PDA

View Full Version : A eshte terrorizmi i dukshem?


budo785
06-04-07, 00:08
Shume rrefim interesant per ta shqyrtuar realitetin.......


Vėrtetė unė jam terrorist..?


Pjesa e parė

Ne librin “Vėrtetė una jam terrorist ? pėrshkruhen kujtimet e njė qytetari irakian, i cili arrestohet nga ushtarėt amerikan me pretekstin e armėmbajtjes paleje dhe bashkupunim me terroristėt. Pastaj nė burg i nėnshtrohet maltretimeve dhe dhunės sė ushtarėve amerikan dhe nėn kėrcnimet e tyre se mė nuk do ta shoh asnjehrė familjen dėrgohet nė disa misione tė dirigjuara nga ushtria amerikane, vetėm qė edhe njėherė tė ket mundėsi ta shoh familjen e tij. Kėtė libėr tė autorit Mehdi Latif, ku pėrshkruan kujtimet e tij do ta transmetojmė nė disa pjesė.
Arrestimi

E dija se afėr shtėpisė sime, e cila ndodhej nė mes tė njė rrugice tė ngusht, janė tė zėnė me vrasje, arrestime dhe me bastisje tė shtėpive. Po ashtu e dija qė shumica e banorėve tė lagjes sime posedojnė armė dhe nganjėherė rradhiten nė mesin e atyre qė pėrdorin dhunėn. Madje e njohė njė fqiun tim, i cili mė thoshte se me njė gjuajtje qė kishte bėrė kishte vrarė dy ushtarė amerikane. Unė isha i vetmi banor i lagjes qė nuk iu kisha bashkangjitur luftėtarėve ēlirimtar, dhe nė kėtė moment derisa ata po bastisnin lagjen time unė isha i sigurt se nuk do tė kenė punė me mua. Edhe fėmijėt i kisha tė vegjėl, dhe nuk mund tė bėnte gjė as vajza ime dymbdhjetė vjeēare, as vajza tjetėr, e cila sapo kishte mbaruar klasėn e parė fillore, po ashtu as djalim im katėr vjeēar nuk kishte ndonjė rrezik pėr shtypėsit. Gruaja ime e re aq shumė e kishte zemrėn e dobėt sa qė derisa vija nėshtėpi me vete mendoja se tani atė, nga dėgjimi i kėtyre vrasjeve, plagosjeve dhe arrestimeve, do ta lėshoj fare zemra. Zėrat e armėve e frikėsonin shumė ate, madje nuk kishte fuqi as ta shikoj ndonjė armė. Njė ditė prej ditėve, njė i ri nga tė afėrmit tanė erdhi nė shtėpinė tonė qė t’i fshehte armėt qė i kishte tė tepėr pėr momentin, ajo as qė pati guximin t’i shikonte ato dhe njė herė kur i shikoi padashje filloi tė dridhej tmerrėsisht, kėshtu qė, pasi edhe unė nuk desha qė tė ngatėrrohem nė gjėra tė kėtilla nuk pranova qė ai t’i fshihte armėt nė shtėpinė tonė. Duhet tė them se kur djaloshi i solli armėt pėr t’i fshehur nė shtėpinė tonė, deri atėherė sytė tonė asnjėherė nuk kishin parė dhe nuk besonim dotė qė sulmi shtazarak i tyre mbi lagjen tonė tė jetė i llojit tė kėtillė. Atė natė e shqelmuan dhe e thyenė derėn e shtėpisė sonė dhe hynėn brenda nė mėnyrėn e tyre luftarake. Nė fillim disa prej tyre uleshin dhe me armėt e tyre ruheshin nga ata qė sulmonin, nė kėtė mėnyrė, duke ecur barkazi pėrgatisnin gjendjen pėr sulmin e parė dhe krijonin rrugė tė sigurta pėr tė sulmuar. Oborri ynė u mbush plotė ushtarė dhe filluan t’i afroheshin ballkinit, i cili gjendej i kthyer kah oborri. Unė dhe gruaja i kishim pėrqafuar fėmijėt dhe tė gjithė sė bashku ishim bėrė tubė nė fund tė dhomės, me qėllim qė xhamat e dritareve qė thyheshin nga plumbat e ushtarėve mos tė na dėmtonin. Edhe dėrėn e ballkonit e cila hyrjen e kishte nė dhomėn ku ishim tubuar e thyen me shqelma, nė mėnyrėn e tyre shtazarake. Dhe pėrnjehrė nė dhomė u futėn dy persona tė armatosur, armėt e tė cilėve ishin gati pėr tė gjuajtur. Pastaj edhe tre persona tjerė iu bashkuan kėtyre. Kur njėri nga ushtarėt na pa neve tė tubuar nė kėndin e fundit tė dhomės bėrtiti me zė tė lartė dhe filloi tė gjuaj, kėshtu qė e shkatėrroi, murin, derėn dhe ēdo gjė qė pat nė kuzhinė. Lusteri, frigoriferi, karrigat dhe tavolinat u shkatėrruan plotėsishtė dhe asnjėra nga to nuk ishin nė gjėndje qė t’i njihnim si mė parė. Nuk e dij se nga ēdo automatikė i tyre sa qindra plumba u zbrazėn nė shtėpinė tonė. Nga plumbat e shumtė kishte rėnė i gjithė qyreēi nga muret. Pėr njė moment njėri nga ta dha urdhėr qė tė ndėrpritej e shtėna. Ēdo vend e kaploi njė qetėsi mortore. Madje unė dhe familja ime nuk merrnim as frymė. Amerikani i cili kishte dhėnė urdhėr qė tė ndaleshin tė shtėnat, dhebėri me shenjė qė tregonte qė akoma tani na kishte parė. Nė fillim na u sul me tyten e automatikut dhe pastaj me qytėn e tij dhe fliste diēka qė ne nuk kuptonim asgjė nga fjalėt e tij. Pas goditjeve tė ashpra qė morėm, kuptuam qė duhej qė t’i ngrisnim duart mbi kokė dhe tė dalim jashtė nė oborr. Nuk e dij se ēfarė force i erdhi gruasė sime qė nuk u humbi vetėdijen nė atė moment. I mori fėmijėt para vetes dhe pas meje doli jasht. Posa dolėm jasht pash njė ushtarė qė qėndronte pas derės, dy tė tjerė nė tė dy anėt e ballkonit, dy tė tjerė nė mes tė oborrit dhe katėr ushtarė tė armatosur gjer nė dhėmbė qėndronin prapa dėrs sė hymjes. Pėrnjeherė na mbyllėn sytė me disa qese tė najllonit, me qėllim qė mos t’i shihnim ushtarėt tė cilėt gjendeshin nė oborrin tonė. Nė realitet, ushtarėt me helmeta dhe me syza qė ia mbulonin sytė, me rroba tė trasha, dhe padyshim qė nėnė rroba kishin edhe jelekėt anti-plumb, po t’i kishim shikuar ata me orė tė tėra nuk do tė mund qė t’i dallonim njėrin prej tjetrit. Kur na shtynė nga prapa atėherė e kuptova se ēka dėshirojnė nga ne. Dėshironin qė tė na merrnin me vete pėr tė na burgosur. Kur shkelėm tokėn e oborrit na u pėrkeqėsua gjendja. Me goditje tė rėnda nga prapa na shtynin qė tė ecnim para dhe nė drejtim qė nuk e dinim, dhe kėto ēaste tragjike i shoqėronte britma e mėdha dhe tė egra tė ushtarėve amerikane. Gruaja ime gjėmonet shumė lehtė, kurse vajza ime e madhe qante ngadale nga frika e madhe qė kishte. I dėgjoja shumė mirė tė qarat e vajzave tė mija dhe e kuptoja se janė duke mė shoqėruar mua. Por zėri i djalit tim katėr vjeēar vetėm sa shkonte e largohej nga unė, dhe posa doja qė tė ndaloja dhe tė pėrqėndrohem te zėrat e fėmijve, menjėherė pasonte shtyrja nga mbrapa e ushtarėve amerikan, dhe me qėllim qė tė mos dėgjohej zėri i tyre flisnin qetė dhe jepnin urdhėra ngdalė. Nga zėrat e tyre dhe qindra zėra tjerė, toni i tė cilėve biente nė muret dhe ktheheshin prap te ne, e kuptova se jemi nė fund tė rrugicės. Nė atė moment mua mė mbėshtetėn pėr njė murė tė hekurt. E preka me dorė murin e hekurt dhe kuptova se isha mbėshtetur nė njė kamion ushtarak. Mė detyruan tė ngjitem lartė dhe tė futem brenda nė te. Pasi hypa lartė mė shtypėn supet. Kur e bėnė kėtė gjė mendova se mbi kokėn time ėshtė ndonjė tavan dhe mė ndihmojnė qė koka ime mos t’i biej tavanit, por kur vėrejta se mė shtypin katėr duar atėherė e kuptova se duhej qė tė ulesha nė gjunj. Ato katėr duar mi rrotulluan gjunjėt dhe duart mi lidhėn nga prapa me njė litar apo fije peni tė hollė. Nga prapa mė ranė nė kokė mė dhe para se tė alivanoseja dėgjova klithjet e gruas sime.

budo785
06-04-07, 00:09
Burgu
Nuk e kuptova se sa rrugė kaluam me kamionin qė ndodhesha nė te. Athua akoma jemi nė Bagdad apo kemi udhėtuar shumė sa qė edhe kemi dalur jashtė qytetit. Ngase ma kishin lidhur kokėn me qese tė najllonit ishte plotėsishtė terrė dhe atė e kishin lidhur aq fortė qė mos tė depėrtoj aspak dritė nė brendėsi tė saj. Duartė qė mi kishin lidhur nga prapa nuk ndienin asgjė, madje nuk e ndienin as ftohtin e as nxehtin. Ndihesha sikur duart mu kishin kėputur fare dhe nuk kishte mbetur asnjė pikė gjaku nė to, por shpatullat e ndienin nxehtėsinė qė vinte nga jashtė, kėshtu qė e kuptova se ishte bėrė ditė. Kur mė zbritėn nga kamioni, apo mė mirė tė themė kur mė gjuajtėn nga kamioni, atėherė fillova ta ndieja rrezet e forta tė diellit. U ngrita nė kėmbė, eca pak para – prapa dhe sipas pozitės sė diellit nga i cili vinin rrezet e forta vėrejta se ishte mesditė. Andaj e kuptova se rrėthė dymbdhjetė orė isha pavetėdije. Isha I tronditur aq shumė sikur ndieja njė dhimbje gjilpėre nė kofshat e kėmbėve dhe kjo mė mbajti njė kohė tė gjatė. Pas qėndrimit rrethė gjysmė ore nė diellė u nisėm pėr rrugė dhe mė dėrguan nė qeli po ashtu sy mbyllur u mbėshteta pėr muri, dhe pastaj u ula nė tokė. Etja dhe nevoja pėr toalet mė mundonin shumė, edhe pse bėrtimat dhe lutjet e mia qė t’i kryeja kėto nevoja ose askush nuk i dėgjonte ose nuk i jepnin rėndėsi fare. Pas dy orėve dėgjova njė zė burri, i cili me njė arabishte tė pastėr mė pyeti pėr gjendjen time apo a kisha ndonjė gjė qė dėshiroja. Atij ia thashė gjėrat qė i dėshiroja. Ai prap mė pyeti: “Nuk tė kanė marrė nė pyetje? A tė kanė rrahur?”…

Ia ktheva: “Kam dymbdhjetė orė qė jam i etur dhe kam nevoje shumė qė tė shkoj nė toalet, dhe derisa nuk shkoj atje nuk mund tė them asgjė.” Me gjuhėn e nėnės, nė anglishte e urdhėroi rojėn dhe doli duke qeshur. Mua mė ēuan nė toalet me duart e lidhura, para se tė hyja brenda nė toalet mi zgjidhen duart, pastaj e mbyllėn derėn dhe dolėn jashtė. Me gjithė atė tragjedi pasi mi zgjidhėn duart arrita qė t’i lėvizja ato nė mėnyrė normale. Kėshtu qė hoqa qesen nga koka dhe arrita qė tė merrja frymė. Ma tėrhoqi vėmendjen njė lavaman dhe dy toalete tė papastėrta, tė errėta me njė dritė nė tavan e cila ndriēonte shumė pak vendin aty. Isha nė dy mendėshe mė parė tė pij ujė apo tė shkoj nė toalet. Mė nė fund vendosa qė njė herė tė pijė ujė dhe pastaj tė shkoj nė tolaet, dhe veprova nė tė njėjtėn mėnyrė. Lava duart dhe fytyrėn dhe s’di se sa litra ujė piva nė atė moment, derisa aty hyri gardiani i burgut i cili mė foli diē por nuk e kuptova asnjė fjalė nga ai. Por sipa lėvizjeve tė duarve tė tij e kuptova se duhet pėrsėri ta lidhja kokėn me esen e najllonit. E vura qesen nė kokė dhe derisa ktheheshim dėgjoja zėra tė tė burgosurve dhe e vėrejta se kėtu ekzistojnė disa qeli tė mbushura me njerėz. Tė burgosurit ose mė shihnin ose dėgjonin zėrin e hapave tė mi kur isha duke kaluar praėn tyre. Mė nė fund gardiani mė shtyri fortė nė qeli dhe ma mbylli dėrn me dry. Tani duart i kisha tė zgjidhura. Me ndihmėn e gishtave dhe tė dhėmbėve arrita qė ta shqyeja pak kesen prej najllonit, e cila ma zinte frymėn, dhe kėshtu fillova tė mirrja frymė nė mėnyrė normale. Posa dėgjova zėrat e hapave tė gardianit, menjėherė qesen e ktheva nė anėn e prapme, me qėllim qė vendi qė e kisha shyqr me dhėmbė tė dilte prapa kokės, kėshtu qė gardiani mos tė kuptoj njė gjė tė tillė. Dėgjova se para meje e la njė enė dhe iku. Edhe pse nga aroma e mora vesh qė ishte ushqimi, por derisa u sigurova se gardiani kishte ikur, pėrsėri e ktheva qesen dhe kur e pash ushqimin uria mė shtua edhe mė tepėr. Por nuk kisha guxim qė ta heqja qesen dhe ta ha ushqimin, ngase mė kishin thėnė se nuk guxoja ta hiqja nga koka. Pas disa minutave erdhi gardiani dhe cau njė pjesė shumė tė vogėl tė qeses mu nė gojėn time, kurse ushqimin ma dha nė dorė, dhe duke pėshpėritur disa fjalė doli nga qelia. Edhe pse nga fjalėt e tij nuk kutpva asgjė, por e perceptova se nuk duhet ta

hiqja qesen nga koka dhe patjetėr e kisha tė haja nga ajo vrime qė ma kishte bėrė gardiani i burgut. Prandaj qė nga ajo ditė mė nuk kam parė ushqim. Mė erdhi shumė i lezetshėm ushqimi, megjithėse ishte pak si tepėr i kriposur. Kur nga gardiani kėkrova ujė me gjeste dhe lėvizje tė duarėve, gardiani nė anglishte qė se kuptoja fare me njė qeshje cinike refuzoi kėrkesėn time. Disa orė mė kapluan ndjenja shumė tė kėqia dhe merakosesha shumė pėr gruane dhe fėmijėt e mij. Prap kėrkova ujė dhe qė tė shkoja nė toalet. Po ata mua ma dhanė njė enė tė mbushur me ujė tė pistė, me qėllim qė ta pėrdorja pėr toaletin tim dhe mė bėnė mė shenjė se nuk ka asnjė lajmė pėr ujė tė pijshėm. Nė qetėsi tė mesnatės e hoqa qesėn nga koka.

budo785
06-04-07, 00:10
Pjesa e dytė
Vazhdojmė me pjesėn e dytė tė librit i cili pėrshkruan kujtimet e njė tė burgosurit irakian nga ushtarėt amerikan. Personi nė fjalė nuk ishte aspak i rrezikshėm dhe ishte njė person i zakonshėm. Por ushtarėt amerikan duke ia pėrkatitur njė komplot arrestojnė atė dhe familjen e tij pastaj I burgososin nė burg. Ndėrsa ata nė burg bėhen object I maltretimeve dhe sjelljeve brutale tė ushtarėve amerikan. Nė kėtė pjesė do te pershkruajm marrjen nė pyetje nga ushtarėt dhe pėr personat e tjerė tė burgosur nė kėtė qeli tė burgut.

