PDA

View Full Version : Zbulohet sekreti i piramidės sė Keopsit


Dilaver
04-04-07, 13:30
http://www.corriere.it/Fotogallery/Tagliate/2007/03_Marzo/31/PIRA/01.JPGFalė pėrmasave tė pabesueshme tė blloqeve shkėmbore, saktėsisė me tė cilėn janė vendosur, zgjidhjeve tė pabesueshme inxhinierike dhe lartėsisė sė strukturave, piramidat prej shekujsh kanė lėnė pa fjalė ekspertė, studiues e shkencėtarė. Aq madhėshtore janė kėto vepra tė dorės sė njeriut, sa mes dhjetėra teorive mbi realizimin e tyre ndeshen edhe ato sipas tė cilave janė ndėrtuar nga qenie tė ardhura prej shumė larg planetit tonė. Ndėr piramidat, mė e madhja dhe mė mbresėlėnėsja ėshtė ajo e Keopsit, e ndėrtuar 4 mijė e 5 qind vite mė parė, qė mat 250 metra gjerėsi dhe 136 lartėsi. Mė shumė se tė tjerat, mbase pėr shkak tė pėrmasave, ka fshehur brenda saj enigmėn pėr metodat qė janė pėrdorur pėr ta ndėrtuar. Teoria mė e pranueshme e shihte ndėrtimin e saj tė realizuar pėrmes njė skele tė jashtme, e cila zgjatej nė formė spiraleje, duke u ngjitur lart pėrgjatė gjithė gjatėsisė sė mureve. Spiralja ngushtohej me rritjen e lartėsisė sė piramidės, deri sa mbėrrinte nė kulmin e saj.


http://cache.aftenposten.no/multimedia/archive/00534/FRANCE_GREAT_PYRAMI_534282s.jpgFakti ėshtė qė egjiptianėt nuk kanė lėnė asnjė lloj dokumentacioni mbi sistemet e ndėrtimit qė pėrdorėn pėr ta realizuar kėtė kryevepėr. Sipas arkitektit francez, Jean Pierre Houdin, i cili sapo e ka bėrė publike teorinė e tij nė Paris, egjiptianėt kishin arritur ta realizonin kėtė vepėr madhėshtore duke "pėrdorur njė skelė tė brendshme nė formė spiraleje, deri nė kulmin e strukturės" sė piramidės. Jean
Pierre Houdin u mbėshtet pėr tė ngritur kėtė teori mbi njė seri studimesh tė hollėsishme tė kryera nga kolegu i tij, Gilles Dormion, tė cilat u krahasuan me tė gjitha parametrat e epokės: vegla prej bakri e guri (egjiptianėt nuk e njihnin hekurin), materiale tė pėrdorura (blloqe graniti tė mbėrritura nga Asiani, qė ndodhet 900 kilometra larg dhe blloqe gėlqerorė, e harta tė ndryshme). Pasi arriti tė bindte industrinė "Dassault Systemes", i cili ofroi asistencėn teknike, arkitekti francez, pas tetė vitesh studime tė detajuara, paraqiti teorinė e tij tė ilustruar, falė sistemeve tredimensionale industriale.http://www.corriere.it/Fotogallery/Tagliate/2007/03_Marzo/31/PIRA/02.JPG

Dilaver
04-04-07, 13:36
Nė film, i cili prej dy ditėsh mund tė shihet nga kushdo nė internet, http://khufu.3ds.com/introduction (pėr tė shiquar duhet instaluar 3 D Life Player)

Video http://khufu.3ds.com/introduction/revealed/ (http://khufu.3ds.com/introduction/revealed/)

tentohet tė vėrtetohet se ndėrtimi i piramidės sė Keopsit zgjati jo mė shumė se 20 vjet, pra gjatė periudhės nė tė cilėn ky faraon mbretėroi (2538-2516). Duke shfrytėzuar nė favorin e tyre pjerrtėsinė e zonės ku u ndėrtua piramida, egjiptianėt (tė cilėt sipas Houdin janė edhe inxhinierėt e parė nė historinė e njerėzimit) fillimisht ndėrtuan njė skelė tė parė nga jashtė, e cila u pėrdor pėr ta ēuar piramidėn deri nė lartėsinė 43 metra.


