PDA

View Full Version : Rendi i ri botėrore: 50 milionė tė varfur nuk gjejnė strehim, ndėrsa...


Albanian eX|PerT
09-04-07, 02:16
Rendi i ri botėrore: 50 milionė tė varfur nuk gjejnė strehim, ndėrsa 20 milion qenė jetojnė nė komoditet!

Paradokset ne kesaj epoke, e absurditet e te "civilizuarve" vazhdojne akoma te ofrojne inovacionet e tyre djallezore qe habisin njerezit e logjikes -me risine e tyre-, duke neglizhuar te folurit e te punuarit ne drejtim te stabilizimit te varferise ne Bote, saqe aq shume jane bere neglizhues e shkeles te te drejtave te njeriut dhe komponenteve pozitive e humane, saqe i japin privilegje kafsheve para njerezve. Keshtu na njoftojne statistikat me te fundit, se ne Bote, perkunder qe 50 milione te varfur nuk kane kulm mbi koke, e jetojne pa streh ne varferi te skajshme, ne anen tjeter 20 milion qenė jetojne jete komode e luksose ne shtepite e njerezve te "civilizuar".

...ky produkt (joprofitabil) po iu ekspozohet konsumatorit, sot nga globalizimi!

Ju pershendet!
Experti!

4peace
09-04-07, 18:42
Rendi i ri botėrore: 50 milionė tė varfur nuk gjejnė strehim, ndėrsa20 milion qenė jetojnė nė komoditet!
Paradokset ne kesaj epoke, e absurditet e te "civilizuarve" vazhdojne akoma te ofrojne inovacionet e tyre djallezore qe habisin njerezit e logjikes -me risine e tyre-, duke neglizhuar te folurit e te punuarit ne drejtim te stabilizimit te varferise ne Bote, saqe aq shume jane bere neglizhues e shkeles te te drejtave te njeriut dhe komponenteve pozitive e humane, saqe i japin privilegje kafsheve para njerezve. Keshtu na njoftojne statistikat me te fundit, se ne Bote, perkunder qe 50 milione te varfur nuk kane kulm mbi koke, e jetojne pa streh ne varferi te skajshme, ne anen tjeter 20 milion qenė jetojne jete komode e luksose ne shtepite e njerezve te "civilizuar".

...ky produkt (joprofitabil) po iu ekspozohet konsumatorit, sot nga globalizimi!

Ju pershendet!
Experti!Pershendetje

Ky i ashtuquajturi "Rendi i ri boteror" faktikisht eshte rend i vjeter boteror. I takon te se kaluares, megjithese eshte ne kulmin e "zhvillimit" te tij. Kulmi, pjesa me e larte e dickaje... thot nje urti popullore "Sa ma nalt t'hypėsh - aq ma keq asht kur t'bjesh prej atje".
Keshtu eshte edhe me kete "Rendin e Ri Boteror" (The New World Order). Ky eshte rend i (ster)vjetruar, keshtuqe i takon historise.

Me te gjitha te mirat nga une!


*

Albanian eX|PerT
11-04-07, 02:34
Nga disa informata te fundit qe morra, mesova se:

Nje qytetar ne shtetet e Perendimit, kur kishte daluar nga vetsherbimi ka verejtur se nje pellumb eshte ndalur mbi veturen e tij, dhe duke menduar se ia ka bere te papaster automobilin ka shkuar me shpejtesi dhe e ka sulmuar deri sa ka ngordhur pellumbi, dhe per kete ka marrur denim nje vjecar ne burg! Shiko po burgoset sepse paska mbytur nje pellumb... ndersa ne po te njejten faqe lexova, se ne ishujt ku ka ndodhur Cunami qe shkatrroi gjithe ate pasuri qe amerikanet e quanin "Parajsa e kesaj Bote", sot aty mbreteron varferi shume e madhe, sa qe njerezit jane te detyruar t'i shesin gjymtyret e organet e tyre te trupit, dhe ato sot po i marrin e po i blejne amerikanet, dhe aleatet e saj, (shtet qe flasin me se shumti per te drejtat e njeriut... e valle, cfare te drejtash? Kush eshte shkeles i te drejtave ketu?)!

O njerez, akoma spo e kuptoni se globalistet jane shkelesit me te medhenje te te drejtave te njeriut, edhe pse ata me se shumti flasin per to?

Ja kjo eshte globalizmi... rrugen e te cilit po deshirojne ta emitojne edhe (ca) shqiptare te "civilizuar"!

