PDA

View Full Version : Kur'an-i dhe gjuhėt e Botės


Reana
08-04-07, 23:14
A s'qenka gjetur njeri ketu te demaskoje marrezirat???

Kontinenti i dashur :biggrin: (do te duhet te me tregosh se cili kontinent e konsideron veten te jesh),

ke shkruar per gjera, qe nuk kane asgje te bej me realitetin, prandaj me duhet te INTERVENOJ patjeter:

1. Arabet jane popull semitik e jo popull Arian; Arabet kane nje origjine me jahudite, ndersa gjuha arabe eshte gjuhe semitike, sikurse edhe hebrejishtja!!!

2. Ne afersi gjeografike te arabeve jeton populli Iranian(Perset) te cilet konsiderohen te kene orgjine ariane-por iranianet dhe arabet nuk kane asgje te perbashket!!!

3. Etimologjia e fjales "arab", "arabia" eshte etimologji SEMITIKE, dhe do te thote "shkretire", "popuj qe jetojne ne shkretire", "popuj qe gjuhe amtare kane arabishten"-keshtu shkruan edhe ne ajete kuranore!!!

Mos deshe ta kundershtosh kuranin????:biggrin:

Po e perseris, sipas kuranit, me shprehjen "arabe" perfshihen te gjithe ata qe gjuhe te nenes e kane arabishten, perkunder te tjereve qe arabishten nuk e kane gjuhe amtare dhe te cilet ne kuran quhen "ajam-i":biggrin: ("axhami", e more axhaminje te keqinje qe flisni perqarte...desha te them jerm)!

Kontinenti
09-04-07, 01:12
Renana, kur nuk di te lexosh, me mire hesht.

Reana
09-04-07, 01:20
Renana, kur nuk di te lexosh, me mire hesht.

S'kam kohe as deshire te lexoj postime qe mundohen te lidhin etimologjine e fjales "arber", me at te fjales "arab"!!!!
kjo s'eshte me shume se nje marrezi e pafund!!!!

Albanian eX|PerT
09-04-07, 01:27
A s'qenka gjetur njeri ketu te demaskoje marrezirat???

Kontinenti i dashur :biggrin: (do te duhet te me tregosh se cili kontinent e konsideron veten te jesh),

ke shkruar per gjera, qe nuk kane asgje te bej me realitetin, prandaj me duhet te INTERVENOJ patjeter:

1. Arabet jane popull semitik e jo popull Arian; Arabet kane nje origjine me jahudite, ndersa gjuha arabe eshte gjuhe semitike, sikurse edhe hebrejishtja!!!

2. Ne afersi gjeografike te arabeve jeton populli Iranian(Perset) te cilet konsiderohen te kene orgjine ariane-por iranianet dhe arabet nuk kane asgje te perbashket!!!

3. Etimologjia e fjales "arab", "arabia" eshte etimologji SEMITIKE, dhe do te thote "shkretire", "popuj qe jetojne ne shkretire", "popuj qe gjuhe amtare kane arabishten"-keshtu shkruan edhe ne ajete kuranore!!!

Mos deshe ta kundershtosh kuranin????:biggrin:

Po e perseris, sipas kuranit, me shprehjen "arabe" perfshihen te gjithe ata qe gjuhe te nenes e kane arabishten, perkunder te tjereve qe arabishten nuk e kane gjuhe amtare dhe te cilet ne kuran quhen "ajam-i":biggrin: ("axhami", e more axhaminje te keqinje qe flisni perqarte...desha te them jerm)!
Ti qenke per "gjynah" (po e fus ne thonjeza kete shprehje si e huaj, e jo per dic tjeter)!

"Sahra" ne njejes dhe shumes eshte fjala per shkretetirat ne gjuhen arabe, ndersa fjala arabijj i dedikohet banoreve te "sahra"-se e qe kane fjalen e dyte adekuate "Beduin", ndersa fjala arab, ka kuptimi te vecante per banoret e hixhazit e te gjirit persik e per rreth!

Reana
09-04-07, 03:53
Ti qenke per "gjynah" (po e fus ne thonjeza kete shprehje si e huaj, e jo per dic tjeter)!

"Sahra" ne njejes dhe shumes eshte fjala per shkretetirat ne gjuhen arabe, ndersa fjala arabijj i dedikohet banoreve te "sahra"-se e qe kane fjalen e dyte adekuate "Beduin", ndersa fjala arab, ka kuptimi te vecante per banoret e hixhazit e te gjirit persik e per rreth!