Marrja nė pyetje
Tė nesėrmen e asaj dite, nė nėntokėn e trishtueshme tė kėtij burgu u mora nė pyetje nga tre persona, dy nga tė cilėt flisnin shumė bukur arabishtėn dhe kishin dialekt tė sionistėve izraelit. Personi i tretė nuk fliste fare, por urdhėrat dhe fjalėt e dy personave tjerė tė cilėt flisnin nė gjuhėn arabe i kuptonte shumė mirė. Ishte trupmadh, kishte fytyr tė shumtuar dhe tė urrejtur. Mė dukej sikur ishte profesionist i torturave dhe ishte urdhėrues i atyre dy personave tjerė. Aq leht dhe qetė maltretonte sa qė dukej se thyente shkopinj apo sikur ishte duke pastruar me fshese. Nė mėnyrė profesinale mi kapte kėmbėt dhe mė lente me kokė te poshte dhe kėmėbet mi lidhte nė njė hekur qė ishte na tavan, nė kėtė mėnyrė unė qėndroja me kokė te poshtė dhe nė tė njėjtėn kohė mė biente me kamxhik. Me tė vėrtetė nė atė moment ēka do qė tė mė kishin pyetur do t’i thoja, por marrėsit nė pyetje, apo mė mirė tė them maltretuesit mė pyetnin pėr disa gjėra qė shpirti dhe veshi im asnjėherė nuk kishte dėgjuar pėr gjėra tė kėtilla. Mė pyetnin: “vendi ku janė fshehur lėndėt shpėrthyese?”, “armėt?”, “lloji i tyre?”, “numri i armėve?”, “ku e keni fshehur barutin?”, dhe nė kėtė mėnyrė vazhdonin tė goditurat, nė kėmbė dhe nė kokė mė kishte rėnė gjaku nga kėmbėt, i cili mė jipte mund e siklet aq shumė. Nuk e dij se sa zgjati kjo gjendje. Aq shumė kisha bėrtitur nga dhimbjet sa qė mu kishte shterrė zėri plotėsishtė. Dėshiroja qė njėri nga kėta shqelma tė mė kishte ra nė tru dhe t’kisha shpėtuar nga kėto dhimbje. Nuk e dija se a mė kishte mbetur diēka nga kėmbėt apo jo. Sikur ma lexuan kėtė mendim dhe menjėherė filluan tė mė goditnin nė gjunjė dhe nė kėmbėt mbi nėn gjunjė, madje mė goditnin aq frot sa qė fillova ta humb edhe vetėdijen. Nga shqelmat qė mė goditnin kokėn dhe gjoksin, u pėrpoqa tė shfrytėzij vendin e atyre dhe tė kapem pėr kėmbėt e tyre, por kėtė e kuptuan shuėm shpejt. Ishin shumė prefesionalistė dhe me eksperiencė. Nė atė moment ndaluan torturimin dhe mė detyruan tė vrapoja, kėmbėt mu kishin bėrė aq shumė tė pandjeshme sa qė nuk kuptoja se isha duke vrapuar me kėpucė tė zbathura apo mbi pambukė. Pastaj pa mė pyetur asgjė ma vunė qesen nė kokė dhe duart mi lidhėn prapa, nė kėtė gjendje mė ēuan nė qeli. Kėtė herė ma hoqėn ata vet qesen nga koka dhe e morėn me vete. Mė sillej koka dhe fillova tė mos shoh asgjė. I mbylla sytė dhefilloja tė gjėmoja me ze tė lartė, por gjėmimet u detyrova t’i ndalja me bėrtimėn e gardianit. Mė von kur mu ndal frymėmarrja u duk nje amerikan trupshkurtėr, i cili fliste me njė zė tė butė dhe donte tė trėgonte se ishte bujarė, me gėrshėr apo me diēka tjetėr ma preu litarin e duarve dhe mi liroi ato. Bėri njė buzėqeshje tė pakuptimtė dhe shkoi. Pėr herė tė parė sytė mė shkuan te kėmbėt nga tė cilat gjaku rridhte sikur lumė. Kurse nga bėrryli i dorės e te posht, gishtat mu kishin ajur dhe mu kishin bėrė si ndonjė top futbolli. Para se t’i shihja kėmbėt mendoja se nuk mė ka mbetur asgjė nga gishtat dhe nė ta nuk ka mbetur lėkura e as ndonjė kockė e pathyer, por sikur torturuesit punėn e tyre e bėnin nė mėnyrė tė pėrpiktė, ngase plagėt nuk ishin aq tė thella por kishin dhimbje tė papėrshkrueshme. Pasi vėrejta se kėmbėt mė erdhėn nė gjendjen e pėrparshme atėherė u ndjeva pak mė mirė dhe fillova tė mendoj pėr shkakun e burgosjes sime dhe tė familjes sime. Po aq shumė qė thellohesha nė mendime dhe tė kaluarėn tone e gjykoja nė mėnyrė kritike, por nuk gjeja asnjė shkak tė vogėl pėr tu arrestuar. Dhe kjo gjė mė bėntė mė tepėr qė tė ndihesha keq dhe tė nervozohesha. Nuk kisha as njė shok qė kėtė ēėshtja ta diskutoja me te. Posaēėrisht, arrestimi i antarėve tė familjesė dhe torturimi c’njerėzor qė mu bė nga ana e ushtarėve amerikane, mė bėnte qė tė ēmėndesha. Mė nė fund ēmund tė dėshironin ata nga unė? Pyetjet e palogjikshme tė tyre qė m’i shtronin gjatė torturimit, nuk kishin as nevoj pėr ndonjė pėrgjigje sepse ishin tė kota, dhe si dukej nuk kishin shumė vlerė pėr ta, sepse ata gjatė marrjesė nė pyetje vetėm se thonin fjalė fyese pėr tė mė bėrė presion psiqik. Ndoshta pas kėtyre pretendimeve tė tyre fshihej diēka qė unė nuk mund ta kuptoja. O Zoti im! Ē’kanė pėr qėllim me te? Dhe pasi qė mė dy herė shkova nė dhomėn e torturimit nuk arrtia qė tė kuptoj qėllimin e tyre. Pastaj e kuptova se ata jo vetėm qė kishin informacione pėr emrin dhe profesionin, por ata kishin informata edhe pėr imtisirat e edukatės sime dhe ta afrėmve tė mij. Nuk e kuptoja se, me gjithė problemet qė kishin kėta kidnapues dhe presionet qė bėheshin nga populli i Irakut ndaj tyre, ēfarė dobie kishin nga gjithė kjo humbje energjie dhe e kohės, pėr ēfarė e bėnin kėtė ? Ata e dinin qė unė isha 38 vjeēar, dhe qė isha tregtar qė shitja gjėra, qė legalishte apo ilegalisht hynin nė Irak. Nganjėherė bėja sport dhe kisha trup tė fuqishėm. Isha njeri qė jetoja nė mesin e popullit dhe njohė shumė njerėz, madje kam punė me shumė njerėz nė rrethin tim. Madje ata e dinin se nuk mė lidhė asnjė gjė me plotikėn, edhe nė kohėn e Sadam Hysejnit por edhe pas pushtimit tė Irakut nga forcat e koalicionit nuk e kam lejuar veten qė tė futem nė poltikė. Ata e dinin se jam njeri familjar dhe qė bėja ēdo gjė pėr plotėsimin e dėshirave tė tyre. Pėr kėtė gjė dhe disa herė derisa mė dėrgonin nė dhomėn e torturimit dhe nė dhomėn nėntoke ku maltretonin tė burgosurit, me qėllim kalonim para qelse ku ishin familja ime, qė tė mė torturonin me zėrat e klithjeve dhe qarjeve tė gruasė dhe fėmijve. Zėrat e qarjeve dhe lutjeve tė tyre pėr mua, ishin aq tė mundimshme dhe mė krijonin njė gjendje tė paimagjinueshme sa qė torturat fizike qė mi bėnin mė vonė mė dukeshin si normale. Aq shumė nuk ndikonin tek unė sa zėrat dhe klithjet e fėmijve. Mė nuk mi lidhnin duart por goditjet me kamxhik dhe shqelmet vazhdonin pėrsėri. Torturuesit para lutjeve tė mia, ata shtronin po ata pyetje qė edhe vet e dinin se nuk kam pėrgjigje pėr t’i dhėnė. Njėherė duke mė goditur mė njė shkop tė trashė mė goditėn nė sy dhe filloi tė mė rrjedhė gjakė i madh. Djersa dhe gjaku mi kishin lagur tė gjitha rrobat. Kisha arritur nė njė gjendje sa qė mė nuk kishte rėndėsi vėrbėrimi i syrit tim tė djathtė. Nė mesditėn e po asaj ditė ngase nuk mė ndalej gjakėderdhja erdhi gardiani hapi derėn dhe mė dėrguan nė njė spital nė mes tė shkretetirės, posa mė dėrguan aty mė bėn pavetėdije. Kur u kthyem nga spitali ma kishin lidhur kokėn dhe syrin dhe e dija se mė kishte plasur syri dhe ma kishin nxjerrur atė nga vendi. Nuk e dij pėr kėtė gjė apo kishin ndonjė shkak tjetėr, por qė nga kjo ditė pėrfunduan maltretimet dhe torturat. Mandej syrin dhe kokėn ma mjekonin shumė me kujdes dhe nė mėnyrė tė rregullt. Ndoshta edhe ishte premtimi im qė u kisha dhėnė torturuesve dhe atyre qė mė merrnin nė pyetje pėr tė bashkėpunuar pėr ēdo gjė qė do tė mė thonin.

budo785
06-04-07, 00:11
Shokėt e qelisė
Kishte kaluar gjysma e natės kur disa zėra tė tė burgosurve, qė si duket atė natė i kishin burgosur rrethė tridhjetė personave, mė zgjuan nga gjumi. Zėrat vazhduan me orė tė tėra derisa u hap dera e qelisė dhe nė te futėn katėr persona tjerė, dhe mbyllėn derėn dhe shkuan. Ishin bėrė dy muaj qė as nuk kisha parė dhe as nuk kisha folur me njeri tjetėr pos gardianėve dhe atyre qė mė merrnin nė pyetje. Takimi me katėr bashkatdhetar, tė cilėt edhe ata i kishin vuajtjet e njėjta si tė mijat, tek unė krijoi njė ndjenjė sa tė gėzueshme po aq edhe tė frikshme. Isha i gėzuar se mė nuk do tė isha vetėm dhe do tė kisha me kend qė tė qaja hallet, madje nė kėto momente mu turbullua edhe fjala qė ia kisha dhėnė torturesve dhe atyre qė mė merrnin nė pyetje. Reagimet e ndryshme dhe tė shumėllojshme tė miat u bėn shkaktar qė ata tė pėrfitojnė, sepse edhe ata qėndronin nė tė njėjtėn pozitė sikur unė. Shpjet u njohėm dhe e kuptova se Naseri kishte qenė oficier nė ushtrinė e Sadamit dhe gjoja se edhe pas pushtimit tė Irakut ku kishte vazhduar luftėn e tij kundėr frocave tė koalicionit. Habibi, i cili para dhjetė vjetėve kishte ikur nga torturat psiqike tė regjimit tė Sadamit dhe me familjen e tij ishte strehuar nė Europė, kėshtu qė pas ēlirimit tė Irakut ishte kthyer pėrsėri nė atdhe. Talibi, ishte njė kryengritės kundėr forcave tė koalicionit. Madje mė kishte thėnė mua se kishte vrarė disa amerikan dhe nuk e kishte ndėrmend fare tė bashkėpunonte apo t’i jepte ndonjė premtim bashkėpunimi amerikanėve. Hamidi, ishte njė djalosh 17 vjeēar, po me gjithė kėta pak vjet qė kishte ishte trupėmadh, i fortė dhe i qėndronte shumė mirė torturave qė i bėheshin nga

amerikanėt. Por atė ndjenjat pėr nėnėn dhe motrėn tė cilat i kishtė vetėm dhe nė gjendje tragjike ēdo ditė ia shkatėrronin shpirtin dalngadal. Shpejt e kuptova se ata kishin arrestuar para meje ose nė njė kohė me mue, por mbi tė gjitha nuk mundja tė merja informacione pėr ta nga jashtė. Nė ditėn e parė tė njohtimit nė mes vete folėm mbi qėndrimet tona pėrballė torturave dhe maltretimeve. Duhet ta them se kur shokėt e qelise mė floėn pėr torturimet qė kishin pėrjetuar nė ate dhomėn famkeqe ishin tė papėrshkruara, dhe vėrtetė harrova krejt torturimet e mia dhe nuk mė lejuan qė unė t’i pėrshkruja ato gjėra qė i kisha pėrjetuar nė qeli dhe nė dhomėn e torturimeve.

Njėherė Talibin e kishin zhveshur dhe pas torturimeve tė shumta dhe me dhimbje tė mėdha e urdhėrojnė qė tė veproj gjėra tė shumtuara, qė ėshtė turp edhe tė pėrshkruhen, por ai pasi qė nuk u bindej kėtyre urdhėrave e sjellin njė qen i cili ia shqyen mishin e trupit dhe e kafshon nė tė gjitha anėt. Nė kėtė gjendje disa nga ushtarėt qė ndodheshin aty gjatė torturimeve hapin zinxhirin e pantollonave dhe fillojnė tė urinojnė mbi plagėt e pėrgjakura tė Talibit tė mjerė.

Kurse Naseri tregon se njėherė, pasi e kishin rrahur, shqelmuar dhe kishin torturuar nė mėnyrė mė ē’njerėzore, atij ia sjellin njė njė grua tė zhveshur tėrėsishtė, e cila ishte e pavetėdishjme apo ndoshta edhe e vdekur, kurse nga Naseri kėrkojnė qė sipas shprehjesė amerikane ‘pairing’, tė bashkohet me te, apo tė kryej akte seksuale kurse ata tė inēizojnė me kamer kėto skena. Po ashtu, ngase ai ishte oficer tankist dhe i kishte premtuar pėr bashkpunim me qėllim qė ndoshta do ta ndalnin torturat, bashkė me dy apo tre ushtarak tė tjerė e detyrojnė qė tė gjuaj me tankė kundėr njerėzve civil. Hamidi i cili ishte burgosur nė tė njėjtėn kohė me mua, shumė herė kishte qenė objekt i pėrdhunimit nga disa persona tė panjohur, gjoja tė cilėt ishin me rroba qė i ngjanin tė burgosurve, kėshtu qė kėto ngjarje shihej se ia kishin shkatėrruar shpirtin atij. Nė ditėn e tretė Naserin, Habibin dhe Talibin i morėn dhe i ēuan nė dhomėn e torturimit. Tortura ndaj tyre zgjati tre orė. Pastaj nė njė gjendje tragjike i sollėn Naserin dhe Habibin. Gjysmė ore asnjėri nuk mundi tė flase asnjė fjalė. Kur u ndjen pak mė mirė filluan ta pyesnin njėri – tjetrin: “Si ėshtė e mundur ?Kaq lehtė? Shpėtoi nga tė gjitha!!, Ah,

sikur tė mė kishin mbytur edhe mua….”, mė nė fund edhe ne e kuptuam se e kishin mbytur Talibin. Na treguan hollėsishtė se si kishte ndodhur ngjarja, nė fillim njėherė e kishin maltretuar tepėr, dhe pastaj nga ai kishin kėrkuar qė tė bėnte njė gjė shumė tė urryer, qė as shtazėt nuk bėjnė njė gjė tė tillė dhe qė nuk mund tė pėrshkruhet apo t’i thuhet dikujt me fjalė. Kėshtu qė, pasi qė ai iu kishte kundėrvyer kėrkesės sė tyre ia kishin thyer ēdo kockė tė trupit dhe pasi e kishin kuptuar se mė nuk mund tė ket ndonjė dobi nga ai dhe pėr tė na treguar neve si shembull, me qėllim qė edhe ne mos tė kundėrshtonim diēka, ia kishin vėrė pistoletėn nė sy dhe kishin gjuajtur, nė kėtė mėnyrė dhe kishte vdekur Talibi i shkret, ndoshta nė mėnyrėn mė barbare qė nuk e ka bėrė askush nė hisotri njė gjė tė tillė. Ata e urrenin Talibin shumė. Sepse nė njė rast derisa parasyve tė tij e pėrdhunonin njė grua arabe, ai me gjithė duart dhe kėmbėt e lidhura kishte arritur qė me kokė t’i sulmonte ata. Ditėn tjetėr na erdhi rradha pėr tė shkuar nė dhomėn e torturimit mua dhe Hamidit, atij djaloshit tė ri. Kėtė rradhė si duket nuk do tė pėrdornin dhunė dhe tortur, po torturuesit e mėparshėm gjendeshin aty pėr tė na bėrė me dije se duhet tė pėrgjigjemi dhe tiI zbatojmė urdhėrat.

Personi qė do tė na merrte nė pyetje ishte bjond, sy kaltėr dhe gjithēka tė bardhė, sikur e kishin prodhuar nga akulli. Nga ahengu i zėrit e kuptova se ishte ai personi qė ditėn e parė me mua kishte folur nė gjuhėn arabe dhe kishte dialekt arab. Ne tė dyve na foli shumė gjatė, sipas fjalėve tė tij ne qė moti ishim tė vdekur, dhe tė gjithė na llogaritnin si tė vdekur ngase duart e tona tė pista i kishim pėrzier nė gjakun fisnik tė amerikanve. Nė atė moment unė kundėrshtova dhe i thash qė nuk kisha bėrė as gabimin mė tė vogėl dhe nuk i kisha shkaktuar asnjė problem ndonjė amerikani, pas njė heshtjeje tė shkurt mė tha: “Fjalėt e tua pėr ne nuk mund tė jenė kritere, ajo qė ėshtė me rėndėsi pėr ne ėshtė raporti

i pėrgatitur nga autoritetet e sigurimit, i cili ka konstatuar njė gjė tė tillė”. Mandej vazhdoi duke thėnė: “Jeta qė tani jeni duke jetuar mund tė vlejė vetėm pėr njė gjė, e ajo ėshtė shpėtimi i familjes suaj dhe lumturia e tyre. Vetėm kjo dhe asgjė tjeterė. Hamidi, i cili gjatė gjithė bisedes sonė e kishte mbajtur kokėn ulur, ngadale e ngriti kokėn lartė dhe e shikoi personin qė na merrte nė pyetje dhe sikur deshi ti komentoj fjalet e tij. Por prapė e uli kokėn poshtė dhe ra pėr toke.

budo785
06-04-07, 00:13
Pjesa e tretė
Nė pjesėt e para tė kėsaj serie tė librit tė autorit Mehdi Latif, i cili pėrshkruan kujtimet e veta nė burgun e amerikanėve. Pas qė e arrestojnė atė e dėrgojnė nė qeli dhe e torturojnė nė mėnyrėn mė ē’njerėzore. Gjatė marrjesė nė pyetje ai kupton se amerikanėt pėr tė kanė informacionet tė shumta, pėr emrin, pėr profesionin madje edhe pėr detajet e edukatės sė tij. Takimi i tij me disa bashkatdhetar tė tij, tė cilėt edhe ata ishin burgosur nė mėnyrė tė njėjtė dhe i kishin sjellur nė qelin e tij, pėr te ishte shumė intersante, sepse nga ata dėgjonte shumė gjėra lidhur me torturimet qė u bėhen tė burgosurve nė qelite e burgjeve amerikane.

Larja e trurit
Ma ndėrruan qelinė dhe prap mbeta vetėm. Vetmia ishte mė e rėndė se gjithēka. Gjėja e cila pėr mua ishte e pakuptueshme ishin dhimbjet trupore dhe fati im vdekjeprurės. Dy gjėra ma mundonin trurin shumė: E para ishte familja ime, pėr tė cilėn isha i shqetėsuar aq shumė dhe saherė qė mendoja pėr ta aq shumė mė shtrėngonte zemra sa qė nga rrahja e shpejt donte dė mė ndalej fare. Mė nė fund unė isha i lidhur shumė pėr ta dhe isha i sigurt se edhe ata kanė tė njėjtat ndjenja pėr mua. Pėr kėtė gjė ishin tė vetėdijshėm edhe gardianėt e burgut, kėshtu qė lidhur me ta mė flitnin gjėra tė kėqia dhe shpfinin lloj lloj gjėra pėr ta, dhe kur dėgjoja kėto fjalė mė kaplonte njė urrejtje e cila mė shkatėrronte tėrėisishtė, trupin ma ndezte njė zjarr i padurueshem por nuk mė vintė asgjė nė dorė qė tė bėja. Ata tė cilėt i dinin kėto dhimbje tė mia lėviznin kokėn dhe buzqesheshin. Sikur donin tė fundoseshin nė lumturi dhe gėzim. Madje njėherė mė thanė se edhe pėr ta kanė njė program tė posaēėm. Edhe pse mė nuk mė floėn pėr atė program mjaftoi vetėm njėherė tė mė thonin kėtė gjė, e pastaj shqetsimi pėr ta do t’ma ndėrronte fatin dhe mė nuk do tė mė dilnin nga mendja pėr asnjė cast. Nganjėherė dėshiroja qė tė mė maltretonin vetėm e vetėm pėr njė ēast mos tė mė mundonin shqtėsimet pėr ta. Gjėja tjetėr ishte ngjarjet qė i kishin ndodhur shokėve tė qelisė, ngase derisa isha me ta nė qeli nuk kisha mundur t’i analizoj gjėrat tė cilat i kishin pėrjetuar ata. Talibin, atė luftėtarin atdhetar pas shumė torturimeve dhe dhunės e kishin martirizuar nė mėnyrėn mė shtazore. Ai neve na kishte folur pėr luftėn e shenjtė, xhihadin. Atė kishin arritur ta kapnin vetėm pasi e kishin plagosur, ngase dora e pushtuesve nuk do tė kishte arritur tek ai asnjėherė, ngas ishte njė luftėtar profesionalist. Ai na tregonte se nė momentin kur kishte rėnė nė duart e ushtarėve amerikan ishte nė mesin e njerėzve dhe ushtarėt nė atė ēast kishin gjuajtur me disa fishek zjarri tė cilėt i bėnin tė pavetėdijshėm tė gjithė personat qė ndodheshin aty. Kėta plumba qė digjnin lėkurat e njerėzve kishin njė dhimbje shumė tė madhe dhe thuhej se nga kėto djeg’je tė lėkurės mund edhe tė shkaktohej njė semundje e pashėrueshme. Gjithashtu Talibi na thoshte qė pėrdorimi i kėtyre armėve ėshtė i ndaluar me nen nga OKB-ja, nė nė momentin qė pėrdoren kėto armė atėherė duhet dėnuar nga gjykatat ndėrkombėtare. Talibi ishte aq njeri madhėshtor dhe sakrifikues sa qė

asnjėherė nuk na fliste pėr torturat e veta dhe vazhdimisht mendonte pėr popullin dhe pėr bashkatdhetarėt e tij. Sa herė qė mė kujtohen fjalėt, tė cilat mi kishte thėnė Naseri pėr tė, mė dridhej trupi, madje edhe tani ndėrsa i shkruaj kėto rreshta ndiej njė lloj turpi dhe mė dridhet zemra. Vetėm nė atė kohė pėr mua ishte vėshtirė tė kuptoja qė njė njeri mund tė jet kaq i fuqishėm dhe i qėndrueshėm. Siē thoshte Naseri, kėta idiot qenkan mė tė keq se Sadam Hysejni, sepse Sadami nė ēdo kend qė dyshonte menjėherė atė e mbyste, po ashtu edhe armiqt e tij i varroste nė varre grupe – grupe, por nuk i torturontė pak nga pak pėt t’i shkatėrruar psiqikisht e pastaj t’i mbyste. Por kėta tė pandershėm nuk na lėjnė qė tė vdesim tė qetė qė mė nė fund tė mos na keqpėrdorin jetrat tona, sikur tė heqin dorė nga ne, sepse nuk ka lėnė mė as nderė dhe as dinjitet. Ai pėr kėtė tė fundit, pėr ruajtjen e nderit dhe dinjitetit tė gruasė dhe fėmijve kishte pranuar tė bashkpunoj me pushtuesit, ngase e dinte shumė mirė se vet s’do tė mund tė shpėtoj nga kjo gjendje por ata i kishin premtuar se familjen e tij do t’ia dėrgojnė nė njė vend tė sigurt nė njė nga shtetet europiane, madje pėr kėtė edhe ia kishin treguar disa shenja, nga tė cilat ai ishte mjafte optimist. Kėshtu qė, plumbi i cili ia kishte shpėrndarė trutė Talibit luftėtar, na kishte bėrė tė gjithėve tė pashpresė pėr tė dalė nga ky mort qė tė ktheheshim nė shoqri tė lirė dhe tė qetė. Kjo gjendje e jona e bėnte tė ditur shumė mirė politikėn e tyre, tė cilėt e kishin pushtuar vendin tonė pėr ta vendosur lirinė dhe demokracinė.

