplekset , nga paragjykimet, dime te shprehim dashurin,ndjenjen dhe ne vendet publike , dhe vertet dukej qift simpatik ,befas ndjeva nje zhurme kthej koken (e nuk ishin me larg se dy metra nga une ) dhe tash degjoj bertima qe vinin nga djaloshi ..'nuk ka ti, nuk guxon te shkosh ta marresh lejen une jam ai ,.... mos me shti se te rrah sa qe ne kemb tuaj nuk mundesh te rrish' , ktheva koken dhe vertet ai tipi i ra shuplak me gjithe forcen qe kishte ne fetyre te asaj vajzes ,... o Zot u tmerrova ,.... bertiti dhe nja 10 minuta te mira (valla shekuj mu duken ) dhe prap u qetesua , per qudi prap filloi me skena erotike ,dhe nderkohe edhe ndihma qe kishte thirrur ai , vertet kishte pas vetem prishje , dhe per qudi ,te shtyne auton qe nuk ju punonte e beri e vetme vetem vajza dhe ndihesat e tij ,ndersa djaloshi qe dramatizoj skenat ,nderkohe ndezi nje cigare dhe po e veshtronte ngjarjen , dij qe i tha asaj ,' mbylle auton dhe ec tash ', .. iken ata, pas lane nje auto ne mes te rruges, dhe mua qe pritesha te me vinte ndihma ime dhe ideja ne koke ..Zot ku me prure ..!!!
..them qe dhune do te kete gjithmone , perderi sa ka viktima qe i binden fatit .... nje nuk me hiqej nga mendja .. si do kalon ky qift pjesen tjeter te jetes , cfare formim te familjes do kete , si do e perballojne bashkejetesen kur aq te ri dhe kane aso raporte komunikimi ..!!!!
kjo eshte nje storje e realitetit Kosovar ...

Paradox_13
23-04-07, 13:56
.. qe tek ne ndodhin paradoxet me ekstreme po ju tregoj nje rast lidhje me temen ku deshmitare okulare isha vete une ..( ku po te bojne ty vaki se gjitha keto ..!!!do te thoshte mama jeme ..haha)

..jo me larg se para disa ditesh kisha prishje autoje gjate rruges , perderi sa une thirra ndihme dhe me duhej te pritesha nje kohe kur ata te vine , u ndal dhe nje auto afer meje qe me siguri pesoj dhe ajo prishje ..
ishin nje qift te rinjesh dikund 22-24 vjeq , mendova qe ne fillim vajza kishte probleme me udhetimin prandaj u ndalen dhe dolen jashte per ajer te fresket ...!!! kuptohet filloj perkujdesi i shoqeruesit te saj , dhe une mendova , kemi arrit civilizim , shiko vertet tregohet i kujdeshsem ndaj partneres , nuk vonoj dhe filluan dhe skenat erotike , prap mendova , respekt jemi liruar nga komplekset , nga paragjykimet, dime te shprehim dashurin,ndjenjen dhe ne vendet publike , dhe vertet dukej qift simpatik ,befas ndjeva nje zhurme kthej koken (e nuk ishin me larg se dy metra nga une ) dhe tash degjoj bertima qe vinin nga djaloshi ..'nuk ka ti, nuk guxon te shkosh ta marresh lejen une jam ai ,.... mos me shti se te rrah sa qe ne kemb tuaj nuk mundesh te rrish' , ktheva koken dhe vertet ai tipi i ra shuplak me gjithe forcen qe kishte ne fetyre te asaj vajzes ,... o Zot u tmerrova ,.... bertiti dhe nja 10 minuta te mira (valla shekuj mu duken ) dhe prap u qetesua , per qudi prap filloi me skena erotike ,dhe nderkohe edhe ndihma qe kishte thirrur ai , vertet kishte pas vetem prishje , dhe per qudi ,te shtyne auton qe nuk ju punonte e beri e vetme vetem vajza dhe ndihesat e tij ,ndersa djaloshi qe dramatizoj skenat ,nderkohe ndezi nje cigare dhe po e veshtronte ngjarjen , dij qe i tha asaj ,' mbylle auton dhe ec tash ', .. iken ata, pas lane nje auto ne mes te rruges, dhe mua qe pritesha te me vinte ndihma ime dhe ideja ne koke ..Zot ku me prure ..!!!
..them qe dhune do te kete gjithmone , perderi sa ka viktima qe i binden fatit .... nje nuk me hiqej nga mendja .. si do kalon ky qift pjesen tjeter te jetes , cfare formim te familjes do kete , si do e perballojne bashkejetesen kur aq te ri dhe kane aso raporte komunikimi ..!!!!
kjo eshte nje storje e realitetit Kosovar ...

