PDA

View Full Version : A ėshtė aborti vrasje?


Albanian eX|PerT
11-04-07, 17:24
A ėshtė aborti vrasje?

Mendimi im: Po, ėshtė vrasje! Dhe nuk justifikohet asnjėherė, -nė pėrjashtim tė rasteve kur kėrcėnohet jeta e nėnės-!

Po juve c'farė mendoni?

....p.s:
...ju deshirojė diskutim tė mirėfilltė! ...mos e kurseni vetvetėn qė tė mos kyceni nė keso tema shoqėrore, pėrderisa janė aktuale....!!!

Experti!

Prishtinasja_
11-04-07, 19:02
Expert ( vellaqko) te pergezoj per temen !!

Nuk ka dyshim qė kjo ėshtė njė vrasje, eshte njė krim i madh!

Une personalisht jam kunder abortit! Nuk meriton, te vdes nje shpirt i pafajshem, nuk eshte e drejt qe gabimet e dikujt ti paguaj nje frym e krijuara per te ardhuru ne kete jete !

Unė edhe pse jam kundėr abortit besoj se ka raste ku ėshtė e lejuar tė kryhet, ku mund tė kuptosh qėllimin e abortit, p.sh n.q.s nėna ka probleme shėndetėsore dhe nė ato raste kur ka qenė viktimė, dmth ka qenė e dhunuar !!

Femija siē e ka thėnė zoti ėshtė dhurata e perendise dhurata me e bukur qe mund ti jepet njė njeriut.. !:smile:

Me kėtė dua tė them se ne si njerėzi qoftė femra apo mashkulli duhet tė logjikojmė tė mendojmė nė mėnyrė qė tė parandalojmė abortin! Nese do te besh qef bej, por merr masat qe te mos behesh nje krim te madh!!

instruktori
11-04-07, 19:22
Une mendoj qe aborti eshte nje pune qe nuk duhet ber ne asnje menyre me prejashtim te rasteve te jashtezakonshme.
Te ne pra ne Kosoven e pas luftes kjo pune ka lulzuar por duhet ti nalet turri.Shoqerija jone duhet te jet ma e njoftume se ta mbytesh nje jet ne formin eshte i barabart sikur ta vrasesh dikend.
Prandaj mendoj se ABORTI duhet te ndalohet me ligje .

SoKoLi-i-Maleve
12-04-07, 01:10
A ėshtė aborti vrasje?

Mendimi im: Po, ėshtė vrasje! Dhe nuk justifikohet asnjėherė, -nė pėrjashtim tė rasteve kur kėrcėnohet jeta e nėnės-!

Po juve c'farė mendoni?

....p.s:
...ju deshirojė diskutim tė mirėfilltė! ...mos e kurseni vetvetėn qė tė mos kyceni nė keso tema shoqėrore, pėrderisa janė aktuale....!!!

Experti!


Ne ket rast pajtohem plotsisht me juve

arton bala
12-04-07, 19:43
Se a eshte aborti vrasje, varet nga definimi i termit “njeri” (per vrasje mund te flitet vetem nese nje njeriut i mirret jeta). Pra a eshte embrioni njeri? Nese po, atehere prej cilit moment saktesisht (sekondin e pare pas fillimit te shtatzenise apo muajin e dyte, trete, katert...)? Me keto pyetje duhet te mirremi per te pergjegjur pyetjen e temes.

Ne shtetin ku jetoj une (Gjermani), per “abortin” (apo perkthyer direkt: “nderprerjen e shtatzenise”) ka rregullore speciale penale. Dmth perkrahas paragrafit, i cili sanksionon nderprerjen e jetes se nje njeriu nga nje njeri tjeter (= vrasje), ekziston edhe paragrafi, i cili rregullon (i)legalitetin e abortit. Ne kete paragraf deklarohet “aborti” si ilegal, nese behet me kerkesen e “nenes”, prej nje mjeku, dhe nese nuk kan kaluar me shume se 12 jave qe nga fillimi i shtatzenise (depertimi ne vezore). Keto kriterie te gjitha duhet te permbushen per te qene aborti legal, pra nuk mjafton te permbushen vetem dy prej tyre. Pas kalimit te 12 javeve, ne paragraf behet perseri nje diferencim (mjaft kompleks, por ne thelb eshte ky): Nese mjeku ateston nje rrezik te rende per gjendjen shendetesore apo shpirterore te shtatezenes ne rast se nuk abortohet, atehere eshte aborti edhe pas kalimit te 12 javeve legal. Por sic thash, ka shume modalitete tjera qe mirren me problemet e ndryshme qe mund te shfaqen pergjat nje aborti..

Cka deshta te them, eshte se duhet pasur parasysh se ne rastin e abortit, ne shtetin ku jetoj une, assesi nuk vije ne pyetje “vrasja”. Kjo ka te beje me definicionit juridik (penal) per “njeriun” ne kete shtet. Pra ketu te qenurit “njeri” fillon me fillimin e dhimbjeve te lindjes dhe perfundon me vdekjen e trurit. Ne kete kuptim/definicion per “njeriun” nuk perfshihet embrioni (si qenja qe “vritet” pergjat abortit), keshtu qe nje “abort” nuk eshte kurre vrasje..

Mirepo ky eshte vleresimi i ligjdhenesit ne shtetin ku jetoj une. Keto vleresime sigurisht se nuk kan nevoje te "sipermirren" ne shoqerine shqiptare, p.sh. per shkak te rrethanave dhe vlerave shume te ndryshme sociale, por deshta te them se per te pergjegjur pyetjen se a eshte aborti krim, duhet te mirremi me normat ekzistente juridike ne shoqerin tone, pra me “vullnetin e ligjdhenesit”. Une nuk kam njohuri se a eshte aborti i rregulluar ne kodin (apo kodet) penal(e) ne Shqiperi apo Kosove. Nese ndokush ka informacione te tilla, do te mund te krahasonim “kendveshtrimet” e dy jurisdikcioneve: atij shqiptar dhe ketij gjerman - pasi qe jurisdikcioni gjerman sa di une eshte mjaft i perputhshem me ato te shume shteteve tjera te Perendimit. Dhe me pastaj sigurisht do te mund te jipnim mendime apo bindje personale, te cilat sigurisht se nuk jane te ndaluara te mendohen apo prezentohen, edhe nese nuk jane ne perputhje me ligjin.

Nderime

arton bala
12-04-07, 19:46
....

Ne shtetin ku jetoj une (Gjermani), per “abortin” (apo perkthyer direkt: “nderprerjen e shtatzenise”) ka rregullore speciale penale. Dmth perkrahas paragrafit, i cili sanksionon nderprerjen e jetes se nje njeriu nga nje njeri tjeter (= vrasje), ekziston edhe paragrafi, i cili rregullon (i)legalitetin e abortit. Ne kete paragraf deklarohet “aborti” si ilegal, nese behet me kerkesen e “nenes”, prej nje mjeku, dhe nese nuk kan kaluar me shume se 12 jave qe nga fillimi i shtatzenise (depertimi ne vezore). Keto kriterie ...Ups, gabim ne shkrim, pra lexo "legal" e jo "ilegal"

Arkza
13-04-07, 12:24
A ėshtė aborti vrasje?

Mendimi im: Po, ėshtė vrasje! Dhe nuk justifikohet asnjėherė, -nė pėrjashtim tė rasteve kur kėrcėnohet jeta e nėnės-!

Po juve c'farė mendoni?

....p.s:
...ju deshirojė diskutim tė mirėfilltė! ...mos e kurseni vetvetėn qė tė mos kyceni nė keso tema shoqėrore, pėrderisa janė aktuale....!!!

Experti!
Pershendetje ne tem Experti
pajtohem edhe une me ty se Aborti eshte vrasje . kriminele diqka qe kurr asnjehere nuk ja fal Zoti kete askuj , kjo eshte njesoj sikur ta vraj nje njeri 20 vj apo me shume e si te Abordojshe pa dyshim se eshte ajo vrasje dhe Kriminelee e vet vetit dhe Kriminele e femijut te vet , kjo eshte e pa falshme qdo nene qe e bon kete pa drejtsi ndaj femijut te vet dhe ndaj vet vetit :redface: . Nenat gabojne shume ne qdo aspekt nuk mendoj shume as per pacojat e vet e as per ate se qfare i bon femijt te vet te gjor femijut te pa-fajshme,,,,,,
Ja nje rast te ju tregoj se qfare boni nena e prishur , ajo familje eshte ne ch ( familje shqiptare) kishe met shatzane per fat te keq shkon gjithe-here te nje kontroll te nje mejk pak si i moshuar dhe deri ne mujn e 7 ishe gjithqka ne rregull sipas atij mjekut dhe me von e shohin se 'femija s'eshte ne rregull me pacoje te madhja , me te meta fizike , (me falni nuk e di sakdisht se qka por e di se diqka kish shume jo normale ) dhe keshtu ajo nena vendos me Abretu por si ne ch dhe si ne Perndim kete askush nuk e bon dhe se qfare bon kjo kthehet ne kosove e din se atje ka mundesi keshtu e Abrotoj femijun e saj ne Mujni e 7 !!!!!!! veq kishte treguar se kishe jek shume dhe femiju i madhe 7 mujsh e kan jek Cop cop kjo eshte Tmerrrrrrrrrrrrrrrrrr , jam trishtru shume kur e degjova kete lajm .