****

jemi duke folur per ETIMOLOGJINE- e jo gjuhen e SOTME arabe...
Etimologjia, eshte burimi i fjaleve te cilat sot jo-patjeter kane te njejten forme te shkruari apo edhe te theksuari.
C'do gjuhe peson ndryshime me kalimin e kohes, e poashtu ndryshojne edhe raportet mes koncepteve dhe fjaleve.


po te ishte fjala "arab" fjale shqipe, kjo do te pershkruhej ne kuran; perkundrazi ne kuran me fjalen "arab", i drejtohet VETEM atyre qe gjuhe te nenes e kane ara-bishten, dhe jane banore te siujdheses arabe!!!
apo mos don te thuash se D'Angely ka ditur me shume se Muhameti?????:biggrin:

Albanian eX|PerT
09-04-07, 06:27
O hut,
....:rolleyes:


jemi duke folur per ETIMOLOGJINE- e jo gjuhen e SOTME arabe...
Etimologjia, eshte burimi i fjaleve te cilat sot jo-patjeter kane te njejten forme te shkruari apo edhe te theksuari.
C'do gjuhe peson ndryshime me kalimin e kohes, e poashtu ndryshojne edhe raportet mes koncepteve dhe fjaleve.
Se mos folem ne te tjeret per terminologji? Po ketu eshte theksi e poenta e ceshtjes, se burimi i ketyre fjaleve tregon dicka qe ka potencuar zotriu, ndersa sot prap ne ato shprehje qe qendrojne keto fjale prap tregojne qarte autenticitetin e burimit te ketyre fjaleve.

p.s. Mos u mundo te lidhesh konceptet e tua duke bere krahasime me dicka jo adekuate! Kur'ani eshte zbritur ne gjuhen arabe per arsye se kjo gjuhe ka shume fjale, dhe keshtu kuptohet me mire. Fjalori arab ka 138 vellime ne biblioteken e Alexandrise, nese nuk e ke ditur! Ndersa fjalori i zakonshem qe perdorin profesoret, eshte 13 vellime i quajturi: "Lisan el Arab", apo per te qene me korrekt, gjuha arabe ka 80.000 rrenje fjale, dhe gjuhetaret (nese e di) potencojne se thuajse ne cdo rrenje nxirren te pakten 10 deri ne 30 fjale, keshtu eshte edhe ne gjuhen e bukur shqipe!

Experti!

Kontinenti
09-04-07, 19:30
Expert...mos u merr me ate, se nuk ka ide se cfar flet.
Aq me teper qe qenka femer pa edukate.
Te gjitha gjuhet jane te krijuara nga Zoti.
Por e mjera Reana, s'ka ide se cfar thote.
Kur flet per Kur'anin, ajo nuk e di se ne ate kohe, gjuha arabe ka qene e formuar plotesisht si gjuhe.
Kur'ani as qe ka pune me prejardhjet e gjuheve. Kur'anit nuk i intereson fare prejardhja e gjuheve. Kur'ani as merret me gjuhet.
Ne qoftese sot, do te kishim nje liber te tille ne gjuhen greke, kjo gje nuk perjashton prejardhjen e greqishtes nga shqipja. Gjthashtu, nuk mund te mohojme se sot kemi nje gjuhe qe quhet; greqishte, e cila sot eshte e formuar plotesisht si gjuhe.*******

Reana
10-04-07, 01:17
Kur'ani as qe ka pune me prejardhjet e gjuheve. Kur'anit nuk i intereson fare prejardhja e gjuheve. Kur'ani as merret me gjuhet.
Ne qoftese sot, do te kishim nje liber te tille ne gjuhen greke, kjo gje nuk perjashton prejardhjen e greqishtes nga shqipja. Gjthashtu, nuk mund te mohojme se sot kemi nje gjuhe qe quhet; greqishte, e cila sot eshte e formuar plotesisht si gjuhe.*******

Kurani merret me prajardhjen e gjithe njerezimit-e nuk po u merrka me prejardhjen e gjuheve, a???:biggrin:

Kurani merret me prejardhjen e shumeckase-por pyetja eshte sa tolerant eshte kurani ndaj jo-arabeve dhe jo-arabishtes!!!
perveq arabeve si popull, Kurani nuk njeh popull as gjuhe tjeter si te barabarte me semitet arabe dhe arabishten; ne kuran shkruan se gjithe jo-folesit arab jane "ajam-i" (axhaminje ore....)
Qe dmth ne esence eshte liber diskriminues dhe racist; te njejten kulture qe kane vllezerit e tyre jahudinje qe konsiderojne veten popull i zgjedhur!!!