Edhe Habibi thoshte qė gjatė kohės qė ishte nė burg kishte biseduar me telefon me familjen e tij nė Europė dhe i kishin thėnė se u kishte pėrfunduar lejeqėndrimi dhe se nga ata kishin kėrkuar tė ktheheshin nė Irak. Edhe amerikanėt i kishin thėnė atij qė nėse shpreh gadishmėrinė pėr bashkpunim me forcat e tyre do tė mund qė familjesė se ti t’ia zgjatnin lejeqėndrimin. Kurse Hamidi nuk i besonte fare fjalėve tė gardianėve tė burgut, dhe lutej qė nėna dhe motra e tij tė mos jenė torturuar nga torturuesit dhe gjithnjė thoshte se nė rastin e parė qė t’i jepej do tė bėnte vetvrasje.

Nė qeli mė tepėr ose shtrihesha ose rrija ulur, kurse njė herė nė disa ditė mė lejoni qė ta derdhja enėn e flliqėt aty ku kryeja toaletin. Nuk mund tė ecja fare, kurse plagėt e kėmbėve aq shumė mė jepni dhimbje sa qė njėherė kur mė detyruan tė ecja mė ra tė fikt. Kur rrėzohesha nė tokė mundohesha qė tė ecė me duar dhe kėmbė, dhe nga prapa mė shqelmonin aq shumė me ato ēizmet e forta dhe nė kėtė mėnyrė qeshnin me ironi dhe

bėnin ēmos pėr tė mė poshtruar. Nė kėtė gjendje ishte shumė rėndė edhe ta derdhje enėn e toaletit, isha i detyruar qė tė ngrihesha nė gjunjė dhe mezi e mbėrrija lavaman, kurse ata derėn e lenin tė hapur me qėllim qė tė mė pėrcillnin mua.

budo785
06-04-07, 00:14
Ndėrprerja e torturimeve
Nuk e dija se pse isha gjallė… dhe pėr ēfarė nuk mė mbysnin. Vazhdimisht mendoja qė informacionet qė kisha mėsuar dhe gjėrat qė i kisha parė, posa tė dalė nga burgu tė gjitha kėto infomacione dhe ngjarje do t’i dėrgoja pėr t’i botuar nė ndonjė gazetė, dhe paramendoni se ēfarė turpi do tė ishte pėr amerikanėt. Mė tepėr mė erdhi ēudi qė kur ata e kuptuan se mė nuk kisha vullnet tė vazhdoja jetėn, poshtrimet e tyre u shtuan edhe mė tepėr, megjithėse i respektonin urdhėrat e mjekut qė i kishte lidhur me plagėt e mia. Madje mė dėrguan nė njė spital nė jug tė burgut dhe mė shtrine aty, kėshtu qė pas disa ditėve mi operuan kėmbėt. Kjo ngjarje pėrfundoi me njė rast tė hidhur. Ata duart mi kishin lidhur me litarė prej plastike dhe qė nė ditėn e parė mi zgjidhėn derisa isha nė toalet, dhe ata e zbuluan qė mė parė e kisha shqyer qesen e najllonit qė ma kishin futurė nė kokė dhe kjo pėr ta ishte gjė shumė serioze, sikur t’ua kisha vjedhur tė gjithė pasurinė dhe sikur t’ua kisha bėrė ndonjė tradhėti tė madhe atyre. Nė kėtė mėnyrė filluan tė mė maltretonin dhe tė mė torturonin tepėr. Unė atyre fillova t’ju shpjegoja qė atė shirit nga najlloni e pėrdorja vetėm pėr pastrimin e dhėmbėve dhe vetėm pėr kėtė gjė e pėrdorja, mandej ēka mund tė bėja gjė me nje shirt kaq tė hollė nė dėm tė tyre. E merrnin nė dorė

pjesėn e qeses sė najllonit dhe duke ma treguar para syve mė thonin: “Ē’ėshtė kjo??! Si ke mundur qė kėtė gjė ta fshehėsh nga ne? Sigurisht qė ka edhe shumė gjėra tjera qė ke fshehur nga ne dhe nuk na ke thėnė gjė pėr to.!” Nė kėtė mėnyrė mė zhveshėn tėrėsisht dhe mė dėrguan nė qeli e mbyllėn derėn dhe shkuan. Po ashtu edhe kur duhej qė ta derdhja atė enėn e pistė tė toaletit isha i detyruar tė ecja nė kėmbė e duar tė zbathura dhe nė anėn tjetėr qėndroni disa njerėz, tė cilėt nuk i dija a ishin gardian apo tė burgosur por duke mė shikuar mua nė kėtė gjendje tė qeshurat e tyre fyese nuk kishin tė ndalur. Nga turpi i madh kisha ulur kokėn dhe shikoja nė dysheme qė nuk qėndronte pos disa centimetrave poshtė kokės sime, kurse nė kėtė moment nuk shikoja me kujdesė ata qė mė rrethonin mua si herave tjera. Madje nga zėrat tė cilėt mė injoronin dhe mė poshtronin e kuptova se disa nga ta ishin gra. Me shtimin e poshtrimeve dhe me kėshillėn e mjekut e ndaluan torturimin, dhe filluan tė mė jepnin ushqim mė tė mirė. Madje ēka ishte pėr tu ēuditur njėherė nė vend se tė mė jepnin ujė mė dhanė coca cola tė pija. Tė gjitha kėto ishin shenja tė asaj se nuk donin tė vdisja aq lehtė.

Edhe njėherė tjetėr pėr tė mi shėruar kėmėbėt mė ēuan nė burg. Kur mi hoqėn lidhėset nga kėmbėt pata shumė dhimbje sa qė nga dhimbja nxorra njė bėrtimė tepėr tė amdhe. Prap mė bėn tė pavetdijshėm, dhe kur mė erdhi vetėdija pash se me kishin veshur disa rroba tė ēuditshme, ishin me ngjyrė tė zezė dhe nė kokė e kishin hapur njė vrimė sa pėr tė mė dalur koka jashtė, kshtu qė unė isha i knaqur ngase e kisha mbuluar trupin tim tė zhveshur. Edhe kėmbėt i kasha akoma tė mpira dhe nuk ndieja dhimbje, por e ndieja se edhe njėra edhe tjetra kėmbė ishin bėrė pėr disa kilogram mė tė lehta. Po, ata mi kishin operuar kėmbėt dhe me anė tė lidhėsave kishin arritur qė t’mi ndėrronin ato, madje ato kishin pas marrur pamje tė ndryshme nė krahasim me kėmbėt qė i kisha para burgosjesė. Po ashtu e kisha edhe njė pallto pėr ta mbathur. Nė ditė, tani mė lejonin qė dy herė tė shkoja nė toalet, por kisha tė drejt ta laja vetėm gjysmėn e fytyrės. Dhimbja e syrit ndikonte thellė nė tru dhe mė mundonte shumė, sidmos kur isha i detyruar tė shkoja nė tė katrat ne toalet. Gardianėt ishin shumė profesionist sa qė kur mė shihnin nė kėtė gjendje tė mjerė mė jepnin hapa qetėsues, pėr t’mi qetėsuar dhimbjet. Ngjante sikur me vite tė tėra e kishin ushtruar kėtė profesion dhe ishin tė informuar pėr ēdo imtėsi tė kėsaj pune, madje informoheshin shumė shpejt pėr gjendjen tonė shpirtėrore, ngase edhe ishim nė duartė e tyre. Njė ditė tjetėr sollėn prap tė burgosur tjerė. Nė ēdo qeli aq shumė kishin future tė burgosur sa qė nuk kishte vend pėr tė qėndruar as ne kėmbė. Ishte rritur zhurma me tė madhe, madje nuk mund tė mbanin rend as goditjet e pamėshirshme tė gardianėve. Unė e kisha humbur mė syrin e djathtė dhe po ashtu I kisha lajmruar se edhe syri im i majt mu kishte dobėsuar shumė dhe nuk shihte shumė larg. Nė qelin time sollėn dy persona tė cilet kishin vepruar diēka kundėr dėshirave tė amerikanėve dhe tani do tė mbaheshin dhe do tė torturoheshin nė burg, ndoshta edhe ata do tė vinin nė gjendjen time. Toaleti kishte njė derė ku posa e shikoje atė pėrpara tė diltė njė kryq i madh dhe po nė atė derė ishte njė vrimė e madhe ku mund ta shihnim gjithė koridorin e burgut. Kjo vrimė ishte hapur me qėllim qė gardianėt tė kenė mundėsi tė kontrollojnė tė burgosurit brenda nė toalet. Kur shokėt e rinj tė qelisė i pyeta pėr emrat e tyre mė thanė se nuk kishin tė drejtė tė mė tregonin emrat. Kėshu qė nė fillim ata i quajta njė dhe dy, me numra, kurse veten e emėrova tre, d.m.th, qė ata tė mė thirrnin nė vend tė emrit tre. Por pėr njė koh shumė tė shkurtėr u bėmė shokė shumė tė afėrt, aq tė afėrt sikur me vite tė tėra e njihnim njėri –tjetrin. Edhe ata vinin nga qelite, ku kishin qenė me muaj vetėm nė tė, dhe ishin tė pėrmalluar pėr tė folur dhe treguar ēdo gjė qė kishin pėrjetuar, madje treguan profesionin, familjet dhe tė gjitha me rradhė. Por edhe ata sikur unė, qė nga koha e burgimit nuk kishin tjetėr ēka tė tregonin vetėm se torturime, poshtrime dhe fyerje nga ushtarėt amerikan dhe nga gardianėt e burgut. Posa e kutpova se ata kishin qenė tė inkuadruar nė politikė para se tė burgoseshin, dhe nė kėtė moment derisa bisedoja me ta shfrytėzova rastin qė t’i pyetja se si kishin guxuar tė merreshin me veprimtari plotike dhe ushtarake, mandej i pyeta se pse kishin aq shumė besim nė mua. Pėrgjigja e tyre ishte kjo: ‘kur dijnė gjithēka personat qė marrin nė pyetje, dhe pėr gjėra tė shpifura na kanė lėnė me netė tė tėra pa gjumė, na kanė shkatėrruar jeten me ēdo lloj lloj hapi e gjilpėre, madje na kanė fyer edhe nderin dhe dinjitetin tone, atėherė ēfarė na duhet neve je apo nuk je ti spiun’. Por, unė ia ktheva: ‘atėherė pse nuk mė thoni asgjė pėr bashkėpunimin tuaj me ta dhe pėr zbatimin e urdhėrave tė tyre nga ju?’ Ata mė thanė se nėse do tė mė flitnin pėr kėto gjėra atėherė nėse amerikanėt do tė kuptonin nga kėto gjėra qė ti dėshiron t’i themi atėherė do tė na dal nė dėm tė tonin, nga familjet se jo nga ne, sepse e jona me e ka pasur, dhe po ashtu gjėrat tė cilat ne mund t’i themi ata mund t’i nxjerrin nga ti, mandej edhe ti do tė futesh nė telashe. Nė mes natė na sollėn edhe numrin katėr nė qeli. Dukej se atė e kishin sjellur nga larg, sepse posa hyri nė qeli u mbėshtet pėr muri dhe e zuri gjumi. Numri njė dhe dy, tė cilėt nė kėtė burg kishin mė tepėr pėrvoje, me shenja ma bėnė me dije se numri katėr ishte informator i atyre, dhe nė kėtė nuk kishin fare dyshim. Tė arrestuarit e rinj derisa mėsoheshin ta derdhnin enėn e toaletit dhe ta dėrgonin atė nga qelia nė toalet ishte pak vėshtirė, dhe neve tė vjetėrve na vinte intersant pėr njė gjė tė tillė. Nė burg dėgjonim lloj – lloj informatash. Madje njė ditė njėri na tha se shoku i tij kishte vdekur nė qeli. Shoku i tretė i tij, qė kishte qenė bashkė me njė qeli e kishte njohur gjuhėn angleze dhe kishte dėgjuar nga autoritetet e burgut kur kishin thėnė se ejani merreni kėtė tė vdekur se mė nuk na hynė nė rrugė fare. Pastaj pas disa ēasteve gardianėt e kishin marrė dhe e kishin larguar tė vdekurin. Kur dėgjonim kėso lloj informatash na bėnte qė tė rrinim mė afrė njėri – tjetrit. Ky afrim dhe bashkim mė njeri – tjetrin ishte bėrė shkak qė, tė burgosurit tjerė kur vinin nė toalet pėr ta derdhur enėn e pistė, tė hapnin veshėt dhe tė dėgjonin se ē’flitnim ne mes veti, kurse kjo gjė neve na frikėsonte disi. Tani dėgjova mė tragjiken. Shokėt njė dhe dy mė thanė se ata ishin shumė kohė qė ishin arrestuar nga forcat amerikane, kėshtu qė po kėta forca disa herė kėta i kishte dėrguar nė shtete tjera pėr tė kryer ndonjė vepėr terroriste, si p.sh. I kishin detyruar qė tė venin bomba, tė gjuanin nė persona tė caktuar dhe ēdo gjė qė kishte lidhje me terrorin. Kėshtu qė pasi kėta dy, nė sulmet e fundit nuk kishin qenė tė suksesshėm i kishin sjellur nė burg pėr t’i torturuar si dėnim i asaj se gjoja kėta nuk kishin dashur t’i kryenin detyrat

nė mėnyrė tė pėrsosur. Njėrit njėherė i shpėtoi nga goja emri i shtetit Pakistan, i cili menjėherė filloi tė pėrmirėsoj atė ēka i kishte shpėtuar nga goja. Por unė isha i sigurt se ata kishin qenė tė detyruar tė vepronin nė disa shtet islame, si nė Turqi, Arabi Saudite, Ēeēeni dhe nė vendet afrikane. Kėtė e kisha kuptuar kur unė bėja se isha duke fjetur dhe ata bisedonin me ze shumė tė ulur nė mes vete, dhe vazhdimisht nė gjuhė sillnin emrat e kėtyre shteteve qė pėrmenda mė lartė. Ata njėri – tjetrit i tregonin pėr analiza tė ndryshme qė ua kishin bėrė nė trutė e tyre, njėri thoshte se njėra nga kėto ishte detyrimi qė tė shtynte pėr tė gėnjyer, kurse tjetri thoshte se ishte njė lloj eksperimenti qė kur tė lėshohet njė lloj muzike ky fillonte tė flase nė mėnyrė tė pandalur dhe tė thoshte ēdo gjė qė kishte nė zemėr dhe kujtesė. Tani e kuptova se pse i kishin rruajtur kokat. Kėshtu qė pėrshak se nė qeli ishte edhe personi numėr katėr, vazhdmisht pėrpiqeshin tė tregoheshin bujar, tė mirsjellshėm dhe kur flitnin nė mėnyrė tė pėrpikt respktonin urdhėrat dhe porositė qė iu kishin dhėnė nga ata.

budo785
06-04-07, 00:14
Pjesa e katėrt
Ai nė burg torturohet nė mėnyrė shtazarake nga foecat amerikane. Kurse atyre qė e marrin nė pyetje s’ka asnjė gjė pėr t’iu thėnė. Kurse shokėt e qelisė i thonė se ata ishin detyruar tė bashkėpunojnė me ushtarėt amerikan pėr ta mbrojtur identitetin e familjesė sė tyre. Por pas shumė torturave qė i bėhen kėtij personi, me udhėzimin e mjekėve i ndalen torturimet, tani nė pjesėn e katėrt tė shohim se ēdo tė ndodh me te.