Albanian eX|PerT
13-04-07, 12:53
Pershendetje reciproke per ata qe u inkuadruan ne kete teme.

Arkza, sinqerisht, mua shume me tmerrojne raste te atille (sikur) qe permendet,.. sikur qe ndodh ne Kine, kam pare ca foto, te cilat nuk guxojė ti shfaq ne forum se jane trishtuse, saqe aq shume behen abortet sa qe i konzervojne per ngrenie ata njerez te eger! Ka konzerva te posacme qe kane shitje te madhe atje, e kur lexova kete dhe pash fotot u tmerrova.

Dhasht Zoti qe dukurija e abortit te largohet sa me shpejte nga njerezimi!

Vetem ne Teteove vitin e kaluar vajzat shqiptare sipas nje statistike kane kaluar nje mije aborte e me shume, kjo eshte tmerr, ekzodot!

"Femiu eshte fryt i dashurise, e si po e mbyt" le t'i parashtrojme kete pyetje atyre qe bejne kete krim!

Ju pershendet
Experti

LABI
13-04-07, 14:18
A eshte apo jo vrasje , aborti ?! eshte humane , a bie ndesh me vlerat morale te cfaredo kulture cofte... Eshte nje cenime , perzierie e njeriut ne procese natyrore... A bie ndesh me vlera dhe pikepamje te ndryshme cofte religjioze, cofte civilizuese ...???!!!

Ky eshte nje diskutim qe nga koha daton heret, ne historikun e ekzistences dhe mbijeteses njerezimit dhe shoqerise!!

Se a duhet, pse duhet, a pse nuk duhet te nderhyehet eshte me shume ceshtje e casjeve nga diskurset e ndryshme cofte : filozofike, religjioze, morale... apo formave te ndryshme te argumentimit dhe interpertimit...

Per t'mos u zhytur ne ate se a eshte e drejte... dhe se e kujt eshte ajo e drejt per te vendosur per mbajtjen , apo mos mbajtjen e shtatezenise ...?!Do te perpiqem te dha nje arsyetim duke kontekstualizu ne casjen juridiko- ligjore.

Vendet e ndryshme, ne te drejten e tyre te aplikuar (pozitive) , kete ceshtje e kane te rregulluar ne forma te ndryshme... cofte me normim (rregulla) laike , religjizoe...apo edhe me shkrirje apo kombinim te ketyre rregullave.

Mirepo, siq dihet e drejta zakonore, fetare, eshte nje e drejte e cila ka qene e zbatueshme, e aplikueshme ne nje periudhe me te hershme ne te drejten e nje , shoqerie ,vendi (shteti). Dhe me kalimin e kohes, pershkak te shume rrethanave te krijuara - nga proceset e zhvillimeve shoqerore ... e drejta dogmatike, e drejta fetare - , drejta zakonore... e humb influencen dhe rolin e rregullimit te ceshtjeve shoqerore. Tani keto te ceshtje rregullohen ne norma (rregulla) laike ... ligje juridike shtetore .

Padyshim se e drejta laike, eshte e influencuar edhe nga faktoret kulturore... cofte religjioze , cofte tradicional.. apo formes tjeter.
Mirepo, ne esence pergjegjesite , per rregullimin e mardhenieve shoqerore , ne kohen moderne dhe bashkekohore - jane bartur dhe avancuar gjithemon ne kompetencat dhe pergjegjesite e shtetit si forme e organizimit shoqerore... dhe vendosjes dhe perkujdesjen e rendit shoqerore .

Ceshtja e abortit ne menyre te vecante , trajtohet dhe eshte e rregulluar nga - DREJTA FAMILJARE - si dicipline -shkencore juridike.... e cila njeherit eshte edhe pjese perberese e sistemit- juridik-pozitive ne shumicen e shteteve te sotme bashkekohore.

Kjo ceshtje eshte e rregulluar me LIGJIT - FAMILJARE - ne kuader te se ciles jane paraprae dispozita ligjore edhe per PLANIFIKIMIN - FAMILJARE.
[quote=Albanian eX|PerT]A ėshtė aborti vrasje?
Experti![/quot
Pershendetje ne tem Experti
pajtohem edhe une me ty se Aborti eshte vrasje . kriminele diqka qe kurr asnjehere nuk ja fal Zoti kete askuj , kjo eshte njesoj sikur ta vraj nje njeri 20 vj apo me shume e si te Abordojshe pa dyshim se eshte ajo vrasje dhe Kriminelee e vet vetit dhe Kriminele e femijut te vet , kjo eshte e pa falshme qdo nene qe e bon kete pa drejtsi ndaj femijut te vet dhe ndaj vet vetit :redface: . Nenat gabojne shume ne qdo aspekt nuk mendoj shume as per pacojat e vet e as per ate se qfare i bon femijt te vet te gjor femijut te pa-fajshme,,,,,,
Ja nje rast te ju tregoj se qfare boni nena e prishur , ajo familje eshte ne ch ( familje shqiptare) kishe met shatzane per fat te keq shkon gjithe-here te nje kontroll te nje mejk pak si i moshuar dhe deri ne mujn e 7 ishe gjithqka ne rregull sipas atij mjekut dhe me von e shohin se 'femija s'eshte ne rregull me pacoje te madhja , me te meta fizike , (me falni nuk e di sakdisht se qka por e di se diqka kish shume jo normale ) dhe keshtu ajo nena vendos me Abretu por si ne ch dhe si ne Perndim kete askush nuk e bon dhe se qfare bon kjo kthehet ne kosove e din se atje ka mundesi keshtu e Abrotoj femijun e saj ne Mujni e 7 !!!!!!! veq kishte treguar se kishe jek shume dhe femiju i madhe 7 mujsh e kan jek Cop cop kjo eshte Tmerrrrrrrrrrrrrrrrrr , jam trishtru shume kur e degjova kete lajm .

A eshte apo jo vrasje , aborti ?! Eshte humane , a bie ndesh me vlerat morale te cfaredo kulture cofte... Eshte nje cenime , perzierie e njeriut ne procese natyrore... A bie ndesh me vlera dhe pikepamje te ndryshme cofte religjioze, cofte civilizuese ...???!!!

Ky eshte nje diskutim qe nga koha daton heret, ne historikun e ekzistences dhe mbijeteses njerezimit dhe shoqerise!!

Se a duhet, pse duhet, a pse nuk duhet te nderhyehet eshte me shume ceshtje e casjeve nga diskurset e ndryshme cofte : filozofike, religjioze, morale... apo formave te ndryshme te argumentimit dhe interpertimit...

Per t'mos u zhytur ne ate se a eshte e drejte... dhe se e kujt eshte ajo e drejt per te vendosur per mbajtjen , apo mos mbajtjen e shtatezenise ...?!Do te perpiqem te dha nje arsyetim duke kontekstualizu ne casjen juridiko- ligjore.

Vendet e ndryshme, ne te drejten e tyre te aplikuar (pozitive) , kete ceshtje e kane te rregulluar ne forma te ndryshme... cofte me normim (rregulla) laike , religjizoe...apo edhe me shkrirje apo kombinim te ketyre rregullave.

Mirepo, siq dihet e drejta zakonore, fetare, eshte nje e drejte e cila ka qene e zbatueshme, e aplikueshme ne nje periudhe me te hershme ne te drejten e nje , shoqerie ,vendi , formacioni shteterore... Dhe me kalimin e kohes, pershkak te shume rrethanave te krijuara - nga proceset e zhvillimeve shoqerore ... e drejta dogmatike, e drejta fetare - , drejta zakonore... e humb influencen dhe rolin e rregullimit te ceshtjeve shoqerore. Tani keto te ceshtje rregullohen ne norma (rregulla) laike ... ligje juridike shtetore .

Padyshim se e drejta laike, eshte e influencuar edhe nga faktoret kulturore... cofte religjioze , cofte tradicional.. apo formes tjeter.
Mirepo, ne esence pergjegjesite , per rregullimin e mardhenieve shoqerore , ne kohen moderne dhe bashkekohore - jane bartur dhe avancuar gjithemon ne kompetencat dhe pergjegjesite e shtetit si forme e organizimit shoqerore... dhe vendosjes dhe perkujdesjen e rendit shoqerore .

Ceshtja e abortit ne menyre te vecante , trajtohet dhe eshte e rregulluar nga - DREJTA FAMILJARE - si dicipline -shkencore juridike.... e cila njeherit eshte edhe pjese perberese e sistemit- juridik-pozitive ne shumicen e shteteve te sotme bashkekohore.