Reana
10-04-07, 01:33
Une duhet ti sjell???
Gjoja ti "ekspert":biggrin: .....

Reana
11-04-07, 02:01
**********
**********
**********


I nderuari Albanian Expert,

nuk e di sa i ke lexuar tė gjitha shkrimet e deritanishme, nė asnjė shkrim nuk pėrmendet se kėtu bėhet fjalė pėr fe.

Etimologjin e fjalėve,dikush e spjegon sipas librit tė Robert D'Angel, e dikush tjetėr sipas librave tjerė, qofshin ata edhe libra tė shenjtė.

Reanen do ta lusja qė tė sjell numrin e faqes sė Kuar'an-it, ku shkruan;

"perveq arabeve si popull, Kurani nuk njeh popull as gjuhe tjeter si te barabarte me semitet arabe dhe arabishten".


Po nėse ti ke fakte tė kundėrta, tė lutem tė faktoshė.


Kėtė temė do ta barti nė temėn "Etimologjia e disa fjalėve shqipe", pasi qė bėhet fjalė pėr prejardhjen e fjalėve dhe me kėtė ka tė gjitha ngjajshmėrit e temės nė fjalė.


Kodra


Ne gjuhen arabe "ajam-i" (axhami) quhet:
1.njeriu memec,
2.ai qe nuk flet kurre(hesht, por nuk ka te meta te foluri apo te degjuari), dhe
3.ai qe nuk flet arabishten.
Me kete shprehje ne kohera me te lashta jane quajtur me perbuzje gjithe jo-arabet, dhe posaqerisht Persianet, si fqinje te arabeve.

Egzistojne 25 hadithe qe flasin per "ajam"-et dhe sqarojne mire se cka nenkuptohet sipas islamit me "ajam-i", dhe sa intolerant eshte islami ndaj cdo jo-arabi (axham-iu)!!!

Perderisa me "arab" quhen:
1. te gjithe ata qe gjuhe te nenes e kane arabishten
2. te gjithe ata qe kane jetuar ne Meke dhe Medine, apo edhe me gjere ne Golfin Persik,etj


Referenca per arabishten dhe te qenurit arab si dicka e vecante, dhe e dalluar prej te gjitheve, egzistojne ne shume ajete kuranore; shembull ajeti 43.2-3 thote: Ne emer te Zotit te githemadherishmit "e kemi bere kuranin ne arabishte qe ne ta kuptojme dhe te mesojme"....
Keto diskriminime te kesaj natyre, jane tema diskutimesh ne mesin e shume komuniteteve muslimane jo-arabe qe perbejne shumicen e muslimaneve ne Bote, te cilet e ndjejne veten te diskriminuar nga retorika e ketille dhe nga arabet ekstremiste!

Ne kuran askund nuk thuhet se arabet, e arabishtja doli nga ndonje popull tjeter; perkundrazi arabet/arabishtja konsiderohen si te zgjedhurit e islamit dhe te dhuruara/krijuara drejtperdrejte prej Zotit(Ademi-Hava), e jo me origjine prej shqiptareve/ilirive.

Perndryshe,

meqe tema quhet "etimologjia e disa fjaleve shqipe", sygjeroj qe c'do gje qe nuk ka te beje me etimologjine e fjaleve te Gjuhes Shqipe, te fshihet nga kjo teme.

Albanian eX|PerT
11-04-07, 02:23
Ne gjuhen arabe "ajam-i" (axhami) quhet:
1.njeriu memec,
2.ai qe nuk flet kurre(hesht, por nuk ka te meta te foluri apo te degjuari), dhe
3.ai qe nuk flet arabishten.
Me kete shprehje ne kohera me te lashta jane quajtur me perbuzje gjithe jo-arabet, dhe posaqerisht Persianet, si fqinje te arabeve.

Egzistojne 25 hadithe qe flasin per "ajam"-et dhe sqarojne mire se cka nenkuptohet sipas islamit me "ajam-i", dhe sa intolerant eshte islami ndaj cdo jo-arabi (axham-iu)!!!.
Sjellė referenca per kete qe thua nga librat e gjuhes arabe, te pakten nga fjalori me i vogel i gjuhes arabe (13 vellime) "Lisan el Arab", gjithashtu edhe hadithet e ajetet sjelli, se keshtu pa referenca asgje s'ke thene!