Prap i vetmuar
Mė ne fund pasi qė u transferuan disa nga tė burgosurit nė njė burg tjetėr, prap mbeta i vetėm nė qeli. Me njė kujdesė tė veēant, forcė dhe mjekim tė vazhdueshėm u bėra pak mė mirė dhe po ashtu sikur filluan tė paksoheshin tradhėtitė e tyre. Pas shkuarjesė sė shokėve tė qelisė kėshtu vazhdoi tri javė pasatj ma ndėrruan qelinė. Qelia e re ishte nė fund tė koridorit dhe mė nuk mund te shihja ēdo kend qė kalonte nėpėr koridor, kėshtu qė kisha mbetur plotėsisht vetėm. Pėr ta sjellur ushqimin gardianėt njėherė duheshin ta hapnin derėn e qelisė tjetėr, e pas kėsaj ishte dera e qelisė sime, kur posht saj ishte njė pjesė e hapur vetėm sa pėr ta future dorėn, andaj dhe unė i shihja vetėm duart e gardianėve kur sjellnin enėt dhe merrnin enėt e ushqimit. Qelia kishte tavan tė lartė dhe kishte njė dritare shumė tė vogėl qė vinte shumė pak dritė nga ajo. Kurrnjėherė nuk mund ta dalloja a ishte natė apo ditė. Edhe lutjet dhe pėrpjekjet e mia pėr tė takuar gardianėt apo tė burgosurit tjerė ishin tė kota. Nganjėherė kur e shihja se nė qeli depėrtonte dritė ateher e kuptoja se ishte ditė. Me orė tė tėra bėrtisja me zė tė lartė por nuk kishte asnjė dobi nga kjo britme. Duart e gardianėve, tė cilat se duart e robotėve nė ēdo 12 orė u dukeshin dhe prap humbeshin si gjithėnjė. Nė kėtė mėnyr kaloi edhe njė javė tjetėr. Pėrafėrsisht isha bėrė psikopat. Vazhdimisht folja me vetėveten, luteja, qeshja dhe bėrtisja me zė tė lartė. Madje nganjėherė aq shumė thellosha nė mendime sa qė nuk e kuptoja se kur hapej dera e qelis pėr ta ma sjellur ushqimin. Siē thashė edhe mė lartė se nuk isha marrė me politikė dhe nuk isha ndonjėfarė luftetari. I dashuroja shumė gruan dhe fėmijėt e mi dhe nė mendjen time jetoja me ta. Nuk isha edhe ndonjė avanturier, nuk i doja shetitjet dhe zbavitjet, dhe kjo edukatė e imja ishte bėrė shkak qė gruaja ime tė shqetsohej nga unė, madje edhe vajza ime e madhe kishte filluar qė nga njėherė tė kėrkonte nga unė qė tė shkonim diku pėr nė pushime. Nė fantazin time atyre u kisha premtuar se posa tė dalė nga ky ferr i mallkuar do t’i plotėsoja tė gjitha dėshirat qė do t’i

kėrkonin nga unė. U betohoja atyre se do t’i dėrgoja nė vende pushimore aq tė bukura sa qė as nė ėndėrr s’kanė mundur t’i shohin. U pata bėrė kurban i mėkateve qė kisha bėrė ndaj tyre, kėshtu qė nė qeli nė ēdo moment kėrkoja ndjesė nga ta dhe vazhdimisht i luteja atyre qė tė mė falnin pėrshkak se nuk ia kasha plotėsuar dėshirat. Nė fillim mendoja se zėri im do tė arrij nė veshėt e dikujt, dhe do tė bėnte shaka me fjalėt e mia, apo ndoshta do tė kuptonte pikat e dobėta tė miat dhe do tė abuzonte me to. Por kur e kujtoja se ata e dinin ēdo gjė e ēdo detaj pėr jeten time, pėr kėtė dhe nuk e lodhja koken se a dėgjon fjalėt e mia a jo. Pėr kėtė dhe bėrtisja me zė tė lartė qė tė thyeja qetėsinė mortore qė e kishte kapluar qelinė, nė kėtė mėnyrė ndihesha edhe mė mirė.

budo785
06-04-07, 00:15
Takimi
Kisha pranuar tė kryeja ēdo mision qė do tė ma jepnin, vetėm e vetėm qė tė dilja nga ky varrė e tė shija driten. P.sh. edhe unė mund tė kryeja punėn, tė cilėn e kishte kryer ai shoku im i qelisė, kur ia kishin dhėnė njė ēantė tė mbushur me eksplozive dhe e kishte dėrguar nė Sudan, tė cilėn ia kishte dėrzuar personave tė panjohur. Sikur kjo dėshirė e imja do tė realizohej, kur nuk kaloi as njė orė qė loza me kėso mendime u hapėn dyert e qelisė dhe e sollėn njė tė burgosur me kokė tė lidhur, atė e mbyllėn aty kurse mua mė moren me vete. U ēudita se, pse nuk ma mbyllėn syrin e shėndosh. Ecėm nėpėr koridor dhe zbritėm shkallve te poshtė nė bodrum dhe u ndalėm nė fund tė dhomės ku kryheshin torturat. Deri sa isha vetėm sa shumė qė i kisha dhėnė shpresė vetesė, po ashtu kasha vendosur qė mos tė frikėsohesha nga asnjė problem. Por pėr njė moment i mori era kėto shpresa dhe vendime dhe pėrpak sa nuk rash nė tokė nga frika qė mė kaploi nė atė ēastė. Madje nuk e zbatova as urdhėrin e tyre ‘ndal’, dhe u ula nė tokė. Mu afrua gardiani dhe ma bėri me shenjė qė tė vazhdoja tė ecja drejt dhomės sė mallkuar, nuk kisha tė bėja tjetėr gjė pos tė zbatoja urdhėrat e gardianit. Mė rrahte zemra tepėr shumė. Nuk dyshoja nė atė qė prapė do tė fillojnė turturat dhe maltretimet sikurse mė parė. Pėrsėri ma vunė qesen nė kokė dhe mi mbyllėn sytė, me kėtė mėnyrė ata letėsonin punėn e tyre. Mė ulėn nė njė karrigė. Kaloi njė kohė dhe dėgjova zėrat e hapave qė vinin drejt meje. Sytė i kasha tė mbyllur dhe veshėt nuk mė dėgjonin mirė nga qesja qė ma kishin vėrė nė kokė. Por ai zėri i atyre hapave qė vinin drejt meje ma ringjallnin njė kujtim tė hidhur nė kokėn time. Rrahjet e zemrės mu shtuanė edhe mė shumė. Mė godiste aq shumė sa qė i kishte goditjet e fundit tė jetės sė tij. Nė atė moment fillova tė ndjeja zėrin e vajzės sime tė madhe, sikur e pyeste nėnėn e saj se, a jamė unė babai i saj a jo? Nuk e shihja por e ndjeva se gruja ime i dha pėrgjigjje positive me anė tė levizjes sė kokės. Nė atė ēastė bėrtita: “Po, vajza ime, unė jam babai yt.” Menjėherė u pėrpjeka qė ta heqja qesen nga koka, por mė penguan gardiani dhe personi qė mė torturonte, dhe mė thanė qė nėse vazhdoja kėshtu do detyroheshin tė mi lidhinin edhe duart. E njoha edhe kėtė zė. Ishte po ai person qė gjatė torturimit dėshironte tė pranoj akuzėn qė ma kishin bėrė por asnjėeherė nuk priste ta mirrte pėrgjigjen por vazhdimisht mė torturonte. Guraja ime e dinte qė, ata ishin gjėja e vetėm qė unė brengosesha, pėr atė dhe fjala e parė qė mė tha ishte qė ne jemi mirė, dhe qė unė nuk duhesha qė tė shqetėsohesha. Pastaj mė pyeti pėr gjendjen time. Thash qė, ēfarė takimi me familjen ėshtė ky kėshtu mė sy tė mbyllur? Apo, mos ndoshta ju kanė bėrė diēka edhe juve qė nuk dėshirojnė t’ju shoh. Mos u kanė prishur fytyrat? Gruaja ime mė kapi duart dhe mi ēoj te fytyra e saj dhe u betua se me ata nuk ishin sjellur keq. Me dorėn tjetėr e kapa dorėn e vajzės sime dhe e ndjeva qetsinė e trupit te saj. Gruaja mė tha se vajzėn e vogėl dhe djalin i kishin dėrguar nė Angli. Ata tani janė duke jetuar afėr njė tė afėrmi tonė tė largėt dhe shėndeti i tyre ėshtė nė gjendje shumė tė mirė, madje ushtarėt amerikan i kishin thėnė se edhe ato do t’i dėrgojnė nė Angli posa tė vėrtetohen se unė nuk jam terrorist. Kėshtu qė do tė lirohesha edhe unė nga burgu. Pėr momentin duhesha tė rrija nė burg me qėllim qė ata t’i kryeninin edhe disa hulumtime rrethė meje. Vajza ime shqetėsohej shumė pėr shėndetin tim dhe unė e kuptova se ajo ėshtė duke derdhur lotė. Arriti qė t’i kaloj tė gjitha dhimbjet dhe shqetėsimit qė ndjente pėr mua dhe tė marrė forcė e tė mė thotė se nė telefon kishte folur vet me motrėn dhe vėllaun e vogėl dhe se ata ishin nė gjendje tė mirė. Madje ajo mė tha se kishte shumė shprsa dhe gjėja e vetme pėr tė cilėn brengosej ishte shėndeti im. Pastaj i morėn dhe i ēuan nga bodrumi dhe unė prap mbeta vetėm. Nuk e dij se sa zgjati ky takim. .. Ishte njė moment? Nė jetė? Apo disa minuta? Megjithatė mė kishte bėrė mirė dhe isha ndryshuar pak. Pas gjysmė ore prap erdhi personi qė mė torturonte. Ma hoqėn qesen nga koka, pastaj mė dėrguan nė njė dhomė shumė tė vogėl dhe mė ulėn nė njė karrige. Duart mi lidhėn fortė pėr krahėt e karriges, kurse kėmbėt pėr kėmbėt e saj. Mė kishin lidhur nė ate mėnyrė sa qė nuk mund tė bėjė mė tė voglėn lėvizje. Kėtė e kryen shumė qetė dhe nė mėnyrė shumė tė shpejt, tė bėnte tė dyshoje se kėtė punė e bėnin me vite tė tėra, madje ishin te aftė ta bėnin edhe sy mbyllur. E ndjeva se pas kėtyre veprimeve qė bėnin ėshtė fshehur diēka dhe nuk dyshoja fare se tani do tė mė torturonin, sepse pos takimit me familjen tortura mė nuk kishte kurrnjėfarė kuptimi. Por e vėrteta ishte krejt ndryshe. Atė ditė edhe pse nuk zgjati shumė troturimi, por ishte njė torturimi mė i rėndė qė kisha pėrjetuar nė burg dhe as qė nuk mund ta pėrfytyroja fare. Mė katastrofalja ishte, pėrkundėr asaj qė nuk pranova asgjė dhe nuk thash asnjė fjalė, morėn njė baski tė madhe dhe filluan me vėshtirėsi tė madhe tė ma futnin nėn thonjin e dorės sė djathtė, kėshtu pata aq shumė dhembje sa qė bėrtita me zė shumė tė lart. E shihja se nuk lejonin tė mė rrjedh gjak nga vendi ku mė futnin baskin, pastaj filluan qė ta nxenin me zjarrė baskinė dhe nė atė gjėndje qė nga zjarri ishte skuqur baskia ma vunė nė vesh, nga dhimbja e madhe mė humbi vetėdija. Ky torturim mu duk se kishte zgjatur njė jetė, por siē mė thanė torturuesit nuk kishte zgjatur mė shumė se gjysem ore. Pastaj ma nxorrėn baskinė nga thonjėt dhe mė kaploi sėrish njė dhimbje e papėrshkruar, kėshtu qė as pėr njė moment nuk mund ta ndalja rėnkimin qė kisha nga dhimbjet. Nuk e dij sa zgjati por kur pash se torturesi vjen mė njė gjilpėrė nė dorė dhe mendova se kėtu edhe e paskam fundin e jetės sime. Gjilpėrėn ma dha nė dorėn e djathtė dhe sikur mu ndalėn tė gjitha dhimbjet nga kjo gjilpėrė. Isha aq i pafuqishėm sa qė po tė mė thonin ēohu dhe ik se je i lirė nuk do ta mund tė ngritesha nė kėmbė. Nė atė moment erdhi njė njeri i veshur me tė bardha, mu duk se ishte berberė dhe mė rruajti tėrsisht mjekrrėn dhe flokėt. Edhe ai nė punėn e vet ishte profesionist, por ishte shumė i pamoralshėm dhe me sjellje tė kėqia. E dija se mė kishte ardhur fundi dhe takimi me familjen ishte sikur taxhia qė i jipet deles para se ta therrin pėr kurban. Pėr njė moment mu pėrkujtuan fjalėt e shokut tim tė qelise qė ishte nė toalet, tė cilėt nė kokė me njė aparat ia kishin trazuar trurin dhe e kishin shtyrė qė vetėm tė gėnjej dhe tė mendoj vetėm pėr tė gėnjyer. Por unė nuk kisha asgjė pėr tė thėnė as drejtė e as shtrembėr. Kurse edhe ata kishin njohuri edhe pėr nga jasht edhe pėr nga brenda mė shumė se unė. E ndjeva se pakėz isha pėrmirėsuar, sepse e ndjeva se njė mizė mu kishte ngjitur nė djersė dhe mė vinte qė ta heqja atė por nuk mundesha ngase i kisha duart e lidhura pėr karrige. Madje e kuptova edhe atė qė mi zgjidhėn duart dhe dy nga gardinatė mė morėn nėn shpatulla dhe pas dhjetė minutave u gjetėm nė njė ndėrtesė, e cila mė dukej se i ngjante spitalit. Atje nuk kishte shumė njerėz, ata qė ndodheshin aty ishin tė veshur mė ngjyrė tė bardhe dhe nuk flisnin fare. Kėshtu qė mua mė shtrinė nė njė krevat nė njė dhomė tė vogėl, mandje mi lidhėn disa elektroda nė kokė, nė qafė dhe pas kokės. Posa hyra nė dhoma, edhe pse isha vetėm me njė sy, arrita t’i shoh tė gjitha to kablla dhe ato makina, posa i pashė kėto menjėherė fillova tė mendoja se mė priste vdekja, qė aq shumė e dėshiroja kohėt e fundit. Isha pajtuar me vdekjen, sepse isha i sigurt se shumė shpejt do tė vdisja nga pasojat e torturimeve qė mi kishin bėrė ushtarėt e Pentagonit. Nė dhomė hyrėn dy persona. Njėri shkoi nė drejtim tė aparateve qė ishin nė dhomė, kurse tjetri u ulė afėr meje dhe filloi tė mė pyeste pėr gjendjen time, mė fliste nė arabishte. Desha t’i thoja gjė apo tė protestoja, por personi qė mė rrinte mbi kokė mė tha qė mos tė lėvizja fare dhe mos tė flisja asnjė fjalė, vetėm tė shikoja nė tavan. Ai filloi tė flasė dhe mi tha tė gjitha ato tema apo ēėshtje tė cilat i kishte mėsuar mirė pėrmendėsh. Mė nė fund donte tė thoshte se, hulumtimet e deritanishme kishin konstatuar se unė kisha dhunti dhe talent pėr tė bashkėpunuar me ta, madje mė nė fund mė tha se kėshtu kishin deklaruar edhe ata tė naltit. Ai mė tha se jo qė duheja tė bashkėpunoja me ata por isha i detyruar ta bėja njė gjė tė tillė. E pyeta: nėse kjo nuk bėhet me vullnet dhe bėhet nė mėnyrė tė dhunshme, atėherė ēfarė kuptimi do tė kishte kjo pėr ju…? Ai mu pėrgjigj: “Ne jemi tani duke tė provuar se ti sa ke mundėsi tė bashkėpunosh me ne. Madje ti neve na pėlqen dhe ne nuk dėshirojmė qė tė humbim ty, dhe gjithahstu deri mė tani konstatimet kanė dalė pozitive lidhur me durimin dhe qėndresėn tėnde, atėherė nėse edhe nuk don qė ato qė tė kanė ndodhur ty deri mė tani t’i ndodhin edhe familjesė sate, sepse e din shumė mirė se ata janė nė duart tona dhe pėr kėtė gjė askush nuk lodhet. Kėshtu qė ti mundesh qė me njė bashkėpunim tė mirėfilltė me ushtrinė e SHBA-sė ti shpėtosh ata nga vdekja madje jo vetėm ti shpėtosh por edhe tė pėrcaktosh njė tė ardhme ideale pėr ta nė Angli. Madje ti do t’I shkollosh fėmijėt tuaj atje dhe gjithnjė ata do tė pėrkujtojnė si njė hero. Pastaj e kuptova se kishte filluar dhimbja e gishtit dhe gjithnjė mė shtohej edhe mė tepėr dhimbja. Por edhe kur mendoja qė edhe familja ime tė hyj nėpėr tė njėjtat mekanizma tė torturės, qė kisha hyrė unė, atėherė rrahjet e zemrės donin tė ma shqyenin gjoksin nga tė rrahurat e forta. Ēdo fyrje qė e pata ia bėra kėsaj makine tė shpifur, se pse gėnjeshtrat i kishte aq tė thjeshta, madje pse nuk ma kishte bėrė njė gėnjeshtėr qė vdekjen ta pėrqafoja me ndjenja tė gėzueshme.

budo785
06-04-07, 00:15
Pjesa e pestė
Pra, lexuam nga kujtimee e irakianit tė arrestuar nga forcat amerikane dhe pėr torutrimet e tij, kėshtu qė pas gjithe atyre vuajtjeve dhe maltretimeve, i lejuan atij qė ta takoj familjen dhe tė pranoj kushtet e bashkpunimit me ta. Nje ndėr kushtet themelore ishte jeta e tij dhe jeta e familjesė sė tij. Edhe ai mė nė fund vendosė qė tė bashkėpunoj me kriminelėt, vetėm e vetėm qė familja e tij tė jetoj e shėndosh dhe nė liri. Tani tė njihemi me vazhdimin e kėtyre kujtimeve…

Bashkėpunimi me kriminelėt
Mė nė fund e shpreha gatishmėrinė time qė do tė bėja ēfardo qė tė dėshironin nga unė. Prap nuk e dij se sa zgjati kjo dramė; por vetėm e mbaj nė mend se nė fund ai njeriu i poshtėr nga aparati mė nxorri shiritin e letrės dhe duke studijuar atė mė tha: “E pe, tė thashė!!? Nė fillim protestoje, por pastaj u bėrė mė i butė dhe ky shirit tregon se ti je i gatshėm pėr bashkėpunim. Tani duhesh qė kėtė vendim ta zbatosh edhe nė vepėr.” Edhe tani nuk mė besohet qe ai shirit tė kishte treguar diēka, por ai mua mė kishte njohur aq mirė sa mund tė kuptonte ēdo reagim timin, dhe ai mund tė ndjente ēdo reagim normal qė kisha. Ai ma tregoi edhe shiritin ku shpjegonte shenjat qė kishin domethėnie, dmth, aparati nė fjalė ma kishte lexuar mendjen. Megjithė atė, prap m’u nderrua ambienti i hapur i burgut. Tani qėndroja nė njė qeli mė tė madhe me gjashtė tė burgosur tjerė. Edhe ushqimi ndryshoi plotėsisht, mund tė dilnim nė natyrė thuajse tėrė ditėn, po ashtu u shtuan edhe vizitat e mjekut. Por gjėja e vetme qė na shqetėsonte ishte se tė gjithė e dinim se nė mes nesh ka informatorė, dhe nė vend se kėtė ta diskutonim nė mes vete, ne tė gjithė frikėsoheshim nga njėri-tjetri. Ēdo ditė dy ose tre persona nga ne i merrnin dhe na dėrgonin pėr tė na marrė nė pyetje dhe pėr t’i dėgjuar ligjėratat e njė amerikani. Pyetjet e tyre ishin pėr mundėsitė dhe pėr disa karakteristika qė posedonim, psh. a mund tė vozisim automobilin, ēfarė arme mund tė pėrdorim, sa jemi tė shkathėt tė kryejmė ndonjė detyrė tė thjeshtė, etj. Ēėshtjet qė na shpjegonin dhe qė mundoheshin tė na bindnin me ēdo kusht, ishin t’i tregojmė shkathtėsitė tona pėr t’u kyēur dhe pėr tė ndikuar nė grupet terroriste, apo tė formojmė edhe ne grupe tė atilla. Po ashtu te kemi talent dhe tė jemi tė kujdesshėm qė tė pėrfitojmė besimin e terroristėve tė Al-Kaidės, madje edhe tė marrim pjesė nė sulmet terroriste qė do tė na caktoheshin nga autoritetet e larta. Vetėm nė kėtė mėnyrė ne do tė arrinim tė shpėtojmė familjet tona dhe qė ata tė jetojnė tė qetė dhe tė lumtur. Shokėt e qelisė mė thonin qė fjalėt e amerikanėve tregojnė qėllimet e tyre qė tė huajt asnjėherė nuk do tė largohen nga Iraku, vrasjet dhe gjenocidi do vazhdoj akoma, kurse shteti irakian do tė ndahet nė pesė republika dhe republikat do t’i udhėheqin po ata persona tė cilėt ishin nėn ndikimin e amerikanėve gjatė luftės sė tyre kundėr Sadam Hysejnit. Po ashtu, sipas tyre, minoritetet tė cilat kanė qenė tė shtypura nga Sadami, me vite tė tėra nuk kanė patur mundėsi qė tė udhėheqin administratėn, pėr kėtė gjė edhe tani nuk kanė kuadro pėr tė udhėhequr, andaj do tė jenė tė varur nga amerikanėt. Madje, ata kishin deklaruar se, gjeneratat e ardhshme tė Irakut do tė ndikohen nga kultura dhe civilizimi perėndimor dhe me ēdo kusht do tė dėshirojnė njė udhėheqje, gjoja tė moderuar me synime perėndimore, apo thėnė mė qartė amerikane. Pėr t’i arritur kėto qėllime duheshin shkatėrruar terroristėt e huaj, si psh. Al-Kaida dhe pėrkrahėsit e hapur e tė fshehur tė saj. Njėri nga ta, mua mė kishte thėnė se ne mundemi qė familjen tėnde ta dėrgojmė nė njė vend tė civilizuar, dhe me ndihmėn tonė ata tė arrijnė tė ngriten nė shkallėn tonė, por njė gjė tė kėtill nuk mund ta bėjmė pėr gjithė banorėt e Irakut. Pėr kėtė

dhe ne kemi ardhur kėtu nė vendin tuaj qė banorėt e shtetit tuaj t’i bėjmė njerėz dhe t’i civilizojmė. Unė shumė mirė e kisha vlerėsuar njerėzinė dhe civilizimin e tyre nė burg, gjatė sjelljeve me tė burgosurit, por ēka tė bėja pos qė t’i konformoja fjalėt e tij. Nė realitet, fjalėt e tyre aq shumė ishin tė cekėta dhe stereotipe sa qė i kisha arritur qė t’i mėsoja pėrmendėsh njė nga njė. Nga ne dėshironin qė tė shprehim gatishmėri tė plotė pėr bashkpunim me ta nė fushat si, gjuajtje me snajper, shpėrthim tė bombave tė telekomanduara nga larg, tė formojmė grupe dhe banda terroriste, spiunim, tė kemi ndikim nė grupet tjera, e shumė gjėra tjera qė kshin tė bėjnė mė gjakderdhje dhe trazira. Unė isha njėri nga tė parėt qė shpreha gatishmėri pėr bashkėpunim nė tė gjitha lėmitė, sepse vėrtetė mė brengoste shumė fati i familjesė sime, dhe me ēdo kushte dėshiroja qė atyre mos t’i ndodhe asgjė e keqe, dhe besoja qė nėse do t’i kryej urdhėrat e tyre gruja dhe fėmijėt e mi do tė shpėtojnė nga duartė e tyre. Edhe shokėt e qelisė pak a shumė kishin tė njėjtat mendime, madje ata kishin edhe propozime vullnetare vetėm e vetėm qė kjo gjė tė pėrfundonte pa ndonjė sherr dhe me ėmbėlsi. Kėto fjalė i flisnin edhe derisa ishin nė qeli me qėllim qė informatorėt tė informonin ata se filani ėshtė i gatshėm pėr bashkėpunim, madje ka edhe disa propozime tė vetat. Pas njė kohe filluan ushtrimet, nė fillim na ushtronin dy-tre persona nė formė tė marrjesė nė pyetje, kurse mė vonė formuam njė klasė ku ishim rrethė 15 veta. Kėshtu qė nė kėto klasa tė ushtrimit u njohtova me tė burgosur tjerė nga burgjet si “Et-Tesfirat”, “Er-Risafe”, “Um Kasr”, dhe qė tani e kuptova se ndodhesha nė burgun “Kundur”.

