PDA

View Full Version : Akullore te ndryshme


Linka_pz
09-04-07, 17:09
Banana split

[/URL]
[URL="http://sq.wikipedia.org/wiki/Figura:Bananasplit.gif"]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/sq/0/05/Bananasplit.gif (http://sq.wikipedia.org/wiki/Banana_split#searchInput)
Banana split ėshtė desert qė pėr bazė ka akulloren. Pėr her tė parė ėshtė pregatitur nga David E. Strickler mė 1904.
Deseri i pregatitur nga David E mė 1904 pėrbėhej nga 3 sfera tė akullores tė vendosura nė mes tė njė banane tė ndarė nė dyshe. Sferat e akullores ishin tė vaniles, dredhėzes dhe ēokoladės, mbi to hidhej pak sose me shije tė pėrkatėse.

Linka_pz
09-04-07, 17:13
Akullore krem

Pėrbėrėsit. Pėr 4 persona: 4 tė verdha vezėsh (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Vez%C3%AB&action=edit), 130 g sheqer (http://sq.wikipedia.org/wiki/Sheqer), 1/2 L qumėsht (http://sq.wikipedia.org/wiki/Qum%C3%ABsht), 125 g bajame (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Bajame&action=edit) tė qėruara, 100 g sheqer pudėr, 50 g gjalp (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Gjalp&action=edit), brandy (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Brandy&action=edit).


Pėr zbukurim : 50 g pana, 4 qershi.Pėrgatitja. Nė njė tenxhere rrihni tre tė verdhat e vezėve me sheqerin kokėrr derisa tė formohet njė masė e fryrė, pastaj hidhni ngadalė qumėshtin tė cilit i keni dhėnė njė valė mė parė, shtoni gjysėm gote tė vogėl brandy, duke e rrahur mirė. Rivendosni kremin nė zjarr nė banjo mari (uji duhet tė ziejė lehtas) nė mėnyrė qė tė forcohet. Ndėrkohė fruloni bajamet me sheqerin pudėr dhe gjalpin e zbutur, shtoni masėn e kremit ndajeni nėpėr tasa individualė dhe vendosini nė frigorifer pėr 3 orė. Servirini duke i zbukuruar me pannė tė rrahur dhe qershi.

Linka_pz
09-04-07, 17:14
Akullore me fruta pylli

[/URL]

Pėrbėrėsit. Pėr 6 persona: 400 g [URL="http://sq.wikipedia.org/wiki/Fruta"]fruta (http://sq.wikipedia.org/wiki/Akullore_me_fruta_pylli#searchInput) pylli (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Pylli&action=edit), 170 g sheqer (http://sq.wikipedia.org/wiki/Sheqeri), 1/4 pana, 1/2 limon (http://sq.wikipedia.org/wiki/Limon). Pėrgatitja. Pastroni, lani e thani frutat, hiquni bishtat. Vendosni nė frulator. Shtoni dhe lėngun e gjysėm limoni tė filtruar nė kullesė, sheqerin dhe panėn. Frulojini tė gjitha. Pastaj hidheni pėrgatesėn nė makinėn e akullores duke e lėnė rreth 20 minuta ose sipas instruksioneve tė aparatit.

instruktori
09-04-07, 21:57
Banana split


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/sq/0/05/Bananasplit.gif (http://sq.wikipedia.org/wiki/Figura:Bananasplit.gif)
Banana split ėshtė desert qė pėr bazė ka akulloren. Pėr her tė parė ėshtė pregatitur nga David E. Strickler mė 1904.
Deseri i pregatitur nga David E mė 1904 pėrbėhej nga 3 sfera tė akullores tė vendosura nė mes tė njė banane tė ndarė nė dyshe. Sferat e akullores ishin tė vaniles, dredhėzes dhe ēokoladės, mbi to hidhej pak sose me shije tė pėrkatėse.

Per bas kishte me qen shum mire me u sherbye me nga nje akullore.
Qenkan shum te bukura,dhe e falenderojm ate qe e ka pregadit.

Respekt

prishtinasi
10-04-07, 02:09
Banana split


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/sq/0/05/Bananasplit.gif (http://sq.wikipedia.org/wiki/Figura:Bananasplit.gif)
Banana split ėshtė desert qė pėr bazė ka akulloren. Pėr her tė parė ėshtė pregatitur nga David E. Strickler mė 1904.
Deseri i pregatitur nga David E mė 1904 pėrbėhej nga 3 sfera tė akullores tė vendosura nė mes tė njė banane tė ndarė nė dyshe. Sferat e akullores ishin tė vaniles, dredhėzes dhe ēokoladės, mbi to hidhej pak sose me shije tė pėrkatėse.

