PDA

View Full Version : Poezija nga Bonu ne jet i sinqert


BaNu Ne JeT I sInQeRt
15-04-07, 14:52
Sa e lumtur isha kur te Dashuroja
Me plot Vullnet ne ket bot jetoja
kisha dashur shum ket meta tregu
Por besom i dashur s`mundsha mete zemru
Edi se Gaboja per ket gjithmon dote qaj
por mos mendo i dashur se ti meke faj
Keshtu ndodhi fati te os te jetojm te bashkuar
Kur nga zemra ime skam per te larguat....

-------------------------------------------------


Sa yje ka nata smundesh me i numru
Sa vuaj un per ty, smundesh me besu
Ket qe po ta shkruaj mos ja shkruj askut
sepse Zemsra ime asht vetem e jotja
e jo e GJITHKUJT......

----------------------------------------------

Veshtir esht te vdesish, por edhe te jetosh.
Te ndahesh nga jeta, te gjitha ti harrosh.
Jeta asht e veshtir aty ku nuk ka kuptim
mirkuptim dhe meshir kerkon shpirti im
I vdekur asht njeriu, kur tjeret e japin jeten,
kur genjeshtra qendron dhe mbulon vetvetem
Valle dhimbjet e mija kur dote marin fund,
njeri me shpirt nuk gjendet askund

--------------------------------------------------

Pa pas Zemra ndjenja mezaxhi nuk shkruhet
Pa dasht Zemra TE DUA nuk thuhet
kur te kaplon merzija Zemra te mundon,
Lexo sms-in dhe shiko kush te don....

-----------------------------------------------

BaNu Ne JeT I sInQeRt
15-04-07, 15:24
Kur te shoh me sy, Zemra me dhridhet per ty
Dua te flas me goj, por kam frig mos te deshtoj
Ishe jeta ime dhe ende je, por ti ke filluar nje dashuri te re
Jeta ime po Vaxhdon, se Koha plaget i sheron
Me ket shpres po Jetoj...Se asnjeher nuk mundem tet harroj...

------------------------------------------------------------------------


Mos me largo nga Zemra
nese te largohem nga syt
Mos me thuaj jeto,
nese nuk jam fati yt
Vaxhdoje jeten veq nje mos e harro
se un si te deshta as kush zdo te don

---------------------------------------------------------------------

Eshte kot qe ty te paskam prit
Ishte e tepert kur te thoja shpirt
Eshte kot qe per ty po vuaj
Eshte e Tepert edhe ket porosi qe po ta shkruaj

----------------------------------------------------------------

E lodhur e Raskapitur ne ket tok te huj
me mungon vendlindja, ah sa shum po vuj
per gjdo dit me lot per ju qaj
gjith ne zemren time si kujtim ju mbaj...

-----------------------------------------------------

Un sa di e mednoj, ket askush nuk dote ma bej
por ndoshta e ben qe te verej, vetem ajo qe un e urrej
edi qe dikush dote mundohet qe prej meje tete largoj
por lete jet e bindur qe nuk mund te me fitoj

---------------------------------------------------------------------

Nje dit Zoti me veshtronte
e kuptoj qe zemres time diqka i mungonte
Te gjith engjujt rreth vetes i mblodh
dhe per zemren time veq ty te zgjoth

Mos me Kerko falje, mos me thir ne emer
Mos me shiko ende ne sy,, kur dikur ta REFUZOVA Zemren
Mos thuaj Gabova, mos e mashtro veten
Se njerzit gabojn e Jo si un GJith jeten

-----------------------------------------------------------------------

Eshte kot

nait
17-04-07, 12:52
Nuk e pash se sa leht me ike
Dhe nuk e besoj se nuk do te me jesh me mike
Ishim te lumtur ne ato dite te bukura me shi
Por tani ngushellohem vetem me lotet e mi

Por te lutem me perkujto ndonjeher
Se paku nje respekt per mikun qe e kishe ateher
Me ishe rreze drite ne shpirtin tim
E tani un do te jem i vetem deri ne amshim

Do te e kaloj jeten duke te te enderruar
Jo jo kurr ne ket jet skam per te te harruar
HIja e jote do e percjell gjithmon shpirtin tim
Sepse ishe mburoj per mua o

nait
17-04-07, 13:01
Kalon Ne Mua Dhe Rreth Meje O Engjul Ti
Po Te Lutem Tani Me Lere Ne Qetesi
Tani Ndjehem I Vetem Ne Ket Bot
Se Ajo Me Iku E Me La Vetem Sot

Or Ti Engjull Nga Parajsa Qe Me Vjen
Te Dashuren Time Perse Ne Ket Bot
Edhe Nje Ehr Se Bjen
Sepse Ajo Vetem Tani Nuk Mund Te Vjen

Edhe Pse Parajsen E Ka Merituar Ajo
Por Ne Ket Bot Te Me Ler Te Vetem Nuk Dua Jo
Por Te Lutem Me Trego Ajo Atej Si Kalon
Per Mua Ndonjeher Athua Mendon