PDA

View Full Version : vdekje e mallkuar.


Djellza:
14-04-07, 19:20
Ah vdekje e mallkuar ti a u ngope ,
qe ne lulen e rinis Hallen time ma more .
Zoti u treguar i pameshirmshem ndaj neve
dhe vendosi te te marre Hallen time e te na le me zemer te plagosur neve,
atje ku pushojne dhe gjejne qetesine Engjujt si ti Halla ime.

Pse o Zot na e more ? Pse o Zot na e more me te miren?
zoti njerzit e mire nuk po i lejojka gjate te jetojne,
ndoshta per arsyje se mos te vuajne ne kete jete .
vdekjes mizore a u ngope me te veteme vajze qe e pat Gjyshja ime
qe e more ende pa e shijau lumtirin e rinise
si nuk ke pak meshiri ndaj Gjyshe sime

vdekje e pameshirshme te ja marresh driten e syve
e le te Gjyshen te jetoj e verbert me shum dhimbje.
oooooooooo Zot si nuk e le te jetoj Hallen time
qe aq shum ju desh Gjyshes sime.

Si ta pajtom Gjyshen e shkret
e cila nuk u gezua asnjher ne kete jete.
Halla ime ja more te pamurit e syve me vete
e le Gjyshen te verber ne kete jete.
ajo eshte e lodhur e merzitur ,
ajo tani vetem vdekjen eshte duke e pritur.

veshtire se mund te gjesh fjale
per te lehtesuar dhimbjen Gjyshes sime
qe gjineden shum e piklluar edhe me zemer perveluar.

ohh sa veshtir te shkurash per njeriun
qe te deshti edhe e dasheta me se shumtin ne jete
pse pse vdejke e mallkuar ma bere zemren te mjere
te jetoj edhe une e verbere ne kete jete.

Halla ime prej se ti shkove ne boten e amsshuar
une per ty Halle e dashur jam duke lotuar
i kojtoj ditet hallushe me ty qe kam kaluar
kur me perqafojshe me gezim dhe me thoshe mbesa ime shum te dua

me ledhatove shum me deshte me shume se qdo kende ne kete jete
e tash vdekja e mallkuar te mori e me la mua te shkret
me edukove mire halle dhe me dhe dituri
qe un te jem e kujdeshme ne te gjitha lemit e jetes
ateher do ta kem Shpirtin me leht ne kete jete!

Une rrisha dhe te ndegjojsha,
edhe fjalet e tua mire i kuptojsha
fjalet tua perplot maturi,dhe me pesh te rend nuk mund
nuk mund te i harroj asnjheer se vetem ti dije mire te me edukoj.

e tani halle ti me ike me le te vetme ne kete jete
me kend hallushe te kaloj kete te mallkuar jete pasi ti ndrrove jete.
Fjalet e tua i kujtoj qe ti mi ke then,
por Halla ime e Dashur ti me mungon !!!

Halla ime e Dashur ti mua me mungon
dhe do te me mungojsh Hallushe pergjithmon.
Me mungojn mendimet e tua fjalet e embla qe mi ke then
me mungon koha me ty qe se bashku e kaluam.
Me mungojn momentet se bashku me ty
me mungojn buzeqeshjet qe se bashku i pata me ty.

Me le te vetem e te brengosur, dhe me Zemer te plagosur,
e per keto plag nuk ka sherime, me le mua vetem dhe Jetime !
Kote me thone se vdekja eshte e natyrshme une nuk e besoj
se pa ty Hallem eshte shum veshtire dhe nuk po mundem te jeteoj .
jam e lodhur e merzitur por per ty Hallushe veshtire me shkur eshte
e kete asnjhere nuk e kam pritur.

Albanian eX|PerT
14-04-07, 22:09
Na vdes nėna, babai, halla, daja, gjyshi e gjyshja, porse nė kėtė jetė askush nuk jeton pėrgjithemonė e nderuar, prandaj duhet tė jemi gjithėnjė vigjilentė pėr tė kuptuar realitetin e jetės, dhe pėr t'u pėrballur me sfidat qė na kaplojnė e tė jemi durimtarė, e gjithėnjė tė shpresojmė nė ndihmėn dhe mėshirėn e Krijuesit Fuqiplotė!

Ithtėsinė e vdekjes do e shijojmė tė gjithė, porse neve nga kjo Botė ashtu si kemi ardhur edhe do tė shkojmė e nderuar.

Jeta vazhdon, jeta nuk ėshtė e mallkuar, ne duhet kėtė jetė ta shfrytezojmė qė me veprat tona tė mira ta fitojme tjetrėn tė amshueshmėn nė Parajsė e tė jetojmė me tė dashurit tonė pergjithėnjė.

Lus Allahun, qė tė ju bashkojė juve me hallen tuaj dhe gjithė familjen tuaj nė kopshtet e Parajsės.

Rrespekte
Experti!

Djellza:
14-04-07, 22:13
I Nderuar Albanian eX|PerT flm shum nga ju per keto fjale qe mi thoni ju faliminderit shum nga ju .