Shokėt e klasės mė flisnin pėr ngjarjet e tė burgosurve tė burgjeve “Talil”, “Ebu Gurejb”, “Es-Silahijje” dhe kampin “Buka”, ngjarje tė cilat mė shumė i pėrngjanin periudhės sė mesjetės. Njėri tregonte se si e kishin zhveshur lakuriq, ia kishin lidhur kėmbe e duar dhe e kishin detyruar tė ecė nė tė katėrtat (me duar dhe kembe pernjehere), madje duke ecur, disa persona i kishin hypur mbi shpinė. Nė kėtė mėnyrė ia kishin mbyllur sytė dhe nė gojė i kishin vėrė fre qė ia vejnė kuajve, i kishin hypur mbi shpine dhe e kishin detyruar qė tė vraponte nėpėr qeli. Ai tregonte: “Njėherė, e vėrejta se mbi shpine ishte njė person shumė i lehtė, dhe me vete mendova se duhet tė jetė ndonjė fėmijė, por nga zėri dhe tė qeshurat kur e kuptova se ishte ofieciere apo ushtare amerikane, aq shumė u ndjeva i fyer sa qė nuk mund tė shprehem nė kėtė moment.” Kur ajo me ato duar tė ndyra mė prekte dhe qeshte neveritshėm, vazhdonte tė tregonte shoku im i klasės, atėherė ēka mė mbeste

mua vetėm se tė kthehem e ta godas pėr ta shtrirė pėr vdekje. Ai tregonte se ajo gruaja, tė cilėn e thėrrisnin Geruhban (toger), e cila ma kishte vurė frerin nė gojė, dhe mė tėrhiqte si qen, nga tė qeshurat e saj vėrehej se ajo kėnaqej dhe zbavitej nga kjo qė bėnte. Nė dorė kishte njė shkop tė madh dhe gjithnjė mė godiste nė trupin e zhveshur.”

Ky i burgosur thoshte se, deri atėherė nuk mendonim se nė botė mund tė ketė njerėz me tipare tė kėtilla, dhe pyeste: “Po ēfarė njerėz janė kėta?” Kėshtu qė, gjithė shokėt e kalsės, po ashtu edhe unė e kishim harruar fare gjithė personalitetin tonė, na kishte ikur nga mendja tėrė filozofia dhe vullneti i ekzistėncės, ishim dhėnė plotėsishtė nė zbatim tė urdhėrave tė tyre. Nganjėherė nga njėri-tjetrin pyesnim se, athua i gjithė populli amerikan ishte i kėtillė? Athua tė gjithė oficierėt dhe ushtarėt e tyre sillen nė kėtė mėnyrė, apo vetėm gardianėt e burgjeve tė tyre. A ėshtė e mundur qė tė gjindet njeri mė kėso lloj karakteri moral? A ėshtė kjo e vėrtėt, tė cilėn jemi duke e parė, apo vetėm njė ėndėrr? Madje edhe nuk kishim shumė kohė tė thellohemi aq shumė nė kėso lloj pyetje. Vetėm kur isha vetėm nė qeli, kur doja tė flija mė vinin tė gjitha kėto pyetje nė kokė, dhe pėrpiqesha aq shumė tė gjej pėrgjigje por ishte e kotė. Mendoja se tashmė kam humbur tė gjitha dėshirat, personalitetin, veten dhe gjithēka qė kisha. Nė mendjen time zinin vend vetėm gruaja dhe fėmijėt, dhe vazhdimisht mendoja si si mund t’u ndihmoja atyre. Nė atė kohė nuk e dija se do ta humbė ēdo gjė qė kisha, dhe gjėja e vetme qė do tė mė mbetej ishte trupi, dinjiteti i humbur dhe njė botė e mbushur plotė ndjenja hakmarrjeje. Por atėherė mendoja dhe bėja gjithēka qė tė bėhesha mė i besueshėm pėr amerikanėt dhe tė

tėrhiqja drejt vetes vemendjen e tyre. Njė i burgosur tjetėr, i quajtur Said, i cili kishte marrė pjesė nė disa sulme terroriste me urdhėr tė tyre, dhe ishte pėlqyer nga ta, vazhdimisht mė rivalizonte mua, dhe nuk e dij se pse e bėntė kėtė gjė, por pėr njė gjė isha i sigurt se edhe ai e ka tė njėjtėn dhimbje, mu sikur unė. Sepse kjo vėrehej nga shikimet e tij me plotė urrejtje qė ia bėnte gardianėve dhe ushtruesve amerikan. Ai kishte mė shumė se krejt urrejtje, kjo shihej sepse vazhdimisht ai shprehte gatishmėrinė i pari pėr ēdo sulm vetvrarės, madje edhe jepte propozime se si ta dėrgonin atė dhe ku ta dėrgonin pėr ndonjė sulm vetvrarės.

budo785
06-04-07, 00:16
Misioni i parė
Mė nė fund, dy persona u zgjodhėm qė ta kryejm njė punė representative. Nė fillim mua mė dėrguan nė njė dhomė dhe nė dorė mė dhanė njė gjė pėr ta lexuar, derisa unė e lexoja atė, ata zėrin tim e inēizonin nė njė kasetofon. Nė kėtė program duhej tė lajmėroja se ne kemi kidnapuar njė amerikan tė quajtur …, dhe nėse ata nuk i lirojnė njerėzit tonė tė burgosur ne do ta vrasim tė arrestuarin. Pas njė ore hyra nė njė dhomė prafėrsisht tė madhe dhe nė kokė ma vun njė maskė. Pastaj aty i sollėn edhe pesė persona tjerė tė maskuar dhe tė gjithėve na rradhiten ne njė rresht. Mandej para nesh sollėn njė amerikan me flok tė verdha dhe trup shkurtėr, i cili mezi ecte nga qė kishte marrė shumė drogė. Atė e ulėn nė njė karrige e cila gjendej para nesh, kurse mua ma dhan ta lexoja prap atė letrėn qė e kishin shkruajtur ata vet. Nė letėr shkruante qė, nga se armiku nuk i kish plotėsuar kėrkesat tona, dhe pėr kėtė gjė ne do ta ekzekutojmė kėtė qafir vrasės. Herėn e parė kameramani nuk ishte i kėnaqur nga skena qė krijuam dhe prap urdhėruan qė tė pėrsėritet e njejta skenė. Nga unė kėrkuan qė deklaraten ta lexoja mė me vrazhdėsi. Unė ēdoherė mundohesha qė ta ndėrroja zėrin, por kėtė herė ēdo urrejtje qė pata pėr ta e nxorra nėpėrmjet vrazhdėsisė gjatė leximit tė deklaratės. Nė kėtė mėnyrė, Saidi me krah ra para meje. Tė gjithė kishim rroba me uniformė tė njejtė dhe maska tė njejta, madje edhe dorezat dhe ēizmet i kishim tė njejta. Nė fillim nuk e njoha atė, vetėm atėherė kur mė foli nė vesh e kuptova qė ishte Saidi, kurse gardianėt raguan ashpėr ngase Saidi mė foli nė vesh. Filmimi vazhdoi mė tej. Njėri nga grupi yonė e mori njė thikė tė madhe nė dorė dhe nė mėnyrė shumė tė letė ia hoqi kokėn atij amerikanit tė droguar. Ai, amerikani nuk e tha asnjė fjalė madje as nuk rrezistoj fare. Por mė vonė Saidi mė kishte treguar se ky amerikani kishte qenė ushtar, i cili kishte dezertuar dhe kishte tentuar tė ikte, por duke ikur rojet e kishin gjuajtur pas ti dhe e kishin plagosur, nė kėtė mėnyrė ai ishte burgosur dhe ishte denuar me vdekje. Ata nuk e mbysin atė por e shfrytėzojn pėr tė propagantuar gjoja vrazhdsinė e arabėve. Saidi betohej qė ai i cili ia hoqi kokėn amerikanit ishte ēifut nga Izraeli. Ai kėtė e kishte kuptuar kur gjaku i tij ia kishte stėrrpikur dorezat dhe manget, ai kishte pėrdorur njė shpreje karakteristike izrailite, qė do tė thoshte “ah, ndytėsirė”. Personat me maskė qė ishin rradhitur nė njė rresht me ne nuk flisnin fare, ishin trup mdhenj dhe kuptohej qė ishin amerikan. Unė u pėrpoqa shumė qė tė mėsoja mė tepėr pėr tė thėnat e Saidit, pėr ralizimin e kėtyre veprimeve shtazarake. Ai nuk mė pėrgjigjej asnjėherė, edhe kur e pyta direkt pėr kėto ēėshtje ma ktheu: “ti nuk mund t’i perceptosh kėto gjėra! Madje kėto nuk janė biseda qė mund t’i kap mendja e njerėzit, andaj unė nuk shoh asnjė shkak qė t’i mund ti kuptosh problemet e mia.” Ai pas disa ditėsh u vra nė njė aksion vetėvrasės. Saidi e dinte se sė shpejti do tė vdiste, pėr kėtė dhe mė kishte treguar shumė gjėra. P.sh. ai njė herė mė thoshte se kishin vjedhur shumė kamiona tė vegjėl, mandej i kishin ngjyrosur dhe ua kishin ndėrruar formen atyre, i kishin mbushur me lėndė eksplozive dhe ua kishin dorrėzuar personave, tė cilėt ishin ēmendur nė burgjet e amerikanėve. Ai mė thoshte se personin tė cilin ishte vetvrarė ngase ai ndodhej nė kamionin i cili shpėrtheu ndėrtesėn e OKB-sė nė Irak, e njihte shumė mirė. Tė gjitha kėto bomba qė i vendosnim nė kamione, dirigjoheshin me telekomandė nga larg, dhe tė

gjithė kėto bėheshin nė kontrollin e amerikanėve. Edhe shpėrthimi i madh gjatė mbajtjesė sė zisė nga ana e shi’itėve ka ndodhur po nga tė njėjtėt pesona sikur ne, tė cilėt trurėt i kishin tė shpėrlarė nė burgjet e ushtarėve amerikan. Amerikanėt, nga kėto shpėrthime kishin pėr qėllim qė tė pėrēanin grupet dhe medh’hebet fetare, vazhdonte tė mė thoshte ai. Armiqėt e Iraku ishin tė trembur dhe tė shqetėsuar nga mossukseset pėr tė futur pėrēarje midis shii’tėve dhe sunnitėve. Kur Saidi nganjėherė hezitonte tė mė tregonte detajet e pėrjetimeve dhe informacioneve tė tij, unė me njė dinakėri e ngacmoja edhe mė shumė qė tė mė tregonte gjithēka qė kishte nė mendje. Por kjo nuk ishte e mundur. Sepse aq shumė i ngatėrronte gjėrat sa qė nganjėherė mė dhimbte koka. Pėr besnikėrinė e fjalėve tė tij isha shumė i sigurtė, sepse saherė qė mė tregonte, emocionohej aq shumė sa fillonte t’i fyente tė dyja palėt, edhe palėn nė anėn tonė edhe palėn tjetėr, pra armikun. Ai theksonte se: “Po, aq mė tepėr sa do tė shtohet numri i tė mbyturve dhe josiguria nė Irak, e gjithė kjo aq mė shumė do tė jetė nė favor tė pushtuesve.” Unė mund tė deklaroj hapur se ai asnjėherė nuk ishte i hutuar gjatė kohės kur mi tregonte kėto gjėra, por unė isha ai qė vazhdimisht hutohesha gjatė kėsaj kohe. Ndonjėherė nė kėtė anė dhe ndonjėehrė nė anėn tjetėr shihej besnikėri dhe bujari tepėr e madhe.

Edhe pse nė ato momente me gjendjen e keqėsuar qė kisha nuk mundohesha fare qė t’i analizoja kėto tė thėna tė Said-it. Njėherė mė tha se kishte tentuar ta vriste rojėn amerikane dhe njėherė kishte tentuar tė bėnte vetvrasje, ishte plagosur shumė rėndė, por me kontrollimet e vazhdueshme dhe tė kujdesshme tė mjekut kishte arritur qė prap tė kthehet nė jetė. Po ashtu edhe gjilpėrat dhe hapat qė merrte gjatė kurimit tė tij, ato kishin ndikuar mjaftė edhe nė mendjen dhe shpirtin e tij, kishin krijuar njė njeri qė nė mėnyrė shumė normale kishte shkuar nė Pakistan dhe kishte kryer disa sulme me bombė nėpėr qytetet e Pakistanit. Ai shpesh deklaronte se kėto ushtrime nė klasė pėr ne ishin shumė tė thjeshta dhe fėmijėrore, ai dėshironte qė tė ushtrohej qė tė udhėtonte dhe tė qėndronte nėpėr anijet kozmike dhe tė kryente ndonjė sulm edhe me to nėse e urdhėronin. Por njė gjė shumė me rėndėsi qė Saidi ma kishte thėnė, madje edhe unė kisha filluar ta kuptoja, ishte se gjithnjė e mė tepėr vullneti dhe kurajoja e ushtarėve dhe gardianėve amerikan kishte filluar tė zvogėlohej. Kur e pash rojtarin tė cilin e kisha takuar para dy muajsh, shumė leht arrita ta vėrej gjendjen e tij shpirtėrore, por edhe unė gjatė kėsaj kohe kisha ndryshuar plotėsishtė. Tek ata nganjėherė shihej dėshprim, nervozė, stres e shumė gjėra tjera qė kishin tė bėjnė me gjendjen e tyre shpirtėrore. Kėto skena tė bėnin pėr tu ēuditur tepėr. Kur e mendoja se ushtarėt dhe gardianėt amerikanė ndikohen aq shumė nga veprimet qė bėnin mė mua, dhe nga kjo pėrballen me sėmundje shpirtėrore dhe psiqike, atėherė sa do tė jetė numri i kėtyre ushtarėve dhe gardianėve tė cilėt do tė kthehen nė Amerikė me gjendje tė kėtillė, sepse kisha dėgjuar se tė njėjtat metoda tė torturimit pėrdoreshin edhe nė burgjet si: “Es-Silahijje”, “Er-Rrisafe”, “Et-Tesfirat”, “Buka”, “Ebu Gurejb”, “Um Kasr”, “Talil”, “Kundur”, “El Imare” dhe nė kampet tjera nė shkretirė, po edhe nė Afganistan, madje edhe nė burgjet nė Amerikė si ai i Guantanamos. Ndoshta mund tė themi se Amerika dalngadal po shendėrrohet nė njė spital tė madh mental. Ndoshta edhe ky ėshtė shkaku kryesor se pse shumica e amerikanėve preferojnė tė kryejnė shėrbimin ushtarak jashtė vendit, sidomos nė Irak dhe Afganistan. Njė i arretsuar qė kishte ardhur nga spitali “Esh-shuajbe”, mė kishte thėnė se shumica e mjekėve dhe teknikėve nė atė spital ishin sėmurė psiqikisht nga torturat qė kishin parė nė spital, sepse edhe spitali nganjėherė shndėrrohej nė njė dhomė torture. Kėtė gjėra na kishte treguar njė i burgosur qė fliste gjuhėn e tyre dhe e kishte dėgjuar njė bisedė mes dy mjekėve tė spitalit. Ai kishte dėgjuar se vet amerikanėt habiteshin se si ėshtė e mundur qė kėto ngjarje nėpėr burgje i dinte shumė mirė edhe Kryqi i Kuq Ndėrkombtarė, por ai deri mė tani vetėm se kishte heshtur dhe nuk kishte kryer fare detyrėn e tij, dhe vet ata, pra amerikanėt, kishin deklaruar se tė gjithė kėto veprime dhe ngjarje me tė burgosurit irakian ishin jasht ligjeve ndėrkombtare, dhe dėnoheshin rreptėsishtė nga to. Ata punėn e Kryqit

tė Kuq e dinin se vet shteti amerikan e kishte izoluar, kėshtu qė mburreshin me kėtė veprim tė shtetit tė tyre dhe vazhdonin tė zbatonin torturat e tyre shtazarake