Kjo ceshtje eshte e rregulluar me LIGJIT - FAMILJARE - ne kuader te se ciles jane paraprae dispozita ligjore edhe per PLANIFIKIMIN - FAMILJARE....
Planifikimi familjare - eshte nje lloje strategjie vepruese - permes se cilave ndikohet ne riprodhimin si dhe masave me te cilat mbrohet dhe sigurohet ekzistenca e familjes;

Nga pikepamjet dhe praktikat e politikave demografike te vendeve te ndryshme kemi mesuar qe njifen tri menyra- te planifikimit familjare:

Planifikimi familjlare- si menyre e kufizimit te natalitetit
Planifikimi familjare - si menyre e shtimit te natalitetit
Planifikimi familjare - si e drejte personale - e drejte e njeriutPikepamja e trete - eshte nje pikepamje e re- bashkekohore- qe kryesishte eshte produkt i pikepamjeve ilimuniste - mbi te drejtat natyrore te njeriut (individit) ... dhe tani e modifikuar dhe e pershtatur nga kultura liberale - ne vendet liberal demokratike ... Sipas kesaj pikepamje - lindja apo mos lindja e femijeve do te thote : E DREJTE PER TE LINDUR FEMIJE ... dhe E DREJTE PER TE MOS LINDUR FEMIJE .... Bashkeshortet jane te lire te vendosin .. per lindjen dhe mos lindjen e femijeve .

Sipas kesaj pikepamje edhe nderprerja e shtatezanise eshte nje e drejte e bashkeshorteve... Per arsye mbrojtjeje shendetesore te nenes , apo per shkak te pengimit te lindjes se femijeve me te meta psiko-fizike ...

Aborti - sipas kesaj pikepamje mund te behet - derisa kjo eshte e mundur pa e demtuar shendetin e gruas ...
Kryerja e abortit eshte nje ceshtje e rregulluar me ligj - dhe se kryerja e abortit mund te behet vetem ashtu si eshet e paraprae me ligj .

RREGULLIMIN ME LIGJ TE ABORIT - e arsyetoj - ne mbrojtjen e shendetit te nenes ... POR, edhe per pengimin e KEQPERDORIMIT te tij - si menyre per te nderprere shtatezenine... pershkak te shtatezanise se padeshiruare , te shtatezenise se paplanifikuar... etj .

Kjo pune eshte e parapre me ligje... se kur bene , apo kur nuk bene te abortohet .

LABI
13-04-07, 14:21
A eshte apo jo vrasje , aborti ?! Eshte humane , a bie ndesh me vlerat morale te cfaredo kulture cofte... Eshte nje cenime , perzierie e njeriut ne procese natyrore... A bie ndesh me vlera dhe pikepamje te ndryshme cofte religjioze, cofte civilizuese ...???!!!

Ky eshte nje diskutim qe nga koha daton heret, ne historikun e ekzistences dhe mbijeteses njerezimit dhe shoqerise!!

Se a duhet, pse duhet, a pse nuk duhet te nderhyhet eshte me shume ceshtje e casjeve nga diskurset e ndryshme cofte : filozofike, religjioze, morale... apo formave te ndryshme te argumentimit dhe interpertimit...

Per t'mos u zhytur ne ate se a eshte e drejte... dhe se e kujt eshte ajo e drejt per te vendosur per mbajtjen , apo mos mbajtjen e shtatezenise ...?!Do te perpiqem te dha nje arsyetim duke kontekstualizu ne casjen juridiko- ligjore.

Vendet e ndryshme, ne te drejten e tyre te aplikuar (pozitive) , kete ceshtje e kane te rregulluar ne forma te ndryshme... cofte me normim (rregulla) laike , religjizoe...apo edhe me shkrirje apo kombinim te ketyre rregullave.

Mirepo, siq dihet e drejta zakonore, fetare, eshte nje e drejte e cila ka qene e zbatueshme, e aplikueshme ne nje periudhe me te hershme ne te drejten e nje , shoqerie ,vendi , formacioni shteterore... Dhe me kalimin e kohes, pershkak te shume rrethanave te krijuara - nga proceset e zhvillimeve shoqerore ... e drejta dogmatike, e drejta fetare - , drejta zakonore... e humb influencen dhe rolin e rregullimit te ceshtjeve shoqerore. Tani keto te ceshtje rregullohen ne norma (rregulla) laike ... ligje juridike shtetore .

Padyshim se e drejta laike, eshte e influencuar edhe nga faktoret kulturore... cofte religjioze , cofte tradicional.. apo formes tjeter.
Mirepo, ne esence pergjegjesite , per rregullimin e mardhenieve shoqerore , ne kohen moderne dhe bashkekohore - jane bartur dhe avancuar gjithemon ne kompetencat dhe pergjegjesite e shtetit si forme e organizimit shoqerore... dhe vendosjes dhe perkujdesjen e rendit shoqerore .

Ceshtja e abortit ne menyre te vecante , trajtohet dhe eshte e rregulluar nga - DREJTA FAMILJARE - si dicipline -shkencore juridike.... e cila njeherit eshte edhe pjese perberese e sistemit- juridik-pozitive ne shumicen e shteteve te sotme bashkekohore.

Kjo ceshtje eshte e rregulluar me LIGJIT - FAMILJARE - ne kuader te se ciles jane paraprae dispozita ligjore edhe per PLANIFIKIMIN - FAMILJARE....
Planifikimi familjare - eshte nje lloje strategjie vepruese - permes se cilave ndikohet ne riprodhimin si dhe masave me te cilat mbrohet dhe sigurohet ekzistenca e familjes;

Nga pikepamjet dhe praktikat e politikave demografike te vendeve te ndryshme kemi mesuar qe njifen tri menyra- te planifikimit familjare:
Planifikimi familjlare- si menyre e kufizimit te natalitetit
Planifikimi familjare - si menyre e shtimit te natalitetit
Planifikimi familjare - si e drejte personale - e drejte e njeriutPikepamja e trete - eshte nje pikepamje e re- bashkekohore- qe kryesishte eshte produkt i pikepamjeve ilimuniste - mbi te drejtat natyrore te njeriut (individit) ... dhe tani e modifikuar dhe e pershtatur nga kultura liberale - ne vendet liberal demokratike ... Sipas kesaj pikepamje - lindja apo mos lindja e femijeve do te thote : E DREJTE PER TE LINDUR FEMIJE ... dhe E DREJTE PER TE MOS LINDUR FEMIJE .... Bashkeshortet jane te lire te vendosin .. per lindjen dhe mos lindjen e femijeve .

Sipas kesaj pikepamje edhe nderprerja e shtatezanise eshte nje e drejte e bashkeshorteve... Per arsye mbrojtjeje shendetesore te nenes , apo per shkak te pengimit te lindjes se femijeve me te meta psiko-fizike ...

Aborti - sipas kesaj pikepamje mund te behet - derisa kjo eshte e mundur pa e demtuar shendetin e gruas ...
Kryerja e abortit eshte nje ceshtje e rregulluar me ligj - dhe se kryerja e abortit mund te behet vetem ashtu si eshet e paraprae me ligj .

RREGULLIMIN ME LIGJ TE ABORIT - e arsyetoj - ne mbrojtjen e shendetit te nenes ... POR, edhe per pengimin e KEQPERDORIMIT te tij - si menyre per te nderprere shtatezenine... pershkak te shtatezanise se padeshiruare , te shtatezenise se paplanifikuar... etj .

Kjo pune eshte e parapre me ligje... se kur bene , apo kur nuk bene te abortohet

Arkza
13-04-07, 14:24
Pershendetje reciproke per ata qe u inkuadruan ne kete teme.

Arkza, sinqerisht, mua shume me tmerrojne raste te atille (sikur) qe permendet,.. sikur qe ndodh ne Kine, kam pare ca foto, te cilat nuk guxojė ti shfaq ne forum se jane trishtuse, saqe aq shume behen abortet sa qe i konzervojne per ngrenie ata njerez te eger! Ka konzerva te posacme qe kane shitje te madhe atje, e kur lexova kete dhe pash fotot u tmerrova.

Dhasht Zoti qe dukurija e abortit te largohet sa me shpejte nga njerezimi!

Vetem ne Teteove vitin e kaluar vajzat shqiptare sipas nje statistike kane kaluar nje mije aborte e me shume, kjo eshte tmerr, ekzodot!

"Femiu eshte fryt i dashurise, e si po e mbyt" le t'i parashtrojme kete pyetje atyre qe bejne kete krim!

Ju pershendet
Experti

Experti i Ndruar !!!!
Veq e ka pa ate foto siq po thua ti qe je trishtu me ate pamje te fotos por te the Sinqerisht se kur e kam pa ate dit une ate foto gati gjithe naten sme ka kap gjumi nga frika dhe nga tmerrmi ate qe e pash , edhe vet kam habitur shume kur i kam pa keso dhe n'dash zoti qe mos te ndodhe edhe tek ne keshtu !!!!!!!!!!!!

LABI
13-04-07, 14:30
"Femiu eshte fryt i dashurise, e si po e mbyt" le t'i parashtrojme kete pyetje atyre qe bejne kete krim!

Ju pershendet
Experti

Cka per ato fryte qe nuk jane te dashurise ... Por jane fryte te dhunimeve .. Apo rastet nga vatra te luftes - nga perdhunimet sistematike ....
Si e arsyeton mbajtjen e ketij frytii EXPERTT ?!!!