Experti

Elektroni
11-04-07, 13:12
Punoni edhe ju harapt sikur kta qe i kam ba kushtet e mire edhe per qene. Asht ma mire sesa me u vra ner veti si ju.

eksperti 1
11-04-07, 15:21
shko ne dubai dhe do shofish se i ke kushtet me te mira se kudo ne europe dhe amerike

taxisti
12-04-07, 00:26
Nga disa informata te fundit qe morra, mesova se:

Nje qytetar ne shtetet e Perendimit, kur kishte daluar nga vetsherbimi ka verejtur se nje pellumb eshte ndalur mbi veturen e tij, dhe duke menduar se ia ka bere te papaster automobilin ka shkuar me shpejtesi dhe e ka sulmuar deri sa ka ngordhur pellumbi, dhe per kete ka marrur denim nje vjecar ne burg! Shiko po burgoset sepse paska mbytur nje pellumb... ndersa ne po te njejten faqe lexova, se ne ishujt ku ka ndodhur Cunami qe shkatrroi gjithe ate pasuri qe amerikanet e quanin "Parajsa e kesaj Bote", sot aty mbreteron varferi shume e madhe, sa qe njerezit jane te detyruar t'i shesin gjymtyret e organet e tyre te trupit, dhe ato sot po i marrin e po i blejne amerikanet, dhe aleatet e saj, (shtet qe flasin me se shumti per te drejtat e njeriut... e valle, cfare te drejtash? Kush eshte shkeles i te drejtave ketu?)!

O njerez, akoma spo e kuptoni se globalistet jane shkelesit me te medhenje te te drejtave te njeriut, edhe pse ata me se shumti flasin per to?

Ja kjo eshte globalizmi... rrugen e te cilit po deshirojne ta emitojne edhe (ca) shqiptare te "civilizuar"!

Experti

Nuk po e di se ku e ke gjet kete rast me ate njeriun me ate pellumb.


Edhe une jam qe nuk duhet te maltretohen kafshet ne menyra qe po behen sot kudo neper bote.
Save animals from the beasts.
Shpetoni kafshet prej egersirave (bishave).
Nuk duhet te lidhet kjo ēeshtje e kafsheve me globalizmin ne kete menyre.
Duhet te bejm ndallimin ndermjet globalizmit te keq dhe atij te mire ,duhet ti dallojm edhe kriminelet globalist edhe ata qe punojne per nje globalizim per mireqenie te njerezve.
Te gjithe kane faj per situaten qe ndodhet njerezimi sot , ma se shumti kane faje shoqerite e pasura .Por kur nuk duhet harruar se fajin e dyte e kane menjehere edhe ato shoqerite primitive.
Vendet ku ka ma se shumti vdekje nga uria jane disa shtete Afrikane dhe India;

Ne keto shtete ende popullsia atje jetojne me tradita te vjetra dhe nuk mendojne hiē per te ardhmen e tyre. Zullut e Afrikes me besimet e tyre primitive veēse ju kane ndihmuar kriminelve qe ti shfrytezojne si duan ata vete. Edhe tek Indianet eshte e njejta gje.

Varferia (fukarralaku) ktyre vendeve ju sjell edhe me mijera probleme tjera dhe ne kete menyre mbesim edhe ma mbrapa se te tjeret.
Ne keto vende shkojne dhe i bajne nga 10 femije secila familje e nuk mendojne se si do ti edukojne e si do ti rrisin.

Edhe une mundem te them pse une tju ndihmoj disave qe ata vete vetveten e tyre nuk e ndihmojne .Le ti bane afrikani apo indiani nga 10 femije e le te kujton se te tjeret kujdesen per ta.;

Nuk te kuptova pse i lidhe ca shqiptare me kete teme ,pse po thua se disa shqiptare duan qe te emitojn dhe te shkojm mbas nje globalizli ashtu siē po mendon ti.
A ke ndonje opcion tjeter se nga duhet ne shqiptaret te shkojm dhe kend duhet te emitojm.

Ne qofte se duam nje bote te qete dhe prosperuese per te gjithe duhet qe te gjithe njerezit ti pranojne gabimet e tyre dhe te punojne dhe bashkepunojn me njeri tjetrin.

Kam shpresa se shoqerite e pasura kane filluar te shohin se nuk munden te jene edhe aē te pavarura nga problemet qe sot ka bota.

Sot mund te jene kercenim edhe per ata te pasurit ne qofte se nuk ndermarrin diēka per problemet e urise dhe semundjeve te ndryshme qe po ndodhin ne vendet e varfera.

Ma ne fund po them se faji eshte jetim.

Mos shkoni ma larg shiqojeni shoqerine tone shume pak mendon se sa hallet i ka nje i varfer nga vendet tona Shqiptare.
I ngopuri nuk ja beson te uriturit.