http://www.corriere.it/Fotogallery/Tagliate/2007/03_Marzo/31/PIRA/05.JPG


Mė pas u vazhdua me njė tjetėr skelė, e cila ngrihej pėrgjatė mureve deri nė kulmin e saj. Skela ishte e hapur te kėndet, nė mėnyrė qė tė mundėsohej rrotullimi i masave shkėmbore, qė transportoheshin deri lart. Kėto blloqe gjigante fillimisht transportoheshin me mjete lundruese nė ujėrat e Nilit, mė pas pėrdoreshin rula tė drunjtė, tė tėrhequr nga njerėz. Skela, e cila rrotullohej pėrreth strukturės nė kahun e kundėrt tė lėvizjes sė akrepave tė orės, ngrihej me njė kėnd 7 deri 8 pėr qind, gjė qė u jepte mundėsinė njerėzve tė transportonin pėrmes saj masat shkėmbore. Nė kėtė ēast skela e jashtme doli jashtė funksionit dhe u ēmontua. Paralelisht ecnin punimet pėr ndėrtimin e galerisė sė madhe, e dukshme edhe nė ditėt e sotme, e cila do tė pėrdorej mė pas pėr tė ndėrtuar dhomėn mortore tė faraonit mbi bazėn e piramidės. Nė kėmbė mbahej nga pesė struktura graniti, tė cilat u ngritėn pėrmes njė sistemi kundėrpeshash.

http://www.corriere.it/Fotogallery/Tagliate/2007/03_Marzo/31/PIRA/03.JPG


Tė dhėnat e Jean Pierre Houdin u hodhėn nė njė kompjuter dhe "Dassault Systemes" krijoi njė modell virtual pėr tė vėrtetuar teorinė e arkitektit pėrmes sistemeve kompjuterike tredimensionale.
Pėr kėtė u nevojit rimodelimi i gjithė piramidės dhe integrimi i shumė parametrave: pėrmasat apo pesha e gurėve, forca ngritėse e tėrheqėse etj. Skuadra e vėnė nė dispozicion nga kompania "Dassault Systemes" punoi plot dy vjet mbi kėtė projekt. U pėrdor edhe mikrogėrmimi, njė teknikė qė zbulon ndryshimet e dendėsive tė materialeve, nga e njėjta kompani qė zbuloi edhe boshllėqet nė brendėsi tė piramidės. Jean Pierre Houdin ka ndėrmend qė shumė shpejt ta provojė edhe nė vend teorinė e tij, sigurisht pa pėrdorur mjete qė do ta dėmtonin strukturėn.

Njė version mė i shkurtė kush nuk e ka tė instaluar 3 D Life Player

http://mediacenter.corriere.it/MediaCenter/action/player?uuid=f41556c2-df9d-11db-9e2e-0003ba99c53b (http://mediacenter.corriere.it/MediaCenter/action/player?uuid=f41556c2-df9d-11db-9e2e-0003ba99c53b)

Edi_A
08-04-07, 01:03
Pershendetje Dilaver

Te falemderoj nga zemra per kete teme se shume jam interesuar per sekretin e piramidave , nuk kam lene liber e webfaqe pa hulumtuar gjithmon me ka interesuar fakti se qysh eshte e mundur ajo kohe primitive te sfidoj kohen e tashme te inzhinjerise extreme .