E du kete teme....:smile:

Giovanni
10-04-07, 19:57
I like kete akullore


http://www.kriyayoga.com/philippines/baguio_city_philippines/baguio_gourmet_guide/eat-out_dine-out/coupe_romanoff.jpg

Coupe Romanoff

Linka_pz
10-04-07, 20:15
..........Ju boft mire .........mos u ngopni se ka edhe te tjera.

Linka_pz
10-04-07, 20:16
Akullore me mandarina

[/URL]

Pėrbėrėsit. Pėr 6 persona: 200 g [URL="http://sq.wikipedia.org/wiki/Sheqer"]sheqer (http://sq.wikipedia.org/wiki/Akullore_me_mandarina#searchInput), 6 mandarina (http://sq.wikipedia.org/wiki/Mandarina), 1 limon (http://sq.wikipedia.org/wiki/Limon), 1 portokall (http://sq.wikipedia.org/wiki/Portokall), 1 lugė shurup portokalli (http://sq.wikipedia.org/wiki/Portokalli), 1/2 L ujė (http://sq.wikipedia.org/wiki/Uj%C3%AB). Pėrgatitja. Lani mandarinat, pritini pėrgjysėm dhe shtrydhini pa ua prishur lėkurėn qė do t'i mbani mėnjanė, zieni pėr ēerek ore ujin me sheqerin, lėreni tė ftohet, shtoni lėngun e mandarinave tė filtruara nė kullesė si dhe atė tė limonit, portokallit dhe shurupin e kėtij tė fundit. Pėrzjeni, hidheni nė njė enė tė gjėrė e tė ulėt; Pas treēerek ore akullorja do tė jetė gati. Servireni nė lėkurat e mandarinave.

Agolli
11-04-07, 07:51
E du kete teme....:smile:

Normal qe e done,,''terrpijani i desertit http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon8.gif http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Linka_pz
12-04-07, 10:41
Akullore me kafe

Pėrbėrėsit. Pėr 6 persona: kafe (http://sq.wikipedia.org/wiki/Kafeja), 150 g sheqer (http://sq.wikipedia.org/wiki/Sheqer), 200 g pana, 200 ml qumėsht (http://sq.wikipedia.org/wiki/Qum%C3%ABsht), 2 vezė (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Vez%C3%AB&action=edit), vanilje (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Vanilja&action=edit). Pėrgatitja. Holloni nė qumėsht njė pako vanilje, jepini njė valė dhe pastaj lėreni tė ftohet. Nė njė enė rrihni vezėt me sheqerin dhe kur tė zbardhen e tė fryhen shtoni 3 filxhanė tė vegjėl kafe, pastaj panėn dhe qumėshtin e ftohur. Pėrzjejini fort, hidheni masėn nė makinėn e akullores dhe hiqeni pas 20 minutash ose sipas instruksioneve tė aparatit.

Linka_pz
12-04-07, 21:52
Akullore me karamel

[/URL]
[URL="http://sq.wikipedia.org/wiki/Figura:Caramel_Nut_Ice_Cream_01.jpg"]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/92/Caramel_Nut_Ice_Cream_01.jpg/180px-Caramel_Nut_Ice_Cream_01.jpg (http://sq.wikipedia.org/wiki/Akullore_me_karamel#searchInput) http://sq.wikipedia.org/skins-1.5/common/images/magnify-clip.png (http://sq.wikipedia.org/wiki/Figura:Caramel_Nut_Ice_Cream_01.jpg)
Akullore me karamelPėrbėrėsit. Pėr 4 persona: 100 g sheqer (http://sq.wikipedia.org/wiki/Sheqer), 3 tė verdha vezėsh (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Vez%C3%AB&action=edit) 2 gota pana (krem qumėshti). Pėrgatitja: vendoseni sheqerin nė njė tigan, lageni me njė lugė ujė tė ftohtė dhe treteni nė zjarr tė dobėt. Ngriheni pak flakėn e zjarrit, hiqeni shkumėn dhe kur shirupi tė kėtė marrė ngjyrė tė kuqe tė praruar hidhni nė enė gjysėm gote ujė tė ngrohtė dhe hiqeni tiganin nga zjarri. Mbulojeni, vendoseni pėrsėri nė zjarr shumė tė ulėt. Pas rreth 20 minutash, sheqeri duhet tė jetė shkrirė krejtėsisht dhe tė ketė konsistencėn e njė shėrbeti tė trashė. Rrihni vezėt nė njė tas me pirun, hidhuni pėrsipėr shėrbetin me ngadalė duke e trazuar shumė fort derisa tė pėrftohet njė masė e lehtė dhe e fryrė. Vazhdoni tė pėrzjeni derisa tė ftohet. Vendoseni enėn nė kompartimentin me ngrimje tė thellė tė frigoriferit pėr gjysėm ore. Rrihni panėn pa sheqer dhe bashkojani pėrgatesės karamel- e verdhė veze. Hidheni nė makinėn e akullores dhe pas 20 minutash akullorja ėshtė gati. Ndajeni nėpėr tasa dhe shtroheni.