budo785
06-04-07, 00:16
Pjesa e gjashtė


Misioni i dytė
Mė dėrguan nė misionin e dytė. Atė qė tani kėtu po e shkruaj, mė parė ishte parashikuar dhe mė kishin dhėnė arsimim dhe urdhėra tė mjaftueshėm. Hartėn tė cilėn e vendosėn para meje, nuk kishte gjė tė shkruar nė te, por nga vijat e bregdetit arrita ta kuptoj se ishte njė vend afėr detitit tė kuq dhe bregdetit afrikan. Nė kėtė hartė ishin tė vizatuara edhe rrugėt nė tė cilat duhej tė udhėtoja me shoferin ndihmės, madje ishin tė pėrcaktuara ēdo kthesė dhe qafė rrugore dhe ishin tė rradhitura me numėra. Po, duhesha qė kėto rrugė ti kaloja me shoferin dhe me kamionin i cili ishte i mbushur plot me eksploziv, hymė ne tokat e Afrikės dhe me emrat dhe shenjat sekrete ia dorrėzuam kamionin disa personave tė panjohur. Apo tė them shkurt: me njė aeroplan amerikan shkuam deri nė San’a (kryeqytet i Jemenit), dhe prej atje me njė aeroplan ushtarak tė vogėl shkuam nė perėndim tė Jemenit, e kaluam detin e kuq dhe iu afruam limanit nė tokėn afrikane, ku pastaj kuptova se ishte Eritre’ja. Nė liman ishin dy kamiona tė pėrgaditur tė cilėt zbriten nga anija e madhe. Shoferi i kamionit do tė ishte njė irakian i cili mė shoqėroi nga San’a, dhe nuk duhej qė tė bisedoja shumė me tė pėr tė kaluarėn e tij. Megjithėse i frikėsoheshim njėri–tjetrit, u shoqėruam shumė shpejtė, madje gjatė bisedės e kaptuam se kemi tė njejtin problem. Biseduam gjatė pėr maltretimet, turturat dhe pėr tė kaluarėn tonė. E vetmja gjė pėr tė cilėn nuk mendonim dhe nuk diskutonim ishte ikja apo braktisja e kėtij misioni, pėr tė cilin ishim tė detyruar ta kryenim. Tė dytė i kishim problemet tė ngjashme, qė tė dy familjet i kishim peng tė vrasėrve. Ishim tė detyruar tė kryejm misionin dhe tė ktheheshim ne liman. Ai nuk kishte fėmije, por gruan, nėnėn dhe vllaun i kishte nė duart e vrasėsve amerikanė, edhe atij sikur mua i kishin premtuar lirimin dhe mbrojtjen e tyre. Ai ishte i ri dhe ishte fėmiu mė i madh i familjes. Si dukej edhe nėnėn e kishte tė re, dhe kriminelet e ushtrisė amerikane e kishin frikėsuar shumė pėr nėnėn dhe gruan e tij. Ishte i fortė dhe rrezistues, dhe nuk kishte nevoj pėr ndimen time. Ashtu siē e pėrmenda edhe mė lartė, nė dorė e kishim harten nė tė cilėn ishin tė pėrcaktuara rrugėt kthesat e rrugėve dhe ēdo imtėsi rrugore, por nuk ishin pėrcaktuar kufijtė dhe ne nuk e kuptuam fare se kur e kaluam kufirin e Eritres dhe jemi future nė tokėn e Etiopis, dhe kur do tė arrim nė Sudan. Para nesh lėvizte njė automobil i lloit Xhip dhe nė tė gjendėshin katėr persona tė armatosur, pas tyre shkonin tre kamiona tė mbushur plotė, ne ishim ulur nė kamionin e parė. Kamionat kishin plot benzin dhe lėnd djegėse, dhe ne nganjėherė ndalonin vetėm pėr tė marrė ujė. Kur ndalonim nuk bisedonim fare me personat e kamionave tjerė, por vetėm me shenjė koke e pėrshėndesnim njėri–tjetrin. Kamionat ishin tė ngarkuar me peshė tė rėndė dhe lėviznin shumė ngadalė, kurse automobili Xhip i cili ecte para nesh lėvizte shpejt dhe lehtė, dhe si dukej shoferi i kėtij Xhipi e njihte rrugėn shumė mire. Nganjėherė aq shumė largohej nga ne sa qė nuk mbetej asnjė shenjė nga ai. Mė problem ishte kur kalonim nėpėr rrugėt malore, unė zakonisht vozitja nėpėr rrugėt shkretėtinore dhe tė rrafshta, por pasi qė kisha probleme me kėmbėt dhe mė dhimte shumė gishti i thyer, timonin e kamionit e mirrte personi i cili mė shoqėronte mua. Duhej qė dy herė tė kalonim nga njė lumė i thellė dhe nuk ishte e

mundur tė kalonim nėpėr kėtė lumė pa mos na tėrhequr me zinxhir kamionat tjerė. Mė nė fund arritėm nė njė vend ku mė nuk mund tė lėviznim. Automobili Xhip dhe tre personat nė te, na lanė neve vetėm dhe kur u kthyen pas gjashtė orėve thanė qė rrethė 15 deve janė nisur nė drejtim tonin dhe mallin qė gjindet nė kamion do ta bartin ato. Unė mendoja se gjithė ajo rėndėsi qė ishte nė dy kamionat tanė nuk do tė mjaftojnė 15 deve pėr ta bartur atė, ngase unė e dija se sa ėshtė rėndėsia e tyre, sepse e kisha vėrejtur rėndėsin e kamionit gjersa isha nė te. Por duhej qė tė prisnim 24 orė.

Nė kėtė kohė gjeta rastin qė tė njohtohem me shoferin dhe ndihmės shoferin e kamionit tjetėr. Ata me ne silleshin shumė ftohtė dhe shumė keq e flisnin arabishten. Dukeshin se ishin pakistanez ose afganistanez. Ndoshta edhe kishin ardhur nga tokat e Indisė ose Bangladeshit, dhe nguteshin sa mė shpejt ta mbaronin kėtė mision tepėr tė lodhshėm. Ishin tė padureshėm. E vetmja gjė qė mėsova nga ky udhėtim ishte se Amerika jo vetėm nė Irak po nė ēdo vend tė botės kishte persona sikur unė dhe sikur ndihmės shoferi im, jetėrat, familjet dhe identiteti i tė cilėve pėrdoret pėr qėllimet e amerikanėve. Po ashtu edhe kėta persona ishin detyruar qė tė bėjnė ēdo gjė pėr amerikanėt sepse sigurisht edhe ata ishin kėcnuar me familjet e tyre. Ndoshta edhe Amerikanėt pas vdekjesė sonė do tė na paraqisnin si pjestarė tė Al-Kaidės, Talibanit apo ndoshta pėrkrahės tė Ez-Zarkavit. Deri mė tani kishin vepruar ashtu siē na kishin premtuar, qė nuk do tė bėnin asgjė me familjet tona. Gjithashtu pata dėgjuar se edhe Ebu Mus’ab Ez-Zarkavi ishte bashkėpuntor i ngushtė i tyre. Kėtė ma pat thėnė njė i burgosur irakian nė Bagdad. Kėshtu qė, pas dy ore qė Xhipi na kishte lėnė vetėm, mbrritėn disa burra dhe gra vendase, tė cilėt na sollėn ushqime tė lloj-llojshme dhe ujė pėr tė pirė. Na gostitėn nė mėnyrė tė pėrkryer dhe na nderuan shumė. Dukej qė personi i katėrt qė ishte nė Xhip, i cili kishte mbetur tė na shoqėronte neve i njihte shumė mirė kėta njerėz dhe tek ata kishte besim tė plotė. Me gjithė kėtė besim ai pat shumė kujdes pėr kamionat. Kaluan shumė shpejt kėto 24 orė, sepse isha i lodhur shumė sa qė tėrė kėtė kohė e kalova nė gjumė. Ishte dikur dreka e ditės sė nesėrme kur mbėrritėn devet. Transferimi i mallite nga kamionėt nė deve kishte nevojė pėr disa njerėz shumė tė fortė. Po ashtu, ne shoferėt dhe ndihmės shoferėt nuk kishim tė drejtė t’i preknim fare kartonat qė gjendeshin nė kamion. Ndoshta ata nuk dėshironin qė tė informohemi se ē’kishte nė kamion. Nuk kuptonim gjuhėn e tyre, por nga qyteti qė kaluam si dukej quhej Kasala, po ashtu qyteti pas tij nga i cili kaluam dėgjova se e quanin Singa. Edhe pseudonimi i tyre ishte Karpinski. Rrethė orės tetė nė mbėrmje u pėrshendetėm dhe u kthyem te kamionat e zbrazėt dhe u pėrgatitėm qė tė ktheheshim pėrfundimisht. Duhej qė gjithė kujdesin tonė ta pėrcaktonim nė hartė dhe nė rrugė, kėshtu qė duhej tė pėrkujtonim rrugėn nga kishim ardhur me qėllim qė tė mos humbnim. Na patėn thėnė qė nė qoftė se nė kufij, kufijtarėt kėrkojnė ryshfet atyre tė ia jepnim kaminat e zbrazėt, kurse ne tė kthehehsim nė kėmbė deri nė liman, por ne kėtė nuk e bėmė ngase shpjetuam aq shumė sa qė pėr 35 orė arritėm nė liman. Deri nė kufirin e Jemenit shkuam me njė barkė tė madhe e cila i pėrgjante anijės pėr nga madhėsia. Prej aty deri nė San’a shkuam me automoblin tonė personal, pastaj me aeroplan u kthyem nė Bagdad. Duhet tė them se dy ditė qėndruam nė San’a dhe vendi ku qėndruam ishte mė keq se burgu ynė. Gjatė gjithė kėsaj kohe flisnim shumė pak, por hanim dhe flinim tepėr. Nė Bagdad gjendja jonė ishte bėrė mė mirė sigurisht, sepse burgu tani pėr neve ishte njė pushimore, kurse numri i tė burgosurve qė merrnin mėsim nė klasa ishte shtuar mė shumė. Mėsimet mė shumė ishin politike dhe kishin pėr qėllim qė tė na bindnin neve, madje unė shumicėn e tyre as qė i kuptoja fare. Atė qė na prezantohej nė kėto orė mėsimi mund ta pėrshkruaj shkurtimishtė nė kėtė mėnyrė: Duhej qė ne tė luftonim kundėr terrorizmit pėr ta shpėtuar njerėzimin, madje jo vetėm qė ta luftojmė atė po ta shkatėrrojmė tė tėrin. Edhe nėse nė kėtė luftė humbin jetėn disa nga ne, ky ishte fati jonė dhe nuk mund tė iknim nga ky. Ata, njė grup e ushtronin vetėm qė tė gjuanin me snajper, dhe me armė tjera. Kur na dėrgonin nė

shkretėtirė pėr tė na ushtruar, me ne vinin edhe disa nga ushatėrt e tyre. Kuptohej se para nesh kishin ushtėruar shumė tė burgosur si ne, sepse akoma shenjat e gjuajtjeve dhe plumbave kishin mbetur nė vendet ku ushtronim edhe ne. Kjo mė habiste shumė mua. Me vete thoja qė si ėshtė e mundur qė kėta amerikanėt tė pa mend, tė na ushtronin neve aq shumė nė kohė tė luftės, kurse njė pjesė tė pushonin qetė nėpėr burgje? Apo ndoshta kėta kanė pėr qėllim tė qėndrojnė shumė vite nė shtetin tonė, ngase kanė investuar aq shumė dhe kanė ndėrtuar vende rezstimi kaq tė mėdha. Pėrafėrsisht tė gjithė mėsuesit tanė ishin izraelit. Njėri nga ta ishte grua, e cila ishte e veshur me rroba tė ushtrisė amerikane, edhe pse gjithnjė deklaronte si ishte amerikane, por qė nga largė edhe nga gjuha edhe nga sjelljet, dukej se ishte izraelite. Kujdesi dhe pėrcjellja ndaj nesh gjithnjė e mė tepėr shtohej, nė qoftė se dy persona flisnin nė vesh mes vete, atėherė qė tė dytė mirreshin nė pyetje dhe pyeteshin se ēka kishin thėnė dhe ēka kishin dėgjuar nga njėri–tjetri.

budo785
06-04-07, 00:17
Pjesa e shtatė
Nė pjeset e kaluara u njohem me kujtimet e njė irakiani tė burgosur, i cili torturohet nė mėnyrė ē’njerėzore nga forcat e ushtrisė amerikane, dhe prap nen presionet dhe kėrcnimet e tyre u detyrua qė tė bashkėpunoj dhe tė zbatoj ēdo urdhėr tė tyre. Kėshtu qė ai kreu dy misione pėr ushtrinė amerikane. Ai nė kėto misione u takua me shumė tė burgosur afganistanez dhe afrikan, tė cilėt kishin tė njėjtat halle, ngase edhe ata ishin tė detyruar tė bashkėpunonin me amerikanėt, sepse familjet e tyre i kishn peng tė tyre, dhe nė ēdo moment kėrcnohej jeta e tyre. Ai gjithashtu, kuptoi se ushtria amerikane apo shėrbimet sekrete amerikane nė ēdo vend tė botės kryejnė shantazhe tė ndryshme vetėm e vetėm qė tė arrijnė qėllimet e tyre. Vazhdojmė me kujtimet e tė burgosurit irakian, Mehdi Latif.

Kampet e stėrvitjes
Gjatė stėrvitjeve dy herė mė dėrguan nė spital pėr t’mi operuar kėmbėt, dhe pas njė kohe tė shkurtėr kėmbėt mu bėnė mė mirė. Mandej mundesha qė tė ecja mirė dhe tė vozisė nė mėnyrė normale, madje edhe qėllimi i tyre ishte qė unė tė mund tė vozisja pa probleme, nga spitali mė dėrguan prap nė kampin ku stėrviteshim, dhe filluan tė mė mėsonin ēėshtjet e detajizuara se si tė veproja dhe lėvizja derisa isha duke vozitur. Ky kamp gjendej nė kufirin mes Afganistanit dhe Pakistanit, nė kėtė kamp stėrviteshim ne, disa irakian bashkė me disa afganistanez dhe pakistanez. Atje kishim kohė mė tepėr pėr pushim, dhe po ashtu mund tė takonim dhe tė bisedonim me njėri–tjetrin pa asnjė problem, po ashtu nuk na merrte kush nė pyetje se ēka flisnim dhe ēka dėgjonim prej njėr- tjetrit. Pėr kėtė asrye kėtu pash dhe dėgjova shumė gjėra, tė cilat nuk mi pranonte dot logjika. Psh, ajo qė mė bėri mė shumė tė ēmendesha ishte se elemente amerikane luanin njė rol tepėr tė madh nė detyrimin dhe bartjen e drogės nga persona sikur ne. Madje kėtu ishte diēka e zakonshme vrasja e atyre personave tė cilėt tradhėtonin apo nuk dėshironin qė ta kryenin punėn ashtu siē duhet. Kėshtu qė duhej tė kishim kujdes kur ishte fjala pėr ēėshtje tė kėtilla. Prandaj nė kėtė mes dėgjonim shumė gjėra tė ēuditshme, por qė nuk kishin edhe shumė ndikim tek ata qė ndodheshin aty, sepse ishte bėrė diēka e zakonshme. Edhe pse kushtet dhe stėrvitjet ishin shumė tė vėshtira, secili nga ne pėrpiqeshim qė sa mė shpejtė t’i kryenim kėto stėrvitje tė mallkuara. Po ashtu tė gjithė e dinim se pas kėtyre stėrvitejve do tė na dėrgonin nė ndonjė mision, dhe qė 90 % prej

nesh nė kėto misione do tė vriteshim, madje nė mesin tonė kishte tė atillė qė vėrtetė mburreshin nėse do tė vriteshin nė kėto misone. Kėshtu qė edhe unė fillova tė mendoj se nėse e humbi jetėn nė njė mision tė kėtillė, ata do ta lironin familjen time dhe nė kėtė nuk kisha aspak dyshim. Njė pjesė e atyre qė na stėrvisnin, tė cilėt ne i quanim profesora, pasi kryenin detyrat e tyre ktheheshin nė kamp pėr tė pushuar, andaj dhe dėshironin qė ta shfrytėzonin momentin pėr tė na pėrshkruar kujtimet e tyre dhe mė kėtė sikgurisht se kishin ndėrmend ta na edukonin edhe ne qė tė mendonim si ata. Ata kur thelloheshin nė kėto pėrshkrime hezitonin tė na tregonin datat, vendet dhe frontet e pėrgjakura ku masakronin njerėz tė shumtė. Kur fillonin tė flisnin pėr kurbanėt e tyre gjithnjė, i quaninin “armiqtė”, “pushtuesit”, “qafiret” etj. Nė atė kamp profesorėt tanė ishin sionist, tė cilėt flisnin shumė mirė arabishten, gjuhėn Pashtu, Urdu dhe gjuhėn angleze, dhė kėta persona shumė shpejt ngjiteshin lartė me grada dhe i ndėrroheshin vendet atyre.

Njėri nga shokėt tonė tė klasės, i cili ishte njėri i ngirtur dhe i kuptonte gjėrat mirė, mė tregoi se i kishte kryer dy sulme terroriste nė Bagdad dhe kishte arritur qė tė ikte me ndihmėn e motoēikletave tė shokėve tė tij. Edhe pse asnjėherė nuk kishim patur rastin tė dėgjonim lajme dhe tė informoheshim se ē’dodhte jashte burgut, ai kishte kuptuar se gjatė kėtyre dy sulmeve tėrroriste kishte vrarė njė shkenctar tė njohur irakian, madje tė cilin e njihte edhe nga afėr, por nė momentin e sulmit nuk e kishte ditur se mbi kė sulmon. Kurse nė sulmin e dytė mė tregoi se objekt terrori e kishte patur njė dijetar dhe mistik shi’it, pėr tė cilin thoshte, nė qoftė se ēdo irakian do tė kishte faj vetėm ky person nuk kishte bėrė ndonjė vepėr joligjore apo kundėr dikujt. Nė realitet ky qė mė tregonte i pėrkiste fraksionit sunit, por pėr atė njėri edhe mė parė kishte patur njė respekt dhe dashuri tė vacant. Pėr kėtė arsye kishte vendosur qė nė shenjė hakmarrjeje njėzetė ushtarė amerikanė, qė sipas shprehjesė sė profesorit izraelit, t’i ēonte nė dreq tė mallkuar, dmth. t’i vriste. Personi nė fjalė e realizoi dėshirėn e tij dhe u vra po nė kėtė kamp qė ndodhej nė mes kufirit pakistanez dhe afganistanez. Edhe pse ne ishim plotėsishtė tė informuar pėr kėtė rastė, ata na thoshin se kampin tonė e kishin sulmuar Talebanėt dhe Al-Kaida nga larg dhe na kishin vrarė disa nga ushtarėt tanė. Madje disa nga shokėt e mij tė klasės kishin qenė present kur kishte ndodhur rasti, ata tregonin: “Njė grup ushtarėsh amerikan ishin mbledhur sė bashku dhe ishin bėrė tap duke pirė, hanin, qeshnin dhe fyenin ēdo

kėnd qė shihnin, madje fyenin edhe nė kombė dhe fe, kėshtu qė shoku qė kishte vendosur tė hakmerrej kishte gjuajtur nė grumbull dhe kishte vrarė rrethė shtatė ushtarė dhe pesėmbdhjetė tė tjerė kishte plagosur. Po ashtu edhe vet ishte vrarė nga roja me snajper. Pas ngjarjesė kishin ardhur disa ushtarė tjerė dhe nė trupin e vdekur tė shokut tim trim kishin gjuajtur dhe ia kishin shpuar njė mijė bira nė trupin e tij.

Ēėshtja tjetėr qė nė atė kamp mu bė e njohur ishte ndjenjat e frikshme tė ushtarėve amerikan dhe ndjenjat e tyre pėr josiguri. Ata vazhdimisht ndiheshin tė frikėsuar. Ky lloj ankthi ishte bėrė shkaktar qė ata tė frikėsoheshin edhe nga hijet tona, kurse ne nuk e kuptonim kėtė gjė fare, se pse frikėsoheshin ata kaq shumė. Ky ankth nuk ishte vetėm nė ushtarėt, por ky i kishte kapluar edhe autoritetet e larta tė burgut, kėshtu qė, vazhdimisht e ndėrronin vendin e kampit, madje nganjėherė nga frika shtinin drejtė nesh. Personat qė i kapte kjo sėmundje, tė cilėn nuk e dija se ēfarė ishte, por ishte sėmundje qė ku na shihnin na gjuanin, i merrnin dhe i largonin nga kapmi dhe mė nuk i shihnim fare kėta ushtarė. Me personin tjetėr qė u njohtova, amerikanėt nė te kishin shumė besim. Me ēdo kend qante hallet, fliste me ēdo kend, madje nganjėherė na shtronte disa pyetja sa qė nuk mund t’i pėrgjigjeshim dhe tė gjithė mendonim se ishte spiun i amerikanėve. Aq shumė kishin besim nė te sa qė i lejonin qė t’ia pastronte dhe t’ia rregullonte vendet ku rrinin ata edhe nė mos prezencėn e tyre. Madje ndonjėherė edhe rrinte vetėm nė vendet e sajuara pėr banim nga ushatrėt, dhe nuk e pengonte askush. Njė ditė ai erdhi dhe na tregoi se e kishte hapur radion e ushtarėve dhe kishte dėgjuar lajmet e CNN, kėshtu qė nė lajme njė gjenerale grua e ushtrisė amerikane, e quajtur Xhins Karpinski kishte dhėnė intervistė pėr

kėtė kanal dhe kishte thėnė se nė burgun e Ebu Gurejbit personat qė marrin nė pyetje janė izraelit, dhe kėta ishin sjellur nė kėtė burg me vendimin e autoriteteve tė larta amerikane me qėllim qė t’i merrnin nė pyetje tė burgosurit irakian.