Albanian eX|PerT
12-04-07, 00:43
Wow zotrore, me befasove me kete "definimin" tend... okey, spo ikim atje, eja po flasim per Kosove, kush i ka fajet, populli apo keta argatet e te liges qe jane ne shtet? Une kam rast konkret qe kam pare me sy te mi, qe njeriu eshte operuar per shkak se ka ngrene berdhogjet qe ia kane dhene "lemoshe" populli derisa sa eshte semuar, dhe ai eshte nje nga mijera raste ne Kosove... okey, spo shkojme as ne Kosove, ja po flas per qytetin tim ne Shkup, me qindra familje ke qe nuk kane as mbulese kur shkojne per gjume, dhe nga ftofi ka qe kane vdekur... kush i ka fajet ketu zotrote, pos ēregullimit moral dhe humbjes se ndergjegjes se nje shumices se madhe te njerezimit ne kete epoke! Ali Ahmeti, Arber Xhaferi, e Thaci e Nexhat Daci e te tjeter, qe po pritojė te ua permendi edhe emrat aq shume i urreje, kane shtepite e tyre luksole e komode deri ne maximum, une vete kam qene ne shtepite e tyre, ndersa populli vdes urie... kam shume shok qe nuk ndjekin mesimin.... ndersa keta njerez pa shpirt dalin dhe manipulojne me popullin!

Une them, se ata qe brengosen per te drejtat e kafsheve aq shume sa qe kjo i bene t'i harrojne njerezit, ata vecse kafshen e llogarisin pjese te tyre, pra shembull ai qe te denon e te hakmerret pse ia ke rrahur qenin, ndoshta e ka vėlla qenin prandaj hakmerret per qenin -vellaun e tij-!

Experti!

SoKoLi-i-Maleve
12-04-07, 02:48
Te gjith atyne qe skan mundesi dhe fuqi me i ndihmue vehtes duhet me ju ndihmue,me sa ma shum mundesi qe kemi,si ndihma materiale ashtu edhe mbrojtje nga dhuna dhe keqperdorimi.(Ktu perfshihen te vorfrit,femnat,fmija,te smurit,te burgosurit,hendikapatet ,shtazet dhe ambienti)

taxisti
12-04-07, 03:05
Wow zotrore, me befasove me kete "definimin" tend... okey, spo ikim atje, eja po flasim per Kosove, kush i ka fajet, populli apo keta argatet e te liges qe jane ne shtet? Une kam rast konkret qe kam pare me sy te mi, qe njeriu eshte operuar per shkak se ka ngrene berdhogjet qe ia kane dhene "lemoshe" populli derisa sa eshte semuar, dhe ai eshte nje nga mijera raste ne Kosove... okey, spo shkojme as ne Kosove, ja po flas per qytetin tim ne Shkup, me qindra familje ke qe nuk kane as mbulese kur shkojne per gjume, dhe nga ftofi ka qe kane vdekur... kush i ka fajet ketu zotrote, pos ēregullimit moral dhe humbjes se ndergjegjes se nje shumices se madhe te njerezimit ne kete epoke! Ali Ahmeti, Arber Xhaferi, e Thaci e Nexhat Daci e te tjeter, qe po pritojė te ua permendi edhe emrat aq shume i urreje, kane shtepite e tyre luksole e komode deri ne maximum, une vete kam qene ne shtepite e tyre, ndersa populli vdes urie... kam shume shok qe nuk ndjekin mesimin.... ndersa keta njerez pa shpirt dalin dhe manipulojne me popullin!

Une them, se ata qe brengosen per te drejtat e kafsheve aq shume sa qe kjo i bene t'i harrojne njerezit, ata vecse kafshen e llogarisin pjese te tyre, pra shembull ai qe te denon e te hakmerret pse ia ke rrahur qenin, ndoshta e ka vėlla qenin prandaj hakmerret per qenin -vellaun e tij-!

Experti!

Faleminderit experti me quajte disa here zotrote.

Une te tregova shume mire se faji eshte jetim askush se merr fajin veēse te mirat e jetes mundohemi ti marrim;

Ma se pari e kane fajin pasanikat e tani te varferit shume mire e thashe ma lart.

Po ne qe po shkruajm neper foruma ēfare kemi bere per te varferit qe i kemi ne familjet tona ne lagjet tona dhe ne shoqerine tone.
Me thane te drejten shume pak kemi bere.

Per ata politikanet qe i permende ata as nuk kan qen a mace a ndonje kafshe ,nuk e di une nuk kam degjuar .Kush e ka fajin qe jane ata politikane aty pse nuk i zgjodhem disa politikan ma te mire .
Kur do ti marrim edhe ne pergjegjsite tona

Me fal se nuk po te kuptoj ēka don te thuash dikush e ka qenin vlla e hakmerret per qen e sdi ēka tjeter.
Ty me ardh me ta rreh qenin a te vjen merzi .Te na shqiptaret eshte kane adet mos me ja nguc qenin kojshise se dihet qellimet aty.Ne qofte se jane disa kafshe te demshme apo te rrezikshme per rrethin atehere dihet pergjegjja.

Une po pajtohem me ty per shumeēka por edhe disa gjera se si po i lidhe ndermjet vetit ti spo me duken te arsyetueshme.

Pse me jau marr inati kafsheve per gabimet dhe krimet e njerezve .Tek e fundit kafshet e luajne nje rol shume te rendesishem ne planetin tone .Kurse ne njerezit po e luajm nje rol shume te keq per njerezimin dhe planetin tone .

I NGOPURI (I NGITI) NUK JA BESON TE URITURIT (TE UNTIT)