Linka_pz
13-04-07, 21:17
Akullore me ēokollatė

* Pėrbėrsit. Pėr 6 persona: 100 g ēokollatė, 120 g sheqer, 6 tė verdha veze, 3/4 L qumėsht.

Pėrgatitja. Zieni qumėshtin. Nė njė tigan tretni nė banjo-mari ēokollatėn e grimcuar me disa lugė qumėsht tė nxehtė dhe pastaj hidheni kremin e pėrftuar nė qumėshtin e mbetur. Nė njė tenxhere punoni tė verdhat e vezėve me sheqerin derisa tė pėrftohet njė masė e bardhė dhe e fryrė. Hollojeni me qumėshtin me ēokollatė tė hedhur ngadalė. Vendoseni nė zjarr nė flakė tė ulėt dhe duke e pėrzier, lėreni qė kremi tė trashet por pa arritur tė ziejė. Filtrojeni kremin nėpėrmjet njė kullese, hidheni nė njė enė dhe lėreni tė ftohet duke e pėrzier herė pas here. Vendoseni nė makinėn e akullores dhe hiqeni pas 20 minutash. Akullorja ėshtė gati.

Linka_pz
23-04-07, 23:41
Akullore kremi me vanilje


Pėrbėrėsit. Pėr 6 persona: 3/4 L qumėsht (http://sq.wikipedia.org/wiki/Qum%C3%ABsht), 170 g sheqer (http://sq.wikipedia.org/wiki/Sheqer), 6 tė verdha veze (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Veze&action=edit), 1 paketė vanilje (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Vanilje&action=edit). Pėrgatitja. Kjo ėshtė receta bazė pėr shumė akullore. Zieni qumėshtin me vaniljen. Punojini tė verdhat e vezėve me sheqerin derisa masa bėhet e bardhė dhe e fryrė. Vendoseni nė zjarr, hidhni pak nga pak qumėsht tė nxehtė dhe vazhdoni tė pėrzieni pa e lejuar tė marrė valė. Kur kremi e vesh lugėn hiqeni nga zjarri dhe filtrjeni nė kullesė. Lėreni tė ftohet duke e pėrzier herė pas here. Hidheni nė makinėn e akullores, lėreni pėr 15-20 minuta. Hiqeni kremin nė momentin e servirjes.

uliksi31
24-04-07, 08:06
Tu i pa krejt keto akullore nga Linka_pz, tu rash akulloreve ne kete kohe, 3 am. Mire thot Agolli, terpia ne pyetje. Mos koft suska Ahahahahahaha

Linka_pz
28-04-07, 21:08
Akullore me luleshtrydhe

[/URL]