...marre ne pergjithesi raportet mes qifteve ne raste te tilla pas sulmit bashkeshorti apo partneri hyne ne fazen e pendimit dhe ndjehet i turperuar,fajtor ose edhe i frikesuar per pasojat ne vijim.Megjithat ai zakonisht perpiqet qe te mohoj dhe nenvlersoj dhunen dhe do te refuzoj te barte pergjegjesin per veprimet e tija.Ai perpiqet qe fajin ta bart tek partnerja duke u munduar ta akuzoj se gjoja ajo paraprakisht e provokoi ate dhe se ai per momentin ndodhej jasht kontrollit dhe nuk qe i vetedishem se qfar po bente.Per fat te keq ne te shumten e rasteve femra shpesh ka tendence te besoj ket "arsyetim"per te ruajtur mardhenjet.
Kjo ne njefar forme munde te spjegohet edhe si faza e blerjes mbrapsht ku partneri perpiqet te kthej prap te dashuren e ti duke e mbushur me dhurata luksoze,duke u tregu i dashur dhe i vemendeshem dhe duke i premtu se nuk do ta lendoj perseri.
Nese pajtimi ndodhe qifti munde te perjetoj nje experienc edhe ma te fuqishme,mardhenje intime ku asnjeri nuk do te kujtoj dhimbjen e dhunes,dhe veshtersit paraprake do te mohohen.Tani partneri munde te jet i komunikushem dhe i hapur ndaj nevojave te saja dhe ajo shpreson ose beson se ai ka ndryshuar.Per fat te keq ne mardhenjet e dhunshme cikli vazhdon ne menyr te paevitueshme pasi qeshtja e kontrollit rishfaqet dhe mardhenjet dobesohen akoma nen peshen e rrites se tensioneve...
Ky nyk eshte veq realitet Kosovar.......

emine
04-07-09, 15:14
...marre ne pergjithesi raportet mes qifteve ne raste te tilla pas sulmit rbashkeshorti apo partneri hyne ne fazen e pendimit dhe ndjehet i turperuar,fajtor ose edhe i frikesuar per pasojat ne vijim.Megjithat ai zakonisht perpiqet qe te mohoj dhe nenvlersoj dhunen dhe do te refuzoj te barte pergjegjesin per vepimet e tija.Ai perpiqet qe fajin ta bart tek partnerja duke u munduar ta akuzoj se gjoja ajo paraprakisht e provokoi ate dhe se ai per momentin ndodhej jasht kontrollit dhe nuk qe i vetedishem se qfar po bente.Per fat te keq ne te shumten e rasteve femra shpesh ka tendence te besoj ket "arsyetim"per te ruajtur mardhenjet .
Kjo ne njefar forme munde te spjegohet edhe si faza e blerjes mbrapsht ku partneri perpiqet te kthej prap te dashuren e ti duke e mbushur me dhurata luksoze,duke u tregu i dashur dhe i vemendeshem dhe duke i premtu se nuk do ta lendoj perseri.
Nese pajtimi ndodhe qifti munde te perjetoj nje experienc edhe ma te fuqishme,mardhenje intime ku asnjeri nuk do te kujtoj dhimbjen e dhunes,dhe veshtersit paraprake do te mohohen.Tani partneri munde te jet i komunikushem dhe i hapur ndaj nevojave te saja dhe ajo shpreson ose beson se ai ka ndryshuar.Per fat te keq ne mardhenjet e dhunshme cikli vazhdon ne menyr te paevitueshme pasi qeshtja e kontrollit rishfaqet dhe mardhenjet dobesohen akoma nen peshen e rrites se tensioneve...
Ky nyk eshte veq realitet Kosovar.......

askushe ska te drejte te nevlersoi dhe te perdore dhune tek tjetri,per dhune ska arsyetim!!!