Albanian eX|PerT
13-04-07, 14:32
Edhe njė gjė do e potencoja, se justifikimi i abortit nėn preteksin e planifikimit familjarė ėshtė i pavlefshėm! Mua mė intereson njė gjė, nga e morrėn atė tė drejte ato nėna, tė mendojnė se kanė mundesinė tė zgjedhin, ta hedhin apo jo nė plehra e koshe tė bėrdhokut femiun e tyre? :frown:

Murgesha
13-04-07, 14:39
Pse vetėm Nėna?
Ku po mbetet baba nė tėrė kėt problematikė?
A nuk ėshtė e vėrtetė se meshkujt kur janė nė pyetje shtatėzani tė padėshiruara marrin pėrsipėr edhe shpenzimet e abortit vetėm qė tė zhduket ai fėmijė?
A duhet qė edhe babai tė jetė "vrasėsi"??

Sot pėr sot kur ka mjete tė shumta pėr parandalim shtatėzanie ėshtė marri tė sillet njė femėr gjer nė atė shkallė sa tė mundohet me ēdo kusht ta humb at fryt dashurie tė premtuar.

Kam dhėnė dikund tjetėr mendimin tim pėr abortin e nuk do ta pėrsėrisė kėtu.
Jam e bindur se vet nuk do tė ndėrmerrja njė abort edhe me qmim jete, por edhe shpirti ėshtė i omėl thuhet....

Albanian eX|PerT
13-04-07, 14:39
Cka per ato fryte qe nuk jane te dashurise ... Por jane fryte te dhunimeve .. Apo rastet nga vatra te luftes - nga perdhunimet sistematike ....
Si e arsyeton mbajtjen e ketij frytii EXPERTT ?!!!
Gjykimi im i mesiperm ka qene ne menyre gjenerale per ceshtjen e familjes, pra te dashurise se lidhur bashkeshortore! Dhe brengosja ime ka qene ketu dhe (poashtu) tek vajzat e pamartuara qe bejne vepra amorale dhe nga "turpi" (edhe pse s'kane turp) per te ia sjellur ne shtepi kopilat prinderve ato i abortojne femijet, e qe kjo njekohesisht na tregon edhe per problemi themelor, pra humbjen e moralit, dhe pastaj edhe krimin qe gjindet tek ata perderisa mbysin njeri! Pra ketu kemi te bejme me ty tabore, njera, pra dashurija reale nen kuroren e bashkeshortesise, e qe fatkeqesisht po ndodhe qe edhe keta te bejne aborte, porse edhe tabori i te degjeneruarve qe per te fshehur turpin e tyre (pa kuror) qe kane bere, ato abortojne femijet.

Une Labi nuk e justifikojė ne asnje menyre nje krim te ketille pervec ne rastin qe kam cekur, pra kurr rrezikohet jeta dhe shendeti i nenes. Ndersa rastet e tjera, edhe ne mos te paste asnje arsye per te mbajtur femijun, mjafton te kete me dije ajo nene se kjo krijese nuk ka faj te mbytet!

Rrespekte
Experti!

Albanian eX|PerT
13-04-07, 14:47
Pse vetėm Nėna?
Ku po mbetet baba nė tėrė kėt problematikė?
A nuk ėshtė e vėrtetė se meshkujt kur janė nė pyetje shtatėzani tė padėshiruara marrin pėrsipėr edhe shpenzimet e abortit vetėm qė tė zhduket ai fėmijė?
A duhet qė edhe babai tė jetė "vrasėsi"??

Sot pėr sot kur ka mjete tė shumta pėr parandalim shtatėzanie ėshtė marri tė sillet njė femėr gjer nė atė shkallė sa tė mundohet me ēdo kusht ta humb at fryt dashurie tė premtuar.

Kam dhėnė dikund tjetėr mendimin tim pėr abortin e nuk do ta pėrsėrisė kėtu.
Jam e bindur se vet nuk do tė ndėrmerrja njė abort edhe me qmim jete, por edhe shpirti ėshtė i omėl thuhet....
Po e nderuar, per mendimin tim edhe prindi ne kete rast eshte vrases, perderisa edhe ai ka akses ne kete krim. Sikur tek banka, kur tre hyne per te vjedhur e njeri ruan tek dera, ska dyshim se te te katertit denohen, mbase kane pasur dore ne kete plackitje, e keshtu eshte me abortin, mashkulli iniciues i ketij krimi meriton te etiketohet kriminel per vepren e tij sikurse edhe ajo qe po e ben nje gje te tille!

Perderisa me deshiren e qiftit mund te planifikohet jeta familjare, dhe ekzistojne mundesite e arritjes, atehere akoma me i pajustifikueshem eshte aborti, porse kjo nuk don te thote se ne rast te paqellimt te "deshtoje" planifikimi familjare, dhe te mbete me barre gruaja, ajo te kete te drejten e abortit, asesi. Se nuk u be beti pse u shtue edhe nje fryt i dashurise, pra nje femije, edhe pse nuk eshte paramenduar nga qifti.

Pajtohem me komentim tend Murgeshe!

Rrespekte!
Experti!

Arkza
13-04-07, 14:56
Cka per ato fryte qe nuk jane te dashurise ... Por jane fryte te dhunimeve .. Apo rastet nga vatra te luftes - nga perdhunimet sistematike ....
Si e arsyeton mbajtjen e ketij frytii EXPERTT ?!!! Jo Jo I ndruar nuk eshte bash keshtu , Lufta qysh ka mbaru qe 8-9 vite a mos vllah hala jan shatzane prej asaj kohesh !!!! ? jo e pra sa i perktet dhunimit ka por Labi me nje fjale se qysh thojne e ::: Kudra qee qon pishtin edhe qeni shkon pas saj """ me falni shprehje per keto rastesh Fmrat jan pikrisht fajtore per kete :redface:

LABI
14-04-07, 13:18
Jo Jo I ndruar nuk eshte bash keshtu , Lufta qysh ka mbaru qe 8-9 vite a mos vllah hala jan shatzane prej asaj kohesh !!!! ? jo e pra sa i perktet dhunimit ka por Labi me nje fjale se qysh thojne e ::: Kudra qee qon pishtin edhe qeni shkon pas saj """ me falni shprehje per keto rastesh Fmrat jan pikrisht fajtore per kete :redface:

Ky justifikim eshte shume banal , per nje tem aq te ndjeshme dhe delikate !!
Duhet pasur parasysh edhe pasojat e me tutjeshme, te shiqohet me larg --->ne periudhen e pas lindjes .... Shumica e femijeve qe vijne ne kete jete si pasoje e shtatezanise se padeshirueshme... femijet qe lindin nga lidhje incesti , femijet qe jane produkt i ndonje rrethane te ndryshme dhune dhe perdhunimi... apo jane derivat i personave te cilet ne jeten emotive kane lene eksperienca hidhura ; KETA FEMIJE LIHEN PAS DORE ... JASHT PERKUJDESJES , KEQ-PERDOREN , ABUZOHEN... PERJETOJNE DHUNE.....Ekzistojne arrsye te mjaftueshme , se pse duhet te legalizohet, perkatesisht te rregullohet dhe parashihet me ligj : se kur mund te kryet aborti ... dhe kur jo...

RiannA
14-04-07, 13:56
Jo nuk esht vrasje! Abortimi behet ne javet e para te shtatzanis dhe ne at fas nuk ka kurrfar ndjenje "femija i ardhshem"...gjdokush vendos vet per trupin e vet edhe ma mir me abortu femin kur nuk je ne gjendje me rrit se me pjell edhe mos ma pas buk me i hanger. edhe tash mos ja nisni me: mur rujt bla bla blub...po ju ndodh njerzve edhe pik.

Ju pershendes

Albanian eX|PerT
14-04-07, 17:44
Jo nuk esht vrasje! Abortimi behet ne javet e para te shtatzanis dhe ne at fas nuk ka kurrfar ndjenje "femija i ardhshem"...gjdokush vendos vet per trupin e vet edhe ma mir me abortu femin kur nuk je ne gjendje me rrit se me pjell edhe mos ma pas buk me i hanger. edhe tash mos ja nisni me: mur rujt bla bla blub...po ju ndodh njerzve edhe pik.

Ju pershendes
RiannA, aborti behet ne faza te ndryshme, ka raste kur nena e veren heret shtatzenine dhe e aborton ne fillim, porse deri ne muajin e tre femiju ska shpirt, porse ka fillet e njeriut, dhe si rrjedhoje po mbytet nje femije i ardhshem, dhe prap eshte vrasje edhe nese behet ne fillim.

Ma thuaj, sinqerisht, ku e gjeten kete te drejte nenat, qe ta hedhin apo jo ne kosha te plehrave e bordhoqeve nje krijese te ardhshem?

E sa i perket asaj frike qe paskan disa, me mire mos me "pjell" se sa mos me pas buk per te ngrene neser, une kisha me thene, nese kaq dobet paska ra shpresa e ambicja e njeriut, atehere mos te krijoj familje fare... o njerez, Furnizuesi Apsolut i Cili e ka krijuar ate krijes sigurisht ka caktuar edhe furnizim per te!

Experti.........

lonaaa
14-04-07, 23:21
Ska se si te quhet ndryshe , pos ne raste kur jeta e nenes rrezikohet.