Pėrbėrėsit. Pėr 6 persona: 500 g luleshtrydhe [URL="http://sq.wikipedia.org/wiki/Akullorja"]akullore (http://sq.wikipedia.org/wiki/Akullore_me_luleshtrydhe#searchInput) me krem (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Kremi&action=edit). Pėrgatitja. Pėrgatisni akulloren si akullore kremi me vanilje (Zieni qumėshtin (http://sq.wikipedia.org/wiki/Qum%C3%ABshti) me vaniljen. Punojini tė verdhat e vezėve me sheqerin derisa masa bėhet e bardhė dhe e fryrė. Vendoseni nė zjarr, hidhni pak nga pak qumėsht tė nxehtė dhe vazhdoni tė pėrzieni pa e lejuar tė marrė valė. Kur kremi e vesh lugėn hiqeni nga zjarri dhe filtrjeni nė kullesė. Lėreni tė ftohet duke e pėrzier herė pas here. Hidheni nė makinėn e akullores, lėreni pėr 15-20 minuta. Hiqeni kremin nė momentin e servirjes). Lani dhe thani luleshtrydhet, ruajini disa tė plota, shtypini me njė pirun tė gjithė tė tjerat dhe shtojani kremit. Vendoseni pėrgatesėn nė makinėn e akullores pėr 20 minuta. Servireni akulloren nėpėr tasa individuale duke i zbukuruar me luleshtrydhet e plota tė mbajtura mėnjanė. Nė tė njėjtėn mėnyrė mund tė bėni akullore me pjeshkė, kajsi ose banane.

Linka_pz
03-05-07, 14:15
Akullore me limon (Receta 1)

Pėrbėrėsit (http://www.dardania.de/w/index.php?title=Harxhi_%28ushqime%29&action=edit): Pėr 6 persona: 200 gr (http://www.dardania.de/wiki/Kilogrami) kajmak (ajkė qumėshti (http://www.dardania.de/w/index.php?title=Ajk%C3%AB_qum%C3%ABshti&action=edit)), 150 g sheqer (http://www.dardania.de/wiki/Sheqer), 1.25 dl qumėsht (http://www.dardania.de/wiki/Qum%C3%ABsht), 3 limona (http://www.dardania.de/wiki/Limona), 1 mollė (http://www.dardania.de/wiki/Moll%C3%AB), lėng limoni.
Pėrgatitja: Rrihni mirė, do tė ishte mė mirė nėse do tė bėnit me rrahėsen elektrike lėngun e limonave tė filtruar mė parė nė kullesė me sheqerin. Shtoni 2 lugė lėng limoni, mollėn e qėruar e tė grirė, qumėshtin dhe pėrziejeni tė gjitha me kujdes. Nė fund bashkojini me shumė delikatesė kajmakun (ajkė qumėshti). Hidheni pėrgatesėn nė makinėn e akullores pėr 20 minuta dhe servireni nė tasa individualė.

Akullore me limon (Receta 2)

Pėrbėrėsit (http://www.dardania.de/w/index.php?title=Harxhi_%28ushqime%29&action=edit): Pėr 8 persona: 8 limona (http://www.dardania.de/wiki/Limon), 300 g sheqer (http://www.dardania.de/wiki/Sheqer), 2 tė bardha veze (http://www.dardania.de/w/index.php?title=Veza&action=edit), 1 L ujė (http://www.dardania.de/wiki/Uj%C3%AB).
Pėrgatitja: Treteni nė ujin qė vlon sheqerin, lėreni tė ftohet pastaj shtoni lėngun e filtruar tė limonave. Hidheni nė njė formė dhe mbajeni nė frigorifer pėr rreth 2 orė. Vendoseni pėrgatesėn nė mixer, shtoni tė bardhat e vezėve tė bėrė marengė dhe frulojini pėr disa sekonda. Hidheni nėpėr tasa dhe servireni.

rilinda
13-05-07, 16:30
http://www.haagendazs.com/img_db/pro/pro_wchoc_101.jpg Akullore me manaferra
Pėrbėrėsit: Pėr 4 persona: 600 g manaferra, 130g sheqer, 1.5 dl ujė, 2 lugė lėng portokalli.

Pėrgatitja: Hidhni sasinė e caktuar tė ujit nė njė enė, shtoni sheqerin dhe lėngun e portokallit, jepini njė valė dhe lėreni tė ziejė akoma ngadalė pėr 5 minuta, ftoheni. Ndėrkohė lani dhe thani me kujdes manaferrat, kaloni nė frulator dhe bashkojani masėn e pėrfituar shurupit tė pėrgatitur nė fillim. Hidheni nė formėn pėr akull tė frigoriferit, sprucojeni pėrsėri me pak lėng portokalli, mbulojeni formėn me letėr alumini dhe vendoseni pėr rreth 3 orė nė frigorifer. Servireni akulloren me krem qumėshti tė rrahur ose me xhelatinė manaferre.