Referenca per arabishten dhe te qenurit arab si dicka e vecante, dhe e dalluar prej te gjitheve, egzistojne ne shume ajete kuranore; shembull ajeti 43.2-3 thote: Ne emer te Zotit te githemadherishmit "e kemi bere kuranin ne arabishte qe ne ta kuptojme dhe te mesojme"....
Wow, cfare manipulime! Kaptina e 43-te Ez-Zuhruf, citati i 3-te thote:
"S'ka dyshim se Ne e bėmė atė Kur'an arabisht, nė mėnyrė qė ju ta kuptoni"

E sheh se si te dalin ne shesh genjeshtrat Reana?

A deshiron te mesosh pse ne gjuhen arabe me se miri kuptohet Kur'ani? Sepse eshte gjuhe e madhe, ka fjalor arabisht-arabisht me 138 vellime, e qe kjo eshte nje pasuri e madhe! Gjuha arabe i ka 80.000 rrenje fjale, dhe nese pak ke njohuri per gjuhen, ndoshta e di se prej cdo rrenjes nxjerren te pakten 10-20 fjale! Tash kuptoje pse eshte zbritur ne kete gjuhe!


arabet/arabishtja konsiderohen si te zgjedhurit e islamit dhe te dhuruara/krijuara drejtperdrejte prej Zotit(Ademi-Hava), e jo me origjine prej shqiptareve/ilirive.
Histori, a? Ncncncncnc, dikund me larte thua se vetem mekasit dhe medinasit quhen arab, ncncn cfare injorance... oj Reana, kur jane shtrire fiset arabe ne gjithe lindjen e mesme, historija autentike njofton se Mekkeja dhe Medineja thuajse kane qene gjithe shkretetire, derisa ka ardhur burimi "Zemzem" i ujit, dhe filluan tregtaret te banojne ne ato vende, derisa edhe Arabija u be vend i banuar me njerez.

Edhe nje per fund, bile kur te flasesh per historine e gjuhes arabe shiko iki bisedes, se kur gjithe historijanet e emertojne Egjiptin si "NENA E BOTES" per shkak te historise se madhe qe ka (nente mije vjecare), ti je nje e vogel shume per t'i hyre muhabetit aty, mbase kjo histori kaq e vjeter e ketij vendi, ne veten strehon edhe gjuhen arabe.

Nese deshiron ta kundershton zotri Kontinentit dhe asaj qe ai ka thene, valle a e di etimologjine e fjales (emrit) JUPITER, dhe shikoje realitetin!

Experti!

p.s. Rreth popujve, qe ka kerkuar Kodra, si kunderpergjigje ndaj Reanes (e cila) thote se Kur'ani s'njeh popuj porse vetem nje popull pra arabet, shikoni citatin Kur'anore, tek kaptina Huxhurat (Dhomat), citati i 13-te:

O ju njerėz, vėrtetė Ne ju krijuam juve prej njė mashkulli dhe njė femre, ju bėmė popuj e fise qė tė njiheni ndėrmjet vete, e s'ka dyshim se te All-llahu mė i ndershmi ndėr ju ėshtė ai qė mė tepėr ėshtė ruajtur (kėqijat) e All-llahu ėshtė i dijshėm dhe hollėsisht i njohur pėr ēdo gjė

Reana
11-04-07, 02:46
Wow, cfare manipulime! Kaptina e 43-te Ez-Zuhruf, citati i 3-te thote:
"S'ka dyshim se Ne e bėmė atė Kur'an arabisht, nė mėnyrė qė ju ta kuptoni"
Ky eshte perkthim, dhe dy perkthyes, nuk perkthejne kurre njesoj, por esenca mbetet e njejte:

Theksi bie ne KUSH ishin ata qe e kuptonin arabishten???
-arabet!
Ne cilen gjuhe u krijua?
-ne arabishte
cila ishte gjuha e ZGJEDHUR?
-Ara-bishtja
cka jane te gjithe jo-arabet?
-Ajami!
Kushi e krijoi arabishten dhe arabet?
-Zoti!!!

keto jane boshtet e kuranit....
gjithe jeta, menyra e jeteses sillet perreth shkretirave ku jetonin/jetojne arabet...
(sa deve egzistojne/egzistuan ne Shqiperi, Kosove, Cameri, Iliride, Kosove Lindore, etj????
sa here peremenden devet ne kuran- a e din????:biggrin: )


A je duke marre vesh hiq pocerrko???


"S'ka dyshim se Ne e bėmė atė Kur'an arabisht, nė mėnyrė qė ju ta kuptoni"

shume qarte po shkruan se kurani u be per arab-foles!!!