SoKoLi-i-Maleve
16-04-07, 04:55
RiannA, aborti behet ne faza te ndryshme, ka raste kur nena e veren heret shtatzenine dhe e aborton ne fillim, porse deri ne muajin e tre femiju ska shpirt, porse ka fillet e njeriut, dhe si rrjedhoje po mbytet nje femije i ardhshem, dhe prap eshte vrasje edhe nese behet ne fillim.

Ma thuaj, sinqerisht, ku e gjeten kete te drejte nenat, qe ta hedhin apo jo ne kosha te plehrave e bordhoqeve nje krijese te ardhshem?

E sa i perket asaj frike qe paskan disa, me mire mos me "pjell" se sa mos me pas buk per te ngrene neser, une kisha me thene, nese kaq dobet paska ra shpresa e ambicja e njeriut, atehere mos te krijoj familje fare... o njerez, Furnizuesi Apsolut i Cili e ka krijuar ate krijes sigurisht ka caktuar edhe furnizim per te!

Experti.........

Korrektoje pak thenjen.
Nenat dhe babat = Prindet...se as nji femen sdo behej nene pa ndimen e mashkullit/baba

lyra2
04-05-07, 09:00
Jo Jo I ndruar nuk eshte bash keshtu , Lufta qysh ka mbaru qe 8-9 vite a mos vllah hala jan shatzane prej asaj kohesh !!!! ? jo e pra sa i perktet dhunimit ka por Labi me nje fjale se qysh thojne e ::: Kudra qee qon pishtin edhe qeni shkon pas saj """ me falni shprehje per keto rastesh Fmrat jan pikrisht fajtore per kete :redface:

Moti nuk e kem ni kete shprehje ,kudra qe...........,hallaj arkza ,po per qfar kudrash e ki fjalen ,per qfar qenesh e ki fjalen se.......HALLALLL.Te them se eshte fjale banale me duket e lehte ..po kjoeshte fjale qe nuk ish dasht as lapsi ta shkruaj e lere ma ......

Bafsh ma mire bree....

lyra2
04-05-07, 10:09
.Dhe as njeher,mos harroni,nuk vendos nena per abort,kete vendim e marrin baballaret.Edhe ato te miturat qe e ceket ...do ta mbanin frytin sikur t'i perkrahte babi i femijes.Pra ....respekt dhe pa ofendime dhe fyerje gjithmon ne drejtim te NENAVE.

Mire mmbetshi.

Preshevar
04-05-07, 13:24
Mendo 2 here, 3 here, 10 here n'qoft se eshte nevoja,.. dhe vepro 1 here.

Aborti ėshtė KRIM, dhe prindrit duhet mi gjykue sikur pėr kriminela t'vėrtet !

Nuk jemi askush per me mar jeta tė pafajshėm vetėm pse na konvenon neve !

Nuk ėshtė loj, me lujt me femeij.

Mė sė miri per mendimin tim kishte qen me ndalue rreptsisht Abortimin !!!!!!!!!!!!!!!!!

Murgesha
04-05-07, 16:51
Mendo 2 here, 3 here, 10 here n'qoft se eshte nevoja,.. dhe vepro 1 here.

Aborti ėshtė KRIM, dhe prindrit duhet mi gjykue sikur pėr kriminela t'vėrtet !

Nuk jemi askush per me mar jeta tė pafajshėm vetėm pse na konvenon neve !

Nuk ėshtė loj, me lujt me femeij.

Mė sė miri per mendimin tim kishte qen me ndalue rreptsisht Abortimin !!!!!!!!!!!!!!!!!

Preshevari a do tė ishte krim me i tredhė meshkujt qė vetėm shiqojnė tė kryejnė dėshirėn e vet pa menduar fare se qojnė njė femėr tė bėj njė "krim" siq po e cilėson ti abortin.

Preshevar
04-05-07, 17:41
Preshevari a do tė ishte krim me i tredhė meshkujt qė vetėm shiqojnė tė kryejnė dėshirėn e vet pa menduar fare se qojnė njė femėr tė bėj njė "krim" siq po e cilėson ti abortin.

KRIM do te ishte ! Me nalt e shkrujta "PRINDRIT" duhen mu denue, pra nena dhe babai !!

ATA jan pergjegjes.

rilinda
05-05-07, 13:17
"Aborti ėshtė shenjė e ēartė se vendi qė e pranon, njerėzit tė cilėt e bėjnė janė tė varfėr nė shpirt; qė don tė thotė se njerėzit kanė frikė pėr tė ushqyer edhe njė fėmijė, prandaj mė parė se tė lindin, e mbysin. Sot ka shumė vende nė botė qė e pėrdorin abortuesin, sterilizimin dhe mjete tė tjera pėr t'ju shmangur jetės, pėr ta mbytyr jetėn nė fillim tė saj: kjo ėshtė shenja mė evidente se kėta janė popuj mė tė varfėr ndėr tė varfėrit, sepse s'kanė guxim ta pranojnė edhe njė jetė mė tepėr. Rreziku mė i madh pėr paqe sot ėshtė abortuesi (mbytja e fėmijėve tė palindur), sepse nėse nėna mund ta shkatėrrojė jetėn, nėse nėna mund tė jetė gjakatare e fėmijės sė vet, ēka tė themi atėherė pėr vrasjet tjera, tė shumta nė botė? Pėr kėtė vrasja gjithnjė e mė tepėr pėrhapet nė botė. Njerėzit sot nė botė nuk e duan njėri-tjetrin, nuk kanė kohė pėr shoqi-shoqin, e shih kėtu edhe ėshtė fillimi. Abortuesi ėshtė fillimi i tė kėqijave nė botėn e sotme...Ajo familje, ai popull, i cili nuk frigohet prej fėmijėve, prej jetės sė re s'ka pse tė ketė frigė prej ardhmėrisė."

Nėnė Tereza

vjeshta
05-05-07, 22:06
Fotografitė e BashkėngjituraFotografitė e Bashkėngjitura

http://img100.imageshack.us/img100/466/fem201bs4.jpg

http://img100.imageshack.us/img100/2825/fem202yi8.jpg


http://img100.imageshack.us/img100/1536/fem203cc7.jpg

vjeshta
05-05-07, 22:11
http://img120.imageshack.us/img120/9964/fem204kp0.jpg

vjeshta
05-05-07, 22:14
http://img80.imageshack.us/img80/8869/fem205rc8.jpg


http://img100.imageshack.us/img100/3141/fem206oj7.jpg

vjeshta
05-05-07, 22:16
http://img301.imageshack.us/img301/7321/fem207jp0.jpg

vjeshta
05-05-07, 22:19
http://img59.imageshack.us/img59/5692/fem208xc8.jpg

vjeshta
05-05-07, 22:20
http://img443.imageshack.us/img443/5134/fem209eu6.jpg

vjeshta
05-05-07, 22:21
http://img511.imageshack.us/img511/5995/fem2010vw5.jpg

vjeshta
05-05-07, 22:24
http://img59.imageshack.us/img59/3914/fem2011gn2.jpg

vjeshta
05-05-07, 22:26
http://img252.imageshack.us/img252/6155/fem2014fn4.jpg

valiii
05-05-07, 23:22
Ky ėshtė njė akt i ndytė! Dikush do tė thotė se gruaja ka tė drejtė qė qė tė bėjė ēka tė dojė me vetveten. Ajo ndoshta ka tė drejtė me veten por jo edhe me tjerėt, sepse fėmijėt tanė nuk janė pronė e jona, por ata na janė dhėnė nė mbrojtje, qė Zoti ynė me ta tė na sprovojė se cili do tė veprojė nė mėnyrė mė tė mirė!

Aborti ėshtė vrasje. Edhe atė e tmerrshme! Mėnyra se si disa mjekė, nėse mund tė quhen tė atillė, e kryejnė nxjerrjen e dhunshme tė foshnjės, e kjo nuk ėshtė asgjė tjetėr pėrveēse vepėr kriminale e shkallės mė tė lartė! Ata me gėrshėrėt kirurgjik e coptojnė foshnjėn copė-copė, derisa nuk e mėnjanojnė ate nga mitra. Embrioni (fryti i formuar – fėmija) si edhe ēdo krijesė tjėtėr ka nerva dhe me vetė atė ai ndjen dhembje tė tmerrshme! Paramendoni qė juve dikush t’ua presė duart dhe kėmbėt.

Albanian eX|PerT
05-05-07, 23:41
Z. Vjeshta, ato linket qe sollet ju jane shume te dobishme, -ju falenderoj per kete kontribut pozitiv ne kete drejtim-, ato jane shume domethenese per ata qe ka arsye te kuptojne.

Nese ndokush e posedon projektin me ato foto me "slide" ne Power Point, ben mire te e sjell ketu!

Ju nderon!
Experti!

vjeshta
05-05-07, 23:46
Z. Vjeshta, ato linket qe sollet ju jane shume te dobishme, -ju falenderoj per kete kontribut pozitiv ne kete drejtim-, ato jane shume domethenese per ata qe ka arsye te kuptojne.

Nese ndokush e posedon projektin me ato foto me "slide" ne Power Point, ben mire te e sjell ketu!

Ju nderon!
Experti!