Linka_pz
15-05-07, 17:03
http://www.haagendazs.com/img_db/pro/pro_wchoc_101.jpg Akullore me manaferra
Pėrbėrėsit: Pėr 4 persona: 600 g manaferra, 130g sheqer, 1.5 dl ujė, 2 lugė lėng portokalli.

Pėrgatitja: Hidhni sasinė e caktuar tė ujit nė njė enė, shtoni sheqerin dhe lėngun e portokallit, jepini njė valė dhe lėreni tė ziejė akoma ngadalė pėr 5 minuta, ftoheni. Ndėrkohė lani dhe thani me kujdes manaferrat, kaloni nė frulator dhe bashkojani masėn e pėrfituar shurupit tė pėrgatitur nė fillim. Hidheni nė formėn pėr akull tė frigoriferit, sprucojeni pėrsėri me pak lėng portokalli, mbulojeni formėn me letėr alumini dhe vendoseni pėr rreth 3 orė nė frigorifer. Servireni akulloren me krem qumėshti tė rrahur ose me xhelatinė manaferre.

Me pelqen shume vendase kjo lloje akullore!!

gazi-de
15-05-07, 17:08
E kisha ngren ate akullore Linka,sepse qenka e mire,hahahahhahah
me fal qe po dal prej teme,por problemi eshte qe nuk po te muj te postoj privat,mos tu ka mbush kutia e postimeve,se nuk po bon,te shkruva e te forumi kafja e forumit por me duket nuke e ke pa...
me falni qe dola prej teme....

Linka_pz
24-05-07, 02:38
Akullore me kumbulla

[/URL]

Pėrbėrėsit. Pėr 4 persona: 400 g [URL="http://sq.wikipedia.org/wiki/Kumbulla"]kumbulla (http://sq.wikipedia.org/wiki/Akullore_me_kumbulla#searchInput) tė zeza, 250 g sheqer (http://sq.wikipedia.org/wiki/Sheqer), 1/4 L ujė (http://sq.wikipedia.org/wiki/Uj%C3%AB), kanellė (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Kanell%C3%AB&action=edit), 1 tė bardhė veze, 1 portokall (http://sq.wikipedia.org/wiki/Portokall). Pėgatitja. Lani kumbullat, hiquni bėrthamat, pritini nė copa tė vogla, hidhini nė njė enė tė madhe me 2 lugė sheqer dhe lėkurėn e portokallit tė grirė, lėreni nė qetėsi pėr 10 minuta. Ndėrkohė jepini njė valė ujit me sheqerin dhe kanellėn, lėreni tė ziejė pėr 10 minuta, ftoheni sherbetin dhe hidhjani kumbullave. Vendoseni pėrgatesėn nė makinėn e akullores duke vepruar sipas instruksioneve tė apartit.

Linka_pz
25-05-07, 23:25
Akullore korona

[/URL]

Pėrbėrėsit. Pėr 4 persona: 4 tė verdha [URL="http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Vez%C3%AB&action=edit"]vezėsh (http://sq.wikipedia.org/wiki/Akullore_korona#searchInput), 100 g sheqer (http://sq.wikipedia.org/wiki/Sheqer), 100 g pana (http://sq.wikipedia.org/wiki/Pana) (krem qumėshti), vanilje (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Vanilje&action=edit), ananas (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Ananas&action=edit), shurup shege (http://sq.wikipedia.org/wiki/Shege). Pėrgatitja. Fruloni pėr 1 min tė verdhat e vezėve me sheqerin shtoni krem qumėshtin dhe pak vanilje. Frulojini pėrsėri pėr njė minut. Vendoseni kremin nė njė enė dhe lėrini nė zjarr mesatar pėr rreth 3 minuta, gjithnjė duke e trazuar dhe duke u kujdesur qė tė mos marrė valė. Lėreni kremin tė ftohet dhe hidheni nė njė formė. Mbajeni nė frigorifer 2 orė para servirjes. Pėrmbyseni format me akullore nė njė pjatė dhe zbukurojini nė qėndėr me ananas tė prerė nė copa tė vogla pasi t'i keni dhėnė ngjyrė tė kuqe me disa lugė shurup shege.

