PDA

View Full Version : Serbia, vend qė nuk ekziston


Fshatari
12-04-07, 18:18
Ky nuk asht ndonji lajm i rėndėsishėm po hajt po ju pėrkujtoj se serbia, nė Kombet e Bashkuara e ka emrin zyrtar "3" e jo serbi. Ky vend ka me pas rrugėn shumė tė gjat deri sa tė pranohet me emrin serbi.
Bile sot, ambasadori gjerman nė beograd, ia pėrkujtoj tadiēit se Kosova asht tani ma shtet ndėrkohė qė serbisė kanė me i dal telashe tė reja me Vojvodinėn dhe Sanxhakun qė do t'i shkėputen, e vetėm pasi tė kryhet kjo punė serbia mund tė metojė tė formohet si shtet.
Qeveria e 3-shit reagoi keq dhe i dėrgoi "notė proteste" ministrisė gjermane tė punėve tź jashtme!
Shumė tė ndieshėm na kanė dal edhe kėta skllavėt e jugut, zoti rahmet e boft!
Ēfarė kanė mendue kėta bandita tė serbisė kur i lidhshin nėpėr shtyllat e elektrikut qindra punonjės tė OKB-sė nė Bosnje; kur vritshin e plaēkitshin e njerzve tė pambrojtur; kur kryenin krime kundėr njerzimit e gjenocid sipas qejfit, pa i prek askush...! dhe kanė vazhdue tė tallen me botėn qe 15 vjet!
Ky popull i ēoroditun e ka hipotekue ardhmėrinė e vetė; i ka duert tė lyeme me gjakune qindra viktimave tė pafajshme dhe mendon se bashkėsia ndėrkombtare do i durojė tė gjitha kėto krime pa reaguar fare ?!
Shpejt kanė me marrė vesh kėta muta se kush asht perėndimi dhe ēfarė asht hakmarrja : krahasuar me tė hakmarrja traditore shqiptare nuk asht hiē gjė!
Fuqit perėndimore e kanė memorjen e gjat dhe gjakun e ftoft : nė mėnyrė shumė tė qetė kanė me ia nxjerr pėr hunsh serbisė gjithė atė qė ka ba nė 20 vitet e fundit dhe nuk do i lejojnė as shtet tė bohet por do ta copėtojnė krejt dhe do t'a shndėrrojnė nė njifarė "no mand's land-i" anonim!
asgjė mė tepėr nuk meriton ky vend!

Guri i madh
12-04-07, 18:25
Ky nuk asht ndonji lajm i rėndėsishėm po hajt po ju pėrkujtoj se serbia, nė Kombet e Bashkuara e ka emrin zyrtar "3" e jo serbi. Ky vend ka me pas rrugėn shumė tė gjat deri sa tė pranohet me emrin serbi.
Bile sot, ambasadori gjerman nė beograd, ia pėrkujtoj tadiēit se Kosova asht tani ma shtet ndėrkohė qė serbisė kanė me i dal telashe tė reja me Vojvodinėn dhe Sanxhakun qė do t'i shkėputen, e vetėm pasi tė kryhet kjo punė serbia mund tė metojė tė formohet si shtet.
Qeveria e 3-shit reagoi keq dhe i dėrgoi "notė proteste" ministrisė gjermane tė punėve tź jashtme!
Shumė tė ndieshėm na kanė dal edhe kėta skllavėt e jugut, zoti rahmet e boft!
Ēfarė kanė mendue kėta bandita tė serbisė kur i lidhshin nėpėr shtyllat e elektrikut qindra punonjės tė OKB-sė nė Bosnje; kur vritshin e plaēkitshin e njerzve tė pambrojtur; kur kryenin krime kundėr njerzimit e gjenocid sipas qejfit, pa i prek askush...! dhe kanė vazhdue tė tallen me botėn qe 15 vjet!
Ky popull i ēoroditun e ka hipotekue ardhmėrinė e vetė; i ka duert tė lyeme me gjakune qindra viktimave tė pafajshme dhe mendon se bashkėsia ndėrkombtare do i durojė tė gjitha kėto krime pa reaguar fare ?!
Shpejt kanė me marrė vesh kėta muta se kush asht perėndimi dhe ēfarė asht hakmarrja : krahasuar me tė hakmarrja traditore shqiptare nuk asht hiē gjė!
Fuqit perėndimore e kanė memorjen e gjat dhe gjakun e ftoft : nė mėnyrė shumė tė qetė kanė me ia nxjerr pėr hunsh serbisė gjithė atė qė ka ba nė 20 vitet e fundit dhe nuk do i lejojnė as shtet tė bohet por do ta copėtojnė krejt dhe do t'a shndėrrojnė nė njifarė "no mand's land-i" anonim!
asgjė mė tepėr nuk meriton ky vend!Fshatar ju pershendes


sot ja perkujtun edhe vojvodinen e sangjakun si probleme bukur te mdhaja qe i ka serbia dhasht zoti qe te bahet realitet vetem pashallaku i beogradit

Arb
13-04-07, 08:57
Ua kom shk... Shkijeve edhe minjte ne tavan. Kane mortalitet, komb cetnike ne zhdukje e siper.

sunshine
13-04-07, 22:37
Mė keq se me i bėrė qejf vetės nuk ka!
Serbia ka qenė dhe do mbetet shtet vrasės, por Serbisė prapė se prapė kurrė nuk i janė larguar miqėt qė i ka pasė dhe i ka!
Neve nuk duhėt tė na interesojė se a ka Serbi apo jo, ne duhet tė forcohemi si komb e pastaj me serbet kemi vetėm pershėndetje zyrtare!

Dilaver
13-04-07, 23:29
Bomba e Sanxhakut (Kėrkojnė autonomi; Shqiptarėt, boshnjakėt, hungarezet ...)Nje bombe ne Novi Pazar dhe nje doreheqje e presidentit te Qendres Koordinuese te qeverise... serbe per Serbine Jugore, Rasim Ljajic, kryetar i Partise Demokratike me seli ne Novi Pazar, ngjarje te cilat ndodhen te dyja me 11 prill, zbuluan ne opinionin publik serb, rajonal dhe evropian nje plage te fshehur etnike dhe politike te Serbise, e cila e ka emrin “Sanxhak”.pėr mė tepėr http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=19288