Flm,u mundova me foto ,por nuk me dualen ,nese mundet dikush ,le ta beje !

Arkza
06-05-07, 08:13
Vjeshta i lexova te gjitha dhe i pashe te gjitha fotot , mendoj se kjo dote Ndimoj qdo kuj kur i lexon ketu dhe kur i sheh ato fotot Dote Tmrrohet ,
un per veti aq shume mu Dhimbten dhe me e postoj kete Postim me lot ne sy qe spo muj as te permbaj vetin sa e Dhimbshme kjo :mad:

Murgesha
06-05-07, 17:31
Vjeshta i pėrmirėsova linqet dhe tani duken si foto.
Tė tmerrshme dhe domethėnese, por jeta ėshtė e tillė e kjo pėrgjegjėsi nuk mundet ti takoj askujt, e as nėnės qė e ban njė hap tė tillė.
Edhe pse aborti pėr mendimin tim ėshtė gjėja mė e shėmtuar qė njė njeri mund ta bėj por prap se prap mbetem dhe mbroj mendimin tim se nuk mund tė jetė vetėm nėna fajtore nė kėtė rast....

vjeshta
07-05-07, 13:51
Vjeshta i pėrmirėsova linqet dhe tani duken si foto.
Tė tmerrshme dhe domethėnese, por jeta ėshtė e tillė e kjo pėrgjegjėsi nuk mundet ti takoj askujt, e as nėnės qė e ban njė hap tė tillė.
Edhe pse aborti pėr mendimin tim ėshtė gjėja mė e shėmtuar qė njė njeri mund ta bėj por prap se prap mbetem dhe mbroj mendimin tim se nuk mund tė jetė vetėm nėna fajtore nė kėtė rast....


Flm Murgesha per mundin ,keto foto nuk i bera qe ta gjykoj askend,e aq me shume femren . Thjesht i bera ,se sa me perket mua ,ma ndryshuan por edhe ma sqaruan mendimin rreth abortit !Se une nuk e kisha fare iden se si doket nje "femijė"i refuzuar ,fal zotit qe nuk me ka ndodh.Por e bera per ato qe ende nuk kan kalu neper kete pevoj te hidhur.Vetem qe te kene kujdes se qka mund te ndodh mbas ........Dhe mendoj se derisa "femija" gjindet nen "perkujdesen"tone ,eshte obligim i nenave per mbrojtje ,ku ketu mund te perjashtohen ,femrat e dhunuara dhe abortet spontane .


PS: Flm Akza per mbeshtetjen .

emine
20-03-08, 14:30
A e vrave te lindur apo ne bark njete eshte:tek cdo njeri dihet e para gja qe zhvillohet eshte ZEMRA !...KE Abortu Ke vra,vetem ne nje menyre tjeter dhe me te keqe....

uck_aksh
27-03-08, 15:42
shikone ne version video keto foto ma lart
http://fr.youtube.com/watch?v=4_c9vUaxP6o&feature=related

uck_aksh
28-03-08, 09:37
kur pash fotot qe ka postu vjeshta pash se ne foto jan paraqit dy viktima femija dhe nėna, prandaj vendosa qe keto foto ti bej me nje verzion tjeter
Nenen nuk mundemi dhe skemi drejt ta fajsojm per ket qe shfaqet ne ket video, fajtor esht personi tjeter, nena edht viktim ne ket rast shiko (http://fr.youtube.com/watch?v=C6rKlE9cl-E)


E di ndoshta ndonje nene djo video to ta prek thell ne shpirt prandaj kerkoj ndjes
me respekt per nenat nga uck_aksh

Preshevar
28-03-08, 10:03
http://fr.youtube.com/watch?v=N7bOmtd1P5Q (http://fr.youtube.com/watch?v=N7bOmtd1P5Q)

jadore
02-04-08, 14:41
valla per mua po, eshte vrasje ..dhe me paramendim bile ..
krejte thjeshte po te mos ndodhte nje abort ,do lindte nje krijese e re , nje jete e jetuar..
tash ka raste e raste ndoshta qe detyrojne njeriun per nje vendim te prere , uroj qe mua te mos me ndodh nje vendim i tille.

DEA
03-04-08, 12:44
Dje, ndegjova per nje te rast, ku qifti bashkeshortor nuk gjenin rruge te perbashket dhe pas 8 vite martese me nje vajze 7 vjeqe dhe nderprejrjen e shtatzanesise afer 5 muajve( i dhane fund martese), ku femija ishte komplet i zhvilluar dhe ishte djale, une vetem sa ndegjova per kete rast nuk po mundem ta realizoj ende ......po Nena!
.....nuk besoj ta kete bere nga deshira, e derguan ne Kosove se ketu ska mundesi aborti ne ate kohe pasi femija te ndihet i gjalle, a nuk jane te gjithe ngapak fajtor, Prinderit e dhendrrit, prinderit e nuses, dhendrri e nusja vet, a jane fajtor edhe mjeket qe ndermarrin diqka te till ku ata e dine 100% se jo vetem qe imarrin jeten femijes po edhe jeta e nenes eshte ne rrezike? A ka mundesi te behet kjo edhe pa deshiren e nenes ne Kosove?
Lus qe asaj nene zoti ti jap forc!!!

uck_aksh
03-04-08, 13:52
kur pash fotot qe ka postu vjeshta pash se ne foto jan paraqit dy viktima femija dhe nėna, prandaj vendosa qe keto foto ti bej me nje verzion tjeter
Nenen nuk mundemi dhe skemi drejt ta fajsojm per ket qe shfaqet ne ket video, fajtor esht personi tjeter, nena edht viktim ne ket rast shiko (http://fr.youtube.com/watch?v=C6rKlE9cl-E)


E di ndoshta ndonje nene djo video to ta prek thell ne shpirt prandaj kerkoj ndjes
me respekt per nenat nga uck_aksh


e kam dhan pergjegjen

LABI
07-04-08, 14:59
Nenin 152 i Kodit Penal te Kosoves - nderprerjen e shtatezenesise e parasheh/percakton/kualifikon si veper penale ...

Mirepo , Ligji mbi nderprerjen e shtatezenesise - parasheh perjashtimisht (lejon) nderprerjen e shtatezenesise ne disa raste :

1) Nese eshte rrezikuar jeta apo shendeti i gruas shtatezene

2) Nese ekziston rreziku qe femiju te linde me te meta te renda fizike apo psikike.

3 )Nese shtatezenesia eshte rezultat i kryrjes se vepres penale .

4)Nese ekziston rreziku qe per shkak te lindejes gruaja te gjendet ne rrethana te renda personale (materiale, familjare) rrethana keto qe nuk mund te evitohen ne ndoje menyre tjeter .

...
...

Preshevar
07-04-08, 15:45
Nenin 152 i Kodit Penal te Kosoves - nderprerjen e shtatezenesise e parasheh/percakton/kualifikon si veper penale ...

Mirepo , Ligji mbi nderprerjen e shtatezenesise - parasheh perjashtimisht (lejon) nderprerjen e shtatezenesise ne disa raste :

1) Nese eshte rrezikuar jeta apo shendeti i gruas shtatezene

2) Nese ekziston rreziku qe femiju te linde me te meta te renda fizike apo psikike.

3 )Nese shtatezenesia eshte rezultat i kryrjes se vepres penale .

4)Nese ekziston rreziku qe per shkak te lindejes gruaja te gjendet ne rrethana te renda personale (materiale, familjare) rrethana keto qe nuk mund te evitohen ne ndoje menyre tjeter .

...
...

Kjo sme pelqen me te kuqe. Dhe me duket shum PA LIDHJE ! tė mirėt jeta e nje femiu te sapo krijuar vetėm pse prindrit konsiderojn qe kan ber nje gabim, apo e kan dashur nje djal ne vend te vajzės e vjehrrit do ti vikasin apo ku te di un !
Eshte per mjerim ...

Breshka
07-04-08, 15:55
vetem nese rrezikohet jeta e nenes perndrysh, jo qe mund ta quajm por eshte vrasjeee

Jana
01-05-08, 15:48
Normal qe eshte vrasje....ne fakt nje Prind po e mbyt Femijen e vet ne momentin qe aborton.....

roadrunner
28-09-09, 09:24
Nuk me ka ndodh kurre te abortoj (as aksidentalisht). Per ata infermier te cilet e kan pas rastin me pa abortin live, e din per qka e kam fjalen. Aborti eshte krim edhe at krimi me i madh njerezor qe mund te behet. Ti nuk po e vran femijen ne bark, po ti po e copeton grime grime e pastaj po e thith me vakuum ne nje boce te poshte. E qka eshte kjo sipas atyre qe thone se nuk eshte krim? mos ma pruft zoti kurr ne jete as me ni per keto sende ma se le me pa qysh edhe e kam pa live.:eek: :redface:

shfletuesi_
28-09-09, 09:32
Eshte vrasje

~AnnA~
28-09-09, 13:27
Mendoj qe ka shume arsye per te detyruar nje femer te kryej abort.
Personalisht jam kunder abortit pas muajit te trete te shtatzanise...Megjithate, femra duhet te kete te drejten e zgjedhjes. Ajo qe ka zgjedhur ta abortoje besoj i merr parasysh te gjitha pasojat, ashtu si edhe ajo qe ka vendosur ta mbaje.
Aborti eshte nje zgjedhje e lire e cdo prindi.Merret si ceshtje private (personale) dhe nuk e shikoj si dicka qe i perket shoqerise dhe aq me pak te drejte kemi per paragjykime...