Linka_pz
06-06-07, 10:55
Akullore me manaferra

[/URL]

Pėrbėrėsit :Pėr 4 persona: 600 g [URL="http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Manaferra&action=edit"]manaferra (http://sq.wikipedia.org/wiki/Akullore_me_manaferra#searchInput), 130g sheqer (http://sq.wikipedia.org/wiki/Sheqer), 1.5 dl ujė (http://sq.wikipedia.org/wiki/Uj%C3%AB), 2 lugė lėng portokalli (http://sq.wikipedia.org/wiki/Portokalli). Pėrgatitja :Hidhni sasinė e caktuar tė ujit nė njė enė, shtoni sheqerin dhe lėngun e portokallit, jepini njė valė dhe lėreni tė ziejė akoma ngadalė pėr 5 minuta, ftoheni. Ndėrkohė lani dhe thani me kujdes manaferrat, kaloini nė frulator dhe bashkojani masėn e pėrfituar shurupit tė pėrgatitur nė fillim. Hidheni nė formėn pėr akull tė frigoriferit, sprucojeni pėrsėri me pak lėng portokalli, mbulojeni formėn me letėr alumini dhe vendoseni pėr rreth 3 orė nė frigorifer. Servireni akulloren me krem qumėshti tė rrahur ose me xhelatinė manaferre.

Linka_pz
06-06-07, 10:57
Akullore krem Pėrbėrėsit: Pėr 4 persona: 4 tė verdha vezėsh, 130 g sheqer, 1/2 L qumėsht, 125 g bajame tė qėruara, 100 g sheqer pudėr, 50 g gjalp, brandy. Pėr zbukurim : 50 g pana, 4 qershi.
Pėrgatitja: Nė njė tenxhere rrihni tre tė verdhat e vezėve me sheqerin kokėrr derisa tė formohet njė masė e fryrė, pastaj hidhni ngadalė qumėshtin tė cilit i keni dhėnė njė valė mė parė, shtoni gjysėm gote tė vogėl brandy, duke e rrahur mirė. Rivendosni kremin nė zjarr nė banjo mari (uji duhet tė ziejė lehtas) nė mėnyrė qė tė forcohet. Ndėrkohė fruloni bajamet me sheqerin pudėr dhe gjalpin e zbutur, shtoni masėn e kremit ndajeni nėpėr tasa individualė dhe vendosini nė frigorifer pėr 3 orė. Servirini duke i zbukuruar me pannė tė rrahur dhe qershi.

Linka_pz
06-06-07, 10:57
Akullore me karamel Pėrbėrėsit: Pėr 4 persona: 100 g sheqer, 3 tė verdha vezėsh 2 gota pana (krem qumėshti).
Pėrgatitja: vendoseni sheqerin nė njė tigan, lageni me njė lugė ujė tė ftohtė dhe treteni nė zjarr tė dobėt. Ngriheni pak flakėn e zjarrit, hiqeni shkumėn dhe kur shirupi tė kėtė marrė ngjyrė tė kuqe tė praruar hidhni nė enė gjysėm gote ujė tė ngrohtė dhe hiqeni tiganin nga zjarri. Mbulojeni, vendoseni pėrsėri nė zjarr shumė tė ulėt. Pas rreth 20 minutash, sheqeri duhet tė jetė shkrirė krejtėsisht dhe tė ketė konsistencėn e njė shėrbeti tė trashė. Rrihni vezėt nė njė tas me pirun, hidhuni pėrsipėr shėrbetin me ngadalė duke e trazuar shumė fort derisa tė pėrftohet njė masė e lehtė dhe e fryrė. Vazhdoni tė pėrzjeni derisa tė ftohet. Vendoseni enėn nė kompartimentin me ngrimje tė thellė tė frigoriferit pėr gjysėm ore. Rrihni panėn pa sheqer dhe bashkojani pėrgatesės karamel- e verdhė veze. Hidheni nė makinėn e akullores dhe pas 20 minutash akullorja ėshtė gati. Ndajeni nėpėr tasa dhe shtroheni.

Jana
08-05-08, 19:58
http://static.howstuffworks.com/gif/ice-cream-15.jpg

AKULLORE


Nevoiten :
1 kg pana, 250 g mjalte, 400 g arra, 2 luge ckollate te grire.

Rrihni panen (ne frulator) derisa te trashet ne masen e duhur dhe hidheni ne nje ene qe duron ngrirjen. Shtoni po aty mjaltin, arrat e grimcuara e cokollaten e grire dhe perziejini mire qe te perftoni nje perberje homogjene. Lereni disa ore ne ngrirje dhe sherbejeni ne kupat e akulloreve, te zbukuruar siper me arra e cokollate.