Edhe ky vet thoshte se kėta idotė janė edhe mė tė pashpirt dhe mė tė kėqinj se qenėt e tyre. Kohė mė parė m’i kishin zhveshur dhe ma kishin lėshuar qenin e tyre, i cili nė pamje dukej i tmerrshėm. Qeni kur mė pa se jam i dorėzuar dhe nuk rezistoj fare, pasi mė kafshoi dhe i shtrengoi fortė dhėmbėt, mė pa dhe menjėherė u tėrhoq nga unė. Edhe pse ishte aq i fortė sa qė mundej me dhėmbėt e tij tė mprehtė tė mi thyej edhe eshtėrat, por qeni nuk e bėri kėtė edhe pse ata qė mė torturonin e kėndellnin aq shumė pėr t’mė kafshuar. Kur nervozoheshin me qenin qė nuk e bėntė punėn e tij, ashtu si e urdhėronin ata, ata i shtonin torturat nė mua dhe hakmerreshin nė mua. Ne kėtė person e quanim spiun tė dyanshėm. Edhe pse e dinte se nga ne nuk mund tė pėrfitonte asgjė, por si dukej i lehtėsonte dhimbjet e tij me kėtė veprim. Ne nuk e dinim se amerikanėt ēka i ofronin atij pėr spiunim, por njė gjė ishte e ditur se ata pos pėrfitimeve tė tyre personale nuk e detyronin njė njėri tė spiunonte pėr tė dy grupet. Ai ishte njė person jo i zakonshėm.

Ai vet thoshte se nė vitin 1992, se kishte patur njė rol tė rėndėsishėm kur i kishin tubuar mė se 100 persona shi’it, dhe ushtria irakiane – sadamiane me urdhėr tė SHBA-se i kishin vrarė tė gjithė, nė kėtė mes ky kishte pas pėr detyrė qė tė gjėuante nė ēdo njėrin. Edhe unė nė kėto vite kisha dėgjuar pėr kėto ngajrje nė vendin ku punoja dhe kur shkoja pėr peshkim, dhe me tė vėrtetė ishte pėr tu zemruar nga ato masakra qė i bėnte ushtria e Sadamit. Kurse unė posa dėgjova kėtė qė ma tregoi shoku fillova ta urreja atė dhe pėrpiqesha qė sa mė pak ta takoja ate.

Ai thoshte se kur gjatė toruturimeve ia kishte treguar kėtė rastė torturuesve ata gajtė gėzimit pėr kėtė kishin qeshur me zė tė lartė dhe ishin gėzuar tejmase. Ky vidhte nga ēantat e ushtarėve eroin, tė cilėn ushtarėt e kishin sjellur pėr ta pėrdorur personalisht, dhe atė e pėrdorte nė ėmnyrė tė fshehur. Kėshtu qė aq shumė u bė i varur nė te sa qė edhe jetėn e humbi pėrshkak tė saj. Ky ushtarė i vjetėr i Sadamit, ishte nė kėtė kamp ishte dashuruar marrėzisht nė njė grua qė i takonte autoriteteve tė kampit, dhe njė ditė aq shumė kishte pirė dhe kishte pėrdorur eroin sa qė kur u zgjuam nė mėngjez e pamė trupin e tij tė vdekur. Ai na thoshte qė mėnyrėn e pėrdorimit tė minave pėrskaj rrugėve,

budo785
06-04-07, 00:19
tė cilat kishin njė teknologji tė zhvilluar, qė pėrdoreshin pėr ta shkatėrruar ndonjė tank apo ndonjė mjetė qė ėshtė nė shenjestėr, amerikanėt kėtė gjė nė mėnyrė tė vaēant ia kishin mėsuar ushtarėve ēeēenė. Po ashtu kėta perosona vendosjen e bombės dhe krijimin e saj e kishin mėsuar nga luftėtarėt ēeēen, dhe tani kėtu ose nė Irak kjo metod pėrdoret nga pjestarėt e Al-Kaidės kundėr forcave tė ushtrisė amerikane. Njė herė na tregonte: “Mė patėn dėrguar njėherė t’i hetoja disa tė burgosur tė rinj. Aq shumė I kishin torturuar dhe goditur nė kokė, sa qė nuk i kishte mbetur vend pa u pėrgjakur, madje edhe sytė dhe vetullat I kishin plasur nga gjaku. Ata nuk mund t’i njihja fare se kush ishin. Kur e pash kėtė skenė u nervozova aq shumė dhe atyre (gardianėve amerikan) u thash se nė kėtė gjendje jo vetėm qė unė nuk mund t’i njoh ata, por t’i sillni edhe prindėrit e tyre nuk mund t’i njohin nė kėtė gjendje, sepse ishin tė dėrmuar fare. Por kur filluan tė mė godasin edhe mua nė mėnyrė tė padhimbshme, atėherė fillova tė gėnjeja. Njėrin nga ta e prezantova si gueril, njėrin si pėrkrahės tė Sadamit, dhe njėrin si tė pa inkuadruar nė asnjė organ politikė dhe terrorist, dmth. tė pavarur, e gjithė kjo u bė derisa unė nuk e njihja asnjėrin nga ta, por pasi mė kishin detyruar atėherė ē’tė bėja. Pasi kreva punėn time mė liruan.”

Elementet amerikane dhe udhėheqėsit e kampit u shqetėsuan shumė pėr vdekjen e tij. Sepse ishte njė shėrtbtor shumė i dėgjueshėm pėr ta, kėshtu qė menjėherė filluan tė hulumtojnė dhe ta zgjedhin njė person tjetėr qė do ta zėvendėsonte ate. Edhe kėtė punė e kryen por nuk arrita ta kupoja se kush ishte ky i pafat. Pėr kėtė gjė dhe ne tė gjithė filluam qė tė kemi kujdesė nga njėri – tjetri. Shumė ushtrime qė na mėsonin nuk vlenin pėr asgjė, dhe nė kėto ushtrime i konsideronim si pjesė tė torturimeve tė tyre. Por nė anėn tjetėr, nuk i kuptonim se ēfarė fshihej nga sjellja e tyre e mirė, nga pushimi qė na lejonin ta bėnim, madje shoqėria e netėve ku sillnin alkool dhe gra pėr tu zbavitur, e shumė gjėra tjera qė nuk mund t’i jepja ndonjė kuptim. Unė isha bėrė si njė dele, ēdo gjė qė dėshironin nga unė e kryeja me pėrpimėri, madje nuk protestoja fare edhe gjatė ushtrimeve tė rėnda. Dhe pėr tė gjitha kėto sjellje tė miat nuk e dija se cili ishte shkaku. Sikur qė nuk isha unė dhe isha shndėrruar nė njė makinė. Madje ndonjėehrė gjatė ushtrimeve aq shumė jipesha nė to sa qė harroja edhe familjen time. Por kur pushoja dhe kur isha i dehur, aq shumė mė pushtonin mendimet dhe kujtimet pėr ta, nė kėtė mėnyrė kėto maltretime i konsideroja si njė shėrbim shumė tė vogėl ndaj tyre. Po ashtu, kur mundohesha ta krahasoja veten me arabėt qė ishin duke i kaluar stėrvitjet me mua kėtu nė kėtė kamp, atėherė e shihja se disa prej tyre nėpėr ēfarė tortura dhe maltretime kishin kaluar. Nė ēfarė krime dhe gjenocidi kishin future duartė, nė gjenocidet e nodhura nė vendet arabe, nė Afganistan, Iran, Turqi, madje edhe nė Sudan dhe Somali. Kur e kojtoja gjithė kėtė veten e konsideroja tė pafajshėm, ndryshe nga ta dhe plotėsishtė largė ndjenjave tė tyre. Nė mesin e kėtyre personave qė detyrimisht kishin patur dorė nė gjenocidet e popujve musliman, kishte njerėz qė kishin marr tipare shtazore. Kėta persona ishin tėrbuar fare. Mė dukej sikur kur vritshin njėrėz bėheshin tė lumtur dhe kėnaqeshin nga ky veprim, dhe pėr ta nuk kishte aspak rėndėsi se objekti i sulmit tė tyre ishinė fėmijė, pleqė, persona tė pafajshėm e tė pambrojtur, shkollė, spital, xhami apo diēka tjetėr, apo nė anėn tjetėr, grup me ushtarė tė armatosur dhe konvoj ushtarak. Por njė gjė e kasha vėrejtur te kėta individ, kur urdhėroheshin ta sulmonin ndonjė spital, shkonin tė gėzuar dhe tė trimėruar, por kur kishin pėr synim ndonjė sulm ndaj ushtarėve tė armatosur, vetėm t’I shihje se si dridheshin nga frika. Atė qė nuk arrita ta kuptoj ishte se vėrtetė kėta njerėz kishin tipare tė kėtilla nga fėmijėria, apo pas shpėrlarjesė sė trurėve tė tyre ishin bėrė kaq tė pandjenja, tė egėr dhe vrasės. Mendoj se kėta persona nuk hezitonin t’i torturonin dhe t’i vritnin sa bashkatdhetarėt e tyre, fqinjėt dhe ndoshta edhe njerėzit e familjesė sė tyre. Pėrpiqesha kur isha vetėm dhe i qetė tė zotėroja urrejtjen, e cila ishte pasoj e torturave tė tyre, madje ndonjėherė atė nė mėnyrė tė menēur e mbaja tė gjallė nė trurin tim, por vazhdimisht mundohesha qė kėto ndjenja t’i fshehja qė mos t’i vėrente askush. Por nė realitet mė mundonin shuėm dhe ishte shumė vėshtirė t’i mbizotroja. Nė kamp ishte njė person, i cili nė tė kaluarėn kishte qenė rreshter i ushtris sė Sadamit qė nė fillim tė luftes kishte marr pjes nė arrestimin e disa amerikanve. Kur amerikanėn u liruan atė dhe disa oficier tė tjerė tė ishė ushtrisė sė Sadamit arrestohen dhe turturohen nė mėnyrė shtazore. Kėti rreshterit aq shumė ja domtojn kujtesen me anė tė teknikes elektrike sa qė e harron tėr tė kaluarėn dhe ishte gati tė kryej ēdo urdhėr tė amerikanėve. Atė e quanin robot apo njeri i hekurt. Njėher nė ėndėrr kishte thėnė disa fjal kėshtu qė infermatori i kishte transomuar ato deri te gardianet e burgut. Njė ditė pasė, pėr shkak tė atyre fjalve qė i kishte folur deri sa ishte nė gjumė, gardianet e marin nė pytje dhe po atė ditė me njė fie teli tė holl ja hoqėn kokėn. Nga pėrvoj kasha mėsuar qė ti mbizotroja ndjenjat e mia me qėllim qė ata mos ti kuptojn pikat e mia tė dobta. Ēėshtja tjeter qė pėr amerikanet ishte mė rendėsi, dhe pėr tė cilin i kishin porositur edhe aleatet e tyre ishte qė ata tė arrestonin njerėz tė dobėt pėr nga vullneti dhe epshi, sepse kėta ishin mė leht tė merrėshin nė pyetje dhe tė edokoheshin nė frymen e tyre. Autoritetet e larta tė sherbimit sekret amerikan vazhdimisht ishin tė besimit qė revolocionaret anti –Sedamian nuk i hynin nė punė atyre, sepse pėr ti bindur dhe pėr ti detyruar ata duhej tė hargjonin shumė kohė dhe mė nė fund sipas thėnjeve tė tyre ata dilnin spiuna dhe detyroheshin qė ti vritnin. Sigurisht qė kėto hapa kryeshin shumė letė, apo siē thonin ata sikur tė pinin uj. Njėri nga pėrkthyesit, i cili ishte irakian dhe e dinte shum mir gjuhen angleze, ishte ndėrmjetėsus mes nesh dhe atyre, kishte trup tė madhė dhe dukej qė ishte i shkolluar

mirė. Nga se kishte jetuar nė perendim alkoolin e donte shumė por pushtuesit i njinin hollsisht tė riun irakian dhe nuk e linin tė dehej asnėher, sepse ky e kishte patur zakon qė kur dehej tė tregonte gjithqka qė dinte. Edhe ne nuk kishim leje qė ati ti jepnim pėr tė pirė, por ne kur e vrehim se ata janė larg nesh dhe nuk do tė kenė mė punė me ne deri nė mėngjes e gostismin atė me raki kurse ai nuk thoshte jo asnjėherė. Nė netė tė kėtilla mblidheshim 7-8 veta tė cilit e njhninim njėri –tjetrin mė shumė nuk flinim dhe pėrkthysin e rihun irakian e pyesnim pėr ēdo gjė, po sigurisht i jepnim pėr tė pirė sepse nuk i merrnim pėrgjigjjet e pyetjeve tona. Ky djalosh dinte shumė sekrete tė ushtrisė amerikane dhe kur ishte i kthjellėt hezitonte tė tregonte gjithqka qė dinte. Por pak sa nxehej dhe fillonte tė dehej nuk lente asnjė pyetje pa pėrgjigjje. Ne arritėm tė kuptonim se shumica e gjeneralve dhe oficierve tė lart tė ushtrisė sė Sadamit nuk rradhitshin nė listen e zez tė amerikanėve, nuk ishin arrestuar fare por ata merrnin edhe rrog nga amerikanėt. Nė kėtė mėnyrė kėta gjeneral dhe ofecier nga ushtaret amerikan shfrytėzoheshin pėr tė marr infermata pėr indivit fise dhe rajone tė ndryshme me qėllim qė tė qetėsonin situaten e trazuar nė Irak, por nė ralitet ndodhte e kundėrta sepse ēdo ditė kėto rajone trazoheshin dhe bėheshin tė pa sigurta. Pėrkėtė punė kėta ish funksionar tė regjimit tė Sadam Hysenit merrnin para tė majme. Kėto tė holla nuk ishin mė shum se disa dhjetra apo qindra dollar, por llogaritėshin tė vlefshme sepse ishte gjendje krize nė Irak.

budo785
06-04-07, 00:19
Kaluan tre muaj nga muaj nga misioni ynė nė Afganistan unė akoma nuk isha mėsuar t’i lidhja ēizmet, tė cilat neve na paraqitnin si ushtarė tė Al-Kaidės, gjithashtu kasha problem edhe kur vrapoja dhe kur haja shqelma nga prapa, sepse kėmėbėt mu ajeshin dhe nuk mund t’i mbathja ēizmet. Pas njė kohe tė gjatė kėmbėt mė bėnė gunga – gunga nga ēizmet dhe nuk munt tė ecja fare, dhimbja mu kishte shtuar shumė. Me gjithė se mundohesha ta fshihja kėtė dhimbje nga profesorėt qė na mėsonin, por ata gjatė njė kontrolli turpor e vėrejtėn kėtė gjė, dhe kur mė dėrguan te mjeku pėr njė kontroll mė tė gjerė, plotėsishtė u infomuan me problemin qė kisha. Nė kėtė moment u frikėsova shumė dhe mendova se mos gjoja tani nuk u hy nė punė fare, dhe do tė pėrjetoja fatin e tė gjithė atyre para meje, tė cilėt ishin vrarė pėrshkak tė sėmundjeve tė pashėrueshme. Nė qoftė se ata do t’mi kuptonin ndjenjat e mija do tė vepronin po ashtu si e ndjeja unė. Unė tani isha bėrė profesionist pėr t’i fshehur ndjenjat e mia, edhe kėtė gjė arrita ta feshehja nga ta. Nė kėtė mėnyrė pas bisedimeve tė gjata mes tyre dhe mjekėve arritėn nė pėrfundim se unė duhesha t’i nėnshtrohesha edhe njė operacioni tė kėmbėve dhe mė tutuje tė shohim se ēdo tė ndodhte. Dymbdhjetė ditėt pushim pas operacionit ishte njė rastė i mirė pėr tė menduar dhe pėr tu njohtuar me persona tė rinjė nė spital, qė pėrafėrsishtė e kishim tė njėjtin fat. E pash njė njeri qė nė shikim tė parė e vėrejta se ishte i dallueshėm nga tė tjerėt. Gjithnjė mundohesha qė ti afrosha ati, ikte menjėherė dhe posa mbetej vetėm thelloi tepėr nė mendime. Rruga e vetėme pėr t;iu afruar ati ishte tė kėrkoja ndimė pėr tė ecur, kjo edhe u ralizua ashtu si mendova. Kėmbėt pas operacionit mi kishin lidhur dhe mundja tė shtirrem se kasha dhimbje tė madhe dhe tė kėrkoja ndim nga ai. Ati i tregova se ky ishte operacioni i katėrt qė ma kishin bėrė nė kėmbė, me qėllim qė tė mund tė ecja, tė vrapoja, tė mbytja njerėzė dhe mė nė fund tė mallkoja vetėvetėn. Qė nga ajo ditė, qė ja dogja zemren filloj tė ketė lidhje mė tepėr me mua. Kur pėrfitova besim tek ai mė tha qė sė shpejti do tė vritem sepse ishte i suspenduar. Atė e kishin dėrguar nė njė mission si person i Al- Kaides. Pasi qė tė gjithė personat mblidhen nė lagjen nė tė cilin e kishin lėnė tė takoheshin, nė atė moment sulmohen nga ajri dhe toka me pretekėst se kėta persona i takonin grupit tė Al-Kaidės dhe i mbysin tė gjitha ata tė cilit ishin prezent. Ky mua mė tha qė nė atė rast vetėm ishte plagosur dhe populli nė kėtė gjendje e dėrgon nė spital pėr ta kuruar. Pasi qė nė atė spital nuk kishte vendė pėr tė qėndruar aty, pas kurimit lirohet menjėher nga spitali por me tė dal nė qytet arrestohet nga ushtaret amerikan. Ai ishte i bindur plotėsisht se prap do ta dėrgonin nė njė mission tė njejt si ai i pari dhe kėsaj rradhe do tė mbytej patjetėr sepse nga grupi qė ishin dėrguar nė mission vetėm ky kishte mbetur i gjallqė. Atij i propozova qė tė iknim nga spitali dhe mund tė bėhej njė gjė e tillė, por problemi ishte se asnjėri nga ne nuk dnim ndonjė vend pėr tu fshehur nė mallet qė na rrethonin, madje nuk e dinim as gjuhen e banorve vendas. Spiunėt gjakatar dhe policėt posa tė na takonin diku do tė na arrestonin prap dhe dihej se ēka do tė na gjente. Gardianėt tanė apo sipas transmtimeve tė profesorėve tanė, na rradhitnin nė 6-8 veta dhe na stėrvitnin se si tė kidnapojmė persona tė ndryshme kėta persona duheshin qė personin e kidnapuar ta filmonin dhe pastaj ta kėrcnonin me prerjen e gjuhės dhe me vdekje, nė kėtė mėnyrė ata me maska tė zeza nė fytyrė duhej qė tja heqnin kokėn tė kidnapuarit, dhe e gjthė kjo ceremony tė filmohej me kamer. Dėrgimi i kėtyre filmimeve nėpėr media sihte punė e tyre. Normal qė kėto gjėra nė fillim nuk kryeheshin nė njerėz, dmth. nuk pėsonte askush nė kėto reklamime djallėzore, por nė vend tė njerėzve pėrdoreshin kukullat e maskuara. Kėto kukulla pėrgatiteshin nė mėnyrė aq profesionale sa qė kur i bieje asaj nė qaf nga ajo shpėrthente njė lėngė i kuq, qė tė bėntė tė besoje se ishte vėrtetė gjakė. Mandej ne duheshim qė atė kukull na ngrijmė cop-cop. Nganjėherė ai gjaku sikur na mbulonte gjaku dhe ne ngulfateshim nė te. Nganjėherė duhej tė vraponim pas pulave, gjelave, apo pas kafshėve tjera si pas minjėve, lepujve dhe duhej qė t’i kapnim ata dhe t’i goditnim me ēakan nė kokė. Edhe nė fillim si shenjestėr pėr tė gjuajtur me armė kishim njė shenjė, pastaj kartona formė njeriu, dhe mė nė fund trupa tė vdekur tė njerėzve. Tė gjitha kėto veprime kryheshin nėn komandėn e profesorėve tė kampit. Ai na kontrollonte me kujdes dhe mė nė fund na notonte tė gjithėve. Asnjėri nuk u lodheshim fare se ēfarė note merrnim. Kėto grupe duheshin qė pas stėrvitjeve dhe mbarimit tė pjesės sė parė menjėherė tė dėrgoheshin nė mission, sepse amerikanėt kishin frikė se mos gjoja kėta tė burgosur qė mėsonin kėto mos po kryengriten kundėr tyre nė kėto kampe. Kjo frikė I kishte kapur tė gjithė, qė nga gardianėt, profesorėt qė na mėsonin dhe rojet e kampit, madje ata frikėsoheshin edhe nga njėri – tjetrin. Atėherė kur stėrvitja e ndonjėrit zgjaste shumė atė e detyronin qė ta lėndoj veten dhe ta dėrgonin nė spital, poashtu edhe nėse ndonjėri shkonte dhe protestonte pėr gjerndjen e tė burgosurve nė burgje apo kampe ky mund tė likuidohej fare dhe tė mos dihej se nga i erdhi kjo e keqe. Mė nė fund amerikanėt i mboronin vetėm ushtarėt e tyre,