Pastaj, pa ofendime, ne shqiptaret jemi dhe ca naive(nepergjithesi).
Nga eksperianca ime( si gjimnaziste qe isha ne drejtim- akusheri) burrat, nga deshira per te lindur gruaja nje djale, ishin ato qe detyronin nje femer per abort.
Mashkulli, ne vend qe ne radhe te pare te kerkoje observimin ne se kjo shtatzani po ecen normal apo nese fetusi eshte i zhvilluar normal, ai nje te hyre , gjate ekzaminimit ekografik kerkon te dije nese femija i ardhshem do jete vajze apo djale!!!
Kur merrnin lajmin per cun,dilnin e qerasnin 30 apo 40 vete, kur merrnin lajmin per vajze, jo rrallehere ndodhte, qe detyronin femren per abort !!!
Pra, nje femer eshte e denuar qe ne embrion...Nuk eshte e lehte per nje femer te beje abort, sepse disa femera kan pastaj dhe pasoja psikologjike, ku femija i abortuar e ndjek gjate tere jetes si fantazem, prandaj them, qe arsyet per abort mund te jene nga me te ndryshmet, duke mos pas ne te drejte per te gjykuar femren....
Ky abort selektiv ndaj fetusit femer do e quaja vrasje nga babai!!!

AlbaSoft
28-09-09, 13:33
Aborti eshte i lejueshem vetem ne rast se rezikohet jeta e nenes...

YanYan
11-11-09, 05:57
Personalisht e konsideroj nje vrasje te dyfishte. E para sepse eshte vrasje si gjitha te tjerat dhe e dyja sepse vret nje krijese qe nuk eshte ne gjendje te mbrohet.

pS. Vjeshta, me preke shume me ato foto. Tronditese!
ppS. Do shkruaj ndonje dite tjeter me teper per kete teme.

emine
11-11-09, 13:35
a keni pyet veten se dhe vrasjet ndodhin me qellim te caktune,une e shofe me te arsyeshme nje femer te abortoi saqe ta sjell ne bote nje femije pa deshiren e saj,dhe ate fmije ta coje drejt shkatrrimit,ska kurrfar kujdesje per te,as shpirterore as matrejale,,,,,kshtuqe mekat te zhduket nje jete engjulli po me mekat nje engjull te jetoi ne ferr dhe pa dashurin e nenes:frown:

jEtA_1
11-11-09, 13:47
kur pash fotot qe ka postu vjeshta pash se ne foto jan paraqit dy viktima femija dhe nėna, prandaj vendosa qe keto foto ti bej me nje verzion tjeter
Nenen nuk mundemi dhe skemi drejt ta fajsojm per ket qe shfaqet ne ket video, fajtor esht personi tjeter, nena edht viktim ne ket rast shiko (http://fr.youtube.com/watch?v=C6rKlE9cl-E)


E di ndoshta ndonje nene djo video to ta prek thell ne shpirt prandaj kerkoj ndjes
me respekt per nenat nga uck_aksh

Tani qe une vete jame shtatzan kjo video me beri ta dua me shume frytin time dhe njiherit te falenderoj i nderuar uck-aksh per kete video ndoshta per ato qe kan bere ose mendojn ta bejn nje gje te till le ta din se po bejn nje krim (vrasje)ndaj nje te palindurit

Amina
11-11-09, 20:47
A ėshtė aborti vrasje?

Mendimi im: Po, ėshtė vrasje! Dhe nuk justifikohet asnjėherė, -nė pėrjashtim tė rasteve kur kėrcėnohet jeta e nėnės-!

Po juve c'farė mendoni?

....p.s:
...ju deshirojė diskutim tė mirėfilltė! ...mos e kurseni vetvetėn qė tė mos kyceni nė keso tema shoqėrore, pėrderisa janė aktuale....!!!

Experti!

Ne raste kur femija eshte me i zhvilluar dhe abortohet mendoje qe edhe eshte "vrasje".
Ne qofte se abortimi eshte ne fillim te diteve te para te shtatezanise atehere nuk me duket vrajse, se ne te vertete eshte vetem fetus i pazhvilluar .

murrizi
11-11-09, 21:12
Ne raste kur femija eshte me i zhvilluar dhe abortohet mendoje qe edhe eshte "vrasje".
Ne qofte se abortimi eshte ne fillim te diteve te para te shtatezanise atehere nuk me duket vrajse, se ne te vertete eshte vetem fetus i pazhvilluar .
Ashtu ėshtė e nderuara Amina.
Njerzit e kan leht tė flasin, e sidomos mashkujt (sepse ne nuk lindim vet) por ama tė akuzosh dikė, qė edhe ashtu nuk e ka leht tė marrė njė vendim tė tillė nuk mendoj qė ėshtė e drejt dhe fer.
A dini ēka kisha thonė une ēak......
Ēdo fėmijė qė vjen nė kėtė botė aksidentalisht (pra pa dashuri) mė mirė tė mos vie fare.

Lijanna
13-11-09, 00:07
a keni pyet veten se dhe vrasjet ndodhin me qellim te caktune,une e shofe me te arsyeshme nje femer te abortoi saqe ta sjell ne bote nje femije pa deshiren e saj,dhe ate fmije ta coje drejt shkatrrimit,ska kurrfar kujdesje per te,as shpirterore as matrejale,,,,,kshtuqe mekat te zhduket nje jete engjulli po me mekat nje engjull te jetoi ne ferr dhe pa dashurin e nenes:frown:

Natyrisht se aborti eshte vrasje!

emine une menoj qe nuk shkon drejte shkaterrimit ai fmije qe lind pa deshiren e nenes/babait te tij. Ka institucione qe kujdesen per femijet e braktisur, pastaj ate fmije mund te adoptoj ndonje familje qe i ofron kushte materiale edhe kujdesje e dashuri prindrore.
(Besoj secili jemi deshmitar i ndonje rasti qe ndonje cift kane adoptu fmije edhe e kane rrit dhe duan si te ishte i tyre dhe do te ishin ne gjendje me vdek per te.)

Keshtuqe ne skemi te drejte ne asnje menyre t'ia ndalojme te jetoj. Ai fmij mund te jete ma me fat se sa ndonje femije qe lind nga kush e di cfare dashurie e madhe, se psh ktij pas lindjes mundem mi vdek pridrit, ose edhe nese i ka t gjalle ndoshta mezi arrijne t'ia sigurojne kafshaten e gojes, pavarsisht se eshte i lindur me dashuri, ai tjetri i lindur pa dashuri ndoshta jeton per mrekulli (po flas sa i perkete ktyre aspkteve qe paske dhene si arsye qe me mire te bohet aborti)


(Cdo kush lind me riskun-fatin e tij qe ia ka caktu Zoti. (Ne nuk e dim t ardhmen as tonen as te askujt)

emine
13-11-09, 08:28
Natyrisht se aborti eshte vrasje!

emine une menoj qe nuk shkon drejte shkaterrimit ai fmije qe lind pa deshiren e nenes/babait te tij. Ka institucione qe kujdesen per femijet e braktisur, pastaj ate fmije mund te adoptoj ndonje familje qe i ofron kushte materiale edhe kujdesje e dashuri prindrore.
(Besoj secili jemi deshmitar i ndonje rasti qe ndonje cift kane adoptu fmije edhe e kane rrit dhe duan si te ishte i tyre dhe do te ishin ne gjendje me vdek per te.)

Keshtuqe ne skemi te drejte ne asnje menyre t'ia ndalojme te jetoj. Ai fmij mund te jete ma me fat se sa ndonje femije qe lind nga kush e di cfare dashurie e madhe, se psh ktij pas lindjes mundem mi vdek pridrit, ose edhe nese i ka t gjalle ndoshta mezi arrijne t'ia sigurojne kafshaten e gojes, pavarsisht se eshte i lindur me dashuri, ai tjetri i lindur pa dashuri ndoshta jeton per mrekulli (po flas sa i perkete ktyre aspkteve qe paske dhene si arsye qe me mire te bohet aborti)