Ju rrespekton Djellza

nait
15-04-07, 08:11
Prane varrit po te vij mos perseri
Zemerdjegur buzemvrojtur dhe ne zi

Nuk po gjej ketu nga ti asnje kujtim
Pervec dheut ,moj te varrit ah cmjerim

Por mbasi ka gjashte vjet qe jemi ndare
Si takim e quaj qe tvij te te shoh ne varr

Qysh se u largove teje moj perjet
Jam larguar dhe nga varri yt i shkret

A me njeh moj moter vall kush jam un
Po a sjam moj yt vella qe e doje shum

Me qe ndarja e rronit shpirrtin tim
Pran varrit te erdhi sot per ngushellim

Ah sikur moj te me flisje dot enje fjale
Dhe te e fshija edhe nje her ate ball

Po sa keq qe ne mes te ure smund te hidhet
Qe i gjalli me te vdekurin smund te lidhet

Zjarrin kam nga mbrenda moj nga malli sot
Dhe nga breng e ndarjes qe sdurohet dot

Krahe shpirtti ... i lyp vdekjes pa pushim
Qe te vij te tij moj moter fluturim

qe te gjej ne qiell te lumtur e te qet
Ne mes te drites pran Zotit te vertet

nait
15-04-07, 08:12
Shkruar nga Naim Frasheri

Abetare
15-04-07, 14:44
Tiltulli i kėsaj teme mė rrėnqethi e mendja ime mė fluturoi tek ti , si ēdo ditė, ēdo orė e minutė Motra ime ėngjėlli im...Para ca ditėsh mbushe 20 muaj kur nė moshen mė tė bukur 22 vjeqare ike pėrgjithmonė , tė gėlltiti Toka si njė Pėrbindesh e ne na le veq kujtime e lotė... Mengjeset na gdhijnė tė ftohta e mbrėmjeve u frigėsohem ngase do bie nė Shtrat e nė qetėsi do tė kujtoj e do flas me vetveten ....! Sms tu i rilexoi mijėra herė nė ditė dhe e ngushlloi veten se ajo jeton me mua kėtu thellė , thellė nė zemren time, e pafuqishme pėr tė vazhduar sepse lotėt nuk mė lėnė , Motra ime engjull..!

Djellza:
15-04-07, 23:52
Eh more zot ne kto raste veshtire se mund te gjesh fjale per te lehtesuar dhimbjen e familjes qe gjindem shum te piklluar edhe me zemer perveluar per vdekejn e Halles sime .
ah vdekej e mallkuar,si nuk pate meshir te na e rrembesh te vetmen Halle qe e kishim .15 dite kaluan pa ty Halle e dashur dhe ne ende nuk po mundem te besojm qe ti nuk kthehesh ma te ne se nuk mund te besoj qe Gjyshja te vi ketu nga kosova e te mos te gjej ty ketu A thua oo zot si dote ndihet ajo kur te hyn ketu e ti shef dhomen tende te i shof fotografite tua te gjitha sendet e tua , te gjitha shkrimet e tua qe une tani po i lexoj me shum malle , po gjyshes qfar te i them une kur te me thot Djellza eja e lexoj shkrimet e Bijes time te vetme si te ja lexoj qe nuk mundem se kam frig se dote te humbi edhe Gjyshen e tani ku te jetoj une pastaj pa juve si ?si ? qe ju deshta shum me shum se prindert e mi .Halla ime Dashuria ime per ty eshte aq e madhe Saqe faqe te terea te kisha mbushur duke shkruar por un nuk di te shkurj si ti qe ishe poete e vertet ti dije te shkuaj per te gjithe e un nuk di si ti por dote mundohem qe te pakten te behem e sinqert dhe e mire si ishte ti dhe te shkruaj ashtu si dite vetem ti te shkruash.
ohhhhh sa po me mungon hallushe kur me se shumti mu deshe ti vdekja e mallkur te rrembeu si kur te mos ishe fare.Halla ime Fytyren tande po e shoh ne fotografi Dhe lotet e mallit me djegin shpiritn Shoh nje fotgrafi Dhe lotet rreshkasin si nje shi I nxehte mbi nje toke te bute ah halla ime Je shum larg dhe une mendoj qe te kam pran duke i lexuar ketu ne kete forume shkrimet e tuaja por kote po e mashtroj veten se ty nuk te kam me vetem po jetoj me keto shkrimet e tuaj qe na i le qe te lexojm e te vajtoj une per ty e dashura ime Halla ime .
oh bre nuk jane fjale qe vine thjesht nga mendja ime keto por jane fjale qe vine nga zemra ime e plasur jan fjale nga thellesia e zemres time te thyer dhe nga shpirti im I brishte qe kam mbete si femiaj kur te jet jetime per nene e vet un kam mbet jetime pa ty Halle se ti ishe per mua nene moter halle te gjitha te ti une i pata Ishte e mrekullueshme. Ishte madheshtore! Kishte ndjenjen e theksuar te dashurise njerezore te pafund, kishte ndjenjen e pafund te dhembjes!nuk kam ndi munges te askujte kur te kisha ty qe ti qe me pagezove me emrin Djellza e tani me ike e me mbeti si kujtim vetem emri im nga ti ti ,ishe ajo njera prej atyre qe ke bere vetem miq per vete, edhe armiqt i ke bere miq. Kete veti nuk e posedojne shume njerez por vetem ti Hallai ime Kete nuk mund ta bejne njerzit e thjesht. Kete e bejne vetem njerzit e mrekullueshme shpirtbardhe ashtu siq ishe ti Halla ime qe ishe edhe dote mbetshe gjithemon Ylli i Familjes sone.Halla ime ti je e pavdekshme. Ti vetem ke ndrruar jete. Zoti te shperbleft me dhurata, ashtu siq e ke zemren dhurat, ashtu siq na dhurove embelsi ne kete Bote neve te gjithve se ti ishe e shtrenjte e pa krahasueshme ti e kishe nje zemer te madhe qe dite veq te fale te mira te me dhuroje mua edhe te gjithve nuk dite asnjhere te e zemroje askned ah sa shum mbresa ne zemer me ke lene . Oh sa shpesh un te kujtoj, Je fiksuar ne zemren time Halla ime dhe asnje qast s’do te harroj. Me mungojne fjalet, sepse sado qe shkruaj per Hallen time , e dije se nuk eshte e mjaftueshme... por po e perfondoj ketu sonte.