E nuk po shkruan "Ne e beme ate kuran me fjale te prejadhura nga shqipja qe ta marrin vesh te gjithe, se shqipja ka qene nena e gjithe gjuheve"!!!

Albanian eX|PerT
11-04-07, 02:53
Uffff, ufff, sa e teper dhe qesharake qe je Reana.... a spo ta "rrok" se JU -behet fjale- per NJEREZIMIN a? Ju -njerezimi-!!!

Edhe nese ty te dhemb e verteta, prap e verteta mbetet e tille, GJUHA SHQIPE ESHTE NENA E TE GJITHE GJUHEVE TE BOTES! Kjo mua me fle ne zemer, e tek ti pse vlojne paragjykimet mua aspak s'me intereson!

O Zot, te falenderoje qe ma mundesove qe gjuhe te nenes te kem SHQIPEN E MADHE!

Reana
11-04-07, 05:17
Uffff, ufff, sa e teper dhe qesharake qe je Reana.... a spo ta "rrok" se JU -behet fjale- per NJEREZIMIN a? Ju -njerezimi-!!!


Po si!!!
Mire qe t'a "rrok" ty:
Gjithe njerezimi e kishte pas folur ara-bishten njefar kohe(:biggrin: ), prandaj ne kuran shkruan "ne e krijuam kuranin ara-bisht, qe JU ta kuptoni":rolleyes: !!!E sa i perket shqipes-shqipja konsiderohet te jete nene e gjuheve indo-evropiane ndersa ara-bishtja nuk ben pjese ne kete grup!

sherri
11-04-07, 12:22
......"Se Krenia dhe mos-dia,shkojn njit si trupi e hieja" At;Gj.Fishta

"Ne emer te Zotit te githemadherishmit "e kemi bere kuranin ne arabishte qe ne ta kuptojme dhe te mesojme"....".......Reana

"S'ka dyshim se Ne e bėmė atė Kur'an arabisht, nė mėnyrė qė (ju) ta kuptoni" .......Expozita,ups! Experti,

(d.m.th..JU qe e kuptoni Arabishten)......ose ju qe doni me i kuptu fjalet e zotit,duheni me u be Arab,dhe ta mesoni Arabishten...ketu me duket se e ka theksin edhe Reana,qe krejt kjo flet per fallsifikim te Kuranit,sikur zoti e zbriti per Arabet,e ne realitet Arabet e pershtaten per vete....

Po me dhimsesh z.Reana,me ken po diskutoni!!..sinqerisht...
E mohon nje thenje,dhe te njetet e thot vet!!!!!!Kok-fortsi tipike Turke(te vetmit qe i njof qe diskutojn ne ket menyr)

Albanian eX|PerT
11-04-07, 13:18
Po si!!!
Mire qe t'a "rrok" ty:
Gjithe njerezimi e kishte pas folur ara-bishten njefar kohe(:biggrin: ), prandaj ne kuran shkruan "ne e krijuam kuranin ara-bisht, qe JU ta kuptoni":rolleyes: !!!E sa i perket shqipes-shqipja konsiderohet te jete nene e gjuheve indo-evropiane ndersa ara-bishtja nuk ben pjese ne kete grup!
Nuk eshte e domosdoshme gjithe njerezimi te dine nje gjuhe, porse te pasurit e nje gjuhe baze nga i gjithe njerezit per nje ceshtje konkrete, sikur libri hyjnor ne kete rast, eshte menyra me adekuate per te qene me e lehte shpjegimi dhe komentimi i mesimeve.

SHQIPJA ime, eshte nene e gjuheve me te medhaja te Botes, eshte gjuha e pare me te cilen eshte shkruara civilizimi boterore nga te paret e mi pellazget....

Ma shpjego Reana, cka kupton ti me kete konkretizimi "INDO-..."?

Albanian eX|PerT
11-04-07, 13:25
(d.m.th..JU qe e kuptoni Arabishten)......ose ju qe doni me i kuptu fjalet e zotit,duheni me u be Arab,dhe ta mesoni Arabishten...ketu me duket se e ka theksin edhe Reana,qe krejt kjo flet per fallsifikim te Kuranit,sikur zoti e zbriti per Arabet,e ne realitet Arabet e pershtaten per vete....