dhe nuk kishin dert pėr lindorėt, apo pėr arabėt e ji arabėt, ose pėr krishterėt dhe budistėt. Pastaj u takova me disa persona qė kishin vepruar nė Ēeēeni. Mandej kėta persona vepronin edhe nė Arabinė Saudite, Turqi, Pakistan, Jemen dhe nė Europė dhe vazhdimisht ishin nėn pėrcjellje tė policisė ndėrkombėtare, interpolit dhe nėn shėrbimet secrete tė sigurimit tė shumė shteteve. Mė tė vėrtetė ishte gjė pėr tu ēuditur. Megjithėse nuk kisha edhe shumė informacione pėr politikėn dhe nuk kisha qenė asnjėherė I kyqyr nė politikė, por jam I sigurt se sikur vetėm disa prej kėtyre personave do tė mbeten tė gjallė, njė ditė do tė shpėtojnė nga kthetrat e kėtyre agresorve, do tė fitojnė sėrish identitetin e mėparshėm dhe tė kthyer kundrejt tyre do tė qėndrojnė pėrballė amerikanėve dhe kjo do tė jetė koha kur pėr ta do tė paraqiten probleme tė shumta. Si duket ky fenomen qė tani ėshtė nė lindje e sipėr, sepse amerikanėt nė mes nesh kėkrojnė njerėz me ndikim, tė cilėt do tė bashkohen atyre duke zgjedhur personat tė cilėt shkojnė nėpėr operacione tė largėta dhe tė afėrta.

Njė ditė kryetarėt e pushimores sė bashku me disa ushtarė dhe gjeneral amerikan erdhėn papritmas dhe filluan tė kontrollojnė teshat tona. U shokuam sepse tė gjitha gjėrat pėr ne pothuaj se ishin tė lira, si armėt e ftohta, tė nxehta, revistat dhe gazettat e ndryshme me fotografi tė pista, ushqime, pije etj, pra ēfarė kishim ne pėr tė fshehur. Pra nga kontrollimi I teshave tona dhe marrja e disa fletshėnimeve tė cilėt ata vet na I kishin dhėnė, kuptova se qėllimi I tyre ėshtė shkrimi dhe nė nė veēanti kujtimet tona tė shkruara. Disa nuk u shqetsuan aspak por vetėm qeshėn, ndėrsa disa tė tjerė u tmerruan fare. Kėtu ishte koha qė tė mund tė njihja mė mirė veten dhe tė provoj paramendimet e

mia nė lidhje me tė tjerėt, dhe kur e pashė se shumė pak kisha gabuar mu shtuan shpresat te vetvetja. Unė isha njė tregtarė i cili blente dhe shiste mallra clandestine, e dijsha shumė mirė se kujt t’I jepja veresi, e cilin mos ta lija as tė hynte nė dyqan. Kjo ēėshtje mė kishte ndihmuar shumė qė tė njihja njerėz tė ndryshėm. Paragjykimet nė lidhje me kėtė gjithashtu dolėn tė sakta. Disa i morėn nė pyetje, ndėrsa ndaj disa tė tjerėve iu shtua edhe mė tepėr besimi dhe nėntė tė tjerė i dėrguan nė burgun Ebu Gurejb. Megjithėse tek unė nuk gjetėn asnjė letėr apo dokument, edhe unė isha ndėr ata tė cilėt duhej tė kthehen nė atė burg, dhe kjo ēėshtje mė frikėsoi sė tepėrmi

budo785
06-04-07, 00:20
Pjesa e tetė
Gjatė shtatė serive tė programit tonė tashmė tė njohur, jemi duke lexuar kujtimet e njė tė burgosuri irakian, i cili burgoset nga forcat e ushtrisė ameirkane pa bėrė asnjė gjė. Kėshtu qė thamė se amerikanėt atė e dėrgojnė nė misone tė ndryshme dhe e stėrvisin qė tė vėjė lėndė shpėrthyese nėpėr rrugė dhe objekte. Ai gjatė qėndrimit nėpėr burgje dhe kampe e kupton se edhe Al-Kaida ėshtė nėn mbikqyrjen e SHBA-sė. Pasi qė kreu shumė shėrbime, edhe ai nga kampi i stėrvitjesė dėrgohet nė burgun mė famėkeq ndoshta tė tė gjitha kohrave, nė Ebu Gurejb. Tani tė shohim se ēka i ka ndodhur tė arrestuarit irakin nė kėtė burg.

Pėrsėri nė qeli
Nė mes tė rrugės nga aeroporti i Bagdadit, po ashtu edhe nė aeroplan me ne silleshin sikur tė na kishin arrestuar tani, dhe sikur nuk na njihnin fare. Madje nuk mund as tė bisedonim me njėri–tjetrin. Sjelljet e tyre ishin aq shumė tė ashpra dhe tė pakontrolluara, sa qė ēdo herė qė na u drejtoheshin neve na fyenin rėndė dhe na nėnēmonin tepėr. Derisa qėndronim nė aeroplan kujdesin ma tėrhoqi njėri i arrestuar i cili ishte duke u dridhur. Kėtė njėri e kasha parė edhe mė herėt. Gjithnjė dukej i gėzuar dhe vazhdimisht bėnte shaka me tė tjerėt, por qė nga ajo ditė kur hymė papritmas nė vendet ku banonim, ai vetėm dridhej sikur t’ia kishin dhėnė urdhėrin pėr vdekje. U afrova afėr tij dhe ngadal gjeta rastin qė tė komunikoj me te dhe i thashė: “Mos u ligėshto, mbaje veten! Kurse ai ma ktheu: “Tani mė gjithēka ka mbaruar!” Me tė vėrtetėt kėshtu edhe ishte. Njė ditė pasi hynėm nė burgun e ri atė e morėn e dėrguan diku dhe mė nuk u duk asnjė shenj nga ai. Nė Ebu Gurejb nė fillim na futėn nė qeli nga njė person, kurse pas 12 orėve na futėn nė njė dhomė me nga dhjetė deri nė pesembdhjetė persona, dhe nga ajo dhomė e morėn personin nė fjalė dhe mė nuk e pamė asnjherė atė. Nuk ia dija as emrin, sepse qė kur kemi hyrė nė burg dhe kur kemi filluar tė kryejmė misone tė ndryshme, po ashtu edhe gjatė stėrvitjeve nė kamp duhej qė ta harronim emrin e vėrtetė tonin, pėr kėtė dhe asnjėri nuk ia dinim emrin e vėrtetė njėri– tjetrit. Ata na kishin vėnė emra apo numra, me tė cilėt nė e thėrrisnim njėri– tjetrin. Nė mesin tonė kishte edhe tė burgosur nga Basra dhe Mosuli. Anglezėt mė pak tė burgosurit, apo mė mirė tė them gjuetinė e tyre, ia dorėzonin amerikanėve. Nė realitet ata tė gjithė e kishin njė qėllim tė njėjte, por gjoja ata kishin metoda apo rregulla tjera, dhe njerėz tė tjerė tek ata duhej tė sakrifikoheshin, kėshtu qė mund tė themi se tek anglezėt makineria e shtypjesė ishte mė e dryshme. Thuhej qė ata mė shumė kishin tė burgosur tė gjinisė femrore, dhe ato i edukonin pėr punė tė ndryshme.

Nė ditėn e dytė filluan marrjet nė pyetje dhe torturimet. Kur mė erdhi rradha mua u pėrballa me tė njėjtin person, i cili mė kishte torturuar nė mėnyrė tė padhimbshme dhe qė ma kishte verbuar syrin. E kishte lexuar dosjen time me kujdes dhe ishte plotėsishte i informuar me gjendjen time tė tanishme. Pėr tė mė poshtėruar mė pyeti: “Po pėr ēfarė tani ty tė kanė sjellur kėtu?” Bėra me shenjė se kėtė gjė nuk e dij as unė. Ma ktheu: “Ndoshta pėr faktin se tė ėshtė verbuar syri dhe nuk mund tė ecėsh.” Ai e dinte shumė mirė se tė goditurat e tij tė forta ma kishin verbuar syrin, dhe tė goditurat e tij mė kishin sjellur nė kėtė gjendje, pėr atė se ai ishte i pamėshirshėm e kishin larguar nga burgu i mėparshėm. Por sillej sikur nuk dinte asgjė lidhur mė kėtė. Po ashtu nuk ishte edhe vendi i pėrkujtimit tė kėtyre gjėrave. Menjėherė ia ktheva: “Jam mėngjarash dhe syri i majtė mė sheh shumė mirė.” E shikoi dosjen dhe me njė buzqeshje idioteske mė tha: “Por, tani mė nuk duhet qė ta mbyllesh edhe syrin tjetėr pėr tė treguar se je i vėrbert.” Nxorri njė zė tė ēuditshėm, me qėllim qė tė mė poshtronte dhe urdhėroi qė tė kthehem nė qeli. Po atė ditė mė rradhitėn nė njė gurpė qė duhej tė kryenim disa operacione nė Bagdad. Nė mesin e kėtij grupi e njoha vetėm Habibin, i cili ishte arrestuar nė tė njėjtėn kohė me mua, dhe disa javė kishim qenė bashkė nė njė qeli. Kur mė pa mė pėrqafoi dhe mė mė puthi shumė, dhe mė tha: “Jam i lumtur qė jemi arrestuar bashkė dhe sėbashku do tė kthehemi nė botėn e pėrjetshme.” Nė atė moment ndjeva njė dridhje tė rėndė nė trup. Isha i sigurt se pėrfundimi i kėtij opercioni ishte vdekja ime, dhe njėmijė herė veten e kisha pėrgatitur pėr njė rastė tė kėtill. Por a ishte e mundur qė tė luftonim me fatin tonė qė na ishte pėrcaktuar mė herėt? Fliste shumė rėndė dhe mė tregonte pėr disa operacione qė kishte kryer nė Pakistan dhe Afganistan, dhe qė nga atje me gruan dhe fėmijėt e tij kishte kontaktuar me telefon. Familja e tij e kishin falendėruar shumė pėr tė hollat gjoja se ky ia kishte dėrguar, dhe i kishin thėnė se problemi i lejeqėndrimit tė tyre kėtyre ditėve do tė zgjidhet dhe mė nuk do tė ketė mundėsi qė tė ktheheshin nė Irak. Nė fytyrėn e tij e vėreja pėrgatitjen pėr vdekje. Nuki mund t’i pėrshkruaj ndjenjat kur e krahasoja atė me veten time. Isha shumė nervoz dhe i shqetėsuar. Edhe pse ndjenjat pėr gruan dhe fėmijėt ishin mė tė buta, mė emocionuese, mė tė thella nga tė gjitha ndjenjat, por prap nuk e dija

se nga vinte gjithė kjo pėrgatitje pėr tė vdekur. Edhe logjika edhe ndjenjat mė inkurajonin qė tė sakrifikohesha pėr familjen, por nuk mund t’i zgjidhja kėto ndjenjat e mia tė fundit qė mė kishin kapluar pėr momentin. Egoizėm…? Dyshim….? Ruajtje e shpirtit…? Apo disa ndjenja tė brendshme tė cilat mė detyronin tė mos e kryeja kėtė detyrė tė fundit, ndjenjė tė cilėn ma kishin imponuar po ata torturues nė atė burg?

Mbas njė dite, na thirrėn qė tė blidheshim nė njė mbledhje, dhe na shpjeguan detajisht operacionin qė tė sakrifikoheshim nė mėnyrė mė burrėrore. Nė atė mbledhje fjalim mbajti njė arab me trup tė gjatė, i cili nga dialekti kuptohej se nuk kishte irakian, ai na foli pėr mbrojtjen e Globalizmit, tė gjithė revulucionarėt djathtistė, dhe po ashtu pėr idealet qė kishim lidhur me familjet tona dhe fatin e tyre. Nė kėtė mes ai foli pėr sigurinė e familjes sime dhe tė Habibit, dhe po ashtu si shembull tregoi se familjet tona gjendeshin nė duar tė sigurta. Unė kasha heshtur plotėsishtė. Sukur nuk i dėgjoja fare fjalėt e tij. Por mė kujtohet qė Hamiti edhe njėherė aty e pėrsėriti knėaqėsinė e tij qė kishte biseduar me familjen e tij pėrmes telefonit, tė gjitha kėto fjalė i tha me njė ndjenjė tė lumtur dhe i buzqeshur. Nė fund tė mbledhjes, disa nga ta mu afruan dhe mė pyetėn pėr familjen time, por unė po heshtjesė nuk i ktheva kurfarė pėrgjigje atyre. Njė nga ata persona tė grupit tonė mė tėrhoqi nga vetja dhe mė pyeti: “Nuk ėshtė ermi yt…. Dhe mbiemri….? I ktheva pėrgjigje positive. Mė pyeti prap: “E njeh Hamidin?? Prap i dhash pėrgjigje positive. Ai mė tha se me Hamitin kishte qenė disa ditė nė njė qeli dhe ai, dmth. Hamidi para se tė vdiste kishte lėnė njė porosi tė hidhur pėr mua. Nė fillim nuk e kuptova se ē’thoshte. Vetėm se mė erdhi shumė keq pėr vdekjen e tij. Ai e futi dorėn nėn tesha, nxorri njė fotografi dhe ma dha mua. Posa e pash atė fotografi u ndjeva sikur e tėrė bota tė mė kishte rėnė mbi mua. Ishte fotografia ku ishiim unė, gruaja dhe dy vajzat e mia. Kur e kishim bėrė kėtė fotografi djali ynė akoma nuk kishte lindur. Kėtė fotografi e kishim futur nė korrnizė dhe kishim varur nė murė. U duk njė heshtje e gjatė. Kur e ngrita kokėn dhe e shikova atė pashė njė ngjyrė tė verdhė nė fytyrėn e tij, e cila simbolizonte se ishte shumė i pikėlluar, nė atė moment e kuptova ēdo gjė. Mė shprehu ngushėllime dhe shtoi se ky ishte fati i tė gjithė neve. Tė gjithė duhej tė vdisnim. Dikush mė herėt e dikush mė vonė. Madje ēfarė ka nė kėtė jetė qė tė lidhim zemėr pėr kėtė botė? A duhet jetuar fare nė kėtė ferr tė mallkuar? Ka diēka tė mrrekueshme nė kėtė jetė? Me tė vėrtetė ēfarė vlere ka kjo jetė? Nė kėtė moment era mi mori tė gjitha dėshirat dhe idealet. E dėgjoja vetėm zėrin e tij tė ulėt i cili pėrpiqej qė me fjalėt e tij tė mė ngushllonte. Zėri i tij sikur mė vinte nga lartė kur mė thoshte se edhe nė operacionet ku kishte marrė pjesė Hamidi, bashkė me ushtarėt kėmbsorik, tė cilėt hynin nėpėr shtėpitė e bombarduara nga helikopterėt e ushtrisė amerikane, pėr tė vjedhur gjėrat e kėtyre shtėpive. Ai e dinte se edhe shtėpia ime gjendej nė atė mes. Ai shkon pėr ta parė shtėpinė time dhe e sheh se gruaja dhe fėmijėt e mij ishin bėrė sakrifikicė e kėtyre bombardimeve ajrore. Ai mė tha: “Hamidi kufomat i kishte identifikuar nga fotografia jote. Kėshtu qė ma dha kėtė zinxhir qafe qė tė ta jepja ty.?” Ishte njė zinxhirė i hollė, nė pllakėn e tė cilit ishte i shkruar emri All-llahut, tė cilin ia kisha dhuruar vajzės sime tė vogėl pėr gjasht vjetorin e ditėlindjesė. Pėrnjėherė u ngrita nė kėmbė. Bota lėvizte larg kokės sime. Isha bėrė dru sikur tė kasha pirė raki shumė. Aq shumė kisha parė tė vdekur, tė lėnduar dhe tė torturuar saqė mė nuk isha njeri. Ndjenjat e pastėrta tė mia njerėzore ishin mishėruar me urrejtjen dhe me gjithė krimet qė kisha parė nė kėto disa muaj tė kaluar. Ndoshat kėto ishin shkak qė nė atė moment as nuk bėra vetvrasje, as nuk nxorra lotė dhe as nuk nxorra ndonjė zė qė do tė shprehte pikėllimin. Prap heshta dhe u zhyta nė botėn time. Kėtė ngjarje e dinin edhe dy vetė tė tjerė. Njėri nga kėta dy persona mu afrua dhe nė vesh mė pėshpėriti: “Na ka mbetur vetėm njė rrugė… hakmarrja! … Por ki kujdes se tani jemi nėn kujdesin e spiunave…. Mė llogarit edhe mua!” Bėri me shenjė drejt njė personi tjetėr dhe tha qė edhe ai ėshtė me ne. Me ndihmėn e Habibit u bėmė pesė veta. Operacioni ynė duhej kryer me 14 persona. Ēfarė duhej tė bėnim? Ēka mund tė bėnim? Detajet e operacionit na treguan nė ēastet e fundit, edhe hartėn dhe armatimin na jepnin nė momentet e fundit dhe na jepnin urdhėrat e fundit. Tė pafetė, ēdo gjė e bėnin sipias p

budo785
06-04-07, 00:24
Me vie kec se po paraqes rrefim kaq te gjate,ishte e pamundur ta shkurtoja edhe ti ja ruaj esencen edhe kontinuitetin.
Qellimi pse po e postoj kete eshte qe sado pak te vetedijsomi se krimi edhe terrori jane bere pjese e perditshmerise dhe politikes nderkombetare,cka eshte tragjedi e shekullit 21.

budo785
07-04-07, 22:55
Harrova te them se ende nuk e posedoj materialin e vazhdimit te rrefimit,te njejtin do ta posatoj posa te kam qasje ne te.

SoKoLi-i-Maleve
08-04-07, 05:21
Edhe nese nuk e poston ,sdo mbet gja mangut , mos u marakos shum.

budo785
08-04-07, 15:15
Sokoli,shpresoj se sado pak e ke lexu rrefimin,i cili normalisht nuk te ka pelqy sepse perndryshe duhet te terhiqesh pi mendimeve tua te thana herepasehere...

SoKoLi-i-Maleve
30-05-07, 06:44
http://www.guampdn.com/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070530/OPINION02/705300330/1014/OPINION

SoKoLi-i-Maleve
30-05-07, 06:46
http://www.indystar.com/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070529/OPINION/705290301/-1/LOCAL17