Albanian eX|PerT
08-04-07, 01:31
Pershendetje Dilaver

Te falemderoj nga zemra per kete teme se shume jam interesuar per sekretin e piramidave , nuk kam lene liber e webfaqe pa hulumtuar gjithmon me ka interesuar fakti se qysh eshte e mundur ajo kohe primitive te sfidoj kohen e tashme te inzhinjerise extreme .
I nderuar, cdo periudhe kohore ka pasur shkences e epokes! Porse me kalimin e kohes gjurmet jane zhdukur edhe nga historija, dhe tani neve te kaluaren e llogarisim primitive, prandaj une shpesh them e potencoje, se te flasesh ne histori per nje shekull, eshte sikur te flasesh se dje c'ke bere.

Ne histori i nderuar, dy miliniume nuk jane shume larg, dhe misteriet nuk jane te shumta. Porse ajo cka sfidon sot shkencen eshte e kaluara e cila nuk ka shume te shkruara, pra koha para 9 mije vjeteve e me teje.

Marrim shembull! Para nente mije vjeteve, ne Egjipt, kur vdisnin faraonet, sherbetoret e tyre i nxjerrnin te gjitha organet e mbrendshme dhe i mbeshtjellnin me gjera te vecanta kufomat, qe te mos u kalbet trupi, dhe kjo eshte nje gje shume e cudishtme, qe na njofton se ata kane pasur njohuri edhe per mjekesi, e ku mbet njohurit qe kane pasur per matematike e fizike , qe po e sfidojne shkencen bashkekohore me gjithe keto mjete sot ne kohen tone.

Porse nu kursej te mos e ceki, se ketu behet fjale per nje periudhe shume shume te lashte, e jo te afert... si psh. (s'behet fjale per) dy mije apo nje mije vite (se keto jane afer), sepse ne tokat semite para 2 mijeve vjeteve ka qene shkenca zero sikurse edhe ne Europe, e me vone ka filluar te zhvillohet.... porse... keto te dhena, na flasin per nje arritje shume te lashte... ne kohen e faraoneve, ne kohen e Profetit Musa ishte shkenca ne kulminacion, saqe supozohet te kete pasur ne ate kohe edhe njohuri te astronomis dhe per kete ka shume fakte, qe ndoshta mund t'i ceki ne te ardhmen ne forum.

Ju pershendet!
Experti!

4peace
09-04-07, 19:03
*

Pershendetje

Ata qe i percjellin rregullisht te rejat nga fusha e shkences mund te vijne shume lehte ne perfundim se, se paku per cdo vit, kemi zbulime te reja.
Ne hulumtimet rreth sekretit te piramidave merr pjese nje numer jashtezakonisht i madh hulumtuesish e studjuesish. Edhe keta thujajse per cdo vit paraqiten me ndonje zbulim te ri. Natyrisht, cdo zbulim me i ri eshte me i besueshem se i meparshmi. Ka te dhena me te sakta. Por nuk eshte definitiv. Me kete dhe nuk mund te merret si reference.

Sic kam lexuar une, fshehtesia e ndertimit te Piramidave eshte shume me i thjeshte. Sic ka thene Einstein-i "genial einfach" (gjenialisht thjeshte).

Gjat kohes se Atlantides, kurse kultura egjiptiane (e Faraoneve) eshte nje lloj vazhdimesie e saj, njerezimit iu eshte dhuruar nje aftesi e jashtezakonshme: ngritja e objekteve me forcen e mendjes. Kjo aftesi ka qene prezente deri atehere qe ka filluar te keqperdoret me te madhe, sic ka qene rasti me Faraonet. Me cka dhe ka ndodhe shkaterrimi i atij civilizimi.

Kjo gje, pra aftesia e ngritjes dhe ndertimit te objekteve, ne "gjuhen" shkencore shpjegohet (afersisht) keshtu: Ne nje vend te caktuar, aty ku eshte vendi i caktuar per ndertim, me ane te kesaj aftesie krijohet nje vakuum...Shkencetaret e sotem e dijne se ne vakuum humb pesha... Ne kete menyre mund te ngriten blloqe prej guri sic ka qene rasti me piramidat.

Kete qe e thash me lart mund ta quajme edhe magji, por edhe fantazi nga ana ime. Si te deshironi...


Kaloni mire!


*