(Cdo kush lind me riskun-fatin e tij qe ia ka caktu Zoti. (Ne nuk e dim t ardhmen as tonen as te askujt)

po a mendone cfare rrethanash jane nje femije te rritet ne jetimore,te kaloje ne 100 pare dure njerzish,apo ka pas raste dhunimesh,etj etj,edhe pse gjermania ben shume per kta femije,eminia ka qen mu aty ku jetojne ata femije kam folune me ta,asnje nuke i jan falenderuse prinderve qe i kan sjell ne ate dite,,,andaj pse me vujte nje femije per budallakinat e te rritunve,mos paqshim te drejt me i vra duhet pas te drejt mos me ardhe gjer tek shtazania e padeshiruar,po simbas feve edhe kjo eshte e ndalune,edhe ajo shifet ne nje ane krim(mbrojta nga shtazania e padeshiruar)liljana edhe pse sjam ballafaqu me probleme te tilla,nuke flas pa mendu mire te miren e te keqen e ksaj ane,shumica e njerzve kan fmije thojne mi ka fal zoti e nuke kujdesen per ta,apo skan asnje ndjenje qe i kan linde vete,eminia ka pa shume ,,,si para disa muajve nje grua me dy femije dhe te meta mentale,burri i vdekure ,mbes shtazane me nje njeri qe e takone se pari her,aj seshte kerkund dhe kjo flet ne ket gjuhe e gjunah te vras,po ne realitet qka ju ben dy femijve te tjer,vdekja nuke eshte asgje ne krahasim me dhembjen dhe pakujdesin qe tregon ajo,edhe qite ne jete nje te tret me rrezikun (te jete edhe ai em te meta mentale) dhe vazhdone ti rraf e ti keqtrajtoje,kjo me prek ne zemer po skam aftsi te nderhyje ,,,,femija nuke eshte loder te luhet me te dhe te lihet anash simbas qejfev dhe deshirav personale,gjeth kam qen kunder abortit po kure shofe kso rastesh ,duhet ndryshu mendjen,dhe mendu ndryshe,,,,

Lijanna
13-11-09, 10:56
po a mendone cfare rrethanash jane nje femije te rritet ne jetimore,te kaloje ne 100 pare dure njerzish,apo ka pas raste dhunimesh,etj etj,edhe pse gjermania ben shume per kta femije,eminia ka qen mu aty ku jetojne ata femije kam folune me ta,asnje nuke i jan falenderuse prinderve qe i kan sjell ne ate dite,,,andaj pse me vujte nje femije per budallakinat e te rritunve,mos paqshim te drejt me i vra duhet pas te drejt mos me ardhe gjer tek shtazania e padeshiruar,po simbas feve edhe kjo eshte e ndalune,edhe ajo shifet ne nje ane krim(mbrojta nga shtazania e padeshiruar)liljana edhe pse sjam ballafaqu me probleme te tilla,nuke flas pa mendu mire te miren e te keqen e ksaj ane,shumica e njerzve kan fmije thojne mi ka fal zoti e nuke kujdesen per ta,apo skan asnje ndjenje qe i kan linde vete,eminia ka pa shume ,,,si para disa muajve nje grua me dy femije dhe te meta mentale,burri i vdekure ,mbes shtazane me nje njeri qe e takone se pari her,aj seshte kerkund dhe kjo flet ne ket gjuhe e gjunah te vras,po ne realitet qka ju ben dy femijve te tjer,vdekja nuke eshte asgje ne krahasim me dhembjen dhe pakujdesin qe tregon ajo,edhe qite ne jete nje te tret me rrezikun (te jete edhe ai em te meta mentale) dhe vazhdone ti rraf e ti keqtrajtoje,kjo me prek ne zemer po skam aftsi te nderhyje ,,,,femija nuke eshte loder te luhet me te dhe te lihet anash simbas qejfev dhe deshirav personale,gjeth kam qen kunder abortit po kure shofe kso rastesh ,duhet ndryshu mendjen,dhe mendu ndryshe,,,,

Nuk kane te drejte me vra, ndersa kane te drejte mu mborjt nga shtatzania (po flas per fene islame se per fete tjra sdi)
dmth ky lejim mu mbrojt nga shtatzania vlen per ciftet e martuara, se ato te tjeret skane te drejte pa qene te martuar as te bejne sex hic.

(Pra Feja sigurisht per te miren tone ka ndalu sexin me kedo qe te vjen mundsia, sepse po i shohim pasojat pastaj femije gjithkah te braktisur rrugeve, e lloj lloj e keqe e lloj lloj semundje)

premium
13-11-09, 14:40
Nuk kane te drejte me vra, ndersa kane te drejte mu mborjt nga shtatzania (po flas per fene islame se per fete tjra sdi)
dmth ky lejim mu mbrojt nga shtatzania vlen per ciftet e martuara, se ato te tjeret skane te drejte pa qene te martuar as te bejne sex hic.

(Pra Feja sigurisht per te miren tone ka ndalu sexin me kedo qe te vjen mundsia, sepse po i shohim pasojat pastaj femije gjithkah te braktisur rrugeve, e lloj lloj e keqe e lloj lloj semundje)
Njė korigjim shumė tė sakt ,, gjithashtu edhe une mendoj sė pari nėse fryti i ka kaluar 120 ditė, pra i ka ardhur shpirti, ai do tė ringjallet nė Ahiret, pa marrė parasysh se do tė lindet i gjallė apo i vdekur. Do tė nxirret me abort apo do tė lindet normal. I mbyturi apo i abortuari, do t’i kėrkojė llogari kriminelėve, qė nuk i dhanė mundėsinė tė jetojė, pra e mbytėn.

roadrunner
13-11-09, 21:16
Oj Emine hanem, qysh e shkatrron ni femi? A ma mir osht me i dha zor me rrit ni thmi e me mendu pozitiv per at thmi e jo me majt asi mendime negative, apo ma mire eshte qeshtu moter?


Vetem per ata mbi 18 vjet:


http://video.google.com/videoplay?docid=6018007870846602977#

a keni pyet veten se dhe vrasjet ndodhin me qellim te caktune,une e shofe me te arsyeshme nje femer te abortoi saqe ta sjell ne bote nje femije pa deshiren e saj,dhe ate fmije ta coje drejt shkatrrimit,ska kurrfar kujdesje per te,as shpirterore as matrejale,,,,,kshtuqe mekat te zhduket nje jete engjulli po me mekat nje engjull te jetoi ne ferr dhe pa dashurin e nenes:frown:

roadrunner
13-11-09, 21:25
Dmth, niher me te rrshit pak sa e ban qefin, koka gabim i vogel, e hajt ta mysum qet gabim e ta eliminojm, pa marr parasysh pasojat mentale qe mund te lejn ne te ardhmen per sa te osht jeta, pa marr parasysh asaj se nese ke ndergjegje, kur qet kryt ne jastak, mendon ne vete, a thu tash t;ish kon gjall, ish kon qetu me neve ne tavolin sonte kur hangrem dark, a thu ish knaq tu lujt ne oborr, a thu kish me qen nxensi ma i mire ne klase, a thu,a thu tash kish me qen bashk me motren apo vllaun e tij dore............?????????????????


Dmth ne perjashti me pushtimet/abortimet aksidentale..............

Njė korigjim shumė tė sakt ,, gjithashtu edhe une mendoj sė pari nėse fryti i ka kaluar 120 ditė, pra i ka ardhur shpirti, ai do tė ringjallet nė Ahiret, pa marrė parasysh se do tė lindet i gjallė apo i vdekur. Do tė nxirret me abort apo do tė lindet normal. I mbyturi apo i abortuari, do t’i kėrkojė llogari kriminelėve, qė nuk i dhanė mundėsinė tė jetojė, pra e mbytėn.

~AmaZonA~
13-11-09, 22:27
Oj Emine hanem, qysh e shkatrron ni femi? A ma mir osht me i dha zor me rrit ni thmi e me mendu pozitiv per at thmi e jo me majt asi mendime negative, apo ma mire eshte qeshtu moter?


Vetem per ata mbi 18 vjet:


http://video.google.com/videoplay?docid=6018007870846602977#
Amannnnn moter nuk munda ta shifja ket videon,e tmerrshmeee m'ėshte ligshu trupi...

Aborti ėshte vrasje me qėllim edhe me vetėdije.

AlbaSoft
13-11-09, 22:47
Per mendimin tim Aborti esht krim .

emine
13-11-09, 23:11
Oj Emine hanem, qysh e shkatrron ni femi? A ma mir osht me i dha zor me rrit ni thmi e me mendu pozitiv per at thmi e jo me majt asi mendime negative, apo ma mire eshte qeshtu moter?


Vetem per ata mbi 18 vjet:


http://video.google.com/videoplay?docid=6018007870846602977#

emines menja si shko me kqyre diqka te dhimbshme,kshtuqe munesh me marr me mend sa perkrahi ket krim,po as jo nje njeri te pafte qe qes ne bote nje femije e ta marr ne qafe tan jeten,si asaj rruzhdijes qe ja kishin lane ate emen per beter:eek:

Lapsi
15-11-09, 21:30
eshte krim

Bujari#
16-11-09, 19:53
Bravo per punimin e videos, mu personalisht me vjen mir qe ka Shqiptar qe bejn vepra te mira ne internet.
Abortimi osht vrasje.
Ndoshta po gaboj qe veqoj diqka:
Nese femija nuk eshte kriju komplet pra dhe nana eshte vet femi sic po ndodhin raste te shumta nana 12- 13 vjeqe nuk me duket kjo e natyrshme.

Nese babai i femijes ka dhunu nanen e femijes sic kan ndodh ne kosov shkau qe ka dhunu femrat pas ja kan masakru familjen asaj femre dhe kan rrit femijen nga shkau me nje fjal nuk eshte ber ai femi me dashuri per keto un kisha then me mir me abortu.

Edhe nje her kerkoj falje per veqimin, abortimi mbetet prap vrasje.