Po me dhimsesh z.Reana,me ken po diskutoni!!..sinqerisht...
E mohon nje thenje,dhe te njetet e thot vet!!!!!!Kok-fortsi tipike Turke(te vetmit qe i njof qe diskutojn ne ket menyr)
Po ti sherr-i, ku e more kete emer kaq trashanik, perderisa kjo eshte fjala me e rende, shiko fjalorin: "Fjalori arabish-shqip" Furkan ISM, fjala sherr don te thote E KEQE, E KEQJA, e qe juve e keni ne trajte te shqyra, SHERR-i (I keqi)! :cool:

Ti shiko shkruaj pa "emocione", se s'je tek te sharjet e kafenese ketu, porse tek gjuha shqipe. Nuk don te thote pse meson nje gjuhe duhesh te konvertohesh ne kombin qe flet ate gjuhe.

Te dhimbeset Reana mbase eshte e gjynjezuar qe moti, sikur juve, po mos mbani dert, e mos e ngarkoni veten pertej qe mund te "ngarkoheni", mbase i beni mizori vetvetes, se me sherre askund s'shkoni! :wink:

sherri
11-04-07, 23:30
Expert,pa sherr, i kame dy pyetje: Si e beson ti qe esht ba zbritja e Kuranit,ne form te shkruar,,ne leter,lekur,apo esht transmetu gojarisht,permes enxhujve!?e di se ka zbrit(nese po shprehem mire ka zbrit!?? ashtu e kam degju) ne disa pjes ne etapa te ndara kohore jo i teri pernjeher??
Pra pyetja esht si e din ti,,edhe a i beson asaj qe ke degju,apo lexu.....
E dyta,kam degju per "Kurbanin"edhe ate e di qe i ka zbrit permes Enxhullit(Melaqes) h.Ibrahimit.
Si ka qen konkretisht?.Si ti e beson, pa marr para-sysh si shkruhet e thuhet!??.

Albanian eX|PerT
12-04-07, 00:15
Expert,pa sherr, i kame dy pyetje: Si e beson ti qe esht ba zbritja e Kuranit,ne form te shkruar,,ne leter,lekur,apo esht transmetu gojarisht,permes enxhujve!?e di se ka zbrit(nese po shprehem mire ka zbrit!?? ashtu e kam degju) ne disa pjes ne etapa te ndara kohore jo i teri pernjeher??
Pra pyetja esht si e din ti,,edhe a i beson asaj qe ke degju,apo lexu.....
E dyta,kam degju per "Kurbanin"edhe ate e di qe i ka zbrit permes Enxhullit(Melaqes) h.Ibrahimit.
Si ka qen konkretisht?.Si ti e beson, pa marr para-sysh si shkruhet e thuhet!??.
Nuk e di sa kane te bejne keto pyetjet e tua pa sherre ne kete teme, sidoqofte po te jap pergjigje, ashtu si une kam bindje dhe qe per to kam fakte!

Urtesija e Kur'anit eshte se eshte zbritur sipas rasteve konkrete. Per shembull nese ndokush ka vjedhur, atehere ka zbritur ndonje ajet per vjedhjen, apo nese dikush ka bere tradheti bashkeshortore ka zbritur ajeti qe udhezon njerezit ne te verteten per kete raste, e keshtu me rradhe, per cdo gje ka zbritur vendimi hyjnor! Pra, ishte Engjulli Xhebrail, qe i vinte Profetit me kete shpallje dhe i shpallte fjalet e Zotit, dhe Profeti ua mesonte njerezve! Keshtu te gjithe mesonin Kur'anin permendesh! Deri sa shpallja po perfundonte, pra arriti kompletimi i kesaj shpallje, ne ate kohe ekzistonin qindra mijera musliman qe e kane mesuar permendesh Kur'anin dhe mbasi vdiq Profeti, shoket me te afert te tij, qe e kishin shkruar Kur'anin sa ka qene gjalle Profetit u mblodhen dhe vendosen qe te bejne Mus'hafin (pra Kur'anin me kopertina), dhe qe atehere ai Kur'anin sot mesohet nga muslimanet.

Profetit Ibrahim, te cilit si shenje prove iu kerkua te bene kurban te birin e tij, dhe pasi qe e deshmoi besimin e tij, Zoti nepermjet engjujve te tij, i dergoi kurban nje kafshe, qe ta bene kurban per hir te Madheresise se Perendise!

Experti!

sherri
12-04-07, 09:36
T`falemnderit!Experti,me vones e pashe qe nuk jan ne nen temen adekuate,keto pytje,por sidoqoft jan ne Temen "Mesime nga Kurani".....ne vazhdim (nese se ke bezdin)do ti bej tek T:"Ta mesojm Islamin se bashku".