UniCorN
04-07-09, 15:36
Standardi jetesor jo rralle here ua dikton femrave qe t'i nenshtrohen/binden edhe dhunes. Nje femer qe punon ne zhvillimin e standardit te saj ekonomik (shkollimin e saj), ka gjithmone rrugedalje nga nje martese e dhunshme, perderisa nje femer qe nuk ka pasur fatin apo nuk ka dashur te beje kete e ka veshtire te beje zgjedhje. Pervec aspektit ekonomik, nje gje qe femres ia dikton ta duroje dhunen eshte edhe organizimi familjar ne shoqerite tona, ku femra me teper shihet si nje barre edhe per vete prinderit e saj, nese ne nje periudhe te caktuar te moshes se saj ajo nuk ben zgjedhje martesore dhe, pas marteses femra ne shoqerite shqiptare zhveshet nga cdo e drejte trashigimore dhe eshte ne meshiren e fatit (flas per ato qe nuk mund te realizojne personalisht ndonje perfitim ekonomik).

Me pare shoqeria jone e ka pasur te veshtire te beje ndonje planifikim familjar per shkak te numrit te madh te femijeve dhe situates se rende ekonomike, mirepo koheve te fundit shihet nje progres si ne planifikimin e familjes ashtu edhe ne perkujdesjen ndaj femijeve te gjinise femer, ku prinderit punojne edhe per trashigimine e femijeve femra. Ka shume ende per tu bere ne kete drejtim, mirepo femra gjithnje e me shume po e percakton fatin e saj dhe nuk behet dhe shihet vetem si nje barre e varur nga mashkulli, qe ia jep te drejten vetes te ushtroje dhune mbi te.

Idila
04-07-09, 15:45
Femra - viktimė e "kthetrave tė ujkut", e izoluar nė kafaz, pa asnjė tė drejtė shprehjeje mendimi, skllave e dėshirave......me njė fjalė "statujė qė merr frymė" dhe "makinė" - shfryese e epshit dhe dėshirės/urdhėrit tė tjetėrkujt!

"Dalėngadalė po vjen behari".....edhe pėr femrat!

UniCorN
04-07-09, 15:54
Femra - viktimė e "kthetrave tė ujkut", e izoluar nė kafaz, pa asnjė tė drejtė shprehjeje mendimi, skllave e dėshirave......me njė fjalė "statujė qė merr frymė" dhe "makinė" - shfryese e epshit dhe dėshirės/urdhėrit tė tjetėrkujt!

"Dalėngadalė po vjen behari".....edhe pėr femrat!


Per mos me qene viktime ne kthetrat e ujkut femra duhet me i grah shkollimit e jo me u marr me kisha e xhamia, se askend nuk e demton me shume feja sesa vet femren ;)

Eshte e vertete qe disa femra bien me vetedeshire ne kthetrat e ujkut e me pas nuk mund te dalin kurre prej tyne :wink:

Idila
04-07-09, 15:59
Per mos me qene viktime ne kthetrat e ujkut femra duhet me i grah shkollimit e jo me u marr me kisha e xhamia, se askend nuk e demton me shume feja sesa vet femren ;)

Eshte e vertete qe disa femra bien me vetedeshire ne kthetrat e ujkut e me pas nuk mund te dalin kurre prej tyne :wink:
Ku e lamė e ku na mbeti me ty Unicorn muhabeti? (nuk jemi tek rubrike fetare kėtu...)

Jam kundėr dhunės!

Peja-Boy
04-07-09, 16:22
A flitet kunder nje gjeje qe eshte e vetmja se Shqiptaret i qet ne rrug te Zotit hahahaa